תסמכו על החרדים ותקלטו פליטים

כמה פליטים אוקראינים לא יהודים ישראל יכולה לקבל? צריך להבחין בין פליטים שיש להם משפחה ומכרים קרובים פה ופליטים שאין להם, וקשה לראות סיבה שלא ימצאו מקלט באיחוד האירופי. גם יש הבדל עצום בין פליטים שהם בעלי השכלה גבוהה או עובדי הייטק וצפויים לתרום לתוצר בזמן שהותם פה לפליטים מהסוג שהוא נתמך סעד ולעתים קרובות גם מעורב בפשיעה ובאלימות, ובהחלט אין לנו עניין רב בהגעתם.  ברם, אחת הטענות החזקות נגד קבלת הפליטים היא חשש מהסיטואציה הדמוגרפית, משחיקת הרוב היהודי וכדומה. צריך להגיד: החשש הזה מנותק מהמציאות הדמוגרפית, ואולי הוא חלק מהכחשת העתיד הדמוגרפי של ישראל, סוג של הכחשה והדחקה שכבר עסקתי בו בעבר.

העתיד הדמוגרפי של ישראל הוא חרדי. זו בשורה לא פשוטה למדינה, שהחרדים מנוכרים לה, מנוכרים לערכים מודרניים ומביאים איתם ערכים אחרים שהם בלתי נסבלים לרוב הנוכחי במדינה (למשל סובלנות לשחיתות ולנפוטיזם, התנגדות להשכלה מדעית כלשהי לגברים, כפיה דתית, עמדות אנטי ליברליות קיצוניות בנושאים חברתיים).  זו אפילו בשורה לא פשוטה לחרדים עצמם, שאין להם שאיפות להשתלט אלא שאיפות לשמר.

אבל דמוגרפיה היא מדע שצריך לקחת ברצינות וכשהלמ"ס מכריזה:

בעוד 50 שנה חלקם של יהודים ואחרים יגדל ל-84% מאוכלוסיית הילדים, בהם 49% חרדים

זו הכרזה שצריך לקחת ברצינות. ההכרזה הזו היא מ-2017, ושעון החול כבר עומד מאז חמש שנים, שבהם ממוצע הילודה החרדי נותר עמוק באזור השישה וחצי ילדים לאישה. אפילו אם קליטת פליטים תביא לכך שחלק מהאוקראינים ישתקע כאן, הדבר רק יעכב את המפנה הדמוגרפי הקיצוני שחוזה הלמ"ס ולפיכך בכלל לא בטוח שהוא רע, ולדמותה היהודית הדמוגרפית של המדינה בהחלט לא צריך לדאוג. החרדים דואגים דיים.

28 תגובות על ״תסמכו על החרדים ותקלטו פליטים״

 1. תמריץ,
  הלהט של הבנטיסטים לייבא לישראל בעיות לא לה או בלשון בג"ץ להתעבר על ריב שאינו שלה, הוא טרלול פרוגרסיבי שמאפיין מומרים. תרגיעו

  Liked by 2 אנשים

 2. אגב, הטענה שישראל הייתה יכולה לחמוק בדרך כלשהי מלהביע עמדה בנושא אוקראינה היא מופרכת. רואים אותנו. גם מה שבנט עשה, להפוך עצמו למתווך, זו עוד דרך להפוך לדנידין בשאלת הסנקציות.

  Liked by 2 אנשים

 3. תמריץ, אתה מודע למופרכות של הטענה שלך?
  אתה מעוניין להילחם בעתיד הדמוגרפי של ישראל (וכבר חווינו עשרות התראות שווא שלא התממשו)? בסדר. אז תקצץ קצבאות, תכניס חרדים עריקים לכלא, ותשרוף את הגמרות של תלמידי הישיבה בכיכר רבין. אבל הפתרון שלך להילחם בחרדים (או בעתיד הדמוגרפי החרדי) זה ע"י הבאת לא-יהודים. הזוי.

  אהבתי

 4. תמריץ,
  אוקראינים (ורוסים) יכולים להיכנס לארץ ללא ויזה. יש בארץ 20000 שב"חים אוקראינים שהגיעו כך דרך לוד. מאז החלה שפי פז במלחמות שלה ניסו להגביל את התופעה באמצעות דרישת ערבות כספית בלוד.
  יש באסיה מדינות מערביות עם כלכלה חזקה וגדולה בהרבה מהישראלית כמו קוריאה ויפן. מותר לישראל לעמוד אחריהן בתור. הרי אחת ההבטחות שלכם היתה "בלי רעש וצילצולים…"

  אהבתי

 5. תמיד איילת שקד אמרה "תבחרו בנו בשביל שנשמור על ביבי מימין".
  אבל עכשיו כבר לא ברור לי מי שמר על מי.

  אהבתי

 6. אני לא טוען שהפיתרון לדמוגרפיה החרדית הוא להביא פליטים מאוקראינה. אם כבר עדיף לתת גרין קארדים לפי מקצוע מבוקש. אני כן טוען את ההיפך: החשש מאובדן הציביון היהודי של המדינה הוא מופרך.

  אהבתי

 7. לקוריאה וליפן אין כלכלה יותר חזקה מישראל. כן יותר גדולה. אבל זה לא קשור – ההיגיון ההומינטרי בהגעת פליטים מאוקראינה שאינם זכאי שבות הוא רק כאלו שיש להם משפחה או מכרים שמוכנים לאכסן אותם ולתמוך בהם. אחרת שילכו לאיחוד האירופי.

  אהבתי

 8. תמריץ,
  החברים שלך מתכוונים להביא לכאן את משפחות השב"חים. זה לפחות 100K ובשירשור בג"צי זה מספר אינסופי. נפלא מבינתי איך ליבכם היהודי החנון והרחום לא חס על פליטי אפגניסטן שמספרם דומה לזה של הפליטים האוקראינים. האם זה בגלל שאבותיהם לא טבחו מספיק ביהודי אפניסטן?

  אהבתי

 9. לתמריץ,

  א. כללית, איני מקבלת את ההנחה הסמויה שתופעה חברתית – תרבותית, שנמשכת כבר כמה עשרות שנים ללא שינוי משמעותי, תשאר ללא שינויי כיוון משמעותיים גם בעשרות השנים הבאות.
  איני מקבלת הנחה זו לגבי המשך הכיוון הנוכחי של השמאל הקוסמופטליטי – פרוגרסיבי, ואיני מקבלת הנחה זו גם לגבי המגזר החרדי.
  למרות כל נסיונות ההסתגרות וההתבדלות של מגזר זה – גם הוא אינו יכול להימנע כליל מהשפעות של העולם הלא חרדי.
  יותר מכך, קשה לי להאמין שהמגזר החרדי לא יעבור שינויים משמעותיים ככל שהאחוז שלו באוכלוסייה ילך ויעלה, ומכאן שהעוני בקרבו ילך ויגבר.
  הוא יאלץ להפנות אחוז הולך וגדל מבניו ללימודים שיאפשרו להם בעתיד פרנסה סבירה ו/או יאלץ להקטין את מספר הילדים במשפחה ו/או יאלץ להתפזר בין מדינות שבהן החרדים יהיו אחוז קטן יותר מהאוכלוסייה ו/או כל פיתרון אפשרי אחר למצוקותיו. מכאן שאני מניחה שתחזיות הלמ'ס ל 2050, המבוססות על ההנחה שקווי המגמה הנוכחיים ימשכו, יתגלו פעם נוספת כמוטעות.

  ב. כתבת: " … אחת הטענות החזקות נגד קבלת הפליטים היא חשש מהסיטואציה הדמוגרפית, משחיקת הרוב היהודי וכדומה. צריך להגיד: החשש הזה מנותק מהמציאות הדמוגרפית, ואולי הוא חלק מהכחשת העתיד הדמוגרפי של ישראל …"
  ———————-
  אתה מתעלם מהסיכון שיהודים רבים (לצערי בעיקר מהמגזר החילוני) יתאהבו באוקראינים/יות, לא יהודים, וירצו להקים עמם משפחות ולהביא אתם ילדים לעולם.
  דווקא אוקראינים נאים (לפחות במושגי הגזע הלבן), משכילים ומצליחים כלכלית (כמו אלו שמשולבים בהייטק) הם הרבה יותר מפתים לקשרי נישואים ממהגרי עבודה קשיי יום מסודן ומתאילנד.
  כיום ישראל היא המדינה היחידה בעולם שבה הורים חילוניים יכולים לחוש ביטחון רב למדי שגם נכדיהם יהיו יהודים. בטחון שהתערער מעט לאחר העלייה הגדולה ממדינות חבר העמים (בשל האחוז הגבוה של הלא יהודים בקרב זכאי חוק השבות + המשוכות הגבוהות מדי (לתפיסתי) ששמים לפני המבקשים הכרה ברצונם להצטרף לעם היהודי).

  אבל תוספת של עשרות אלפי או מאות אלפי אוקראינים נוצרים – תערער עוד יותר את הסיכוי שגם נכדי המגזר החילוני הנוכחי בישראל ישארו יהודים ו/או תקטין את המוטיבציה של חילונים להתעקש לגדל את ילדיהם דווקא בישראל.
  גם לכך השפעות על הדמוגרפיה העתידית של מדינת ישראל.

  Liked by 2 אנשים

 10. אין שום חשש דמוגרפי מכניסת פליטים אוקראינים. כמה יכנסו? אהיה נדיב מאוד מאוד אם אני ש-100 אלף.יכנסו. 100 אלף הם קצת יותר מאחוז אחד מתושבי המדינה. האוקראינים גם לא משתוקקים להשאר כאן. יש 150 – 200 אלף תושבי אוקראינה בעלי רקע יהודי שיכולים להכנס לארץ לפי חוק השבות והם לא באו לפני המלחמה. לכן אני מניח שמרבית הפליטים שבאים לכאן (יהודים או לא יהודים) יחזרו לאוקראינה כשהכל יגמר. מבין 100 אלף שאולי יכנסו אולי 20 אלף ירצו להשאר. זו כמות מאוד מבוטלת. ומי שירצה להשאר מין הסתם יקלט בחברה היהודית.

  אהבתי

 11. לגבי הפליטים האוקראינים:
  כפי שציינתי מספרם מבוטל ואין הם יכולים לגרום לאיזה שינוי דמוגרפי.
  אבל יש עוד נקודות:
  היהודים לפני 80 -85 שנה חיפשו ארץ שתקלוט אותם ותציל אותם מגרמניה הנאצית , ולא מצאו. לא הגיוני ללמוד לקח ולהציל אחרים?
  חורבן ואסון יכולים לקרות בכל העולם וזה כולל גם אותנו. גם אנחנו יכולים להיות מחר פליטים שמחפשים ארץ שתקלוט אותם.

  אהבתי

 12. קמיליה, לגבי א׳ לא את ולא אני יודעים לנבא את העתיד, אבל אם רואים מגמה במשך עשרות שנים ללא שמץ שינוי, להניח שפתאום תשתנה בחדות זה נשמע רחוק. התינוקות החרדים שיהיו הסבים של ילדי 2065 כבר נולדו, והם רבים.

  לגבי ב׳, אין ספק שקליטת אוקראינים לא יהודים תביא לנישואי תערובת. לאנשים דתיים זה בטח יפריע. לאנשים חילוניים אולי פחות כי ההנחה היא שהם יתבוללו בנו ולא ההיפך. בדם היהודי האשכנזי כבר יש 15 אחוז של גויים מזרח אירופים. אז יהיה עוד קצת (תהליך שבלאו הכי קורה בגלל תרומת הביציות מאוקראינה). אם הבעל גוי, הילד יהודי מצד האם ואם האישה גויה אולי תסכים להתגייר כי זה גיור שלא חותכים בו.. הייתה כתבה בעיתון בסופ״ש על אלינה לוי. מאוד רצתה להתגייר, אבל הרבנים לא אהבו את לימודי המשחק שלה. הרבנים צודקים אולי אבל מבחינה תרבותית הילדים ייצאו חלק מתרבות הרוב הישראלית לכל דבר.

  אהבתי

 13. אין לי בעיה לעזור לפליטים אם הם יעזבו אחרי המלחמה. להיפך.
  לא מוצא שום קשר בין יהודים שברחו מהשואה בגלל שהם היו יהודים לבין אוקראינים שבורחים מאוקראינה בגלל מלחמה.
  ההשוואה הנכונה היא בריחה של צרפתים מצרפת או בלגים מבלגיה במהלך מלחמת העולם השנייה.

  Liked by 1 person

 14. "בדם היהודי האשכנזי כבר יש 15 אחוז של גויים מזרח אירופים. אז יהיה עוד קצת"
  75% מאזרחי ישראל הם יהודים, אז יהיו קצת פחות.
  5 ערבים בממשלה כיום, אז יהיו עוד קצת.
  תתבונן סביבך מה קורה במדינה מאז התחלת את הבלוג, הצביון הלאומי של ישראל כמדינה יהודית מתפורר, לא צריך לחכות עד 2065
  זה מה שנקרא עיניים עצומות לרווחה

  Liked by 2 אנשים

 15. גידול אקספוננציאלי מתחיל לאט.. לכן אנשים עוד מסרבים להפנים את משמעות העובדה שהחרדים גדלים בקצב של 4% לשנה ומצליחים להימנע מנשירה. אחרי שאמרתי זאת צריך להגיד שאומדן הלמ״ס מוגזם משהו כי הם אינם מפרידים בין החרדים האשכנזים (אין כמעט נשירה) לחרדים הספרדים (יש המון נשירה).

  אהבתי

 16. ל arn,
  כתבת:
  " … היהודים לפני 80 -85 שנה חיפשו ארץ שתקלוט אותם ותציל אותם מגרמניה הנאצית , ולא מצאו. לא הגיוני ללמוד לקח ולהציל אחרים?
  חורבן ואסון יכולים לקרות בכל העולם וזה כולל גם אותנו. גם אנחנו יכולים להיות מחר פליטים שמחפשים ארץ שתקלוט אותם."
  ———————–
  ישנם שני לקחים אפשריים מהשואה:
  א. להישמר לא להפוך לנאצים/ לרוצחי עמים / לגזענים (ואפילו לא לאטומים לרצח עם המתרחש מול עיניהם)
  ב. להישמר לא לאפשר לעולם חזרה לעמדת הקורבנות חסרי הכוחות וחסרי האונים בפני מבקשי רעתם
  ***
  כיון שלהיסטוריה של עמים (ושל אנשים) יש נטייה מגונה לחזור על עצמה אזי:
  – הציפייה שלי היא שהעמים שהם צאצאי הנאצים ועוזריהם (הן הישירים והן העקיפים) – יאמצו אל ליבם בעיקר את הלקח הראשון. שיעשו כל מה שלאיל ידם בכדי שהעמים שלהם לא יחזרו פעם נוספת על ההיסטוריה המחרידה שלהם.
  – במקביל, הציפייה שלי היא שהעמים שההיסטוריה שלהם מלאה באירועים בהם היו קורבנות חסרי אונים יאמצו אל ליבם בעיקר את הלקח השני. שינסו ללמוד איך להתחזק ולהתעצם בכדי להצליח לשנות את כיוון ההיסטוריה של בני עמם.
  כלומר, במקום להשלים עם התחזית שלך ש"אנחנו יכולים להיות מחר פליטים שמחפשים ארץ שתקלוט אותם", ולנסות להערך מראש למקרה זה, עלינו לעשות כל דבר אפשרי בכדי לא לההפך שוב לתלויים בחסדים המפוקפקים של אחרים.

  אגב, מהאירועים הפעוטים האחרונים של התבטאויות שר החוץ האוקראיני (((דם אוקראיני על ידי יהודים תאווי בצע))) הפניה לבג'צ של השגריר האוקראיני בארץ נגד הממשלה והבקשה לנאום דווקא ביד ושם – נדמה לי שלא האוקראינים ולא היהודים למדו את הלקחים שהיה על עמיהם ללמוד. פעם נוספת האוקראינים מעיזים להפוך אותנו ל"ילד הכאפות" שלהם ואנחנו מרכינים את ראשינו בפני ההתקפות, די בשתיקה.

  הייתי מוכנה לאמץ, במידה מוגבלת, *גם* את הלקח הראשון, ולתמוך בקליטה מסיבית של בורחים מהמלחמה הברוטלית של הרוסים *לו* היה לנו גבול משותף עם אוקראינה. לא הייתי מפקירה אותם, באדישות לגורלם, למוות כמעט וודאי. (כפי שעשו השוויצרים, האמריקאים, הבריטים ועוד ועוד ועוד ליהודים שניסו להימלט מהנאצים.

  אבל כל אלו שמגיעים עכשיו מאוקראינה לארץ כבר קיבלו מקלט לילה באחת מהמדינות השכנות לאוקראינה + הם בעלי סיכויים מעולים לקבל אשרת שהייה מכל שאר מדינות האיחוד האירופי. כלומר, הם כבר אינם בחזקת פליטים בסכנת השמדה אלא מהגרים. מהגרים שמניחים (בצדק או שלא בצדק) שחייהם בישראל יהיו טובים יותר מאשר בפולין, רומניה או הונגריה.

  כיון שהם אינם באמת פליטים – לא הייתי קולטת אותם על חשבון היכולת לקלוט גל הגירה גדול של זכאי חוק השבות מאוקראינה ורוסיה. מניסיוננו העגום בקליטת גלי הגירה קודמים – יכולת הקליטה של ישראל מאוד מוגבלת.
  לתפיסתי, בטווח הארוך נצליח להתחזק יותר (הלקח השני מהשואה) אם נקלוט היטב את זכאי חוק השבות, ונתחזק פחות אם נקלוט את צאצאי הקוזאקים.

  .

  Liked by 2 אנשים

 17. עמדת ראש בית ספר למדיניות ציבורית שערך מחקר, לפני פרוץ המלחמה, על אלופי ישראל בהיצמדות בלתי חוקית למדינה אליה נכנסו כ"תיירים". כלומר על מהגרי העבודה האוקראינים.

  לטענתו *אם* אלו שתומכים כיום בקליטה חופשית של אוקראינים, יתחייבו שלאחר שהמצב באוקראינה ישתפר הם לא יעזרו להם להישאר בארץ – הוא ישנה את עמדתו כלפי קליטה בלתי מוגבלת של אוקראינים.

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=5380038322016012&id=113277668692130&_ft_=mf_story_key.5380038322016012%3Atop_level_post_id.5380038322016012%3Atl_objid.5380038322016012%3Acontent_owner_id_new.113277668692130%3Athrowback_story_fbid.5380038322016012%3Apage_id.113277668692130%3Astory_location.4%3Astory_attachment_style.photo%3Aott.AX-5GzKVhZAVT9ON%3Atds_flgs.3%3Apage_insights.%7B%22113277668692130%22%3A%7B%22page_id%22%3A113277668692130%2C%22page_id_type%22%3A%22page%22%2C%22actor_id%22%3A113277668692130%2C%22dm%22%3A%7B%22isShare%22%3A0%2C%22originalPostOwnerID%22%3A0%7D%2C%22psn%22%3A%22EntStatusCreationStory%22%2C%22post_context%22%3A%7B%22object_fbtype%22%3A266%2C%22publish_time%22%3A1647194599%2C%22story_name%22%3A%22EntStatusCreationStory%22%2C%22story_fbid%22%3A%5B5380038322016012%5D%7D%2C%22role%22%3A1%2C%22sl%22%3A4%2C%22targets%22%3A%5B%7B%22actor_id%22%3A113277668692130%2C%22page_id%22%3A113277668692130%2C%22post_id%22%3A5380038322016012%2C%22role%22%3A1%2C%22share_id%22%3A0%7D%5D%7D%7D&__tn__=%2C%3B

  אהבתי

 18. יש משהו אחד שהשתנה לגבי האוקראינים: כיום הם רצויים באיחוד האירופי. ועוד דבר: תהיה באוקראינה המון עבודה אחרי המלחמה.. יצטרכו לבנות אותה מחדש. לא אתפלא אם ארה״ב והאיחוד האירופי ישפכו שם גם 50 מיליארד דולר.

  Liked by 1 person

 19. תמריץ,
  אתה מתעלם משני גורמים בנוגע לחרדים:
  – הם עומדים על קו סף כלכלי בלי הרבה רזרבות כלכליות.
  – ההשפעה של האינטרנט.
  יש כאן קישור למאמר על ההשפעה ההרסנית שהיתה לטלוויזיה על החברה הדתית לאומית:
  https://www.inn.co.il/news/543934

  אהבתי

 20. אני חושב שהחרדים עוברים שינוי בעקבות הבעיה הכלכלית, אבל הם חכמים: הם מכוונים נשים לעבודה שממצה פוטנציאל כלכלי, לא גברים.

  אהבתי

 21. בפארק היורה המדענים יצרו רק נקבות ללא גברים דינוזאורוסים על מנת שלא יתרבו, שמעון חש מלגלג על החרדים שמצאו פתרון ושולחים את הנשים לעבודה. תוסיף לזה את הכנוי שלו והתמונה תתדבהר

  אהבתי

 22. מהבלוג רגעים היסטוריים,

  השלכות סנקציות כלכליות על מדינות הנמצאות במצב מלחמה.
  בעיקר השלכות הפיצויים שנתבעו מגרמניה ואוסטריה לאחר תבוסתן במלחה'ע הראשונה.
  בסוף גם אזכור למסורת היהודית של הטלת מצור על עיר (הוורסיה העתיקה של סנקציות כלכליות מודרניות).

  *יתכן* שיש כאן הזהרה מהטלת סנקציות כלכליות קשות מדי על מדינה עם ארסנל גרעיני.

  http://www.historicalmoments2.com/%d7%a1%d7%a0%d7%a7%d7%a6%d7%99%d7%95%d7%aa-%d7%9b%d7%9c%d7%9b%d7%9c%d7%99%d7%95%d7%aa-%d7%a2%d7%9c-%d7%9e%d7%93%d7%99%d7%a0%d7%95%d7%aa-%d7%92%d7%9c%d7%99-%d7%94%d7%94%d7%93%d7%a3-%d7%95%d7%94

  אהבתי

 23. הקטע המסוים של הפוסט:
  (שמתקשר גם לדיון האחרון בין י.ד. לתמריץ על היפר אינפלציה, המשבר הכלכלי הגדול ושות')

  ————————-
  " … ומה קורה כשהמארג נפרם? שווה להכיר את ההיסטוריה העגומה של העיר וינה לפני בדיוק מאה שנה. בחורף 1922 דיווחה אוסטריה על אינפלציה שנתית בלתי נתפסת של 20,000 אחוזים. זיגמונד פרויד כתב באותם ימים לחבריו כי איבד את כל המזומנים שברשותו ודיווח כי נאלץ לפרסם מאמרים תמורת שק תפוחי אדמה. תושב העיר פרנץ קפקא, אז עדיין פקיד במשרד ביטוח, כתב סיפור קצר על אמנות הגוויעה ברעב ("אמן צום"). אבל קיינס לא הזהיר מהרעב הנורא באוסטריה ובגרמניה פושטות הרגל, אלא מהשלכותיו על העולם. לא קשה להבין שהמשטרים הפשיסטים שיקומו בשנים הבאות, בראשם כמובן גרמניה הנאצית, יחוו את עוצמת הסנקציות המשתקת ויחתרו לבסס עצמאות ללא תלות באנגליה או בארה"ב, בין השאר באמצעות כיבושי שטח ושאיפות אימפריאליסטיות שיקנו להן מחצבים כמו נפט, חיטה ופלדה.

  ואגב, כדאי לדעת שגם המסורת היהודית ראתה בסנקציות כלכליות הננקטות כחלופה למלחמה עקובה מדם – טקטיקה שרווחה בעולם העתיק בעיקר באמצעות הטלת מצור לפני הפריצה בכוח – חרב פיפיות, שמוכרחים להשתמש בה בזהירות רבה. לפי המסורת, כשעם ישראל הטיל מצור על מדין ערב כניסתו לארץ, משה הותיר להם פאה אחת פתוחה למנוסה. בין אם זה בגלל שהוא ריחם על האומללים שנמצאים שם, ובין אם זה בגלל שהוא ריחם על העם שמאחוריו. משה הבין שעדיף שלא לפגוש פנים אל פנים אנשים מובסים, שהגיעו לייאוש ולחרפת רעב …"

  אהבתי

 24. מסתבר שאפילו על הילודה החרדית מסוכן לסמוך (לפחות כאשר דנים במספר האוקראינים הלא יהודים שיוכנסו לישראל)

  נמשכת מגמת הירידה בילודה החרדית, מכ 6.5 ילדים לאישה לכ 6 ילדים לאישה.
  (התגלה פער בין נתוני הלמ'ס, המתבססים על סקרים, לבין נתוני מרשם האוכלוסין)

  https://www.calcalist.co.il/local_news/article/h1hyhshz5

  קטע מהכתבה:
  ————————
  " … גורדון בחישובים שלו "נמצאה ירידה במספר הלידות הממוצע לאשה חרדית מכ־6.5 ב־2008 ל־6.15 ב־2018". חשוב מכך, "הנתון עבור 2018 בקרב נשים חרדיות נמוך מהנתון שפורסם בלמ"ס", שעומד על 6.64.

  ההסבר של גורדון לפער הוא שנתוני הלמ"ס מבוססים בעיקר על סקר ולכן הם חשופים לטעויות. זאת, בניגוד למחקר שלו שבדק את הנתונים במרשם האוכלוסין. עם זאת הנתונים של גורדון לא יכולים לזהות חוזרים בתשובה ויוצאים בשאלה מכיוון שזה מידע שאינו מופיע במרשם האוכלוסין. עם זאת, ניתן להניח שהם מקזזים אלה את אלה במידה רבה.

  המחקר גם בדק את שעורי הפריון לפי זרמים חרדים. מספר הלידות הגבוה מבין הזרמים נרשם כצפוי אצל נשים חסידיות, עם 6.8 לידות ב־2018 לעומת 7.1 ב־2008. בקרב נשים ליטאיות מספר הלידות עומד על 6.3, ירידה מ-6.6 לפני עשור. בקרב הספרדים שיעור הפריון הוא 5.0 ילדים, די דומה לדתיות לאומיות, לעומת 5.4 לפני עשור…."

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: