מוטב שתקנות יו"ש לא יעברו

בנימין נתניהו תמיד היה חסר מעצורים לגבי פעולות אופוזיציה שמטרתן להפיל את השלטון. עוד בתקופת ממשלת רבין שבה הצביע עם הערבים נגד הממשלה בעניין בנייה בירושלים. כיום מתנהל משפט בשאלה האם נתניהו הפר אמונים בתיקי 1000, 2000 ו-4000. אבל מדוע זו שאלה מעניינת בכלל, כאשר אנחנו רואים במו עינינו כיצד נתניהו מפר אמונים ברגעים אלו ממש בעניין הארכות תקנות השליטה ביהודה ושומרון. בנושא זה הוא לא רק מפר אמונים בעצמו, אלא מסית גם להפרת אמונים המונית של כל הח"כים באופוזיציה, אשר מצביעים נגד עמדתם שלהם בשאלה מה טוב למדינה.

אין זה נכון להגיד שרק לממשלה יש מחויבות לניהול תקין של המדינה. לכל נבחר ציבור יש מחויבות כזו. תפיסה אחרת היא הרסנית ותזיק קשות לתפקוד המדינה בטווח הארוך. הטוב ביותר היה אם היו באמת מכלילים התנהגות אופוזיציונית בוטה נגד טובת המדינה כמו זו של ביבי ושותפיו בסעיף "הפרת אמונים" ומענישים עליה בפלילים. זה קצת מורכב להפליל התנהגות פוליטית, אבל גם תיקי 1000, 2000 ו-4000 מורכבים.

יהיו שיאמרו שההתנהגות של ביבי משרתת את האינטרסים ארוכי הטווח של הימין מאחר שהיא מונעת הסתמכות על מפלגות ערביות. אבל העולם הוא גלגל – ביבי היה קרוב בעצמו להסתמך על רע"מ לפני שנה. ובנוסף, כחול-לבן הייתה יכולה להפיל את המדינה לתוהו ובוהו כנקמה אחרי שביבי סירב להעביר את התקציב, אבל בני גנץ בחר להעביר חוק תקציבי לתקופת הביניים שיאפשר למדינה להמשיך לתפקד.

בבחירה של נתניהו להזיק למדינה, דווקא במערכה על חוק שבו בוחריו שלו יהיו הנפגעים העיקריים מאי העברתו, אין שום היגיון מנקודת מבטה של תורת המשחקים. אם אנו רוצים להבטיח שהתנהגות סחטנית כזו לא תפגע ביציבות הפוליטית עוד שנים רבות, צריך לוודא שהיא תסתיים באסון מבוקר. אסון עכשיו, הקלה אחר כך.  זהו משחק צ'יקן שבו הצד שיש לו יותר מה להפסיד צריך למצמץ ראשון, והצד הזה הוא ציבור מצביעי הימין הביביסטי, שרבים בו גרים ביהודה ושומרון. נראה שגדעון סער רצה להשתמש בבלגן שמחולל החוק כדי לקפוץ לתפקיד "ראש הממשלה החלופי" בממשלת ביבי. אבל ביבי השיב פניו ריקם. כבר אין לו עניין בראשות ממשלה לבדה. הוא צריך גם ראשות ממשלה וגם חוק צרפתי או כל רפורמה אחרת שתעלים את התיק הפלילי נגדו, ובכך סער יהיה לו לרועץ.  עכשיו סער נותר חסר אונים ופיתרון, אבל יש פיתרון. הפיתרון הוא לתת לתקנות יש"ע לפוג. גם בהעדר חוק, פעולות הכרחיות ממש להגנת הציבור תמיד אפשר לאפשר ולנמק ב"הגנת הצורך". בכל דבר שלילי אחר שיקרה האשמה תונח לפתחו של ביבי ונאמניו-סוגדיו. אין זה תפקיד הממשלה להגן עליהם מעצמם. וגם במקורותינו היהודים, כל אפיזודה של עבודה זרה תמיד הסתיימה בקטסטרופה. עדיף שתהיה זו קטסטרופה מבוקרת, שנובעת מעניינים משפטיים גרידא.

13 תגובות על ״מוטב שתקנות יו"ש לא יעברו״

 1. בנט בבחירות הבאות: הצביעו לי כדי שאני טיבי ואבו שחאדה נעביר את תקנות יו"ש

  אהבתי

 2. גם במקרה הכי גרוע תקנות יו"ש יועברו דקה אחרי פיזור הכנסת (שגם אחריו הכנסת ממשיכה לחוקק כפי שחוקקה בזמנו את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו). לא ידונו עליהם בבחירות הבאות.

  אהבתי

 3. תמריץ,
  התגובה שלך מפריכה את הפוסט שאינו פסגת יצירתך. הרל"ביזם דופק את הראש

  אהבתי

 4. למה שביבי וחבורתו לא יעבירו את תקנות יו״ש אחרי פיזור הכנסת? ברור שלא יהיה להם תמריץ להמשיך להצביע נגד.
  כיום יש להם תמריץ להצביע נגד. אבל גם תפקוד תקין של המדינה צריך להוות תמריץ מבחינתם. והוא לא. זו בעיה קשה שיש לפתור, ואין פיתרון מלבד זה שבוחריהם יווכחו על בשרם במשמעות של משחקיהם הפוליטיים.

  Liked by 2 אנשים

 5. אם החוק לא יעבור זו תהיה נקמתו של נתניהו בדוד אלחייני וחבריו על התקלת תוכנית הסיפוח.

  אהבתי

 6. פוסט הזוי. בנט הלך והקים ממשלה עם תומכי טרור. בנט הקים קואליציה שלא מסוגלת להעביר שום חוק, ואתה טוען שביבי הוא "לא אחראי"?
  אם אדון בנט כ"כ אחראי אז שיגיד "חברים, במצב הנוכחי אני לא יכול להעביר שום חוק, ולכן אני מתפטר".
  אבל טובת המדינה לא מעניינת את בנט, רק החלקה שלו בגדולי האומה, יחד עם השיפוצים הבלתי פוסקים בביתו על חשבון הציבור.
  אתה ודומיך בתקשורת עסוקים באובססיה בביבי. אין לכם שום דבר זולת ביבי.
  בעיות בתח"צ? אבל ביבי!
  פקקים בנמלים? אבל ביבי!
  עליית מחירי הדיור? אבל ביבי!
  גל טרור במדינה? אבל ביבי!
  פתטיות במיטבה.
  (נ.ב – הצעה לאופוזיציה – הצעת חוק – מי שכיהן פחות משנתיים כר"מ לא יקבר בחלקת גדולי האומה)

  Liked by 1 person

 7. הכלל הראשון של מערכת תמריצים תקינה הוא: לא ייצא חוטא נשכר. לכן לא מתקבל על הדעת שבנט יתן לביבי את מבוקשו ויפרק את הממשלה, רק כי ביבי מפר אמונים ומתנגד לחוק שבוחריו רוצים.

  Liked by 1 person

 8. תמריץ הביביסטים מצביעים לנתניהו *בגלל* שהוא אגואיסט קיצוני, לא למרות. זו תכונה מבוקשת מבחינתם. חייל טען בזמנו שהוא מעדיף ראש ממשלה שקרן ותחמן כי הוא ידאג למדינה. לדעתי זה לא נכון. זכור לי שפעם בדקו ביצועים של חברות ציבוריות ביחס לעד כמה המנכ"ל היה אגואיסט/סוציופט. הפלא ופלא מנכ"לים כאלה דאגו לעצמם על חשבון החברה. חברות עם מנכ"לים קצת פחות סוציופטים הציגו ביצועים טובים יותר, פשוט כי המנכ"ל דאג גם לחברה. מדינה לא שונה בענין הזה מחברה מסחרית.

  אהבתי

 9. אני לא בטוח שהאגואיזם של ביבי הוא חלק מהדיל. על כריכת הספר של אבישי בן חיים יש שלוש דמויות: ביבי, בגין והרב עובדיה. אף אחד לא יגיד על שני האחרונים שהיו סוציופתים/אגואיסטים.

  אהבתי

 10. אוף טופיק:
  מישהו יודע מה קרה לבלוג "הכלכלה האמיתית" של "ערן הלדסהיים"?
  כבר 4 חודשים אין שם שום מאמר.

  Liked by 1 person

 11. מנפלאות הקואליציה הנוכחית, וסממנים לעתיד המבטיח הצפוי לנו אם תחזיק מעמד.
  כולל אזהרה חשובה לגבי סכנות חיזוק מעמד הדרג המקצועי / הפקידים ("שומרי הסף") על חשבון נבחרי הציבור ה"לא נאור".

  https://www.makorrishon.co.il/news/495959/

  תחילת הכתבה:
  "היועצת החדשה של יאיר לפיד: צריך להכיר בעוול של 48'
  מיה בנגל, היועצת החדשה של שר החוץ וראש הממשלה החליפי, סבורה שישראל צריכה להכיר בעוול של הנכבה ואף לפצות בכסף את הפלסטינים. לדבריה, מפלגות השמאל, בניגוד ליאיר לפיד, כנועות, לוזריות ו"ההיסטוריה תשפוט אותן". עוד מטענותיה: הדרך למימוש אג'נדת השמאל בציבור עוברת דרך שלטון הפקידים במשרדי המשפטים והפנים

  מאת ישי פרידמן י״ג בסיון ה׳תשפ״ב (12/06/2022 11:50)

  מיה בנגל היא יועצת התקשורת החדשה של שר החוץ יאיר לפיד, מי שגם נושא את התואר ראש הממשלה החליפי של ישראל.
  לבנגל יש קילומטרז' מכובד בפעילות ציבורית בכנסת במסגרת מפלגות שמאל, כך גם בארגוני שמאל כמו שוברים שתיקה ויש דין, וקרבתה ללפיד מלמדת על רצונו של האחרון להגיע לקהלי שמאל שהצביעו בבחירות האחרונות למפלגת העבודה ומרצ …"

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: