הפרד ותחטוף רקטות

היו ימים, לא כל כך רחוקים, שבהם היה ברור לכל בר דעת שארגוני הטרור בעזה אולי יכולים להשתעשע בירי על שדרות ואופקים. אבל אם יכוונו את הרקטות שלהם אל תל אביב, הסיפור ייגמר. צה"ל ייכנס ויכבוש את עזה ויהרוג או יתפוס את כל המחבלים.

עכשיו אנחנו במצב שונה. הג'יהאד האיסלאמי יורה רקטות על כל גוש דן, ואת הדרום הוא משבית כליל – אבל ישראל לא מעלה על דעתה לנקוט צעדים התקפיים חריפים מדי. להיפך, חוששים שמא ההרס ייגבר, או שיהודים יעלו להר הבית או שייפגעו חפים מפשע – ואז, חס וחלילה, החמאס ייכנס למערכה.

לא רק שישראל לא מגיבה לירי על גוש דן בכיבוש עזה, היא אפילו לא מפנה אצבע מאשימה לחמאס הוא הריבון ששולט בעזה. במקום להפציצו קשות, היא מנסה לרצותו פן יעלה חלילה זעמו, ואז גם הוא ישגר אלינו את רקטותיו המרובות.

מבחינת הפלסטינים, כל זה נוח להפליא. הטקטיקה של החמאס היא אותה טקטיקה שבה נקט ערפאת כמעט שלושים שנה קודם לכן, בימי רבין ופרס. הוא איפשר לפעילי החמאס של אותם ימים לפוצץ אוטובוסים, אבל לא לקח אחריות על שום אוד עשן. אולי יבוא יום שבו לא רק החמאס, אלא גם הג'יהאד האיסלאמי יאותת שהוא מעוניין ברגיעה, אבל יוציא מתוכו איזה ארגון קטן יותר וקיצוני יותר, כדי שהוא יערוך עבורו, בקבלנות משנה, את ההתנגדות מול ישראל. או אז ישראל תנהל את מלחמתה בפינצטה מול אותו ארגון זעיר, תוך שהיא נזהרת שלא לגרום נזק רב מדי פן יעיר מרבצם את הארגונים הגדולים יותר והמסוכנים יותר.

ההתנהגות הרופסת הזו נותנת תמריצים איומים לצד השני – להתפצל כאמבות כדי לחמוק מאחריות. אבל צריך לומר שהיא מתאפשרת גם כי לישראל יכולת הגנתיות מצוינות. המדינה אמנם אינה מתנהלת באופן נורמלי, אבל לעת עתה, בלי לפתוח פה לשטן, אין הרוגים בצד שלנו. כיפת ברזל עושה את מלאכתה. אולי בעתיד תעמוד לצדה גם מערכת לייזר מיירטת, והיכולת לקבל את היריקות משמי עזה ולהעמיד פנים שהן גשם קל רק תגבר.

חטאי הממשלה הנוכחית וגם חטאי ממשלת נתניהו שפעלה באופן דומה במבצע חגורה שחורה, אינם דומים לחטאי ממשלת רבין-פרס. היום לפחות אין תעסוקה רבה לקברנים. אז היו הרוגים רבים בפיגועי הטרור של חמאס, ועדיין הממשלה סירבה להפנות אצבע מאשימה לרשות הפלסטינית. אבל הפיגועים התקיימו מבלי שערפאת התאמץ יותר מדי להפריע להם (כפי שגילה ראש אמ"ן בוגי יעלון, שקודם לכן תמך בתהליך אוסלו), ובדיוק כפי שחזה הסופר משה שמיר מראש, כאשר נחתמו הסכמי אוסלו:

למי מוסרים את גורל הביטחון שלנו? העתיד שלנו? ליאסר ערפאת! רוצח, נוכל עולמי, ערפד שפתותיים. האם הממשלה הסהרורית שלנו אינה יודעת כי מי שמוסר את מפתחות השלטון לערפאת מוסר אותם למעשה למי שיסלק אותו, למי שיירש אותו – או אפילו בצורה יותר פשוטה וכה אופיינית: למי שיפעיל את הטרור נגד ישראל בשליחותו ובעידודו כשהערפד מעמיד פני צדיק תמים.

48 תגובות על ״הפרד ותחטוף רקטות״

 1. תמריץ
  הפעם זה לא ישראל יזמה את ההתקפה? (בניגוד לפעמים קודמות שישראל רק הגיבה?)

  אהבתי

 2. הג׳יהאד היה בהליכי הוצאת פיגוע והדבר שיתק את החיים ביישובים ישראלים ליד הגדר. ישראל נאלצה להגיב לכך. טוב שלא חיכו לפיגוע עצמו.

  Liked by 1 person

 3. ההפרדה בין הג'יהאד האיסלמי לחמאס ו/או לכל ארגון אחר הזויה. כאילו שמטרת כולם אינה רצח יהודים.
  אולי יטב אם תושבי הדרום יקימו מילציות ויתחילו לשגר רקטות לעבר ישובי עזה. ממילא הממשלה לא מספקת ביטחון ובכירי צה"ל מתחננים להפסקת אש עוד לפני שנורתה הירייה הראשונה. העיקר שהפנסיה התקציבית תכנס לחשבון ונוכל לקנות עוד דירה בהנחה דרך חבר.

  Liked by 3 אנשים

 4. תמריץ,
  שאפו על השיחדש "הליכי הוצאת פיגוע". היערכות לירי קורנט אורכת מספר דקות אלא אם "ההליכים" כוללים גם את פיתוח הקורנט. הממשלה נגררה למבצע הזה על ידי הצמד חמד גנץ-כוכבי שרק לפני שנה ורבע התרברבו במבצע האדיר שלהם, שומר חומות, שהתחבולה ושיטות הלחימה החדישות שהופגנו בו ירתיעו את החמאס לשנים. חלפה שנה ורבע והזוג המוזר הכניס את הדרום לסגר מיותר וחסר תועלת בעקבות פעילות מעצרים שגרתית. מאחר וסיום הסגר ללא השלמת "הליכי הוצאת פיגוע" היה מציב את הממשלה באור מגוחך מצאו השניים מוצא בדמות הזדמנות מבצעית של סיכול מפקד בדרג בינוני, מעשה שגרר את ישראל לסבב מיותר שיסתיים בלא כלום חוץ מנזקים ואבידות. אפס אבידות עד כה אינן סימן לעתיד. לאורך זמן הסטטיסטיקה מנצחת את המזל.
  רוצים לשחק את המשחק של נתניהו? החזירו את המאסטר

  Liked by 1 person

 5. תמריץ,
  גם אתה עברת לדובר צה"ל? אם יש מידע על כוונה של ירי נ.ט הסגר הוא חסר תוחלת. הרי הג'יהאד לא התחייב שהירי יהיה על רכב אזרחי בלבד. הממ"ד הכי משוכלל חסר כל ערך מול ירי של קורנט ולכן מספר המטרות בסגר קטן באופן זניח. ההגנה היחידה מול תקיפה כזו היא הרתעה והסגר משיג את ההיפך

  אהבתי

 6. תמריץ,
  כנראה ש"הליכי הוצאת פיגוע" לא הושלמו. אני מניח שיש להם מלאי קטן מאד של הנשק הזה והם שומרים אותו למצבי קיצון. מה גורם לך לחשוב שמעצר עסקן בג'נין נחשב אצלם למצב קיצון?

  אהבתי

 7. תמריץ,
  ירי נ.ט על אזרחים הוא ארוע נדיר מאד בעזה (כולל אצל החמאס). יתכן שהג'יהאד חיפש מטרה איכותית בדמות אוטובוס עם חיילים ו/או רכב של קצין בכיר. הם כבר יודעים שירי על טנק זה בזבוז תחמושת. בתסריט הנ"ל מציבים חולייה במארב על גג בניין גבוה או במעמקי דירה בקומה גבוהה ושולחים תצפיתנים לבצע רכש מטרה. כדי להתגונן מתרחיש כזה די במשמעת מבצעית ואין צורך בהטרדת רבבות אזרחים.

  Liked by 1 person

 8. ביבי,
  צא ולמד

  Liked by 1 person

 9. חייל
  גם אם "כדי להתגונן מתרחיש כזה די במשמעת מבצעית ואין צורך בהטרדת רבבות אזרחים." ובנקודה זו המנהיגות נהגה בצורה גרועה עדיין הנקודה שישראל תקפה לא כתגובה אלא כיוזמה נתפסת בעיני כדבר חיובי ולא כהסתבכות מיותרת. כמובן שבאופן פרדוכסלי המסקנה היא שאסור להצביע לפיד כי מבצע זה עשתה ממשלת המעבר ולא ממשלת השינוי – כלומר רק ממשלה שאינה תלויה בערבים יכולה לעשות זאת.

  Liked by 1 person

 10. משה,
  סוף מעשה במחשבה תחילה. לא מדובר במהלך שנגזר משינוי דוקטרינרי אלא מהזדמנות מבצעית שנוצרה בתוך מהלך כושל וכעת מתפתח לסבב לחימה שישראל יזמה ללא כוונה/ידיעה כיצד לסיימו. כל זמן שאנחנו בתוך אסטרטגיית נתניהו (שימור הרש"פ ושלטון החמאס) טקטיקה מוצלחת היא זו שמרחיקה את הסבבים בזמן

  אהבתי

 11. תמריץ,
  מאז הקמת המדינה (וגם לפני כן) "פיגוע ממשמש ובא". הניסיון מלמד שכשגנץ מנהל את העניינים תמיד הוא יקבל את ההחלטה הכי גרועה והעניינים יתחרבשו. למרבה הצער כוכבי התגלה כגנרל עם פה גדול וכלי קטן. הסברה שלך שמודיעין טוב בידי גנרל ישראלי יוביל להחלטה טובה היא משאלת לב שמעולם לא מתממשת

  אהבתי

 12. חייל אני לא יודע באיזו מציאות אתה חי, אבל טקטיקת נתניהו הביאה לבלוני נפץ באופן קבוע כמו גם "טפטופי" פצמ"רים על הדרום. בינתיים דרך הפעולה של בנט-כוכבי ושות' עובדת הרבה יותר טוב, אז עדיף להשאיר את ה"מאסטר" בבוידעם.

  אהבתי

 13. משה גם ממשלה שתלויה בערבים הייתה תוקפת, היא פשוט כנראה הייתה נופלת תוך כדי המבצע. עם זאת כדאי לציין שגם בזמן הממשלה האחרונה היו לא מעט פעולות כולל חיסול מחבלים בשטחי הרשות ועבאס לא אמר מילה. גם הפעם הוא פשוט יושב בצד:

  https://www.ynet.co.il/news/article/rkoqh2iaq

  יו"ר רע"מ כתב בערבית כי מפלגתו מתנגדת למלחמה, אך "אנחנו בכנסת כדי לעבוד למען החברה הערבית, אין לנו השפעה ממשית על מדיניות החוץ והביטחון של ישראל"

  אהבתי

 14. אגב כל מבצע של צה"ל עד היום בעזה נגמר בקול ענות חלושה. הברירה השנייה היא כיבוש עזה וזה משהו שאין לממשלות ישראל רצון לעשות.

  אהבתי

 15. א. אך סביר שגם סבב זה יסתיים בדומה לקודמיו. כך שעוד כשנה – שנתיים נזכה להחשף לשם יצירתי נוסף בסדרת שמות המבצעים שמוציא דובר צה'ל (סדרה, די מרשימה לטעמי, של שמות כמו "עופרת יצוקה" ו"עלות השחר").

  ב. כפי שכתבתי בעבר בבלוג זה, הפיתרון היחידי לבעיות הקשות שמציבים בפנינו שני מיליון עזתים עוינים קשור אך ורק לצמצום מספרם והחלשתם. כלומר עידוד מקסימלי להפחתת ילודה בעזה + הגדלת הגירה מעזה. פיתרון שבמאה ה 21 ניתן יהיה ליישמו רק מאוד מאוד מאוד בהדרגה.עם חשיבה ותכנון לטווח מאוד מאוד רחוק.
  מכאן נובע שמדיניות מתן יותר ויותר רשיונות עבודה לעזתיים בתוככי ישראל (כלומר מדיניות גנץ) – רק מחריפה את הבעיות שעזה מציבה בפנינו (במקום לצמצמה).
  תהיה אשר תהיה הצלחת הצמד גנץ ו& כוכבי במציאת כל מיני פתרונות טקטיים לחיסול מנהיגי טרור ולבלוני נפץ.

  ג. אני מתקשה להשלים עם התמורה הדלה שאנו מקבלים ממערכת הביטחון הישראלית למיליארדים הרבים שאנו מעניקים לה מדי שנה.
  אני מודאגת מהנכונות לוותר ללבנונים (כלומר לחיזבאלללה, כלומר לאייטולות באיראן) על שטחים ימים נרחבים, שאמורים להיות שלנו, ועל שדות גז ריווחים בפוטנציה. ויתור רק בגלל החשש שנאסראללה יתרגז וירה עלינו טילים.
  למעשה אני מאוד מודאגת מהעדר כל שקיפות במו'מ שמתנהל כיום, וחוששת שיום בהיר אחד "נתבשר" שנחתם איזשהו הסכם "נהדר" עם לבנון. שעכשיו גם לחיזבאאלה (בדומה לסינגפורים ברצועת עזה) יהיה מה להפסיד.
  הנכונות "לוותר" לאויבנו בגלל החשש של מערכת הביטחון הסופר עוצמתית (לכאורה) שלנו מאיומיהם – היא תקדים מסוכן. או, בלשון בלוג זה, יוצרת מערכת תמריצים נוראית.

  Liked by 3 אנשים

 16. amehaye,
  בלוני נפץ, פצמ"רים, התקפות המונים על הגדר וכיו"ב זה טקטיקה של החמאס, לא של נתניהו. השנאה שלך אליו פשוט מעוורת את עיניך. האסטרטגיה של נתניהו מול עזה ויו"ש (שאומצה במלואה על ידי ממשלת השינוי) גובשה אל מול מצב שיצרו רבין ושרון. הסבב הנוכחי לא שונה במאום מקודמיו חוץ מהעובדה שישראל גררה את עצמה לתוכו ללא צורך. הסבב הזה הוא דוגמא מובהקת למהלך טקטי שלא משרת את האסטרטגיה

  Liked by 1 person

 17. תמריץ,
  בקרוב אצלך?

  אהבתי

 18. האם בימנו יש יותר בעיות נפשיות (ואולי גם פיזיות) מאשר בעבר?
  טוענים שיש עליה של 4000% באמריקאים שסובלים ממניה דיפרסיה.
  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3557859,00.html
  יש בעיה שנוצרה רק בשנים האחרונות והיא "הלם קרב". אין ספק שזו בעיה אמיתית אבל היא כמעט ולא הייתה בצה"ל לפני מלחמת יום הכיפורים. אינני חושב שהיא הייתה בעולם לפני 100 שנים. הטענה שהיא הייתה קיימת מאז ומעולם רק פשוט הסתירו אותה מחמת בושה, לא נראית לי. בעיה כזו אי-אפשר להסתיר. מי שלוקה בהלם קרב – איננו מתפקד. חוסר תפקוד זה דבר שרואים בברור.

  Liked by 1 person

 19. arn הלומי קרב היו מאז ומתמיד, פשוט פעם תייגו אותם בתור "משוגעים". במלחמת העולם הראשונה טבעו את המושג הלם קרב (Shell shock):

  https://en.wikipedia.org/wiki/Shell_shock

  ברור שלא כולם לוקים בזה, ואני מכיר אישית חבר'ה שנלחמו בקרבות קשים ויצאו *בלי* הלם קרב. אולי זו הסיבה שלאנשים מסויימים קשה להאמין שזה קיים.

  כמו כן הלם קרב מתועד גם בזמנים "עתיקים":

  https://researchcentre.army.gov.au/library/land-power-forum/how-did-ancient-warriors-deal-post-traumatic-stress-disorder

  "Inscriptions originating with the Assyrian Dynasty in Mesopotamia (1300-609 BC) record traumas suffered by soldiers who were called upon to fight every third year during their military service. Herodotus observed that Epizelus, an Athenian spear carrier, suffered what appeared to be psychological problems following the Marathon Wars in 490 BC. Appian of Alexandria (c. 95? – c. AD 165) described a legion veteran called Cestius Macedonicus who, when his town was under threat of capture by (the Emperor-to-be) Octavian, set fire to his house and burned himself within it. "

  Liked by 2 אנשים

 20. לתמריץ,
  כתבת:
  "יש פרדוקס דמוגרפי: עניים מולידים יותר מעשירים. לכן אני לא בטוח שהותרת עזה ענייה מרודה תשרת את האינטרס הדמוגרפי."
  ——————-

  עניים מרודים *צעירים*, שאיבדו אפילו את התקווה למצוא אי פעם פרנסה סבירה, לרוב מנסים להגר. האינטרס שלנו הוא לא לחבל בשאיפת אותם עניים מרודים להגיע לאירופה או למדינות הנפט או לכל מקום אחר שבו יוכלו להתפרנס ברווחה.
  אם צעירים אלו ישארו לגור בעזה (ולעבוד בישראל), הם עלולים לנצל את זמנם הפנוי לעשיית ילדים. בהנחה שככל שיהיו להם יותר ילדים – כך קצבאות הילדים שיקבלו (מאונרא, מקטאר ו/או מכל מקור נדיב מדי אחר) יהיו גדולות יותר. הקצבאות הן תמריץ לעידוד ילודה במקום לצמצומה.

  אבל אם אתה מתעקש שהמוני עזתים (שהם, אגב, גם מסוכנים פוטנציאלית) ימצאו את פרנסתם דווקא בתוככי מדינת ישראל – הייתי ממליצה להעמיק רשיונות עבודה בישראל *רק* לנשים עזתיות.

  שלושה נימוקים:
  1. הסיכון בהעסקת נשים (שעדין לא מרחף מעל ראשן איום בגלל "פגיעה בכבוד משפחתן") מעט נמוך יותר מהסיכון שבהעסקת גברים.
  2. המשתנה המנבא *העיקרי* את מספר הילדים במשפחה הוא השכלת נשים ומעמדן החברתי (ולא העוני). מכאן שניתן לטעון שזהו אינטרס שלנו לשפר את מעמד כל הנשים הפלסטינאיות (ביו'ש, בעזה ובתוככי מדינת ישראל). הענקת אפשרות לפרנסה בכבוד (במונחים עזתיים) בוודאי תעצים את בעלות המאה (שאולי יהפכו בכך גם לבעלות הדעה), הן פחות תחשושנה מגירושים, הן תצליחנה להתנגד יותר לנישואים לאישה שניה/שלישית/ רביעית ועוד. חשוב מכך, נשים עובדות משלמות מחיר גבוה יותר מעקרות בית על כל הריון, לידה וגידול ילד נוסף.
  3. יהיה מעניין לצפות בגברים העזתים נקרעים בין רצונם לשפר את מצבה הכלכלי של משפחתם (גם באמצעות משלוח בנותיהם ונשותיהם לעבוד בישראל) לבין חלחלתם מהעצמת הנשים במשפחתם. נדמה לי שהם יתמודדו עם דילמה זו פחות טוב מגברים חרדיים. בכל מקרה, יהיה משעשע לראות מה יקרה בעזה בעקבות מדיניות שכזו.

  Liked by 5 אנשים

 21. קריאה מומלצת

  Liked by 1 person

 22. פינת נעים להיזכר

  Liked by 2 אנשים

 23. בעקבות ההפנייה של חייל זקן לטוויטר של אורן, נהניתי להיזכר ב:

  Oren Haasz @Oren_theace
  ·23 בפבר׳
  ————————————
  "חלק גדול מהמידע במלחמה סותר, מידע רב יותר הוא כוזב, אך הרוב המוחלט מוטל בספק"

  קלאוזביץ (אלא מי…)
  ————————————

  מודה שלא האזנתי לשני הראיונות, והסתפקתי בקריאת השרשור (המפורט למדי) שכתב עליהם.

  כמעין פיצוי, קראתי גם את השרשור שכתב על אופן ההתמודדות של האנגלים עם המהומות (והטרור) שעשו להם האירים בצפון אירלנד.
  אולי ניתן להפיק מכך לקחים גם במחוזות מאוד מרוחקים, שבהן בעיות משילות קשות בשל אוכלוסייה שעוינת את השלטונות.

  https://mobile.twitter.com/Oren_theace/status/1553758132005920769

  Liked by 1 person

 24. חלק מהשרשור:

  31 ביולי
  בצפון אירלנד מציינים היום 50 שנה למבצע 'מוטורמן', מעין מיני "חומת מגן" בגרסה בריטית.
  מוטורמן החזיר לבריטים את השליטה באזורים בערים ועיירות שונות במיוחד בבלפסט ובדרי, שהוכרזו כ"אזורי אין-כניסה" ונשלטו ע"י אנשי הIRA ופלגים שונים, ללא שלנציגי הממשל וכוחות הביטחון תהיה דריסת רגל בהם>

  אזורים אלו הופיעו מאז התפרצותו המחודשת של הסכסוך ב-1969 וראשית התקופה בת 30 השנה שכונתה "הצרות" (The troubles). בשלוש השנים הראשונות לא עשה הממשל הבריטי הרבה לטפל בהווצרותם של אזורים חסרי משילות אלו ולא גיבה את משטרת מחוז אולסטר במאבקה בהם.
  אחד הבולטים באזורים היה "דרי החופשית">

  שכללה שכונות בעלות רוב קתולי, במיוחד שכונת בוגסייד, שהוקפה במתרסים שמנעו כניסת רכב צבאי.
  המצב החמיר לאחר אירועי "יום ראשון העקוב מדם" (בלאדי סנדיי) בינואר 72' שבו נורו למוות 14 מפגינים קתולים באותה שכונה בדרי בידי הצבא. ב-21 ביולי "יום שישי העקוב מדם" התפוצצו 22 פצצות בלב בלפסט>

  האירוע שגבה 9 הרוגים ו-130 פצועים הגדיש את הסאה מבחינת הממשלה הבריטית והיא שלחה כוח של כ-21,000 חיילים, מתוגברים בטנקים ודחפורים להשיב לידה את השליטה ולחסל את "אזורי האין כניסה".
  המבצע החל בארבע לפנות בוקר והסתיים באותו היום בהשבת השליטה לידיים בריטיות.
  הIRA זיהה את ריכוזי הצבא>
  ·

  כולל ההתארגנות באנגליה של הכוחות שהגיעו על אניית הנחיתה 'פירלס' והעדיף להמנע מלחימה מול כוח עדיף.
  הממשלה הבריטית ראתה (לפי מסמכים שנחשפו) הערכה מוקדמת שדיברה על 100 הרוגים אזרחים כמחיר סביר.
  בסופו של דבר נהרגו במבצע פעיל IRA לא חמוש בן 19 ונער בן 15 שנורה עם אחיינו בעת שעברו ליד>

  Liked by 1 person

 25. לא-מייחיה:
  לפי המאמר שהבאת:
  מחבר המאמר חושב שתופעת "הלם קרב" היא תופעה עתיקה אבל הוא בעצמו אומר שחלק חושבים שזו תופעה חדשה שהחלה במלחמת העולם הראשונה. כלומר לפי המאמר יש חילוקי דעות בנושא זה.
  לטענת הכותב החייל בתקופה קדומה היה מחוסן יותר מפני "הלם קרב" כי ראה הוצאות להורג לפני כן. לדעתי הוא גם ראה שחיטת בעלי חיים לצרכי מאכל.
  לטענת הכותב חיילים לקו ב"הלם קרב" גם אז אבל הטיפול שנתנו להם היה טוב הרבה יותר מהטיפול הפסיכולוגי שנותנים בימנו (למרות שטיפול זה היה בעצם פולחן פגאני) לכן רובם חזרו לתפקד.

  אהבתי

 26. arn זה לא שיש חילוקי דיעות. הלם קרב הוא תופעה עתיקה. המאמר אכן מציין שהיו בעבר, כנראה, יחסית פחות הלומי קרב (אגב טענה ללא סימוכין). הוא גם טוען שהטיפולים הפגאניים היו יעילים יחסית, שוב ללא סימוכין. העובדות היחידות הן שהלם קרב הוא לגמרי לא תופעה חדשה. מה שחדש זה רק המונח Shell shock שאכן הוטבע בימי מלחמת העולם הראשונה.

  Liked by 1 person

 27. לגבי רצח שבויים בטנטורה, היה נחמד לקבל תמונה מלאה של כל מקרי הרצח משני הצדדים, גם של ערבים שטבחו ביהודים וגם של יהודים שרצחו ערבים. שמאלנים פאתולוגיים תמיד מתעלמים ממקרי הטבח האין-סופיים של ערבים ביהודים, ויהודים מתעלמים מהמקרים הספורים בהם יהודים רצחו ערבים. כאשר נעמיד את המקרים אלו מול אלה יהיה ברור מי הרוצחים כאן. כן, יהודים רצחו ערבים אבל זה בטל בשישים לעומת כל מעשי הטבח, הרצח, ההתעללות, האונס וכו' שערבים עשו ביהודים.

  Liked by 3 אנשים

 28. הסרטון כולל:
  – טענה שהלאומנות הפלסטינית (כולל של בעלי תעודת זהות ישראלית) מהווה איום קיומי על ישראל. לא פחות מהגרעין האיראני.
  – מדיניות ההשתלטות, באמצעות שקר ורמייה, של האחים המוסלמים + הפער הגדול בין דברי עודה, טיבי ושות' בערבית לדבריהם בעברית.
  – המלצה לנתק כל קשר עם עזה (כולל אי העברת חשמל ומזון). מה שיכריח את "אחיהם" המצריים להסיר את המצור *שלהם* על עזה. *המצרים* כבר יצליחו להתמודד עם עוד 2 מיליון תושבים.
  – העדר, רב השלכות, של מזרחנים דוברי ערבית ממפלגת שלטון (הליכוד)
  – חולשת ההסברה הישראלית בשפה הערבית (למרות צמא, של קהלים גדולים דוברי ערבית, לתקשורת שתתפס בעיניהם כאמינה. להבדיל מהרשתות הערביות)
  – ההסתייגות של אליטות ערביות מתיאוריות אדוארד סעיד (המקובלות רק ע'י השמאל, אכול רגשי האשמה, במערב)

  Liked by 2 אנשים

 29. הים הוא אותו הים…

  Liked by 3 אנשים

 30. תמריץ,
  אני לא חושב שגיא בכור מדבר לגבי רוסיה-אוקראינה מתוך פוזיציה, אלא מתוך עמדת מומחה שיודע-כל (התנהגות אופיינית למומחים רבים).
  אני חייב גם להודות שאני עוקב אחריו ואני לא יכול לסתור את עמדותיו כיון שאני לא מכיר מישהו אחר לעקוב אחריו בנושא זה.
  ואני לא חושב שאנחנו יודעים מה באמת קורה שם – ותמונת המצב שבכור מציג – גם אם היא מוגזמת (אני לא יודע אם כן או לא) – היא בוודאי חושפת חלק מן האמת.

  אהבתי

 31. אני לא ראיתי שום דבר בעדכונים שלו על טביעת ה״מוסקבה״ בזמנו, כאילו התעלם ממנה כליל, והבנתי שאין יותר מה לעקוב אחריו בנושאים אלו.

  מעניין שחוץ ממנו כמעט כל כותב אחר שראיתי שמזוהה עם עמדה פרו רוסית או לפחות כזו שקוראת לפשרה עם רוסיה תמיד יהיה בעל הטיה אנטי ישראלית חריפה, כי זה תמיד חלק משנאת המערב. למשל רוג׳ר ווטרס ונועם חומסקי. זה דבר מעניין ויפה כי מפוגג את המחשבה שיש בהזדהות עם הפלסטינים אלמנט הומניסטי טהור. הכי המחיש זאת דו״ח אמנסטי האחרון בגנות אוקראינה.

  Liked by 2 אנשים

 32. אני לא רואה את עמדת גיא בכור כעמדה פרו-רוסית. אם כבר העמדה שלו היא שכח מדבר ושדיבורי השלום הם שטויות, אבל לא ראיתי הערצה בעצם התייחסותו לרוסיה.

  Liked by 1 person

 33. בנושא הפוסט, נראה לי שטקטיקת הפרד ומשול דווקא עובדת בינתיים. לפי ראיון בטלוויזיה שראיתי בחטף אנשי הג'יהאד זועמים על החמאס שלא עזר להם. ככל שהם יתפצלו ליותר ויותר תת-ארגונים שנלחמים בינהם – פת"ח, חמאס, ג'יהאד וכו' – זה רק יחליש אותם.

  Liked by 1 person

 34. הבט שונה לטענה שקיים איזשהו קשר בין אנטי-ישראליות ושנאת המערב לבין התמיכה ברוסיה או באוקראינה:
  הציפייה של גולדן שהנשיא החצי יהודי, שהטיף למדינת ישראל על חובות היהודים למדינתו, יבטא מילת סולידריות עם היהודים שששוגרו לכיוונם מאות טילים.

  אגב, *חלק* מהעמדות הפרו-רוסיות, שמבטאים יהודים – ישראלים, קשורים לחשבונות היסטוריים. במלחה'ע השניה, הרוסים שיחררו את היהודים ממחנות ריכוז שהסגל שלהם הכיל המוני אוקראיניים.

  Liked by 1 person

 35. הביצועים של הג׳יהאד היו איומים. הם הרגו יותר ילדים פלסטינים מאשר צה״ל הרג. זה ארגון שהתברר כחלש מאוד, ומבחינה זו אין ספק שנחל מפלה.

  אהבתי

 36. תמריץ,
  יש לך נטייה לאכול כל תבשיל שמערכת הביטחון מאכילה את הציבור. במבצע חגורה שחורה (נובמבר 2019, דומה מאד למבצע האחרון) ירה הג'יהאד כ400 רקטות במשך 3 ימים ואילו הפעם ירה כ1100 רקטות. כלומר הג'יהאד שילש את כח האש שלו ב3 שנים. הדוקטרינה של מערכת הביטחון גורסת שלאחר כל סבב צריך להזרים כספים לעזה. זו דרך בדוקה להתעצמות של אירגוני הטרור כפי שמעידים המספרים בכל סבב. כמה זמן ייקח לדעתך עד שיצליחו לייצר בעזה קיטים לדיוק רקטות? אל תשאל את דו"ץ שמפקדיו עובדים במרץ על קיצור הזמן הזה

  Liked by 2 אנשים

 37. Yuval Bloomberg
  @BloombergYuval
  ·
  9 באוג׳
  אלבומי ניצחון מפוארים,כותרות נרגשות, לפיד המסוקס, גנץ שמנסה להיות רבין כבר שנים, פרשנים נרגשים וסיפורי קרב מאלפים. לראשונה בחיי אני חווה את התרוממות הרוח ההיסטורית של אחרי מלחמת ששת הימים. אין ספק שהמערכה האחרונה תיזכר בקורותינו לצד יציאת מצרים, נצחון החשמונאים ותקומת מדינת ישראל

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: