לא מסוכן פה, להיפך

ביום הזיכרון צפים רגשות צער וכאב על המחיר הכרוך בהקמת מדינת ישראל ובשימורה, מחיר שאנחנו עדיין משלמים גם בתקופת פיגועים זו. את המחיר נושאים בניה ובנותיה של המדינה, אבל בעיקר בניה, שכן אלו המשרתים ביחידות הקרביות בצה"ל הם זכרים. במערכה הצבאית האחרונה שבה צה"ל איבד חיילים רבים, צוק איתן ב-2014, נהרגו 68 חיילים, כולם גברים.

לא מעטים תוהים האם באמת חיים בישראל מצדיקים את הסכנה האיומה לעצמם או לבניהם שילכו לצבא בבוא העת. לאלו יש לסטטיסטיקאים אמת מפתיעה להגיד: ישראל היא אחד המקומות שבו החיים הם הכי פחות מסוכנים לזכרים. תוחלת החיים של הזכר הישראלי היהודי היא הגבוהה ב-OECD פרט לשוויץ. האישה היהודיה בישראל נהנית מתוחלת חיים יפה מאוד, אבל היא לא יכולה להשתבח בנס של הזכרים – תוחלת החיים שלה גבוהה ביחס למדינות ה-OECD, אבל עדיין נמוכה מזו של נשות צרפת, איטליה, יפן וספרד.

מחקר שניסה לפרוט לפרוטות את היתרון של הזכר הישראלי על מקביליו במערב מצא הבדלים לטובתו בתמותה ממחלות לב וכלי דם ומסרטן. אבל גם השפעה של גורמים חיצוניים כמו תאונות, עישון ואלכוהול. היהודי הישראלי נהרג בתאונות דרכים פחות ממקביליו במדינות המפותחות, הוא מעשן פחות ושותה אלכוהול פחות. הקטסטרופה שאלכוהול יכול לגרום ניכרת בתמותת הזכרים ברוסיה ובאוקראינה (בימים אלו לנתוני התמותה שם מצטרף גורם נוסף, למרבה הצער).

מדוע גברים יהודים בישראל מתנהלים בצורה אחראית יותר? אולי כי יש להם יותר ילדים, אולי כי הם מתבגרים מהר יותר ויש להם יותר אחריות, אולי השפעת הדת והמסורת, אולי כי החברה מלוכדת יותר, אולי כי האינטליגנציה המילולית של יהודים גבוהה ואינטליגנציה מילולית קשורה להפנמת חרדות; אולי אפילו כי טקסי יום הזיכרון מזכירים להם שהחיים חשובים ומעניקים להם משמעות. מי יודע. בשורה התחתונה לא מסוכן פה. להיפך.

38 תגובות על ״לא מסוכן פה, להיפך״

 1. תמריץ
  מה היחס של תוחלת החיים של יהודי הארץ מול יהודי ארצות הברית? (וכן מול יהודי בריטניה, צרפת וכלל יהודי שאר העולם)

  אהבתי

 2. אני בכלל לא בטוח שלא מסוכן פה.
  עוד בימי מלחמת העולם הראשונה הגלו הטורקים את מרבית היהודים והיה חשש שהם מתכוונים לעשות להם מה שעשו לארמנים.
  בשנת 1942 היה הצבא הגרמני קרוב לכבוש את מצרים וארץ ישראל ולהשמיד את הישוב היהודי. אם היטלר היה מעביר לכאן עוד אוגדה או שתים בשלבים המכריעים – כנראה זה מה שהיה קורה.
  לפחות ב-20 שנותיה הראשונות של המדינה היה חשש מפני כבוש המדינה והשמדה טוטלית של תושביה.

  היום:
  יש מאות אלפי כלי נשק בלתי חוקיים שעלולים להיות מופנים נגד המדינה.
  עוד מעט ולאירן יהיה נשק אטומי.

  העובדה שלא קרה עד עכשיו כלום לא אומרת שלא יקרה משהו קטסטרופלי בעתיד.

  Liked by 1 person

 3. תמריץ, העלית כמה השערות יפות שניתן לבדוק אותן ע"י השוואה בין יהודים בחו"ל ליהודים בארץ:
  לישראלים יורדים יש פחות ילדים מיהודים ישראלים בישראל והם פחות מחוברים למסורת
  יהודים בחו"ל לא היו בצבא (מתבגרים מהר פחות) לעומת מקבילהם הישראלים והם לא חוגגים את טקסי יום הזכרון
  האינטליגנציה המילולית של יהודים אמורה להיות זהה בין ישראל לתפוצות

  אהבתי

 4. arn, אם עוד מעט פורצת מלחמה גרעינית עם רוסיה, אז סביר שיהודי ניו יורק יותר בסכנה מיהודי תל אביב. זו בעיה גדולה לתמחר מלחמה גרעינית בסיכונים, כי הכול לגביה ספקולציות. ועדיין מסכים שסכנת שואה שנייה קיימת

  Liked by 1 person

 5. תמריץ,
  הסכנה העקרית לישראל היא האובדנות והעיוורון שקודם לה המאפיינים את בעלי הIQ הגבוה המקומיים

  Liked by 1 person

 6. בנט מאחד את ישראל

  Liked by 1 person

 7. . את המחיר נושאים בניה ובנותיה של המדינה, אבל בעיקר בניה, שכן אלו המשרתים ביחידות הקרביות בצה"ל הם זכרים.
  כנראה זו הסיבה שהנשים חיים פחות כי בניהן חוזרים נכים או בארון

  אהבתי

 8. אולי לא לשכול אלא לתנאי רעב. עכברים מורעבים חיו יותר זמן מעכברים שבעים ושמנים. גדולי הדור החרדיים שגדלו בתנאים קיצוניים של מחסור מאריכים ימים יותר מאשר יורשיהם הפוטנציאליים שגדלו בתנאי רווחה.

  Liked by 1 person

 9. 4 השערות *נוספות* לתחילת החיים הגבוהה יחסית בישראל, ובעיקר של הגברים:

  א. ישראל די חריגה בעולם בהרגל לאכול סלט ירקות בארוחת הבוקר.
  ברוב מדינות העולם, כפי שמשתקף ממזנוני ארוחות הבוקר בבתי המלון, נהוג לאכול חלבונים ושומנים (כמו בייקון וביצים מטוגנות) או ממתקים (כמו קורנפלקס וקרואסונים).
  כללית, התזונה הישראלית די בריאה בשל ריבוי הירקות והפירות שבה. אם כי מעט פחות בריאה משל איטליה וספרד שתזונתם כוללת הרבה יותר דגים ופירות ים (ופחות בשר בקר) , יין ואגוזים. או מהתזונה היפנית שכוללת הרבה יותר דגים ופירות ים, אצות ומזונות מותססים.

  ב. כמו בשאר מדינות הים התיכון בעלות תוחלת החיים הגבוהה יחסית – איננו סובלים ממחסור בשמש. מחסור שנוטה לעודד דיכאון, שכיחות גבוהה של התאבדויות וצריכה גבוהה של אלכוהול. צריכה שפוגעת בתחילת החיים הן ישירות והן עקיפות (כמו באמצעות מחלות כבד, העלאת שכיחות תאונות עבודה ותאונות דרכים ועוד).

  ג. אני משערת (ללא שום נתונים קשים) שריבוי ההריונות והלידות של הנשים בישראל (בודאי בהשוואה לנשות יפן, צרפת, ספרד ואיטליה שנוטות להאריך ימים) נוטה לקצר את תוחלת חייהן.
  השערה שאמור להיות קל יחסית לבחון אותה.
  אם היא נכונה – היא אמורה להתבטא בתוחלת החיים גבוהה יותר של נשים חילוניות בישראל מאשר של נשים חרדיות בישראל (כשנשים דתיות לאומיות באמצע).

  ד. שמעתי טענה שהליכה יומיומית נינוחה של גברים דתיים וחרדיים מביתם לבית הכנסת וחזרה + השתתפותם במפגש חברתי עם גברים אחרים מקהילתם בבית הכנסת – מעלה את תוחלת חייהם. מעט בדומה לתוחלת החיים הגבוהה יחסית של אנשים שמטילים עם כלבם מספר פעמים ביום. כיון שנשים דתיות וחרדיות נוהגות ללכת פחות מהגברים לבית הכנסת וחזרה – הן לא נהנות מבוסט זה לתוחלת חייהן.

  אהבתי

 10. תמריץ: "האמנם יש קשר בין תוחלת חיים לשכול? ניצולי שואה למשל חיים יותר."
  מקרה קלסי לדעתי של הטיית הישרדות (תרתי משמע…). אלה ששרדו את השואה הם בעלי גנים לחוסן נפשי וכו'

  Liked by 2 אנשים

 11. תמריץ,
  היכן מספידים את אל-חרומי (שנפל בקרב), בטקס הראשי של בנט או באלטרנטיבי?

  Liked by 1 person

 12. לתמריץ:
  האמת היא שזה די קשה לדעת היכן מסוכן יותר. לפני 10 שנים נראה לי שאוקראינה זה מקום שקט ורגוע. לפני שנה לא חשבתי שתפרוץ שם מלחמה. היו גם כאלו שיום לפני שפרצה מלחמה לא חשבו שהיא תפרוץ.
  אבל למרות זאת נראה לי שבארצות-הברית או באירופה הייתי מרגיש בטוח יותר.
  מדוע:
  1. הסכנה שרוסיה תתקוף מדינות אלו בנשק אטומי נראית לי קטנה כי יש להם יכולת תגובה אחרי מכה ראשונה. אני בספק אם יש לישראל יכולת כזו. יחד עם זאת גם אם יש לישראל יכולת כזו עדיין יכול להיות מאזן אימה אטומי שבו אף אחד לא יעז לתקוף את השני בנשק אטומי, אבל האירנים יכולים לשלוח מטח של טילים קונבנציונלים באמצעות בעלי בריתם באזור.
  2. יש הרבה נשק בלתי חוקי שנמצא אצל התושבים. זה עדיין לא גרם לבעיות קשות אבל זה עלול לגרום.
  3. הריבוי הטבעי הגבוה עלול לגרום לבעיות כלכליות קשות וזה עלול לגרום להגברת האלימות.

  אהבתי

 13. arn

  עם הרגשות שלך אני לא יכול להתווכח.

  הרגשות שלי אומרים ההיפך…

  1) להערכתי יש לישראל יכולת מכה שניה (זוכר צוללות?) , ומכה שניה לא חייבת להיות משהו טכנולוגי מדהים, גם כמה מזוודות שמוגנבות ללב טהרן יעשו את העבודה. ראינו שלמוסד יש יכולות כאלו ויותר. האם יש בעיה אמיתית לשכור דירה בלב טהרן ולבנות שם מתקן כזה בחדר נסתר ליום פקודה?
  2) קיים כמעט בכל מדינה, בארה"ב זה חלק מהחוקה
  3) מיעוט ריבוי טבעי גורם לצורך בהגירה, רואים את הבעיות של זה בצרפת

  בקיצור, קשה לצפות, וביחוד את העתיד…

  Liked by 2 אנשים

 14. אהבתי

 15. ל-3718:
  אם ארצות-הברית תתמוטט נראה לי שגם ישראל תתמוטט כי ישראל תלויה בה לחלוטין. ההפך אינו נכון. אם ישראל תתמוטט ארצות-הברית תשאר כמו שהיא.
  לא נראה לי שלארצות-הברית ולאירופה יש איום קיומי. אף אחד לא מאיים לכבוש ובטח שלא להשמיד אותן.

  אני לא יודע אם לישראל יש יכולת מכה שניה כי לדעתי 5 או 6 צוללות זה מעט מידי לדעתי חוץ מזה הן די מרוחקות מאירן. לגבי מזוודות מוגנבות: אינני יודע מה האפקט של פיצוץ קרקעי אבל נראה לי שהוא הרבה יותר קטן מאשר פיצוץ במרומים. בכל אופן חשבת מה יקרה אם סוכן כזה ייתפס עם הפצצות שלו?
  בארצות-הברית יש הרבה יותר נשק מאשר בישראל אבל לדעתי אין חשש שנשק זה יופנה בצורה מאורגנת ומרוכזת נגד המדינה. לדעתי אי-אפשר להשתמש בנשק כבד נגד התקוממות כזו.
  ריבוי טבעי גבוה לאורך זמן יגרום לכך שלא יהיה מקום במדינה והיא תתקשה לספק את הצרכים הבסיסיים של תושביה (כמו מזון, מים, אנרגיה ודיור) ללא עזרה מבחוץ. במקרה ויהיה משבר או מחסור בצרכים אלו – ישראל תהיה במצב קשה. כמו כן לא צריך שום הגירה במקרה של ריבוי טבעי נמוך.

  אהבתי

 16. האם בעקבות הפיגועים בבני-ברק ואלעד, מציאות יחסית חדשה עבור המגזר החרדי, יכולה להתפתח תפיסה פנים-חרדית (בגיבוי רבני) שתקרא להתכונן ולהערך לאיומים מסוג זה במטרה להציל חיים?
  כלומר תקרא להשתתפות בכוחות הביטחון, ואף בצבא?

  אהבתי

 17. החרדים לא יעשו שום דבר שיפגע בבידוד שלהם. זה מחיר כבד עבורם לשלם ולא ישלמו אותו אלא בנסיבות קיצוניות מאוד. אבל כוחות כוננות ואימון במטווחים אלו דברים אפשריים.

  Liked by 1 person

 18. כתוב פה שזה בלוג לכלכלה.
  האם לדעתכם הריבית תמשיך לעלות?
  האם אגח ל5 שנים בריבית 2.8% זו השקעה שווה?
  האם השווקים ימשיכו לתקן?
  דיפלציה בפתח?
  כעת כשהקורונה יורדת האם הכלכלה העולמית תשתפר?
  קראתי אתמול שמחירי חומרי הדישון עולים בשל סיפור אוקראינה יצואנית כבדה ולכן בויאטנם עוקרים מטעי קפה שדורשים דישון כבד ועוברים לאבוקדו. האם מחירי תבואה יעלו? יגרמו מהומות במדינות ערביות לאורך הים התיכון כתוצאה ממחסור בלחם יביאו למתח צבאי מול ישראל (תמיד היה פתרון טוב)

  אהבתי

 19. קמיליה,
  צפיתי בסרטון היוטיוב שהמלצת עליו, של תומר פרסיקו. מעניין מאוד.
  הסוף הפריע לי. לא בגלל דעותי האישיות (לאורך דבריו לא הסכמתי איתו על כמה דברים) אלא בגלל השוואה של מסעות הצלב הנוצריים ואירועי דאע"ש לשליטה של ישראל בפלסטינים.

  אהבתי

 20. אני משער שהריבית תוסיף לעלות.
  לגבי אג"ח – אני מעדיף את צמודי המדד אבל היום יש גם להם בעיה: התשואה שלהם שלילית.

  אהבתי

 21. עבר כל כך הרבה זמן עד שכמעט שכחתי את הסרטון הזה.

  גם אותי קוממה ההשוואה בין השליטה הישראלית על מיליוני ערבים עוינים לבין מיליוני האנשים שנרצחו במהלך מסעות הצלב והזוועות המחרידות שביצע דאע'ש (כמו עריפת ראשים המונית ע'י ילדים שטופי מוח ומכירת נשים וילדות יזידיות לעבדות). עוד עדות לכך שהשמאל הישראלי מאמץ, ללא מסננים וביקורת, את התעמולה האנטי ישראלית הארסית של גדולי אויבנו.

  נזכרתי בכך בגלל שפרסיקו ציטט משפט, שבזמנו קומם אותי אף יותר, של עמוס עוז. עוז טען (מהזיכרון) ש"אף אחד" בעולם לא ירצה להיות חבר של אפנדי / אדון מדכא שהוא יהודי. יסבלו יהודי רק אם יהיה "מאוד בסדר".
  עוז & פרסיקו התעלמו מהעובדה שבמהלך רוב ההיסטוריה היהודים היו האנטי – תזה של כל אפנדי. הם ניסו להיות "אולטרה בסדר" (בניסיון לשאת חן בעיני אותם גויים חשובים) – מה שממש לא הבטיח להם שיסבלו אותם. אולי אפילו להפך. חולשתם הנתפסת "הזמינה" התקפות.
  אז אולי הגיע הזמן שהיהודים יעשו את מה שמתאים להם (בהנחה ששכניהם הערבים לא ישנו את חברבורותיהם) – תהיה אשר תהיה שביעות רצונם של אותם גויים. שלמעשה רק הם חשובים בעיני עוז & פרסיקו. (מה שמזכיר לי בהכרח את פרדיגמת הניידים – נייחים של גבי טאוב, ובעיני מי חשוב לשאת חן).

  Liked by 3 אנשים

 22. אני זוכרת מהראיון עם פרסיקו גם טענה, מעניינת בעיני, לקשר בין עליית חשיבות האינדיוידואליזם לבין התפצלות של תנועות.

  לטענתו (כפי שאני זוכרת אותה) זו הסיבה לכך שהציונות הדתית התפרקה להרבה תת קבוצות (דתיות בורגנית בנוסח המפד'ל של פעם, חרד'ל, נוער הגבעות, "רוחניקיות" דתית, דתיות אולטרה ליברלית ועוד). התפצלות שלטענתו אין לה תקומה. היא
  גרמה לאובדן האנרגיות שאפיינו בעבר את הציונות "הקוקניקית" ותנופת ההתיישבות שלה.

  מצד שני, גם החרדיות מחולקת להרבה תת קבוצות (אני אפילו לא מסוגלת למנות את כל החסידות, ומה שמייחד כל אחת מהן). לא ברור לי האם פרסיקו מסביר גם את הפיצול בתוך החרדיות כקשור לעליית חשיבות האינדיבידואל. ספקותי. אבל מעורר מחשבה.

  Liked by 1 person

 23. השולט בהר שולט בארץ…
  היחידה הרב מימדית של כוכבי

  Liked by 2 אנשים

 24. מנבאים את התפרקותה של הצינות הדתית לתתי-קבוצות כבר עשרות שנים אבל אני לא רואה את זה קורה.
  כשפרסיקו נשאל על החרדיות הוא ענה שכבר 30 שנה מספידים את החרדיות וזה לא קרה.
  אבל הוא לא מסוגל לומר את אותו הדבר על הציונות הדתית כי יש לו חשבון פתוח עימה.

  אהבתי

 25. ומה היה בעבר? תמיד היו מחמירים יותר ומחמירים פחות. ככל שהציבור גודל במספר זה יותר משתקף אבל זה היה קיים תמיד.
  על אותו שולחן שבת יושבים אחים מישיבות שונות מאוד מבחינת הקו הרעיוני. זאת התפרקות?
  מה מבחינתך מעיד על התפרקות?

  אהבתי

 26. לי דווקא נראה שהציונות הדתית יותר מאוחדת מאשר לפני 40-30 שנה. אז לא היה רצף בציונות הדתית היה את המפדלניקים שהיו חצי שמאלנים ואת החרד"לים. היום יש רצף יש הרבה דתיים לייט ימניים ליברלים שהפכו את הציונות הדתית למשהו יותר רציף.

  Liked by 2 אנשים

 27. תמריץ השואה במלחמת העולם השנייה לא הייתה השואה הראשונה של עם ישראל. אני די בטוח שהמרד הגדול ברומאים הסתיים בשואה לא פחות גדולה באופן יחסי, וכן גירוש 10 השבטים – חצי מעם ישראל בזמנו – יכול להיחשב לשואה באותו סדר גודל יחסי. אולי פספסתי איזו שואה או שתיים קטנות יותר.

  Liked by 1 person

 28. יאיר, מה מבחינתך מעיד על אחדות. בשולחן שבת יישב גם האח היוצא בשאלה והאחיין הטרנס. זה לא ציבור שמנהיג חרמות משפחתיים. אבל זה לא אותו ציבור. לא מכבד אותם רבנים. לא מצביע לאותה מפלגה.

  אהבתי

 29. תמריץ,
  לא בטוח שעל אותו שולחן שבת ישב האחיין הטרנס. האח היוצא בשאלה כן, אבל הטרנס לא.
  אתה טוען שהציונות הדתית התפרקה ועליך זכות ההוכחה:
  תמיד היה מדובר בציבור שהצביע לכמה מפלגות.
  תמיד היו כמה דמויות רבניות ולא אחת יחידה.
  מה השתנה?

  נכון שהציונות הדתית לא נמצאית בשעתה היפה ביותר וזה בגלל ההתמוססות של הבית היהודי, חבירת ימינה למפלגות שמאל קיצוני, וקידום חוקים אנטי-דתיים (כולם תוצאות מעשיו של בנט).
  אבל אני לא רואה התפרקות.

  Liked by 1 person

 30. תמריץ
  לפני 30-40 שנה מישהו כמו סמוטריץ'/בן גביר היה מוקצה מחמת מיאוס אצל המפד"לניקים ומישהו כמו עמיחי שיקלי היה מוקצה מחמת מיאוס אצל החרד"לים. היום שניהם לגיטמיים לחלוטין במיינסטרים/דתיים לייט ובקצוות סך הכל מכילים אותם באופן סביר.
  כפי שיאיר ציין הבעיה כיום של הציונות הדתית היא בעיה במישור הפוליטי – לא ממש במישור החברתי.

  Liked by 2 אנשים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: