ניצחון פירוס

השנה היא 2035. המלחמה הגדולה משתוללת. החימוש שחיזבאללה, חמאס ואירן צברו לאורך שנים מומטר על אזרחי ישראל. חיילי צה״ל עסוקים בקרבות נואשים בדרום לבנון ובהדיפת פלישות לגליל הגובות קורבנות רבים. כוחות אחרים מנסים להשתלט על מעשי רצח וביזה המוניים שנעשים בידי פלסטינים בשטחים ובתוך ישראל. ברקע מרחף החשש שאם יסלים העימות, אירן תשתמש באופציה הגרעינית שהכינה בעשור הקודם. בארה״ב מכהנת הנשיאה אלכסנדרה אוקסיו קורטז, והיא מבהירה לבכירי הממשל והקונגרס שאין לה כל כוונה לסייע לישראל, שאותה היא רואה כאויבת של הערכים האמריקניים. השגריר האמריקני בירדן המשמש גם, מאז הורדת דרג היחסים, כשגריר לא תושב בישראל, פוגש בראש הממשלה נתניהו, שבקשותיו לשוחח ישירות עם הנשיאה או עם מזכיר המדינה לא נענו.

ראש הממשלה מנסה לשחזר תכסיס שעל פי השמועה עבד לגולדה מאיר ב-1973 ומזהיר שללא רכבת אווירית של ציוד צבאי שישראל זקוקה לו נואשות, היא תצטרך לחשוב על האופציות האסטרטגיות בדימונה. השגריר הלא תושב תודרך מראש לא לקנות את התעלול. ״יאיר״, פונה השגריר לראש הממשלה נתניהו בשם פרטי ובשפה לא פורמלית, כדי להמחיש את כנות ובוטות האמירה. ״הנשיאה לא תיכנע לסחיטה גרעינית. היא מאמינה במדינה אחת שוויונית מהים עד הנהר, שתפורק מגרעין ומעליונות לבנה כמו דרום אפריקה בשעתה. הגם שאנו מגנים את האלימות שאירן וחיזבאללה וחמאס נוקטים בה, אנו מבינים שזה תסכול שנבנה על בסיס עליונות אתנית שנכפתה כמעט מאה שנה״.

קודם לכן גם השגריר הסיני נעתר להגיע לפגישה, אך הוא הסביר בלשון דיפלומטית לראש הממשלה, שלסין יש אינטרס אסטרטגי בברית עם אירן, והיא אינה בעלת אינטרס דומה לגבי ישראל. ״אולי בעבר עוררתם בנו עניין בגלל החדשנות שלכם. אבל כמו שכתבו באקונומיסט לאחרונה, 98 אחוז מהסטרטאפים שהוקמו בעשור האחרון בידי ישראלים הוקמו מחוץ לישראל.. אין לכם הרבה מה להציע כיום״.

פגישה חשובה מתרחשת בחדר קטן בדירה מוזנחת בירושלים, שחלקה המערבי שקט יחסית. ראש אכ״א בא לפגוש ברב חרדי בכיר. אין זה גדול הדור, שהוא זקן מכדי שאפשר יהיה לנהל איתו שיחה נוקבת ובעלת ערך. אבל זהו רב נבון וחריף המשמש כיד ימינו. ראש אכ״א פותח: ״צה״ל מאבד קורבנות רבים מדי יום. הוא נשחק בחזיתות רבות. אנחנו במצב שהאוקראינים היו בו מול רוסיה, אבל בלי שאמריקה והמערב יעזרו לנו״. ״רבע מהצעירים היהודים בגילאי הגיוס הם חרדים. אולי אפילו כמעט שליש, אם לוקחים בחשבון את כל המשפחות החילוניות שירדו ושחיות היום בחו״ל. זו תוספת כוח שיכולה להכריע את המלחמה. אנחנו צריכים את הצעירים שלכם. נאמן אותם חודש-חודשיים ונשלח אותם למקומות שבהם יכולים לעזור״.

״כמובן״, מזדרז ראש אכ״א להגיד, ״תהיה מכסה לעילויים פטורים. הממשלה מאמינה בחשיבות לומדי התורה״. הוא מאמין במה שהוא אומר. הוא עצמו חרדי לאומי ויודע שלא היה מתקדם ככה בדרגים הצבאיים אילולא טוהר הצבא מהקצונה האשכנזית-חילונית של ימים עברו. קצונה שלא באמת אהבה את ארץ ישראל ואת תורת ישראל והייתה נגועה בערכים פרוגרסיביים.

״תראה״, אומר הרב החרדי בחיתוך דיבור צברי שמפתיע מעט את הקצין. ״אתם הציונים לא שאלתם אותנו כשיצאתם להרפתקה שלכם עם המדינה. עם ישראל נמצא בגלות וחיכה למשיח, ואתם החלטתם לזרז את הקץ. לא הפרענו לכם, לא נלחמנו בהקמת המדינה. אבל עכשיו אתה רוצה שנסתכן בשמד רוחני, בהתבוללות של הצעירים שלנו אתכם, רק בשביל לקיים את ההרפתקה שלכם? היא שלכם. לא שלנו״.

הקצין לא ציפה לתשובה הזו: ״שמד רוחני? יהיה פה שמד פיזי. אם נפסיד, הערבים יהרגו את כולנו״. הרב נפנף בידו: ״יש לנו את הערוצים שלנו לממשל האמריקני שאתם שרפתם עם גישת הכוחי ועוצם ידי שלכם. הם מבטיחים שיגנו על זכויותינו, אם לא נתנגד לפיתרון פוליטי של מדינה אחת שוויונית בין הים לנהר״. ״ואתה סומך עליהם? הישמעאלים הרי יהרגו את כולנו?״ ״לא, אני לא סומך.. ייתכן שנצטרך לעזוב״ נאנח הרב, אבל שב ואמר: ״יש מגעים גם עם הגרמנים. הם מוכנים לתמוך בהקמת קהילה יהודית גדולה בגרמניה.. הם מרגישים שזו חובתם ההיסטורית..״

״ואתה סומך על צאצאי הנאצים?״, התפרץ הקצין. ״אני סומך על ההשגחה העליונה שהחליטה שעם ישראל יגלה מארצו ויכפר על חטאיו״, השיב הרב. ״איך העם ישמור על עצמו ועל קיומו עד אז רק הקדוש ברוך הוא יחליט. אנחנו נלמד תורה ונקיים מצוות בכל מקום שבו האומות יסכימו לקבלנו. הנשיאה קורטז רוצה להבהיר שהיא לא אנטי יהודית, והיא בכלל תומכת בהגירה.. אז אולי באמריקה יהיה מפלט״.

השיחה תמה.. הקצין קם ויצא, ומחשבה איומה ישבה במוחו. כמי שהיה חבר ופעיל במפלגת נעם בעבר, זו מחשבה שלא נתן לה ביטוי בכל האירועים הסוערים והקיצוניים של העשור האחרון במדינה: ״הניצחון הגדול של הצד שלנו במשבר החוקתי ב-2023.. זה היה ניצחון פירוס״.

118 תגובות על ״ניצחון פירוס״

 1. אכן תרחיש אפשרי (אומנם סביר יותר מאוחר מ2035) אם הפרוגרסיבים ינצחו והרפורמה המשפטית לא תעבור

  אהבתי

 2. תמריץ,
  אתה הולך ונהיה פתטי יותר מפוסט לפוסט. זהבה גלאון היא גברת אנליטיקה לעומתך

  אהבתי

 3. amehaye,
  זוכר שאמרתי לך שביבי מסתובב באירופה בשביל הכביסה של שרה אבל במקביל הוא גם מקים לתחייה את איסט-מד?

  "יפתח ב-2027": צינור הגז שיחבר את מאגרי הגז של ישראל לאירופה
  קבוצת האנרגיה האיטלקית אדיסון אמורה לאשר עד סוף השנה הנוכחית את מתווה הצינור, שיחבר את ישראל, יוון וקפריסין לאירופה, שנגמלת מהגז הרוסי, דרך מאגרי הגז. כך זה יעבוד
  https://www.bizportal.co.il/energy/news/article/812967

  Liked by 2 אנשים

 4. חייל עכשיו נתניהו צריך לפטר את רוטמן ולוין, ואולי נראה ישועות.

  אגב אולי הגיע הזמן להקים כור גרעיני בישראל לטובת עצמאות אנרגטית.

  אהבתי

 5. אוקסיו קורטז כנשיאה היא סכנה קיומית עם בג״ץ נאור ובלעדיו. ההשקפות של הצעירים באמריקה מסוכנות לנו מאוד. אבל מי שנמצא בבור – קודם כל שיפסיק לחפור. מעולם לא העליתי על דעתי שתקום בישראל ממשלה שמול סכנות קיומיות כמו העשרת האורניום באירן וההתרחקות של הדמוקרטים בארה״ב, תנקט בצעדים שיהפכו כל דבר לחמור יותר ולמסוכן עוד יותר ותחסל את הלכידות שנותנת לנו סיכוי להמשיך הלאה. זה פשוט מגפה של מוכי ירח, כפי שכתבתי (אגב ראיתי שבתו של משה שמיר שטבע את הביטוי בהקשר אוסלו חלק מהמחאה).

  אהבתי

 6. י.ד. את ההתנתקות ביצעה ממשלת ימין. אני מניח שרק ממשלת ימין מסוגלת לעקור יהודים ממקומם כי השמאל כנראה יסכים לכך זאת אומרת שתהיה הסכמה רחבה בקואליציה.

  באופן דומה "מקובל" יותר שהשמאל פותח במלחמה מאחר וההנחה היא שהימין יסכים לכך זאת אומרת שגם כאן תהיה הסכמה רחבה.

  לפי דעתי על אותו משקל רק ממשלת שמאל יכולה לפנות ערבים. הימין בוודאי יסכים וכו'. הבעיה היא שאין שום סיכוי שתקום כאן ממשלת שמאל ב-100 שנים הקרובות.

  אהבתי

 7. מה שהרב יואל בן נון הנכבד מאוד אומר בעצם זה שמרגע שחיילי צה״ל כבשו את השטחים ב-67׳ מעמדם בעיני הציבור הדתי זהה למעמד של הקו הירוק, ולכן כל פסיקה של בג״ץ שלא תכיר בכך היא עוול בעיניו. אבל מה לעשות שאנחנו חיים במציאות שבה ישראל החליטה לא לספח את השטחים (מסיבות טובות). אם הייתה מספחת, כל פינוי שטח היה דורש משאל עם, וזה לבדו היה מאפשר למתנחלים לשטוח טענותיהם בפני הריבון האמיתי, שעם שינויי הדמוגרפיה, נעשה קשוב להם יותר ויותר. אבל היא לא סיפחה ולכן בחוק הישראלי מעמדם שונה. ולגבי החוק הבינלאומי מה לעשות, לא נוכל לבדנו לשנות את מעמד השטחים בעתיד הקרוב. גם אם נרצה זה פרויקט למאה שנה. וצריך לחשוב טוב טוב על המשמעות הדמוגרפית של פרויקט סיפוחי.

  אהבתי

 8. פסק דין אביטן נמונע מיהודיםלהתגורר בכפרים ערביים היה בתוך הקו הירוק. הכלל הוא פשוט: הערבים הם ילידים בעלי זכויות על הארץ. היהודים צריכים להגיד תודה שמגינים עליהם.

  Liked by 2 אנשים

 9. תמריץ, לבדוק השתתפות בפועל על ידי פמפלט מפלגתי זה פשוט מגוחך. בפועל חרדים בהחלט השתתפו במלחמת העצמאות וגם במלחמות אחרות עד שקיבלו את הפטור מבגין. הרב שלי בשביעית נבחן על 2000 דפי גמרא בפונוביז' ובמלחמת יום הכיפורים נלחם בתעלה. אם תפרוץ מלחמה כוללת כל החרדים יתגייסו בלי יוצא מן הכלל. הבעיה היא להביא אותם להתאמן לפני שתפרוץ המלחמה הכוללת. את זה רק ביבי יכול לעשות ובינתיים הוא לא רואה בכך צורך. ומי יודע אולי דווקא הגידול בלומדי התורה בעם ישראל הוא שמביא לירידת הסיכון הביטחוני הכולל בארץ ישראל?

  Liked by 1 person

 10. לגבי נצחון פירוס, אני תוהה מה קמפיין השמאל יעשה לתדמית צה"ל בקרב הצבור היהודי בארץ.

  האם צה"ל לא הופך למותג שנוי במחלוקת? צבא רפובליקת בננות שעיקר כוחו מצעדים, איום בהפיכות צבאיות, ושאיבת פנסיות? ובנוסף, הימין יתחיל להקים מיליציות נאמנות לו בקרב הצבא והמשטרה, כמו שהשמאל הקים.

  איך יראו צבא ומשטרה שמפקדיו ממונים ע"י יועמשים ובתי משפט? האם אנו לא שם כבר?

  חוק התוצאות הבלתי צפויות עלול להכות גם פה.

  Liked by 1 person

 11. משה, דוד ביטן פשוט אומר את האמת. מה שמוזר זה שהוא בכלל אומר את זה, לא ברור לי מה האינטרס שלו.

  אהבתי

 12. מה האינטרס של ביטן? הוא יכול לשבת שנים בכלא, ובשבילו אף איש ימין לא יעשה כלום. אז אין לו מה לבנות על הקצנה. רק לייחל לרחמי מערכת המשפט. אני תוהה אם הייתי תומך בחנינה בידי הנשיא עבורו אם יצביע נגד החוקים. מצד אחד, זה מושחת לגמרי. מצד שני, כמו שאובמה אמר, ״אנחנו צריכים לתגמל את ידידינו ולהעניש את אויבינו״.

  אהבתי

 13. תמריץ אסור לתת יד לחנינה תמורת משהו. ולא משנה מה המשהו הזה. נכון שיש עסקאות בהן עד מדינה מקבל הקלה בעונש. אבל כאן מדובר בעסקה בה בית המשפט עצמו לכאורה מרוויח מהענין, דהיינו מקבל שוחד, וזה אסור בתכלית האיסור. אם זה יקרה אני עצמי אצביע בעד הרפורמה, כי מה זה כבר משנה מי המושחת.

  ביטן לא יקבל שום הקלה בעונש. אולי הוא פשוט רוצה לוודא שגם מושחתים אחרים יקבלו את עונשם ולא רק הוא.

  Liked by 2 אנשים

 14. 3718, צה״ל הוא צבא העם וככזה תמיד יכיל את כל הגוונים (פרט לחרדים). הוא לא יוכל לתפקד אם חצי עם מתעב את המדינה.

  זה שצה״ל מתבסס כל כך על פנסיות תקציביות, זה סתם מאפיין מקרי של תגמול. באותה מידה אפשר היה לבססו על העדר פנסיה ומשכורות גבוהות.

  נתניהו כמעט מינה את יאיר גולן לרמטכ״ל. הקידום בשורות הצבא לא פוליטי.

  אם נגיע למצב שבו מקדמים קצינים על פי ההערכה למי יהיו נאמנים בהפיכה, מי שעיניו בראשו יחליט כבר לרדת מהארץ. אבל זה דבר קשה. עכשיו דן חלוץ מוביל התנגדות. בזמנו היה ימני בודד בטייסת. עמידרור ויוסי כהן חתמו נגד הרפורמה.

  Liked by 1 person

 15. י״ד, ״אם תפרוץ מלחמה כוללת כל החרדים יתגייסו בלי יוצא מן הכלל״ סלח לי זה מנותק מהמציאות. וגם טענותיך ההיסטוריות לא נכונות.. תלמידי הישיבות קיבלו פטור ממלחמת השחרור ומיתר מלחמות ישראל. הפטור היה קיים הרבה לפני בגין.

  אהבתי

 16. תמריץ,
  אפילו בן כספית לא קונה את התיאוריות ההזויות שלך
  כספית:סקר בליכוד:באיזה מקרה תתמוך במתווה מרוכך של הרפורמה המשפטית? על התשובה ״בתנאי שנתניהו יתמוך בו״ ענו בחיוב 11%.
  https://rotter.net/forum/scoops1/787518.shtml

  אהבתי

 17. אם תומכי הרפורמה המשפטית בליכוד יקימו מפלגה משלהם בראשות לוין, היא לא תעבור את אחוז החסימה. מהותו של הליכוד כיום היא הסגידה המלוכנית של הציבור המזרחי המסורתי לביבי ותו לא.

  אהבתי

 18. תמריץ,
  אתה מרחף לך בחלל מנותק מהמציאות. זה ביבי שמשרת את מטרות הליכודניקים ומשלם על כך מחיר יקר. אתה פשוט מבצע השלכה מהמחנה שלך שהמליך על עצמו שני גלמים חלולים, האדונים לפיד ובנט

  אהבתי

 19. גם אני תהיתי בשאלה מה סיכויי תומכי הפרומה המשפטית בליכוד אם יקימו מפלגה משלהם. נבואת השמאל בנושא בהחלט עוזרת בהערכת הסיכויים.

  אהבתי

 20. חייל זקן, אני מסכים איתך בגדול. אני מאוד אוהב את הניסוח של אבישי בן חיים בנושא: ״זה לא שביבי משתמש בישראל השנייה; זה שהיא משתמשת בו״. כלומר הוא מקדם את ערכיה היהודים-לאומיים-מסורתיים ולא קוסמופוליטיים, ותמורת זה היא תולה בו את מבטחה.

  עם זאת, ציבור תומכי הליכוד נותן לביבי חופש פעולה מלא כל עוד יש לו אמון בו, והוא יקבל כל החלטה שלו בנושא המשפטי מתוך הבנה שהוא רואה את התמונה הכוללת. עובדה שאחרי שרון הרוב המסורתי הלך גם אחרי ההתנתקות. אם כי בכל אופן יש היום רשתות חברתיות, מה שאולי היה מקשה.

  אהבתי

 21. תמריץ,
  הציבור המסורתי הלך אחרי שרון משום שסמך עליו ועל הצמרת הביטחונית שהבטיחה חומוס ודגים על החוף בעזה. להבדיל מהציבור שלך, הציבור המסורתי הבין שאין חומוס ודגים וחזר בהמוניו לליכוד (של ביבי). אצלכם זה לפיד וגנץ במקום בן גוריון ואשכול. זה IQ גבוה? גרטה במקום (הפילוסוף היווני) קופרניקוס?

  אהבתי

 22. י״ד, ב-1976 הפטור כלל 3 אחוז מבחורי הישיבות, שזה לא רחוק ממספר מצביעי אגודת ישראל שהיה 3% וקצת. בשנות החמישים שבהן נולדו הבחורים של שנות השבעים הילודה החרדית עוד לא הייתה עצומה, ולא היה קיים הפער הגדול הנוכחי שבין מספר המצביעים למספר הצעירים. לכן אפשר להגיד שחלק ניכר מהצעירים החרדים לא התגייס. אני מסכים שבהשוואה להיום, החלק שכן התגייס היה גדול יותר. אבל בוא לא ניצור רושם שהיו 90 אחוז או 80 אחוז או 70 אחוז אחוזי גיוס אצל החרדים. הרבה פחות.
  בכל מקרה קשה להשוות בין תקופה שבה המוטציה של הגטו החרדי הסגור לא שוכללה עד הסוף (חזית דתית תורתית, של אגודת ישראל, עלתה פחות מהגידול באוכלוסיה בין 55 ל-73) לבין תקופתנו אנו.

  אהבתי

 23. השמאלנים לא מתגייסים יותר לקומנדו אבל הם שולחים את הבנות שלהם

  אהבתי

 24. זה ביבי שמשתמש בציבור המסורתי. וזה גם ההסבר לאמירה של דוד ביטן. ביבי קובר את הרפורמה – בהתחלה שולח את מיקי זוהר לקדם ריסון עצמי ואז את דוד ביטן להשתלח בריסון עצמי. שיטת הכחלון התפצלה בצוק העיתים לשניים.
  ביבי יפיל את הרפורמה והמכה למשק ולחברה תהיה קשה. אבל דבר קטן טוב כן יצא. חלקים גדולים מהציונות הדתית השתחררו מההערצה המלוכנית למשפחה הנאורה. למי שזוכר את ההערצה רבת השנים של הרב יואל בן נון ליפי הבלורית והתואר רואה כאן התפכחות מדהימה. והעליה ברייטינג של ערוץ 14 היא עוד צעד קטן בשחרור הציבור מתעמולה קומוניסטית.

  אהבתי

 25. מסתבר שאייקיו גבוה עוזר גם במלחמה:

  https://edition.cnn.com/2023/03/21/politics/ukraine-troops-training-patriot-missile-system/index.html

  Ukrainian troops impress US trainers as they rapidly get up to speed on Patriot missile system

  The Ukrainian men and women, ranging in age from 19 to 67, have trained from 7 a.m. to 6 p.m., six days per week, for 10 weeks, officials said. Many were skilled engineers before the war and several have multiple degrees, and all were hand-picked by Ukrainian military leaders to train in the US.

  Liked by 1 person

 26. אין ספק שכל אומה בעלת IQ גבוה זורקת את הדוקטורים והמהנדסים שלה למות כבשר תותחים בשוחות. חכם מאד.

  אהבתי

 27. הכתבה שאמחייה הביא, והערתו ש IQ גבוה עוזר גם במלחמה.

  IQ גבוה באמת היה עוזר בהמנעות ממלחמה.

  Liked by 1 person

 28. טוב על זה בדיוק בן גוריון הביע חששו שהאומה העתידית לא תמצא בה כוחות אלו שמצאו 650 אלף יהודים לעמוד מול 30 מיליון ערבים. הישוב העברי במלחמת השחרור היה אייקיו גבוה.

  אהבתי

 29. תמריץ,
  צא ולמד. לצד הIQ הגבוה היה להם גם אמברגו אמריקאי שנמשך עד ראשית שנות ה60 יחד עם נסיון להחזיר את המדינה לגבולות החלוקה. לשיטתך כתף קרה אמריקאית זה סוף הדינה

  אהבתי

 30. הנה שרשור שמשקף במידה רבה את דעתי:

  Liked by 1 person

 31. חייל זקן, אגיד לך מה שחשבתי כשאהוד ברק אמר שאם לאירן תהיה פצצה גרעינית, זה לא נורא כי גם לצפון קוריאה יש ובסיאול חיים כרגיל. דעתי היא שלא מוכיחים תיאוריה ממדגם של N=1.

  אהבתי

 32. 3718
  הנקודה של אורי כץ ש"השיח של "שוויון בנטל" חייב להיות ממוקד אך ורק בכספי מיסים, ולא באידיאליזציה של השירות הצבאי ושל כל מני בוגרי סיירות יפי בלורית ותואר." נכונה כל שאר הדברים שהוא כותב מובילים את ההפך מהיישום של זה.

  אהבתי

 33. משה,

  ומה עם הקטע הבא? אתה לא מסכים איתו?

  "התסריט הזה מחייב שיתוף פעולה מצד החרדים. אי אפשר להכניס לכלא עשרה אחוזים מאוכלוסיית המדינה. השינוי חייב להגיע גם מתוך הבנה של החברה החרדית שאי אפשר להמשיך להתנהל ככה יותר. אין שום סיכוי שזה יקרה אם החרדים ירגישו שמאיימים על הזהות שלהם ומנסים להחזיר אותם בשאלה. מלבד זאת, אין שום תסריט שבו החרדים מגויסים לצה"ל או לשירות לאומי במספרים משמעותיים"

  אהבתי

 34. נתניהו עשה טעות. הייתה לו הזדמנות לעצור את הטירוף והוא בחר להחמיר את המצב. ברורים לי התמריצים שלו וברור לי גם שהוא מסתכן באובדן השלטון, אבל ישראל חשובה יותר מהשלטון של מאן דהו.

  Liked by 1 person

 35. אני מתחיל לחשוב בעקבות קצב ההתפתחות המטורף של AI לאחרונה, אולי האפשרות היחידה שבה היהודים היושבים בציון לא יזרקו לים היא סינגולריות על כל המשתמע מכך.

  אהבתי

 36. לגבי התסריט של אורי כץ , שהוא התסריט המעשי היחידי לדעתי, שימו לב שבג"ץ הוא מכשול גדול בדרך אליו

  פתרון כזה דורש פשרה פוליטית, ולא צדק עיוור, ובג"ץ הוא מכשול לזה

  Liked by 1 person

 37. 3718 כרגע הרפורמה ונתניהו עצמו הם המכשול הגדול ביותר להמשך קיומה של מדינת ישראל, ואתמול נתניהו הוכיח בדיוק מדוע צריך לבטל אותה ולהדיח אותו. אם היה למישהו ספק לגבי הכוונות של נתניהו, הספק הזה לא קיים יותר.

  Liked by 1 person

 38. אבישי גרינצייג בטור טוב https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001442195 כמובן כחלק מעולם ההזיות שרוב האליטה הדתית לאומית חיה בו בימים אלו, הוא עדיין לא מוכן לקרוא לדיקטטורה בשמה. עם זאת אם אדם כל כך ימני כמו גרינצייג חושב ככה, אני תוהה אולי יש סיכוי שאפילו שופטים שמרנים יפסלו את הרפורמה. דבר חשוב מאוד להמשך.

  אהבתי

 39. אמחיה כרגע ההתנגדות לרפורמה היא המכשול הגדול ביותר להמשך קיומה של מדינת ישראל, ההזיות המטורפות של מתנדי הרפורמה מוכיחות בדיוק מדוע היא נצרכת. אם למישהו היה ספק לאיזה כיוון מוביל ההתנגדות לרפורמה אחרי הנסיונות המטורפים שלהם להזיק למדינה, הספק הזה לא קיים יותר.

  אהבתי

 40. אבישי גרינצייג באופן כללי כותב טוב. המאמר הזה כתוב בצורה ענייניות ובשונה מרוב מתנגדי הרפורמה הוא משתדל לעסוק בנתונים וניתוחים ולא בהזיות ונבואות שונות ומשונות. עם זאת בליבת הדברים יש טעויות בסיסיות.
  דבר ראשון הוא נופל בטעות של ניתוח אסוציאטיבי במקום ניתוח לוגי. כבר הוזכר שמבחינה אסוציאטיבית מינוי פוליטי מתקשר יותר עם מינוי על ידי פוליטיקאי מאשר מינוי על ידי שופט. אבל ניתוח לוגי מעלה את ההפך שופט שקואליציה נגדו הדרך שלו להשפיע על הכיוון הפוליטי היא דרך מערכת המשפט יש לו תמריץ יותר גדול למינויים פוליטיים.
  דבר שני ההשוואה לרבנות היא לא נכונה ואפילו קצת הפוכה. הסיבה העיקרית לדרדור ברמת הרבנים הראשיים היא היחסים בין החרדים לרבנות הראשית. הדבר דומה למצב שבו בכיר בחברת סמסונג הוא גורם עיקרי בבחירה של מנהל עסקי באפל – ברור שאין לו שום עניין במינוי טוב. לעומת זאת לאנשים בחטיבת הפיתוח של סמסונג יש עניין בבחירת מנהל עסקי טוב לחברת סמסונג לא פחות מאנשי החטיבה העסקית בסמסונג הם רוצים חברה משגשגת עסקית שתוכל להפנות משאבים לפיתוח.
  ללוין וביבי יש עניין שמדינת ישראל תצליח לא פחות מלאסתר חיות ואהרון ברק.
  ולמה זה אפילו קצת הפוך? נתאר שני עובדים בסמסונג אחד קבוע שם חזק לא מתכוין לעזוב, והאחר כרגע עובד שם אבל אין לו הרבה בעיה לעבור לחברה אחרת. לנייח יש יותר עניין למינוי ראוי מאשר הנייד.

  Liked by 2 אנשים

 41. נתניהו טס ללונדון לסכל את תוכנית הגרעין האירני
  " זאת תהיה הפגישה הראשונה בין נתניהו וסונאק. מבחינת ישראל מטרת הביקור היא לדרוש מבריטניה להגביר את פעילותה נגד איראן ולהכיר במשמרות המהפכה כארגון טרור."
  ומתנגדי הרפורמה מפגינים נגד הביקור שלו – הגבינה שלהם יותר חשובה להם ממניעת הגרעין האירני.
  https://www.inn.co.il/news/596407

  אהבתי

 42. על הדברים של יצחק בריק
  " זו העת לא להיות צודק אלא חכם" מהדברים שלו נראה שהוא חושב שהרפורמה היא דבר נכון וצודק אבל המצב הוא שיש כאן כוחות חזקים שפועלים לשרוף את המדינה אם הרפורמה תעבור. במצב זה גם אני כתבתי בעבר שאף שביטול הרפורמה גרוע מאוד מלחמת אחים היא דבר יותר גרוע ואם העברת הרפורמה כרוכה במלחמת אחים אני בעד כניעה. אז ברמת המסגרת אני מזדהה עם יצחק בריק.
  ברמה המעשית יש לי כמה השגות על דבריו. בריק מדבר על 'הדברות בין כל חלקי הציבור' רעיון נהדר ברמת העקרון אבל לא ברור על מה הוא מדבר ברמת היישום. אם כוונתו להדבר עם יאיר לפיד ושות' זה ממש לא להיות חכם – זו טפשות מוחלטת שתוסיף עוד שמן למדורה זה רעיון אפילו יותר מטופש מרעיון ה'ריסון עצמי'. הנהגת מתנגדי הרפורמה שקועה בהזיות מטורפות ובשלהוב משיחי לשריפת המדינה ובהתנגדות לכל דבר שמריח תיקון למערכת המשפט. לא תושג שום פשרה והשלהוב המטורף שיבוא אחריה רק יגבר (כמו שרעיון הריסון העצמי הביא רק יותר שלהוב)
  אם כוונתו לפנות למשאל עם, מבחינתי רעיון נהדר – אבל לא נראה לי שזו הכוונה שלו. (וגם רעיון בית המשפט לחוקה הוא רעיון נהדר)
  נקודה שניה היא זיהוי נקודת הזמן. המצב כרגע הוא שמתנגדי הרפורמה ניסו לעשות נזקים אדירים לישראל וההצלחה שלהם היתה שולית ביותר. מה שרואים כרגע שלמשולהבי השמאל אין את היכולת לפגוע במדינה היכולת שלהם היא לעשות רעש תקשורתי ולהחליץ את הקואלציה ולנסות ליצור בה סדקים. כאן הם הצליחו קצת יותר מאשר בזירה של פגיעה בישראל הריסון העצמי כצפוי שלהב אותם וחיזק אותו ולא הרגיע שום דבר ובעקבות כך גם יש קצת סדקים בקואליציה. בנקודת הזמן הזו גם אם רעיונות חכמים כמו משאל עם או בית משפט לחוקה לא היו אפשריים עדיין אין סיבה לעצור את החקיקה בשלב זה אי אפשר לדעת אם המשך החקיקה יצליח או שהשמאל יצבור עוד כח. בכל אופן מלחמת אחים לא עומדת כרגע על הפרק השמאל לא מתקרב כרגע ליכולת לעשות זאת. אין שום סיבה הגיונית כרגע לא להמשיך עם החקיקה.
  ודבר אחרון אם אכן השמאל היה במצב שהוא יכול כרגע להרוס את המדינה המעשה הנכון היה לא ההדברות המטופשת עם יאיר לפיד אלא פשוט עצירת הרפורמה.

  אהבתי

 43. משה,
  אתה ובריק מבורברים בשטח. אנחנו במלחמה על עמדות כח שהוכנה מראש, הרפורמה או "המהפיכה המשפטית" אינה הסיבה למלחמה אלא תוצאה שלה. הסיכוי היחיד של החונטות לנצח הוא לתקוע טריז בין הביטנים והגלנטים לבין הליכודניקים (שאר מרכיבי הקואליציה הם בטון יצוק בהשוואה לליכוד). אם יצליחו בכך הממשלה תיפול והליכוד יצטמק מאד. ביבי עשה שגיאה אסטרטגית כשמינה את גלנט לשר ביטחון, בפועל הוא הטמין מטען צד לממשלתו. אתמול הוא הצליח לנטרל את המטען אבל לא לפרק אותו. הטעות של ביבי היא לא רק פוליטית אלא גם ביטחונית, היה עליו לשנן את אמירתו של דיין "עדיף קצין טיפש ועצלן על טיפש וחרוץ". דיין כיוון את דבריו לגנץ וגלנט בהתאמה.
  למרות הכל האופטימיות שלי גברה אתמול. ברק וחבורת הגלמים הביטחוניים סביבו, שהעמידו את עצמם בחזית המאבק, כבר הוכיחו בעבר שהם מכשילים כל מהלך שהם מעורבים בו. כך יהיה גם במאבק הנוכחי. ברוב איוולתם הם ירו בתחילת המלחמה את רוב התחמושת שלהם. מה יעשו בהמשך? מכתב סרבנות של בוגרי תזמורת צה"ל?

  Liked by 2 אנשים

 44. אני תוהה בעקבות ההתנהגות של ביבי תהיה שמעולם לא הרשיתי לעצמי לתהות. כולם מבינים שבשנים 2009-2012 ברק שיטה בביבי כשהתנהג כאילו יתמוך בתקיפה באירן. אבל ההתנהגות של ביבי כיום מעידה כאלף עדים שאירן לא בראש סדר העדיפויות שלו. ואם כך אולי זה תמיד היה ככה. אולי לא רק ברק שיטה, אלא גם הוא שיטה. אולי ״אירן אירן״ זו הייתה הונאה שנועדה לסמן אותו כמר ביטחון ישראל.

  אהבתי

 45. תמריץ,
  ככל שמדובר בביבי הוכחת כבר שאינך מסוגל לחשוב בהיגיון, אז אקל עליך.
  התקיפה באירן היתה "תחזיקו אותי" כלפי ממשל אובמה והמדינות הסוניות. זה עבד מצויין והראייה הסכמי אברהם.

  אהבתי

 46. אני תוהה בעקבות ההתנהגות של ביבי תהיה שמעולם לא הרשיתי לעצמי לתהות. האם כשביבי אוכל ארוחת בוקר הוא באמת אוכל. ההתנהגות של ביבי כיום מעידה כאלף עדים שהוא השטן. השטן כידוע לא זקוק לאוכל כמו כל השדים. ואם כך אולי הוא באמת לא אוכל וזו רק הונאה שבה הוא מתחזה לאדם.

  אהבתי

 47. ביבי הוא לא שטן. הוא, כמו כולנו, אדם שפועל בעקבות תמריצים ולא רוצה להיכנס לכלא. וגם, לא כמו כולנו, נרקיסיסט מטורף שחייב להיות ראש ממשלה ושלא מוכן פשוט להתפטר ולצאת מזה בעסקת טיעון. עם זאת, אם הוא באמת רואה בעיני רוחו את השואה הגרעינית הצפויה, זה בכל אופן היה יוצר תמריצים אחרים להתנהגות שלא מרסקת את יכולתו להפעיל את חיל האוויר.

  אהבתי

 48. תמריץ,
  לחיל אוויר אין יכולת למנוע שואה גרעינית (לא סתם ביבי הכריח את מערכת הביטחון להשקיע בצוללות). למרבה הצער גם אין לו יכול למנוע ירי רקטי על ישראל. אין שום תמריץ להיכנע לטייסים, להיפך.

  אהבתי

 49. משה אתה ואחרים כאן לא מבינים עד כמה עמוקה ההתנגדות לרפורמה. זה בהחלט יכול להגיע למלחמת אחים. למשבר חוקתי זה ודאי יגיע.

  לגבי "הריסון העצמי", כתבתי בהרחבה בבלוג של י.ד. האמ;לק הוא שמתנגדי הרפורמה רחוקים מלהיות מטומטמים. התרגיל המטופש הזה לא עבד על אף אחד. שום מתווה שמאפשר לקואליציה להשתלט על בית המשפט לא יעבור.

  תומכי הרפורמה הכניסו גול עצמי בהתנהלות שלהם. אם היו מתנהלים בחוכמה מלכתחילה, הייתה אפשרות להעביר רפורמה ברוח הרפורמה שאני הצעתי בהסכמה רחבה. בסופו של יום גם מתנגדי הרפורמה הנוכחית רוצים לבצע רפורמות. עכשיו כבר לא תהיה שום "פשרה". כך או אחרת הממשלה הזו תתרסק. או שהמדינה תתרסק, מה שיבוא קודם.

  אהבתי

 50. אני שונא שריפת אסמים, אבל מאבק עדיף מכניעה למזימות של נתניהו, לא משנה מה המחיר שיגבה. אין לנו שום ודאות שאפשר יהיה להשתקם מדיקטטורה. הבריתות עם המערב ילכו פייפן. איך נשרוד בכלל. אם הכיוון הדמוגרפי היה הפוך כפי שהוא ברוב העולם, אז הייתה לנו יותר תקווה. אפילו לרוסיה יש נוער שליברלי מהדור המבוגר. אוי לבושה, אם ניפול לעריצות ביביסטית, אז לטווח הארוך יש להם יותר תקווה מאשר לנו.

  אהבתי

 51. תמריץ,
  השנאה שלך לביבי מעוורת את דעתך. אתה באמת מעדיף שהמדינה תחרב מאשר שהרפורמה תעבור?

  Liked by 1 person

 52. תמריץ, אמחייה,

  נו התחלתם ללמוד איך מכינים בקבוקי מולוטוב באינטרנט? הרכבת מטעני נפץ? חשבתם על שם ? "החזית העממית של הפנסיות התקציביות" יכול להתאים …

  Liked by 1 person

 53. נסיון להסביר את חוסר היכולת לתקשר עם המוני המפגינים ולשכנעם בטיעונים רציונלים.

  טענה שבני האדם, מטבעם, פגיעים להיפנוזה, לפסיכוזת המונים ולההפכות לאספסוף.
  אחרי 1,000 חזרות על מנטרות כגון "דיקטטורה", "הנאשם נתניהו", "המהפכה המשטרית", "בושה" וכד' – האנשים מתהפנטים.

  הפגיעות גבוהה במיוחד בקרב אנשים החשים בדידות קיומית, חרדה, תסכול וזעם. מאוד נפוץ בעולם המודרני, בעיקר בקרב המחזיקים בתפיסת עולם מטריאליסטית – רציונלית (להבדיל מתפיסת עולם דתית). נמצא של 40% מהאוכלוסיה אין אפילו מערכת יחסים משמעותית אחת!

  מכאן שעצם היציאה התכופה להפגנות היא טקס, שממלא את חייהם במשמעות ומקטין את תחושות הניכור, הזעם והפחד שלהם.

  נטען שמספיק ש 30% מהאוכלוסייה יפלו לפסיכוזת ההמונים בכדי ליצור שינויים חברתים. כמו במהפכה האיראנית נגד השאח והעלאת האייתולות.
  חשוב שלפחות 5% יעמדו מנגד, וישמיעו שוב ושוב ושוב מסרים הפוכים למסרים ההיפנוטים. הם יכולים לסייע למנוע מפסיכוזת ההמונים להחריף.

  סה'כ סרטון מפחיד! אבל אולי מספק הסבר, ולו חלקי, למה שאנו רואים מול עיננו. ולקושי ביכולת הידברות אמיתית.

  אהבתי

 54. פ.ך. המונחים לא מוגדרים היטב. אם ״המדינה תיחרב״ אתה מתכוון שתל אביב תהיה שממה רדיואקטיבית, ושקציני זרוע אל קודס של משמרות המהפכה מאכלסים את משרדי הממשלה בירושלים – אז עדיף שהרפורמה תעבור.
  אם הכוונה ״המדינה תיחרב״ היא שהבנקים ייסגרו כי לא יהיו מסוגלים לעמוד בקצב משיכת הפקדונות. שהמשק, למעט הדברים החיוניים ביותר, יהיה סגור. שבתי החולים יתפקדו רק במתכונת שבת. שלא יהיו תיירים או בכלל טיסות לחו״ל כי פקחי הטיסה ישבתו. אז בוודאי שזה עדיף על העברת הרפורמה.
  אני מזכיר שהיה זה הכלכלן הראשי של פורום קהלת(!) שהעריך שהתוכנית לא תאפשר קיומה של דמוקרטיה לטווח הארוך.

  אהבתי

 55. קמיליה, אציג את הדברים מהזווית שלי. ואם ביבי היה אומר לימניים לקפוץ מהגג, הם היו קופצים מהגג? אנחנו יודעים את התשובה, והיא חיובית. לפני שלושה חודשים לא היה לי מושג.
  לרכוש את הידע הזה על פסיכולוגיית ההמונים זה לבלוע את הכדור האדום, חוויה מטלטלת. בראש ובראשונה זה להבין שאנחנו בתוך ההיסטוריה, ומה שרואים פעם בערוץ ההיסטוריה, יכול לקרות היום בדיוק באותה מידה.

  אהבתי

 56. קמיליה כמו שאני רואה את זה הביביסטים הם אלה שבפסיכוזה המונית. כולל פייק ניוז, "עובדות" שהן לא ומניפולציות שקופות. יש מניפולציות גם בצד השני אבל בסדר גודל פחות.

  אהבתי

 57. 3718 זה לא יהיה עניין של בקבוקי תבערה ומכונות ירייה, אלא שיתוק של המדינה כמו שאמר תמריץ. מקרה קיצון הוא קרבות בין יחידות בצבא או במשטרה. פעם חשבתי שזה לא יגיע לזה, היום אני כבר לא בטוח.

  אהבתי

 58. אבישי בן חיים הוא גזען קטן ועלוב שעשה קריירה מדמגוגיה והסתה. לא ברור לי מדוע מישהו מתייחס עדיין לקשקושים שהוא מוציא מהפה.

  אהבתי

 59. קמיליה פירטתי כאן את דעתי על ראיון של חיים רמון אצל גדי טאוב:

  https://yuddaaled.wordpress.com/2023/03/13/%d7%aa%d7%a9%d7%95%d7%91%d7%94-%d7%9c%d7%a2%d7%9e%d7%97%d7%99%d7%94-%d7%9e%d7%93%d7%95%d7%a2-%d7%9e%d7%99%d7%a0%d7%95%d7%99-%d7%a9%d7%95%d7%a4%d7%98%d7%99%d7%9d-%d7%91%d7%99%d7%93%d7%99-%d7%a9%d7%95/comment-page-2/#comment-1637

  ממה שאני מתרשם זאת בערך הרמה של רוב הפוסטים של תומכי הרפורמה. גיבוב של שקרים חצאי אמיתות ודמגוגיה. שוב, יש מניפולציות גם בצד השני – ותודה לחייל הזקן או מי שזה לא היה שפרסם לדוגמה את ענין האקונומיסט, וזה לא המקרה היחיד – אבל אין מה להשוות ברמת הבולשיט.

  אהבתי

 60. תמריץ,

  אתם חושבים שתשכנעו העולם, אבל הנימוקים שלכם חלשים מידי. שנוי השיטה לבחירת שופטים לשיטה דומה לשאר העולם זה לא קייס חזק.
  העולם יעזור אם בשלב שני היו מועברים חוקים מפלים או קיצונים, אבל במקרה הזה, היו לכם גם שותפים מתוך הקואליציה, וגם בבג"ץ, כך שיתכן שזה לא היה עובר בכל מקרה.

  אמחייה,

  מה זה "שיתוק של המדינה"? הרי ברור שההסתדרות לא איתכם. ההייטק ממשיך וימשיך לעבוד. הפקת הגז ממשיכה. הצבא ממשיך לעבוד. וולט ממשיך לעבוד. המגזר הציבורי עובד. אז מה תעשו? סלעים על פסי רכבת? צמיגים בוערים בצמתים באופן קבוע? מטעני נפץ בפחי זבל ואוטובוסים?

  היתרון העיקרי של דמוקרטיה זה אי שמוש באלימות לצורך ישוב סכסוכים ו\או החלפת שלטון. ברגע שהצד שלכם מדבר על אלימות כשיטה פוליטית, נטשתם את השיטה הדמוקרטית, לכן מי שנמצא בפסיכוזה זה אתם.

  זה שהגנרלים גנץ\ברק\גולן מדברים על אלימות בגלל שנוי שנשמע הגיוני בועדה לבחירת שופטים (דבר הפיך לחלוטין בממשלה הבאה אם רוצים), זו הוכחה מוחצת לזה, וכך זה גם יתקבל בעולם הפרוגרסיבי, ביחוד שהמדברים על אלימות הם גנרלים בדימוס (ולא התחלתי לדבר על הצד הרפובליקני של המפה).

  רדו מהעץ המתנשא והשחצני, ותתחילו ללכלך ידיים בפוליטיקה. כמו כולם.

  Liked by 1 person

 61. שאלה שלא הצלחתי למצוא לה תשובה:
  בהצעת ריכוך החדשה של רוטמן יש וטו לאופוזיציה על הדחת שופטים או ש9 חברים מספיק גם בלי חבר אופוזיציה?

  אהבתי

 62. הצעת פשרה שאמורה לעניין את כל מי שאכפת לו מהמקצועיות של השופטים ומצד שני חשוב לו שהערכים של השופטים יהיו דומים לערכים של הציבור:

  "לפי ההצעה הועדה תכלול ארבעה שופטים בדימוס (שניים ממונים על ידי הקואליציה ושניים על ידי האופוזיציה), ארבעה משפטנים שכשירים לשבת בעליון (שניים ממונים על ידי הקואליציה ושניים על ידי האופוזיציה), ועוד שלושה נציגי ציבור, מהם שניים ימונו על ידי הקואליציה ואחד על ידי האופוזיציה. שיטת הסניוריטי תישמר."

  לפי דעתי הרעיון כאן הוא שהשופטים ממונים *רק* על ידי הממשלה והכנסת – אבל *בעקיפין*, כאשר המתווכים הם אנשי מקצוע. וכך אפשר להרוויח את המקצועיות אך בלי להתנתק מהערכים של הציבור.

  אהבתי

 63. א. תמריץ כתב:
  " … ואם ביבי היה אומר לימניים לקפוץ מהגג, הם היו קופצים מהגג? אנחנו יודעים את התשובה והיא חיובית …."
  ——————
  אין ביננו הסכמה לגבי התשובה הנכונה. אני דווקא מעריכה שאחוז הימנים שהיו קופצים מהגג לפקודת נתניהו יהיה קטן משמעותית מאחוז המפגינים שהיו קופצים מהגג לפקודת מנהיגי המחאה. ולו רק בגלל שבאופן כללי לימניים יש קשרים משפחתים, חברתיים וקהילתיים הדוקים יותר מאשר לצד השני. יתכן שגם המסורת הדתית, המשפיעה יותר על ימניים מעל שמאלנים, מסייעת להרתע מאובדנות.

  אבל אני מוכנה להניח, לצורך הדיון, שרוב מצביעי נתניהו, ורק הם, יקפצו מהגגות בהענות לפקודתו.
  אז מה? האם זה הופוך את אקט הקפיצה מהגגות, של תומכי האופוזיציה, למעשה רציונלי?

  ב. אמחייה כתב:
  " … הביביסטים הם אלה שבפסיכוזה המונית. כולל פייק ניוז, "עובדות" שהן לא ומניפולציות שקופות. יש מניפולציות גם בצד השני אבל בסדר גודל פחות. "
  —————
  תשובתי העקרונית לתמריץ רלוונטית גם לטיעון זה.
  איני מסוגלת לכמת את השקרים והמניפולציות של כל צד ולשקללן על פי מידת חומרתם. אני יכולה רק להעריך איזה צד השקיע תקציבי פרסום ויח'צ גדולים, במספר סדרי גודל, מאשר הצד השני.
  אבל נניח, לצורך הדיון, שהמניפולציות והשקרים של מחנה האופוזיציה קטנים, במספר סדרי גודל, משל מחנה הקואליציה.
  האם זה יכול להפוך את טיעוני האופוזיציה לטיעוני אמת? האם, לדוגמא, זה יכול להפוך את הטענה שחוקי הרפורמה עלולים להפוך את ישראל לדיקטטורה לסבירה יותר?

  ###################

  ג. השאלה בעיני היא האם מחנה המפגינים פועל בצורה רציונלית.
  בלי כל קשר למידת הרציונליות המיוחסת לצד השני.
  האם זה רציונלי לנסות לפגוע בכשירות צה'ל ו/או בכלכלת המדינה ו/או בריבונותה וביכולתה לקבל את החלטותיה בכוחות עצמה.

  אני מעריכה שקיימים מצבים ( אם כי רק מאוד מאוד מאוד קיצונים) שבהם התאבדותו של אדם היא אקט רציונלי.
  בין אם מדובר על "טוב מותו מחייו" ובין אם מדובר על אקט של "תמות נפשי עם פלשתים".

  באופן דומה, אני מסוגלת לדמיין שיתכנו מצבים, אם כי רק מאוד מאוד קיצונים, שבהם קריאה לפגיעה במדינה והתאבדות לאומית יוערכו כאקטים רציונליים.
  יתכן שלו הייתי צפון קוריאנית הייתי מעריכה שכל פגיעה בעוצמתה של המדינה וכלכלתה, שעשויה לתרום להפלת את המשטר הדיקטטורי והאכזרי הנוכחי, תהפוך למוצדקת בטווח הארוך. למרות שיתכן שבטווח הקצר תיפגע מכך אוכלוסיית המדינה שיקרה לליבי.
  אך לו הייתי פולניה או הונגריה, גם אם לא הייתי מתלהבת מהמשטר הנוכחי ומתפללת להחליפו בהקדם האפשרי, לא הייתי חושבת שזהו אקט רציונלי לנסות לפגוע ביציבות הכלכלית של האוכלוסייה היקרה לליבי. כלומר קריאה להתאבדות לאומית של הונגריה או פולין, להבדיל מהתאבדות לאומית דל צפון קוריאה, אינה נתפסת בעיני כאקט רציונלי.

  על אחת כמה וכמה שנסיון לפגוע בחוסנו ובעוצמתו של הצבא, במדינה שנתונה תחת איומים קיומיים קשים, ורבים מדי חולקים על עצם זכותה להמשיך להתקיים, אינה נתפסת בעיני כאקט רציונלי. האם הגשת סיוע לאויביי המדינה, לאלו שחולקים על עצם זכות קיומה, מהווה אקט רציונלי?
  האם זה יכול להיתפס כ"סיכון סביר" בעיני אלו שיודעים שאין לעם היהודי אף מדינת לאום אחרת?

  ד. תמריץ כתב:
  " … חוויה מטלטלת. בראש ובראשונה זה להבין שאנחנו בתוך ההיסטוריה, ומה שרואים פעם בערוץ ההיסטוריה, יכול לקרות היום בדיוק באותה מידה. …"
  —————–
  מסכימה שלאחרונה אנו חיים תחת זרמי אדרנלין וקורטיזול עוצמתים ביותר. שההיסטוריה של ישראל עלולה / עשויה להשתנות.
  אני רק מקווה שבעתיד המוני ישראלים / ישראלים לשעבר לא יביטו לאחור לשנת 2023, וימרטו את שיער ראשם בקריאות יאוש של "מה עשינו", "איך לא חשבנו ש …" וכד'.
  כפי ששומעים עד היום מפי גולים איראנים שבצעירותם השתתפו בהפגנות להפלת משטרו השנוא של השאח הפרסי. גם הם לא הצליחו לדמיין את הסיכונים שבמעשיהם, ונסחפו בהתלהבות ההמונים.

  Liked by 2 אנשים

 64. במדינה מוקפת אויבים – זהו אקט רציונלי ?????

  ———

  מהטוויטר של אמיר בוחבוט:

  בהתאם לדיונים בצמרת צה״ל וכפי שהוצג לשר הביטחון לראש הממשלה המודיעין הישראלי הצביע בימים האחרונים על כך שאויבי ישראל משוכנעים כי ההרתעה של צה״ל בירידה, שנפגעה יכולת התגובה של צה״ל במצב מלחמה בגלל הפלגנות בעם והקשר עם ארה״ב ובנות בריתה באירופה בהתרופפות ומהווים הזדמנויות עבורם.

  אהבתי

 65. את התיאור הכי טוב של הסיטואציה מצאתי אצל יהודה יפרח במקור ראשון, שהשתמש במונח הדתי: ״קיטרוג״. דהיינו, כפי שהייתה תקופה שבה הכול היה נראה כהולך טוב במיוחד למדינה (מה שקראתי אז ״תור הזהב״), יש גם תקופה שבה הכול הולך רע. במבט דתי מהשמים שטן מקטרג, ואין דרך של יושבי הארץ לגבור על יושבי השמים.

  אהבתי

 66. תמריץ,

  זה לא השטן מקטרג, זו אסתר חיות, יחד עם גנץ\גולן\ברק\אולמרט. בבקשה לא להתחמק מאחריות. ישי גרין שבא לבזות ילדים חרדים בבית הספר אחראי למעשיו. אני תוהה מה העיתונות היתה אומרת אם אלו היו ילדים בדואים?

  כמו שכתבתי קודם קראתי מספר הצעות טובות שנראות בסיס למו"מ שיספק 2 הצדדים (כולל מה שהצעת), אבל בשביל זה צריך אופוזיציה שאפשר לדבר איתה, ומסוגלת לקחת אחריות. זה לא קיים. המילה האחרונה באופוזיציה שייכת לאסתר חיות ולא ללפיד או לגנץ (עוד אנומליה הזויה מבית בג"ץ). אין טעם לפשרה מול האופוזיציה אם בג"ץ יפסול אותה.

  לכן , לדעתי הרפורמה תעבור ותגיע לבג"ץ, ובג"ץ יחווה דעתו, ומשם העסק ימשיך, ובתקווה יתכנס למשהו סביר. כי בג"ץ הוא האופוזיציה האמיתית. כל השאר מצד שמאל הם פיונים חסרי משמעות. עצוב.

  אהבתי

 67. ריבוזום זו הצעה בה לקואליציה יש רוב אוטומטי. ההצעה שלי הרבה יותר מאוזנת, עם כל הצניעות.

  אהבתי

 68. קמיליה אם צד אחד משקר בסדר גודל יותר, זה אומר הרבה.

  לגבי פגיעה עצמית זו כל המהות של המחאה. הם פוגעים (גם) בעצמם בכוונת מכוון. ביטול הרפורמה פשוט חשוב להם מספיק.

  אהבתי

 69. 3718 אמרת

  > שנוי השיטה לבחירת שופטים לשיטה דומה לשאר העולם זה לא קייס חזק.

  ישראל שונה משאר העולם בהרבה מובנים, כולל שיטות שונות של איזונים ובלמים. קטיף הדובדבנים שאתה מבצע פה הוא סוג של פייק ניוז.

  > מה זה "שיתוק של המדינה"?

  קודם כל תודה על הרעיונות. מעבר לזה, לאזרחי המדינה קל יחסית לשתק או לפחות לחשק את המדינה בשלל דרכים. הדרך בה נוקטים כרגע היא חסימת כבישים (אגב לרכבי חירום נותנים לעבור). יש עוד דרכים חוקיות, למשל שביתה איטלקית וכיו"ב. לגבי תמיכה של ההסתדרות, היא יכולה לעזור אבל היא במהותה חרב פיפיות כי ההסתדרות עלולה לפתע להחליט שהיא כבר לא צריכה לעזור. כוחה של המחאה דווקא בהיותה עממית כך שאין גוף שיכול "להחליט" שהמחאה מסתיימת. זה אגב אומר שאם הפוליטיקאים באופוזיציה לא יפעלו לפי רצון העם, המחאה תמשיך. במידה מסויימת זה סוג של משאל עם.

  > היתרון העיקרי של דמוקרטיה זה אי שמוש באלימות לצורך ישוב סכסוכים ו\או החלפת שלטון. ברגע שהצד שלכם מדבר על אלימות כשיטה פוליטית, נטשתם את השיטה הדמוקרטית, לכן מי שנמצא בפסיכוזה זה אתם.

  המהפכה המשטרית יותר אלימה מכל דבר אחר. ברגע שמבינים לעומק את המשמעות ברור שמי שחירותו חשובה לו צריך לפעול. אני לא רואה כאן שום פסיכוזה, אני רואה כאן הגיון פשוט והבנה עמוקה של המשמעויות.

  > רדו מהעץ המתנשא והשחצני, ותתחילו ללכלך ידיים בפוליטיקה. כמו כולם.

  דווקא מסכים איתך כאן, אבל פוליטיקה היא גם משחק של כוח. אם אתה מגיע לשולחן המו"מ בלי כוח לא תקבל כלום. כאשר אתה מראה מה אתה יכול לעשות ומה הצד השני יכול להפסיד, המשחק נראה אחרת.

  Liked by 1 person

 70. בהחלט נשמע כמו ספר ראוי לשריפה. אני עצמי מאוד חיבבתי את פורום קהלת וערכיו, והיו״ר אפילו הגיב פה בבלוג פה ושם, והוחמאתי מזה. אבל כנראה הוליכו אותי שולל. לתת לראש ממשלה נאשם בפלילים לבחור את שופטיו זו בגידה קיצונית בכל ערך שחשבתי שמשותף לכלל אזרחי המדינה. הייתי שורף היום ספרים שלהם כמו שהייתי שורף את חוקת מפלגת הבעת׳ בסוריה.

  אהבתי

 71. תמריץ, התרופה שאתה נותן יותר גרועה מהמחלה. הפקעת החוק בידי בית המשפט אומרת שהעם כבר איננו מקור הסמכות…

  אהבתי

 72. ראשית, ייתכנו פערים כה גדולים בין העמים שחיים פה שאין באמת עם אחד. אנחנו עוד לא שם, אבל נהיה בתוך 30 שנה. שנית, אני חושב וכפי שהצעתי בעבר, שאם באמת מדברים על העם כמקור הסמכות, אז צריך לפנות לעם פשוטו כמשמעו במשאל עם. זה גם ייצור תמריץ לצדדים לרכך באמת את רעיונותיהם, לא כהונאה כמו הריכוך האחרון.

  אהבתי

 73. amehaye,
  לפי ההצעה, בבחירת שופטי עליון נדרש רוב של 7 מתוך 11.
  הקואליציה ממנה רק 6.

  מה שמצא חן בעיניי הוא לא המספרים אלא הרעיון של מינוי עקיף, כאשר המתווכים הם אנשי מקצוע.

  אהבתי

 74. תמריץ, למרות אשליות מסוימות שפרטים ואפילו קבוצות מסוימות לוקים בהן כולנו עם אחד ושפה אחת. זה מאד נוח לדמיין שאנחנו שונים כשבפועל אנחנו לא ממש שונים. פשוט צריך לתת למערכת הפוליטית להגיע לידי פיתרון מוסכם.

  אהבתי

 75. ריבוזום לקואליצה יש עדיין יתרון בשיטה הזו. ובכל אופן אני עקרונית נגד מתן כוח יתר לפוליטיקאים. בשיטה שלי הפוליטיקאים הם רק שליש מהועדה, ואין להם שום השפעה על ה-2 שלישים האחרים. באותו אופן השופטים הם רק שליש מהועדה ואין להם השפעה על 2-השלישים האחרים וכנ"ל לגבי נציגי הציבור שנבחרים באקראי. ברור שגם ההצעה שלי לא מושלמת – למשל ייתכן שכל השופטים וכל נציגי הציבור באותה הדיעה, ואז הם יכולים "לקשור קשר" עם הפוליטיקאי שבדיעה שלהם. אבל הסיכוי לזה נמוך יחסית לשיטות האחרות, ובכל מקרה בפעם הבאה יבחרו נציגי ציבור אחרים באקראי.

  אהבתי

 76. amehaye, בהצעה של גדעון ספיר 70% מחברי הוועדה הם אנשי מקצוע (8 מתוך 11), בהצעה שלך רק 33%. כלומר, הוועדה שלו היא יותר מקצועית.

  בנוסף, בהצעה שלו 100% מחברי הוועדה ממונים באופן שמשקף את ערכי הציבור, בהצעה שלך רק 66%. כלומר, הוועדה שלו יותר מייצגת את הרכב הדעות בציבור.

  – אני מעדיף את הצעתו.

  אהבתי

 77. בהצעה שלי 66% הם אנשי מקצוע – 3 שופטים ו-3 משפטנים מהאקדמיה (שלא עוסקים בעריכת דין). בהצעה החלופית שלי יש 3 נבחרים אקראיים מספר הבוחרים, ולמען האמת אני מעדיף את הגרסה עם המשפטנים על פני ההדיוטות.

  השופטים לא צריכים לייצג את הדיעות בציבור. הם צריכים בין השאר להגן על המיעוט ולשמש בלם לממשלה, מה שהם לא בדיוק יעשו אם הדיעות שלהם תהיינה דומות לאלו של הממשלה. לכן למצער הם צריכים להיות נייטרליים.

  אהבתי

 78. אל תיתפס למילה דעות, הכוונה לערכים והשקפת עולם.

  נראה שהמחלוקת בינינו עמוקה יותר ולא סתם על הרכב הוועדה. זה דיון שכבר התקיים אינספור פעמים ואין לי חשק לשכפל אותו.

  אציין רק שההצעה של גדעון ספיר מראה איך ניתן להשיג מידה רבה של תאימות לערכי הציבור יחד עם מידה רבה של מקצועיות. זאת בניגוד לטענה הנפוצה שמינוי על ידי נבחרי ציבור בהכרח יוריד את הרמה המקצועית של השופטים.

  Liked by 1 person

 79. > חייל בקרוב נראה איך ישראל מתנהלת עם מינויים פוליטיים ובלי צבא. יהיה דיסקו

  אפשר כבר לראות עכשיו.

  לפי התנהלות הצבא, ברור שמינויי הקצינים הבכירים הם מינויים פוליטיים.

  הרי אם 40-50% ממסיימי קורס קצינים הם חובשי כיפות, ואם במטכ"ל הם מיעוט קטן, ברור שיש סינון פוליטי.

  Liked by 2 אנשים

 80. ועוד,

  לפני 40 שנה בערך, כששמעתי את הביטוי ח"ל לגבי קורס טייס, הבנתי שיש שם בעיה.

  אולי הגיע הזמן לרפורמה גם בצבא? קידום קצינים בכירים על בסיס כישורים, ולא על בסיס דעות פוליטיות?

  Liked by 1 person

 81. 3718 אני די בטוח שלפחות בדרגות הנמוכות הקידום הוא לפי כישורים. בדרגות הגבוהות יש יותר פוליטיקה – כמו בכל גוף גדול – אבל היא אישית ולא קבוצתית, דהיינו קידום על ידי חברים. והחברים כבר מזמן כוללים הרבה אנשי ימין / דתיים לאומיים. יכול להיות שרובם שייכים לימין הממלכתי, זה שאתם קוראים לו שמאל.

  אהבתי

 82. באותו נושא יוצאי עדות המזרח הם חלק משמעותי – אם לא רוב – הקצונה הבכירה בצה"ל בשנים האחרונות. מופז, אשכנזי, אייזנקוט, חלוץ וכיו"ב, וזה בלי לכלול כאלה שמגיעים ממשפחות "מעורבות", כך שגם לא מדובר ב"אשכנזים פריווילגים".

  אהבתי

 83. ריבוזום יש שלוש טענות: הראשונה היא שמינוי על ידי נבחרי ציבור (מינוי פוליטי) יוריד את רמת השופטים, הטענה השנייה היא שהשופטים יהיו מחוייבים לאלה שמינו אותם, והטענה השלישית היא שעם הזמן הקואליציה למעשה תמנה את רוב השופטים. זה בעייתי במדינה כמו ישראל בה הקואליציה עומדת להיות של מגזר תומכי הרפורמה בעתיד הנראה לעין. ההצעה שהצגת פותרת רק את הבעיה הראשונה.

  אהבתי

 84. amaehaye,
  "מחויבים לאלה שמינו אותם" זה ניסוח כללי מדי. הרי בכל ההצעות תיתכן תחושת מחויבות כלפי אלה שמינו.

  אתה מודאג מהאפשרות ששטיין מרגיש מחויב לשקד?

  העובדה שהמינוי הוא לא על ידי יחיד אלא על ידי ועדה מפזרת קצת את תחושת המחויבות על פני כמה אנשים. בהצעה של גדעון ספיר המינוי הוא באמצעות מתווכים וזה יוצר חיץ או עמעום נוסף.

  בנוגע לטענה השלישית, הפתרון ארוך הטווח לבעיה הדמוגרפית לא יכול להיות שלטון-מיעוט ליברלי. הציבור הליברלי (שאני נמנה עמו) צריך לחפש לעצמו פתרונות אחרים, כדוגמת אוטונומיה לריכוזי האוכלוסייה הליברליים, ולא לבנות על המשך שליטה בבית המשפט העליון.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: