כשמתנגדי הגז ניצחו ברומניה

בניו יורק טיימס פורסמה כתבה מאוד מעניינת על רצונה של רומניה לפתח את סקטור האנרגיה הגרעינית, מורשת צ'אושסקו. רומניה נהנית מאנרגיה גרעינית זולה ורוצה עוד מזה. אבל בשולי הכתבה היה סיפור מעניין שלא הכרתי, שנראה כמו גרסת מציאות חלופית למאבק הגדול על מתווה הגז אצלנו. מאבק שבו כזכור נתניהו ושטייניץ עמדו מול כל הפופוליסטים – שלי יחימוביץ', דה מרקר, חברי הכנסת מהאופוזיציה, הממונה על ההגבלים וחלק משופטי בג"ץ.

את פירות מתווה הגז מתחילים לקטוף כיום. הגז הישראלי מיוצא דרך מצרים. ישראל מחוזרת בידי אירופה וטורקיה. אפילו הסיכול הטורקי הנמרץ של הפיגועים האיראנים המתוכננים באיסטנבול קשור קצת להתחזקותה של ישראל כמעצמת גז. איך הכול היה נראה בתסריט אחר, שבו שלי יחימוביץ' שולטת בעניינים ולא ביבי ושטייניץ?

ובכן, כמה ציטוטים מהכתבה נותנים תשובה:

"ברומניה ישנו חוסר אמון מובנה בשוק הפרטי", אמר מומחה האנרגיה ראדו דודאו. "יש הבנה וציפיה שמה שיתן ביטחון לעם זו שליטה של המדינה".  תפיסה כזו הייתה ככל הנראה בפעולה ב-2018 כאשר הממשלה העלתה מיסים והטילה הגבלות ייצוא על הפקת נפט וגז בים. בתגובה הציעה אקסון מוביל למכירה את שדה נפטון, שמעריכים שמכיל גז בשווי עשרות מיליארדי דולרים. אקסון הודיעה שתמכור את חלקה לחברה הממשלתית רומגז בעבור מיליארד דולר. אם פיתוח הפרויקט היה עולה יפה ב-2018, רומניה הייתה יכולה להכפיל את תפוקת הגז שלה. עתה הפרויקט אינו צפוי להזרים גז בחמש השנים הקרובות לכל הפחות. "צעדי הממשלה חתרו תחת התחרותיות של הגז בים עבור המשקיעים", אמרה אשלי שרמן, מנהלת מחקר בפירמה לייעוץ בנושאי גז.

שר האנרגיה פופסקו אומר שאלו שעמדו מאחורי החקיקה ב-2018 עשו טעות כשהעריכו שאקסון תמשיך עם הפרוייקט כך או כך, ו"החיים האמיתיים" הוכיחו שטעו. לאחרונה, כשסוגיית הביטחון האנרגטי נעשתה חשובה לאין ערוך, המחוקקים העבירו חקיקה במטרה לתקן את הנזק ולהקל בחוקים. המחירים הגואים של הגז הטבעי והמלחמה באוקראינה שכנעו את המחוקקים שיש להתחיל בניצול משאבי הים השחור.

22 תגובות על ״כשמתנגדי הגז ניצחו ברומניה״

 1. קראתי לאחרונה על ספינות החלל ואואיג'ר 1 ו 2. הן בנות 45 שנים ומופעלות על ידי חשמל שנוצר מטרמוקפל שמחומם בעזרת חתיכת לטוניום 238 בגודל אגרוף קטן. הטכנולוגיה שלהם, כולל המיחשוב, היא בת 50 שנה. אחרי 38 שנים הפעילו את המנוע הרזרבי ממרחק בליון קילומטר בעזרת פקודה. תארו לכם שהייתם מפעילים במכונית שלכם את המנוע הרזרבי אחרי 38 שנים, ועוד ממשיכים לסוע על אותו מיכל 60% מלא.

  Liked by 2 אנשים

 2. איזה פרות אנחנו מפיקים ממתווה הגז? אני הייתי מצפה לעלייה ברמת החיים, להוזלת מחירי הדיור, להוזלת מחירי המזון והאנרגיה. משהו מכל הדברים האלו קרה? אני הייתי מצפה גם שישראל תגיע למצב של חוסר תלות אנרגטית בעולם אבל כדי להגיע לכך אין צורך בייצוא גז. בשביל זה צריך לפתח את מנגנון הוצאת הגז מהים כך שבמקרה חרום נוכל להפעילו תוך זמן קצר.
  בנוסף צריך להשתדל שהאנרגיה תהיה מופקת ממקורות בלתי מזהמים עד כמה שאפשר.
  אירופה בוודאי לא זקוקה לגז הישראלי יש לה מספיק מקורות אנרגיה על אדמתה.
  סיכול הפיגועים ע"י הטורקים נובע מכך שהם לא רוצים שמדינות יריבות יסגרו בינם חשבונות על אדמת טורקיה והם גם יודעים שפגועים יפגעו בתיירות ולא רק בתיירות מישראל. כל מדינה נורמלית היתה חושבת כך וזה לא קשור לגז.

  Liked by 1 person

 3. תמריץ אתה ממסגר את המתנגדים לדעתך כ"פופוליסטים". חלקם אמנם פופוליסטים בלי קשר לגז, אולם לאחרים יש סיבות טובות להתנגד למתווה. אתה מתעלם מכל העלויות העקיפות, מסתכל רק על ההכנסות וקורא להן "רווח". שום חברה מסחרית לא מתנהלת כך. הראיתי בעבר שגם בתסריט האופטימי ביותר הכנסות המדינה מהגז זניחות ביחס לתל"ג, תמ"ג או גביית מיסים באופן כללי, וזאת *לפני* שמשקללים את ההוצאות על בטחון, זיהום, תחלואה וכיו"ב.

  מבחינתי השאלה היא לא איך להוציא את הגז ואיזה מיסים להטיל, אלא האם בכלל כדאי להוציא את הגז. מכל מה שידוע התשובה היא "כנראה שלא".

  לאחר שהחליטו כבר לאשר את הוצאת הגז, מיקום האסדה קרוב לחוף תמוה מאוד בעיני. גם כל נושא הניטור וטיפול בחומרים המזהמים שהאסדות פולטות סובל מחוסר שקיפות קיצוני עד כדי חשד להסתרת נתוני אמת.

  אהבתי

 4. רק מזכירה שהודות להגדלת השימוש הישראלי בגז – הופחת משמעותית השימוש הישראלי בפחם.
  לכך השלכות מדידות על הקטנת זיהום האוויר שיוצרות תחנות הכוח של חברת החשמל (גורם מאוד משמעותי בזיהום האויר בארצנו). מכאן, קיים צפי להקטנה משמעותית בתחלואה המושפעת מזיהום אוויר.

  #################
  הועתק מהטוויטר של kenig @uria_kenig
  ·
  7 שע׳
  לפיד בריאיון לחדשות סוף השבוע: כוחות האופל ירו עליי בלבנון

  ·
  23 ביוני
  הח"כים של ימינה בהודעה משותפת: במחשבה שנייה, אנחנו כן תומכים בהעלאת שכר המינימום

  ·
  23 ביוני
  בכל פעם שאתם אומרים "חוק הנאשם" אתם משחקים לידיהם. אמרו "החוק לסיכול יריבים פוליטיים", "החוק להבטחת שהותו של לפיד בבלפור עד שיבין איך פועל השלט של הממיר", "החוק לעשיית מצב רוח טוב לליברמן כי מי רוצה לפגוש אותו במצב רוח רע", "החוק להצדקת קיומה של מיכל שיר". אחרת אתם חלק מהתעמולה

  ·
  22 ביוני
  שלושה מתוך ארבעת הציוצים האחרונים שמפלגת יש עתיד העלתה/ריטווטה עוסקים בבן-גביר. מוזר, חשבתי שממשלה כל כך מוצלחת יכולה לנהל קמפיין חיובי ולהתפאר בהישגים, אבל הם משום מה מעדיפים להידרדר מיד לשיח של הפחדה

  ·
  22 ביוני
  אני חושב שאפשר לשים בצד את המחלוקות, ולאחל לבן של יפה בן-דוד ולאשתו הטרייה חיים מאושרים והמון ילדים שסבתא תצטרך לשמור עליהם כשפתאום אין מסגרת

  ·
  20 ביוני
  זה לא כוחות האופל, פשוט ייקרתם בטירוף את החשמל

  Liked by 2 אנשים

 5. א-מחייה, נדמה לי שבזמנו כתבתי בבלוג שרכיב הרווח הכספי הישיר בגז אינו עיקרי. הכנסות המדינה הישירות מהגז בתקופה של מחסור עולמי קיצוני כמו היום, הן כמעט חסרות חשיבות. חשוב הרווח העקיף: היכולת שלא להשתמש בדלקים מזהמים יותר גם בתקופה כזו; היכולת של תעשיה ישראלית לייצר מוצרים בזול בהסתמך על מחיר קבוע שנקבע לפני שנים; היכולת להסתמך על מחיר אנרגיה קבוע כשעושים יזמות והשקעות בישראל; וכמובן ההשפעה הגיאו-פוליטית של ישראל.

  Liked by 3 אנשים

 6. הקשרים בין ישראל לטורקיה היו איומים עד לא מזמן. אני מניח שגם אז היו מנסים לסכל, רק עם הרבה פחות מוטיבציה ושיתוף פעולה. מה גרם לשינוי? כמה גורמים שביניהם הגז מרכזי.

  ״בשביל זה צריך לפתח את מנגנון הוצאת הגז מהים״ – שום דבר לא מפותח בלי תמריצים לסקטור הפרטי. השיטה האחרת לקדם עניינים נקראת קומוניזם וכבר יש לנו אינדיקציות על מידת הצלחתה.

  Liked by 2 אנשים

 7. קמיליה בשביל להיגמל מפחם אפשר גם לקנות גז. בכלל לא בטוח שזה היה יוצא יקר יותר בחישוב הכולל, בוודאי אם לא מחשיבים מקרי קיצון כמו המלחמה באוקראינה. מיבר לזה אני סבור שאנרגיה גרעינית עדיפה על גז, ושהיה עדיף להשקיע את המשאבים בכיוון הזה. אם לצטט מהפוסט של תמריץ "רומניה נהנית מאנרגיה גרעינית זולה ורוצה עוד מזה". אנרגיה גרעינית היא זולה, נקייה יחסית ומביאה לעצמאות אנרגטית.

  אהבתי

 8. מסכים לנאמר בפוסט ובתגובות, אבל אסור לתת להיבריס להיכנס לפעולה ולהפוך את זה ל"ניצחון הקפיטליזם על הסוציאליזם".
  תפקיד הממשלה הוא לגרום לרווחי הגז הללו (הישירים והעקיפיים) לחלחל כלפי מטה (ולא באמצעות שליטה על אמצעי הייצור).

  ובתגובה לאמחייה,
  1. אני כן רואה את ההשפעה של הגז על חיינו, ותמריץ מנה את חלקם.
  2. למיטב זכרוני, הבחירה במיקום האסדה הייתה ממניעים בטחוניים. מתוך מחשבה שיותר קל להגן עליה בקרבה לחוף. אני מאמין ומקווה שהתחזקות ישראל והתעצמותה באזור – יובילו ליותר בטחון עצמי – ושהאסדות הבאות ימוקמו בהשפעת שיקוליים אחרים.

  Liked by 1 person

 9. הנה דוגמא לדברים שפותחו ע"י הסקטור הממשלתי:
  כל המדינות פתחו מוסדות ממשלה מסודרים, מערכת של יצירת כסף, מערכת משטרה, מערכת בתי-משפט ומערכת צבאית..
  ישראל פתחה מערכות לכריית מחצבים (פוספטים ואשלג מים המלח) שהיו ריוחיות.
  מדינת ישראל הצליחה לקלוט את העליה בשנות החמישים וכן את העליה הרוסית ללא הסקטור הפרטי.
  רוסיה הקומוניסטית פתחה מערכת חינוך שגרמה לכל שכל 100% תושביה ידעו קרוא וכתוב (לעומת 15% בימי הצאר) ומערכת זו היתה טובה יותר מזו של ישראל (לפי עדויות של עולים רוסים).

  בקשר לסיכול פיגועים: לכל מדינה יש מוטיבציה חזקה לסכל פיגועים (שקשורים לסכסוכים לא לה) בשטחה. הדבר נכון במיוחד לגבי פיגועים בתיירים. פיגועים בתיירים יהרסו מיד את כל ענף התיירות במדינה כולה לכן הטורקים היו מנסים בכל כוחם לסכל כל פיגוע (ללא תלות בגז).

  Liked by 1 person

 10. צרפת הודיעה השבוע על כוונתה לבנות בהקדם 14 כורים גרעינים נוספים על הקיימים

  Liked by 2 אנשים

 11. אוף טופיק,

  עוד הוכחה, למי שזקוק לה, שאיננו מתגוררים בשכונה הטובה ביותר על כדור הארץ.
  מעניין יותר – לתפיסתי, יש כאן רמז שמצבה של טורקיה אפילו גרוע יותר מכפי שאנו מניחים.

  https://hebrewnews.com/article/48359

  (מצ'ב הכתבה, אל בכדי לצפות בגרף יהיה צורך להיכנס לקישור)

  ############################################
  "מי המדינה הכי כועסת בעולם?
  רמז – היא שכנה של ישראל
  ————————————————
  נראה שישראל מוקפת בשכנות כועסות במיוחד, ביניהם ירדן, ולבנון, וגם חברים מהשכונה כטורקיה ועיראק, לפחות אפשר להתנחם שאנחנו איננו שם
  06.24.2022, 18:12
  עמיחי חזן

  כמעט כולם חווים כעסים מדי פעם בפעם, בין אם זה תסכולי סיום החודש, מצב התחבורה הציבורית, או אי הבנה בעבודה.
  דו"ח הרגשות הגלובלי של Gallup לשנת 2021 נועד לאמוד רגשות (כולל רמות כעס) ביותר מ-100 מדינות ברחבי העולם. ולפנינו התוצאות.
  כפי שמציינת קתרינה בוכהולץ מאתר 'סטטיסטה', כעס נוטה להתבטא לעתים קרובות יותר בחלקים מסוימים של העולם, במיוחד במזרח התיכון ובמזרח הקרוב.

  Gallup מצאה ש-49 אחוז מהאנשים בלבנון חוו כעס ביום לפני שנסקרו, כאשר מדובר בשיעור הגבוה ביותר שנרשם בכל מקום בעולם.

  לאחר טלטלה כלכלית ארוכת שנים ואינפלציה גבוהה, פיצוץ אדיר בנמל ביירות שהרס חלקים נרחבים מהעיר בשנת 2020, שוב עורר את הכעס על ממשלת המדינה על כך שאינה אוכפת אמצעי בטיחות ושאין לה את היכולת לעזור למי שנפגע.

  במקביל לבנון מתמודדת עם אי-יציבות פוליטית כרונית, מאבקי-דת בין מיעוטים שונים, וניסיונות חדירה סורים-איראניים לתוך ענייניה – רבים מבני מדינה זו כבר ברחו מערבה כידוע.

  רמות גבוהות של כעס נמדדו גם בטורקיה, שהתמודדה עם אינפלציה גבוהה עוד לפני המלחמה באוקראינה ועם שחיקת ערך הלירה הטורקית. כל זאת כאשר ממשלתה של טורקיה קיבלה תפנית אוטוריטרית, והפכה ליותר ויותר סמוכתנית בשנים האחרונות. כפי שאתם רואים, גם ירדן, המדינה שחולקת את הגבול הארוך ביותר עם ישראל, ושכנתה המזרחית, ממוקמת גבוה מאוד ברשימה, ירדן אף היא חוותה ניצנים של אי יציבות באחרונה לא מעט בשל משבר הפליטים הסורי שממשיך להוות מעמסה כלכלית על המדינה הענייה יחסית.

  לארמנים (שכני הטורקים ממזרח) שחוו התלקחות מלחמתית ב-2020 עם שכנתם אזרבייג'ן, היו גם כנראה סיבות רבות להפגין רמות גבוהות של כעס. ונראה שלאחר שנים של מלחמה, גם לעיראקים (שלא כל כך רחוקים מירושלים) ולאפגנים שזה עתה קיבלו מחדש את הטאליבן, יש גם רשימת נושאים ארוכה ששווה לכעוס עליה – בין היתר מחסור בשירותים ציבוריים בסיסיים בחלקים רבים של המדינות הללו, וממשלים חסרי יציבות.

  מאלי וסיירה לאון האפריקניות, היו המדינות הכועסות ביותר שמחוץ למזרח התיכון, המזרח הקרוב, ופרס, כאשר 35 אחוז מהנשאלים במדינות אלה חוו כעס ביום הקודם למשאל."

  אהבתי

 12. אוף-טופיק: ביטול תקדים ההפלות בארה"ב עלול לגרום לאחוזי הצבעה גבוהים למפלגה הדמוקרטית, כדי שיעבירו חוק פדרלי שיחייב את כל המדינות לאפשר הפלות. באופן אירוני ביטול התקדים עלול להיות גול עצמי לרפובליקנים. אישית אני בעד הפלות, אבל בתור ישראלי אני מעדיף את המפלגה הרפובליקנית בשלטון. זו דוגמה לכך שאפילו ענין שהוא בעיקרו הסחת דעת בפוליטיקה האמריקאית עלול לפגוע באינטרסים של ישראל.

  Liked by 2 אנשים

 13. נקווה שלא יבוא ההיסטוריון שיכתוב ביום מן הימים שהתוצאה המרכזית של פסיקת ההפלות הייתה הבטחת עתידה של תוכנית הגרעין האיראנית.

  Liked by 1 person

 14. ניתוח ההיבטים המשפטים של פסק דין העליון בארה'ב. מהבלוג של אל רום.

  https://myboudica.com/2022/06/24/%d7%9c%d7%90-%d7%a2%d7%9c-%d7%a8%d7%90%d7%a9-%d7%9c%d7%90-%d7%a2%d7%9c-%d7%a8%d7%92%d7%9c%d7%99%d7%99%d7%9d/

  (בתגובות לפוסט זה הכנסתי דוגמא לתגובות לפסק הדין של ארגונים יהודים בארה'ב. חלקן גובלות, להערכתי, בטרלול יהודי – אמריקאי)

  אהבתי

 15. תמריץ,
  הפסיקה של הבג"ץ האמריקאי לא אסרה הפלות, היא העמידה את החוקה מעל הערכים של השופטים וקבעה שבחוק הכתוב אין דבר שמאפשר לבית המשפט לקבוע שחקיקה מדינתית שאוסרת הפלות מנוגדת לחוקה. מבחינה פרקטית הפסיקה לא משנה דבר לגבי אפשרויות הפלה

  אהבתי

 16. ״היא העמידה את החוקה מעל הערכים של השופטים״ היה יותר אמין אם השופטים לא היו שמרנים מובהקים בעצמם.. הפסיקה מאפשרת למדינות השמרניות לאסור הפלות ובחלקן זה קורה לאלתר. זהו שינוי דרמטי מאוד.

  Liked by 1 person

 17. חייל

  "מבחינה פרקטית הפסיקה לא משנה דבר לגבי אפשרויות הפלה"

  נכון לניו-יורק, קליפורניה ושות' , בעליל לא נכון לרוב מדינות הדרום וחלק מהמיד-ווסט (חלקם באופן מיידי, חלקם כתושלם חקיקה בנושא)

  אהבתי

 18. קל לקשר בין החתירה (הנמהרת וחסרת האחריות) לשימוש בלעדי באנרגיות מתחדשות לבין החתירה (הנמהרת וחסרת האחריות) לחקלאות אורגנית (ללא כל שימוש בדשנים ובקוטלי מזיקים).

  אך אפשר גם לחשוב על חוסר הצדק בגודל מרחב הטעות של מדינות העולם הראשון בהשוואה למרחב הטעות של מדינות עולם שלישי.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: