סולם ליברליות אוניברסלי

לפני שנים כתבתי פוסט לפיו עמדות בנושאי להט"ב והפלות הן מנבא מדהים בעוצמתו לתמ"ג לנפש. עמדות ליברליות מאפשרות לנבא את עושרה של מדינה. הליברלים עשירים מהלא ליברלים, וההבדלים גדולים. ראיתי בטוויטר את אריאל קרלינסקי (שכבר בגילו הצעיר מתבלט כאחד מגדולי הדור של הנתונים והסטטיסטיקה) מציין שהגיעו נתוני הסקר האירופי שכוללים את ישראל. הדבר אפשר לי להרכיב מדד מדגמי אוניברסלי של ליברליות, המתבטאת בימינו במידה רבה ביחס ללהט"ב. כמה ממצאים העיפו לי את הסכך ושמטו לי את הלסת. אפשר להגיד בקצרה את העיקרי: המוסלמים באירופה אינם מאוד ליברלים, אבל הם גם לא מאוד שמרנים, והם הרבה הרבה יותר ליברלים מהמוסלמים בישראל, וגם מהחרדים והחרד"לים בישראל.  זו הפתעה, ואפילו ידיעה חיובית לטובת הנוסעים לאירופה. באירופה יש התבוללות של המוסלמים בליברליות, שאינה ניכרת כל כך בארץ (אם כי יש להניח שהנתונים של המוסלמים הישראלים עדיין טובים מנתוני מוסלמים במצרים או בירדן). ולתוצאות:

19 תגובות על ״סולם ליברליות אוניברסלי״

 1. הבהרה שצריך לכתוב. מצביעי הציונות הדתית הם מבחירות 21' ולא כוללים את מצביעי בן גביר מהבחירות האחרונות, שאני חושב שבנושא הלהט"ב יפגינו ליברליות יחסית בציר שבין ש"ס לליכוד.

  אהבתי

 2. אתה מחזיק חבל משני צדדיו תמריץ. תמיכה בלהט"בים זו גם תמיכה באי ילודה שתפיל את החברה בסוף.

  אהבתי

 3. ילודה נמוכה במיוחד בקרב בעלי אייקיו גבוה ( אפשרות לאפקט פלין שלילי ) וגבולת פתוחים לעולם השלישי גם הם בקורלציה לא רעה לפרמטר הזה . רק עוד 50 שנה נדע מה הם הפרמטרים המנצחים ומה המפסידים .

  Liked by 1 person

 4. האם קיימת כאן איזושהי הטעייה? (גרפית או אחרת?)
  מעט מפתיע שמצביעי הליכוד מוקמו לשמאלם של מצביעי ישראל ביתנו. במבט עין – הסדר היה אמור להתהפך. (מה שהיה עלול להוביל להעלאת איזושהו חשד בסטריוטיפים המיוחסים ל"ביביסטים").
  גם מעט מוזר שכלל "המוסלמים בישראל" נמצאים לשמאלם של מצביעי רע'מ והרשימה המשותפת גם יחד.

  בכל מקרה, נדמה לי שכלל ההתייחסות לישראל משקפת את העובדה שאשכנזים (מצביעי כחול לבן ויהדות התורה) נוטים לשני הקצוות האידיאולוגים, ואילו ספרדים (מצביעי ש'ס) לעמדות פשרניות יותר.
  המתאם הגבוה, בתוככי ישראל, בין עמדות כלפי להט'בים לבין יבשות המוצא של ההורים והסבים יכול להחליש את המתאם בין העמדות הנ'ל לבין השגשוג הכלכלי. לכל הפחות – בתוך ישראל.
  אני מניחה שמצבם הכלכלי של מצביעי יהדות התורה אינו גרוע יותר משל מצביעי ש'ס. יותר מכך, שמצבם הכלכלי של מצביעי הציונות הדתית טוב מזה של כלל מצביעי הליכוד. אם הנחות אלו נכונות אזי ההסקה מהמתאמים באירופה למתאמים בתוככי ישראל תוטל בספק.

  Liked by 1 person

 5. קמיליה, המשותפת זה פשוט. יש לה מצביעים נוצרים, אבל לגבי רע״מ את צודקת שמוזר. רוב המוסלמים אינם מצביעים בבחירות וייתכן שקבוצת הלא מצביעים זו הקבוצה הכי שמרנית. בכל אופן מדובר במדגמים קטנים.

  הגרף הוא פשוט מסודר לפי השאלה על חופש להומואים, לא לפי השאלה על הפלות. מצביעי ישראל ביתנו עוינים במיוחד בנושא האימוץ, אבל ליברלים בנושא החופש, ולכן לא ברור היכן הם בסקלה.

  לא מסכים איתך לגבי המצב הכספי של מצביעי ש״ס ויהדות התורה בהכרח. הש״סניקים עובדים כמעט כולם.

  אהבתי

 6. י״ד, אתה באמת מצפה מהומו ולסבית לקיים חיים עם המין השני נגד הטבע שלהם כדי להעלות את סטטיסטיקות הפריון מ-3 ילדים לאישה ל-3.05 או משהו? זו התעללות.

  בנוסף, המאבק הלהט״בי על פונדקאות הוא דווקא פרו-ילודה.

  Liked by 1 person

 7. התלמוד כבר מכיר בכך שללא יצר, אין ילדים.

  "…אמרו: הואיל ועת רצון הוא נבקש רחמים על יצר הרע. ביקשו רחמים ונמסר על ידם.

  אמר להם (=יצר הרע): ראו שאם תהרגוני יחרב העולם!

  חבשוהו שלושה ימים. ביקשו ביצה בת יומה בכל ארץ ישראל ולא נמצאה.

  אמרו: כיצד נעשה? נהרגהו (את היצר) יחרב העולם! נבקש רחמים על חציו (רש"י- שיהא שולט באדם ליזקק לאישתו ולא לאחרת) בשמים לא נותנים חצי!

  כחלו לעיניו ושחררוהו. והועיל הדבר שלא מתגרה אדם בקרובותיו."

  אהבתי

 8. תמריץ,
  יש סיבה שדווקא בחרת בהצהרות ״הומואים ולסביות צריכים להיות חופשיים לחיות את חייהם כרצונם״ ו״לזוגות חד מיניים מגיעות אותן זכויות לאימוץ ילדים כמו לגבר ואשה״, אבל התעלמת מ״אם קרוב או קרובת משפחה שלי היה/תה הומו או לסבית הייתי מתבייש/ת בכך״?
  האם התוצאה של שאלה זו עולה בקנה יחד עם האחרות ולכן השמטת? או שהשמטת בגלל שהיא סותרת?

  אהבתי

 9. יאיר, לא בדקתי התפלגות עבור שאלת הבושה, ואני לא יודע מה תהיה התוצאה. חשבתי שהיא פחות משקפת עמדה, כי בושה היא עניין אישי. יכול להיות אדם הומופוב שיגיד שאינו מתבייש מאף אחד על כלום, ואדם ליברל שעדיין יהיה נבוך. הרי אנשים ליברלים לכאורה בעמדותיהם גם מתקשים לצאת מהארון או לדבר על ילדיהם הלהט״בים.

  אהבתי

 10. כאדם שחי את "גדול לימוד שמביא לידי מעשה" אני סובר להיפך.
  הכי קל להיות ליברלי בתיאוריה.
  אולי אנשים ליברליים עדיין מתביישים לדבר על ילדיהם הלהט"בים, אבל באופן משווה זה יכול לתת תמונה נכונה יותר.

  אהבתי

 11. יאיר, קבל את מה שביקשת. הוספתי גם את ימינה (בחירות 2021), כדי שנראה עד כמה הימין חצוי בין הציונות הדתית לימין הליברלי הדתי לייט והחילוני. ערכים שונים.

  Liked by 1 person

 12. תודה על המאמץ.
  אני חייב להודות שהנתונים נראים לי מוזרים: רק מחצית ממצביעי יהדות התורה יתביישו בבן משפחה להט״בי.

  אהבתי

 13. מלכתחילה קצת פקפקתי בשאלה הזו כי היא מערבבת שני דברים. עמדה כלפי להט״ב ועמדה כלפי רגש הבושה. יש כאלו שפשוט לא יאהבו לדבר על התפקיד שהבושה באחרים, שהיא רגש לא בדיוק רציונלי, משחק בחייהם.

  אהבתי

 14. בכל אופן יש משהו מעניין בכך שפה מצביעי רע״מ פותחים פער על מצביעי יהדות התורה. מן הסתם יש לקשר זאת לכך ש״כבוד המשפחה״ הוא מושג יותר משמעותי בתרבות המוסלמית מאשר החרדית.

  Liked by 1 person

 15. השאלה אכן מערבת יחס ללהטביות, בושה ומשפחה – אבל זאת בדיוק המציאות. עירוב של גורמים שונים ולא שאלון עמדות סטרילי.

  לגבי "כבוד המשפחה" במגזר הערבי מוסלמי – היא הנותנת. זה שרק 60% ממצביעי רעם יתביישו בן משפחה הומו נראה לי נמוך גם כן.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: