שינזו אבה היה מרגרט תאצ׳ר של יפן

העולם הוכה בתדהמה הבוקר עם הירצחו של שינזו אבה, המנהיג היפני החשוב ביותר מזה שנות דור. הזכרתי אותו בבלוג לא פעם בזמנו כי במרכז פעילותו עמד נושא שאינו רלוונטי עוד בזמן האחרון, אבל כתבתי עליו רבות בעבר – חילוץ הכלכלה מניוון באמצעות הדפסת כסף.

הדרך הנכונה ביותר להבין את חשיבותו של אבה היא להקביל אותו למרגרט תאצ׳ר. שני המנהיגים הובילו התחדשות צבאית ולאומית שאצל תאצ׳ר באה לידי ביטוי בניצחון במלחמת פוקלנד ואצל אבה ביציאה מהמסורת הפציפיסטית ובחיזוק הצבא לקראת עימות אפשרי עם סין. כחלק מהעניין גם אנחנו בישראל חשנו את ההתקרבות עם יפן, ממש כפי שתאצ׳ר הייתה פרו-ישראלית.

ואילו בפן הכלכלי גם אבה וגם תאצ׳ר האמינו במונטריזם, בגאולה כלכלית שתבוא משליטת הבנק המרכזי על כמות הכסף. ההקבלה קצת אירונית כי שניהם השתמשו במונטריזם באופן מהופך. תאצ׳ר שהייתה צריכה לעצור אינפלציה משתוללת ציפתה מהבנק המרכזי לרסן את כמות הכסף. אבה שרצה להביא סוף לדיפלציה האיץ בבנק המרכזי להדפיס כסף ולקנות בו נכסים, דבר שאכן קרה בהיקף ענק. מקור ההבדל היה בנסיבות ההיסטוריות, לא באידיאולוגיה. שניהם חתרו לרפורמות כלכליות ולהקטנת הנטל הביורוקרטי. ושניהם האמינו בחשיבות הבנק המרכזי ושליטתו במטבע המדינה. תאצ׳ר שאפה לשמור על הלירה סטרלינג וכך מנעה מארצה להשתעבד לגוש האירו.

תאצ׳ר האריכה ימים עד שהתפוגגה לתוך הדמנציה, באופן שתואר בסרט ״אשת הברזל״. אבה סיים את חייו הבוקר רק בן 67. שניהם ייזכרו יותר מראשי הממשלה שהיו לפניהם ולאחריהם.

24 תגובות על ״שינזו אבה היה מרגרט תאצ׳ר של יפן״

 1. אני לא התענינתי מעולם בשינזו אבה אבל רציתי לשאול שאלה: האם מנהיג זה נחשב הכי חשוב רק בגלל שנרצח? אם היה מתפוגג לאיטו לתוך האלמוניות עד יום מותו, עדיין היה נחשב כזה חשוב? אם מנהיג יפני אחר היה נרצח, האם אותו מנהיג היה נחשב לחשוב ביותר (ולא שינזו אבה)?
  דבר דומה אפשר לשאול על יצחק רבין. בימי חייו היה לפעמים אהוד ולפעמים לא (אני זוכר שהציגו אותו בטלוויזיה בתקופת כהונתו הראשונה כסמרטוט באיזו תכנית משנת 1975). היום הוא נחשב למנהיג מאוד חשוב אבל מה היה קורה אילו היה חי והיה רואה את כישלון הסכם אוסלו.
  הרבה פעמים שאדם נפטר אומרים עליו "היכן יש עוד אנשים כמו האיש הזה". אבל בפועל הנפטר יכול להיות אדם לא מוצלח במיוחד.

  Liked by 1 person

 2. ארנ, כתבתי על אבה לא מעט בבלוג בזמן אמת כשלא העליתי על דעתי שיירצח. רבין בוודאי היה מנהיג היסטורי. הסכמי אוסלו מעצבים את המזרח התיכון עד היום.

  Liked by 1 person

 3. לגבי שינזו אבה – הוא היה ראש ממשלה ידוע יותר מאחרים. הפוליטיקה היפנית מאוד קשה ולא יציבה (למי שטוען ש"רק אצלנו זה ככה") ועצם זה שהוא היה תקופה ארוכה זה כבר השפעה יותר מאחרים (במקרה שלו הוא היה נחשב כעצמאי ולא בובה של מישהו אחר). הוא גם עזב בעצמו את ראשות הממשלה ולא בגלל הפסד בבחירות. וכנראה שהרצח רק יוסיף לזכרונו.

  לגבי רבין – הוא עשה דברים היסטוריים, אבל אם הוא לא היה נרצח הזכרון הלאומי היה הרבה פחות חיובי כלפיו מאשר כיום. אני חושב שאם הוא לא היה נרצח היחס אליו היה מעורב. כיון שהוא נרצח – השמאל הפך אותו לאל והימין הטיל את כל האשמה על פרס (והשאיר אותו כבשר ודם שהוטעה אך בא מרצון טוב).

  אריאל שרון איבד הילה גדולה ולא זכור כל-כך לטובה בגלל המחירים של ההתנתקות – לכן אני מעריך שלרבין היה קורה דבר דומה (אם כי פחות כי מראש שרון נכנס עם וויב שלילי מצד חלק מהציבור בגלל חלקו בשל"ג). כמובן שקשה מאוד להעריך היסטוריה אלטרנטיבית.

  אהבתי

 4. לגבי רבין היו הרבה חילוקי דעות במשך ימי חייו. עזר ויצמן טען שהוא לא עמד בלחץ והתמוטט לפני מלחמת ששת הימים. מישהו אחר טען שהוא ברח במלחמת העצמאות. היו כאלו גם שחשבו שהוא מנהיג טוב. בכל אופן אין שום ספק שהסכם אוסלו היה כשלון מוחלט. לדעתי אילו רבין היה נשאר עד אז כמנהיג – תדמיתו היתה נהרסת לחלוטין.

  Liked by 2 אנשים

 5. ברצוני להדגיש נקודה שהעלה יאיר:
  " … הפוליטיקה היפנית מאוד קשה ולא יציבה (למי שטוען ש"רק אצלנו זה ככה") ועצם זה שהוא היה תקופה ארוכה זה כבר השפעה יותר מאחרים …".
  ————–
  יש מכנה משותף להרבה פוליטיקאים שהשאירו חותם משמעותי על ארצם ועל יחסי החוץ שלה – מספר קדנציות של כהונה. כולל שינזו אבה ומרגרט תאצ'ר המוזכרים בפוסט זה (כמו גם בן גוריון ובנימין נתניהו).
  נראה שלביצוע שינויים משמעותים נדרשים, לכל הפחות, 8-10 שנים. ניתן להמיט אסונות גם לאחר שנה או שנתים בתפקיד מאוד בכיר. אך וותק משמעותי בתפקיד ראש ממשלה הוא כנראה תנאי הכרחי להחדרת רפורמות מיטיבות (למרות שאינו תנאי מספיק).

  אמנם אני תומכת בהגבלת מספר קדנציות בתפקיד מאוד בכיר (או בקביעת משך כהונה מכסימלי) – אך שינזו אבה ומרגרט תאצ'ר אמורים ללמד אותנו שההגבלה אמורה להיות מאוד נדיבה.

  Liked by 2 אנשים

 6. תמריץ,
  שינוי הסכמי סחר לטובת ארצות הברית = בלגן?
  הפיכת ארצות הברית ליצואנית גדולה של דל'ק = בלגן?
  סנקציות משתקות על אירן = בלגן?
  אילוץ חברות נאטו להגדיל תקציבי הגנה = בלגן?
  הסכמי אברהם = בלגן?

  Liked by 2 אנשים

 7. אני לא חולק שהבלגן שעשה טראמפ היה חיובי בחלק משמעותי ממנו. רציתי בעיקר לומר שגם בארבע שנים אפשר לזעזע את המערכת לחלוטין. לינקולן אגב כיהן רק חמש.

  Liked by 1 person

 8. עכשיו היה ראיון עם שטייניץ.
  הוא טוען שהמצב עם אירן מדאיג ביותר. הם העשירו אורניום ל-60%.
  בו בזמן יש בישראל פילוג די קשה בין הביביסטים לרלביסטים.

  אהבתי

 9. ישראל ויתרה על עצירת תהליך ההעשרה של האורניום בידי אירן. היום היא מקווה שתהיה לה התראה לפני שהאירנים יתקדמו עם התקנת ראש נפץ גרעיני על טיל בליסטי. זאת מתוך הנחה סבירה שחיל האוויר האיראני לא יהיה מסוגל לעשות מה שהאמריקנים עשו בהירושימה ובנגסקי.

  אהבתי

 10. "לגבי רבין – הוא עשה דברים היסטוריים, אבל אם הוא לא היה נרצח הזכרון הלאומי היה הרבה פחות חיובי כלפיו מאשר כיום. אני חושב שאם הוא לא היה נרצח היחס אליו היה מעורב. כיון שהוא נרצח – השמאל הפך אותו לאל והימין הטיל את כל האשמה על פרס (והשאיר אותו כבשר ודם שהוטעה אך בא מרצון טוב)."

  כולם מגיעים מרצון טוב, לטובת המדינה ולתפארת.. הדרך לגהנום רצופה בכוונות טובות של בג"ץ ומר"ץ ( ופרס.)
  רבין נדחף לאוסלו על יד פרס שניהל מאחורי גבו מגעים עם טרוריסטים בחסות האמריקים שעה שרבין ניסה להגיע להסכם עם מנהיגי המקומיים.
  רבין הוצנח לראשות הממשלה כבובה יצוגית לאחר ה"כשלון" של 73, ופרס מעולם לא קיבל שצריך להתייחס אליו ברצינות כבעל רצון משלו. כל אחד מהם חשב שעדיף למדינה את השני מת. לו רבין היה חי יש להניח שהיה עושה כמיטב יכולתו לתקן את אוסלו, הוא היה בכיוון. גם מבחינת האידיאולוגיה שלו יגאל אמיר הזיק יותר מאשר הואיל.
  פרס נתן לנו את האטום, ההי טק ואוסלו. כמו מאו טסה טונג אומרים שהוא 80 אחוז צדק אבל הכניסלנו את ה20% עמוק.
  פרס כמובן לא יכול היה להודות שטעה ביחוד אחרי שרבין נרצח. הוא שייך לספר של ברברה טוכמן להמשיך בכישלון עד הסוף המר.

  אהבתי

 11. ניצלתי את סוף השבוע לרפרוף על מספר כתבות בנוגע לשינזו אבה ולמרגרט תאצ'ר. (וכראוי לאופיו של בלוג זה – עם תשומת לב מיוחדת להיבט הכלכלי).
  להתרשמותי, ההשפעות ארוכות הטווח של מרגרט תאצר על כלכלת ארצה עמוקות מההשפעות ארוכות הטווח של שינזו אבה.

  אגב, להערכתי דונלד טראמפ בכלל לא משחק בליגה של אבה ותאצר. נראה לי שבמהלך 4 שנות כהונה – ניתן לבטל את כל (או לפחות רוב) ההחלטות הכלכליות של טראמפ ולהפכן. הוא לא הצליח לשנות מבנים ואופני פעולה של מוסדות כלכלים. שלא לדבר על שינויים של דפוסי חשיבה ותרבות.

  מצ'ב שני קטעי מידע על שני המנהיגים הנ'ל.
  אני התרשמתי עמוקות מהעובדה שחלק מהשינויים הכלכלים של תאצר נשארו עד היום.
  להערכתי חסרה לאבה הקדנציה השלישית שהייתה לתאצר. אולי היה מצליח לקדם יותר את מדיניותו אם משך כהונתו הכולל היה זהה לזה של תאצר. שינויים בתרבות העבודה היפנית, כפי שניסה לקדם, מצריכים שנים ארוכות.

  לשיפוטכם.

  ########################
  א. חלק מערך הויקיפדיה על מרגרט תאצר:
  ———————————–
  " … תאצ'ר נחשבת כמנהיגה מעצבת, ומהמנהיגים הבולטים של העולם במאה ה-20. המונח "תאצ'ריזם" שקרוי על שמה מייצג היום כלכלה חופשית, והיא גם סמל למדיניות חוץ בלתי מתפשרת. בעיני רבים בבריטניה ובעולם תאצ'ר נחשבת לאחת מגדולי ראשי הממשלה בכל הזמנים, וזכתה לתארים שונים כגון "ראש הממשלה הטובה ביותר בעתות שלום". כלכלת תאצ'ר הפכה למודל לחיקוי של מנהיגי מפלגות שמרניות בעולם, וממשלות שמאל בעולם הושפעו אף הן מכלכלה זאת.

  למרות אוהביה ותומכיה קמו לתאצ'ר מתנגדים רבים בבריטניה ובעולם. ההתנגדות לתאצ'ר עולה על המקובל לרוב בפוליטיקה, ואף על פי שהייתה מנהיגה של מדינה דמוקרטית שנבחרה ברוב מכריע בידי עמה ב-3 מערכות בחירות, ספגה תאצ'ר ביקורת מצד אנשי שמאל שראו בפעולותיה פגיעה בעניים. היא תוארה בתוכניות הסאטירה השונות כזקנה עקשנית או כמכשפה…. השנאה העזה של מתנגדיה לתאצ'ר המשיכה גם בעשורים שלאחר כהונתה ואף לאחר מותה, לאחר מותה עלה למקום הראשון במצעד ההורדות השבועי בבריטניה השיר "Ding Dong The Witch Is Dead" מהסרט הקוסם מארץ עוץ משנת 1939, ומתנגדיה הקיצוניים אף יצאו לרחובות לחגוג ולשרוף דגלים עם תמונותיה.

  הערכת מורשתה הכלכלית
  ———————————
  רבים מהשינויים שהובילה תאצ'ר בכלכלה הבריטית נשארו עד היום, והם מוסכמים היום גם על מפלגת הלייבור. לדוגמה – הפסקת ההלאמות, הורדה משמעותית של מס ההכנסה, הפסקת סבסוד נרחב של משרות כדי להילחם באבטלה ועוד.

  בשנותיה של תאצ'ר בהנהגת בריטניה, החוב הלאומי של בריטניה ירד מאוד. התוצר הלאומי צמח, והמשיך לצמוח בקצב גבוה במשך עשרות שנים. האינפלציה נעצרה ונשארה נמוכה.

  המבקרים את תאצ'ר מתייחסים לכך שבתקופתה של תאצ'ר גדל אי השוויון בין העשירון העליון לעשירון התחתון בעשרות אחוזים. בנוסף, אחוז האבטלה הגיע לרמות הגבוהות ביותר בבריטניה …."
  ##################

  ב. חלק מכתבה על אָבֶּהנומיקס באתר דיומא:
  ————————————
  " … המדיניות הכלכלית של אבה, הידועה בשם אָבֶּהנומיקס (Abenomics), גם היא תקועה. בעוד שה-"חץ" הראשון במדיניות, בדמות של מדיניות מוניטרית מקילה והזרמת הון זול למשק, הוכתר כהצלחה והפיח חיים בכלכלה היפנית, החיצים האחרים תקועים. אבה לא הצליח לכונן רפורמות בחברות ציבוריות בזבזניות ולהפוך את הבירוקרטיה לידידותית יותר לעסקים. מבחינה זו, הוא כשל במאמציו להפוך את הכלכלה היפנית לתחרותית יותר בעוד הכלכלות של סין וקוריאה נושפות בעורפה של יפן.

  מדיניות נוספת של אבה לעודד השתתפות של נשים במעגל העבודה, שזכתה לשם הקליט וומנומיקס (Womenomics), גם היא תקועה. בכל הקשור לתעסוקת נשים יפן משתרכת מאחור יחסית לדמוקרטיות אחרות, בוודאי אלו בצפון אירופה. ישנן מעט מדי נשים בצמרת החברות העסקיות והציבוריות הגדולות. מנשים רבות עדיין מצופה לפרוש ממקום העבודה כבר לאחר החתונה או לאחר לידת הילד הראשון ולהקדיש את עצמן למשפחה. …"

  השינוי הנדרש הוא לא רק חברתי-נורמטיבי, זאת אין לי ספק שיפן יכולה לעשות. מה שנדרש היא השקעה עצומה בתשתיות שיאפשרו לנשים לצאת לעבוד, בראש ובראשונה נגישות רחבה יותר למעונות וגני ילדים, והתאמה של תרבות העבודה היפנית התובענית.

  כך שמבחינה כלכלית, אבה לא עמד בציפיות שתלו בו והבטחותיו לרפורמות כלכליות רחבות ולחידוש הצמיחה הכלכלית לרמה שנתית של 2 אחוזים לא התגשמו.
  זאת למרות שלאורך רוב כהונתו עמד לרשותו רוב קואליציוני יציב בשני בתי הפרלמנט כולל שותפות איתנה עם מפלגת קומייטו (Komeitō), יכולת למנות את אנשיו לתפקידי מפתח כולל נגיד הבנק של יפן, אופוזיציה חלשה ומפולגת, ותמיכה ציבורית רחבה. "

  Liked by 2 אנשים

 12. תמריץ,
  אין שום חסם טכנולוגי בהתקנת רש"ק גרעיני על טיל/מטוס/מל"ט

  אהבתי

 13. נתן ה,
  מי שיזם את פרוייקט הגרעין היה פרופסור ברגמן. מי שקיבל את ההחלטה על כך היה בן גוריון. חלקו של פרס הסתכם בניהול הרכש מול הצרפתים.

  אהבתי

 14. https://www.israeldefense.co.il/node/54826
  המאמר הזה מסכים איתך אבל העמדה הרשמית של קהילת המודיעין היא שצריך להתאים פצצה לטיל. אני זוכר שזה גם מה שאמרו על צפון קוריאה בזמנו כדי להרגיע אחרי הניסוי הגרעיני הראשון שלה. היא כבר מזמן חצתה את החסם הזה.

  אהבתי

 15. תמריץ,
  בוודאי שצריך להתאים את הרש"ק לטיל אבל זו משימה פשוטה למדינה שמפתחת/מייצרת טילים

  אהבתי

 16. arn, בזמן שרבין ניהל מסלול עם מנהיגים מקומיים פרס ניהל בלי ידיעתו מסלול עם נציגים של עראפאת בארה"ב ודיווח להם על המגעים עם המנהיגים המקומיים על מנת שיטרפדו אותם. כך כתוב. אבל גם כתוב שפרס הונה את את בן גוריון לגבי העלויות של פיתוח פתצצת האטום ואמר לו עשירית מהסכום כדי שלא יתנגד. מה אמת מה בובה מייסס? כשיהיה אינטנט בגיהנום נדע.
  קמיליה, טראמפ לא בליגה של טאצ'ר מכיון שזו לא אותה שיטה פוליטית, מכיון שלא היה לו את הגיבוי המפלגתי שלה היה, את הזמן, ואני לא זוכר אם היו לו את 2 בתי הקונגרס אבל לפחות בחצי השני לא ואז הדרך היחידה היא להשתמש בפרדינשל דיקריס ואותם ניתן לבטל. על פי הכיון שלו 8 שנים נוספות בהחלט היו עוזרות לו ולנו. שינזו אבה הגיע לאחר ירידה כלכלית חזקה ומשבר כלכלי מתמשך, קשה להשוות את כל ההנהגות בשיטת משטר שטונה ובעיקר בתרבות שונה, זה כמו להשוות תפוזים לתחתונים. אפשר לומר כיום שהיחס של הציבור לביבי דומה ליחס שהיה לטראמפ אבל זה שיטחי, ממש כפי שאי אפשר לומר למה שלא תהיה הגבלה של 2 קדנציות אצלנו הנה לאמריקאים יש

  אהבתי

 17. הגבלת קדנציות היא ענין של איזון. לדעתי 8 שנים מצד אחד מספיקות על מנת לבצע רפורמות עמוקות, ומצד שני מונעות השתרשות שחיתות עמוקה מדי.

  אהבתי

 18. אמחייה, סתם משפט ריק ללא מחשבה. זה המנהיג שמושחת? כל אלו בצמרת נמצאים תחת זכוכית מגדלת. אין סיבה להחליף מנהיג במדינה דמוקרטית.

  אהבתי

 19. נתן ה לא הבנתי מה אתה טוען. מנהיג יכול להישאר לנצח רק כי המדינה "דמוקרטית"? אפילו בבנקים ושאר חברות מסחריות דואגים לרוטציות בתפקידים כדי לגלות שחיתויות.

  אהבתי

 20. כתבה מעניינת, שתורגמה מהנשיונל ריוויו על שינזו אבה.
  כותרתה: החזון האסטרטגי של שינזו אבה.

  היא כוללת:
  – שבחים לחשיבתו האסטרטגית בתחום המדיני – צבאי (לאו דווקא הכלכלי).
  – יתרונות טראמפ (על פי תמריץ: נמוך האי.קיו) על אובמה (שאין ספק לגבי מידת תחכומו).
  – חשיבות קדנציה שניה של מנהיג, לאחר קדנציה ראשונה כושלת

  https://mida.org.il/2022/07/19/%d7%94%d7%97%d7%96%d7%95%d7%9f-%d7%94%d7%90%d7%a1%d7%98%d7%a8%d7%98%d7%92%d7%99-%d7%a9%d7%9c-%d7%a9%d7%99%d7%a0%d7%96%d7%95-%d7%90%d7%91%d7%94/

  קטע מהכתבה:
  ————————
  " … מערכת היחסים הקרובה בין אבה לבין מכון הדסון בו אני משמש כעמית מחקר החלה לאחר כהונתו הראשונה והלא-מוצלחת כראש ממשלה ב-2006, כאשר רוב היפנים סברו אז כי הקריירה הפוליטית שלו הגיעה לקיצה. עמיתיי במכון שמרו על קשר עם אבה במהלך שנותיו במדבר הפוליטי, עד אשר שב כמנצח לראשות הממשלה ב-2012. הם הביעו בו אמון כמי שמייצג את עתיד יפן, והוא השיב להם בחזרה.

  במובנים רבים, הייתי אחד המרוויחים מן האמון הזה, כאשר אבה גילה עניין רב בעבודתי על הסכמי הסחר והביטחון בין ארה"ב ליפן. הוא הבין כי מה שהגדרתי כ-"היחסים המיוחדים" בין ארה"ב ליפן היו דומים לקשר בין ארה"ב לבריטניה, מלבד העובדה כי במקרה היפני מדובר בברית היסטורית המבוססת לא על שפה או מורשת משותפת, אלא על חזון אסטרטגי משותף לגבי התפקיד אותו שתי המדינות צריכות לשחק בקידום הדמוקרטיה והשלום במזרח אסיה, במיוחד לאור האיום הגובר מצד סין.

  זהו הפן האחר של אבה אותו למדתי להעריך, כהוגה האסטרטגי החשוב ביותר של יפן, הוגה ברמה של צ'רצ'יל או ביסמארק. למעשה, היה זה אבה שהפך לכוח המניע מאחורי הקואליציה הדמוקרטית החשובה ביותר באסיה כיום: הברית המרובעת של יפן, ארה"ב, הודו ואוסטרליה.

  בחזרה ל-2006, המועמד דאז אבה החל לדבר במהלך קמפיין הבחירות על "קשת של שלום ושגשוג". בחזונו הוא ראה רשת של מדינות הנמתחת לאורך אירו-אסיה, מדינות המחוברות במחויבות לחירות ולשלטון החוק. במהלך כהונתו הראשונה והקצרה בראשות הממשלה, הוא צמצם את החזון לארבע המדינות המרכיבות כיום את ברית ה-Quad.

  נאומו אודות "התמזגות שני הימים" היה רגע יוצא דופן בתולדות הפוליטיקה היפנית: ראש ממשלה המציג צורת מחשבה חדשה ואסטרטגיה משותפת עבור מה שהיו נראים עד אז כשני אזורים נפרדים, האחד כולל את דרום אסיה והאוקיינוס ההודי, והשני כולל את המדינות לחופי האוקיינוס השקט.

  כאשר אבה שב לשלטון ב-2012 הוא החל מיד ביישום החזון, אותו הגדיר באחד מנאומיו כ-"יהלום הביטחון הדמוקרטי של אסיה". בעיני רוחו הוא ראה "אסטרטגיה בה אוסטרליה, הודו, יפן וארה"ב יוצרות מעין יהלום השומר על המים המשותפים". אותו יהלום השתרע מהאוקיינוס ההודי ועד למזרח האוקיינוס השקט, ברית דה-פקטו במסגרתה "יפן, כאחת מן האומות יורדות-הים הוותיקות באסיה, תוכל לשחק תפקיד גדול יותר בשימור הטוב המשותף לשני האזורים".

  אך אבה גם הבין כי משמעות המהלך הוא עימות מול האסטרטגיה התוקפנית הסינית, הכוללת מיליטריזציה מואצת של ים סין הדרומי ואיומים ישירים על הריבונות היפנית בים סין המזרחי. למרות שממשל אובמה השמיע אז דיבורים על "הפנייה לאסיה", בפועל הוא נותר אדיש למדי למאמציו של אבה להסביר כי האיום הסיני הוא כזה שארה"ב ויפן צריכות לעמוד מולו יחדיו, בעודן מגייסות את סיוע הדמוקרטיות האחרות באזור.

  החזון המרובע של אבה נכנס להקפאה מול אובמה האדיש, אך מאמציו העיקשים נשאו פרי עם יורשו דונלד טראמפ. החזון החדש לאסיה הגיע לשיא בפסגת מנילה בנובמבר 2017, שם הרעיון לפיו "איזור אינדו-פסיפי חופשי" ו"מערכת מבוססת חוקים" עבור ממשל אזורי הפך לשיח משותף.

  אך בניגוד לתומכים אחרים של מערכות "מבוססות חוקים", אבה הבין כי הרעיון של ביטחון אזורי הוא חסר משמעות ללא האיום בכוח צבאי. יותר מכל ראש ממשלה יפני אחר בתקופה שאחרי מלחמת העולם השנייה, אבה היה אחראי לפריצת העמדה הפציפיסטית לכאורה בה החזיקה ארצו מאז 1945. הוא התעקש על כך שיפן צריכה לקחת חלק משמעותי יותר במטלות הביטחון האזורי, ושעובדה זו חייבת להשתקף בתקציב הביטחון שלה.

  מכל המורשת אותה הותיר אבה לארצו, יתכן שזו הנקודה החשובה ביותר. הוא ראה בתקציב ביטחון גבוה (הגיע לשיא מאז מלחמת האולם השנייה בשנתו האחרונה בשלטון) כסימן לא רק לאיתנות לאומית, אלא גם למחויבות היפנית בסיוע בלימת האיום הסיני ואיום הטילים הבליסטיים מצפון קוריאה …"

  אהבתי

 21. ייתכן שטראמפ יהיה נשיא טוב גם עם אייקיו נמוך. נימקתי פעמים רבות למה אנשים עם אייקיו נמוך יכולים לפעול נכון יותר: יש להם אינסטינקטים שהתפתחו אלפי דורות אבולוציונית. האינסטינקטים האלו יכולים להיות יותר אמינים מדרכי המחשבה החדשות. עיין ערך ״מזרח תיכון חדש״. כמובן שהאידיאל הוא אחד כמו ביבי שיש לו גם שכל וגם אינסטינקטים, אבל יש לו גם חסרונות אחרים, והוא גם פחות נועז מטראמפ.
  https://tamritz.wordpress.com/2022/03/09/מקנזאווה-לקופל/

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: