האייתולות טובים ליהודים?

יש תסכול במעקב אחרי המחאות באירן נגד הרפובליקה האיסלמית. האומץ של המוחים מעורר הערצה, אבל הסוף הרע ידוע מראש. בשורות הכוחות המזוינים האיראנים נמצאים תומכים פנאטים של האייתולות, ובסוף הרי רק תת המקלע שבידם יקבע. מתישהו גם העריצות האיסלמית תיפול, מן הסתם אחרי שכשלונותיה ורשעותה ימחו כל ניצוץ של דתיות פנאטית מהעם האיראני, אבל אין שום סיבה להניח שהדבר יקרה בדור הקרוב (אלא אם יהיה נשיא אמריקני שיקח זאת על עצמו כפרויקט). כדי להקל על התסכול חשבתי לכתוב על צד מפתיע אך אמיתי של הסוגיה. שלטון האייתולות אינו רק רע. יש תועלות אסטרטגיות עמוקות שהחברה הישראלית מפיקה מקיומו.

איום חיצוני מאחד

אין ליהודים בישראל כל כך הרבה במשותף. אלו חילונים ואלו דתיים. אלו אשכנזים ואלו מזרחים. אלו ביביסטים ואלו רל"בים. מה שבכל אופן מאחד הוא תחושת האיום המשותפת. האויבים שלנו מסמנים את כולנו יחד ולא מבחינים בינינו. אירן ושלוחותיה רוצות להרוג יהודים בישראל מכל הסוגים. תחושת האיום על ישראל תקטן מאוד אם יפול שלטון האייתולות. האנרגיה שתתפנה תוקדש מן הסתם לקטטות פנימיות ולהעצמת מחלוקות על סוגיות חברתיות.

הפחתת הלחץ למימוש פתרון שתי המדינות

אירן מחזקת את החמאס ואת הג'יהאד האיסלמי, ואלו בתורם ממחישים לישראלים שאין פרטנר בצד הפלסטיני, ושעל כל כברת אדמה שתימסר לפלסטינים תשתלט גרורה של אירן. אבל אם אירן תישלט פתאום בידי כוחות פרו מערביים, מה יעלה בגורלם של ארגוני הטרור? הם ייחלשו מאוד, וייראו פתאום הרבה פחות מאיימים. שוב יגבר הלחץ הבינלאומי וגם הלחץ הפנימי לתת לפלסטינים מדינה. אבל מדינה פלסטינית, אם תקום, תקום להרבה דורות, שבהם ייתכנו שינויים גיאו-פוליטיים שיהפכו אותה שוב לסכנה עצומה. וגם יש לזכור שבשנות אינתיפאדת אל אקצה שבהן נרצחו אלף ישראלים אירן שיחקה תפקיד משני מאוד. הפלסטינים לא באמת זקוקים לה כדי לרצוח.

ללא תחושת קץ ההיסטוריה

נפילת השלטון הפנאטי באירן, בפרט אם תלווה בנפילת שלטון פוטין ברוסיה, יכולה ליצור תחושה כללית, בארץ ובעולם, של הגעת "קץ ההיסטוריה" של פוקויאמה וניצחון הכוחות הליברלים והדמוקרטים. אבל יש אמת רבה במכתם: "מנהיגים חזקים מביאים זמנים טובים, זמנים טובים מביאים מנהיגים חלשים, מנהיגים חלשים מביאים זמנים רעים, זמנים רעים מביאים מנהיגים חזקים.."

דהיינו, היעלמותם של איומים גיאו-פוליטיים יכולה ליצור תחושות של שאננות ודקדנטיות שיקדמו את הופעתן של סכנות חדשות, אולי אפילו חמורות מקודמתן.

קפיטליזם

החשש מאירן ומחיזבאללה מסייע לשמור על הרוב הימני בישראל. יש השקה בין ימין מדיני לימין כלכלי. אם השמאל יעלה לשלטון, הוא יכול להתבטא במנהיגותו של יאיר לפיד, שהוא גם כן קפיטליסט אבל קצת פחות (זכרו את עניין הגז הטבעי), או חלילה במנהיגים מסוגה של שלי יחימוביץ', שבכלל תעשה פה שמות בכלכלה. אירן עוזרת לישראל לשמור נתיב בימין, והדבר מתבטא גם במדיניות הכלכלית.

ההתקרבות לציר הסוני המתון

התנועה הציונית נקלעה לעימות עם האומה הערבית על כברת ארץ במזרח הים התיכון. כדי לשווק טוב יותר לעולם את עמדתה בסכסוך המציאה האומה הערבית את הפלסטינים. ערבים שחיו באזור שהציונות התעניינה בו הפכו פתאום מסתם ערבים לבני העם הפלסטיני. כל זה הוא סתם הונאה.. אין ספק שערבים שחיו ביפו או לוד סבלו אם נקלעו לנכבה, אבל זה אינו באמת סבל של אומה שלמה. הערבים באזור אינם נבדלים בתרבות, בדת ובשפה מכל הערבים האחרים מסביבם, וגם לא ראו את עצמם באופן היסטורי שונים מהם במאומה.

במובן האמיתי, אם כך, השלמה של הציונות עם האומה הערבית פירושה סיומו של הסכסוך הישראלי-ערבי, גם אם הרכיב הדמיוני והמומצא שלו, העם הפלסטיני, עוד ישמיע עוד שנים רבות זעקות שבר. בסופו של דבר הזנב לא יוכל לכשכש בכלב לנצח. המנוע של ההתקרבות בין ישראל לבין העולם הערבי הוא הסלידה והאימה של הערבים מפני אירן. אירן פרו מערבית ופחות תוקפנית יכולה לפגוע בתהליך ההתקרבות הזה, שאולי עדיין לא הגיע לנקודה לא הפיכה. הרי עדיין אין שגריר ישראלי בריאד.

חשש מסוריה הג'יהאדיסטית

בזכות פוטין ובזכות אירן נשלטת כיום סוריה ביד שליט חילוני רציונלי שישראל יכולה לשמור על סטטוס קוו יציב איתו, בשאר אסאד. אם שני עמודי התמיכה האלו יקרסו, קשה לראות את אסאד שורד. מי יחליף אותו? לא ילדי פרחים, אלא ג'יהדיסטים סונים מהסוג של דאעש או אל קעידה. אלו הרי האנשים שמנהלים את מובלעת אידליב. אין ביטחון שישראל תוכל לנהל יחסים תקינים עם שלטון ג'יהדיסטי בסוריה, ויש חשש גדול שלא כך יהיה.

26 תגובות על ״האייתולות טובים ליהודים?״

 1. חולקת על ההנחה המובלעת שבהעדר העוינות של האייתולות יחסרו לעם ישראל אויבים משותפים. יבשות אירופה, אסיה ואפריקה (הצפונית) רוויות בדם יהודים שנרצחו. ומאז שונאיהם רק נפוצו *גם* ליבשות אמריקה ואוסטרליה. אנטישמיות ואנטי ישראליות מפעפעים הן בנצרות והן באיסלם – ומשפיעים אפילו על אלו שחדלו להיות דתיים.

  בעיה, שהיא אפילו חמורה יותר, היא שעם ישראל מתקשה להתלכד ולשתף פעולה גם מול אויבים קיומים קשים ביותר. אפילו כשניצבו מול הנאצים ו(המוני) עוזריהם, וניסו לנהל מלחמת התאבדות (כמו בעת מרד גטו ורשה) הם לא הצליחו לשתף פעולה.

  הנחמה שלי היא אמונתי, חסרת בסיס מוצק כלשהו, שגלי המרידות הפנימיות באיראן דומות לצירי לידה. שבכל פעם ופעם המהומות קשות יותר, מערבות קהלים מגוונים יותר, והגלים גם הופכים לתכופים יותר ויותר ופערי הזמן ביניהם הולכים ומתקצרים. בסופו של דבר, אולי בסיוע קל של מיילדת, יצא הרך הנולד. שלטון האייתולות יגיע סוף סוף לקיצו.

  Liked by 3 אנשים

 2. נדמה לי שיהודי ארה״ב, שמעט מאוד מקשר כיום ביניהם, מסכימים כולם לפי הסקרים שזיכרון השואה הוא חלק מהותי בלהיות יהודי. מכך אני מסיק שלמרות המחלוקות הפנימיות שהקשו על שיתוף פעולה מלא אפילו בשנות ההשמדה, השואה היא אחד הדברים הבודדים שמחברים יהודים זה לזה.

  אהבתי

 3. אנחנו כמובן לא יכולים לדעת מה יקרה. אבל בנוגע לנקודה האחרונה צריך להיות ברור שהמשך שלטון משפחת אסד על 70% בערך משטח סוריה (ללא הגולן והאזורים הכורדים) הוא כנראה הרע במיעוטו ואם תומכיהם הרוסיים או האירניים מסתלקים מהזירה כדאי שישארו. יש לקוות שגם האמריקאים יבינו זאת. מצד שני החלשות מסויימת של חיזבאללה לפחות בכל הקשור ליכולתו של הארגון להפעיל כוח מחוץ לגבולות לבנון תהיה מבורכת (בתוך לבנון לא נראה לי שניתן למנוע מהם להיות הכוח הדומיננטי, וגם לא כדאי – הכי טוב שיתחילו להסתאב)

  אהבתי

 4. אני לא יודע מה הם יעשו ואם יתערבו לסייע למשטר, אבל גם אם המשטר האיראני נופל הם יכולים וודאי להיות עוד מיליציה לבנונית, הגדולה ביותר שכן היא מייצגת את השיעים שהם כ-40% מהאוכלוסייה בלבנון אם לא יותר. אבל כזו שהאנרגיה שלה תופנה לשימור מעמדה בתוך לבנון.

  Liked by 1 person

 5. תמריץ,
  התסריט הסביר ביותר הוא שהיעלמות משטר האייתולות תחזיר את העוינות הסונית (אם ממשלת לפיד לא תעשה זאת קודם). בידוע עשיו שונא ליעקב…

  Liked by 2 אנשים

 6. הדו שיח אמנם לא נשמע טוב, אבל קראתי את עמוס גלעד במרוצת השנים, והוא אדם רציני מאוד. לא צריך לתפוס אנשים בנקודת חולשה אלא לראות את התמונה הכוללת.

  Liked by 1 person

 7. תמריץ,
  עמוס גלעד לא הצליח לומר דבר חכם אחד במשך כל שנות פעילותו. מדובר במכונת קלישאות (שאל אותי מה יאמר גלעד על כל נושא שבעולם ותקבל ממני את התשובה שיענה עליה גלעד). היתה לו הצלחה אחת גדולה בקריירה שלו. הוא הצליח לעקוץ אותנו בקיצבת נכה צה"ל בנוסף על הפנסיה התקציבית השמנה שלו. הנימוק – סכרת שבה לקה בזקנתו, 30 שנה אחרי ארוע טראומתי כשהמפקד שלו במלחמת יום הכיפורים לא התחשב באזהרותיו.

  Liked by 1 person

 8. תמריץ,
  מי לוקח, ארבעת האבות או תפילין בכיפור?
  "כאשר רבבות המתפללים נקרעו מבית הכנסת ונאלצו להחליף את הטלית במדים ואת התפילין ברובה, הם לא שאלו מי ימני ומי שמאלני, מי צם ומי לא צם. הדתי שיצא מבית הכנסת, והחילוני שלימד את ילדיו לנסוע באופניים עלו על מדים ויצאו שכם אל שכם אל הקרב".

  Liked by 1 person

 9. פרשן לעניני רוסיה וסביבותיה – שהאינטואיציה שלי טוענת שראוי להקשיב לדבריו.

  הכותרת שמתייחסת לרגשות שנאה – מטעה.
  בין הנקודות שהועלו בראיון (מהזכרון):

  – ברגע שבו פוטין הכריז על גיוס חובה – התחילה הספירה לאחור של משטרו (וכנראה גם של חייו). מיליוני חייבי גיוס ניסו לברוח למעברי גבול. אם כי רק מאות אלפים הצליחו להמלט. הרוסים מיקמו לשכות גיוס בצמוד למעברי הגבול.

  – פוטין בונה על משיכת זמן בהנחה שבחורף אוקראינה תתחיל איתו במו'מ. זלנסקי ענה לקריאת פוטין לשבת איתו למו'מ – שהוא ינהל מו'מ רק עם השליט *הבא* של רוסיה. (חילופי הצהרות שלא דווחו בתקשורת הישראלית.)

  – התפוררות רוסיה תתחיל מהמחוזות, כשהמוני שקי גופות יוחזרו אליהן. כאשר תתגבר התסיסה הפנימית במחוזות נגד מוסקווה. רוסיה נוהגת להחזיר למשפחות רק את חלק מהגופות של הנופלים (על גופות "נעדרים" היא אינה מחויבת לשלם למשפחותיהם פיצויים).

  מנהיגנו הדגול לפיד הציע לזלנסקי לתווך בינו לרוסיה. על פי הנוסחה הישראלית הגואלת "שטחים תמורת שלום". זלנסקי ניפנף אותו. ומספר ימים אח'כ אוקראינה התחילה את מתקפת הנגד המוצלחת שלה.

  – יתכן שפוטין, שנמצא בגבו לקיר, יורה על הפעלת נשק גרעיני טקטי. אבל בהחלט יתכן שהפקודה לא תועבר בשרשרת הפיקוד וצבא רוסיה לא יציית לה. ארה'ב הכריזה שבמקרה כזה תגיב מאוד בחריפות. והצבא הרוסי אינו מוכן להתאבד.

  Liked by 2 אנשים

 10. לתמריץ,
  כתבת:
  "נדמה לי שיהודי ארה״ב, שמעט מאוד מקשר כיום ביניהם, מסכימים כולם לפי הסקרים שזיכרון השואה הוא חלק מהותי בלהיות יהודי. מכך אני מסיק שלמרות המחלוקות הפנימיות שהקשו על שיתוף פעולה מלא אפילו בשנות ההשמדה, השואה היא אחד הדברים הבודדים שמחברים יהודים זה לזה."
  ——————-
  זכרון השואה לא מפריע, לרבים מדי מיהודי ארה'ב, לתמוך בתנועות אנטישמיות (כמו חיים שחורים נחשבים) ובתנועות הקוראות להטלת חרמות על ישראל. להצביע להן ולממנן.
  אפילו קשה לי להניח שרובם המכריע יזילו דמעה *אם* תושמד רוב יהדות ישראל והשאר יאלצו להמלט ממנה.
  אני גם משערת שהנסיונות של יהדות ארה'ב להגיש עזרה ליהודי ישראל במאה ה 21 לא יהיו עוצמתיים ונמרצים יותר מהנסיונות של יהדות ארה'ב להגיש עזרה ליהודי אירופה, שנמצאו במהלך השמדה המונית באמצע המאה הקודמת.
  אפשר להוסיף שסביר שגם הדומיננטיות של היהודים בתקשורת האמריקאית לא תשמש לזעקה ולגיוס המונים אלא לטישטוש וטיוח. (ראה התנהגות הניו יורק טיימס, בבעלות יהודית, בשנות השואה של יהודי אירופה)

  Liked by 2 אנשים

 11. אכן הגזמתי. ולא רק במעט – אלא בהרבה.

  אני מאמינה שרק מיעוט קטנטן, ואולי אפילו זערורי, מיהודי ארה'ב ישמח לשמוע את הבשורה על קץ מדינת הלאום של העם היהודי, על ההרג וההגליה של מיליונים מבני עמו. אני מניחה שרוב יהודי ארה'ב גם לא ישארו אדישים. רובם יתחלחלו ויתעצבו, וחלקם אפילו ינסה להגיש כל עזרה אפשרית לשורדים.

  מצד שני, גם איני מוכנה להתעלם מהדפוס, החוזר והנשנה בהיסטוריה של העם היהודי, של מלחמות פנימיות הרסניות. לא רק קושי להתאחד ולשתף פעולה, ובעיקר לנוכח סכנות קיומיות.
  אתעלם עכשיו מהסיוע של יהודים ברצח שישה מיליונים מבני עמם ובהעלמת הזוועות.
  אבל איני שוכחת שיהודים, כולל יהודים ישראלים, ניסו למנוע את ההכרה של מדינות העולם בהקמת מדינת ישראל. יהודים רבים מדי הם אלו שמניעים כיום את שלל תנועות ה BDS.
  קשה להתכחש לעובדה שבין שונאינו הגדולים ביותר ושוחרי רעתנו נמצאים גם הרבה יהודים. אקטיביסטים אלו גם שכנעו לא מעט יהודים נוספים – שדווקא לעם היהודי לא מגיעה זכות להגדרה עצמית ומדינת לאום משלו. שמדינת ישראל הוקמה בחטא, וראוי להפנות לה עורף / לקדם את זכויות הפלסטינאים המדוכאים.

  איני מכירה מספיק את ההיסטוריה של עמים אחרים בכדי לקבוע האם העם היהודי מאוד יחודי בכך אם לאו.
  אבל נדמה לי שאין מקבילות, בעמים אחרים, למונח "אוטו – אנטישמיות". מונח שלא ניתן להתכחש להכרח, התכוף מדי, להשתמש בו בכדי לתאר את המציאות כהוויתה.

  Liked by 2 אנשים

 12. אני מניח שאין עמים רבים דומים לעם היהודי. העדפת העמים הזרים והאינטרסים שלהם מתוך תחושת צדק שמעדיפה את הרחוק על הקרוב היא מאפיין של אייקיו גבוה. לא סתם תהה ברל כצנלסון ״היש עם בעמים״.

  Liked by 1 person

 13. דוגמה להבדל בין ניתוחים שונים לאותה סיטואציה.
  הראשון של חוקרים מהמכון למחקרי בטחון (שלא נעים לומר אבל סוג של מכון שאומר את "כל הדברים הנכונים שכולם רוצים לשמוע" אבל ללא שום קשר למציאות):
  https://www.calcalist.co.il/local_news/article/b11acqnzo

  והשני של אדם שיש לו ניסיון איך הדברים באמת מתנהלים ומה האינטרסים מאחורי הצדדים:
  https://www.zman.co.il/343698/

  להבנתי, מבחינה פוליטית הייתה כאן הצגה כושלת של לפיד.

  אהבתי

 14. יאיר,
  ענברי פולט יותר שטויות מגנרל צה"לי. יוצר סימטריה בין שדה קאנה לכריש וחושב שניתן לפתור סכסוך דתי באמצעות קומבינה.

  אהבתי

 15. אני מבין אותו אחרת.
  הוא לא מנסה לפתור סכסוך דתי באמצעות קומבינה. הוא אומר שאין צורך בכלל לחתום על הסכם עם לבנון (כי זה לא אפשרי וגם יגרור יותר בעיות), ואם יש רצון להסדיר את הנושא אז לעשות את זה כלכלית ברמה של חברות עסקיות ולא ברמה לאומית.
  אני חושב שהוא קולע לעניין – הרצון הישראלי-ממסדי בפיסות נייר חתומות רק מגביר את הבעיה.

  אהבתי

 16. יאיר,
  הוא קולע כמו דובי גל "מלך הסלים". הוא לא מבין את האינטרסים. האינטרס של ישראל הוא להשאיר את הגז הלבנוני באדמה כדי למנוע את המיליארדים שיגיעו לחיזבאללה. הפתרון שלו של הסכם בין החברות המפיקות מעיד על בורות. מה הקשר של בעלת כריש לסכסוך? מי ישקיע כסף בשטח לא מוסדר?
  לפיד/גנץ עצרו את הפקת הגז בכריש מתוך כניעה לנסראללה והלה מיהר לשלול מהם את מה שלשיטתם היה מביא להם יתרונות פוליטיים – הכרה בגבול הימי וטקס חתימה. התוצאה היא שהם מזמינים התקפה על כריש אם יאשרו להפיק שם גז. ההצעה של עינברי היתה מביאה אותנו לאותו מצב.

  Liked by 3 אנשים

 17. עם זאת, פנחס ענברי מנתח נכון שלבנון היא לא מדינה, אלא נשלטת על ידי מיליציה שיעית בעלת אידאולוגיה דתית של השמדת ישראל. משם המרחק קצר למסקנה של חייל זקן.

  מאד מטריד שאף "בכיר" לא אומר זאת.

  Liked by 3 אנשים

 18. תמריץ,
  כתבת: " … . העדפת העמים הזרים והאינטרסים שלהם מתוך תחושת צדק שמעדיפה את הרחוק על הקרוב היא מאפיין של אייקיו גבוה. לא סתם תהה ברל כצנלסון ״היש עם בעמים״.
  ————
  מעולם לא נתקלתי בהמלצה חמה כל כך להעדיף להשתייך לעמים שהאייקיו שלהם אינו גבוה מהממוצע.
  כל תועלות האייקיו הגבוה מתהפכות בגלל תוצאת הלואי שאתה מציין: מחלת נפש קשה ו/או מחלה אוטו-אימונית שבה האורגניזם מנסה להשמיד את עצמו.

  Liked by 1 person

 19. ההבדל המשמעותי בעיני בין הניתוחים של פנחס ענברי לבין מכון INSS הוא :

  פנחס ענברי לעיתים טועה. בתום לב. כמו כל מנתח מידע אחר. בודאי ובודאי כשהוא נאלץ להסתמך על מידע חלקי ומוטה, כמו בנושא ההסכם החשאי עם לבנון. נדמה לי שהוא טועה בגדול רק לעיתים די רחוקות. אולי אני טועה בכך

  אבל מכון INSS, להבדיל, הוא חלק אינטגרלי מ*הרשת* של קרן וקסנר, פורום סבן, הקלינטונים והקרן שהקימו, ג'פרי אפשטיין ואהוד ברק, ועוד ועוד ועוד.
  יש להם *אג'נדה*, במובן השלילי ביותר של הטענה. לפיכך החלטתי לקרוא את סקירותיהם רק בכדי נסות להעריך מה הם זוממים עכשיו / לאן הם חותרים.

  Liked by 3 אנשים

 20. קמיליה, אני מאמין שכשם שמעם ישראל יצאו ענקי הטרללת הפרוגרסיבית (מרקס; ברני סנדרס; חומסקי ועוד) כך ייצאו ממנה גדולי מתנגדיו, ומדינת ישראל עצמה היא במהותה אויבת הפרוגרסיביות והאימג׳ניזם.

  Liked by 1 person

 21. אוף טופיק, schadenfreude או אין שמחה כמו שמחה לאיד:

  https://www.ynet.co.il/news/article/rychhgkqi

  משבר מהגרים בניו יורק: העיר הכריזה על מצב חירום

  אלפים שחצו את הגבול ממקסיקו הועברו מאפריל באוטובוסים לניו יורק. הם נשלחו לעיר ממדינות רפובליקניות שמוחות על מדיניות ההגירה של ביידן ועל היחס למסתננים. ראש העיר ניו יורק הכריז על מצב חירום ואמר שהעיר לא יכולה להתמודד עם גל המהגרים: "יש גבול למשאבים. אנחנו צריכים עזרה, ועכשיו"

  Liked by 4 אנשים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: