נדידת הדרום והדילמה האירופאית

בחצי הכדור המזרחי שורר חוסר איזון דמוגרפי. בחלק מהמדינות האירופאיות העשירות שבצפון יש יותר הלוויות מהריונות. במדינות הדרום העניות, הערביות והאפריקאיות, שיעור הילודה עדיין גבוה. מה עוד שהן עדיין תחת השפעתה של התפוצצות דמוגרפית בת מאה שנה.
את הים התיכון במקטע שבין לוב לאיטליה חוצות מדי יום ספינות מבריחים עמוסות באנשי הדרום. המבריחים נחושים  לפתור את חוסר האיזון הדמוגרפי בין צפון לדרום ואגב כך לגזור קופון שמן. מדי פעם טובעות ספינות ומאות בני אדם מוצאים את מותם. אבל רוב הנוסעים מגיעים לאדמת אירופה הנכספת. כמעט מאתיים אלף בשנה במסלול שבין לוב לאיטליה לבדו.
המספרים עדיין אינם מספיק גדולים כדי לחולל שינוי דמוגרפי עצום באירופה כאן ועכשיו. באיחוד האירופי חיים חצי מיליארד בני אדם. מספר המהגרים הלא חוקיים השנתי הוא אולי אחד לאלפיים מזה, חצי פרומיל. ישראל קיבלה שיעור גבוה יותר של מסתננים בשנים שבהן הגבול עם מצרים היה פרוץ. אבל ההגירה אינה מתפלגת שווה בשווה בין המדינות השונות. למהגרים אין עניין במדינות המזרח והדרום העניות יחסית ובעלות האוכלוסיה הלא ידידותית אליהם. הם מעדיפים לנהור אל גרמניה ואל שוודיה שמעניקות להן מקלט בנדיבות. שוודיה העניקה בשנה האחרונה  80 אלף בקשות מקלט, כלומר הגדילה כמעט באחוז את אוכלוסייתה. גרמניה העניקה 200 אלף בקשות מקלט, אך בשל אוכלוסייתה הגדולה מדובר רק ברבע אחוז ממספר תושביה. לכל זה יש תגובות ריאקציה: בגרמניה החלו הפגנות ענק נגד ההגירה. בשוודיה התחזק הימין האנטי מוסלמי, אולם הוא מוקע בידי מפלגות המיינסטרים ולפיכך חסר השפעה.
גם במדינות הספר האירופאי, כמו יוון ואיטליה, יש תסיסה. המהגרים עצמם היו מעדיפים להסתלק משם אל הצפון העשיר אולם חוקי האיחוד האירופי מקשים על התהליך והם יכולים להיתקע בדרום לתקופה ארוכה. איטליה, נואשת מול ההצפה,  קיצצה בהוצאות על איתור וחילוץ ספינות פליטים אולם תצטרך אולי לשקול צעדיה בשנית לאור אסונות הים.
זהו מלכוד – ככל שאירופה תהיה נחמדה והומניטרית יותר, כך יגדל זרם הפליטים וכך תושבי אירופה יצטרכו להיתקל בביתם פנימה בתופעות שמהסימפטומים שלהן ברחו הפליטים מלכתחילה – איסלאם קיצוני, חוסר חופש, עוני והעדר השכלה. מבחינתנו כישראלים התמונה מעורבת – הגידול במספר המוסלמים באירופה הופך שהות יהודים שם לבלתי נסבלת, ואף תיירים ישראלים עלולים לחוש חוסר ביטחון. השפעה שלילית נוספת היא שבמדיניות החוץ שלהם פוליטיקאים אירופים יצטרכו לרצות את ציבור בוחריהם המוסלמים שילך ויגדל. מצד שני, ישראל יכולה ליהנות מגלי עלייה וכן מתגובת הריאקציה – התחזקות הימין האירופי שהוא מאוד פרו ישראלי ברובו.

אחד הדברים המעניינים הוא שאירופה משלמת מחיר על תמיכתה בסילוק מועמר קדאפי. קדאפי התקרב למערב, ויתר על הגרעין והיה מוכן ללכלך את הידיים עבור האירופאים ולעצור את זרם הפליטים מלוב בעצמו. אבל ברגע האמת כשקדאפי טבח בבני עמו, אירופה לא יכולה הייתה להרשות לעצמה להניח לו להישאר והשתתפה באופן פעיל בסילוקו, וקדאפי סיים את דרכו בעולם הזה כקורבן לינץ' בידי בני עמו. בסוגיה זו אירופה בחרה בעמדה המוסרית על פני העמדה התועלתנית. אבל שאלת הבחירה בין מוסר לתועלת תמשיך להעיק, ומסקרן לראות כיצד אירופה תתמודד עם הדילמה הזו. התרבות הנפלאה שהקימה אחרי החורבן הגדול של מלחמת העולם השנייה מבוססת על ערכים של סובלנות והומניזם, אך היא נקלעת לפרדוקס. בלי לגלות אטימות לב לסבלם של מיליוני מהגרים נואשים וחפים מפשע מארצות הדרום, התרבות הזו תתקשה לשרוד לאורך דורות, לפחות כל עוד שיעורי הילודה בתוכה כל כך נמוכים. ואם תגלה את אטימות הלב, תצטרך לוותר על חלק ממה שהיא.

19 תגובות על ״נדידת הדרום והדילמה האירופאית״

 1. "אירופה בחרה בעמדה המוסרית על פני העמדה התועלתנית."

  תמריץ , אולי גם בעמדה המוסרית כמו בכלכלה יש טווח קצר וטווח ארוך?
  אולי יש לאמץ מכונת שקילה לטווח הארוך ולא מכונת הצבעה(*) בפראפראזה על משפטו של בנגימין גראהם על השוק בטווח הארוך?
  אולי בכל זאת כמו שאומרים במזרח כשמחדדים סכין יתר על המידה היא נהיית קהה?

  אולי העמדה התועלתנית במקרה זה היא המוסרית?

  (*) בכוונה שיהיה אפשר להצביע עלינו לטווח הקצר כמי שעשו מעשים טובים.

  אהבתי

 2. ספוק היה אומר

  אבל הוא בכלל מכוכב וולקן.

  דיברנו בזמנו שאסימוב ניסה לקחת את זה לקצה לטווח הארוך ב "קץ כל זמן"
  ולבסוף אירע אירוע בלתי צפוי של פלישה חייזרית.

  בכל מקרה עד שתהייה פלישה חייזרית כנראה שמעטים ישקלו באמת את "הטוב לכל האנושות". כמובן שאחרי שיהגרו בהמוניהם לכדור הארץ חייזרים מאלפא קנטורי יהיה איזה בלוגר בין-גלקטי שישאל:
  "השאלה היא מהי עמדה מוסרית? מה שטוב לאנושות או מה שטוב לכל הישויות. "

  עד אז זאת נראית לי אסטרטגיה סבירה למדי :
  http://tinyurl.com/pcvrk7k

  אהבתי

 3. קשה לסכום את התועלת הכוללת: אם מדינות אירופה ייראו כמו דרום אפריקה, פערים עצומים בין עניים ועשירים, עוני ופשיעה – הירידה ברמת החיים של האירופאים תהיה משמעותית. מצד שני יכול להיות שעדיף להיות שחור עני בדרום אפריקה יותר מבכל מקום אחר באפריקה. עובדה שיש הגירת שחורים המונית לדרום אפריקה. http://www.haaretz.co.il/news/world/africa/1.2616453

  אבל אני לא חושב שאפשר לצפות שאדם יחשוב על התועלת הכוללת. אחרת הקומוניזם היה מופת מוסרי, והוא לא.

  ההגירה המוסלמית יכולה להיות עוד יותר בעייתית מהגירת שחורים עניים, כי לשחורים אין אידיאולוגיה אנטי מערבית ג'יהאדיסטית.

  אהבתי

 4. אוכלוסיית אפריקה מיליארד מאה מיליון. האיסלם הוא הדת הגדולה עם 40-50% מהאוכלוסיה. אני מניח שהאוכלוסיה של מדינות ערב בצפון היבשת לא עוברת את ה150 מיליון ולכן כנראה שחלק גדול מהמהגרים השחורים העניים הם מוסלמים
  שחלקם(נאמר 10% ) בעל אידיאולוגיה אנטי מערבית ג'יהאדיסטית וחלקם הגדול הפאסיבי יישב בשקט כאשר הקיצוניים יעשו בשבילו את העבודה.

  אהבתי

 5. יש האומרים שהקומיניזם בבסיסו הוא נכון אך הבעיה באדם.
  אם יש למישהו עוד כוח לקרוא אחרי כל הקישורים שהבאתי מה באמת נמצא בבסיס הקומוניזם – קטכיזם
  http://www.biblebelievers.org.au/nechayev.htm

  תמריץ , אגב, מעניינת מידת הנכונות של תגובה מס 26 מהכתבה שצירפת.
  אתה מכיר את הנתונים?

  אהבתי

 6. זימבבויי הרבה יותר גרועה. כשנקראה רודזיה היא היתה עשירה כדרום אפריקה. אם מישהו רוצה לראות את הגהינום עלי אדמות שיסע לשם. אבל גם דרום אפריקה בכיוון עומדת על בלימה. כל ההסכמים וועדות הפיוס היו רק דחיית הבלתי נמנע. אגב השנאה של שחורים לזרים קיימת גם מחוץ לדרום אפריקה. גם במהומות שחורים בגטאות בארה"ב הם בדרך כלל בוזזים חנויות של מיעוטים אחרים ובדרך כלל באפריקה הם סובלים אחד מהשני הרבה יותר מאשר הלבנים סובלים מהם. דרום אפריקאית שחורה שנאנסת תעבור לסדר היום. באוגנדה הם דבר ראשון נישלו את כל המיעוטים שאלו על פי רוב הודים מכל החוות והחנויות ונפלו למשבר כלכלי אדיר. ביקור באפריקה יעשה כל אחד גזען. מי שלא היה שם לא יכול לדמיין.
  הגירה מוסלמית גרועה יותר מכיוון שגם באפריקה עצמה מוסלמים הרבה יותר בעלי יוזמה ומרוחקים מתרבות של בטלה וחוסר מחשבה לעתיד. הם כמו טרמיטים.
  ההגירה היא ביטול של תרבות בונה ויצרנית למול תרבות של פרזיטיות. אם לא ימנעו אותה היא לטוח ארוך תהרוס את האנושות. .ככל שהאוכלוסיה תתרבה גם המחסור והפלישה שלהם לאירופה. ככל שפחות תרומות יגיעו מהמערב כך ההגירה תגדל. זה מצב דומה למצב של בחירות דמוקרטיות שמעלות לשילטון מפלגה שאינה דוגלת בדמוקרטיה

  אהבתי

 7. חלק גדול מהכתבה על קטכיזם יכול להתיחס לדמוקרטיה. בכלכלה הדמוקרטית של היום האחוז העשיר הוא אחוז שהכסף נותן לו כוח ושררה וזה מה שעושר נותן. זה נכון לגבי הקומוניסטים המהפכנים או לדיקטטורים. האחוז הזה מתיחס לשאר כמו מלך בימי הצלבנים לנתינים, בבוז, כמו לחיות.

  אהבתי

 8. ראש ממשלת בריטניה קמרון: האסלאם באירופה מביא אנטישמיות חדשה
  השאלה אם הוא מתכוון למה שהוא אומר או רק חשש שלו מהימין הקיצוני מניע אותו להגיב כך

  http://mida.org.il/2015/04/19/%D7%A8%D7%90%D7%A9-%D7%9E%D7%9E%D7%A9%D7%9C%D7%AA-%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%98%D7%A0%D7%99%D7%94-%D7%A7%D7%9E%D7%A8%D7%95%D7%9F-%D7%94%D7%90%D7%A1%D7%9C%D7%90%D7%9D-%D7%91%D7%90%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A4/

  אהבתי

 9. קמרון היה שותף לתקיפת קדאפי. יריבו מימין פאראג' חושב שזו הייתה טעות מרה. ימניות יכולה להשתקף דווקא בגישה בדלנית לעבר העולם. לא בטוח שטובה לנו גישה כזו.

  אהבתי

 10. גיא, הנתונים של הטוקבקיסט מוגזמים. המצב בדרום אפריקה בשיפור בסך הכול. כמובן ששיפור לעומת הקטסטרופה של רציחות ואיידס שהייתה שם אינו אומר שהכול דבש.

  אהבתי

 11. פאראג' הוא בדלן, אבל לפחות הוא מבין "מי הטובים ומי הרעים" והוא לא מנסה לכפות את השקפות עולמו על מדינות דמוקרטיות אחרות

  אהבתי

 12. אני מחבב את נייג'ל. חבל שבשל שיטת הבחירות בבריטניה רוב הסיכויים שריבוי מצביעיו יביא לשלטון את בעל ההשקפה ההפוכה, אד מילבנד.

  אהבתי

 13. ההגירה האפריקאית לאירופה היא באמת סיפור מסובך. היא די מזכירה את הסיפור שלנו עם מסתננים מאפריקה שמבקשים כאן מקלט. מוסרית יש בעיה למנוע מהם להגיע מהם לכאן, אבל הישרדותית זה הפתרון האופטימלי.

  לטווח ארוך הדבר הנכון הוא לשפר את חייהם של תושבי אפריקה כך שהם לא יצטרכו להגר. בטווח הקצר הפתרונות הם או קליטה שלהם או דחייה שלהם. וזה וזה גרועים לאירופה עוד יותר מאשר לישראל.

  כשמנהיגי אירופה החליטו להתערב בלוב הם עשו זאת ממניעים מוסריים, אבל כידוע "הדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות". חבל שהם לא מודעים לכך.

  פאראג' מקווה לפגוע גם בכוחו של הלייבור ולא רק של השמרנים. הוא פונה למצביעים המסורתיים שלהם (כמו פועלים ואיגודים מקצועיים) כאלו שחוששים מהגירה ומתנועה חופשית של עובדים באירופה.

  אד מיליבנד כראש ממשלת הוד מלכותה זה לא גליק גדול מבחינתנו. לפחות נתנחם בראש ממשלה יהודי אחרי עשרות שנים מאז בנימין ד'יזראלי.

  אהבתי

 14. אורי , נראה לי שאם היה אפשר לעשות פה לייק לתגובות אז אלדד בוודאי היה עושה לייק לתגובתך על קטיכיזם ודמוקרטיה.

  Catechisms are [doctrinal] manuals often in the form of questions followed by answers to be memorised,

  גם אם אצא מנקודת הנחה שאתה באמת מאמין שהדמוקרטיה המודרנית היא סוג של דיקטטורה אז עדיין יש הבדל בין משטר דתי אוטורטרי כמו שהקומוניזם שאף להיות והיה לבין דיקטטורה.

  בתיאור גס דיקטטורה שואפת לציות ולא ממש מעניינים אותה חייו הפנימיים של הנתין (ראה האימפריה הרומית ) כל עוד הוא מציית. משטר אוטורטרי שואף לשלוט שליטה מוחלטת גם בעולמם הפנימי של נתיניו .
  יתכן שדוגמא טובה לכך היא שלטון סאדם חוסין אל מול דעא"ש.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: