איינשטיין לא גר באיגלו

כשקראתי את הספר של רועי יוזביץ׳ על אינטליגנציה שאותו סקרתי לאחרונה, הופתעתי מכך שהוא מכליל בו את תיאוריית החורפים הקרים. זו תיאוריה שלפיה אנשים עם אייקיו נמוך מתקשים לשרוד חורף קר, ולכן הברירה הטבעית תגרום לכך שיושבי ארצות הקור יהיו חכמים במיוחד. אני לא מכיר כמעט תיאוריה במדעי החברה עם יותר כוח הסבר מאשר זו. המתאמים בין אקלים קר בארץ המוצא לאייקיו ממוצע הם גבוהים ממש. מצד שני, זו תיאוריה עם הד גזעני מובהק, ונדרש אומץ כדי להכלילה בספרך. גם לתיאוריה שניבוייה קרובים למציאות בצורה מרשימה יש חורים, ובין החורים שניתן למנות בתיאוריית החורפים הקרים נמצא העם היהודי, שכור מחצבתו אינו קר במיוחד בחורף. כך גם הציביליזציות המובילות העתיקות, משומר ועד יוון, לא התאפיינו בקיפאון חורף קיצוני; גם לערבים, הגם שכיום הם אכן בפיגור, היה את תור הזהב שלהם. אפילו שכמו שכתבתי בפוסט הקודם, בדובאי מינוס שתי מעלות זה נדיר שבנדירים. אף האומה הסינית נמצאת, לפחות בחלקה, באזורים חמים. הונג קונג למשל אזור בעל אקלים טרופי.

שאלה נוספת שתמיד תהיתי עליה היא העדר הצטיינות אינטלקטואלית מיוחדת בקרב האסקימואים והילידים בסיביר. אבות אבותיהם של איינשטיין, פון ניומן, מילטון פרידמן וכל השאר באו מבית המדרש התלמודי, לא מהאיגלו. הילידים בסיביר משמשים בשר תותחים למלחמות פוטין, וידועים כ״מי שלא אכפת להם את מי הם אונסים״ במקום לשמש כאליטה אינטלקטואלית שתעמוד מול טירופו.

חוקר האינטליגנציה הדני הצעיר, אמיל קירקגארד, כתב פוסט סקירה מקיף על תיאוריית החורפים הקרים, ובו התמודד עם שלל הביקורות, והוסיף טענות מרתקות שתומכות בתיאוריה. למשל, ציפורים שמקננות בארצות הקור הן בעלות מוח גדול יותר מציפורים שנוטשות אותן עם בוא החורף. אפשר לקרוא את דבריו במקור. אני אסתפק בלהביא את התירוצים שלו לשאלת האסקימואים וההצטיינות האינטלקטואלית. בדיעבד אפשר לתרץ כל דבר, ולכן יש החושדים שפסיכולוגיה אבולוציונית אינה בכלל מדע, ובכל אופן נראה לי שטענותיו לגבי יושבי האזורים הארקטיים בעלות ערך ונותנות פרספקטיבה חדשה לחשיבה על ברירה טבעית. הטענה הראשונה היא שרק מעטים מצליחים לשרוד באקלים קר קיצוני, ומכיוון שכך לא צצות מספיק מוטציות שיקדמו אינטליגנציה גבוהה. כלומר כדי שהברירה הטבעית תעבוד היטב נדרש גיוון גנטי, שמתוכו הברירה הטבעית תבחר במוטציות המצטיינות. בהעדר אוכלוסיה גדולה, אין לברירה הטבעית מספיק מוטציות לעבוד איתן.

הטענה השנייה היא שהחשיבות של אינטליגנציה גבוהה היא בשימוש אופטימלי במשאבי הסביבה. ככה למשל בקיץ הצפון אירופי שבו הכול מלבלב יוכל האדם החכם לאגור דברים נחוצים לשעת צרה, באופן שיאפשר לו לשרוד את בוא החורף. ברם, באזורים הארקטיים הטבע לעולם לא שופע. דהיינו גם אם אתה מאוד חכם, תחזור בידיים ריקות כשתנסה להכין עצמך לחורף, ויתרון חוכמתך יהיה מוגבל מאוד.

כהערת סיום אציין שתיאוריית החורפים הקרים נותנת פרספקטיבה חדשה על טענת הפריביליגיות. כידוע, הפרוגרסיבים בימינו טוענים שהאדם הלבן הוא פריבילג, ועליו להכיר ביתרון ההיסטורי שהגזענות והקולוניאליזם מקנים לו לעומת הילידים המדוכאים. ובכן, הם לא חושבים רחוק מספיק. שורש הפריבילגיה בזמנים שבהם החיים בארצות הקור היו אכזריים מנשוא, ורק החכמים ביותר שרדו אותם. זאת לעומת השפע והקלות של החיים באזורים הטרופיים. אחרי כל זה נותרה לי רק שאלה אחת: אם יושבי ארצות הקור היו כה חכמים, למה הם לא נדדו? למה לא הבינו שפשוט נעים יותר בארצות החום? מצד שני, גם בימינו אנשים הולכים לגור בקנדה (רשמה השנה שיא הגירה חיובי) בשעה שיכלו לגור בקליפורניה או בחוף המזרחי של אוסטרליה. לך תבין.

איינשטיין באיגלו – בינה מלאכותית מידג׳רני

70 תגובות על ״איינשטיין לא גר באיגלו״

 1. באמריקה התרבויות הפרה-קולומביאניות של מרכז אמריקה היו הכי מפותחות ושל הצפון הקר הכי פחות . באירופה ככל שמתמרכזים (גרמניה,צרפת,שוויץ,הולנד) יש קצת יותר איטנליגנציה, אחר כך הצפון ובסוף הדרום, אם כי הסדר השתנה במהלך ההסטוריה הלא כל כך רחוקה . באפריקה זה בבירור הצפון ,אחר כך המרכז ובסוף הדרום (השבטים המקורים כמו הבושמנים וההוטונטונים) . במזרח הקרוב עמי המרכז (כמו הפרסים) חכמים מעמי הדרום החם (כמו הערבים). במזרח הרחוק עמי הצפון הקר (סינים,יפנים,קוריאנים) חכמים מעמי הדרום (כמו תאלינדים, קמבודים וויאטנמים) .

  אהבתי

 2. תמריץ,
  איך התיאוריה מסבירה את התרבויות הגדולות (קרי המעצמות הגדולות) בעבר? מצריים, בבל, אשור במזרח התיכון. יוון ורומי בדרום אירופה?
  האבולוציה החלה רק לפני 300 שנה?

  Liked by 1 person

 3. חייל, קירקגארד מתייחס לשאלה שלך. התשובה מעניינת ולא רעה, אבל כמו הרבה תשובות של הפסיכולוגיה האבולוציונית היא תירוץ ולא ניבוי, ועם תירוצים אפשר להסביר הכול.

  Historical considerations are another objection. Currently, it is true, the smartest people live in temperature climates. But historically, it seems the most clever people lived in warmer climate, as judged by their ability to invent agriculture (Mesopotamia, India etc.) and, well, Western civilization (in Greece and Rome, not in Scandinavia!). Just 2000 years ago, southern Europe was clearly more impressive than northern Europe. Doesn’t this show that the latitude and temperature association we currently see with intelligence is perhaps more of a recent phenomenon, perhaps a coincidence? Not exactly. The problem is using civilization as a measure of (genetic) intelligence of peoples. This is clearly a very strong association now, but it wasn’t necessarily 2000 or 5000 years ago. To create a civilization, one must first invent agriculture, so that population size can increase from farming. Farming is more difficult in colder places with shorter growing seasons and less sunlight for plants. Agriculture would first be implemented in the places where it is the easiest to get started, even if the people living there weren’t the brightest. As technology improves and diffuses, it would then later become possible to implement agriculture in increasingly cold places. These two causes of agriculture — intelligence and inherent ease of doing it in that climate — could explain why it originated first among peoples who weren’t the smartest on Earth, but weren’t the dullest either.

  Liked by 1 person

 4. אייל, מעניין מה שאמרת על אפריקה. האם יש איזה יתרון לשבטים שחיים בדרום אפריקה על השבטים באפריקה המשוונית? לא ידוע לי. ומה עם השבטים של דרום אמריקה לעומת השבטים האמריקניים של קו המשווה?

  אהבתי

 5. לקמיליה (בקשר למה שכתבת בפוסט הקודם על מישהו שבקיא הן בתנ"ך והן בברית החדשה ובקיא ב-5 דוקטרינות אמונה נוצריות בסיסיות):

  שאלה (שנכונה גם לגביך וגם לגבי וגם לגבי כל אחד):
  מה יותר הגיוני לעשות? לשמוע מה שאומר אדם שטוען שהוא בקיא בתנ"ך ובברית-החדשה, או לקרוא את התנ"ך והברית החדשה ולהסיק את המסקנות בעצמך ללא מתווך?

  אהבתי

 6. לא הכרתי. על פניו מהעדות שלך, התאוריה נשמעת מלאה חורים ובורים וחורות ובורות. אבל… הלכתי קצת לקרוא. אני עם פלין מאפקט פלין. שנינו נגד לין מאפקט לין. (אגב, זה אותו אפקט!! לין הקדים במעט את פלין, אף על פי כן נקרא אפקט פלין, אבל יש המכנים את האפקט לין-פלין. פלין אפילו התנצל בפני לין על השיום הלא נכון).
  אז פלין לא הסכים עם לין (שאיבד את תואר הפרופ' שלו ב 2018 בגלל דעות שנויות במחלוקת כמו שרמזת) ואמר כך (מתוך ויקי):
  James Flynn has criticized this theory as being inconsistent with the global distribution of IQ scores. If the theory were correct, the people of Singapore, who originated primarily from China's southern Guangdong province, would possess a lower average IQ than the people of mainland China, when in fact the reverse is true.[61] In 2012 Scott A. McGreal, writing for Psychology Today, described it as a just-so story, saying the theory fails to account for challenges specific to warmer environments, and also does not explain why hominids who evolved for millions of years in colder environments (such as Neanderthals and Homo erectus) did not also evolve similar intelligence.[62]

  אהבתי

 7. כן, זו תיאוריה מלאת חורים. מצד שני כמה תיאוריות במדעי החברה מתקרבות למתאמים כמו 0.95, כמו שניתן לראות בסקירה של החוקר הדני. אז כבדהו וחשדהו.

  אהבתי

 8. arn, לשמוע מה שאומר אדם שטוען שהוא בקיא בתנ"ך ובברית-החדשה עדיף על ללמוד לבד. וממש אין לי את הכוח והזמן להסביר למה אבל תבין מהתשובה.

  לערבים, לא היה את תור הזהב שלהם, זה סיפור בדים, אלא אם כן נאמר: הם שדדו את זה פר אנד סקוור לכן זה שלהם.

  קר לי משמע אני חכם?
  על פי התאוריה שהעלת הנמלים חכמות מהצרצר.

  יודוביץ כמו יובל הררי כתב את תקציר תולדות האינטלגנציה. סביר שבמזג אויר קר מאד אלו שימותו יהיו העניים יותר והם עניים וחסרי היוזמה. בניו יור קופאים למוות כל חורף כל ההומלסים אלא אם כן ברחו לקליפורניה ולכן האינטלגנציה של ניו יורק עולה באביב, ויורדת בהתאם בקליפורניה.
  צריך להביא בחשבון את המהפכה התעשיתית. יש כנראה סוגים שונים של אינטלגנציה וסיבות עזר נוספות, אחרת אי אפשר להבין למה המרכזים העולמיים נעים במשך ההסטוריה ממקום למקום ולא נשארים במקום אחד.

  אהבתי

 9. arn,
  שאלת:
  " … מה יותר הגיוני לעשות? לשמוע מה שאומר אדם שטוען שהוא בקיא בתנ"ך ובברית-החדשה, או לקרוא את התנ"ך והברית החדשה ולהסיק את המסקנות בעצמך ללא מתווך?."
  ——————–
  תשובתי, לגבי כל נושא רב חשיבות: גם וגם. גם לקרוא ולחשוב בעצמך וגם להקשיב לתובנות של אחרים שלמדו את הנושא והתעמקו בו.

  אחת התובנות היהודיות שמוצאות חן בעיני היא:
  אֵין סַכִּין מִתְחַדֶּדֶת אֶלָּא בְּיָרֵךְ שֶׁל חֲבֶרְתָּהּ"

  זהו שבח ללימודים בזוגות / בחברותא, ולניהול וויכוחים ועימותים רעיוניים. אחרת, אדם מסתכן בכך שימצא בתוככי "תיבת התהודה" של מוחו.

  פרשנות ממילוג:
  כאשר חברי שאל אותי אם אני רוצה לעשת איתו יחד את העבודה אמרתי לו: אין סכין מתחדדת אלא בירך של חברתה.
  ”אָמַר רַב חַמַא בַּר חַנִינָא :אֵין סַכִּין מִתְחַדֶּדֶת אֶלָּא בְּיָרֵךְ שֶׁל חֲבֶרְתָּהּ, כָּךְ אֵין תַּלְמִיד-חָכָם מִתְחַדֵּד אֶלָּא בַּחֲבֵרוֹ“ (בראשית רבה, פרשה סט, סימן ב).

  Liked by 2 אנשים

 10. תמריץ: אפילו אם יש מתאמים של 1 זה לא אומר שהתאוריה נכונה.
  דוגמא:
  באפריקה יש את המדינות הכי פחות מפותחות בעולם.
  באפריקה מרבית התושבים הם שחורי עור.
  מסקנה: צבע עור שחור גורם לכך שהמדינה תהיה לא מפותחת.
  פתרון: להכניס לגופם של האפריקאים (או לאוכל שלהם) איזו אבקה או תוסף מזון שיגרום לכך שעורם יהפך לבהיר יותר ואז המדינה תהיה מפותחת.

  זה מה שיוצא כאשר בודקים מתאמים.

  Liked by 2 אנשים

 11. הסבר אפשרי (או תירוץ בדיעבד) לאינטליגנציה הנמוכה יחסית של שוכני מדבריות הקרח – האסקימוסים והשבטים בצפון סיביר.
  כמו גם לאינטליגנציה הנמוכה של שבטים נוודים במדבריות החול של הסהרה, סעודיה והגובי.

  דיירי המדבריות הם המפסידים הגדולים במלחמת ההישרדות עם קבוצות חזקות מהם על טריטוריות פוריות יותר ונוחות יותר למגורי האדם. הם לא בחרו, מרצונם החופשי, להתגורר במדבר. הם נדחקו אליו ע'י חקלאים, שוכני הקבע באזורים הפוריים בעלי האקלים הנוח יותר.

  אמור להיות מתאם בין הצלחה – כישלון במלחמות על שטחי מחייה פוריים לבין אינטליגנציה גבוהה – נמוכה.

  באלפי השנים האחרונות גם בין אלו שהפכו לשוכני קבע המתפרנסים גם מחקלאות לבין נוודים שעדין מתפרנסים מציד ולקט.
  כלומר, מקרי קצה מאוד יוצאי דופן, כמו ציידים אינואיטים, אינם אמורים לפגוע בתיאוריה שמסבירה את הרוב המכריע.

  אהבתי

 12. לקמילה:
  התשובה שלך לשאלה שלי (מה יותר חשוב לגבי כל נושא: האם לקרוא בעצמך או להקשיב לתובנות של אחרים?) היתה גם וגם.
  נניח שנקבל את תשובתך אבל למרות זאת קודם כל חשוב שתקרא ותבין בעצמך את הנושא. בלתי מתקבל על הדעת שרק תשמע מה שאומר מישהו אחר בשעה שיש לך אפשרות לגשת ולקרוא מה שכתוב.

  באשר לפוסט שנתת לי: זה קצת קשה לי לשמוע 72 דקות בשפה אנגלית על נושא די כבד. בכל זאת הקשבתי ל-12 הדקות הראשונות (לא שמתי לב לכך שאמרת לדלג עליהן). זו תגובתי: חג המולד באמת אין מקורו בברית החדשה ויתכן שהוא נובע מחג קדום יותר שהוא יום הולדת לשמש שנחוג ב-25 בדצמבר (כנראה שהקדמונים טעו וחשבו שזה היום הקצר בשנה במקום ה-21 בדצמבר). לא ידוע מהו תאריך לידתו של ישוע אבל הוא נולד בקיץ כי כתוב שבתקופת הזמן בו הוא נולד נהגו הרועים לישון בלילה בחוץ ולא הגיוני שיעשו זאת בחורף. לגבי דחית לוח השנה היהודי – אני חושב שזה חסר כל משמעות באיזה לוח שנה אנחנו משתמשים.

  אשתדל להמשיך לשמוע את הפוסט.

  אהבתי

 13. לarn, תמריץ ולשאר המתקשים להאזין לתסריטים ביו טיוב (בכלל ובאנגלית בפרט) ,

  יש פתרון טכני להעדפה של קריאה על הקשבה:
  1. לוחצים על הפינה השמאלית העליונה של סרטון היו-טיוב – נפתח חלון אפשרויות
  2. לוחצים על כתוביות – ונפתחת רשימת שפות אפשריות לכתוביות
  3. בוחרים את שפת הכתוביות הרצויה (לעיתים קיימת גם אפשרות לכתוביות בעברית ולעיתים רק באנגלית).
  4. לוחצים על מהירות הפעלה – ונפתחת רשימת מהירויות אפשריות יחסית למהירות הדיבור בסרטון
  5. בוחרים את המהירות הרצויה להצגת הכתוביות (לדוגמא, פי 1.5 או פי 2 מקצב הדיבור)

  אהבתי

 14. קמיליה, תמריץ
  הבעיה בתאוריה היא שהיא מתקשה להיות עקבית.
  אם הטיעון לגבי האסקימוסים והסיבירים נכון – כלומר, הם היו טיפשים ולכן הפסידו העימותים על אדמות טובות ולכן מצאו עצמם חיים בשממה – למה אותו מנגנון לא עבד בין דרום אירופה לצפונה? הרי אדמות צרפת פוריות יותר מערבות פינלנד. כלומר מי שנדד לפינלנד לגדל איילי צפון היה אמור להיות טיפש יותר ממי שהצליח לגרש אותו מאדמות צרפת.
  הנסיון לקשור בין אינטליגנציה, שהיא תכונה מאוד מורכבת הן למדידה והן להבנה, לבין משתנה יחיד הוא לא סביר מבחינה מדעית, גם אם קיימת קורלציה מרשימה ביניהם.

  Liked by 3 אנשים

 15. לגבי הטענה שהאסקימואים היו טיפשים ולכן גורשו לשממה, זה נראה לי משהו ניתן לבדיקה. עדויות לקרבות ולמאבקים יכולות להותיר סימן, בין אם ארכיאולוגית ובין אם בפולקלור. או אפילו היסטורית אם קרה במאות השנים האחרונות.

  אהבתי

 16. arn אתה עונה לעצמך, אין אפשרות להקשיב ל 72 דקות של יוטיוב, אין אפשרות להתמחות בנושא אחד מורכב, יש לבחור חוות דעת של מומחים ולקבל את דעתם. אדם חכם הוא אדם שבוחר את היועצים הנכונים. זה מכבר טענת שאינך נותן אמון במומחים למיניהם.

  וההשואה שלך של צבע השחורים לאינלגנציה ביחס לתושבי מדינות קרות היא חסרת טעם וקנטרנית. הובהר לך שאם אנשים גרים בתנאים קשים, של קור, כדי להסתגל הם צריכים להיות חכמים, הטיפשים לא שורדים, הם החוליה החלשה. למעשה המציאות מראה שיש קורלציה הפוכה בין אינטלגנציה למלנין, אתה יכול להסביר מדוע השחורים טיפשים יותר? זה יהיה מעניין. (זה גם מצביע על כך שהלבנים יותר חכמים יותר ןמכיון שבאלסקה לא צריך מלנין מין הסתם הם חכמים)

  כל הדיון על האם אסקימוסים אינטלגנטים מגוחך. אם הם חיים בתנאים של שרידות אין להם זמן לעסוק בפילוסופיה. וגם אם יכולת השרידות שלהם מעידה על יכולת היא מעידה על יכולת מצומצמת בתחום מצומצם. עם נזרוק אותכם בשדה עם נאנדרטלי הוא יצליח להסתדר טוב מכם, מה זה מעיד.

  קמיליה, לא צריך להיות אסקימוסי כדי לדעת להתבונן ביוטיוב.

  התפתחות של חברה תלויה הרבה מאד במקרה. במנהיגים בודדים, בארועים בודדים בתהליך ההתפתחות. אחרת כבר מזמן היתה חברה אחת מובילה בצורה מוחצת. אבל יתכן מאד שכיום כשהפכנו לכפר גלובלי קל יותר למצטיינים להתעלות ולהגיע לידי ביטוי.

  מה אתם מצפים מהממשלה החדשה של נתניהו?

  Liked by 2 אנשים

 17. קצת אוף טופיק. אדם בשם אנדרו טייט שהוא מתנגד ידוע לתיאוריית ההתחממות הגלובאלית, נעצר אתמול ברומניה באשמת סחר בבני אדם. הוא נעצר ע"י משטרת רומניה לאחר דין ודברים בטוויטר עם גרטה טונברג, כאשר פרסם תמונה של עצמו אוכל פיצה ברומניה.

  לקבוצה שעוקבת אחרי סחר בבני אדם באירופה קוראים גרטה GRETA:
  https://www.coe.int/en/web/anti-human-trafficking/greta

  עכשיו נשאלת השאלה האם הוא התחיל להציק לגב' טונברג כי מישהו רמז לו שגרטה בעקבותיו, והוא פשוט לא הבין.

  Liked by 2 אנשים

 18. דוד פסיג על מלחמת אחים

  2 דקות וחצי ראשונות מענינות ואחרי זה מתחילים לתמוה אם Arn לא צודק כשהוא מטיל דופי במומחים

  אהבתי

 19. תמריץ,
  כמה זה פחות מ5?

  אהבתי

 20. די הפתיע אותי.
  אגודת ישראל בניו-יורק יוצאת בקמפיין חוצות נגד הניו יורק טיימס.
  היא למעשה מאשימה את העיתון בליבוי ההתקפות האנטישמיות על יהודים אורתודוכסים. התקפות שאכן הולכות וגוברות.

  במקביל, בארץ *מוקד* המתקפות של השמאל הישראלי הולך ועובר מעוצמה יהודית והציונות הדתית אל המגזר החרדי. אל יהדות התורה וש'ס.
  אך, להבדיל מהמצב בניו יורק, המגזר החרדי בישראל מנסה להתעלם מההסתה ההולכת וגוברת נגדו. כמעט בלתי אפשרי להאמין שיצא בקמפיין חוצות כנגד עיתון הארץ ודה מרקר.

  https://www.bhol.co.il/news/1483341

  Liked by 1 person

 21. ממליצה על הרבה יותר משתים וחצי הדקות הראשונות מהראיון עם דויד פסיג (שהביא אשר). בעיני גם המשך הסרטון מעניין.

  מסכימה שאין כל חובה להתייחס לדבריו כאל נביא שאינו מסוגל לטעות או כאל מומחה על בחיזוי עתידות.
  לדוגמא: פסיג טען בהמשך ש*בסופו של דבר* הצד שמנצח במלחמות אזרחים הוא הצד המעט יותר ליברלי (*יחסית לצד השני*).
  ממצא (?) מעניין – "אם* הוא נכון. (רשמתי לפני לבדוק זאת בכל פעם שיצא לי לקרוא על איזושהי מלחמת אזרחים).
  אם טענתו נכונה, מסקרנת אותי ההסבר לה. יתכן שהממצא מתקשר לעובדה ש*בסופו של דבר* עולמנו נוטה להיות מעט יותר ויותר ליברלי. זהו הכיוון הכללי של הזרם. מה שאמור להקל על צד זה לגייס יותר עזרה חיצונית. אבל יתכן שזה קשור לחוזק היחסי של דמוקרטיות בהשוואה לדיקטטורות – במלחמות *מתמשכות*. או אולי הסבר/ים אחר/ים.
  בכל מקרה, בעיני גם ההמשך מעניין.

  אהבתי

 22. אני חושב ששמרנים נלחמים יותר בחרוף נפש. יש להניח שהליברלים שולחים מישהו אחר להלחם נגדם, או שאולי הם משכילים יותר ונזהרים להכנס למלחמה רק מעמדת יתרון.
  תמריץ, העם היהודי כן הולך לפי התאוריה הקרה של יודוביץ, האשכנזים גרו באיזורים קרים מאד בחורף בהשוואה לאחיהם.
  איך זה שתמריץ לא העלה תחזיות לשנה החדשה? הייתי מצפה שהוא יסתגר עם תנור חימום ויעלה 10 15 תחזיות

  אהבתי

 23. אשר, פעם העליתי תחזיות שנתיות, ואם יש תחזית שהייתי בטוח לגביה, שהייתה לי פשוטה עד גיחוך, היא שלא יהיה משפט חוזר לזדורוב. נכון שלא טעיתי באופן פורמלי, כי לא היה באותה שנה.. אבל בסופו של דבר היה. אני חושב שמזה למדתי יותר מאשר מכל דבר אחר, כמה גם הברור מאליו מוטל בספק. אין לי שום דבר שאני משתוקק לנבא, פרט לכך שלא יחזירו את האיסור על משכב זכר, אבל נראה לי שזה טריוויאלי להגיד שתעמולת הזוועה של השמאל נגד הממשלה היא שטויות.

  אהבתי

 24. לקמילה:
  תקראי את תגובתי (בפוסט הקודם) לגבי אותו אדם שבקיא ב-5 הדוקטרינות של הנצרות (בערך 10 תגובות אחרי מה שכתבת).

  אהבתי

 25. משפט חוזר לזדורוב,

  דווקא התחזיות הבטוחות שלא התאמתו הן המענינות ביותר ומסיקים מהן הכי הרבה מסקנות.
  כל אחד יכול לנבא שהשנה תמות במפתיע אישיות חשובה, מיתון, ירידת השקל באופן חד, מה שיוריד את מחירי הדיור בדולרים, ועוד, אבל משפט זדורוב הוא דוגמה קיצונית לכוח ההשפעה של המידיה, (השאלה אם הוא יזוכה או לא ואם כן אין לזה קשר לצדק אלא לעמידה של השופטים מול לחץ דעת הבלוגים).
  שנה שעברה ממשלת ישראל הודיע שתחלק פיצויים למשפחות תימניות ש"איבדו" את ילדיהן. קונספירציות מניעות את הקהל. המידייה נהיתה הגלדיאטורים של ימנו, מחליפה את הכדורגל של המאה הקודמת. לחם ושעשועים. אין הגיון אין צדק.

  בכל מקרה זה לא אתר מדעי, זה אתר שיחת סלון לבידור ואם אבדת את העניין מתחזיות זה מעיד על דיכאון ואכזבה מהחברה.

  Liked by 1 person

 26. אסתכן ברישום מספר מיני – תחזיות שלי לשנה – שנתים הקרובות. יהיה מעניין לבדוק בשנה הבאה היכן המזל עמד לצידי והיכן כשלתי.

  א. נתניהו יקדם רפורמות בנושאי פנים / מערכת המשפט / התקשורת הציבורית – *אם, ורק אם* הן לא תסכנה את הנושאים המאוד קרובים לליבו. קרי ביטחון, חוץ ובמקום השלישי – כלכלה.
  מצד אחד, הוא לא היה ממנה את יריב לוין ואת שלמה קרעי לשרי משפטים ותקשורת לו היה מתנגד עקרונית לרפורמות שהם כל כך נחושים לקדם. גם שאר השרים די להוטים לבצע רפורמות שירשמו על שמם.
  מצד שני, נתניהו הוא פרגמטיסט – מפאיניקי (במובן החיובי של המונח). בהתאם לנסיבות, הוא ישקול היטב מה ניתן לקדם למרות כל מיני טענות והתנגדויות, ומה עדיף לדחות להשתנות הנסיבות בעתיד
  .
  מהערכה זו גם נובע שנתניהו לא יסתכן במאבק ישיר קשה עם ההסתדרות ועם וועדי העובדים החזקים. מכאן שיכולתו להשפיע על הכלכלה ועל רפורמות בנושאי פנים תהיה מוגבלת מראש. הוא יבחר את נושאי הפנים שבהם יהיה לו די קל לנצח.
  כלומר, סדרי העדיפויות של האופוזיציה והתקשורת, באיזה נושאים כדאי לרכז את המחאה, די יצליחו להכתיב מה ישונה ומה לא.

  ב. בן גביר יצליח לשפר את תפקודה הכושל הנוכחי של משטרת ישראל. למרות זאת, הוא יאכזב רבים.
  מצד אחד, הוא נכנס לנעליו הדי קטנות של עמר בר לב, ורבים (גם בציבור וגם בדרגי מקבלי ההחלטות) הפכו בשנה – שנתים האחרונות למאוד מודעים לבעיות חוסר המשילות. חוסר משילות הקשור (גם) לתפקוד הלקוי של המשטרה. מכאן שמאוד סביר להניח שיקבל יותר תקציבים וגב מכפי שקיבלו השרים שקדמו לו. כולל מנתניהו.
  מצד שני, הציפיות ממנו גבוהות מדי וגובלות בהכתרתו לגואל ומושיע. הוא חייב לאכזב.

  ג. מפלגת הציונות הדתית תעשה הרבה פחות, לטובת המדינה, מכפי שהבטיחה. בכל התיקים שהשיגו. להערכתי מדובר בחבורת פוליטקאים קטנים (להבדיל ממדינאים) הממוקדים מדי במגזר שלהם (להבדיל מכלל מדינת ישראל).
  להערכתי סמוטריץ יהיה מוטה מדי למציאת חן בעיני האליטות התקשורתיות של המיינסטרים הישראלי ובעיני הפקידות הבכירה – מכדי לבצע טיפול עומק בנושאים החורגים" מטובת המגזר *שלו*.

  Liked by 1 person

 27. קמיליה, וכי למה את חושבת שכדי לעשות דברים לטובת המדינה צריך להתנגש עם האליטות. אדרבה, לרוב האליטות הן בעלות איי קיו גבוה, ועשיית מעשים של איי קיו גבוה נחוצה כדי להיטיב את מצב המדינה.

  אהבתי

 28. לא אמרתי שכל החלטה של בעלי אייקיו גבוה היא אופטימלית, אבל בוודאי שעדיפה בממוצע על החלטות בעלי האייקיו הנמוך. למעט נושאים מאוד ספציפיים שבהם יש ערך לאינסטינקטים שבאים מקרבה למורשת האבולוציונית האנושית – ובעלי אייקיו נמוך יותר מחוברים אליה (שזו דרך יפה להגיד ״הם עדיין על העצים״)

  אהבתי

 29. תמריץ,
  אילו היית ביביסט (ההיפך מבנטיסט) היית מבין שאנחנו, בעלי הIQ הנמוך, בוחרים בעל IQ גבוה במיוחד שיחליט עבורנו. זו תמונת מראה של ההליך שלכם שבו בעלי הIQ הגבוה בוחרים בעל IQ נמוך במיוחד שיחליט עבורם

  Liked by 3 אנשים

 30. לתמריץ,
  כתבת:
  " … וכי למה את חושבת שכדי לעשות דברים לטובת המדינה צריך להתנגש עם האליטות. אדרבה, לרוב האליטות הן בעלות איי קיו גבוה, ועשיית מעשים של איי קיו גבוה נחוצה כדי להיטיב את מצב המדינה."
  ———-

  אתה מתעלם מהשאלה מי בעצם מעוניין לשמר את הסטטוס קוו הנוכחי ומי מעוניין בהכנסת שינויים משמעותיים.

  כשחושבים על השאלה מי בעצם אחראי ליצירת המצב הנוכחי (לדוג' – למצב צה'ל עפ'י יצחק בריק, להעדר גוף ביקורת אפקטיבי על הפרקליטות, ל"הצטיינות היתר" של ישראל בנטל הבירוקרטי ועוד ועוד ועוד) – חייבים להפנות את האצבע המאשימה אל האליטות הנוכחיות. לפקידות הבכירה, לקצונה הבכירה ושות'.
  בין אם הם פעלו משיקולים אידיאולוגים טהורים ובין אם היו מעורבים בהחלטותיהם גם / בעיקר / רק שיקולים אינטרסנטים. די ברור שהאחראים למצב הקיים אינם נמוכי האי.קיו וההשכלה המתגוררים בפריפריה.

  גם כשדנים בשאלה מי ירוויח ומי יפסיד מאימוץ רפורמות משמעותיות, די ברור שהאליטות הנוכחיות מאוימות מכל מי שעלול להזיז את הגבינה שלהם. או להרעיד את הכיסאות עליהם הם יושבים ולהחליפם. או להוציא מחזקתם הבלעדית את מוקדי הכוח שלהם. אין לי ספק שהם מספיק אינטליגנטיים בכדי לקלוט את האיומים על האינטרסים שלהם.

  כלומר, מי שמעוניין ביצירת שינויים משמעותיים בסטטוס קוו הנוכחי – אמור להערך למאבקים קשים בין האליטות הנוכחיות לבין האליטות שמעוניינות להחליף אותן.

  Liked by 1 person

 31. אני לא מאמין בחשיבה סכום אפס. מה שעוזר עוזר לרוב כמעט לכולם (פרט לאי אילו בעלי עניין בודדים). ברשתות החברתיות יש תגובות נזעמות נגד מירי רגב ודבריה בכניסתה למשרד התחבורה, כמו ביטול נת״צים ועיכוב המטרו. זה לא שהיא שייכת לאיזו אליטה אלטרנטיבית ופועלת לפי האינטרסים הרציונליים שלה. היא פשוט מטומטמת. אייקיו זה חשוב, מה לעשות.

  אהבתי

 32. תמריץ,
  העיר בישראל שבה תוחלת החיים היא הגבוהה ביותר היא מודיעין עלית. האם ניתן להסיק מכך ששם לא שותים משקאות ממותקים ולא משתמשים בחד"פ?

  אהבתי

 33. קמיליה
  אני מעריך הפוך ממך. הנושא הכי חשוב לנתניהו הוא לא אף אחד מהשלושה שציינת (אף שהם נושאים חשובים בעיניו). הנושא הכי חשוב בעיניו הוא לקבל ליטוף מהאליטות.
  לדעתי בן גביר וסמוטריץ' ינסו לעשות שינויים אמיתיים במערכת המשפט (לא בצורה מאוד מוצלחת אבל ינסו משהו בכיוון הזה) ונתניהו ימנע מהם ויקבל איזה ליטופון מהאליטות (משהו קטנטן וזמני, לא משהו שמתקרב לשינוי כללי ביחס אליו) – הוא ידאג שהשינויים יהיו קוסמטיים ומוקדי הכח ישארו בידי השמאל.
  האמירה שיריב לווין הוא ניר הלקמוס אם נתניהו הולך לעשות שינוי במערכת המשפט – הוא ספין של נתניהו. יריב לוין בהחלט חושב שצריך לעשות שינוי במערכת המשפט אבל הנאמנות הראשונה והמוחלטת שלו היא לנתניהו.

  אהבתי

 34. תמריץ,

  בדיוק כמו שאביר קארה כתב, מירי רגב לא טיפשה, היא פשוט יודעת מאיזה צד של פרוסת הלחם מרוחה החמאה שלה.

  ישראל מלאה בדוגמאות של ראשי רשויות שנלחמים נגד תחבורה ציבורית בחצר האחורית שלהם, בשרותם של קבוצות לחץ מקומיות. בגלל זה התחבורה הציבורית שלנו נראית כמו שהיא נראית. אף אחד מהם לא טיפש. הם יודעים בדיוק מה נכון ומה לא נכון לעשות, אבל הם יודעים שאם הם יעשו את הדבר הנכון, קבוצות לחץ קטנות אך היסטריות ומחוייבות יחסלו אותם פוליטית, בשעה שהרוב הדומם לא יעשה דבר להגן עליהם, למרות שהם נלחמו עבורו.

  Liked by 1 person

 35. 3718 – כל יצור חי יודע מאיזה צד של פרוסת הלחם מרוחה החמאה. בנוסף לזה היא טיפשה. לצערי הייתי איתה בקורס שלושה חודשים. טיפשה. טיפשה.

  Liked by 3 אנשים

 36. די מפתיע:
  "הייתה אמורה להיות ישיבת הסדר על שמו של הרב נריה שם. התחילו את הפרויקט, היה מאוד שאפתני ולא הצליחו לגייס את כל הכסף. בזמנו הבאתי את אורי אריאל ואמרתי לו: אורי, איך אתה עוזר להם? הפתיע אותי בתשובה שלו: אין לי שום כוונה לעזור להם. אמרתי לו: למה? הרב נריה היה אדם צנוע, זה מפואר מידי".
  https://www.inn.co.il/news/587845

  אהבתי

 37. הסיבות שהחרדים חיים לא פחות מחילונים:
  1. אחוז האשכנזים אצל חרדים יותר גבוה. לאשכנזים יש גנטיקה לתוחלת חיים גבוהה עוד מימי הביניים שהיה להם תמותת תינוקות יותר נמוכה.
  זאת הסיבה למה מודיעין עילית הכי גבוה אצל החרדים ונתיבות ואלעד פחות.
  2. החרדים נמוכים בכ-5 ס"מ מחילונים. כל ס"מ גובה מקצר תוחלת חיים של רבע שנה בערך.
  3. פחות עישון.
  4. פחות אלכוהול.
  5. כמעט ואין סמים (לאחרונה כן נכנס)
  6. כמעט ואין מחלות מין
  7. הרבה בעייתיים יוצאים מהמגזר ונספרים כחילונים (יוצאים בשאלה לרוב הם אנשים או מאוד מוצלחים או מאוד לא מוצלחים ואי שיוויון גרוע לתוחלת חיים כי לעלות תוחלת חיים מ80 ל81 קשה פי 2 מאשר מ72 ל73).
  8. פחות אלימות
  9. הרבה סיבות נוספות שמדברים עליהם יותר כמו משמעות וקהילה.
  מנגד דברים שמורידים תוחלת חיים:
  1. הם לא מבצעים הפלות לנכים, בפרט תסמונות דאון.
  2. יותר לידות לנשים.
  3. תזונה, חרדים גם יותר שמנים
  4. יותר מחלות מדבקות (למעט std)
  5. ספורט
  דברים שאני פחות בטוח
  1. תמריץ מדבר על און גנטי, לדעתי זה הרבה יותר מורכב ולרוב מזיק בממוצע.
  כנראה מוריד תוחלת חיים, אבל לא אתפלא שאני טועה.
  אשמח לשמוע יותר
  2. פחות חרדים מחוסנים בגלל שהאוכלוסייה צעירה אז כנראה שזה נגדם.
  אשמח לשמוע עוד דברים שיכולים להשפיע

  Liked by 1 person

 38. ובגלל שאני בשוונג ולא מצליח להרדם
  הסיבה שיש פחות אלימות אצל חרדים. אני מאמין (חלקית) בתיאוריה של גונאר היידסון שעודף גברים צעירים הוא הגורם המרכזי לאלימות. אצל ערבים נולדים 1.08 בנים על כל בת ויש גם פוליגמיה ברמה מסויימת.
  אצל חרדים יש את היחס בנים בנות בלידה הכי נמוך מבין המגזרים בארץ (וגם אין פוליגמיה דה פקטו כמו שיש אצל החילונים) אז אין תמריץ לעסוק באלימות. גם היציאה בשאלה מוציאה משם יותר בנים אז היחס יורד עד כמעט עודף נשי בלי צורך באלימות כלל.

  ובהמשך לנושא זה, אני הייתי נותן פרס נובל לשלום לחברות הטבק האלכוהול והאופנועים על הורדת היחס בנים בנות בלי צורך באלימות. מה שעוד טוב בזה שזה פוגע בעיקר בגברים עם אינטליגנציה נמוכה.
  הצעה שלי למנוע מלחמת עולם שלישית היא להפסיק את החובה על חגורות בטיחות וקסדות (איפה אני אוסף את הנובל שלי?).
  ואחרי כל הנאום הזה כמובן שזה גם קשור לאינטלגנציה החרדית. אני רק התכוונתי לשים דגש שהתרבות יכלה להווצר בגלל עודף נשי ומונוגמיה דה פקטו

  Liked by 1 person

 39. ולגבי הפוסט. אני חושב שהקור קשור לזה שהמוח עובד יותר טוב במזג אוויר טוב אז היה שווה לבזבז על זה קלוריות. מנקודה מסוימת, הקור כבר פחות מועיל לחשיבה.
  ואני אוהב דיונים על אבולוציה כי זה מזכיר לי גמרא שאי אפשר להפריך אותך כי תמיד אפשר להמציא הסבר חדש לכל ממצא חדש(אוקימתא), זה משהו שהתמחתי בזה יותר מדי זמן.

  Liked by 1 person

 40. Salomon

  לא מכיר אותה אישית, יתכן שהיא טיפשה, אבל עובדה שהיא הגיעה למקום מכובד בראשות המדינה, אז מה זה אומר על שאר הפוליטיקאים?

  התגובה שלי היתה בהקשר לתמריץ שכתב: "ברשתות החברתיות יש תגובות נזעמות נגד מירי רגב ודבריה בכניסתה למשרד התחבורה, כמו ביטול נת״צים ועיכוב המטרו. זה לא שהיא שייכת לאיזו אליטה אלטרנטיבית ופועלת לפי האינטרסים הרציונליים שלה. היא פשוט מטומטמת. אייקיו זה חשוב, מה לעשות."

  בהקשר הזה, אין שום קשר ל IQ , גם ראשי עיריית רעננה לדורותיהם בולמים נת"ץ בעירם (סיסמת הבחירות של האחרון היתה "לנתץ את הנתץ"), ודורשים להעביר מטרו בנתיב לא מציאותי. וגם פורסם לאחרונה שראש עיריית רמת-גן מתנגד לנת"ץ ברחוב אלוף שדה. ואפשר להמשיך עם הרבה ראשי ערים (אם אני לא טועה בראשל"צ דרשו להעביר תחנת הרכבת רחוק מהעיר). האם זה אומר שכולם טיפשים? לא, הם פשוט רוצים להבחר שנית מול קבוצות האינטרס הרלבנטיות. וכך גם מירי רגב. פסילה מתנשאת בסגנון של "היא טיפשה" \ "הוא נאשם" ללא צלילה לעובדות, היא מה שהביאה את האופוזיציה המפוארת שלנו עד הלום.

  Liked by 2 אנשים

 41. בהמשך לזה, גם ישראל כץ בלם הפעלת הנת"צים, מאותן הסיבות של רגב.
  מי שהפעיל הנת"צים היה סמוטריץ, ועל זה מגיע לו ישר כח. כנראה שקבוצות הלחץ בליכוד לא רלבנטיות עבורו.
  מירב מיכאלי בתפקידה כשרת התחבורה התעסקה בעיקר במיזוג אויר ברכבות ובפוטו-אופ. קדנציה לא משמעותית מכל בחינה שהיא (חוץ מהתמחור החדש של "דרך שווה", שלא ברור מי צריך היה את זה ולמה, כאילו תמחור זה הבעיה של התח"צ אצלנו).

  אהבתי

 42. מצטרפת להמלצת תמריץ לקרוא את פוסט הפייסבוק של אביר קארה. אמנם הוא מקור מפוקפק – אך לעיתים גם (או אפילו דווקא) מקורות מפוקפקים מעזים לפרסם אמיתות בעייתיות.

  הדבר מתקשר גם לשוני בתפיסת נתניהו בין משה לביני.
  לתפיסתי נתניהו אינו מכור כלל לקבלת ליטופון מהאליטות ולשמחן. הוא רק החליט לוותר מראש על מאבקים בגופים רבי עוצמה (כמו הפקידות הבכירה ומערכת המשפט) – בכל הנושאים שאינם בראש סדר העדיפויות שלו. בדיוק כפי שהחליט לוותר מראש על המאבק בהסתדרות ובארגוני העובדים העוצמתיים. אני מעריכה שהוא מודע היטב לנזקים שהם גורמים, ואינו מעוניין כלל לרצותם ולשמחם. אך זה לא מנע ממנו למנות לתפקידים בכירים מדי את הנציגים העוצמתיים של ההסתדרות וארגוני העובדים במפלגתו. לצערי, לא *רק* את מירי רגב.

  בכל מקרה, אולי עוד שנה נוכל להעריך מי מאתנו צדק יותר בתפיסת נתניהו. אני מעריכה שלא רק שתפסק המגמה המתמשכת של העברת עוד ועוד כוח מנבחרי ציבור אל האליטות הנוכחיות והפקידות הבכירה, אלא שבחלק מהתחומים המגמה תתהפך. אם כי כנראה פחות מציפיותיהם של ימניים רבים למהפכה כוללת.

  לא לגמרי ברורה לי תחזיתו של משה: האם בגלל רצונו של נתניהו לקבל ליטופים מהאליטות – תמשך המגמה של הוצאת כוח ההחלטה מנבחרי הציבור? המגמה תעצר אך לא יהיו רפורמות? יהיו מספר רפורמות סמליות אך לא משמעותיות?
  (כך שיהיה לנו יותר קל לבדוק, ב 1.1.24 הערכותיו של מי יתגלו כקרובות יותר למציאות).

  כמו כן, אשמח שגם מגיבים נוספים יכתבו את תחזיותיהם לשנה הקרובה. ובעיקר אשר, שחזר וביקש מתמריץ לפרסם את תחזיותיו. אנא פרט את שלך.

  Liked by 1 person

 43. תמריץ,
  חישוב תוחלת חיים לא מושפע מממוצע גילאים. אם כבר אז תוחלת חיים נמוכה מורידה את ממוצע הגילאים. תוחלת החיים של של החרדים גבוהה מהממוצע הישראלי

  אהבתי

 44. קמיליה
  התחזית שלי שהאליטות הנוכחיות ימשיכו להחזיק במוקדי הכח. אבל לא זה עיקר המחלוקת שלי איתך. עיקר המחלוקת היא שלתפסתי אם אכן יהיו שינויים משמעותיים זה יהיה למרות נתניהו כלומר בגלל שסמוטריץ ינצח את נתניהו במאבק הזה.
  בהתנהלות של נתניהו מול וואלה אני חושב שהתביעה לא מתקרבת להוכיח מעשה פלילי של נתניהו – אבל במישור האישיות של נתניהו הפעילות של נתניהו מראה שהוא מכור עד כדי עיוורון למוקדי האליטות. העובדה שראש ממשלה עסוק באינטנסיביות לשפר מעט את תדמיתו בכלי תקשורת לא גדול במיוחד – אני לא מוצא שום תיאור אחר מאשר נתניהו השקיע מאמצים אדירים בכדי לקבל ליטופון מאיזה גורם שמזוהה יותר עם האליטות מאשר ערוץ 7.
  טענך ש"הוא רק החליט לוותר מראש על מאבקים בגופים רבי עוצמה (כמו הפקידות הבכירה ומערכת המשפט) – בכל הנושאים שאינם בראש סדר העדיפויות שלו"
  לטעמי לא עומדת במבחן המציאות
  א. אפשר לוותר לזמן מה אבל במשך שנים ארוכות סביר שימצא זמן למזיקים גדולים גם אם אינם בראש סדר העדיפויות
  ב. נתניהו לא רק ויתר הוא גם מנע שינויים במערכת המשפט ובתקשורת.
  ג. לטעון שהכלכלה חשובה לו וההסתדרות זה בעיה משנית שהוא כרגע מתעלם ממנה – לא מתחיל להיות סביר ההסתדרות היא היא בעיה מספר 1 בכלכלה הישראלית ומערכת המשפט עומדת מאחורי בעיות כלכליות ובטחוניות עצומות.

  אהבתי

 45. משה,
  סמוטריץ? זה שלא דרש את תיק המשפטים והודיע שיתנגד לפגיעה בתאגיד? (מי ידאג לנוביק, ליבסקינד ושאר הבחורים?)

  אהבתי

 46. כוונתי לגבי מודיעין עילית שמספר האנשים הזקנים אפסי ולכן זה מדגם קטן שלא ניתן להסיק ממנו דבר, ויש בו גם סלקטיביות – אולי הזקנים הכי בריאים הם אלו שעוברים לשם, לגור עם הילדים, ואפשר למצוא עוד ספקולציות. אבל אין טעם אפילו לעסוק בכך. יש נתוני תוחלת חיים לבני ברק והם לא רעים, אבל גם לא מדהימים. ייתכן גם שלנכונות לשחרר חולה סיעודי/סופני ולתת לו למות ברמיזה לרופאים שלא יקמצו במשככי כאבים קטלניים זה מקצר תוחלת חיים אבל אין לזה משמעות שלילית, אולי להיפך. אבל החרדים יתקשו לעשות זאת מסיבות דתיות.

  אהבתי

 47. חייל
  מסכים שסמוטריץ' לא מלהיב אבל עדיין אין לו רזומה גרוע כמו של נתניהו בנושא הזה. וגם הסביבה הפוליטית של סמוטריץ' יותר חדה בנושא שינוי במערכת המשפט מאשר סביבת נתניהו.

  אהבתי

 48. לחוזר בשאלה,
  ביקשת עוד משתנים שיכולים להשפיע על תוחלת החיים במגזר החרדי.

  מצ'ב הקטע החשוב ביותר להערכתי בקביעת משך החיים של חרדים (ובעיקר בהשוואה למאפייני החיים של קשישים חילוניים).
  כולל אחוז הקשישים בכל מגזר שמושמים בבתי אבות, גודל המשפחות ומספר המבקרים ועוד ועוד.
  אגב, הוא מונה עוד 9 מפתחות נוספים. מומלץ להכירם ולנסות ליישמם בשגרת החיים.

  מאת ד'ר הרלינג. רופא העוסק רבות באנטי – איידינג. :

  ##################

  " … מפתח ראשון – חברה וקהילה
  —————————————————–
  המפתח החשוב ביותר והמשפיע ביותר על בריאותינו שעולה ממחקרים רבים הוא הרישות החברתי. יחסים בין אישיים בעלי משמעות, יחסים שמעניקים ביטחון, יחסים קרובים ותומכים רגשית, קהילה הדוקה, הם תנאי הכרחי לבריאות מיטבית.
  המחקר הפרוספקטיבי הארוך ביותר שנעשה בהיסטוריה הוא המחקר העוקב של הרווארד ( GRANT STUDY+ GLUECK STUDY ). שלושה דורות של חוקרים עקבו אחרי יותר מ 700 גברים במשך יותר משבעים וחמש שנים מתחילת שנות הארבעים של המאה הקודמת ועד היום. הגורם החשוב ביותר המקושר לתוחלת חיים בריאה ולבריאות מוחית הוא איכות הקשרים הבין אישיים של האדם. בדידות, במילים אחרות, עושה אותנו חולים, פגיעים, כאובים ומתים צעירים יותר. כאשר אנחנו צעירים אנחנו נוטים לחשוב שכסף וכבוד מקושרים לאושר ולחיים טובים, אך זאת טעות כמובן. יחסים בין אישיים טובים מקושרים באופן חיובי לכל מדד של בריאות. לכן מומלץ לשים מפתח זה בעדיפות ראשונה ולעבוד כדי להשיג אותו. יחסים בין אישיים חשובים יותר מכל שיטת תזונה או תוסף מזון או אימון גופני כזה או אחר או בדיקת סוכר או קולסטרול גבוהים.
  חיים יומיים בקהילה, בחברותא, במשפחה רב דורית מספקים לנו מסגרת תומכת, משמעות בחיים, מגע מתמיד עם אנשים צעירים וזקנים מאיתנו וזה הכרחי כאמור, לבריאות תפקודית. …"

  https://www.drherling.com/2017/04/30/10-anti-aging-important-keys/

  אהבתי

 49. למשה,

  לעולם לא נוכל לקבוע האם השינויים (בתקווה שאכן יקרו) יהיו למרות ראש הממשלה או בגללו.
  כפי שציינת, בעבר הוא אכן עצר כל שינוי במערכת המשפט. מכאן, מי שיבקש להוכיח שהשינויים הם למרות נתניהו יאלץ להסביר איך נתניהו נחלש ו/או איך יריביו התחזקו.

  אבל, בכל מקרה לא הייתי תולה את תיקוותי בסמוטריץ. זה שכנראה החליט על מדיניות אי התעמתות עם הפקידות הבכירה במשרדו (אולי בהשראת מדיניות אי ההתעמתות עם ארה'ב של הממשלה הקודמת).

  יריב לוין ושלמה קרעי נתפסים בעיני כהרבה יותר נחושים להכניס שינויים מאשר סמוטריץ, והרבה פחות מושפעים ממנו מהבטחות לתקשורת מלטפת "אם רק יתנהגו היטב".

  אהבתי

 50. תחזיות לשנה החדשה, נא להתיחס כשעשוע

  # פסק הדין של זדורוב. אשם.

  פסק הדין חשובן מכיון שיש לחץ ציבורי גדול מאד על בית המשפט מקבוצות מדייה לקבוע שהוא זכאי. כיום יש נטייה שלא לתת אמון בפסקי בית המשפט ואופן חקירות המשטרה. לשופט יש הזדמנות להציג את הדברים בצורה שתעודד אמון במערכת. מכיוון שלדעתי
  כל הטענות שהוא לא אשם נשמעות בגבול הקונספירציה,(זו כנראה הסיבה שתמריץ לא האמין שמשהו מגוחך כמו משפט חוזר יתכנו)
  השופט יכול עשות החלטה שמשמעותה ההגיון עדיין שולט, וגם להכניס את שמו לפנטאון ההיסטורי.

  # השנה הקרובה כנראה תהיה כשנת מיתון כלל עולמי. הוא יהיה קל, אבל בכל זאת אני ממליץ לשים כסף בצד.

  מגזימים בהערכות. לוורדפרס יש השבוע שאלון "עד כמה המידייה משפיעה על הפחדים שלך", מכיוון שסף הריגוש שלנו נמוך משבעבר, הסרטים והחדשות צריכים להיות פרובוקטיבים יותר. מכיון שפרסומות ממנות אותם זה תמריץ לפייק ניו וקשה להעריך.
  כמובן שהאופוזיציה תמיד תשווה את תקופת השילטון שלה במספרים לתקופה הנוכחית כמדד ליכולתיה.

  # מחירי הדירות ירדו ב 15%.

  הם ירדו בעיקר בעיקר בדולרים. יש הערכות שהדולר יסיים את השנה ב 4 ש"ח לדולר. הרבה חברות היטק מתקשות לגייס כספים, מיסים ממכירת חברות הי טק היוו הכנסה משמעותית לקופת המדינה. אם הדולר יעלה ב10 אחוז השנה מחירי הדירות ירדו בדולרית ב 10%. זה לא יעזור כמובן לישראלים. אבל אין ממש אפשרות להוריד את מחירי הדירות ביותר מ 20% מבלי לפגוע בציבור. ישראל היתה בפרוספריטי כלכלי מאז משבר 2008 שפגע בעולם ולא בנו, מה שעולה חייב לרדת במוקדם או מאוחר (בלי קשר לנתניהו)

  # מלחמת אוקראינה תעלה הילוך באביב.

  הרוסים יעברו להתקפה, אוקראינה תכנע סופית. זילנסקי יברח לארה"ב.
  אין אפשרות אחרת. המצב הנוכחי אידיאלי לארה"ב, ולסין ולאירן. אבל יהיה לו גבול. רוסיה לא תסכים להמשיך להקיז דם והיא תעבור להתקפה עם אולטימטום למלחמה עולמית על המערב. 30% סכוי לפצצה אטומית אם האמריקאים יעשו שרירים.

  # הקורונה תחלש ביותר ומדינות העולם יפתחו את הגבולות ויקלו על ההגבלות.

  אבל זה כל כך היה צפוי שהיא תתחזק מאד בחורף ותחלש בקיץ, צריך היה להיות אטום לא לצפות את זה.

  # ישראל תשמיש לייזר נגד רחפנים ופגזי מרגמה וטילים לטווח קצר.

  לפני כל מערכה נגד אירן הרי זה מחוייב המציאות. האם זה מציאותי?

  # חידושים מרחיקי לכת בתחום מחקר ה DNA, מחשבי קואנטום, רפואה נגד סרטן, אינטלגנציה מלאכותית

  למרבה הצער ההייפ יהיה מיידית גדול מהפרקטיקליות. הרבה חברות ומעבדות מחקר צריכות תקציב שקשה להשיג בעת מיתון, וזה דוחף אותם להגזים ולהקדים ולנפח כל תגלית קלה למימדים מוגזמים. ובכל זאת אלו צעדים גדולים ומשמעותיים. אנחנו מתקדמים לסינגולריות בקצב מהיר מתמיד.

  # השתלה מוחית שתחבר בין המחשב לעצבי המוח.

  # חידושים מעודדים בטיפול בדימנציה.

  # פריצת דרך ישומית בשינויים גנטיים ובתרופות שיעשו אותנו צעירים יותר.

  חיזוק שרירים בגיל מבוגר, ובעתיד הלא רחוק הצמחת שיניים.

  # "נייר" סולרי הניתן לפריסה בקלות על כל משטח כדי לצבור ולייצר חשמל.

  # אימוץ של אוטומציה מוגברת בינה מלאכותית בצד עובדי צווארון כחול, חינוך, חקלאות.

  # הטלפון הסלולרי יתחיל לראות את קיצו כשמוצר חדש לביש יחליף אותו.

  אני מופתע שעד עכשיו משקפיים שמתחברות לטלפון בשידור חי לא הפכו מקובלים. יש לי חברים שיש להם על הטלפון אפליקציה
  שהופכת את הטלפון למצלמת אבטחה והם נמצאים בקשר מתמיד 24 שעות עם הילדים ובני המשפחה. זה מאד נוח.

  # מחמוד עבאס יסיים את תפקידו ומהומות דמים יתחוללו ברשות הפלסטינית.

  יש כיום 5 מנהיגים פוטנציאלים המעונינים להכנס לנעליו והם אוספים נשק וצבאות פרטיים. הם ישתלטו על בנקים, תחנות שידור, מאגרי מידע, צמתים, ובסופו של דבר יחלקו את הרשות למספר חלקים.

  # לא תעבור פסגת התגברות.

  יעברו החלטות מעוקרות. לא יתכן שינוי ביחסי ממשלה משפט מבלי שיתחולל מרד אזרחי. לפיד וגנץ דואגים לכך.
  לנתניהו יש הסכם בלתי כתוב עם מערכת המשפט, הוא לא יגע בהם והם לא יגעו בו. מכיוון שאיש לא נותן אמון בשני, אף אחד לא יעשה כלום בימי שילטונו. הסטטוס קוו ישאר. (ראו מטה)

  # לא תהיה עוד התנגשות עם החמס.

  נתניהו מחכה לבחירות 2024 עת הרפובליקאים יעלו לשלטון.

  # חברת אל על תכריז על פשיטת רגל ותחולץ על ידי הממשלה תמורת מניות.

  # מכוניות חשמליות מונעות מימן ללא בטריות.

  # טראמפ ירד מהבמה העולמית.

  # קליפורניה תכריז על איסור מכירת בגדי פרווה

  # ארה"ב תתקוף צבאית את אירן בעוצמה נמוכה.

  #האקרים יגרמו נזק בקנה קטסטרופלי במדינה מסויימת.

  # מישהו ידוע מאד ימות במפתיע, שיאי חום עולמיים ישברו, אירועי מזג אוויר קיצוניים, עליית הימין במדינות אירופאיות לאחר הפגנות אלימות מצד המוסלמים.

  #יפן תשגר לחלל לוין עשוי מעץ.

  # גרטה טונברג תכריז על אירוסיה עם תעשיין.

  # אילון מאסק יאושפז במוסד גמילה.

  # ימצא תחליף לנייר טואלט.

  #ימצא כדור לדיאטה.

  תחזיות לטווח ארוך. משפט נתניהו לא יסתיים בימי חיי. פרט לאילוביץ' לאיש אין עניין שהוא יסתיים. כולם מחכים או שהפריץ ימות או שהכלב ימות. וזה יקרה ב8 השנים הקרובות. שופט, נאשם, מלחמה. עד אז לפרקליטות ולשופטים יש קביעות עם פנסיה כוללת שעות נוספות ועורכי הדין מסובבים במעגלי צדק (נַפְשִׁי יְשׁוֹבֵב יַנְחֵנִי בְמַעְגְּלֵי צֶדֶק לְמַעַן שְׁמוֹ.)

  זה בלתי סופי…

  Liked by 2 אנשים

 51. אשר,
  משווה ומעלה
  ברק ואייזנקוט יוציאו מיליון איש לרחובות
  לפיד יגיע לכנסת
  גלנט ימשיך את המהפיכה של גנץ בצבא
  תמריץ יריץ את בנט לראשות הממשלה

  Liked by 1 person

 52. התפתחויות חדשות בתחום הבינה המלאכותית
  ———————-

  התמנון האיטר
  @tamnuniter
  ·7 שע׳

  לפיד: השם "יוראי" הוא בעצם חיבור של המילים "Your-AI" שמלמד על האינטלגנציה המלאכותית שלו

  אהבתי

 53. אשר:
  אני לא מקשיב לשיחה של 72 דקות ביוטיוב בגלל שזה באנגלית. קשה לי להתרכז זמן כה רב בשמיעת שפה זו במיוחד שאני לא מוכרח וזה לא קריטי עבורי כי קראתי את התנ"ך והברית החדשה כבר 10 פעמים.
  בכל אופן לפי ההגיון שלי אם אני יכול לקרוא ולהבין משהו בעצמי – אני לא צריך מישהו שיתווך לי את זה. כל אדם יכול לקרוא את התנ"ך והברית החדשה ולהבינם (בתנ"ך תצטרך לפעמים לקבל תרגום של מילים בודדות אבל לא תרגום של רעיונות).
  על מומחים אתה יכול לסמוך רק בערבון מוגבל. אינך יודע אם המומחה הוא באמת מומחה או סתם מציג את עצמו כזה. אינך יודע אם המומחה מעוות או לא מעוות את הדברים בגלל אינטרסים שלו (ליהודי יש אינטרס להציג את הדת שלו כנכונה, לנוצרי את הדת שלו כנכונה ולמוסלמי את הדת שלו כנכונה). זה נכון באופן עקרוני לגבי כל מומחה.
  כמו כן די ברור שאם אתה שומע מומחה יהודי על הברית החדשה בהשוואה ליהדות עליך גם לשמוע מומחים נוצרים על אותו נושא. אי-אפשר להסיק מסקנות על סמך דברים של צד אחד בלבד.
  שמעתי את 40 הדקות הראשונות של הפוסט. בכל אופן באותם דקות הוא לא הזכיר דברים אחרים שהם מאוד קריטיים לגבי הנושא. אתה מוזמן לקרוא את מה שכתבתי על כך (בטעות כתבתי את זה בפוסט הקודם של תמריץ).

  לגבי האפריקנים: כל מה שרציתי להראות זה שאי-אפשר לסמוך על כל מיני קורלציות והתאמות למיניהן. אני לא חושב שהאפריקנים טפשים או חכמים יותר (בממוצע) מאנשים אחרים אבל גם מי שחושב כך ברור לו שהחוכמה לא נמצאת ולא תלויה בצבע העור.

  אהבתי

 54. מושחתים נמאסתם…

  Liked by 2 אנשים

 55. arn קראתי
  ניסחתי את עצמי קצת בבוטות. שמעתי אותך מעביר ביקורת בעבר על מומחים וחשבתי שאתה מגזים. בינתיים חזרתי בי (לאחר שאימתתי את העובדות שלך באופן אישי, הרי אתה לא יכול לבקש שאתן בך אמון כשאתה אומר לא להאמין לאיש). אז לאחר שהוכחת את עצמך אני נותן יותר אמון בדבריך וזה בדיוק אי ההסכמה שלנו:

  אתה לא יכול בכל תחום להגיע לעומק ולמסקנות שמומחה מגיע אליהן וצריך לקבל ביקורת של מומחים ולסנן את היהירות והאינטרסים. אין לך ברירה אחרת, אתה לא יכול להמציא את הגלגל מחדש. בנושאים קריטיים תעמיק אישית יותר.

  אבל אם אתה לא חושב שאפריקאים חכמים יותר או פחות בממוצע אז אתה נמנע מלהגיע כלל למסקנות.

  קורלציות נותנות אידיקציה אם יש מאחוריהן הגיון.

  קראתי ויכוח שהיה בין ביבי נתניהו והאפיפיור, באיזה שפה דיבר ישו. ביבי אמר עיברית, הוא היה משלנו האפיפיור אמר לו לא, ארמית. בסוף כדי לא ליצור תקרית ביבי הסכים שישו דיבר את שתי השפות. נראה לי שזה דבר שקל מאד למצוא ולהוכיח אבל כמה שחפשתי עדיין אני לא יודע מה התשובה. המומחים הנוצרים מתעקשים על ארמית, היהודים על עברית. לך תדע.
  אז תתרגל לחיות עם שלושה דברים סותרים אחד את השני לפני ארוחת הבוקר. האב הבן ורוח הקודש. מילא שיהיה, לא עולה לך כלום.
  חוץ מזה יש לזה משמעות רבודה: החלק הגשמי, היחסים והאמונה.

  Liked by 1 person

 56. פיצוי על מזג אוויר קר: מנת משכל גבוהה יותר
  מחקר חדש מגלה שבתוך ארה"ב, מדינות עם טמפרטורות קרירות יותר נוטות לאוכלוסיות עם מנת משכל גבוהה יותר.

  כשהמדינה האדומה/המדינה הכחולה מתגלגלת במהירות לקלישאה, ברור שהגיע הזמן למצוא דרך חדשה לפצל את האומה לתתי סעיפים. נסה את היישור היריב הזה לגודל:

  מצבים חכמות/מצבים מטומטמים. כלומר, מצבים קרים/מצבים חמים.

  מסתבר שלתושבי מיין, מונטנה ומינסוטה הקהים יש במה להתפאר. מאמר שפורסם לאחרונה בכתב העת Psychological Reports מגיע למסקנה שמתוך 48 ארצות הברית הרצופות, אלה עם טמפרטורות ממוצעות קרירות יותר נוטים לקבל אוכלוסיות עם מנת משכל גבוהה יותר .

  צוות מחקר בראשות הפסיכולוג ג'וזף ריאן מאוניברסיטת מרכז מיזורי חישב את הטמפרטורה הממוצעת לאורך כל השנה עבור כל מדינה והשווה אותה עם מנת משכל משוערת. ציונים אלה נמדדו על ידי מבחן סטנדרטי, ההערכה הלאומית של התקדמות חינוכית, אשר ניתנת לכיתות ד', ח' ו-12 ברחבי הארץ.

  ריאן ועמיתיו שלטו אז במשתנים מסוימים שעלולים להטות את התוצאות, כולל תוצר מדינתי גולמי (שמודד פריון כלכלי), אחוז התושבים השחורים, היספנים ואסיה, והיחס הממוצע בין תלמיד למורה בבתי הספר במדינה.

  אפילו עם הסרת גורמים כאלה מהמשוואה, "נמצא קשר שלילי משמעותי בין מנת המשכל של המדינה וטמפרטורות כל השנה", הם מדווחים. "לכן, ככל שהטמפרטורה הסביבתית יורדת, מנת המשכל של המדינה נטה לעלות."

  "על אף שצפוי", הם מוסיפים, "קשה להסביר את התוצאות הללו".

  צָפוּי? במובן מסוים, כן. התוצאות משקפות את אלה של מחקר ממוקד בינלאומי משנת 2006 , שבדק את הקשר בין אקלים למנת משכל בלמעלה מ-120 מדינות. דונלד טמפלר מבית הספר לפסיכולוגיה מקצועית בקליפורניה דיווח כי מדינות עם טמפרטורות נמוכות יותר נוטות לקבל מנת משכל גבוהה יותר.

  המחקר של ריאן מצא שאותה נוסחה חלה בארה"ב, אבל היא גם מעמידה בספק את המסקנות שהוסקו ממחקרים קודמים כאלה.

  "מחקרים קודמים ייחסו את הקשר בין האקלים ל-IQ לתהליך האבולוציוני", מציינים ריאן ועמיתיו. כפי שהתיאוריה אומרת, אבותיהם של השוודים והנורווגים שהיו חכמים ובעלי תושייה מספיק כדי לשרוד באקלים הקשה העבירו את היכולות המנטליות המוגברות הללו לצאצאיהם.

  אבל כפי שראיין מציין, פחות מ-2% מאוכלוסיית ארה"ב מורכבת מאנשים ילידים, מה שהופך את זה לא סביר כי אינטליגנציה גדולה יותר היא עניין של הסתגלות הנגרמת לאקלים. "אולי פרטים מאקלים קר יותר באירופה ובאסיה נטו לנדוד לאקלים קר דומים יותר בארה"ב", הם משערים.

  כמובן, הרבה אנשים גם היגרו מאקלים קפוא לפלורידה וקליפורניה. יתרה מכך, כל האתגרים הקוגניטיביים שהציבו אקלים קר יותר בוטלו במידה רבה לפני דורות רבים. "קשה לראות מדוע המתאם בין מנת משכל וטמפרטורה נמשך", מודים החוקרים.

  Liked by 2 אנשים

 57. ישו דיבר ביום יום ארמית אבל שלט בעברית והשתמש בה למטרות דתיות. מן הסתם בדומה ליחס של האפיפיור עצמו ללטינית. נראה לי שזו הדעה המקובלת.

  אהבתי

 58. קמיליה,
  אני חושב שנתניהו הבין בבחירות הללו שציבור הבוחרים שלו כבר לא רוצה סטטוס קוו אלא רפורמות בדגש על הרפורמות המשפטיות. ונתניהו כידוע לא מתעלם מרצון הבוחרים.

  Liked by 1 person

 59. תמריץ, את היחס בנים בנות חישבתי בעבר לידות בערים חרדיות לעומת הממוצע היהודי. הפער בלידה לא כזה גדול, עיקר הפער נוצר מיציאה בשאלה, גידול אוכלוסיה (גברים בממוצע מבוגרים מבני הזוג שלהם) וזה שדה פקטו אצל החילונים אין מונוגמיה.
  היחס היה 1.056 אצל חילונים ו1.052 אצל חרדים אם אני זוכר נכון.
  וקמיליה, כן כנראה שזה הפער הגדול והזכרתי בקהילה כמשהו שמדברים עליו

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: