מחשבות על פסק דין דרעי

לפסק דין דרעי יש עוצמה שנובעת מכך שהיו שותפים לו גם שופטים שנחשבים לשמרנים ושאינם מודרכים בידי ״עילת הסבירות״, אבל בי הוא מעורר תחושה לא נוחה. חיפשו את דרעי בעינוי דין שנמשך שנים על עבירות חמורות. לא הצליחו למצוא יותר מדי. בסוף הסתפקו בעבירות דיווח למס הכנסה, שאפילו לא נראה שהייתה העלמת מס משמעותית לצידן. עכשיו מצליחים לסלק אותו מהממשלה על ידי עבירות אלו. ממש דרך פעולה של ״כנופיית שלטון החוק״.

כדאי למחנה הימין בהמשך הדרך, גם כהכנה להרשעה אפשרית של ראש הממשלה עצמו, לעשות טיפול שורש בעניין הקלון, אשר מונע מפוליטיקאי להתמודד. אני זוכר שלפני שנים ציפי חוטובלי רצתה להגדיל את תקופת הצינון עקב קלון מ-7 שנים ל-14 שנים, ואני תהיתי לעצמי: האם היא לא מבינה כמה נזק הדבר יגרום לימין. אבל חוטובלי אז מן הסתם הייתה מושפעת בעיקר מהרשעת אולמרט שממנו סלדה.

מי שחושב ש״הפרת אמונים״ היא דבר עמום, מה יאמר על הקלון? גיגלתי ומצאתי מאמר משנות השישים(!) של רות גביזון, ״תלמידת שנה רביעית בפקולטה למשפטים״, שהעלתה קשיים לגבי הקלון כפוסל מכהונה. אבל נראה שאכן כבר אז הייתה נורמה שעבירות לא מרעישות במיוחד יכולות להיחשב כאילו יש בהן קלון. מוזכרת במאמר פסיקתו של השופט לנדוי שמי שהטיח השמצות בפוליטיקאי אחר והורשע בלשון הרע, דבק בו קלון. גם על שבועת שקר נגזר קלון. מן הסתם עבירות הדיווח של דרעי לא פחות חמורות מזה.

טוב שעכשיו, בעקבות השינוי החוקי שנתפר עבור דרעי, מאסר על תנאי אינו גוזר קלון שמחייב פרידה מפוליטיקה (אם נניח לרגע לבעיה שיוצרת עילת הסבירות שניתן לפתור בחוק אחר). ככה רצוי כדי לא להעמיד את בית המשפט בקונפליקט עתידי דומה עם רצון הבוחר, וגם לא לתת תמריץ גדול מדי לכנופיות שלטון החוק לחפש פוליטיקאים על עבירות קלות יחסית. עם זאת, אין זה קביל מצד דרעי לבוא עכשיו ולטעון שבית המשפט לא יכול לבלום את רצון הבוחר. הרי מזה עשרות שנים ניתנה לבית המשפט יכולת לבלום אותו אם מצא בו את אותו קלון עמום, ודרעי שווה לפני החוק כמו כל אחד אחר, גם אם מרן זצ״ל בחר בו לנווט את המהפכה הספרדית.

מהזווית הצינית אפשר לחשוב שבג״ץ עשה שגיאה כשהסלים את המערכה סביבו. מצד שני, אפשר גם לטעון שבג״ץ לא עשה את הטעות של בנט – הוא לא נטש את הבייס שלו, שהיה חש מושפל ונבגד אם השופטים שלמענם הוא מפגין היו מכשירים את דרעי.

מפגינים בגשם – בינה מלאכותית מידג׳רני

25 תגובות על ״מחשבות על פסק דין דרעי״

 1. תמריץ דרעי שיקר בבית המשפט כאשר אמר שיפרוש מהפוליטיקה. הוא שיקר בבג"ץ כאשר אמר שלא התכוון שיפרוש מהפוליטיקה. אם לא היה מתחייב לפרוש הרי היה מורשע עם קלון לכן דינו כאילו הורשע עם קלון.

  אני אגב לא מסכים איתך ש"חיפשו" אותו. קצת כמו שאולמרט הורשע רק על עבירה אחת מתוך שלל העבירות שכולם יודעים שהוא ביצע, וכמו שאל קפונה הורשע על עבירות מס ולא על העבירות החמורות יותר שביצע, דרעי הורשע על עבירה שהצליחו להרשיע אותו. מכאן ועד לטעון שחיפשו אותו המרחק רב.

  Liked by 1 person

 2. משהו לגבי בג"ץ – הימין וגם חלק מהמגיבים כאן טוענים שמדובר בגוף שאינו נבחר. זה לא נכון. עובדתית חלק משופטי בג"ץ הנוכחיים נבחרו *בגלל* נטייתם השמרנית. הם נבחרו בידי פוליטיקאים, שבתורם נבחרו ע"י הציבור. אפשר להרחיב את הרעיון הזה בלי לפגוע בעצמאות בג"ץ, למשל ע"י מינוי מספר שווה של שופטים שמרנים וליברלים, ושאר השופטים נטרליים.

  Liked by 1 person

 3. מסכים לגבי זה שאם הוא שיקר לבית המשפט אז הוא איבד את יכולת הטענה שלו ("השתק") ולכן הוא נפסל.
  אבל יש לי בעיה שפסלו אותו בגלל עילת הסבירות.
  גם אני לא מעוניין בשר שהואשם בפלילים – אבל צריך לחוקק את זה.
  בית המשפט לא יכול להחליט מה סביר ומה לא סביר בראשו של ראש הממשלה כשמינה את דרעי. היום זה סביר בעיניך ולא סביר בעיני ומחר להיפך.
  אי-אפשר שבית המשפט יקבע מה סביר. זה מייתר את החלטות הכנסת, את החלטות הממשלה ואת רצון הציבור.
  אין לדבר סוף.

  Liked by 2 אנשים

 4. לא אהבתי את הטיעון של השופט מינץ שהמינוי סביר כי צריך את דרעי בקואליציה. השאלה של הסבירות חייבת להיות במנותק משיקולים פוליטיים. אחרת זה סביר למנות לכל תפקיד כל מי שיש לו כוח סחיטה פוליטי.

  אהבתי

 5. תמריץ, בזה אתה טועה.
  כי הרי כל הרעיון של הסבירות היא "מה היה ראש ממשלה סביר עושה במקרה הזה?". על זה מבוססת כל עילת הסבירות.
  ולכן הגיוני ששיקולים פוליטיים יכנסו.
  ברגע שהכנסת את עילת הסבירות – פוטנציאל המימוש שלה אינסופי.

  אהבתי

 6. שמעתי את השופט בדימוס מודריק ברדיו בדיוק בנושא זה והוא טען שלהכניס שיקולים פוליטיים זה הגיוני כי זה חלק מהשיקולים של ראש ממשלה סביר.

  אהבתי

 7. בהמשך לדברי יאיר. האם לתת לראש מפלגה של 6 מנדטים להיות ראש ממשלה זה סביר? האם לתת תפקיד שר לאלכס גולדפרב וגונן שגב זה סביר? לבדוק סבירות של התנהלות פוליטית בלי שיקולים פוליטיים זה לא סביר.
  ואגב אם דרעי היה לשון מאזניים והיה הולך עם השמאל תמורת שר אוצר – האם בעיני כל אלו שכעת נראה להם שזה לא סביר גם אז זה היה נראה להם לא סביר?

  Liked by 1 person

 8. משה, בעניין של דרעי והשמאל יש לנו באופן נדיר קבוצת ביקורת. בג״ץ פסק נגדו לראשונה בתקופת כהונתו בממשלת שמאל.

  לדעתי צריך להתעלם מהפוליטיקה לכאן ולכאן בפסיקת סבירות. כלומר ה-6 מנדטים הם סוגיה פוליטית ויש להתעלם ממנה. גונן שגב היה רופא ולמה שלא יהיה כשיר לתפקיד בממשלה. גולדפרב אגב לא היה שר.

  Liked by 1 person

 9. אני חושב שהמגיבים כאן לא מבינים את משמעות מושג ה"סבירות". מודה ומתוודה שגם אני לא מבין אותו עד הסוף ואינני משפטן, אולם לא מדובר על "סבירות" במובנה היום יומי. זה מונח עם משמעות משפטית. למשל במקרה דרעי הוא קיבל עסקת טיעון בה לא נגזר עליו קלון בתמורה לפרישה מהחיים הפוליטיים. הוא לא קיים את חלקו בעסקה, לכן על פי עקרון הסבירות צריך להתייחס אליו כאילו הוטל עליו קלון. לפחות כך אני מבין את העניין, היה נחמד לו משפטן שמבין את המושג לעומק יסביר לנו, ההדיוטות.

  אהבתי

 10. א-מחייה, אני חושב אחרת ממך. בעניין הזה של הסבירות הבעיה היא שנדמה שהשופטים דווקא משתמשים במונח באופן דומה לזה של בני אדם מן השורה. צריך לוותר על עילת הסבירות לטעמי כי פוליטיקאים לא מחויבים לפעול לפי כללים לוגיים קשיחים. פוליטיקה היא מקצוע של כריזמה ואינטואיציה.

  Liked by 2 אנשים

 11. תמריץ,
  זכיתם בניצחון טקטי באמצעות תנועת מלקחיים משפטית. מה תהיה ההשפעה האסטרטגית?

  אהבתי

 12. הציבור הדתי לאומי שונא את דרעי מאז ימי אוסלו, ואולי זה קשור גם להצטרפות השופטים הדתיים-לאומיים לרוב. ״הפרד ומשול״ זה אפקטיבי – הפסילה של דרעי לא מלכדת את הציבור הימני הזועם.

  אהבתי

 13. שתי מחשבות בנוגע לדרעי:

  א. שפי פז ותומכיה שרפו את תמונתו, בכדי לזכות לתשומת לב, בהפגנה נגד המסתננים בדרום תל אביב. לתפיסתם., שר הפנים דרעי, שאחראי גם על רשות ההגירה, הוא האחראי אישית לאי הטיפול במסתננים / ולחוסר התפקוד של רשות ההגירה.
  אני חושדת שדרעי סרב לטפל בתפוח אדמה לוהט זה בכדי לשאת חן בעיני ה"פריצים". כולל מערכת המשפט המפורסמת בדאגתה למסתננים (אלו שהם מעדיפים לכנות "פליטים" או "מבקשי מקלט") יותר מאשר לאומללים שאין בכוחם לברוח מהטריטוריות שהופקעו ממדינת ישראל.

  מכאן שדי קשה לי לחוש צער על אריה דרעי. זה שהתייחס לאומללי ואומללות דרום תל אביב שהופקרו לגורלם, כאל שקופים. בניגוד מוחלט לתעמולת הבחירות של ש'ס במערכת הבחירות האחרונה.

  ב. פורסם שמעט לפני אספת העיתונאים המפורסמת של יריב לוין, שבה פרסם את תוכניות הרפורמה שלו במערכת המשפט, אריה דרעי ניסה נואשות להשיגו. אך לוין סרב לקבל את כל השיחות ממנו.
  ההנחה הייתה שבשיחה דרעי היה מפציר ביריב לוין לדחות את פרסום תוכניותיו לשנות את מערכת המשפט עד לאחר שבית המשפט יפרסם את הפסק הדין בעניינו.
  נדמה לי שגם במקרה זה, אריה דרעי ניסה לא להכעיס את אלו שמחזיקים בחוזקה בגרונו.
  מכאן שבפסק הדין האחרון מערכת המשפט כאשר ביצעה טעות קשה כאשר פגעה באחד מסנגוריה ו/או שבוייה.
  אני משערת שאותם עליונים בגלימות כל כך מרוחקים ומנותקים מתחושות ההמונים הזועמים על סיכול דרעי ו/או כל כך יהירים ושיכורי כוח – עד שאינם קולטים שהם מנסרים את הענף עליו הם יושבים.
  לא רק שסביר שאמון הציבור במערכת המשפט יקבל מכה אנושה נוספת – אלא שהמוטיבציה של ש'ס, ושל כל שאר מפלגות הימין, להחליש את מערכת המשפט – תגבר פלאים.

  Liked by 1 person

 14. קמיליה, כמו שכתבתי בפוסט, קודם כל לא מרגיזים את הבייס, והבייס של בג״ץ בכיכר הבימה היה מאוד מתרגז מפסיקה אחרת.

  אהבתי

 15. https://mafyahu.wordpress.com/2023/01/19/%d7%94%d7%a1%d7%91%d7%99%d7%a8%d7%95%d7%aa-%d7%95%d7%94%d7%9e%d7%99%d7%93%d7%aa%d7%99%d7%95%d7%aa-%d7%9e%d7%aa%d7%95%d7%a6%d7%a8%d7%aa-%d7%94%d7%a9%d7%99%d7%97-%d7%94%d7%a4%d7%a0%d7%99%d7%9e%d7%99/

  קטעים מהרשומה האחרונה הבלוג "מאפיהו":

  " … קבלו מה שכתבה בספרה "בירוקרטיה כפוליטיקה" המשפטנית הצעירה והאמיצה (אז) דינה זילבר בעניין "חזקת הסבירות ועילת המידתיות":

  המגמה החשובה היא העתקת מרכז הכוח השלטוני ויכולת ההכרעה המעשית בשאלות של מדיניות, מהדרג הפוליטי הנבחר לדרג הפקידותי הממונה. תהליכים אלו מתרחשים במסווה של נייטרליות ושל מומחיות אובייקטיבית, תוך עקיפת ההליך הדמוקרטי…
  המומחים מהווים קהילה סגורה, בעלת שפה מקצועית המוכרת רק לבעלי המקצוע. כמו בוגרים של כת סודית, שההשתייכות לשורותיה כרוכה במסלול של הכשרה קפדנית.
  התחום המשפטי הוא דוגמה לתחום בו שולטת שפה משלו, ההופכת נפוצה ומובנת יותר בחברה הממושפטת שלנו.
  מונחים כמו סבירות ומידתיות הם חלק משיח פנימי של גילדה מקצועית.
  לאדם מן היישוב, שאינו בעל השכלה משפטית, אין אפשרות אמיתית לפצחו. סודית. ספציפית ב"שיח פנימי של גילדה מקצועית".

  ….
  וכך יצא, שמה שבעיני היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נשאר מהחשדות נגד דרעי, נראה כ"עכברון (משפטי)קטן", נחזה בעיני בית המשפט העליון כנוהל הלוקה ב"חוסר סבירות מקצועי", המחייב הדחת שר.
  ואם היה מנדלבליט מסתפק ב"עכבר בגודל ממוצע"?מה אז היה פוסק העליון? 40 עד 60 מלקות? הוצאה פומבית להורג?

  וכל זה, בדיוק כמו במערכון של הגשש החיוור, כאשר המוסכניקים משתמשים במונחים כמו "הקורוזיה ברדיאטור" או "השלייף של הסופאפים" ו"הרגולאז' של הגלגלים", כדי להצדיק סעיפים נפוחים עד התפקעות בחשבון שהם מגישים ללקוח המתרושש, בעל המכונית פעור הפה וחסר האונים, שרק רוצה כבר את האוטו שלו בחזרה. "

  Liked by 2 אנשים

 16. הציטוט מסלף את מה שמנדלבליט אמר על תיקי דרעי. הוא אמר שמפרשיות השחיתות שהתחילו איתן, לא נותר אפילו עכברון. אבל אז החקירה הגיעה לענייני מס, שאם מגלים אותם, לא ניתן להתעלם מהם.

  Liked by 1 person

 17. המשפטנית הצעירה והאמיצה דנה זילבר לא ידעה אז עד כמה עמוקה השחיתות של דרעי ופוליטיקאים אחרים.

  אהבתי

 18. מסכים לגבי זה שאם הוא שיקר לבית המשפט אז הוא איבד את יכולת הטענה שלו ("השתק") ולכן הוא נפסל.

  השתק- האם זה מקרה שהשופטים מצאו דרך לעקוף את כל העיקולים והביטולים של הממשלה. כל חוק שהממשלה תעביר בג״ץ ימצא תרגיל עוקף ממשלה.

  אני מניח שנתקלתם בהכרזות של בנט קודם לבחירות הקודמות בהם הוא הודיע על רפורמה זהה וקיצונית יותר נגד בית המשפט. אף אחד לא צעק אז שהעדים יהיו ביטול הדמוקרטיה או פשיזם.
  פורנוגרפיה זה עניין של גאוגרפיה.

  כל אלו ששואלים מה יקרה אם הממשלה תחליט לרצוח את כל הג׳ינג׳ים אולי שוכחים:
  הממשלה הנבחרת זכאית להכריז על מלחמה (אלא אם כן בגץ מחליט שזה מצעדים פוליטיים) ואפילו אטומית, אנחנו נותנים בה אמון מאז ומעולם. אז מה כל הקשקוש הזה שצריך את בית המשפט לשמור על הממשלה ?

  כמדומני גם רבין פרש מהממשלה כדי לא להשפט כחלק מהסכם וחזר, אז פתאום דרעי עבריין סידרתי על עבירת מס קלה?
  לא נראה לכם שהמלחמה הזו יצאה מכל פרופורציה? נסיון של בית המשפט לשלוט?
  יש מקרים שצריך לעצום עיניים ולעגל פינות לטובת הכלל, כפי שהפוליטיקאים יודעים לעשות והשופטים לא יכולים.

  ואם אומנם ממשלת הימין תחליט לבחור שופטים ימניים? מנדלבליט ימני וזה לא מנע ממנו לעשות מה שמתחשק לו, וגם במקרה דרעי השופטים השמרנים פסקו נגדו. זה שיבחרו שופטים ימניים לא אומר שהם יהיו חותמת גומי.
  למעשה היועצת המשפטית הנוכחית היתה חותמת. אפשרה לממשלת בנט כממשלת מעבר לבצע פעולה נגד הג׳יהד המוסלמי כשלנתניהו לא אישרו, אישרה את חתימת ההסכם עם הלבנונים.

  Liked by 3 אנשים

 19. אמחיה
  במה השחיתות של דרעי עמוקה יותר מהשחיתות של אסתר חיות שפוסקת בתיקים הנוגעים לבעלה?

  אהבתי

 20. משה אני מניח שאתה מדבר על זה

  https://www.maariv.co.il/journalists/Article-764209

  ראשית תגובתה של השופטת חיות מופיעה בסוף הכתבה. מר ליבסקינד תיאר הרבה דברים אבל לא הביא מובאות דהיינו לא הביא שום הוכחות.

  אבל כל זה לא רלוונטי בכלל. מה עניין שמיטה להר סיני? נניח שהשופטת חיות אכן שפטה בתיקים שהשפיעו על בעלה. האם העובדה שהיא עברה על החוק או על האתיקה משנה במשהו את מעשיו של דרעי?

  יש צורך בשקיפות מוחלטת בבית המשפט העליון כדי למנוע חשדות ואפילו מעשים כאלה. ואם שופט פעל שלא כראוי יש לנקוט כנגדו את הסנקציות המתאימות – כולל העמדה לדין או כל מה שהחוק קובע. ויש צורך לשפוט ולהעניש כל עבריין, לא ברור לי מדוע אתה מציין זאת בכלל.

  טענתי מזמן שיש צורך ברפורמות בבתי המשפט. אין על זה וויכוח. גם אם יסתבר בסופו של דבר שלא היו דברים מעולם והשופטת חיות זכה כשלג זה לא אומר שאין מה לתקן. אבל זה לא אומר שדרעי, אולמרט, הירשנזון או אולי אפילו נתניהו זכאים. מה הקשר.

  Liked by 1 person

 21. לגבי בן גביר זה לא שונה ממה שהממשלה הקודמת עשתה. היא פעלה לא מעט כנגד פשיעה בחברה הערבית, בין השאר זכור לי גם קרב יריות בין שוטרים לפושעים באחת הערים הערביות. טוב מאוד שהמשטרה ממשיכה לפעול ואני מקווה שבן גביר יעשה אפילו יותר מהממשלה הקודמת, ויפעל להחזיר את המשילות והבטחון בצפון ובדרום הארץ.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: