החרדים, סמוטריץ' וישראל השנייה

תיאוריית "ישראל הראשונה וישראל השנייה" של אבישי בן חיים היא בעלת כוח הסבר עצום. כמעט כל דבר שקורה במדינה אפשר להסביר באמצעותה. ישראל הראשונה היא הגמונית, חזקה, כופה את ערכיה באמצעות שליטתה במערכת המשפט ובשאר המוסדות האליטיסטיים והיא כמובן ההגמוניה שמכחישה את הגמוניותה. אבישי אמנם נמנע מלהסביר עד הסוף, או לפחות לא נתקלתי בהסבר ברור מצידו, מה מייחד את ישראל השנייה לעומת הראשונה, פרט לדנ"א האנושי שמקושר ליהדות הלא אשכנזית. ויש לנו מקרה מבחן מעניין: החרדים שהם ברובם (שני שלישים) אשכנזים, ובכל אופן הם התגלמות מובהקת של ישראל השנייה.

אתרום את חלקי. הסיבה לכך שהחרדים הם ישראל השנייה היא שהם דוחים את ערכי ההשכלה והנאורות. במובן זה הם יותר ישראל השנייה מהציבור המסורתי העממי. הציבור המסורתי אינו מחויב לערכים אלו מתוך חוסר היכרות וחוסר השכלה, אבל כמו כל ציבור בעולם המערבי, עובר את התהליך הפינקריאני שבו הערכים האלו מתחזקים בקרבו. כמו שבארה"ב בקרב הצעירים יש הרבה פחות מצביעי טראמפ מאשר בקרב המבוגרים, כך אפשר לצפות שיקרה גם אצל המזרחים. ספק אם הנוער שבא מבתים מזרחיים יצביע לש"ס באותם שיעורים כמו הוריו עם חלוף השנים. ואכן רואים בסקרי הלמ"ס שההגדרה "מסורתי" דועכת עם השנתונים.

החרדים לעומת זאת דוחים באופן אקטיבי את הערכים הבסיסיים המזוהים עם ההשכלה והנאורות. לכן הם פחות חשופים לשחיקה פינקריאנית. החרדיות היא תנועה שיוצאת נגד ערכי ההשכלה והנאורות ומצאה את הכלי האפקטיבי ביותר מולם: הסתגרות. והנה אנו רואים זאת היום בהתנגדותם של הח"כים החרדים לוועדת חקירה לאסון מירון. ועדת חקירה היא ההיפך מפטאליזם – היא אמונה שהקדמה המדעית והמשפטית מסוגלת להציל את האדם משרירות הגורל, לא רק תפילות. מיגור השחיתויות שוועדת חקירה עלולה לחשוף ולבער בהקשר של מירון הוא ההיפך מהערכים של הנפוטיזם, העדפת המקורבים והזלזול במנהל תקין שמאפיינים את החרדים ודומים להתנהלות הכנסיה בימי הרנסנס.

באמצע נמצא בצלאל סמוטריץ', שמציע לבוחרים החרדים אלטרנטיבה שמרנית קיצונית, אבל עדיין כזו שמוכנה לקחת מערכי המודרנה את מה שטוב ויכול לשרת אותם. הוא הציע היום להקים ועדת חקירה, אבל בלי שופטים פרוגרסיביים. לא סתם "ישראל השנייה", שמיוצגת כיום בידי חבר הביביסטים ברשתות החברתיות, חשדנית קצת לגבי סמוטריץ' והקהל שלו. פה ושם החיבור הדתי-לאומי לערכים מודרניים יכול לחולל צרות ובעיות.

54 תגובות על ״החרדים, סמוטריץ' וישראל השנייה״

 1. " ועדת חקירה היא ההיפך מפטאליזם – היא אמונה שהקדמה המדעית והמשפטית מסוגלת להציל את האדם משרירות הגורל" כמו שוועדת אור הצילה אותנו?

  Liked by 1 person

 2. המגזר המסורתי – עיקר ישראל השנייה
  ——————————————–
  לא נראה לי שהמגזר ה"מסורתי" דועך בסקרי הלמ"ס בגלל קיטון באנשים מסורתיים. ההתרשמות שלי היא בדיוק להיפך: זה מגזר גודל והולך.
  1. סקרי העומק של אבי חי ומכונים נוספים יכולים להוכיח זאת.
  2. זה די מוסכם שישראל הופכת ליותר ויותר דתית/מסורתית וזה בניגוד לסקרי הלמ"ס (שתמריץ ציטט).
  3. עיקר ישראל השנייה זה מסורתיים, ואם ישראל השנייה גדלה במהירות, והחרדים לא יכולים להסביר את כל הגידול הזה – אז מהיכן ישראל השנייה גדלה?

  להבנתי הקיטון בסקרי הלמ"ס מקורו בשינוי תפיסתי בהגדרות. אנשים שפעם הגדירו את עצמם מסורתיים מרשים לעצמם היום להגדיר את עצמם דתיים. ההתרשמות שלי היא שבעבר קווי הגבול בין ההגדרות דתי למסורתי היו מאוד חדים ולכן מסורתיים רבים הגדירו את עצמם מסורתיים. ככל ש"ישראל השנייה" הופכת למעצמה, ושיתוף הפעולה בין המגזרים בתוך ישראל השנייה גובר (הישג שרשום על ביבי. אבל זה לא הנושא) כך ההגדרות מתעמעמות. אין לי איך להוכיח זאת ונדרש מחקר לשם כך.
  זה נכון שבמקביל ל"דתיזציה"/"מסורתיזציה" כולנו (חוץ מהחרדים הקשים) מושפעים והופכים ליותר ליברלים.

  ישראל השנייה – הגדרה על דרך החיוב
  ——————————————-
  למישמש הזה (מסורתיות/דתיות יחד עם ליברליות) קוראים לדעתי "ישראל השנייה". כלומר חיבור. ישראל השנייה רוצה גם וגם. היא לא מוצאת סתירה. היא מסוגלת לחיות עם הכל, ורוצה לחיות עם הכל.
  כיון שישראל השנייה לא דוחה את ערכי ההשכלה, החרדים נמצאים חלקית בתוך הישראל השנייה הזאת. הם לא ממש בתוכה. בכלל, הם מעוניינים להיות לבד ולא בחיבורים שישיפיעו עליהם בכיוונים שהם לא מוכנים בהם. לעומת זאת, אנשי ישראל השנייה מעוניינים בחיבורים. הציבור הדתי מעוניין בחיבור לציבור החרדי, המסורתי והחילוני, והציבור המסורתי גם-כן מעוניין בחיבור לציבור החרדי, הדתי והחילוני.

  ישראל השנייה – הגדרה על דרך השלילה
  ———————————————-
  רק אם מגדירים את ישראל השנייה על דרך השלילה, כלומר כל מה שהוא לא אחוסולים. רק אז החרדים במלואם ב"ישראל השנייה". אחרת, החרדים לא במרכז ישראל השנייה.

  דתיים – בין ישראל הראשונה לשנייה
  —————————————-
  יש הרבה סוגים של דתיים, וברמות שונות של דתיות, אבל בגדול, מלבד בשוליים (דמויי ישעיהו ליבוביץ משמאל ודמויי ישיבת "עוד יוסף חי" מימין), הדתיים מתחברים גם לישראל הראשונה וגם לשנייה. פוליטית הם היו כולם בשנייה, אבל בבחירות האחרונות בנט הלך עם ישראל הראשונה.
  אני חושב שהדתיים נמצאים מבחינת סגנון חיים יומי עם ישראל הראשונה, אבל בצורת המחשבה והערכים הם יותר קרובים לישראל השנייה:
  מוטי קרפל הוא ישראל הראשונה או השנייה? הוא נגד ביבי (כרגע) אבל לא חושב שמדינת ישראל תוכל לשרוד על סמך ערכי ההשכלה לבדם.
  ועמית סגל? הוא אשכנזי כבד אבל מאוד מייצג את הקול של ישראל השנייה.

  Liked by 2 אנשים

 3. עמית סגל עצמו מדבר הרבה על השאלה האם אתה יותר יהודי או יותר ישראלי כשאלה מגדירת זהות. אבל אני לא חושב שזו השאלה שמגדירה את ההבדל בין ישראל הראשונה לישראל השנייה. יש הרבה תסכול בציבור הדתי לאומי מכך שהם לא מסוגלים לקסום למזרחים כמו ש"ס, ויש הרבה תסכול אצל המזרחים מהתנשאות שהם מזהים אצל הדתיים לאומיים… אני הייתי אומר שהם באים מרקע תרבותי אחר, מישראל אחרת.. אז הפערים טבעיים. אבל יש את תהליך הציביליזציה והפערים מצטמצמים במידה כזו או אחרת.

  אהבתי

 4. ועדת אור הייתה בהקשר של יחסים פוליטיים. שם באמת אין כל כך מה להפעיל ועדות חקירה. יש שמאל ויש ימין וכל אחד יבוא עם דעה פוליטית שונה. פה מדובר בעניין של תכנון, בניה וכדומה. עולם אחר.

  אהבתי

 5. אם בראש וועדת אסון מירון יעמוד מהנדס והרכב הוועדה יהיה אנשי מקצוע המתמחים בנושאים הנדונים אז אתה צודק.

  Liked by 3 אנשים

 6. אני די מתקשה להגדיר את המגזר החרדי כחלק מ"ישראל השניה".

  לתפיסתי "ישראל השניה" אלו העשירונים הסוציו-אקונומיים הנמוכים, תושבי הפריפריות (הן הגיאוגרפית ווהן החברתית – תרבותית). מאפיין חשוב הוא שהשכלה הנמוכה, העוני והשוליות החברתית מועברים מדור לדור. רק מיעוט, בעלי כישרונות יוצאי דופן או עוצמות אישיותיות מיוחדות , מסוגלים להחלץ ממעגלי המצוקה. אך הרוב של ישראל השניה עלול לחוש העדר שליטה על גורלו, תסכול וחוסר אונים, דיכאון, זעם על "מקפחיו" וכד'.

  במגזר החרדי, מאידך, ההשכלה הכללית הנמוכה והעוני אינם תוצאה של נסיבות חיים קשות אליהם נולדו. זו הייתה בחירה מודעת של הנהגות הציבורים החרדיים, שמלווה בהסכמת המוני החרדים לציית להוראות אלו של מנהיגיהם. הם היו ונותרו סוברנים להחליט אחרת.
  תהום מפרידה בין אי יכולת להחלץ מעוני לבין בחירה מודעת בחיי עוני.
  האחרונים יכולים לחוש גאווה על החלטותיהם ואפילו התנשאות על המחליטים אחרת מהם.

  אהבתי

 7. ליאיר

  המונח "אחוסלים", מאז הצגתו ע'י קימברלינג (בשנות ה 60?), אינו מתיישן יפה.
  קבוצת ה"אשכנזים – חילונים – וותיקים בארץ – סוציאליסטים – לאומיים" הולכת ומשתנה בעשורים האחרונים.
  – בניגוד לימי הקמת המדינה ולפניה – רק מיעוט קטנטן מהחילונים בימנו הם אתאיסטים מוצהרים או
  נושאי דגל אנטי דתי.
  – חלקם כבר אינם לאומיים / ציונים.
  – כבר די נדיר למצוא בקבוצת אוכלוסיה זו סוציאליסטים אמיתיים. למרות שחלקם עדין מוכן לשלם מס שפתים, או מתהדר בדאגה "חברתית". אפילו שלי יחימוביץ שלחה את ילדיה לבית ספר פרטי. מוסד שאמור להיות מוקצה מחמת מיאוס בעיני סוציאליסטים אמיתיים.
  נדמה לי שיהיה קל יותר למצוא תומכי סוציאליזם חלוקתי בקרב מצביעי המשותפת, ש'ס ויהדות התורה מאשר בקרב האחול-ים.

  Liked by 1 person

 8. בסוף זו שאלה של הגדרה ואיני אוהב להתווכח על הגדרות אבל נראה לי שמבחינת הקואליציה הטבעית ברור שהחרדים ירגישו יותר בנוח פוליטית עם ישראל השנייה. וזה גם הנימוק המוצהר של גפני לכך שלא יבגוד בביבי. ״אנחנו עם המסורתיים״.
  אגב אני חושב שלמזרחים הייתה מוביליות חברתית עצומה מאז 77׳.

  Liked by 1 person

 9. בהקשר לתזה של ד'ר אבישי בן חיים:

  א. סטטיסטית, אכן אחוז המזרחיים בישראל השנייה גדול מאחוזם בישראל הראשונה, ולהפך לגבי האשכנזים (כל הפחות עד גל העלייה מרוסיה שהביא לארץ גם המוני אשכנזים עניים).
  אך גם בישראל הראשונה נמצאים לא מעט אנשים ממוצא מזרחי (או ממוצא מעורב).
  להערכתי בדורנו (להבדיל מדורות מקימי המדינה) כבר אין באמת אפליה על רקע ארץ המוצא של ההורים או הסבים.
  אך תנאי הכרחי לקבלה ל"ישראל הראשונה" הוא סוג מסוים של "השתכנזות". לכל הפחות ברמה הפוליטית. כל מי שמשמיע עמדות ימניות מסתכן בנידוי חברתי.

  ב. לתפיסתי ההבדל משמעותי בין אשכנזים לבין ספרדים הוא שספרדים אינם נאלצים לבחור בין דתיות, לבין לאומיות ולבין מודרניות, קוסמופוליטית נאורה. "מותר להם" להיות גם וגם וגם.
  אשכנזים, מאידך, יכנסו למלחמות אידיאולוגיות קשות על נושאים אלו.
  לפיכך, אשכנזים מתגלים כהרבה פחות סובלניים ומכילים כלפי בני משפחתם ש"סטו מהדרך הנכונה
  היחידה שיש".

  א +ב. ההבדל העיקרי בין הציבורים שמתאר אבישי בן חיים אינו קשור למוצא האתני שלהם אלא לשוני זהותי – אידיאולוגי.

  Liked by 2 אנשים

 10. נראה לי הגזמה להגיד שלהיות אשכנזי חילוני ימני זה נידוי חברתי. אלא אם אתה בחוגי מדעי החברה באוניברסיטת תל אביב שאז אללה ירחמך

  Liked by 2 אנשים

 11. אבו עלי אקספרס:
  אז מי זה ג'מאל א-זבדה?

  בשעה הראשונה שלאחר הפסקת האש, הראשון בחמאס שיצא אל כלי התקשורת היה ח'ליל אלחיה, סגנו של יחיא סנואר, מנהיג חמאס ברצועה.
  בנאומו הוא הזכיר רק שני שהידים: באסם עיסא (מח"ט עזה בזרוע הצבאית של חמאס) ואת ג'מאל א-זבדה.

  האיש שחיסלה ישראל בראשית הסבב ורוב מוחלט של אזרחי המדינה כלל לא יודע מיהו. (בהמשך לתוצאות הסקר בעניינו בערוץ אתמול).
  כשאני מנסה לבדוק עד כמה היה אדם שחוסל משמעותי, אני אוהב להשתמש ב"מדד היללות" – כמות הנהי והבכי על מותו של אותו אדם בקרב אלה שהועיל להם.

  אין זה מקרי שדווקא את ג'מאל א-זבדה, בחר סגנו של יחיא סנואר, לציין בראיון הראשון של חמאס בשעה שאחרי הפסקת האש.

  ג'מאל א-זבדה, המכונה "הפרופסור" היה, לדעת רבים, "הפח'ריזאדה של עזה". (פח'רי זאדה, למי שלא זוכר היה מדען הגרעין האיראני הבולט שחוסל בנובמבר האחרון, בפעולה באיראן המיוחסת לישראל)

  א – זבדה שהיה בן 64 בעת שחוסל(ביומו השני של המבצע) , קיבל תואר ד"ר למדעי ההנדסה והמכאניקה, בגיל 29, ממכון וירג'יניה למקצועות יישומיים בארה"ב, דבר שאיפשר לבני משפחתו, בהם בנו בכורו, אסאמה לקבל אזרחות אמריקאית. לאחר שקיבל את התואר שהה עוד כ 8 שנים בארה"ב לפני ששב לעזה ב 1994 כדי לשמש כמרצה וכראש מחלקת הנדסה באוניברסיטה האסלאמית בעזה.

  ע"פ בני משפחתו, טרם השיבה לעזה קיבל הצעות מפתות לעבוד בסוכנות החלל האמריקאית נאס"א . כלי תקשורת ערבים שונים מציינים כי מחקרים שפרסם א-זבדה בשנות שהותו בארה"ב, שימשו לשיפור ביצועי מנועי ה F-16 ומטוסי קרב נוספים.

  א-זבדה פרסם מחקרים נוספים בתחום האירודינמיקה של כנף הדלתא Delta wing – המשמשת בחלק ממטוסי הקרב.

  בשנת 2006 הצטרף לגדודי עז אדין אלקסאם ועבד, ע"פ עיתון אלאח'באר, בצמוד למחמד דף, כשהוא משקיע את מיטב זמנו ומומחיותו, בראש צוות מהנדסים שהקים, לשיפור הרקטות של חמאס וכלי הטיס שלה.

  ב 2012 ניצל מנסיון חיסול בשעות האחרונות של מבצע עמוד ענן.

  את טביעות אצבעות ניתן לראות בשיפור טווחי הרקטות של חמאס, דיוקן, והאפשרות שלהן לשאת חומר נפץ במשקל רב יותר. כך גם בתחום שיפור יכולות התעופה ונשיאת חומר הנפץ של כלי הטיס של חמאס, בהם גם הכטב"מ "שהאב" , שנחשף על ידי חמאס בסבב האחרון. ע"פ מקורות ערביים רקטת עיאש החדשה(על שמו של המהנדס יחיא עיאש) ששוגרה לראשונה בסבב האחרון, עם טווח של 250 ק"מ (ע"פ טענת חמאס) היא פרויקט פיתוח אישי א-זבדה.

  א-זבדה חוסל עם בנו בכורו וממשיך דרכו, אסאמה (בעל אזרחות אמריקאית) , שהצטיין מאוד בלימודי ההנדסה ועשה לילות כימים בסדנאות הייצור והפיתוח של חמאס תחת שרביטו של אביו.
  יחד עמם חוסל גם באסם עיסא, מח"ט עזה (מקביל לאלוף פיקוד מרכז), שהיה אחד ממלוויו של המהנדס הראשון של חמאס – יחיא עיאש.

  מבחינה פרקטית חיסולו של א-זבדה משמעותי יותר מאשר חיסול אפשרי של מחמד דף.
  בעוד שמחמד דף הוא סמל ומיתוס, א-זבדה למעשה הוא המוח מאחורי התעצמותה הצבאית של חמאס. חסרונו, במיוחד לאחר הנזק המשמעותי שנגרם לתשתיות הצבאיות של חמאס בסבב האחרון , יורגש כעת ביתר שאת.

  כמה סימבולי שא-זבדה חוסל בסופו של דבר באמצעות הטלת פצצה ממטוס קרב, שביצועיו השתפרו, בזכות מחקריו של א-זבדה, כך לפחות ע"פ מקורות ערביים.
  מן סגירת מעגל שכזו.
  לא נתגעגע.

  Liked by 1 person

 12. טוב, יש כאן סיבות עומק מסויימות. בקשר ליחס לבית המשפט ושופטים, צריך להבין:

  כולם עותרים לבית משפט. בייחוד לבג"צ בעניינים שנראים פוליטיים לכאורה. הימין ? סטנדרטים כפולים, שלא ייאמנו ממש. עניינים שהם משיליים, מימשליים, מדיניות ממשלה וכדומה, עותרים בקריזה, על ימין ועל שמאל. למשל, נאמני הר הבית וכדומה, בעוד ממשלת ימין, יש לה מדיניות של הכלה, אי התגרות במוסלמים, שיקולי ביטחון וכו… הימין זועק לשמיים, ועותר לבג"צ. יהודים לא יכולים לעלות להר הבית? באופן חופשי לגמרי ?

  כך גם השמאל כמובן. מי שלא נראה לו, שוועתו עולה השמיימה ממש.

  אז מה ההבדל בין ימין לבין שמאל בקשר לכך ? אם כך:

  עסקינן בדיאלקטיקה, שבין קבלת עול המלכות ( דינא דה מלכותה דינא, החרדים מבינים רק בשדות נכר, לא פה) לבין אמונה שבטית פשוט. דיאלקטיקה שבין עול שמיים, לבין עול המלכות.

  הימין, הרבה יותר קשה לו להשלים עם זה פשוט. שיש מדינה. ריכוזית. מוסדות שאמונים על ממלכתיות, ואינטרס הציבור הכוללני (יודגש: כוללני). גם השמאל קשה לו מאוד להשלים עם החלטות קשות של בית משפט. ודוק:

  השמאל/ מרכז, להבדיל מן הימין, לא רוצה לשפוך המים עם התינוק. עצם קיומה של מערכת משפט עצמאית, חשובה לו יותר לרוב, מעצם ההחלטה הפוגענית עצמה (סובייקטיבית פוגענית).

  זוהי סיבת עומק אחת. לא נישאר צעירים…..

  אהבתי

 13. סיפור א-זבדה הוא תזכורת נוספת לכך שאין קשר בין מצב כלכלי או השכלתי לבין התנהגות.
  התפיסה המערבית, שהגיעה מן השמאל (אל כל הציבור), קושרת טרור למסכנות. כאשר אתה מושפע ממרקס שראה בכל רק חומר (והוא זה שמשפיע על התודעה), אתה חייב להגיע למסקנה הזאת.
  ומכאן גם מסקנות מקומיות (כמו של שמעון פרס וחבריו) שאם "רק ניתן את התנאים המתאימים אז עזה תהפוך לסינגפור, ומאה של שנאה יתהפכו לטובה".
  אבל בני אדם מובלים גם בידי זהות ואמונה ותרבות. אלו כוחות חזקים מאוד. איזו יהירות לחשוב שניתן לשנות זהותו של אדם בנזיד עדשים. שניתן לשנות את תרבותו של אדם אם רק תסביר לו ש…
  מיליארדים נשפכו עד היום באפריקה ע"י גורמי סעד וממשל זרים (אחרי מחקרים ממומנים על "הפערים שגורמים למצב הנוכחי") בכדי לשפר שם את המצב, אבל בסופו של דבר השינוי הכי גדול שם דווקא מגיע מחברות עסקיות שמוכרות סלולר (שמקשר בין אנשים) וטלויזיות (שמראות לאנשים מה קורה במקומות אחרים).

  Liked by 3 אנשים

 14. יאיר, לא מדויק.
  ברמה הפרטית ייתכנו מקרים של אדם משכיל או עשיר שבוחר בדרך האלימות והטרור ממניעים דתיים, לאומיים או אחרים. בן לאדן היה מיליונר.
  אך ברמה החברתית טרור ואלימות משגשגים היטב יחד עם עוני ונחשלות. חמאס עושה כמיטב יכולתו לשמור את אוכלוסיית עזה ענייה ונחשלת כי זה בדיוק בסיס כוחו. האלימות יכולה לנבוט בכל מקום אך לפרוח קל לה בהרבה בעוני.
  אין בכך להצדיק את פרס וחולמי המזה״ת החדש. כסף (או נזיד עדשים) לא יעלימו תחושת השפלה לאומית או דתית. הראייה של הערבים כמי שישלימו עם קיומנו אם תהיה להם רווחה כלכלית היא חולמנית ומתנשאת – היא רואה אותם כנייטיבס שרק מברכים על הקולוניאליסט שסולל להם כבישים (התפיסה הזאת של הערבים קיימת בשמאל מאז תחילת העלייה לארץ ומתוארת גם בספרו של עמוס עוז ״סיפור על אהבה וחושך״).

  Liked by 2 אנשים

 15. חייל חייל,
  כוכבי והרב מימדיות.
  נראה שפלסר7 מפורק ומאוחד ליחידה הרב מימדית… איזה פלצנות..

  גילוי נאות,
  עבדך הנאמן היה (גם) מאגיסט בפלסר7 לפני כמה יובלות. איזה סיוט המאג הזה..

  https://www.idf.il/133130/

  Liked by 1 person

 16. רינגו, מסכים.
  ברמה החברתית, טרור (לא-פוליטי) ואלימות משגשגים היטב יחד עם עוני ונחשלות.
  ברמה הלאומית/דתית, טרור פוליטי לא קשור לנחשלות ועוני אלא לאידיאולוגיה, זהות ותרבות.
  ולכן הציפייה שהערבים ישלימו עם קיומנו אם נספק להם רווחה כלכלית מנותקת מהמציאות.

  אהבתי

 17. סוף סוף נמצאה חלופה, המתאימה לעונת הקיץ, להיפר אקטיביות הטכנולוגית של "סערות ברקים ורעמים": "השראה חשמלית".

  ————————————————–

  התמנון האיטר@tamnuniter
  ·4 שע׳

  מהשראה של רוח הקודש

  —————————————————

  Bar Shem-Ur@Bar_ShemUr
  · 12 שע׳

  נסכם: בעוטף עזה היו ביומיים האחרונים ארבע שריפות. באחד השדות התושבים גילו חומרי בעירה. שני בלונים נצפו היום בשמים. בכבאות טוענים כי מדובר בשריפות שנגרמו מהשראה חשמלית של קווי מתח גבוה. תושבים ששוחחתי איתם טוענים כי אין קווי מתח סמוך לשדות השרופים ולא נשלחו חוקרים מטעם הכבאות

  Liked by 2 אנשים

 18. עוד מאמר מעולה של לי סמית על האלימות ברחובות ככלי פוליטי בידי הפרוגרסיבים:
  https://www.tabletmag.com/sections/news/articles/street-violence-as-a-political-tool
  גם בישראל היחס הסלחני של רשויות החוק מול הפורעים הערביים מצביע על דפוס דומה. הפרעות הערביות הן הגירסא המקומית של BLM.

  Liked by 2 אנשים

 19. עתירה מעניינת כאן בבג"צ ( פסק דין למעשה):

  העותר, עו"ד שחר בן מאיר ( עותר סדרתי, ציבורי) טוען כך:

  על פי חוק יסוד: הממשלה, הממשלה הינה הרשות המבצעת של המדינה(סעיף 1 לחוק היסוד). אז, שלא כפי בארה"ב למשל ( שם הנשיא הוא הרשות המבצעת על פי החוקה, הנשיא אישית, גופא) בישראל, כל הממשלה היא הרשות המבצעת, ולכן:

  צריך היה אישור של הממשלה כולה, לכך ש…מצטט, בקשר להסכם השלום עם איחוד האמירויות:

  " מספר שבועות לאחר החתימה על ההסכם, ובסמוך להליכי האישור שלו בממשלה, נתברר כי ניתנה "הסכמה" שטבעה כמובן סודי …. על ידי ראש הממשלה או מטעמו לממשלת ארה"ב, המאשרת מכירה של מערכת נשק מתקדמת" לאיחוד האמירויות- וזאת, מבלי שממשלת ישראל אישרה את ההסכמה מראש"

  עד כאן הציטוט:

  העתירה נדחתה על הסף, זאת בהעדר עילה משפטית להתערבות בג"צ. הואיל ועל פי השופטים והמשיבים ( המדינה באופן כללי) נתניהו הוסמך או הואצל בסמכות כזו, על ידי שר החוץ למעשה. כלומר, נניח עקרונית, גם אם הממשלה כולה צריכה לאשר משהו, עדיין, יש אצילת סמכויות, לאשר בשם הממשלה, וכאן גם היה אישרור בדיעבד של הממשלה והכנסת וכו…

  טוב, חייב להודות, לא כזה פשוט, גם השופטים במשתמע הודו בכך.

  כאן:

  https://bit.ly/3fkWgqF

  להתראות

  אהבתי

 20. חטיפת המטוס בידי בלרוס היא אירוע חמור מאין כמוהו.. אם פעיל האופוזיציה שנחטף לא ישוחרר, זה יהיה אות שיהדהד בכל העולם על חולשת המערב. בלרוס היא לא מדינה כל כך חזקה לאתגר את הסדר העולמי אלא אם היא עומדת מול תחושה של התפרקות מוחלטת. אם זה היה עידן טראמפ, הייתי תולה זאת ביחסיו המוזרים עם פוטין, אבל בעידן ביידן זה לא אמור היה לקרות.

  אהבתי

 21. תמריץ,
  איך זה שמה שלא אמור לקרות בעידן ביידן בכל זאת קורה? חוץ מזה למה להתקטנן? מדובר בקורבן השלום

  אהבתי

 22. לגבי הלייזר – סיינס פיקשן.
  אפשר לרשום גם אותי במחנה הסקפטים שחייל מגבש.

  אהבתי

 23. תמריץ,
  מתי נאמרו הדברים הבאים?
  "הלייזר נועד ליירוט חימושים יותר פשוטים כמו מרגמות, והוא יהיה מאוד אפקטיבי. המערכת עברה בדיקת היתכנות ואנחנו כרגע בשלבים של המשך פיתוח. אנחנו אחרי דמו, אבל יש עוד פאזה של פיתוח שצריך לעשות. יש מדגים טכנולוגי שמוכיח שהוא מוריד מעופפים כמו זבובים. יש לו אחוזי פגיעה יפים מאוד".
  התשובה: לפני 7 שנים. https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000929124
  אני שב ואומר שלצורך יירוט רקטות יש צורך בלייזר של מגה-וואט. כשיציגו לייזר חשמלי בעוצמה כזו שמסוגל לפעול ברצף מספר דקות, ובמצטבר מספר שעות ללא ירידה בביצועים נסה אותי שוב

  Liked by 1 person

 24. הפוך גוטה, הפוך.
  בעידן טראמפ זה לא היה קורה. טראמפ שיחק אותה משוגע וממשלו שידר חוזקה.
  דווקא בעידן ביידן זה יכול לקרות. גם הפרעות שחווינו לפני שבועיים הם בדיוק אותה תמונה. בעידן טראמפ זה לא היה קורה כי הוא היה מתעלם מזה באלגנטיות ויוצא בהצהרת תמיכה מלאה (!!) בישראל.
  ביידן לא גרוע כמו אובמה, אבל אני צופה שכמו שבעידן אובמה מספר ההרוגים בעולם עלה, כך יקרה בעידן ביידן. פחות אבל יעלה.

  Liked by 1 person

 25. תמריץ,
  כדי לקבל מערכת יירוט מבצעית יש בעיה נוספת (בנוסף לבעיית האנרגייה של הלייזר) שלא דנו בה והיא המערכת המכנית. כדי לשמר את הקרן על המטרה לאחר שנרכשה יש צורך במערכת מכנית שנשלטת על יד בקרת משוב (חיישן הרואה את המטרה ואת אזור הפגיעה של הלייזר בה). הדרישות ממערכת כזאת (להבדיל מלייזרים, זה תחום שאין לי בו מומחיות) גם הן נראות לי כבלתי ישימות. אם ניקח מטרות כמו פגז מרגמה 120מ"מ או קסאם 122מ"מ המערכת תידרש לתיקוני כיוון (תוך כדי מעוף המטרה) שגודלם המקסימלי קטן מרדיוס המטרה, כלומר בערך 60מ"מ. במרחק של 10ק"מ הדיוק הזוויתי הנדרש יהיה כ0.0003 מעלה בשני צירים במקביל. ככל שמהירות השינוי הזוויתי הנדרש גדלה יכולת הדיוק קטנה ואני מטיל ספק ביכולת של המערכת גם בתחום זה.

  Liked by 2 אנשים

 26. תמריץ,
  המשך.
  אם נניח שמהירות המטרה היא כ300 מטר בשנייה, אזי הזמן הנדרש למטרה לעבור 60מ"מ הוא כ20 מיקרו שניות. המשמעות, המערכת צריכה לבצע לפחות 50000 (חמישים אלף) תיקוני כיוון בשנייה. אלה ביצועים של מדע בידיוני (לא החישובים, התנועות המכניות)

  Liked by 1 person

 27. חייל זקן, להבנתי הנאוטילוס היה בעל הצלחה מוכחת. איך זה מסתדר עם הטענה המכנית שהייתה תקפה גם ללייזר כימי?

  אהבתי

 28. חייל צריך להיאמר שאם מדובר בפצצה "טיפשה", דהיינו ללא שינוי כיוון דינמי, אולי אפשר לחזות את מסלולה מראש וכך להקל על שינויי הכיוון של הלייזר. בכל אופן אני שותף לדעתך שמדובר באוויר חם.

  אהבתי

 29. תמריץ,
  בניסוי של הנאוטילוס ירו מטרות לחלון שבתוכו הניעו את הנאוטילוס בצורה קווית שהותאמה מראש לתנועה של המטרה (90 מעלות ביחס לכיוון הקרן). זה לא מקרה שנתוני הניסוי לא פורסמו מעולם. הניסוי של הנאוטילוס הוכיח שיש התכנות להשמדת מטרה בליסטית בתנאים מסויימים. לאורך השנים לא הצליחו להרחיב את תחום התנאים הללו.

  Liked by 1 person

 30. תביעה של רע'מ להפסיק את הנסיון (המאוחר מדי והמהוסס מדי לטעמי) של המשטרה להשליט מעט חוק וסדר.
  הם דורשים להפסיק "להתנכל" לצעירים ערבים תמימים, החפים מכל פשע.

  וזאת עוד *לפני* שקואליציה, התלויה לעצם המשך קיומה בריצוי האיסלמיסטים, תועמד בסכנת התפזרות.

  —————-

  המכתב המלא של מפלגת רע"מ בראשות מנסור עבאס, שנשלח לראש הממשלה, השר לבטחון פנים, היועץ המשפטי לממשלה ומפכ"ל המשטרה:

  "…מאות יהודים ביצעו לינצ'ים והסתובבו עם נשקים ורימונים, והמשטרה לא עשתה להם דבר.. צעירי החברה הערבית הם בגדר קבוצת ילידים אשר זכאית להגנה מיוחדת לפי עקרונות המשפט הבינלאומי…"

  —————————-

  אהבתי

 31. תביעה כזאת להגנה מיוחדת היא בדיוק מה ש-י.ד כתב. זאת BLM-זציה של הפרעות שחווינו (ושעדיין לא הסתיימו לגמרי).

  Liked by 1 person

 32. לכל מי שעוקב אחרי פרשת אהוביה סנדק:

  בית משפט השלום בירושלים, החליט לא לחקור הפרשיה (על פי חוק חקירת סיבות מוות).

  השופט הגיע למסקנה שהחקירה יסודית ונאותה, ואין צורך בחקירה עצמאית חיצונית של שופט (אחרי שבדק חומרים וכדומה).

  על כך, גם הייתה בקשה של המבקשים חקירה דנן, לקבל את התיק של בוחן התנועה ( מזכיר, אחת השאלות המרכזיות בסיפור, מי אחראי להתנגשות בין רכב המשטרה, לבין הרכב בו נהג אהוביה סנדק. האם אהוביה ניסה להתנגש במכונית המשטרתית, או ההיפך למעשה). השופט סירב לתת להם לעיונם התיק במהלך החקירה עצמה.

  כאן אפשר להגיע להחלטה עצמה:

  https://bit.ly/3fHPYjY

  וכאן לתמצית ההחלטה:

  יש ללחוץ כדי לגשת אל he

  להתראות

  אהבתי

 33. טוב, פה קצת שכחו מן הקורונה, אבל, צריך להבין כפי שכתבתי בעבר:

  סוכנויות ביון בעולם, משתוללות ממש עם הסיפור של מקור הנגיף. מטורף לגמרי. מדענים בעולם גם. מכוני מחקר. ולאט לאט, קונה לה אחיזה יותר ויותר, התיאוריה או הגרסה , שהנגיף הזה הוא תאונת עבודה במעבדה, או משהו בדומה.

  עכשיו זה אפילו יותר רשמי:

  הנשיא ביידן, פרסם הצהרה. בהצהרה הוא גורס, שהסיכויים של תאונת מעבדה או בדומה, למעשה, לא נופלים מאלו, של הדבקה דרך חיה- אדם (אגב, עד היום לא מצאו, את החיה המארחת הישירה של הנגיף).

  והוא מצהיר, שסוכנויות הביון בארה"ב, יקבלו מלוא הגיבוי והמשאבים, להמשיך ולחקור הגרסה של תאונת מעבדה.

  כאן:

  https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2021/05/26/statement-by-president-joe-biden-on-the-investigation-into-the-origins-of-covid-19/

  אהבתי

 34. גדעון סער לא יישב בקואליציה בלי בנט. בנט לא יישב בקואליציה בלי סמוטריץ'. השאלה אם נלך לבחירות חמישיות תלויה ברצונו הטוב של סמוטריץ'. תמהני אם עכשיו לא מתחיל המו"מ האמיתי עם סמוטריץ'.

  אהבתי

 35. י.ד, יש הטוענים שכן. ממש כך. בתוך הגרסה של מעשה ידי אדם, יש שלש תתי גרסאות מרכזיות:

  האחת תאונת עבודה. השניה, בצע כסף. השלישית, פשוט נשק ביולוגי שפותח, ודלף. ויש הטוענים, שדלף לא במקרה בכלל.

  אבל דבר אחד הולך ונעשה ברור:

  שקילות בין הגרסאות. בין זו של הדבקה טבעית. לבין מעבדה משהו. כלומר, משהו נניח בערך כמו 50/50 אחוז.

  קשה לתאר הטירוף בעולם מן הגרסה הלא טבעית. מי יודע מה יהיה פה.

  להתראות

  Liked by 1 person

 36. יכול להיות שדלף מהמעבדה ויכול להיות שלא. מה שבטוח הוא שסין וארה"ב עושות כל מאמץ לטנף אחת על השניה. למשל סין בשלב מסויים האשימה את ארה"ב בתמיכה בפגיעה באוכלוסיה הפלסטינאית – כי האמריקאים מוכרים לנו נשק. זה לא שלסינים אכפת פתאום מהפלסטינאים כמו שזו עוד אחת מהמהלומות שהן מחליפות בינהן.

  אהבתי

 37. אמחייה,

  לא מדוייק כלל. זה שארה"ב וסין מטנפות אחת על השניה, מקדמת דנא, לא ממש רלבנטי.

  תחילה, מזכיר שבעולם ובארה"ב, צחקו על טראמפ ופומפיאו ( מזכיר המדינה דאז) כאשר הם חזרו שוב ושוב על הגרסה של המעבדה הסינית. אז לא רק רצון ללכלך על סין פה.

  וסין לא האשימה את האמריקנים במכירת נשק. אלא, כפי שכתבתי, שהאמריקנים, טרפדו דיון והחלטה במועצת הביטחון, בשביל להביא להפסקת אש בעזה, ולהתחיל בתהליך שלום, שהסינים זקוקים לו מאוד פה. הסכסוך הזה, מאוד מעצבן את הסינים. לא רק אותם כמובן. אבל, מאוד מעצבן אותם.

  להתראות

  Liked by 2 אנשים

 38. ניצחון החמאס בעיניים עזתיות. אבו עלי אקספרס:
  עזתי בולט נוסף כתב כך בפייסבוק אתמול :

  "האזרח שואל…
  מה נסגר בסוף בנושא המלחמה. מה התוצאות?
  אני רואה שהמצב בשיח' ג'ראח נשאר אותו דבר וגם המצב (הגרוע) בעזה נשאר אותו דבר.
  אנחנו רוצים דו"ח כדי שנבין לאן הגענו."

  הנה קצר מקבץ מהתגובות שקיבל:

  1. עזה היתה מכונית שנוסעת על שני גלגלים. עכשיו היא נוסעת על גלגל אחד. אני חושש שהגלגל הזה עוד יתפנצ'ר.

  2. הרסו לנו את הרמצ'אן ואת שמחת החג והרסו את עזה והרסו את האנשים והפחידו אותם ובסוף צועקים ניצחנו. צחקו על העם.

  3. למה אתה אומר שעזה נשארה כמו שהיא? ההישג הוא שנוספו לנו הרבה שעות של אי אספקת חשמל (:

  4. מי אמר שהמצב בעזה נשאר כמו שהוא? הפך להרבה יותר גרוע.

  5. כן קרה משהו. הכסף הקטרי עובר עכשיו לאבו מאזן (:

  6. לא רוצים להבין מה קרה ולא רוצים לדעת כלום. רק תחזירו לנו את 8 שעות החשמל.

  7. תגובה שחזרה מספר פעמים בגרסאות שונות:
  לאן הגענו אתה שואל?
  הגענו למאחורי מפעל הכיסאות.
  (כדי להבין את הביטוי הזה מערבית צריך הסבר ארוך. אוהדי ביירן מינכן משנת 2015 ודאי מכירים. אסתפק בתרגום מעודן של המשמעות: "עשו בנו את זממם")

  8. בתכלס, חמאס התחילה את המלחמה הזו רק בשביל עצמה ולא מעניין אותם ירושלים אלא רק הכיסאות (של השלטון, הפעם-א"ע) והבחירות. קללה תבוא על ראשם. שאללה ירחם על השהידים שלנו וירפא את פצועינו.

  9. למרבה הצער המלחמה הפכה את חיינו לבלתי נסבלים.

  10. פירקו אותנו וזהו.

  11. טבעת החנק התהדקה על עזה לאחר המלחמה.

  Liked by 2 אנשים

 39. רק כתבתי לעי"ל, על שקילות או מעין בין הגרסאות (הדבקה טבעית נ' תאונת מעבדה או כדומה). אלא שחשוב להבהיר:

  שקילות או מעין, היא על פי ההצהרה של ביידן. על פי השורה האחרונה של ההערכות של המודיעין האמריקני. אפשר וצריך גם למעשה, לראות זאת אחרת:

  שבעצם, הגרסה הטבעית, אין לה שום ראיה פוזיטיבית. שכן, לא נמצאה החיה המארחת, שממנה הוירוס קפץ לאדם ( נניח לינק מעבר). לא ברורה כלל השתלשלות העניינים בגרסה הטבעית.

  אלא, שבקשר לגרסה של המעבדה, יש המון מימצאים או ראיות פוזיטיביות לכך שזה מן המעבדה דווקא ( אם כי ראיות נסיבתיות עד כה). נניח, בסתיו 2019, עובדי מעבדה, נפלו למשכב, הפכו חולים, פיתחו על פי הסברה, סימפטומים של קורונה, אבל, המעבדה למעשה, הכחישה זאת מכל וכל, ורק בדיעבד הסתבר הדבר, שהמעבדה הכחישה דבר שהוא דבר אמת כנראה. או, שהוירוס מדביק או הופך רק בני אדם חולים, לא חיות, כאילו הוירוס הונדס להדביק רק בני אדם. ועוד ועוד שפע של ראיות פוזיטיביות יותר ( אם כי נסיבתיות עדיין יודגש).

  מאידך, ניתן לטעון כך:

  שמבחינה מושגית מודלית, הראיות לגרסת המעבדה, צריכות להיות ברף שונה, והרבה יותר גבוה, שהרי, המעבדה זה חריג ( אירוע חריג) ואילו הדבקה טבעית, היא ענין מצוי כמובן.

  אז זה תלוי גם בעיני המתבונן, או בנקודות הייחוס.

  ימים יגידו……

  אהבתי

 40. בהמשך לדיון תמריץ – יאיר בשאלה למה דווקא עכשיו בלרוס / רוסיה העזו לחטוף מטוס נוסעים אזרחי.

  ויקטור דיויס הנסון פרסם כתבה בה פירט כיצד ביידן ושות' יצליחו להבעיר את כל המזרח התיכון. חמישה צעדים פשוטים שיובילו את המזרח התיכון לתוצאות הפוכות לחלוטין משל שנוא נפשם טראמפ.

  להערכתי – 5 צעדים דומים יוכלו לזרוע סופות גם בין האיחוד האירופי לבין רוסיה וגרורותיה. חטיפת המטוס עלולה להיות רק סנונית ראשונה.

  https://www.google.com/amp/s/www.israelhayom.co.il/opinions/article/1221340%3famp=1

  קטע (מאוד נדיב) מהכתבה של הנסון:
  ————————————–

  " … אפשר להפוך את השקט (((במזרח התיכון))) למלחמה בחמישה צעדים פשוטים, ואלו הם:

  1. הקֵם לתחייה את איראן

  השֵב לחיים את חזונם של ג'ון קרי, ברק אובמה וסגנו ג'ו ביידן. כלומר, פעל לשלב את התיאוקרטיה המהפכנית החומייניסטית של טהראן בתוך משפחת העמים על-מנת שתוכל להשיג עליונות אזורית "לגיטימית" במזרח-התיכון.

  כשם שהאג'נדה הישנה של ניקסון-קיסינג'ר הייתה לראות בשאה הפרסי מוחמד רזא פהלווי כוח מערבי מאזֵן באזור, השמאל האמריקני מייעד גם הוא לאיראן אותו תפקיד – אך הפעם כמשטר כאוטי-מהפכני לאיזון כנגד "הימין" הישראלי וערבים "מתונים". ואיראן יודעת זאת.

  הבטַח להסיר את הסנקציות, דבר שיחזיר לחיים את חיזבאללה, החות'ים והחמאס. צא מנקודת הנחה שאיראן השיעית-הפרסית היא "אחר" מדוכא, המנודה שלא-בצדק בעיקר על-ידי ישראל הדמוקרטית ומשטרים סוּנים עשירים במפרץ.

  בעידן הגלובלי החדש של "חיי שחורים נחשבים" ו"אנטיפה", גם לאיראן מגיע "צדק" ו"הכלה". ובכן, פעל כאילו ההיטפלות לאוניות אמריקניות במפרץ, הברחת נשק לתימן וחיסול האויבים בעיראק הם סך הכל זעקות של לב איראני מדוכא שצריך להתייחס בהבנה ל"הקשר" שלהן במקום להרתיען באמצעות תגובות כוחניות ולא-מידתית.

  במילים אחרות, שכנע את איראן שארה"ב זקוקה לעסקת גרעין יותר ממנה. אותת להם כי בסוף התהליך תהפוך פצצה שיעית לעובדה מוגמרת; שמְצָרֵי הורמוז יפלו סופית ובאופן טבעי לידיים איראניות; ושאין דרך למנוע מרוסיה וסין – פטרוניה של איראן – לשלב ידיים ולסדר מחדש את ענייני המזרח-התיכון בהתאם לאינטרסים שלהם.

  המטרה היא להרגיע את איראן ולהבהיר שלא ייגבה ממנה מחיר גבוה על מעשי תוקפנות מצדה. שכן מדובר בסך הכל בתגובות אנמיות ואפילו מוצדקות ביחס לפעולותיה של ישראל ולהשפלה והדיכוי של איראן.

  לסיכום, האמריקאים אמורים לראות באיראן ובמחבלים שלה ביהודה ושומרון מעין גרסה מזרח-תיכונית של ארגון "חיי שחורים נחשבים" הנלחם בגזענות המערכתית, בקולוניאליזם ובאימפריאליזם של הישראלים – ולנהוג כפי שמצופה ממשטרת מיניאפוליס.

  2. רַפֵּה את ידיהם של הערבים המתונים

  התעלם או המעט בערכן של מדינות ערביות מתונות המכירות או תומכות, גם אם בחשאי, בקיומה הלגיטימי של ישראל. חתור תחת "הסכמי אברהם". רמוֹז בקריצה שמשטרים המכירים בישראל הם פחות אסלאמיים או ערביים בעיני הקהילה המזרח-תיכונית. כפי שבעיני השמאל האמריקני, משטרים שהכירו בישראל אינם אסלאמיים "אותנטיים".

  פזֵר עוד רמזים וקריצות לכך שאם מדינות המפרץ אכן חרדות לביטחונן, מוטב שיפנו עורף ל"הסכמי אברהם" ויושיטו יד דווקא לאיראן, באופן כזה שהאויב הוותיק (איראן) של אויבי החדש/ישן (ישראל) הוא מעתה ידידי החדש – והכל, כמובן, ברוח איחוד כל הפלגים והזרמים באחווה אסלאמית.

  צא מנקודת הנחה שהתפייסות ערבית עם ישראל הורגת את דף המסרים הקבוע של השמאל בדבר "סולידריות פאן-אסלאמית". לא רק זאת, הסכמי אברהם גם מקעקעים את היסודות של שבעים שנות פעלתנות אמריקנית לתיווך "תהליך שלום" ו"שיחות רב-צדדיות".

  או במילים אחרות: שקט דו-צדדי גרוע בהרבה מכאוס רב-צדדי.

  3. אתחֵל מחדש את הדיקטטורות הפלשתיניות המושחתות

  הקֵם לתחייה את הרשות הפלשתינית המושחתת ואת חמאס בהכרזה שהן ה"מפתח" לשלום, לפי הרציונל שלחמישה מיליון פלשתינים צריכה להיות זכות וטו על השקפותיהם של 500 מיליון ערבים מהמזרח-התיכון רבתי באשר למדיניות החוץ. אמֵץ מחדש את הרעיון שהפלשתינים הם קורבנות נצחיים, שאלמלא הדיכוי הישראלי היו הופכים לחברה משגשגת ביו"ש ועזה. שכנע את העולם כי ערבים ישראלים הם אזרחים סוג ב', הלכודים בישראל ומנועים מאיחוד עם אחיהם הפלשתינים בגלל משהו שמזכיר לך את החומה של טראמפ בגבול מקסיקו.

  צא מנקודת הנחה שהפלשתינים הם היחידים שיכולים ליהנות משלטון דמוקרטי ללא הרעיון המשונה של קיום בחירות במועדן. תן "הֶקשר", וכך תספק הצדקה, לטרור, למתקפת רקטות ולמעשי רצח, ותאר אותם כתגובות לגזענות מערכתית, דעות קדומות וחוסר-סובלנות.

  שגֵר איתותים מהשמאל האמריקני ונציגיו בקונגרס שלפיהם הפלשתינים הם התאומים הטבעיים של תנועת ה"נעוֹרוּת" (Woke), הדת החדשה ה"נלחמת" נגד "גזענות" ולמען "צדק חברתי" בארה"ב. אנטישמיות? מה פתאום; זו אנטי-ישראליות, והיא לגיטימית. בפעם המי-יודע-כמה, הפטנט הזה עובד.

  שוב, המסר לפלשתינים הוא שאמריקה מזדהה עם מי ש"נאלץ" להשיב מלחמה שערה כנגד "הגזענות הממסדית" של התוקפן.

  4. אמץ סימטריה מוסרית גלובליסטית

  נסה להגיע לסולידריות עם האו"ם, האיחוד האירופי ו"הקהילה הגלובלית". גנה את ישראל על שהיא מיירטת רקטות המשוגרות לעברה ומנסה לפגוע במשגריהן. תגובות כאלה אינן שונות מלכתחילה מהתקפת רקטות, ולפעמים הן אף גרועות מהן מבחינה מוסרית. בשם ה"מידתיות", ישראל חייבת לאפשר לכמה רקטות לנחות בלב תל-אביב. ובכלל: מדוע כיפת ברזל אינה מגינה גם על הפלשתינים מפני הרקטות הנפל שלהם, שחלקן פוגעות בתוך רצועת עזה כבומרנג? אם מסלול הטיל משתבש והוא נוחת על משגריו, ישראל אשמה; הרי היא זו שהסיתה את המְשגרים מלכתחילה.

  פזר איתותי טהרנות-מוסרנית לקהילה הבינלאומית שלפיהם אמריקה החדשה של אליזבת' וורן וברני סנדרס מתיישרת עם ערכי האסיפה הכללית של האו"ם והרחוב הפלשתיני.

  פעל כאילו ישראל היא לאמיתו של דבר מדינת אפרטהייד לבנה, מערבית, עשירה, מקימת-חומות, נֵאוֹ-קולוניאליסטית, נֵאוֹ-אימפריאליסטית, שיש לערוך לה "ביטול" בדחיפות, למנוע ממנה גישה לפלטפורמות חברתיות ולהפעיל כנגדה נידוי בינלאומי וענישה הולמת.

  כשם שגברים אפרו-אמריקנים גזענים המבצעים פשעי שנאה נגד אסיאתים מואשמים בעליונות לבנה מערכתית, כך גם הציונות אשמה במותם של פלשתינים, שנהרגים מרקטות ששוגרו בחוסר זהירות, או שהחמאס הוא בהם שימוש אדיש כמגן אנושי.

  5. כל מה שעשה ממשל טראמפ – עשֵה בדיוק ההפך

  בהתניה פבלובית, אם טראמפ היה רשע וגס-רוח, מחק את כל המדיניות המרושעת שלו ללא יוצא מן הכלל. החומה בגבול מקסיקו, קידוח פצלי שמן, צינורות הנפט, האינפלציה הנמוכה והאבטלה הנמוכה הרי נתפסים כעת כגרועים מטבעם. מדוע אם תזכה המדיניות המזרח-התיכונית של טראמפ לגורל אחר?

  ובכן, אם המזרח-התיכון היה רגוע במשך כמה שנים, ודֵא שהקערה תתהפך על פיה בהתאם לעיקרון "רק לא טראמפ". קבע שהאדישות של ביידן להסלמה ואלימות עדיפוֹת בכל מקרה על-פני השלום ה"מדומה" של טראמפ. וכמובן – אם טראמפ גילה אהדה לממשלת נתניהו, עשה הכל כדי לנטרל אותה.

  הקפד על כל חמשת הצעדים וכך ככל הנראה נהיה עדים למלחמה גדולה במזרח-התיכון, שראשיתה ירי רקטות חמאס על ישובי ישראל, והיא תסלים לכדי מתקפות טרור פנימיות של ערבים ישראלים, פריצת חזית נוספת מלבנון וסוריה, ובסופו של דבר מתקפות טילים איראניים והרמת ראש של הטרור העולמי, הכל בחסות תעמולה רוסית-סינית תוך השתקת קולה של ארה"ב. זה תהליך שיסתיים רק כאשר ישראל תיאלץ לתקוף את איראן בכל האמצעים שברשותה כדי להבטיח את קיומה-שלה. ….".

  Liked by 2 אנשים

 41. אופ טופיק כלכלי,

  ארה'ב לוחצת למס חברות גלובלי מינימלי (בכדי שתצליח להעלות משמעותית את המיסוי על חברות בלי להבריחן למדינות עם מיסוי הרבה יותר נמוך).
  מחלוקת בנושא גובה המס בין גרמניה וצרפת לבין ארה'ב.

  בכל מקרה, תחת ממשל ביידן, מסתמנת מגמה של התחזקות גופים על – מדינתיים (הנשלטים ע'י המעצמות הגדולות) על חשבון חופש הפעולה של המדינות הקטנות והבינוניות וכוחן.

  https://m.calcalist.co.il/Article.aspx?guid=39086390

  קטע מהכתבה:
  ————————-
  " … מס חברות גלובלי מינימלי. שיעור זה נועד למסות חברות רב־לאומיות שיכולות לפעול בכמה מדינות ולקבוע מס סטנדרטי יותר, אם כי לא מחייב, במדינות שונות. הכוונה היא לפגוע בחברות שנמלטות למדינות שבהן קיים שיעור מס נמוך יותר.

  אם אמנם יגיע ה־OECD להסכם, זה עשוי להירשם כציון הדרך החשוב ביותר מזה 100 שנה בתחום המיסוי הבינלאומי — הישג שיוכל להשתלב עם העלאות המס המוצעות בארה"ב.

  תוכנית התשתיות של הנשיא ביידן כוללת העלאת מס החברות במדינה. אם המס בעולם לא יהיה נמוך משמעותית מזה שבארה"ב, יהיה בכך כדי לעודד חברות רב־לאומיות להישאר בה, אפילו במקרה שמסיה יהיו גבוהים יותר.

  מסיבה זו ניצבה שרת האוצר של ארה"ב, ג'נט ילן, בחזית היוזמה להטלת מס חברות גלובלי מינימלי. מס כזה עמד בראש סדר עדיפויותיה והיה הנושא המרכזי בנאום הגדול הראשון שנשאה."יחד נוכל להשתמש במס גלובלי מינימלי כדי לוודא שהכלכלה העולמית צומחת על בסיס שוויוני יותר בכל הנוגע למיסוי התאגידים הרב־לאומיים, דבר שידרבן חדשנות, צמיחה ושגשוג", אמרה.

  ארה"ב הציעה בשבוע שעבר ששיעור המס יעמוד על 15%, כך דיווח ה"ניו יורק טיימס", זאת לעומת שיעור של 21% שבו תמכו גרמניה וצרפת. …"

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: