מה המשמעות של מתווה הנשיא

הנשיא פרסם את המתווה שלו. הוא לא מאפשר לביבי לחמוק מכלא או לדרעי להתמנות לשר. הוא בהחלט לא מאפשר לקואליציה מינויים אוטומטיים של בובות שלה כשופטים. האטרקטיביות שלו לקואליציה נעוצה בשני רכיבים. הראשון, דרישת רוב של שני שלישים לפסילת חוק. יהיה קשה לגייס רוב כזה בבית המשפט הנוכחי שכבר אינו שמאלני כל עיקר. אפילו לרפורמת לוין הדיקטטורית איני בטוח שיש רוב בבית המשפט שיפסול אותה בשני שלישים.

הרכיב השני הוא הכוח העצום שניתן לנשיא בית המשפט העליון. אם הנשיא הוא במקרה איש ימין ואם שר המשפטים ימני והקואליציה היא ימנית, אזי הם יכולים לעשות בעצם הכול, ואף להנציח את שלטון הימין בבית המשפט לדורות. כפי שכתבתי באחד הפוסטים הקודמים, נועם סולברג הוא הנשיא שצפוי לכהן החל מ-2028. אם יכהן בתקופת ממשלת ימין, אז יוכל לרקום איתה תוכנית להפוך את בית המשפט לימין מלא מלא. אני לא יודע אם הוא יחפוץ בכך, ועד כמה האג׳נדה שלו פוליטית, אבל האפשרות קיימת, ואקדח במערכה הראשונה נוטה לירות. בכל מקרה אותי מרתיע מאוד מתן כוח כה גדול לאדם אחד, ואפילו הוא שופט נשגב.

הפוליטיזציה שהמתווה עושה לביהמ״ש העליון אינה מוחלטת כמו מתווה לוין, אבל היא עדיין בלתי נמנעת. כל אימת שיהיה שופט ימני נשיא העליון יהיה פיתוי עצום ללקט כמה שיותר משפטנים דתיים לאומיים או אף חרדים בני ארבעים וקצת שהצנחתם תבטיח שלטון שמרני בעתיד. הדבר דומה למה שקרה בארה״ב עם מינוי איימי קוני בארט הקתולית האדוקה הפרופסור למשפטים בת ה-48. פשוט יימצאו לה מקבילים ישראלים (אם סולברג ישתף פעולה).

אין במתווה שום פיתרון אמיתי לקרעים העמוקים שהתגלו בחודשיים האחרונים, וכמובן אף מילה על קנטוניזציה או על בית פרלמנט אזורי. הקושי לחוקק חוקי יסוד בהמשך הדרך עלול להקשות על פתרונות כאלו שיפחיתו את הריכוזיות המפלצתית הנוכחית, שבה כל הכוח נמצא במשרדי הממשלה בירושלים. גם הצירוף ״משאל עם״ לא מוזכר או לפחות הורדת אחוז חסימה – שתי דרכים להפוך את הפוליטיקה לפחות ריכוזית.

יהיה קשה מאוד לבג״ץ לפסול את מתווה הנשיא, והצבתו כאפשרות המתונה יותר לפתרון המשבר החוקתי שלפנינו היא כשלעצמה הישג גדול של הממשלה שניתן לה באדיבותו של הנשיא הרצוג, ומבלי שקיבל תמורה: הבטחה שהממשלה תסתפק במה שהציע. ככה בעצם תמיד השמאלנים עשו משא ומתן עם הפלסטינים – נתנו ונתנו ולא קיבלו כלום. אבל אנחנו יודעים גם מה קורה אחר כך בתולדות ישראל: פורצת מלחמה, הצד הנדיב אך בעל האייקיו הגבוה מנצח בגדול. הצד העקשן ובעל האייקיו הנמוך מובס, מאבד את מה שיכול היה לקחת כמעט בחינם, אך במקום להודות בטיפשותו, הוא מתבצר בזעם ובקורבנות.

24 תגובות על ״מה המשמעות של מתווה הנשיא״

 1. בזכות הרצוג החקיקה תימשך והממשלה לא תכנע לשום פשרה עם אסופת האנרכיסטים שמנסים לשבש את שגרת החיים.
  באשר להערה המגוחכת שלך על האייקיו הגבוה והנמוך בסיום הפוסט, אני רק מקווה שאתה מודע לכך שבמציאות, אם תהיה מלחמת אזרחים, הראשונים להפסיד הם השמאל וכל החונטה של מקבלי הפנסיות התקציביות.

  אהבתי

 2. מלחמה בין ימין לשמאל זה אקט מגוחך (ואני לא מדבר על ״שמאל״ בהגדרתו המקורית, אלא בהגדרתו כיום. כל אדם שתומך בהמשך קיומה של ישראל דמוקרטית שמחוברת למערב). אני מניח שלא יהיה הרג המוני במצ׳טות אלא ניסיון של בעלי הכוח להבין איפה מרוחה החמאה בתנאים של כאוס. לצד אחד יהיה את כל הקשרים הבינלאומיים, האייקיו הגבוה, הכסף, תמיכת בעלי התפקידים בדרגות הגבוהות. לצד השני יהיה את לומדי התורה (ואפילו כאן, חלק קטן אך איכותי יהיה בצד השני). זה לא כוחות.

  אהבתי

 3. הממשלה תאבד את הסמכות שלה ותהפוך לאוסף של פקידים חסרי כוח. ביבי יהיה ראש הממשלה האחרון בעל כוח במדינה.

  אהבתי

 4. איך הממשלה תאבד את הסמכות שלה אם היא יכולה לחוקק איזה חוקים שתרצה, ואין כמעט סיכוי לפסול אותם (צריך 8 מתוך 11 שופטים בבית משפט מלא במינויים של איילת שקד).

  אהבתי

 5. זה מדהים זיהום המוח של הרשתות החברתיות הימניות. זה כאילו פטריות שאוכלות בראש כמו ב-last of us. אבל נהיה פה, כדברי הרבי מלובביץ׳ לשגריר לאו״ם נתניהו, אור קטן שמשפיע גם בעלטה ענקית.

  Liked by 1 person

 6. תמריץ,
  אין שום מתווה. הרצוג עשה סיבוב על המחאה כדי להישאר על הגלגל הפוליטי. הפנטזיות של אורי כץ יותר ריאליות משלך. עדיין מחכה שתצביע על שופט ימני אחד בעליון (בנטיסט אינו נחשב ימני אפילו אם הוא שופט בבג"ץ)

  אהבתי

 7. המילה ״ימני״ היא הגדרה. אני לעולם לא נופל בזה. איני מתווכח על הגדרות. נראה כמעט ודאי שרוב שופטי בגץ בסוף 2023 יהיו כאלו שהצביעו במהלך העשור ליכוד וימינה מזה.

  אהבתי

 8. תמריץ,
  אם אתם רוצים להקים את ישראל לצד יהודה אני מציע שתחליפו את שייח-מונס בסבסטייה. ככה תהיה לכם מדינה עם שורשים ושכנים עם אידיאולוגיה כמו שלכם

  אהבתי

 9. תמריץ,
  מי שהצביע ליכוד הצביע למען תפקיד שר בכיר לדרעי. נסה להיצמד לעובדות

  אהבתי

 10. אם רוצים להטריל עם הגדרות, אז בעולם ההגדרות שלי תומך הקואליציה מוגדר ״שמאל קיצוני״ כי מביא את ישראל לעמדת חולשה כל כך קשה שתאלץ אותה לחזור לגבולות 67׳ (אם לא גרוע מזה)

  אהבתי

 11. תמריץ,
  עולם ההגדרות שלך מרחף לו בענן של פרשנות תכליתית. החזיונות הנבואיים שלך אינם בסיס משותף להגדרות, בוא נישאר בתחום האמפירי שבו 64 מנדטים מגדירים את עצמם כימין. אותם 64 מנדטים רוצים את דרעי בממשלה, חלקם כדי שביבי יהיה ראש ממשלה וחלק אחר כי הוא מעריץ את דרעי. המניע לא חשוב, חשוב רק התמריץ הפוליטי.

  Liked by 1 person

 12. משמעות מתווה הנשיא היא שברגע האמת גם איש שמאל מתון יכנע לשמאל הקיצוני פרוגרסיבי. עצוב מאוד

  Liked by 1 person

 13. חייל, 64 מנדטים זה 64 אנשים, שגם הם אינם חופשיים להביע דעתם בגלל פחד מיאיר ושרה. כמה זה 64 אנשים מתוך אוכלוסיית ישראל? 0.000001%? לגבי המצביעים ל-64 מנדטים האלו אנחנו יכולים לנחש רק את דעתם של מצביעים ל-11 מנדטים של ש״ס. לגבי השאר אין לנו מושג, אם לא נסתמך על הסקרים שלפיהם רובם מתעבים את דרעי.

  אהבתי

 14. קרולין ואחרים, ככל שידוע לי מתווה הנשיא לא מקובל לחלוטין גם על המתנגדים לרפורמה. אגב אם את חושבת שמשבר חוקתי או מרי אזרחי הם דבר טוב כי אז "תכניסי להם", יש לי חדשות. לא משנה מי "ינצח", במאבק הזה יש רק מפסידים.

  Liked by 1 person

 15. תמריץ,
  אנחנו מסתמכים על הבחירות לא על סקרים. קוראים לזה דמוקרטיה. בבחירות הצביעו 2300000 לאותם 64 מנדטים, 53% מכלל המצביעים

  אהבתי

 16. עמיחי, איני קוראת למרי אזרחי.
  את זה עושים מתנגדי הרפורמה. הם חוסמים כבישים, משבשים את שגרת היומיום, פועלים להרחקת משקיעים מהמדינה ויוצרים אווירת אנרכיה.
  אני לא מודאגת כי כמו שאמרתי בעבר, אחיה בישראל בכל מצב.
  אבל אני, איך אומרים הטייסים וההייטקיסטים , בסך הכל צ'חצ'חית מהפריפריה ואין לי הרבה מה להפסיד. הם כורתים את הענף עליו הם יושבים.
  העיקר לפרסם מודעות במיליונים שאומרות "חובה להתנגד להרס ההיי טק".

  Liked by 2 אנשים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: