הדמוגרפיה והעתיד של המהפכה המשטרית

יו"ר פורום קהלת, משה קופל, התראיין לערוץ יוטיוב אמריקני, והסרטון נפוץ הערב בטוויטר. הוא אמר שייתכן שהתוכנית לשינוי מערכת המשפט לא תצלח הפעם, אבל הדמוגרפיה לטובת הצד שלו, ואם לא יצלח הפעם, אז יצלח בעוד ארבע או חמש שנים.

הטענה הבסיסית היא כמובן נכונה: הדמוגרפיה עובדת לטובת הצד של המחנה האמוני, זאת בשל הקשר ההדוק בין דתיות לבין פריון.  חרדים מולידים יותר מדתיים, דתיים יותר ממסורתיים, מסורתיים יותר מחילונים, ואפילו חילונים מולידים יותר מאשר לא יהודים חסרי דת. בעבר היה איזון דמוגרפי מסוים מהצד הערבי, אבל הילודה הערבית נחלשה מאוד בשנים האחרונות. זה משפט שאבסורדי לומר אותו, ובכל אופן אכתוב אותו: לא ניתן לסמוך על הילודה הערבית שתציל את ישראל.

עם זאת, כמו כמעט כל אחד שמדבר על דמוגרפיה, אפילו פרופסור קופל המלומד ביצע קפיצת הדרך. דמוגרפיה יוצרת שינויים מדהימים, אבל בקצב שלה. לא רואים שינויים דמוגרפיים טקטוניים בתוך חמש שנים.

לפי הסקרים האמינים (ולא אלו של שלמה פילבר) גוש השמאל-מרכז-ערבים זינק ל-68 מנדטים, בעקבות אירועי החודשים האחרונים. הבה נניח לרגע ששינוי זה הוא אמיתי וקבוע, כמה זמן יקח לדמוגרפיה לבדה למחוק אותו?

הנחה א': 

החרדים גדלים כרגיל, הדתיים גדלים, המסורתיים גדלים יותר מהחילונים

אם נניח שהחרדים גדלים כפי שגדלו בעשרות השנים האחרונות, הדתיים גדלים על פי קצב הילודה ואפילו המסורתיים גדלים יותר מהחילונים, אז יידרשו עשרים שנה כדי שיתרון 52-68 לגוש הליברלי ימחק רק בשל הדמוגרפיה. כדי שנחזור ל-64 מנדטים מול 56 מנדטים יידרשו קרוב ל-30 שנה.

הנחה ב': 

החרדים גדלים כרגיל, הדתיים והמסורתיים גדלים קצת יותר מהחילונים

בכל מדינות המערב רואים היחלשות קיצונית של הדת בקרב הצעירים. מגמה זו בוודאי אינה ניכרת בישראל במלוא עוצמתה. עם זאת, בקרב צעירים שחשופים לרוחות הזמן של תרבות המערב יש אפקט חזק של חילון וליברליזם. רואים זאת למשל בשיעורי התמיכה הגבוהים בנישואים חד מיניים שנרשמו אפילו בקרב מצביעי הליכוד וימינה. לאור זאת, בקרב ציבורים שאינם מסתגרים לחלוטין מהשפעות המודרניות, קשה להאמין שהגידול הדמוגרפי יהיה בקצב הילודה. סביר שציבורים אלו ינדבו צעירים רבים אל החילוניות או הדתיות-לייט הליברלית.  בהנחה כזו, שהיא סבירה מאוד לטעמי, יידרשו בערך כ-30 שנה כדי למחוק יתרון של 52-68 כך שיוחלף בתיקו בכנסת. אני עדיין מניח כאן שהחרדים יגדלו בדיוק באותו קצב כמו מקודם. אבישי בן חיים פעם הראה כיצד חלק ניכר מהח"כים החילונים בכנסת באו מבית דתי. קשה להאמין שהתהליך הזה ייעצר פתאום.

הנחה ג': 

משבר בחברה החרדית, הדתיים והמסורתיים גדלים קצת יותר מהחילונים

מה יקרה אם נניח שגם בחברה החרדית יהיה משבר? איני מדבר על משבר קיצוני או יציאה בשאלה המונית, אלא על ירידה בפריון כך שבמקום שנראה קצב גידול שתואם ל-6.5 ילדים חרדים שמולידים 6.5 ילדים חרדים (שיעור המתאים לגידול הדמוגרפי בכוחה של יהדות התורה ב-40 השנים האחרונות), נראה קצב גידול שתואם ל-5 ילדים חרדים שמולידים 5 ילדים חרדים? תסריט כזה יכול לבוא מקיטון בילודה או לחילופין מעלייה ביציאה בשאלה. בהנחה כזו יידרשו בערך כ-40 שנה כדי שיתרון של 52-68 בכנסת יתאפס.

לסיכום:

כל התסריטים שמשה קופל ואחרים צופים את קיומם אכן יכולים להתממש, אבל הם דורשים זמן, הרבה מאוד זמן. ובזמן הזה יכולים לקרות גם דברים אחרים. אם אכן תהיה תגובת נגד חזקה לממשלה הנוכחית, יהיה מספיק זמן למחנה הליברלי לנסות ליזום חוקה שתגן על הדמוקרטיה ותיתן מידה רבה של אוטונומיה לרשויות המקומיות. מבחינת מחוללי המהפכה, הם נפלו על "הדור הלא נכון", ודור זה יכול להאריך עשורים.

12 תגובות על ״הדמוגרפיה והעתיד של המהפכה המשטרית״

 1. 59 זו הייתה התוצאה בבחירות האחרונות. אם נתעלם מענייני אחוז החסימה שאינם רלוונטיים (כי אין לדעת באיזו קונפיגורציה יסתדרו המפלגות בעתיד, ואולי אז אחוז החסימה ידפוק דווקא את הימין), אז הביביסטים קיבלו 59 מנדטים. קשה להאמין שלא איבדו כמה מנדטים טובים, אפילו אם נעצום עיניים לסקרים.

  אהבתי

 2. כמה נקודות בנוגע לתחזיתך הקודרת.
  1. לקחת את הסקרים שהתפרסמו בערוצי התקשורת ברצינות כעובדה, מה שהוכח כלא נכון שוב ושוב ערב הבחירות (אם כבר, פילבר היה הקרוב ביותר לאמת אז לא לזלזל) ולכן כל הבסיס לטענתך רעוע ביותר.
  2. גם לו נניח שהסקרים צודקים אין זה אומר שהמתנדנדים מתנגדים בתוקף ל"מהפכה" אלא קרוב לוודאי שהם מאוכזבים מהדרך בה בוצעה. בעתיד הם עלולים לחזור בהם.
  3. גם הדור הצעיר המסורתי/שמרני/דתי חווה התעוררות גדולה ביותר בשנים האחרונות וקשה לחזות איך חזית זו תתפתח.
  4. טרם נאמרה המילה האחרונה בנוגע לרפורמה.

  אהבתי

 3. הקדשתי את הפוסט הקודם לפילבר.

  אין כיום תנועה גדולה של חזרה בתשובה בישראל מחוץ לחוגים מזרחיים מסורתיים שבכל מקרה יצביעו לימין. התנועה המשמעותית היא, כמו בכל המערב, יותר לכיוון הליברלי.

  אהבתי

 4. א. בדיוק קראתי, לא זוכר איפה, הערה נכונה: החילונים לא בהכרח יעמדו מנגד כשהם רואים איך הדמוגרפיה משתנה להם מול העיניים. הם יחפשו אלטרנטיבות בחוץ, מה שיאיץ מאוד את המגמות.
  ב. לפרק מוסדות, נורמות וכללי משחק מקובלים זה קל, מספיקה שליטה של שנים בודדות. חלק משמעותי מזה כבר קרה. לבנות אותם מחדש, לוקח דור. ערעור קל של ההנחה על שינוי "אמיתי וקבוע", תקריס את התזה באופן מוחלט.

  Liked by 1 person

 5. יצחק, שתי ההערות נכונות אבל יש לכל דבר שתי פנים. נטישה המונית של המעמד המשכיל את ישראל תביא לקטסטרופה כזו שמפלגות הימין יכולות גם לא לעבור את אחוז החסימה (אם ימשיכו להיות פה בחירות חופשיות).

  אהבתי

 6. לגבי לידות אפשר להתנבא. לגבי הגירה אי אפשר. אם הייתי כותב את הפוסט לפני שנה וחצי, הייתי מנבא פרץ עלייה מרוסיה? מה פתאום.

  אהבתי

 7. מסכים עם תמריץ שהביטחון של קופל מופרז מאוד.
  אקסטרפולציה היא כלי לא מהימן בשביל לקבל החלטות.
  בחמש שנים הקרובות הרבה דברים יכולים לקרות – בניגוד לתחזיות.
  ובוודאי שלהסתמך על תחזיות דמוגרפיות בכדי לייצר שלטון זאת טעות.

  כל הדברים שנאמרו פה נכונים:
  יש גידול דמוגרפי חרדי משמעותי
  יש גידול דמוגרפי דתי פחות משמעותי
  יכולה להיות עזיבה של חילונים

  אבל אני רואה דברים נוספים:
  חילונים יעלו ילודה (כמו שהם עשו בעשור האחרון בתגובה להפחדות על השתלטות דמוגרפית ערבית)
  חרדים יכולים לצאת לעבודה ולהפוך לפחות קיצונים
  מסורתיים ירתעו מהאיומים שהם רואים סביבם עכשיו ויעברו לשמאל
  הכל עוד [כמעט] פתוח.
  …..

  אני מעדיף להתעסק בידוע.
  בעיני המצב שנקלענו אליו מחייב פשרה (לפשרה הייתי מוכן מראש אבל בעקבות המחאות הבנתי שהיא צריכה להיות רחבה יותר).
  פשרה שתאפשר לשני הצדדים לחיות איתה.
  פשרה שתכלול: צמצום תמיכות ממשלתיות באי-עבודה, יציאה של חרדים לעבודה, הגדלה של חופש הפרט (לכל הכיוונים-לא רק ללהט"בים. גם חרדים יכולים לחיות כרצונם), ועוד …
  ולהסכים שהפשרה הזאת מקובלת ל-10-15 שנים הקרובות.
  לאחר מכן הדיון ייפתח שוב עם נקודות פתיחה שונות לגמרי. ייתכן ששונות מאוד מהתחזית של קופל על רוב דתי/חרדי.

  Liked by 1 person

 8. להסתמך על הסקר אולי לא רציני, אבל עדיף לעבוד מנתונים קיימים, אפילו שטחיים, מאשר סתם. ובכל מקרה זו המחשה טובה. חשבתי לחולל גוגל דוק ולתת לכל אחד לשחק בנתונים כרצונו. אם יש עניין, אולי אכין זאת.

  אהבתי

 9. תמריץ דבר נוסף שחשבתי עליו הוא דמוגרפיית מצביעי השמאל. לדעתי רוב המצביעים שנותרו לצמד העבודה-מרצ עברו כבר את גיל 70. לא אתפלא אם כל שנה גוש המרכז-שמאל-ימין ממלכתי יאבד מנדט רק בגלל תמותה טבעית של מצביעים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: