לחרדים יש משמעות גלובאלית

בעקבות ההלם של תוצאות הבחירות ובתקופה זו של מו״מ קואליציוני בגוש הימין, מדברים שוב בכל מקום על הדמוגרפיה החרדית ועל השלכותיה על עתיד המדינה. למשל, שחברת החשמל תשבות בשבת. אבל לחרדים יש גם משמעות גלובאלית ולא רק מקומית. הם כוח עולה, לא רק בפרספקטיבה של מדינת ישראל או בפרספקטיבה פנים יהודית אלא גם בפרספקטיבה של האנושות. מה יעזור להמחיש זאת? אולי הנתון הבא: יש בעולם, כלומר בישראל אבל גם בתפוצות, כ-60,000 לידות של תינוקות חרדים מדי שנה. 70-75 אחוז מזה בישראל. היתר בתפוצות.

60 אלף לידות שנתיות זה הרבה. המספר הזה עולה על מספר הלידות בכל אחת מהמדינות הבאות: אירלנד, בולגריה, סלובקיה, גיאורגיה, נורבגיה, פינלנד, סינגפור, אורגוואי, קרואטיה, ארמניה, אלבניה, ליטא, קטאר, סלובניה, בחריין, אסטוניה, קפריסין, כף ורדה, בהוטן, מונטנגרו.

חלק מהמדינות ברשימה הן מדינות בעלות חשיבות ממשית לכלכלה ולטכנולוגיה העולמיות. קרואטיה אפילו מגיעה השבוע לחצי גמר המונדיאל. והנתון עוד מטשטש את העיקר: כשנולדים 60 אלף תינוקות באירלנד או בנורבגיה הם גדלים בסביבה שתחנך אותם להוליד 2 ילדים למשפחה, וגם זה בקושי. 60 אלף התינוקות החרדים מחונכים להקים משפחות ענקיות כמו אלו שמתוכן באו.

חמש עשרה השנים הבאות יבטאו מהפכה נוספת, כי בסיומן מספר הלידות העולמיות של חרדים צפוי לעקוף מספר לידות במדינות בעלות משקל שאינו משקל נוצה על בימת העולם: הונגריה, שוויץ, אוסטריה, לבנון, פורטוגל, יוון, ניו זילנד, דנמרק וקוסטה ריקה.

רוב החרדים בעולם הם ישראלים, אבל יש גם קהילה חרדית גדולה בארצות הברית וקהילות במדינות כמו צרפת, קנדה ובריטניה. מכיוון שכמעט כל החרדים בעולם חיים במדינות מפותחות ואינם חבויים מהעין כמו שבט אפריקאי או כזה שחי באזורים הנידחים של בורמה, לגידול הדמוגרפי במספרם יהיו השלכות שיהדהדו חזק תרבותית וכלכלית. כמה מהסרטים שהכי אהבתי התרחשו באירלנד. ובכן, בנטפליקס עוד יקרינו הרבה סדרות על חרדים.

77 תגובות על ״לחרדים יש משמעות גלובאלית״

 1. תגובה ראשונה שלי בבלוג אז דבר ראשון תודה על הבלוג, הוא ממש מעניין.
  ובגלל שזאת טעות חוזרת אני מגיב. יש כנראה בערך 2 מיליון חרדים בעולם וגם אם נניח קצב גידול טבעי שמרני של 3.9 אחוז עדיין נולדים 80 אלף חרדים.
  בארץ נולדים כנראה קרוב ל55 אלף חרדים בשנה. אתה טועה כל הזמן בכמות החרדים. בשונה מהסקרים שהבאת ההחרדים הם 8-9 אחוז מהיהודים בארץ, החרדים כבר 16-17 אחוז מהיהודים בארץ. המספרים 8-9 אחוז הם הזויים, תחשב רק חרדים מירושלים, בני ברק, בית שמש, מודיעין עילית, ביתר עילית ואלעד וזה כבר יותר.

  אהבתי

 2. יוצא בשאלה.. תוצאות הבחירות הן המפתח להבנת כמות החרדים במדינה, כי 95% מהחרדים האשכנזים מצביעים ליהדות התורה. חרדים לאומיים לצורך העניין הם דתיים לאומיים לכל דבר, אם כי בקצה הדתי של הסקלה. כלומר אני לא מונה את סמוטריץ' או את אורית סטרוק במספרים האלו. מדוע? גם כי סוציולוגית חרדים וחרדים לאומיים לא מתערבבים וגם כי אין לנו שום ודאות שהילדים של סמוטריץ' יהיו כמוהו ולא מתונים יותר. זאת בעוד החרדים הוכיחו כבר שרידות דמוגרפית לאורך דורות.

  ליהדות התורה יש 280 אלף קולות. אם 95% מהחרדים האשכנזים מצביעים ליהדות התורה, ואם יש 80% הצבעה קיבלנו 367 אלף חרדים אשכנזים בגיל 18 ומעלה. נצרף עוד 50% של חרדים ספרדים (הספרדים שליש מהציבור החרדי או קצת פחות – https://t.ly/Tg92), אז יש לנו 550 אלף חרדים. כל זה מעל גיל 18. נוסיף עוד 9% ונקבל גם את בני 16-18. קיבלנו 600 אלף. עכשיו נכפיל (כי גיל החרדים החציוני הוא 16) ונקבל 1.2 מיליון נפש. החרדים בחו"ל מהווים עוד רבע – כלומר בערך 400 אלף נפש. קיבלנו 1.6 מיליון. נאמוד את מספר הלידות השנתי ב-4% ונקבל 4% מ-1.6 מיליון שזה 64 אלף נפש. כלומר אם מעגלים באופן שמרני אפשר להגיד 60 אלף לידות בשנה. באומדן הפחות שמרני אנחנו מתקרבים ל-70 אלף לידות. אז אולי החרדים כבר עקפו את דנמרק.

  אהבתי

 3. סכנה לעולם לא פחות מאיראן? הלוואי שהפנאטים האיראנים היו מסרבים להתגייס לצבא. החרדים והאמיש מייצגים את הניצחון הסופי של הפציפיזם הדתי באבולוציה.

  אהבתי

 4. תמריץ. אם כפי שאמרת יש 1.2 מיליון חרדים בארץ אז החרדים 16 אחוז מהיהודים בארץ. לדעתי אנחנו כבר על 1.25 מיליון אז אנחנו יותר בכיוון ה17 אחוז.
  לגבי החרדים בחו"ל אני באמת פחות מכיר אבל כמעט בטוח שזה משלים ל2 מיליון.
  בכל מקרה קצב הגידול הטבעי של החרדים הוא מעל 4 אחוז. ויחד עם תמותה טבעית זה אומר כנראה 4.4 אחוז לידות לשנה. ככה הגעתי ל55 אלף לידות לשנה.
  עכשיו ארחיב את הפוסט שלך יותר למה החרדים הולכים להיות כוח אדיר בעוד כמה עשורים. בכל העולם יש ברירה טבעית נגד אינטליגנציה בגלל שנשים עם iq גבוה לא מביאות ילדים. החרדים זה המקום היחיד שהמנת משכל הגנטית גבוהה ואנשים חכמים לא מביאים פחות ילדים מאנשים טיפשים.
  לדוגמה בארץ, נשים בלי השכלה מביאות פחות ילדים ובגיל יותר מאוחר. מסורתיים שהם בבירור בממוצע עם מנת משכל פחות גבוהה מביאים יותר ילדים מחילונים וכן הלאה.
  יחד עם מגמת הזדקנות האוכלוסייה (מגיל 25 אנחנו מאבדים בערך 5 נקודות iq בעשור) לשכל יהיה הרבה יותר ערך בעוד כמה עשורים.
  אתן דוגמה לברירה הטבעית השונה אצל חרדים, ובפרט ליטאים. הרב אלישיב היה בבירור אספרגר בתפקוד גבוה, אם היה נולד בבית חילוני כנראה לא היה מביא ילדים או אם בטעות מישהי הייתה מביאה איתו ילדים אז הצאצאים לא היו מביאים ילדים אם היו מספיק דומים לו.
  במגזר החרדי הוא עשה שידוך מעולה והביא מלא ילדים וצאצאיו נחשבים לשידוכים טובים וככה אחוז הגנטיקה שלו עולה מדור לדור אצל החרדים.
  עוד דוגמה, אתה פעם כתבת שאתה לא יודע למה החרדים נמוכים. התשובה לכך ברורה, אצל החילונים יש ברירה טבעית חזקה נגד גברים נמוכים. זה מסביר כנראה בערך 2/3 מהפער, השאר זה תזונה עם פחות חלבון.
  החרדים, לדעתי, הם ניסוי מדהים בביולוגיה ששווה לממן אותו בדיוק כמו שמממנים מאיץ חלקיקים.

  Liked by 1 person

 5. האידיאולוגיה החרדית של בטלה והתנגדות לקידמה היא שמסוכנת, לא העובדה שהם פציפיסטים כביכול (אם כי נראה מה יקרה כשהם ישתלטו על הצבא ויגמרו להם המשאבים במדינה, הם יצטרכו להשתלט על שטח אחר)

  Liked by 1 person

 6. יוצא בשאלה, אני ממש שמח שאתה מגיב. עד עכשיו הייתי מאוד בודד פה בבלוג בעמדה שמדגישה חומרה ביולוגית על תוכנה תרבותית. קודם כל מה שמעניין אותי בחרדים שהחומרה שלהם זהה ליהודים אחרים, פחות או יותר. המרחק האבולוציוני שלהם מיהודים אחרים הוא לכל היותר מאה שנה.
  הדוגמה של הרב אלישיב ואלפי צאצאיו יפה מאוד. מצד שני, לדבר במונחים של ברירה נגד גובה (וכי החילונים הורגים את הנמוכים?) אחרי פחות ממאה שנות אבולוציה זה לא נראה לי הגיוני.

  למרות האפקט שאתה מתאר ושאני מסכים איתו (ושכמו בפוסט הקודם על הכלבים, גם בחברה החרדית יש גם זיווג של המוכשרים עם המוכשרות בצורה אינטנסיבית מאוד) אני עוקב אחרי ציוני הפיז"ה של הבנות החרדיות, והם בהחלט סבירים (הממוצע שלהן במבחן המילולי אחד הטובים בעולם) אבל מספר המצטיינות נמוך. ייתכן שזה עניין של חינוך והשקעה. אם זה ככה, הרי ככל שהדרך עבור חרדית לשידוך טוב הופכת להיות דרך עבודה בהייטק, וזה התהליך של ימינו, אז נצפה ליותר חינוך והשקעה בכיוון מתמטי, והדבר צריך להשתקף בעליית ציוני הפיז"ה. נראה מה נגלה בסוף 2023, כשהנתונים יפורסמו.

  אי אפשר להתעלם מכך שאנשים חכמים לא אוהבים את הדת בכל העולם. החכמים הם אתאיסטים. ייתכן שאצל החרדים הנשירה היא פחות מכיוון העילויים ויותר מלמטה, בגלל הכבוד והמשמעות שלימוד התורה נותן לאנשים חכמים, וגם בשל המשמעת העצמית שדרושה לקיים את כל ציוויי ההלכה. אבל ייתכן גם שהחלק הפחות מבריק של עם ישראל פנה לחרדיות מלכתחילה.

  אתה צודק שהפוסט הנוכחי סותר במידה מסוימת לפוסט שבו הסכמתי עם אדם רויטר שמגזימים כאשר אומרים שהחרדים הם 13% מהאוכלוסיה. הסיבה היא שאז עוד ערכתי את החשבון על בסיס הבחירות לכנסת ה-24, שבהן יהדות התורה הצליחה פחות. ההישג שלה בבחירות האחרונות היה פנומנלי ומצדיק עדכון מסוים באומדן החרדים בארץ, וכך גם לגבי ש"ס.

  אהבתי

 7. אנונימי, החרדים לא מקדשים את הבטלה. הם מקדשים את ההסתגרות והשמירה על חברה יציבה שאינה חשופה לרוחות משתנות. הבטלה היא רק אמצעי. אימפריאליזם צבאי של חרדים נראה לי חתיכת שינוי אנטי שמרני שאני לא צופה בדמיונותיי הפרועים. צריך להבין שהתרבות והנאורות והדמוקרטיה הם בסך הכול מסך עשן. בסוף מכריע מי שיש לו רובה, טנק ומל"ט. כל עוד החרדים לא עושים מאמץ לאמץ את הכלים האלו, אני לא רואה מהם סכנה ממשית.

  אהבתי

 8. תמריץ, יש בעיה במתמטיקה שלך.
  אם נולדים 60 אלף חרדים בשנה ו- 75% מהם בישראל זה אומר 15 אלף בשאר העולם. זה המספר הרלוונטי לכל ההשוואות עם מדינות אחרות, הוא די קטן ובוודאי שלא צפוי ליצור איזה אפקט תרבותי וכלכלי משמעותי.
  באותה מידה אין חשיבות לכך שמדי שנה נולדים מאות אלפי וייטנאמים, כל עוד רובם נולדים בתוך וייטנאם.
  ולגבי ״הניצחון הסופי של הפציפיזם הדתי באבולוציה״ – זה נכון כל עוד הם מתקיימים בתוך גוף מארח שלוקח על עצמו את מלאכת המלחמה. כשחרדים פציפיסטים חיו ללא הגנה באירופה הם התרבו לאט ובסוף הוכחדו.

  Liked by 1 person

 9. ב-2013 היה אומדן שיש 318 אלף חרדים בארה"ב. על פי גידול טבעי אני מניח שהיום צריכים לעקוף את ה-400 אלף. כמה חרדים יש בקנדה ובבריטניה ובצרפת? אולי מאה אלף בסך הכול. אז אני מוכן להניח שיש היום לפחות חצי מיליון חרדים מחוץ לישראל. ייתכן שבאמת צריך להעריך שיש 70 אלף לידות של חרדים בעולם, ולא 60 אלף. אם כך אז החרדים עקפו גם את דנמרק, קוסטה ריקה, סרביה וניו זילנד, ובתוך 15 שנה יכולים לעקוף את צ'כיה, שוודיה ובלגיה, ואלו מדינות שזה כבר ביג דיל לעקוף אותן.

  אהבתי

 10. רינגו, אנחנו בעולם גלובאלי. יש לי חברים מכל העולם ששואלים אותי על שטיסל. המתכנתות החרדיות עובדות גם עבור צבא ארה"ב. ואלו מהן שמכינות תוכנה למל"טים של התעשיה האווירית משתתפות בעל כורחן במלחמה בין אזרביג'אן לארמניה. ואגב גם ראש מערך הסייבר בארה"ב היא אישה חרדית.

  אהבתי

 11. תמריץ, ראשית – כוונתך 70 אלף לידות בעולם כולו או מחוץ לגבולות ישראל? רק המספר מחוץ לישראל משנה משהו, אם בכלל.
  שנית אני לא מבין את ההשוואה למדינות אחרות. נניח שהחרדים בארה״ב מתרבים בקצב מהיר, ותוך עשר שנים יהיו חצי מיליון באזור ניו יורק והסביבה. מה זה משנה ההשוואה למספר הדנים או הצ׳כים? איזו השפעה תרבותית או כלכלית עולמית יש לעוד מאה אלף חרדים בברוקלין? לכל היותר יש להם השפעה על העיר ניו יורק.
  החרדים ברובם בדלנים ומסוגרים ואין להם עניין להתעסק או להשפיע על ענייני המדינות בהן הם חיים (מלבד מקרים מאוד בודדים כמו השופטת החרדית בניו יורק). בנוסף הם מרוכזים בכמה מוקדים ולא מתפשטים למקומות נוספים.
  לצורך ההמחשה, האם הריבוי הטבעי המרשים של האיימיש משפיע באיזה אופן על העולם? האם זה משנה שכל שנה נולדים יותר איימיש מאשר ניו-זילנדים?

  אהבתי

 12. זה שחברים שלך שואלים על שטיסל זה בגלל שזו סדרה טובה שמציגה עולם שונה ומעניין שרובנו לא מכירים. כמה מאותם חרדים הגיעו לצפות בשטיסל בגלל שבעיר שלהם יש יותר ויותר חרדים? אני מהמר שאפס.
  הריבוי הטבעי החרדי *בתוך* ישראל הוא שמשמעותי כי הוא אכן משנה את המאזן הדמוגרפי בחברה, ובנוסף גורם לחרדים עצמם להיפתח יותר ויותר לעולם המודרני.

  אהבתי

 13. יש 60-70 אלף לידות של חרדים בשנה. מתוכן 45-50 אלף בישראל ו-15-20 אלף בעולם.
  אוכלוסיה כזו משפיעה בכל מיני דרכים. דרך השפעתה על מדינת ישראל, דרך השפעתה בפוליטיקה של ניו יורק. דרך היציאה של הנשים וחלק מהגברים לעבודות ברמה גבוהה (אפילו כאלו שאין להן בולטות פומבית כמו שיפוט. אבל יש הייטק). דרך הנושרים שהופכים ליוצרים (שטיסל או אן-אורתודוקס או מיי-אנאורתודוקס-לייף בנטפליקס). דרך ההתאמות שגופים כלכליים צריכים לערוך עבורם (מחרדים ותעופה ועד תפוצה של מסעדות כשרות מהדרין למשל).
  אין יותר אמיש מאשר ניו זילנדים. אני לא חושב שיש יותר מ-15,000 לידות אמיש בשנה. בניו זילנד נולדים כ-60 אלף בשנה. וגם: האמיש בחרו להתנתק לגמרי מהעולם המודרני ולעסוק בחקלאות, בחירה שהחרדים לא בחרו.

  יש משהו מדהים בזה שרוב החרדים בני פחות מ-18, כלומר ההשפעה החרדית הנוכחית באה בסך הכול מצד מיעוט מהחרדים. רוב החרדים הם ילדים ונערים שזמנם להשפיע עוד לפניהם.

  Liked by 1 person

 14. שוב, הבלוג שלך מצויין וההתייחסות שלך לחומרה היא אחת הסיבות לכך.
  אני מעדיף לא לכתוב כי יש לי דעות מדי ייחודיות שחברים שלי יוכלו לזהות אותי ואני מעדיף שלא וגם כי אני יודע שזה ישרוף לי יותר מדי זמן, לכן אני גם לא מגיה את התגובות שלי.
  לגבי גובה, עשיתי פעם את החישוב. לא הורגים נמוכים אבל בממוצע הם מביאים הרבה פחות ילדים. אגב, בארץ זה לא כל כך נורא, בעולם זה אפילו יותר חזק. ואגב, זאת סיבה למה אני ממליץ לרוב חברי החרדים לא לצאת בשאלה. כי בממוצע הם נמוכים יותר, מכוערים יותר ובעלי איבר מין קטן יותר. כשיצאתי בשאלה חשבתי שהיתרון שלי הוא בזה שהייתי הכי חכם בכיתה, בסוף התברר שזה בגלל שהייתי כמעט הכי גבוה בכיתה, דבר שאצל החרדים הוא כל כך לא מעניין שאפילו לא שמתי לב אליו.
  לגבי הפיזה, אתה יכול לראות שיש פערים עצומים בין השנים אצל החרדים. לדעתי זה בגלל שזה מדגם מדי קטן בגלל שתלוי איזה סימינרים תבחר. אם במקרה תיפול על סמינר ליטאי טוב, סיכוי טוב שהחרדים עוקפים את מזרח אסיה בכמות הגאונים. כמה שזכור לי יש 8 מוסדות אצל חרדיות אז המדגם הוא קטן. בא נחכה לדצמבר, זה מה שיש לי לומר.
  לגבי היוצאים בשאלה, לדעתי זה בערך 10 אחוז ממש גאונים. למעשה החברים הכי חכמים שאני מכיר הם יוצאים בשאלה וזה למרות שיש לי כמה מכרים פרופסורים. עוד נגיד 40 אחוז בינונים עם איזה סיפור כמו הטרדה מינית בילדות, הורים גרושים או נטיה מינית. והשאר אנשים עם הפרעות קשב קשות או בעיות אחרות שלא שרדו את הלימודים. לא חושב שזה משפיע כל כך על הממוצע. וודאי לא כאשר 20 אחוז מהדוקטורנטים הישראלים למתמטיקה עוזבים את ישראל…
  נקודה נוספת, אצל החרדים יש הבדל גדול בין הקבוצות. ליטאים מלכתחילה נבחרו לשם כי הם היו תלמידי חכמים ועד היום לחכמים שם יש עדיפות מה שגורם לי להעריך שהם הקבוצה הכי חכמה בעולם גנטית (ולא יהדות ארצות הברית כמו שכתבת).
  נקודה נוספת, כנראה אשכנזים יותר חכמים בממוצע ממזרחים למרות שאתה מסרב לקבל את המסקנה הזאת. להערכתי הפער הוא לפחות 5 נקודות iq. בדור הצעיר בערך 70 אחוז מהגנטיקה היא אשכנזית. אצל החילונים זה כנראה 30 אחוז (הרוסים לא תמיד אשכנזים, חלק גדול זה גויים). זה לבד כבר נותן לנו עוד 2 נקודות אייקיו לחרדים, לדעתי אפילו 3.
  ולגבי החלוקה הראשונית מי נהיה חרדי ומי יצא בשאלה לפני 100 שנה, אני באמת לא יודע אבל ניחוש שלי שליטאים מעל הממוצע החילוני וחסידים מתחת.
  ואנקדוטה משעשעת לסיום, הבנתי שבתיכונים התלמידים עושים רשימות של התלמידים האחרים לפי כמה הם יפים לפי קטגוריות. אצלנו בישיבה עשו רשימות כאלה על כמה הם חכמים והקטגוריות היו הבנה מהירה, זיכרון וכדו'.

  Liked by 2 אנשים

 15. אני טוען שאין משמעות מבחינתנו אם נולדים יותר סינים או יותר יפנים בשנה. כשהחרדים יגיעו להיות אוכלוסיה של עשרות או מאות מיליונים אז תהיה להם משמעות גלובלית. עד אז זה לא רלוונטי אם יש יותר חרדים או יותר ניו-זילנדים.

  אהבתי

 16. אילו תגובות ברמה. לכן נאלצתי לתת לייקים לתגובות סותרות.
  רק אעיר שלהגדיר את החרדים כפצפיסטים לא נראה לי מדויק. הם "שב ואל תעשה" ולא "שב ואל תלחם".

  Liked by 2 אנשים

 17. תמריץ, אין לי מושג למה – אבל מה שעשיתי לו לייק לא מוצג כלייק ואין כרגע אפשרות לעשות לייק לתגובות. מוזר.

  אהבתי

 18. תמריץ כתב:
  " … כשנולדים 60 אלף תינוקות באירלנד או בנורבגיה הם גדלים בסביבה שתחנך אותם להוליד 2 ילדים למשפחה, וגם זה בקושי. 60 אלף התינוקות החרדים מחונכים להקים משפחות ענקיות כמו אלו שמתוכן באו …"
  ———-
  ההנחה, הלא כל כך סמויה, היא שבעשורים הקרובים לא יחולו שינויים משמעותיים בחברה החרדית. ובעיקר שקצב הילודה החרדי העתידי ימשיך ברמתו הנוכחית.
  קל לי יותר להאמין שבעשורים הקרובים לא יחולו שינויים משמעותיים בקהילות הכפריות, הדי מבודדות, של האמיש מאשר במגזר החרדי העירוני.

  סביר להניח שיוולדו 60 או 70 אלף תינוקות להורים שרבים מהם הם ממוצא חרדי. לא לחרדים כפי שהם נתפסים בעיננו כיום.

  חלק מהסיבות:
  1. העמקת ההשפעות של העולם החיצוני על המגזר החרדי. גם בגלל השפעות האינטרנט.
  החרם החרדי על האינטרנט נידון לכישלון (כלי חיוני לעבודות רבות, לקשר עם מוסדות כמו קופ'ח ובנק ועוד ועוד). הכפייה על בני מגזר עני להחזיק גם במכשיר כשר וגם במכשיר פתוח – הופכת את האיסור לפארסה, ורק מלמדת את חרדים שלגיטימי להערים על שלטונות הקהילה גם בנושאים אחרים.

  2. דברים שיכול להרשות לעצמו מיעוט שגודלו פחות מחמישית האוכלוסייה – כבר לא יוכל להרשות לעצמו מיעוט שמונה כרבע או כשליש מהאוכלוסייה.
  לדוגמא: הסבסוד הכבד, הישיר והעקיף, שמקבלות היום משפחות עם 6-7 ילדים, יהיה חייב להצטמצם משמעותית. מה שיאלץ את רובן המכריע של המשפחות הללו להסתמך על שני מפרנסים + להקטין משמעותית את מספר הילדים שלהם.
  (אגב, הכשרת חרדיות מצטיינות למקצועות הייטק ברמה גבוהה מחייבת העלאה של גיל הנישואין שלהן. העלאת גיל הנישואין הוא תמיד השלב הראשון בצמצום הילודה. כולל ביבשת אפריקה).

  3. העוני, שצפוי שילך ויתגבר, יעלה בהכרח את חשיבותם ואת מעמדם של המפרנסים העיקריים. כלומר של נשים ושל "בעלי בתים". מה שכנראה יוביל לשנמוך מעמדם של אברכים לומדי תורה (אולי פרט לאליטה קטנטנה של מצטייני המצטיינים).
  שינויים חברתים שכאלו יכולים להיות מבוא לשרשרת שינויים תרבותיים אחרים בערכים ובנורמות.

  Liked by 1 person

 19. תמריץ כתב:
  " …. החרדים והאמיש מייצגים את הניצחון הסופי של הפציפיזם הדתי באבולוציה."
  —————
  פרומילים בודדים מאוכלוסיית ארה'ב, של בני קהילות האמיש, אכן יכולים להרשות לעצמם להיות פציפיסטים.
  אבל החרדים, ובעיקר אלו שגרים במדינת ישראל – לא.

  על אחת כמה וכמה ככל שיגבר האחוז של החרדים באוכלוסיית ישראל.
  מי להערכתך יגן על החרדים שעברו להתגורר בעיר המעורבת נוף הגליל – בפרעות שומר חומות 2? ובירושלים? ובדרכים המובילות למודיעין עילית וערד? גם על החרדים תכפה המציאות המרה של "אם אין אני לי – מי לי?".

  כיום הם יכולים להרשות לעצמם להשתעשע ברעיון שבשבתות ובחגים חברת החשמל הישראלית תופעל רק ע'י גויים. מה שיספק להם "חשמל כשר" גם בלי להאלץ להפעיל גנרטורים.
  בלי לשאול את עצמם מה יקרה כשאותם המוני עובדים לא יהודים יחליטו, ביום בהיר אחד, לשבות ולשתק את כל המדינה.

  אבל ככל שהאחוז שלהם באוכלוסייה ילך ויעלה – הם יאלצו לקבל על עצמם יותר ויותר אחריות לכלל. כולל על תפקוד הצבא, המשטרה וכל השירותים החיונים (כולל חברת החשמל) – 365 ימים בשנה.

  Liked by 2 אנשים

 20. קמיליה, אני מסכים איתך שחברה חרדית תצטרך בסופו של דבר להגן על עצמה. עם זאת, בעתיד הנראה לעין הם עדיין יוכלו להסתמך על חילונים ודתיים.

  אהבתי

 21. קמיליה, לגבי הטענות נגד צמיחת החברה החרדית, כתבתי פעם ליאיר: האמפירי גובר על התיאורטי. אנחנו רואים שכבר 30 שנה הטענות האלו נטענות, ואין התפרקות של החרדיות. יהדות התורה עולה ב-4% לפחות לשנה במספר קולותיה. כשזה ישתנה נדבר.

  Liked by 2 אנשים

 22. נעים להיזכר…

  Liked by 2 אנשים

 23. יוצא בשאלה, אני חייב לתקן אותך: מעולם לא סירבתי לקבל את הטענה שיש הבדל עדתי במנת המשכל. כל קבוצה אתנית היא בעלת מאפיינים שונים של מנת משכל, ואפילו כשיוצא איכשהו שיש דמיון בין שתי קבוצות בממוצע האייקיו (כמו סקנדינבים ומזרח אסייתים), אז כשחופרים עמוק יותר רואים שדפוסי האינטגלינציה שונים. האבולוציה של כל קבוצה מטה אותה לכיוונים שונים.

  גם אם יש פער לטובת גברים גבוהים בפריון, הוא למיטב ידיעתי מזערי. שאלה אחרת: האם גובה הוא רק מאפיין שטחי, שבנות משום מה אוהבות. ייתכן שמשמעותו מוח גדול יותר ואייקיו גבוה יותר. נדמה לי שיש לכך ראיות.

  ההערה שלך לגבי התנודתיות של הפיז"ה נכונה ובכלל אתה מדבר דברי טעם.

  גם אני הכרתי חרדים מבריקים, אבל יש באמת הבדל גדול בין ליטאים לחסידים מבחינה זו. את הקרע בחסידות גור אפשר לפרש כחוסר יכולת של הרוב בעלי האייקיו הנמוך לסבול את המיעוט בעלי האייקיו הגבוה וההיפך.

  אהבתי

 24. רינגו, רחוק מהעין, רחוק מהלב, מטבע הדברים. אבל כולנו מושפעים מאוד, בדרכים שונות, מכל מדינה בעולם שיש לה אוכלוסיה בעלת אייקיו גבוה. כשהאוכלוסיה ענקית, ההשפעה ענקית. כשהאוכלוסיה קטנה יותר, ההשפעה קטנה יותר. אבל ליהודים יש מכפיל השפעה מטורף.. אחד החשבונות החשובים היום בטוויטר זה חשבון שמציג את הטרלול הפרוגרסיבי בטיקטוק בצורה שמאוד לא נעימה לעיני הליברלים. עשו אאוטינג, והתברר שזו סתם אלמונית משכונה חרדית בניו יורק.
  אם נחזור לפיז"ה, אז כמו שאמרתי בפיז"ה 2018 הבנות החרדיות מקבלות את אחד הציונים המילוליים הגבוהים בעולם. לא מאמין שהקבוצה הזו תכפיל את עצמה שוב ושוב מדי עשרים שנה והעולם לא ישים לב.. העולם ישים לב.

  Liked by 1 person

 25. אני רואה בחרדים פוטנציאל גדול שלא ממומש.
  זה חבל גם ברמת הכלל וגם ברמת הפרטים שחיים חיים מצומצמים כאשר הם יכלו לעשות וליצור הרבה יותר !!

  Liked by 2 אנשים

 26. לא יודע….
  אולי אפשר לחשוב על זה כך: בעולם שבו אנשי ה-IQ הגבוה מכחידים את עצמם דמוגרפית, אולי יש יתרון שיש מאגר של אנשי IQ גבוה שגדל דמוגרפית, לא מנצל את הפוטנציאל לעשות משהו באמת חשוב, אבל פולט החוצה פרטים רנדומלים שחלקם (או צאצאיהם) יתרום בתחומי מדע ותרבות גלובלים.

  Liked by 1 person

 27. טוב, לקבל מחמאה כזאת מהבלוגר האהוב עלי בעברית זה לא דבר של מה בכך, אולי באמת אכתוב פה יותר.
  זכור לי שכתבת שרגשית אתה מסרב לקבל את זה שיש פערי מנת משכל בין אשכנזים למזרחים.
  ולגבי גובה אולי אני טועה לגבי הדור שלך. בגיל שלי להיות גבוה חשוב הרבה יותר מאשר לאייקיו גבוה. כשאני מסתכל על החברים שלי, גובה הוא פרמטר הרבה יותר חשוב להצלחה בזוגיות מאשר מנת משכל או אפילו כסף.
  ומעניין מה שכתבת על חסידות גור, אני לא מספיק מכיר אבל עושה שכל.

  נטול ח, אני ממש מתחבר לתיאור שלך. אמא שלי לא יודעת מילה באנגלית ולא יודעת איך לפתור משוואה ממעלה ראשונה בשני נעלמים אבל כנראה בטווח הארוך תתרום למדע ולקידמה יותר מאשה חילונית ממוצעת על ידי זה שהביאה מלא ילדים ונכדים עם מנת משכל גבוהה.

  Liked by 1 person

 28. תמריץ לגבי גובה : בין קבוצות זה בטח לא נכון שהרי למשל צפון מזרח אסייתים הם קטני מימדים ביחס לאפרו-אמריקאים.
  בתוך קבוצה אני לא יודע בוודאות, אבל אנטואיטיבית נראה לי שאם כולם מקבלים תזונה טובהותנאי גדילה אופטימלים , אז יהיה קשר חיובי בין גובה לאינטיליגנציה אבל לא גדול במיוחד . גם אם אולי גוף גדול יותר נוטה למוח גדול יותר לא בטוח שהפער בגודל משפיע בהכרח על תפקודי אייקיו ולא על תפקודים פיזיים . בכל מקרה מקור המשיכה הנשית לזה הוא אחר ולא ברירה מינית לאינטליגנציה.

  Liked by 2 אנשים

 29. פוסט מעניין והנושא אכן מעניין וחשוב.
  עם זאת לדעתי יש כמה דברים שהדיון מפספס:
  1. 'חרדי' זה לא דבר אחד ולא דבר קבוע. החרדי של 2023 שונה מאוד מהחרדי של 1923.
  2. הרעיון לקחת מגמות דמוגרפיות ולמשוך אותן בקו ישר אל העתיד מפספס לדעתי תהליכים אחרים שיכולים לקרות ושקרו בעבר. אפילו ניתן לטעון שיש חסם עליון לכמות החרדים בעולם.
  3. עם ובלי קשר ממליץ לקרוא את כתביו של חתן הנובל שלנו יצחק בשביס זינגר.

  Liked by 3 אנשים

 30. מידע, די מזעזע, על תהליכים חברתיים שלמעשה מעודדים את תופעת הטרנסג'נדריות ומשתיקים את נזקיה.
  על הנזקים האדירים, הן הפיזים והן הנפשיים, של הניתוחים (וסיבוכיהם) ושל טיפולי התחזוקה ההורמונלים. כולל אחוזים גבוהים של מתחרטים על התחלת תהליך (דהוא למעשה בלתי הפיך) ושל מתאבדים.

  לפחות בעיני, סתימת הפיות בנושא זה היא המפחידה מכל. אנו חיים בעולם שבו חופש הביטוי והחלפת מידע – כבר אינו מובן מאליו. כולל במדינות הטוענות שהן היו (ונשארו) דמוקרטיות.

  https://rotter.net/forum/scoops1/773071.shtml?utm_source=rotter.net&utm_medium=newsticker

  Liked by 4 אנשים

 31. לתמריץ,
  כתבת:
  " … לגבי הטענות נגד צמיחת החברה החרדית, כתבתי פעם ליאיר: האמפירי גובר על התיאורטי. אנחנו רואים שכבר 30 שנה הטענות האלו נטענות, ואין התפרקות של החרדיות. יהדות התורה עולה ב-4% לפחות לשנה במספר קולותיה. כשזה ישתנה נדבר."
  ———
  שתי הבהרות:

  א. 30 שנה הם בסה'כ דור אחד. אני התייחסתי לתהליכים שאורכים מספר דורות. מעניין אותי מה יקרה כשיתחילו להיוולד הילדים, ומעניין אף יותר – הנכדים, של התינוקות החרדים שנולדו בחמש השנים האחרונות.

  ב. איני מנבאת את התפרקות המגזר החרדי והעלמותו. גם לא את העלמות המפלגה /ות שמייצגות אותו ואת האינטרסים המגזרים שלו.
  אני כן מנבאת את השתנותו. אני מוכנה להמר שעוד כ 50 שנה (שני דורות) – המגזר החרדי יהיה מאוד מאוד שונה מכפי שהוא היום. כולל בדפוסי הלידה שלו. בדיוק כפי שדפוסי הילודה החרדית, ואחוז הלומדים / העובדים בקרב הגברים החרדים, השתנה באופן דרמטי בין שנות הארבעים – חמישים – שישים של המאה ה 20 לבין ימינו.

  אהבתי

 32. תמונת פרופיל עבור גיל וולבה
  גיל וולבה
  ·
  לעקוב
  איש עסקים, אוהב את החיים, חרדי למעשה אך לא מאמין
  קשור:
  איך אנשים מצליחים להשתחרר מהחיים בכת סגורה?

  אני יודע שהשאלה נשלחת לקבוצה גדולה (או כולם?), עדיין, אני מרגיש כאילו שהשאלה הופנתה אלי אישית.

  כאדם שחי כיהודי חרדי לכל דבר אך מודע לזה שאין שום בסיס לחיים אלו, אני מרגיש שאני חי בתוך כת.

  במידה מסוימת אני חושב כי כל דת היא כת ביסודה, רק בגלל גודלן של הדתות המובילות הן אינן מוכרות ככך.

  ברור שלא כל דת ולא כל קבוצה / קהילה אך ההשפעה הפסיכולוגית גורמת לי לחוש כי חי אני בתוך כת.

  החיים שלי סובבים במשפחה וחברה שמאמינה באותו דבר, דעותיהם בעניינים מגוונים מתבססים על שטיפת מוח.

  אין לי מושג איך יוצאים מזה, המחיר שאני אשלם על לצאת גבוה !

  מה מחכה לי בחוץ?

  איך זה ישפיע על המשפחה הקרובה שלי?

  האם נצליח לשמור על שפיות או שנאבד יציבות?

  איך נשתלב בחברה חדשה שאין לי מושג ולו בשיר ילדות אחד שכל אדם אחר שגדל שם מכיר כמובן מאליו ?

  פרנסת משפחתי תלויה בחברה, אין לי או לרעייתי תואר, אף לא בגרויות. (עוד התנהלות של כת שאינה מאפשרת יציאה?)

  אך מצד שני, שאני אוביל את משפחתי לאותו גורל??

  אכן ליבי נקרע מהרצון לעשות את הדבר הנכון עבורם.

  (כן, גם לי יש צורך לתת ביטוי לידיעה כי אין כלום, אך הוא משני ביחס לעתיד ילדיי)

  איני בא אלא לחזק את השאלה מתוך לב דומע.

  Liked by 2 אנשים

 33. יוצא בשאלה כתב:
  " … החרדים, לדעתי, הם ניסוי מדהים בביולוגיה ששווה לממן אותו בדיוק כמו שמממנים מאיץ חלקיקים."
  ———————-
  נטול ח' כתב:
  " … אולי יש יתרון שיש מאגר של אנשי IQ גבוה שגדל דמוגרפית, לא מנצל את הפוטנציאל לעשות משהו באמת חשוב, אבל פולט החוצה פרטים רנדומלים שחלקם (או צאצאיהם) יתרום בתחומי מדע ותרבות גלובלים."
  ———————
  תמריץ כתב:
  " …. ליהודים יש מכפיל השפעה מטורף.. אחד החשבונות החשובים היום בטוויטר זה חשבון שמציג את הטרלול הפרוגרסיבי בטיקטוק בצורה שמאוד לא נעימה לעיני הליברלים. עשו אאוטינג, והתברר שזו סתם אלמונית משכונה חרדית בניו יורק.
  אם נחזור לפיז"ה, אז כמו שאמרתי בפיז"ה 2018 הבנות החרדיות מקבלות את אחד הציונים המילוליים הגבוהים בעולם. לא מאמין שהקבוצה הזו תכפיל את עצמה שוב ושוב מדי עשרים שנה והעולם לא ישים לב.. העולם ישים לב."
  ———————-

  גם במחקרים קיימים שיקולי עלות – תועלת.
  העלויות המצטברות של "סוציאליזם מגזרי", למגזר שהולך וגדל בקצב מסחרר, הן אדירות.
  מהצד השני, התועלות שהמגזר החרדי הביא בחמישים השנים האחרונות ישירות או עקיפות באמצעות יוצאים בשאלה ממנו – הן לתפיסתי קטנות עד זניחות. גם אם ינפיק עוד כמה עשרות חשבונות נחמדים ודי משפיעים בטוויטר, ואפילו כמה תעשיות חשובות ופרס נובל או שניים במדעים. ההישגים אמורים להיות בפרופורציה לגודל ולעלות. ולפחות עד היום – התועלות שהביא המגזר החרדי לעולם – כלל לא הרשימו אותי. וכנראה גם לא את יאיר.

  אני אישית מוכנה להשתתף, דרך כספי המיסים שאני משלמת, בניסוי הביולוגי המדהים ( למעשה במעקב אורך חברתי) אחרי 400 משפחות *גרעיניות* חרדיות. מעקב שיתחיל במועד החתונה. תיקון אחרי 450: 150 משפחות ליטאיות + 150 משפחות חסידיות + 150 משפחות חרדיות – ספרדיות. אין שום הכרח במדגם גדול יותר.

  Liked by 1 person

 34. איתמר, אז אתה מאמין ב״התפרקות החרדיות״. ראה דבריי על ניצחון האמפירי על התיאורטי.
  לחזות שהחרדיות תקרוס מול ההשכלה והמודרנה זה כמו לחזות שצאצאי האינדיאנים שחיים כיום באמריקה ימותו מאבעבועות. הנגיף כבר ביקר ונוצרה חסינות.

  אהבתי

 35. קמיליה, אין לך מושג כמה מדהים לראות את טל קרוטוריו נושאת את הדגל הזה. אני זוכר שלפני שנים רבות ראיתי אותה פעילה מאוד בפורומים של תפוז ותמיד מקדמת את הסובלנות וההכלה לטרנסים. עבורי זה כמו שעכשיו יופיע החבר הכי פנאט מהישיבה ותגלה שהפך לראש עמותה אתאיסטית.
  למי שיש עניין, היא גם הוציאה ספר על התפכחותה מהאג׳נדה הטרנסית: https://t.ly/jOYh

  Liked by 3 אנשים

 36. קמיליה, ההערכה העיקרית שלי לחרדים היא מבחינה זו שהם מצאו חיסון לפגעי הקוסמופוליטיות והפרוגרסיביות ומצאו דרך לשמר את העם היהודי ואת אמונותיו העתיקות (ולדעתי בטווח הארוך בלי אמונות כאלו, גם אין עם). הייתי אומר שאם היינו עושים האנשה לתהליכים אבולוציוניים, אז אפשר להגיד שהחרדים הם מה שקורה כשהיהדות מחליטה לשרוד.

  אני מקווה שלא יתברר שהם מכלים את ההביטאט שבו יכולים להתקיים מינים אחרים וסוגים אחרים של יהדות כדרך שהאיסלמיסטים הרסו את אירן. דווקא העובדה שבנו את עצמם על טפילות מודעת יכולה להרגיע את החשד הזה. אין להם אינטרס להכחיד את כל השאר.

  אני חושב שהטפילות היא דו כיוונית במידת מה, וגם החברה הישראלית הכללית שחיה חיים מודרניים וחופשיים לחלוטין מסתמכת על החרדים כדי שיחברו אותה לזהות העתיקה. חשבתי שאני האדם הלא חרדי היחיד בעולם שחושב ככה, אבל נתקלתי בכך שאחד מגדולי הכלכלנים, טיילור קואן, שואל מרואיין ישראלי בפודקאסט שלו בדיוק על כך. המרואיין הופתע מאוד מהגישה הזו. בכלל זו שיחה מרתקת ומומלצת. https://t.ly/mXjD

  I've heard it argued that secular Israelis, to some extent, free ride upon the more stricter, more religious Israelis who do more to shore up the unity of Judaism or the cultural foundation of the country. And, thus, that as part of the bargain, the more extreme religious individuals have to be given some kinds of political preferences to keep them on board

  Liked by 1 person

 37. יוצא בשאלה, אני סקפטי לגבי עתיד היהודים אם היו מורכבים רק מאשכנזים דווקא מאחר שאני מודע לכך שהאשכנזים שונים באייקיו. מורי ורבי הוא הפסיכולוג האבולוציוני סטושי קנזאווה שכותב שאינטליגנציה היא דבר מסוכן מאוד להישרדות, כי מרחיקה אדם מהאינסטינקטים האבולוציוניים הבריאים והטבעיים. ולעתים רואים אצל הגאונים גם פשוט בריחה מהשכל הישר (ממליץ לקרוא את כתיבתו הפוליטית של עודד גולדרייך, גאון מדעי המחשב העצום, כדי להבין). השילוב בין רוחות הזמן הפרוגרסיביות לבין הטבע היהודי שנסחף אליהן היה מסוכן מאוד. למזלנו יש את מצביעי הליכוד.

  Liked by 2 אנשים

 38. תמריץ כתב:
  1. " … ההערכה העיקרית שלי לחרדים היא מבחינה זו שהם מצאו חיסון לפגעי הקוסמופוליטיות והפרוגרסיביות …."
  —————–
  גם שבטים מבודדים באמזונס מצאו חיסון מפגעי הקוסמופוליטיות והפרוגרסיביות. הם נכחדים רק כאשר אנשים מודרנים פולשים לטריטוריות המחייה שלהם ומעלים את יערותיהם באש. אחד המחירים שהם משלמים על בידודם מהעולם המודרני – הוא נחיתות כלי הנשק הפרימיטיבים שלהם, שאינה מאפשרת להם לנצח במלחמות אנשים המחוברים יותר מהם לטכנולוגיות מודרניות.

  הנושא מזכיר לי את טענתו של א.ב. יהושוע שהפער האדיר בין היהודים האשכנזים ליהודים הספרדים (ובינם לבין יהודי תימן) נפער רק לאחר שהיהודים האשכנזים נפתחו להשפעות תרבותיות נוצריות, וקיבלו על עצמם את חרם דרבינו גרשון (האיסור על פוליגמיה). התימנים, שנאלצו לחרוג ממנהגי הפוליגמיה העתיקים שלהם רק אחרי שנכפו עליהם חוקי מדינת ישראל – נותרו במצב קשה אף יותר משאר המזרחיים.

  אני מאוד מעריכה אי קבלה אוטומטית ועיוורת של כל הלכי הרוח המודרנים. (הקמפיינים לעידוד הטרנסג'נדריות הם רק קצה קצותיהם של בעיות הציות העיוור לפגמי הפרוגרסיביות).
  אבל אני מתנגדת, ובאופן חריף אף יותר, לדחייה האוטומטית של כל ההתפתחויות הקוסמופוליטיות והפרוגרסיביות.

  לו בימנו היו מופיעים במגזר החרדי גם רפורמטורים גדולים (כדוגמת רבינו גרשון או הרמב'מ), שפסיקותיהם החדשניות היו מתקבלות ע'י רוב הציבור החרדי, הייתי כנראה פחות מודאגת.
  אבל הם אפילו לא מצאו דרך להכשיר תנועת אצבע קלילה בשבת בכדי להפעיל כלים חשמליים.

  2. " … ומצאו דרך לשמר את העם היהודי ואת אמונותיו העתיקות (ולדעתי בטווח הארוך בלי אמונות כאלו, גם אין עם). … "
  ——————
  אני די סקפטית לגבי חשיבות של האמונות הדתיות העתיקות לכלל העם היהודי. אך כמובן שאיני יכולה להוכיח (או להפריך) טענה זו.
  ברור שכחמישית עד כרבע מיהודי ישראל מייחסים חשיבות מרובה לדת היהודית ומצוותיה.
  אבל טיפה יותר ממחצית מיהודי ישראל מגדירים את עצמם כמסורתיים. הם אינם מוכנים לקבל כל כפייה דתית, ודורשים לשמר בידם את הזכות לבחור, בכל יום מחדש, מה ברצונם לאמץ ומה לדחות. יותר מכך, הם מייחסים חשיבות לא פחות גדולה (אם לא יותר גדולה) לזהות הלאומית היהודית ו/או לתרבות הישראלית – עברית שלהם. גם בלי כל קשר לדת.

  3. " … הייתי אומר שאם היינו עושים האנשה לתהליכים אבולוציוניים, אז אפשר להגיד שהחרדים הם מה שקורה כשהיהדות מחליטה לשרוד. …"
  ————-
  אני הייתי מחלקת מחמאה זו דווקא ליהודי התנועוץ הציוניות.
  בשעת המבחן הגדול האחרון, בתקופת השואה, נרצחו הרבה יותר חרדים (והרבה פחות יהודים ציוניים) מהאחוז שלהם באוכלוסיית יהודי אירופה.

  הציונים, בניגוד לחרדים, הם היחידים שמגלים גמישות אבולוציונית מספקת בכדי להתמודד עם דרישות ההישרדות של כל תקופה ותקופה. כולל ללמד את עצמם להילחם. או להרוויח בגדול בכדי להחזיק צבא שעונה בצורה טובה דיה על אתגרי האזור.

  Liked by 1 person

 39. קץ הדמוקרטיה

  Liked by 4 אנשים

 40. זו מהפכה אמיתית אם רישי יעמוד בדיבורו. היחידים שעד כה באמת עשו זאת בהצלחה הם האוסטרלים. מעניין איך מתמודדים שם עם בית המשפט העליון.

  אהבתי

 41. איני חולק על הישגיה המזהירים של הציונות. הבעיה של הציונות החילונית היא שהיא קשורה ברוחות הזמן של התרבות המערבית, ולכן בעוד שעליית הלאומיות במערב במאה ה-19 תרמה לה, הרי שעליית הקוסמופוליטיות והפוסט מודרניזם בימינו במערב היא מכה מבחינתה.
  מול זה היתרון של החרדים הוא הניתוק המוחלט שלהם מרוחות הזמן. שזהו גם חיסרון עמוק כי אף אדם לא חרדי וגם רבים בין החרדים עצמם לא היו רוצים לחיות במדינה חרדית.

  אהבתי

 42. אלו לא נתונים שמתאימים לאייקיו מאוד גבוה, הגם שיש קשיים אובייקטיביים של פרנסה ומשפחה

  אהבתי

 43. המנוחה בעלת 2,000 הצאצאים היא בתו של עמרם בלוי, מנהיג נטורי קרתא המיתולוגי.. מי שהיה חוסם בגופו את הכניסה לקופת הקולנוע בשבת. אם זו הברירה הטבעית אולי אנחנו בדרך לעם של טאליבן יהודי.

  אהבתי

 44. תמריץ תרשה לי לפקפק באגדה על האייקיו הגבוה החרדי. למעשה אני אטען שבעלי אייקיו גבוה *עוזבים* את המגזר החרדי. גם לא ראיתי שום סימוכין לכך שגאוני היהדות לדורותיהם – למשל המתמטיקאים והפיזיקאים של תור הזהב בסוף המאה ה-19 תחילת המאה ה-20 – הגיעו מכל קצוות אירופה, וככל שידוע לי לא ממשפחות חרדיות.

  אהבתי

 45. אני מאמין שאנחנו מתקרבים ליכולת לבחון בצורה אמפירית את האייקיו החרדי.. לפחות דרך הבנות החרדיות. מכיוון שהיום הן מכוונות יותר ויותר לקריירה בהייטק, החינוך התיכוני המדעי שלהן הופך למשמעותי.
  מפיז"ה 2018 הייתי מסיק שיש הבדל גדול בין היכולת המילולית הטובה לבינוניות של היכולת המתמטית. ייתכן שזה עניין של מוטיבציה, ואולי נראה שיפור ככל שהמיקוד של בנות חרדיות הוא יותר הייטק. אם לא, אין מה לקוות שהחרדים יתנו לנו פיזיקאים ומתמטיקאים דגולים. אבל אולי תסריטאים, סופרים, משפטנים, סוציולוגים ופסיכולוגים (דניאל כהנמן בא ממשפחה מורחבת חרדית אגב. דודו היה ראש ישיבת פונוביז' המיתולוגית)..

  אהבתי

 46. לבנט ולנשיא סין שי הייתה אותה תיאוריה על הקורונה. בנט נטש אותה בחוכמה במיידי כשהגיע לתפקיד. שי בזבז זמן מיותר. בנט לא התעקש על החיסון הישראלי, אבל שי מתעקש על החיסון הסיני.. הראשון זה מנהיג דגול שנזרק מתפקידו אחרי שנה; השני זה מנהיג גרוע שיכהן אולי עשרים שנה עד יומו האחרון או הדמנציה.

  אהבתי

 47. אני רוצה לענות לשאלה שהצבתי קודם – איך האוסטרלים מצליחים לממש מדיניות קשוחה נגד פליטים ולהסתדר עם בית המשפט העליון שלהם. בדקתי ויש תשובה. ובכן, הם מקפידים שהשופטים היהודים יהיו במיעוט.. השופטים היהודים שם מתנגדים למדיניות הפליטים, השאר נוטים לתמוך ויש רוב.
  גם בארה"ב כל שופט שנשיא דמוקרטי ימנה צפוי להיות יהודי (אלא אם נדרש למנות שופטת שחורה ושופטת היספנית מטעמי דייברסיטי. ביידן היה קרוב מאוד למנות שופטת שהיא גם שחורה וגם יהודיה, אבל פספס את ההזדמנות).

  אהבתי

 48. תמריץ אני לא תומך ב'התפרקות החרדיות' או בנארטיב דומה.
  אני כן טוען שלעשות אקסטראפולציה מההווה לעתיד זה קצת נאיבי. החיים יותר מורכבים מזה.
  הצמיחה הלא תאומן של חרדים בישראל קשורה קשר הדוק למבנה החברתי אותו יצרו, שאינו בר קיימא (התקציב לא יוכל לצמוח בקצב שמדביק את גידול האוכלוסיה), האינטרנט חדר לחברה הזו (שבעבר הצליחה לחסום באופן די מוחלט טלוויזיות) וכו'.
  אין לי תחזית מה יקרה ואני גם לא מדבר במילים נחרצות כמו 'התפרקות'. אני רק אומר שיהיה מעניין לראות. יותר מעניין מאשר לקחת מספרי גידול ולהמשיך להכפיל אותם.

  Liked by 2 אנשים

 49. איתמר, לא יודע אם אנחנו חלוקים במשהו. אין כדור בדולח ויש תרחישים. אחד התרחישים האפשריים הוא שלא יהיה שינוי גדול בהולדה או בנשירה. שינוי אפשרי, אבל אי אפשר לבנות עליו בוודאות. 60-70 אלף התינוקות שהזכרתי בפוסט הם לא ספקולציה. הם כבר נולדו.

  אהבתי

 50. תמריץ,

  כתבת
  "אני חושב שהטפילות היא דו כיוונית במידת מה, וגם החברה הישראלית הכללית שחיה חיים מודרניים וחופשיים לחלוטין מסתמכת על החרדים כדי שיחברו אותה לזהות העתיקה. חשבתי שאני האדם הלא חרדי היחיד בעולם שחושב ככה"

  לפי מיטב זכרוני גם בן גוריון חשב ככה, הוא הבין שיהיה קשה לעולם לתמוך בבית לאומי לעם היהודי, ללא תמיכת היהודים שהכי מזוהים כיהודים.
  פעם שמעתי הרצאה (אין לי סימוכין כרגע), שבמלחמת העצמאות הוצע לבן גוריון לנטוש את ירושלים. המצב שם היה קשה האוכלוסיה בעיקרה חרדית. הוא החליט שלא, מאותן הסיבות.

  Liked by 1 person

 51. לא קראתי את כתבי בן גוריון מתחילה ועד סוף, אבל אופתע אם ביטא סנטימנט כזה. אני חושב שבזמנו של בן גוריון אפשר היה להיות יותר אופטימי לגבי האפשרות שציונות סוציאליסטית היא תחליף מספק לכל סוגי היהדות האחרים. היה צורך פוליטי שהחרדים יהיו שותפים לחזית אחת מול העולם, אבל לא מאמין שהוא ראה בקיומם צורך מהותי.

  Liked by 1 person

 52. אביעזר רביצקי (אני חושב בספרו "הקץ המגולה ומדינת היהודים") מתאר את זה יותר יפה:
  החרדים היו בטוחים שהציונות הסוציאליסטית והחילונית היא אפיזודה חולפת.
  ובן-גוריון היה בטוח שהחרדיות היא אפיזודה חולפת.
  בגלל ששני הצדדים היו בטוחים שהצד השני הוא זמני – הם הסכימו להתפשר ולהגיע להסכמות (שעד היום חלקן מלווה אותנו) מתוך מחשבה ששווה להתפשר על מה שבמילא יהיה כולו שלך בעתיד.

  אני לא בטוח שהתיאור של רביצקי נכון. אני מסכים איתו שבן-גוריון (ושאר הציונות החילונית) ראו בחרדיות מוצג מוזאוני שזמנו עבר, אבל אני חושב שהחרדים מאוד חששו מכיליון וראו בציונות החילונית יריב קשה ולא זמני בכלל (מה שהוביל אותם להקמת חברה שכל כולה התחפרות ומגננה).
  בנוסף, העובדה שבשאלת "מיהו יהודי" בן-גוריון פנה גם לרבנים – מוכיחה שהוא תפס מהם יותר משנדמה לרביצקי.
  אני חושב שכמו הרצל הוא חשב שיש להם מקום, אבל מצומצם, בבתי המדרש, ובכמות קטנה.
  בפועל, המקום שהוא ייעד להם (והם הסכימו לו) ממשיך להתקיים (חברת הלומדים) אבל הכמות שלהם רבה מאוד (וגם ההשפעה שלהם רבה מאוד, תרבותית יותר מפוליטית).

  להבנתי, ההסכם בין בן-גוריון לחרדים על מקומם בחברה הישראלית כבר לא בתוקף. צריך לייצר הסכם חדש בין החרדים לשאר החברה הישראלית שעיקרו "אנחנו לא מתכוונים לשנות אתכם (ובכלל זה פוטרים אתכם מהצבא) – ואתם יוצאים לעבוד".

  Liked by 1 person

 53. אני חושב שהמודל שעמד לבן-גוריון מול העיניים ביחסו לחרדים היה המודל האירופאי:
  תבנו כנסיות יפות ומהודרות (בהקשר היהודי זה יותר למדנות מבניינים), תכשירו כמות קבועה וקטנה של פרחי נזירים בכדי לתפעל את הכנסיות הללו (בתי-מדרש), תנו מעט שירותי דת לציבור, אבל אל תתערבו לנו בחיים.

  Liked by 1 person

 54. למי שמתפתה לאופטימיות לגבי בריטניה – מקורותיי בימין האנגלי מוסרים שהאמינות של רישי סונאק (או כמעט כל אחד אחר ממפלגתו) המדבר על מדיניות הגירה קשוחה שווה בערך ללו היה אומר שיפנה את חאן אל־אחמר. שווה להזכיר שהמפלגה (ה"שמרנית") נמצאת בשלטון ב 12 השנים האחרונות ללא הפסקה, חלקן עם רוב חסר תקדים בפרלמנט, והם מנצלים את זה כדי להילחם באיסלאמופובים ולהציל את העולם משינויי אקלים.

  Liked by 3 אנשים

 55. גם בגרמניה זה פסבדו ימין (מה היה ימני במרקל? רק הנכונות לתמוך בישראל), אבל שם יש שורשים היסטוריים שמצדיקים זאת

  אהבתי

 56. תמריץ, בחלקים נרחבים מאירופה מפלגות הימין הממסדי הלכו חזק שמאלה בעשורים האחרונים. במדינות בעלות בחירות יחסיות זה הביא לעלייה הדרגתית של מפלגות ימניות יותר, ואנחנו עדיין בתהליך שבו המפלגות האלה או מחליפות את הקודמות, או הופכות לשותפותיהן מימין, או שבינתיים מנסות ללא הצלחה לעשות אחד מהשניים.

  בבריטניה נהוגה שיטת בחירות רובנית שמסבכת את העניין, כמו גם התרבות הפוליטית השונה. קשה מאוד למפלגה חדשה לעלות בהדרגה – מפלגה חדשה חייבת או למוטט לחלוטין את המפלגה השמרנית, או שהיא לא משיגה כלום. לרגע נדמה היה שנייג'ל פרג' מצליח לאיים על השמרנים שבאמת יצליח במשימה הבלתי אפשרית הזאת, השמרנים הגיבו באינסוף הבטחות להיות ימניים יותר, ופרג' נסוג בממלכתיות. כרגע נראה שהימין מאס לחלוטין בשמרנים שהפרו את כל ההבטחות, וכרגע בעיקר מיואש. הסקרים מראים שהלייבור כרגע מובילים בגדול, כנראה בעיקר כי מצביעי הימין המאוכזבים לא יטרחו לבוא לקלפיות.

  כרגע נראה שהסיכוי היחיד לימין אמיתי בבריטניה הוא שפרג' יחזור ויסחוף את אותם המצביעים, או שמישהו אחר יצליח לשחזר את הקסם שלו. מתוך המפלגה השמרנית כרגע קשה לי לראות סיכוי למשהו ימני.

  Liked by 3 אנשים

 57. תמריץ,
  אני חושב שיש הסבר נוסף לנשירה החרדית מהאקדמיה וזה הניכור שהם חשים שם. החרדיות היא תרבות נגד ופתאום הם נזקקים לה. בסוף של דבר יבוא החרדי שיביא את האקדמיה לחרדים. בינתיים זה לא קרה.

  Liked by 2 אנשים

 58. י״ד אולי, אבל מטבעי איני קונה הסברים כאלו. לתחושתי תמריצים הם פשוטים והרצון לחתור אחריהם הוא פשוט.

  אהבתי

 59. תמריץ, יש לחרדים פערים לימודיים רצינים בכדי להשתלב באקדמיה
  יש להם גם קשיים משפחתיים,
  אבל בוודאי שהאקדמיה לא מקבלת אותם בברכה.
  ואלו ואלו ואלו גורמים לנשירה.

  זה מאוד מרגיז שכמות ההשקעה (לא הכספית אלא המנטלית) של פרופסורי האוניברסיטאות בשילוב ערבים היא פי כמה וכמה מהשקעתם בשילוב חרדים.

  אהבתי

 60. לאקדמיה יש את ההצהרה ויש את הבפועל. ההצהרה אלו ההנהלות שמעוניינות לקבל את הכסף של מל"ג עבור שילוב חרדים, והם פועלים להצלחת התכנית עד כמה שניתן. הבפועל זה המרצים, הפרופסורים (והתרבות הארגונית הקיימת) שלא מעוניינים בחרדים והם מטרפדים את הסיפור למטה, בועדות הפקולטיות והמחלקתיות, בכדי שלא יהיו חרדים באקדמיה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: