ימים אדומים

משה סנה היה ממנהיגי הישוב והמפקד העליון של "ההגנה", אבל לאחר מכן סטה בחדות לעבר המפלגה הקומוניסטית ופנה לסגידה ל"עולם המחר" הסוציאליסטי. לאחרונה קראתי ספר מעניין מאוד שבו אפרים סנה מנסה לטהר את אביו, ולהסביר את התנכרותו לציונות והתחברותו לקומוניסטים כנובעות בעיקר מרצונו של האבא לחלץ את המדינה מסכנה של מעורבות במלחמה גרעינית בין המעצמות. הוא מזכיר גם את התמיכה הסובייטית בהקמת המדינה שלוותה בעסקת הנשק הצ'כית, בעוד שהנשיא טרומן תמך במדינה אך מייד הטיל עליה אמברגו נשק, שהפך תמיכה זו לחסרת תועלת.

סנה מספר כיצד המחויבות הקומוניסטית השפיעה על חייו שלו. בין השאר לא חגגו לו בר מצווה, שהייתה אקט דתי נתעב בעיני הקומוניסטים. באופן מפורסם מאוד בערוב ימיו (הלא ארוכים, הוא נפטר בגיל 63) אביו שינה את טעמו וביקש שבנו יאמר עליו את הקדיש. סנה עומד על כך שאביו לא היה מרגל סובייטי כפי שנטען, והמידע שהעביר לסובייטים היה רק מידע ידוע ומפורסם.

ריתקה אותי במיוחד התקופה שבה התפצלו מק"י, המפלגה של סנה, ורק"ח, המפלגה של הערבים הקומוניסטים (ביניהם תופיק טובי ואמיל חביבי, שחברו להם מאיר וילנר ועוד מעט יהודים). היה זה בשנים שלפני מלחמת ששת הימים. לא היה אז כיבוש, ובכל אופן הפלג הקומוניסטי היותר רדיקלי התייחס באהדה לדיבורים על השמדת ישראל של שליטי ערב. אמיל חביבי תבע את זכותו של הגליל הערבי להתפצל מהמדינה (משהו שהשתנה מאז – כיום ערביי ישראל מתחלחלים מהרעיון שיפצלו את שטחיהם מהמדינה היהודית ומטובות ההנאה שלה). כשביטאון מק"י בעברית, "קול העם", הוקיע את קריאתו של אחמד בן בלה,  שליט אלג'יריה, להשמדת ישראל עם קבלת פרס לנין לשלום, הביטאון הקומוניסטי בערבית סירב לתרגם את דבריו.

להתנערותו של העולם הקומוניסטי מפשעי סטלין בנאום הסודי של ניקיטה חרושצ'וב הייתה תופעת לוואי מפתיעה שלא שמעתי עליה עד קריאת הספר. הקומוניסטים ערביי ישראל אזרו אומץ ותבעו לבטל את תמיכתה של ברית המועצות בהקמת המדינה ולראות אותה כחלק מהמשגים של הזמנים הסטליניסטיים. בפועל ברית המועצות לא נקטה עמדה חד משמעית לאורך שנות השישים בסוגיה, בעוד שסין, יריבתה בעולם הקומוניסטי באותה עת, קראה בגלוי להשמדת ישראל. משה סנה ניצל את העמדה הסינית הקיצונית כדי להפציר בסובייטים לאמץ עמדה מנוגדת שתהיה פחות אנטי ציונית ארסית.

לקראת מלחמת ששת הימים ברית המועצות כבר חיזקה קשרים עם המשטרים הערביים הסוציאליסטים והתקרבה לעמדה העוינת לקיום ישראל, והדיפלומטים מהגוש הסובייטי (שעוד שהו פה בשגרירויותיהם בתל אביב) ניחמו את חבריהם הקומוניסטים היהודים, באומרם שמדינותיהם ישלחו אוניות לחלץ פליטים מהמדינה המושמדת.

כמובן, לא כך הסתיימה מלחמת ששת הימים למזלנו, ובתקופה שלאחר המלחמה התפוגגה מק"י בעוד שרק"ח נותרה  והפכה לימים לחד"ש של זמננו. כיום עופר כסיף ממשיך את דרכם של היהודים שחברו לקומוניסטים הערבים.

56 תגובות על ״ימים אדומים״

 1. תודה תמריץ על התזכורת ההיסטורית.
  מי שחושב שרק אנשים מן השמאל נתונים לסיכון שכזה, של מעבר לקומוניזם ואיבוד הזכות על הארץ, צריך לדעת שדברים כאלו קרו גם בימין.
  נתן ילין-מור, אחד ממנהיגי הלח"י, חבר כמה שנים מעטות לאחר קום המדינה (ולאחר שלחם לשיחרורה והקמתה) לאורי אבינרי ולאנשים נוספים והם הקימו תנועה "כנענית" שקראה להתנתקות מן הציונות, להשתלבות של מדינת ישראל במרחב הערבי שסביבה (מתוך זהות אתנית עם עמי האזור), לביטול חוק השבות, ולהקמת מדינה פלסטינית ליד ישראל.

  Liked by 2 אנשים

 2. תמריץ: כדאי שתדע שהיו הרבה סוציליסטים ציוניים ויותר מזה הם דגלו בארץ ישראל השלמה שגודלה היה הרבה יותר ממה שהיא כיום. סיני, יהודה ושומרון ודרום לבנון (עד לליטני) נחשבו בעינהם כחלק מארץ ישראל. יותר מזה: חלקם דגלו בטרנספר של הערבים (למעט חלק קטן שהיה נאמן לישראל כמו הדרוזים). שמעת פעם על תנועת "אחדות העבודה". זו היתה תנועה סוציליסטית עד קומוניסטית מבחינה חברתית אבל מבחינה פוליטית דגלה בארץ ישראל השלמה. גם מפלגת העבודה בעבר היתה שמאלנית מבחינה חברתית וימנית מבחינה פוליטית.

  Liked by 4 אנשים

 3. אמנם לא קראתי את הספר, אך יצא לי לשמוע לא מעט סיפורים על מק'י ועל משה סנה, וקראתי מעט על הנושא.

  על פי סיפורים אלו ההתרחקות של סנה ממפ'מ / מהקיבוץ הארצי / מהשומר הצעיר של יערי & חזן נבעה בעיקר מהשוני בהערכתם את חוזקו של הגוש הסובייטי בהשוואה לגוש המערבי. שלושתם הבינו היטב שבריה'מ הקומוניסטית של סטלין לא באמת תומכת בהקמת מדינה יהודית (במסגרת שלילתה את *כל* מדינות הלאום ו*כל* הדתות, שמפריעות ללו'ז הקמת ה"אינטר-נציונל הסוציאליסטי המפואר"). בתמיכתה של בריה'מ בישראל באו'מ (ובמשלוח מעט מעודפי הנשק שנמצאו במילא בצ'כוסלובקיה) בריה'מ בסה'כ סייעה מעט להתפוררות (הצפויה במילא) של האימפריה הבריטית.
  יערי, חזן וסנה (להבדיל מבן גוריון ומפאי'י) הניחו שבריה'מ היא הכוח העולמי העולה (וארה'ב ושאר המערב הדמוקרטי – קפיטליסטי הם הכוח היורד. כוח שנמצא בסכנת קריסה פתאומית תמידית עקב התקוממות הפרולטריון).
  אבל להבדיל מיערי וחזן – משה סנה היה משוכנע, מעבר לכל צל צילו של סםק, שלא יעבור זמן רב לפני שראשוני הטנקים של ברית ורשה יגיעו לקיבוץ כפר גלעדי, בדרכם לכבוש את שאר הארץ. סנה רצה, גם מסיבות אגואיסטיות טהורות, להיות מראשוני מקדמי פניהם בפרחים. בתקווה, שלא התבייש לספר עליה, שהסוביטים יטילו את כל משרות האמון לניהול הארץ שזה עתה כבשו – על נאמניהם מהתנועה הקומוניסטית. והוא כראש התנועה הקומוניסטית בארץ, יהפוך כמובן לשליט הבובה שלהם.
  רק בשנות השישים סנה התחיל להתפקח בהדרגה מהערכותיו מי הכוח העולמי העולה ומי הכוח העולמי היורד. ובמקביל, שקיימת הצדקה לעצם קיומה של המדינה היהודית, בנפרד משאר העולם הערבי שסובב אותה.

  Liked by 3 אנשים

 4. אגב, להערכת כמה קומוניסטים ישראלים לשעבר, מאוד מאוד לא סביר שמשה סנה (ריפתין ואנשים נוספים ששמותיהם נמצאו בארכיונים הסוביטים כמרגלים) לא ריגלו עבור בריה'מ.
  לטענתם, המנגנונים הסוביטים מאוד יעילים בהפעלת לחצים על כל מי שמבקר במדינתם וזוכה להנות מחסדיה. לא רק על מנהיגים של מפלגות קומוניסטיות ממדינות לא קומוניסטיות. אפילו על סטודנטים ממדינות עולם שלישי שמקבלים פטור משכ'ל וסיוע בדמי קיום (כולל, כנראה, גם על אבו מאזן).
  מהרגע שמישהו מסר לידיהם איזשהו פריט מידע אסור, ולו קטנטן, הוא הופך לסחיט, ונאלץ לספר להם עוד ועוד. מה שהולך ומחזק את אחיזתם בגרונו.

  מישהו חייב להיות מאוד תמים לגבי הק.ג.ב (או בן משפחה אוהב) בכדי להאמין שמשה סנה הצליח לספר להם רק על דברים שהכירו במילא.

  Liked by 2 אנשים

 5. אפרים סנה מתייחס לידיעות ספציפיות שנטען שאביו מסר ומראה שכולו פורסמו קודם לכן בעיתונות. לדבריו היה תמריץ מהצד של הסוכנים הסובייטים להראות שגייסו מקורות, גם אם לא עמד מאחורי זה כלום.

  אהבתי

 6. בהחלט יתכן ש*חלק* ממה שמסר משה סנה לסוביטים פורסם קודם לכן בעיתונות. אין לי מושג איזה מין "צרי פיקינג" ביצע אפרים סנה בספרו. שלא לאמר שברור שעדין איננו יודעים על רוב מה שנמצא בארכיונים הסוביטים מהמעט שכן פורסם.

  להערכתי יתכן שהמפעילים הסובייטים הניחו שיצליחו יותר בתפקידם אם יספרו למדליפי המידע שלהם – שהם כבר מכירים את החומר. (אולי בהנחה שהקלה על מצפונם של חלק מהבוגדים תעזור לשחרר עוד יותר את חרצובות לשונם).
  יתכן שמשה סנה מאוד רצה להאמין לשקרים ש(אולי) סיפרו לו מפעיליו.
  סביר שבעתים שלאבות יש תמריץ לספר לילדיהם שלא ביצעו אף פשע נורא (בין אם הם עצמם מאמינים בכך ובין אם לאו).
  מה עוד שלבן יש תמריצים לא להציג לציבור, בספרו, את אביו כבוגד (ואת עצמו כבן, שמסוכן לתת בו אמון, של בוגד). בין אם הוא מאמין לסיפורי אביו שהוא חף מכל פשע ובין אם לאו.

  ברור שאיני יודעת מה באמת קרה . אך לא הייתי ממהרת לזכות את משה סנה מכל פשע לפני שיתקבלו ראיות חד משמעיות שאכן לא פשע. (ההפך מהטיעון שאדם הוא בחזקת חף מפשע לפני שהוכחה, מעבר לכל ספק סביר, אשמתו).

  Liked by 2 אנשים

 7. יאיר,
  נתן ילין מור ואורי אבנרי לא היו מעולם אנשי ימין אלא אנשי שמאל קיצוני (שמאל במונחים של אותה תקופה. יצחק שמיר היה אז קומוניסט). מחתרת לח"י היתה שעטנז מהפכני של אנשי ימין קיצוני (כמו יאיר ואלדד "שייב") ושל אנשי שמאל קיצוני כמו בתן ילין מור

  אהבתי

 8. תמריץ,
  שמיר היה קומוניסט אבל לא מהסוג הנלהב. העניין הלאומי היה בראש מעייניו והכל היה מוכפף לכך. אנשי אחדות העבודה היו סוציאליסטים מהסוג המפ"מי אבל גם הם כשמיר הכפיפו הכל לעניין הלאמי. זו תערובת אידיאולוגית שאינה אפשרית/מובנת כיום

  Liked by 2 אנשים

 9. לחייל הזקן:
  אנשי אחדות העבודה לא החזיקו בשום תערובת אידיאולוגית. האידיאולוגיה החברתית\כלכלית שלהם היתה מדינת רווחה סוציליסטית עד קומוניסטית. גם ערבים שהיו מוכנים לשתף פעולה עם המדינה כמו הדרוזים, נחשבו בעינהם כאזרחים שווי זכויות. ערבים שהתנגדו למדינה או היו חשודים בעינהם כמתנגדים היו אמורים לדעתם לעזוב את המדינה. לגבי שטחה של המדינה: הם דרשו שטחים גדולים הרבה יותר ממה שהימין דורש כיום. אולי אתה לא מסכים עם התאוריה הזו ואולי היא שגויה אבל היא תאוריה הגיונית גם אז וגם היום.
  ככלל: הימין והשמאל הן תאוריות חברתיות וכלכליות שאין להן שום קשר לארץ ישראל השלמה או להקמת מדינה פלשתינאית. רק בישראל עשו את החיבור המוזר בין 2 סוגי תאוריות אלו.

  באשר לנתן ילין מור: נראה לי שהוא חשב שלכל עם יש זכות למדינה והגדרה עצמית. הוא לחם בבריטים להשגת מטרה זו וכנראה שחשב שלפלשתינאים יש גם זכות כזו כמו ליהודים.

  Liked by 1 person

 10. ארנ, רק בישראל? הגזמת. כמעט בכל מקום שמאל כלכלי ושמאל מדיני הולך יחד כי יש צד משותף: סלידה מהיררכיה, מכך שיש שווים ויש שווים יותר.

  Liked by 1 person

 11. תמריץ:
  אין דבר כזה שמאל מדיני כמו שיש בישראל. אינני יודע על מדינה קומוניסטית אחת שחשבה לותר על שטחים שבשליטתה במיוחד אם הם היו חיוניים לבטחונה.
  ברית-המועצות הקומוניסטית מעולם לא חשבה לותר על שטחים שבשליטתה. ככל הידוע לי היא שאפה להתפשט יותר ויותר. נראה לי שהיא היתה דוקא "ימנית מאוד" מבחינה פוליטית. רק כאשר הקומוניזם נפל וברית-המועצות הפכה לימנית מבחינה כלכלית\חברתית – היא ויתרה על שלטונה במדינות רבות (ללא שום התנגדות מצידה).

  Liked by 1 person

 12. יש נקודה בדברי ארנ:
  על-אף שהשמאל בעולם הוא א-לאומי בעיקרו – הוא לא תומך בהחזרת שטחים תחת סכסוך/ויכוח.
  למשל השמאל בצרפת לא יקרא להחזיר את אלזס-לוריין לגרמנים (על-אף שמעל 80% מתושביו דוברי גרמנית).
  לעומת זאת בישראל, השמאל מוכן (או היה מוכן) לתת שטחים ללא אבחנה.

  אהבתי

 13. אגב קמיליה,
  קטיף דובדנים זה מונח עברי מקובל, לא צריך צרי פיקינג (אני יודע, אני עושה פה ניט פיקינג)

  Liked by 1 person

 14. יאיר חורה לי השימוש במונח "להחזיר" שטחים. משתמע מכך כאילו השטח היה שייך בעבר באופן ברור לצד אחד. במקרה של ישראל יהודה ושומרון מעולם לא היו שייכים לפלסטינים, ובמקרה של אלזס-לוריין גם אפשר להתווכח.

  Liked by 1 person

 15. סתם דוגמה: ג׳רמי קורבין ואיי פוקלנד:
  https://www.fiassociation.com/article/614/corbyn_provokes_another_policy_split_with_his_remarks_on_the_falkland_islands_

  אין כל כך סוגיות של שטחים וכיבוש היום במערב. מדינות מתקיימות בגבולות מוכרים בינלאומית. אבל השמאל במערב היום תומך במשהו שהוא גרוע מהחזרת שטחים. הוא תומך בקולוניאליזם מהופך שבו מהגרים מהעולם השלישי הופכים לכוח הדמוגרפי והתרבותי הדומיננטי בארצות המערב.

  העמדה של לנין בסוף מלחמת העולם הראשונה הייתה עמדת שמאל תבוסתנית מובהקת מדינית, אבל בעמים לא מערביים קשה יותר לקשור את הקצוות. הקומוניסטים הפלסטינים נקטו עמדה פשרנית מאוד בזכות תוכנית החלוקה אבל ייתכן שפשוט בגלל נאמנות עיוורת מוחלטת למוסקבה.

  Liked by 2 אנשים

 16. תמריץ,
  למרבה הצער בנט, הפוליטיקאי והמדינאי הדגול, התפוגג ונעלם מהנוף הציבורי בישראל אבל מורשתו חיה ובועטת בקרבנו בדמות 85 נפטרי קורונה בשבוע החולף.
  לו אני מזכ"ל האו"ם הייתי מנצל את הזמינות של מדינאי כזה גדול ונטול לשכה, מעלה אותו על "כנף ציון" ושולח אותו למסע דילוגים בין מוסקבה לקייב. שלום בימינו!

  אהבתי

 17. לא נראה לי נכון להגדיר את השמאל סולד מהיררכיה. השמאל סולד משוק חופשי וזכות הקניין וחופש הפרט. הוא בעד תכנון מרכזי. היות ותכנון מרכזי כמעט מוחלט נכשל בכל מקום כישלון חרוץ אז הם מקבלים בדיעבד מידה מסוימת של שוק חופשי זכות קניין וחופש הפרט. תכנון מרכזי כרוך בהיררכיה, ושוק חופשי יוצר היררכיה. השמאל לא שונא היררכיה ולא אוהב היררכיה (וכן הימין) הוא שונא היררכיה שנוצרת בשוק חופשי ואוהב היררכיה של מערכת תכנון מרכזי וזה בגלל שהוא שונא שוק חופשי ואוהב תכנון מרכזי. הימין שונא היררכיה שנוצרת עלי ידי פגיעה בחופש הפרט/זכות הקניין.
  למשל תמיכה באקטביזם שיפוטי היא העצמת ההיררכיה. הציבור נדרש ביתר תוקף לעמוד תחת ההיררכיה השיפוטית.
  המצב שאין אפליה מערכתית נגד נשים (חוקים המפלים נשים כמו איסור לבחור ולהבחר וכדו') ובשוק החופשי יש יותר בכירים גברים מנשים. זו היררכיה שהשמאל שונה אותה לא כי הוא שונא היררכיה אלא כי הוא שונא שוק חופשי. זו היררכיה שהימין לא שונא אותה (וגם לא אוהב אותה) זו תוצאה טבעית של אופי שונה ונטיות שונות של קבוצות שונות ואין לו בעיה עם זה.
  השמאל בצרפת רוצה להגביל את זכות ההצבעה של אזרחים ותיקים
  https://www.maariv.co.il/news/world/Article-912525
  לא רחוק בעיני שאם היה מתברר שהצבעת הנשים היא באופן מובהק נגד השמאל אז השמאל היה גם נגד הצבעת נשים.
  הקשר בין שמאל/ימין כלכלי לבין שמאל/ימין מדיני גם תמריץ וגם ארנ צודקים – זה נושא מורכב מחד יש קשרים שרואים אותם בבירור מאידך החפיפה רחוקה מאוד מלהיות שלמה.
  נקודה שאולי מקשרת בין הדברים היא זכות הקניין. הימין רואה בזכות הקניין דבר בסיסי ביותר הן במישור האישי והן במישור הלאומי – הזכות של אדם על רכושו ושל אומה על ארצה ,לכן הוא הרבה יותר נגד הן מיסים ונגד התערבות במסחר (בעצם השוק החופשי הוא במובן מסוים נגזרת של זכות הקניין זכותו של אדם לעשות בקניינו כרצונו ושני בני אדם לעשות מסחר בקנייניהם כרצונם) ובעד מניעת הגירה לא חוקית ונגד כח יתר למוסדות האו"ם והשמאל להפך.

  Liked by 4 אנשים

 18. המנגנון הציבורי לא אמור להיות היררכי. גם אם יש דרג של מקבלי החלטות, הם לא אמורים ליהנות מזכויות יתר אישיות. הרי המנהיגים הסוציאליסטים מכנים זה את זה ״החבר״. אשכנזים סוציאליסטים שונאים שנאת מוות גינוני מלוכה ונהנתנות כמו של ביבי ושרה. מנהיגות לא אמורה להיות כרוכה בהיררכיה.

  אהבתי

 19. ברור שהקומוניזם בגוש הסובייטי הונאה. עם זאת בסקנדינביה רואים חברות שבאמת מתנהלות באופן שמנסה לצמצם היררכיה.

  Liked by 1 person

 20. תמריץ,
  אתה מתבלבל בין צמצום הירארכיה לבין התנהגות אנושית ונימוסית. האם יש פחות מנכ"לים בסקנדינביה (באופן מנורמל) יחסית למקומות אחרים? האם יש שם פחות שכבות בין המנכ"ל לאחרון העובדים? אני לא חושב. התרבות שם אולי מנומסת יותר אבל אין שם פחות הירארכיה.

  Liked by 1 person

 21. תמריץ
  הנושא של הטבות יתר אישיות למקבלי ההחלטות בעיקרון אינו נושא מחלוקת בין ימין ושמאל וגם לפי הימין מנהיגות לא אמורה להיות כרוכה בהיררכיה – בחלק הצר של הטבות יתר אישיות. ובאופן כללי הטבות היתר הוא חלק שולי בשאלת ההיררכיה במיוחד בחברות שפע (בחברה עניה מטוס פרטי למנהיג יכול להיות מתורגם לעוד פרוסת לחם להמוני מעמד הביניניים הרעבים ללחם בחברת שפע זה מתורגם לדלק יותר זול ב10 אגורות למעמד הביניים). הנקודה העיקרית בהיררכיה הוא שיש מישהו מעליך שמחליט בשבילך על ההתנהלות שלך.
  לגבי התאוריה שלך ש"אשכנזים סוציאליסטים שונאים שנאת מוות גינוני מלוכה ונהנתנות כמו של ביבי ושרה" באמת מעניין אם יש לה ביסוס. סוציאליסטים שונאים את ביבי ושרה אז שנאה לגינוני מלכות שלהם יתכן שמקורה בשנאה לביבי ולא בשנאה לגינוני מלכות. כדי לבסס את התאוריה שלך צריך למצוא מנהיגי שמאל בעלי גינוני מלכות ויש כלפיהם שנאת מוות על ידי אשכנזים סוציאליסטים. קראתי פעם שגינוני המלכות של אובמה שמים בכיס הקטן את נתניהו – מסיבות ראוותניות ברמות על. אני לא ידוע אם זה נכון אבל אם זה נכון וגם שנאוי שנאת מוות על ידי האשכנזים הסוציאליסטים – זה יהיה ביסוס לטענתך. (כמובן שאובמה עצמו גם אם הוא ראוותן ונהנתן אינו סתירה לתאוריה – הוא אומנם סוציאליסט אבל אינו אשכנזי)

  Liked by 4 אנשים

 22. משה אהבתי את הניתוח, אבל תראה את המצב במדינה – על הסיגרים של ביבי והתמונה של שרה בוואלה אנחנו תקועים בלופ פוליטי אינסופי. אין בזה שום היגיון רציונלי. בעיניי זה טירוף שנובע מהתנגשות האינסטינקטים האנטי מלוכניים של ישראל הראשונה עם אלו המלוכניים של ישראל השנייה.
  דיברתי עם מספיק אשכנזים שסוגיות השטחים והפלסטינים לא מעניינות אותם כלל, אבל הרעיון שביבי חי בתענוגות באופן מושחת פשוט מוציא אותם מדעתם. הסנטימנט הזה אמיתי. אני לא חושב שיש התנגדות להיררכיה במובן שמישהו מקבל החלטות קשות בסוף הפירמידה ויקח עליהן אחריות. ההתנגדות היא לביטוי של זכויות יתר אישיות.

  אהבתי

 23. אגב לפיד פעל באופן גאוני כשהלך לגור בדירת 3 חדרים צנועה ששימשה את המאבטחים. זה מה שהבוחרים שלו מחפשים.

  אהבתי

 24. ואובמה הוא כיום אדם פרטי.. זה פחות מטריד אנשים איך הוא חי. שים לב גם לבריטים ולזעם על בוריס ג׳ונסון שצפצף על הנחיות הקורונה כאילו הוא שווה יותר מכולם.

  אהבתי

 25. תמריץ,
  דירת 3 החדרים הצנועה היא אחת הוילות המפוארות בירושליים. השאר את הצניעות למחלקת התיירים של ריבלין

  אהבתי

 26. תמריץ,
  את בגין שנאו יותר מאשר את ביבי למרות צניעותו. אין קשר בין נהנתנותו לבין השנאה כלפיו

  Liked by 1 person

 27. המקור שלך זה אוניברסיטה בדנמרק שמתארת את חיי העבודה שם.
  1. זאת אוניברסיטה – בועה שונה משאר המקומות.
  2. התיאור שם על אנשים הקוראים אחד לשני בשמות פרטיים מאפיין גם מקומות אחרים כמו ישראל (שבעיניך הם הירארכיים).
  3. יש לי מכר שחזר לאחרונה מ-DTU ומה ששמעתי מדובר במקום דומה מאוד לאוניברסיטאות אחרות בעולם, עם המון סטודנטים, פוסטים וסגל מחוץ לדנמרק. לא שמעתי על פחות הירארכייה שם.

  אהבתי

 28. ישראל היא גם מדינה לא היררכית. זה דבר בולט למבקרים מבחוץ. כמובן, החברה החרדית היא היררכית. הערבית היא היררכית. אז מדובר על גרעין האוכלוסיה שמזוהה עם ישראל אבל הוא לא באמת כל ישראל.

  אהבתי

 29. גם שמעון פרס הצטיין בנהנתנות ובחיבת יתר להתחכך עם מיליארדרים נדיבים (ועם נשים. כולל כאלו שהיו לו יחסי מרות אתן). זכורות לרע גם חגיגות יום ההולדת הראוותניות, ברמה בינ'ל, שפרס דרש שיערכו לו. שלא לדבר על הקמת מוניומנט מרכז השלום על שם שמעון פרס – בעודו בחיים.
  למרות זאת, כיון שאחז ב"דעות הנכונות", השמאל לא הקיא אותו מתוכו בשאט נפש.

  גם לא זכור לי שהשמאל תבע, בהפגנות סוערות ליד בתיהם של היוע'מש לממשלה ומפכ'ל המשטרה, פתיחת חקירות משטרה על מקורות הונו של אהוד ברק.

  ***
  מצד שני, עלי להודות שהרכילות האחרונה על התנהגותם האדנותית והחמדנית, של הזוג שרה ובנימין נתניהו, לא מוסיפה לכבודם בעיני. כפי שגם התנהגות הזוג גילת ונפתלי בנט נתפסה בעיני כמאוד לא מכובדת.
  האם ניתן להסיק מכך שאני סולדת מהיררכיות?
  להערכתי לא. אין לי שום בעייה עם אנשים המבזבזים את כספם הפרטי. רק עם אנשים החוגגים עם כספי הציבור או עם כספי "מתנות" מכל מיני נדיבים (שלכאורה ברור שלעולם לא ידרשו כל תמורה על נדיבותם) .

  Liked by 2 אנשים

 30. אני לא אוהב דיונים שמשתמשים במילים "ימין" ו"שמאל" כאילו יש להן משמעות קוהרנטית כלשהי, אבל מכיוון שהזכרתם את צפון אירופה (או לפחות סקנדינביה) אני רוצה להתערב קצת – זה נכון שיש כאן (אני מדבר על הולנד אבל יודע שבסקנדינביה הדברים דומים) פחות היררכיה ומקובל לראות את המנכ"ל שלך מגיע למשרד על אופניים במכנסיים קצרים ושותה איתך קפה בבוקר (גם בישראל זה כנראה מקובל, אבל בהרבה מדינות אחרות לא). מצד שני, אלה גם בדיוק אותן המדינות באירופה שעדיין יש בהן בתי מלוכה. יש פה עדיין אנשים שלפני השם שלהם שמים את התואר "יונקר" (משהו כמו "לורד" בגרסה גרמנית). מה אפשר להסיק מזה? כלום לדעתי.

  חוץ מזה שלא ברור לי איך סקנדינביה, ועוד מכל מדינות סקנדינביה דווקא דנמרק, אמורה להיות פה דוגמה של "שמאל סולד מהיררכיה". כאמור אני לא חושב ש"שמאל" זה מונח שימושי, אבל עדיין קשה לי לדמיין הגדרה של "שמאל" שלא תציב את דנמרק בתור אחת המדינות הימניות ביותר במערב אירופה. כנ"ל לגבי שאר צפון אירופה, אפילו שבדיה הידועה לשמצה שבדיבורים היא שמאל קיצוני אבל במעשים היא מורכבת הרבה יותר.

  Liked by 3 אנשים

 31. אני מודה שאני מוצא את הקיום של בתי מלוכה במדינות הסקנדינביות חידתי.

  דנמרק היא מופת למדינה הרווחה השמאלנית החילונית הליברלית עם מיסוי גבוה על העשירים. אני מופתע מהעובדה שדנמרק משגשגת עם מיסוי כל כך גבוה על ההון (בפער עצום מהמקום השני). זה באמת נכון שהם התפכחו מעמדות פרוגרסיביות לגבי הגירה מהר ובחדות.

  Liked by 1 person

 32. תמריץ – אני כנראה ימין כלכלי קיצוני במונחים ישראלים ועדיין אני אומר הלוואי על כל העולם "מדינת רווחה שמאלנית" כמו דנמרק או הולנד. גובה המסים זו נקודה אחת קטנה בדיון הכלכלי. הנטל העיקרי של "השמאל הכלכלי" הוא מעורבות הממשלה בכלכלה, ומהבחינה הזאת מדינות צפון אירופה הן מהחופשיות ביותר בעולם, עוקפים את ארה"ב בסיבוב. יש כאן מסים גבוהים אבל הכול מופרט, רגולציה מינימלית (אני יודע מניסיון אישי כמה קל להקים כאן עסק בהשוואה לישראל), סחר חופשי וכן הלאה.

  אין שום חידה בקיומם של בתי המלוכה פה – הם קיימים כי המדינות האלה שמרניות (מה שנכלל לפעמים במונח "ימין"). החידה היחידה היא המדינה האחת הלא־צפונית במועדון המלוכות האירופאיות, ספרד, אבל שם זה כנראה נובע מהתפקיד המיוחד של המלך בהעפת הדיקטטורה הפרנקיסטית ואני מעריך שזה לא יחזיק מעמד עוד הרבה זמן.

  Liked by 3 אנשים

 33. אני חושב שעול ביורוקרטי קשור בעיקר לשחיתות ולחוסר מסוגלות של המערכת המדינתית. מדינות ערביות או אפריקניות הן סופר שמרניות ובכל אופן זה לא מוביל לקיצוץ בביורוקרטיה שם.
  ימניות הייתי מגדיר כסובלנות לרעיון שלאדם א׳ מגיע יותר מלאדם ב׳. בין אם בגלל מגדר, מוצא, לאום, אמונה דתית או הצלחה בזירה הקפיטליסטית. דנמרק שוויונית בין המינים והנטיות המיניות, חילונית, מטילה מסים גבוהים על עשירים. הדבר היחיד שבאמת הופך אותה לימנית זה רצון לרסן הגירה וגם גישה פרו ישראלית בהווה. אני חושב שאלו שינויים דרמטיים של העשור האחרון. אבל לא הייתי מסיק מזה שדנמרק ימנית באופן מוחלט.

  אהבתי

 34. תמריץ, לא מסתדרים לי שני המשפטים הבאים:

  "כמעט בכל מקום שמאל כלכלי ושמאל מדיני הולך יחד כי יש צד משותף: סלידה מהיררכיה, מכך שיש שווים ויש שווים יותר."

  "ימניות הייתי מגדיר כסובלנות לרעיון שלאדם א׳ מגיע יותר מלאדם ב׳"

  אם הסלידה מהיררכיה היא לא אבחנה שלך לגבי שמאלנות אלא ההגדרה שלך לשמאלנות, אז מה זה בעצם "שמאל כלכלי" ו"שמאל מדיני"? מאוד מוזרה לי הטענה שמעורבות ממשלתית בכלכלה היא "שחיתות" ולא שמאל כלכלי. מסתבר שסוציאליסטים הם בכלל לא שמאלנים, הם פשוט מושחתים?

  (המשפט "מדינות ערביות או אפריקניות הן סופר שמרניות ובכל אופן זה לא מוביל לקיצוץ בביורוקרטיה שם" הוא דוגמה טובה ללמה אני לא אוהב את המונחים "שמאל" ו"ימין". אמרתי ששמרנות נספרת לעתים קרובות כמאפיין ימני, זה לא אומר שיש איזה "ימין" טיפוסי וכל מי שממלא מאפיין אחד שלו חייב למלא את כל האחרים. הדנים הם שמרנים וקפיטליסטיים, ההודים הם שמרנים וסוציאליסטיים, מדינות אחרות הן שמרניות ומושחתות. כל אחד ושמרנותו)

  Liked by 2 אנשים

 35. אפשר להחיל את רעיונות השמאל רק במישור הכלכלי ועדיין להיות לאומן (אולי מיכאל בן ארי הוא כזה, לא התעמקתי). אבל זה פחות נפוץ כי יכולת לסבול היררכיה היא רב תחומית.

  דה מרקר הוא עיתון שמאל כלכלי מובהק כמו שרואים בקמפיין שלו נגד הגז ובהערצה לברני סנדרס אבל העלה על נס תמיד את המודל הסקנדינבי.

  אהבתי

 36. לחייל זקן,
  "שאלת תם. 700000 ואין אפילו חשבונית אחת?"
  —————
  עלו בדעתי 3 הסברים אפשרים להעדפתה לשלם במזומן ולא לדרוש חשבוניות ולשמרן:
  1. פער משמעותי בין עלויות הרכישות בפועל לבין העלויות עליהן דיווחה למעסיקיה (בדרישה לקבל מהם החזרי הוצאות)
  2. קנוניה בינה לבין בעלי החנויות, בכדי שהם יוכלו להעלים את הכנסות הללו מרשויות המס (והיא תזכה לקבל מהם בתמורה במשהו אחר)
  3. 1+2 גם יחד

  מכאן שאמינותה בעיני די מפוקפקת. פרט לכך שנדמה לי שהיא נהנית יותר מדי מתפקידה על דוכן העדים.
  חשוב מכך, למיטב ידיעתי שרה נתניהו אינה נאשמת במשפט זה, ואיני בטוחה כלל שניתן יהיה להוכיח איזושהי אשמה פלילית של מי מהם.

  אבל איני מסוגלת להפסיק לחשוב שאני לא הייתי מוכנה שחברים ומכרים, אפילו אם הם עשירים שבעתיים ממשפחתי, יממנו לנו בקביעות כל מיני מוצרי מותרות. ויש לנו כמה חברים עשירים.
  אני מניחה שאם מישהו ממשפחתי היה בסכנת חיים, ונזקק לסכומי עתק (לדוגמא לצורך ניתוח מאוד מורכב או השתלה שניתן לבצע רק בחול – ואינה מכוסה ע'י הביטוח הרפואי) הייתי מבקשת את עזרתם הכספית של אותם חברים עשירים. אך כבודי העצמי היה דורש שאבקש זאת כהלוואה, ואעשה כמיטב יכולתי להחזירה להם בהקדם האפשרי.
  מכאן, שבלי כל קשר להיבט הפלילי (שקים או לא קים) – איני מסוגלת להבין לאן נעלם הכבוד העצמי של שרה ובנימין נתניהו. ומה הם מספרים לעצמם בכדי להצדיק את התנהגותם.

  האם אתה היית מסוגל *לדרוש* לקבל *בקביעות* כמתנה, מחברים עשירים ממך, סיגרים, שמפניות או מוצרי מותרות אחרים?

  אהבתי

 37. קמיליה,
  פוליטיקאים בעלי כח ממגנטים אליהם מילצ'נים. צ'רצ'יל שם בכיס את שרה אם כי לאלכוהול שלו היה צבע אחר. אני מניח שהסניגורים של נתניהו יקרעו את הרס"פית של מילצ'ן לגזרים אבל השאלה שיותר מעניינת אותי היא מה המשחק של מילצ'ן (הרי יכל לסתום לה את הפה אילו רצה). אני בספק אם נתניהו ירשה לסניגורים שלו להיכנס בו

  אהבתי

 38. קמיליה,

  שאלת "מכאן, שבלי כל קשר להיבט הפלילי (שקים או לא קים) – איני מסוגלת להבין לאן נעלם הכבוד העצמי של שרה ובנימין נתניהו. ומה הם מספרים לעצמם בכדי להצדיק את התנהגותם."

  הם מספרים לעצמם שהם בשליחות למען עם ישראל , כמעט בהתנדבות, עבודה 24\7 של כל המשפחה בלחץ אטומי, במשכורת של מהנדס הייטק ממוצע עם 3 שנות ותק, ואם היה עוזב את ראשות הממשלה סביר שהיה מרויח הרבה, אבל באמת הרבה הרבה יותר. ואין סיבה שישרוף החסכונות הפרטיים על עבודה שהיא לא פחות חשובה ממנכ"ל טבע או מנכ"ל חברת בהייטק כלשהי, עם תגמול שהוא חלקיק מהתגמול שלהם.

  והוא צודק לחלוטין, וכל הברקים והאולמרטים והלפידים יודעים את זה היטב.

  אהבתי

 39. קמיליה, בתוספת לתשובה הקולעת של 3718 וחייל-זקן, קצת סמול טוק טריויאלי:

  יש אנשים שהקדישו את כל חייהם למדינה ובשל כך מגיע להם מעט יותר מאשר לאנשים רגילים. (It's good to be the king) (דיין, שרון…)

  יש גם קשר בין הלהט והדחיפה הפוליטית לייצר שלא ניתן לשליטה. (קציני צבא חשבו דרך הטבע שזכר אלפא מקבל את הבנות). מתחשבים בהם.

  אביו של נתניהו היה הסטוריון של מדינת ישראל, איבד בן אחד מוצלח במלחמות ישראל, ביבי עצמו היה חייל מצטיין והקדיש את כל חייו בשירות המדינה, ללא ספק יכול היה להשתמש ביוקרה לצורך כלכלי אבל הוא מעבר ל 70 ולא עשה זאת. אם הדברים שהם עשו לא פגעו באיש אפשר להתחשב, לעצום עיניים, לקבל כמובן מאליו. מה רע בזה אם הוא מעשן סיגרים ושותה שמפניה? ואפילו אם הוא לא משלם במסעדות ואומר זה המחיר כדי להסתובב עם בחורה סקסית יצוגית או ראש ממשלה.

  אנחנו חיים חיים מצומצמים בעיקר מחוסר ברירה, אבל אנשים שמסתובבים בצמרת כמוהו, בחברת אנשים בעלי כוח שמניע את העולם ועושר ללא גבול קונים את כל מה שהם רוצים. לא היית גם את רוצה לנסות לטוס במטוס פרטי, להתנסות בטוב ביותר שהעולם יכול להציע לפני שאת עוזבת את העולם?
  כפי שחייל זקן אומר, הוא מציע למילצין את היוקרה שבקשר אתו ומקבל תמורה חומרית שלא מדגדגת כלכלית למילצין ולא פוגעת בנערה בת 16.
  מילצין יכול לעשות עסקים ברחבי העולם ולקבל כבוד מכיון שידוע שהוא חבר קרוב של ראש ממשלה, הפסדו יוצא בשכרו. לא נראה ממש שנתניהו חובב הנאות באופיו. האם מותר לאיש מדינה החליף יוקרה ששיכת למדינה במטעמי חיים. החוק אומר שכבר לא. (באותה מידה שאסור להגיד לבחורה שיש לה רגלים יפות, להומו שהוא סוטה, לאתיופי שהוא כושי) על זה הוא נישפט.

  יאיר לפיד (ואביו) חובבי הנאות חיים מבלי שתרמו למדינה חיים ודם, כנ"ל אולמרט. בנט כנראה ניסה להעביר את ההצלחה הכלכלית שלו להתנסות בפוליטיקה. הרפתקה אישית.

  אם לדעתי נתניהו מזיק למדינה האם הכל כשר לסלק אותו?

  הספקולציה המעניינת היא המשחק של קליין. היא עדיין עובדת עבור מילצ'ן, אולי הוא חושש לפטר אותה כי היא יודעת עליו? לבטח היא יודעת. יש לה אינטרס להשאיר אותו מחוץ למשחק. ההצעה שלך שהיא מעלה בכספים סבירה, אבל היא לא היתה מנסה להתבלט אם יש לה מה להסתיר. יתכן שהמפתח פה הוא האין קבלות, ירמזו שמעלה, זה ייצור ספק.

  אין לנתניהו צורך או טעם להעביר אשמה למילצ'ין, שמעדיף שקט וכבר שילם מחיר יקר על חברותו. הוא יצא כחבר נאמן לנתניהו וישראל ויפוצה.
  קשה להאמין שמה שהיא מספרת נכון, וזו פרסומת מוגזמת בכוונה תחילה לתת אפשרות להפריך אותה, שרה נתניהו שתתה במשך שנים בקבוק שמפניה ביום? בשבוע? זו הגדרה של אלכוהולית. כנראה שהם יטענו שהשתמשו בשמפניה לארוח ראש ממשלת יפן (כבר אי אפשר להביא אותו לעדות) ואורחי מדינה, זה יציג אותם באור שונה.
  עלות מתנה של שרשרת זהב וטבעת פתאום הצטמצמה לפחות מ 11 אלף ש"ח. והיה הסיפור שלה על נסיעה להודו לצורך יהלום לשרה, שהסתבר כלהד"מ.
  זה בערך כמו סיפור הפסיקה נגד רו ורסס וייד, כשהאבק שוכח מסתבר שזה לא בדיוק כפי שזה נראה. עד ה 1 לנובמבר יהיו כבר חדשות עסיסיות אחרות.

  אני מופתע שלא הוקמו מפלגות חדשות חליפיות לימינה, שלא ברור מה התסריט שלה פרט לשמות השחקנים, מפלגה של חובבי ליכוד רק לא ביביסטים שיצטרפו אליו.

  Liked by 1 person

 40. לחייל זקן, 3718 ומישה

  אני תומכת נלהבת בשילוש משכורתו ותנאי עבודתו של ראש הממשלה. כולל בשילוש ואף ריבוע תקציבי התחזוקה של בית ראש הממשלה. לא קביל בעיני שראש הממשלה מקבל הרבה הרבה פחות מבכירי המגזר *הציבורי* (פחות משופטים מחוזיים, מנהלי מחלקות בבתי חולים ציבוריים, תתי אלופים בצה'ל ועוד ועוד).

  עם זאת הטענה שלו נתניהו היה בוחר לעבוד בשוק הפרטי היה מרויח הרבה יותר – אמנם נתפסת בעיני כנכונה, אך כלא רלוונטית.
  הוא, כמו כל שאר המתחרים על תפקיד זה לדורותיהם, יכלו לדעת מראש איזה מין משכורת עלובה יקבלו, ולמרות זאת לא פרשו מהמרוץ.
  עבור כוח ההשפעה והיוקרה הנלווים לתפקיד ראש הממשלה – הרבה מתחרים ראויים יאבקו בכדי לקבל משכורת שהיא אפילו נמוכה יותר.

  הטענה שמדברת אלי קשורה לאזכור חייל זקן את צ'רציל.
  אני מסכימה שהקריטריונים לבחירת ראש ממשלה אמורים להיות מאוד שונים מהקריטריונים לבחירת חברים קרובים (או לשיפוט של בני משפחה).
  גם בן גוריון, לדוגמא, היה מלא חסרונות אישיותיים כמו קטנוניות ונקמנות. שלא לדבר על נכונותו להעליל עלילות דם על מתחריו הפוליטים. אבל כל חסרונותיו האישיותיים של בן גוריון לא מנעו ממנו מלהיות המנהיג שקיבל את ההחלטות הקשות והחשובות ביותר בתולדות מדינת ישראל.
  כנ'ל לגבי מי שהיה, במשך תקופה ארוכה, מנהיג המלחמה של העולם החופשי בהתפשטות של הרייך השלישי.
  אולי העובדה שנתניהו תופס את צ'רציל כדמות מופת וכמודל חיקוי – עוזרת לנתניהו לאמץ את חלק מדפוסי התנהגותו המגונים של גיבורו.

  #####################

  כתבה מהארץ שכותרתה: "דם יזע ואלכוהול: חובות העתק של צ'רציל והמיליונרים שכיסו אותם."
  הדמיון לדפוסי ההתנהגות של משפחת נתניהו די מדהים.

  https://www-haaretz-co-il.cdn.ampproject.org/v/s/www.haaretz.co.il/news/world/europe/2016-09-17/ty-article/.premium/0000017f-e7b7-dc7e-adff-f7bf41180000?_amp=true&amp_gsa=1&amp_js_v=a9&usqp=mq331AQKKAFQArABIIACAw%3D%3D#amp_tf=%D7%9E%D7%A7%D7%95%D7%A8%3A%20%251%24s&aoh=16573537586191&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.haaretz.co.il%2Fnews%2Fworld%2Feurope%2F2016-09-17%2Fty-article%2F.premium%2F0000017f-e7b7-dc7e-adff-f7bf41180000

  Liked by 4 אנשים

 41. בנוגע למילצ'ן ומניעיו,

  איני משוכנעת שמילצ'ן מונע *רק* מהכבוד והיוקרה הנלווים להתחככות עם ראש ממשלת ישראל. ולהתחככות עם בכירים ישראלים נוספים כמו שרי האוצר של המדינה לדורותיהם. כולל עם יאיר לפיד.

  שמעתי טענה שהמיליארדר מילצ'ן מצליח להתחמק כליל מתשלום מיסים – הן בישראל (שאת אזרחותה הוא מחזיק) והן בארה'ב (שבה הוא חי ועושה את רוב הונו).
  בלחץ בכירים ישראלים הוא זכה לקבל מארה'ב "אשרת תייר נצחית" (שתוקפה אינו פג אוטומטית לאחר 6 חודשים). וכידוע לכל, תיירים במדינה אינם אמורים לשלם בה מיסים.
  במקביל, הוא הצליח להפעיל בישראל לובי למען הענקת פטור *מלא* מתשלום מיסים – לעולים חדשים ולישראלים חוזרים שעשו את הונם בחו'ל. בלי כל קשר לגובה ההון שאותו הם עשו.

  איני יודעת האם טענה זו נכונה. ואם כן מיהם הבכירים הישראלים שהצליח להפעיל לטובת האינטרסים הכלכליים שלו. נתניהו? יאיר לפיד? מישהו/ם אחר/ים?

  Liked by 1 person

 42. בשביל מילצ׳ן זה תקציב האגרטלים בקושי. אין לסכומים האלו שום משמעות עבורו. ״שלח לחמך על פני המים״.

  אהבתי

 43. קמיליה,
  מילצ'ן שייך ל"קומנדו 181" (זה שבר רפאלי ניסתה להתגייס אליו ללא הצלחה) ולכן אינו חייב במס בארץ

  אהבתי

 44. כפי שקמיליה כתבה, למילצ'ן יש רווח מאוד ברור מהקשר עם נתניהו – וזו בדיוק המהות של תיק 1000. נתניהו עצמו דאג למעמד המיוחד של מילצ'ן בכל הנוגע למיסים, ולכן נכון להיום אני חושב – כפי שאגב חייל זקן טען בזמנו – שזה התיק המבוסס ביותר. לדעתי יש בסיס גם לתיקים האחרים אבל לא ברור אם הפרקליטות תצליח "להרים את נטל הראיה".

  אהבתי

 45. לגבי חשבוניות, המזכירה של מילצ'ן טענה שכבר אז היה ברור להם שהענין כנראה לא כשר, כך שלא מפתיע שאין חשבוניות. היא כן העידה שהיא בסופו של דבר ביקשה מרואה החשבון שלהם לחשב את העלות הכוללת, כך שיש תיעוד.

  אהבתי

 46. מישה ככל הידוע לי לפיד ושות' משלמים בעצמם עבור הסיגרים שלהם.

  לגבי הטענה שזה בסדר שמנהיג יהיה נהנתן ואולי קצת מושחת, נסכים לא להסכים. זהו מדרון חלקלק ובסופו של דבר השחיתות מחלחלת. כבר ניהלנו דיונים כאלה כאן, אני לא בטוח שיש תשובה אחת נכונה תמיד. את צ'רצ'יל, למשל, הבריטים העיפו בבחירות מיד לאחר המלחמה, מתוך ההבנה שהוא לא מתאים להוביל את בריטניה בימי שלום.

  אהבתי

 47. amehaye,
  זה היה יכול להיות תיק מבוסס אם הפרקליטות לא היתה גורמת לו להיראות כמו תיק תפור. נתניהו טוען/מודה שמילצ'ן ידיד שלו ולכן די בכך שהפרקליטות תוכיח שנתניהו פעל לטובת מילצ'ן כדי לבסס אשמת ניגוד עניינים. במקום זה בחרה הפרקליטות לנפח את השמפניות והסיגרים ללא שום ראיה (חשבוניות, רישומי מלאי, תעודות משלוח) ולכתוב בכתב האישום ערכי מתנות בדיוק של שקל זו איוולת. לזה יש להוסיף את החיבור של שרה נתניהו שלא רלוונטי כלל (כמו שנקבע בפרשיות העוזרות של ברק ווינשטיין). העדות של קליין אחרי המטחנה של חדד תגרום לאפקט פילבר ותטיל צל כבד על התיק.

  Liked by 1 person

 48. amehaye,
  חבל שלא שמעת את העדות שלה. היא כבר הספיקה לטעון ששילמה במזומן ולא שמרה חשבוניות (במשטרה היו לה עוד גירסאות של תשלום באשראי של מילצ'ן ושלה. אלו טענות שניתנות להוכחה אבל הפרקליטות/משטרה כהרגלן בתיקי נתניהו לא טרחו לבדוק אותן). להערכות של רואה החשבון אין שום משקל והא גם לא הוזמן להעיד

  Liked by 1 person

 49. amehaye,
  יתכן ולפיד משלם עבור הסיגרים שלו אבל על המפלגה שלו הוא לא שילם. מילצ'ן מימן את הקמת יש עתיד

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: