גיא רולניק כופה את המרקסיזם על ההפיכה המשטרית

כותב גיא רולניק על ההפגנה בירושלים:

הקואליציה של תומכי ההפיכה המשטרית מורכבת מארבע קבוצות אינטרס, שלכל אחת מהן יש יעדים צרים ופרטניים משלה: ראש הממשלה בנימין נתניהו רוצה לעצור את משפטו ולהישאר בשלטון, החרדים רוצים לשמר ולהגדיל את הפריווילגיות המיוחדות שלהם בפטור משירות צבאי ובתקציבים ממשלתיים, והמתנחלים רוצים שליטה מלאה, חסרת מעצורים, בשטחים.

אבל יש עוד קבוצה לא קטנה שלא זוכה כמעט לתשומת לב, שיש לה עניין רב בשינוי שיטת המשטר באופן שישאיר את השלטון בידי הקואליציה הנוכחית: מדובר באלפי אנשי עסקים שמחוברים לעטיני השלטון — קבלנים של משרדים ממשלתיים ויזמי נדל"ן שהתעשרו בעשור האחרון בזכות קרבתם למקבלי ההחלטות במשרדי הממשלה. יחד איתם נמצאות עשרות אלפי משפחות שמחוברות לג׳ובים ומשרות במגזר הציבורי המורחב.

זאת קבוצה שיש לה אינטרס כלכלי עצום בשינוי שיטת המשטר — אם הוא יבטיח את שימור השלטון בידי הקואליציה הנוכחית. ״מיליון״ לא הגיעו ולא יגיעו להפגנות של תומכי ההפיכה המשטרית, אבל אלפים רבים מהגורמים הכי קולניים, פעילים ואגרסיביים בהפגנות הימין הם אלה שיש להם מיליוני ומיליארדי סיבות לצאת להפגין — לשמר את זרימת כספי משלם המסים לכיסיהם.

זו הפרספקטיבה המרקסיסטית על המציאות – כל מה שמתרחש הוא רק מאבק של בעלי הון שמטרתם לצבור ולשמר את ההון שלהם. רולניק מיישם את פרספקטיבת ההבל המגוחכת הזו על המהפכה המשטרית. ומתעלם מקולות החריקה הצורמים. אכן המקרה הפרטי של נתניהו הולם את הפרספקטיבה – הוא רוצה שלטון חופשי מהגבלות משפטנים וצינור שפע חופשי מבעלי הון ללא הפרעות. ברם, שום דבר אחר לא מתאים לה. הציבור החרדי רוצה כמובן תקציבים ממשלתיים ופריווילגיות, אבל איך ייתכן שמלכתחילה זהו ציבור שמתמסר לתלמוד תורה בעוני, הסתירה המוחלטת לחתירה להון. הבורסה הפגועה וצניחת השקל מראים כיצד ההפיכה פוגעת בבעלי ההון, והסקרים ממחישים כיצד היא הופכת פתאום תרחיש שבו המרכז-שמאל חוזר לשלטון ברוב גדול למציאותי. ובכל אופן רולניק מפנטז, כנגד כל ראיה הגיונית, שההפיכה המשטרית היא אינטרס של בעלי ההון המקורבים לשלטון הליכוד. הוא לא מסוגל שלא לאנוס את המציאות כדי שתתיישר עם הבליו המרקסיסטיים. והאם הוא ברצינות חושב שמה שמניע את ציבור המתנחלים זו צבירת נדל"ן בשטחים? זהו ציבור אידיאליסטי שמוכן להקריב קורבנות חומריים משמעותיים למען ערכיו, ובכלל זה החיים עצמם.

מהי כן הפרספקטיבה הנכונה לתפוס בה את המהפכה המשטרית? פרספקטיבה אבולוציונית. הציבור הימני נחוש להקים מערכת המעניקה עליונות ועדיפות לאנשים החולקים איתו תרבות וגנטיקה דומה, אלו הקרויים "יהודים". זו ההתנהגות השגרתית והרגילה שעד לפני מאה שנה או פחות, כמעט כל ציבור בעולם התנהג לפיה, ואשר שרדה אינספור שנים של אבולוציה אכזרית. אדם דואג לקבוצה שלו וסולד מהקבוצות האויבות לה. מנגד, הציבור החילוני, זה בעל האייקיו הגבוה, מתנהג בצורה חדשנית אבולוציונית. הוא מעדיף ערכים מופשטים של צדק ושוויון על פני אינסטינקטים אבולוציוניים שנראים לו גסים ומכוערים.

השאיפה לרכוש ולצבירת הון, הגם שהיא קיימת אצל בני אדם, אין לה קשר ושמץ של קשר להפיכה המשטרית. היא שאיפה פרטית ולא פוליטית, ומסתבר שאזורי המוח שמתעסקים איתה וחושבים עליה שונים לגמרי מאזורי המוח שמתעסקים בעניינים פוליטיים. יכול להיות בידול מלא. כפי שכתבתי בפוסט שבו דנתי בהרחבה בסוגיה בהקשר אחר, על האצולה הפלסטינית בזמן המנדט נאמר שבמהלך יממה אחת הייתה מסוגלת לרקום עסקאות למכירת אדמות פרטיות ליהודים בתמורה נאה מחד, ולהקהיל המונים בפומבי נגד ההשתלטות הציונית מאידך.

4 תגובות על ״גיא רולניק כופה את המרקסיזם על ההפיכה המשטרית״

 1. ייתכן שבעלי הון ספציפים שקרובים לצלחת יהנו מההפיכה השלטונית שכן זה יאפשר שחיתויות בהיקף רחב יותר. באותה מידה דברים כמו שוק חופשי ותחרות טובים לכלכלה ולשכבות הגבוהות באופן כללי, אבל אולי יכולים להיות רעים לבעלי הון ספציפים שמצב של היעדר תחרות יכול לשרת אותם.

  אהבתי

 2. זה לא דברים שמנחים פוליטית אף אחד. לדעתי אפילו לא איש עסקים אחד. חשיבה פוליטית וחשיבה איך לעשות לביתי אלו שני דברים שונים לגמרי. אין שום קשר.

  אהבתי

 3. תמריץ זה מקרה של "שניכם צודקים". ברור שהבסיס למהפכה המשטרית הוא אידאולוגי, אבל גם ברוסיה וגם בהונגריה בעלי הון שמקורבים למפלגת השלטון עושים חיל. יש יתרון בלהיות מקורב לכל שלטון, ובמיוחד לשלטון דמוקטטורי.

  אהבתי

 4. בכל סיטואציה יהיה מי שימצא דרך לעשות רווחים, אבל לתאר את זה כמנוע של ההפיכה זה תפיסה מעוותת לחלוטין שמבלבלת בין מוטיבציות אישיות ללאומיות-פוליטיות. התמריץ שמשנה הוא רק אצל ביבי שיש לו אינטרס אישי ברור בהשתלטות על המערכת המשפטית. לא אצל איזה איש עסקים סוג ג׳.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: