האכזריות היא הפואנטה

השר שלמה קרעי חולל גלים בטוויטר, כאשר תקף את העלאת הריבית של בנק ישראל. אבל אפשר להבין את התסכול שלו – קרעי היה שותף במהלך שהגדיל מאוד את החשיפה של משקי הבית להעלאות הריבית – מתן האפשרות למשכנתא שמבוססת ברובה על ריבית הפריים ולא מתבססת בעיקר על ריבית קבועה לטווח הארוך.

בדיעבד המהלך שחשף את משקי הבית למלוא נשיכתה של ריבית הפריים נראה שגוי ואכזרי, אבל האמת היא שהאכזריות היא הפואנטה כאן. בנק ישראל לא סתם מעלה ריבית. הוא רוצה להתאכזר למשקי הבית, כדי להכריח אותם להפסיק להוציא כסף. מבחינת בנק ישראל נוח מאוד שכל העלאת ריבית צנועה קולעת משפחות למצוקה של ממש. מהי מהות מצוקתן? הקושי שלהן להוציא כסף לצרכיהן השוטפים כאשר הריבית עושקת אותם. אבל זה בדיוק מה שבנק ישראל רוצה שיקרה: בהעדר יכולת מצד הצרכנים להוציא כסף, בתי העסק יפסיקו להעלות מחירים ואולי אף ישקלו להורידם. האינפלציה תיעצר.

במילים אחרות: זה לא שנגיד בנק ישראל נאלץ, בשל חובתו המקצועית, להעלות ריבית, תוך שהוא מתאבל על הנזק האגבי המצער – הסבל של המשפחות שהתפתו לקחת משכנתא בריבית פריים. מה שקורה הוא שנגיד בנק ישראל בכוונת מכוון מתעלל במי שלקח משכנתא בריבית מסוג זה, כי ככה הוא קולע אותו למצוקה כספית שתמנע ממנו להוציא כסף. ככה הוא מאלץ את בתי העסק, שאין באים בשעריהם, לעצור העלאות מחירים. אם נתבונן אחורה על מאמציו של קרעי להוזיל עלות משכנתא באמצעות הצמדתה לפריים, הם יראו נואלים וחסרי אחריות מהזווית של לוקח המשכנתא. אך מהזווית של בנק ישראל אפשר לשלוח לקרעי פרחים על תרומתו למנגנון פשוט שמאפשר לבנק ישראל דיכוי אפקטיבי של אינפלציה. בעולם ללא קרעי היה צריך להעלות את הריבית לגבהים רמים יותר כדי להשיג אפקט אנטי אינפלציוני דומה, והדבר היה פוגע מאוד בהשקעות לטווח הארוך של המגזר העסקי.

21 תגובות על ״האכזריות היא הפואנטה״

 1. מאוד משמח למצוא רשומה ש*לא* עוסקת ברפורמה / במהפכה המשפטית / המשטרית. כן ירבו.

  למיטב הבנתי, קימות חלופות לדיכוי האינפלציה באמצעות העלאות ריבית. עסקים לא יחפזו להעלות מחירים *אם* התחרות במשק תתגבר משמעותית. אם יבוטלו מכסים, מכסות יבוא ורישיונות יבוא, תקנים ייחודיים לישראל וכד'.
  למעשה, לו סמוטריץ רק היה מיישם את הבטחות הבחירות שלו.

  אבל המחדל הגדול של סמוטריץ למעשה מעביר כספים ממעמד הבינים וגילאי הביניים (רוב משלמי המשכנתאות שהכנסתם הפנויה תצטמצם) אל המבוגרים בעשירון העליון (שאינם נזקקים למשכנתאות או שכבר סיימו לשלם עליה). אך בעיקר אל ראשי המונופולים והארגונים הגדולים במשק שמאוד נהנים מחסימת התחרות החופשית.
  (מה שמאפשר לקונספירטיבים למינהם לתפוס את סמוטריץ כסוכן סמוי, שמעביר כספים ממצביעי הקואליציה אל מצביעי האופוזיציה, ובעיקר אל ראשים הארגונים הגדולים במשק. שכולם כבר שמעו לאחרונה את עמדותיהם).

  האם טעיתי?

  בכל מקרה, חג שמח.

  אהבתי

 2. תמריץ נוטלי המשכנתאות הם רק חלק, ואולי אפילו חלק קטן, מאלו שמושפעים מעליית הריבית. הרבה מאודעסקים מושפעים ממנה מאחר ורבים מהם נוטלים הלוואות בעצמם. כך אגב גם לא מעט יזמי נדל"ן, שמצד אחד צריכים לשלם יותר על הלוואות שנטלו ומצד שני ההכנסות יורדות כי המשכנתא לקונים הפכה ליקרה יותר. אבל לא רק בתחום הנדל"ן, בכל תחום הריביות על הלוואות יקרות יותר. לכן עסקים יקחו פחות הלוואות, יתרחבו פחות – ויקנו פחות בעצמם.

  אהבתי

 3. מסכים עם הקודמים לי.
  הטענה "נגיד בנק ישראל צריך להתעלל במי שלקח משכנתא בריבית פריים, כי ככה הוא קולע אותו למצוקה כספית שתמנע ממנו להוציא כסף" אינה נכונה.
  צריך להיות:
  "נגיד בנק ישראל צריך למנוע עליית מחירים והכלים היחידים שבידיו מכניסים למצוקה את מי שלקח משכנתא בריבית פריים".

  אני באמת לא מבין למה סמוטריץ' לא מקדם את ההבטחות הכלכליות שלו. יש כל-כך הרבה מה לעשות.

  Liked by 2 אנשים

 4. לחיל האוויר יש מעל 114K עוקבים בטוויטר. הודעה על המטס ביום העצמאות הגיעה לאחר יומיים ל80 לייקים.
  והתגובות? מציע להרצי הלוי ולרונן בר לקרוא אותן בקפידה

  אהבתי

 5. אכן אין ספק שתחרותיות והסרת חסמים היא דרך המלך להוריד מחירים. לא תמיד זה אפשרי להשיג זאת בטווח הקצר. נתיב אחר שפתוח לפני שר האוצר הוא לקצץ בשומנים ובתמריצים הגרועים, אבל זה תמיד קשה. זה מה שעשה ביבי ב-2003 בסיטואציה אינפלציונית, ועל כך תהילתו.

  חג שמח, קמיליה וכל הקוראים.

  Liked by 2 אנשים

 6. יאיר, הריבית צריכה להקשות על מישהו כדי להיות אפקטיבית. אם הריבית לא הייתה מקשה על משקי הבית, היא הייתה צריכה להקשות עוד יותר על הסקטור העסקי. דבר שהיה מזיק בטווח הארוך גם לצד ההיצע ולכן בעייתי.

  אהבתי

 7. זה ברור. הפד האמריקאי אומר בצורה יחסית ברורה וישירה שמטרתו בהעלאת הריבית היא לגרום ליותר אבטלה. שהאבטלה נמוכה מידי בארה"ב וצריך להעלות אותה. זה נשמע מנותק, אבל ברור שכשאנשים מובטלים הם צורכים פחות, וזו הדרך הכי מהירה לטפל באינפלציה, כשיש סביבת אבטלה נמוכה.

  גם שם זה גורם להתנגחויות עם פופוליסטים, כמו חילופי הדברים האילו עם אליזבת' וורן:

  Sen. Elizabeth Warren (D-Mass.): “Chair Powell, if you could speak directly to the 2 million hardworking people who have decent jobs today who you’re planning to get fired over the next year, what would you say to them? How would you explain your view that they need to lose their jobs?”

  Powell: “I would explain to people more broadly that inflation is extremely high, and it’s hurting the working people of this country badly — all of them. Not just 2 million, but all of them are suffering under high inflation, and we are taking the only measures we have to bring inflation down.”

  Warren: “And putting 2 million people out of work is just part of the cost, and they just have to bear it?”

  Powell: “Will working people be better off, if we just walk away from our jobs and inflation remains 5, 6 percent?”

  אין מה להשוות את אליזבת' וורן לשלמה קרעי, האחרון אדיוט על-מלא, אבל עדיין מדובר בפופוליזם דומה.

  Liked by 2 אנשים

 8. לא רואה הבדל בין קרעי לוורן.
  שניהם אקדמאיים (היא יותר בכירה והוא יותר מדעי) שהאג'נדות החברתיות משכו אותם.
  את קרעי אני מעריך לא על אמירותיו, כי אם על בחירותיו. אדם שבקלות יכל לבחור במשהו אחר אבל בחר בקהילתו. לא ברור מאליו.

  אהבתי

 9. אמור להיות הבדל בין קרעי לוורן. קרעי אמור להיות ב- "ימין", אז למה הוא בכלל מציג עמדה שתואמת את הסמן הכי שמאלי בפוליטיקה האמריקאית?

  התשובה היא כי שום דבר לא ענייני יותר. הכל פופוליזם ולצבור נקודות אצל הבייס.

  אפילו נעמה לזימי הגיבה לציוץ של קרעי ב- "מתעקשים שנהיה פה טורקיה". זה שפל חדש כאשר נעמה לזימי מהשמאל-החברתי-הכי-מטורלל מאגפת אותך בנושא כזה. קרעי צריך לשבת ולעשות חשבון נפש איך הגיע עד הלום.

  Liked by 2 אנשים

 10. למה קרעי מציג עמדה שהיא בעיניך "וורנית"?
  כי קרעי באמת כואב את מצבן של השכבות הנמוכות.
  הוא לא בשמאל כיון שהשמאל מתנכר לשכבות הנמוכות וללאומיותם (שהיא יהדותם).

  אהבתי

 11. אוף טופיק: נתניהו סירב בעקביות לכנס את הקבינט למרות בקשות חוזרות ונישנות של גלנט ושל מערכת הביטחון. זה ממש כאילו הוא *רוצה* את ההסלמה בצפון ובדרום.

  3718 זוכר מה שאמרתי לך לפני שבוע שבועיים? אין כמו מלחמה טובה לאחד את העם, וזה בדיוק המשחק של נתניהו. אגב זה לא יעבוד אבל יופי של הסחת דעת ופוטו-אופ בתור "מר בטחון". מר בטחון עאלק.

  תמריץ צודק לחלוטין, נתניהו כיום מהווה סכנה למדינה, ועכשיו גם אי אפשר להדיח אותו. זו הממשלה הכושלת והמסוכנת ביותר שקמה אי פעם בישראל. תתעוררו.

  אהבתי

 12. אם אני מבין נכון אין באמת עניין שלוקחי המשכנתא יסבלו. מה שיותר חשוב זה שאנשים לא יקחו הלוואות ואכן לקיחת המשכנתאות בירידה דרסטית. אני כן משער שעדיף שיהיו אלה לוקחי המשכנתאות כדי שגם יחזירו חלק מההלוואות לפני הזמן וכך כמות הכסף בשוק יקטן מהר יותר.

  אהבתי

 13. העלאת ריבית שמצמצמת את לקיחת המשכנתאות החדשות לא גורמת לאנשים להוציא פחות על דברים אחרים. זה רק העלאת ריבית על משכנתא שכבר נלקחה, שגורמת לחיסכון מוגבר של משקי הבית.

  אהבתי

 14. מחקר אורך, רב דורי, שמתייחס לנושאים שנדונו רבות בבלוג זה

  https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001443397&responsive=true

  קטע מהכתבה:
  " … לאורך השנים נמצא שמערכות יחסים, בדגש על מה שהמחקר הגדיר "מערכות יחסים חמות", היו במתאם גבוה עם מגוון רחב של תוצאות הנחשבות טובות. לדוגמה, הצלחה כלכלית נקשרה במערכות יחסים חמות יותר מאשר באינטליגנציה, ומי שנהנו מיחסים משפחתיים וחברתיים טובים יותר בגיל 50 היו בריאים יותר בגיל 80.

  קשר חם עם האם בילדות השפיע על רמת ההכנסה בבגרות ועל נטייה מופחתת לדמנציה, וקשר חם עם האב ניבא רמות נמוכות יותר של חרדה בעתיד, הנאה רבה יותר מהעבודה ושביעות רצון גבוהה יותר בגיל 75.

  ממצאי המחקר שנחשפו לאורך השנים
  אלכוהול היה הגורם המוביל לגירושים, ללא קשר לרקע החברתי. אלכוהול יחד עם סיגריות היו הגורמים ההתנהגותיים שהשפיעו באופן המשמעותי ביותר על תוחלת החיים

  קשר חם עם האם בילדות ניבא הצלחה כלכלית. גברים שהיו להם מערכות יחסים גרועות עם אמם נטו יותר לפתח דמנציה

  קשר חם עם האב ניבא רמות נמוכות יותר של חרדה בעתיד, הנאה רבה יותר מהעבודה ושביעות רצון גבוהה יותר בגיל 75

  משתתפים שהגדירו את עצמם ליברלים המשיכו לקיים יחסי מין שנים ארוכות יותר – עד שנות ה־80 שלהם, לעומת 68 בממוצע אצל שמרנים

  העובדים השמחים ביותר היו אלה שתקשרו עם הקולגות שלהם גם בנושאים שאינם קשורים לעבודה

  "ההשפעה של קשר חם על הבריאות מתרחשת דרך הדברים הברורים – לדוגמה אנשים שקרובים לנו מזכירים לנו ללכת לרופא או נותנים לנו השראה להתעמל כמוהם, אולי יחד איתם, אבל ישנם גם מנגנונים הרבה יותר פיזיולוגיים, מנגנונים חיסוניים, מנגנונים דלקתיים", אומר שולץ.

  "אנחנו כבר יודעים שבדידות מכבה או מדליקה גנים הקשורים לשלוש מערכות של תחלואה: הגנה מפני וירוסים, הגנה מפני חיידקים, וכנראה המשמעותית ביותר בהקשר הזה היא מערכת הפעילות הדלקתית בגוף. תהליכים דלקתיים נמצאים בבסיס של מגוון מחלות הקשורות להזדקנות. מחקר שלנו על השפעת הבדידות על מערכות דלקתיות אמור לצאת לאור ממש בקרוב. …."

  Liked by 2 אנשים

 15. העלאת הריבית מעלה אותה לכל ההלוואות, לא רק למשכנתא. כך גם "הלוואה לכל מטרה" עולה עכשיו יותר, כמו גם הלוואה לרכישת רכב וכדומה. לכן גם ללא המשכנתאות (גם) הצריכה הפרטית יורדת.

  אהבתי

 16. נכון, ריבית פוגעת בצריכת האשראי. אבל על נוטלי משכנתא שמתייקר להם ההחזר, ההשלכות ממש קשות ומיידיות.

  אהבתי

 17. אוף טופיק: אמרתי שלא הגאוניות של נתניהו הביאה לחימום היחסים עם מדינות ערב, אלא המצב הגיאופוליטי ובעיקר איראן. תראו מה קורה כשנתניהו ראש ממשלה:

  https://www.ynet.co.il/news/article/sk00ghthz3

  דיווח: האטה במאמצי ישראל לכונן יחסים דיפלומטיים עם סעודיה

  גורמים בכירים בסעודיה ובישראל אמרו ל"וול סריט ג'ורנל" כי האינטרס הסעודי לאמץ בגלוי את ישראל התקרר ככל שגברה ההסלמה מול הפלסטינים ובשל מדיניות ממשלת הימין בגדה. "הנסיבות ציננו את ההתלהבות", אמר גורם ישראלי

  לדעתי וויינט מקשקש. הסיבה היא לא הפלסטינים או הגדה, אלא ההתקרבות בין סעודיה לאיראן. ישראל פשוט עולה עם הגל וגם יורדת עם הגל. נתניהו, כאמור, לא ממש קשור לענין. בדיוק כמו, להבדיל, ריבית הבנקים המרכזיים והכלכלה הישראלית.

  אהבתי

 18. לא בסעודיה ולא באירן שולטים אנשים עם דמיונות ״מזרח תיכון חדש״ נוסח שמעון פרס. אלו שתי מדינות שישנאו זו את זו עוד דורות. אני מניח שמה שגרם לסעודיה לאבד עניין זו ההבנה שביידן לא ייצא מגדרו במצב הנוכחי לתת לביבי הישג.

  Liked by 1 person

 19. אני חושב שיש פה סיפור גדול יותר. בשנים האחרונות מתהווים מספר גושים גדולים בעולם והמלחמה באוקראינה האיצה את המגמה. האירופאים בדיוק הודיעו שהם לא בכיס של ארה"ב ומנסים לחמם יחסים עם סין. ארה"ב עצמה תקועה בין טרלול פרוגרסיבי לבין טירוף רגרסיבי, ובכל מקרה כבר לא ממש מהווה את השוטר העולמי. הודו עדיין לא החליטה לצד מי היא נמצאת – יש להם שנאה ארוכת שנים למערב ובעיקר לאנגליה, ומצד שני הם לא בדיוק אוהבים את סין. איראן מצידה נמצאת בברית הולכת ומתחזקת עם רוסיה, ומהצד השני היריבות בין סין לארה"ב דוחפת גם את סין לברית הזו.

  הסעודים כבר הבינו מה קורה למי שמסתמך על משענת הקנה הרצוץ של ארה"ב, גם במקרה אוקראינה וגם באופן ישיר. לכן הם מעדיפים להיכנס לברית של איראן-רוסיה-סין. מצד אחד אין להם מה להפסיד בצד האמריקאי, ומהצד השני זו פוליסת ביטוח. ישראל פשוט חסרת משמעות במשחק הזה.

  Liked by 1 person

 20. אני אגב לא מהמר נגד ארה"ב. עם כל החוליים שלהם – ויש אין ספור – הם עדיין האומה היזמית והחזקה ביותר. אם תהיה מלחמת עולם שלישית מי שיפסיד תהיה בעיקר אירופה, כרגיל. הם פשוט לא ערוכים למלחמה.

  Liked by 1 person

 21. זה כמובן זמן מצויין לנכר חצי מישראל עם "רפורמה משפטית" ולרסק את האחדות הפנימית שהייתה פה. פעם חשבתי שהמטורללים מהשמאל עם "מדינת כל אזרחיה" הם אלה שמסכנים אותנו, היום אני חושב שהטמטום של דמוקטטורה מהווה סכנה הרבה יותר גדולה. מה שבטוח, מהרסיך ומחרביך ממך יצאו.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: