סמוטריץ' כבר לא מאותגר הפשטה

לפני שנים כתבתי פוסט ובו טענתי שבצלאל סמוטריץ' הוא מאותגר הפשטה. סמוטריץ' טען אז שערבי שמבצע פיגוע הוא טרוריסט, ויהודי שמבצע פיגוע הוא לא. דברים שהשתמע מהם שסמוטריץ' נטול את היכולת של האדם בעידן המודרני להבין דברים בצורה מופשטת. להבין שכללים אינם אמורים לחול רק על סיטואציה קונקרטית, שבה רואים למשל ערבי יורה לעבר יהודי, אלא על כל הסיטואציות הדומות לזו, גם אם זהות היורה משתנה וגם אם זהות הקורבן משתנה.

הערב תיקן סמוטריץ' את הרושם הרע שיצר אז, בכך שהגה את הפיתרון המופשט היחיד לבעיית משפט נתניהו. כל ההצדקות שהביביסטים נותנים לביבי על רקע משפטו לוקות בחוסר כישרון הפשטה משווע. הטענות שלהן נתפרות במיוחד עבור ביבי ונסיבות חטאיו. הן לא היו עולות בדעתם בכלל אם על דוכן הנאשמים היו יאיר לפיד או נפתלי בנט. הביביסטים רוצים לתפור את הטיעונים המדויקים שיזכו את ביבי ואז לשכוח מהם לנצח. לא עולה על דעתם וגם לא מעניין אותם שמערכת משפט עובדת בצורה מופשטת וכללית, וכל תקדים סלחני שיקבע במשפט נתניהו יוכל לשרת מושחתים למשך דורות.

אבל סמוטריץ', כך התפרסם, בא בגישה חדשה. הוא רוצה לבטל את העבירה המרכזית שעומדת לביבי לרועץ – מרמה והפרת אמונים. מהשוחד אולי יתחמק ביבי, לאור הקשיים במשפט על תיק אלף, העדות ההפכפכה של שלמה פילבר ועוד בעיות. אבל אין מצב שיהיה שופט שיזכה כליל את ביבי ממרמה והפרת אמונים, פן כל איש שלטון בכיר ימצא לו חבר מיליונר שיספק לו זרם של מתנות יקרות, או ידרוש סיקור אוהד מבעל עיתון שיש לו השפעות רגולטריות בענייניו העסקיים.

סמוטריץ' ראוי לשבח על כך שהגישה שהציג זו גישה מופשטת. היא תחול על כולם, על ראש עיריית עפולה, על יו"ר החברה הממשלתית ועל חבר המועצה בשלומי. הבעיה של העדר השוויון לפני החוק תעלם לה. כל פקידי הציבור יהיו זכאים להיות מושחתים באותה מידה, לא רק אדם אחד. זהו באמת פתרון לבעיית משפט נתניהו – הכלל המשפטי קובע שאם החוק שונה אחרי ביצוע העבירה לטובת הנאשם, דנים אותו לפי החוק החדש. ומה יהיה עם מבול השחיתות הצפוי? פתרון אחד הוא לחוקק חוק נגד שחיתות קונקרטי יותר, וכפי שהציע המכון הישראלי לדמוקרטיה. אבל בכך לא נציל את ביבי ממשפטו, כי קשה לדמיין חוק שמתיר לקבל סיקור עיתונאי אוהד על פי דרישה או כמויות גדולות של סיגרים ושמפניה. אפשרות אחרת היא שנוותר על החוק ופשוט נסתגל לשחיתות כמו שהרוסים הסתגלו, אמנם עם אותן השלכות עגומות.

41 תגובות על ״סמוטריץ' כבר לא מאותגר הפשטה״

 1. לטעמי גם אז טעית. הפשטה היא יכולת לוגית חשובה אבל היא באה אך ורק על בסיס של הבנת הנקרא. הפשטה שאינה על בסיס הבנת הנקרא אינה רמה לוגית גבוהה אלא להפך.
  טרור אינו רק תופעה של פגיעה אלא תופעה רחבה של פגיעות היוצרת הטלת אימה. הפיגועים הערבים יצרו מצב שבו יהודים מפחדים להסתובב באיזורים ערביים לכן כל פיגוע הוא חלק מתופעה של טרור. פיגוע של יהודים בערבים אינו שונה מסתם פשיעה אין תופעה רחבה של אימה שבעטיה ערבים מפחדים להסתובב.
  ההפשטה שאומרת שפיגוע יהודי הוא טרור כמו פיגוע של ערבי היא אותה רמה אינטלקטואלית שבובה היא אדם כי יש לה רגליים וידיים כמו אדם.

  Liked by 3 אנשים

 2. אין מצב שיהיה שופט שיזכה כליל את ביבי ממרמה והפרת אמונים,

  על כוללניות העבירה ועל העדר הגדרה ברורה למעשים שאותם היא אוסרת נמתחת במשך שנים רבות ביקורת מצד משפטנים,פרקליטים, אישי ציבור ואחרים. המשפטן יובל קרניאל, אשר כתב את עבודת הדוקטורט שלו על העבירה, התבטא כי היא "מעוררת מחלוקת, אי־הבנות ושערוריות משפטיות וציבוריות, ומביאה את העוסקים בה למסקנות שונות בנוגע למטרותיה, לתפקידה, לפרשנותה הראויה ולהיקף התפרסותה".

  הפרופ' דניאל פרידמן טוען כי עבירת הפרת האמונים משמשת למעשה "עבירת סל", ובשל עמימות הגדרתה הפרקליטות יכולה, כרצונה, לצרף את העבירה לכל כתב אישום וכך לעבות את מצבת האישומים.במקום נוסף כינה פרידמן את הפרת האמונים "עילה ערטילאית" ו"אבן יסוד במאבק נגד אישי ציבור". הפרופ' בועז סנג'רו טוען כי "איש אינו יודע, גם לא השופטות והשופטים בבית המשפט העליון", מהו באמת מעשה מרמה והפרת אמונים הפוגע בציבור. לדבריו "זוהי חקיקה רעה שכבר לפני כשבעה עשורים צריך היה לבטל". מרים גור־אריה קראה למחוק כליל את העבירה מספר החוקים. כך עשה גם הפרופ' קרמניצר, בפאנל שערכה לשכת עורכי הדין בשנת 2010. לדבריו זו "עבירת סל" הנוגדת את עקרון החוקיות, שלפיו אין עונשין אלא אם כן מזהירין. בהקשרה של הלכת שבס אמר: "[…] החוק יוצר מצב בלתי נסבל[…] ככה לא מנסחים עבירות פליליות". אלי אברבנאל, אז פרקליט מחוז ירושלים וכיום שופט בבית המשפט המחוזי בירושלים, הסכים עימו וקרא למחוקקים בכנסת "[…] להגיע למצב שבו מבטלים את סעיף הסל".

  שופטת בית המשפט העליון בדימוס דליה דורנר התבטאה כי "ההלכה שיצאה מתחת ידיו" של בית המשפט העליון בהלכת שבס "היא אף יותר עמומה מזו שקדמה לה". הד"ר עמיר פוקס ועורכת הדין עדנה הראל־פישר ציינו כי סעיף העבירה "עמום מאוד ולמעשה טאוטולוגי, שכן היסוד העיקרי בעבירה של הפרת אמונים הוא 'מעשה הפרת אמונים'[…] [למרות פרסומם של פסקי הדין] העבירה נותרה עמומה מאוד והקביעה בעניינה נעשית בחוסר ודאות קשה". לדברי פוקס והראל־פישר המצב הקיים פוגע בעקרון החוקיות, הדורש שעבירות פליליות תהיינה קבועות וברורות מראש; עובדי ציבור ישרים אינם יודעים מראש מה מתיר להם החוק, עובדי ציבור מושחתים יכולים להימלט מן הדין, וגורמי האכיפה מתקשים להגיש כתבי אישום. אשר על כן הציעו נוסח חוק מעודכן ומפורט לעבירה.

  אך דעתו של תמריץ גוברת כאשר מדובר בנתניהו.

  Liked by 4 אנשים

 3. יש בפוסט עצמו קישור להצעת חוק חלופית, אבל היא לא תעזור לביבי במאום. זה קשה עד בלתי אפשרי לעשות חוק קונקרטי יותר אבל כזה שיפסח על ההאשמות של תיקי אלף עד ארבעת אלפים.

  אהבתי

 4. הדבר הנכון הוא לפסול את התיקים, בגלל שמדובר בחקירה שנעשתה נגד ראש ממשלה מכהן ללא קבלת אשור היועץ המשפטי לממשלה. זה יוריד את כולם מהעץ שעלו עליו. ויוציא האויר מהבלון שמאיים לפוצץ את כולם. לפי העדויות ברור שמסע הדייג התחיל לפני האישור (וגם שהאשור היה בע"פ, עוד בעיה במקרה כ"כ קריטי). לא אתפלא אם כך העניין יגמר.

  אם העניין לא יגמר כך, אז לגבי כל רוה"מ, אפשר מייד עם תחילת כהונתו להתחיל מסע דייג אינסופי , ובטוח למצוא משהו שיפול תחת העבירה של הפרת אמונים הערטילאית. הרי אי אפשר לנתק ראש ממשלה מסיקור חיובי בתקשורת, או מסעודות ארוח, או סתם מתמיכה פוליטית פשוטה. ואז להשתמש בתקשורת ובאופוזיציה ללחוץ על היועמ"ש "לאשר" את החקירה.

  Liked by 3 אנשים

 5. תמריץ
  האם הוא חלק מתופעה רחבה שמטילה אימה? האם בפיגוע במדריד היה כמה זמן שאנשים פחדו לעלות לרכבת?

  אהבתי

 6. אני מניח שכל פיגוע מייצר חשש כזה לזמן מה. בארה״ב היו מקרים שבהם אנשים פוצצו מטוסים לקבל את ביטוח החיים של הוריהם. גם זה מפחיד.

  אהבתי

 7. אוף טופיק,
  למרות שנותרו רק שבועיים לבחירות בישראל – נראה שהעולם מתקדם להאטה משמעותית.

  מצ'ב כתבה מכלכליסט
  ########################
  "בלומברג: הסבירות למיתון בארהב בשנה הקרובה – כמעט ודאית |
  —————————————————-
  מודל תחזיות חדש שפיתחו הכלכלניות אנה וונג ואלייזה ווינגר מצביע על סבירות של 100% למיתון עד אוקטובר 2023, זאת לעומת סבירות של 65% שנמצאה בבדיקה הקודמת. בנוסף למודל החיזוי, בבלומברג ערכו גם סקר בקרב 42 כלכלנים, שלהערכתם הסבירות למיתון ב-12 החודשים הקרובים עומדת על 60%, עלייה מ-50% בסקר הקודם לפני חודש
  ———————————————-

  המודלים לחיזוי הסבירות למיתון שפיתחו הכלכלניות אנה וונג ואלייזה ווינגר מצביעים על סבירות גבוהה למיתון בכל מסגרות הזמן שנבדקו, אך באשר ל-12 החודשים הבאים עד אוקטובר 2023 המודלים מצביעים על סבירות של 100% למיתון, זאת לעומת סבירות של 65% בבדיקה הקודמת.

  התחזית הזו לא תשמח את ביידן, שטוען בעקביות שארה"ב תימנע ממיתון ושכל האטה תהיה "קלה ביותר", זאת כחלק ממאמציו להרגיע את האמריקאים ולהעביר את המסר שהכלכלה נמצאת במצב טוב תחת כהונתו. אך ההידוק בתנאים הכלכליים, האינפלציה שנותרה גבוהה וההערכה שבבנק הפדרלי המרכזי ימשיכו בהעלאות הריבית האגרסיביות, מעלים את הסיכוי להתכווצות כלכלית.

  בנוסף למודל החיזוי, בבלומברג ערכו גם סקר בקרב 42 כלכלנים, שלהערכתם הסבירות למיתון ב-12 החודשים הקרובים עומדת על 60%. גם במקרה הזה מדובר בעלייה מסבירות של 50% בסקר מלפני חודש.

  המודל של בלומברג מתבסס על 13 מדדים מאקרו כלכליים ופיננסיים שנועדו לחזות את הסיכוי להאטה במסגרות זמן של בין חודש ועד לשנתיים. הסיכוי למיתון בתוך 12 חודשים עלה אמנם ל-100%, אך גם הסיכוי למיתון עוד קודם לכן עלה. לפי המודל, הסבירות למיתון בתוך 11 חודשים עומד על 73%, עלייה מ-30%, ואילו הסבירות למיתון בתוך 10 חודשים עלה ל-25% מ-0% בבדיקה הקודמת.

  אהבתי

 8. משה
  טרור הוא מעשה אלימות שמטרתו הבלעדית היא הטלת אימה ויצירת כאוס. אין משמעות לשאלה האם המעשה הוא חלק מתופעה רחבה או לא. לשיטתך, היות ופיגועים יהודיים הם נדירים, הם אינם נחשבים טרור, אבל אם היו מתרבים, היו נחשבים לטרור.
  האם פיגועי 9.11 לא נחשבים לטרור בעיניך, שכן היו אירועים בודדים ולא חלק מגל רחב ששטף את ארה״ב?

  אהבתי

 9. ככל שאני חושבת יותר על הנושא – אני הולכת ומשתכנעת בנחיצות אימוץ "החוק הצרפתי". *דחיית* העמדה לדין, של *כל* נבחרי הציבור, עד למועד שאחרי סיום כהונתם.

  למרות שהחוק לא יוכל לעזור, בדיעבד, לנאשמים שמשפטם כבר מתנהל. כדוגמת נתניהו. אבל הוא כן יוכל לעזור להמוני פוליטיקאים אחרים + לשמירת האמון של הציבור במערכת המשפט.

  אסור לזלזל בתמריץ של האופוזיציה (אולי בסיוע גורמים במשטרה ובפרקליטות) "לתפור תיק" לפוליטיקאי שהפך לחזק מדי (לטעמם).
  הרי גם אם בסוף המשפט אותו נבחר ציבור יוכרז כזכאי, בשל העדר כל אשמה – הקריירה הפוליטית שלו נפגעה קשות. במקרים רבים, היא נפגעה אנושות, ללא כל אפשרות לשיקומה.

  אך סביר שמאשימיו מאידך, לא יענשו כלל על נסיונם לחסל מתחרה / אוייב פוליטי. יהיה כמעט בלתי אפשרי להוכיח, מעבר לכל ספק סביר, שותפות לקנוניה לעלילת שווא כנגד נבחר ציבור. סביר להניח שכל אנשי המשטרה והפרקליטות המעורבים בתיק יתפסו כטועים אך לא כפושעים.
  טעות שכנראה לא תעצור את המשך הקריירה שלהם. סיכוי גבוה להצליח + סיכוי זניח להענש = מערכת תמריצים ש"מזמינה" רקיחת קנוניות.

  המשך המצב הנוכחי, עם מערכת תמריצים בעייתית זו, פוגע חמורות באמון הציבור במערכת המשפט. משפטי נתניהו משכנעים, חלק משמעותי מדי מהציבור הישראלי, שהמערכת היא זו שתפרה לו את התיקים הללו. מכאן שזו מערכת רקובה ומושחתת.
  נזק גדול שבעתיים מדחיית המשפט והעונש למספר שנים.

  Liked by 1 person

 10. אכן חוק צרפתי ללא הגבלת כהונה יאפשר למי שפשע להתחמק מעונש. לכן צריך לקצוב את דחיית המשפט לפרק זמן סביר, נניח 2 קדנציות או 8 שנים – הקצר מבינהם. לאחר מכן החסינות תתבטל אוטומטית וכל משפט שנדחה יתחיל.

  אהבתי

 11. אין לי שום בעייה עקרונית עם הגבלת כהונה.
  להפך – יש בה לא מעט היבטים חיוביים. אני מאמינה בחשיבות החלפת מטאטאים (ומברשות שיניים) מדי תקופה.

  אך רק בתנאי שההגבלה נדיבה דייה.
  ישנם תפקידים שבהם האדם מגיע לשיא יכולותיו רק לאחר 5 או אפילו 10 שנות נסיון. מכאן שהגבלה של שתי כהונות, שבמערכת הפוליטית שלנו עלולות להימשך רק כשנה או שנתיים – עלולה ליצור פגיעות חמורות מדי באיכות הניהול של המערכות הציבוריות שלנו. משך כהונה *מקסימלי* רציף של 10 (או אפילו 12) שנה נתפס בעיני כאופטימלי.

  Liked by 1 person

 12. תמריץ,

  טענת מנדלבליט שאין חובה לאשור בכתב של חקירות ראש הממשלה משולה בעיני לשר בטחון שיגיד שלא התכונן למלחמה הבאה כי הכלב אכל לו את המחברת.

  מדובר בחקירות שהטילו המדינה למערבולת אינסופית של בחירות, עם תוכן שנוי במחלוקת, וכל זה נעשה באשורים בע"פ בשיחות מסדרון?

  יותר מזה, כמו שקמיליה כתבה, אישור בע"פ יוצר תמריץ אדיר למסע דייג. מחפשים מחפשים מחפשים, וכאשר מוצאים מקבלים אשור בע"פ (שבאופן טבעי לא בא עם תאריך עליו, ולכן תמיד אפשר לטעון שאשרו קודם).

  עצוב לכולנו.

  ובהמשך, גם אני בעד הגבלת כהונה. אין לי ספק שהכהונה הארוכה משחיתה את נתניהו ומשפחתו (לצורך העניין, זה יקרה לכל אחד).

  Liked by 4 אנשים

 13. תמריץ ומשה,
  בעיני האבחנה המוסרית לא תלויה בהגדרת ׳טרור׳ או בזהות המפגע, אלא בשאלה אם פעולתו היא מעשה לחימה (בלתי חוקי) נגד העם היהודי ו/או מדינת ישראל.

  אהבתי

 14. שרשור לרל"בים

  Liked by 1 person

 15. מצטרפת להמלצת חייל זקן על הכתבה באתר מידה.
  כולל המלצה לקרוא גם את התגובות שעוררה.

  הבאתי את חלקה האחרון:
  ________________________
  " … אותה תיזה: התפקיד שלנו הוא להכריח ארגון טרור להפוך לגורם מדינתי נורמלי. החיזבאללה צריך להפוך למשהו שהמערכת הפוליטית בלבנון תטפל בו, ערפאת צריך להפוך בעל כורחו לפרטנר לשלום. צה"ל לא רוצה לנצח את האויב, אלא לשנות אותו.

  כדי להשלים את התמונה, כדאי לעיין בהסברים של תא"ל במיל' ד"ר שמעון נוה, אחד האנשים שהשפיעו באופן העמוק ביותר על הדוקטרינה של צה"ל ב-30 השנים האחרונות. אני עוסק בנוה בהרחבה במסגרת עבודת הדוקטורט שלי באוניברסיטת בר אילן (בהנחיית פרופ' אודי לבל). מבין שלל חומרים רבים ומרתקים בנושא, נסתפק בהצצה רלוונטית קטנה.

  נוה מסביר בראיון את הלוגיקה של ההיערכות למלחמת לבנון השנייה. במסגרת הזאת הוא מנתח את הזירה ואת החיזבאללה. לדבריו הארגון ספג מספר מכות ארגוניות בתחילת שנות ה-2000: הנסיגה הישראלית מלבנון, והיציאה של סוריה מהמדינה. לענייננו חשובה ה"מכה" הראשונה:

  הנסיגה הישראלית מדרום לבנון. פתאום הם השיגו ניצחון. הם ניצחו את המלחמה, הם ניצחו את המערכה אבל המשמעות הייתה שהם נדרשו למסגר מחדש את הקונספט הכולל שלהם, את הרעיונות וצורות ההתנהגות בגלל שהדרכים הישנות של מחשבה, למידה, חיים ופעילות הייתה מעורה עמוקות במאבק נגד ישראל, בניסיון להוציא את הישראלים מדרום לבנון. מהרגע שזה קרה, לפתע כל העולם התמוטט סביבם, בגלל שזה חייב אותם להמציא מחדש את הרציונל שלהם"

  לפי נוה, כל המטרה של הארגון הייתה להוציא את ישראל מלבנון, ולא, נניח, להשמיד אותה. ומהרגע שזה קרה אין לחיזבאללה הצדקת קיום. בלית ברירה – ומסיבות ארגוניות – נסראללה נאלץ בעל כרחו להמשיך את העימות עם ישראל:

  זה גם הרציונל הבסיסי שמאחורי הפעילות העוינת שלהם כלפי ישראל… הם לא רוצים להשמיד את ישראל.. הם יודעים שהם לא יכולים להשמיד אותה. הרעיון שלהם הוא להמשיך את המאבק נגד ישראל באופן מכוון כדי לאפשר להם להצדיק את השניות הזאת בתוך המדינה הלבנונית, לשמר את הריבונות שלהם בתוך דרום לבנון, לקדם את המטרות הפוליטיות והאסטרטגיות שלהם"

  צריך לשפשף את העיניים כמה פעמים כדי להבין את זה. ארגון שמצהיר יומם וליל על שאיפה לחסל את ישראל, הפועל כשלוחה של מעצמה אזורית סף-גרעינית שמטרתה המוצהרת היא לחסל את ישראל, לא רוצה בעצם לחסל את ישראל, אלא רק לשמר את המסגרת הארגונית שלו, כאילו כל המטרה של המאבק נגדנו הוא כמה ג'ובים לפעילי טרור ולא אידאולוגיה אסלאמיסטית רדיקלית. מדובר בהלך מחשבה ניאו-מרקסיסטי קיצוני המחפש בכל דבר מבני כוח ואינטרסים פוליטיים, תוך שהוא עיוור לחלוטין לדת ואידאולוגיה.

  הפתרון, לפי נוה, מפתיע לא פחות:

  לא רק לתקוף מהדרום ומהמזרח, הכיוונים שמהם צפויה התקדמות שלנו, אלא לתקוף מכל הכיוונים ולבודד את המרכיב הצבאי השיעי – תקשיבו מה אני אומר לכם – מזה הפוליטי. הרעיון שלנו לא היה להרוג את נסראללה או להשמיד את הארגון שלו. זה יהיה טפשי. הרעיון שלנו הוא לשנות מן היסוד את התנאים, כך שהם יאלצו אותו לזנוח את הצד המיליטנטי, לעצור את השניות הזאת. תחשבו על זה. להפוך למפלגה פוליטית. הרעיון שלנו היה לעזור לו להחליט סוף סוף מה הוא רוצה להיות ולוותר על אופציה אחת, ואנחנו פנינו לאופציה אחת בלבד: מפלגה פוליטית, מפלגה לגיטימית"

  הרעיון המבצעי של צה"ל ערב מלחמת לבנון השנייה לא היה להביס את ארגון הטרור שמאיים עלינו, לא להשמיד את מאגרי הטילים שלו, לא לכבוש נכסי מפתח או להרוג את לוחמיו – אלא להפוך אותו למפלגה פוליטית. קשה שלא לראות קו ישיר שעובר בין הרעיונות הללו למתווה הגז החדש.

  זוהי אם כן כל התורה כולה של מערכת הביטחון: כדי לנצח את האויב צריך לתת לו את מה שהוא רוצה, כדי ליטול ממנו "נימוקים" וכדי לגרום לו "להשתנות" כי עכשיו "יש לו מה להפסיד".

  הסכם הגז עם חיזבאללה, אם כן, לא עומד בפני עצמו. הוא משקף פשיטת רגל עמוקה ושורשית בממסד הביטחוני הישראלי. מרוב ניסיונות של צה"ל להפוך את ארגוני הטרור למפלגה פוליטית נראה שקרה בדיוק ההיפך: צה"ל הפך לארגון פוליטי, ואויבינו צוברים כוח של מעצמות אזוריות – על חשבוננו."

  אהבתי

 16. רינגו
  "טרור הוא מעשה אלימות שמטרתו הבלעדית היא הטלת אימה ויצירת כאוס" לדעתי הגדרה זו לא מספקת. האם רצח הוא 'מעשה אלימות שמטרתו הבלעדית היא המתת אדם' – לא! צריך גם שתהיה תוצאה של המתת אדם אחרת זה לא רצח. כך גם טרור. אין תוצאה של אימה אין טרור. באופן עקרוני יכול להיות שמעשה יחידני מנותק מכל הקשר יהיה מעשה טרור אם אכן הוא יצור אימה שאנשים יפחדו להסתובב ברחובות לטוס במטוסים לנסוע ברכבת – באופן מעשי זה לא סביר שזה יקרה כאשר זה לא חלק מקונטקסט רחב, זה יהיה מזעזע אבל לא יצור אימה שיקרה שוב. פיגועי ה11.9 הם דוגמא להפך ממה שאתם טוענים זה חלק מהטרור האיסלמיסטי העולמי ולכן ייצר אימה שזה יקרה שוב. אני מניח שאם איזה מטורף שהקבוצה שלו הפסידה במשחק גמר היה עושה פיגוע כזה – זה היה לא פחות מזעזע אבל לא היתה נוצרת היסטריית אימה כמו שנוצרה – כי הציבור היה חושב שאין סיכוי שיקום עוד מטורף כזה זה משהו חד פעמי של פעם בהיסטוריה.

  אהבתי

 17. משה, אני לא מבטל את הטענה הכללית שלך. אבל אני לא חושב שטרור יהודי נגד ערבים נדיר עד כדי כך שלא יעורר בהם אימה. וגם: מבחינתם להערכתי אין באמת הבחנה גדולה בין מקרי מוות שגרתיים מירי חייל, מוצדק יותר או פחות, למקרים כאלו. מבחינתם הכול זה זוועות שמעולל להם הכובש היהודי.

  Liked by 1 person

 18. תמריץ
  בכל מקום בארץ בייחוד באתרי בניה יש הרבה ערבים כל הזמן – מעולם לא ראיתי ולא נתקלתי בתופעה שערבים מפחדים להסתובב באיזורים יהודיים או בכל מקום שהוא.

  אהבתי

 19. משה
  רצח שבו התוצאה אינה המתת אדם הוא נסיון לרצח. לפיכך, פיגועים יהודיים נגד ערבים, אם אכן אינם מעוררים אימה כטענתך, הם לכל הפחות נסיון לטרור.
  לגבי הערבים באתרי הבנייה וכו' – הם אינם מפחדים שכן אף אחד לא מפגע בהם שם. הפיגועים נגד ערבים קורים בשטחים. האם ערבי חש בנוח להסתובב בשטחי המאחז אש קודש?
  באותה מידה, גל הטרור המכונה "אינתיפאדת הסכינים" לא גרם ליהודים לפחד לנסוע באוטובוס וגם לא לחשוש מישיבה בבתי קפה. האם ניתן להסיק כי אירועי הדקירות המחרידים הללו לא היו טרור?

  אהבתי

 20. רינגו
  אכן פיגועים של יהודים נגד ערבים הם נסיון לטרור לכל הפחות וגם לכל היותר.
  לא יודע על ערבים שמפחדים להסתובב באש קודש. באופן כללי ערבים מסתובבים ביצהר ובכל מקום גם בהתנחלויות הקיצוניות. אש קודש הוא מקום שיש בו פחות או יותר כלום אם איזה רופא שיניים יחליט לעבור לגור באש קודש לא חושב שערבי פציינט שלו יפחד לבוא אליו לשם לטיפול.
  יהודים מפחדים להסתובב בהרבה מקומות בארץ, ולפעמים אף מפחדים לצאת לרחוב – כל זה כתוצאה מהטרור שחלק ממנו הוא אנטיפדת הסכינים. אנטפדת הסכינים גם מצד עצמה בהחלט גרמה ליהודים פחד גם לנסוע באוטובוסים בעיקר קווי אוטובוס שיש בהם הרבה ערבים.

  אהבתי

 21. משה לגבי נתניהו ובן גביר הדבר דומה לנתניהו וגנץ / לפיד. מדברים הרבה לפני הבחירות כדי לקושש מנדטים, אבל ברור שאחרי הבחירות ישבו יחד אם יגיעו להסכמות.

  נתניהו לא רוצה להראות תמיכה בבן גביר לפני הבחירות, זה הכל.

  אהבתי

 22. אוף-טופיק: אני מתחיל לחשוב שחלקים בימין משתמשים במשפט נתניהו כקרדום לחפור בו. כידוע יש לא מעט עבריינים ועבריינים-לכאורה בליכוד ובעוד מפלגות ימין (דרעי, ביטן, כץ ושאר תכשיטים). לאף אחד מהם אין את התמיכה הציבורית הרבה שיש לנתניהו. החבר'ה האלה ממנפים את התמיכה בנתניהו לצורך עשיית שינויים במערכת המשפט, באם הם יבחרו, על מנת למלט עצמם מאימת הדין. כל הדיבורים על "חוסר אמון במערכת המשפט" הם פשוט מסך עשן שנועד לזרות חול בעיני הציבור.

  השמאל שמאשים את נתניהו בזה שהוא המושך בחוטים מאחורי הקלעים מפספס לגמרי את הנקודה.

  Liked by 1 person

 23. א-מחיה, לא מסכים איתך. סמוטריץ׳ ורוטמן הם לא הטיפוסים של עבירות שחיתות. ולציבור שלהם אין אמפתיה מי יודע מה לדרעי ולשחיתות ש״סניקית.

  אהבתי

 24. המשך לדיון עבר בבלוג,
  על *ה*גורמים העיקרים לטעויות תפיסה בסיסיות
  (כולל של בכירי מערכת הבטחון המפוארת שלנו)

  אהבתי

 25. תמריץ, אני חושב שמה שאמחייה כיוון אליו הוא הקו שנתניהו מוביל נגד המערכת המשפטית מושך אליו גם אידיאולוגים (סמוטריץ׳ ורוטמן) וגם טרמפיסטים הרוצים לנצל את ההזדמנות ולהלבין את השחיתות הפרטית שלהם (דרעי, ביטן, כץ ושאר תכשיטים), אתה חושב שאנשים כמו יוני ג'ורנו או דוד שרן ניסו לרוץ בליכוד כתוצאה מאיזושהי אידיאולוגיה מבוססת?

  Liked by 2 אנשים

 26. גם לאומנות וגם שחיתות קשורות לאייקיו נמוך. לכאורה יש סתירה כי הדבר הראשון קשור לטובת הקולקטיב והדבר השני קשור לאנוכיות של הפרט. אבל למעשה שתיהן נובעות מתפיסה היררכית לגבי העולם וכמאמר הערבים: אני נגד אחי, אני ואחי נגד דודי, אני ודודי נגד שכני.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: