התקופה של הכסף היקר

אנחנו שומעים ללא הרף על "הדפסות הכסף" ועל כך שהשווקים מוצפים ב"כסף זול", אבל בפועל הכסף ממש לא כל כך זול. למעשה, כנראה לא הייתה תקופה מאז מלחמת העולם השנייה שבה הכסף כל כך שמר על ערכו. והעובדות מדברות בעד עצמן: בכל העולם האינפלציה, כפי שנמדדת על ידי איסוף אלפי מחירים מהשווקים, היא נמוכה מאוד. כלומר הכסף שומר על ערכו יותר מאי פעם.

איך יכול להיות שהפער בין הדימוי של "הכסף הזול" לבין העובדות המדידות הוא כה גדול? ובכן, זה לא מקרה ראשון בהיסטוריה האנושית של פער כזה. בימי קדם בני האדם היו בטוחים גם שהארץ שטוחה, שהשמש סובבת סביב כדור הארץ ושלגבר ולאישה מספר שונה של שיניים. כך היה נדמה להם, עד שבא מישהו וטרח למדוד – וגילה אחרת.

אבל בעוד שבארה"ב בן ברננקי וג'נט ילן מבינים את בעיית הכסף היקר מדי ועושים מאמצים רבים כדי לפתור אותה, באירופה, שם המצוקה עוד גדולה בהרבה מזו שבארה"ב, ושבה מדינות בדרום היבשת מתמודדות עם 20% אבטלה, לא עושים הרבה. נגיד הבנק המרכזי האירופאי דראגי פועל בצורה מהוססת ועושה רק את המינימום הנדרש למניעת פירוק גוש האירו.

בנסיבות אלו האירו הופך למטבע שאין בו אינפלציה בכלל. ביוון אפילו שוררת דפלציה שנתית של 3%, רמה מבהילה של ירידות מחירים המלמדת על עומק השפל. דיפלציה היא מעגל קסמים המנציח את עצמו. הציפיות לירידת מחירים מובילות לירידת מחירים נוספת. במקום לעשות דברים קונסטרוקטיביים עם כספם, אנשים אוגרים מזומן, בתקווה לעלייה מתמשכת של ערכו. בנוסף, משקיעים החוזים שהאירו ישמור על ערכו אוגרים גם הם  את המטבע ומזניקים את ערכו לעומת הדולר ומטבעות אחרים, כך הם מגדילים את עלויות העבודה ביבשת וכך מקשים עוד יותר על מדינות אירופה להיות תחרותיות לעומת מדינות אחרות.

מותה של האינפלציה באירופה יכול להביא לעשור ארוך ועגום של אבטלה גבוהה וצמיחה נמוכה. יהיו שיתלו את צרותיה של אירופה במדיניות רווחה נדיבה מדי, יהיו שיתלו אותן בדמוגרפיה שלילית. אל תאמינו להם – כל אלו גורמים שוליים ביחס לגורם החשוב מכולם – הסירוב של נגיד הבנק המרכזי ללחוץ במלוא הכוח על הכפתור של מדפסת הכסף.

לרוע המזל, לפיד רוצה להיות אחראי

מסתמנים קווים ראשונים לכהונתו של יאיר לפיד כשר אוצר:"להיכנס בגרעון. לקצץ ולקצץ". הוא חושב שכך יגלה אחריות.

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/455/002.html?hp=1&cat=404&loc=2

מכיוון שקיצוצים הם אסון במצב הנוכחי,   המשמעות של הדברים היא מאוד פשוטה – כלכלת ישראל הולכת לקטסטרופה. להצדקת עמדתו, לפיד לא שוכח לציין את המטאפורה הקלישאתית, ההרסנית והמטומטמת ביותר שיש – השוואת גרעון בכלכלת מדינה עם מטבע משלה למשק בית באוברדרפט.

משמעות נוספת של כוונות הקיצוץ היא שבנק ישראל יצטרך להפחית ריביות בחדות ולהעלות את שער החליפין של הדולר מול השקל, כדי למנוע מיתון. זה יהיה דלק לבועת מחירי הדיור.

נ.ב 1 אם הפחד חסר השחר מהגירעון יוביל את לפיד לקיצוצים חדים בתקציבי החרדים, אז מעז יצא מתוק. שווה להיכנס אפילו למיתון כדי לפתור את הסוגיה הזו.

נ.ב 2 אולי ההתאוששות האמריקנית בכל אופן תציל אותנו איכשהו