איך עובד כוח?

מייד עם הצגת התוכנית של יריב לוין ב-9 בינואר כתבתי פוסט תחת הכותרת: ״אין מצב״.

זה מבחן עצום לדמוקרטיה הישראלית. האם אפשר להעביר בה כל מהלך שיש לו 61 כבשים בכנסת שיפעו עבורו את הפעייה המתאימה? בסוף תמיד צריך להסתכל על הכוח הגס, והכוח הזה כמעט כולו שייך למתנגדי הרעיונות של יריב לוין – הקצונה הבכירה, בכירי ההייטק וכמובן הממשל האמריקני. לכן התשובה לשאלה היא קלה ופשוטה, אחת ויחידה: אין מצב. וגם אם זוהי רק עז, ימים יגידו אם עז כל כך קיצונית תיטיב או תזיק למכניסיה. אבל זוהי בהחלט התגשמות ההבטחה שתקופת הממשלה הזו תהיה תקופה מעניינת.

היה קשה לנבא אז כיצד הכוח העצום שיש למתנגדי הרפורמה, האליטה בחברה הישראלית, יתורגם לניצחון. הרי בכנסת בסוף סופרים רק אצבעות. בדיעבד הווקטור המכריע היה ״הקצונה הבכירה״. היא תרגמה לשר הביטחון את הזעם המבעבע של אנשי האייקיו הגבוה בצבא. שר הביטחון נחרד, ופיטוריו החרידו את המדינה. לרכיב ״בכירי ההייטק״ הייתה חשיבות, אבל לא מכרעת. ייתכן שהיו יכולים לבדם לעצור את הרפורמה, אבל היה נדרש יותר זמן לחלחול ההשפעה. לגבי הממשל האמריקני, הקושי שלו להתערב בצורה בוטה וישירה בעניינים של מדינות אחרות עיכב אותו מלהפעיל מלוא עוצמתו. אבל ההבנה שהחקיקה של לוין משמעותה סוף ״היחסים המיוחדים״ עם ארה״ב סייעה להתגבשות החלטתו של שר הביטחון.

15 תגובות על ״איך עובד כוח?״

 1. תמריץ,
  ברק: "לבית המשפט אין חרב ואין ארנק"
  זה נכון בכל מדינה דמוקרטית. אבל לא בישראל

  אהבתי

 2. חייל לא בית המשפט הפעיל את מאות אלפי המוחים. כל אחד ואחד הפעיל שיקול דעת ופעל בהתאם למסקנות שהגיע אליהן.

  תמריץ אני לא בטוח שלגופים ממוסדים יש יותר כוח בהכרעות שלטוניות מ(הרבה מאוד) אנשים עם דגלים ברחוב.

  אהבתי

 3. שר הביטחון מהרגע הראשון לכניסתו לתפקיד עסק בשבירה שמאלה. שר הבטחון לא נחרד מסממני המרד בקרב הקצונה בצה"ל אלא להפך הוא נתן לה מטריה. מינוי גלנט היה עוד מהלך (כושל?) של ביבי.

  אהבתי

 4. תמריץ
  בג'ץ ממש לא מייצג את האינטרסים הכלכליים שלהם. כשמערכת המשפט תרחיב את התפשטותה ונחזור למשק מפא"יניקי (במקרה הטוב) הראשונים לעזוב את הארץ יהיו אלו שתמכו בדיקטטורה שלהם.

  אהבתי

 5. משה, הנתק בין מה שבג״ץ הוא באמת לבין מה שעשיתם ממנו הוא בדרגה של ילד שמפחד ממפלצת מתחת למיטה. אתה עוד תקוע אולי ב-2003 כשבג״ץ רצה להגדיר את הזכות לחיות בכבוד. היום אי אפשר אפילו להוציא ממנו תביעה ייצוגית למחיר הקוטג׳.

  Liked by 1 person

 6. תמריץ
  הפיטורין של מפקד מחוז תל אביב על ידי בן גביר נעשו באופן ברור ביותר על פי החוק. פסילת המהלך על ידי בהרב מיארה לא היתה קורית בלי רוח גבית מ'רוח המפקד'. זה לא קרה ב2003 זה קרה ב2023. כל אלו שחושבים שההתנהלות הבריונית הזאת לא תגיע מתישהו גם אליהם חיים באשליות. יתכן גם שחלקם גם מודעים לזה אבל לא אכפת להם ברגע שזה יגיע אליהם הם פשוט יעברו לחו"ל.

  Liked by 1 person

 7. לאפשרות להציג את המשך שלטון המיעוט האליטיסטי כמאבק על הדמוקרטיה יש תוקף די קצר. כשיהיה פה רוב דתי עוד 20 שנה השיח האנטי דמוקרטי יהיה גלוי.

  אהבתי

 8. סוף סוף חכם אחד מבין 64 חמורים (כמובן שאינו מהליכוד)

  Liked by 1 person

 9. אני כל הזמן אומר שבטווח הארוך איני מאמין בדמוקרטיה ישראלית, אלא בפדרליזציה ישראלית. ובל נשכח שכל תומך טראמפ שהזכירו לו שהילארי קיבלה יותר קולות, מייד אמר: ״זו לא דמוקרטיה. זו רפובליקה״

  Liked by 1 person

 10. תמריץ
  פדרליזציה אינה סותרת דמוקרטיה. לא מכיר אף איש ימין שענה ״זו לא דמוקרטיה. זו רפובליקה״. לכל בר דעת ברור שבוועד בית לכל בית יש קול אחד ולא לפי מספר הנפשות בכל בית. שום בר דעת לא חושב שבשביל שהאו"ם יהיה יותר דמוקרטי צריך שהקול של מצרים יהיה שקול ל10 קולות של ישראל כי יש שם יותר תושבים.
  את השאלה על הילארי וטראמפ יכול לשאול רק מי שלא מבין את המבנה של ארצות הברית או שאין לו הבנה בדמוקרטיה.

  Liked by 1 person

 11. אני לגמרי בעד לסגור את ההסתדרות. בלי קשר נדמה לי שרוב חברי ההסתדרות היום הם מצביעי ליכוד.

  אהבתי

 12. תומכי הרפורמה ארגנו הפגנה יפה היום – אני לא מדבר על החולצות החומות של לה פמיליה אלא על החבר'ה הרגועים יותר בירושלים.

  זה גרם לי לחשוב. מצד אחד לכאורה יש כאן הפגנה מול הפגנה. אולם לצד אחד יש יתרון משמעותי – הצד של מתנגדי הרפורמה מעוניינים לשבש את החיים במדינה. הצד של תומכי הרפורמה לא יכול לעשות את אותו הדבר כי זה גול עצמי. מכאן שלמתנגדים יש יתרון מובנה.

  לכן מן הסתם הצעד הבא של תומכי הרפורמה יהיה נסיון לפגוע במפגינים ולהפחיד אותם – בין אם באמצעות לה פמיליה (שהם באמת אזרחים סוג ב'. פשוט בריונים עלובים) ובין אם באמצעות המיליציה החדשה של בן גביר.

  זה לא יעבוד. כפי שזה נראה, צפו לעוד הרבה נזק.

  אהבתי

 13. גם ניסו לשסות מפגינים אלה באלה. גם סיכמו על הקמת מיליציה לפיזור הפגנות (לזה אין משמעות חוקתית?! ומישהו חושב שהמשמר מוקם למיגור פשיעה??). וגם לא החזירו את שר הביטחון למשרתו. נצחון פירוס אמרנו?

  Liked by 2 אנשים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: