שתלמד היועמ"שית את דיני החתן ההומו שבארון

אביחי מנדלבליט, בראיון הערב ל"עובדה", אמר משפט מזעזע, שהכה אותי בתדהמה בכך שלא יצא מצד רביב דרוקר או פרשן כלשהו, אלא מצד יועהמ"ש נכבד: המדינה הולכת, לפי דעתו, לקראת אלימות ודם. נראה לי שהסכנה הגדולה ביותר היא במצב (הכמעט ודאי) שבו בית המשפט העליון פוסל את הרפורמה, ואילו הממשלה מסרבת לקבל את הפסילה. השאלה הקריטית היא גם שאלת הרוב שבו תתקבל ההכרעה בבג"ץ. על אף כל הספינים של הביביסטים שרוצים להציג את בג"ץ כסניף של מרצ, בג"ץ של ימינו הוא למעשה גוף ימני, ורוב השופטים בו, לפחות מבין אלו שלא פורשים בקרוב, מזוהים עם הימין מימים ימימה. זאת תוצאה של רפורמות ומינויים של איילת שקד וגדעון סער. הרוב הימני בבג"ץ אמנם אינו רוב ביביסטי, ממש כפי שבתי המשפט השמרנים בארה"ב לא היו טראמפיסטים, ולכן אפשרית עדיין הכרעה ברוב גדול וברור נגד הרפורמה או בכינויה ההולם יותר: המהפכה. הפער בין ימניות לבין ביביזם שהוא דק בציבור הרחב, הוא ענק בקרב בעלי האייקיו הגבוה מאוד. ממש כפי שקורה באמריקה עם טראמפ, הנתעב כל כך על החכמים שברפובליקנים.

אם אכן בית המשפט יכריע ברוב גדול שהשינויים או חלק משמעותי מהם אינו חוקי (ואני סבור שיש סיכוי שגם השמרנים שבשופטים יסכימו, לכל הפחות, שהשינויים יסודיים מדי לשיטת המשטר ולפיכך לא יוכלו לחול בכנסת הנוכחית), אני די משוכנע שהממשלה לא תעז לקרוא על בית המשפט תגר. אבל מה עושים אם גם פה יישבר מחסום שלא ייאמן, והממשלה תחליט לנסות ולצפצף על החלטת בג"ץ. בל נשכח את התמריץ הקיצוני בעוצמתו שמאיים כל הזמן על ביבי – תא המאסר.

תגובה הגיונית וראויה של היועצת המשפטית תהיה להכריז שראש הממשלה שרוי בנבצרות, מתוך הבנה שאכן תא המאסר הוא תמריץ שמשתק כל התנהלות הגיונית וחוקתית. אבל מי יחליפו? אין ממלא מקום ברור לראש הממשלה, וגם אין טעם להחליפו בשר אחר שיחזיק באותה דעה. ייתכן שלא ניתן יהיה למצוא אף שר שיהיה מוכן לקבל שליטה על הממשלה וינחה אותה לקיים את החלטת בג"ץ. כל שר כזה, אפילו מהשפויים בין השרים כמו דיכטר או ברקת, יידע שיחוסל פוליטית אם יסכים. התמריץ הזוועתי שמופעל כל הזמן על נתניהו עצמו הופך את עצמו, במטאמורפוזה של תמריצים, לתמריץ גרוע מאוד מבחינת כל אחד משריו.

בג"ץ התמודד עם בעיה דומה כשיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין סירב לקיים את פסיקתו לקיים הצבעה על יו"ר חדש, ואז מצא פיתרון בדמות מינויו הזמני של זקן חבר הכנסת לתפקיד. איזה פיתרון יימצא כאן? מישהו צריך להנחות את צה"ל מול מתקפת פתע איראנית ולקבל את הטלפון האדום. מובן שאין בחוק הקיים שום תשובה להתרחשות קיצונית מסוג זה. ממש כפי שאין פתרון חוקי מה נעשה עם ממשלה שמתברר לנו פתאום, שכל שריה הם בעצם סוכנים מושתלים מטעם ממשלת סין למשל.

הייתי מציע לשם כך לפנות למקור שהחוק עצמו מספק להתמודדות מול לאקונות: חוק יסודות המשפט משנת 1980. החוק מעניק מעמד מיוחד ל"עקרונות החירות, הצדק, היושר והשלום של המשפט העברי ומורשת ישראל" כמקור לפסיקה במקרים אלו. ובכן עקרון אחד של המשפט העברי ומורשת ישראל שבא לעשות שלום וצדק הוא ההתמודדות עם מצב שבו אדם יוצר מציאות משפטית מתוך הולכת שולל, ובפרט כשהוא מתחתן עם אישה. דבר כזה יכול להיחשב ל"קידושי טעות". אמנם בתי הדין חוששים מאוד להשתמש בכלל זה, ותמיד מעדיפים שיינתן בפועל גט, אבל רבים מהרבנים אומרים שמבחינה עקרונית ניתן לראות קידושים שמבוססים על הטעיה גדולה כקידושים שמעולם לא באמת התרחשו. דוגמה לכך היא דבריו של הרב יובל שרלו, שהומו בארון שמתחתן עם אישה מבלי לספר לה, יוצר קידושי טעות. פסיקה דומה של בכירי הדיינים בישראל הייתה לגבי מקרה של בעל סכיזופרן.

עכשיו, הבה נחזור למצב ששרר בהקמת הממשלה ה-37 ב-29 בדצמבר – בנימין נתניהו עלה לדוכן והתחייב "לשמור אמונים למדינת ישראל ולחוקיה, למלא באמונה את תפקידי כראש הממשלה". עתה מתברר לנו שנתניהו בעצם היה כחתן מפזז בחתונתו, בידיעה שבלבו הוא בעצם "הומו בארון", אדם שזומם שלא למלא באמונה את התפקיד. אם במקום לציית לבית המשפט, נתניהו גמר בלבו להוביל מהפכה משטרית שבמהלכה יסרב לציית לבית המשפט ויהפוך את ישראל למעין דיקטטורה, השבעתו בשקר יסודה, המילים שהוציא מפיו היו שקר גמור. אם כך, כמו שיש "קידושי טעות", יש גם "השבעת ממשלה בטעות".

אם נמשיך בכיוון זה, מי צריכה לקבוע היועהמ"שית כראש הממשלה החוקי? יאיר לפיד, שצריך להמשיך לעמוד בראש ממשלת המעבר, עם גנץ כשר ביטחון, סער כשר משפטים ומירב מיכאלי כשרת תחבורה. כי בעצם מתברר לנו רטרואקטיבית שלא באמת הוקמה ממשלה אחרת שתחליף את ממשלתו. גם מבחינה מעשית אין מנוס מיישור תמונת התמריצים במקרה כזה, וממינוי ממשלה שהתמריצים הפשוטים שלה הם לציית לבית המשפט. אחרת פני המדינה לכאוס מוחלט. עם חזרת כהונתה של ממשלת המעבר בראשות לפיד, נשיא המדינה יפתח בהתייעצויות לגבי הטלת הרכבת הממשלה על חבר כנסת, ובתנאי, ברור מאליו, אך כנראה כבר לא טריוויאלי בימים אלו, שזה יתחייב, בפניו ופומבית, על מילוי תפקידו באמונה וכיבוד בית המשפט.

55 תגובות על ״שתלמד היועמ"שית את דיני החתן ההומו שבארון״

 1. אתה מציע כאן מהלך יצירתי, אם כי קצת פתלתל. אני הצעתי לאחרונה תפישה דומה, לפיה בהינתן שדרעי לא היה כשיר לכהן כשר, הרי ייתכן מאוד שש"ס לא היתה מצטרפת ומביעה אמון בממשלת נתניהו שהיתה מוקמת בלעדיו (לראיה, היה צורך בחקיקת החוק הפרסונלי, שיכשיר אותו לכאורה, בטרם הקמת הממשלה. ומכיוון שכך, הצהרתו של נתניהו בפני הנשיא שהצליח להקים ממשלה יסודה בכזב, ולמעשה המנדט שניתן לו פקע מבלי שהצליח להרכיב ממשלה.

  לא עלה בידו

  כך או כך, אני לא בטוח עד כמה הדבר משנה. אם פניו של נתניהו אכן למשבר חוקתי בדמות "צפצוף" על פסיקת בג"צ, איזו סיבה יש לחשוב שיציית מאורח יותר לפסיקה ש"תנשל" אותו ממעמדו כראש ממשלה? ייתכן מאוד שבמצב כזה, מי שיכריע בפועל את גורל המשבר היא המשטרה, שתצטרך להכריע את מי היא גוררת באזיקים מהלשכות: את נתניהו ושריו מלשכותיהם או את אסתר חיות ושופטיה מלשכותיהם. ובהתחשב בכך שבראש המשרד לביטחון לאומי עומד בן גביר ובראש המשטרה עומד מינוי של נתניהו, למרות שאני מקווה לטוב, אני לא בטוח שהייתי רוצה להמר מה תכריע המשטרה בסיטואציה שכזו…

  אהבתי

 2. אני חושב שהחולשה של הטיעון שלך היא שש"ס הייתה תומכת בביבי בכל מקרה, בלי קשר לדרעי, כי זה באמת מה שמצביעיה רוצים. מלבד זאת הטיעון מחייב להיכנס לתוך מוחם של פוליטיקאים ששוקלים שיקולים פוליטיים, דבר ששום משפטן לא ירצה לעשות.

  לגבי השאר, החשיבות של מסגרת חוקית הגיונית היא עצומה..
  כל עוד הממשלה מכהנת חוקית לדעת כולם, גם השמאלנים שביותר שבהם, יש לכך כוח עצום. הכול משתנה כשמתחילים לתהות מי פה המורד, ואולי זה בעצם ביבי נתניהו שמורד בראש הממשלה החוקי, יאיר לפיד.

  אני מניח ש-90% מהמטכ"ל יהיו בצד של בית המשפט העליון. נקודת החולשה של המהפכה היא שהיא לא ימנית. היא פשוט ביביסטית. היא לא חולקת שום דבר עם ערכי הימין הנצחיים, עם בגין או אפילו עם הנורמות האמריקניות שפורום קהלת משווק, אם מבינים שהן כוללות גם חוקה, הגבלת קדנציות, פדרליזציה, סנאט שנבחר עצמאית וכדומה. זו לא נקודת חולשה עצומה לכאורה כי 90% מהימניים הם ביביסטים, אבל ה-10% שלא הם אליטה חשובה.

  צריך לראות גם מה יקרה בבית המשפט העליון. לכל דעה ודעה של שופט שם יש חשיבות עצומה. חלק מהטמטום המוחלט של הביביזם הוא האופן שבו, כמו טראמפ, הוא יוצר ניכור אצל בעלי אייקיו גבוה. השופט דוד מינץ היה אמור להיות הכי קרוב לדעות של הממשלה, אבל מה הוא מרגיש כלפיה היום כאשר דוד אמסלם שחירף וגידף אותו בצורה מבחילה הוא שר במשרד המשפטים?

  אהבתי

 3. בישראל ניכרות מגמות חברתיות הדומות לאלה הקיימות במדינות ערביות באזור. האם האשכנזים-חילונים יישארו בה? | פרשן ירדני על נקודת המבט הערבית

  כבר לפני כמה שנים התקיים בביירות דיון שכותרתו הייתה "ישראל מתמזרחת" והוא נמשך שעות ארוכות. "התמזרחותה" של ישראל באה לידי ביטוי בפריחתן של זהויות משנה ובהחרפת העימות ביניהן, בפילוג בין דתיים לחילונים, בהתגברות הקיטוב בין ישויות ובין קבוצות מתחרות, בקשר הבעייתי בין דת למדינה, בשחיקת יסודות המשטר התקין ובהפרת האיזון בין הרשויות לטובת הרשות המבצעת. אפשר לפתוח כאן סוגריים ולציין את מתקפת הימין על בית המשפט העליון ואת חדירתן של אידאולוגיות קיצוניות לממסד הצבאי-ביטחוני

  סממנים נוספים להתמזרחותה של ישראל הם השתלטות הדרג הפוליטי על התקשורת, ניצני התארגנותן של מיליציות אידאולוגיות סוררות ופגיעה בשלטון החוק. הקולות הקוראים למדינת הלכה יהודית מתרבים; הדת עוברת פוליטיזציה ציונית והפוליטיקה הציונית עוברת הדתה. האליטה הפוליטית עוברת השחתה ונאלצת לתפור חוקים ותקנות על פי מידותיהם של העומדים בראשה כמו אריה דרעי, איתמר בן-גביר ובצלאל סמוטריץ', שאושרו בפתיחת מושב הכנסת ה-25. היה זה ביטוי מהדהד להחלפת שלטון החוק בשליטה על החוק.

  https://www.ynet.co.il/news/article/bkqcrqrnj

  Liked by 1 person

 4. בעיניי המאמר הכי חשוב שפורסם בהקשר הנוכחי ויכול להתפרסם רק במקום נטול תקינות פוליטית כמו העולם הערבי.. מתכתב עם ניבוייו של בן גוריון לגבי מדינה לבנטינית שציטטתי לא פעם.

  אהבתי

 5. אתה יכול לתאר לעצמך מה יקרה פה עם בג"ץ יכריז שלפיד הוא ראש הממשלה החוקי? אל תשכח שכמחצית מהמדינה הצביע נגד בג"ץ ובעד ביבי.
  אם מנדלבליט חושש שהמדינה הולכת לאלימות, הוא היה צריך להיות אחראי ולא לעלות לבמה ולהוסיף שמן למדורה. זה בדיוק מה שהוא עשה.
  אלו שעומדים מאחורי המחאה מקווים שיהיו לפחות 5 צדיקים בסדום שיסרבו להצביע ויעדיפו לבטל את האידיאולוגיה שלהם מפני מהומת האלוהים שעומדת בפתחנו.
  אבל באותה מידה אני יכול לומר שמגיע לה לחיות וחבריהם שיוציאו אותם באזיקים אם הם מובילים ביודעין למהומה מבלי להתפשר. האחריות שלהם אינה פחותה.

  אהבתי

 6. אני בכלל לא בטוח שלביבי יש אינטרס למנוע התפתחות קיצונית כזו, אפילו אם יש איום לנבצרות. בסוף כשאדם מובל לכלא, רעידת אדמה עצומה היא לא מפחידה אלא הזדמנות בריחה. כמו שכתבתי, הכאוס הוא המטרה.

  אהבתי

 7. לדעתך הוא יוצר כאוס בשלב הזה כדי לדחוף לאיזו פשרה משפטית או זיכוי?
  הדרישה לשינוים משפטים, הקטנת הכוח של בית המשפט, היתה על הקיר שנים רבות. מערכת השיפוט מבקשת דחייה בתקווה שהפריץ או הכלב ימותו, אבל הממשלה הנוכחית לא תוכל לפעול ביעילות אם לא תעביר את הרפורמה.
  אמרת בעצמך שש"ס לא תקבל פשרות. לפסול את דרעי היתה דוגמה נוספת לכך שבית המשפט הולך עם מה שהוא רואה כמוסר ולא עם ההגיון. גם סמוטריץ ובן גביר לא יסכימו עם בית משפט ששולל צעדים שלהם נגד משפחות מחבלים ובית המשפט במצב הנוכחי לא יכול לאפשר להם. זו התנגשות אידיאולוגית שאין בה מקום לפשרות. אין לנתניהו ברירה הוא חייב לשתף פעולה עם השותפים שלו כי אם הממשלה שלו תתפרק אין לו קלף נגד בית המשפט. או שהקרחון יזוז או שהטיטניק תתנגש כי הקברניט איננו יכול לעשות הרבה.

  אהבתי

 8. מאמר לא רע של ברדוגו
  https://www.israelhayom.co.il/news/politics/article/13683611
  הוא רק שכח להוסיף לרשימה הזאת את בנימין נתניהו (ואת גדעון סער לא הייתי מכניס לרשימה):
  "עד לממשלה הנוכחית, שייטו להם השופטים בשלום הודות לנציגים פוליטיים לא רשמיים מטעמה – מכחלון וציפי לבני ועד גדעון סער – שכולם ברגע האמת היו בניו ובנותיו של אהרן ברק"

  אהבתי

 9. ברדוגו עצמו מסביר בעצם כמה מחרידה התוכנית של לוין. אם כוח כמו זה של הוועדה למינוי שופטים מגיע לממשלה, שכבר יש לה כל כוח אחר – אז תמה הדמוקרטיה.

  אהבתי

 10. אשר, ממשלה שלא מפנה את חאן אל אחמר תגרש משפחות מחבלים, צעד שיקרב את ראשיה להאג מבלי שאף אחד בקהילה הבינלאומית יגן עליהם? הרשה לי לפקפק. המטרה של הצעדים של ביבי אינה יד חופשית נגד הערבים, כי כאן העולם ישמש חסם הדוק לא פחות מבג״ץ. המטרה היא שחיתות פנימית מוחלטת, שבה העולם ממעט להתעסק. זה הרי בבירור המניע של ביבי שלא רוצה לתת דין וחשבון על קשריו עם אלוביץ׳ ומילצ׳ן.

  אהבתי

 11. נורית קורן לערוץ 7: כך נפסלו שופטים דתיים באופן שיטתי
  חברת הוועדה לבחירת שופטים בעבר, נורית קורן, מספקת הצצה להתנהלות הוועדה למינוי שופטים ולצורך בשינוי בהרכבה.
  https://www.inn.co.il/news/591889

  אהבתי

 12. תמריץ,
  סליחה על השפה הבוטה אבל אוסף כזה של חירטוטים לא ראינו עדיין מאז תחילת המהפך שלך. כרגיל בפוסטים האחרונים שלך אתה ממציא איזשהו צונאמי ודן בו כאילו הוא כבר התרחש. צר עולמך…

  Liked by 1 person

 13. חייל, בלי קשר לנושא הספציפי של המהפכה המשפטית, כדי להבין מערכת תמריצים צריך לחשוב על רצף אירועים ואיך שיכול להתגלגל עד לקצה הקיצוני שלו. הדבר הכי קיצוני בעולם זה לחשוב על הפלנטה כולה בוערת מפיצוץ אינספור פצצות מימן, ובכל אופן האמריקנים הקדישו מאות מיליארדים לארסנל עצום גרעיני, לבונקרים, לאחסון תת קרקעי של טילים וכדומה כדי לסמן לסובייטים (והיום גם לסינים) שגם בתרחיש יום הדין, יש להם כלים לתגובת נגד. הם לא אמרו:״יום הדין גיחי גיחי, לא צריך לחשוב על התפתחויות כאילו קיצוניות״.

  שני רבי אמן לעולם לא ישחקו שחמט עד הסוף. בשלב מסוים ברור לשניהם איך העניינים הולכים להתגלגל מכאן והלאה, ואחד מהם יכנע. לכן בכל הבנה עמוקה של מערכת תמריצים צריך לשרטט את אופן התגלגלות הדברים אם יגיעו לקצה של הקצה.

  אהבתי

 14. תמריץ,
  אתה משחק שחמט מהסוג של אהוד ברק. התחזיות האפוקליפטיות שלך (ושל שאר בעלי הIQ הגבוה) הן יותר בגדר משאלת לב שאותה אתם מנסים לממש. זה לניניזם במובן הכי בסיסי שלו (כמה שיותר רע יותר טוב)

  Liked by 1 person

 15. לא הייתי מעז לכתוב פוסט שמתאר תרחיש כה רדיקלי אלמלא שמעתי את מנדלבליט חוזה דם ואלימות.. אם הוא חושב שהדברים יקצינו ככה, אז מה כל אחד אחר יגיד.

  צריך להסתכל על החלטות כלכליות אישיות כדי להבין כמה אדם מאמין למה שהוא אומר. אני עדיין לא מוכר אחזקות מנייתיות בישראל. אם כי נראה לי שכדאי להמיר שקלים לדולרים בטווח הקצר.

  אהבתי

 16. תמריץ,
  תמריץ של פעם היה נתלה על אילנות גבוהים יותר. מנדלבליט הוא דוגמא מובהקת של פשפש שעלה למעלה. הוא לא מסוגל להוציא תחת ידיו משפט קוהרנטי (אלא אם נכתב עבורו על ידי גיל לימון). זה לא פלא שלא טרח לנסח את החלטותיו בכתב כשכיהן כיועמ"ש. הוא תמיד היה איש שנאמן לקליקות וזו הסיבה שביבי בחר בו תחילה למזכיר ממשלתו ובהמשך ליועמ"ש.

  אהבתי

 17. תמריץ,
  הסיבה היחידה להמיר שקלים לדולרים היא הריבית הגבוהה יותר באמריקה. באשר למניות, המשבר בהייטק האמריקאי גבוה לאין שיעור מהכיווץ הקל שאנחנו חווים כאן (ללא קשר להעברות הכספים המתפרסמות בערוץ 12)

  אהבתי

 18. בשעת כתיבת הדברים שער הדולר: 3.50. נראה האם יטפס. אני קורא הרבה בטוויטר העולמי, והעולם אינו מפנים עדיין את עוצמת המשבר החוקתי. גם הממשל האמריקני לא נכנס לעובי הקורה. נראה מה יהיה.

  אהבתי

 19. תמריץ , אחרי הכל לא למדת דבר מהנסיכה הקסומה.
  לא יעזור לך להכיר את החוקים, תרחישים ולתכנן מהלכים.
  ראה מה קרה לסיציליאני.
  2 הכוסות מורעלות.
  2 האליטות משחקות לך פינגפונג מעל הראש.
  פתח חסינות לשניהן.

  Liked by 1 person

 20. תמריץ,
  העולם אינו מפנים? את מי זה מעניין בעולם? מה שמגיע לכאן מהעולם זה הידהוד שהיוזמה שלו יצאה מכאן. לממשל האמריקאי יש צרות משלו עם בית המשפט שם והציפיה שלכם להתערבותו מגוכחת כמו הציפיה שלכם בעבר שהוא יאלץ את ישראל לנסיגה לקווי 67. כבר אז שכחתם שהם לחצו בשנות ה50 לנסיגה לקווי 47. לא עבד אז ולא יעבוד גם בעתיד

  אהבתי

 21. תמריץ,
  מקווה שלא תיכנס לדיכאון אבל החיים נמשכים לצד הרפורמה
  אנלייט מגייסת 252 מיליון דולר ותתחיל להיסחר היום בנאסד"ק

  ושים לב איזה בנק (זה שלשיטתכם חוזה שחורות) מופיע ברשימת החתמים
  החתמים בהנפקה היו ג'יי.פי מורגן, בנק אוף אמריקה וברקליס, עם חתמי המשנה קרדיט סוויס, Wolfe/Nomura Alliance, HSBC ו-Roth Capital.
  https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001438016

  אהבתי

 22. תמריץ,
  אני מבין שלא אימצת את הכלל האמריקאי "שים את הכסף שלך היכן שהפה שלך…"

  אהבתי

 23. קסנדרה (איליאדה ואודיסאה) בת מלך טרויה, בורכה ביכולת לנבא את העתיד. אך מכיוון שלא עמדה בהתחיבויותיה קוללה שאיש לא יאמין להן.
  כנראה שהחמשיר בן 6 השורות שלה מכוון אליך תמריץ. 🙂

  Liked by 1 person

 24. תמריץ,
  את הטיעון הכי חזק בעד הרפורמה המשפטית מצאתי דווקא בדה-מארקר שמלפני עשור, כשהיה עדיין עיתון.
  לפי דה מארקר ישראל משקיעה במערכת המשפט (פנסיות תקציביות כמו של גנרלים) 0.8% מהתמ"ג. ניו זילנד שנמצאת במקום השני מצליחה להשקיע 0.26% מהתמ"ג ואילו האחרונה, יפן, לא מגיעה ל0.1%
  יאללה לוין, יאללה.
  https://www.themarker.com/law/2013-06-23/ty-article/0000017f-dc15-d3ff-a7ff-fdb51c960000

  אהבתי

 25. חייל זקן,
  "…לניניזם במובן הכי בסיסי שלו (כמה שיותר רע יותר טוב)'

  "טֹל קֵיסָם מִבֵּין שִׁנֶּיךָ ; טֹל קוֹרָה מִבֵּין עֵינֶיךָ"
  לראות הכל דרך דרך המנסרה של מלחמת המעמדות זה מארקסיזם בבסיס בריבוע כפול פאי.

  אהבתי

 26. קסנדרה,
  מארקס קרא למעמד הפריבילגי לצאת למלחמה במעמד המדוכאים כדי להגן על הפריבילגיות שלו?

  אהבתי

 27. תמריץ,

  מישהו פה בבלוג, כל הזמן מתחזה אלי, ומדביק תגובות שלי (כלשונן ממש, מן הבלוג שלי) בלי רשותי כלל, בבלוג שלך.

  זה צריך להיות אדם לא בר דעת. אדם שלא מבין מה הוא עושה.

  זוהי לא פעם ראשונה.

  שהליצן (או ליצנים) יחדלו מכך. ואת התגובות האלו כאן שהודבקו, אבקש למחוק (אלו תחת השם: אל רום, אייקון ירוק בהיר).

  הקטע הוא, שתמריץ אחד ( או אתה גופא) בבלוג שלי, ביקש תגובה על הפוסט שאתה כתבת פה ממש. והתגובות שלי שם, הועתקו והודבקו לכאן.

  זה היית אתה תמריץ אגב ?

  כך או כך, אבקשך למחוק התגובות.

  מי שרוצה לקרוא התגובות שנמחקו, מוזמן כאן בעפר הארץ:

  https://myboudica.com/2023/02/06/חֶזְקַת-הַחַפּוּת-נ-הֶחָבוּת/

  תודה

  אהבתי

 28. טליתא קומי,
  הייתי אתמול אצל פיתיה באורקל בדלפי
  היא היתה באקסטזה ומלמלה דברי נבואה
  סתומים. אולי תמצא אתה בהם פשר.

  שמרן הוא מהפכן.
  מלחמה היא שלום.
  חירות היא עבדות.
  בערות היא כוח.
  חמשירי הוא בן שש שורות?
  אני לא מתווכח על הגדרות.

  Liked by 1 person

 29. בתחילת שנות ה90 השמאל הבין שמבחינה דמוגרפית הוא לא יוכל לעלות לשלטון לעוד הרבה זמן במדינת ישראל. הדתיים הלאומיים ,הפריפריה והחרדים יולדים יותר והדמוגרפיה תנצח.
  אז במקום להתחיל להביא ילדים בכמויות, השמאל הבטיח את שלטונו בדרך אחרת ובעזרת רפורמה משפטית שהועברה בחטף מבלי להתדיין עם הצד השני של המפה הפוליטית כפי שהם דורשים היום ומבלי לספק הסברים.
  הרפורמה שהשמאל עשה הבטיחה שהם ישלטו במערכת המשפט לא משנה איזו ממשלה תקום והם ירסנו את הממשלה שתקום דרך השליטה במערכת המשפט בעזרת כלים שונים שהם יצרו.
  במקביל לזה הם ווידאו שכל השופטים יהיו שמאל קיצוני ע"י זה שהם שלטו בועדה לבחירת שופטים ולא נתנו לנבחרי הציבור מקום להשפיע בה.

  השמאל כעת מבין שעלו על הרמייה שלו ורוצים לתקן את העוול שהוא עשה ולכן ורק מסיבה זו הוא מזדעק ומתנהג כמו ילד בטנטרום שמוכן לשרוף את המדינה .

  הם מבינים שבלי השלטון במדינה דרך מערכת המשפט השליטה שלהם בישראל נגמרה, והם לא יוכלו יותר לתפור תיקים למי שמתאים להם ולהשתמש במערכת המשפט כפי ראות עיניהם, כי שוב מבחינה דמוגרפית אין להם סיכוי לעלות לשלטון, בטח בלי הערבים.
  אז הם מוכנים להרוס ולגרום לכלכלה ליפול ולעשות נזק אמיתי כי הם לא מוכנים לחיות תחת שלטון ימין. מבחינתם הימין הוא קופים מזרחים חסרי אינטליגנציה והם מעדיפים לראות את ישראל עולה בלהבות ולא לשבת תחתיהם.

  Liked by 1 person

 30. טוב, לפחות אנחנו יודעים שאלרום חי ועדיין קורא פה, בתקווה שהוא יחזור להביע דעה אם הוא לא עסוק מדי במוסך.

  אהבתי

 31. לא הגבתי אצל אל רום אבל יכול לנחש מי המתחזה

  אפילו אני כבר לא מבין מי מגיב פה בשמו של מי

  אהבתי

 32. "אם אכן בית המשפט יכריע ברוב גדול שהשינויים או חלק משמעותי מהם אינו חוקי אני די משוכנע שהממשלה לא תעז לקרוא על בית המשפט תגר. "

  שים לב לפרדוקס. נתניהו איננו יכול להתיחס לרפורמה בשל ניגוד אינטרסים. מישהו כתב פה את הבדיחה הרצינית שהוא אפילו נמנע מלהגיב למקרון על טענתו שהרפורמה תפגע ביחסי בין שתי מדינות דמוקרטיות בשל המניעה שלו לעסוק ברפרמה, מצד שני בית המשפט יכול להכריע לגבי צעדים שהוא אמור להיות מנוע מלהכריע היות והם מגבילים את כוחו.
  זאת אומרת, בית המשפט איננו מוצא פגם בכח שהוא מעיד על עיסתו, (למעשה הוא מבקש משלוחתו היועצת המשפטית שתביע דעה וזה כאילו שאתה מבקש מאשתך שתעיד לשכן שלא אתה דפקת את האוטו שלו)

  "(ואני סבור שיש סיכוי שגם השמרנים שבשופטים יסכימו, לכל הפחות, שהשינויים יסודיים מדי לשיטת המשטר ולפיכך לא יוכלו לחול בכנסת הנוכחית),"

  זאת אומרת אתה רוצה ש120 אנשים אחרים יכריעו בנושא? ומה יקרה אם תחזיר את הממשלה הזמנית של לפיד לשלטון והם ימשיכו ברפורמה?

  אהבתי

 33. אשר,
  משל האשה והאוטו של השכן הוא התיאור הכי מדוייק של תפקיד היועמ"ש שראיתי אי פעם. שאפו

  אהבתי

 34. אשר אולי "השמאל" רוצה לשלוט במדינה דרך בג"ץ. אותו בג"ץ שאישר את פינוי חאן אל אחמר ואת עניין שייח ג'ראח בזמן שהמדינה עושה קולות של שטיח (שמאלן).

  ואולי פשוט הרפורמה גרועה באופן קיצוני. ובגלל שהיא כל כך גרועה אפילו אנשים כמו יוסי כהן, ראש המוסד לשעבר ומקורבו (לשעבר?) של נתניהו מצהירים שיש כאן בעיה:

  https://www.ynet.co.il/news/article/hjyiqubaj

  אגב גם הראל ויזל, הקומוניסט הידוע, התריע מפני פגיעה חמורה בכלכלה. אבל מה כבר הוא מבין בכלכלה. ואלה רק שתי דוגמאות שהרי נתעלם מאין ספור המתריעים בשער כי כולם "סמאלנים".

  אהבתי

 35. amehaye, תזכיר לי מי זה הראל ויזל? הסמור הנכלולי שבכה בתקופת הקורונה בכל האולפנים שהוא על סף פשיטת רגל, דרש פיצוי מהמדינה, ואז עמד למשוך לעצמו בונוס שמן של עשרות מיליוני ש"ח?
  (תזכורת למי ששכח – https://twitter.com/LinorDeutsch/status/1276090979926323201)
  ותמריץ כפרה, איבדת אותי כבר ב"בג"ץ ימני, איילת שקד ימנית, גדעון סער ימני".

  Liked by 1 person

 36. amehaye

  לפעמים חייבים להזיז את הגבינה, פשוט כדי להזיז אותה. אחרת היא אף פעם לא תזוז. הויכוח עכשיו הוא לא על המיקום החדש של הגבינה (שיתכן שהוא לא מוצלח, ולתמריץ היו פה הצעות לא רעות כמו ראשי ערים בועדה), אלא על עצם הזזת הגבינה, ולכן חייבים לשבור את הקבעון הזה, ולהזיז את הגבינה. במיקום הנוכחי הגבינה העלתה עובש, ועצם ההזזה תעקור העובש משורשיו ותחשוף אותו לשמש. אותו עובש נלחם עכשיו נגד ההזזה.

  ברגע שהזיזו הגבינה, פתאום ירד לכולם האסימון שהגבינה ניתנת להזזה , וסביר שפתאום יתחילו להציע הצעות למיקום חדש לגבינה שהוא עדיף על המיקום החדש, וגם על המיקום הישן, וסביר להניח שמתי שהוא בעתיד אף יזוזו לשם. כרגע המלחמה היא על עצם הזזת הגבינה.

  Liked by 1 person

 37. 3718, ברוך שובך.
  בנסיבות אחרות הייתי מתייחס לרעיונות הקיצוניים של לוין ורוטמן ובראשם ההשתלטות המוחלטת של הקואליציה על מינוי שופטים כעזים מדהימות בחוצפתן שיקדמו שינוי מתון יותר בהמשך הדרך. עם זאת מכיוון שאני חושב על תמריצים, אני חושש שהשתלטות על מינוי השופטים זהו השינוי היחיד שביבי באמת מעוניין בו לאור מצבו המשפטי.

  אהבתי

 38. תמריץ,
  למה להסתפק בביטול הקמת הממשלה?
  למה לא להפעיל אם כבר את 7א רטרואקטיבית על ארבע הרשימות שמרכיבות את הקואליציה עוכרת הדמוקרטיה?

  Liked by 1 person

 39. אם נפעיל רטרואקטיבית את 7א ונסלק מפלגות מהכנסת נפגע בציבור הבוחרים הימני שהצביע באופן לגיטימי בעד מפלגות שנחשבו לגיטימיות. לעומת זאת פסילת הקמתה של ממשלה אחת שהוקמה מתוך כוונה להפרת אמונים אינה מונעת מאותה כנסת להקים ממשלה אחרת לגיטימית.

  אהבתי

 40. גם אם בתגובה לביטול הקמת הממשלה, הכנסת תבטל רשמית את סמכות ביה"מ להוציא לממשלה (ולה) צווים בלי אישורה?

  אהבתי

 41. העקרונות הדמוקרטיים העליונים…

  אהבתי

 42. אהבתי

 43. "אשר אולי "השמאל" רוצה לשלוט במדינה דרך בג"ץ. אותו בג"ץ שאישר את פינוי חאן אל אחמר ואת עניין שייח ג'ראח בזמן שהמדינה עושה קולות של שטיח (שמאלן)."

  אתה עושה את עצמך לא מבין? או אתה ממש בול ועם הארץ?
  הסיפור של חאן אל עמר הוא הוכחה לכך שהרפורמה נחוצה. אם הממשלה קיבלה אישור שחמדה נפשה בו ולא מבצעת, מדוע? מאחר והם אחראים וחוששים איך העולם המערבי רב האי קיו יגיב על כך. מה עושה בג"ץ? עושה דווקא, תזיזו את המקום הלא חוקי ולא אכפת לנו אם המערביים יתרגזו זה רק יוכיח שהממשלה שלנו לא מתפקדת. זו הדוגמה שהממשלה יכולה לבצע צעדים יוצאי דופן שהבג"ץ אטום המוחין לא יכול להבין.

  "ואולי פשוט הרפורמה גרועה באופן קיצוני. ובגלל שהיא כל כך גרועה אפילו אנשים כמו יוסי כהן, ראש המוסד לשעבר ומקורבו (לשעבר?) של נתניהו מצהירים שיש כאן בעיה:"
  אל תגיד לי: הוא אמר והוא אמר אז הם טיפשים? למדת בכלל את הרפורמה באופן חצי רציני? או שההבנה שלך גרועה באופן קיצוני? כרגע השמאל בוחר שופטים ברוב של 1:8 הרפורמה תעביר את זה ל 5:4, 12 מתוך 15 יוכלו לבטל חוק. מה קיצוני ומה ראש מוסד? השרברב שלי והמנקה אומרים שזה חוק בסדר אז הם 1:2 מול יוסי כוהן. תביא עובדות אל תגיד לי אשתו של החלבן אמרה שהרפורמה גרועה

  Liked by 1 person

 44. אשר אם כולם אומרים לך שאתה שיכור, אולי כדאי שתלך הבייתה. דהיינו אם קשת כל כך רחבה של אנשים, כולל תומכי נתניהו ואנשי ימין, אומרים שהרפורמה בעייתית, אז אולי – רק אולי – יש משהו בדבריהם.

  לגופו של עניין, אני דווקא מבין מצוין. בג"ץ אישר את ענייני חאן אל אחמר ושייך ג'ראח כבר לפני שנים. אין שום קשר למשבר הנוכחי שהוא בן שבועות ולכל היותר חודשים ספורים.

  לגבי זהות בוחרי השופטים לא הבנתי איך הגעת למספרים האלה. השמאל בוחר שופטים ברוב של 8:1? או שההגדרה שלך ל"שמאל" שונה משל שאר העולם או שמשהו בחישוב שלך מאוד שגוי.

  לבסוף, אני אזכיר שוב. אני בעד רפורמות. גם בענין בחירת השופטים, גם בענין הגבלת בג"ץ, גם בעניין הגבלת הממשלה. הרפורמה הספציפית המוצעת – כפי שהיא – נותנת לממשלה כח בלתי מוגבל וזה רעיון גרוע בהמון מובנים.

  אהבתי

 45. 3718 אני לא בטוח שנוכל להזיז את הגבינה למקום טוב לאחר שהיא תגיע לאן שתגיע.

  מה שמטריד אפילו יותר הוא שדווקא יש תמיכה לרפורמות ולהגבלת בג"ץ (והממשלה) גם במפלגות ימין ממלכתי ומרכז. אבל אף אחד בשום שלב לא שאל אותם, ולא נעשה שום נסיון להגיע לרפורמה מאוזנת בקונצנזוס. יש פה מחטף פשוט, וכל יום שעובר גורם לי לפקפק יותר בתום הלב של מציעי הרפורמה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: