אם היה ביבי עומד לפני ביביסטים מושבעים

בעשור הקודם רווחה בשכונת נחלאות בירושלים שמועה מבהילה על קבוצת פדופילים שמתעללים בילדים. היסטריית ההמונים גוועה בסופו של דבר כאשר לא נמצאו לה כל ראיות. גם בארה״ב בשנות השמונים התחוללה היסטריה שנסובה סביב טענות על התעללות שטנית בילדים בגנים ובמעונות יום. בעקבות היסטריה זו נדונו בקליפורניה בפלילים כמה ממנהליו של מעון יום שהסתובבו סיפורים מבהילים לגבי מה שהתרחש בו. המשפט ארך כמעט שלוש שנים, וחבר המושבעים שהתפנה מעבודה ושרד יחדיו את התקופה הארוכה הזו לא הצליח לגבש הסכמה על הרשעה. בסופו של דבר שוחרר הנאשם הראשי, אחרי חמש שנים במעצר, ואיתו יתר הנאשמים.

נזכרתי באירוע ישן זה, משפט המושבעים הפלילי הארוך בהיסטוריה האמריקנית, כי תהיתי מה היה קורה אם בארץ הייתה מונהגת שיטת חבר מושבעים. האם הדבר לא היה מייתר את נסיונותיו של נתניהו להשמיד את מערכת המשפט כדי להתערב במשפטו? בין כך וכך יהיו אלו מושבעים שייבחרו באקראי מפנקס הבוחרים שיכריעו. אמנם יש להודות שגם במערכת שמבוססת על מושבעים יש הרבה כוח לתובעים שמחליטים האם לתבוע מלכתחילה וגם לשופטים, שמנחים את חבר המושבעים מקרוב, וגם יכולים להפוך הרשעה בערעור בטענה לליקויים פרוצדורליים. ובכל מקרה בדרך כלל אם הנאשם והתביעה מסכימים על כך, אפשר לוותר על מושבעים.

שיטת המושבעים מזוהה עם ארה״ב, אבל למעשה היא מקובלת בכל המדינות האנגלו-סקסיות. מי שמזועזע מהאופי שתלבש מערכת המשפט בארץ אם יתממשו תוכניות לוין ורוטמן, שיקח בחשבון שאם יירד בתגובה לאנגליה, לקנדה, לניו זילנד או לאוסטרליה, הוא יחיה במדינה שבה אשמתם של פושעים נקבעת בידי שנים עשר זרים שנבחרו בהגרלה ממרשם התושבים, ולא היו מתוחכמים מספיק בכדי לספק לשופט תירוץ שישחררם מהחובה המעיקה.

המושבעים הם חלק מהכלים שמגנים מפני עריצות. קשה יותר לעריץ לממש את חוקיו כאשר מדגם אקראי של הציבור נדרש להכריע אשמה. אמנם זה לא כלי הרמטי ולא היה עוצר רודן כמו סטלין, ולשם כך בארצות הברית יש גם את התיקון השני לחוקה, שמאפשר לכל אזרח לשאת נשק, ונראה שבשמאל התעורר לאחרונה העניין בכלי זה להדיפת דיקטטורה.

ככל שהחברה נעשית יותר מפולגת ופחות הומוגנית עולה השאלה האם הגיוני לצפות ממושבעים להתכנס להכרעה פה אחד על אשמה. במשפט או ג׳יי סימפסון נוכח כל העולם בקלקוליה של השיטה, כאשר רוצח ודאי שהיה גם גיבור של הקהילה השחורה עמד בפני חבר מושבעים ידידותי שסירב להרשיעו. שלטון החוק עתיד היה לנצל הזדמנות אחרת כדי להיפרע ממנו. האם בארץ אפשר יהיה לסמוך על מושבע ערבי שירשיע ערבים, בפרט על רקע לאומני, ועל מושבע חסיד גור שירשיע חסיד גור? לא בטוח, ואולי אפשר היה להתגבר על הבעיה אם היו מסתפקים ברוב צנוע להרשעה ולא דורשים הכרעה פה אחד. מחקרים מראים שסיכויי נאשם שחור לזיכוי עולים כאשר מכניסים מושבעים שחורים להרכב. גם באנגליה התחילו לעלות שאלות הקשורות לנוכחות מוסלמים בחבר המושבעים, למשל האם עבריין מוסלמי יכול לדרוש משפט חוזר כי לא היה אף מוסלמי בחבר המושבעים שהרשיעו?

משפט מושבעים בתיקי האלפים היה מעלה שאלות קשות. האם ניתן לסנן מושבעים שהם ביביסטים מושבעים? האם ריאלי למצוא מושבע שלא גיבש כבר דעה מראש ונחשף למידע רב? ואם כן, האם אדם מנותק כזה הוא באמת מי שנרצה שיכריע בעניין? הרשתות החברתיות גם הן יוצרות בעיה קשה במשפט מתוקשר. המושבע מן הסתם יתחבר לא מעט לרשת החברתית שלו ולתיבת התהודה החביבה עליו, ושם ייחשף להצגת הדברים באופן שלא עבר את המסננת הפרוצדורלית המחייבת. גם שופטים לא בהכרח חסינים לבעיה זו, אבל להם יש יותר ניסיון והכשרה, ובעיקר, כמו שאני אוהב לומר, אייקיו גבוה.

בארה״ב קיימת האפשרות שדונאלד טראמפ יעמוד למשפט בגין עבירות שביצע לאחר בחירות 2020. אם הדבר יהיה בגין הפריצה לקפיטול, הוא יישפט בוושינגטון די סי. מקום שבו לא סביר למצוא אפילו חסיד אחד שלו בין 12 המושבעים. אבל פרקליטיו ייטענו שעובדה זו היא דווקא סיבה שלא לשפוט אותו בטריטוריה כזו עוינת. אם הדבר יתרחש בג׳ורג׳יה, שאל פקידיה התקשר כדי להטות תוצאות, דווקא ייתכן שיהיו טראמפיסטים עקשנים בין המושבעים. לאחרונה התייעצה פרקליטת המחוז בג׳ורג׳יה עם חבר מושבעים מורחב שכינסה, לגבי האפשרות להגיש כתב אישום נגד טראמפ. אם תשתכנע שחבר מושבעים כזה יכול להכיר באשמתו של טראמפ, היא צפויה להגיש נגדו כתב אישום ואפשר שאת בחירות 2024 יראה מטלוויזיה בכלא.

42 תגובות על ״אם היה ביבי עומד לפני ביביסטים מושבעים״

 1. תמריץ,
  גם אם נקבל את עמדתך (חסרת הסימוכין) לגבי הIQ של השופטים יקשה עליך להתמודד עם מה שידוע לכולנו (המושבעים הביביסטים) לגבי הכישורים של השופטות.

  אהבתי

 2. בעיקרון אני תומך בשיטת המושבעים ורואה בה נדבך חשוב בהגנה לא רק מפני עריצות של מלך יחיד אלא גם מפני אטימות של אוליגרכיה משפטית או בירוקרטית שמייצרת חוקים מעורפלים או מסובכים מכדי שהאזרח הממוצע יבין אותם.

  אבל בשביל שהיא תצליח שני תנאים צריכים להתקיים:

  1 המשפט, או לפחות החלק ממנו הדורש מעורבות של מושבעים, צריך להיות קצר. להיות מושבע במשפט שאורך שבוע זו זכות. להיות מושבע במשפט שאורך שנה זה עונש.

  2 המושבעים, כמו גם קהל המצביעים, חייבים להיות ברובם אנשים מהסוג שתהיה מוכן להפקיד את חייך בידיהם.

  אם שואלים אותי איזו חוקה הייתי רוצה בשביל אפגניסטן או מדינה נחשלת אחרת מסוגה אשיב שזה כלל לא משנה. לא משנה איזה חוקים פורמאלים תגדיר, ומה היחסים בין הרשויות ובעלי הסמכויות השונות, אם רוב התושבים אינם מסוג האנשים שתרצה לחיות ולקבל החלטות יחדיו.

  Liked by 1 person

 3. אור, אתה יכול למצוא 12 אנשים בישראל שתסכים להפקיד את חייך בידם?
  10 צדיקים ?
  6?
  1?
  את תמריץ בחבר המושבעים שלך?

  אשה מבקשת מהפרקליטות הפטר מחובת מושבע בטענה שהיא איננה מאמינה בעונש מוות.
  אבל גבירתי, אומר התובע, זה לא משפט רצח, זו אשה שתובעת את בעלה על שהוא הפסיד בהימורים 10 אלפי דולר שיועדו לשפץ את השרותים בביתם ליום הולדתה.
  טוב אצטרף, עונה האשה, יכול להיות שטעיתי לגבי עונש מוות.

  Liked by 2 אנשים

 4. שיטת המושבעים נכונה בתיאוריה (להישפט בידי נציגי העם) אבל היא טעות בפרקטיקה ואינה מובילה למשפט צודק. בדומה למה שכתב אור, היא מתאימה למשפטים מסוג תביעות קטנות או דיני עבודה (שבהם באמת יש נציגי ציבור).
  משפטים שיש בהם ראיות סבוכות או שילוב של שאלות משפטיות – לא מתאימות למושבעים.
  בנוסף, מה המשמעות של משפט בפני נציגי העם אם הערעור על פסק-דינם הוא בפני שופט מקצועי?

  במשפט העברי יש מצב של 'זבל"א' (זה בורר לו אחד וזה בורר לו אחד ושניהם בוררים עוד אחד) שמתקיים רק בדיני ממונות ובהסכמה. כלומר כל צד בוחר שופט ושני השופטים בוחרים שופט שלישי. שם מדובר לא על שופטים מקצועיים אלא על אנשים עם שכל ישר שמקובלים על הקהילה והם משמשים שופטים, אבל שוב – רק ביישוב סכסוכים ממוניים.

  Liked by 1 person

 5. ברגע שהשופטים מקומיים (ולא מקבלים שכר) והדיון ביישוב סכסוכים ממוניים – לרוב המשפט קצר.

  אהבתי

 6. תשובה לשמעון החיטי
  מה ההבדל בין לסמוך על האזרחים שיבחרו נציגים טובים בבחירות לכנסת שתחוקק חוקים למושבעים שיפסקו לפי החוקים?

  בכל מקרה אני מפקיד את חיי בידי שאר האזרחים אז כדאי לוודא שרוב האזרחים הם אנשים טובים איכותיים ומתאימים להשקפותיי כדי שאוכל לחיות לצידם.

  Liked by 1 person

 7. שאלה ליאיר. למה הכוונה:
  "משפטים שיש בהם ראיות סבוכות או שילוב של שאלות משפטיות – לא מתאימות למושבעים."

  תן בבקשה דוגמא למשפט מסובך?
  אני שואל כי בעיקרון אפשר להגדיר כל משפט כמסובך וכך לשלול לחלוטין משפט מושבעים.
  בעיני כל עוד הנאשם מבקש משפט בידי מושבעים זו זכותו לקבל כזה כמגן מעריצות.

  Liked by 1 person

 8. אור מהצד השני נאשם יוכל לבקש משפט מושבעים אם יגיע למסקנה שיוכל "לסובב" אותם, או לחילופין שיקבל חבר מושבעים אוהד, בעוד על שופט קשה יותר לעבוד (אלא אם מדובר בשופט שמואל הרבסט שכנראה עדיין מאמין בשדונים ופיות).

  אהבתי

 9. חייל אפשר להגיד על אסנת מארק הרבה דברים אבל אני בספק אם הייתה נופלת בפח כמו השופט הרבסט. אולי באמת צריך קצת יותר "אסנת מארק" בבתי המשפט. או לפחות שופטים שיהיו קצת פחות, איך לאמר בעדינות, "תמימים".

  Liked by 1 person

 10. "בעשור הקודם רווחה בשכונת נחלאות בירושלים שמועה מבהילה על קבוצת פדופילים שמתעללים בילדים. היסטריית ההמונים גוועה בסופו של דבר כאשר לא נמצאו לה כל ראיות. גם בארה״ב בשנות השמונים התחוללה היסטריה שנסובה סביב טענות על התעללות שטנית בילדים בגנים ובמעונות יום. "

  דוגמה טובה למה שמתחולל כעת ברחובות.

  בתל אביב בעיקר אבל גם בחיפה, עשרות אלפי אשכנזים…אהה סליחה..עשרות אלפי אזרחים מודאגים, אנשי היי טק, טייסים, צועקים "דמוקרטורה". הדודה שלי שגרה בדיזנגובה פנת ארלזרובה אמרה שלא זכור לה דבר כזה והיא בת 91 ונולדה בדרום אמריקה שבה פזרו הפגנות באש חייה.
  הוכחה לכך שאנשי מחשבים ומהנדסים הם צייתנים וממלאים הוראות.
  אפילו שושקה הבן הצבעוני של המורה להתעמלות שלי צעד שם אתמול עם שלט. רצוף בזאת.

  אני כנראה סובלת מהסתיידות עורקים. למה אני מבינה את הדברים אחרת מכל המשכילים? לא יתכן שכל אנשי ההיטק טועים, הכלכלנים, הרופאים, ורק אני ומוכר הירקות בשוק תלפיות רואים את הדברים אחרת.

  חיפוש בגוגל מראה שורה ארוכה של פוליטיקאים שדרשו במשך השנים שינויים שיגבילו את מערכת המשפט. מטומי לפיד, בנט, שקד…וכו וכו

  האם אתם חושבים שהפרקליטות אינה פוליטית, כשהיא מאפשרת לממשלת לפיד להגיע להסכם על מסירת שטח ישראל, מינוי רמטכ"ל וביצוע פעילות צבאית נגד הג'יהד האיסלמי אחרי שהיא נפלה לפני בחירות? דבר שלא איפשרו לביבי.

  מדוע אתם מוכנים לתת אמון בעורכי דין (

  ארנב ונחש נופלים לבור עמוק וחשוך.
  הנחש ממשש את הארנב ואומר: "יש לך אוזניים ארוכות, שיניים בולטות ואתה נמוך – אתה ארנב!"
  הארנב ממשש את הנחש ואומר: "יש לך לשון ארוכה, אתה זוחל, ואתה חלקלק – אתה עורך דין!!!"

  עורך דין נתקל בעמיתו במסדרונות בית המשפט ואומר לו: "חשבתי שאתה כבר מת".
  "מה פתאום חשבת כך?" שואל העמית בתדהמה.
  "שמעתי הבוקר אנשים מדברים עליך טובות".

  "שמעת על המחבל שחטף מטוס מלא עורכי דין?"
  – "כן, הוא איים לשחרר עורך-דין אחד בכל שעה אם לא יענו דרישותיו…"

  עו"ד: אז התאריך ה-8 באוגוסט היה היום שבו עשיתם את התינוק הזה?
  עדה: כן
  עו"ד: ומה עשית באותו הזמן?
  עדה: אה.. נדפקתי

  ) יותר מאשר בנבחרים?

  מה בדיוק מפריע לכם ברפורמה????אנא, תשובה בלי סיסמאות נבובות. עובדות. האם אתם באמת מאמינים שירו בלהטב"ים בככר העיר או בג'ינג'ים? אותה הממשלה שנתתם בה אמון במלחמות ומיסים?

  https://i.postimg.cc/dtX6psMD/806269.webp

  Liked by 2 אנשים

 11. סינייה, אני חושב שמה שקורה כאן הוא ההיפך מהיסטריית המונים. תהיתי האם הציבור יקלוט את החומרה הקיצונית של הניסיון לפרק את הדמוקרטיה ולשמחתי הוא קולט. זה האירוע הפנימי החמור ביותר מאז קום המדינה, לדעתי חמור מרצח רבין.

  אהבתי

 12. אני חושב שזה קצת לא הוגן להגיד שהשופט הרבסט נפל בפח.. הוא הפיל עצמו בפח והסיק מסקנות שאין להן קשר לעסקת הטיעון.

  אגב הוא נחשב מאז ומתמיד אחד השופטים היותר טובים ורציניים במדינה לפי המשובים, והאירוע המוזר אינו סיבה להשחרתו.

  אהבתי

 13. אני אתקן את דברי ואלך על צד הההשלכות:
  כל משפט שעונשו מאסר או תשלום מעל 50,000 ש"ח – ידרוש שופט (ולא מושבעים).

  בעיני אין דבר כזה "כל עוד הנאשם מבקש משפט בידי מושבעים זו זכותו לקבל כזה כמגן מעריצות" – זה או שיש מושבעים לכולם או שאין. זה לא עניין לבקשות או לבחירה.

  Liked by 1 person

 14. לתפיסתי, הזיכוי של או ג'י סימפסון ע'י חבר המושבעים כולל השחורים שקיבל, לא מהווה בעיני טיעון כנגד שיטת המושבעים.
  אולי אפילו להפך.

  כללית, מתחברת לטענה שעדיף שתשעה פושעים יזוכו ויצאו לחופשי מאשר שחף מכל פשע אחד ישלח לכלא. (למרות שאיני יכולה להסכים שעדיף ש 999 פושעים יזוכו בכדי לא להכניס חף מפשע אחד לכלא. אמור להיות גבול לכל עיקרון מוסרי).

  לתפיסתי חשוב להקטין את אחוז ההרשעות בישראל. אחוז שנובע מההטייה הנוכחית בבחירת שופטים בשיטת "חבר מביא חבר". רוב השופטים נבחרים מפרקליטות המדינה. חלקם של השופטים שהגיעו מהשוק הפרטי של עו'ד, מהסנגוריה הציבורית ומהאקדמיה כמעט זניח. מה שיוצר בישראל קליקה מגובשת מדי אחת של מערכת המשפט, הפרקליטות והמשטרה.

  הכנסת אופציה לשיפוט ע'י מושבעים היא אחת הדרכים לתיקון הבאג הקשה הזה.
  אמנם ישנן גם חלופות (כמו שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים ופרסום פרוטוקולים של דיוניה, דרישה מוקדמת שלכל שופט שלום יהיו לפחות x שנות עבודה כסנגור או באקדמיה ועוד). אבל גם הכנסת אופציה של חבר מושבעים יצור טלטול מבורך במערכת שהתאבנה מדי.

  Liked by 1 person

 15. אני מסכימה עם הטענה שמושבעים חסידי גור יתקשו להרשיע חסיד גור אחר. גם אם ברור להם שכל סעיפי ההאשמה נגדו נכונים.
  כפי שערבים יתקשו להרשיע ערבים שביצעו פיגוע טרור ביהודים.

  קונפליקט עמוק מדי וחריף מדי בין קבוצות באוכלוסייה, כפי שקיים במדינה מאוד לא הומוגנית כמו ישראל, יוצר מערכת תמריצים שונה מאשר חתירה לאיזשהו "צדק מוחלט" למואשמים ע'י רשויות המדינה.

  מצד שני, אני פתוחה לאפשרות שחסידי גור יקבלו משפט הוגן רק מאלו שמכירים היטב את הערכים והנורמות של החברה שבה הם חיים. כלומר, רק מחבר מושבעים שכולל רק או בעיקר חרדים / חסידים / חסידי גור.
  כנ'ל לגבי ערבים. אבל אם, ורק אם, אותם ערבים פגעו בערבים אחרים ולא ביהודים.

  מכאן שיהיה צורך לדון בכל מקרה לגופו לפני ההחלטה האם לאפשר שיפוט ע'י מושבעים או רק ע'י שופט שיקבע ע'י רשויות המדינה.

  Liked by 1 person

 16. בהזדמנות של ערב טו' בשבט.
  היה בעבר אחד החגים הציוניים החשובים ביותר בלוח השנה.
  (צר לי שהתפוגג לחג בליסת פירות מיובשים (עתירי סוכר וגופרית) תוצרת חקלאי טורקיה.)

  התשובה הציונית לעידוד ירידה מהארץ, כיון שמשהו בה לא מוצא חן, היא לגייס המונים בכדי לנקוט בצעדים אקטיביים לשיפור המצב.

  חשוב לזכור שהחלוצים, שברובם הגיעו מאירופה, לא התפעלו מהרי טרשים קרחים וצהבהבים. לפיכך המוני ילדים ומבוגרים נטעו עצים ושרו "זה היום ניטע ונשתול, ונכה פה שורש. עוד שנה ועוד שנה – והנה פה חורש ….. מה לי סלע? מה לי חול? יד ויד עודרת. תיף ארצנו הקטנה – ארץ לתפארת …".

  Liked by 2 אנשים

 17. Liked by 1 person

 18. שאלה שחוזרת שוב ושוב לגבי מושבעים:
  ואם יהיה נאשם מקבוצה x וכל המושבעים מקבוצה x שהיא מיעוט במדינה האם יהיו להם שיקולים לא ענייניים?

  בעיני זו שאלה שמכילה סתירה עצמית.
  אם קבוצה x היא מיעוט במדינה היא תיהיה מיעוט גם בקרב המושבעים.

  בנוסף ניתן לדרוש רוב ולא קונצנסוס בשביל להרשיע במשפט.

  אהבתי

 19. וברור שחלק מהמושבעים טיפשים. גם חלק מהשופטים. אבל בהנחה שרוב הציבור איכותי ובעל ערכים טובים הרוב בקרב המושבעים יגבר על המיעוט.

  מנגד אם רוב הציבור אינו איכותי (בלי להיכנס לפרטים) אזי כל עוד יש דמוקרטיה המדינה הם יקבעו את הטון ולא משנה מהם פרטי החוקים בדמוקרטיה. אי אפשר לבנות דמוקרטיה במדינה שרוב הציבור לא מבין או לא תומך בעקרונות ליברלים דמוקרטים.

  אהבתי

 20. salomon.
  שאלת: האם מישהו פה שינה דעה פוליטית אפילו בנושא פוליטי מינורי עקב מידע שנמסר מהצד השני?
  הייתי בעבר ימני, אפילו הצבעתי פעם לבנט. תמריץ שיכנע אותי להפוך לביביסט על מלא.

  אהבתי

 21. ריצ'רד פוזנר: ברק הוא 'פיראט משפטי'

  אהבתי

 22. במטוטא טוטא טוטא

  צעד אחד אחורה ונשימה עמוקה:

  כשבוחרים מושבעים, לא אומרים: כל 12 האלו ששמם מתחיל ב אה נגמר ב רון והוא עומד במסדרון.

  עורך הדין של הנאשם והתובע שואלים אותם הרבה שאלות חודרות לב וקרביים כדי ללמוד מי ומה ופוסלים את כל מי שלא נראה להם שיתאים.
  לאחר מכן
  השופט נותן למושבעים הוראות מדויקות כיצד עליהם להחליט, לפי ההנחיות שלו, לא מה שבא להם. הוא בדיוק מסביר איזה קריטריונים.
  לא מה אתה חושב ומה אתה מרגיש.
  בלא מעט מקרים המושבעים אומרים לאחר מכן שהם לא בדיוק הרגישו כך או אחרת אבל הם צייתו להוראות של השופט.

  הם דנים ביניהם ומשכנעים אחד את השני.
  ראיתם את הסרט 12 המושבעים? סרט חובה.
  בניגוד למה שקורה בבלוג פה, הם משכנעים שם אחד את השני בטיעונים עיניניים.

  סאלומון, גם אם לא שינינו דעה, השכלנו והיה כף, וזה העצם של הכלב. הדיון היה טוב מהרגיל עם הרבה עובדות.

  ואני אישית מרגיש שאם הייתי קודם סופר אנטי בית המשפט אז קצת שיניתי את דעתי למרות שלא נתנו פה טיעונים לעניין לטובת בית המשפט.

  קראתי קצת על מעורבות ישראל אלדד במשפט קסטנר, ועל הדרישה של בן גוריון ממשרד החינוך שהוא לא יוכל ללמד ובג"ץ שאמר שאין לבן גוריון זכות…..אולי באמת צריך כמה אשכנזים עם IQ מזרח אירופאי שיעשו ברקס לממשלה.

  אהבתי

 23. במטוטא טוטא טוטא

  צעד אחד אחורה ונשימה עמוקה:

  כשבוחרים מושבעים, לא אומרים: כל 12 האלו ששמם מתחיל ב אה נגמר ב רון והוא עומד במסדרון.

  עורך הדין של הנאשם והתובע שואלים אותם הרבה שאלות חודרות לב וקרביים כדי ללמוד מי ומה ופוסלים את כל מי שלא נראה להם שיתאים.
  לאחר מכן
  השופט נותן למושבעים הוראות מדויקות כיצד עליהם להחליט, לפי ההנחיות שלו, לא מה שבא להם. הוא בדיוק מסביר איזה קריטריונים.
  לא מה אתה חושב ומה אתה מרגיש.
  בלא מעט מקרים המושבעים אומרים לאחר מכן שהם לא בדיוק הרגישו כך או אחרת אבל הם צייתו להוראות של השופט.

  הם דנים ביניהם ומשכנעים אחד את השני.
  ראיתם את הסרט 12 המושבעים? סרט חובה.
  בניגוד למה שקורה בבלוג פה, הם משכנעים שם אחד את השני בטיעונים עיניניים.

  סאלומון, גם אם לא שינינו דעה, השכלנו והיה כף, וזה העצם של הכלב. הדיון היה טוב מהרגיל עם הרבה עובדות.

  ואני אישית מרגיש שאם הייתי קודם סופר אנטי בית המשפט אז קצת שיניתי את דעתי למרות שלא נתנו פה טיעונים לעניין לטובת בית המשפט.

  קראתי קצת על מעורבות ישראל אלדד במשפט קסטנר, ועל הדרישה של בן גוריון ממשרד החינוך שהוא לא יוכל ללמד ובג"ץ שאמר שאין לבן גוריון זכות…..אולי באמת צריך כמה אשכנזים עם IQ מזרח אירופאי שיעשו ברקס לממשלה.

  אהבתי

 24. התיאור הזה אודות המיון של המושבעים מאוד יפה אבל חסרה בו עובדה קטנה ומשמעותית – אנשים רציניים רבים (שיכולים לשמש כמושבעים טובים) עסוקים מכדי לשמש כמושבעים ומוצאים דרכים לפתור את עצמם מחובת המושבעות.
  יש קטע שראיתי פעם של ארצ'י בנקר שמגדיר מה זה מושבעים. ההגדרה שלו גזענית ושובניסטית אבל העיקרון שלה נכון – אי אפשר להותיר את מלאכת השיפוט בידי אנשים שאין להם מה לעשות בזמן שלהם.

  Liked by 2 אנשים

 25. תמריץ,
  אני חייב לך ולאלילך בנט התנצלות. היום התברר שהוא חילל שבת בנסיעה לפוטין כדי להציל את החיים של זלנסקי. כבוד

  Liked by 1 person

 26. חייל אתה הארת את עיני בנושא הלמלמיות של גנרלים באזרחות, ובעוד מספר נושאים. אז נראה ש 99% מהפוסטים שלנו מוציאים שם רע לשאר.

  Liked by 2 אנשים

 27. מספר מגיבים הזכירו את אחוז ההרשעות הגבוה בישראל, אולם אף אחד לא בדק אם המורשעים אכן אשמים. אולי אחוז ההרשעות הזה מוצדק?

  אהבתי

 28. מישהו בדק את זה פעם לעומק. האחוז לא גבוה כצעקתה, אבל הוא מאוד גבוה. אבל יכול גם להעיד על זהירות של התביעה. שימו לב לסיפור בראש הפוסט. איזו אגדה אורבנית הפכה למשפט בארה״ב, בעוד שבארץ הסיפור נסגר ללא תיקים פליליים.

  Liked by 1 person

 29. אני מתייחס לכל מה שהחייל כותב ברצינות. את הפקפוק שלו בטכנולוגיית לייזר השמעתי באוזני שני פיזיקאים חשובים בתחומם, ושניהם היו אופטימיים לגבי הטכנולוגיה יותר ממנו.

  אהבתי

 30. לא יודע איך צמח המיתוס הזה של "% מורשעים הגבוה בעולם". זאת פשוט השוואת תפוחים לתפוזים. נגיד בארה"ב יש פרקטיקה בחלק המדינות שבהן עסקאות טיעון (אתם יודעים, הדרך העיקרית שבה החוק עובד, משפט מושבעים מלא הוא דבר יחסית לא נפוץ) כוללות הודאה באשמה והנתונים נכללים בתוך אחוז ההרשעות (ואז אחןז הזיכויים הוא זעום). במדינות אחרות, אין את הפרקטיקה הזאת ואז עסקאות טיעון לא נכללות בסטטיסטיקה. להשוות את זה לישראל נשמע לי השוואה לא הוגנת.

  ועוד, בקנדה, עסקאות טיעון נכללות בסטטיסטיקה, ומה אתם יודעים? אחוז המזוכים הוא אפסי. לא בגלל שלתביעה יש כוח בלתי מוגבל, אלא בגלל שהתובעים כל הזמן מבצעים קליברציה לסיכויי הרשעה: קייס עתיר ראיות ילך למשפט, קייס חלש יותר ילך לעסקה וקייס ממש חלש לא יגיע לשלבים הללו ו*לא יכלל בסטטיסטיקה*.

  ראו גם כאן: https://nationalpost.com/news/canada/just-3-of-criminal-cases-end-in-aquittal

  Liked by 3 אנשים

 31. תמריץ,
  אתה יכול לחזור להצהרות של לפני מספר שנים. נתחיל ב10 שנים אחורה
  https://www.themarker.com/news/2012-11-23/ty-article/0000017f-e778-df5f-a17f-fffe42a30000
  לפני שנתיים
  https://www.israelhayom.co.il/article/722815
  הנושא מוצג לציבור באמצעות פסאודו מדענים כמו יצחק בן ישראל (פרופסור) שהוא חסר מושג בתחום. אין לי שום מידע על מה שפותח אבל יש לי נסיון רב בפיתוח לייזרים ועל סמך נסיוני אני יכול לטעון בבטחה שלא היתה שום פריצת דרך בשיטות לזירה בשנים האחרונות. החסם העיקרי לפיתוח נשק לייזר הוא צפיפות אנרגיה במערכת הלזירה. בתחום הזה לא היה שום שיפור בשנים האחרונות (הלייזר החשמלי שבו משתמשים נקרא לייזר סיבים ויש רק 2 חברות שמייצרות אותו). השיפורים שהושגו הם בחיבור מספר מקורות לאלומה אחת. האמריקאים הגיעו לעוצמות גדולות בהרבה (גם הן לא מספיקות) מאלו של ישראל אבל הם לא קרובים למערכת מבצעית (יירוט רחפנים זו גם אפליקציה חשובה והיא מעשית, אבל לא בזה אנו עוסקים).
  למה אני פסימי? עברו עשרות שנים מהיום שהמציאו את הלד ועד שהפך טוב מספיק לתאורה. הפיתוח היה איטי מאד ללא קפיצות דרך. הלייזר מסובך לאין שיעור (ייצורית) והוא די דורך במקום מבחינת עוצמה בשנים האחרונות (כמו הסיליקון שנתקע לפני עשור על מהירות של 3GHZ אחרי דורות רבים של חוק מור – הכפלת מהירות כל שנה וחצי)

  Liked by 5 אנשים

 32. חייל רק נדייק, "חוק מור" קובע שמספר הטרנזיסטורים ליחידת שטח מוכפל כל בערך שנתיים, לא מדובר על מהירות השעון. בכל מקרה ההכפלה היא כבר לא כל שנתיים וזה לא מפתיע כי אנחנו מתקרבים לגבול הפיזי האפשרי.

  אהבתי

 33. amehaye,
  אתה צודק כמובן אבל בעבר היתה קורלציה ליניארית בין המזעור למהירות

  אהבתי

 34. משה רמזתי שהשופט שמואל הרבסט הוא אדם תמים בצורה קיצונית, לאור גזר הדין שלו בתיק האחרון (נכון לרגע זה) של אריה דרעי. זו דוגמה לכך שאדם עם אייקיו גבוה יכול להיות די טיפש.

  אהבתי

 35. שמואל הרבסט לא נושא באשמה לבדו, גם מנדלבליט שהחליט לא להטיל קלון בתמורה להתפטרותו של דרעי מהכנסת אחראי לפיאסקו הזה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: