ממשלה טובה לביטחון

הממשלה החדשה תהיה טובה לביטחון ישראל? אין לדעת. ימים יגידו. אבל אפשר להעלות לפחות נימוק מהותי אחד לכך שכך יהיה. בעצם שניים. הנימוק האחד הוא שהיחסים עם ארה"ב ישתפרו, וביבי שאורב בפינה הוא בבחינת "השוטר הרע", שיכול לשכנע את האמריקנים להרעיף תופינים על השוטר הטוב, ממשלת בנט-לפיד. בצדק בנט-לפיד מותקפים על כך שהם כפופים לאג'נדה האמריקנית ולא יוכלו להתקומם מולה. אבל נתניהו יכול למלא את תפקיד ההרתעה מול ממשל ביידן. החשש לחזרתו יכול להצדיק התחשבות יתרה של הממשל באינטרסים של ישראל. זהו תפקיד כפוי טובה מבחינת נתניהו, שהיה רוצה לאייש תפקידים מהנים יותר מאשר תפקיד הדחליל לאמריקנים מספסלי האופוזיציה. אבל אפשר לשרת את העם גם משם. במידה מסוימת זה פיתרון נפלא לפרדוקס קשה ביחסינו עם ארצות הברית. אלו יחסים שמבוססים על הבנה, ערכים משותפים, אכפתיות עמוקה. איך אפשר להכניס למערכת יחסים קסומה כזו מקלות מחד ומצד שני איזו מערכת תמריצים יכולה לתפקד בלי מקלות. נמצא הפיתרון בדמות דחליל ביבי שישמש כמקל מהאופוזיציה.

הנימוק השני לטובת הממשלה החדשה הוא שקל בהרבה להתקיף את בנט-לפיד על שאננות מול החיזבאללה או הגרעין האיראני מאשר להתקיף את ביבי על כך, שהרי זו אובססיית חייו והוא בעל כישורים מוכחים נפלאים בתחום הביטחון. אבל בשורה התחתונה חיזבאללה מצטייד באינספור טילים מדויקים ואירן מעשירה בימים אלו אורניום באחוזים המאפשרים לה להגיע לפצצת אטום. מאחר שאנו רק ביום השלישי לכהונת נפתלי בנט, מוקדם מדי להאשים אותו בכך. זה ביבי שנכשל במבחן התוצאה, אבל קשה לבוא איתו חשבון על כך מאחר שאין ספק שהוא כל כך ניסה ומאחר שרבים מאמינים בפנאטיות בכשירותו העילאית להגן על ביטחון ישראל. עם בנט ולפיד לא יהיה קשה לבוא חשבון. אדרבה כישלונם בסוגיות האסטרטגיות העמוקות יאושש חשדות שיש לרבים בעם, אולי רוב העם, לגבי חוסר כשירותם בתחומים אלו. ולכן הם יצטרכו להוכיח את עצמם מעל ומעבר. כמו אהוד אולמרט ועמיר פרץ במלחמת לבנון השנייה. לגביהם, בטווח של חמש עשרה שנות שקט בלבנון, אפשר להגיד שהמוטיבציה הגבוהה שהייתה להם להוכחת יכולת שמעטים חשבו שיש להם, ניהול מלחמה, חיפתה על הניהול הטקטי הגרוע של המערכה ההיא. בסופו של דבר החלטתם לפתוח במלחמה התבררה כנכונה.

161 תגובות על ״ממשלה טובה לביטחון״

 1. תמריץ,
  הניתוח שלך מתוחכם כמו דוקטרינת המנופים של ברק. דבר אחד בטוח, כל מה שהיה רע אצל ביבי יאומץ בחדווה בתירוץ "אבל ביבי". אתמול קיבלנו דוגמית בדמות הפצצת דיונות

  אהבתי

 2. זה לעניות דעתי ניתוח נכון.. האלמנטים האלו בוודאי יהיו בפעולה. כמובן מולם יהיו אלמנטים אחרים: התלות ברע״מ, נוכחות השמאל בקבינט, טיפשות אסטרטגית. קושי להפעיל מנועי לחץ נגד ביידן וכו׳. מה ייגבר? תשפוט ההיסטוריה.

  אהבתי

 3. תמריץ,
  עניות דעתך גוברת על כל נימוק. לא הבנתי, ביידן יתיר לישראל לפעול נגד המדיניות שלו כפרס על זה שהיא תתמוך במדיניות שלו?

  אהבתי

 4. אף אחד לא יכול לפעול נגד רצון ארה״ב. זו סתם אשליה. נתניהו למשל פעל במבצע שומר החומות בדיוק לפי טבלת הזמנים של ביידן. אבל לביידן יהיה תמריץ להיות נדיב כלפי ממשלת בנט.

  אהבתי

 5. תמריץ,
  אתה שב וקובע קביעות חסרות ביסוס ("אף אחד…"). נתניהו לא ביקש רשות מביידן כדי לצאת ל"שומר חומות". זה נכון שהוא התחשב בו בשוליים ולזה קוראים כושר תמרון. תיאום מלא עם מדיניות הרסנית של מעצמה (אובמה, ביידן) הוא הרה אסון. שכחת כבר ש"תהליך שלום" מביא קורבנות שלום

  Liked by 2 אנשים

 6. תמריץ,

  כמה פעמים צריך להסביר לך, שאין לו שום יכולת מיוחדת מופלאה כדבריך, בקשר לביטחון. אין דבר כזה. כמה פעמים ? אביב העמים הערבי, העסיק את הסורים והחיזבאללה בסוריה עצמה ובכלל. השב"כ בנה מערכת מיחשוב מטורפת ( הרגישו אותה היטב בקורונה). אין לזה קשר לנתניהו. גדר ההפרדה זה לא הוא. השיתוף פעולה עם הרשות הפלסטינאית הניב תוצאות מעולות. אין לזה קשר אליו. לא הוא כונן זאת. מלחמת לבנון השניה, הסיגה את חיזבאללה צפונה בעקבות החלטת מועצת הביטחון. מה קשור אליו ?

  מה לא מובן בכל זה ?

  מקסימום, הוא רכש ניסיון, ממילא קצת קור רוח. היכרות יותר מעמיקה. אבל, כמו בכל דבר, הוא לא יצר כלום, שהוא ממש הוא עצמו הטביע עליו חותם ייחודי.

  היינו מצפים, למשל, בתחום הכלכלה, להורדת יוקר מחיה, ורפורמה בתחום הדיור. זה ממשי. זה ייחודי. גורנשיט. כלום.

  וכולם פה צריכים להתחשב באמריקנים. האמריקנים היו צריכים למשל, להיות יותר לארג'ים עם איראן. הם רואים עין בעין עם נתניהו וישראל בכלל, את הסכנה מאיראן. נו….. האם נתניהו שם פעל בצורה יוצאת דופן, נגד שאיפות האמריקנים ? ממש לא. הוא התחשב בהסכם הגרעין, ולא תקף. התחשב למעשה באמריקנים, ואת השאיפה האולטימטיבית שלו, כשלעצמה לא הגיונית, לתקוף באיראן, הוא לא מימש בגלל התחשבות באינטרס האמריקני בין היתר.

  אז איפה הוא הולך נגד האמריקנים, בניגוד להיפותיזה שלך לגבי בנט ולפיד ? אלו סתם סברות כרס.

  והאיראנים לא מעשירים עדיין לפצצת גרעין. צריך מעל 90 אחוז. הם עכשיו ב-20 אחוז, בשאיפה ל- 60 וכדומה, אם לא יושג הסכם בכלל. אלא מאי, שהפריצה לפצצה, תהיה יותר מהירה, על 20 ו- 60 אחוזים.

  להתראות

  אהבתי

 7. שלא נדבר על כך, שאחרי שטראמפ כבר נסוג מהסכם הגרעין, והאיראנים נכנסו ל- 20 אחוז העשרה, בעודו אוחז ברסן השלטון, וטראמפ בכס הנשיאות, הייתה לו הזדמנות או צורך סובייקטיבי לתקוף. הוא לא העלה גם אז על דעתו לתקוף. למה ? התחשבות באמריקנים פשוט ( בין היתר). לא שאני מבקר זאת כמובן. אבל, להשליך פתאום על בנט ולפיד התחשבות יתר באמריקנים ? איזה מין דבר זה ?

  אהבתי

 8. לגבי לפיד ובנט והאמריקנים – קודם כל זה כרטיס הביקור שלהם – שהם משפרים את היחסים עם ארצות הברית לעומת ביבי. דבר שני, לפיד מטבעו שייך למחנה שמאל ששונא הרפתקנות ויש לו מעגל של מקורבים ויועצים בחוגי המפלגה הדמוקרטית.

  אהבתי

 9. אז רק תכל"ס מה כתוב שם בקשר למצב העדכני של ההעשרה האיראנית:

  על פי האיראנים, הם העשירו ל- או- עד- 60 אחוזים, כמות של 6.5 ק"ג.

  על פי סוכנות האטום, נכון ל- 22 במאי, איראן ייצרה 62.8 ק"ג של עד 20 אחוז העשרה, ו- 2.4 ק"ג עד 60 אחוזים.

  להתראות

  אהבתי

 10. תמריץ,

  זה גם כרטיס הביקור של ביבי. ואם יש איזשהוא קונפליקט, אז הוא גם של בנט. שהרי האמריקנים למשל, חזרו לתפיסה של שתי מדינות לשני עמים ( אחרי טראמפ) ובנט כבר הצהיר, שצריך לשים קץ כבר, לרעיון הנואל והמגוחך הזה של שתי מדינות לשני עמים.

  לפיד מטבעו לא שייך לשום שמאל. לפיד מטבעו שייך למרכז. שום שמאל, שום בטיח. לפיד בכל רמ"ח איבריו מרכז. מרכז זה אומר, שהוא עוגן על מהות, לא על מיקום. אם צריך אז הוא עוגן על מהות שמאלנית, שממוקמת רק בשמאל. ואם צריך, הוא עוגן על מהות ימנית, שרק ממוקמת בימין.

  להתראות

  אהבתי

 11. אז הנה תמריץ, ידוע הדבר, בנט מתנגד נחרצות להקמת מדינה פלסטינאית:

  מצטט תחילה מוויקיפדיה:

  בנט הוא בעל אידאולוגיה ימנית מובהקת והוא תומך בזכותו של עם ישראל על ארץ ישראל השלמה. הוא תומך בבנייה בהתנחלויות ובתגובות צבאיות ומדיניות תקיפות כנגד הטרור הפלסטיני. בנט מתנגד להקמת מדינה פלסטינית ורואה בה אסון לישראל. בנט הוא דתי-לאומי ודוגל בממלכתיות. בתפיסת אופייה של מדינת ישראל תומך בנט בשילוב הגישות של מדינה יהודית ודמוקרטית ומדינת העם היהודי. הוא תמך בחוק יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי שבא לתת עיגון חוקתי לעמדה זו. הוא בעד שוויון זכויות אזרחיות מלא לכל אזרחי ישראל ופועל לשילובם בחברה.

  כאן:

  https://he.wikipedia.org/wiki/נפתלי_בנט

  ופה טור דיעה נניח בהארץ, שמדגיש שוב הענין נניח:

  https://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.9881804

  אהבתי

 12. אל רום,
  תיאורטית ניתן לבנות פצצת אטום החל מרמת העשרה של 10%. הסוכנות לאנרגיה אטומית מגדירה 20% כרמת העשרה צבאית. זה נכון שככל שרמת ההעשרה גבוהה יותר הפצצה יעילה וקלה יותר אבל לאירנים יש כבר מזה שנים כמות מספקת לבניית יותר מפצצה אחת

  אהבתי

 13. חייל זקן,

  אולי תקפה אותך שוב איזה דמנטציה, ופרח מזכרונך הדבר.

  אל תתגבב איתי הזהרתי אותך לא אחת. השחלתי עוד דוקטרינה, רק לאחרונה, חדשנית, לכן אהיה עדין איתך יחסית, ואזכיר לך אותה שוב בעדינות יחסית:

  אם אתה מתעקש, וטוען שזה לא אישי אלא ענייני, שלח איזה מפגר, להתגבב איתי בנימוס (אלמנטרי לפחות). אני מבטיח, להשיב בתגובה מפורטת ועניינית לעילא.

  פעם שניה ואחרונה. הייתי עדין איתך. זכור זאת.

  לגבי יאיר לפיד ומרכז:

  הגדרתי את לפיד, כעוגן על מהות, לא על מיקום. רק צריך להסביר ממה נגזרת המהות אז:

  המהות נגזרת מניתוח של הדינמיקה (העכשוית). נגזרת ממצב הדברים תכל"ס. והכל, תוך כדי שמירה על מסגרת כללית ,של עקרונות על. עקרונות על, נניח:

  שאיפה לשלום, תוך שמירה על ביטחון. מדינה שבה שורר משטר אזרחי חילוני, אבל, האתוס שלה, הינו זה שהיא מדינת היהודים, וכדומה עקרונות על. אבל, מה שקובע את העמדה הטקטית, זה מצב הדברים, הדינמיקה, ולא נוקשות וקיבעון מראש.

  להתראות

  אהבתי

 14. תמריץ,
  התחזית שלך לגבי מצויינות השרים כבר מתגשמת (בעיתונות)

  אהבתי

 15. אל רום
  מה לא נראה לך בתשובה של מר זקן? האם אתה מטיל ספק שלאירנים די חומר בקיע וללא ספק בכמה וכמה פצצות אטום למהדרין? אם לישראל פציצות אטום מבצעיות מאז 1967 וזה כבר תחת הקטגוריה של בכל דור ודור עומדים עלינו לכלותנו, מדוע שהאירנים יתקשו לייצר או לקנות או לגנוב או להלוות או למצוא בשוק הפצצות המשומשות של נפילת חומת הקומוניזם?
  ללא ספק וכל בר דעת יודע שבעמימות אירנית עסקינן.

  אהבתי

 16. כרמל,

  מציע לך להירגע קודם כל.

  גם ריי צ'ארלס היה קורא בתגובתי, שלא התיחסתי כלל מבחינה עניינית לתגובה שלו. אז מה אתה כותב לנו כאן ? והוא לא השיב כלום על כלום, לא כתב שום תשובה על כלום. מה שהוא עשה, זה הכניס איזה טוויסט, שלא כתבתי עליו, דבר וחצי דבר. להפגין כהרגלו, איזה חוסר הבנה בכלום שאין לו.

  ומה אתה יודע על האיראנים וחומר בקיע שאין להם יש להם ? ואין להם שום פצצות כרגע. ולא עסקינן ממש בפצצות, עסקינן ביכולת מיזעור של התקן גרעיני, או פצצה גרעינית, על ראש טיל בליסטי. ואין להם את זה.

  וזה לא פשוט כמו שאתה חושב, גם פצצה מלוכלכת מה שנקרא להשיג. זה הרבה יותר מסובך ממה שנדמה. יש על דברים כאלו, מעקב הדוק ביותר. ולשני המעצמות, אינטרס מובהק, שדברים כאלו, לא ייפלו לידי ארגונים ומדינות איזוטריות.

  ואין להם עמימות בעיקרון. הפצצה נועדה להרתעה. ואם הייתה להם, הם היו דואגים שיידעו מזה, ואפילו בצורה עמומה משהו אם כך.

  תנוח עליך דעתך, מר קרמל ….

  אהבתי

 17. הנה פה אדון קרמל וצ'וקולטה:

  באינדונזיה, ניסו טרוריסטים להעשיר חומר גרעיני, איך ? מיקרוגל. מיקרו גל או רנטגן. קולט אדון מרציפן ?

  זה קשה מאוד. לא פשוט הדבר. אחרת כבר, לשיטתך, טרוריסטים היו שמים ידם על פצצה מלוכלכת הרי. דאע"ש למשל, בגדול.

  אם גדול עליך לקרוא להבין, תשאל פשוט. כאן:

  https://www.reuters.com/article/us-indonesia-security-idUSKCN1B51FW

  אהבתי

 18. וככלל כרמל, לא כך נראית עמימות דע לך:

  עמימות נראית כפי שישראל מציגה הדבר:

  אנו לא נהיה הראשונים להכניס נשק גרעיני למזרח התיכון… כפי האמירה הישראלית הידועה. אבל, מהר מאוד, תיאורטית, שניים כמובן. כלומר, בורג קטן, והפצצה או הטיל מוכנים אז.

  זוהי עמימות.

  האיראנים ? מכחישים מכל וכל. ועוד טוענים, שחמינאי אסר זאת, בפסק הלכה ( פאתווה) מפורשת ממש. נשק השטן הם מגדירים את הנשק הגרעיני.

  אהבתי

 19. ולבסוף, ישראל לא אנלוגיה כלל. שהרי עיקר הטכנולוגיה והידע במערב. ולאיראנים, להבדיל מישראלים, לא הרבה מוכנים לעזור, רק הרוסים דאז. אי אפשר לעזור. הסנקציות האמריקניות, עוד מתחילת המהפיכה האיראנית למעשה, יהרגו כל מדינה.

  לפני שנים מספר, בנק עולמי גדול, פריבה נקרא, נקנס בקרוב ל- 9 מיליארד דולר, לא פחות, לא יותר, בגלל, בין היתר, הפרה של הסנקציות נגד איראן.

  כאן:

  https://www.reuters.com/article/us-bnp-paribas-settlement-sentencing-idUSKBN0NM41K20150501

  אהבתי

 20. כרמל, כאן בוואלה, על פסק ההלכה לכאורה, של חמינאי, נגד ייצור נשק גרעיני. כך, שאפילו אם היית מאמין שיש להם, על עמימות אז, הם לא שומרים או מייצרים מלכתחילה. ואם הם צריכים הנשק להרתעה ( גם על פי המודיעין הישראלי) אז, לפחות היה איזשהוא היבט של לגלות טפח לפחות. אבל, אין.

  כאן:

  https://news.walla.co.il/item/2607145

  אהבתי

 21. תמריץ,
  וודאי תשמח לדעת מה הניבה השקעת הטריליונים של המערב ב"אנרגיות מתחדשות"
  אירגון של בעלי IQ גבוה מפרסם דו"ח תקופתי
  RENEWABLES 2021
  GLOBAL STATUS REPORT
  A COMPREHENSIVE ANNUAL OVERVIEW
  OF THE STATE OF RENEWABLE ENERGY.
  אמל"ק:
  בשנת 2009 היוו דלקים פוסיליים 80.3% מסך כל הדלקים שנצרכו בעולם
  ומה היה המצב כעבור 10 שנים? 80.2%
  שרת האנרגיה האינטליגנטית שבחרתם תציל את העולם?
  https://www.ren21.net/gsr-2021/chapters/chapter_01/chapter_01/

  אהבתי

 22. אז הנה לנו, עכשיו יש לנו אופוזיציה מימין.

  מה הם עושים, עותרים לבג"צ. לבג"צ ? שומו שמיים ותרעד ארץ.

  וכנגד מי ? יו"ר הכנסת ( מיקי לוי). אפרופו הריבון. ולמה ? אין הצעות חוק פרטיות בחודש הראשון.

  פתאום לכאורה, מבינים מה זה בג"צ.

  ומי השופט שהוציא צו על תנאי. עמית. והוא נחשב בשמאל. הוא מבקש עכשיו (השופט) הבהרות מיושב ראש הכנסת. מה פשר הדבר הזה !

  ושוב נוכחים אנו, בעליל, שחור על גבי לבן, מה אני מסביר שוב ושוב. אין שופטים ימין שמאל. ובית משפט, והצורך בו, לא קשורים לימין שמאל.

  פרופוגנדה מסריחה בטירוף, של הימין בעיקר.

  כאן לכתבה על העתירה:

  https://www.ynet.co.il/news/article/HyGCQRwoO

  כאן להחלטה של עמית, להוציא צו על תנאי:

  https://bit.ly/3wxwUfn

  Liked by 1 person

 23. חייל
  הדרך בה בחרת לפרש את הנתונים אינה לחלוטין אובייקטיבית. נכון, באנרגיה מתחדשת הושקעו מיליארדים. כמה מיליארדים הושקעו באותו עשור באנרגיה המסורתית – גז ונפט? אני מהמר שהרבה הרבה יותר. מלבד זאת סך הצריכה עלה בכ- 10% ומתוכו החלק של אנרגיות מתחדשות עלה בכ- 50%. זה לא מהפך אבל גם לא שולי.
  ומלבד זאת מה היא הטענה שלך? שההשקעה הזו מטופשת ומיותרת? גם אם ניקח את העמדה שלך שההתחממות הגלובלית כתוצאה מפליטות הפחמן היא פיקציה, עדיין המשך התלות האנרגטית בדלקים פוסיליים היא לא הגיונית – הדלקים האלו הרי ייגמרו במוקדם או במאוחר. בכל מקרה יש הגיון רב בלנסות לפתח מקורות אנרגיה שאינם מכלים את משאבי הפלנטה.

  Liked by 2 אנשים

 24. גם אם בנט *לא* ימנה להסוף את ידלין לראש המועצה לביטחון לאומי – העובדה שבכלל שקל ברצינות את מועמדתו היא סימן מדאיג. (נוסף לרבים אחרים).

  ה INSS (כולל ידלין) הם למעשה משרתים נאמנים של מחלקת המדינה האמריקאית ומדיניות המזרח התיכון שלה. (כולל תמיכה נלהבת בפיתרון שתי מדינות בין הירדן לים, ויתור על בקעת הירדן לטובת אמצעי התרעה אמריקאים ועוד).

  *****

  שודר ב 103FM ותומלל במעריב:
  ————————————

  "האפשרות שבנט ימנה את ידלין לראשות המל"ל מעלה שאלות מטרידות"

  האלוף במיל' גרשון הכהן שוחח היום (רביעי) עם אראל סג"ל בתוכניתו ב-103FM על המינויים החדשים ל"כוורת" של ראש הממשלה נפתלי בנט ועל הדיווחים לפיהם ראשות המל"ל הוצעה לאלוף (מיל') עמוס ידלין, לשעבר ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, ואמר: "זו משרת אמון ואם זה האיש שבנט רוצה לשים שם – זה אומר משהו שאותי מביא לשאלות שמעוררות חרדה לאן פני ראש הממשלה".
  כזכור, בימינה הכחישו את הדיווחים.
  "בואו לא נדבר ספציפית על איש, הבחירה בידלין היא לגיטימית כי יש לו קרדיט, לכן השאלה המעניינת היא מה מסמנת בחירה בו עבור מי שבוחר בו", אמר. "נחשוב רגע על התפקיד, כשבוחרים טייס זה נטו מקצועי, כשבוחרים מנתח לב זה נטו מקצועי, לא חשוב אם הוא כתב משהו בתחום של מדיניות הרפואה הלאומית".

  "ראש מל"ל זה אירוע מהסוג הנוגע בהשקפת עולם. מכיוון שאסטרטגיה תמיד מכוונת לשאלות של חיבור בין המעשה הטקטי לבין השקפת עולם. מכיוון שיסוד היסודות של הביטחון הלאומי קשור לא רק בדבר הבסיסי של הגנה על הקיום אלא גם בהגנה על האינטרסים הלאומיים. ובין השקפת עולם א' להשקפת עולם ב' יש אינטרסים אחרים".

  הוא הוסיף והדגיש: "זו גם משרת אמון של ראש הממשלה. רמטכ"ל, כדאי שיהיה עם אמון עבודה אבל זו לא משרת אמון מובהקת. ראש המל"ל, בין היתר איש אמון מובהק, ולא רק איש שיודע לעשות את העבודה, ואם זה האיש שרוצה רה"מ לשים שם, זה אומר משהו שאותי מביא לשאלות שמעוררות חרדה לאן פני רה"מ".כשנשאל האם הוא לא רואה ערך מסוים בראש מל"ל עצמאי, ענה: "לא צריך ראש מל"ל לעומתי, יש עניין של מחשבה עצמאית אבל אם תביא מישהו שנמצא במערכת הנחות יסוד אחרת לגמרי, אתה תקבל תמונה כוללת של השקפת עולמו. ידלין כתב עבודה שלמה שהוא רוצה להחזיר אותנו לנסיגה עם ויתור על בקעת הירדן, זו עבודה לשמה שהוא גאה בה, שפרסם אותו בהיותו ראש ה־INSS מתואמת לגמרי עם האג'נדה של האמריקנים".הוא הסביר כי "לראש המל"ל יש כפל כובעים. האחד, הוא היועץ המדיני הביטחוני הלאומי ועומד בראש גוף שעושה עבודת מטה. אם היה לוקח אותו רק בתור יועץ, מותר להתייעץ עם כל אחד, לגיטימי למנות אותו. אבל כשהוא עומד בראש עבודת מטה, ראיתי לא פעם איך עבודת מטה שמתחילה בחטיבת מבצעים על שולחנו של סגן אלוף אחרי זה קובעת במידה רבה החלטות רמטכ"ל ודרג מדיני. זאת אומרת, העניין של למה אתה רוצה להגיע, מה השאיפות הלאומיות שלך, זה קריטי".על המכון למחקרי ביטחון לאומי בראשו עמד ידלין בעבר אמר הכהן: "ה־INSS הוא גוף שמבטא השקפת עולם שנוטה לכיוון האמריקני לחלוטין, בעניין יו"ש הוא לחלוטין עומד עם האמריקנים, עם התוכניות הרעות של גנרל אלן שהן מסוכנות ביותר כי אני טוען שאין למדינת ישראל יכולת להגן על עצמה אם תתקיים נסיגה כזאת, אני טוען את זה מקצועית וגם כהשקפת עולם".הכהן העריך כי אם ידלין ימונה לראשות המל"ל "כנראה שיהיה הסכם גרעין של האמריקנים עם האיראנים, השאלה – כמה אנחנו יכולים להשפיע. העניין של להביא איש כמו ידלין אם משווים אותו אליי, יש לו קשרים מעולים בארה"ב. השאלה היא האם אתה רוצה אותו בשביל הקשרים ומה זה יכול להשפיע, מה זה ישפיע על הבאת האינטרסים האמריקנים לשולחן הממשלה בהכתבת התהליכים רצויים לנו לא רק בנושא הגרעין האיראני, בכל מה שקשור ביו"ש, בעזה ועד כדי טיפול בערביי ישראל ובבדואים כי גם בזה האמריקנים והאירופים מתערבים".

  Liked by 1 person

 25. הגרף הזה שווה התייחסות ובקרוב גם יתפרסם דו״ח בי פי ל-2020 ונראה איך הסיפור של האנרגיות המתחדשות מתקדם.

  אהבתי

 26. תמריץ כתב:

  " … נתניהו יכול למלא את תפקיד ההרתעה מול ממשל ביידן. החשש לחזרתו יכול להצדיק התחשבות יתרה של הממשל באינטרסים של ישראל. זהו תפקיד כפוי טובה מבחינת נתניהו, שהיה רוצה לאייש תפקידים מהנים יותר מאשר תפקיד הדחליל לאמריקנים מספסלי האופוזיציה …."

  ——————
  נתניהו אולי יכול למלא תפקיד של דחליל אריה (בהנחה שממשל ביידן מפחד מדחלילים) – אך מדובר באריה פצוע וזקן.
  אריה שבקרוב כבר לא יהיה מסוגל להטריד אף אחד.
  להערכתי סיכויי חזרתו לשלטון ילכו ויתמעטו מחודש לחודש.
  עוד חצי שנה – שנה באופוזיציה כנראה יתברר לכל שנתניהו כבר לא יצליח לשחזר מה שהיה בעבר.

  לממשל ביידן הייתה בעבר סיבה לחשוש מביקורת פומבית קשה של נתניהו על מדיניות הממשל הדמוקרטי הנוכחי (באמצעות נאומים בקונגרס האמריקאי, ראיונות בכל רשתות הטלוויזיה האמריקאיות וכד').
  אך חשש זה למעשה הוסר ברגע השבעת ממשלת לפיד – בנט ושות'.
  החשש שנתניהו יצליח לשחזר את כוחו,השפעתו ומעמדוהבינ'ל – הופך לזניח יותר ויותר מרגע לרגע

  אהבתי

 27. תמריץ כתב:
  " … כישלונם (((של בנט ולפיד))) בסוגיות האסטרטגיות העמוקות יאושש חשדות שיש לרבים בעם, אולי רוב העם, לגבי חוסר כשירותם בתחומים אלו. ולכן הם יצטרכו להוכיח את עצמם מעל ומעבר. כמו אהוד אולמרט ועמיר פרץ במלחמת לבנון השנייה. …"
  ————————–

  הדרך בה קודמו הסכמי אוסלו מצביעה על דרך חלופית לקידום מדיניות אסטרטגית קטסטרופלית והרת סכנות:
  כחש, רמייה, הסתרת עובדות, פעולות מתחת לראדר עד שכבר מאוחר מדי, סתימת פיות מתנגדים ומבקרים, הגבלות חמורות על חופש הביטוי וחופש הפגנה וכד' וכד' וכד'.

  מאוד לא סביר שממשל ביידן יהסס מלהשתמש בטקטיקות שכאלו.
  הפרוגרסיבים האמריקאים כבר החלו להשתמש בטקטיקות שכאלו, כדוגמת חסימת חשבונות אינטרנטים, בארה'ב גופה.

  הממשל הישראלי שיעמוד מול ממשל ביידן יהיה:
  1. שבוי בקונספציה שהוא מוביל את העם בדרך הנכונה. שגם רוב אלו שמתנגדים כעת לדרכם – בקרוב יזכו לחזות בקרני האוטופיה וישנו את דעתם.
  שכל צעדי הכחש והרמייה הם אילוץ זמני בלבד לתקופת המעבר מביצוע הצעדים הראשונים ועד הפצעת האוטופיה.

  *ו/או*

  2. לא משוכנע אך חלש מכדי להצליח להתנגד למדיניות בה תומכים הן האמריקאים, הן האירופים והן האליטיות הישראליות (ויצליח לספר לעצמו סיפורים שיצדיקו, לפחות בעיניו, את חולשתו ואת עליבותו).

  Liked by 2 אנשים

 28. תמריץ הגיב:
  "אם בנט ולפיד יפשלו, כנראה ביבי יחזור. אין כרגע אלטרנטיבה אחרת. זה לא נראה לי דבר רחוק."
  —–
  אם הממשלה הנוכחית תתפרק בחודשים שלושה הקרובים – אתה צודק.
  אבל כנראה שהבחירות הבאות יהיו רק עוד חודשים רבים. אולי אפילו שנים. להערכתי הממשלה הנוכחית תיפול רק אם תתפרק מבפנים. (היא לא תיפול בגלל מתקפות מבחוץ של אופוזיציה המשוסעת בין הליכוד ושות' לבין המשותפת).

  בבחירות הבאות נתניהו יהיה הרבה הרבה לאחר גיל 70, כנראה גם מצולק קשות משפע המשפטים והעדויות נגדו, ובוודאות לאחר איבוד ההילה של מי שמצליח, פעם אחר פעם, להוביל את הליכוד ואת גוש הימין לניצחון. זה כבר לא יהיה אותו נתניהו רב – כוח.

  ובזמן שיחלוף עד אז יקומו לו מחליפים פוטנציאלים. ניר ברקת, לדוגמא, כבר מתחמם על הקווים.

  אהבתי

 29. בנט הרבה יותר ימני מברקת.. קשה לי לראות את ברקת מוביל את גוש הימין. אולי יוסי כהן? המתקפות נגדו החלו כבר אחרי הראיון בעובדה. אולי בצדק כי פטפט הרבה. אבל עדיין רב הנסתר לגביו.

  האמת שבנט היה ונותר המנהיג הטבעי שיכול לרשת את ביבי. וגם זה שעבר כביכול צד כדי להיות ראש ממשלה, זה לגמרי דבר שביבי עצמו היה עושה. ביבי עצמו הרי מסכן עכשיו את חוק האזרחות, שהוא האושיה שעליה המדינה יכולה להתקיים דמוגרפית. מה זה בשבילו להקים ממשלה עם מרצ. נדמה לי שב-2013 הציע את האוצר לשלי יחימוביץ׳.

  פעם חשבתי שזה לא בנט אלא שקד אבל מאז בנט האפיל עליה מאוד.

  Liked by 1 person

 30. חייל,
  "רק לא בנט זו לא אידאולוגיה!"
  :))
  (ציטוט מהפייספוק)

  2. מה עושים עם פצצות אטום שיוצרו בשנות ה60, 70,80? לגריטה?

  אהבתי

 31. אני כבר לא בטוח שבנט יותר ימני מברקת (או מאחרים) נכון להיום.
  להבנתי הוא שינה את קהל היעד שלו וגם את הדעות שלו.
  הוא ימשיך לדבר במשפטים ישנים שלו על אחדות העם, ארץ ישראל, עם ישראל, וימשיך לומר "בעזרת השם", אבל הוא חצה את הקווים.
  כך אני מבין את המצב, ולכן הוא לא המנהיג הטבעי לרשת את נתניהו. לא נראה לי שהליכוד יקבל אותו.
  שקד די סגורה ולא ברור מצבה.

  Liked by 1 person

 32. ביבי הקפיא יישובים, העביר מזוודות כסף לחמאס, חתם עם האו״ם על יישוב מסתננים, מינה את ציפי לבני לשרת משפטים, הצביע בכנסת בעד ההתנתקות, הכריז שהוא בעד שתי מדינות ואישר מפת תוכנית המאה שבה מוסרים את חולות חלוצה לפלסטינים. מה מותיר אותו בהגדרת ימני?
  אני מניח ששני דברים: כולם יודעים שהוא לא מאמין בשלום עם הפלסטינים וכולם יודעים שהוא אובססיבי לאיום הקיומי מאירן. סביר שבנט שותף לשני הדברים האלו כל עוד לא מוכח אחרת. כל השאר משחקים פוליטיים.

  אהבתי

 33. רינגו,
  כדאי לשים לב לנתון נוסף. הפקת חשמל משמש ורוח מסתכמת ב2.4% בלבד. שאר האנרגיה המתחדשת היא הידרואלקטרית, גיאותרמית ושריפת ביומסה (במה זה שונה מדלק פוסילי?). זו פשוט דרך ללא מוצא למרות ההשקעות העצומות. אתה שואל מה הדרך? התשובה פשוטה – אנרגיה גרעינית

  אהבתי

 34. חייל, הקונספט של תחנת כוח מבוססת פאנלים סולריים ובטריות אחסון לצידן הוא, במונחים היסטוריים, מהיום לפני צהריים. אלון מוסק התחיל אותו ב-2018 בפרויקט באוסטרליה. צריך לתת לזה זמן.

  אהבתי

 35. תמריץ,
  ביבי ובנט באו ממקומות שונים.
  ביבי יכל להיות גם יקיר השמאל ומנהיגו (לפחות מנהיג השמאל-מרכז) אם ההיסטוריה האישית שלו הייתה זורמת אחרת. הוא משתייך לנסיכי הליכוד, כאשר חלקם חצו את הקווים מבחינת הדעות שלהם (מרידור, לבני, …..). הוא ככל הנראה אתאיסט, ביטחון הוא כרטיס הביקור שלו ולא "זכותנו על הארץ", בחייו האישיים הוא גר ומתנהג כמו רוב אנשי השמאל, והוא בקלות יכול לדבר ב"שמאלית" כמו שהוא מדבר באנגלית. העובדות הללו כבר מתומחרות בערך של ביבי בעיני העם (לפחות בעיני הימין). גם זה שהוא ביטחוניסט בלבד וגם זה שהוא יכל לבחור חיים נוחים יותר אם הוא היה מתמקם בשמאל. לכן היחס ל"מעשים השמאליים" שלו הוא זניח.
  בנט בא מ"זכותנו על הארץ", וכשמישהו כזה חוצה את הקווים זה סופני.
  אתה יכול להתכחש למה שאני כותב ולמנות את כל מעשיו השמאליים של ביבי. אני לא מתווכח עם העובדות שלך. אני מסביר לך איך לדעתי אנשים פנימה חשים את העניין. אני חושב שהם חשים את המעבר של בנט כמו שאני תיארתי.

  Liked by 1 person

 36. שמעון הגרגשי,
  לפצצות אטום ישנות יש שימוש רב ערך. משתמשים בהן כדלק בכורים גרעיניים. במקום תהליך העשרה של אורניום טבעי מבצעים עליהן תהליך הפוך של דילול שהוא פשוט מאד וזול מאד.

  Liked by 1 person

 37. תמריץ,
  על איזה זמן אתה מדבר? האנושות תושמד עד 2050. בוא נפוצץ את קארין אלהרר בכסף כדי שתציל אותנו מעצמנו. מוות למזגנים

  אהבתי

 38. תמריץ,
  בזמן שמאסק מקים תחנה סולרית של 100 מגה וואט עם סוללות הסינים וההודים מקימים 100 תחנות כח פחמיות של 5 ג'יגה וואט כל אחת

  אהבתי

 39. חייל, בקרוב יהיה את הדו"ח של בי פי על האנרגיה ואביא סיכום כמו מדי שנה. נראה מה הם מספרים על המספרים. השמש והרוח מגיעים כבר למספרים שיש להם משמעות, אם כי היא בעיני המתבונן. כשבשנה אחת חלקם באנרגיה העולמית (יחד עם הגיאותרמי והביומאס) עולה מ-4% ל-5%, כפי שקרה בדו"ח שנה שעברה, אפשר להגיד שזה אחוז אחד וזה זניח, ואפשר להגיד שזה שינוי של 25% בשנה אחת וזה מדהים.

  Liked by 1 person

 40. רוב העם ימני, וזה נתון שהימנים אוהבים להגיד. אי אפשר להגיד אותו בנשימה אחת עם הטענה שלבנט יש תמריץ להיות שמאל. אין לו תמריץ להיות שמאל. אין בשמאל הרבה מצביעים ויש שם כבר הרבה פוליטיקאים מגנץ ולפיד ושמאלה. יש לבנט תמריץ להיות גוון יותר שמאלי של ימין משהיה עד עכשיו. כלומר, איבדנו תומך בסיפוח. מבחינתי בשורה נפלאה.

  אהבתי

 41. יאיר, בנט היה עד עכשיו ימני יותר מהביוגרפיה האישית שלו, ועכשיו נראה שהוא עקבי איתה. האנשים שהם כמוהו, דתיים לייט בורגניים עם כיפה קטנה ואישה בלי כיסוי ראש, תומכים בו ברובם.

  אהבתי

 42. שיעור קצר בזילות כספי ציבור,
  אז אחרי שמינו *עוד* 12 חכים, מתוקף החוק הנורווגי, עח משלם המיסים.
  קבלו סיפור,
  דודים שלי שכנים של גנץ בראהע, מכיוון שהוא הוגדר רהמ חליפי, הוצבה לו אבטחה כמו רהמ. זא בניית מחסומים מתרוממים מתוך הכביש ב2 צידי הרחוב + עמדות בנויות ליד המחסומים מאוישות 24/7, אוהל להסתרת הרכב מול הבית, מספר לא מועט של מאבטחים 24/7 סביב הבית. כל זה כדי שהוא יהיה רהמ בכאילו ויאבד ת תואר אחרי שנה. עכשיו העמדות נטושות והמחסומים פתוחים.

  עכשיו קבלו שככה הולכים לעשות גם אצל בנט וגם אצל לפיד במקביל! כי גם הם חליפיים…
  אינסוף לזילות כספי ציבור

  אהבתי

 43. תמריץ,
  רוב העם ימני? זה לא מסתדר עם המספרים 53 ו67. בנט לא יכול (וספק אם הוא רוצה) להוביל מדיניות ימין בממשלתו. כיצד אתה מסביר את הפנייה לידלין, שעמדותיו שונות מעמדות בנט הישן ב180 מעלות, כדי שיעמוד בראש המל"ל?

  אהבתי

 44. זה נכון שדתיים לייט בורגנים (עם כיפה קטנה ואישה בלי כיסוי ראש) תומכים בו, אבל אני לא בטוח שרובם.
  לפי הסקרים שליש מתומכי ימינה תומכים במהלך שלו שזה בערך 2-3 מנדטים.
  נראה לי שדתיים לייט בורגנים הם קבוצה יותר גדולה.
  יש דתיים לייט בורגנים במרכז ובשמאל – זה הציבור החדש שאליו (גם אליו) הוא יפנה מעכשיו.

  Liked by 1 person

 45. עזוב את גנץ, הטיפשות שנעשתה כבר נעשתה.
  כעת הגדרת לפיד כרהמ חליפי במקום מ"מ רהמ (כשהבזבזת הזו כבר ברורה וידועה) , כמו החוק הנורווגי, זה מעשה בזבוז גמור למען אגו וחלוקת תופינים למקורבים.

  על מסםר השרים אני יכול להגיד מחיר הדמוקטיה. על זה לא…

  אהבתי

 46. לגבי גנץ, מה שהיה היה.
  אבל להגדיר את לפיד כרהמ חליפי במקום מ"מ רהמ, כשהבזבזת כבר ידועה וברורה, זה בזבוז טהור לסיפוק האגו.
  שלא לדבר על החוק הנורווגי.. נורווגים אנחנו…

  על מספר השרים אפשר להגיד מחיר ה דמוקרטיה. לא על הנל

  אהבתי

 47. תמריץ,
  אשמח להסבר מדוע הביומאס נחשב אנרגיה מתחדשת. האם השימוש בו לא גורם לפליטת פחמן דו חמצני?

  אהבתי

 48. כי כשאתה כורת את העצים אתה מפנה מקום לעצים חדשים שיקלטו את אותה כמות פחמן דו חמצני שיצאה לאוויר בשריפת העצים הקודמים. יש בכך ניואנסים כי לוקח לעצים חדשים זמן לצמוח. אבל בטווח הארוך הדברים מתאזנים.

  כשאתה מוציא פחמן דו חמצני ממאובנים שהיו במעמקי האדמה והפכו לנפט או מצמחיה שהפכה לפחם אתה לא מפנה בכך את הזירה לאורגניזמים חדשים שיקלטו פחמן דו חמצני.

  אהבתי

 49. תמריץ,
  תרוץ חלש. לא עדיף להגדיל את שטחי היערות ובכך להגדיל את פרוק הפחמן הדו חמצני?

  אהבתי

 50. לשמעון הגרגשי,
  כתבת:
  1. " כעת הגדרת לפיד כרהמ חליפי במקום מ"מ רהמ (כשהבזבזת הזו כבר ברורה וידועה) , …"
  ———————
  להערכתי ישראל לא יכולה להרשות לעצמה רצח פוליטי נוסף. לפחות לא בשנים הקרובות +
  "הבזבזת" על שירותי אבטחה משופרים, למספר אישים נוספים, היא בסה'כ כסף קטן.

  לו היה הדבר תלוי בי הייתי מצמידה *גם* לח'כ בן גביר, כולא הברקים והרעמים, את שירותי אבטחת האישים. למרות העלות הנוספת.
  מה שאולי אפילו יפחית במעט את הרצון של פוליטיקאים להתהדר בשירותי אבטחה כבדים ובולטים לעין.

  2. " … כמו החוק הנורווגי, זה מעשה בזבוז גמור למען אגו וחלוקת תופינים למקורבים. …"
  ——————–
  קשה לחשוד בי באהדה כלשהי לממשלה הנוכחית.
  אבל אני תומכת בכל ליבי בחוק הנורווגי.
  יותר מכך, לו היה הדבר תלוי בי הוא היה הופך לחובה מוחלטת (ולא לאופציה בלבד), לגבי *כל* השרים וסגני השרים, מהיום ולהבא בכל הממשלות הבאות.
  תוספת העלות הנדרשת נתפסת בעיני כזניחה בהשוואה לחשיבות הנושא.

  משתי סיבות:
  א. אני מאמינה בחשיבות ההפרדה בין הרשות המבצעת לבין הרשות המחוקקת (שהיא אמורה להיות גם הרשות המפקחת על הרשות המבצעת).
  כפי שלא יעלה על דעתנו שרצוי שאדם יהיה בחלק מזמנו שופט (בבית המשפט המחוזי או העליון) ובחלק מזמנו חבר כנסת או סגן שר בממשלה – כך אסור להערכתי שאותו אדם יהיה בחלק מזמנו שר בממשלה ובחלק מזמנו חבר כנסת.

  ((( כללית, אני לא מאמינה גדולה ביכולת של אדם לפקח על עצמו, ולא בגופי ביקורת פנימית מתוך הארגון על חלקים אחרים של אותו ארגון. בעיני הפרדת רשויות ויצירת איזונים ובלמים הם חובה. לא רשות )))

  ב. אין חולק על כך שמנכ'ל של חברת ענק, האחראי לתקציבי מיליארדים, אלפי או עשרות אלפי מועסקים ומאות אלפי עד מיליוני לקוחות – אינו יכול לבצע את משימותיו ברמה טובה עד סבירה כאשר מנכלות זו תופסת רק חלק קטן מזמנו.
  כנ'ל להערכתי אמור להיות גם דינו של שר במשרד ממשלתי. זהו תפקיד ללפחות משרה מלאה עם שעות נוספות גלובליות.
  מה עוד שסביר שהשר יועסק רבות גם בהחלטות כלל ממשלתיות (מחוץ לתחומי משרדו) + בבילוי במסיבות ברי מצווה וכד' של בוחרים פוטנציאלים שלו.
  אין לו, ואסור שיהיה לו, זמן ואנרגיה גם למשימותיו של חבר כנסת.

  גם תפקיד של 'חבר כנסת' מהשורה – אמור להיות להערכתי תפקיד למשרה מלאה. כמעט כל חבר כנסת ממונה למספר וועדות שונות – מה שכמעט מכתיב שהוא יחפף את רובן או כולן.
  ולכך נלוות כמובן גם הזמן והטרחה לדאוג לסיכויי בחירתו גם פעם נוספת + הצורך גם בלפחות מעט חיים פרטים.

  לתפיסתי במילא 120 איש, במדינה המתקרבת ל 10 מיליון איש, ברמת המורכבות של ישראל, הם מספר קטן מדי. אני הייתי מכפילה את מספרם. למרות עלויות ההכפלה.
  אז מהם כ 30 חכ'ים נוספים שימונו במסגרת החוק הנורווגי? כסף קטן.

  Liked by 1 person

 51. יאיר מדוע אתה חושב שבנט שינה את עמדותיו? ברור שהוא עושה כרגע פשרות מסויימות לצורך הקואליציה, אולם מכאן ועד להגיע למסקנה שהוא עבר לצד השמאלי של המפה המרחק גדול.

  חוץ מזה ברור גם שכל מי שמגיע לתפקיד רשמי בכיר כלשהו מתמתן במעשיו ולפעמים פועל בניגוד לעמדתו הקודמת. "דברים שרואים מכאן לא רואים משם" – אריק שרון השתמש בביטוי הזה, ואריה אלדר כתב על זה ספר. שטיניץ אמר את זה ללפיד כשלפיד נכנס לתפקיד שר האוצר. ליברמן הבטיח לחסל את הנייה תוך 48 שעות כשהוא ימונה לשר הבטחון, וכידוע הנייה עדיין נושם. נתניהו נהג מאוד במתינות כראש ממשלה ולא בגלל שהוא הפך פתאום לאיש שמאל. בנט מן הסתם לא שונה.

  Liked by 1 person

 52. בינתיים באוסטרליה, מדינת האי מהדוגמאות

  אהבתי

 53. י.ד. יש הרבה דרכים להטריל מבלי לפגוע בישראל כמדינת הלאום היהודי. זו חציית גבול מטורפת. לא שיש לי ציפיות כלשהן מהליכוד, זו כבר מזמן לא מפלגה ציונית.

  אהבתי

 54. אמחיה,
  נו נו, בסוף החוק יעבור אבל כדי להעביר אותו הם ישלמו טבין ותקלין. ההשערה שלי היא שסמוטריץ' יתרצה לתמוך בחוק בתמורה להסדרת ההתיישבות הצעירה. הקואליציה תפעיל משמעת קואליציונית – שממנה ייפטרו הערבים – לתמיכה בחוק וכדי להשלים את ההשפלה של השמאלנים הליכוד יתנגד לחוק וכך ימנע מהם להתחמק ולהרגיש נאורים ורגישים.
  קשה לגנצוש, במקום להתחכך בשועי עולם שם בוושינגטון הוא בסוף ימצא את עצמו מפעיל מדיניות ימנית המנוגדת למדיניות של אדוניו בוושינגטון. קורע לב.

  אהבתי

 55. חייל
  מסכים איתך לגבי אנרגיה גרעינית אבל מחיר הקטסטרופה הוא כל כך גדול שיהיה קשה לשכנע אחרים בדעתנו.
  הפתרון אם כך הוא לחפש דרכים אחרות להפיק אנרגיה. אני סבור כמוך כי הטכנולוגיה הפוטו וולטאית הקיימת תתקשה למלא חלק מהותי מצרכי האנרגיה העולמיים. עם זאת, הזרמת כספים לתחום מביאה לפיתוח ושכלול של הטכנולוגיה ויש לקוות כי תוך עשור או שניים היא תגיע לרמה מספקת.
  לפסול את העניין כבזבוז זמן זה בעייתי גם כי אין אלטרנטיבה מציאותית וגם כי כדי לעודד קידמה צריך לשאת כשלונות ועיכובים. האם האחים רייט בזבזו את זמנם כאשר עמלו שנים על מכונה מעופפת והצליחו לבסוף לטוס מאה מטר בגובה שני מטר?

  Liked by 2 אנשים

 56. אין מצב בעולם שהקואליציה תעביר חוקים דוגמת ההתיישבות הצעירה בסחיטה נגד רצון הצד של יאיר לפיד.. ההתפתחות הסבירה יותר היא שהחרדים יעשו דיל תמורת שמירת תקציב הישיבות או שיבטלו את חוק הצינון של ראש הממשלה בתמורה.

  אהבתי

 57. הכל פתוח. דיל עם סמוטריץ' קודם מצד לפיד וליברמן לדיל עם החרדים. העבודה ומרץ יקבלו פטור מתמיכה בהתיישבות הצעירה.

  אהבתי

 58. רינגו,
  אין שום קטסטרופה באופק. קצב השיפורים בטכנולוגיה של אנרגיה גרעינית גבוה בהרבה מקצב השיפורים בפנלים הסיניים

  אהבתי

 59. חייל, כוונתי שאם מתרחשת תקלה משמעותית בכור גרעיני הדבר גורם לאסון בקנה מידה בינלאומי. במספר מקרים בעבר זה היה קרוב לכך עד מאוד ולכן דעת הקהל סולדת מאנרגיה אטומית. אני דווקא בעדה אבל מה לעשות הרוב לא ישתכנע.

  אהבתי

 60. רינגו,
  באסון הגרעיני האחרון, בפוקושימה יפן, לא נהרג איש ומדובר בכור גרעיני בטכנולוגיה מיושנת של קרור במים ובתנאי אסון הכי גרועים שניתן להעלות על הדעת. בטכנולוגיה עכשווית של קרור במלח מותך אפילו הסכנה לזיהום סביבתי מוזערה מאד.

  אהבתי

 61. מעט על הסיבות לנפילתו של נפוליאון.
  גאון צבאי אדיר כוח, שכל אחת ואחת ממדינות אירופה הייתה לידו קטנה וחלשה.
  אבל התנהגותו והאיום שהציג גרם לגיבוש קואליציה לאחר קואליציה שנלחמו בכל כוחן להפלתו. עד שלבסוף אחת מהקואליציות הצליחה. (ליתר דיוק אחת הכתה אותו קשות. הוא הצליח לחזור למאה ימים אך הופל שנית. בפעם השניה לתמיד).

  כל אנלוגיה למצב הנוכחי בישראל – על אחריות מבצעה.

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=559762035406526&id=103697044346363&_ft_=mf_story_key.559762035406526%3Atop_level_post_id.559762035406526%3Atl_objid.559762035406526%3Acontent_owner_id_new.103697044346363%3Athrowback_story_fbid.559762035406526%3Apage_id.103697044346363%3Astory_location.4%3Astory_attachment_style.photo%3Atds_flgs.3%3Aott.AX9XVUh0KGMob9-3%3Apage_insights.%7B%22103697044346363%22%3A%7B%22page_id%22%3A103697044346363%2C%22page_id_type%22%3A%22page%22%2C%22actor_id%22%3A103697044346363%2C%22dm%22%3A%7B%22isShare%22%3A0%2C%22originalPostOwnerID%22%3A0%7D%2C%22psn%22%3A%22EntStatusCreationStory%22%2C%22post_context%22%3A%7B%22object_fbtype%22%3A266%2C%22publish_time%22%3A1623521948%2C%22story_name%22%3A%22EntStatusCreationStory%22%2C%22story_fbid%22%3A%5B559762035406526%5D%7D%2C%22role%22%3A1%2C%22sl%22%3A4%2C%22targets%22%3A%5B%7B%22actor_id%22%3A103697044346363%2C%22page_id%22%3A103697044346363%2C%22post_id%22%3A559762035406526%2C%22role%22%3A1%2C%22share_id%22%3A0%7D%5D%7D%7D&__tn__=%2C%3B

  אהבתי

 62. אוף טופיק מוחלט

  אולי רמז מעודד לכך שאפילו במגזר החרדי – לא כולם תמיד יתיישרו אחרי הסמן הקיצוני והמחמיר ביותר.
  בכל מקרה, שגם מגזר הטוען (טענה שקרית) שהוא בסה'כ נצמד באדיקות למה שהיה בעבר, שלעולם לא השתנה וולעולם גם לא ישתנה, עובר שינויים.

  ##################

  מתוך כתבה בכלכליסט:

  " … האדמו"ר מגור ספג לאחרונה מספר מכות ובהן פרישתו של הרב שאול אלתר מהחסידות, החקירות נגד מקורביו ח"כ יעקב ליצמן ועוזרו מוטי בבצ'יק, אובדן ראשות מפלגת יהדות התורה וההישארות מחוץ לקואליציה. התחזקותה של החסידות הפורשת מערערת עוד יותר על מעמדו כרב מספר 1 באגודת ישראל.

  האדמו"ר מגור הרב אריה אלתר, 82, עומד בראש החסידות הגדולה והחשובה באגודת ישראל, שהיא הסיעה החסידית בתוך הרשימה החרדית האשכנזית יהדות התורה. הנציג שלו בכנסת ח"כ יעקב ליצמן עומד אוטומטית בראש אגודת ישראל ועד לאחרונה עמד גם בראש הרשימה החרדית האשכנזית יהדות התורה, שכולל גם את דגל התורה הליטאית.
  אלתר נחשב לרודן ויש לו התנגדות רבה בעולם החרדי וגם בתוך החסידות שלו. הוא ירש ב-1996 את דודו הרב פנחס מנחם אלתר. בחסידות גור לא נהוגים פילוגים ולכן בנו של האדמו"ר הקודם, הרב שאול אלתר, 64, הכיר במנהיגותו של בן דודו במשך 23 שנים.
  לפני שנתיים פרש הרב שאול ו-500 משפחות הלכו אחריו. בינתיים אלתר מכהן כראש ישיבה ולא הסכים להכיר בעצמו כאדמו"ר. לכן לקהילה שלו אין שם.
  31 אלף איש תרמו באופן אנונימי
  המגבית החלה אתמול. אחרי שהתברר שסכום המטרה המקורי שנקבע – 36 מיליון שקל – יושג בקלות, הוא עודכן ל-50 מיליון שקל. את הסכום הגדול ביותר נתנה קבוצת תורמים שריכז העסקן שאול יחיאל מרגליות ובה 65 איש. שלוש קבוצות אחרות נתנו יותר מ-3 מיליון שקל. מכה נוספת לגור היא העבדה ש-31 אלף איש תרמו, רבים מהם באופן אנונימי. בכך אפשר לראות הבעת אי אמון קשה במנהיגותו של האדמו"ר מגור.

  סכום העתק שנאסף במגבית יכול לאפשר לרב שאול אלתר לפתוח ולהחזיק עוד מוסדות חינוך. ההנחה היא שחסידים רבים בגור לא ערקו מחשש שלא יהיו מוסדות חינוך לילדיהם. המגבית תאפשר לחסידים נוספים להחליף נאמנות. עצם קיומה של המגבית באינטרנט מהווה ללא ספק הוכחה נוספת לחדירתה העמוקה של הרשת לחיים החרדיים … "'

  Liked by 1 person

 63. קמיליה ותמריץ, סליחה על הבורות, אבל במה שונה החצר החדשה מזו הקיימת? האם הם ליברליים יותר, פתוחים יותר, תורמים יותר למדינה?

  אהבתי

 64. ירח הדבש נגמר: אחרי הטיפול המעודד במצעד הדגלים, השר לבטחון פנים בר לב נותן לשמאלניות שלו להתבטא:

  https://www.ynet.co.il/news/article/rJlVl6jou

  ביקורת במשטרה על השר שדרש לחקור את אירועי דיר אל-אסד: "לא מכיר את הפרטים"

  "השר לביטחון הפנים עמר בר-לב לא מיהר לגבות את השוטרים בעקבות ההתפרעויות בדיר אל-אסד, שבהן נפצע קשה תושב, ואף דרש לחקור את הירי. במשטרה אמרו כי "זו לא מעבדה", וגם נדהמו לשמוע ששיבח תושבים שהגנו על שוטרות. תיעוד חדש: תושבים הכו שוטר באלה, חברו ירה באוויר"

  ברור שצריך לתחקר כל אירוע ירי, אולם התגובה האוטומטית של בר לב – שדרש לתחקר את המשטרה, ובמובלע האשים אותה בירי מיותר – היא מאוד בעייתית. המשטרה סובלת משנים של חוסר גיבוי, שר שהדבר הראשון שהוא עושה הוא להאשים את המשטרה הוא הדבר האחרון שהמשטרה צריכה. שר טוב קודם כל נותן גיבוי למשטרה, אחר כך בודק מה קרה.

  דבר נוסף, שקשור בעקיפין – הגיע הזמן שכל שוטר ושוטרת ישאו על עצמם מצלמת גוף שתופעל בכל זמן שהם בתפקיד בשטח. כך נוכל להימנע מתיעוד חד צדדי שהופך יותר ויותר נפוץ, ניתן יהיה להגיש כתב אישום ביתר קלות ומצד שני יהיה גם יותר קל לראות אם השוטרים התנהגו כמצופה מהם.

  Liked by 1 person

 65. ההתנהגות של השר בר לב לא בדיוק תחזיר לנו את המשילות. אם הוא לא יתעשת אני מקווה שיחליפו אותו במישהו שמבין את הענין.

  אהבתי

 66. לכל המעונין, מכתב של 680 מנהיגים ואישי ציבורים חשובים מכל העולם, שלחו מכתב לביידן, לפעול נגד מדיניות העושק והדיכוי של פלסטינאים על ידי ישראל, הכל בהתאמה עם המדיניות המוצהרת שלו, למרכז את נושא זכויות האדם בעולם וכדומה.

  כאן למכתב עצמו גופא:

  יש ללחוץ כדי לגשת אל Biden+Letter+EN.pdf

  כאן לרשימת החתומים וכדומה:

  https://nowisthetimecoalition.com/?utm_source=PremiereUrgenceInternationale&utm_campaign=062021

  אהבתי

 67. אל רום לגבי המכתב הזה, בלי לבדוק מי השמות, החותמים איבדו אמינות ברגע שהזכירו את שייח ג'ראח (וגם אל אקצא). הבתים בשייך ג'ראח שייכים ליהודים גם על פי החוק הבינלאומי. בעניין אל אקצא נקטו פשוט באמצעים לפיזור מהומות. או שהחותמים מדברים מהפוזיציה או שאין להם מושג לגבי העובדות, כך או אחרת מכתב שמעיד על הכותבים יותר מאשר על הנושא.

  אהבתי

 68. אמחייה,

  עם כל הכבוד, אין טעם סתם לכתוב כך סתם דברים. סברות כרס. לא לענין.

  אם אתה מזכיר החוק הבינלאומי, הרי מזרח ירושלים, מלכתחילה, נחשבת בינלאומית משפטית, קונצנזואלית כך, שטח כבוש בכלל. אינספור החלטות של מועצת הביטחון בענין. זה קונצנזוס בינלאומי גלובלי ממש. בלי עוררין כמעט.

  אז איך לפי דעתך, הם מאבדים אמינות ?

  יש לך מטבע הדברים, את הראייה שלך כישראלי. זה לגיטימי. אבל, אין טעם לאזכר החוק הבינלאומי פה. זה בעליל חסר טעם.

  זה הרבה יותר סבוך ממה שנדמה לך.

  להתראות

  אהבתי

 69. אמחייה,

  הנה כאן, להחלטה מס' 478 של מועצת הביטחון (1980) אחרי ובעקבות חקיקת חוק יסוד: ירושלים ( סיפוח העיר המזרחית, וירושלים כעיר מאוחדת).

  מצטט קטע רלבנטי נניח מן ההחלטה:

  1. Censures in the strongest terms the enactment by Israel of the "basic law" on Jerusalem and the refusal to
  comply with relevant Security Council resolutions;

  2. Affirms that the enactment of the "basic law" by Israel constitutes a violation of international law and does
  not affect the continued application of the Geneva Convention relative to the Protection of Civilian Persons in
  Time of War, of 12 August 1949, in the Palestinian and other Arab territories occupied since June 1967, including
  Jerusalem;

  נתרגם ספונטנית:

  מועצת הביטחון, מגנה בכל פה, את חקיקת חוק יסוד ירושלים, ואת סירובה של ישראל לציית להחלטות מועצת הביטחון הרלבנטיות. מועצת הביטחון, מדגישה ומאשרת שחקיקת החוק ( יסוד ירושלים) מהווה הפרה של החוק הבינלאומי, וכשלעצמה, לא יכולה לפגוע בחובה להמשיך ליישם את אמנת ז'נבה בקשר להגנה על אזרחים בזמן מלחמה בשטחים הכבושים ובמזרח ירושלים.

  עד כאן התרגום:

  עיניך הקוראות אמחייה. כל נושא מזרח ירושלים, משפטית, בינלאומית, הפרה בוטה בעליל מבחינת רבים בעולם, של החוק הבינלאומי.

  אז באמת שאין טעם.

  צריך לשאול קודם, לתהות. ואחר כך להביע דיעה כה נחרצת עם כל הכבוד.

  וזו הייתה, המחשה זניחה, רזה מאוד.

  כאן להחלטת מועצת הביטחון:

  http://unscr.com/en/resolutions/478

  להתראות

  אהבתי

 70. וכאן, לחוק יסוד: ירושלים בירת ישראל:

  https://www.nevo.co.il/law_html/law00/72185.htm

  נ.ב: אין בדברים שלי קביעת עמדה אגב. זה מאוד סבוך. אבל, צריך להכיר את הקונפיגורציה המשפטית עובדתית היטב, לפני שמתבטאים בדבר. אבל, אנחנו כאן חיים בפלאפלנד פשוט. לא מבינים המצב פה.

  אהבתי

 71. הועתק מהטוויטר של התמנון האיטר.

  לטענתו, הוא מספק לקוראיו כלי שימושי לזיהוי הרמאים העתידיים בגוש הימין..
  על גבול רכילות מעוררת עניין, למרות שהיא די חסרת ביסוס מעבר לאינטואיציות שלו.
  יהיה מעניין לנסות לבחון בעתיד לגבי מי הוא צדק ולגבי מי טעה.

  ————————
  " … ·למניעת תרמיות עתידיות, וכדי שלא תגידו שוב "לא יכולנו לדעת", להלן סקירה אודות בכירי הליכוד:

  גלית דיסטל – אני חושש שנאמנותה בעיקר אישית לנתניהו אבל נכון לעכשיו מצטיירת כאשת ימין מובהקת וח"כית מצוינת.

  עמית הלוי – איש ימין בהחלט.

  אוסנת מארק – בקטגוריה של אמסלם וביטן. מעצבנת את השמאלנים בעצם קיומה.

  צחי הנגבי – מוחזק בגרון. נכנע לחונטה. איש קדימה. כבר שנים אינו איש ימין.

  מיקי זוהר – אופורטוניסט. לא חכם. אינו איש ימין אידיאולוגי.

  *כן* אנשי ימין:
  ———————–
  יריב לווין

  אמיר אוחנה

  שלמה קרעי

  אריאל קלנר

  ניסים ואטורי

  לא אנשי ימין קלאסיים, אבל למרות זאת ראוי לקדמם:
  אמסלם
  וביטן.

  שכחתי מישהו? אם כן תזכירו לי.

  רגב – אשת קדימה. אופורטוניסטית גמורה. אינה ימין.

  קיש – איש הליכודניקים החדשים. תואם מתן כהנא משופר. אינו איש ימין.

  ישראל כץ – מפא"יניק קלאסי. מיני שרון מעלי אקספרס. אינו איש ימין.

  ארדן – תואם גדעון סער. דתל"ש. אינו איש ימין.

  חיים כץ – תואם ניסנקורן. אינו קרוב להיות איש ימין.

  אדלשטיין – מגדלור ריבלינאי. אינו איש ימין.

  ברקת – איש קדימה. בנט בלי כיפה.

  גלנט – בוק ווקסנרי. דמוי גנץ. אינו איש ימין.

  שטייניץ – פילוסוף ממלכתי. אינו איש ימין.

  Liked by 1 person

 72. הביביזם הפך להיות סוג של עבודה זרה והקשר בינו לבין ימניות קיים אך מוגבל. גלית דיסטל אהדה מאוד את שלי יחימוביץ׳ ב-2014.

  אהבתי

 73. אגב לפי התמנון האיטר הכי לא ימני צריך להיחשב ביבי עצמו. עם כל זיגוגיו במרוצת השנים. אלא מה – בימניות מקובעת אין באמת שום ברכה. פוליטיקאי לא צריך להיות ימני אלא פשוט בעל קומון סנס: להבין שכל שטח שניתן לשליטה צבאית פלסטינית יהפוך לגיהנום ולהבין שגרעין איראני זו סכנה קיומית.

  אהבתי

 74. לאמחייה,
  כתבת:
  " .. , סליחה על הבורות, אבל במה שונה החצר החדשה מזו הקיימת? האם הם ליברליים יותר, פתוחים יותר, תורמים יותר למדינה?"
  ——————-

  בורותי אינה נופלת משלך.
  אבל אני מניחה שכיון שחסידות גור מהווה סמן די קיצוני אפילו בקרב החסידויות החרדיות – סטטיסטית ניתן לשער שהחצר החדשה תהיה מעט קרובה יותר למרכז ההתפלגות (בשל הנטייה למרכז). כלומר מעט פחות קיצונית. מכאן ועד ליברליות ופתיחות – עוד ארוכה מדי הדרך.
  מה עוד שסביר להניח ש"הפורשים" – "המורדים" אינם מהווים מדגם מקרי של אנשי חסידות גור אלא בעיקר אלו ששביעות רצונם מההתנהלות הנוכחית של חסידות גור היא הנמוכה ביותר. *אולי* יש בקרבם מעט פחות אנטי ליברליות ואנטי פתיחות.

  אבל אפילו *אם* יסתבר שהחצר החדשה אינה שונה משמעותית מהוותיקה ובמבט כולל אינה פחות גרועה ממנה – הפיצול הוא בעיני התפתחות חיובית ומשמחת.
  ככלל אצבע אני תמיד תומכת בהתאחדות של כוחות / ארגונים שבעיני הם חיוביים, ובהגברת שיתופי הפעולה ביניהם + תמיד תומכת בהתפלגויות של כוחות / ארגונים שבעיני הם שליליים ובמלחמות קשות ביניהם.
  חסידות גור יכלה להרשות לעצמה להיות כל כך אלימה רק כיון שהיא כל כך רבת עוצמה. כמעט כמו המאפיה בשיקגו בתחילת המאה הקודמת. אף אחד, כולל כל המערכות האמורות לאכוף את החוק והסדר – לא מעז להתעסק אתה. התפצלותה מקבילה בעיני להתפצלויות (המשמחות) של ארגוני פשיעה.
  מכאן דברור שמקרה של חסידות גור – אני גם מאחלת לה להמשיך ולהתפצל, להמשיך ולהתפורר.

  Liked by 2 אנשים

 75. קמיליה מה הקריטריונים של התמנון האיטר לזיהוי ״איש ימין״? הכוונה ימין כלכלי, ימין מדיני, שמרן, ליברל? מוכן לממשלת אחדות או סרבן? לפי מה זה נחתך? לא הצלחתי להבין.

  אהבתי

 76. רינגו,
  חוץ מאמסלם שהוא איש ימין מובהק ופןליטיקאי מעולה בעיני, אני חותם על הרשימה של התמנון. הקריטריונים הם התבטאויות ומעשים בעבר

  אהבתי

 77. חוץ מכמה יוצאי דופן, "אנשי הימין" ברשימה של התמנון הם לא אנשים שהייתי רוצה לראות בכנסת וההפך. הוא צריך לקרוא לעצמו התמנון העיוור. באמת לא ברור מה הקריטריונים שם.

  אהבתי

 78. חייל, אבל התבטאויות ומעשים באיזה תחומים? למשל יואב קיש – אילו מעשים ממצבים אותו כ- ״לא ימין״? או יולי אדלשטיין?
  הכוונה לתמיכה בשתי מדינות? גיבוי לבג״צ? תמיכה במסתנני עבודה? למה ישראל כץ לא ויריב לוין כן?

  Liked by 1 person

 79. רינגו,
  בשביל להבין צריך לדבר ליכודית. קיש היה בעבר מועמד מועדף של הליכודניקים החדשים ולכן הוא חשוד. ההיסטוריה שלו בכנסת אמורה להפריך את החשד אבל זה לא מספיק לטהרנים. אדלשטיין אמנם יותר ימני מנתניהו אבל הוא חשוד ב"ממלכתיות" מהסוג שיצא לה שם רע בסיועו הנמרץ של בני בגין. כץ לא אהוד על הפלג הימני בליכוד מאז תמיכתו בהתנתקות. לאחרונה עשה פאול כשהציע לנתניהו להחליף אותו לשנה

  אהבתי

 80. חייל יש פה וידאו של הפלת כתב"מ באמצעות לייזר. נראה שזה אפשרי כל עוד מדובר במטרה קטנה שזזה לאט מאוד בקו ישר… אני בספק אם היו מצליחים להפיל משהו שזז מהר יותר, מנסה להתחמק או סתם מצופה בחומר דמוי מראה.

  https://www.jpost.com/israel-news/israel-successfully-downs-targets-using-airborne-laser-system-671638

  Liked by 1 person

 81. שינוי וריפוי…

  אהבתי

 82. חייל אכן המערכת של רפאל נראית הרבה יותר בשלה, לפחות בכל הנוגע למטרה בודדת. לפי הוידאו הם לא באמת מסוגלים להתמודד עם נחיל של כתב"מים – השלישייה שהם יירטו פחות או יותר נשארו באותו המקום עד שהורידו אותם.

  אהבתי

 83. אמחיה,
  זו שאלה של התקרנפות. היכולת לסמוך על פוליטיקאי עומדת ביחס הופכי למידת ההתקרנפות של פוליטיקאי מול המערכת, כאן לא צריך הרבה. מספיק שלפעמים פוליטיקאי מגן על המערכת כדי לעורר חשד שהוא מתקרנפ.

  אהבתי

 84. החטא ועונשו: האופוזיציה כיוונה אקדח לרקה של מדינת ישראל וכולנו נשלם את המחיר

  https://www.ynet.co.il/news/article/Bk4NuP0jd

  מסתמן: סיכום בקואליציה על "חוק איחוד משפחות", מקרים הומניטריים יוחרגו

  "בפגישה בין נציגי מפלגות הקואליציה עם רה"מ בנט נקבע כי יגובשו שינויים בחוק, כמו למשל מתן זכויות סוציאליות בתחום הרפואה. לפיכך, הוראת השעה שמטרתה לשלול אזרחות או תושבות לפלסטינים שנשואים לערבים ישראלים צפויה לעבור ברוב של הקואליציה"

  בעבר היה נהוג שהאופוזיציה מצביעה עם הקואליציה בעניינים שנוגעים לבטחון וגורלה של ישראל כמדינת הלאום היהודי. לאור העובדה שהליכוד והחרדים איבדו כל רסן, יהיה טריז בחוק – וכידוע כל פרצה קוראת לגנב.

  מענין מה נתניהו וכלבלביו היו אומרים לו המצב היה הפוך. תאמרו מה שתאמרו על סער, בנט, ליברמן ולפיד – הם לא היו מפילים את החוק הזה לו היו באופוזיציה.

  Liked by 2 אנשים

 85. amehaye,
  לא הבנתי, למה שהקואליציה לא תצביע בעד חוק ההגירה שנוסח על ידי איילת שקד?

  אהבתי

 86. בקשר ללינק שהביא אמחייה, והנושא בכללותו, צריך לשים לב, שיש כבר בחוק עצמו, החרגות הומניטריות. הכתבה מציגה זאת, כאילו זה מאפס ממש עושה רושם. אבל, החרגות הומניטריות, היו קיימות כבר ב- 2003 עם חקיקת החוק ( הוראת שעה למעשה).

  מה שבאמת מוזר, זה שיש פה טעות קרוב לוודאי. על פי החוק, הוא תקף בנוסחו הכולל, עד 16 ביוני 2021. אז למעשה, מאוד מוזר הדבר. לא עלו על הטעות כנראה.

  כאן לחוק עצמו ( הוראת השעה כאמור, שימו לב, לסעיף 3א1 מקרים הומניטריים, וסעיף 5 שם הטעות, קרוב לוודאי טעות):

  https://www.nevo.co.il/law_html/law01/999_180.htm

  וכאן, למעשה להארכת התוקף האחרונה שלו, שאכן, מאריכה התוקף, עד 16 ביוני 2021:

  יש ללחוץ כדי לגשת אל tak-8593.pdf

  אהבתי

 87. רק הבהרה שוב:

  בכתבה אליה הפנה הלינק של אמחייה, מצויין, שהחוק יפקע בשישה ביולי. אבל, 16 ביוני 2021, זהו תאריך הפקיעה ( גם לפי הפרסום האחרון ברשומות כאמור).

  אז, זוהי כנראה טעות רצינית פה. גם בכתבה, וגם בכלל הרי.

  אהבתי

 88. לגבי ה"מיצג" של גרגורי אבו – אני לא רואה שום הצדקה לדברים כאלה, אפילו לא תחת כסות "אומנותית". חשוב לאפשר ביקורת, חשוב לאפשר גם הומור וסאטירה כולל על דת ואמונה. אבל יש גבול לא דק בכלל בין ביקורת ואמנות לגיטימיות לבין ה"מיצג" הזה. יוצר המיצג כנראה לא מודע להסטוריה של עם ישראל – וכן לא מבין עד כמה מעשיו פוגעים במי שמאמינים.

  אני לא בטוח אם צריך לאסור בחוק מעשים כאלה, מאחר וחוק כזה יכול להביא למדרון חלקלק. אבל לכל הפחות מישהו צריך לשבת איתו ולהסביר לו את המשמעות של המעשים שלו. במינימום הוא צריך להתנצל באופן פומבי בפני כל האנשים שהמעשה הזה פוגע בהם. ואולי חשוב מזה, הוא צריך להבין מדוע.

  אהבתי

 89. אמחייה,
  באופן אישי אני לא מצדיק את התנגדות האופוזיציה, ובכל זאת ראוי להתייחס להבדל בין המצב הנוכחי למצב בעבר.

  תמיד לקואליציה היה רוב אוטומטי בכנסת לעניינים בטחוניים ועניינים לאומיים, ורוב האופוזיציה בחרה להצטרף לרוב זה. הפעם אין לקואליציה רוב כזה, וראשיה בוחרים לנהל מו"מ על רידוד החוק עם חלקיה האנטי-ציוניים והאנטי-לאומיים, ולא לנהל עם אף חלק באופוזיציה כל מו"מ, שיזכה אותו בהישג פוליטי כלשהו.

  בעיני החשש העיקרי של האופוזיציה הוא, שאם היא תראה שתמיכתה בעניינים כאלה היא מובנת מאליה, המסקנה המתבקשת תהיה שאין כל סיכון בממשלת שמאל שנשענת על קולות מפלגות אנטי-ציוניות.

  אהבתי

 90. כן, רק שזה לא מסתדר עם השישי ביולי פשוט. אפילו היינו לוקחים את סעיף 38 לחוק יסוד הכנסת. בכתבה נכתב שהחוק פוקע בשישי ביולי פשוט.

  אהבתי

 91. רק הבהרה או תיקון:

  כתבתי בתגובה לעי"ל, שהחוק בנוסחו הכולל, צריך לעמוד בתוקף, עד 16 ביוני 2021. לא כך. החוק בנוסחו המקורי והכולל, כפי שפורסם ברשומות, רק מציין כך, מצטט סעיף 5:

  " חוק זה יעמוד בתוקפו עד תום שנה מיום פרסומו, ואולם רשאית הממשלה, באישור הכנסת, להאריך בצו את תוקפו, מעת לעת, לתקופה שלא תעלה בכל פעם על שנה אחת "

  כלומר, שבנוסח הכולל והמקורי, אין אזכור כמובן ל- 16 ביוני 2021. רק בצו האחרון המאריך את החוק ( אליו הפניתי לעי"ל) מוזכר 16 ביוני כיעד תוקף.

  אהבתי

 92. סוף סוף מצאתי גם משהו משמח בחילופי השלטון:

  ——————
  חשיפת העיתונאי יובל שגב שאריה דרעי בשבתו כשר הפנים מנע התקנת סיבים אופטיים לאינטרנט מהיר כדי ל"שמור" על הציבור החרדי מהאינטרנט.
  במשך עשרה חודשים, דרעי כשר הפנים סירב לחתום על תקנה שהופכת את הסיבים האופטיים לחלק מהתשתית הבסיסית של בניינים חדשים. משרד התקשורת לחץ כדי לאפשר אינטרנט מודרני בכל בניין חדש, אבל דרעי סירב.
  ‏התוצאה – כל הבניינים החדשים שנבנו בתקופה הזאת, קמו בלי תקן לסיבים אופטיים. לא בתל אביב, לא באלעד ולא באשקלון.
  המטרה של דרעי על פי אנשים שעבדו מולו באותה תקופה – למנוע גישה לאינטרנט מהיר מהציבור שלו, כדי "לשמור עליו" לכאורה ‏ימים ספורים לפני סוף הקדנציה דרעי הסכים לחתום, אבל רק בתנאי שהתקנה תכלול החרגה שבעצם משאירה את הסמכות להחליט האם יותקן סיב אצל הרשות המקומית.
  כך שראשי ערים חרדיות עדיין יוכלו למנוע את ההתקנה. לפחות שחרר את הציבור הכללי.

  מקור:

  Liked by 1 person

 93. אנונימי מה שתמריץ אמר, ואני גם רמזתי לזה. הרי לא היינו רחוקים ממצב הפוך בו ממשלה ברשות נתניהו נשענת על רע"מ. כאמור במצב כזה אני בספק אם מפלגות הימין או המרכז שנמצאות כרגע בקואליציה היו מצביעות כנגד החוק.

  אהבתי

 94. תמריץ,

  הטענה שביבי התכוון להקים ממשלה בתמיכת רע"ם מבוססת על יכולת קריאת מחשבות? קריאה בקלפים?

  יתכן שהוא היא עושה, אבל יתכן גם רק בדק את התנאים .

  בעייתית מאד בעיני הגישה שמתייחסת לדיבורים כלליים וגישושים של פוליטיקאי, כאילו הם מציאות שבוודאות תקרה. אפילו לאדם רגיל ברחוב לא הייתי מייחס זאת, אז לפוליטיקאי?

  בדיוק כמו תיקי 2000 ו 4000 , אם אתה עוקב אחרי הדיונים בבית המשפט, זה לא בדיוק הולך בכיוון שהפרקליטות רצתה.

  Liked by 1 person

 95. אל רום,
  לפי סעיף 38 תוקף החוק יוארך עד שלושה חודשים מהשבעת הכנסת החדשה, שהושבעה ב-6.4.

  אמחייה,
  האם האופוזיציה הייתה מגבה ממשלת 59+רעמ ללא כל איום או תמורה? יכול להיות שכן ויכול להיות שלא.
  בכל מקרה נראה שראשי הקואליציה הנוכחית אפילו לא שוקלים לנהל מו"מ עם חלק כלשהו מהאופוזיציה.

  Liked by 1 person

 96. 3718, אתה חושב שאם סמוטריץ׳ לא היה מטיל וטו, לא הייתה קמה ממשלה בתמיכת רע״מ? ברור לכול שהייתה קמה ואני חושב שבצדק רב. חבל שסמוטריץ פנאט מתחסד ועקשן.

  Liked by 1 person

 97. כמה קטעים מהטוויטר של בת אל
  Batel Benjami
  ·
  # 14 שע׳
  אני מזהה שתומכי ימינה מזועזעים מהביקורת על מתן כהנא.
  ת'כלס מי אנחנו שנשפוט ונלמד אותו על יהדות?
  זחלנו פעם במארבים עם חנוכייה? לא.
  צנחנו פעם עם טלית? לא.
  השלמנו מניין בקסבה של שכם? לא.
  הקמנו ממשלה עם אנשים שמטרתם למגר את היהדות? גם לא.
  אולי עם אנשים שמטרתם למגר את היהודים? נופ

  # 21 שע׳
  "היהדות היא הגורם לשסע וקיטוב", אנטיוכוס, ספר מקבים.

  סתאאאאם זה שר הדתות של מדינת ישראל מתן כהנא מימינה

  # 20 שע׳
  מה זאת אומרת למה? כי את הבארות שלכם הרי הרעלנו, אז נשארה לנו רק האופציה של מים מינרלים
  ציטוט ציוץ
  הודיה כריש-חזוני
  @hodayakh
  · 20 שע׳
  למה אתה שותה מהמים שלנו, שואלת @AidaTuma (((את ח'כ איתמר בן גביר))) לידיעת כל ציוני
  ·
  ####################

  אחד המגיבים לטוויט הזכיר את הטענה הקלאסית: "אם לא היו יהודים אז לא הייתה שואה".

  מה שהזכיר לי את הנימוק של ממשלת אוסטרליה בתקופת מלחה'ע השניה לחוסר נכונותה המוחלטת לקלוט פליטים יהודים מאירופה: (ניסוח מהזכרון)
  אנו לא מוכנים לקלוט יהודים כי חשוב לנו להישאר לא אנטישמים!!!. כמעט ואין באוסטרליה אנטישמיות רק כי כמעט ואין בה יהודים.

  אהבתי

 98. הימין עושה לכהנא את מה שעשו לריבלין עם ״בני עמי בחרו בדרך הטרור״. מוציאים משפט מהקשר בדרך נבזית.

  אהבתי

 99. תמריץ,

  כתבת:
  > 3718, אתה חושב שאם סמוטריץ׳ לא היה מטיל וטו, לא הייתה קמה ממשלה בתמיכת רע״מ? ברור לכול שהייתה קמה ואני חושב שבצדק רב. חבל שסמוטריץ פנאט מתחסד ועקשן.

  בסופו של דבר, זוהי ספקולציה. יתכן שכן ויתכן שלא. אי אפשר להסתמך על זה כצידוק.
  וגם אם היתה קמה יתכן שהקונסטלציה הפוליטית היתה כזו שמנצור עבאס היה לכוד בצורה שלא מאפשרת לו להשפיע , מעבר לנושאי תקציב.
  הנקודה שלי היא ש"גם נתניהו רצה" לא יכולה לשמש צידוק לקואליציה עם עבאס. כי (א) לא בטוח שהיה קורה (ב) בקונסטלציה אחרת יכולת ההשפעה שלו היא אחרת.
  יתכן שיש צידוקים טובים לקואליציה כזו, זה ש" גם נתניהו רצה" זה לא צידוק.

  Liked by 2 אנשים

 100. 3718
  *אתה* רשאי לטעון שקואליציה עם עבאס היא פסולה. *הליכוד* לא רשאי לטעון זאת אם ניהל מגעים עם עבאס. הטענה ״ניהלנו אבל לא באמת התכוונו״ היא מגוחכת.
  נניח שביבי היה רוצה להחיל חוק מעמ אפס על דירות ולפיד היה טוען שזה טמטום. ביבי היה אומר: הרי אתה זה שיזמת את החוק הזה. אז לפיד היה יכול לטעון – יזמתי אבל לא התכוונתי שבאמת יעבור?

  Liked by 1 person

 101. תמריץ, רינגו,
  אני מבין שהתער של אוקהם כבר לא מדבר אליכם. פשיטא – בנט התכוון מראש להגיע למקום בו הוא נמצא וממילא לא היו אפשרויות אחרות. העמדה של סמוטריץ' לא קבעה דבר. יש 53 אצבעות ימין ו67 אצבעות שמאל. הגיע הזמן שתיגמלו מ"אבל ביבי"

  אהבתי

 102. חייל מה שאתה אומר לא נכון עובדתית. אם סמוטריץ' היה מסכים, נתניהו היה מקים ממשלה של 63 מנדטים עם רע"מ, והיה מתגאה בכך שהוא הראשון אי פעם להכניס מפלגה ערבית לקואליציה.

  מעבר לכך יש עוד הסבר. הליכוד פשוט שכח מה זה להיות ציוני.

  Liked by 1 person

 103. כוונת הלב לא משנה.. אני מסכים שההתעקשות הסמוטריצ׳ית נעמה לבנט, אבל לבנט לא הייתה אפשרות להקים ממשלה בראשותו אם סמוטריץ׳ לא היה אומר לא לעבאס. הסיבה פשוטה: עבאס היה מסכים רק לביבי אם הייתה לו אפשרות כזו. כמו שכל בעל עסק היה מעדיף בד״ץ העדה החרדית על הרבנות אילת.

  Liked by 1 person

 104. תמריץ, amehaye,
  מול האמונה הישועית שלכם בטיעוני "מה היה אילו" אני עומד חסר אונים. כנראה זו בעייה שלנו, בעלי הIQ נמוך

  אהבתי

 105. אל תהפוך את העובדות:
  הרב דרוקמן אחרי השיחה שלו עם עבאס תמך בסמוטריץ'.
  אני חושב שסמוטריץ' נהג נכון, וזה גם ישתלם לו בעתיד.

  אהבתי

 106. ביבי נכשל בהפעלת הרב דרוקמן. מעולם לא אמרתי אחרת אבל מי שחושב שהרב דרוקמן סתם פגש בעבאס לשיחת נימוסין מבלי שביבי תפעל את האירוע ״הוזה הזיה גדולה״ בלשון תרגום קפאח לרמב״ם מורה נבוכים.

  Liked by 1 person

 107. תמריץ,
  ביבי עשה הרבה דברים. ממשלה עם רע"מ בתנאים שבנט נתן להם הוא לא הקים. אתה מתנהל כמו עורך של אנציקלופדיה סובייטית שמתאים את העבר לצורכי ההווה.

  אהבתי

 108. מסכים שאנחנו לא יודעים באיזה תנאים ביבי היה חותם עם רע״מ, אבל ברור שהיה רצון עקרוני מצדו להסתייע בהם. וזה אפילו לא חדש. כבר הרבה זמן שבינו לעבאס יש שיתופי פעולה.

  Liked by 1 person

 109. תמריץ,
  הייתי בעד קירוב הערבים בארץ אבל בסגנון הסכמי אברהם, כלומר כלכלה בלבד ללא תמורה מדינית ו/או חקיקתית. כעסתי על הסמוטריצ'ים שהתנגדו למהלך. כחכם לאחר מעשה אני טוען שממילא לא היתה היתכנות למהלך כזה. אתה טוען את ההיפך אבל המציאות מחזקת את טענתי (המאוחרת)

  Liked by 1 person

 110. ברור שביבי דחף לקיום הפגישה הזו, אבל מבחינת הרב דרוקמן הוא פגש את עבאס במטרה להבין האם יש מקום לשיתוף פעולה, והוא הגיע למסקנה שלא.
  ניסיון העבר מלמד שביבי הצליח לקבל מהרב דרוקמן כל מה שהוא רצה. הכישלון הנוכחי הזה, והעובדה שביבי יחסית לא לחץ על הרב דרוקמן כמו שהוא עשה בפעמים קודמות, מלמד שיש כאן יותר ממה שנראה.
  או שביבי בעצמו התלבט לגבי המהלך או שהרב דרוקמן היה נחוש יותר מתמיד.
  סמוטריץ' לבדו לא יכול ולא יכל לעמוד בפני לחצו של ביבי ושל כל הימין.

  Liked by 2 אנשים

 111. ,תמריץ,

  נכנסתי לסוכנות רולס רויס , והתחלתי איתם מו"מ לקנות הדגם הכי מתקדם שלהם ב 50,000 שקל שיש לי. המו"מ תקוע (משם מה).

  למחרת, חבר שלי נכנס לאותה הסוכנות , וקנה רכב במליון שקל. כאשר אמרתי לו "השתגעת??!!", הוא ענה: "אבל גם אתה דיברת איתם"., ו "בטוח גם אתה היית נגרר לשלם מליון שקל בסוף"
  .
  אלוהים נמצא בפרטים. נכון שקשה יהיה לדעת לאן היינו נגררים במו"מ הראשון, אבל העובדה היא שהוא סגר איתם ואני לא. השאר זה ספקולציות.

  Liked by 3 אנשים

 112. השאלה מה היו כוונותיו האמיתיות של נתניהו במגעיו עם עבאס, ואיזה מחירים היה כן/לא מוכן לשלם לאיסלמיסטים – תשאר לנצח נושא לספקולציות.

  אך נראה לי שההיסטוריונים שינתחו את הטעויות (הלא מעטות) שהובילו לנפילת נתניהו מהשלטון – יתייחסו לעצם המגעים של נתניהו עם עבאס כאחת מהטעויות הקשות שלו.
  המגעים סיפקו מטריית (פסאודו?)לגיטימציה למתחריו להציע לאיסלמיסטים את חצי המלכות, ולחתום אתם על הסכם. מתחריו אפילו הרחיבו את מטריית ה(פסיאודו)ליגיטימציה גם לרשימה המשותפת.

  היו אשר היו כוונותיו האמיתיות של נתניהו – הוא סיפק למתחריו כלי חיוני לצורך הבסתו.

  Liked by 2 אנשים

 113. חייל במשך תקופה של מספר שנים חברת חשמל רכשה חשמל מייצרנים על בסיס של לוחות סולאריים במחיר גבוה משמעותית ממחיר השוק. מדובר בסובסידיה ממשלתית שנועדה לקדם את שוק האנרגיה הסולארית בישראל. ראשוני הספקים קיבלו בסביבות 2 ש"ח לקילוואט/שעה. חוזים שנחתמו לאחר מספר שנים כבר ירדו ל-1.5 ש"ח לקו"ש, אחר כך ל1 ש"ח ונדמה לי שהיום כבר המחיר הוא פחות מ-0.5 ש"ח לקו"ש. כמובן עדיין יקר יותר מחשמל שמופק מפחם או גז אולם המחיר במגמת ירידה מתמדת. אני מנחש שהמספר שאתה הצגת הוא ממוצע של החוזים כפי שנכון ל2018.

  במאמר מוסגר צריך לציין שגם עלות הפקת החשמל הסולארי הייתה גבוהה יותר בהתחלה. מחיר הלוחות הסולריים והטרנספורמטורים ירד משמעותית מאז שהחלו בייצור החשמל בשיטה זו בישראל, כך שהרווח לייצרנים נשאר פחות או יותר קבוע למרות הירידה במחיר שחברת חשמל משלמת.

  אהבתי

 114. amehaye,
  זו העלות הישירה. תוספת העלות בשל שימוש במקור לא אמין (נדרש עודף כושר ייצור של המקור האמין) לא מחושבת. אמל"ק – בטווח הרחוק רק אנרגיה גרעינית היא מקור חליפי

  אהבתי

 115. מינוי איסמן היה רק המתאבן. סער ממשיך עם המנות העיקריות. כך נראה 10 מעלות ימינה

  אהבתי

 116. מעניינת הכתבה פה בכלכליסט, על המחלוקת בין בכירי האוצר, לבין בנק ישראל, בקשר ליחס חוב תוצר. נדביק אותה ( ערוכה ונקיה כמובן):

  "בכירי האוצר: לא לאפשר עלייה ביחס חוב-תוצר – אפילו לא בשביל השקעה בתשתיות"

  " עמדת הבכירים מנוגדת להמלצת בנק ישראל לפיה יש לאפשר עלייה ביחס חוב-תוצר ל-84%. מ"מ הממונה על התקציבים יוגב גרדוס: "העלאת החוב ב-2% תוצר בשנה זו טעות". הכלכלנית הראשית שירה גרינברג: "יצאנו מ-60% ל-72.4% תוצר. אנחנו לא ארה"ב, יש לנו מרווח פיסקלי מצומצם"

  'השקעה בתשתיות, שיפור ההון האנושי, הפחתת רגולציה, ולא להעלות מסים בקרוב' היא הסיסמה של כל מי שעוסק כיום בכלכלת ישראל. אך מאחורי תמימות הדעים הזו מסתתרת מחלוקת חריפה בנוגע לנכונות להגדיל את החוב הציבורי בכדי לממן את תוכניות ההשקעה המאסיביות הללו.

  ביומיים האחרונים, צמרת הכלכלנים בישראל התבטאה שוב ושוב כי ניתן להגדיל את יחס החוב-תוצר. וכי יש לחשוב מחדש על היעד שנקבע בראשית שנות ה-90 באמנת מאסטריכט של 60% יחס חוב-תוצר, שכן יעד זה נקבע בסביבה בה שיעורי הריבית גבוהים בהרבה.

  נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון אמר לפני יומיים כי בשיחותיו עם נגידים מסביב לעולם, הוא שואל שוב ושוב מהו "הנורמלי החדש" בנוגע ליחס חוב-תוצר. למרות ההתלבטות הזו, עמדת בנק ישראל היא כי יש לאפשר מתווה חוב עולה בשנים הקרובות. הנגיד אמר לא להעלאות מסים עד 2023, וגם הטיפול בגירעון המבני (כלומר, קיצוצים בהוצאות הממשלה) יכול להמתין מבחינתו ל-2023.

  בדו"ח שפירסם בנק ישראל בשבוע שעבר והוצג על ידי הנגיד במספר הזדמנויות בשבוע האחרון, חזר הנגיד על הצורך בהשקעות של 3% תוצר מדי שנה בעשור הקרוב. אם ייבחרו ההשקעות הללו, נגיע למתווה חוב עולה. פרופ' צביקה אקשטיין ממכון אהרן הציג תוכנית דומה המוערכת בכ-2% בשנה.

  בנק ישראל ממליץ להעלות את החוב לרמה של כ-84% תוצר

  בנק ישראל מציג מספר דרכים למימון ההשקעות הללו, כאשר המתווה המומלץ מבחינתו הוא מתווה חוב עולה שיגיע ל-84% תוצר בשנת 2040. מתווה אחר שלו ימומן חציו באמצעות קיצוץ וחציו באמצעות העלאות מסים, והוא משקף חוב שיורד במתינות (68% ב-2040) אך זהו מתווה שרמת הסבירות שלו נמוכה, והוא לא המתווה המומלץ על ידי הבנק.

  מחקרים רבים הראו כי חלק גדול מפער הפריון המשמעותי בין שעת עבודה בישראל לבין שעת עבודה בעולם המפותח ובייחוד לבין מדינות ההשוואה, נובע מפערים ברמת התשתיות הציבוריות בישראל (תחבורה ותקשורת) ומפערים ברמת ההון הפיזי והטכנולוגי בסקטור התעשיה והשירותים. כך שהתשואה להשקעות בתשתיות צפויה להיות גבוהה במיוחד, זאת מבלי לדבר על העלייה באיכות החיים הנגרמת משיפור התשתיות.

  מבחינת המקרו-כלכלנים בישראל, לא רק שאין צורך לחתור לצמצום החוב בטווח הקצר, גם אין צורך לדאוג כעת לצמצום הגירעון המבני. נגיד הבנק ירון אמר כי יש לוודא שהגירעון המבני לא גדל, אך את צמצומו לרמה של 2.5% יש לדחות ל-2023. דברים דומים השמיע גם פרופ' רפי מלניק בכנס מכון אהרן למדיניות כלכלית שנערך אתמול.

  על אף שגם משרד האוצר שותף לתפיסה העקרונית בדבר החשיבות של ההשקעה בתשתיות, ולכך שניתן לדחות את תהליך צמצום החוב, אנשי המשרד מתנגדים להעלאת רמות החוב, ונראה כי בעיני האוצר היעד של 60% הוא עדיין כוכב הצפון של יחס חוב-תוצר.

  שירה גרינברג: "תוכנית שמעלות את החוב ל-82% תוצר גבוהות מדי"

  הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שירה גרינברג, אמרה אמש בכנס אהרן: "חשוב לי לציין את הנושא הפיסקלי, יצאנו מ-60% והגענו ל-72.4% תוצר, אנחנו כן חושבים שצריכה להיות התנהגות אחראית בהקשר הפיסקלי, אנחנו מסתכלים קדימה, וחושבים שתוכניות שמעלות את רמת החוב ל-82% תוצר, (התוכנית של מכון אהרן, והחלופה המועדפת על בנק ישראל. ש.ט.) אלו רמות חוב גבוהות מדי. אנחנו מבינים שאנחנו צריכים לתת יד להתאוששות הצמיחה, ולא להתכנס באופן שיפגע במשק.

  "אבל אנחנו לא ארה"ב, ישראל לא יכולה להרשות לעצמה אותו דבר. המרווח הפיסקלי שלנו מצומצם. אנחנו גם חושבים שיש תוכניות ופרוייקטים חשובים, אבל צריך לבדוק כל פרוייקט לגופו. ברור שהחוב יעלה בשנה הבאה בגלל הנתונים, אבל אנחנו לא צריכים להעלות לרמות חוב שמוצגות בתוכניות של מכון אהרן (2% תוצר בשנה)".

  באופן דומה לכלכלנית הראשית, מ"מ הממונה על התקציבים, יוגב גרדוס אמר "מסכים עם הניתוח בהשקעה בתשתיות. לא מסכים עם השיח של הגדלת הגירעון והחוב. צריך לזכור שלא מדובר בניתוח תיאורטי, המתווים שהציגו כאן מניחים שנצמח בקצב גבוה. זה לא המצב, אנחנו עלולים להיכנס לעוד משבר. לא חסרים משברים, ומשברים יכולים להיות מקומיים ולא גלובליים. צריך לזכור שהרבה מן הפרוייקטים של התשתית ממומנים בכסף פרטי. ובכלל, תשתיות זה לא רק כסף, אי אפשר לחשוב שנפזר 2% תוצר של כסף ציבורי, והכל יסתדר מאליו. ללכת לכיוון של מתווה חוב עולה זו תהיה טעות".

  בשלב זה מדובר בוויכוח תיאורטי שמתנהל ברמה האקדמית, אך עשויות להיות לו השלכות קונקרטיות בהמשך בניית התקציב. שכן סך ההצהרות לא מתכנסות למקום אחד, לא ניתן גם לשמור על יחס חוב תוצר של 76%-77%, גם להגדיל את ההשקעה בתשתיות, גם לא להעלות מסים, וגם לא לטפל בגירעון המבני. בסופו של דבר יש להניח כי ההצהרות יתגמשו מעט במבחן המציאות, אך יש לקוות כי דווקא צעדי האצת הצמיחה יהיו במקום הראשון בסדר העדיפויות.

  בשיתוף שורת הרווח

  לדברי פרופ' אבי שמחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, היו פעמים רבות שבמבחן התוצאה הלחץ של אנשי האוצר לשמירה על מסגרות פיסקליות הביא לתת השקעה בתשתיות. כלומר, כשהוצבה מסגרת פיסקלית בפני הפוליטקאים, הם העדיפו לא לפרוץ אותה ולא לקצץ בהוצאה הציבורית, אלא לא להגדיל את ההשקעה בתשתיות."

  כאן:

  https://www.calcalist.co.il/local_news/article/BkAvTwgnu

  Liked by 1 person

 117. קמילה: נפוליאון לא היה גאון צבאי. אומנם היו לו לפעמים הצלחות מסחררות (כמו במלחמת הקואליציה השלישית שבה כתר והכניע צבא אוסטרי גדול ואח"כ הביס את האוסטרים והרוסים באוסטרליץ. או כמו כבוש פרוסיה תוך שבועות ספורים) אבל לצד זה היו לו גם כשלונות מוחצים (כמו המסע הכושל למצרים שבו לבסוף צבאו נכנע לאנגלים. או כמו כשלונו בפלישה לרוסיה וכשלונו במלחמת האומות).
  התוצאה הסופית של קרבותיו היתה כשלון. צרפת הפכה למדינה פחות חזקה ממה שהיתה לפניו.
  בקרב ווטרלו הוא הובס רק ע"י חיל החלוץ של צבאות אירופה שהתארגנו לצאת נגדו. מרבית צבאות אירופה לא הספיקו להגיע למערכה נגדו לפני שהוא הובס.

  אהבתי

 118. 3718
  דוגמת הרולס רויס שלך לא תופסת.
  הסיבה שביבי לא סגר עם עבאס היא לא מחלוקת עקשנית על התמורה שעבאס יקבל.
  אני לא יודע מה ביבי היה מוכן לתת וכמה זה יותר או פחות מבנט, אבל העניין לא נסגר כי סמוטריץ' לא הסכים להיכנס לממשלה כזו (לדעתי בחכמה מבחינתו).
  האם באמת ובתמים מישהו חושב שביבי ויתר על ראשות הממשלה, הדבר עליו נאבק כאריה במשך שנים וחצה כל גבול למענו, כי לא רצה להישען על עבאס?? זו מחשבה מנותקת מהמציאות.

  Liked by 1 person

 119. אבל לא ראינו שביבי ניהל מערכה כנגד סמוטריץ' כמו שהוא ניהל בחזיתות אחרות. אין ספק שביבי נאבק להקים ממשלה, אבל השקעת המשאבים בקיפול סמוטריץ' הייתה זניחה לעומת השקעת משאבים בפתרונות אחרים.

  אהבתי

 120. חשוב לשים לב להתפתחות כאן:

  קולות הולכים וגוברים בעולם, בקשר לצורך לפעול בקטע של שינויי אקלים וזיהום סביבתי וכו…. עד כאן ידוע וברור.

  אלא, שרבים טוענים, שצריך להשחיל לאמנת רומא (פשעים בינלאומיים קשים כידוע) פשע בינלאומי חדש, בשם אקוסייד ( ecocide , על דרך ג'נוסייד וכו…).

  כך, הוגשה הצעה, על ידי 12 מומחים משפטיים מרחבי העולם, שאומרת כך:

  שהרס סביבתי קשה, ביודעין, עם נזק לטווח ארוך, יהא פשע בינלאומי, על פי אמנת רומא.

  כאן בג'וריסט על הצעת החוק ולינקים שם:

  https://www.jurist.org/news/2021/06/legal-experts-present-definition-of-ecocide-for-adoption-by-icc/

  אהבתי

 121. חייל,
  זו לא ועדה שמונתה כולה בידי סער. זו ועדה עם נציג לכל אחת מסיעות האופוזיציה (בלוך שכח את גינזבורג מכחול לבן), כשנבות וקרמניצר הם נציגי העבודה ומרצ.
  יכול להיות שאני אופטימי מידי, אבל נראה לי שהוועדה בעיקר תבזבז את הזמן של חבריה.

  אהבתי

 122. משתמש אנונימי – האומנם צרפת הפכה למדינה פחות חזקה ממה שהייתה לפני נפוליאון? נפוליאון לא המציא את המהפיכה הצרפתית. הוא נכנס לתמונה כשהמהפיכה בדיוק הושלמה, וכל פרשן סביר היה מעריך שהיא עומדת לקרוס תוך רגע. בהשוואה למצב הזה, נראה לי שנפוליאון השאיר את צרפת חזקה הרבה יותר משהייתה בתחילת דרכו. וממילא, לא נראה לי שחיזוק צרפת לטווח הארוך היה המטרה העיקרית שלו. אם המטרה הייתה הפצת ערכי המהפיכה הצרפתית (לפחות בגירסה שנפוליאון ראה בעיני רוחו), אז הוא דווקא הצליח לא רע – הוא לא השליט אותה לגמרי על אירופה, אבל הוא בנה תשתית רחבה בחלק נכבד ממדינות מערב אירופה, וכיום אפשר להגיד שרוב מדינות אירופה בנויות במידה רבה על תשתית נפוליאונית. לחילופין, אם מטרתו הייתה לחיות חיים סוערים ולהיזכר בספרי ההיסטוריה בנשימה אחת עם אלכסנדר מוקדון ויוליוס קיסר – אז הוא הצליח בגדול. אני חושד שמטרותיו היו שילוב של השלושה הנ"ל.

  Liked by 2 אנשים

 123. אנונימי,
  הרכב הוועדה נקבע על ידי סער כשבחר להיות חלק מהקואליציה הנוכחית. סער כבר מזמן אינו איש ימין ומעשיו מוכיחים זאת. סער: "הליכוד – מנוע טורבו של הסתה ורעל"

  אהבתי

 124. חייל אתה מבלבל בין הליכוד לימין. הליכוד היום הוא אכן יצרן של הסתה ורעל ואין כלום בינו לבין הימין. האידאולוגיה היחידה היום בליכוד היא כסף כוח וכבוד. אין להם ענין בימין, אין להם ענין בממלכתיות ומסתבר שגם אין להם ענין בציונות.

  יש לי הרגשה שבחודשים הקרובים נראה עוד פרישות מהליכוד.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: