בחזרה לפנטזיה אמריקנית

בכל מקום שומעים על ישראלים שרוצים להגר בעקבות תוצאות הבחירות, ובסקר האחרון בטלוויזיה דיברו על המספר המבהיל: 30%. זו הזדמנות בשבילי להוציא מהבוידעם פוסט ישן נושן, שעסק ברעיון להביא את ארה"ב אלינו במקום לבוא אליה בעצמנו. כתבתי לפני שבע שנים רשומה נרחבת על השאלה: האם כדאי לישראל לחתור להפוך למדינה ה-51 של ארה"ב. זה הפוסט הישן. לכאורה בכך נפתור את רוב בעיותינו. החוקה תגן על הפרדת הדת מהמדינה (אם כי בהחלט עדיין יכול להתפתח סוג של אלבמה פה, מדינה אדוקה ונחשלת), הצבא האמריקני ימנע מאיתנו איומים קיומיים. מצד שני בשבע השנים שחלפו מאז הפוסט עוד לא ראיתי התקדמות בהתמודדותה של ארה"ב עם הגירה לא חוקית, וזו נותרה בעיה לא פתורה: הערבים והאפריקנים יהגרו לפה ויהפכו לאזרחים אמריקניים, וזה לא טוב לא לנו ולא לאמריקה.

14 תגובות על ״בחזרה לפנטזיה אמריקנית״

 1. אתה כנראה לא יוצא מהבית. ולא נוסע באוטובוס. הרחובות מלאים בערבים, גם בתל אביב, והמוכרים בויקטורי על דיזנגוף אלו שלא מדברים רוסית הגיעו מארץ כוש. אנחנו כבר לא לבנים, תעלה על האוטובוס לבת ים, מושבת מצורעים. לא פשוט יותר לבקש את הבריטים שיחזרו ויקבלו את הקולונייה שלנו? נקבל דרכונים בריטים.

  אהבתי

 2. ערבים מוגדרים כמדומני כלבנים במרשמים הסטטיסטיים באמריקה. זה מאוד מתסכל אותם כיום כי זה לא נחשב גזע מוחלש.

  אהבתי

 3. לאחרונה פרופ' אודי מנור הוסיף לכותרת הבלוג שלו את התואר "היסטוריון ציוני".
  מה שחיזק בי את האמונה שעדין מוקדם להספיד את *כל* השמאל הישראלי. חלק מהשמאל הציוני סוף סוף התעורר להשיב מלחמה.

  ####################
  מילים לשיר
  ——————-
  שיר השיירה

  מילים: עלי מוהר
  לחן: עממי יווני
  אריק איינשטיין

  ***
  בלשונות רבות מספור דיברנו
  וזה את זה כמעט בכלל שלא הכרנו
  ומקומות רבים מאוד עזבנו
  ורק מקום אחד רצינו ואהבנו
  ומקומות רבים מאוד עזבנו
  ואל הארץ, אל הארץ באנו.

  ונמשכת שיירה
  מן המאה שעברה
  רחוקים כבר היוצאים
  איכרים וחלוצים
  שעמלו עבדו בפרך
  בלי לראות את סוף הדרך
  ועכשיו עוברים אנחנו
  לא שקטנו ולא נחנו
  לא ימשיכו בלעדינו
  זוהי הרפתקת חיינו.

  מגטאות ומחנות הגחנו
  אל הביצות ואל הישימון הלכנו
  מקצות ערב, מרוסיה ופולניה
  הדלקנו אור גם בדימונה גם בדגניה.
  מקצות ערב, מרוסיה ופולניה
  הדלקנו אור גם בדימונה גם בדגניה.

  ומכל הגלויות
  ועם כל הבעיות
  עם נוצר וארץ קמה
  ושפה אשר נרדמה
  שוב התחילה מתעוררת
  ומדברת ומדברת
  מסביב יהום הסער
  רב הקושי והצער
  אבל יש על מה לשמוח
  יש עוד אומץ, יש עוד כח.

  איך ישראל צומחת מסביבנו
  היא חזקה יותר מכל חסרונותינו
  וגם הנגב עוד יהיה פורח
  ועוד נדאג שהזקן יהיה שמח.
  וגם הנגב עוד יהיה פורח
  ועוד נדאג שהזקן יהיה שמח.

  ומכל הגלויות
  ועם כל הבעיות
  מסביב יהום הסער
  רב הקושי והצער
  אבל יש על מה לשמח
  יש עוד אומץ, יש עוד כח.
  ונמשכת שירה
  מן המאה שעברה
  רחוקים כבר היוצאים
  אכרים וחלוצים
  שעמלו עבדו בפרך
  בלי לראות את סוף הדרך
  ועכשיו עוברים אנחנו
  לא שקטנו ולא נחנו
  לא ימשיכו בלעדינו
  זוהי הרפתקת חיינו.

  Liked by 1 person

 4. " … הצבא האמריקני ימנע מאיתנו איומים קיומיים. …"
  ————————–
  אשרי המאמין.

  קל לי יותר להאמין שחיילים ישראלים ישלחו להקריב את חייהם בשלל מלחמותיה של ארה'ב (מויטנאם וקוריאה ועד עירק ואפגניסטן) מאשר שחיילי ארה'ב ישלחו להקריב את חייהם במלחמה עם איראן ושלוחותיה.

  לאחר מבצע קדש, תחת לחץ אמריקאי כבד, ישראל נאלצה לסגת מכל חצי האי סיני. היא התנחמה בכך שהאמריקאים התחייבו בכתב שיגנו על זכותנו (על פי כל דין בינ'ל) לשוט בים האדום. מכאן שכאשר ב 1967 נאצר סגר את מיצרי טירן – ישראל מיד רצה לאמריקאים. באמונה שארה'ב תכפה את הדין הבינ'ל על מצרים. כפי שהתחייבה לנו בכתב.
  אבל, למרבה הפליאה, האמריקאים לא הצליחו למצוא, בכל הכספות שלהם, את מכתב ההתחייבות שלהם לנו.

  אני גם מניחה שעד לפני כשנה גם האוקראינים האמינו שלא יתכן שאי פעם רוסיה תעז לפלוש לשטחם ולספח חלקים מארצם. הרי גם הרוסים יודעים שארה'ב התחייבה לאוקראינה, בתמורה לוויתורה על כל הארסנל הגרעיני שלה, שתגן על שלמותה הטריטוריאלית. ורוסיה, כמדינה שאין חולק על שפיותה, לא תעז להתעמת ישירות עם ארהב.

  אחת האמונות היהודיות המושרשות, שבהן נאבקה התנועה הציונית, הייתה האשלייה שתמיד ימצאו גויים "טובים" (או ניתנים לשיחוד) שיגנו על חיי היהודים ורכושם מכל מבקשי רעתם. העיקרון שלעולם לא נפקיר את ההגנה על עצמנו בידי איזשהם כוחות זרים הפך לאחד מהעקרונות המנחים של מדינת ישראל משחר הקמתה.
  אף חושש מקטסטרופות עתידיות ו/או מכיר את ההיסטוריה הכללית והיהודית – לא יעז לקחת סיכון בקנה מידה שכזה.

  Liked by 3 אנשים

 5. קמיליה, בשורה התחתונה אני מסכים עם עמדתך. אבל עובדה היא שאירופה כולה החליטה להפקיד את בטחונה בידי האמריקנים ובינתיים לא קרה לה שום דבר רע.

  ארה״ב מעולם לא חתמה על ברית הגנה עם אוקראינה. היא חתמה בבודפשט ב-1994 שתכבד את שלמותה הטריטוריאלית. מה שארה״ב עושה עד כה: לא מכירה בסיפוח קרים, מובילה גינוי וסנקציות לרוסיה ומספקת נשק לאוקראינה, לחלוטין עולה בקנה אחד עם התחייבות זו. אם בבוא היום נשיא אמריקני יחליט שמוטב לארצו להכיר בסיפוח קרים, זו תהיה הפרה של התחייבות בודפשט מ-1994.
  ברית הגנה היא ביג דיל, והיא צריכה להיחתם מראש ככזו, כפי שארה״ב עשתה עם בעלות בריתה בנאט״ו.

  אהבתי

 6. בסוף שרשרת התגובות לפוסט הקודם, משה קישר למאמרו של מיכה גודמן במקור ראשון על האוטוביוגרפיה של בנימין נתניהו.

  מצטרפת להמלצה עליו.

  הוא מתקשר ישירות דווקא לפוסט זה, לפיכך אדביק כאן קטע קטן ממנו. אך כאמור, ממליצה לקרוא את כולו.

  —————-
  " … "אין בתולדות העמים אף ערובה לאריכות ימים של מדינה", מצהיר נתניהו. לתפיסתו, חורבן המדינה והשמדתה הם בגדר אפשרות ממשית. עוד קובע נתניהו שערכים נעלים אינם מבטיחים את הישרדותה של אומה: "היותך עם מוסרי לא יציל אותך מכיבוש וטבח".

  לשיטתו, הערובה היחידה להמשך קיומו של העם היהודי היא הפיכתה של מדינת ישראל למדינה בעלת יכולות ועוצמות חריגות. וזוהי נוסחת נתניהו לבניית עוצמה ישראלית: הצלחה כלכלית תאפשר בנייה של יכולות צבאיות, ומיזוג בין עוצמה כלכלית לעוצמה צבאית יצמיח בתורו גם עוצמה מדינית. על פי נתניהו, שלוש העוצמות הללו כשהן כרוכות יחד, יבטיחו את הישרדותה של מדינת ישראל.

  בעבור אנשים שגדלו על הערכים של תנועת העבודה, מצד אחד, או של הרב קוק, מצד שני, זהו חזון "חלבי", דהוי. למעשה, עבור האידאולוגים של תנועת העבודה או של הציונות הדתית, קשה אפילו לכנות את תפיסת עולמו של נתניהו במילה "חזון". על פי ברל כצנלסון, למדינת ישראל יש תכלית נשגבת: לכונן חברת מופת סוציאליסטית שתהיה אור לגויים. על פי הרב קוק, למדינת ישראל יש תכלית נשגבת: להחיות מחדש את הרוח הנבואית ולסלול את הדרך לגאולת האנושות.

  ומה התכלית של מדינת ישראל לפי נתניהו? מדינת ישראל. עצם קיומה של המדינה הוא תכליתה. זוהי מחשבה שמרנית במובן המילולי ביותר של המילה. ממנה נובעת, בין השאר, הזהירות הכפולה של נתניהו – זהירות משלום וזהירות ממלחמה. לאחר שהגלות הסתיימה ומדינת ישראל הפכה לעובדה מוגמרת, מטרתו של מנהיג ציוני, על פי נתניהו, איננה לשנות את המציאות אלא לשמר אותה. …"

  Liked by 3 אנשים

 7. קמיליה:
  זה נכון שאין בתולדות העמים שום ערובה לאריכות ימיה של מדינה (כל מדינה) כולל מעצמה חזקה.
  זה נכון שערכים מוסריים נעלים לא מצילים עם מכבוש. יחד עם זאת אין בעולם מדינה עם ערכים מוסריים נעלים. בכל המדינות יש אנשים על כל הסקלה. החל מהטובים מאוד ועד למרושעים ופושעים אכזריים. כל המדינות לא מצליחות להתגבר על הפשע שבתוכם ובכל המדינות יש עשירים מאוד ויש כאלו שחסר להם אפילו צרכי המחיה הבסיסיים.
  הפיכתה שחל ישראל לחזקה יותר ויותר מבחינה צבאית, כלכלית ופוליטית אומנם תגדיל את סיכויי הישרדותה אבל לא תבטיח אותה. גם מעצמות על הוכרעו ע"י כוחות גדולים מהם. למשל: רומי, טורקיה בימי הביניים, צרפת בימי לואי ה-14 ונפוליאון וגרמניה. ישראל לעולם לא תהיה מעצמת על כמו המדינות האלו.
  כמו כן אחד הדברים שיביא לחיזוקה של ישראל זה שהיא תוכל לגדל את כל המזון לעצמה. במקום לבנות בגוש דן בכל מקום שיגדלו יבולים במקומות שעדיין לא בנו שם. לבנות אפשר גם במקומות אחרים.

  אהבתי

 8. לקמילה: ארצות-הברית לא התחייבה לאוקראינה ואין שום ברית בינהם. התחייבות פרושה מסמך חתום. אין מסמך כזה.
  לדעתי ארצות-הברית גם לא התחייבה לישראל.
  למדינות אירפה היא כן התחייבה בברית נאט"ו.
  אני כן האמנתי שרוסיה תפלוש לשטחה של אוקראינה ותנסה להעלות לשלטון שם שליט פרו-רוסי. למעשה אני מופתע שרוסיה לא עשתה זאת לאחר מהפכת 2014 שבה השליט הפו-רוסי הודח.

  אהבתי

 9. תמריץ, לגבי "עובדה היא שאירופה כולה החליטה להפקיד את בטחונה בידי האמריקנים ובינתיים לא קרה לה שום דבר רע" – מבקרים רבות את אירופה על הפקרת תחום הביטחון ובצדק, אבל לא צריך להיסחף. הבעיה היא בעיקר שאירופה לא משקיעה מספיק בביטחון יחסית לפוטנציאל שלה, בדגש על כמה מדינות אירופאיות ספציפיות, אבל עדיין לא הייתי ממליץ לרוסיה או לסין לפלוש לאירופה גם אם ארה"ב נעלמת מהתמונה. אירופה היא יבשת עשירה ומוצלחת ברמה כזאת שגם אם ההשקעה שלה בביטחון היא בגדר הזנחה פושעת, זה עדיין הרבה מאוד בנתונים מוחלטים. וזה בנוסף לכך שאירופה כוללת עדיין שתי מעצמות גרעיניות – על בריטניה אולי קשה לסמוך כיום עם דת השמאל החדשה אבל הצרפתים אין לי ספק שילחצו על הכפתור אם יהיה צורך.

  Liked by 1 person

 10. העובדה שאירופה כולה החליטה להפקיד את בטחונה בידי האמריקנים ובינתיים לא קרה לה שום דבר רע.

  3. טיעון דו-סטרי
  מהלך שגורס כי טענה מסוימת חייבת להיות נכונה פשוט מפני שהיא לא הופרכה או שלא נמצאו לה ראיות סותרות. כלי זה אינו מתיישב עם חוקי הלוגיקה עד כדי כך שניתן להשתמש בו כדי לחזק באופן כושל מספר מסקנות סותרות בו-זמנית.

  דוגמה: "מעולם לא הצליחו להוכיח שחייזרים קיימים, אז זה אומר שהם אינם קיימים", או, "מעולם לא הצליחו להוכיח שחייזרים אינם קיימים, אז זה אומר שהם קיימים".

  טענות אלו אינן מוכיחות דבר, אלא רק מנסות להסיר את נטל ההוכחה מן הדובר.

  Liked by 1 person

 11. נחום, ממליץ על קריאת ״ריקנות האנליטי״ של נדב שנרב בעקבות הרב מיכאל אברהם. לוגיקה היא בעלת יכולת אפסית ללמד על העולם. כדי ללמוד משהו צריך לדלג מהלוגי אל האמפירי. וזו עובדה אמפירית שברית נאט״ו שומרת 70 שנים על השלום במערב אירופה.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: