האם דייג אוהב דגים? האם נאורים אוהבים הומואים?

בימים האחרונים אנו עדים להתפתחות בריאותית מרעישה. מגפה בשם אבעבועות הקופים מתפשטת במהירות בקהילות הגברים ההומואים ברחבי העולם. הדבר מזכיר את ימיו הראשונים של נגיף האיידס בשנות השמונים. אבל עם הבדל – אבעבועות קופים מחלה קשה ומסוכנת, אבל לא כמו איידס. וגם יש חיסון ואפילו טיפול תרופתי שהוכח כאפקטיבי על קופים ועל ארנבים ובשל כך אושר לבני אדם ב-2018, צעד חכם שנקט בו ה-FDA כדי לקדם את פני המגפה הבאה.

אין זה שרק הומואים יכולים לחטוף אבעבועות קופים. אם המחלה תתפשט, היא תתפשט גם בקרב סטרייטים בסופו של דבר. אבל נראה שאלו בעיקר הומואים שמחזיקים בסוג ההתנהגות שגורם למקדם ההדבקה של הנגיף לעלות באופן ממושך על 1. רבים מהם מקיימים מספר רב של מגעים מיניים עם פרטנרים מתחלפים. בניגוד לטענות ראשוניות, אין מדובר בגרסה חדשה של הנגיף. זו אותה גרסה שתמיד הייתה, אבל הפעם היא נפלה, באופן ממוזל אבולוציונית מבחינת הנגיף אך לא מבחינת האנושות, על מישהו פעיל מינית בקהילת הגברים ההומואים.

לאדם נאור שעוסק בבריאות הציבור ושמאמין בזכויות שוות לקהילה הלהט״בית יש שתי דרכים להגיב להתפתחות הזו. דרך אחת היא לטשטש ולהדחיק את העובדה שהיא מתפשטת בקרב הומואים, כי הצבעה על כך תסכן את מעמדו כאדם פרוגרסיבי ונאור שנפשו אינה שייכת לתקופות אפלות. אדם כזה אוהב גייז כמו שדייג אוהב דגים. הוא פשוט משתמש בהם ובסובלנות אליהם כדי לצבור אשראי חברתי.

דרך שנייה, אכפתית באמת להומואים ולבריאותם (וגם לבריאותם של אחרים שעלולים להידבק), היא להגיד בקול ברור שהמגפה מסכנת גברים הומואים, שצריך להמליץ להם לנהוג ביתר זהירות בתקופה הקרובה, שצריך לסגור מקומות מועדים לפורענות שבהם מתרחשים מגעים מיניים רבי משתתפים בין גברים (כפי שסגרו את סאונות הגייז בסן פרנסיסקו בשנות השמונים) ושצריך לבחון במהירות את האפשרות להציע לחברי הקהילה הלא מונוגמיים לקבל חיסון מונע.

13 תגובות על ״האם דייג אוהב דגים? האם נאורים אוהבים הומואים?״

 1. ברשתות החברתיות יש אנטגוניזם לדיווח שמזכיר את האופי שלובשת המגפה הזו לעת עתה, אבל רוב הסיכויים שהוא אכן מאפיין מהותי ולא מקרי של המגפה. וכפי שהיה באיידס בזמנו אף על פי שכמובן HIV מדבק גם לסטרייטים.

  Liked by 2 אנשים

 2. א. " … דרך שנייה, אכפתית באמת להומואים ולבריאותם (וגם לבריאותם של אחרים שעלולים להידבק), היא להגיד בקול ברור שהמגפה מסכנת גברים הומואים, …. +
  … שצריך לסגור מקומות מועדים לפורענות שבהם מתרחשים מגעים מיניים רבי משתתפים בין גברים (כפי שסגרו את סאונות הגייז בסן פרנסיסקו בשנות השמונים) …"
  —————
  לא עקבתי מקרוב אחרי כל הדיווחים על הנגיף, אך נדמה לי שעדין מוקדם מדי לקבוע מהי חומרת הסכנה לציבור הכללי ו/או לציבור ההומוסקסואלים הלא מונוגמי.
  הבנתי שלארץ הגיע הזן הפחות קטלני של הנגיף, שאחוז התמותה ממנו (באפריקה?) נמוך מאחוז אחד.
  נדמה לי שעדיין לא ברור אחוז התמותה בקרב צעירים יחסית, בריאים, שנהנים משירותי רפואה מערבית מתקדמת.
  מכאן שהייתי מחכה מעט לפני נקיטת צעדים ממשלתיים דרמטיים מדי.
  צעדים שעלולים לספק נשק למפיצי קונספירציות הקורונה ומקטינים את האמון במערכת הרפואית.

  ב. " … צריך להמליץ להם לנהוג ביתר זהירות בתקופה הקרובה, ושצריך לבחון במהירות את האפשרות להציע לחברי הקהילה הלא מונוגמיים לקבל חיסון מונע. …"
  —————-
  עם המלצות אין לי שום בעיה. להפך.
  למעשה איני מבינה מדוע לא יוצאים מיידית במסע הסברה, וקוראים לכל החוששים שהם בקבוצת סיכון כלשהי להתחסן.

  אהבתי

 3. אני לא יודע האם ישראל מוכנה עם מלאי של החיסון. אומרים שזהו חיסון שיש לו תופעות לוואי אבל בהתחשב בכך שלפני שני דורות נתנו אותו לכולם, הוא לא יכול להיות נורא מדי.

  לא יודע אם היינו רוצים לגלות מה זה לונג-אבעבועות קופים. עדיף לא לגלות. באוכלוסיית היעד יש גם נשאי איידס פגיעים.

  אהבתי

 4. יש לי בעייה עקרונית עם המשפטים:
  " … לא יודע אם היינו רוצים לגלות מה זה לונג-אבעבועות קופים. עדיף לא לגלות. באוכלוסיית היעד יש גם נשאי איידס פגיעים. + צריך גם לחשוב על האפשרות שתינוקות ונשים בהריון ייחשפו לנגיף הזה".
  ———
  אני מניחה שזכותו של אדם לבחור לעצמו תעסוקות ותחביבים שרבת הסיכון בהם חריגה בגובהה. לדוגמא עבודת בתעשית המין, מרוצי מכוניות וטיפוס הרים. אך רק אחרי שהאדם יקבל את כל המידע האפשרי על סוגי הסכנות, חומרתם ושכיחותם – הוא יכול לבחור האם לעזוב את העיסוקים המסוכנים או להמשיך בהם למרות הסיכון הגבוה. חוסר מידע לא מאפשר לאדם לקבל החלטה רציונלית.

  לתפיסתי (שהיא כנראה די שמרנית) כל האנשים שבוחרים לנהל יחסי מין לא מונוגמיים, ומחליפים פרטנרים ליחסי מין בתדירות גבוהה – נמצאים ברמת סיכון גבוהה מכפי שהם היו רוצים להאמין בה. לא פחות מהעוסקים בספורט אקסטרים מסוכן.

  נשאי איידס הממשיכים בסגנון חיים מאוד לא מונוגמי, למרות כל המידע על רמות הסיכון (איידס ואבעבועות הקוף הם רק חלק מהסיכונים), נתפסים בעיני כמכורים חסרי שליטה ו/או כמתאבדים.

  כנראה לא במקרה כל התרבויות והדתות המוכרות לי מנסות לתעל את צעיריהן לחיי מין מונוגמיים (או משהו די קרוב לכך. לפחות מגיל מסוים ומעלה). זהו הסדר זוגיות בר קיימא שמצמצם סיכונים לטווח ארוך. להבדיל מחיי מין מאוד לא מונוגמיים (יהיה אשר יהיה מין הפרטנרים ומגדרם).

  אהבתי

 5. קמיליה, אפשר להיות שיפוטי כלפי אורח החיים של רוב הגברים ההומואים, אבל זה נראה לי חסר טעם. גברים הם גברים וככה מתנהגים (השווי עם המונח ״מות המיטה הלסבית״), והרפואה והאפדימיולוגיה צריכות לעשות מה שניתן כדי לצמצם סיכונים מבלי לפגוע בחופש הפרט.

  אהבתי

 6. בגדול – מסכימה אתך שלכל אדם זכות לבחור את סגנון חייו. ואפילו תומכת, אם כי במגבלות מסוימות, בזכות האדם לבחור לסכן את חייו ו/או להתאבד.

  אבל בכדי שהרפואה והאפידמיולוגיה יעשו את מיטבן – חייבים להפיץ לכל הציבורים הרלוונטים מידע שלם ומעודכן ככל שרק ניתן.

  "הזכות לא לדעת", שאליה התייחסת בתגובותך, אמורה להיות שמורה למקרים פרטים לא מדבקים (כדוגמת זכות הפרט ומשפחתו לא לדעת מהם סיכויי ההחלמה /המוות מסרטן ספציפי).
  היא לא יכולה להישמר גם במקרים של מחלות מדבקות ומגפות, כדוגמת אבעבועות הקוף.
  החלופה להסברה ולמתן המלצות לא מחייבות היא משטר דיקטטורי סמכותני. משטר שבו השלטונות מנחיתים על הציבור פקודות והוראות, בלי אפילו לנסות להסביר לציבור מדוע, ובלי לתת לציבור את החופש לבחור האם להיענות להמלצות אם לאו.

  Liked by 1 person

 7. אגב, אני גם דוגלת בזכותי להיות שיפוטית. ליתר דיוק, אני איני מסוגלת שלא להיות שיפוטית.
  לי אישית קל לקבל זוגיות הומוסקסואלית יציבה, אך לא הייתי מאחלת לאף אדם שקרוב אלי חילופים תמידים של פרטנרים ליחסי מין. זו אני, וגם אני איני מסוגלת לשנות את חברבורותי.

  Liked by 1 person

 8. אני מסכים שאין זכות לא לדעת.. זה בעצם היה הרעיון בפוסט. מעודד: אתר התחזיות מטא-קולוס הוריד בכמעט חצי את ההסתברות שתוכרז מגפה. נראה שזרם המקרים אינו מתגבר אלא מאט.

  אהבתי

 9. טוב שלא כולם משתפים פעולה עם תרבות של טיוח בשם התקינות הפוליטית

  אהבתי

 10. https://www.dailymail.co.uk/news/article-10875645/Britains-monkeypox-outbreak-linked-gay-bars-saunas-Grindr.html
  לאמת יש תכונה כזו שהיא מופיעה גם כשמתאמצים לטשטש אותה – זו מגפה של גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים.. אבל בינתיים אין מקרי מוות מהמגפה, ונקווה שלא תותיר הרבה גברים הומואים מצולקים בדרך כזו או אחרת.

  אהבתי

 11. תמריץ מקרה מעניין בהולנד של ילד שנדבק:

  https://arstechnica.com/science/2022/07/childs-monkeypox-case-raises-alarm-as-who-mulls-declaring-health-emergency/

  במקרה הזה הרופאים בדקו חשד להדבקה כתוצאה ממין אבל שללו את האפשרות. מסתבר שלקח הרבה זמן לאבחן את הבעיה אצלו דוקא בגלל שהוא לא באוכלוסיית הסיכון. כרגע יש חשש שבגלל שהרפואה העולמית מתמקדת באוכלוסיית הסיכון – דהיינו הומוסקסואלים – אנחנו עלולים לפספס התפרצויות באוכלוסיות אחרות.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: