לתת לכלב את מתת התבונה

מאמר נחמד מסתובב ברשתות החברתיות, ועוסק בשאלה כיצד ניתן ליצור באמצעות תהליכי ברירה מלאכותית כלב שיהיה חכם כמו אדם. מחבר המאמר, סטודנט לתואר מתקדם באקדמיה של חיל האוויר האמריקני, חוזה שיידרשו לא פחות מ-600 שנה כדי שהמשימה תצליח. התחזית שרירותית, כי מניחה אומדן לאייקיו כלבי ראשוני (אייקיו 25) שלא ברור מהיכן נלקח, אבל אין ספק שהכלב בתום התהליך המוצע יהיה חכם בהרבה מהכלב בן ימינו. לכל הפחות יהיה יצור ביניים בין האדם לבין הכלב.

תהליך ההשבחה הגנטית כרוך במציאת הכלבים האינטליגנטיים שבכל דור, בזיווגם עם כלבות, גם הן צריכות להיות האינטליגנטיות ביותר. מבין דור הצאצאים ייבחרו שוב האינטליגנטיים והאינטליגנטיות, ושוב ושוב מדי דור. כדאי להתחיל בניסוי עם כמה שושלות נבדלות, כדי שלא נצטרך להזדקק לנישואי אחים ואחיות עם הפגמים הגנטיים האיומים שבאים כתוצאה מכך.

המאמר מציע להתחיל עם כלב מסוג בורדר קולי, שידוע כזן החכם ביותר שיש בנמצא. הבורדר קולי הוא זן עתיק, אבל צאצאיו שחיים היום מוצא כולם קשור לכלב גאון אחד, שהתמחה כרועה כבשים אסרטיבי, חי בצפון אנגליה בשלהי המאה ה-19 והעמיד כ-200 צאצאים. הוא מת בגיל שמונה, אך זכרו לא אבד, וכיום עומדת לו מצבת זיכרון באדמות המרעה שבהן חי. היכולת של הבורדר קולי לשלוט בכבשים באמצעות מבט עיניו הופכת אותו לרב ערך עבור רועים ובעלי חוות.

המאמר דן בכמה היבטים מעניינים של הנושא. האם באמת אפשר להפוך את הכלב לאינטליגנטי מבלי להגדיל את מוחו (דבר שיכול לגרום בעיות בלידתו)? הטענה היא שאפשר לייעל את פריסת העצבים המוחיים, מבלי להגדיל את החלל שהם תופסים. דבר שמוכח מעורבים, שהם ציפורים אינטליגנטיות עם מוח בגודל אגוז.

כלב חי רק ארבע עשרה שנים בממוצע, וזה זמן קצר מדי לחיים תבוניים. המחבר מעלה את האפשרות שמשהו בברירה הטבעית שמעודד תבונה גם גורם לאריכות ימים, ולראיה חיי האדם הארוכים למדי יחסית לטבע. ייתכן גם שהתבונה מאפשרת להימנע באופן מודע מהתרחשויות מקצרות חיים. עם זאת, אפשר שאכן נקבל בסופו של דבר כלבים נבונים אך כאלו שחיים רק ארבע עשרה שנה.  זו תוצאה לא אופטימלית, ואולי אף אכזרית עבור תודעה אינטליגנטית שנולדה רק כדי למות במהרה. המחבר מציע לערוך סלקציה עבור אריכות ימים כפי שעורכים סלקציה עבור תבונה. אבל זהו דבר קשה – מבחני אינטליגנציה לכלבים אפשר יהיה לערוך כבר בגיל חודשיים, אבל אריכות ימים תוודע רק בדיעבד בזמן המוות.  אפשר לקחת מראש זרע וביציות מהכלבים, ולהשתמש בהם אחרי שיוודע זמן מותם, אבל הדבר ידרוש שנים ויאט את תהליך ההשבחה הגנטית.

לסיום, חותם מחבר המאמר:

משך אלפי שנים, בני האדם היללו את הכלב, שהוכתר כ"חברו הטוב ביותר של האדם", ומסיבות טובות מאוד. כלבים, אין בכך ספק, הצילו חיי אדם לאינספור, סיפקו אהבה, חמלה, חברות, ידידות, נאמנות ועוד הרבה הרבה יותר לנפשות אנוש שהיו במצוקה ובמועקה. האנושות תפספס הזדמנות, אם לא תגמול לכלב על טובו וחיוביותו על ידי בניית יכולת תבונית בקרבו. כלבים יותר מאשר ראויים לחברה משל עצמם ולאינטליגנציה משל עצמם

אציין שתהליך ההשבחה הגנטית האיטי שמציע המאמר הוא שמרני מאוד. כיום יש כבר יכולת למפות גנים הקשורים לאינטליגנציה, ויכולת לערוך הפריות מבחנה ולברור בין עוברים לפי מאפייניהם הגנטיים. מי יודע, אולי באמצעות ברירה מואצת כבר בעוד מאתיים שנה אפשר יהיה לנהל שיחה עם כלב על קאנט ואפלטון, אם רק יגשימו את חזונו של כותב המאמר. אולי ברוח הפוסטים הקודמים, יהיו אלו הכלבים התבוניים, ידידינו משכבר הימים, שיצילו אותנו כשהבינה המלאכותית תנסה להשתלט על העולם. תמונת הכלבים בספרייה בראש הפוסט יוצרה על ידי בינה מלאכותית (DELL-E-2).

37 תגובות על ״לתת לכלב את מתת התבונה״

 1. כנראה שיווצר כלב מאוד חכם, אבל לא נשמע לי הגיוני שבתהליך הזה כלב יפתח "תודעה אינטליגנטית". יש סיבה שהסלקציה האבולוציונית היא תהליך אכזרי, איטי, עם הרבה טעויות, יצירת מגוון רחב ואז קיצוצו, שוב ושוב. הקיצוץ של המגוון הוא תלוי פידבק מהסביבה, או התאמה מקרית לסביבה.
  סביר שיהיה אפקט תקרה בכל הקשור לאינטליגנציה של הכלב בלי קשר לניצול שטח המוח, כי הסלקציה תתמקד רק בתכונה אחת שאינה קשורה (או בתאחיזה גנטית) לתכונות אחרות של פיזיולוגיה של הכלב (מערכת העיכול, גפיים, יכולת לתקשר בשפה). ייתכן וניתן להגיע לתודעה בלי השינויים הפיזיולוגים הספציפיים שהיו אבני דרך בתהליך הזה בבני אדם, אבל לא סביר שזה יקרה בלי שינויים פיזיולוגים (אחרים) בכלב שאינם קשורים לאינטליגנציה.

  אהבתי

 2. תמריץ,
  לשיטתך יש כבר היום כלבים בעלי IQ גבוה, אלו מאמינים ש"האחר הוא אני" ומעדיפים את האינטרס שלו על פני האינטרס העצמי שלהם. אני מניח שסף הIQ שאתם מחפשים יגיע כשהכלב יתחיל לדרוש טיפולים לשינוי מין

  Liked by 3 אנשים

 3. חייל זקן, זו דווקא הערה מעניינת. אייקיו גבוה גורם ליכולת לאמץ ריחוק מהנסיבות האבולוציוניות הקלאסיות. עבור בני אדם אכפתיות לקבוצה גנטית אחרת זה רחוק מאוד ממה שנדרש להם כדי לשרוד במהלך האבולוציה. לעומת זאת ייתכן שחיות מחמד ייבחרו בסלקציה אבולוציונית דווקא בגלל נדיבות לבני אדם או אפילו נדיבות לחיות מחמד אחרות. אחרי הכול לא הטבע מנהל את האבולוציה שלהן אלא האדם לפי האינטרסים שלו. אם כך נצפה שכלבים עם אייקיו גבוה יפתחו ״לאומיות כלבית״ ויתרחקו מהנסיבות האבולוציוניות הקלאסיות שלהם שכרוכות בנאמנות לאדם.

  אהבתי

 4. יש לנו רק דוגמה אחת לתהליך אבולוציוני שיצר תודעה אינטליגנטית, ובתהליך הזה התפתחות המוח היתה במקביל לשינויים פיזיולוגים אחרים שהיו נדרשים להתאמה לשיפור השכלי. קשה לי לדמיין איך יכולה להיווצר תודעה "אילמת" שלא מקבלת פידבק מותאם מאיברים אחרים. המוח לא מתפתח לבד, יש את כל החושים שמעצבים אותו ואת פעילותו. אפילו למערכות פיזיולוגיות שאינן קשורות ישירות למוח, כמו מערכת החיסון, יש השפעה על תפקוד המוח. אבולוציונית ייתכן שבלי המורכבות שנוצרה במערכת החיסון למלחמה התמידית מפני חיידקים ווירוסים, בכלל לא היתה מתפתחת תודעה אנושית. אז נניח יווצר כלב מאוד חכם, תהיה איפשהו תקרה לאינטליגנציה שלו, כי הסלקציה התבססה על תכונה אחת וכל שאר הפיזיולוגיה נותרה מאחור.

  Liked by 1 person

 5. המחבר מעלה את האפשרות שמשהו בברירה הטבעית שמעודד תבונה גם גורם לאריכות ימים,

  אם זה היה כך בעלי IQ גבוה היו מאריכי חיים.

  בהתיחס לדברי KB, כלב חכם מאד ירצה לקרוא, ללמוד מהאינטרנט, להחליף תחנות בTV, לקבל חינוך פורמלי. להשתמש בסלולרי וכרטיס אשראי בעת טיול בונציה. איך הוא יכול לעשות את זה בנתונים הפיזים שיש לו כיום?

  אהבתי

 6. לא בהכרח אינטליגנציה, אבל בתהליך הביות, ישנם מרכיבים פיזיולוגים שחוזרים על עצמם ברוב בעלי חיים יחסית לאבותיהם הפראיים – אזניים שמוטות, גולגולת קטנה יותר, אף קצר יותר, זנב קצר ומקורזל, שיניים קטנות, פרווה עם כתמים. זאת כרגע שאלה פתוחה מדוע זה קורה.

  Liked by 1 person

 7. אינני מסכים כלל עם הטענה שידרשו רק כמה מאות דורות להפוך כלב לחכם כמו אדם.

  לעיתים 2 דברים נראים דומים ובילי פוטנציאל זהה במבט ראשון. אבל בחינה מעמיקה או ניסוי פשוט שנותן להם זמן להתפתח חושף הבדלים עצומים ביניהם.

  אתן כמה דוגמאות לעקרון זה:

  יש עכברים שהם בערך בגודל של עכביש טרנטולה גדול. אבל ברור שאם תיקח 2 קבוצות של עכברים ועכבישים ותנסה במשך מאות ואלפי דורות להגדילם אצל עכבישים יהיה גבול עליון שיחסום אותם הרבה לפני שהעכברים ייתקלו בו. פשוט בגלל המבנה הפנימי של יונקים בעלי שלד פנימי וצינורות דם. ופרוקי רגליים בעלי שלד חיצוני ובלי צינורות דם.

  עצים צעירים שיגדלו לענקים לעומת פרחים שזהו שיא גודלם.

  בניין רב קומות בתחילת בנייתו לעומת בקתת עץ.

  לכלב לא רק מוח קטן משל אדם או קוף אלא שחסרים שם מבנים שייחודיים לקופים ואחכ לבני אדם. קל להפוך כלב לחכם יותר ביחס לכלבים אחרים. קשה לגרום לשנות את הגנטיקה ומבנה מוחו לדומה לאדם שיכול לשוחח על אפלטון.

  Liked by 1 person

 8. אני גם לא חושב שהדבר היחידי שחסר לכלב הוא לדעת לדבר ולקרוא. יש עוד כמה כיווני התפתחות ששווה להשקיע בהם.

  בטבע זוג זאבים, זכר ונקבה, מגדלים, מטפלים ומלמדים את צאצאיהם שחיים יחד בלהקה. גור זאבים לומד ל"עבוד" כלומר להיות זאב בוגר המסוגל לקיים את עצמו, דרך הסתכלות והכוונה מהוריו ובמיוחד אביו. והזכר מלמד ומכווין את הגור/ה שלו.

  לעומת זאת כלבים זכרים לא מטפלים ולא מכשירים את הגורים שלהם. וגם לא מנסים ללמוד או ללמד כלבים אחרים. זו יכולת שהייתה לזאבים ואבדה לכלבים.

  חישבו על כל סוג של כלב עבודה שקיים, ויש שפע של תפקידים, מקצועות, שכלבים ממלאים. האימון הלימוד וההכשרה תמיד נעשים רק בידי בני אדם על כלבים בודדים. אף כלב לא לומד את תפקידו בעזרת כלבים אחרים.

  אם נצליח ליצור גזע כלבים שמלמדים אחד את השני, אבות לגוריהם או כלבים מבוגרים לצעירים, אולי נוכל לקצר לשפר ולהוזיל את תהליך ההכשרה. ואולי גם לתת יותר תחושת גאווה ואושר לכלבים עצמם על הצלחת תלמידיהם.

  Liked by 1 person

 9. אור, לגבי שיתוף פעולה למטרות לימוד, ההנחה היא שקודם אתה יוצר בסיס בחומרה ואז התוכנה תיווצר מאליה. כלומר אם הכלבים יהיו מספיק חכמים, הם יקלטו כבר איזה דפוסים חברתיים יקדמו אותם.

  אהבתי

 10. יש את ניסוי השועלים הכסופים בסיביר המפורסם. בניסוי, הנמשך כבר 70 שנה במכון מחקר בסיביר, בוחרים המדענים כל דור את השועלים הנחמדים ביותר. ואכן, יש כבר תיעוד טוב לשינויים הפזיולוגים הנ"ל, שינויים במבנה המוח ושינויים ברמת הכרומוזומים.

  ראו כאן להרחבה:

  https://www.hayadan.org.il/how-to-change-foxes-into-pets-16011801

  Liked by 4 אנשים

 11. מסכים עם KB לגבי הקשר בין פיזיולוגיה לאינטלגנציה

  כאשר כל מה שיש לך זה פטיש, האם לא כל בעיה נראית כמו מסמר?

  מצד שני , כשיש לך יכולת להשתמש בארגז כלים רחב, אתה משקיע הרבה יותר חשיבה בבחירת הכלי הנכון למשימה, ואולי אף חושב על יצור כלי חדש, אם צריך.

  עם זאת, אני לא אומר שאי אפשר להשביח אינטלגנציית כלבים, אלא שזה ישמש אותם בעיקר כדי להציק לבעלים שלהם לצאת יותר לטיולים, להשיג אוכל טעים יותר, ולהריח פיפי של כלבים אחרים עם יכולת אנליזה הרבה יותר טובה :-). בקיצור, הם יהפכו כלב חכם יותר, לא אדם.

  זה לא ישמש אותם לקריאת ספרים. לא בטוח שהעיניים של כלב בנויות למיקוד קרוב לאורך זמן. עד כמה שזכור לי, לא בטוחים עד היום איך כלב בדיוק רואה.

  קריאת ספרים (וראיית סרטים) היא קריטית פה, כי היא מאפשרת רכישת ידע שהוא לא מחוויות אישיות. הכלב שלי (לדוגמא) לא מתעניין כלל בסרטים, גם אם מופיעים שם אויביו הנצחיים החתולים, להערכתי כי לא קיים אלמנט הריח שמהווה גורם קריטי בעולם הכלבים. דמות חתול, ללא ריח של חתול, היא לא חתול.

  Liked by 2 אנשים

 12. גם עבורנו המצאת הכתב היא מאוד מאוד מאוחרת. אלפי שנים בודדות מול מאות אלפי שנים של חיים אנושיים תבוניים. בכל מקרה, אם יהיו לזה קליינטים בקרב הכלבים אז בני אדם ישמחו למצוא דרכים להחיש להם את התהליך ולקודד להם ידע בחושים שרלוונטיים להם כמו שמיעה או הרחה.

  אהבתי

 13. האם אנחנו באמת רוצים שהכלב שלנו יהיה אינטלגנטי?
  רוב האוכלוסיה סובלת מבדידות, אבל האם הפתרון הוא כלב? יש יתרון בזה שאנחנו לא יכולים לתקשר אתו מעבר לרף מסויים, זה היה הופך להיות מתיש אם היה לי עוד ילד עם זנב בן שבע טרדן מתרוצץ בבית, ומה היתרון בכלב עם שכל של בן 15? שלא לדבר על העלויות. כבר כיום ויטרינר עולה הון תועפות. ואם הרוטווילר יסרב ללכת לויטרינר מה תעשה?
  קראתי על חברה ישראלית שיש לה פטנט להפוך ביצים מופרות של תרנגולות רק לנקבות כיוון שיש כיום חוקי התעללות בבעלי חיים שמונעים השמדת תרנגולים (אולי זו הסיבה שהם רצים תחת החלון שלי ב 4 בבוקר וקוראים בקולי קולות ואני גר במרכז העיר) אז כיום כשהורים מביאים 0.9 ילדים הם ישקיעו בהשכלה לכלב? במורים פרטיים? בית זקנים? תחשבו על עובדים סוציאלים לכלבים, חובות של בעל כלב לחינוכו גידולו ורופא השיניים שלו על פי חוק. כבר שכחתם את הסידרה של הסרטים כוכב הקופים? ככה זה התחיל.
  עדיף כבר כלב רובוט, יקח פחות מ 500 שנה.

  Liked by 3 אנשים

 14. Kb כתב:
  " יש לנו רק דוגמה אחת לתהליך אבולוציוני שיצר תודעה אינטליגנטית, ובתהליך הזה התפתחות המוח היתה במקביל לשינויים פיזיולוגים אחרים שהיו נדרשים להתאמה לשיפור השכלי. …"
  —————–
  הטענה שקיים רק מין אחד בעל תודעה עצמית – היא כנראה משאלה של בני אותו מין. אולי בכדי להשקיט רגשי אשמה אפשריים על מה שבני מין זה מעוללים לבעלי חיים אחרים.

  אמנם לא ניתן להוכיח שלאדם קיימת תודעה (בעיית הגוף והנפש בה עסק רבות, בין השאר, ישעיהו ליבוביץ).
  אך באותו אופן – גם לא ניתן להוכיח שלחיות כמו קופים, פילים, דולפינים ועורבים *אין* תודעה עצמית.

  כבר הוכח שיש חיות שפועלות על פי תחושת צדק או הוגנות. גם אם בשל כך הן מאבדות תמריצים. בעיני רמז, מאוד מאוד עבה, שיש להן מודעות עצמית. למרות שזו לא יכולה להוות הוכחה ניצחת.
  גם מנהגי האבלות של חלק ממיני בעלי חיים רומזים, לפחות בעיני, על תודעה עצמית.

  קטע מכתבה על נושא אבלות של בעלי חיים :
  " … העורבים אינם היחידים שמגלים מנהגי אבלות. אימהות שימפנזות מסרבות להיפרד מעולל שמת ונושאות אותו על גופן במשך ימים ואף שבועות. פילים נשארים ליד גופתו של חבר לעדר הרבה לאחר המוות, בודקים ונוגעים, ואף עוצרים לבחון וללטף עצמות פיל שהם מוצאים בדרכם. שימפנזות מסוג בונובו (ננסיים) ממש זועמים כאשר מתרחש מקרה מוות של אחד משלהם, והם זורקים אבנים והולמים על חזהו של חברם המת בתסכול. צער בעקבות מוות נצפה גם בחיות משק כגון עיזים, חזירים וברווזים, וגם באוקיינוס, כאשר אימהות דולפין נצפו כשהן דוחפות את הגופה של הצאצא לפניהן. גם כלבים וחתולים מסוימים מסרבים לאכול ואף מקוננים כאשר חבר על ארבע מת, וכותבת שורות אלה אף היתה עדה לחתול אשר ישב ליד גופתה של אחותו המתה במשך לילה שלם, ולמחרת פשוט נעלם.

  מתאבלים גם על בעלים

  חוקרים מצביעים על כמה מאפיינים התנהגותיים שבאמצעותם ניתן לזהות חיה שמתאבלת, בדיוק כמו כל אחד שחווה דיכאון או אובדן: חוסר מרץ, חוסר תיאבון וירידה במשקל. עם זאת, החיות שנראה כי הן חוות מוות בצורה הכי "אנושית" הן דווקא פילים.
  אחד ממקרי המוות שהיממו את הקהילה המדעית היה של הפילה האפריקנית אלינור, שמתה ב־2003 בפארק הלאומי בקניה. אלינור היתה מנהיגת העדר, ושישה חדשים קודם לכן אף המליטה פילפילונת. בשל מחלה שתקפה אותה היא התמוטטה בנוכחותה של גרייס, פילה אחרת בעדר. גרייס קראה בקול וניסתה לדחוף את אלינור ולהעמיד אותה על רגליה בעזרת החטים שלה. כאשר אלינור מתה למחרת, פילה נוספת בשם מאווי נעמדה מעליה, ניענעה אותה ובחנה אותה. במשך שבוע שלם ביקרו צאצאיתה של אלינור והנקבות האחרות בעדר את שרידיה, והן המשיכו לבוא גם אחרי שטורפים גילו את המקום. …."

  Liked by 2 אנשים

 15. מבלי להתייחס לרעיון המוזר של יצירת כלב עם מוח של אדם (לי נשמע כאילו מאמר זה הוא איזו בדיחה).
  מבלי להתייחס לעובדה שמבחני איי. קיו. בודקים רק חלק מיכולותיו של האדם.
  מבלי להתייחס לעובדה שלא מובן כלל מאיפה המחבר הגיע למסקנה שלכלב יש איי. קיו. 25 ואיך בכלל אפשר להשוות בין כלב לאדם.
  מבלי להתייחס לעוד עובדות נוספות –
  יש דבר אחד ברור: אי-אפשר לשפר את יכולותיו של אף יצור חי ללא הגבלה. נניח למשל שאנחנו רוצים ליצור גזע של כלבים הכי חכם (עד כמה שאפשר) אנחנו מוגבלים למאגר הגנטי של הכלבים. כלומר נוכל ליצור ע"י הכלאה כלבים יותר ויותר חכמים אבל השיפור ילך ויקטן מדור לדור עד שלבסוף יעצר. הוא יעצר כאשר יווצרו הכלבים הכי חכמים שניתן ליצור מכל קומבינציה של הגנים של כלבים אלו.

  אהבתי

 16. ארנ, דבריך חותרים תחת האבולוציה. אני יודע שאתה לא מאמין באבולוציה. אבל כל המדענים בעולם כן מאמינים, וברור להם שאפשר להשביח עד אין קץ. מיצורים פרימיטיביים נוסח חסרי החוליות והג'וקים יצאו בסוף, אחרי מאות מיליוני שנים של עוד השבחה ועוד השבחה, בני אדם כמו אינשטיין, מוצארט, טיורינג ואמא תרזה.

  אהבתי

 17. קמיליה, שאלת הרגשות והתודעה של בעלי חיים היא אחת השאלות הקשות ביותר. המשפט, שמייצג בסוף את ההכרעה של החברה בנושא, מקבל הכרעות שרירותיות למדי: מותר לאכול פרה או חזיר (לפחות מבחינת המשפט החילוני), אבל להרוג כלב זה מעשה פלילי שיושבים עליו בכלא.

  Liked by 1 person

 18. תמריץ, מי אמר שהתבונה היא מתנה?
  כִּי בְּרֹב חָכְמָה רָב כָּעַס וְיוֹסִיף דַּעַת יוֹסִיף מַכְאוֹב.
  כלבים נראים לי כמו יצורים די מאושרים כרגע. להפוך אותם לחכמים כדי שיוכלו לקחת ציפרלקס וללכת לפסיכולוגים? נשמע כמו התעללות.

  Liked by 3 אנשים

 19. לאשר,
  כתבת:
  " … כיום כשהורים מביאים 0.9 ילדים הם ישקיעו בהשכלה לכלב? במורים פרטיים? בית זקנים? תחשבו על עובדים סוציאלים לכלבים, חובות של בעל כלב לחינוכו גידולו ורופא השיניים שלו על פי חוק. כבר שכחתם את הסידרה של הסרטים כוכב הקופים? ככה זה התחיל.
  עדיף כבר כלב רובוט, יקח פחות מ 500 שנה."
  ———

  דווקא כיום, כשמבוגרים רבים מביאים לעולם 0.9 ילדים ומטה, אך סביר שרבים יותר ויותר יבקשו לאמץ חיות מחמד.
  בעולם המערבי, מסתמנת עלייה מתמדת בשוק מוצרי הספיגה למבוגרים + ירידה מתמדת בשוק מוצרי הספיגה לתינוקות + עליה מתמדת בשוק המוצרים לחיות מחמד ומזונן.

  האמן לי שלמרות העלייה המתמדת ברמת ההשקעה בחיות מחמד – הפער בין ההשקעה הנדרשת בילד אנושי לבין ההשקעה בחיה, במשך כל ימי חייהם, הוא אדיר.

  קיימים ממצאים מחקרים על מתאם בין אחזקת חיות מחמד לבין בריאות גופנית ונפשית. בעיקר בקרב קשישים אך לא רק. סביר להניח שהאבולוציה האנושית מכוונת אותנו לרצות לחיות בחברה של יצורים אחרים. המוטיבציה לא לחיות לבד הייתה, ותיוותר מאוד משמעותית. (למרות שמוכנה להסכים שלעיתים הימצאות בחברתו של מתבגר/ת היא סבל).

  רוב חיות המחמד שבוחרים אנשים הם כלבים וחתולים, מיעוט בוחר לאמץ יונקים אחרים (כמו איגואנות ושפנים) – אך רק מיעוט קטנטן בוחר לאמץ לא יונקים. כמו ציפורים ונחשים.
  מכאן שאני משערת שימצא גם מיעוט שיעדיף רובוט על פני כלב או חתול. אך מניחה שהרוב יעדיפו יצור חי, בעל דם חם, רגשות וטמפרמנט משלו.

  ן

  Liked by 1 person

 20. נזכרתי בניסוי אכזרי, שמתקשר אסוציאטיבית לשאלת סוג חיית המחמד / רובוט אותו יעדיפו בני אדם.
  (כמו גם לשאלת האטימות של המין האנושי כלפי בעלי חיים אחרים).

  הועתק מהויקיפדיה:

  " … אם המגבת ואֵם התיל הוא כינוי לניסוי בפסיכולוגיה שנעשה בקופי רזוס ודווח על ידי הפסיכולוג החוקר הארי הארלו ואשתו מרגרט קואן הארלו בשנת 1965[1]. הניסוי הפך לציון דרך בפילוסופיה של החינוך, בענפי פסיכולוגיה שונים כגון תורת האישיות ופסיכולוגיה התפתחותית ובתפיסת זכויות בעלי חיים באתיקה של המדע.

  מהלך הניסוי
  ——————–
  החוקרים רצו לבדוק האם תינוקות נקשרים רגשית לאמהותיהם בזכות סיפוק צורכיהם החומריים או בזכות גילויי חיבה כמו ליטופים. לכן הם עיצבו ניסוי שבו הם הפרידו קוף רזוס תינוק מאמו ושמו אותו בכלוב שבו שתי בובות דמויות קופת רזוס בוגרת. בובה אחת הייתה עשויה מחוטי תיל והכילה בקבוק חלב (אֵם התיל). הבובה השנייה הייתה עשויה מספוג רך וצופתה במגבת (אֵם המגבת). שאלת המחקר הייתה: האם תינוק הרזוס יבלה את רוב הזמן עם אם התיל, המספקת רק צורך גופני, או עם אם המגבת, המספקת רק מגע רך?

  תוצאת הניסויים הייתה ברורה: תינוק הרזוס בילה את מרבית זמנו עם אם המגבת וניגש אל אם התיל רק כדי לאכול. תוצאות אלה חזרו על עצמן עם תינוקות רזוס רבים ובווריאציות רבות של הניסוי. באחת הווריאציות שמו את שתי הבובות בסמיכות זו לזו ותינוק הרזוס נהג לשבת בזרועות אם המגבת ולמתוח את הצוואר כדי לשתות מאם התיל. בווריאציה אחרת היו שתי בובות מגבת שרק לאחת מהן היה בקבוק חלב ורק לשנייה הייתה מערכת חימום שמדמה חום גוף של קופה בוגרת. תינוק הרזוס העדיף לבלות את זמנו עם הבובה המחוממת.

  החוקרים קיבלו השראה לעריכת ניסוי זה כאשר הם ערכו ניסויים על למידה עם תינוקות קופים שהופרדו מאמהותיהם. בניסוי על הלמידה הייתה שמיכת פיקה בכלובו של כל תינוק קופים והתינוקות הראו תגובות דיכאוניות כאשר השמיכות נלקחו אל הכביסה.

  ביקורת
  ————-
  הביקורת האתית נגד ניסויים אלה טענה שהם אכזריים כלפי תינוקות הרזוס וכלפי האמהות שתינוקות הרזוס נלקחו מהן אחרי הלידה. קופי רזוס הם יצורים דומים מאוד לבני אדם והם חשים סבל דומה בנסיבות דומות. מעבר לזאת, צירופן של אם המגבת ואם התיל גם יחד, לא סיפק את צרכיו הרגשיים של התינוק והקופים שהשתתפו בו פיתחו הפרעות תקשורת, נטיות אלימות וסטיות מין.

  כיום, ניסויים בחולייתנים ובמיוחד בקופים, נזקקים לאישורים מיוחדים מועדת האתיקה. סביר שניסוי כזה היה מאושר היום בתנאי שייעשה במעט חזרות ובמעט וריאציות – כלומר היו מציעים לו חלופת צמצום. …."

  Liked by 2 אנשים

 21. תמריץ:
  אני אומנם לא מאמין באבולוציה אבל מה שאמרתי כאן לא חותר תחת האבולוציה.
  יש גבול להשבחת גזע מסוים ע"י הכלאה והגבול הזה זה מאגר הגנים שיש לאותו גזע. לכן ניתן להשביח כל גזע בדרך של הכלאה עד גבול מסוים וזהו. אי-אפשר להשביח יותר את הגזע.
  גם המדע לא מאמין שהאבולוציה התרחשה בדרך זו. אין שום תאוריה מדעית שקובעת שכך זה קרה. אי-אפשר שבדרך זו יווצרו מיצורים פרימיטיביים בעלי-חיים. אי אפשר שבדרך זו יווצר ממכרסם קטן קןף ומקוף יווצר אדם. המדע מאמין שאותם תהליכים נוצרו בגלל מוטציות ולא בגלל הכלאות. מוטציה זה תהליך שבו חל שיבוש בהעברת הגנים ונוצרו גנים חדשים שלא היו קודם לכן. לטענת המדע זהו התהליך שגרם להשבחה.
  כמעט 100% מהמוטציות הן מוטציות שליליות אבל לטענת המדע חלק מהמוטציות הן חיוביות ושורה ארוכה של מוטציות גורמת לבעל חיים מסוים להפוך למשהו אחר.

  Liked by 2 אנשים

 22. קמיליה, בוקר טוב
  הנושא היה חיית מחמד אינטלגנטית. כלפי חייה אינטלגנטית יהיו יותר מחוייבויות ועלויות גבוהות. מה היתרון?
  כפי שהצביע תמריץ פרה אנחנו יכולים לאכול, כלב זה כבר רצח. התרבות שלנו התעדנה ואפילו ניתוח צפרדעים בבתי ספר לא מתקבל טוב. אם הבשר שלנו יגיע ממעבדות יש להניח שכל הריגה של בעל חיים כבר תחשב בקרוב ברברית ואסורה.
  המשטרה עוצרת כיום בני מיעוטים שמסיעים כבשים בתא המטען על התעללות. שמעתי שהמשטרה הוזעקה לשפת הירקון לאתר מישהו שנראה הולך עם ברווז תחת הזרוע, חשש התעללות בבעל חיים. יש דברים שהיה מותר לעשות לפני 20 שנה וכיום אסור, גם בפוליטיקה גם בהתנהגות בחברה.

  כלב אינטלגנטי יחייב התחשבות ועלויות גבוהות מאד, בית זקנים עבורו הרי חייו קצרים ותחשבי על כאב הלב שיהיה לך באובדן בן משפחה, שוב ושוב ושוב. עד שיוכלו לעשות אותו אינטלגנט בוודאי ימצאו דרך שתמנע צורך במוצרי ספיגה לזקנים.
  אם את מתכוונת שכלב חכם יוכל להחליף פיליפינית לעת זיקנה? יתכן, אני לא חושב כמוך שהאבולוציה דוחפת אותנו לחפש מינים אחרים כבני חברה. כיום כלב חמוד, נוח,אוהב, ודורש מעט יחסית. כלב אינטלגנטי יחייב הרבה יותר פשרות ויהיה גם אנוכי יותר.
  לא עדיף לעשות את הפיליפינית אינטלגנטית יותר?
  חבל שלא התגברנו על המוסכמות החברתיות והתחלנו לייצר במודע בני אדם עם IQ גבוה יותר. עוד אלברט אינשטיינים. זה רק לטובת האנושות. עושים את זה עם פירות וירקות ותרנגולות, למה לא עם בני אנוש?
  במקום כלב רובוט, אפשר לייצר אדם רובוט, לא יהיו לך רגשי אשמה שהוא עושה את כל העבודה ודואג לך, הוא יתאים את עצמו לטעמך רגשותיך. הוא ייעץ לך ויהיה שותף שעושה אותך יותר ממה שאת.
  זה כנראה הכיוון. את לא מתייעצת עם סירי? עבורי ועבור כמה מידידי היא כבר בת חברה.

  Liked by 1 person

 23. קמיליה
  הבעיה העיקרית עם ניסוי קופי הרזוס הוא שהוא מטומטם לחלוטין.
  מטרת החוקרים היתה להוכיח, ברוח הסיקסטיז, כי ההיקשרות של הגור (או התינוק) לאימו קשורה יותר לחום ואהבה ולא למזון שכן all you need is love.
  מה למעשה הוכיחו שם? שגור קופים יעדיף להתחבק ולנמנם על מגבת נוחה מאשר על חוט תיל, ויבוא לאכול איפה שיש אוכל. נו שיט, שרלוק.
  זה מקרה מובהק של פרשנות אנושית להתנהגות חייתית שמושפעת מההטיות התרבותיות של החוקרים.

  Liked by 2 אנשים

 24. https://www.news1.co.il/Archive/0043-D-157970-00.html
  פריצת דרך במחקר היתוך לאנרגיה נקייה
  חוקרים הצליחו ליצור היתוך שתוצאתו רווח אנרגיה נטו, ללא פחמן ופסולת רדיואקטיבית

  וזה כנראה יצטרף לבלונים שכתוב עלים מחשבי קואנטום, מכוניות אוטונומיות, תרופות אימיונוטרפיות לסרטן, משיח בדרך

  אהבתי

 25. רוזנברג נחום, יכול להיות שהם השיגו "רווח אנרגיה נטו" אבל להבנתי זה עדיין לא בטוח כי הם צריכים להשלים חישובים מהחיישנים בניסוי. מעבר לכך האנרגיה נטו היא תיאורטית כי אם תנסה להפיק משהו מועיל מהאנרגיה – חשמל למשל – כבר תעבור להפסד אנרגטי.

  לגבי מכוניות אוטונומיות אנחנו כבר שם לפחות במקרים מוגבלים כמו תנועה בתוך קמפוס או ערים מאוד מסויימות. גם לגבי תרופות אימיונותרפיות לסרטן, יש התקדמויות בתחום כל הזמן וחלק מהתרופות מראות יעילות במקרים מסויימים. נכון שיש הרבה רעש בתחום אבל לדעתי נראה פריצות דרך בתחום האימיונותרפיה בשנים הקרובות.

  Liked by 1 person

 26. אמחייה, יש בכל דבר הרבה יותר הבטחות, מסיבות מקצועיות (תקציבים) מאשר התקדמות. אלא שההרבה יותר עלה מדרגה ומתקרב לפיק ניוז. גם התרופות האימיונטרפיות עוזרות ל 1 אחוז מהמטופלים, אלו שהסרטן שלהם תורשתי והכל אחרי פריצת דרך רעיונית. מתקדם בצעדי צב. זוכר חיסוני קורונה? להזכירך לפני 3 שנים בחדשות דיברו בהתרגשות על כך שאוטוטו לא יהיו רשיונות נהיגה או מכוניות פרטיות או רמזורים ועל כך שלא יהיה צורך במקומות חניה היות והמכונית תסתובב ותחפש נוסעים. הוי כנרת שלי, ההיית או חלמתי חלום? אגב גם דובר על מוניות מעופפות. תוסיף לרשימה טיסות למאדים. בבל"ת.
  האם אלו הטעיות במכוון? או טמטוםז? כל כך הרבה חברות השקיעו הון עתק ברכב אוטונומי ונסוגו עם הזנב בין הרגליים, כך גם יהיה במחשבי קואנטום והיתוך קר. אני אפילו מטיל ספק בעתיד מכוניות חשמליות.

  בכלל כבר אי אפשר להעריך כראוי שום דבר, מרוקו בין 4 הראשונות? הכל זריקת קוביה.
  משפט נתניהו. שנה שעברה הטענה היתה שהוא מתכוון להעביר פסגת התגברות כדי להציל את עצמו מהכלא, ועכשיו
  שהוא נלחם בכל מאודו נגד, שיש לו הסכם בלתי כתוב והוא לא יגע בבית המשפט והם בתמורה יוציאו אותו זכאי כשלג (הרי מי יזכור בהסטוריה את כל הפרקליטים הקטנים והמנדלבליטים) . הוא יפרוש בניצחון גדול מבלי שהמורשת שלו תוחתם בשחיתות, ושהשמאל עושה טעות כשהוא מנסה לסלק אותו היות ובלעדיו הדתיים והימין יעמדו על שינוי בבית המשפט. ואיפה הצדק משחק תפקיד במשוואה? כבר אי אפשר להאמין לכלום מה שקורה מסביבנו. הכל בוג'אראס.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: