אם כל כך רע, אז למה כל כך יקר

הלמ"ס פרסמה לאחרונה שירושלים ירדה למקום השני, הלפני אחרון, בדירוג האשכולות החברתי-כלכלי.

כותב דרור פייטלזון בדה מרקר:

ירושלים כבר נמצאת בדירוג נמוך יותר מאשר טייבה, קלנסווה, וטמרה. האם היא אכן "תצליח" לרדת לדירוג נמוך יותר גם מאום אל־פחם? אם המגמות שבגרף נמשכות, כיום ירושלים ואום אל־פחם כבר אמורות להיות בערך באותו המיקום. אבל צריך להתאזר בסבלנות כדי לדעת באמת, כי יקח ללמ"ס עוד שנתיים כדי לעבד ולפרסם את הנתונים האלה.

אכן טראגי, אבל אני מבקר די הרבה בירושלים, וזו לא נראית עיר בדעיכה הקיצונית שהנתונים של הלמ"ס מנבאים לכאורה לקורא התמים, כאילו הייתה איזו דטרויט ישראלית. בדטרויט אפשר למצוא בתים בדולר, ומה בירושלים? הלכתי לאתר יד 2 וראיתי את עשר העסקאות האחרונות שדווחו לרשות המסים בירושלים. עשיתי ממוצע והמחיר למ"ר עומד על כ-29 אלף ש"ח. לשם השוואה, בבדיקה דומה במודיעין-מכבים-רעות, עיר שנמצאת באשכול התשיעי של הלמ"ס, המחיר למ"ר הוא נמוך יותר: כ-26.5 אלף ש"ח. וזה לא שנפלתי במדגם שלי על שורה של בתים ברחביה. ברחביה המחירים גבוהים בהרבה. הממוצע שלי כולל את השכונות קרית יובל, רמת אשכול, גבעת מרדכי, גילה, מקור חיים, פסגת זאב, נווה יעקב, רמת בית הכרם והר חומה. אז נכון, גם הערבים כלולים בשקלול הירושלמי, אך לא במדגם שלי, ובטח מורידים אותו. עדיין לפחות בכל מה שקשור לירושלים היהודית, בין נתונים מלאכותיים של רשות ממשלתית לבין נתונים שבאים ממחירי השוק, ברור מה משקף יותר את מצבה של העיר ואת יכולת הרכישה של תושביה. קל יותר להבין מה קורה פה כשמבינים שכדי לחשב את המדד, מחלקת הלמ"ס כל מדד לרמת חיים של משפחה במספר הנפשות במשפחה. מטבע הדברים מדידה כזו תציג עיר עם משפחות גדולות כעיר אומללה במיוחד, אבל מי אמר שמשפחות גדולות זה כזה רע. זו החלטה ערכית, ויש גם יתרונות למספר רב של אחים ואחיות, וילדים יחידים, מנגד, אינם בהכרח שיאני האושר. לא שבעלי משפחות גדולות צריכים להתלונן. בזכות הדירוג הנמוך העיר שבה הם גרים זכאית ליותר צ'ופרים ממשלתיים. 

יהודי דתי לומד תורה בחוצות ירושלים – בינה מלאכותית מידג׳רני

16 תגובות על ״אם כל כך רע, אז למה כל כך יקר״

 1. אוף טופיק – אבישי גרינצייג מחולל סערה, והתגובות לו הן מאוד לא אינטליגנטיות

  השאלה כאן הרי אינה אפליה בזהות מקבל השירות, אלא הזכות להפלות לפי האופי שלובש השירות (דהיינו השאלה היא לא אם מותר לא למכור עוגה להומו. ודאי שזה פסול. השאלה אם מותר לסרב להתעסק בעיצוב עוגת חתונה להומואים, גם אם לשם דוגמה הקונה היא סטרייטית עבור חבריה הטובים).

  אהבתי

 2. אבל אם החיים בירושלים הם בחירה בעוני, אז איך הדירות כל כך יקרות? פרויקטים מסוימים אפילו מתחרים במחירי מרכז תל אביב, שזה אומר שהמחירים הם מהיקרים בכוכב הלכת שלנו כולו. בדקתי קצת והמחיר הממוצע שמצאתי גבוה מטוקיו, גבוה מקופנהגן, דומה לאמסטרדם.

  אהבתי

 3. יש אנשים שיקריבו את כל אשר להם לחיות בירושלים. מאה שערים הוא כנראה אחד האזורים הנחשקים ביותר במדינת ישראל. אנשים תופשים אותו כקרוב ביותר להתעלות רוחנית שהם יכולים להשיג. לאחרונה יצא שיר יפה של דג נחש על התופעה:

  אהבתי

 4. כן אבל הסך הכולל קטן יותר. אנשים לא יקנו דירות 4-5 חדרים אלא יסתפקו ב2-3 חדרים. אז המחיר למטר הוא יקר אבל סך המטרז הוא יחסית קטן.

  אהבתי

 5. תמריץ
  אני בהחלט מסכים עם העיקרון של אבישי גרינצייג אבל הנושא של אולם חתונות בעייתי. זוג להט'ב שניגש לקונדיטוריה ורוצה עוגה ברור שאי אפשר לחייב את הקונדיטוריה לשים כיתוב של העוגה מזל טוב לזוג להט"ב. מאידך גיסא כשזוג להט"ב לא מבקש כיתוב אלא עוגה סטנדרטית, ברור שאסור לבעל העסק לסרב למכור להם עוגה גם אם ברור שהיא תשמש לחתונה להט"בית וגם אם הם בהמשך יכתיבו על העוגה מה שהם רוצים.
  השכרת אולם יותר דומה בעיני למכירת עוגה סטנדרטית את התוכן הלקוח יוצק בעצמו במוצר הסטנדרטי שקנה – לא מבקשים מנותן השירות ליצור תוכן המנוגד לאמונתו.
  (אומנם יש עדיין יש הבדל בין אולם חתונות לעוגה – עוגה שיצאה משטח הקונדיטוריה מה שעושים איתה אינו יוצק אופי לקונדיטוריה עצמה – רכוש נותן השירות, מה שאין כן פעילות בתוך אולם של נותן השירות.
  ועדיין נראה לי שזה יותר קרוב לעוגה סטנדרטית מאשר לעוגה עם כיתוב ובכל מקרה היא בתחום האפור שלא נראה לי נכון להיכנס אליו)

  אהבתי

 6. מדד מחירי הדיור בירושלים די בעייתי. הוא אינו משקף את רווחת תושבי העיר.
  ירושלים נמצאת במקום הראשון בישראל ברכישת דירות מגורים ע'י תושבי חוץ. הרבה לפני ת'א, נתניה ועוד. חלקם רוכשים דירות יוקרה, אך חלקם גם דירות בינוניות ואפילו די זולות. רוב הדירות הנ'ל הופכות לדירות רפאים, ש*אולי* מתאכלסות בחגי תשרי, פסח ויולי-אוגוסט.
  אך סביר שרכישות אלו מקפיצות למעלה את מדד מחירי הדיור בירושלים.

  Liked by 2 אנשים

 7. קטע מתוך כתבה בגלובס:

  " … מבחינה גיאוגרפית, המקום ששולט באופן עקבי אצל תושבי החוץ הוא ירושלים, וכשליש מכלל הרכישות שהם מבצעים בארץ מבוצעות בירושלים, מסיבות דתיות. המקומות הבאים בתור בביקושי הנדל"ן של תושבי החוץ הם אזור השרון, ובמיוחד נתניה, הרצליה פיתוח ותל אביב. שני אזורים אלה מתחלקים פחות או יותר שווה בשווה מבחינת היקפי ביקושים.

  שינוי באזורי העניין ובאופי הדירות
  אורן כהן, המתמחה בנכסי יוקרה בירושלים, מדבר על עשרות ואולי אף מאות יהודים אמריקאים שגילו עניין בנכסים בבירה בשנה האחרונה, שחלקם הקטן כבר חתם על עסקאות. "ביצעתי עסקאות יקרות מאוד בזום, ואני בקשר עם אחרים שחוששים לעשות עסקאות כל כך יקרות באופן מקוון, והם ממתינים שיפתחו לגמרי את השמיים כדי להגיע ארצה ולבצע את העסקאות", הוא מספר.

  כהן וגם אריאל מרסקי, זכיין רי/מקס חזון ירושלים מציינים, כי אם עד לפני מספר חודשים, היינו עדים לרכישה של דירות נופש (2-3 חדרים, במרכז העיר או בקרבת הכותל, ממילא וכד'), הרי שהיום אני עדים לתופעה של רכישת דירות גדולות יותר (4-5 ו 6 חדרים). קודם הרכישה הייתה למטרת דירת נופש לתקופת החגים, הרי שהיום הדירות נרכשות למשפחה – ככל הנראה מתוך ראיה שבבוא העת, הם יעשו עליה ויעברו לגור בעיר. …"

  https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001364847

  אהבתי

 8. משה,
  בעייה לדוגמא. רוב בעלי האולמות לא יתירו הכנסת מזון (קייטרינג) לא כשר אבל לא יתנגדו להכנסת מזון בהכשר בד"ץ (די מקובל בחתונות שאני מוזמן אליהם)

  אהבתי

 9. "השאלה כאן הרי אינה אפליה בזהות מקבל השירות, אלא הזכות להפלות לפי האופי שלובש השירות (דהיינו השאלה היא לא אם מותר לא למכור עוגה להומו. ודאי שזה פסול. השאלה אם מותר לסרב להתעסק בעיצוב עוגת חתונה להומואים, גם אם לשם דוגמה הקונה היא סטרייטית עבור חבריה הטובים)."

  בארה"ב החוק מאפשר לכל בעל עסק לסרב לשרת כל מי שעולה בדעתו. אלא שלאחרונה חוקי ה"אפלייה" גברו.
  הכנסת הדת למשוואה פה נועדה להעלות מדרגה העמיד שני ג'וקרים אחד מול השני, הדת שלי למול מה שאני רואה כסטיות של אחרים.
  אין שום סיבה שבעל עסק פרטי לא יוכל לסרב לשרת את מי שהוא איננו רוצה לשרתו. גם אם זה שחורים, יהודים וכד'. יש להניח שבימינו התגובה הציבורית כבר תניע אותו מלבצע החלטות קיצוניות שיפגעו במוניטין ובכיסו.
  גם אם העוגה נקנית על ידי סטרייט להומואים, זה עדיין עשוי לגרום לו אי נעימות, ממש כמו שידוען הולך עם מוצר של חברה ידועה ומפרסם אותה, אנשים שהנושא רגיש אצלם יזכרו שהעוגות שהוגשו אצל ההומואים היו מהקונדיטריה ההיא ולא ישאלו יותר מדי שאלות לפני שיקפצו למסקנות.

  אהבתי

 10. חבל שאי אפשר לעשות ארנונה דיפרנציאלית לדירות רפאים. זה היה מביא את ירושלים לאיזון כלכלי (במידת האפשר עם החרדים והערבים).

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: