מצב הסקרים

שלמה פילבר מספק עוד סקר שבו הקואליציה עומדת על 57 מנדטים. זאת בעוד בסקרים אחרים היא מגיעה ל-52 מנדטים בלבד או אפילו פחות. לפילבר יש דימוי, לפחות בקרב הימניים, של סוקר אמין. זאת בשל העובדה שניבא את ניצחון גוש הימין בבחירות האחרונות (אך ניבא אותו גם בבחירות קודמות, בהן הימין לא ניצח).

אז הנה תזכורת לדברים שכתב פילבר ערב הבחירות לפני חצי שנה:

"איך זה שאתם תמיד שונים מהאחרים" שואלים אותנו שוב ושוב. האמת? אנחנו לא נהנים ללכת נגד הזרם. ההסבר הוא מקצועי לחלוטין.
"סטטיסטיקה היא מתמטיקה" אמרנו לא מעט פעמים. המספרים אדישים לעמדות הפוליטיות ואמורים לשקף תמונת מצב מדויקת.
אז איך לעזאזל יש הבדלים בין הסוקרים אתם שואלים את עצמכם? התשובה טמונה בעיקר בפער הקיים בקובץ התשובות שאותו הסוקרים מנתחים.
אם אספת תשובות מ כ ל קווצות המדגם, תקבל תמונה מלאה. אם לא הצלחת להגיע לכל פלח באוכלוסייה, תקבל מדגם חסר. פשוט.
הסברנו בעבר את חולשתם של הפאנלים האינטרנטיים, ולכן הדרך הבטוחה היא להסתכל על קו המגמה, כי אם יש הטיה בפאנל היא תהיה עקבית.
בואו נראה לכם לכם דוגמא קטנה, אך משמעותית, כיצד נוצרים הפערים הללו:
בשבועות האחרונים שואלים אותנו שוב ושוב איך זה שהליכוד מקבל בסקרים שלנו 34 עד 35 מנדטים, מול האחרים שלא חוצים את רף ה- 32? מאיפה הפער הזה נוצר ולמה רק אצלנו?
אז תכירו את "שני המנדטים הנעלמים של הליכוד". הראשון מסתתר בקרב עולי ברה"מ לשעבר הוותיקים, דור א', שכלל אינם דוברי עברית ובוודאי אינם רשומים בפאנלים השונים. משקלם כיום בישראל עומד על קרוב ל- 5 מנדטים, שרובם מצביעים "ישראל ביתנו", אבל גם הליכוד ויש עתיד מקבלים שם מנדט +.
המנדט השני שייך לתופעת "אבו יאיר". רבות מדברים על הקול הערבי ועל הקרבות בין מפלגות המגזר הערבי, אבל חשוב לדעת שכמעט 20% מהמגזר הערבי מצביע למפלגות ציוניות. הליכוד היא כיום המפלגה הציונית הגדולה ביותר במגזר הערבי (בעבר העבודה ומרצ התחרו על התואר), כך שבין ה- 8 ל- 14 המנדטים ששווה האלקטורט הזה, מתחבא עוד מנדט, די יציב, של הליכוד.
שני המנדטים הנסתרים הללו, שאינם מופיעים בשום פאנל שבעולם, משפיעים על חלוקת המנדטים הכללית.
בימים הקרובים אנחנו מנועים מלפרסם סקרים, כידוע לכם. הפעם הבאה שניפגש תהיה בשעה 22:00 בדיוק במשדר הבחירות המרכזי של חדשות 14.
בבחירות הליכוד כזכור קיבל 32 מנדטים, והמנדטים על שם עולי ברית המועצות ועל שם "אבו יאיר" שפילבר הבטיח לנו, ממש לא הופיעו.
בבחירות 2020 טראמפ הפתיע בגדול, והדבר גרם לכך שבמבחן התוצאה של 2020 סוקרים רפובליקנים מפוקפקים נראו פתאום צודקים ומוצלחים. עלתה השאלה: האם ניתן לבטוח מעתה והלאה בסוקרים אלו, שהוכיחו את עצמם לכאורה, או שמא סוקרים אלו, למרות ההצלחה הממוזלת, עדיין נחשדים בהטיה – המזל הוא זמני וההטיה היא נצחית. את התשובה קיבלנו בבחירות 2022 לקונגרס, שבהן סוקרי המיינסטרים ניבאו היטב את התוצאות, בצורה מרשימה, ואילו הסוקרים הרפובליקנים כשלו לחלוטין.

תגובה אחת בנושא “מצב הסקרים”

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: