המהפך באמריקה ושיקולי ההמשך

כולם ציפו שבחירות האמצע יביאו למהפך בקונגרס שיעבור לשליטת הרפובליקנים. זה לא קרה באופן מלא. קרה חלקית בבית הנבחרים, אם כי המירוצים שם עדיין צמודים מאוד. אבל מהפך אחר בבירור קרה במהירות מדהימה – הממסד הרפובליקני כולו איבד בטראמפ כל עניין, אחרי שגילה שהבוחרים אינם מוקסמים עוד ממנו ומהמועמדים המטורללים שהוא מקדם. יש מתקפה מתואמת מכל כיוון, בכל כלי התקשורת שמזוהים עם הימין, שמטרתה לרומם את מושל פלורידה דיסאנטיס, שניצח ניצחון מדהים בבחירות הנוכחיות, על חשבון טראמפ. ויש אפילו סימנים ראשונים שהבוחרים מתחילים להשתכנע – סקר בקרב רפובליקנים הראה שדיסאנטיס מתחיל להוביל מול טראמפ.

גם מבחינה הגיונית אפשר לשאול: מה הטעם בדבקות המטורללת הזו בטראמפ. נכון, פעם טראמפ קסם לבוחרים הרפובליקנים כשהיה היחיד שהעז לבטא דעות פופולאריות בקרבם: בפרט התנגדות להגירה. אבל דיסאנטיס עולה על רבו טראמפ. הוא זה שדאג לשלוח טיסות עם מהגרים מטקסס לעיירות של האליטה הלבנה הליברלית (אפילו שכמושל פלורידה, מה לו ולטקסס), בטריק שאיתמר בן גביר ומיכאל בן ארי היו ראשונים להפעיל בבריכת גורדון.

אולי אפשר להגיד שבעליית דיסאנטיס יהיה פיתרון לפרדוקס הביביסטי-טראמפיסטי. איך שתי מדינות קרובות זו לזו תרבותית וערכית, ארה"ב וישראל, בחרו שתיהן במנהיג ימין שנוא על האליטות ואימצו סביבו פולחן אישיות מטורף, אבל האחת בחרה באדם שלצד פולחן האישיות הנרקיסיסטי הוא מאוד מוכשר וכשיר לתפקיד (ביבי), והאחרת בחרה במישהו עם מנטליות של ילד בן שמונה (טראמפ). אם דיסאנטיס יחליף את טראמפ, נישאר עם השנאה העמוקה של האליטות, אבל נקבל מנהיג כשיר יותר באמריקה.

הרבה יכול להשתנות בשנה וקצת שנותרה עד תחילת הפריימריז הרפובליקניים באמריקה. למשל, הגשת תביעה פלילית נגד טראמפ. לתביעה כזו יכולות להיות הרבה משמעויות. ואם התובע הכללי באמריקה, איש המפלגה הדמוקרטית, מונע גם על ידי שיקולים פוליטיים נסתרים, יהיה לו הרבה מה לשקלל. מצד אחד, תביעה כזו תוכל לסכל סופית את הקריירה הפוליטית של טראמפ ולבוא איתו חשבון על כל מעלליו. מצד שני, אם במילא טראמפ מפסיד לדיסאנטיס, מה הטעם להפוך אותו לקדוש מעונה בעיני הרפובליקנים. מצד שלישי, אדרבה שיהיה קדוש מעונה – טראמפ כמועמד הוא נוח יותר למפלגה הדמוקרטית. מצד רביעי, אם טראמפ יפסיד בפריימריז לדיסאנטיס וגם יסתבך בהליך פלילי, אין סיכוי שהוא יתחרה בבחירות הכלליות כמועמד שלישי עצמאי. הוא יצטרך את החנינה מהנשיא דיסאנטיס. כאן יש לציין שאין שום מניעה שטראמפ ירוץ לנשיאות מהכלא ואפילו יכהן משם. כפי שהגדיר זאת המלומד החוקתי הבולט באמריקה, לורנס טרייב

היו נשיאים שהגדירו את הבית הלבן כבית כלא, אבל החוקה אינה קובעת שזהו בהכרח בית הכלא היחיד שממנו אתה יכול לשרת כנשיא

ייתכן שעדיף שלא להגיש כתב אישום נגד טראמפ מבחינת הדמוקרטים. מוטב להם להניח לטראמפ לשקוע בנרקיסיזם שלו ללא הפרעות פליליות ועד הסוף. הריצה האפשרית של טראמפ כמועמד שלישי יכולה לעבוד לטובתם ולחבל קשות בסיכויי הרפובליקנים בבחירות 2024 שיהיו, כך נראה כרגע, דיסאנטיס נגד ביידן.

25 תגובות על ״המהפך באמריקה ושיקולי ההמשך״

 1. ביבי מוכשר לתפקיד? בימים אלה ממש הוא מוכר את עתיד המדינה הציונית , וגם לפני הוא לא היה מנהל מוצלח במיוחד

  אהבתי

 2. ההתנהלות של ביבי במו"מ הקואליציוני זאת חזרה על הטעויות של הקדנציות הקודמות שלו.
  במקום לתת לסמוטריץ ומפלגתו תפקידים אזרחיים בנושאי פנים כמו שהם ביקשו (אוצר, משפטים, ביטחון פנים, … ), הוא דוחף אותו לאזורים שמשפיעים על מדיניות החוץ כמו ביטחון.
  סיכוי טוב שגם ביטחון הוא לא יתן להם אלא ידחוף אותם לתיקים קטנים (חינוך + תיקים קטנים) ואז התוצאה תהיה שוב כמו עם בנט. איתגור קבוע מימין.

  נ.ב.
  ממליץ גם-כן על הניתוח של מיכה גודמן. תודה משה.

  Liked by 2 אנשים

 3. אנונימי, יש להבחין בין ״מוכשר״ כעניין של יכולת שזהו נתון אובייקטיבי לא ערכי, לבין זה שאדם יכול להשתמש בכישוריו כדי לבחור בין טוב לרע ולהחליט לבחור ברע.

  אהבתי

 4. ההבדל בין סמוטריץ׳ באוצר וליכודניק בביטחון לבין סמוטריץ׳ בביטחון ודרעי באוצר הוא עצום. בחירה של ביבי באופציה השנייה תהיה מהלך תמוה מאוד שיבשר רעות לממשלה החדשה.

  Liked by 1 person

 5. א. " … יהיה פיתרון לפרדוקס הביביסטי-טראמפיסטי. איך שתי מדינות קרובות זו לזו תרבותית וערכית, ארה"ב וישראל, בחרו שתיהן במנהיג ימין שנוא על האליטות ואימצו סביבו פולחן אישיות מטורף …"
  ____________________
  ניתן לחשוב גם על השערה חלופית:
  כל מנהיג ימין *מצליח* יהפוך לשנוא, מעצם הצלחתו, על האליטות השמאלניות.
  גם לנתניהו וגם לטראמפ רשימת הישגים והצלחות שקשה מדי לשמאל להתמודד אתן. לפיכך, הם מונעים לפסול אותם בתואנות שאישיותם לקוייה בבסיסה. (כמו גם אישיותם וכישוריהם השכליים של כל מי שבוחר להצביע עבורם, במקום למועמד השמאל הראוי הרבה יותר).
  זהו התחליף, הפסיאודו בוגר, לשימוש של ילדים בשמות גנאי ליריבים, במהלך ויכוחים ועימותים, כתחליף לנימוקים לגופו של עניין.

  ב. "… בחירות 2024 שיהיו, כך נראה כרגע, דיסאנטיס נגד ביידן."
  ______________________
  משפט חוזר במהלך ליל הבחירות ברשתות הטלוויזיה האמריקאיות:
  Too close to call.
  מוצא חן בעיני שהם לא הסתכנו בהכרזה על אחד המועמדים כמנצח – כל עוד התוצאות נראו צמודות מדי.
  הייתי מאמצת זהירות זו.

  נראה לי שעדין מוקדם מדי מכדי לקבוע האם דיסאנטיס יהיה מועמד המפלגה הרפובליקאית לנשיאות.
  מסכימה שסיכויי טראמפ נפגעו קשות מהרגע שבו עבר מעמדת הווינר לעמדת הלוזר. ואולי גם בשל חוסר יכולתו / נכונותו להכיר באחריות שלו עצמו לכישלון (או לפחות לחלקו).
  אך להזכיר, יש לרפובליקאים עוד מספר מועמדים אפשריים בנוסף לטראמפ ודיסאנטיס.
  לדוגמא (החביבה עלי) ניקי היילי.

  אני סקפטית אף יותר לגבי הסיכוי שהדמוקרטים יבחרו להריץ את ביידן שנית. אמנם נראה שנשיאותו נוחה לאובמה ולצוות חסידיו, כמו גם לפקידות הבכירה של המפלגה הדמוקרטית. הם כנראה מצליחים לתמרן היטב את הנשיא הנוכחי של ארה'ב.
  מצד שני, נראה שתפקודו הקוגניטיבי של ביידן הולך ומדרדר. קשה לי להניח שהם (והציבור הרחב) יסתכנו בהימור על כך שהמצב הנוכחי של ביידן לא יורע משמעותית ב 6 השנים הקרובות.

  לו הייתי חייבת להמר על שם המועמד הדמוקרטי לנשיאות ב 2024 הייתי נוקבת בשמה של מישל אובמה הרבה לפני שמו של ביידן. אבל. כפי שכבר ציינתי, מוקדם מדי מכדי להכריז על המנצח/ת.

  Liked by 1 person

 6. ניקי היילי אכן נראית (לפחות מרחוק) כמועמדת טובה (גם לנו).
  אולי היא מחכה שטראמפ יצא מהמרוץ ודיסאנטיס יותש במאבק מול טראמפ ואז היא תיכנס.

  אהבתי

 7. אל לנו להתערב בזהות המועמד הרפוליקני כל עוד הוא טוב לנו.
  הסרטון של דהסאנטיס טוב, אבל אני מנחש שאפשר למצוא סרטונים טובים גם עבור נייקי היילי.
  המטרה צריכה להיות מועמד טוב שמנצח ושהוא בעדנו.
  אחרי-כן, את שאר העבודה יעשו קשרי החוץ של מדינת ישראל ושדולות יהודיות בארה"ב (כנראה לא איפא"ק).

  אהבתי

 8. גבר אחד נכנס לחנות ענתיקות כשלפתע לוכד את עיניו פסל עתיק ומסתורי למראה של חתול. "כמה על הפסל הזה?" הוא שואל את המוכר, וזה עונה לו: "200 שקלים לפסל, 2,000 לסיפור שמאחוריו". לאיש ממש אין כוונה לשלם סכום גבוה כזה על סיפור שכלל לא משנה לו, אז הוא משלם למוכר 200 שקלים ומסרב לסיפור. "אתה עוד תתחרט על זה", אומר המוכר, "אני מוכן להתחייב שאתה תרצה לחזור לכאן לשמוע את הסיפור של הפסל הזה!". האיש יוצא מהחנות עם הפסל וממשיך להסתובב בעיר ולעשות קניות. אחרי שהוא יוצא מהחנות הבאה הוא רואה 3-4 חתולים בפינת רחוב מתבוננים בו, אבל הוא לא מתייחס לזה יותר מדי. הוא מתחיל ללכת עד שהוא מגיע למעבר חצייה ובזמן הרמזור האדום הוא פתאום רואה שכבר יש כמעט 10 חתולים במרחק של כ-5 מטרים ממנו, פשוט בוהים בו. האיש מתחיל להילחץ ומגביר את קצת ההליכה שלו, פונה בין רחוב לרחוב כדי לנסות להשתחרר מהמעקב החתולי המוזר, אך בפעם הבאה שהוא מגיע למעבר חצייה הוא רואה שיש כבר כ-30 חתולים שהולכים אחריו. ברגע שהרמזור של מעבר החצייה מתחלף האיש רץ במהירות לעבר הטיילת העירונית והמזח הראשי שלה. כשהוא מגיע לשם, כבר רצים אחריו כ-200 חתולים והוא נראה ממש כמו החלילן מהמלין. האיש המפוחד מגיע לקצה המזח והחתולים חוסמים לו את נתיב הבריחה, אז הוא נתקף בפאניקה וזורק את הפסל למים. למרבה הפתעתו, כל החתולים מיד קופצים למים בעקבות הפסל ועוזבים אותו לנפשו. הגבר המבוהל מיד רץ בחזרה לחנות שבה הוא קנה את הפסל ומתפרץ לתוכה כשהוא כולו רועד ומתנשף. "אמרתי לך שאתה תחזור לפה בשביל הסיפור", אומר לו המוכר. "עזוב אותך מהסיפור" אומר האיש המתנשם, "יש לך פסל של פוליטיקאי?"

  Liked by 3 אנשים

 9. הוא לא מתנגד חיסונים. הוא התחסן בעצמו. הוא אופרטוניסט שמתחנף לבעלי האייקיו הנמוך שהוא זקוק לקולם. אבל ככה זה כל פוליטיקאי.

  אהבתי

 10. ל-557 אלף ישראלים יש תיקים בהוצאה לפועל. על פי כתבה בידיעות אחרונות מיום שלישי 16/11/22.
  https://www.ynet.co.il/economy/article/h1p5wtxls

  בכתבה בעתון טוענים שזה בגלל שיש הרבה ישראלים שמבזבזים כסף ללא חשבון.
  לדעתי זה כלל לא נכון. אם הישראלים יתחילו לחסוך כלומר לא ילכו למסעדות, בתי-מלון, בתי-קולנוע וכו' – אז גם המון ישראלים יאבדו את עבודתם. בתי-מלון, בתי-קולנוע, מסעדות וכו' יסגרו והתוצאה היא שבעלי עסקים אלו יאבדו את פרנסתם ויגיעו לפשיטת רגל. גם העובדים במפעלים אלו יפוטרו ויאבדו את פרנסתם. כלומר זה לא פתרון כי אומנם נבזבז פחות אבל גם נרויח פחות באותה מידה. בנוסף לכך זה יהפוך את הצמיחה לשלילית כי הצמיחה בנויה על כך שנבזבז יותר ויותר.
  לדעתי הממשלה צריכה לייצר יותר כסף.
  באפן עקרוני כאשר הממשלה צריכה כסף היא פונה לבנק ישראל כדי שייצר עבורה את הכסף (שזה בעצם סתם ניירות מקושקשים או רשומות אלקטרוניות במחשב). בנק ישראל מייצר את הכסף הזה, רושם לממשלה חוב (זה לא באמת "חוב") ומעביר לה את הכסף שייצר (לדעתי הוא עושה זאת באופן עקיף דרך הבנקים הפרטיים). לכן כאשר הממשלה מייצרת כסף באמצעות הבנקים נרשם לה חוב מתאים אבל חוב זה הוא לא באמת חוב. אפשר לייצר כסף גם בלי לרשום אותו כחוב. זה פשוט צורת רישום.
  (אציין רק שחוב פנימי של הממשלה זה לא באמת חוב. חוב חיצוני זה חוב אמיתי).
  אם הממשלה תייצר כך כסף ותחלק אותו לאזרחים (בצורת הקלות במס או סובסידיות או מענקים) החוב הפנימי שלה (שהוא לא ממש חוב) יגדל אבל החוב של האזרחים יקטן והם לא יגיעו להוצאה לפועל. כמובן שאי-אפשר לייצר כסף ללא הגבלה כי אז תהיה אינפלציה אבל ניתן לייצר כך עוד כמה מאות מיליארדי שקלים.

  דבר נוסף: הממשלה רוצה שכל הזמן תהיה צמיחה.
  הצמיחה מורכבת מצריכה ממשלתית + צריכה פרטית + השקעות + (יצוא – יבוא).
  היצוא והיבוא מתאזנים פחות או יותר.
  השקעות מחייבות הגדלת הצריכה כי אין טעם להשקיע במשהו אם לא משתמשים בו והשימוש עולה כסף.
  כלומר רק הגדלת הצריכה מגדילה את התל"ג.
  אם הממשלה לא רוצה להגדיל את החוב הפנימי שלה (שהוא לא ממש חוב אלא ענין של הגדרה) אז היא צריכה לגרום לכך שהאזרחים יבזבזו יותר ויותר כלומר יקלעו לפשיטות רגל והוצאות לפועל.
  כדי למנוע מהאזרחים מצב שבו הם יקלעו לפשיטות רגל והוצאות לפועל הממשלה חייבת לייצר עוד כמה מאות מיליארדי שקלים ולתת אותם לאזרחים.

  אהבתי

 11. ארנ, כבר עם כמות הכסף הקיימת במשק יש אינפלציה. הדפסת כסף נוספת עלולה למוטט את ערך השקל. בכל מקרה נראה שהממשלה החדשה תפזר הרבה כספים.

  אהבתי

 12. אכן נראה שהממשלה הולכת לפזר הרבה כסף. נעשה פעם חשבון שהנזק של ההסתדרות למשק הוא מעל 20 מיליארד לשנה – הרבה מעל החרדים והערבים ביחד. אם הצד החיובי בנתניהו – זה שעד עכשו הוא לא גרם נזקים זה אולי הולך להשתנות נראה שהוא הולך להתחרות בהסתדרות
  https://www.makorrishon.co.il/opinion/541611/

  Liked by 1 person

 13. תמריץ & משה:
  הגדלת החוב הממשלתי הפנימי (שאני מזכיר: זה לא ממש חוב אלא רק הגדירו אותו כחוב. ניתן גם היה להגדירו כלא חוב) לא בהכרח תעלה את האינפלציה.
  אינפלציה נוצרת כאשר יש יותר מדי כסף בשוק.
  כסף נוצר ע"י לקיחת חובות.
  מי שלוקח את החובות זה ממשלה, חברות ואזרחים.
  אם הממשלה תגדיל את חובותיה (כלומר הבנק ייצר עבורה יותר כסף) ובמקביל האזרחים יקטינו את חובותיהם (כלומר הבנק ייצר עבורם פחות כסף), לא תשתנה כמות הכסף בשוק וזה לא יעודד את האינפלציה.

  דבר נוסף: נראה לי שהאינפלציה בישראל נגרמת עקב מקורות חיצוניים: עליית מחירי הסחורות בעולם והמלחמה באוקראינה שמקטינה את הייצור של מוצרי הצריכה. נראה לי שזה לא בגלל עודף כסף בשוק.

  אהבתי

 14. אני רוצה לציין עוד משהו: כמובן שהממשלה לא יכולה להגדיל את חובה ולהדפיס כסף ללא הגבלה. הדפסה ללא הגבלה כמובן שתגרום לאינפלציה. אבל בהחלט הממשלה יכולה להגדיל את החוב שלה מ-65% מהתוצר ל-80% – 85% מהתוצר ולהעביר כסף זה לאזרחים. רוב המדינות המפותחות בעולם נמצאות בחוב גבוה בהרבה.

  אהבתי

 15. למשה:
  כשאני אומר שהממשלה צריכה לחלק יותר כסף לאזרחים זה לא בהכרח שהיא צריכה להעביר חוק חינוך חינם מגיל אפס או להגדיל את קצבאות הילדים. באירופה צעד כזה הוא צעד טוב כי האירופאים צריכים באמת להגדיל את הילודה. בישראל צעד זה איננו טוב כי יש בעיה הפוכה. אבל בהחלט אפשר להגדיל קצבאות זיקנה, להקטין מיסים, למכור קרקעות בזול יותר ולא לשאוף למקסם רווח ממכירת קרקעות לקבלנים (כמובן לדרוש מהקבלנים לבנות ולמכור תוך זמן מסוים) ועוד.

  אהבתי

 16. ארנ, אם לאזרחים יש יותר כסף לשלם במכולת זה בהכרח מעלה את האינפלציה. לא משנה איזה משחקים חשבונאיים אתה עושה. הדרך היחידה לפצות על כך היא לתת תמריצים משופרים להתייעלות ולהשקעה שתניב טכנולוגיה חדשה.

  Liked by 1 person

 17. תמריץ:
  לאזרחים לא יהיה יותר כסף.
  הם יקבלו מהממשלה מענקים וזה יגדיל את כמות הכסף שברשותם אבל יקטינו להם את האפשרות לקבל הלוואות כך שזה יקטין את כמות הכסף שברשותם. באופן כללי זה יתאזן. יהיה להם אותה כמות כסף מזומן אבל יהיו להם פחות חובות.

  אהבתי

 18. ומה הסיבות שלא היה מהפך רפובליקני? בתחילת השנה הסקרים הראו להם ניצחון מזהיר מאז

  מלחמה מאחדת את העם עם המנהיג, מלחמת אוקראינה, היה ניתן למנוע אותה אבל לאמריקאים היה אינטרס. הם האחראים למלחמה. ניצחון בבחירות אמצע הקדנציה על חשבון הרס אוקראינה ורוסיה וכמה מאות זקנים קופאים מקור באירופה.

  בידן מנסה להעביר שמיטת חובות לסטודנטים שחייבים כ טריליון וחצי דולר, חוב של סטודנטים חסרי אחריות, האחראים משלמים, ובכלמקרה החוב הזה הוא תולדה של אובמה מאפשר הלוואות לכל אחד במטרה להקל על מיעוטים להתקבל, תהליך שהעלה את שכר הלימוד באוניברסיטאות ויצר גלגל של שכר לימוד עולה כי יש הלוואות שנדרשות כי שכר הלימוד עולה.

  ביטול חוק ההפלות שהגיע בזמן נוח מאד לדמוקרטים ושווק בצורה לא ברורה, ספק אם הזימון שלו היה מקרי.

  אהבתי

 19. מרק לוין מצביע על כך שנדרש היה הרבה מאד כדי לשנות את הסנט, 20 רפובליקנים 14 דמוקרטים עמדו לבחירה. היה על הרפובליקנים להגן על הרבה יותר מושבים הדמוקרטים. ב 2024 33 מושבים יתפנו בסנט מהם 23 דמוקרטים.
  25 מההתמודדויות בקונגרס הסתימו עם פער של פחות מ5% בין המתמודדים, בחלקן אלפי ואפילו מאות קולות.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: