העדר הרדיפה גרם להיעלמות

אד לוטוואק הוא יהודי אמריקני שידוע כאסטרטג-על, מומחה לאסטרטגיה מדינית וצבאית שייעץ לגופים החשובים בעולם בנושאים אלו. לוטוואק נשוי לישראלית. יש לו קרובי משפחה בישראל, והמדינה יקרה ללבו.

במגזין היהודיהאמריקני בעל הנטייה הימנית טאבלט התפרסם בחודש שעבר ראיון מאוד מעניין איתו. לוטוואק סיפר למראיין, הסופר דיוויד סמואלס, על קשריו האישיים עם פוטין, שאותו הכיר בימיו כסגן ראש העיר סנט פטרסבורגפוטין סיפר לו שהתוודע בילדותו לכל חגי ישראל כי אכל את האוכל היהודי אצל השכנים. לוטוואק מציע רעיון לפתרון המלחמה באוקראינה שנראה לי נאיבי להחריד, אבל איני אסטרטגעל. הוא מציע משאל תושבים בפיקוח בינלאומי על השליטה בדונבס. האם מישהו מעלה על הדעת שפוטין ימתין לתוצאות המדגם בשלווה ויכבד את דבר הבוחר? נראה לי הזיה

מצאתי עניין מיוחד בשיחה כשנסובה על ההקבלה בין יהדות ארה"ב בימינו לבין יהדות מצרים ההלניסטית בימי רומא. פילון האלכסנדרוני היה אמנם יהודי כשר, אשר הגן על יהודי עירו בפני הקיסר. אבל אחיינו כבר היה טיבריוס יוליוס אלכסנדר, חברו הטוב של טיטוס, אשר פקד על צבאו שדיכא את המרד ביהודה ושרף את בית המקדש. הדור הבא של האליטה היהודית מפנה עורף לעברו ומשרת את האימפריה ואת ערכיה בהזדהות מלאה.

אתרגם את הקטע הרלוונטי בתמצית:

מצרים היא המדינה העשירה ביותר בעולם העתיק, והיהודים בה מצליחים, עשירים ונהנים מביטחון פוליטי. הילדים והאחיינים שלהם הם בקשרי ידידות עם הילדים והאחיינים של הקיסרים הרומיים, ותראה לאן זה מביא אותם! עם כל זה הם מתבוללים ונעלמים. עד הכיבוש המוסלמי כבר בקושי נותרו יהודים שהמוסלמים יכולים לאסלם.

היהודים בארה"ב הם בדרכם להיעלמות. אתה רואה את התפרקות הקהילה. הסיבה לכך שישנם בתי כנסת רפורמיים היא כדי להמיר יהודים ברכות להעדר יהדות. אלו שהם אורתודוקסים אבל לובשים חליפות ועניבות, הרופאים ועורכי הדין, גם הם מתפוגגים. תופעות כמו ג'יי סטריט הן חלק מזה. כל אחד שקשור אליהם צריך להבין שג'יי סטריט קיים כדי לספק לגיטימיות להמתת חסד קהילתיתהם נגד ישראל והם נגד כל אחד שקשור לישראל, כולל האמירויות וסעודיה. כשעמים נעלמים קורים כל הדברים המשונים. אבל זה סיפור בן 2,000 שנה. המקדש בירושלים היה מאוד יקר לתפעול. צריך היה לקנות חיות ולשחוט אותן. היה זה בית מטבחיים ענק, הרבה כסף היה מעורב ואנשים לבשו בגדים מצחיקים. כל זה התאפשר בשל הכסף מיהודים ממצרים ומיהודים עשירים מיוון, רומא, צרפת. הם נעלמו. אין שום סימן לרדיפה כלשהי. זה היה העדר הרדיפה אשר גרם את ההיעלמות

50 תגובות על ״העדר הרדיפה גרם להיעלמות״

 1. קראתי את הפוסט שבו שוחחת עם שי. נהניתי מאוד ותהיתי איך פספסתי אותו בזמנו, עד שראיתי שהגבתי שם.. ארבע שנים משכיחות הרבה.
  ההסבר שלך למה היהדות לא התפתחה בארצות המזרח הרחוק באמת דומה למדי למה שלוטוואק אומר.

  Liked by 1 person

 2. עדין לא קראתי את הראיון בטאבלט.
  שתי הערות:

  א. תמריץ כתב:
  " …לוטוואק מציע רעיון לפתרון המלחמה באוקראינה שנראה לי נאיבי להחריד, אבל איני אסטרטג-על. הוא מציע משאל תושבים בפיקוח בינלאומי על השליטה בדונבס. האם מישהו מעלה על הדעת שפוטין ימתין לתוצאות המדגם בשלווה ויכבד את דבר הבוחר? נראה לי הזיה. …"
  ————————
  להערכתי פתרון של משאל תושבים בפיקוח בינ'ל יכול לעבוד *אם* שני הצדדים מחפשים כעת סולם לרדת מהעץ המאוד גבוה שעליו טפסו.

  נכון לרגע זה, נראה שהמלחמה אינה מתנהלת על פי ציפיות הרוסים. המודיעין הבריטי אפילו טען שהרוסים כבר הפסידו את המלחמה. אבל אפילו אם נתייחס לטענה זו כחלק מהמלחמה הפסיכולוגית – ברור שאבדות הרוסים רק הולכות ומצטברות והתקדמותם איטית להחריד.
  נסיגה של רוסיה כעת (ללא אף הישג משמעותי) כנראה תוביל לסילוקו של פוטין (וחבורתו) מהשלטון, והכפשתו בכל ספרי ההיסטוריה. הן של רוסיה והן של שאר המערב.
  אבל אם לאחר משאל התושבים – חבל דונבאס יסופח לרוסיה, פוטין יוכל לטעון שהצליח להציל אותם מציפורני הניאו-נאצים האוקראינים, וזו הייתה המטרה העיקרית של "המבצע המיוחד".

  ברור שגם המחירים שמשלמת אוקראינה על התמשכות המלחמה הולכים ומצטברים, וסופה עדין לא נראה באופק. ניתן לשער שלו האוקראינים היו קולטים מראש מה עתיד להתחולל בארצם – הם היו מוותרים בשמחה על חבל דונבאס, ויותר מזה, ומוסרים אותו לרוסים. העיקר שיניחו אותם בשקט.
  אבל כניעה מוחלטת של זלנסקי לפוטין *כעת* – לא תתקבל על דעת הקהל האוקראינית. הם כבר הקריבו יותר מדי מכדי להיכנע עכשיו ללא תנאי.
  משאל תושבים בחבל ארץ מוגבל מסוים, גם אם לאחריו האזור ימסר לרוסיה, זו גם דרך שתאפשר לזלנסקי לרדת מהעץ. לאחר המשאל, האוקראינים יוכלו לטעון שהם במילא לא רוצים תושבים שאינם גאים להשתייך למולדת האוקראינית, והם מאוד שמחים להיפטר מ"הגיס החמישי" הרוסי, שהחזיק בתעודות זהות אוקראיניות.

  ב. בראיון שצורף לעיל של י.ד. עם שי שפירא – מופיע הקטע הבא:
  ——————
  " … אין סיבה מדוע הדת היהודית תהיה מחוברת יותר לתרבות המערב מאשר למזרח. בפועל מבחינה היסטורית הקהילות היהודיות בהודו ובסין (והיו כמה כאלה בימי הבינים של יהודים אירניים) לא שרדו והתבוללו. נדמה שכדי לשרוד היהודים היו צריכים מעטפת של תרבות שתתן להם מעמד מיוחד (גם אם רשמית זהו מעמד שפל). עוד כת חסרת חשיבות באימפריה הסינית לא היה מספיק משמעותי כדי לשמור על הזהות שלהם והם נעלמו. כלומר, הדינמיקה של יהודים עם תרבות המערב (והאסלאם לצורך העניין) היא חלק מהסיפור היהודי גם אם דינמיקה זו התגלמה לעיתים בצורה אכזרית של אנטישמיות ורדיפות. היחוד היהודי יכל להשמר רק בחברות שקבלו אותו כמו הנצרות והאסלאם. בחברות שלא קבלו אותו כמו הקונפוציוניסטים הסיניים וההינדואיסטים בהודו היהודים לא הצליחו לתת טעם ליחודיות שלהם ונעלמו. …."
  ——————-

  אם הבנתי אותו נכון י.ד. מדגיש את חשיבות המעמד הייחודי של *הקהילה* היהודית.
  כלומר, לא עצם הרדיפות האנטישמיות הוא שגורם להישרדות היהודים, אלא שהיחס הייחודי ליהודים מוביל ליצירת קהילות יהודיות מגובשות, והליכוד הקהילתי הוא זה ששומר על היהודים שלא להתבולל.

  אהבתי

 3. קמיליה, אבל מה אם התושבים יחליטו שהם מעדיפים דווקא את שלטון אוקראינה? לפי התנהלות הדברים עד עתה והסבל שהיה מנת חלקם בשל המלחמה, נראה לי שזו התוצאה הסבירה.

  נראה לי שההבדל בין מה שי"ד אמר לבין הכותרת של הפוסט שמצטטת את לוטוואק היא שלפי י"ד אפשר לדמיין מצב שבו קהילה יהודית שורדת כי מקבלת יחס חיובי במיוחד. אפשר לדמות זאת לאופן שבו מתייחסים כיום למיעוטים ילידיים בארצות מערביות נאורות, ואז אליזבת וורן מוצאת לעצמה שאריות של ייחוס דנ"א אינדיאני ומשתבחת בו. ואז באמת יש תמריץ חזק לאינדיאנים לשמר את תרבותם.

  Liked by 1 person

 4. אני לפעמים תוהה אם זו ביצה ותרנגולת. פרס מעולם לא הייתה ידועה בלימוד התורה שלה והיהודים שהלכו ממנה מזרחה היו במקרה הטוב מסורתיים. במצב הזה יכול להיות שהרדיקליות של התורה לא התגלתה ולכן הזהות היהודית התמסמסה. אם התורה הייתה מתגלה או ניתנת במזרח והיו צומחים שם קהילות שמוסרות נפשם על התורה אז הרדיקליות שלה הייתה זוכה לתשומת לב כמו שקרה במערב שיכול להיות שהייתה מביאה למעמד מיוחד. רמזתי לזה כשכתבתי "נגיל ונשיש בזאת התורה".
  במערב היהדות זכתה למעמד מיוחד, שפל אמנם, אבל עובדה שהן הנצרות והן האיסלאם הגדירו מעמד מיוחד ליהודים. ריה"ל הדגיש זאת בספרו הכוזרי. יש לכך גם השלכות הלכתיות. אנו מכנים את אלוהים "נורא" בתפילת שמונה עשרה כי מוראו מתגלה בקיום היהודי בקרב הגויים. בלשון חז"ל כבשה בן שבעים זאבים ואיננה נאכלת (מסכת יומא דף נו). אז האם פשוט היה לנו קלף מטורף שפשוט ייסדנו את האיסלאם והנצרות ולכן הם נתנו לנו מעמד מיוחד או שיש כאן משהו אמתי שחייב אותם לתת לנו מעמד מיוחד? לא יודע.

  אהבתי

 5. אם האדם הוא יהודי חילוני שלא מאמין באלוהים, אין שום סיבה שלא יתבולל בסביבתו. הרי אין שום סיבה שיקיים את מצוות הדת שהוא לא מאמין בה וזה הרבה יותר נוח להתבולל ולהיטמע בסביבה. אני כלל וכלל לא מבין מה רע להתבולל (למי שלא מאמין באלוהים)?.
  יהודי מצרים אז דווקא לא היו מתבוללים. רק האליטה נטתה להתבולל וגם זה בספק. אתה מביא רק דוגמא אחת של אדם שהתבולל.
  בכל אופן גם אם יהודי מצרים חיו בביטחון באותה תקופה, ביטחון זה נעלם אחרי זמן קצר. קצת לפני המרד הגדול נגד רומי פרצו מהומות בין יהודי מצרים ליוונים והנציב הרומי של מצריים (אותו טיבריוס יוליוס אלכסנדר) שלח את צבאותיו נגדם והם טבחו 50 – 60 אלף יהודים. גם בימי מרד התפוצות (מרד שפרץ בין המרד הגדול למרד בר-כוכבא) היו קרבות דמים קשים בין היהודים לבין הצבא הרומי + היוונים במצרים. כנראה שמאות אלפי יהודים נהרגו.

  Liked by 1 person

 6. דמי מינור, 27, הועבר ליחידת הדיור לפגיעים במתקן הכליאה לנוער גארדן סטייט, בית סוהר לצעירים בגילאי 18 עד 30, על פי דן ספראזה, דובר מחלקת בתי הסוהר של ניו ג'רזי.

  ההעברה של מינור ממתקן הכליאה לנשים עדנה מאהן מגיעה שנה בלבד לאחר שהמדינה הגיעה להסדר עם איגוד חירויות האזרח האמריקני בניו ג'רזי, לאכלס אסירות טרנסג'נדריות לפי זהותם המגדרית, במקום מינם שנקבע בלידה. המתקן מאכלס כיום 27 אסירים טרנסג'נדרים, כך דיווחה NJ Advance Media.

  מינור, המרצה 30 שנות מאסר בגין הריגה, הכניס להריון שתי אסירות מוקדם יותר השנה בעקבות מערכות יחסים מיניות בהסכמה, אישר ספראזה. הוא הוסיף כי אפילו קשר מיני בהסכמה בין אסירים אסור במדינה.

  לא הבנתי כלום. האם הוא יואשם באונס? האם שניהם יואשמו באונס? האם אשה הכניסה אשה להריון או להפך?

  Liked by 2 אנשים

 7. לתמריץ,
  כתבת:
  "… אבל מה אם התושבים יחליטו שהם מעדיפים דווקא את שלטון אוקראינה? לפי התנהלות הדברים עד עתה והסבל שהיה מנת חלקם בשל המלחמה, נראה לי שזו התוצאה הסבירה. …"
  ————
  אני מניחה שניתן להשפיע על תוצאות משאל העם באמצעות קביעה מספיק יצירתית של גבולות האזור שבו יערך המשאל. כולל החלטות איזה שכונות נכללות באזור דונבאס ואיזה שכונות לא.
  להגברת הבטחון בהשגת התוצאות המיוחלות – ניתן לנסות להשפיע גם על סופרי הקולות, ועל הכיוונים שאליהם יסתכלו המשקיפים (פרקטיקה מוכרת עוד מזמנו של סטלין).

  אבל השאלה העיקרית היא באיזו מידה שני הצדדים נואשים מספיק למצוא איזשהו פתרון (בתנאי שלא יפגע קשה מדי בכבודם).

  אהבתי

 8. ל arn,
  כתבת:
  " אם האדם הוא יהודי חילוני שלא מאמין באלוהים, אין שום סיבה שלא יתבולל בסביבתו. הרי אין שום סיבה שיקיים את מצוות הדת שהוא לא מאמין בה וזה הרבה יותר נוח להתבולל ולהיטמע בסביבה. אני כלל וכלל לא מבין מה רע להתבולל (למי שלא מאמין באלוהים)?. …"
  ———————-
  המכנה המשותף בין:
  – הצרפתים שנתנו ליהודים (כפרטים) אמנציפציה (כלומר זכויות שוות לאלו של שאר אזרחי המדינה),
  – מוסלמים שמאמינים שאין לבני הדת היהודית כל זכות למדינה משלהם,
  – יהודים רפורמים שהאמינו שהמקום היחידי לביטוי יהדותם הוא במסתור ביתם הפרטי (אך לא בצאתם ממנו למתחמים ציבורים)
  – בינך
  הוא האמונה שיהדות היא רק דת. כלומר עניין פרטי של אדם שמאמין באלוהים ומצוותיו (או לא מאמין), וחי על פי אמונותיו ועל פי נוחיותו.

  אבל להערכתי גם יהודים שאינם מאמינים, ואינם מקיימים את מצוות הדת, יכולים לחוש קשר עז לעם היהודי, להיסטוריה שלו ולתרבותו.
  אני מכירה אישית, ומאוד מקרוב, לא מעט יהודים חילוניים שכאלו.

  בשולים ניתן להוסיף שהטענה שיותר נוח להתבולל ולהיטמע בסביבה מסתמכת גם על זכרון היסטורי די קצר ודי מעוות על מה שאותה "סביבה" עשתה להוריהם, סביהם או הורי סביהם.

  Liked by 1 person

 9. לקמילה:
  אני יודע שהיהדות זה גם לאום.
  רוב היהודים החילוניים שאני מכיר הם יהודים מבחינה לאומית ויש להם קשר עז לעם היהודי.
  אבל גישה זו לא הגיונית אם אתה נמצא בסביבה אחרת שבה כולם בני עם אחר במיוחד אם הסביבה הזו מפלה אותך לרעה בגלל שאתה יהודי. גם אם היא לא מפלה אותך עדיף להיות כמו הרוב. זה פשוט יותר משתלם.
  אין עם זה גם שום בעיה מוסרית הרי לפי עקרונות המוסר החילוניים כל אחד יכול להמיר את דתו או לאומיותו למה שהוא רוצה.

  אהבתי

 10. מודה שעד כה לא שמעתי על לוטוואק.
  חיפשתי ומצאתי מספר ציטוטים מעניינים שלו שמתכתבות עם נושאים שעלו כאן בעבר ובהווה בבלוג:
  "ההיסטוריונים של העתיד, בבואם לנתח את מה שקרה בעולם לאחר תקיפת מגדלי התאומים, יהיו חייבים להגיע למסקנה שהמוסלמים תקפו את אמריקה ב־11 בספטמבר 2001, והתגובה האמריקנית היתה ליצור קרע בעולם הערבי, על ידי העברת בגדד לשיעים – צעד שפתח מלחמת דת בת 100 שנה בינם לבין הסונים … אף אחד אינו מוכן לקבל את אי הרציונליות, שלא לומר – הטיפשות של החלטות ממשלה".

  "האלטרנטיבה לדיקטטורות [במזרח התיכון], שהיו מקובלות על הממשל האמריקני בעבר – סעודיה, ירדן, מצרים – היא לא דמוקרטיה, אלא אנרכיה. המדיניות הקודמת, שהסכימה עם העובדה שבמזרח התיכון אין דמוקרטיה, שונתה [ע"י ממשל אובמה והתוצאות ניכרות בשטח] … בתוניסיה יש ממשלה חלשה, בלוב – שבטיות, ובמצרים אין משילות. בהתחשב במצבן הסוציו־אקונומי של המדינות הללו, גם אם מוציאים את האלמנט האיסלאמי מהמשוואה, האלטרנטיבה לדיקטטורה היא אנרכיה".

  "עד לא מזמן טורקיה נחשבה ככוח חזק וחשוב, מעצמה אזורית לכל הפחות … אבל בשנה שעברה גילינו משהו מפתיע: לא מדובר במעצמה, אפילו לא בכוח קטן. זו פנטזיה … מדובר במדינה משותקת … הם חסרי כל יכולת במדיניות חוץ. הם הצליחו להסתכסך עם האיראנים, אזרבייג'ן, בולגריה, קפריסין, יוון וכמובן – עם ישראל. מבחינה פנימית, הם הכריזו מלחמה טיפשית על הצבא, ולמעשה הם משותקים ואינם יכולים לעשות דבר".

  "הפלשתינים מבינים שעצמאות לאומית עבורם פירושה לעבור לחיות במדינה ערבית. לפלשתינים שחיים בארץ יש ניסיון בחיים במדינה לא ערבית והם מבינים את ההבדל, נניח, בין להיאסר על ידי שוטר ישראלי לבין להיאסר על ידי שוטר ערבי. הם חצויים. הרצון שלהם בעצמאות אמיתי, וגם הפחד שלהם מפני חיים במדינה ערבית אמיתי".
  https://www.israelhayom.co.il/article/97531

  "ולדימיר פוטין אשם בפשע חמור ביותר: הוא מגן על בני בריתו ותוקף את אויביו – התנהגות מחפירה במיוחד בעיני ממשל אובמה, שעושה את ההיפך הגמור. אמריקה של אובמה לא אוהבת את אבֶּה, ראש־הממשלה הפרו־אמריקני של יפן (הנחשב "לא אפולוגטי מספיק") … ולא החמיצה שום הזדמנות לגנות את בנימין נתניהו – ובמקביל חיבקה בחום את הדיקטטורים הנתעבים של קובה, וכמובן את חסאן פריידון, הידוע גם בשם רוחאני, נשיא הרפובליקה האסלאמית ל"מוות לאמריקה" של איראן".

  "פוטין הוא טיפוס משונה, שמאמין שנשיא מדינה צריך לתת עדיפות ראשונה לחיזוק כוחה של המדינה. זו ללא ספק גישה מיושנת בהשוואה למאות היוזמות שממשל אובמה העניק להן עדיפות על פני שימור הכוח והאמינות האמריקנית בזירה העולמית. היוזמות האלו קנו לממשל האמריקני זנב ארוך מאוד של כישלונות מחפירים, מאוקראינה ועד אפגניסטן. בכל מקרה ומקרה, לא הייתה התמודדות יעילה עם המצב ולא הייתה התנתקות מובהקת – היו רק הבטחות רופסות, חוסר החלטיות מוחלט, שגיאות מדיניות גסות מצד גורמים רשמיים דלי־כישורים וביצועים מזעזעים. דוגמה אחת היא השיחות עם איראן. מזכיר המדינה ג'ון קרי נתקע בז'נבה, והיה ברור שהוא לא מוכן לצאת בלי הסכם שכן הוא ערך ויתורים מגוחכים לחלוטין ברגע האחרון (כולל האפשרות המדהימה של אזהרה של 24 יום מראש לפני בדיקת פקחים של מתקני האטום)".

  "האמריקנים זרקו את חוסני מובארק לכלבים בתוך שניות, אחרי עשרות שנים של שירות צייתני, משום שהמשטרה שלו ירתה בכמה מפגינים: רוסיה ממשיכה לתמוך באסד בעוז על אף התנהגותו. המסר הזה מצלצל בקול ברור באוזניהם של כל השליטים באזור, שאף אחד מהם לא נבחר בבחירות דמוקרטיות. אם תתמוך באמריקנים יזנחו אותך בלי היסוס אם המשטרה שלך תאלץ לירות במפגינים עושי צרות. אם תתמוך בפוטין הוא יתמוך בך בכל מחיר. זה לא כל־כך משנה מה יקרה לאסד בסוף – פוטין כבר זכה בתחרות האמינות, והזכייה הזו תניב לרוסיה רווחים ממשיים".

  "יש אמריקנים רבים שרואים בפוטין בריון ולא יותר, אך משאלי דעת הקהל מראים שהרוסים אינם מסכימים עמם. הפופולריות שלו תדעך בוודאי משום שהסנקציות-שכנגד של פוטין מעצימות שלא לצורך את המחסור שנגרם בעקבות הסנקציות מן המערב, ובגלל הירידה בערך הרובל, אך רוב מבין הרוסים ימשיכו לדבוק במסר הבסיסי שלו: "אתם רוסים. סנקציות כן או לא, אתם לעולם לא תאכלו טוב כמו האיטלקים ולא תתלבשו באלגנטיות כמו הצרפתים, ואף פעם לא תהיו עשירים כמו האמריקנים – אך אתם בניה של אימפריה, אדוניה של המדינה הגדולה בעולם, ואתם מוכנים למשול בחסד בעשרות עמים צייתנים, או להעניש את המורדים. אני, פוטין, לא אפקיר אף חלק מהאימפריה שלכם, כפי שעשו קודמי החלושים גורבצ'וב ויילצין, ואני אנסה להשיב לנו את מה שאפשר, לא רק בקרים אלא גם חלקים גדולים ככל האפשר מאוקראינה, ונכסים נוספים גם במקומות אחרים". תפישות פרימיטיביות כאלו אינן מובנות לאובמה ולפקידיו, כמו גם למיליה האינטלקטואלי שלהם, שעבורו אימפריה היא פשוט סוג של התרחשות מבישה, כוח אינו יכול להיות מופעל להשגת מטרות, שלום מושג באמצעות רצון טוב ולא באמצעות הבטחות של ביטחון, מלחמה היא הרס חסר תכלית (וכל הלוחמים הם בסך הכל מקרים עתידיים של תסמונת פוסט-טראומטית), ודיפלומטיה צריכה להתנהל בחבר מדינות, אם אפשר תוך התמקדות בנושא ההתחממות הגלובלית. כל אלו הן עמדות שימושיות לפקידים מן השורה בממשל אובמה, בעודם נערכים לעתיד שלהם אצל ביל ומלינדה גייטס, ביל וצ'לסי קלינטון ושאר הארגונים ביקום הנכון-פוליטית בהם עוסקים ברוב פטפוטים ובוועידות לאינסוף ביעדים תיירותיים נבחרים, אך אלו כלים שאינם מתאימים בשום אופן לניהול מדיניות החוץ של ארצות־הברית. פוטין ונתניהו, לעומת זאת, נחושים להשיג את מטרותיהם".

  https://mida.org.il/2015/10/25/%d7%a1%d7%95%d7%a8%d7%99%d7%94-%d7%95%d7%99%d7%a9%d7%a8%d7%90%d7%9c-%d7%9e%d7%94-%d7%a9%d7%a4%d7%95%d7%98%d7%99%d7%9f-%d7%9e%d7%91%d7%99%d7%9f-%d7%95%d7%90%d7%95%d7%91%d7%9e%d7%94-%d7%9c%d7%90-%d7%a7/

  "בעידן פייסבוק וטוויטר, יש דברים שהשתנו בעקרונות של ביצוע הפיכה?
  אי אפשר לעקוף טנק. אחת הסיבות לכישלון המהפכה הירוקה בטהרן ב־2009 הייתה שהצעירים שם הפריזו בחשיבות הטכנולוגיה. הם חשבו שחשוב להעלות סרטונים שלהם מפגינים ברחובות, או לפרסם תמונות שמראות כמה המשטר האיראני נוראי. כדי שההפיכה תצליח הם היו צריכים לגנוב שני טנקים ולהרוג אנשי ביטחון, או לתקוף את המיליציה שממשטרת את הלבוש של האנשים ברחוב. לא מספיק להעלות סלפי לפייסבוק, צריך להתקיף את המשטר באופן פיזי. המפגינים היו מודרניים מדי, מתקדמים מדי. אם הם היו פרימיטיביים יותר, הם היו מנצחים … צילומי סלפי והפגנות שלוות לא יעשו את זה".

  "יש להבדיל בין כוח במובן של power וכוח במובן של force. כשאתה דוחף מישהו בידך, זה force. אבל power זה כשאתה יוצר לעצמך מוניטין של מישהו שלא כדאי להתעסק איתו, ואז כבר לא צריך לדחוף אף אחד. מספיק לומר ׳אני רוצה שתעשו ככה וככה׳, והם יעשו את זה מפני שהם מפחדים".

  https://www.makorrishon.co.il/magazine/10227/

  Liked by 4 אנשים

 11. מצטרפת להמלצת עדנה על הראיון עם ד'ר מוטי קידר.
  מספק תמורה, די משעשעת, לתשע דקות האזנה.

  עיקר הראיון: מה הניע את קידר לעזוב את תנועת נתיבות שלום (האחות הדתית הקטנה של תנועת שלום עכשיו) ולחצות את הקווים לימין.

  אגב, נימוקי המלצתו על ספרו של פרס (מזכרון): לקרוא בכדי להבין איך בונים מדיניות ומדינה על הזיות! חזון "מזרח תיכון חדש" של אנשים שאין להם שום מושג על דרכי החשיבה במזרח התיכון, ומה ריאלי ומה לא ריאלי.

  Liked by 1 person

 12. "קשה מאד לכבד את בחירותיו של הזולת כאשר הוא נראה לנו כטיפש או כנשלט… זו הסיבה בגללה יש קורלציה לא רעה בין תחכום אינטלקטואלי לסנטימנט אנטי דמוקרטי. "
  תמריץ – מיוחד בשבילך מנדב שנרב

  Liked by 1 person

 13. לא קונה את המשפט הזה של שנרב. הקורלציה בין הסנטימנט האנטי דמוקרטי לתחכום אינטלקטואלי לא קיימת. ראה את ניסיונו של טראמפ נמוך האייקיו והאספסוף שלו לסכל את תוצאות בחירות 2020. וגם הסירוב של נתניהו ותומכיו להפנים שהם מיעוט במדינת ישראל מזה 4 מערכות בחירות.

  אהבתי

 14. תמריץ,

  שבטי אינדיאנים בארה"ב שורדים כקהילה מוגבשת כי יש להם,בין השאר, נו, אתה יודע… אדמה וריבונות (חלקית). אולי שווה לנסות את זה גם על יהודים?

  אהבתי

 15. לכל מי ששמע מה שאומר מוטי קידר על ערפאת:
  ישראל עשתה הסכם שלום לפני כן עם מצרים וההסכם הצליח למרות שישראל ויתרה על כל סיני
  לפי מה שהבנתי שלפי דעתו של מוטי קידר זה משהו שמעיד על חולשה בעיני הערבים. ולפי דעתו זה גורם למלחמה ולא לשלום.
  אבל למרות שישראל ויתרה יש כבר שלום עם מצרים מזה 40 שנה.
  דוקא ניצחונה של ישראל במלחמת ששת הימים דבר שמעיד על חוזק וכוח, הוביל למלחמות רבות עם מצרים. מיד לאחר מלחמת ששת הימים פרצה מלחמת ההתשה שנמשכה 3 שנים ואחר מכן מלחמת יום כיפור.
  במשך 10 השנים שלפני מלחמת ששת הימים (1957 – 1967) לא היו שום חילופי אש בין ישראל למצרים.
  כנראה שמה שאומר מוטי קידר נכון רק לפעמים.

  אהבתי

 16. יש לך הסטוריה של שונא מומחים arn
  תקשיב פעם שניה, החמצת
  זה בדיוק מה שהוא מדבר עליו, המתנה למצב שהם יהיו חזקים מספיק להפסיק את השלום הזמני.
  תעשה חיפוש מצרים מתחמשת תמצא אורי מילשטיין אלי דקל יצחק בריק פלג 29.
  בשביל מה אתה חושב הם מוציאים הון על נשק? איזה אויבים יש להם? הם לא יוצאים למלחמה כי במצב הנוכחי אין להם סכוי לנצח. (אני כבר לא בטוח שאין סכוי) אנחנו התקדמנו שנות אור מאז 48 56 67 73 והם עכשיו סוגרים את הפער.
  זה לא שלום מה שיש אתם יותר מהשלום שיש עם הרשות הפלסטינית או חיזבאלה בלבנון או סוריה

  Liked by 2 אנשים

 17. לא קונה את המשפט הזה של שנרב. הקורלציה בין הסנטימנט האנטי דמוקרטי לתחכום אינטלקטואלי לא קיימת. ראה את ניסיונו של טראמפ נמוך האייקיו והאספסוף שלו לסכל את תוצאות בחירות 2020. וגם הסירוב של נתניהו ותומכיו להפנים שהם מיעוט במדינת ישראל מזה 4 מערכות בחירות.

  כמה שחוזרים ואומרים לך ומראים שלטראמפ יש אי קיו גבוה משל אובמה (אתה מייד תחזור על הסיפור שהוא רימה במבחן כי לא יכול להיות שיש לו) וכמה שחוזרים ומראים לך שהגוש שלנתניהו ותומכיו היה הרוב בין היהודים ללא האיסלמיסטים וגם הרוב אם נביא בחשבון שבנט הנוכל לו הצבעת
  לא יצג את המצביעים שלו (איפה הוא כעת ואיפה המפלגה שלו? מדוע נטשו אותו ומדוע הוא נעלם?) אתה תמשיך במעגל כמו אנטי ביביסט מקולקל (למרות שאתה חוזר כמו תוכי שאתה לא אנטי ביביסט אתה פשוט רק קצת שונא את ביבי) כדאי שתפנים את המציאות, ההתנהגות של הדמוקרטים גם בארה"ב וגם בארץ מעידה על סריטה במוח. כמה זמן אתה חושב תתקיים המדינה ברגע שמרץ תעשה את התרגיל של בנט ותעלה ראש ממשלה ברוטציה? וגם המשפטים נגד נתניהו זו הפיכה שילטונית ולא תראה את זה גם השופטים יודו בזה. קריאה בבלוגים שלך לפני 5-6 שנים מראה שהשתדלת הרבה יותר. כנראה שהגעת למסקנה ש
  אפילו אם תירה במישהו בבלוג שלך ימשיכו לכתוב.

  Liked by 1 person

 18. ארנ
  א. הסכם השלום עם מצרים לא הביא שלום. לכל היותר הוא הביא 'אי מלחמה' אבל מצרים לאורך כל הדרך נגד ישראל בכל מישור דיפלומטי/הסברתי אפשרי ויש שם תעמולה נוראית נגד ישראל – אני לא חושב שיש אדם שפוי שחושב שהסכם השלום הביא שלום או משהו מעבר לאי לוחמה.
  ב. האם המצב של אי לוחמה מול מצרים הגיע בזכות הסכם השלום? שאלה קשה מאוד. מלחמת יום כיפור היתה גם מול סוריה ובלי שום הסכם שלום לא היתה מלחמה מול סוריה. למה לא היתה מלחמה מול סוריה? ההסבר הסביר היחיד הוא כי הם חשבו שאין להם סיכוי לנצח אותנו. אם כך גם מול מצרים הטיעון שאין מלחמה אינו בגלל הסכם השלום אלא בגלל שהם חושבים שאין להם סיכוי לנצח אותנו לגיטימי וסביר לא פחות מהטענה שהסכם השלום הביא את 'אי הלוחמה'.
  יש טוענים שבסוריה לבד חושבים שלא יוכלו לנצח אותנו אבל סוריה ומצרים ביחד חושבים שהם כן יכולים לנצח אותנו ומצרים והם לא פתחו במלחמה כי מצרים מחויבת להסכם השלום. טענה לגיטימית – אם היא נכונה במציאות וסבירה כל אחד והשיקול דעת שלו – לא מכיר טענת מחץ בעדה או נגדה.
  ג. עד כמה שידוע מדינת ישראל וכל ראשי מערכת הביטחון – המדיניות שלהם היתה שהעליונות הצבאית של ישראל חייבת להיות גם על מצרים – כלומר אין שום גוף אחראי שחושב שאפשר להסתמך באופן רציני על זה שאם מצרים תחשוב שהיא יכולה לנצח אותנו – שהיא לא תעשה זאת בגלל הסכם השלום.
  ד. בתקופת האנטיפדה הראשונה שמעתי ראיון ברדיו עם אחד מראשי המחבלים. הוא נשאל 'איזה סיכוי יש לכם נגד צה"ל ומדינת ישראל' תשובתו היתה 'סאדאת הראה לנו שאפשר לכבוש קרקע ממדינת ישראל'. זה מתאים מאוד לתפיסה של מוטי קידר שהחזרת סיני לא היתה הסכם שלום בעיני חלק מהעולם הערבי אלא כיבוש קרקע שישראל החזיקה בו. ולפי תפיסה זו הסכם השלום עם מצרים הביא נזק אדיר של אנטיפדות.

  Liked by 3 אנשים

 19. תמריץ
  שתי הדוגמאות שהבאת אין להם קשר לאנטי דמוקרטיה
  ההתנהגות של טראמפ והאספסוף שלו היתה שהם חשבו שהייתה רמאות בבחירות – יכול להיות שזו מחשבה טפשית (וגם יכול להיות שזה טיפשי לנהוג איך שהם נהגו גם אם באמת היתה רמאות בבחירות) בכל מקרה לא מדובר בכוונה לסכל את בחירת הציבור. (אלא אם כן אתה חושב שהם חושבים שלא היתה רמאות בבחירות ועושים הצגה בנסיון לסכל את בחירת הציבור)
  במקרה של נתניהו יש ציבור שרוצה דוקא את נתניהו בראשות הממשלה ולא מישהו אחר מהימין – יכול להיות שזה מטופש (ובעיני זה אכן מטופש) והם מוכנים ללכת לבחירות שוב ושוב – אין כאן סיכול בחירת הציבור.

  אהבתי

 20. אתם טוענים שמצב עם מצרים זה לא מצב של שלום אלא מצב של אי-לוחמה.
  אבל הסיבה העיקרית לחתימה על הסכם שלום זה שלא תהיה מלחמה ולא יהיה עוד שפיכות דמים וסכנה למדינה. כל יתר הדברים מסחר, תיירות, שתופי פעולה כלכליים או מדעיים – אלו הם דברים פעוטים. הדבר העיקרי זה שלא תהיה מלחמה.
  בגלל זה אני מייחס חשיבות קטנה להסכם השלום עם ירדן. ממילא לא היה אתה מלחמה כבר 25 – 30 שנה לפני ההסכם. כבוש (או שחרור) יהודה ושומרון במלחמת ששת הימים בטל כמעט לגמרי את הסכנה לישראל מצד ירדן. בגלל זה אני מייחס חשיבות עוד יותר קטנה להסכם עם האמירויות. הרי אין כל סיכוי שהם יאימו על ישראל.

  אתם טוענים שמצרים פשוט ממתינה עד שתהיה חזקה מספיק כדי לתקוף את ישראל. אני לגמרי לא בטוח שזו הסיבה. ב-10 השנים שקדמו למלחמת ששת הימים מצרים הייתה הרבה יותר חזקה מאשר אחרי מלחמת ששת הימים (חזקה יחסית לישראל) אבל למרות זאת באותן 10 שנים שרר שקט בגבול ישראל-מצרים לעומת מלחמת ההתשה ומלחמת יום הכיפורים שפרצו אחריה. גם לאחר הסכם השלום בין סאדאת לבגין יש שלום כבר 40 שנה. המסקנה היא שגם אם מצרים שונאת את ישראל ורוצה בהעלמותה, המוטיבציה שלה לצאת למלחמה נמוכה דרסטית אחרי שסיני נמסרה לידיה.

  אהבתי

 21. י.ד.
  אכן מדכא. מפתיע מאוד שזה לא מופיע בתקשורת אצלינו – זה נושא שחשוב כמעט לכולם.

  אהבתי

 22. מצטרפת להמלצת י.ד. על המאמר המדכא.
  חשוב בעיקר לכל מטפחי האשליות שקיימת "גרמניה אחרת", ומומלץ ליהודים לחיות בה בשל מחירי המילקי הנמוכים.
  (ולמעשה גם למטפחי האשליות שקיימת "אירופה אחרת").

  כלל לא מפתיע אותי שהנושא לא צץ בתקשורת הישראלית. אשליות מתוקות ממילקי לגבי "ידידתנו הטובה גרמניה" תמיד נעימות יותר ממציאות מרה.

  דרך פוסט זה הגעתי לפוסט נוסף של ענת פרי על האנטישמיות הגרמנית.
  חשוב כיון שמספק הסבר לא רע מדוע הגרמנים (והמוני אירופים אחרים) משקיעים עשרות מיליוני יורו במתן עזרה לפלסטינאים. גם (למעשה בעיקר) אם העזרה לפלסטינאים פוגעת ביהודים.

  https://anatperi.blogspot.com/2014/04/blog-post_28.html?m=1

  קטע מהפוסט הנוסף:
  ———————————
  " …. בשיח הגרמני הפלשתינים מייצגים את היהודים בשואה, כדי שהגרמנים יוכלו להסיר מעצמם את תפקיד הנאצים ולהעביר אותו לקורבנותיהם היהודים. ובכך לא מסתיים העניין: כפי שתיארתי ברשימתי על הסרט "גן עדן עכשיו" הפלשתינים בתפקיד קורבנותיהם של היהודים מייצגים גם את הגרמנים שהיהודים מתנכלים להם. כשהגרמנים רוצים להעמיד את עצמם בעמדת הקורבן הם מזדהים עם הפלשתינים. באחד העיתונים הנאצים שידידים נהגו לשלוח לי פעם נכתב תמיד על הסבל הגרמני במלחמת העולם השנייה שהיהודים לגמרי מתעלמים ממנו, ורק מתעסקים כל הזמן בשואה שלהם. כהוכחה ציטטו את מאמריו של גדעון לוי, שטען שליהודים לא אכפת מהסבל הפלשתיני. הגרמנים מגייסים את הפלשתינים לייצג את הגרמנים כדי להפוך את עצמם מרוצחים לקורבנות של היהודים. אינני יודעת אם דניאל ריכטר, שהוא בסך הכל אדם מאד סימפטי, התכוון לכך, אם בכלל נתן את דעתו על דבריו או שפשוט חזר על מה שמקובל לומר בגרמניה ונחשב בגרמניה מובן מאליו: לתאר את היהודים כמי שמשתמשים בשואה כדי לפגוע בפלשתינים, ובעצם לשלול מהיהודים את מעמד קורבן הנאצים הראוי לאמפתיה על ידי הצגתם כמי שפוגעים בפלשתינים, ולא סתם פוגעים בפלשתינים, אלא משתמשים בשואה כדי להצדיק את הפגיעה הזו. כך מגלגלים הגרמנים את אשמתם על היהודים ובמקום לדון בשואה בדרך שתוקיע את פשעי הגרמנים נגד היהודים, הם דנים בשואה בדרך שמוקיעה את היהודים. זו איננה "התמודדות נפלאה עם השואה", כפי שהגרמנים מאד אוהבים להשתבח ולשבח את עצמם, אלא שימוש באנטישמיות כדי להתנער מאשמת השואה, שהוא פשע נוסף של העם הגרמני כלפי קורבנותיו היהודים …"

  Liked by 1 person

 23. arn
  צר לי לאכזב אותך אך הערכתך את המידת העמידה של מצרים בהסכמים – שגויה לחלוטין

  המצב הריאלי הוא :אי – לוחמה, אבל רחוק מהשלום כפי שמנסחיה ההסכם יחלו לו. המסחר ההדדי הוא בסיסי ביותר (גז), אין תיירות דו צדדית והמצרי המגיע שלא באישור- נכלא ונחקר על הסף עם שובו למצרים.

  הספרות האנטישמית במצרים היא החמורה ביותר בעולם מאז גבלס, ומיין קאמפ מופץ ברחובות ובעיקר באוניברסיטאות. העיתנות הממשלתית הרשימית מובילה קו אנטי ישראלי חריף ביותר, וחוגי האינטלקטואלים (סופרים, משוררים, עיתונאים) חוסמים כול מפגש עם ישראלים שאינם מוזמנים למפגשים או אירועים רשמיים, השגרירות עמדה מספר פעמים בסכנת לינץ ושריפה ואנשיה נמלטו בעור שינייהם, ובימים רגילים מנועים מלצאת באור יום מחוץ למתחם נמבוצר.

  ישראל אישרה למצרים להיכניס כוחות צבא מוגברים לסיני- ועכשיו אין כוח בעולם שירחיק אותם מהגבול הישראלי. יתר על כן- מצרים הקימה 45 מנהרות וגשרים מעל לתעלת סואץ המאפשר להם לחצות עם גייסות תוך שעות ספורות עד לגבול הישראלי, ובסיני הוקמו מחסני נשק, תחמושת ציוד ודלק אדירים ללא כול פרופורציה לאיום חיצוני כל שהוא – מלבד ישראל…

  וכן- מצרים יוזמת ומובילה ההחלטות אנטי ישראליות חריפות ביותר בארגוני האו"ם השונים- לא זה מה שמצפים ממדינה החותרת לשלום עם ישראל!!

  Liked by 3 אנשים

 24. המקדש בירושלים היה מאוד יקר לתפעול. צריך היה לקנות חיות ולשחוט אותן….. כל זה התאפשר בשל הכסף מיהודים ממצרים ומיהודים עשירים מיוון, רומא, צרפת.

  זוטות:

  צרפת היא עיר פיניקית המוזכרת במקרא. העיר ממוקמת בין הערים צור וצידון שבלבנון של ימינו. כיום נקראת העיר בערבית "סַרַפַנְד".

  העיר צרפת מוזכרת בין השאר בספר מלכים א' פרק י"ז כאתר שאליו נשלח אליהו הנביא על ידי אלוהים לאחר התייבשות נחל כרית בו הסתתר בזמן הבצורת הקשה שפקדה את הארץ בימי אחאב. בסיפור מכונה העיר ”צרפתה אשר לצידון“. אליהו נשלח בציווי אלוהי לגור בביתה של אישה אלמנה מקומית, שם הוא חי ביחד איתה ובנה. המשפחה מתקיימת גם כך בקושי רב לפני הצטרפות אליהו לביתם, האלמנה אף מתלוננת על כך בפני אליהו וזה מבטיח לה שאין צורך בדאגה מכיוון שעד שתסתיים הבצורת בישראל לא יחסר לה דבר.[1] ואכן, בתקופת מגוריו בבית האלמנה מתואר מצב על-טבעי בו לא חסר לאלמנה שום מצרך לכלכלתה כפי שניבא אליהו.[2] בהמשך הסיפור מסופר כי בנה של האלמנה חלה כל כך קשה עד שמת, האלמנה באה בטענה לאליהו כי מות בנה קרה באשמתו, אליהו בתגובה לוקח את הילד לחדרו שבמעלה הבית, השתטח ונשכב עליו שלוש פעמים והתפלל לאלוהי ישראל שישיב את נפשו לאחר שהילד "מת" לדברי המחבר המקראי. אליהו מחולל נס והילד חוזר לחיים. לאחר שהציל את בנה מכנה האישה את אליהו בכינוי "נביא האלוהים".

  העיר מוזכרת גם בספר עובדיה: ”וְגָלֻת הַחֵל-הַזֶּה לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר-כְּנַעֲנִים, עַד-צָרְפַת, וְגָלֻת יְרוּשָׁלַים אֲשֶׁר בִּסְפָרַד יִרְשׁוּ אֵת עָרֵי הַנֶּגֶב.“[3]. אולם פרשני המקרא, רש״י ורד״ק ועוד[4], מבדילים בין העיר צרפת הסמוכה לצידון לבין ארץ צרפת המוזכרת בנבואת עובדיה.

  אהבתי

 25. דיון מצרים, שלום\לא שלום

  הגישה העולמית למלחמות לא טולרנטית כפי שהיה ב 48 67 או 73. בפוליטיקה העולמית של היום כבר לא מקבלים מלחמות כל כך בהבנה כך שאי אפשר להשוות את פרקי הזמן של אי לוחמה למה שהיה לפני 2 דורות. הגישה העולמית היא שניתן לפתור הכל בשיחות.

  המלחמה היחידה שמתקבלת בהבנה היא מלחמת אזרחים, ועדיף במדינת עולם שלישי. כשהפלסטינים מעזה יפרצו את הגדרות (התאור להלן של יצחק בריק) ויכנסו לישובי הגבול לרצוח את התושבים והבדויים הישראלים יצטרפו למסיבה עם 300 אלף כלי נשק גנובים מצה"ל (הערכה של בריק שהוא עומד עליה בעקשנות), והפלסטינים מהרשות ג'נין רמאלה בוודאי שלא ישבו בשקט, וישראל תצטרך להגיב צבאית נגד טילים מלבנון ולהלחם ברחובות נגד אזרחים חמושים בטלפונים עם מצלמות, אז בוודאי שלצבא מצריים תהיה הצדקה להכנס להגן על האחים הערבים האזרחים שנרצחים ואין להם אפילו צבא להגן על עצמם. ולא נוכל לגיס צבא שישנע לדרום בשל הבדויים ומטוסים לא יוכלו להמריא נגדם משדות תעופה.
  כל זה לא רעיון שלי, פשוט הסבר של כמה פרשנים צבאיים "לא מציאותיים" ימנים שאין מה להקשיב להם וגם לא מקשיבים.

  Liked by 1 person

 26. ובכל זאת מילה טובה לסיכום חלק זה. הררי מתאר את חברת הלומדים החרדית, ומציין שלמרות עוניים, לפי הסקרים הם מדווחים על רמות גבוהות יותר של סיפוק מהחיים מאשר כל מגזר אחר בחברה הישראלית (עמ' 53). לדבריו, חילונים רבים מתרעמים על אורח החיים החרדי ובטוחים שלא יוכל להתקיים לאורך זמן, אולם יתכן שהמציאות היא דווקא הפוכה:

  "כשרובוטים ומחשבים ידחקו את בני האדם מהמפעלים ומהמשרדים, החרדים ייראו כמודל לעתיד ולא כמאובן מן העבר. לא כולם יחזרו בתשובה וילכו לישיבות ללמוד גמרא. אבל בחייהם של כל האנשים, החיפוש אחר משמעות ואחר קהילה יהיה חשוב יותר מאשר החיפוש אחר עבודה" (עמ' 53-54).

  ונאמר אמן. השאלה הנשאלת היא רק מי יוכל להציע לאנשים יותר משמעות בחיים – הגישה הרואה בעולם ובאדם יצירה אלוהית, עם מטרה ותכלית החורגת מעבר לעולם הזה, או הגישה הרואה בהם לא יותר מאוסף מולקולות שזזות שהתגבשו במקרה, ללא משמעות וללא חופש בחירה?

  https://www.knowingfaith.co.il/%D7%99%D7%94%D7%93%D7%95%D7%AA-%D7%95%D7%97%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%95%D7%93%D7%A8%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%9D/%D7%A8%D7%91%D7%95%D7%AA-%D7%9E%D7%97%D7%A9%D7%91%D7%95%D7%AA-%D7%91%D7%9C%D7%91-%D7%94%D7%A8%D7%A8%D7%99

  Liked by 2 אנשים

 27. תמריץ,
  משווה ומעלה.
  פוטין לא היה מעיז ככה להתחרע עלינו אם בנט לא היה פורש. בכל זאת מי חוץ מבנט יכול להשפיט את פוטין בשבת

  אהבתי

 28. תמריץ כתב:
  "לא קונה את המשפט הזה של שנרב. הקורלציה בין הסנטימנט האנטי דמוקרטי לתחכום אינטלקטואלי לא קיימת. ראה את ניסיונו של טראמפ נמוך האייקיו והאספסוף שלו לסכל את תוצאות בחירות 2020 …"
  ——————-
  חשוב לזכור ש"הסנטימנט הדמוקרטי" הוא תופעה חדשה למדי בהיסטוריה האנושית. אפילו כיום הוא קיים רק במיעוט מהחברות האנושיות. אפילו חשוב מכך, הדרך מעריצות (מסוג כלשהו) לדמוקרטיה אינה חד סטרית. בשנים האחרונות יותר מדינות הפכו לפחות דמוקרטיות מכפי שהיו בעבר (כמו רוסיה וסין) מאשר ההפך (סינגפור?). כך שלמעשה אנו נדרשים להסביר את הסנטימנט הדמוקרטי המשונה, יותר מאשר את הסניטמנט האנטי דמוקרטי השכיח יותר.

  למרות זאת, בכל החברות הדמוקרטיות המוכרות לי התבצעה איזושהי בגידת אינטלקטואלים / בגידת אליטות בהמוני העם. או, בלשונך, בנמוכי האיקיו / באספסוף. (לשון שלמעשה מכשירה כל יחס מגונה כלפיהם וכלפי זכויותיהם הטבעיות במשטר דמוקרטי).

  מספר דוגמאות:
  רשת הריגול המפורסמת ביותר של בריה'מ של סטלין גייסה את מיטב סוכניה מקרב מצטייני אוניברסיטת היוקרה האנגלית קימברידג'. סוכנים שהסגירו לקי.גי.בי (ולמעשה דנו למוות ביסורים) את המעטים שהעזו לדווח למערב על הזוועות שמתחוללות מעבר למסך הברזל. וזאת בתקופה שבה מעמד העובדים האנגלי התייחס בחשדנות עד מיאוס למפלגה הקומוניסטית, ולא הלך שבי אחרי "טוהר הכוונות" המוצהר של אותם קומוניסטים.
  הפילוסוף הצרפתי האקזיסטנציאליסטי הנערץ, זאן פול סארטר, ביטא בגלוי את התלהבותו מגרמניה שתחת שלטון המפלגה הנאצית. מאוחר יותר העתיק את מושא הערצתו מהיטלר לסטלין בבריה'מ. כאשר לא יכל להמשיך להכחיש את זוועות הגולאגים בסיביר – טען שבבריה'מ של סטלין היישום של התורה הקומוניסטית מעוות, אך בסין של מאו צה טונג – היישום מופתי וראוי לחיקוי.
  בעקבות סארטר, המוני איטלקטואלים צרפתים התאכזבו מסין של מאו, ובמקומו התחילו להעריץ את קסטרו, רודן קובה. לאחריו את צה גווארה, ולאחריו אפילו סתם טרוריסטים רצחנים, שטענו שהם בעלי מניע אידיאולוגי, כמו קרלוס התן. או ארגון הטרור הגרמני הבריגדות האדומות.
  דוגמא קרובה יותר לזמננו – הבלשן, גבה האיקיו, נועם חומסקי. עד היום הוא מתקשה להצניע את התלהבותו מארגונים דיקטטורים רצחנים כמו החמאס והחיזבאללה.

  יש כנראה צורך בלפחות 140 נק' אייקיו בכדי להתעלם הן מהשכל הישר והן מכל העדויות, ולהתלהב כל כך ממשטרים דיקטטוריים הרוחצים בטוהר כוונותיהם.

  Liked by 2 אנשים

 29. זו התהיה שהעלה תמריץ, "האייקיו של המנהיג מתקשר לסוגיה בעייתית במיוחד בדור האחרון. בעלי האייקיו הגבוה נסחפים לפרוגרסיביות המטורללת" בעוד שהימנים נסחפים לבינוניות מינוס. למה ההפוך הזה? ההתנתקות מהמציאות? לא התקרבתם אפילו לפתרון המשוואה. האם זו צורה של הרס עצמי?

  אהבתי

 30. מספר ציטטות, בהמשך לתגובתי הקודמת

  ג'ורג' אורוול: “צריך להיות אינטלקטואל כדי להאמין בשטות כזו (((הקומוניזם))). אף אדם פשוט לא יהיה כה טיפש”

  פרופ' היידגר (מי שהיה גם המרצה והמאהב של חנה ארנדט, שמיהר לפטר את כל היהודים מהאונ' שלו) “הנוער הגרמני (((ההיטלראי))) אמר את דברו, ונקשיב לו”

  ג’ורג’ ברנרד שואו, בקשר למשפטי הראווה של סטאלין: ”לאיש לא יכול להיות ספק באשמתם של הנאשמים”.

  (((אין לי מושג למי לייחס אמרה זו))): "לא ניתן לעובדות המציאות להרוס לנו את התיאוריה היפה שבנינו".

  ****
  גם תשובה עקיפה לתהייה של עדנה,

  בנוסף לנטייה המצערת להתאהב בתיאוריות פורחות באוויר, נראה לי שיש לאינטלקטואלים (יותר מלרוב האנשים הפשוטים)
  משיכה מוגזמת לצבירת כוח והשפעה. יותר קשה להם לסמוך על השיטה הדמוקרטית, שנותנת לאנשים טיפשים ונבערים שבעתיים מהם את אותה כמות כוח והשפעה שיש (להערכתם) לתת להם, ולדומיהם, בלבד!!!

  בתקופתנו אמנם מדובר על פרוגרסיביות מטורללת, אך בעבר היו באופנה האינטלקטואלית כל מיני סוגי דיקטטורות (של הפרולטריון, של הכוחות האנטי – אימפריליסטים, של "לוחמי החופש וזכויות האדם" וכד').
  מה שיכול ללמד שעדרים החושבים באופן דומה נמצאים בכל החתכים הסוציו- אקונומיים ובכל רמות ההשכלה.

  Liked by 2 אנשים

 31. אבל אינטלקטואלים יכולים לעשות טוב יותר מניפולציות על הפשוטים. בעידן הסלולרים השקר נהיה הרבה יותר מורכב. זה הכל רק מניפולציה.

  אהבתי

 32. לגבי סולוטו, בנט היה שם בערך יומיים וחצי. הוא לא אשם שסגרו אותם היום, ומצד שני גם האקזיט בזמנו לא היה בזכותו

  Liked by 1 person

 33. קסנדרה כחילוני אני יכול להעיד שהעגלה שלנו מלאה עד להתפקע. את פשוט לא מכירה אותה. אין לי צורך בדת או אמונה בשביל משמעות בחיים.

  לגבי מולקולות וכיו"ב, מציע לך ללמוד מדע, ותנוח דעתך אין סתירה עקרונית בין מדע לאמונה. גם אם העגלה שלך מלאה אני משוכנע שיש בה מקום לעוד כמה פריטים.

  Liked by 1 person

 34. לגבי העדר הרדיפה שגרם להעלמות הקהילות היהודיות.

  תמיד תהיתי מה היה קורה אם המזה"ת היה מקבל את היהודים הציונים בשמחה ובזרועות פתוחות, כמו שארה"ב, אוסטרליה, קנדה וכו' קבלו מהגרים.

  לתחושתי, אם זה היה קורה, מדינת ישראל היתה נראית אחרת לחלוטין, וגם המזה"ת היה נראה אחר לחלוטין ,ולא ערימה עלובה של מדינות כושלות עם מלחמות בלתי פוסקות. לא בגלל קיום ישראל בתוכו, אלא בגלל שהיכולת להכיל הגירה שונה ואיכותית היתה אינדיקציה לחברה פתוחה ומכילה יותר במדינות ערב.

  אהבתי

 35. "חילונים רבים מתרעמים על אורח החיים החרדי ובטוחים שלא יוכל להתקיים לאורך זמן" אני דווקא סבור שהחרדים יכולים היו להתקיים לאורך זמן גם ללא החילונים. כמובן, כל עוד השכנים החביבים שלנו לא יחליטו לשחוט אותם.

  הם פשוט יתקיימו בעוני, ברעב, במחלות, בהסתמכות על חסדי הזולת – בדיוק כפי שהתקיימו בישראל לפני שהחילונים הגיעו והחליטו לקחת את עתידם בידם.

  החרדים היום נהנים מסבסודים, הנחות, צבא ומשטרה ששומרים עליהם, רפואה "חינם" (נחשו מי משלם על החינם הזה), מעונות יום "חינם", לימודים "חינם" ועוד ועוד. בלי החילונים והדתיים הלאומיים החרדים אולי היו שורדים כאמור, אבל לא הרבה יותר מזה. כדאי שלפחות יהיו מודעים בזכות מי הם חיים כפי שהם חיים היום. רמז: לא מדובר ב"נס" שנעשה להם.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: