כדור הארץ צריך תינוקות של קוראי הארץ

עיתון הארץ, כמה אופייני, קורא להפחית ילודה למען כדור הארץ. הכול במטרה להפחית זיהום ופליטות גזי חממה. אבל הקונספט שגוי וקצר רואי. יש בכדור הארץ שתי שכבות אוכלוסיה: האחת היא משכילה ואכפתית, מודעת לנושאים של איכות סביבה. השנייה היא ענייה ונחשלת. מהשכבה הראשונה יוצאים בני אדם שהם מזהמים גדולים, שטסים הרבה, צורכים הרבה, חיים כמו בני אדם מודרניים. אבל מהשכבה הזו יוצאים גם הממציאים, היזמים, בעלי הרעיונות שמוצאים דרכים לספק את צרכיהם של בני אדם רבים ואף להגן על הטבע תוך כדי. אם אמא מודרנית מהמערב תשתכנע, בשם הדאגה לכדור הארץ, להסתפק בילד אחד ולא בשניים, או בשניים ולא בשלושה – מי אמר לה שהילד או הילדה שעליהם ויתרה לא יהיה בדיוק אותו הילד שתועלתו לכדור הארץ תעלה עשרת מונים על נזקו. ואין מדובר רק בפנטזיה או בספקולציה. יש סיבה לכך שכדור הארץ הצליח לעמוד בהתפוצצות האוכלוסיה האנושית שבעקבות המהפכה התעשייתית ועד עתה מבלי שנגיע לרעב המוני. בהתפוצצות האוכלוסיה הזו עצמה נולדו מדענים חכמים שגדלו ומצאו את הדרך לספק את צרכי האוכלוסיה. עכשיו, עם עליית המודעות הסביבתית, אותם המדענים גם עמלים על דרכים להגן על כדור הארץ.

החישוב הזה לא באמת תקף למדינות ולאוכלוסיות שמהן לא יוצאים יזמים וממציאים, מהן אי אפשר לצפות להועיל משהו לכדור. מבחינת כדור הארץ, ילודה שלהן היא נזק נטו. אבל הציבורים הנחשלים האלו הם ממילא לא הציבורים שישמעו לקריאות להפחתת ילודה.

ציבור קוראי הארץ הוא, לצד ציבור קוראי עיתוני האיכות בסינגפור ובשוויץ, הציבור שבו היחס בין מספר הנפשות לפרסומים מדעיים גאוניים הוא אופטימלי. לכן הארץ הוא העיתון האחרון שצריך לפרסם קריאה להפחתת ילודה.

42 תגובות על ״כדור הארץ צריך תינוקות של קוראי הארץ״

 1. אני דווקא חושב שקריאה של עיתון הארץ מצויינת כמו שחילקת בין שתי שכבות באוכלוסיה לאוכלוסיה המשכילה והלא משכילה גם את השכבה המשכילה יש לחלק לשני שכבות. שכבה של אנשי מדע שממילא יבינו את החשבון שעשית והקריאה שלהם לא תשפיע עליהם ושכבה של פסאודו אינטלקטואלים ששייכים למדעי הרוח שעושים נזקים עצומים ואם הם ישמעו לקריאה האנושות רק תרוויח.

  אהבתי

 2. האייקיו הגבוה זורם בין מדעי החברה למדעי הרוח. דהיינו פרופסור לספרות יכול להוליד פרופסור למתמטיקה וההיפך. ההצטיינות היהודית עצמה מספרת זאת כי מקורה בראש ובראשונה באינאליגנציה מילולית אבל תרומותיה בכל ענפי המדע.

  אהבתי

 3. חייל זקן, בתגובה לליזר שלך, יש שיטה שנקראת ריזור אדג', קצה הלהב, לא משגרים נקודה אחת לוהטת אלא רצף של נקודות קרובות אחת לשניה כך שאין צורך לדייק. ב 20 שנים האחרונות הבעייה העקרית היתה החישנים, עם התפתחות ה 4G וה 5G הצליחו לפתור חלק גדול מהבעיות שהיו בעבר בתקשורת ודיוק

  אהבתי

 4. תמריץ
  מעניין האם יש מחקר על בנים של זוג ממדעי הרוח – הסיכוי שלהם במדעים לעומת כלל האוכלוסיה.
  דבר נוסף, נראה שאתה מקשר בין ספרות לאינטלגנציה מילולית. ההצטיינות היהודית באינטלגנציה מילולית היא מקורה בלימוד הגמרא שודאי קשורה מאוד לניתוח וחשיבה מדעית והניתוח מתמקד בלוגיקה של המילים ולא ביופי והצגתו בצורה יפה. אנשי הספרות אולי דומים ללומדי המדרשים ואגדות חז"ל. לדעתי אנשי המדעים בעלי אינטלגנציה מילולית הרבה יותר גבוהה מאנשי מדעי הרוח – מעניין לבדוק את זה או האם יש נתונים או מחקר על זה.

  אהבתי

 5. תמריץ
  עברתי בויקפדיה על כמה וכמה מתמטיקאים ישראלים – רצל רובם המוחלט לא כתוב שום דבר על ההורים, אצל מי שכן מצאתי כתוב אז פרט לאחד שההורים שלו לא היו משכילים לכל השאר היו הורים בעלי השכלה מדעית, לא מצאתי אף אחד עם הורים ממדעי הרוח.

  Liked by 1 person

 6. תמריץ,

  תשמע, עם כל הכבוד, פה מה שאתה כותב, ממש לא מדוייק:

  לא כך רואים זאת בעולם ( לפחות הרבה יותר מדי אנשים). והעובדה הזו כשלעצמה מספיקה.

  קודם כל, מעבר לכיעור שבקביעה, ששכבות נחשלות או פרימיטיביות לא מועילים לכדור הארץ ( חרדים למשל ?) זה לא נתפס כך. מכיוון, שהרבה יותר מדי אנשים, הם בעלי תפיסה נקרא לזה: שאנטית/ רומנטית. הם עוגנים על חיים אוטופיים. חיים בחיק הטבע. על חיים או תפיסה קדמונית יותר. מגלים הרבה תועלת בדבר. בריאות נפשית מנטלית. זה התגבר אגב בעקבות הקורונה. כך אנו רואים, המון גופים, שדואגים לשימור קבוצות אתניות קדמוניות בעולם. באמזונס. אפריקה. אסיה וכדומה. גם החוק הבינלאומי, דואג להם לא פחות.

  זה ככה מנטלית נפשית.

  אגב, כפי שכבר ציינתי, הנזק לכדור הארץ, במובן של שינויי אקלים, כבר נעשה, ואין דרך להשיב הדבר כרגע. טריליוני טונות של פחמן דו חמצני כבר שוחררו, וייקח עשרות מאות שנים עד שזה יתפרק. אין דרך כרגע ממש, לפרק את כל זה. רק להסתגל, ולא להחמיר לנקודת האין חזרה הטוטאלית ממש. אז מדענים פה לא יועילו הרבה כרגע. רק בצמצום של הפליטה.

  איפה כן? כאן צריך לאבחן, בין איכות הסביבה, לבין שינויי אקלים. לא תמיד מאבחנים בינהם. איכות הסביבה, לא קשורה לשינויי אקלים ממש. אויר נקי. ים נקי. אדמה נקיה יותר וכו… לזה אפשר לדאוג בעליל, ולשנות הדבר.

  ועוד אגב אורחא:

  השכבות הנחשלות, ושבטים אפילו קדמוניים, מאוד מזהמים. אבל, במובן מצרפי, זה מעט מאוד ביחס לאדם המודרני. הם בעצמם סובלים משינויי האקלים, ומשברים גיאופוליטיים. הם שורדים אוכל וטריטוריה יום ביומו. הם טובחים בפילים. בלי סוף. טובחים בחיות מוגנות. הם מזהמים הים ונהרות ונחלים, על ידי דייג מסוכן. על ידי חומר נפץ. רעלים. ציאניד וכו.. ובלבד שישרדו ארוחה.

  אבל שוב, מצרפית, זה ממש זניח.

  נשאיר לינקים אחר כך…..

  להתראות

  Liked by 1 person

 7. הנה כאן, באסיה, דייג בפיליפינים למשל, באמצעות ציאניד. נזק עצום ממש:

  https://www.wri.org/data/destructive-fishing-widespread-southeast-asia

  כאן טבח בפילים באפריקה. בשלש שנים, 100 אלף פילים. זה מזיק בטירוף, לאקוסיסטם. לא להאמין ממש:

  https://www.nationalgeographic.com/animals/article/140818-elephants-africa-poaching-cites-census

  אהבתי

 8. אולי כבר נמצא, מכיוון אחר לחלוטין, מענה לבעייה המטרידה את עורכי הארץ:
  נמצאו שינויים לרעה ביכולת המין האנושי להמשיך להתרבות בקצב מסחרר.
  בעיקר – פגיעה בזרע הגברי, אך גם עליה בשכיחות בעיות פוריות בקרב נשים.
  כנראה עקב זיהומים (כדוגמת מיקרו-פלסטיקים החודרים כמעט לכל מוצרי המזון והטואלטיקה שלנו).

  https://hebrewnews.com/article/40226

  ניתן להניח שצאצאי המוחות שהמציאו את המגוון האדיר של סוגי הפלסטיק – הם גם אלו שימצאו את הדרכים להתמודד עם הבעייה.
  ניתן גם להניח שהאמצעים החדישים האלו יגיעו לעולם הראשון הרבה לפני שיגיעו לעולם השלישי. (בדומה לזמיניות חיסונים לקורונה בעולם הראשון בנשוואה לזמינותם באפריקה ובדר' אסיה).

  ###################

  קטע מהכתבה:
  " … ד"ר שאנה ה. סוואן, פרופסור לרפואה סביבתית ובריאות הציבור בבית הספר לרפואה של אייקן, בבית חולים מאונט סיני, אומרת כי היא מודאגת מהרגלים ירודים, ומההפצצה של כימיקלים המשבשים אנדוקריניים הפוגעים בהתרבות האנושית ומובילים לירידה בפוריות.

  לפי סוואן, השפיכה הגברית הממוצעת בשנת 1973 הכילה כ-99 מיליון זרעים למילימטר – 38 שנים מאוחר יותר בשנת 2011, הממוצע צנח ל-47 מיליון זרעים למילימטר.

  "כל מה שאנחנו יכולים לומר הוא שהוא ירד משמעותית ללא שום אינדיקציה לכך שהשיעור של הירידה מאט", אמרה ברבור ל- WFAA וציינה כי גם איכות הזרע מושפעת מכך.

  סוואן כתבה על הבעיה הקיומית בספרה החדש, "ספירה לאחור: כיצד עולמנו המודרני מאיים על ספירת זרע, משנה התפתחות הרבייה של גברים ונשים, ומסכן את עתיד הגזע האנושי", בו היא טוענת כי גברים לא יוכלו לייצר זרע עד 2045. …."

  אהבתי

 9. אגב, אני נוטה לחשוד ב"כוונות הטובות" של עורכי הארץ ובכיריו.

  זכור לי במעורפל, מהעבר הרחוק שבו עדין הייתי מנויה על עיתון זה, סדרת כתבות על ההכרח בבניה לגובה ובעיבוי ישובים גדולים קיימים (להבדיל מבניה נמוכה וצמודת קרקע ומהוספת נקודות ישוב חדשות).
  הנימוקים היו כמובן סביבתנים – נעלים: שמירת שטחי טבע לצרכי נופש ובריאות נפשית של האוכלוסיה, שיפור איכות האויר באמצעות יעור והקטנת מרחקי נסיעות, השארת שטחי מחייה למגוון נרחב של מיני בע'ח ומיני צמחים ועוד ועוד.

  לאחר שכמעט השתכנעתי, נדהמתי לגלות שהארץ מכוון את המלצותיו לבנייה צפופה לגובה רק /בעיקר לאוכלוסייה היהודית. נטיית הערבים, ובעיקר הבדווים, "להיצמד לקרקעות ולהתפזר" – נתפסה כנטייה טבעית של פראים אצילים / של ילידים מקוריים, שחובה על היהודים לעזור להם לשמר את אורחות חייהם מימים ימימה.

  מכאן שעולים בי ספקות לגבי קהל היעד האמור להשתכנע לצמצם את הילודה שלו (יהודים – ישראלים בלבד).

  Liked by 2 אנשים

 10. אביראם,
  לא מכיר סוג לייזר שנקרא ריזור אדג', קצה הלהב, יתכן שאתה מכוון לאדג' אמיטר שזה סוג של דיודת לייזר. דיודת לייזר לא רלוונטית ליירוט שכן היא רחוקה מאד מהעוצמות הנדרשות. תיאורטית ניתן לצרף מספר מקורות לייזר זה ליד זה (למקבל) במקום זה על זה (לאחד). במקרה כזה סך האנרגיה יהיה ליניארי (בניגוד לאיחוד). הצרה היא שלמקבל בדיוק הנדרש למספר קילומטרים זו משימה קשה יותר מכנית מאשר לאחד.
  בלייזר מיירט האלומה לא נקודתית. בלייזר של רפאל מדובר במיפתח (APARTURE) שגודלו כגודל מטבע של 2 שקל. בנאוטילוס הגודל הוא כשל שטר של $100.
  לגבי חיישנים זה פתור מזה עשרות שנים מאז המציאו את כוון הלייזר.
  4G ו5G? מה זה קשור? אין צורך בקשר סלולרי עם הלייזר.
  חישובים? אין בעיה חישובית. את החישובים ניתן לעשות עם מעבד שעולה $1.

  Liked by 1 person

 11. בפוסט הקודם, כתבתי על ביידן וההצהרה שלו, לגבי האפשרות של תאונת מעבדה בסין, לגבי מקור הקורונה.

  כאן רצ"ב, אפשר לקרוא התגובה החריפה והצפויה של הסינים.

  לא פחות מענין, פתאום פייסבוק, בעקבות ההצהרה, הודיעו שיפסיקו למחוק פוסטים, המתיחסים לאפשרות של תאונת מעבדה. פעם התיחסו לזה כאל פייק ניוז. לא עוד. צריך להבין כמה הדברים האלו מאוד מורכבים. לפעמים זה פייק ניוז. לפעמים לאיו. ואין לאבחן מראש, מתי כן, מתי לאיו.

  כאן ב- BBC:

  https://www.bbc.com/news/world-asia-china-57267729

  Liked by 1 person

 12. אל רום אכן מענין המצב בו פייק ניוז מפסיק להיות פייק, לפחות תאורטית. אני גם תמה אם החדשות האלה היו מפסיקות להיות מזוייפות-בפוטנציה אם דונלד טראמפ היה עדיין נשיא. הוא הרי טען את הטענה הזו כל הזמן.

  אהבתי

 13. אמחייה,

  שאלה טובה חייב להודות.

  ברור שבגלל שזה טראמפ, הייתה לזה השפעה. אבל, זה לא עמד רק על טראמפ חשוב להדגיש. אלא, מדיניות שגויה עקרונית ממש. זוהי מדיניות או אסטרטגיה עקרונית שגויה.

  צריך גם להודות באמת. הקורונה היוותה מצב מאוד קשה. וזה הלחיץ אנשים וארגונים בטירוף.

  אפילו שופטים פה בארץ, שנחשבים מעולים. בטח שופטים בעליון. קרי רוח לגמרי. היו בקריזה לפעמים, ואפשר היה לקרוא מתוך הפסק דין, שלמשל למתנגדי חיסונים שעותרים, היו מכנים כל התובנות שהם מציגים, כפייק ניוז ממש.

  זוהי בעיה מאוד קשה, מאוד מורכבת.

  להתראות

  Liked by 1 person

 14. רק יובהר פה:

  למרות שטראמפ היה בסוד החשדות לגבי המעבדה בסין, לא ידועה לי שום התבטאות שלו ישירה ממש בכלי התקשורת לפחות, בדבר כך שאולי הוירוס זלג או כדומה, מן המעבדה בסין.

  אבל, הוא היה קורא לזה, "הוירוס הסיני" תדיר. וזה העלה הקריזה כמובן, לאישים וציבורים רבים בארה"ב. וישירות ורשמית, רק האשים הסינים, ברשלנות בקשר לאיחור בטיפול ובהודעה לארגון הבריאות העולמי ( ויש לציין, שלגבי דידו, הם שניהם שיתפו פעולה מעוולת ממש).

  מי שכן, מפורשות היה מעלה ומתבטא בדבר שוב ושוב, היה מזכיר המדינה פומפיאו.

  אבל, לא טראמפ. וזה מאוד חשוד חייב לציין.

  אבל, רק שיובהר ליתר דיוק הדבר.

  להתראות

  Liked by 1 person

 15. חיל זקן
  הרבה חידושים ארעו ב 20 השנים האחרונות, נראה לי שהמאמצים שלך להרשים בידע גוברים על הצורך שלך להיות מציאותי. כך גם תמריץ ואמחייה מעדיפים לעמוד לצד עמית לבלוג מאשר לפירסומים של מומחים לנושא והאינטרנט מלא בפרסומים של מומחים צעירים שזה מקצועם. דברים משתנים העולם צועד הלאה ולזקנים נשארים רק סיפורים.
  על פי הכתבות, ב 20 שנים האחרונות חלו מפתוחים שאפשרו לאתר את המטרות בדיקנות רבה יותר ולעקוב אחריהם מהר יותר גבוה יותר חזק יותר. שיטת הריזור אדג' מאפשרת לנקות ולפזר את אלומת הלייזר כך שהוא אפקטיבי גם כשהוא איננו מדייק.
  מאז 2019 אומרים בכירי המערכת שמה שנחות זה תקציב היות וחלה פריצת דרך המאפשרת תוך כשנה להציב יחידה מבצעית ניידת.
  תחשוב על המשמעות של זה, כל טנק וכל קבוצת חילים בשטח יוכלו להיות מכוסים על ידי יחידה ניידת או רחפן שיוכל להגן עליהם מפני קליעים. מהפכה של ממש. לא כדאי לקנות מניות של אלביט מערכות סוף סוף?
  קמיליה, מדוע שפיכת הזרע של החרדים אינה מושפעת מחומרים פלסטים וזיהום האוויר? מדוע אין ירידה בהתרבות של בני העולם השלישי? האם משמעות הדבר שנשות העתיד יאלצו להסתפק באפריקנים או חרדים?

  אהבתי

 16. אביראם,
  התיאוריה המדעית שעל בסיסה פותח הלייזר היא פרי מוחו של זקן תמהוני (כשהיה צעיר) שכבר לא אתנו. זה אותו אחד שמייחסים לו את האימרה ששיא הטיפשות הוא לחזור שוב ושוב על אותם מעשים ולצפות לתוצאה שונה. ב20 השנים האחרונות לא קם שום מדען, צעיר או זקן, והפריך את התיאוריה של אותו תמהוני. על פי אותה תיאוריה אי אפשר לנקות (לנקות ממה? הלייזר מכיל לכלוך?) לייזר ו/או לפזר אותו. דרך אגב התיאוריה עוסקת בגלים אלקטרומגנטיים קוהרנטיים באופן כללי ולייזר הוא אחד הסוגים האפשריים של מימוש. המימוש הראשון היה של גלי מיקרו ונקרא מייזר (ומכאן ה"מ" בראש המילה). אחד התוצרים של אותו מחקר הוא תנור המיקרו שאנו משתמשים בו היום

  אהבתי

 17. רק מהראש – שהרן שלח, אחד המתמטיקאים החשובים בישראל, הוא בנו של המשורר יהונתן רטוש, ממייסדי תנועת "הכנענים"

  Liked by 1 person

 18. הפחתת הילודה צריכה להיות בארצות שנוטות ללדת הרבה ילדים פשוט בגלל שמשאבי אותה מדינה לא יוכלו לאורך זמן לכלכל אוכלוסיה שגדלה באופן אקספוננציאלי. שום מדען לא יוכל להמציא איזו המצאה גאונית שתוכל להגדיל לאורך זמן את המשאבים באופן אקספוננציאלי.
  קחו למשל את ישראל. אוכלוסיתה גדלה פי 3 ב-50 השנים האחרונות. אם קצב גידול זה ימשך אז בעוד 100 שנה מספר תושבי ישראל יהיה 80 מיליון, בעוד 200 שנה זה יהיה 700 מיליון ובעוד 300 שנה זה יהיה 6.3 מיליארד. נראה לכם שיהיו מדענים שיוכלו לדחוס כל כך הרבה אנשים על אותו שטח? נראה לי שדבר זה יביא לרעב וחורבן.
  אותו דבר אמור להיות ביחס לכל העולם. אם העולם יתרבה בקצב כזה כמו ישראל, תוך 100 שנה יהיו פה 70 מיליארד, תוך 200 שנה 600 מיליארד Uתוך 300 שנה 5 טריליונים. איך אפשר לכלכל כל כך הרבה אנשים.
  לעומת זאת בארצות שנוטות להוליד מעט ילדים יתכן וכדאי לעודד ילודה.

  נראה לי שמרבית ההורים בכל כדור הארץ לא חושבים על בעיות הזיהן של כדור הארץ. כמות הילדים שהם מביאים תלוי בחברה בה הם נמצאים, בהעדפה אישית ובתמריצים.

  אהבתי

 19. אביראם זה לא ענין של קולגליות לעמיתים בבלוג. הדיונים פה מעניינים בדיוק בגלל שיש כאן דיעות שונות וויכוחים. לגבי הלייזר, הוא פשוט מריח כמו לא מעט דברים אחרים שהיו אמורים לקרות ממש תוך שנה שנתיים אם רק מישהו יסכים לפתוח את הארנק.

  סתם לצורך ההדגמה, רכב אוטונומי לחלוטין כבר יותר מ10 שנים נמצא 5 שנים בעתיד. היתוך קר הוא עוד רגע כאן כבר שנים. חלקנו עוד זוכרים את מתקן האנרגיה המהפכני ששכנע את מרידור בזמנו. בגדול כל מי שקצת מתעניין בענייני טכנולוגיה ומדע מכיר לא מעט מקרים נוספים – למשל תרופות לסרטן שהן עוד רגע פה, מדבקה שחוזה התקפי לב, בדיקות דם מהפכניות (תרנוס), מערכת מציאות משודרגת (מג'יק ליפ) וכיו"ב המצאות שרק צריכות עוד שנה שנתיים – והרבה מימון כמובן.

  חלקנו פשוט בוחרים להיות סקפטיים, ולהאמין כאשר נראה ויוכיחו לנו שהמצאה כלשהי עובדת. לחייל ספציפית יש גם רקע בתחום כך שהוא אפילו יותר ספקן.

  Liked by 2 אנשים

 20. רק הסתייגות קלה לגבי קוראות הארץ,
  בוגרות החוג למגדר ופמינאציות למיניהן, שימשיכו להביא מעט ילדים (אם בכלל) כמו היום..
  עם או בלי לייזר

  בברכה

  Liked by 1 person

 21. מהטלגרם של עמית סגל:
  עוד בטרם התפוצץ ושתק הטיל האחרון, כבר נוסח באופוזיציה הישראלית, בתקשורת העברית ובקהילה הבינלאומית כתב אישום חריף נגד שניים על אחריותם להתלקחות: איתמר בן-גביר ובנימין נתניהו. הראשון במעשה, בכניסה הפומבית לשכונת שייח ג'ראח שלכאורה התסיסה את האווירה; השני במחדל, באי-מניעת האירוע הנפיץ. הראשון בגלל אידיאולוגיה קיצונית, השני בשל מניעים ציניים. מאחורי חלק מהתדרוכים עומד המפכ"ל החדש קובי שבתאי. המניע ברור: הפלת האשמה על אחרים. מאחורי רוב ההתבטאויות עומדים עיתונאים ופוליטיקאים. גם המניע שלהם ברור.
  מה באמת קרה בשייח ג'ראח? הנה הרשומון, מבוסס על ראיות חפציות.
  לאורך השבוע שקדם ליום ירושלים האווירה בשכונת שייח ג'ראח – הלא היא שמעון הצדיק – הלכה והסלימה. קומץ המשפחות היהודיות שמתגוררות בבניין ברחוב עותמאן בן עפאן דיווחו על התנכלויות, יידוי אבנים, הצתות ומכות מצד שכניהן הערבים. הן גם התלוננו שהמשטרה ומג"ב אינן מוכנות להיכנס לרחוב, אף שבסיס מג"ב ממוקם במרחק דקה וחצי נסיעה.

  ביום חמישי, שישה במאי ב-7:30 בערב, נכנס ח"כ בן-גביר לשכונה, מקים לשכה מאולתרת בפתח הבניין המאוכלסה ביהודים. מתוקף תפקידו, הוא לווה באבטחה משטרתית מוגברת. המטרה המוצהרת: להפוך את השוטרים שאיתו לתגבורת מלאכותית שתגן על יהודי השכונה עד שתוצב אבטחת קבע.
  בשעה 21:01 התקשר אליו בכיר בלשכת ראש הממשלה. "מחר יום שישי נפיץ", אמר, "אני מבקש ממך לעזוב". בן-גביר: "אתה לא מבין מה קורה כאן, ילדים מותקפים, נשים. אם המשטרה תקבל את ההוראה הנכונה תאמין לי שאני מעדיף להיות עם אשתי בבית".
  ב-21:30 שלח בן-גביר לבכיר סרטונים של מתקפות על יהודים. "אני מבקש בקשה מאוד מאוד צנועה, שתקום כאן בוטקה קבועה של מג"ב עד סוף החג (עיד אל פיטר). אם יש בוטקה אני עוזב".
  הבכיר השיב: "ואם נתחייב להגביר את הנוכחות המשטרתית?"
  בן גביר: "זה סתם סיפורים, אחרי שאני אעזוב לא יהיה שום נוכחות (השגיאה במקור), המשטרה כאן עכשיו כי הם מבינים שאם חבר כנסת ייפגע זו משמעות בינלאומית".
  "אני סוגר עם המפכ"ל שבראשון הוא מזמין לפגישה אצלו", הבטיח הבכיר. "אל תערבבו אותי בפגישות", השיב בן-גביר.
  עוד 42 דקות חלפו, והטלפון שוב צלצל. "הנוכחות שלך שם זה חומר נפץ חבל לך על הזמן", אמרו מלשכת רה"מ. "אני מבקש ממך בכל לשון של בקשה, מכבד אותך מלב אל לב, מבקש ממך, תעזוב את המקום. המשטרה אמרה שעושים פעולות מודיעיניות".
  "מסבנים אתכם", השיב בן גביר. "אני מביא את הילדים לשבת, אשתי עושה אחלה קובה. תבין, כאשר אני כאן יש משטרה, כאשר אני לא כאן התושבים מופקרים".
  "אנחנו לא יכולים לדאוג לבוטקה", השיבו מלשכת רה"מ.
  "ירדתי מבוטקה", ענה בן-גביר. "תשימו גזיבו (יריעת הצללה, ע.ס.). אפילו גזיבו לא, רק נוכחות קבועה".

  "המפכ"ל דיבר איתי", אמר הבכיר. "הוא לא מוכן. תן 48 שעות למשטרה. תעזור לי לגמור את הסרט הזה". בן גביר השיב: "ארבעה שוטרים ועזרתי לך. אני לוקח בחשבון שיגידו שהתקפלתי. אין לי בעיה שיהיה לכם קרדיט. בוא תעשה את הבדיקה אם יש נוכחות קבועה".
  לא הכרתי אותך ככזה עקשן, אמר הבכיר כשראש הממשלה ברקע.
  בן גביר: "בטח שכן, תזכור את העקשנות שלי במועד ג' (כשלא פרש על אף הפצרות נתניהו). לא ביקשתי גאולה, לא בית מקדש, לא עונש מוות למחבלים. אם לשמור על שכונה אתם לא מסוגלים, מה כן?"

  ב-22:36, אחרי שיחה של לשכת נתניהו עם המפכ"ל, שוב טלפון: "שבתאי מתחייב חד משמעית להגביר את הנוכחות והביטחון מהרגע שאתה עוזב את המקום. השר יזמן אותך לפגישה. עשית את שלך. ואם השוטרים יתקפלו, אחרי כמה דקות תחזור".
  בן גביר רתח: "זה הרי הטענה של סער נגדכם, שאתם מבטיחים ולא מקיימים. אני שומע אותך ופשוט צובט את עצמי. למה המפכ"ל מתנגד"?
  "כי הוא מרגיש שכבודו נפגע שטוענים שאין ביטחון", הגיעה התשובה. "אל תרמוס את כבוד המפכ"ל. אם מבטיחים לך נוכחות משטרתית קבועה ל-72 שעות אתה יוצא"?
  כן, אני יוצא, הבטיח בן-גביר.

  ב-23:25 חזרו מלשכת רה"מ עם תשובה עגומה:" המפכ"ל לא מוכן לשמוע. הוא יכול להתחייב על אבטחה אזורית אבל לא ספציפית". מאז השיחה האחרונה, עדכן בן-גביר, היו אירועים של הצתת רכב וירי.
  מה נעשה, אמר הבכיר בלשכה, המפכ"ל נפגע ממך באופן אישי.

  בארבע לפנות בבוקר, בין חמישי לשישי, הודיעו השוטרים שמאבטחים את בן-גביר שיעזבו אותו, בהוראה מלמעלה. העוזר הפרלמנטרי שלו צילם סרטון. צפיתי בו שלשום: שתדע לך, אמר בן-גביר למפקד, אם יקרה כאן לח"כ משהו זה על אחריותך. השוטר חזר כעבור כמה דקות.
  למחרת ב-9:09 בבוקר הגיע הטלפון המיוחל: "המפכ"ל התחייב, מעכשיו יהיו פה שוטרים דרך קבע. כעבור חמש דקות, ב-9:14, סימס בן-גביר: "אני יוצא".

  לשכת ראש הממשלה משתקפת מחילופי הדברים האלה כגוף מבוהל, חפץ שקט תעשייתי ומגיב, לא יוזם. ככה לא נראית מזימה מקיאוויליסטית להצתת המזרח התיכון.
  בן-גביר, בין אם אוהבים אותו או סולדים ממנו, נראה כמי שביקש להביא להגברת ההגנה על יהודים בשמעון הצדיק, לא כמי שנכנס לשכונה במטרה להתסיס את ערביי שייח ג'ראח. המהומות בשכונה החלו עוד בטרם הציב בה את לשכתו, ונמשכו אחרי שפירק ציוד. המשטרה מצטיירת כאן כפי שילמדו בשבוע שלאחר מכן על בשרם יהודי לוד, עכו, רמלה ויפו: לא מבינה את הסכנה, עסוקה במשחקי כבוד ושליטה במקום בתפקידה הראשון במעלה, הגנה על אזרחים מפני פגיעה בגופם וברכושם.

  Liked by 2 אנשים

 22. איינשטיין: "טיפשות היא לחזור על אותה פעולה פעמים רבות ולצפות לתוצאה שונה…"
  מי לנו טיפש יותר מהפיקוד הבכיר של צה"ל?. מאז מלחמת לבנון 2 ובכל הסבבים בעזה הבטיח חיל האוויר שביכולתו לדכא ירי רקטי לעורף ובכל הפעמים נכשל כישלון חרוץ כשקצב הירי גובר מסיבוב לסיבוב.
  מסקנה צה"לית: בואו נשעבד את התקציב לחיל האוויר כדי שימשיך באותה הדוקטרינה
  https://www.idf.il/133349?fbclid=IwAR2XrEieoqTCTx157ELDs-Ah6xlBSJmzvUYzbyhjETj4ZB3ZaAQFIAX5hFU

  אהבתי

 23. חייל בשייח ג'ראח/שמעון הצדיק היה מפגש אינטרסים. ברור שחמאס ניסה להבעיר את האיזור. ברור שבן גביר בחר במכוון במועד מיוחד. לא ברור אם המפכ"ל סירב להוסיף שוטרים או שנתניהו החליט לא להוסיף שוטרים. כן ברור שלנתניהו היה פה אינטרס. יכול להיות שנתניהו ניסה להרגיע את המצב ויכול להיות שלא, אי אפשר לדעת את זה מתוכן הפוסט של סגל גם אם נניח שכל הכתוב בו אמת לאמיתה. בסופו של יום בן גביר לא דיבר עם מפכ"ל המשטרה – הוא דיבר עם "בכיר" בלשכת ראש הממשלה, לפי דברי סגל.

  אהבתי

 24. חייל זקן,

  אבל התוצאה כן שונה. תזכור שמטרת החמאס זה כמות נפגעים גדולה ככל הניתן בצד שלנו וגם שלהם.

  ןמה קבלנו פה? כמות נפגעים אפסית בצד שלנו (תשווה לאסונות בהר מירון או בגבעת זאב), וכמות נפגעים נמוכה יחסית בצד שלהם (פחות תקשורת שלילית), וכל זה בסבב שבו הם לכאורה השתמשו בכל התותחים הכבדים שלהם. האם זה רע?

  אישית אני חותם על סבב כזה כל כמה שנים, עם שקט באמצע, כי הזמן פועל לטובתנו.

  אתה מביא פה ציטוטים מאבו עלי אקספרס, מי באמת ניצח פה? הרי הם דופקים הראש בקיר ברזל, והראש נשבר. קיר ברזל הוא פסיבי במהותו, אבל כשדופקים בו הראש, זה פוצע, ובקיר לא נשארת אפילו שריטה. זה המצב בסיבוב הנוכחי.

  Liked by 2 אנשים

 25. amehaye

  למה היה מפגש אינטרסים לנתניהו עם החמאס ולא ללפיד עם החמאס? אולי השמאל רצה התלקחות כדי להראות שחייבים התקדמות בתהליך עם הפלסטינים? (ע"ע עיתון הארץ )

  אהבתי

 26. 3718,
  אני מסכים עם קביעתך שהפעם היה סבב מוצלח אבל בסוף הקונטקסט קובע. אם נתניהו ייסוג בשיח ג'ראח ההישג האופרטיבי בעזה יתגמד מול הכישלון האסטרטגי בירושליים

  Liked by 1 person

 27. amehaye,
  נתניהו ואוחנה כשלו בגדול במינוי המפכ"ל שהתהפך עליהם למחרת המינוי. אני מתפלא על אוחנה שלא הבין מיד את המשמעות של שכירת אבי בניהו כיועץ תקשורת. נתניהו כהרגלו מנסה לתמרן במקום לכסח (ואני מתכוון למשטרה, לא לחמאס)

  אהבתי

 28. אני לא יודע מה יותר מזעזע התיאור של עמית סגל בטלגרם או התנהלות השוטרים בלוד. – האם זה שבלוד הם לא באו בגלל פחדנות והתנהלות רופסת או הסיפור בטלגרם שהמפכ"ל מסרב לשלוח שוטרים כי 'הוא נפגע אישית'. המפכ"ל הזה הוא תחתית של התחתית.

  Liked by 1 person

 29. אהבתי

 30. משה גם אתה חוטא באותה הטעות. מדובר בשמועה מסדר שני או שלישי: עמית סגל טוען שבן גביר טוען שהוא דיבר עם "מישהו בכיר" – בלשכת נתניהו – שאמר שהמפכ"ל נעלב.

  להניח שהדברים פה מייצגים עובדות מצריך הרבה מאוד אמון בכל הגורמים בשרשרת השמועה. אני אישית לא לגמרי בטוח לגבי אמינות הדברים, ולגבי זהותו של מי *שבאמת* החליט לא לתגבר את המשטרה.

  אהבתי

 31. לגבי סבב הלחימה האחרון בעזה, אולי נצחנו צבאית אבל ניגפנו לחלוטין הסברתית. כל ענין ההסברה הוזנח לחלוטין, והוא לא פחות חשוב לטווח הארוך מהמישור הצבאי.

  אהבתי

 32. כאן רצ"ב בג'וריסט, ולינקים שם:

  הגרמנים הגיעו להסכם עם נמיביה (דהיום):

  תשלום של 1.1 מיליארד יורו, בקשת סליחה, והכרה ממילא בג'נוסייד, שהכוחות הקולוניאלים הגרמנים ביצעו בין 1904 לבין 1908 , בשני קבוצות אתניות: חררו, ו- נמה ( Herero, Nama ).

  כאן לכל המעונין:

  https://www.jurist.org/news/2021/05/germany-officially-recognizes-colonial-era-namibia-crimes-as-genocide/

  אהבתי

 33. באמת הולכת להיות ממשלת בנט-לפיד?!?
  לא יאומן כי יסופר

  או שיש לנו עוד מלחמה בקנה ביומיים הקרובים?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: