זעמה של אמריקה

מועמד לנשיאות ארה"ב מטעם המפלגה הדמוקרטית מתייחס בעוינות לישראל. אינו מתחייב לשמור על ביטחונה. מרבה להזכיר את עוולות הכיבוש. תוהה בעימותים מדוע ארה"ב צריכה להושיט לה סיוע. ובאחד מלילות הסתיו בתחילת נובמבר מתברר שהבוחרים האמריקניים רצו בו כנשיאם הבא.

עם כניסתו של הנשיא החדש לבית הלבן הוא עלול לסרב בהפגנתיות לקבוע מפגשים עם נציגי הממשלה הישראלית. ממש כפי שביידן לא נאות להיפגש עם נציגים הונגרים. ניסיון להפעיל על הנשיא לחץ דרך הקונגרס לא יעזור, כי חברי קונגרס דמוקרטים לא ישושו לעזור לאג'נדה הישראלית, שאין מאחוריה אהדה ציבורית רבה, בעוד שניצחונו של הנשיא הפרוגרסיבי בבחירות ותוכניותיו להגדיל שוויון ולבער אי צדק יהפכו אותו לגיבור תהילה. שיתוף הפעולה המודיעיני והביטחוני יצטמצם, אספקת הנשק תעוכב. המרחב המזרח-תיכוני כולו יקלוט את המסר. דמה של ישראל הותר מבחינת האמריקנים. אירן תפרוץ אל הנשק הגרעיני ללא עכבות, חיזבאללה יעז יותר, מצרים תתנהג כאילו היא פחות מחויבת להסכם השלום… החמאס יפעל ביתר חופשיות מעזה ביודעו שישראל תתקשה להגיב קשות, כשנשיא אמריקני יבטא את זעזועו מהרג אזרחים העזתים. הדרדרות מהירה במזרח התיכון תשקף את הדינמיקה החדשה, וסופה מי ישורנו.

זהו תסריט אימים, אבל תסריט אימים סביר להפליא, אולי כבר לעשור הקרוב. ברני סאנדרס היה יכול להיבחר מטעם הדמוקרטים, והוא אינו שונה בהרבה מהמועמד המתואר. מועמד דמוקרטי עתידי יכול להיות עוין אף יותר ממנו, שיבוט ג'רמי קורבין שכזה. זה לא שדעת הקהל של המפלגה הדמוקרטית תתחלחל. לפי כל הסקרים היא כבר מזמן איבדה עניין בישראל.

הרפורמה של יריב לוין, אם תמומש, מגדילה את הסתברותו של התסריט באופן משמעותי. ישראל מוצגת עתה בפני העולם, למען האמת בצדק, כמדינה שעברה הדמוקרטי מאחוריה. ברם, גם אם שופטי בג"ץ ישלטו ביד רמה לנצח, אין שום ערובה שהתרחיש הנ"ל לא יקרום עור וגידים. אם האחיזה בתהליך ההתרחקות מאמריקה תישאר בידי ישראל, תמיד תיוותר בפני האזרחים האפשרות להעלות ממשלה ליברלית יחסית, בדומה לממשלת בנט-לפיד, שתאחה את מה שנקרע. אני גם בונה על המפלגות החרדיות, שפחות שבויות בטרלול הלאומני, שידחקו בראש הממשלה לעשות אחורה פנה בתסריט כזה.

אבל התהליך שבו המפלגה הדמוקרטית מתרחקת מישראל קשור בעיקר אליה, לא אלינו, ויכולתנו להשפיע עליו מוגבלת. צעירי אמריקה הפכו בחלקם לשמאלנים קיצוניים. הנרטיב האנטי קולוניאליסטי-לבן חולחל אליהם ביסודיות בידי התקשורת ומוסדות החינוך הפרוגרסיביים, וכפי ששמחה רוטמן ציין, גם בידי הסרט אוואטר. קל להם להעמיד על אותה סקלה את מדינת ישראל ואת האדם הלבן המדכא.

סיכוני הרפורמה המשפטית יכולים לבוא לידי ביטוי באופן מיידי. למשל, קריסת הדמוקרטיה הישראלית תביא לצמצום משמעותי במספר האקזיטים בישראל, בגלל נדידת חברות וכשרונות. אפשרות אחרת היא כאוס בגלל התנגשות חזיתית בין בית המשפט העליון לממשלה. אבל ייתכן ואפילו סביר שלא נראה שום דבר מזה. השווקים יחליקו מעליהם באלגנטיות את האירועים מבלי לייחס להם חשיבות, והסטטיסטיקות של הישגי ההייטק ואפילו של הירידה מהארץ לא ישתנו בהרבה. אבל יש דברים שמשתנים אט, אט ואז בפתאומיות, עם קשר לרפורמה המשפטית, אבל ייתכן שגם בלעדיה – כזו היא אפשרות עלייתה של אנטי ישראליות ארסית בארה"ב, שתביא לכך שנשיא הנבחר יהיה אנטי ישראלי מובהק. לא אנטי ישראלי נוסח ברק אובמה, שבתקופתו נסק שיתוף הפעולה המודיעיני והבטחוני עם ארה"ב לגבהים חסרי תקדים, אלא אנטי ישראלי מהסוג האמיתי.

13 תגובות על ״זעמה של אמריקה״

 1. אלוהים אדירים, אתה כותב פה תסריט הוליוודי? אז שיסתיים בארמגדון ובמשיח חוזר ובניצחון ישראל ומצהלות הבפטיסטים. בהחלט יש לך פה משהו.

  Liked by 1 person

 2. טעות בכיוון: הרפורמה של יריב לוין, אם תמומש, מקטינה את הסתברותו של התסריט.
  התנהלות בג'ץ הנוכחי גורם לנו נזק אדיר בזירה בינלאומית בכלל ובגזרת המפלגה הדמוקרטית בפרט.

  אהבתי

 3. מה שיקבע את מצבה של ישראל היא לא הרפורמה (אם תעבור, אני מאמין שלא) אלא איזה שימוש תעשה בה הממשלה.
  אם נניח הממשלה תעביר חוקים כגון איסור חמץ בפסח בבתי חולים, או הפרדה באוטובוסים בערים חרדיות, אני לא חושב שחילונים יברחו מתל אביב. אם יעבירו חוק שאסור לנסוע ברכב פרטי בשבת, או לחילופין יכשירו שחיתות של פוליטיקאים, המצב ישתנה.
  אני אישית חושב שהחרדים לא צפויים למתוח את החבל יתר על המידה מול החילונים כי הם מבינים את גבולות הכוח.
  מעבר לכך, ביום שאחרי ביבי יש בישראל קונצנזוס פוליטי מאוד רחב ברוב הנושאים (שכן בנושא הפלסטיני שהיה מוקד המחלוקת בעבר מוסכם על הרוב שאין ממש פתרון באופק).

  אהבתי

 4. הממשלה מדגישה כרגע את הצד האידיאולוגי, אבל תשתמש ברפורמה בפועל בעיקר בשביל צבירת כוח והלבנת שחיתות. שזה הרי בדיוק מה שקורה עכשיו – ביבי עושה הכול כדי שלא יענישו אותו על מה שקרה עם מילצ'ן ואלוביץ'.

  אהבתי

 5. תמריץ,
  משווה ומעלה המשך
  הממשלה תלבין שחיתויות ולא תחקור את פרשת רות דוד, שימוש לא חוקי ברוגלות, פרשת המימד החמישי, שוחד בחירות בקסרא-קסמיא, בנייה לא חוקית ברעננה, עבירות בנייה של פרקליטות בכירות יוגדרו חסרות עניין לציבור.

  אהבתי

 6. חייל, אלו דוגמאות מועטות חשיבות שהוצאו מפרופורציה. מה שאנחנו נראה, אם חלילה הרפורמה/מהפכה תתממש, זה הדבר האמיתי.

  אהבתי

 7. תמריץ,
  צודק כמובן. הרפורמה תוריד את חופש העיתונות לרמה של הונגריה.

  אהבתי

 8. איך בדיוק בג״ץ גורם נזק אדיר? נראה לי היה על זה כבר דיון בבלוג בכל אופן אנסה להבהיר יותר
  משפחה יוצאת לטיול ומוצאת משהו הם באים לקחת אותו. אחד הילדים אומר למה אתם גונבים משהו שמישהו אחר מצא. בני המשפחה תמהים: על מה אתה מדבר? עונה הילד הנה יש שם משפחה שראו את המציאה הזאת לפנינו. אומרים לו בני משפחתו מי קבע שמי שרואה מציאה זכה בה? מי אמר לך שהם בכלל ראו לפנינו. הילד מתעקש שלפי המושגים הנאורים שלו זוהי גניבה. המשפחה משאירה את החפץ ולא לוקחת אותו.
  למחר מפרסם הילד פוסט על זה שהוא מנע מהמשפחה שלו לגנוב מציאה שאחר מצא.
  האם הילד הוציא שם טוב למשפחה – זוהי משפחה שיש בה ילד ישר ואמיץ שיוצא נגד אביו ואימו בשביל האמת והיושר, או שהוא מוציא שם רע למשפחתו – זוהי משפחה של גנבים פרט לאחד ישר ואמיץ. (לעצמו הוא ודאי הוציא שם טוב אבל השאלה האם עם השם הטוב שהוציא לעצמו – למשפחה הוא גרם נזק או תועלת)
  האדם הסביר בעולם הרחב ששומע פרסום שבג"ץ הורה להרוס יישוב שנבנה על קרקע פלסטינית פרטית. אף אחד לא קורא את פרטי ההחלטה. אצל האדם הסביר נתפס קרקע פרטית כקרקע שיש פלסטיני שהוכיח בעלות על הקרקע הזאת כלומר המדינה כאן באה לאיזה פלסטיני זרקה אותו מהשטח שלו ובנתה יישוב.
  כאשר המציאות היא שהפלסטיני שעתר לבג'ץ שפסק להרוס את היישוב, הלך גם לבית משפט אזרחי לתבוע פיצויים ושם אמרו לו להוכיח שקרקע שלו והוא משך חזרה את התביעה.
  פסיקות בג'ץ כאלו מלבד שהם פיגוע בצדק וביושר (במובנם המקורי כמובן לא במובנם הנאור) הם מגה פיגוע בישראל בזירה הבינלאומית

  Liked by 3 אנשים

 9. רינגו "ביום שאחרי ביבי יש בישראל קונצנזוס פוליטי מאוד רחב ברוב הנושאים (שכן בנושא הפלסטיני שהיה מוקד המחלוקת בעבר מוסכם על הרוב שאין ממש פתרון באופק)."

  האם אתה יכול לפרט? (לגבי הטענה הפלסטינית, לומר שמוסכם שאין פתרון זה לא פתרון, להפך זה דוחק לפתרונות קיצוניים עליהם אין קונצנזוס)

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: