במסכנות לא בונים זהות

אני מציע לכל אחד לפתוח את הבוקר עם פוסטי הפייסבוק של נדב שנרב. כבר ציינתי את חיבתי אליו. אין הרבה אנשים חכמים יותר בין כותבי העברית בדורנו.

בפוסט אחרון כותב שנרב על כך שהשיח הנוכחי של השמאל שמשתמש במושגי האפרטהייד והקולוניאליזם מוביל לפקפק בכך שיש מקום למדינה יהודית גם בגבולת 67'. כי הטיעונים האנטי קולוניאליסטים יכולים גם לשמש נגד המפעל הציוני בגרסתו שטרום מלחמת ששת הימים. הטענה נכונה, אבל היא נראית לי מאוד 2014 כזו.

ב-2015 התחיל גל הפליטים הגדול באירופה, אחר כך נבחר דונלד טראמפ שהאנטגוניזם אליו התבסס הרבה על גישתו בנושא ההגירה. אחריו הגיע ג'ו ביידן ששאלת הגבול הדרומי של ארה"ב הופכת לבעיה המרכזית של נשיאותו. אני כבר לא בטוח שיש כזו משמעות לנושא הקולוניאליזם והזכות ההיסטורית מצד השמאל. איזו זכות היסטורית יש לאריתראים על דרום תל אביב? ועדיין מבחינת מרצ אפשר היה להביא לשם גם מיליון אפריקנים. ממשל ביידן שנחשב שמרני במונחי המפלגה הדמוקרטית חש תחושת חובה לאפשר לכל מי שרוצה להגיע בסיוע מבריחי גבול ממרכז אמריקה או ממקסיקו להתיישב באמריקה. לא בשם הזכות ההיסטורית. הרי צאצאי האינדיאנים של דרום אמריקה אינם צאצאי האינדיאנים של צפון אמריקה, אלא בשם האמונה שכל הבחנה או מחיצה בין בני אדם היא גזענית ונתעבת.

ספק אם האיום הגדול על ישראל מבחינת הלגיטימציה הבינלאומית כיום הוא בכך שיחשבו שההתיישבות הציונית בארץ בשנות העשרים והשלושים הייתה מלכתחילה גזל קולוניאליסטי. הויכוח הזה הוא כבר פאסה, והאיום הוא אחר. הוא בכך שקיום המושג "מדינה יהודית" ב-2021 ייראה משהו אתני מבחיל ופסול. והאיום הוא גם בגלי הגירה של מסתננים בשל ההתפוצצות הדמוגרפית של אפריקה שנמצאת ממש לפתחנו בעידן של משבר אקלים.

נתניהו נשאל על חוק הלאום בראיון לעיתון ערבי ערב הבחירות וענה תשובה מפתיעה לפיה חוק הלאום כוון בכלל נגד המסתננים מאפריקה. זו תשובה קצת מגוחכת בחוסר האמינות שלה, ועדיין יש בה היבט אמיתי מעניין: בסוף האג'נדה של הימין שמבדילה בין אדם לאדם אינה בהכרח הכי רעה לערביי ישראל. גם אם הם נמצאים במקום מאוד נמוך בשרשרת המזון של הימניים, לישיבתם בארץ יש לגיטימציה בסיסית. אפילו איתמר בן גביר כבר לא אוחז במשנת מורו ורבו הרב כהנא בנושא. האג'נדה השמאלנית, לעומת זאת, אינה שמה את היהודים מעל לערבים, אבל היא גם אינה שמה את הערבים מעל לאחרון המסתננים מהעולם השלישי. כך עמדת השמאל שנראית במבט ראשון כמיטיבה עם המיעוט, יכולה בקלות להפוך לאסון מבחינתו כשיגיע מיעוט אחר שהשמאל יזהה כמוחלש יותר וכדורש יותר תשומת לב.

בפוליטיקה האמריקנית נוצרת כך הזדמנות לרפובליקנים. הם מקווים שחוסר היכולת של ממשל ביידן לחסום את הגבול יתסיס קהילות מיעוטים – הוא בעצם גוזל מהם את ייחודו של הדבר בעל הערך שהם מחזיקים בו – האזרחות האמריקנית. זו התפתחות אחרונה ממש בתולדות השמאלנות. לפני עשור או שניים פוליטיקאים דמוקרטיים דיברו נגד הגירה לא חוקית בצורה בוטה ונחושה.

התפתחות מעניינת על אותה דרך אירעה בקרב הקהילה הלהט"בית. בהיותה מיעוט מופלה ומוחלש הקהילה מצאה שנים בית חם אצל השמאל, אבל לאחרונה הדגש הקיצוני שניתן לט' שבלהט"ב – הטרנסים – מרתיע חברי קהילה אחרים שחשים שהכחשת ההיבט הביולוגי המולד של המין גוזלת מהם את זהותם כגברים שאוהבים גברים מלידה וכנשים שאוהבות נשים מלידה. בבריטניה הוקם ארגון לה"בי, של הומואים ולסביות ללא טרנסים, והוא מוגדר בידי הטרנסים "ארגון שנאה".

כל זהות היא ספינה שטובעת כששמאלנים מהסוג הרדיקלי חופרים חפירותיהם. לשיטת השמאל אין אדם יכול לתבוע זכות כלשהי בשל החיוב שבזהותו, אלא רק בשל ההתמסכנות שבזהותו. אבל מסכן הוא מונח יחסי. במהרה יגיעו מסכנים גדולים יותר ויסיגו את גבולם של המסכנים הישנים.

69 תגובות על ״במסכנות לא בונים זהות״

 1. תמריץ, ענין לא קשור שנזכרתי בו בעקבות התגית "אורי רדלר" אצל בבלוג (שהתמזל מזלו הרע והוא אצלך אחרי "אובמה" שתהום ענקית פעורה בין שניהם):
  אורי רדלר נפטר לפני כחצי שנה. גיליתי זאת במקרה לפני כמה ימים.
  גם אם תפיסתו הכלכלית הייתה קצת מוגזמת בעיני (כלומר לא מתארת את המציאות), הרי שנהנו רבות מתרגומיו ודעותיו.
  יהיה זכרו ברוך.

  Liked by 3 אנשים

 2. נו תמריץ, כמה פעמים צריך להסביר לך, שאתה מקשר באופן חסר שחר בין שמאל למסכנים וחלשים. אם השמאל לצד מסכנים וחלשים ואומללים, זה בגלל שהוא מזדהה עם קורבנות. איפה שיש קורבן, יש גם בעיקרון מעוול. השמאל יוצא נגד עוולות ומעוולים, ומתייצב לצד קורבנות.

  נניח, אדם מסכן, יש לו כולה מזדה. כולה 3 חדרים. הוא חולם על 2 מפלסים. על מרצדס קלאס סי או פורש 911. הוא יכול להיות מסכן סובייקטיבית. מסכן מאוד.אש בוערת בעצמותיו. השמאל לא יתייצב לצידו.

  מה לא מובן פה ? האם הגישה הזו תמיד אפקטיבית ? לא תמיד. אבל ,זה השמאל. הוא רואה במסכנים וחלשים, קורבנות. ומחפש מי אשם בעוול. ולרוב, מימסד עושק. הון שלטון. כוחות גלובליים אכזריים.

  מעבר לכך, זוהי טעות לחשוב, שנרטיבים וסאגות היסטוריות הם פסה. מאיפה אתה כותב או יודע ? לא מובן תמריץ פה:

  יש חוט מקשר ברור בעיני רבים בעולם, בין מדינה יהודית אתנית, לבין אנטישמיות והסכסוך הישראלי פלסטינאי. האנטישמיות המודרנית והכללית גם, עוגנות על פתלוגיה גלובלית. כוחות גלובליים שטניים טבועים, שעושקים עממים חלכאים ונדכאים, ומקדמת דנא כך.

  פעם זה היה פרוטוקולים של זקני ציון נניח משהו ידוע. דם של ילדים למצות בפסח. היום זוהי אותה גברת בשינוי אדרת:

  מדינת ישראל והיהודים שולטים בפיננסים ובתקשורת. בעיקר מן הבית הלבן וגבעת הקפיטול. זה המשך ישיר לקולוניאליזם המסורתי. אפילו ההייטק הישראלי המודרני ביותר, נכרך עם אנטישמיות:

  תוכנות ישראליות, למעקב אחרי מתנגדי משטר, מושתלות במכשירים סלולריים ואחרים, וכך, מתנגדי משטר מאויימים, נעקבים, נסחטים, גלובלית ממש, על ידי דיקטטורות אכזריות. כך נרצח העיתונאי הסעודי באכזריות למשל. אינספור המחשות. המוסד ששולט וממנף ממשלות ומדינות, בכלל סיפור.

  זוהי מלחמה גלובלית ממש לגבי דידם. כך למשל המחשתי ב- black lives matter באחד הפוסטים האחרונים, את הזיקה בין המלחמה של השחורים בארה"ב נגד דיכוי והפליה, לבין המפעל הציוני והמדינה היהודית סו קולד. והרי, אותם שחורים, עוגנים ללא הפסק על נראטיב העבדות. הורסים פסלים של אבות מייסדים אמריקנים וכדומה.

  זוהי האנטישמיות המודרנית פשוט. כך את טראמפ אפילו:

  אוונגליסטים, עליונות לבנה נוצרית, וזיקה הדוקה למדינת ישראל. תמיכה ללא סייג במדינת ישראל, על חשבון פליטים עשוקים וכדומה.

  זה לא פאסה. זה ביתר שאת ממש. ויותר מסוכן. שהרי, פעם זה היה מיתי. מיתי על פניו. לא רציונלי בעליל. היום, זה לא מיתי, זה מבוסס על קונפיגורציות עובדתיות, מבוססות היטב. לא סתם מיתוס מגוחך.

  להתראות

  אהבתי

 3. הנה, נמחיש מן המאמר ב- Times of Israel אליו הפניתי לאחרונה, בקשר למאבק ה- Black lives matter . תחת הכותר:

  At Brooklyn pro-Palestine rally, calls to eliminate both Israel and US

  Hundreds take part in anti-annexation protest in which activists call to abolish police, Israel and American government, and cry ‘From Gaza to Minnesota, globalize the Intifada!’

  נתרגם ספונטנית:

  מצעד פרו פלסטינאי בברוקלין, קורא להשמיד את ישראל וארה"ב. מאות לקחו חלק במצעד נגד סיפוח, ומחאה נגד ממשלות ארה"ב וישראל, ועוד קריאות: מעזה למינסוטה צריך אינתיפאדה גלובלית.

  ועכשיו קטע ספציפי, מצטט:

  Dequi Kioni Sadiki, the wife of former Black Panther Sekou Odinga, said: “The European Jews who occupy, slaughter and continue to force millions of Palestinians onto their killing fields called refugee and concentration camps, are the relatives of the Europeans… who kidnapped, slaughtered and forced millions of Africans and indigenous” into slavery and prison death camps.

  נתרגם ספונטנית:

  סדיקי אחת, אשתו של פעיל לשעבר בחיי שווים שחורים, אמרה: היהודים האירופים, אשר כובשים וטובחים במליוני פלסטינאים, מרכזים אותם במחנות ריכוז, הם אותם אלו בעבר והיום נניח. אותם אלו שבעבר, חטפו וטבחו וכפו על מליוני אפריקנים ילידים, עבדות ומחנות ריכוז.

  עד כאן התרגום:

  זוהי המחשה זניחה ממש. בכל אנטישמיות, יש ווקטור גלובלי. ליהודים יש כוח גלובלי. ויש חוט מקשר, בין עוולות היסטוריות, בין תבניות מעוולות ומדכאות, לבין עוולות שנעשות בימים אלו. אין לנתק הקשר. זה טבוע ממש. יש צורך בתבניתיות. התבניתיות, עוגנת על: גלובליות, והעבר. זה מעצים תבניות. ותבניות, הן צורך נפשי ופסיכולוגי ממדרגה ראשונה, בקרב קורבנות. חוטים מקשרים. כוחות גדולים מקשרים.

  אולי אחר נמחיש בצורות יותר מדהימות ומטורפות ממש…… זה היה זניח ממש.

  כאן לטיימס אוף איזראל:

  https://www.timesofisrael.com/at-brooklyn-pro-palestine-rally-calls-to-eliminate-both-israel-and-us/

  Liked by 1 person

 4. כאן למשל, תחת הכותר:

  Khashoggi friend sues Israeli firm over hacking he says contributed to the journalist’s murder

  חבר של חשוגי ( העיתונאי הסעודי שנרצח) תובע חברה ישראלית, על הציתות והמעקב כנגד העיתונאי, שאפשר רציחתו על ידי שלוחי ערב הסעודית.

  כאן:

  https://www.washingtonpost.com/world/middle_east/khashoggi-friend-sues-israeli-firm-over-hacking-he-says-contributed-to-the-journalists-murder/2018/12/03/ddcb28ee-f708-11e8-8642-c9718a256cbd_story.html

  אהבתי

 5. תמריץ,
  עכשיו, כשיום השואה חלף עבר אני חייב להתוודות שאני מתעב את היום הזה ומתרחק מכל הטקסים והסיפורים הקשורים בו.
  אילו אני שר הטקסים הייתי קובע יום שנאה לגרמנים ומדליק כל שנה 6 גרמנים

  אהבתי

 6. א. תמריץ כתב:
  " … תחושת חובה לאפשר לכל מי שרוצה להגיע … ממרכז אמריקה או ממקסיקו להתיישב באמריקה. לא בשם הזכות ההיסטורית. … אלא בשם האמונה שכל הבחנה או מחיצה בין בני אדם היא גזענית ונתעבת. …"
  ————————-
  להערכתי הפרוגרסיבים הרדיקלים, מובילי האידיאולוגיה, מנסים לכפור בכל "הזכויות הקולקטיביות" (להבדיל מ"זכויות אישיות") ומנסים לפרקם.
  הזהות הקולקטיבית, שנתפסת על ידם כמסוכנת ביותר לחזונם האוטופי, היא הזהות הלאומית. דווקא כיון שההיסטוריה מוכיחה זהות קולקטיבית בעלת עוצמה אדירה.
  מכאן שעצם הרעיון של מדינת לאום, השייכת לבני לאום מסוים יותר מכפי שהיא שייכת לכלל הפרטים שבמקרה יושבים בה ברגע מסוים, נתעב בעיניהם.
  כתוצאה מכך הם הפסיקו להשתמש במונח "זכויות אזרח", והמירו אותו במונח "זכויות אדם". כלומר, כולל זכויות אריתראים שהסתננו לארץ. כולל, לדוגמא, לא להיות מופלים לרעה, בהשוואה לאזרחי המדינה, קצבאות הביטוח לאומי (כמו קצבת לידה).
  (((אם כי חלקם אפילו הפסיקו להשתמש במונח זכויות אדם, בגלל פגיעתו הפוטנציאלית הקשה בזכויות בעלי חיים))).

  מעניין לציין שכאליטה בעלת אינטרסים לשמור על כוחה ועל משאביה, הם כן מכירים ב"קדושת הרכוש הפרטי (כולל הרכוש שלהם). מה שלא מפריע להם לכפור בקדושת כל "רכוש קולקטיבי" (כמו קדושת אדמות השייכות ללאום מסוים ולא לאחר)

  ב. תמריץ הוסיף: " … כל זהות היא ספינה שטובעת כששמאלנים מהסוג הרדיקלי חופרים חפירותיהם. לשיטת השמאל אין אדם יכול לתבוע זכות כלשהי בשל החיוב שבזהותו, אלא רק בשל ההתמסכנות שבזהותו. אבל מסכן הוא מונח יחסי. במהרה יגיעו מסכנים גדולים יותר
  …"
  ——————
  אם התזה שלי נכונה (שמטרת העל הפרוגרסיבית היא פירוק כל הזהויות (וכל הזכויות) הקולקטיביות, והישארות רק עם זכויות של פרטים) אזי כל אדם ואדם יאלץ "להוכיח" את מידת מסכנותו המצטברת. בלי להישען על מידת המסכנות של הקבוצה אליה הוא מעונין להשתייך.

  מכאן נובע שטרסג'נדרית מוסלמית שחורה תצליח לצבור הרבה יותר נקודות אומללות (המזכות בהטבות משמעותיות) מאשר כל הומוסקסואל לבן מצוי.
  באופן אירוני – פוליטיקת הזהויות למעשה חותרת תחת כל הזהויות הקולקטיביות ומערערת את כולן .

  Liked by 3 אנשים

 7. רק תיקון לתרגום לתגובתי לעי"ל:

  צריך להיות:

  סדיקי אחת, אשתו של פעיל פנתרים שחורים לשעבר.

  ולא:

  "פעיל לשעבר בחיי שווים שחורים" כפי שנכתב.

  אהבתי

 8. אל רום כתב:
  " … אתה מקשר באופן חסר שחר בין שמאל למסכנים וחלשים. אם השמאל לצד מסכנים וחלשים ואומללים, זה בגלל שהוא מזדהה עם קורבנות. איפה שיש קורבן, יש גם בעיקרון מעוול. השמאל יוצא נגד עוולות ומעוולים, ומתייצב לצד קורבנות."
  ——————
  טענת אלרום, כפי שאני מבינה אותה, היא שהשמאל מבחין בין סתם מסכנים וחלשים (עליהם השמאל אינו נחפז כל כך להגן) לבין קורבנות של עוול ופשע (שהשמאל תמיד מתייצב לצדם).

  טענה מעט בעייתית לאור העובדה שלאחרונה השמאל הפסיק להשתמש במונח של "אוכלוסיות חלשות" והתחיל להשתמש במונח "אוכלוסיות מוחלשות". משתמע מכך שאלו אוכלוסיות שהיו יכולות להיות חזקות לולא איזשהם בני עוולה שחבטו בהן הפכו אותן לחלשות.

  אם, לדוגמא, מתגלים פערים ניכרים בין בתי ספר באזורי מגורים שונים – ההנחה המוקדמת היא שהם אינם נובעים מהבדלי אינטליגנציה ו/או מהבדלים תרבותיים בין הורים בהתייחסות להשכלת ילדיהם וכד' אלא מעוול נפשע שנעשה לחלק מהילדים אך לא לאחרים.
  מכאן שצמצום פערים בהישגים מהווה מעין הוכחה לצמצום הפשיעה. (מה שהופך את צמצום הפערים למטרה כמעט קדושה).

  כלומר, המסכנים והחלשים נוטים להיתפס ע'י השמאל כקורבנות של פשע. מכאן שהשמאל לא מבצע את ההבחנה עליה כתב אל רום

  *****
  נדמה לי שגם אל רום מודה בכך כשהוא כותב: "… השמאל. הוא רואה במסכנים וחלשים, קורבנות. ומחפש מי אשם בעוול. ולרוב, מימסד עושק. הון שלטון. כוחות גלובליים אכזריים. …"

  Liked by 2 אנשים

 9. קמיליה,

  אבל, זה מאשש בדיוק עם כל הכבוד. השיח של אוכלוסיות מוחלשות, מסיט מן הקורבן, לתוקפן. מסיט למעוול. לעוולה. מוחלש, זה הרי על דרך הסביל. כלומר, האדם, האוכלוסיה, הוחלשו על ידי מעשים מעוולים, ועל ידי מעוולים.

  נניח בכלכלה:

  הימין הכלכלי סו קולד, יגרוס, שמדינת רווחה סו קולד, הענקה של קצבאות, במקום עידוד עבודה, במקום סיזיפיות, היא בבחינת רעה חולה. מעודדת קבוצות לפרזיטיות.

  השמאל טוען:

  זוהי מדיניות מכוונת (מניעת קצבאות) להחליש קבוצות. קבוצות שאין להן למשל, שיויון הזדמנויות, וכך נשארות מוחלשות. למה ? למשל, הן לא מקושרות על ידי הון שלטון. קבוצות שקופות. הרבה פעמים זה מסיבות פוליטיות כך.

  אז אצל השמאל לרוב, יש החלשה. כמדיניות מעוולת ומכוונת. וזה מסיט למעוול, למעשה העוולה, ולא לקורבן שהוא חלש מטבעו. אלא, החלישו אותו, לצרכים זדוניים פוליטיים וכדומה.

  אז עם כל הכבוד, זוהי הטרמינולוגיה, שבעליל מאששת זאת.

  וכך נגד מי יוצא השמאל:

  בעלי הון. קשר של הון שלטון. כוחות גלובליים בדמותם של תאגידים גלובליים עושקים. קולוניאליזם או מעין. מחריבי אקלים שפוגעים בילידים מקומיים, שבטים, או סתם תושבים. מערכות פיננסיות גלובליות, שעושקות כלכלה עולמית וכדומה. כל אלו מעוולים, והאדם הקטן, עממים שונים, הם הקורבנות שלהם פשוט.

  נמחיש אחר כך גם…..

  אהבתי

 10. הנה קמיליה:

  תמר זנדברג, מצוטטת, בקשר לזיהום במפרץ חיפה, ותוכניות שם שונות שיעצימו זיהום. את הרי הנושא קרוב מאוד לליבך. אז הנה נצטט אותה:

  "אני מתחייבת לביטול הקמת נמל דלקים חדש בחיפה, הרחבת בזן פי 3 ותכנית קרקעות הצפון הפותחת קרקע נוספת לזיהום, וזאת מכיוון שמדובר באינטרס לאומי. הפעם, קשר הון השלטון יפסיד, וזאת מכיוון שהמאבק הזה צודק ונכון. היום, שלושה ימים לפני הבחירות, המדינה הולכת למהפך שלטוני. במהפך הזה יבוטלו הרחבת בז"ן, קרקעות הצפון והנמל הפרטי."

  עד כאן הציטוט:

  מבחינתה, ברור כשמש שזה הון שלטון. זה לא אנשים פריקים ירוקים. זה לא טבע הדברים. לא טהרנים. לא גנים. לא טירוף צדקני. אלו קורבנות. הקורבנות הם תושבי מפרץ חיפה. וקורבנות של מה ? של הון שלטון פשוט. יחסי הון שלטון, הם המעוולים פשוט.

  כאן:

  https://tv.social.org.il/updates/35989

  נמחיש אחר כך, הרבה הרבה יותר חזק…..

  אהבתי

 11. קמיליה,

  לפני שננדוד למחוזות זרים, הנה כאן, מאמר של מאיר עמור בהעוקץ. נצטט:

  "מזרחי" היא מציאות חברתית צברית, שנוצרה על ידי מדיניות ממשלתית. למדיניות זו היו אספקטים ברורים של קיפוח ואפליה כנגד יהודים לא-אירופאים.מדיניות זו באה לידי ביטוי בפיזור אוכלוסין, בהשקעת משאבים פיננסיים, בפריסה ובעיצוב של ציפיות ותקוות חברתיות ותרבותיות, בחלוקת כוח פוליטי, בהכרה ( או במניעה) בערך ובתמיכה (או בשלילה) מוסדית. הורי היגרו לישראל ממרוקו. אני נולדתי כאן. אני ישראלי-יהודי. בדרך כלל המהגרים שהגיעו ממדינות לא-אירופאיות בישראל זכו לצד הנוקשה יותר של מדיניות ממשלות ישראל: פיזור אוכלוסין בעייתי, השקעה מינימלית של משאבים, מערך ציפיות נמוך, חלוקת משאבים שיצרה ומיסדה אי-שוויון. על כן להיות דמוקרט ישראלי בעבורי זה בראש וראשונה להיאבק נגד אי-השוויון שנוצר בישראל כפועל יוצא של מדיניות ממשלתית עוינת. להיות דמוקרט בישראל פירושו, בראש וראשונה, להיאבק באי-השוויון בחברה הישראלית היהודית. ישראל של היום צריכה אג'נדה אזרחית."

  עד כאן הציטוט:

  עיננו הקוראות. עסקינן באוכלוסיות מוחלשות. מוחלשות על ידי מדיניות ממשלתית מכוונת לטענתם. והשמאל, מה גורס ? שיש לדאוג לשיוויון. לדאוג לתיקון חברתי. לתיקון עוולות כגון דאלו. למה ? אלו קורבנות, שהוחלשו על ידי מעוולים. מי המעוול לשיטתם ? המימסד הישראלי. האליטה הלבנה האשכנזית וכדומה. שהחלישו על ידי מדיניות מכוונת, קבוצות שלמות:

  נשים. ערבים. מזרחיים. עניים. וכדומה.

  זה תיקון העולם של השמאל. אבל, השמאל לא יגרוס, שאדם נכה, שגונב או רוצח, בלי סיבה ממשית, ורק בגלל שהוא נכה הוא גונב, צריך להעלים עין. זה שהוא נכה, וחלש, לא נותן לו צידוק לרצוח. לגנוב. לעשוק כמובן.

  לפעמים, יש גבולות דקים בין קורבן וחלש, אבל, ברמה העקרונית אין לטעות, כפי ההמחשה לעי"ל עם המזדה, ובית עם שני מפלסים.

  כאן להעוקץ:

  https://www.haokets.org/2009/08/18/אתר-העוקץ-גזענות-אנטי-אשכנזית-מול-דמו/

  אהבתי

 12. הנה כאן קמיליה. התנועה המתקראת:

  Occupy wall street

  בעקבות משבר הסאבפריים. משבר פיננסי גלובלי. נצטט עליהם מוויקפדיה:

  Occupy Wall Street (OWS) was a protest movement against economic inequality that began in Zuccotti Park, located in New York City's Wall Street financial district, in September 2011.[7] It gave rise to the wider Occupy movement in the United States and other countries.

  The Canadian anti-consumerist and pro-environment group/magazine Adbusters initiated the call for a protest. The main issues raised by Occupy Wall Street were social and economic inequality, greed, corruption and the undue influence of corporations on government—particularly from the financial services sector. The OWS slogan, "We are the 99%", refers to income and wealth inequality in the U.S. between the wealthiest 1% and the rest of the population. To achieve their goals, protesters acted on consensus-based decisions made in general assemblies which emphasized redress through direct action over the petitioning to authorities.[8][nb 1]

  תנועת מחאה הדוגלת בשיוויון חברתי כלכלי. שימי לב, לזיקה לאיכות הסביבה וירוקים. הם תקפו בייחוד את הסקטור הפיננסי. תקפו את אי השיוויון הכלכלי ( 99אחוז נ' 1 אחוז). ולמי הם מצביעים כמובן ? ברור ששמאל בעיקרון, לא ימין.

  נמחיש אחר כך, את אליזבט וורן. מן המפלגה הדמוקרטית. ונראה ביתר שאת הדברים…..

  כאן:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Occupy_Wall_Street

  אהבתי

 13. הנה, נצטט את אליזבט וורן, לגבי האג'נדה שלה בקשר למסחר גלובלי. נזכיר, רצה לנשיאות דאז, מטעם המפלגה הדמוקרטית, והיא מזוהה כמובן, עם דיעות שמאלניות נניח יותר.

  נצטט:

  For decades, big multinational corporations have bought and lobbied their way into dictating America’s trade policy. Those big corporations have gotten rich but everyone else has paid the price. We’ve lost millions of jobs to outsourcing, depressed wages for American workers, accelerated climate change, and squeezed America’s family farmers. We’ve let China get away with the suppression of pay and labor rights, poor environmental protections, and years of currency manipulation. All to add some zeroes to the bottom lines of big corporations with no loyalty or allegiance to America.

  נתרגם ספונטנית:

  מזה עשרות בשנים, תאגידים גלובליים הכתיבו באמצעות קשרי שלטון את מדיניות הסחר של אמריקה. הם התעשרו, וכל השאר שילמו המחיר. איבדנו מליוני משרות במיקור חוץ. משכורות של אמריקנים ירדו לשפל. הם גרמו להאצה של הרס האקלים והסביבה, וסחטו עד תום, את החקלאים האמריקנים. הנחנו לסינים לעשוק עובדים או לגרום לעובדים לאבד זכויות, להרוס הסביבה, ולבצע מניפולציות מטבע. כל זה, בשביל להוסיף אפסים של רווח במאזן של התאגידים הגדולים, שאין להם שום נאמנות לאמריקה עצמה.

  עד כאן התרגום:

  אז ברור כשמש הדבר. התאגידים הגדולים, המקורבים לשלטון, מקבלים כחפצם, והקורבנות, הם האמריקנים הפשוטים. האנשים הקטנים.

  כך גם נניח בפלילים. הכושים הם לא עבריינים מועדים. הם קורבנות. של שיטה. של עושק. צריך לבצע דה תקצוב ( Defund) של המשטרה. על מנת שהמשטרה לא תעשוק שחורים. הבעיה הינה המעוולים. השיטה. המשטרה. לא עבריינים. עבריינים הם קורבנות של השיטה. הם התוצר של השיטה. של העדר הזדמנויות. של אפליה.

  זה השמאל ( במובן הזה, בשונה מן המובן הפילוסופי).

  כאן לאליזבט:

  https://elizabethwarren.com/plans/new-approach-trade

  אהבתי

 14. אל רום: אתה טוען ש:
  "זה תיקון העולם של השמאל. אבל, השמאל לא יגרוס, שאדם נכה, שגונב או רוצח, בלי סיבה ממשית, ורק בגלל שהוא נכה הוא גונב, צריך להעלים עין. זה שהוא נכה, וחלש, לא נותן לו צידוק לרצוח. לגנוב. לעשוק כמובן".
  אבל השמאל כמעט לא מגנה פיגועים של ערבים נגד ישראלים ויהודים או לפחות לא מגנה אותם באותה פרופורציה כמו שהוא מגנה פיגועים של יהודים נגד ערבים. היו הרבה יותר פיגועים מהסוג הראשון אבל מרבית הגינויים של השמאל היו נגד פיגועים מהסוג השני.
  למשל: היה מקרה שערבי רצח אשה יהודיה. מיד לאחר מכן היו הפגנות של יהודים שבהן קללו ערבי. השמאל הזדעזע מהקללות נגד הערבים אבל לא מהרצח.
  אני זוכר פיגוע שבו ערבי הסיט אוטובוס של אגד שנסע לירושלים – לתהום. היו כ-15 הרוגים. באותו יום כתגובה לכך כמה יהודים הרביצו ל-3 ערבים. השמאל גינה את המכות ולא את הפיגוע.
  יש עוד הרבה סיפורים כאלו.

  אהבתי

 15. חייל זקן כתב:
  " …אילו אני שר הטקסים הייתי קובע יום שנאה לגרמנים ומדליק כל שנה 6 גרמנים."
  ———————–

  למה רק את הגרמנים?
  הגרמנים אמנם תפקדו כהנהלה הבכירה בפרויקט השמדת העם היהודי, אך היו להם המוני מנהלים זוטרים ועובדים מסורים (הן בשכר והן בהתנדבות) בכל רחבי אירופה (ובעיקר במזרחה.
  יותר מכך, הם זכו למשתפי פעולה הכרחים גם ביבשות האחרות, שחסמו ביעילות את גבולותיהם לכניסת פליטים יהודים (כולל לדוגמא ארה'ב ואוסטרליה), כך שהקורבנות הפוטנציאלים לא יכלו להימלט מהמלכודת.

  אגב, להערכתי בתקופתנו עלות הצתת כל גרמני בטקס פומבי מצולם (גם אם יהיה ניתן להוכיח שהוא עצמו שירת במסירות את הממסד הנאצי) תהיה כנראה של מיליוני או מיליארדי יורוים.
  מה שניתן היה לעשות מייד לאחר התבוסה של גרמניה – כבר לא ניתן לעשות היום.

  אהבתי

 16. לאל רום,

  איני טוענת לרגע שאין אנשים (או קבוצות או עמים) שהפכו לקורבנות למעשים (או מחדלים) נפשעים, שדוכאו והוחלשו. ברור שמגוון אדיר של תופעות שכאלו היו בעבר /ישנן בהווה /יהיו בעתיד.

  אבל אני טוענת שלא *כל* מי שחלש – הוא קורבן שהוחלש. לטענתי לא את *כל* השונות הנצפית בין אנשים ובין קבוצות ובין עמים ניתן להסביר בעוול ובפשיעה. יש *עוד משתנים* שיכולים להסביר את השונות הנצפית, או לפחות את חלקה.

  הדוגמא שעולה כרגע בראשי נוגעת לרמות ההישגים של צאצאי העולים מאתיופיה לישראל, לאחוז בעלי התיקים הפלילים בתוכם, ועוד ועוד ממצאים קשים.
  זאת למרות שלא הייתה אף קבוצת עולים לארץ שהמדינה השקיעה בהם יותר (פר גולגולת) מאשר בעולים מאתיופיה וצאצאיהם.

  נהוג להסביר את מצבם *רק* בגזענות המופנית כלפי צבע עורם ובאפלייתם לרעה, ב"שיטור יתר" הננקט נגדם ועוד ועוד.
  כלומר – תפיסתם כל העולים מאתיופיה וצאצאיהם כקורבנות פשיעה רב ממדית מתמשכת ז(יחד עם מאמץ לזהות את כל הפושעים נגדם, להענישם ולהרתיעם).

  אך להערכתי העמדות הגזעניות (שאין לי ספק שגם הן קיימות) יכולות להסביר רק חלק מהשונות הנצפית. אולי אפילו לא את רובה.

  בעיני העדות המובהקת ביותר לכך היא מבחני המוכנות לכיתה א', שנעשים בכל גני החובה הממלכתים / ממלכתים דתים /ערבים. כלומר בכמעט כל בני 4-5 בארץ.
  למיטב זכרוני, תוצאות הילדים שהם צאצאי העולים מאתיופיה (אפילו אלו ששני הוריהם כבר נולדו בארץ) היו מזעזעות. הפערים בינם לשאר הילדים היו מאוד מובהקים. ואנו מתייחסים לגיל שבו עדין אי אפשר לתלות את האשם ב"שיטור יתר" וכד'.

  שני הסברים אפשרים לשונות שהתגלתה בקרב בני 4-5:
  1. גנטיקה: רמת האינטליגנציה של העולים לארץ מאתיופיה דומה מדי לרמת האינטליגנציה של שאר תושבי אתיופיה /שאר תושבי יבשת אפריקה (למיטב זכרוני, המאוד מפוקפק, הממוצע האפריקאי הוא בסביבות 70-80 נק' IQ).
  אם כך הדבר – זהו מקור חולשה משמעותי, שלא ניתן לייחס לאיזשהו גוף מעוול ונפשע. הם לכל היותר קורבנות גורלם.

  2. תרבות: נמצא שאחד המשתנים המסבירים את רמת המוכנות לכיתה א' הוא קיום / העדר נוהג לקרוא לילדים מספרים, לשאול את הילדים שאלות על הסיפורים, לעודד את הילדים לשאול שאלות ולענות עליהן.
  תנאי הכרחי לכך, אם כי לא מספיק, הוא אוריינות של האמהות + פרקטיקות גידול ילדים (שלרוב עובר מדור לדור במשפחות).
  נשים רבות שעלו לארץ מכפרים באתיופיה היו אנלפבתיות. אך גם אלו שלמדו במערכת החינוך הישראלית – לא התייחסו להקראת ספרים לילדים לפני השינה ו/או לעידודם לשאול שאלות כפרקטיקה מובנת מאליה.
  יתכן שבעתיד הרחוק פרקטיקות גידול הילדים של צאצאי העולים מאתיופיה ישתנו ויותאמו יותר לעולם השם דגש אדיר על השכלה – אך כיום אנו מצויים רק בדור השלישי, לכל היותר, של ההגירה לארץ מאתיופיה.
  גם במקרה זה קשה להאשים מישהו בהחלשה מכוונת של העולים מאתיופיה.
  גם הם עצמם אינם אשמים בתרבות אליה נולדו ובפרקטיקות גידול הילדים שלה.

  למרות שלהערכתי כנראה חלק ניכר מהיכולת לשפר את המצב – נמצאת בידי הקהילה האתיופית עצמה. זו לא "האשמת הקורבן", אלא ניסיון ליחס לו יותר סוברניות ויותר השפעה על גורלו.

  אבל הפרקטיקה של השמאל, של האשמת *אחרים* בכל חולשה – מונעת את העיסוק, שהוא לעיתים חיוני, בקבלת אחריות ובבדק בית פנימי.
  כלומר, לא מדובר רק בעשיית צדק / במניעת האשמות שווא, אלא בתפיסת עולם שעלולה לפגוע דווקא בחלשים ובניסיונות לשפר את המצב

  Liked by 1 person

 17. כן קמיליה, בשביל השמאל, זה חיוור ומתועב מה שאת כותבת. בשבילם הם קורבנות. קורבנות של השיטה. של מחדלים. של אכזריות. גם אם יש שונות גנטית תרבותית, או מה שלא יהיה, מעט רלבנטי בשביל השמאל.

  שמאלני יגיד לך, ששוטר רואה אתיופי, הוא מיד נדרך. מיד רואה עבריין מועד. כך גם בארה"ב לגבי כושים וכו… וזה מייצר הטייה והתנהגות שמסחררת יחסי קורבן מעוול.

  וזה מעגל שלא נגמר.

  נניח כך:

  נניח אתיופי כולו נורמטיבי. אין לו שום רקע או הטייה עבריינית. שוטר רואה אותו, חושד משהו ערטילאי, ומעכב אותו נניח. האתיופי, מלא זעם פרהדיספוזיטיבי לגבי מה שעושים לבני העדה שלו. אז ניכר בטונים, בשפת הגוף, באנדרטונים שלו הדבר במפגש עם השוטר:

  אז השוטר קולט, שהוא בעצם, לא מדבר ומתנהג כמו אדם נורמטיבי למעשה. שוטר קולט מהר מאוד, מאבחן מהר מאוד, אם לפניו אדם נורמטיבי אם לאיו, או הייבריד משהו. למה ? כי האתיופי, ממורמר כך או כך. גם אם הוא נורמטיבי. אז השוטר מיד החושים שלו נדרכים, שהבן אדם, בשבילו משטרה זה מניאקים. בשביל מי משטרה זה מניאקים ? ברור, עבריינים. חזירים נניח שוטרים.

  אלא מאי:

  אם אתה לבן. אליטי. וגם מתנהג כמו אתיופי, זה יהיה מעודן. בשפה נניח ככה יותר גבוהה ומושכלת. השוטר גם ירגיש משהו אחר. הוא לא יגיד עבריין קטן, אלא, חתרנות מושכלת, גבוהה. אי ציות אליטי נניח. אבל, אתיופי ? ברור שזה מגוחך.

  כל זה חרבנה…….

  Liked by 1 person

 18. מנגד קמיליה, אם הדבר מענין אותך, אז הקייס הידוע של פרופסור גייטס בארה"ב ( כושי מן הסתם):

  פרופסור מכובד. מהארוורד. הוא חזר מנסיעה לסין, הבית היה נעול. ניסה לפרוץ אותו. הוא כמובן כושי.

  כמובן ששכן רואה זכר שחור, מנסה לכאורה לפרוץ דלת. מזעיק משטרה. השוטר כמובן, לא מעלה על דעתו במחשבה ראשונה, שהוא בעל הבית, ובטח ובטח שהוא לא פרופ' מכובד מהארוורד.

  הוא נאזק, הכל בגין חילופי דברים קשים. נעצר בעוון, נניח הפרעת הסדר הציבורי. אחר כך, ההאשמות נגדו, בוטלו וכו….

  כאן בוויקיפדיה:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Henry_Louis_Gates_arrest_controversy

  אהבתי

 19. IQ גבוה בפעולה

  אהבתי

 20. גורמים במשטרה טענו היום (שבת) כי חבר הכנסת עופר כסיף התעמת עם השוטר ובעט בו. לדברי אותם גורמים, השוטר חבק את חבר הכנסת במטרה לעצור אותו ואז כסיף הכה את השוטר באגרוף. כתוצאה מהעימות השוטר נחבל ברגלו ובפניו. בתיעוד חדש שפורסם נראה כסיף מכה באגרוף את השוטר.
  https://www.kan.org.il/item/?itemId=103608

  אהבתי

 21. לכל המעונין (תמריץ בטח יגלה ענין אני מניח):

  צו נשיאותי של ביידן, מקים ועדה לענין התפקוד של בית המשפט העליון, ולענין הליך מינוי שופטים לבית המשפט העליון. 36 חברים בוועדה, מומחים למשפט מכל קצווי ארץ, וימסרו לו דו"ח. נראה לאן מועדות פניו בדיוק. על פניו, זה חסר תועלת, אבל, נראה.

  כאן:

  https://www.whitehouse.gov/briefing-room/presidential-actions/2021/04/09/executive-order-on-the-establishment-of-the-presidential-commission-on-the-supreme-court-of-the-united-states/

  Liked by 2 אנשים

 22. אל רום
  "נניח, אדם מסכן, יש לו כולה מזדה. כולה 3 חדרים. הוא חולם על 2 מפלסים. על מרצדס קלאס סי או פורש 911. הוא יכול להיות מסכן סובייקטיבית. מסכן מאוד.אש בוערת בעצמותיו. השמאל לא יתייצב לצידו."
  התיאור שלך רק צריך להגדיל אותו לדירת 5 חדרים וחוץ מהמזדה שצריך לציין שהיא חדשה גם מזדה שניה קטנה לילדים. מתאים להמוני חברים בהסתדרות ומשום מה השמאל כן מתייצב לצידם.

  אהבתי

 23. arn,

  אני פה לא מסנגר על השמאל אם לא הבנת, אלא, מתאר מהו שמאל בקשר לנושא הפוסט. כך או כך, אין קשר בין הציטוט אותי, לבין מה שכתבת בהמשך בכלל.

  אבל, באם התעקשת כבר, אז נזרום:

  השמאל כפי הבנתו ושיטתו, של יחסי קורבן מעוול כפי שציינתי, גורס כך:

  הקורבנות הם הפלסטינאים. אנו המעוולים. אפילו אם זה באופן יחסי, עדיין אנו המעוולים, והפלסטינאים הם הקורבנות.

  אז נאמנים לשיטתם, הם תוקפים את המעוולים, יותר מאשר הקורבנות, שגם נמצאים הרי לשיטתם, בעמדה מוחלשת. בעוד אנו בעמדה החזקה, השלטת, הנהנית מעודף כוח עצום, בכל מובן שהוא.

  מעבר לזה, שהם עצמם ישראלים. אם אתה רוצה לשנות משהו. אתה מתחיל מבית. שם יש לך השפעה, כוח, אמצעים, הבנה וכדומה.

  אז אין שום קשר בין מה שכתבת, לבין מה שאני תיארתי. נהפוך הוא, אם כבר, בדרך לא דרך, זה מאשש בדיוק מה שכתבתי.

  להתראות

  אהבתי

 24. משה, אבל השמאל לא מתייצב לצידם, בגלל שיש להם כולה מזדה ולא מרצדס סי קלאס.

  השמאל מתייצב לצידם, כי הוא יוצא נגד אלו שעושקים אותם. מי עושק אותם ? מעבידים. שלטון הון.

  כך שאפילו אם יש הרבה חברי הסתדרות או איגודי עובדים מטעם ההסתדרות אתה מתכוון, שיש להם מזדה, לא משנה שהשמאל יוצא נגד אלו שעושקים אותם.

  ואיך עושקים ? אם כך, שעות עבודה. הפרשות שונות למשכורות. הטרדות מיניות. ועוד כהנה וכהנה מרעין בשין.

  אז אפילו כך …. כך או כך, בראש מעייניו של השמאל, עוני, עניים קשים. אבל, נניח אפילו לשיטתך. נזרום איתך ….

  אהבתי

 25. הנה משה, מהו השמאל הקלאסי, עם או בלי מזדה:

  חוק להלן, חוק המעניק לעובדים זכות ישיבה בעבודה. נניח קופאיות ברשת שיווק. מעבידים אותם כך, שיעמדו כל היום. אז יש להן מזדות נניח. כמו להרבה ישראלים.

  אבל, שלי יחימוביץ ( ועוד חברי כנסת) יזמה החוק, בשביל שמעבידים יחוייבו לתת לעובדים לשבת, כאשר זה הולם את צרכי העבודה.

  אז עם או בלי מזדה. יש עושק מודרני. עבדות מודרנית לידיעתך.

  כאן לחוק:

  יש ללחוץ כדי לגשת אל 17_lsr_300076.pdf

  אהבתי

 26. arn,

  הנה נצטט את גדעון לוי. ממש מושכלות יסוד, להבין מהו שמאל. כך רישא של המאמר בהארץ ( אין גישה לכל המאמר):

  דמיינו: אתם פלסטינים. אולי תושבי מזרח ירושלים. 47 שנים קשות מאחוריכם, חושך גדול ומייאש לפניכם. הרודנות הישראלית שחורצת את גורלכם מכריזה בשחצנות שהכל יישאר כך לעד; עירכם תיוותר תחת הכיבוש "לנצח נצחים". שר הביטחון, השני בחשיבותו בממשלה שרודה בכם, אומר שלעולם לא תקום מדינה פלסטינית.

  דמיינו: אתם פלסטינים. ילדיכם בסכנה: שלשום הרגו כוחות הכיבוש עוד ילד בגלל ש"הדליק בקבוק תבערה". כתובת "מוות לערבים" רוססה ליד הבית. בכל מקום שאליו תפנו, חייל או שוטר מג"ב עלול לנבוח עליכם. בכל לילה עלולים לפלוש לבתיכם בבריונות ובגסות. לעולם לא יתייחסו אליכם כאל בני אדם. יהרסו, ישפילו, יבהילו — אולי גם יעצרו. אולי גם בלא משפט: יש קרוב ל–500 עצירים מינהליים, שיא של השנים האחרונות. אם ייעצר מישהו מיקירכם, תתקשו לבקרו. אם תצליחו, תזכו לחצי שעה של שיחה מבעד לזכוכית. אם יקירכם עציר מינהלי, לעולם לא תדעו מתי ישתחרר.

  עד כאן הציטוט:

  נו, אז מי הקורבן מי התוקפן כאן לפי דעתך מבחינתו הוא ? ברורים היוצרות לגבי דידו. אז אם היוצרות ברורות, אז לעזרת מי הוא צריך לבוא יותר ? להתקיף את מי הוא צריך ? את הפלסטינאים ? הם הקורבנות המובהקים של המצב מבחינתו.

  אז ברור שככלל, השמאל, יבקר יותר את מדיניות ישראל, מאשר את הפלסטינאים, שהם קורבנות מובהקים. על כך, הוא ישראלי. הוא שואף לשנות. את מה? מה שרחוק ממנו יותר, או מה שקרוב אליו יותר ?

  ברור כשמש הדבר.

  אם כי, כמובן, שתלוי בעוצמת פיגוע הטרור הדבר. אבל, ביקורת כללית ככלל, זה ברור הדבר.

  כאן לגדעון לוי בהארץ:

  https://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.2467577

  להתראות

  אהבתי

 27. לכל המעונין, פסק הדין של בית הדין האירופאי לצדק, הקובע, שחיסון חובה לילדים (קורונה) לא מפר זכויות אדם, והוא מותר חוקתית נניח כך:

  https://bit.ly/3scixdn

  אהבתי

 28. רק לציין, שגם חברת הכנסת מרינה סולודקין, וגדעון סער, היו שותפים להצעת החוק לעי"ל, של זכות העבודה בישיבה.

  אהבתי

 29. רק יובהר כאן, הקובץ הכלוא לעי"ל שהעלתי, הינו החוק עצמו, לא הצעת החוק. רק להבהיר זאת. זה החוק הרסמי, כפי שפורסם ברשומות, ולא כולל תיקונים מאוחרים וכדומה.

  אהבתי

 30. רק תיקון לתגובתי לעי"ל, בקשר לפסיקה של בית הדין האירופאי לצדק:

  מדובר על קביעה עקרונית, לגבי חיסון חובה לילדים. לא בקשר ספציפי לקורונה עדיין.

  אהבתי

 31. נקודה שנזכרתי בה, בעקבות פסיקת בית-הדין האירופאי על חיסוני קורונה:
  רמת הפשלות שהאיחוד חווה בהקשר לטיפול בקורונה הוא כל-כך גבוה – שצריך נס בכדי שבסיום משבר הקורונה האיחוד או בכיריו ימשיכו ב"עסקים כרגיל".
  קשה לי לראות את הנציבות הנוכחית ממשיכה ללא טלטלות. או אפילו מדינה נוספת שמדברת ברצינות על עזיבת האיחוד בעקבות מה שקרה במשבר.
  הקורונה לא תפיל את האיחוד, אבל היא עוד פלטת עץ לבניית ארון הקבורה שלו.

  Liked by 2 אנשים

 32. יאיר, כפי שתיקנתי, לא עסקינן בחיסוני קורונה, אם כי יש לכך השלכות ברורות על חיסוני קורונה לבוא לילדים. מדובר על קביעה עקרונית.

  אהבתי

 33. רק נצטט מן הפסק דין, במה מדובר עובדתית ככה בגדול מאוד:

  23. On 18 December 2003 the competent Disease Prevention and Control Centre (hygienická stanice) found him guilty of an offence under section 29(1)(f) of the MO Act for failure to comply with an order to bring his two children, then aged fourteen and thirteen, to a specified health-care establishment with a view to having them vaccinated against poliomyelitis, hepatitis B and tetanus. He was fined CZK 3,000 and ordered to pay CZK 500 in respect of costs (i.e. the equivalent of some EUR 110 in total at the relevant time).

  נתרגם ספונטנית:

  בדצמבר 2003 הרשות למניעת מחלות (צ'כוסלובקיה) מצאה את העותר אשם בעבירה, וזאת בגלל סירובו לציית לצו להביא את שתי ילדיו ( גילאים 13, 14) לחיסון במקום מיועד, זאת על מנת לקבל, חיסון כנגד פוליו, הפטטיס בי, וטטאנוס. הוא נדון לקנס של 3000 במטבע צ'כי ו- 500 לכיסוי הוצאות. ( בסה"כ, 110 יורו בזמנו).

  עד כאן התרגום:

  אז הוא ( כפי במקומות רבים בעולם, הרבה בארה"ב למשל) עותר לבית משפט חוקתי ( במקרה הזה, אירופאי לזכויות אדם) על מנת לאתגר החוקתיות של חובת החיסון.

  להתראות

  אהבתי

 34. תמריץ,
  כמומחה IQ ודאי תוכל לפתור לי 2 קושיות
  1. מה הביא את הערבים להחליף את היהודי שלהם, דב חנין, ביהודי עופר כסיף? האם זה שדרוג IQ?
  2. איך הפך אחד, אלדד יניב, לנציג השמאל בפנלים של הטלוויזיה. האם זה סימן ששם עדיין סבורים שאהוד ברק הוא לא סוס מת?

  אהבתי

 35. Michigan Constitutional Attorney Matthew DePerno released his long-awaited Michigan Elections Forensics Report on Friday, showing 66,194 unregistered ballots tallied in JUST 9 COUNTIES.

  Five massive documents totaling 262 pages contain findings and exhibits for evidence of extensive fraud with regard to the 2020 election.
  https://headlines360.news/2021/04/10/attorney-matthew-deperno-releases-michigan-elections-forensics-report/

  אהבתי

 36. אדם גולד:
  וואו. זה בום.
  בית המשפט העליון באמצעות שופט תורן אופוזיציוני (שטיין) קובע שההרכב בתיקי נתניהו חטא (מספר פעמים!) בתפקיד הכי רגיש והכי מחייב שלו – בחינה של פרטים שהושחרו והוסתרו על ידי התביעה בטענה לחוסר רלוונטיות. כך, לאחר בחינת החומרים המושחרים פסק שהתביעה ובית המשפט פשוט לא אמרו את האמת. בפועל, כך נקבעו כי בחמישה חומרים וראיות (בהם ההודעה המשטרתית של בן כספית) ובניגוד לנטען – החומרים שהוסתרו רלוונטיים להגנה במשפט.

  (כמו כן שטיין הורה להעביר את רשימת החומרים בתיק 1000 הישן ואף ציין שלא יתערב בכך אבל מפאת-מראית-פני-הצדק היה ראוי לגלות גם את החומרים הנוספים ללא מחיקות וולא השחרות – אף אם התביעה סבורה בכנות שהיא לא תסייע לו בהגנתו)
  https://supremedecisions.court.gov.il/Home/Download?path=HebrewVerdicts21650019f02&fileName=21019650.F02&type=4
  עזבו שניה את הפירוט של החומרים והשפעתן הקונקרטית על התיק. יש פה הרבה יותר מזה. העובדה שהמשפט בקושי התחיל וכבר שופטים בודדי ה'שמרנים' בעליון – אלרון ועכשיו שטיין – הפכו כבר פעמיים (!) החלטות של ההרכב הנוגעות לגילוי וכד' אומר המון על הסטייט אוף מיינד הבעייתי של ההרכב )הפרו-תביעתי ממילא) במחוזי ירושלים. הכל מתגלגל בסוף לאזהרתה של פרופ' גביזון זצל שבמצב הנוכחי אין אפשרות אמיתית שנתניהו יזכה למשפט צדק.

  חשוב להבין: ס' 74 הוא חריג ועל רוב מוחלט של הכרעות ההרכב אין בכלל רשות ערעור ולכן הם ישמשו בסיס לניהול ההליך שנים קדימה. סתם, לדוגמה, הסירוב המחוצף של הפרקליטות להסביר את מעמד עד-המדינה-בפועל אילן ישועה התקבל על ידי ההרכב כאילו ההסתרה של רכיב כל כך משמעותי היא דבר לגיטימי. ובקיצור, למרבה הצער, סביב החלטות רבות של ההרכב תישאר עננה כבדה של חוסר לגיטימיות.

  מצב גם אחד מהחומרים ביחס למודיע המשטרתי המפורסם במדינת ישראל. האיש האוזניות והאובססיה: בן כספית.

  אהבתי

 37. חייל
  התשובה לשתי השאלות שלך זהה: האנשים האלו נבחרו כי הם ליצנים יותר מוצלחים מאחרים. מאותה סיבה הפרופסור לס נבחר לשבת בפאנלים בנושא הקורונה. עורכי החדשות אף הודו בכך. אלדד יניב הוא לס על ספידים.

  Liked by 1 person

 38. דרעי לראשות הממשלה!

  https://www.kikar.co.il/amp/389442

  "הרכבת הממשלה: דרעי, גפני וסמוטריץ' הבהירו לרה"מ: אם תביא לבנט את התפקיד – נדרוש אותו גם כי כוחנו גדול יותר או זהה • ב'ליכוד' בוחנים הצבעה על ממשלה ללא הסכמת 'הציונות הדתית' (ארץ)"

  תכל'ס צודקים. מדוע שנסתפק בראש ממשלה שעומד למשפט כשאפשר למנות את מי שכבר הורשע וישב בכלא?

  אהבתי

 39. ימות המשיח. החרדים מכירים בציונות כממשיכה לגיטימית של היהדות והם מעוניינים בה !
  הישג יותר גדול מצירוף ערבים לממשלה !!!
  אני בעד.

  Liked by 2 אנשים

 40. יאיר,
  בזמנו הציע המופתי לרב זוננפלד, מנהיג החרדים, להצטרף למאבקו בציונות. הרב סירב בנימוק "אנחנו מתנגדים לציונות בגלל מה שלא יהודי בה ואילו אתם נלחמים בציונות בגלל מה שיהודי בה"

  Liked by 2 אנשים

 41. מעניין לשים לב להבחנות הדקות בין הרב זוננפלד לבין הרבי מסאטמר אף שחלקו מחנה אידיאולוגי דומה. הרב סאטמר שנא את הציונות לא רק בגלל חילוניותה אלא בשל שאיפת הריבונות היהודית שנדמתה לו חטא נורא. דבר שלא הטריד את הרב זוננפלד באותו אופן וגם היום חוגי אגודת ישראל אינם מוטרדים מהנושא.

  Liked by 2 אנשים

 42. תמריץ,
  תופעה ששמתי לב אליה ולא עמדתי על הגורמים לה הוא היעלמות הטיעון של "שלוש השבועות… (מלשון שבועה)" מהדוקטרינה החרדית

  אהבתי

 43. תמריץ,
  לכבוד פרישתו של השופט העליון מלצר מן הראוי להזכיר את שיא הקריירה שלו הלו הוא "משפט הבוטים הגדול" שהוא גם משיאי הבג"ץ הנוכחי

  אהבתי

 44. הטיעון הזה הופיע יותר במאמרים/ספרים אקדמיים (כמו של רביצקי) אודות שורשי ההתנגדות החרדית, מאשר בפועל בשיחות או ספרים של רבנים חרדים.
  כך שאין לו הרבה מהיכן להיעלם.
  הדוקטורינה החרדית בנויה יותר על העיקרון של "גלות בין יהודים" מאשר "שלושת השבועות".
  "שלושת השבועות" שייכת יותר לעדה החרדית שהיא רק חלק מהחרדיות.

  אהבתי

 45. יאיר,
  בתחילת המאה זה היה הקליע הנותב של אגודת ישראל במלחמתה בציונות

  אהבתי

 46. רק מחמת חשיבות הנושא, נתמצת את הבג"צ נגד מח' הסייבר בפרקליטות:

  מח' הסייבר בפרקליטות, עוסקת בעבירות ברשת האינטרנט. המח' עובדת בשני מסלולים. הראשון " מסלול סטטוטורי". השני "מסלול וולונטרי". המסלול הסטטוטורי, זהו מסלול, אשר מושתת על הסמכה מלאה וחוקית של הפרקליטות לפעול כחוק נגד עבריינים ועבירות פליליות.

  המסלול השני, זה הוולנטרי, הינו מסלול, שבו, הפרקליטות, גם בעיני עצמה, לא מוסמכת לגמרי לפעול על פי חוק. מכאן, שבאופן מעין וולנטרי, היא פונה, למפעילי פלטפורמות מקוונות באינטרנט, ומתריעה בפניהם על איזה תוכן או פעילות שהיא במהותה עשויה לעלות לכדי עבירה פלילית, וגם מפירה את כללי הקהילה כפי שהמפעיל של הפלטפורמה מכתיב (נניח פייסבוק).

  העתירה או העותרים (עדאלה, והאגודה לזכויות האזרח) מעלים טענות, רק כנגד המסלול הוולונטרי. הם טוענים, לפגיעה בחופש הביטוי, ולפגיעה בהליך הוגן.

  השופטים קבעו כך:

  שבעצם, השאלה המרכזית, הינה זו, האם יש פה פגיעה בזכויות יסוד על ידי מעשה שלטוני של המדינה ( בעצם הפניה של הפרקליטות למפעילי פלטפורמות כאלו). למעשה, השופטים קבעו:

  שאפשר שהפרקליטות תעשה דבר כזה, על סמך, סעיף 32 לחוק יסוד הממשלה. הסעיף הזה, מעניק מה שנקרא "סמכות שיורית" לממשלה, לפעול או להסמיך לפעול ציבורית, במקום בו, אין הסמכה מפורשת וכדין לפעול כפי שפועלים ( כפי הפרקליטות פה). אלא מאי:

  שהסעיף לא מסמיך לפעול באם:

  ישנה רשות ציבורית מקבילה אחרת שיכולה כדין לפעול בענין.

  באם הפעולה אינה כדין, או סותרת הדין.

  ולעניינו, באם הפעולה פוגעת בזכות יסוד.

  מבחינת השופטים, העתירה נדחתה מהסיבות הבאות:

  חסרה תשתית עובדתית. לא צורפו נציגי הפלטפורמות המקוונות, כך שדעתם לא נשמעה, ונתונים עובדתיים חסרים בגין כך.

  ולגבי פגיעה בזכויות יסוד כאמור:

  לא ברור לגמרי, בגין העדר תשתית עובדתית, שהמדינה עצמה פוגעת בזכויות יסוד. שהרי, היא לא מסירה תכנים למשל, תכנים פוגעניים, אלא, פונה למפעילי הפלטפורמות, והם מפעילים שיקול דעת שלהם לכאורה. אבל, לא המדינה ישירות עושה זאת. לכן, הסמכות השיורית עדיין רלבנטית, שהרי, הפגיעה בזכויות היסוד, מתבצעת תכל"ס, על ידי מפעילי הפלטפורמה, ולא המדינה עצמה.

  אלא ששוב:

  אם המדינה הייתה מסירה התכנים, ולא המפעילים, אזי, הייתה פגיעה בזכות יסוד לגבי השופטים, פגיעה כאמור, ישירות על ידי המדינה, וסעיף הסמכות השיורית לעי"ל, לא היה יכול להוות מקור הסמכה כלשהוא, לפעילות הפרקליטות, במסלול הוולונטרי.

  אהבתי

 47. רק יוער או יושלם כאן לגבי בג"צ הסייבר:

  השופטים, הסתייגו מחוסר השקיפות, הבקרה, והתיעוד בפעולות מח' הסייבר כאמור, וקראו מפורשות, להנהיג יותר שקיפות ותיעוד.

  ועוד חשוב להדגיש:

  ציינתי שהייתה חסרה תשתית עובדתית בהעדר משיבים נכונים ( כלומר, מפעילי הפלטפורמות המקוונות, לא צורפו לעתירה ולא השיבו לה).

  עסקינן לא רק בנתונים סטטיסטיים כלליים לגבי הסרת תוכן או חסימה למשל. אלא:

  לא ברור בכלל, ברמת הבינה המלאכותית הקיימת בפועל היום, שמה שנתפס כפעילות עבריינית, לא נעשה על ידי בוטים בהרבה מאוד מקרים. או כי אז, עסקינן במימד משפטי שונה לחלוטין.

  על כך, חסרה תשתית עובדתית בינלאומית. תוכן למשל שנכתב בחו"ל ועולה כאן או מתפרסם כאן. והרי, הדינים והחוקים במקום ממנו הם עולים, גם צריכים להילקח בחשבון.

  אז בהעדר תשתית עובדתית מקיפה יותר, נדחתה העתירה כאמור.

  לגבי השאר, לא נישאר צעירים יותר……

  להתראות

  אהבתי

 48. רק נצטט להשלמה ככה, את סעיף 32 לחוק יסוד הממשלה, שעוסק כאמור, בסמכות השיורית של הממשלה:

  תחת הכותר:

  "הסמכויות השיוריות של הממשלה"

  כך הסעיף:

  32. הממשלה מוסמכת לעשות בשם המדינה, בכפוף לכל דין, כל פעולה שעשייתה אינה מוטלת בדין על רשות אחרת.

  עד כאן הציטוט:

  אז זוהי השיוריות כפי שנקוב. כל פעולה, שאין עליה דין מחייב לפעולה על רשות אחרת, מותרת לממשלה. כלומר, מעין ואקום חוקי שנוצר, והממשלה, ממלאת אותו.הכל בסייגים כפי שציינתי לעי"ל.

  למשל:

  היה צריך פעם לשלוח שוטרים לחו"ל, לעזור לאו"ם בהאיטי. שוטרים ישראלים. נעם פדרמן, עתר לבג"צ, וגרס שאין סמכות חוקית לעשות כדבר הזה. בג"צ אישר הדבר, מכיוון שיכול ליפול הדבר, על סמכות שיורית של הממשלה כאמור.

  הבג"צ הינו, בג"צ 5128/94, נועם פדרמן נ' שר המשטרה ומפכ"ל המשטרה.

  אשאיר אותו אחר כך……

  אהבתי

 49. חייל האם דורון היה כותב את אותם הדברים לו, למשל, אהוד ברק היה ראש הממשלה בעשור האחרון ועד היום?

  אהבתי

 50. amehaye,
  אם ברק היה ראש ממשלה יותר מקדנציה אחת מי שהיה כותב על ישראל היו היסטוריונים ולא פובליציסטים

  Liked by 2 אנשים

 51. גרמניה האחרת (קיראו את כל השירשור)

  Liked by 1 person

 52. צור ארליך

  שְׁנֵי יְמֵי זִכָּרוֹן סְמוּכִים כָּל שָׁנָה,
  לְטוֹבַת הַחִשּׁוּב הַכְּלָלִי
  כַּמָּה עוֹלֶה לָנוּ עִם מְדִינָה
  וְכַמָּה עוֹלֶה לָנוּ בְּלִי.

  Liked by 4 אנשים

 53. לכל המעונין, חקיקה באמת יחידה במינה וחדשנית בניו זילנד:

  המגזר הפיננסי, יחוייב, לדווח על סיכוני אקלים. כלומר, כיצד שינויי האקלים וכדומה, משפיעים וישפיעו על העסקים שלהם, ועל קבלת ההחלטות בהתאמה.

  כאן בג'וריסט, ולינקים שם לחקיקה וכדומה:

  https://www.jurist.org/news/2021/04/new-zealand-introduces-legislation-to-require-financial-sector-disclosures-of-climate-change-impact/

  אהבתי

 54. אבו עלי אקספרס:
  פרטים חדשים על הפיצוץ במתקן הגרעיני בנטנז

  "נודע לאבו עלי ממקורות במזרח"(😄)
  שפצצה במשקל 150 קילו שהוטמנה במתקן בנטנז היא זו שגרמה לנזק הכבד ביום ראשון האחרון.

  ולענייננו, עלי רזא זאכאני, יו"ר המרכז למחקרים בפרלמנט איראני(הוא גם חבר פרלמנט מן המניין – א"ע) סיפר בראיון לערוץ תקשורת המזוהה עם משמרות המהפכה כי במתקן בנטנז נהרסו אלפי צנטריפוגות, המהוות את רוב הצנטריפוגות שברשות איראן, לאחר שפצצה במשקל 150 קילו שהוטמנה במקום התפוצצה.
  לדבריו ההבטחות של בכירי המשטר להחליף את כל הצנטריפוגות שנפגעו בחדשות הן "הבטחות שווא". (הוא מתייחס כאן לדבריו של עלי אכבר צאלחי, יו"ר הרשות האיראנית לאנרגיה אטומית – א"ע)

  זאכאני ציין כי איראן הפכה ל"גן עדן למרגלים" וכי מנגנון הביטחון האיראני לא מבצע את תפקידו נאמנה.
  עוד סיפר כי צירי הפרלמנט "בכו דמעות של דם" כאשר נחשפו למימדי ההרס במתקן הגרעיני.

  באשר לאופן החדרת חומר הנפץ למתקן הגרעיני סיפר זאכאני כי מיכלים בעלי תכולה גרעינית הועברו לתיקון בחו"ל, שם הוטמן בתוכם חומר הנפץ וכאשר הוחזרו לאיראן לא חשדו בכך מנגנוני הביטחון האיראנים.
  בהתייחסו לפיצוץ קודם באתר סיפר זאכאני כי אדם שהצליח לחדור למתקן בנטנז הטמין חומרי נפץ בתוך המשרדים במקום.
  ***
  נראה שיש מי נהנה לחסל חשבונות בתוך כוחות הביטחון האיראנים ומנצל לשם כך את האירוע בנטנז.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: