סולברג – הג'וקר של הימין

פורסמה הבוקר בידיעות אחרונות הצעת הנשיא לפשרה בעניין מינוי שופטים. לפי ההצעה יהיו בוועדה ארבעה נציגי קואליציה, שני נציגי אופוזיציה, שלושה שופטים מבית המשפט העליון, ושני נציגי ציבור שייבחרו יחדיו בידי נשיא בית המשפט העליון ושר המשפטים.

הפרסום, אף על פי שהוכחש בידי הצדדים, גרם לי לחשוב מחדש על הסיטואציה. הפשרה המדוברת לא תסייע כנראה לנתניהו במשפטו, ולא תאפשר לו להשתלט על מינוי השופטים באופן אישי. אבל בטווח הארוך היא תבטיח שרוב ימני דתי, אם ישלוט בכנסת, יוכל להשתלט על בית המשפט העליון. החל מ-2025 השופט נועם סולברג יהיה חבר הוועדה למינוי שופטים ויחד עם נציגי הממשלה יוכל ליצור רוב למינוי שופטים, בהנחה שלפחות אחד מנציגי הציבור יהיה בהתאם לרוחו של שר המשפטים. ב-2028, לפי שיטת הסניוריטי, הוא יהיה נשיא ובתקופה הזו, אם תכהן ממשלת ימין (וכמובן זה סביר, אך אינו מובטח), יוכל הימין למנות את מי שירצה. אם סולברג ישתף פעולה, אפשר יהיה למנות אז כמה שופטי ימין בני ארבעים, שיכהנו שלושים שנה ויבטיחו את שלטון הימין בבג"ץ לדורות. יעקב נאמן נאבק קשות למען מינויו של סולברג בשנת 2011, והמאבק נושא פרי בדיליי של עשור.

יותר מכך, להבדיל מהתוכנית הנוכחית שמריצים לוין ורוטמן, לתוכנית שפורסמה בידיעות, גם אם תועבר חד צדדית, יש סיכוי סביר ואף למעלה מזה לצלוח את מבחן בג"ץ. גם יהיה קשה לפתוח עליה במלחמת אזרחים. היא לא קיצונית. הבעיה היחידה בה שהיא תלויה בטווח הנראה לעין לחלוטין בשיתוף הפעולה ומצב בריאותו התקין של אדם אחד, השופט סולברג, שאפילו אינו נמצא בעין הציבורית. אין פרסונלי מזה. כדאי לעמותות הימין להצמיד מלווה לשופט סולברג שיבטיח שהוא יחצה כבישים בזהירות.

אני אהיה מרוצה אם זו התוכנית שתעבור. ראשית, כי הדבר יחסל את סכנת הדיקטטורה או מלחמת האחים שאורבת לנו. שנית, כי הזיות פרוגרסיביות נוסח פסילת חוק האזרחות או חוק המסתננים יירדו מהפרק לנצח. שלישית, כי המרכז-שמאל ייגמל מהאשליה חסרת התקווה שיוכל להשתמש בבג"ץ כדי להגן על ערכיו במדינה שמשתנה דמוגרפית, ויפנה לחפש דרכים אחרות – כמו מאבק על העברת כמה שיותר סמכויות בנושאי תקציב ודת ומדינה לרשויות המקומיות. ישראל היא אחת המדינות הריכוזיות ביותר ב-OECD, וזה לגמרי לא מתאים למצבנו המקוטב כחברה, ועוד יותר לא מתאים לדמוגרפיה העתידית.

כתבתי בעבר על שיטת המדרגות להשמדת העולם

התנהלותה של צפון קוריאה מהווה הדגמה מרשימה כיצד מדינה קטנה מסוגלת להתקדם לעבר יכולת אולטימטיבית להשמדת העולם, כלומר צבירת ארסנל עצום של פצצות מימן וטילים בין יבשתיים. צפון קוריאה עדיין לא הגיעה ליכולת זאת, אך היא בדרך הבטוחה אליה, גם אם יידרשו לשם כך עוד כמה עשורים. השיטה של צפון קוריאה היא הדרגתית. היא צוברת יכולת עצומה מסוג אחד ואז מגבה באמצעותה את החלטתה להוסיף עוד יכולת כבירה לסל.

אם הפתרון למשבר יהיה בדמותו של מתווה הנשיא שפורסם בידיעות, אפשר יהיה להגיד שגם הימין הצליח להגשים מתווה דומה בדרך לפצצת האטום: השליטה בבית המשפט העליון. כל פעם להוסיף מדרגה של שליטה, עד ההגעה לשליטה מוחלטת.

61 תגובות על ״סולברג – הג'וקר של הימין״

 1. תמריץ,
  לפי הפירסום שאתה מצטט יש לבג"ץ רוב קבוע ומובטח של 6 כנגד 5 בממשלה ימנית. זה יותר גרוע מהמצב הקיים.
  סולברג ימני כמו שאתה ימני.

  אהבתי

 2. השופטים כשר ושטייניץ תמכו היום ברישום נישואים אזרחיים שנערכים בארץ ונרשמים ביוטה דרך הזום. סימנו מקומם כליברלים בנושאי דת ומדינה. ובכל מקרה זו החלטה חשובה שמזיזה את הסטטוס קוו במדינה עוד כמה סנטימטרים לכיוון הליברלי

  אהבתי

 3. אני מסכים שמי שמחליט שסולברג אינו ימני לא יראה שום ברכה במתווה הזה. הוא כולו נשען על זהותו של אדם אחד. גם אם חס וחלילה קורה משהו לסולברג וברק-ארז מחליפה אותו, זה הופך להיות סיוט מבחינת הימניים, לפחות בטווח הקצר.
  מצד שני, אם סולברג בריא ושלם וגם ימני כמו שאני ימני, זו בשורה נפלאה לימניים.. ולדעתי הוא אפילו קצת יותר ימני ממני.

  אהבתי

 4. שטייניץ ליברלית בנושאי דת ומדינה, זה היה ידוע מפסק דין קול ברמה, וכשר הוא מן הסתם מצביע סער טיפוסי.
  המבחן המעניין יהיה בנושאים כמו מסתננים, חוק האזרחות, דיני לחימה, פסילת בל״ד, הריסת מאחזים וכדומה שבהם יש הבדל בין ימין מתון לשמאל פרוגרסיבי.

  אהבתי

 5. תמריץ,
  רוב מוחלט בקרב אלו שמגדירים את עצמם ימנים רואים במי שאוחז בדעות כמו שלך איש שמאל קיצוני. אתה יכול כמובן להציג את עצמך כימני כמו שאני יכול להציג את עצמי ככפיל של בראד פיט

  אהבתי

 6. חייל, אני מסכים איתך לגמרי שהימני החציוני הוא מטורף ומטורלל לגמרי. באמצעות הפריימריז בליכוד וכמו בפירמידת שליטה של נוחי דנקנר, הימני הזה השתלט על הימניות כולה. וזה מקור הטרגדיה שאותה אנו חיים כרגע. במילים אחרות 50-60 אחוזים מהימניים מוציאים שם רע לכל היתר.

  Liked by 1 person

 7. תמריץ,
  הפריימריז בעבודה הביאו לבחירת חבורת מטורללים שלא מייצגים את בוחרי העבודה ולכן היא נמחקה. אתה מתבטא בדיוק כמו אחד מחבורת המטורללים הזו. הפריימריז בליכוד הביאו לתוצאה שמתאימה לרבע מהמצביעים. טול קורה מבין עיניך…

  Liked by 1 person

 8. אפשר לחשוב על זה באמצעות שאלה שהייתה בסקר של ערוץ 12 על ההשוואה בין הפורעים בחווארה למוחים. 35 אחוז תמכו. אולי חלק לא התעמקו. בוא נאמר שיש לעמדה מטורללת כזו בעם אפילו 30% תמיכה, ואם 60 אחוז מהעם ימני, אז אפשר להגיד שחצי מהימניים הם מטורללים לחלוטין.

  אהבתי

 9. תמריץ,
  כמובן, הליכודניקים הם שטופי מח חסרי דעה. לפני ביבי הצביעו ליכוד בגלל שמיר הכריזמטי

  אהבתי

 10. לוינסון צדק.
  הליכוד פורק על ידי שרון וחבורתו (ד"ש לצחי הנגבי, דיכטר וברקת) ורוב הליכודניקים שהצביעו לליכוד רק בגלל ביבי הצביעו לאולמרט שרץ מול ביבי שקיבל 12 מנדטים

  אהבתי

 11. תמריץ,
  המילקי בברלין כבר לא כל כך מתוק. לאן תברחו?
  כך נשבר מיתוס: תשואות האג"ח הגרמניות בשיא של עשור
  לאור איתנותה של הכלכלה הגרמנית אל מול משברים, היא הפכה לקרקע בטוחה למשקיעים • אלא שכעת התדמית הזו נסדקת: האג"ח הממשלתיות הגרמניות מזנקות, ומעוררות חשש בקרב המשקיעים • במקביל, שווי השורטים על אג"ח גרמני הוא הגבוה ביותר מאז 2015
  https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001440407

  אהבתי

 12. האם יתכן שחתני פרס נובל מדברים שטויות?!:
  בפנייתם הם כותבים: "הפגיעה בספרייה הלאומית היא פגיעה בכולנו, כמקשה אחת. התערבות פוליטית במוסד לאומי, היסטורי ותרבותי כה חשוב הופכת אותו לכדור משחק במגרש הפוליטי. בכל שנות קיומה של הספרייה הלאומית, מהמוסדות הלאומיים החשובים ביותר של מדינת ישראל, תפקדה הספרייה ללא כל הטיה פוליטית או התערבות של השלטון המתחלף תדיר. לאורך ההיסטוריה של מדינת ישראל, מעולם, עד לימים אלו, לא עלה על דעת המדינאים והמחוקקים הרבים, שנתנו דעתם לספרייה, לפגוע בעצמאותה הכה חיונית ובמקצועיותה. זאת, על מנת לאפשר לה להיות שייכת לכל העם".

  Liked by 1 person

 13. הסיכוי שביידן יעביר את התוכנית להעלאת מס עשירים מול בית נבחרים רפובליקני = הסיכוי שבג״ץ יכשיר את החוקים פרי יצירתו של שמחה רוטמן

  אהבתי

 14. חייל זקן ,
  אני מתחיל לשמוע רחשים שתמריץ מכין את הרקע לרדת מהעץ כמו שפעם ירד פעם, מזמן , מזמן מעץ של אובמה. לצרוח לו חזק עכשיו מתחת לעץ לא יעזור לענין.
  לכן , ברשותך נפנה לעניין אחר:
  מעניינת דעתך על מדיניות אקסטרא 10 מיליארד ש"ח וחסינות לפנסיות התקציבית על ידי סמוטריץ.
  "התקציב יזנק ב–17% לרמתו הגבוהה ביותר אי פעם"
  (וזה כאמור במצב אינפלציה ולא של דיפלציה …
  אפילו אמר.אמ.טי של שוק חופשי לא יכול להצדיק את זה אפילו אם הוא bending over backwards)
  דברים שרואים מכאן לא רואים משם 2.0?

  Liked by 1 person

 15. אני לא מאמין שמישהו מעלה על דעתו שהבנק המרכזי האירופאי יסרב לקנות אג״ח גרמניות, דבר שמשמעותו סוף האירו. לכן הריבית הגבוהה לא משקפת חשש לחדלות פרעון אלא הערכה שהאינפלציה תישאר גבוהה.

  Liked by 1 person

 16. גרום דיוויד סאלינגר,
  מרגע שביבי מינה את גלנט לשר ביטחון ידעתי שכל הרעות החולות של הליכוד יחזרו. למזלנו, התיקים שתפרו לו שיחררו את האזיקים שהוא הטיל בעבר על לוין

  אהבתי

 17. מאיזה עץ? של ההתנגדות לדיקטטורה? ייתכן שביבי ניסה לעשות את השיטה של המלצר שהגיש תפריט עם 10 ש״ח על סעיף ״מצליח״. אבל לא הצליח לו. העריצות לא תעבור.

  לגבי המצב התקציבי, מסכים שלתקציב מרחיב בזמן כזה אינפלציוני אין היגיון רב. הנגיד יצטרך לחנוק את המשק דרך הריבית. בפרט אם השקל יצנח.

  אהבתי

 18. תמריץ,
  תשואה על אג"ח זה דירוג האשראי של השוק. האמונה שלך לא רלוונטית (גם כאן).
  וגם, מה מצב השקל/דולר? ממשיך בהתרסקות שניסיתם לגרום?

  אהבתי

 19. גרום דיוויד סאלינגר,
  התקציב הגירעוני הוא אכן גרוע מאד. ההסכם הרב שנתי עם ההסתדרות הוא חצי נחמה

  אהבתי

 20. המחאה מאוד אפקטיבית. אבל אני הראשון להגיד שיש פרדוקס בין זה שמחאה אפקטיבית תגרום לשקל לקרוס לבין זה שמחאה אפקטיבית תגרום להבין שהרפורמה מתה וכך תגרום לשקל לזנק. זה אמרתי באחד הפוסטים הראשונים מאז התחלתי בטנטרום ההתנגדות למהפכה.

  אהבתי

 21. יש מכשיר פיננסי למעקב אחרי חדלות פרעון. איני עוקב, אבל אופתע מאוד מאוד אם הוא עלה משמעותית לגבי גרמניה

  אהבתי

 22. חברים, תלמדו לפרגן במקום להקניט כל הזמן

  Liked by 1 person

 23. תמריץ,
  מן הסתם המגיב לא מכיר את תמריץ הישן, זה שהיה מביא נתונים ומנתח אותם. לתמריץ החדש יאה המשפט "*ונות מפרכסות זו את זו"

  אהבתי

 24. נעים להיזכר
  מפקד חיל האוויר הדיח שני טייסים סרבנים
  האלוף חלוץ הדיח את השניים מתפקידם כטייסים ערב יום הכיפורים. הוא הבהיר להם כי תקיפות המחבלים הן "פעולות חוקיות ומוסריות". סרן י' המודח: "אוי לה למדינה שמדיחה טייסים אשר מרימים תמרור אזהרה"
  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2780056,00.html

  אהבתי

 25. חשוב לציין שלרפורמה תהיינה שתי השלכות כלכליות שליליות. אחת קצרת מועד ואחת ארוכת מועד. בטווח הקצר ישראל עלולה לסבול מהורדת דירוג האשראי, אינפלציה קלה, שחיקת השקל וכדומה. אולם יכולות להיות גם תקופות של פריחה כלכלית. לדעתי בכל מקרה המגמה תהיה שלילית גם אם תהיינה תקופות חיוביות. בטווח הארוך ישראל עלולה לסבול מבריחת מוחות וזה נזק הרבה יותר גדול, והתוצאות שלו באות ליידי ביטוי בהדרגה לאורך שנים.

  אהבתי

 26. תמריץ
  "החל מ-2025 השופט נועם סולברג יהיה חבר הוועדה למינוי שופטים" – זה חלק מהסכם הפשרה או שסולברג בכל מקרה אמור להיות חבר הוועדה למינוי שופטים? איך מלבד נשיא העליון איך נקבע מי השופט שיהיה בוועדה?

  אהבתי

 27. מגוחך לדבר על נזק מהרפורמה בטווח הארוך. זה אנדרסטייטמנט. בטווח הארוך אין ישראל, אם הרפורמה הזו עוברת (או פשרת פרידמן-איילנד שדוברה היום, שהיא גרועה בדיוק באותה מידה, ומבחינות מסוימות אולי אף יותר).

  אהבתי

 28. פשרת פרידמן-איילנד נראית כאילו יריב לוין התפשר עם שמחה רוטמן. לא ברור מאיפה הביאו את הליצנים האלה.

  Liked by 1 person

 29. אני מעריץ את איילנד. פעם כתבתי לו פוסט הערצה בבלוג. אלוהים יודע מה קרה לו שבא עם כזו פשרה.

  אהבתי

 30. כל הפשרות הללו, שמבוססות על פרסונה מסוימת דינן להיכשל.
  אם הכל תלוי באדם אחד – אין מה להיכנס לפשרה זו.

  אהבתי

 31. 3718 המישהו הזה ש"מבין במדע המדינה" מדבר מהפוזיציה כמו כל אחד אחר. חצאי אמת גרועים משקרים שלמים והוא דובר הרבה חצאי אמיתות.

  אהבתי

 32. ישראל בדרך ל"פוליטיקאים הטובים ביותר שכסף יכול לקנות", במיטב המסורת האמריקאית:

  https://www.ynet.co.il/news/article/bjg5hz7jh

  היועמ"שית התנגדה, השרים תמכו: "חוק התרומות לנתניהו" אושר בטרומית
  המליאה אישרה את הצעת החוק שתאפשר לנבחרי ציבור ולבני משפחותיהם לקבל תרומות עבור הליכים משפטיים או רפואיים. אתמול תמכה ועדת השרים בקידום החוק, על אף חוות דעתה של היועמ"שית שקבעה כי ההצעה תהווה "פתח לשחיתות שלטונית"

  בעבר לוין ואמסלם העבירו את חוק מימון הפריימריז בדיוק מתוך דאגה לשוחד כזה.

  אהבתי

 33. האיש הוא פרופסור למדע המדינה באונ העיברית. מבחינה מקצועית, מי מבין יותר ממנו?

  וכמו שהוא אמר, ישראל היום היא לא דמוקרטיה. שלטון בגץ זה לא דמוקרטיה. אין מצב דומה לזה במדינות דמוקרטיות.

  מי שמפגין היום, מפגין בגלל 2 סיבות, חרדים, ונתניהו. ואף אחת מהם לא קשורה לדמוקרטיה. להיפך, רוצים לשמר שלטון בגץ.

  Liked by 2 אנשים

 34. עצוב לראות את ההדרדרות של דיסקין לשוטה ביביסט. מאוד מאוד אהבתי לשמוע אותו בצעירותי. ממש חיכיתי לזה שידבר ברדיו.

  אהבתי

 35. אני דווקא מבין את הצורך בתרומות. איך פוליטיקאי יתגונן משפטית? אלו הליכים שעולים הון עתק.

  אהבתי

 36. הפוליטיקה של ישראל נסובה מזה 15 שנה על אדם אחד.. אבל כן, זה ביזארי לתלות הכול בשופט שאם מחר יפרוש מאיזו סיבה, הכול יתהפך.

  אהבתי

 37. תמריץ,
  המהפך שלך הושלם. תמריץ הישן היה כותב כך:
  לבנק ישראל יש עדיין יתרות מטח עצומות מתקופת ממשלת ביבי בניגוד לתחזיות של 300 פרופסורים לכלכלה. לא הייתה שום תופעה של בריחת מטבע זר ו/או קיטון השקעות בהיי טק

  Liked by 1 person

 38. תמריץ,
  אני מכיר את איילנד מאז הייתי חייל בסדיר (שירתנו במקביל באותו הגדוד). אשמח ללמוד ממך מה עשה שהפך אותך למעריץ. אני מכיר אותו ככלומניק אוהב פרסום שנקרא לשירות כשמערכת הביטחון זקוקה לכסת"ח

  אהבתי

 39. amehaye,
  לא הבנת את הנתונים שהבנק מפרסם. יש תנודתיות חודשית בגובה המט"ח שלו אבל אין שינוי בממוצע. המשמעות היא שהבנק לא מתערב בשער הדולר בשנה האחרונה. דווקא שיעור ההשקעות בהייטק (אמרתם שהמשקיעים בורחים) קפץ החודש פי 3. בלומברג חוזים התחזקות של השקל ב9% השנה והגדירו אותו כמטבע הכי חזק

  אהבתי

 40. נתוני המט״ח זה כמו להסתכל על שער מניית נוקיה בתקופה שבה אפל עומדת להוציא את האייפון. בתחילת 2007 היא הייתה 20 דולר. היום כעבור 16 שנה וכשהשוק כולו צמח מאוד, היא 4 דולר. והמהפכה המשפטית בצורתה המוצעת תהרוס את ישראל עוד יותר מאשר האייפון הרס את נוקיה.

  Liked by 1 person

 41. תמריץ,
  איבדת את זה לחלוטין. נוקיה, כמו קודק לפניה, נפלה כי לא עשתה רפורמה כשזו נדרשה. אתה אמנם משוטט כסומא באפילה ואין טעם לדון אתך בעובדות אז קבל שרשור נתונים לטובת קוראיך

  Liked by 1 person

 42. תמריץ,
  ההייטק העולמי חווה עכשיו סערה מושלמת. פיצוץ הבועה שהגיע יחד עם עלייה דרסטית בריבית כיווץ משמעותית את שוק הון הסיכון הגלובלי. כל חברות הטק הגדולות מתכוננות לעת סגריר ויזמו פיטורים המוניים. ההיטקיסטים הישראלים נמצאים עדיין באופוריה של 2021. מספר חדי הקרן שנוצרו בשיא הבועה בישראל שני רק לארצות הברית (בערכים מוחלטים). הם יושבים על הר מזומנים ורמות השכר המטורפות עדיין לא נפגעו. מאחר שאין צידוק כלכלי לערכים המופרזים של רוב חדי הקרן כל אלו שהשקיעו בהם לפי אותם ערכים עתידים לספוג הפסדים כבדים על השקעתם. זה גורם נוסף לשני הגורמים הגלובליים שישפיע על שוק ההייטק המקומי. בנסיבות אלה המלחמה שבה פתחו חלק מההייטקיסטים כנגד הכלכלה הישראלית היא מעשה אובדני, כמוה כמסיבת ריקודים על סיפון הטיטניק. אצל אנשים כמוך אין לעובדות האלה כל משמעות כמובן שהרי ביבי הורס את הכלכלה אם הוא מסלק את אבי חימי מהוועדה לבחירת שופטים. איך אפשר לעבוד בהייטק אם אי אפשר להתחתן בזום?

  Liked by 1 person

 43. מצטרף לחייל. הוא נגע לדעתי בנקודה החשובה ביותר.
  בג"ץ (והשמאל) הביא אותנו לנקודה מסוימת. בנקודה הזאת יש דברים מרגיזים מאוד אבל עד לפני 5-10 שנים (כשבג"ץ עוד היה ליברלי ולא פרוגרסיבי) היתרונות עלו על החסרונות, ובעיקר אלו יתרונות שקשה היה להגיע אליהם ללא בג"ץ.
  אנחנו עכשיו במצב שונה. החסרונות עולים על היתרונות. כמות התבלינים וסוג התבלינים כבר מקלקלים את התבשיל.

  צריכים לאמץ אסטרטגיה חדשה ל-20-30 השנים הבאות של המדינה.
  אסטרטגיה שכוללת צמצום השליטה של בג"ץ והשמאל לשם פריחת החברה, התרבות והכלכלה בישראל.

  Liked by 1 person

 44. 3718 נראה שאתה לגמרי לא מבין את הסיבות למחאה. אף אחד לא היה יוצא מהבית בגלל שהליכוד שוב בשלטון. יש 3 סיבות למחאה: דמוקרטיה, דמוקרטיה ודמוקרטיה.

  Liked by 1 person

 45. תמריץ חוק התרומות הוא "רגל בדלת". זה פתח להעברת כספים לפוליטיקאים. גם כך לתאגידים יש יתרונות גדולים על פני הרגולטור, אוי לנו אם חוקים כאלה יעברו.

  אהבתי

 46. חייל נראה אם אני מבין את הטיעונים שלך:

  א. בעבר נתניהו היה בשלטון ביותר מעשור של ריבית נמוכה, והפריחה הכלכלית בזכותו.
  ב. כעת נתניהו בשלטון עם ריבית גבוהה יחסית, והדעיכה הכלכלית הצפויה היא בגלל הריבית.

  בגדול צל"ש לי – טר"ש לך. הבנתי נכון?

  Liked by 1 person

 47. חייל לגבי יתרות המט"ח מדוע השנה האחרונה רלוונטית? המחאה התחילה לפני שבועות ספורים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: