המהפך בשוודיה

כששוודיה קלטה זרם אינסוף של מהגרים מוסלמים במהלך העשור הקודם ללא כל סינון או בקרה מינימליים, היה נראה שאין גבול לצדקנות ולהתחסדות הסקנדינביות או לחילופין לשאיפה הכנה וההומניטרית לפעול בהתאם לערכי המוסר והשוויון האוניברסליים. ברם, הערב התברר שיש גבול. למרות ידיעות ראשוניות הפוכות, קואליציית הימין תזכה בשלטון בשוודיה. נרדמו שם עם פרס, קמו עם ביבי.

הרוב אמנם דחוק, שלושה מושבים בפרלמנט, אבל ניצחון הוא ניצחון. זו הפעם הראשונה שבה ימין במובנו הנוכחי ישלוט בשוודיה. בעבר אמנם שלטו קואליציות ימין כלכלי, אבל דעות ימניות מהסוג שמתנגד להגירה ומדגיש זהות לאומית היו טאבו מוחלט. עתה תהיה זו המפלגה הגדולה בקואליציה, השוודים הדמוקרטים, מי שתבטא אותן בחריפות.

בסקנדינביה מתהווה מודל שבו המפלגה שמתנגדת למהגרים הופכת לגדולה ביותר בקואליציית הימין אך מוותרת על תפקיד ראש הממשלה, כדי לאפשר לגורמי ימין מתון לתמוך בממשלה ולאפשר את הקמתה. כך יעשו גם השוודים הדמוקרטים. פעם הייתה זו מפלגה בעלת עבר פרו נאצי המזוהה עם אנטישמיות. היום, כמו ברוב המקרים באירופה, זהו דווקא הימין העמוק שנותן תקווה שיוכל להגן על היהודים מפני האנטישמיות המוסלמית. והדבר גם משקף את המפנה שהציונות והקמת המדינה חוללו בדמותו של היהודי – ממי שזר ללאומיות האירופאית ומעורר טינה בקרב הלאומנים ביבשת הוא הפך למודל לחיקוי ללאומיות מערבית לא מתנצלת ובטוחה בעצמה.

אפשר לצפות לירח דבש ביחסי שוודיה וישראל עם השבעת הממשלה החדשה. זו התפתחות מעניינת וחשובה. דווקא בשעה שבארה״ב לפרוגרסיבים יש יותר כוח מאי פעם, בשוודיה, המדינה המערבית שהיא ארכיטיפ לפרוגרסיביות עלי אדמות, מחפשים כיוון חדש. ובהמשך החודש גם איטליה יכולה לבחור בממשלת ימין מובהק.

43 תגובות על ״המהפך בשוודיה״

 1. תמריץ תרשה לי להיות קצת יותר פסימי (ריאלי?) ולחזות שהשבדים ימשיכו לשנוא אותנו. מצד שני לדעתי זה כבר אבוד להם. בעוד דור או שניים שבדיה תהיה מדינה ערבית לתפארת, ואז אולי נוכל להכניס אותם להסכמי אברהם.

  Liked by 1 person

 2. באותו הקשר, שמתי לב למגמה מעניינת ב"רשתות החברתיות". יותר ויותר *טורקים* תומכים בישראל. טורקיה עצמה סובלת מאוד מגלי הגירה מסוריה וכיו"ב, ולטורקים נמאס. המצב גורם לכך שהם תומכים בישראל שנתפסת כאוייבת של סוג האנשים שמהגרים לטורקיה. באופן דומה גם הרבה הודים הם פרו-ישראלים, אבל זה פחות נובע מענייני הגירה ויותר מיריבות רבת שנים עם העולם המוסלמי.

  Liked by 1 person

 3. המפלגות שבקואליציה החדשה הן פרו ישראליות באופן מובהק. אבל הן לא המפלגות של האליטה התרבותית והתקשורתית. האליטה התרבותית והתקשורתית תוסיף לשנוא.. ואת קולה בעיקר שומעים.

  Liked by 2 אנשים

 4. הודו לא תמיד נתפסה כפרו-ישראלית. זה חידוש מרתק של התעוררות הלאומיות ההינדית. וגם בבריטניה זה בא לידי ביטוי, באנטגוניזם של המהגרים מהודו כלפי הלייבור חביבת המוסלמים.

  מה שאתה כותב על חיבה לישראל בטורקיה זה חדש ומפתיע.. בסקרים 98% מהטורקים הם אנטי ישראלים.

  אהבתי

 5. תמריץ,
  משום מה שכחת שממשלת ישראל הנוכחית היא ממשלת שמאל קיצוני עם אתוס הפוך לזה שעלה בשדיה. זה לא מקרי שהממשלה הזו התנתקה מברית וישיגרד שטופחה על ידי נתניהו. כדי להתקרב לממשלת שבדיה החדשה יש לבצע כאן מהפך כמו שהתרחש שם

  Liked by 2 אנשים

 6. תמריץ,
  הבעיות של ברית וישיגרד אינן רלוונטיות לסנטימנט הלאומי שמאפיין את ממשלותיה. הממשלה הנוכחית ציננה ככלל את היחסים עם ממשלות שיש להן נטייה לאומית. זה חל גם על הודו, ברזיל והפיליפינים. יתרה מכך, הממשלה הזו הטילה חרם על המפלגה הרפובליקנית האמריקאית תוך שעבוד גמור לממסד הדמוקרטי. באירופה התמקדה בנסיונות חיזור אחר גרמניה וצרפת. "בעד הטוב ונגד הרע…", שכחת?

  Liked by 2 אנשים

 7. ומה בכך, לא צריך לשים את כל הביצים בסל אחד. אם ראש הממשלה הוא ידיד נפש של נשיא צרפת דווקא ולא של נשיא ברזיל, לא חושב שזה לרעת המדינה.

  אהבתי

 8. לחייל הזקן:
  ממשלת ישראל היום מבחינה פוליטית היא ממשלה מעורבת של ימין ושמאל יחד.
  מבחינה חברתית זו ממשלת ימין. לדעתי אין כל המפלגות בישראל הן ימין מבחינה חברתית.

  אהבתי

 9. arn,
  מדיניות הממשלה הקודמת בענייני הגירה (זה הנושא של הפוסט) הגיעה 11 פעמים לבג"ץ ובכולן הממשלה הפסידה. אתה מוזמן לבדוק מי תמך/תומך בעמדת הממשלה ומי התנגד/מתנגד. ובייתר פשטות, מי בעד שפי פז ומי נגדה. סער הוא דוגמא למי שעבר מ10 מעלות ימנה ל180 מעלות ימינה, היכן שנמצא כל הגוש הנוכחי שלו.

  Liked by 4 אנשים

 10. תמריץ היחס החיובי לישראל בטורקיה הוא עדיין נדיר ובאחוזים נמוכים, אבל לדעתי במגמת עליה. גם באירופה לקח הרבה שנים לימין לעלות. יכול להיות שנראה תופעה דומה בטורקיה, מה שמתחיל בשוליים לפעמים הופך למיינסטרים.

  אהבתי

 11. שווה להזכיר שזה המשך של תהליך רב שנים, הנה מה שכתב על זה פרשן צעיר ומרשים(?) קצת אחרי הבחירות הקודמות בשבדיה:

  https://mida.org.il/2019/03/11/%d7%9e%d7%a9%d7%a0%d7%99%d7%9d-%d7%9b%d7%99%d7%95%d7%95%d7%9f-%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%9c%d7%9e%d7%a0%d7%98-%d7%94%d7%a9%d7%91%d7%93%d7%99-%d7%a9%d7%95%d7%a7%d7%9c-%d7%90%d7%aa-%d7%94%d7%a2%d7%91%d7%a8/

  ויש סיבות טובות להניח שהמגמה עוד תימשך. שבדיה שוברת שתי "מוסכמות" מקובלות במערב – בניגוד לרוב המדינות, הכפריים שם מצביעים שמאל והעירוניים מצביעים ימין (אם יש קשר לנוכחות הלא־תמיד־רצויה של המוני מהגרים בערי שבדיה, תחליטו אתם). עוד יותר חשוב – הצעירים הצביעו הרבה יותר ימינה מהממוצע. המפלגה הסוציאל־דמוקרטית חזקה הרבה יותר בקרב הזקנים מאשר בקרב הצעירים. הצעירים תמכו הרבה יותר מהממוצע במפלגת המתונים (הימין המיינסטרימי) וקצת יותר מהממוצע בשבדים הדמוקרטים. שתי הראיות האלה רומזות שבכלל לא בטוח שהתחזיות המקובלות בקרב ישראלים על שבדיה שהופכת לח'ליפות איסלאמית הן באמת העתיד שאנחנו צפויים לראות.

  Liked by 5 אנשים

 12. תמריץ כתב:
  " … . פעם הייתה זו מפלגה בעלת עבר פרו נאצי המזוהה עם אנטישמיות. היום, כמו ברוב המקרים באירופה, זהו דווקא הימין העמוק שנותן תקווה שיוכל להגן על היהודים מפני האנטישמיות המוסלמית. והדבר גם משקף את המפנה שהציונות והקמת המדינה חוללו בדמותו של היהודי – ממי שזר ללאומיות האירופאית ומעורר טינה בקרב הלאומנים ביבשת הוא הפך למודל לחיקוי ללאומיות מערבית לא מתנצלת ובטוחה בעצמה. …"
  ——————–
  אני מתקשה לגבש את עמדתי כלפי המפלגות האירופיות בעלות השורשים האנטישמיים העמוקים. כולל המפלגות הלאומניות העמוקות בהונגריה, צרפת, בגרמניה ובשבדיה.

  מצד אחד אני מאוד סקפטית לגבי יכולתם (וכנות רצונם) של גופים להמיר את אבני היסוד של קיומם ושל זהותם. קל יותר להתחפש, להתיימר להיות לא אנטישמי, ולטעון שהעבר האנטישמי שלהם הרחק מאחוריהם – מאשר באמת לעקור את כל השורשים האידיאולוגיים, ולמחוק לחלוטין את כל השפעות העבר. מכאן שאני נוטה להניח שאין צורך לגרד עמוק בכדי לחשוף את האנטישמיות שעדין חבויה בהם. אנטישמיות שבנסיבות המתאימות עוד עלולה להיות מופנית כלפי מיעוטים יהודים שגרים בארצותיהם.

  מצד שני, מנקודת מבט ישראלית, ברור שאנו זקוקים לתומכים בזכותנו להקים מדינת לאום משלנו ולהגן עליה. תומכים שכאלו נתקשה למצוא במפלגות שמאל, שכרתו ברית עם איסלמיסטים, ובמפלגות קוסמופוליטיות שונות (כגון הירוקים) שמתייחסות לכל שאיפה לאומית כהמשך של הנאציזם בכסות אחרת. יכלומר, שישראל תמצא תומכים רק
  במפלגות לאומיות/ לאומיות (שבאירופה – אך סביר שהיו בעברן פרו נאציות). מכאן שהתנכרות של ישראל למפלגות ימין קיצוני אלו, בגלל עברן הרחוק – פוגעת קשות באינטרסים העכשויים של מדינתנו.

  כלומר זו דילמה בין ההזדהות שלי עם האינטרסים של יהודי התפוצות לבין רצוני לקדם את האינטרסים של היהודים שגרים במדינת ישראל.

  אמנם אני נוטה לכיוון האינטרסים הישראלים – אך קשה לי לחוש לגמרי שלמה עם ההחלטה.

  אהבתי

 13. יש בקרעי משהו מאוד קיצוני ולא ממלכתי.. קשה לי לראות את עצמי מצביע לליכוד כשהוא שם. עליי הפרסומת של ״יש עתיד״ עובדת. אני מכבד את זכותו להיות אי שם בין עוצמה יהודית לסמוטריץ.

  אהבתי

 14. תמריץ, במקום לומר שקרעי קיצוני ולא ממלכתי, פשוט תגיד את האמת כמו שיעקב אחימאיר אומר אותה:
  "האם יש מי שמעלה בדמיונו את מרידור מוקף בליכודניקים בוועידתם, כשהוא שותף פעיל לקריאות "הו־הא, מי זה בא, ראש הממשלה הבא!", או לקריאות "היידה, שרה! היידה, שרה!"? זו לא עוד מפלגתו של מרידור. הוא בנה של רעננה, מומחית ללשונו של אריסטו, ולאב משפטן, שהיה מפקד האצ"ל בירושלים. פער הדורות ניכר: הליכוד היא מפלגתם של דודי אמסלם, מירי רגב, דוד ביטן ועוד. פעם היתה תנועת הליכוד ביתם של בני בגין, רוני מילוא, גדעון סער, לימור לבנת …

  דן מרידור, המשפטן, לא מצא את מקומו במפלגה שדובריה ששים למתוח ביקורת על בית המשפט העליון. הוא היה מוצא את מקומו בטבעיות, בקלי קלות, בחברת שופטי העליון, ולא דווקא בקרב המתכנסים המשולהבים לוועידות הליכוד.

  במרוצת השנים חלה התקרבות משמעותית בין הליכוד לבין תנועת ש"ס, ועוד קודם לכן הציונות הדתית והמפלגות החרדיות היו שותפות בממשלות הליכוד. מנחם בגין הוא שעודד קרבה זו, שהיתה לזרא לבכירים במפלגה, אף שהתייחסו בכבוד למסורת היהודית"

  https://www.israelhayom.co.il/opinions/article/6355511

  אהבתי

 15. אוף טופיק,
  מתקשר למלחמת רוסיה (ותומכיה) – באוקראינה (ובמערב)
  —————————————————–

  נשיא סין שי ג'ינגפינג נפגש עם הנשיא פוטין בסמארקנד ואמר כי "העולם עומד בפני שינויים חסרי תקדים בהיסטוריה"

  נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין , נמצא בסמרקנד באוזבקיסטן, שם הוא משתתף בפסגת ארגון שיתוף הפעולה בשנחאי, ופגש את נשיא סין, שי ג'ינפינג .
  סוכנות הידיעות "טאס" מצטטת את פוטין ושי בכמה ציטוטים נוקבים. הנשיא פוטין אמר למשתתפים כי "הנסיונות ליצור עולם חד-קוטבי קיבלו לאחרונה צורה מכוערת לחלוטין והם בלתי מקובלים לחלוטין עבור הרוב המכריע של המדינות על פני כדור הארץ".

  טאס מצטטת את שי האומר כי העולם עומד בפני "שינויים עצומים חסרי תקדים בהיסטוריה" וכי רוסיה והרפובליקה העממית של סין יעבדו יחד כדי "להוות דוגמה למעצמה עולמית אחראית ולמלא תפקיד מוביל בהבאת עולם משתנה כל כך מהר. לנתיב של פיתוח בר קיימא וחיובי".

  פוטין אמר כי מהיקף הסחר בין סין לרוסיה גדל ב-35% בשנה שעברה. (למרות המלחמה והסנקציות. מרסו)
  מקור: "הגארדיאן"

  https://www.theguardian.com/world/live/2022/sep/15/russia-ukraine-war-live-updates-flooding-in-kryvyi-rih-after-missiles-hit-dam-at-zelenskiys-home-town

  אהבתי

 16. אמחייה, השאלה היא כמה מהמהגרים האלה יגדלו להיות (או הינם כבר עכשיו) חלק ממחנה הימין. הגירה זה לא כזה פשוט, בין השאר זה תלוי במדינות המוצא. האניף באלי, המהגר האיראני המזוקן שהפך להיות הסמן הימני של מפלגת המתונים וכנראה אחראי ללא מעט מהפופולריות שלה בדור הצעיר (הוא גם ידיד ישראל מובהק, אגב), צייץ לא מזמן סקר שהראה ששבדים ממוצא איראני מצביעים הרבה יותר ימינה מהממוצע. אני לא אופתע אם זה גם המצב עם הרבה מהמהגרים הבלקניים והמזרח אירופים שמהווים אחוז משמעותי מהמהגרים. לא כל המהגרים זה הסומאלים והעיראקים שמנהלים מלחמות כנופיות ברחובות.

  למרבה האירוניה, יכול להיות שתוספת של עוד שבדים רק תזיק ליכולתה של שבדיה לשקם את מעמדה ומורשתה כמדינת הלאום השבדי. נראה ששבדים לא יותר מדי מתחברים לרעיון הזה.

  Liked by 4 אנשים

 17. אם כבר דיברנו על סין – אני מתרשם שיש בשבוע-שבועיים האחרונים עליית מדרגה משמעותית בתחזיות על קריסה קרובה מאוד של הכלכלה הסינית. זה הופך להיות הנושא החם של כל ערוץ כלכלי. נכון שכבר שנים חוזים את זה, אבל בדרך כלל חוזים את זה לשנים קדימה ועכשיו המון מקורות אומרים שזה מגיע בקרוב מאוד.
  לא יודע עד כמה זה אמין, אבל שווה לקחת בחשבון.

  אהבתי

 18. לתמריץ,
  המשפט סתמי להפליא. הוא אומר הכל ולא כלום. בכל שנה, משחר ההיסטוריה האנושית, התחוללו שינויים חסרי כל תקדים. אך אם בתקופה הקרובה יקרה משהו באמת חריג כולם יגידו "אה! בטח לזה הוא התכוון!!".

  להערכתי שי מאותת למערב, ולכל התומכים ב"עולם חד קטבי" (קרי בהגמוניה של ארה'ב) שסין לא תאפשר להביס את רוסיה. יהיה אשר יהיה. היא זו שתדאג לקזז את השלכות משלוחי הנשק והתחמושת הנדיבים של המערב לאוקראינה, תדאג שרוסיה לא תקרוס כלכלית בגלל סנקציות וכד'.

  ניתן להניח שרצונו הוא שרוסיה תהפוך לעוד מדינת חסות של סין.
  בשורה לא נעימה לארה'ב ולאירופה.

  בשורה התחתונה – זו בשורה מאוד לא נעימה גם לרוסיה. פוטין יצא למלחמה בכדי להחזיר את רוסיה למעמד של מעצמה עולמית – וכנראה ייסיים אותה כשרוסיה היא מדינת חסות. אפילו לא מדינה ריבונית.

  Liked by 2 אנשים

 19. אני לא קונה את דיבורי הקריסה הסיניים. מדינה שמוכנה להדפיס כמה כסף שצריך לא תקרוס בגלל אינספור דירות שאנשים קנו ובנו ללא שום סיבה כלכלית.

  Liked by 1 person

 20. ממליץ לצפות. מתכתב עם תגובות כאן על תמיכה חרדית בבן-גביר, אי היכולת של החרדים לגייס 100% מהציבור שלהם להצביע עבורם, ועוד …

  Liked by 1 person

 21. מצטרפת להמלצת משה על הכתבה בישראל היום.
  תיאורים להם חא מעט השלכות דמוגרפיות.

  (למרות אי הנחת שלי מהחזרה על הרמיזה שנעשה להם *עוול*, או מעצם השימוש במילה *עדין* בתאור הסדרת רשיונות העבודה בישראל).

  קטע מהכתבה:
  ———————–
  " … קשה לאתר חתן שיפרנס, ועם כל הכבוד למסורת ולקודים החברתיים, בלא מעט מקרים במשפחת הכלה חושבים על החתונה במונחים של עלות־תועלת וכדאיות כלכלית. גברים ממעמד כלכלי גבוה ובינוני פלוס יצליחו לרוב וביתר קלות למצוא כלה. אב ממעמד סוציו־אקונומי נמוך יעדיף לעיתים לחתן את בתו כאישה שנייה לגבר נשוי ומבוסס כלכלית – על אף גילה הצעיר, קל וחומר אב שיש לו כמה בנות שהגיעו לפרקן.

  בכירים בבתי הדין השרעיים בעזה הביעו בעבר דאגה מהירידה בשיעור הנישואים והזהירו מפני סכנת התפרקות המשפחה. "העלייה במקרי הגירושים ברצועה קשורה למצב הכלכלי", אומרים בעזה, "הנשים לרוב לא עובדות. קשה להסתדר עם הכנסה קטנה מאוד, והצעיר שרק התחתן לא יכול לטפל בחובות ובהוצאות. יש את אלה שאחרי שבע-עשר שנות נישואים מתחילים אצלם הריבים ומתגרשים, ויש כאלה שלא מסיימים אפילו שנה ושנתיים לנישואים …"

  אהבתי

 22. משה, תמריץ, קמיליה,
  כתבות אווירה זה נחמד אבל היכן המספרים? מזכיר לי את כתבות הילדים הרעבים שהיו צצות במדיה לפני ראש השנה בתקופת שילטון הליכוד

  Liked by 1 person

 23. לחייל זקן,

  מסכימה שחסרים מספרים ואחוזים.
  רוב תושבי עזה נתמכים ע'י ארגון חובב סטטיסטיקות (אונר'א – האו'מ).
  לפיכך לא הייתה אמורה להיות בעיה לחשב את אחוז הרווקים/ות מעל גיל 25 או 30 בהשוואה לשנים עברו, להציג גרף של גיל הנישואים הממוצע בכל שנה וכד'. וחשוב מכל, את מס' התינוקות שנולדים בעזה מדי שנה. כולל קצב עלייה / קצב ירידה של הילודה.

  מצד שני, גם אם התופעה מתייחסת רק לאחוז אחד מהגברים בעזה, שישארו עריריים עד זקנה ושיבה (או שידחפו להגר מהרצועה) זו בשורה טובה. היא תפחית את הילודה בעזה.
  אלא אם נתבשר במקביל שהתופעה מתייחסת רק לרבע אחוז מהצעירות העזתיות – כיון שכל שאר הצעירות הושאו לבדווים בעלי אזרחות ישראלית. כשפחה השניה, השלישית או הרביעית של ה"אמידים" (במונחים עזתיים) הנחושים למלא את כל אדמות הנגב בצאצאיהם. שברור שיוכרו כישראלים בזכות האזרחות של אביהם.

  בכל מקרה, הפספוס הגדול יותר בכתבה זו, ובתגובות לה, הוא שאינו מתבשרים על הקמת כל מיני עמותות שנועדו לעזור לאומללים הצעירים מהרצועה. רצוי כמובן עמותות שמקורותיהן הכספיים ישארו עלומים. עמותות שיעזרו למובטלים חסרי התקווה להגיע לארצות אמידות יותר מעזה, שבהן יוכלו להרשות לעצמם גם להינשא. לעזור באמצעות ארגון תובלה חינם *לכיוון אחד* לאירופה או דרום אמריקה, באמצעות חלוקת מענקי קליטה במולדתם החדשה ועוד ועוד.

  Liked by 1 person

 24. מצטרפת להמלצת יאיר על שומר סף – שעסק בחינוך החרדי.
  המרואיין (*מהגר* ממאה שערים האידישאית למדינת ישראל) אינו מוכר בציבור הרחב, ומעורר לא מעט הערכה.

  הוא גם מספק עדות נוספת לצמיחת מגזר חרד'לי – גם מהכיוון החרדי (ולא רק מהכיוון הדתי – לאומי). כולל המצאת טקסים, בעלי מאפיינים דתיים, ביום הזכרון לחללי צה'ל. במסגרת הכרת הטוב, גם של חרדים, לאלו שמסרו נפשם ומשפחותיהם. טקסים שהופצו לכלל הציבור החרדי בארץ ובחו'ל (בתקווה שיאומצו ע'י קהלים חרדים רחבים יותר).

  מצד שני, קריאת חייל זקן להסתמכות על מספרים ואחוזים תקפה שבעתים גם לנושא החינוך החרדי.
  בהתחשב בגודל השנתונים של ילדים ובני נוער במגזר החרדי – אני חוששת שרשת הכוללת עשרה בתי ספר בלבד – בטלה בשישים. אני מעריכה שלא מדובר במסה קריטית מספיקה לשידוכים רק בקרב המשפחות ששולחות את ילדיהם לרשת זו. מכאן שמשפחות אלו לא יפוצו על ירידת הערך של ילדיהם בשוק השידוכים החרדי.

  יתכן שהאדמו'ר של באלז קידם יותר את לימודי הליבה בכלל הציבור החרדי, מאשר רשת נצח, בכך שרמז שאין בלימודי ליבה שכאלו משהו נורא במהותו. שניתן, מנימוקים כלכליים פרגמטים, לסבול את מחירם. (למרות שהייתי מעדיפה לו היה רומז שיש בלימודי הליבה גם משהו טוב כשלעצמו). אולי מתוך שלא לשמה – יגיע לשמה.

  Liked by 2 אנשים

 25. למי שחי באשליות לגבי ערביי ישראל:

  https://www.ynet.co.il/news/election2022/article/hkxtfawwo

  יוסף מבל"ד הצטרף למפלגה כי היא מייצגת את מתנגדי "המפעל הציוני". "אני ערבי פלסטיני, חלק מעם שנלחם נגד הכיבוש, הגזענות, ההתיישבות הקולוניאלית ומערכת האפרטהייד".

  סאלין מתע"ל: "אני בת של מיעוט ערבי פלסטיני, נגד הכיבוש, קוראת למדינת כל אזרחיה עם שוויון מלא, נגד מדינות הגזענות כנגד האזרחים הערבים ונגד האפרטהייד הקיים", היא הציגה את עצמה. "העם הפלסטיני הוא אותו עם בישראל, בגדה ובעזה".

  ווטן מאדי מחד"ש לא דיברה כנגד הציונות אבל גם כאן אין לי אשליות.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: