הפרדוקס של תגובת שוק ההון

הכתבים הכלכליים לא יכולים לחכות כבר לתגובת שוק ההון לרפורמה של יריב לוין. שהמניות יקרסו, שהשקל יצנח, שהריבית על האג״חים תעלה.. כלום לא קורה. ממש אפשר להרגיש את אכזבתם. אני כן חושב שהתוכנית מגדילה את אי הוודאות לגבי ישראל ויכולה להיות בעלת השלכות קטסטרופליות בטווח הארוך. אז למה השווקים לא זזים? נראה לי שיש פרדוקס מובנה בעניין זה. הדרך הטובה להבינו היא להיזכר בכהונתה הקצרצרה של ליז טראס כראש ממשלת בריטניה. היא הציגה תוכנית בזבזנית להחריד, שהתאימה לתקופת טראמפ העליזה, ולא לימי האינפלציה הנוכחיים. הפאונד צנח וכמעט הגיע לשוויון מול הדולר.

הקטסטרופה בשווקים מייד אילצה את טראס לוותר על התוכנית ולאחר מכן להתפטר. אפשר לומר שהמשקיעים שנכנסו להיסטריה הקריבו את עצמם למען בריטניה. הם נפטרו מהפאונד במחירי הפסד, אבל בכך אותתו לכולם שהתוכנית הכלכלית איומה. האיתות שלהם הביא לביטול התוכנית, לנסיקה מחודשת של הפאונד וכך לקיבוע ההפסדים שלהם.

אבל משקיעים לרוב אינם כל כך אלטרואיסטים. הם היו מעדיפים שאחרים יקריבו את עצמם למענם, ולא ההיפך. אם ההנחה היא שירידות בשווקים יובילו את הממשלה לרכך עמדה, אז מי שמוכן למכור נכסים או שקלים בהפסד מתוך פאניקה לגבי הרפורמה המשפטית, יוצא פראייר מושלם. הוא מאותת לעולם שהרפורמה מסוכנת, מקריב את כספו לשם כך, אבל אחרים יהנו מהעליות המחודשות, כשהממשלה תיבהל ותרכך את הרפורמה.

על כן, כדי שיהיה סיכוי שהשווקים ינחיתו מהלומה, הם צריכים ראשית להיות משוכנעים, באופן פרדוקסלי, שהרפורמה תשרוד מהלומה. הם כנראה לא בטוחים, וגם אני לא.

משקיעים מבוהלים – בינה מלאכותית מידג׳רני

32 תגובות על ״הפרדוקס של תגובת שוק ההון״

 1. תמריץ,
  אתה וחבריך גרים בבועה שבה כולם מוטרפים מהרפורמה שעתידה להחריב את ישראל. מחוץ לבועה שלכם הנושא לא מעניין. לא רק שבחו"ל בעלי קשרים עסקיים רחוקים מהעניין ת"ק פרסה כך גם המצב בתוך ישראל. רק במדיה מטורללת כמו זו הישראלית אפשר למצוא סיפורי שביתות משותפות להייטקיסטים ולהסתדרות שיחריבו את המשק. אני מצפה בכיליון עיניים למרי האזרחי של בעלי הפנסיות התקציביות, איך המשק יעמוד בטקסים של שריפת הצ'ק החודשי בכיכרות ובגשרים?

  אהבתי

 2. תמריץ,
  שרדנו את הדיקטטורה הסוציאליסטית של מפאי לצד אמברגו נשק אמריקאי ולחץ לחזור לגבולות החלוקה. קצת פרופורציות

  אהבתי

 3. אותו אדם ששרד את כל זה, בן גוריון, ניבא, כמו שציטטתי, שמדינה לבנטינית מושחתת לא תעמוד, והוא צדק להערכתי.

  אהבתי

 4. אם נגיע לטרללת של בג"צ פוסל "תיקון לחוק יסוד שאינו חוקתי" נראה תגובה בשווקים, עד אז מניחים שחצי תוכנית לוין זה בכלל עיזים למטרות מיקוח.

  Liked by 1 person

 5. תמריץ אני בספק אם שוק ההון יגיב לרפורמה הזו גם אם היא תעבור במלואה. לעסקים לא באמת אכפת אם אתה מעסיק ילדים עבדים במכרות פחם, שפחות באריגת טקסטיל או נוער בייצור אייפונים כל עוד זה משתלם. אפל המשיכה לייצר אייפונים בסין גם הרבה אחרי שהיה ברור שפוקסקון מעסיקה נוער שיש האומרים בתנאי עבדות. חברות עשו ועושות עסקים עם סין, איראן ורוסיה שלא בדיוק ידועות בדמוקרטיה מתפקדת.

  נכון שאמברגו על רוסיה גרם בסופו של דבר להוצאת חלק מהעסקים משם, אבל זה קרה רק אחרי עשרות שנים של מהלכים אגרסיביים של פוטין. אפילו כיבוש קרים וחלקים ממזרח אוקראינה לא גרמו לחברות לצאת משם, אלא רק הסנקציות שהגיעו בעקבות המלחמה האחרונה. באופן דומה לגבי איראן רוב החברות מצמצמות שם את פעילותן אם בכלל רק אם הממשל (או משקיעים אקטיביסטיים) מכריחים אותן.

  אני לא רואה סיבה לסנקציות על ישראל בזמן הקרוב. נכון שישראל קטנה משמעותית מרוסיה, טורקיה, איראן וסין, וגם חלשה דיפלומטית ביחס אליהן כך שיותר "קל" לכאורה להטיל עלינו סנקציות. אבל מהצד השני ישראל חשובה למערב כך שלא ברור אם ארה"ב למשל תאפשר להטיל עלינו סנקציות אלא אם נעשה משהו מאוד קיצוני. בקיצור לדעתי שוק ההון לא יושפע בכלל.

  אהבתי

 6. אני מסכים עם kb, כרגע נראה שאנחנו הולכים למשבר חוקתי בין בית המשפט העליון לבין הקואליציה, שאין לו פיתרון ברור מלבד כאוס (או חנינה לנתניהו שאז אולי יהפוך שוב לכלבלב חביב ומאולף). ניצחון של הקואליציה יהיה רעידת אדמה גדולה ממלחמת יום כיפור, וישנה לשני מיליון ישראלים, שאחראים לרוב התמ"ג, לחלוטין את הפרספקטיבה על חיים בארץ. ניצחון של בית המשפט העליון (יותר סביר להערכתי) אולי כן יקנה שקט, אבל לכולם יהיה ברור שהוא שקט זמני בלבד.

  אולי ביבי יתפשר כמו שאומרים שרמז לאמריקנים.אבל המטרה שלו היא לכאורה השמדת מערכת המשפט או השגת חנינה\ביטול כתב אישום. לא נראה שפשרה סתם תקדם אותו בדרך לשם.

  המעמד המשקיע בישראל הוא מעמד שמושפע מוול סטריט ג'ורנל, שהחליט לקדם את הרפורמה. זה יכול לתת שקט לעת עתה. אבל מה יהיה בהמשך הדרך אם ביבי מסרב לכבד את החלטת בג"ץ שמבטלת את חוקי היסוד החדשים, היועמ"שית מוציאה אותו לנבצרות, יריב לוין ראש הממשלה בפועל מפטר אותה… בלגן שקשה לדמיין.

  אהבתי

 7. א-מחייה, אם המפלגה הדמוקרטית בארה"ב לא תרצה שנתקיים, בהחלט יכול להיות שלא נתקיים. אנחנו רחוקים מאוד מאוד מהנקודה הזו, אבל אנחנו בהחלט עושים את כל הדרך עד אליה לאט לאט, ובשבועיים האחרונים מהר.

  Liked by 1 person

 8. התגובה הראשונה של חייל זקן מכילה את הנושא.

  הארועים הם סך הכל תגובת אובדן השילטון של השמאל. הם צריכים להאחז במשהו ומלבים את עצמם לדעת. (אם לא זה אז היו פותחים תיק נגד ביבי באשמה שהוא מתקלח בעירום.)
  אם פוליטיקאים ישראלים המקושרים עם הדמוקרטים יציגו את הנושא בצורה כה מטעה זה יוסיף עוד תחמושת אנטישמית לקיצונים הדמוקרטים, זה יזיק לתדמית, קשה מאד להסביר דברים כאלו ביחוד כשזרים לא ממש מעונינים להכנס לפרטים, אבל בפועל לא תהיה לו שום השפעה עלינו, הנושא אומנם עולה בחדשות העולם.

  Liked by 1 person

 9. תמריץ,
  אם נבטל את הרפורמה והמשקיעים יחזרו זה יוכיח שהכיבוש כשר? ומה היה הסטטוס של הכיבוש מבחינת המשקיעים לפני הרפורמה?

  אהבתי

 10. זה יתחיל להיות רציני כשהפרוצות יתחילו לשבות.
  ראיתי היום בפחי הזבל, בהדר, שילוט מההפגנה של סוף השבוע. שלטים מודפסים יפה עם ידית מעץ. מי ממן את כל אלו? מי מארגן את כל אלו?
  מצאתי אמש את הספר הראש הכפול של יאיר לפיד, הספר השלישי של הוגה הדעות. תודות לרכבת ישראל. מיקי ספילאני שלנו. אין לי ספק שמנתניהו הוא לא העתיק.
  ״
  ג׳וש שירמן הוא חוקר פרטי, יש לו חמש עשרה שנות נסיון בכל פשע אפשרי, אגרופים לא מפלאנל ומשהו גם מתחת לשיער. זה עדיין לא אומר שאם הוא נכנס למסעדה המלצרים מתעלפים. בשתיים ושלוש דקות הוא נכנס למטבח, מכין תרמוס גדול של קפה חם ויוצא לעקוב אחרי בעל שאשתו חושדת בו שהוא בוגד בה. בחוץ יורד גשם, לא מהסוג הרומנטי, רטוב. יכול להיות שאיזה אינסטינקט צריך היה ללחוש לו שכדאי לחזור הביתה ולגרוס חביתה עם בצל אבל הוא מתניע ונוסע. ״

  איזה ציונים הוא היה מוציא בפיז״ה תמריץ?

  Liked by 1 person

 11. האם גם בפוליטיקה הישראלית יכול להופיע טראמפ? איש עסקים בוטה וגס רוח ששפתו כה דלה וחשיבתו רדודה? אני מקווה שלא. קשה לדעת בוודאות האם אייקיו גבוה חיוני למנהיגות מוצלחת, אבל עדיף לא לקחת סיכון. שולי הביטחון של המדינה שלנו צרים.

  אתה מתאר את יאיר לפיד, שאין לו גם את מקצת ההשכלה של טראמפ. שפתו דלה וחשיבתו רדודה.
  מה כן צריך מנהיג ישראלי לדעתך? תשווה אותו אליך, הרי ההשכלה של לפיד לא מגיעה לקרסולי ההשכלה שלך, ואני מדבר על ההשכלה הלא פורמלית. אתה לא חושב שהיית עולה עליו בתפקיד?
  אתה נותן לו קרדיט רב על שמקצועו מבוסס על מילים, אבל כך גם המקרה של ראפר או סטנד אף קומידיין ושל הפקידה במשרד הביטוח הלאומי. (תראה איפה נמצאת אוקראינה שנשיאה קומיקאי לשעבר.)
  מילים נוצרות להביע דעות ובעזרת הדעות והתוכן אתה מעריך את הבן אדם.
  יש כתבים מדיניים שיש להם עומק וידע, עמית סגל. לפיד ירש מפלגה מאבא שלו.
  קראתי את הספר שמאגד את המאמרים שליאיר לפיד, הוא מחקה את אפרים קישון, אבל לא באותו כשרון. הוא ברמה של בלוג תפוז. הוא מתאים לאנשים פשוטים.
  אתה נותן ללפיד קרדיט על הורים.
  טומי לפיד היה אדם גס ביותר וההערכה שלך כלפיו מוגזמת, הוא היה חובב תענוגות אבל לפחות השכלה כללית אוטודידקטית נרחבת היתה לו. ואם תקרא את ספרי שולמית לפיד, היא עולה על בנה אבל עדיין רחוקה מלהיות סופרת קלאסית (בתיה גור באותו סיגנון ליגה מעליה). גם לנשיא ארה״ב הנוכחי יש בן שנפל (על הראש) רחוק מהעץ. הורים לא בהכרח ערובה להצלחה אינטלקטואלית. יאיר נתניהו? (שיש לו תואר שני ביחסים בין לאומיים)

  תתבונן בנאומים שלפיד נותן לאחרונה? זה לא נשמע לך גיבוב של קלישאות? אולי אם תקרא כמה מהספרים שלו, זה יפקח את עיניך, תשתכנע שאדם כזה אין לו את מה שראוי להיות מנהיג מוצלח, ביחוד במדינה כשלנו.

  קריאה דרך ספר המאמרים שהוא פירסם (הוא קורא לעצמו מאנשי המדיה המובילים בישראל) מתארת חיים של אדם שאוהב לסוע לתאילנד לראות זונות יורות חיצים על בלונים מלמטה, לשתות מאי תאי על שפת הים.כשאשתו מנסה לקחת אותו למוזיאונים הוא מבהיר שברור לו שזה לא ממש מעניין אותה סתם פריטנשס.
  תחפש את הספרים שלו, זה האדם שהפך לראש ממשלה שלך עבורו הצביע אחד מכל 5 אנשים בישראל. תקרא ותתביש עבורו ועבורם.

  Liked by 2 אנשים

 12. אשר, זלנסקי עומד מול רוסיה כבר שנה שלמה, לא בטוח שבחרת כאן בדוגמה טובה. אבל אני לגמרי מסכים איתך שיאיר לפיד הוא קלישאה מהלכת.

  אהבתי

 13. עמחייה, אם הוא היה פוליטיקאי טוב הוא לא היה נכנס לזה מלכתחילה

  אין לי בעייה עם לפיד, יש לי בעיית הבנה, מדוע אנשים שאני מעריך את דעתם לא רואים שהוא קלישאה, וגם אם רואים הם מוצאים דרך ללכת מסביב לזה באמונה שלמה. יש פה איזה כשף שאם אצליח להבין אותו זה יהיה הישג חיים.
  אני כל הזמן נזכר בבדיחה על האמא שאומרת: אני לא מבינה איך אמהות לא רואות את החסרונות של הילדים שלהן, אני בטוחה שאם לילדים שלי היו חסרונות הייתי רואה. כל הזמן יש לי הרגשה שאני חלק מהבדיחה.

  Liked by 1 person

 14. קראתי לפני שנים רבות את ״גיא אוני״ וזכור לי שחשבתי שספר טוב. לבטח עולה על הזבל של לפיד עצמו. אמנם הספר שלפיד כתב כביכול מפי אביו לא רע. טומי היה חריף מאוד. היה כיף גדול לצפות בו עם דנקנר בטלוויזיה. יאיר נתניהו העתק מושלם של אמו.

  אהבתי

 15. חשבתי על זה שכמה שאני מתעב את התנהגותו של ביבי כיום, אני לא הייתי מסוגל לשים בקלפי פתק שיהפוך את לפיד לראש ממשלה.

  אהבתי

 16. אשר זלנסקי היה צריך לבחור בין השפלה ומלחמה לבין מלחמה, והוא בחר במלחמה. לא באמת הייתה לו ברירה בנידון ושום פוליטיקה לא הייתה עוזרת לו אחרי שפוטין החליט לשלוט באוקראינה. נכון הוא היה יכול פשוט להיכנע מהרגע הראשון. לו היית במקומו, היית מאפשר לפוטין להשתלט על אוקראינה?

  אהבתי

 17. באותו נושא, רוסיה יכולה להחליט מחר לסגת מאוקראינה. היא תעביר את האוכלוסיה הפרו-רוסית מהחבלים המזרחיים לרוסיה, כפי שכבר החלה, ופשוט תחדל לתקוף, כשהיא פשוט טוענת שאין לה כוונה להכנס למלחמה מול כל נאט"ו או משהו כזה – אבל בלא סיום "רשמי" של הלחימה.

  אוקראינה תישאר עם הרס ונזק אדירים שאין להם שום סיכוי לקבל עליהם פיצוי מרוסיה. גרוע מזה, רוסיה יכולה להחליט לחזור לתקוף בכל רגע, ולמעשה יכולה להמשיך להפעיל מיליציות טרור (סטייל חיזבאללה) נגד אוקראינה. חצי האי קרים יישאר בשליטה רוסית ובסופו של יום רוסיה תצא מהסיפור בלי נזק משמעותי, בעוד מצבה של אוקראינה יהווה תמרור אזהרה לכל מדינה שתרצה להתמרד מול רוסיה.

  כמובן מהצד השני ההחלטיות של המערב תעזור למדינות השכנות לרוסיה, וסביר גם שהמערב יעזור בשיקום אוקראינה. אבל במכלול הדברים הנזק שנגרם לאוקראינה ולמערב כנראה יהיה גדול משמעותית מהנזק לרוסיה.

  אהבתי

 18. א-מחייה, אני חלוק עליך. הכלכלה של רוסיה היא על בסיס נפט. זה מקור כל עושרה. כל דבר אחר שם הוא מושחת כמו בג"ץ בהרכב של חברי מרכז הליכוד.

  הרכב החשמלי חודר לשווקים בקצב מהיר מאוד. צריכת הדלק הממוצעת למכונית לא חשמלית גם יורדת. סין מתחילה לחוות היחלשות דמוגרפית. ארה"ב ואירופה רוצות להוציא בתוך עשור את רכב הבעירה הפנימית מחוץ לחוק. זה נכון שקריסת הנפט זה דבר שכולם ניבאו כבר לפני כמה שנים ועוד לא קרה. אבל בסוף דברים קורים. פעם תוכנית תמ"א הייתה רק רעיון תיאורטי שאף אחד לא יישם, היום תל אביב כולה מנופים.

  רוסיה בכל מקרה הייתה נפגעת קשות מהתהליך של היגמלות העולם מנפט, אבל הייתה יכולה לפצות על כך במידה מסוימת עם יצוא גז טבעי לאירופה, או עם צמיחת סקטור ההנדסה וההייטק. זה כבר לא יקרה, אלא אם יהיה שם שינוי של 180 מעלות.

  כרגע הכי חשובה העובדה שתוכנית הסנקציות של המערב כבר עובדת ונפט רוסי נמכר בהנחה עצומה יחסית לסוגי נפט אחרים.

  Liked by 1 person

 19. אגב רוסיה, אני מכיר אישית חבר'ה ממוצא רוסי עובדי הייטק שהתחילו תהליך של הגירה מישראל, והמצב הפוליטי כמו גם הכיוון שישראל הולכת אליו הם חלק עיקרי מהסיבה לכך. נכון שזה לחלוטין אנקדוטלי אבל ההגירה מרוסיה היא אחת הסיבות לפריחת ההייטק בעשורים האחרונים.

  Liked by 1 person

 20. אלה שאני מכיר הם במקרה יהודים, לפחות לפי ההלכה. יש לי הרגשה שבאופן כללי יהודים שמוצאם לא מישראל ירגישו פחות קשר ומחוייבות לארץ.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: