שער השקל ביום של הפצצה

אם פצצה אטומית תוטל על תל אביב, לאן יצלול שער השקל בשוקי המטבע העולמיים?

זו שאלה פרובוקטיבית שדורשת מאיתנו לחשוב על מה שלא ניתן לחשוב עליו ולעשות זאת מזווית כספית צרה. אבל היא אינה מנותקת מהמציאות. אומות חוו במהלך ההיסטוריה קטסטרופות שנראו קודם לכן דמיוניות, וכשהתגברו עליהן נדרשו להתמודד עם כל ההשלכות, לרבות הכלכליות.

אומות אירופה קמו מחורבות עריהן הגדולות במלחמת העולם השנייה. יפן הייתה צריכה להתמודד גם עם מוראות שתי פצצות גרעיניות. כוויית התאוששה מכיבושה בידי עירק. ההתחממות הגלובאלית מאיימת להטביע מדינות איים באוקיינוס השקט והן כבר שוקדות על תוכנית ב'.

בימים אלו התעורר דיון מחודש על קניית הדולרים בידי בנק ישראל. כבר הסברתי מדוע זו אסטרטגיה טובה מההיבט הכלכלי. אבל אין לשכוח גם את חשיבותה כעניין של ביטחון לאומי.

בשכונה הקשה והמאיימת הזו במזרח התיכון אי אפשר לשלול את האפשרות שמלחמה בקנה מידה גדול משהכרנו תפרוץ ותשתק את המשק  הישראלי לתקופה ארוכה. איש גם לא מבטיח שלא תתרחש רעידת אדמה בעוצמה של פעם באלף שנה.

בכל השעות הקשות האלו שחלילה יבואו יכולה לבוא לעזרנו פוליסת ביטוח בדמות יתרות ענק של דולרים בחשבונות בנק ישראל במערכת הבנקאות העולמית. הידיעה שיש כוח עצום שמגן על השקל תמנע מפולת ותאפשר להמשיך לייבא. יש כאלו שמהלכים עלינו אימה מטעם הלובי החקלאי   באמירה שעלינו לשמור על יכולת יצור מזון עצמית ליום צרה. בהנחה שהתעבורה הבינלאומית תתקיים גם בעת מתקפת הזומבים הגדולה, הררי דולרים ישרתו מטרה זו לא פחות מחממות בערבה.

לקנות פוליסת ביטוח זה דבר מעצבן. כל פעם שמתקשרים אליי מטלמרקטינג של חברת ביטוח אני יודע שאפול בפח בהיותי אחד שאוהב לצמצם סיכונים. אחר כך יופיעו בחשבון לאורך שנים חיובים מעיקים, שיתבררו, כך יש לקוות, מיותרים לחלוטין.

קניית מט"ח בידי הבנק המרכזי היא סוג יוצא דופן של ביטוח. גם תופעת הלוואי שלו יוצאת דופן. כמו בקניית כל ביטוח כוח הקנייה של הקונה מצטמצם. נותר לו פחות כסף. שלא כבדרך כלל, על ידי הקנייה הזו משתפרת תמונת התמריצים. ערך המטבע יורד ותורם לתעשיות היצוא בעלות הפריון הגבוה ופוגע בתמורות שמתקבלות בסקטור הציבורי המאובן.

25 תגובות על ״שער השקל ביום של הפצצה״

 1. תמריץ , כנראה הקלקת פעמים על כפתור "publish post"
  או משהו דומה
  יצאו שני פוסטים זהים. שים לב לקודם נתתי לייק.

  אהבתי

 2. קטונתי מלהביע דעה בנוגע לגובה האופטימלי של הר הדולרים שמחזיקה ממשלת ישראל.
  מה שכמובן לא ימנע ממני מלהתייחס לפוסט.

  א. כפי שציין גנרל איראני "ישראל היא בסך הכל מדינה של פצצת אטום אחת".
  אם תיפול פצצת אטום על תל אביב, ישראל כנראה לא תוכל להתאושש. מה עוד שבשל הרדיואקטיביות רוב השטח המיושב של המדינה יצטרך להתפנות לעשרות שנים מכל יושביו. קשה לי להתעניין במחלוקת שתפרוץ בין תושבי אילת והערבה לתושבי עמק החולה ואצבע הגליל (והישראלים ששהו במקרה בחו'ל במועד נפילת הפצצה והצטרפו לאחת המובלעות) על ירושת הדולרים של מדינת ישראל ז'ל. מכאן, עלינו להתייחס רק לאסונות מעט פחות חמורים.

  ב. נדמה לי שקיימת נטייה של המעמד הבינוני לביטוח יתר (ולא לביטוח חוסר). אנשים רוכשים, לדוגמא, ביטוח דירה למרות שברור מראש שבמוקדם או במאוחר יאלצו להזמין אינסטלטור ומכשירי החשמל שלהם יתקלקלו. מצבם היה עדיף לו היו חוסכים בעצמם, את הכספים המתועלים על ידם לחברת הביטוח, בקרן "לשעת חירום" (שברור שתגיע למרות שלא ברור מתי).
  כנ'ל לגבי רעידת אדמה. אולי עדיף שהמדינה תשקיע לפחות חלק מהסכום, המיועד לרכישת דולרים, בחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה. כולל בפרויקטים של "פינוי בינוי" המחליפים בניינים מסוכנים בבניינים בתקני בנייה מחמירים יותר. במקום סתם להגדיל את ערמת הדולרים לכל מקרה חרום שלא יבוא.

  ג. בגדול, ישראל אינה יכולה להתחרות בשוק העולמי על המחיר. תמיד ימצאו, לשמחתנו, מדינות זולות ממנה.
  יתרונה התחרותי העיקרי של ישראל הוא בחדשנות טכנולוגית, חדשנות חקלאית וכדומה.
  מכאן, לניסיון לעודד את היצוא, ע'י השפעה על שער המטבע (כלומר על המחיר בחו'ל), השפעה שהיא מראש די מוגבלת.
  יתכן שישראל תוכל לעודד יותר את היצוא אם תנסה לתרום ליתרון התחרותי של ישראל, לחדשנות שלה. כמו להשקיע יותר בחינוך מדעי וטכנולוגי, במענקי מו'פ, לממן חממות טכנולוגיות ולסבסדן וכדומה,

  אהבתי

 3. ואגב
  חנפנות היא תכונה או תופעה חברתית חשובה שתרמה להתפתחות האנושות ולפחות לשכפול מוגבר של גנים.
  שהרי אם לא , באבולוציה , תכונה זו היתה מושמדת

  אהבתי

 4. גיא בכור חוגג על כך שרצח השוטרים בטקסס הוא על רקע מוסלמי
  אך טראמפ לא מצייץ דבר בכיוון
  איך יתכן?

  אהבתי

 5. קמיליה , מדינת ישראל היא ביטוח ליהודים בחול שרבים מהם לא משלמים עליו.
  לא מומחה, אבל אני מעריך שאם הרבה מדינות מגינות על הייצוא שלהם דרך פיחות המטבע שלהן אין טעם שישראל תנהג לבדה לפי הספרים הישנים.
  שימי , חנפנות היא בעיקר תכונה גברית מובהקת שתרמה וכו' ….

  אהבתי

 6. רק הבהרה:
  איני טוענת שלא חשוב שישראל תסייע ליצואנים ע'י קניית דולרים והחלשת השקל.
  אני רק טוענת שישראל יכולה לסייע לייצוא גם בדרכים אחרות. ואולי אפילו חשובות יותר ואפקטיביות יותר, כיון שיהיו מותאמות טוב יותר ליתרונותיה ולחסרונותיה היחסיים של המדינה.

  ———————————–

  לגיא,

  "חנפנות היא תכונה גברית מובהקת"? האמנם??? עבורי זהו חידוש.

  קודם עלה על דעתי להציע לך ל"שנס את מותני חנפנותך" בכיוונו של שימי חש. בתקווה להצילך בכך מהתקפתו הפתאומית.
  אך פסלתי מיידית רעיון אלטרואיסטי זה, בשל ההכרה בכך שתאבוני למחמאות למעשה אינו ניתן להשבעה, ולא כדאי לי לחלוק את כישורי החנופה שלך עם זרים.
  מה עוד שמתעוררת סכנה לאינפלציה, כשהחנופה מאבדת מערכה ככל שמשתמשים בה יותר, ונוכחתי שהצלחת להתמודד עם התקפתו בדרכך.

  אהבתי

 7. לגבי תל אביב המופצצת. הירושימה שוקמה די מהר. לפחות בפצצות שהתפוצצו באוויר הנשורת הרדיואקטיבית מתפוגגת.

  אהבתי

 8. שימי אינו זר . בכל מקרה הוא תוקף אותי מאהבה ולא מרוע לב.
  חשבתי פעם להגיב תקופה עם שם נשי בשביל לקבל יותר התיחסות וחנופה בשביל להוכיח את הטענה שחנפנות היא תכונה מובהקת גברית אבל חשדתי שיהיה קשה לא להחניף תוך כדי ולחשוף את זהותי.

  אהבתי

 9. אני תקפתי? זו תקיפה?
  גיא, אתה מתחיל לדבר כמו בח**ה.. במח*לה

  הולם יותר לאמ*ר כ*
  אין סכין מתחדדת אלא בירך של חברתה..

  מופרך לגמרי שחנופה היא תכונה גברית, אך לא נפתח את זה.
  אני כן אומר שלאישה יפה יש השפעה מאגית על גברים. (לא האשמתי את האישה)

  אהבתי

 10. צודק. האמת, לי זה נראה כמו איחול. גם לשבת בחושך זה אצלי תחביב מבית אמא. בסוף גם נאמר בברכה ככה שאנו מסונכרנים אבל למביט מהצד יכול להיראות הפוך.
  בקשר לחנופה , אני קצר במשאבים. אבל כמו בחיפוש מזון אני מניח שיש הבדלים בין מיניים באסטרטגיה.
  https://greengross.wordpress.com/2016/07/09/%D7%94%D7%91%D7%93%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%99%D7%9F-%D7%94%D7%9E%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%90%D7%A1%D7%98%D7%A8%D7%98%D7%92%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%97%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%A9/

  אהבתי

 11. אגב , אני מניח(בהשערה,בנתיים בלי הוכחות ניסויית) שכמו בהרבה אסטרטגיות אנושיות יש יתרון בלא להיות מודע לה
  ככה שיש יתרון בביצוע למי שפועל באינסטינט בלי לחפור בנושא.

  בבלכה.

  אהבתי

 12. אני חושב שהשאלה היותר חשובה היא לא כמה דולרים מדינת ישראל צריכה להחזיק, אלא : מה שער החליפין שקל- דולר הראוי בטווח הארוך?
  הבעיה היא שספקולנטים מסיבות כאילו ואחרות יכולים להוריד את שער החליפין בין השקל לדולר, לתקופות לא קצרות, וכך למוטט את תעשיית הייצוא הישראלית.
  זה יגרום לקפיצה בשער הדולר שקל – אבל העסקים שהתמוטטו לא ישתקמו בקלות.
  זאת אומרת שלא חשובה רק התוצאה הסופית – אלא גם הדרך.
  לכן על בנק ישראל לנסות לנחש מה השער חליפין ה"אמיתי" – שאם ישמרו עליו אז רוב היצואנים ישרדו, ולעם ישראל לא יהיה יקר מדי לקנות בחו"ל.
  כנראה ששער זה באמת בסביבות 4 שקל לדולר, ובנק ישראל צריך לשמור על שער זה.

  אהבתי

 13. לא קשור לפוסט אבל כתבה מומלצת על ההמצאות החשובות לפי עשורים (תמונות ישנות מדהימות):

  אהבתי

 14. הכתבה מאוד מזכירה את ספרו של רוברט גורדון שהתייחסתי אליו פעם על דלדול הצמיחה האמריקה, אבל אינה כה שלילית בנימתה.

  אהבתי

 15. טענת בזמנו שאסון פוקושימה והצונמי יעשו רק טוב לכלכלה היפנית. מיד לאחר קטסטרופה מתגייסים משקיעים ובונים את הכלכלה טוב יותר. על פי התאוריה שלך פצצת האטום רק תגרום כאב ראש לנגידה שלנו מכיוון שהיא תחזק את הש"ח. האם מישהו אחר ניגש למחשב שלך והעלה את הבלוג הפעם?

  אהבתי

 16. אורי, מלחמה ואסונות מחוללים מחסור. מחסור מחולל אינפלציה. אינפלציה רעה לכלכלה על פי רוב אך בנסיבות בהן מצויה יפן – עשרות שנות דפלציה, יכול להיות לה פן חיובי מבחינה כלכלית אם אינה מגיעה לגבהים עצומים.
  האם ייתכן אם כך שגם אצלנו לאירוע שיזרע הרס יהיה אפקט חיובי כלכלי? כן אם יתחולל בתקופה דפלציונית ואם לא יהיה חמור עד כדי כך שיוציא את האינפלציה משליטה. למלחמת יום כיפור היו בזמנו השפעות אינפלציוניות קשות ומזיקות מאוד. מה גם שלא התחוללה בתקופה דפלציונית. גם אינתיפאדת אל אקצה עוררה אינפלציה, העלאת ריבית ומיתון. למלחמת העולם השנייה לעומת זאת מיוחסת ההתגברות על השפל הגדול, והמגמות האינפלציונית שיצרה טופלו על ידי פיקוח על המחירים והוצאת נשים לעבודה.
  הפוסט נכתב במחשבה על הצורך להפחית את עוצמת המחסור והאינפלציה שיהיו כרוכים באסון גדול באמצעות שמירת עתודות מט"ח. אבל אם כל מה שאסון יחולל הוא אינפלציה מתונה ולא יפגע באמון הבסיסי בשקל, באמת יכול להיות לו אפקט ממריץ כלכלי.

  אהבתי

 17. עקב מיעוט התגובות לאחרונה בבלוג אדם חובב תגובות נאלץ ללכת לרעות(ולראות) בשדות זרים.
  כאן ניתן לראות סדרת תגובות מעוררת מחשבה של ד אם כי לא בטוח
  שאני מסכים עמה:
  http://tinyurl.com/he7jqp7
  בכל מקרה ד, שאפו נהנתי ואני רושם לך לייק אבל לא זאת הנקודה
  ניתן לראות בתגובה העוקבת לסדרת התגובות של ד תגובה על
  התחנפות שגם אהבתי וגם מוכיחה בעליל את טענתי במעלה התגובות בפוסט הנוכחי.

  אז לשימי
  מ.ש.ר
  ובבלכה.

  אהבתי

 18. התגובה על ההתחנפות יפה. עם ד שם איני מסכים. הציניות של ליברמן מבחילה. הוא מקדם תוכניות כוחניות מתוך ידיעה שלעולם לא יתממשו. הקים מפלגה שהח"כים שלה מקדמים לוביזם מושחת.

  אהבתי

 19. קל מאוד לפסול את מינוי ליברמן לכל תפקיד בכיר. כנ'ל את מינוי חברו הטוב דרעי. (למרבה הפלא, הדמיון בין השניים מדהים). כמעט משחק ילדים.

  אבל, איני מסוגלת להבין איך אדם אינטליגנטי ומשכיל כמו דני אורבך מציע לחתור להקים קואליציה של המחנ'צ והרשימה הערבית המשותפת.
  הוא בוודאי מודע למטרת העל של הרשימה המשותפת, ומבין שלמעשה הוא מקדם את סופה המוחלט של המדינה הציונות.

  שום מידה של חנפנות בין המגיבים לבין דני אורבך, ובין המגיבים לבין עצמם, לא תוכל להכשיר בעיני את הזוועה המסתתרת בפוסט זה.

  אז אולי יש לחנופה ערך אבולוציוני, אך הערך שלה די מוגבל.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: