גילאי המזל

הלמ"ס פרסמה את לוח התמותה של ישראל, כלומר את הדו"ח שמראה את סיכויי התמותה של אדם בכל גיל. הלוח מבוסס על השנים 2016-2020 ולכן מכיל באופן חלקי את אפקט הקורונה.

מעניין אותי לבחון בלוח כזה באיזה גיל אדם ייחשב כבר לבן מזל, כלומר למי שחי נגד הסיכויים. והתשובה היא: בגיל 88 לאישה יהודיה, בגיל 84 לגבר יהודי, בגיל 84 לאישה ערביה ובגיל 80 לגבר ערבי. כלומר עד גילאים אלו, רוב השנתון צפוי לשרוד. הדבר הפתיע אותי קצת. לא חשבתי על גיל 88 כעל גיל שעד אליו רוב הנשים שורדות. עם זאת, בגילאים אלו ההידרדרות מהירה ולגיל 93 פחות מרבע מהנשים היהודיות יגיעו. כלומר רבע מהתמותה של נשים יהודיות מרוכז בטווח גילאים צר זה.

צריך להגיד שמדובר בעצם בהמצאה סטטיסטית. אין הכוונה שמסתכלים על האנשים שנולדו לפני 80 שנה בארץ ישראל, במזרח אירופה או בהרי האטלס ובוחנים כמה מבני השנתון שלהם נותרו בחיים עד הלום במדינת ישראל. אם היינו עושים כך, היינו מייד קולטים שבני 80 פלוס ששרדו את התקופה ללא אנטיביוטיקה, את השואה, את המלחמות ואת מגפות העבר הם בני מזל גדולים. ברור שיותר מחצי מהשנתון שלהם נעלם מזמן. חלקו כבר בתמותת התינוקות של שנות השלושים והארבעים.

כוונת הלמ"ס היא שבתנאים שמתקיימים כיום במדינת ישראל, הגעה לגילאים 84-88 ליהודים ולגילאים 80-84 לערבים צפויה להיות נחלת רוב האוכלוסיה. תנאים אלו בוודאי לא יישארו אותו דבר ב-88 השנים הקרובות, אבל איננו יודעים איך הם ישתנו עבור רך בן יומו שבקע מבטן האם. כל מה שיש לנו כדי להעריך את עתידנו הוא מה שקורה בהווה, ואת ההווה המספרים של הלמ"ס משקפים.

94 תגובות על ״גילאי המזל״

 1. המזל הגדול יותר הוא לחיות שנים רבות יותר בבריאות גופנית ונפשית טובה (או לפחות סבירה / מספיקה).

  נמצא שתוחלת החיים הכוללת עולה בקצב מהיר יותר מאשר תוחלת "החיים הבריאים". בחלק משמעותי יותר ויותר משנות החיים האחרונות האדם סובל ממחלות כרוניות קשות, ובחלק משמעותי מהמקרים הופך לסיעודי /תשוש נפש.
  כלומר, קיימת *גם* תוספת משמעותית של שנות חיים לא ממוזלות.
  (אגב, נשים סובלות מכך יותר מגברים).

  Liked by 2 אנשים

 2. כראוי לבלוג שהוא גם כלכלי:
  גם בגלל הבט זה, מצ'ב המלצה להפוך לעשיר. או, לכל הפחות, להימנע מלהיות עני.
  הדרך לתוספת של כמעט עשור (נכון ל 2017) שנות חיים בריאים.

  https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001315318

  חלקה הראשון של הכתבה:
  " …. עשירים חיים בממוצע תשע שנים בבריאות טובה וללא מגבלות גופניות יותר מאשר אנשים לא אמידים – כך על פי מחקר מקיף שנערך בארה"ב ובבריטניה.

  מגיל 50, הגברים העשירים ביותר יכולים לצפות לעוד 31 שנים של חיים בריאים – לעומת הפחות־עשירים שיכולים לצפות רק לעוד 22-23 שנים של בריאות. אצל נשים הפער דומה, עם 33 שנים בריאות נוספות לעשירות מול 24 שנים לעניות.

  החוקרים ניתחו נתונים על יותר מ־25 אלף מבוגרים בני 50 ויותר, בחיפוש אחרי גורמים שיוכלו לנבא את תוחלת החיים שלהם לפני ההתחלה של מגבלות גופניות שקשורות לגיל, כמו אי יכולת לקום מהמיטה באופן עצמאי או לבשל לעצמם. הגורם הסוציו-אקונומי הגדול ביותר בניבוי הופעת המגבלות הללו היה המצב הכלכלי, גילו החוקרים, כאשר האמידים יותר נהנים מכמעט עשור נוסף של חיים בריאים ללא מגבלות.

  המחקר, פרי עבודה של חוקרים מכמה אוניברסיטאות באירופה ובארה"ב, אינו הראשון שמצביע על חשיבות העושר החומרי בניבוי תוחלת החיים של אנשים, אך רוב המחקרים התמקדו בתוחלת חיים ולא באיכות החיים …"

  אהבתי

 3. קורלציה היא לא סיבה.. כמו בכל דבר גם כאן כדאי לשים אייקיו כמשתנה בקרה. מי שמודע בריאותית, לא מעשן, לא שותה, שולט בהשמנה וכו׳

  אהבתי

 4. תיאורטית הרי עושר היה אמור לעודד צריכת סיגריות כי לא בעיה להוציא עליהם כסף.. אך לא כך פני הדברים. בארה״ב היום יש גם את מגיפת משככי הכאבים.

  אהבתי

 5. אכן קורלציה אינה סיבה.
  אני מניחה שהמתאם בין מצב כלכלי לבין שנות חיים בריאות נובע בעיקר מסגנון החיים של האדם (שינה, פעילות גופנית, תזונה, הפחתת לחצים, עישון ועוד ועוד).

  סגנון חיים קשור *גם* לאי.קיו (כמו מודעות, יכולת לדחוק סיפוקים מיידים וכד') אך גם ישירות לאמצעים כלכליים ו/או למתאם בין מצב כלכלי לבין עוצמת הלחצים שבהם האדם חי.

  תזונה בריאה יקרה יותר מתזונה "משביעה" ו"מנחמת". גם מנויים למכוני כושר / הליכה לחוגי פעילות גופנית / שכירת מאמני כושר (ואפילו ריבוי חופשות בחו'ל) – פחות זמינים לבעלי אמצעים מוגבלים. כנ'ל היכולת לבצע בדיקות תקופתיות לגילוי מוקדם, להעסיק מגוון רופאים מומחים ולהשתמש בשירותים הרפואיים הטובים ביותר.

  ####################

  מעט נתוני השוואה בין ישראל לבין מדינות מובילות אחרות בתוחלת חיים בריאים.
  ישראל יותר מאשר "מצטיינת" בסוכרת ומשקל יתר.
  מה שמקזז חלק ניכר מיתרונותיה בנושאים אחרים (כמו מיעוט יחסי של אלכוהול וסמים).

  מעניין לבחון את גורמי הסיכון העיקריים + נתונים על 15 המדינות המובילות בתחילת חיים בריאים (כולל ישראל).

  https://www.davar1.co.il/61677/

  חלק מהכתבה:
  ————————-
  " … במחקר מסבירים כי מחלות שקשורות ללחץ דם גבוה, כמו מחלות לב, כליות, שבץ וסוכרת, מושפעות בעיקר מהתזונה. אמנם התזונה הים-תיכונית הנהוגה בישראל – הכוללת צריכה גבוהה של ירקות, פירות וקטניות – טובה לבריאות, אך לצד זאת הישראלים נוטים לצרוך כמויות גבוהות יחסית של סוכר ומלח ולא מספיק דגנים מלאים.

  בהשוואה לתושבי אירופה, תושבי ישראל סובלים בין השאר יותר מסוכרת, מחלות כליה, אנמיה, מומים מולדים ודיכאון, ומערכת הבריאות עתידה להתמודד עם מקרים רבים יותר של סרטן, מחלות לב ושבץ, דמנציה ומחלות נפשיות. המחקר של מרכז טאוב מראה כי בישראל שיעור התמותה מסרטן ריאות, ממחלות לב, משבץ וממחלות כבד נמוך משמעותית מבאירופה, גם אחרי שמביאים בחשבון שהאוכלוסייה בישראל צעירה יותר. אחת הסיבות העיקריות לכך היא שיעור נמוך יותר של עישון טבק וצריכת אלכוהול. אבל לצד הירידה בשיעורי המעשנים בישראל לאורך זמן, 20 אחוז מבני כיתות י' בישראל מעידים כי עישנו, לעומת 17 אחוז ממקביליהם באירופה, וגיל התחלת העישון מוקדם יותר בהשוואה לעבר. נטל התחלואה הנגרם מסוכרת בישראל גבוה כמעט ב-90% מבאירופה (בתקנון לגיל), והנטל בשל מחלות הקשורות לכליות (הדורשות טיפול בדיאליזה או השתלה) גבוה כמעט פי שניים.

  בישראל נגרם נטל גבוה יותר גם בשל אנמיה, מומים מולדים …" ודיכאון …"

  Liked by 1 person

 6. המאמר שהביא תמריץ מסיינטיפיק אמריקן, כפי שאני מבינה אותו, מדגיש שגורמים סוציו-אקונומים מסבירים רק *חלק* מהמתאם בין איי.קיו לבין תמותה. הכרחי לכלול *גם* מרכיבים גנטיים (קרי אינטליגנציה, שידוע שחלק מאוד משמעותי ממנה הוא גנטי).

  אך גם מחקרים אלו אינם טוענים שאין *כל* השפעה ישירה *גם* לתנאי החיים (כמו כמות הזמן הפנוי לעיסוק בפעילות גופנית) ולמצב הכלכלי של האדם.

  אגב, בהיבט הישראלי – המאמר עלול להביא אנשים להסיק ששיעורי העישון הגבוהים של גברים ערבים ושל גברים חרדיים נובעים מהאינטליגנציה המאוד נמוכה של שתי קבוצות אוכלוסייה אלו. ולהבדיל מהם, על האינטליגנציה הגבוהה של נשים ערביות ונשים חרדיות. גבוהה אפילו בהשוואה לגברים ולנשים מהמגזר הכללי (יהודים לא חרדים).

  קטע מהמאמר:

  The link between IQ and mortality has now been replicated in upwards of 20 longitudinal studies from around the world, and has given rise to the field of cognitive epidemiology, which focuses on understanding the relationship between cognitive functioning and health.
  One major finding from this new field is that socioeconomic factors do not completely explain the IQ-mortality relationship.
  In one study, focusing on the Central Belt region of Scotland, researchers linked IQ scores for over 900 of the participants from the 1932 study to those participants’ responses on a national health survey conducted in the early 1970s. The researchers found that statistically controlling for economic class and a measure of “deprivation” reflecting unemployment, overcrowding, and other adverse living conditions accounted for only about 30% of the IQ-mortality correlation.

  This evidence suggests that genes may contribute to the link between IQ and living a long life. The results of a new study by Rosalind Arden and colleagues in the International Journal of Epidemiology provide the first evidence for this hypothesis. Arden and colleagues identified three twin studies (one from the U.S., one from Denmark, and one from Sweden) in which both IQ and mortality were recorded. (Twin studies disentangle the effects of environmental and genetic factors on an outcome such as intelligence or lifespan by comparing identical twins, who share 100% of their genes, and fraternal twins, who on average share only 50% of their genes.) They then performed statistical analyses to estimate the contribution of genetic factors to the IQ-lifespan relationship. The results were clear and consistent: genes accounted for most of the relationship.

  Exactly what could explain the genetic link between IQ and mortality remains unclear. One possibility is that a higher IQ contributes to optimal health behaviors, such as exercising, wearing a seatbelt, and not smoking. Consistent with this hypothesis, in the Scottish data, there was no relationship between IQ and smoking behavior in the 1930s and 1940s, when the health risks of smoking were unknown, but after that, people with higher IQs were more likely to quit smoking. Alternatively, it could be that some of the same genetic factors contribute to variation in both IQ and in the propensity to engage in these sorts of behaviors.

  Another possibility is that IQ is an index of bodily integrity, and particularly the efficiency of the nervous system.

  אהבתי

 7. אוף אוף אוף טופיק,

  התייחסות לשלושה ספרי עיון שונים.
  על הדמיון המדהים, ועל נקודות השוני הלא פחות מדהימות, בין ההומו-ספיינס לבין אלו שאיתם אנו חולקים את 99% מה DNA שלנו.

  אנו והשימפנזים הם שני המינים היחידים (מבין כל סוגי בעלי החיים) שבהם קבוצות גדולות של זכרים בוגרים חיות בשיתוף פעולה, אך מדי פעם מתארגנות בכדי להשמיד קבוצה גדולה של זכרים אחרים מבני מינם (קרי יציאה למלחמות מתוכננות מראש).
  אך בבני האדם, להבדיל מהשימפנזים, יש מידה מאוד מועטה של אלימות ספונטנית של יחידים.
  נסיון להסביר כיצד בני האדם הם המין היחידי שמפגין גם התנהגות סופר אלטרואיסטית כלפי זרים מוחלטים וגם אכזריות מזעזעת כלפי קבוצות אחרות.
  רמז: עד גיל 4-5 רוב הזכרים התוקפנים בויתו ואולפו בהצלחה (באמצעות שיתוף הפעולה, שמאפשרת שפה מפותחת, של רוב החברה כנגד זכרים תוקפנים מדי). כלומר בני האדם בייתו לא רק חיות אחרות אלא גם את בני מינם.

  וגם על חשיבות השליטה באש והמזון המבושל בהפיכתנו למה שאנו. האש אפשרה לנו לישון על הקרקע במקום רק על העצים, והמזון הקל לעיכול הציל אותנו מרעב, ומבזבוז כמחצית משעות הערות שלנו על לעיסת עלים. הוא גם אפשר לנו גם את הגדלת המוח על חשבון הקטנת מערכת העיכול, וזמן פנוי – למטרות שונות.

  Liked by 1 person

 8. תמריץ,
  נחש מי ביקש לפסול את רע"מ מריצה לכנסת

  אהבתי

 9. נעים להיזכר

  אהבתי

 10. תמריץ,
  פוסט נפלא של מתן כהנא אם אתה איש מר"ץ. למר"ץ יש כבר גנרל מה יעשו עם קולונל?

  אהבתי

 11. זו גישה נוסח ז׳בוטינסקי.. ממש לא נוסח מרצ. מקבלת את העובדה שאין סיכוי להשלמה לאומית בין יהודים לערבים.

  אהבתי

 12. תמריץ,
  "אבל מה יהיה כאן אם יהיו 100 שנים של "שקט מתוח"?"
  איזה מזל שאנחנו בתקופה של שקט מתוח

  Liked by 1 person

 13. חממות טרור בין כותלי הכלא
  https://www.israelhayom.co.il/magazine/hashavua/article/10851779
  "נשים ידינו על המחבלים והם ישלמו את המחיר", אמר רה"מ נפתלי בנט אחרי הפיגוע המחריד באלעד. המחיר שישלמו אסעד רפאעי וסובחי אבו שקיר, אחרי שלדאבון הלב נתפסו חיים, נצרב בתמונת מעצרם: מחבל עם סיגריה בפיו. צמד המגרזנים יישפט, יישב בכלא בתנאי פנסיון מלא, ויחיה באגפים הביטחוניים שבהם "שוררת אוטונומיה דה פקטו של האסירים… המאפשרת להם לחזק את הזהות הארגונית־טרוריסטית",
  במסיבת עיתונאים חגיגית הכריז ארדן שהוא מאמץ את עיקרי מסקנות הדו"ח, ושההמלצות ייושמו אחרי הצגתן בקבינט המדיני-ביטחוני בדיון שיתקיים בקרוב. כמה קרוב? שלוש שנים וחצי חלפו מאז, והקרוב נעשה רחוק. רחוק מאוד. ארדן שוחח כמה פעמים עם ראש המל"ל דאז מאיר בן שבת, הגיש בקשה רשמית למזכירות המל"ל בבקשה לקבוע דיון בקבינט, אך לא נענה.
  עם כניסתו למשרד לביטחון הפנים, דרש השר אמיר אוחנה אף הוא להביא את מסקנות הדו"ח לדיון ולאישור הקבינט, ונדחה גם. אולם בשורה התחתונה חשוב להבהיר שמי שקובע את סדר היום של הקבינט הוא לא ראש המל"ל, אלא ראש הממשלה, ורוב הזמן היה זה בנימין נתניהו שנמנע מלקיים דיון בהמלצות הוועדה

  Liked by 3 אנשים

 14. תמריץ,
  הז'בוטינסקאים שלך נותנים עבודה

  אהבתי

 15. זו גישה נוסח ז׳בוטינסקי..

  Liked by 1 person

 16. אוף טופיק:
  לקמילה המאמר שהבאת קצת מוזר.

  על הדמיון המדהים, ועל נקודות השוני הלא פחות מדהימות, בין ההומו-ספיינס לבין אלו שאיתם אנו חולקים את 99% מה DNA שלנו.
  מאיפה המדענים יודעים שאנו חולקים 99% מה-DNA שלנו עם השימפנזים? אולי ב-DNA יש כל מיני דברים שהמדענים לא גילו אותם עדיין וכלל לא מודעים להם היום? אולי בעתיד הרחוק יגלו דברים אלו ויתברר שרק 10% מה-DNA שלנו זהה?

  "וגם על חשיבות השליטה באש והמזון המבושל בהפיכתנו למה שאנו. האש אפשרה לנו לישון על הקרקע במקום רק על העצים, והמזון הקל לעיכול הציל אותנו מרעב, ומבזבוז כמחצית משעות הערות שלנו על לעיסת עלים. הוא גם אפשר לנו גם את הגדלת המוח על חשבון הקטנת מערכת העיכול, וזמן פנוי – למטרות שונות".
  לא הבנתי: אנחנו מסוגלים להתקיים מאכילת עלים? אנחנו מסוגלים להגדיל את המח ולהקטין את מערכת העיכול? ןלמה זה צריך לבוא על חשבון זה?

  אהבתי

 17. לחייל הזקן:
  אני מניח שבכוונתך להגיד שכלכלה חזקה יותר מייצרת נשק הגנה ונשק התקפה טוב יותר וזה מה שגורם לנצחונה.
  בגלל זה אוקראינה מביסה את רוסיה במלחמה הנוכחית.
  השאלה היא מה יקרה אם הרוסים ישתמשו בנשק גרעיני טקטי? עד כמה שאני מבין נשק כזה מסוגל גם להחריב עיר קטנה.

  אהבתי

 18. arn.

  אכילת העלים במאמר היא מטפורה לתעמולה, מאכילים אותך בפרופגנדה ומכיון ש 99 אחוז מהגנים שלך הם כמו של שימפנזה אתה מבזבז את זמנך על דיונים בנושאים טפלים במקום לעכל את המציאות שדורשת מערכת עיכול חזקה ואז אין די אנרגיה למוח לבצע צעדים החלטיים, ראה בעלי IQ גבוה.

  לדוגמה: הארועים בג'נין שם נפל לוחם אמש. המשטרה הפלסטינית כבר לא מאפשרת לעצור מבוקשים, הרשות הפלסטינית כבר נילחמת בנו ואומרת עד כאן. אנחנו כמו עזה, מדינה עצמאית, לשם אתם לא נכנסים גם לא פה לא. אבל אנחנו מתעסקים בפילבר.
  ג'נין 40 אלף איש +מחנה פליטים, כ 50 אלף איש. מה תעשה הממשלה הנוכחית? א. תהרוס את העיר עד היסוד? ב. תגיע להסכם עם בל"ד? המשותפת? הרשות? ד. תאשים את ביבי?
  הגנן שלנו הגיע היום עם חולצה שחורה עם מ16 עליה, האם עלינו א. להחמיא לו שהוא הולך עם המודה? ג. להאשים את ביבי?

  כרגע מה שחשוב זה לפרש את תנועת היד על פי פילבר. אם נבין, בא לציון גואל. בכל זאת אל תשליך את הדרכון הפורטוגזי לפח.

  Liked by 3 אנשים

 19. arn
  מה יקרה אם הרוסים ישתמשו בנשק גרעיני טקטי?
  לפני שהרוסים ישתמשו בנשק גרעיני הם ישקלו מה יעשה המערב. האם הוא יסכים להגיד: טוב, יאללה מי צריך את פינלנד, במילא נוקיה כבר סינית. או שהוא ילחם עד הפיני האחרון.
  בהתחשב בעובדה שאפילו את אוקראינה הראסקים לא התחילו למחוק מעל המפה כנראה שלא יהיו פצצות אטומיות ומיד אחרי בחירות אמצע הקדנציה בארה"ב כולם ינצחו ותשקוט הארץ.

  Liked by 1 person

 20. arn,
  הטענה שהכלכלה תמיד מנצחת אינה שלי אלא של הכותב שאת דבריו הבאתי. אין מחלוקת שלכלכלה משקל מכריע במלחמות.
  לגבי שימוש בנשק גרעיני להערכתי כרגע אין סכנה כזו אבל הסכנה תגבר מאד אם הרוסים יעמדו בפני תבוסה

  אהבתי

 21. גיא בכור מסכם את ההישגים המדיניים של בנט-לפיד-עבאס
  פתחו את המעברים לרשות הטרור בתמימות "שלום", והביאו בכך גלי פיגועים בערי ישראל כמו בשנים שכבר שכחנו; ולכן הכניסו את צה"ל לערי הטרור, להילחם לשרידות המחבל מחמוד עבאס, בו ראו "פרטנר", תוך סיכון חיי חיילינו; קירבו את האויבות ירדן ומצרים, תוך הרחקת הידידות האמירויות ובחריין; והחזירו את השבטים המומצאים לתודעה באופן הזוי; התערבו בין רוסיה לאוקראינה וסיבכו אותנו; הכניסו 20,000 אויבים מרצועת עזה לעבוד בישראל ולהזין את הטרור תוך ביטול ה"התנתקות" (מאז שנת 2007 אפילו אחד לא נכנס); הכניסו מאות אלפי אויבים ערבים מיו"ש לעבוד בישראל, במקום לתת להם להגר; הזמינו את ביידן לישראל, ובכך מזמינים צרות; אפשרו לקבור את ה"כתבת" של ערוץ הטרור בירושלים, ועוד באיזורים יהודיים; לא הבינו את פרובוקציית ההלוויה (כל כך התפלאתי מראש, איך הם לא מבינים), ולא חסמו מאחורי הקלעים.

  Liked by 1 person

 22. מוזר שלרוסיה יש כלכלה כה חלשה. כלכלה חלשה היתה לה גם בימי השלטון הקומוניסטי ןגם בימי הצאר. זה לא ברור למה.
  יכולים לטעון שבימי הצאר היו רוב התושבים אנאלפבתים ורמת ההשכלה היתה נמוכה מאוד אבל בימי הקומוניסטים עלה מספר יודעי קרוא וכתוב מ-15% ל-100%. רמת ההשכלה היתה גבוהה הרבה יותר מישראל אבל למרות זאת הכלכלה היתה חלשה. כלומר להשכלה יש השפעה מועטה על מצב הכלכלה.
  נראה מוזר שגם מדינות דרום אמריקה הן בעלות כלכלה חלשה. מדינות אלו הן בעלות שטחים גדולים ואוצרות טבע רבים. מהי הסיבה לכך?
  מדינות מערב אירופה הן בעלות כלכלה חזקה אבל הן לא היו כך תמיד. לפני 1000 שנה כלכלתן לא היתה חזקה יותר מכלכלת העולם המוסלמי במזרח התיכון ובצפון-אפריקה. אנגליה שנחשבת למדינה בעלת כלכלה חזקה היתה אחת הפרובינציות העניות באימפריה הרומית.
  אז באמת מענין מה הופך כלכלה לחזקה או חלשה? זה משהו אקראי?

  אהבתי

 23. שמוש בנשק גרעיני טקטי (כלומר נשק גרעיני בעוצמה נמוכה. נמוכה יותר מהפצצות שהוטלו על הירושימה ונגסקי (יתכן גם שלנשק זה יש קרינה במדה מועטה מאוד)) יכול להיות אפשרי אם פוטין ורוסיה יתפסו את המצב כאיום קיומי (כלומר אין פה איום קיומי על חייהם של הרוסים אלא איום קיומי על רוסיה כמדינה והחשש שכוחות ארצות הברית\ברית נאט"ו מקיפים את רוסיה ומתקרבים לעריה המרכזיות).
  לדעתי הכשלון של הרוסים באוקראינה והפיכתה של מדינה זו לידידת ארצות-הברית כמו גם הצטרפותן של שבדיה ופינלנד, מקרבים את המצב שבו פוטין ורוסיה יתפסו את המצב כאיום קיומי. לגבי פוטין יתכן גם שתפרוץ נגדו הפיכה בגלל הכשלון.

  אהבתי

 24. חייל המלחמה באוקראינה מדגישה את החשיבות שבצמצום השחיתות. ברור שבסופו של יום הכוח הכלכלי של המערב הוא שנותן לאוקראינה את האמצעים לנצח. אבל אין ספק שהשחיתות הממוסדת של רוסיה אחראית לחלק לא מבוטל מההרוגים והפצועים שלהם.

  Liked by 1 person

 25. הרעות נשאנוך בלי מילים…

  Liked by 1 person

 26. תמריץ יש לי הרגשה שחלק מאזרחי המדינה הערבים (לא כולם, ולא ברור איזה אחוז) מתחיל להרגיש שמותר לו יותר מדי. הגיע הזמן להפעיל את המקל במקביל לגזר.

  ואת הנכבה הם הרוויחו ביושר, פעם אחר פעם. עוד הרבה לפני הרגע שלא קיבלו את תוכנית החלוקה הם כבר ביצעו בנו פרעות, כפי שמקובל בקהילות מסויימות בקרבם. על אי קבלת תוכנית החלוקה והמלחמות שעמי ערב התחילו נגדנו in bad faith הם צריכים לשלם – והתשלום המשמעותי היחיד הוא באדמה. אז כן הייתה נכבה, ובצדק.

  Liked by 2 אנשים

 27. אני לא מתאבל על הנאכבה, בלשון המעטה. זה היה או הם או אנחנו וטוב שזה היה הם שהובסו. זו גם הייתה התוצאה ההומאנית לאין ערוך, כי אם היהודים היו מובסים, לא היה גירוש אלא טבח מפלצתי. אבל לאחל ״נאכבה שמח״ זה קצת סר טעם בעיניי.

  Liked by 1 person

 28. אולי מוזר אבל עשיתי לייק לשתי התגובות האחרונות.
  זה סר טען בעיני לאחל נאכבה שמח, אבל בוודאי שאני חש סביבי שחלק מאזרחי המדינה הערבים מתנהגים באופן כזה שמותר להם יותר מבעבר.

  Liked by 1 person

 29. לומר לערבים 'נכבה שמח' זה קצת סר טעם אבל אני לא חושב שהקריקטורה של אור רייכרט מופנית לערבים. יש יהודים שעושים 'פסטיבל' סביב הנכבה וכלפי זה בהחלט ראוי לבוז על השיפלות המוסרית שלהם. וכאן הקריקטורה פוגעת חד ומדוייק.

  Liked by 2 אנשים

 30. ותמריץ,
  צריך להיות ישרים ולהודות שהמצב הזה קרה מאז הממשלה הנוכחית. זה לא קרה לפני-כן.

  אהבתי

 31. זה תהליך ארוך. גם לדעתי לממשלה הנוכחית יש חלק באיבוד הרסן, אבל להבנתי החלק הזה קטן יחסית. החלק העיקרי הוא פשוט משהו שמתבשל הרבה זמן ומתפרץ פעם בעשור או שניים. כך או אחרת בלי יד קשה – מעצרים, משפטים ומאסרים לפורעים וכיו"ב – המצב רק יחמיר.

  אהבתי

 32. תמריץ,
  האם תואיל לבאר את כוונת המשורר לבעלי IQ נמוך?

  Liked by 2 אנשים

 33. תמריץ,
  אני מניח שאצלכם יקראו לזה עשר מעלות ימינה מחוק קמיניץ

  Liked by 2 אנשים

 34. אמחיה
  מסכים שהאחראי העיקרי על איבוד הרסן זה ביבי – אבל נראה לי שאתה לא שם לב מה קורה כאן, הממשלה הנוכחית לא רק ממשיכה באיבוד הרסן – הממשלה הנוכחית משלהבת את הרצחנות הערבית.

  Liked by 1 person

 35. משה,
  ביבי לא אחראי לאיבוד הרסן, ההיפך הוא הנכון. ביבי השקיע ביישובים הערביים וגם בנה בהם תחנות משטרה. הוא הקטין את המימד הבינלאומי של הבעייה הפלשתינית והפריד אותה מהעולם הערבי. תמרן בכישרון בין רמאללה לעזה והגביר את האכיפה באמצעות חוק קמיניץ. המחדל הגדול שלו היה כניעה מוחלטת לאינטרסים של מערת המשפט. תחילת ההידרדרות החלה עם התיקו הראשון שנוצר עקב המעבר החד לשמאל שביצע ליברמן. ממשלה חלשה היא מתכון להשתוללות ערבית. תוסיף לזה שליטה ערבית בממשלה בתוספת אידיאולוגיה שמאלנית שולטת ותקבל מרשם לפיצוץ בלתי נמנע.

  Liked by 1 person

 36. יש משהו בדבריו של חייל, ככל שהמגזר הערבי מרגיש שישראל "חלשה" יותר כך הוא מרשה לעצמו יותר. מצד שני כדאי לזכור שמהומות והפגנות של ערבים ישראלים עם דגלי פלסטין היו כל הזמן בתקופת נתניהו, למשל כאן:

  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4713800,00.html זה מ-2015 הפגנה עם דגלי פלסטין
  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4589699,00.html זה מ-2014, מהומות, הפגנות עם דגלי פלסטין
  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4309343,00.html כאן מ-2012, הפגנה בטכניון

  ואם הייתי מתאמץ הייתי מוצא עוד הרבה. הזכרון שלנו קצר אבל הערבים אותם ערבים וכו'. בימי נתניהו לא היה יותר טוב.

  אהבתי

 37. חייל
  האמרות: "ביבי לא אחראי לאיבוד הרסן" , "המחדל הגדול שלו היה כניעה מוחלטת לאינטרסים של מערת המשפט" – זה תרתי דסתרי.
  וצריך גם להוסיף את הכניעה הכמעט מוחלטת של ביבי לאינטרסים של גופי התקשורת.
  ועוד כניעות חמורות לאלימות הערבית כמו במגנומטרים.
  ביבי לא הקטין את המימד הבינלאומי של הבעיה הפלסטינית – במשך שנים ארוכות תחת שילטון ביבי לפני טראמפ הבעיה הפלסטינית לא קטנה במאום בתקופת טראמפ היא ירדה ומיד אחרי טראמפ היא עלתה חזרה תחת ממשלת ביבי בזמן 'שומר החומות'. ומלבד הנתונים היבשים – ההתנהלות הבזיונית של ביבי בשומר החומות הבהירה היטב שמי שהקטין את הבעיה הפלסטינית לא היה ביבי.
  חוק קמיניץ מבורך. אני לא יודע אם חוק קמיניץ הוא יוזמה של ביבי או יוזמה של הימין שביבי לא הצליח לעצור. מחמת הספק נניח שזה אכן השג של ביבי. המאזן עדיין שלילי ביותר המחדלים שלו במערכת המשפט והתקשורת שוקלים הרבה יותר.
  בנט הרבה יותר גרוע מביבי – ואחד הנזקים הכי גדולים של בנט הוא שההוא גורם לביבי להראות טוב.

  Liked by 1 person

 38. לא צריך ללכת רחוק כדי למצוא את אשמת ביבי. אם ממשלה שנשענת על ערבים היא דבר רע, אז ביבי הוא זה שאשם בקיומה בשל היאחזותו בכיסא יו״ר הליכוד אחרי בחירות חוזרות ונשנות שבהן הוכח שיש גוש חוסם בעם נגדו.

  Liked by 1 person

 39. אם קיימת בקרב הציבור היהודי בישראל הבנה שלא ניתן להישען על הערבים, אז צריכה גם להתקיים הבנה שמנהיג ימין שלא מסוגל לאסוף 61 מנדטים צריך לפרוש. אי אפשר אחד בלי השני כי אז מגיעים לשיתוק ולכאוס שגרועים מממשלה עם ערבים.

  Liked by 1 person

 40. תמריץ,
  משווה ומעלה
  מנהיג של מפלגת ימין רל"ב שלא הצליח לשכנע 51% מחברי הליכוד להחליף את מנהיגם צריך לפרוש ולא למסור את השילטון לקואליציה פרוגרסיבית-איסלמיסטית.
  השיתוק והכאוס הביאו את השנה המדינית (2020 הסכמי אברהם) הכי טובה בהיסטוריה הישראלית. ולא נשכח גם את השנה הכלכלית הכי טובה (2021) בהיסטוריה הישראלית.

  אהבתי

 41. תמריץ,
  אתה בונה אסטרטגיה על-בסיס מה שאחרים אמורים לעשות לפי דעתך במקום לבנות אסטרטגיה על-בסיס מה העם רוצה שיעשה.
  רוב העם רוצה את נתניהו בתור ראש ממשלה. את העובדה הזאת קשה לטאטא מתחת לשטיח.

  Liked by 1 person

 42. כל מה שביבי הואשם בו קורה אצל בנט תוך זמן קצר בהרבה.
  ביבי הואשם בנהנתנות – אנחנו רואים את זה עכשיו במבצר הפרטי ברעננה ובקניית ארוחות באלפי שקלים.
  ביבי הואשם בסחטנות לחרדים – אנחנו רואים זאת עכשיו בסחטנות לערבים.
  ביבי הואשם בשיבוץ סגני שרים במקום שרים – עכשיו זה קורה עם מתן כהנא.
  והרשימה נמשכת עוד ועוד ….

  "רק לא ביבי" ו"מלחמה בשחיתות" אינן מתכון מספק לניהול מדיניות.

  אהבתי

 43. אפשר להתנחם בהעברת תקציב (והרי זה כל הישגה של הממשלה הזאת) אבל מה העברת תקציב נותנת לממשלת האליטות חסרת הלגיטימיות הזאת?
  ממשלה שנשענת על 60 (ולא 61)
  ממשלה שנשענת על שונאי ישראל
  ממשלה שהעומד בראשה מחזיק ב-4-5 מנדטים בלבד (וגם 2-3 ח"כים מהם עושים קולות של בורחים וסוחטים ממנו בקשות)

  אהבתי

 44. ועוד השוואה אחרונה:
  האשימו את ביבי בהתגוששות בין הליכוד לכחול-לבן של גנץ בכנסת הקודמת.
  חכו בקרוב להתגוששות בין ימינה ליש-עתיד וחברותיה. זאת תהיה ההצגה הכי טובה בעיר. כשהאדמה תבער מתחת לרגלים של הח"כים – כל הסיפורים על "פיוס" ו"צריך להפסיק את הפלגנות" יתמוגגו להם.

  אהבתי

 45. יאיר,
  הממשלה נשענת על 66 אצבעות. אשמח להתבדות אבל אני לא רואה את נפילתה באופק

  אהבתי

 46. תמריץ,
  גם ביבי היה מאשר מבצע כזה?

  אהבתי

 47. חייל,
  אני כן רואה. הבוחרים של ימינה (מה שנשאר מהבייס) לא יוכלו להמשיך כך לאורך זמן. גם אורבך יישבר בסוף. אם הם יצאו – הממשלה תיפול.
  כל זכות הקיום של הממשלה הזאת היא "איחוד של ימינה ושמאל" אם אין ימינה – אין ממשלה.

  אהבתי

 48. העברת תקציב לא אמורה לתת לממשלה אלא לאזרחים, והיא אכן נותנת.. כל גוף שהתנהלותו תלוי בתקציבי ממשלה היה תקוע ויצא מהתקיעות.

  Liked by 1 person

 49. יאיר,
  בלי השלישייה של שקד עדיין יהיו לממשלה הזו 63 אצבעות. איך תיפול הממשלה ללא רוב לפיזור הכנסת? בנט לא יתפטר אפילו אם כהנא יקרא לו נוכל

  אהבתי

 50. חייל 2021 הייתה השנה המוצלחת ביותר כלכלית בגלל בועת הריבית הנמוכה שנמשכת כבר יותר מעשור. למעשה הריבית נמוכה מאז 2008, כך שקצת קשה לקבוע מי אחראי לצמיחה הכלכלית בישראל. קצת כמו שאריק שרון לא אשם שהבועה של שנות ה90 העליזות התפוצצה במשמרת שלו, כך נתניהו בעיקר רכב על גלי הריבית הנמוכה. יאמר לזכותו שהוא לא הפריע לצמיחה ולדעתי אפילו תרם קצת, אבל את התרומה העיקרית נתן הבנק הפדרלי האמריקאי… בריבית.

  בהקשר הכלכלי של הבלוג, אותי מעניין אם ימי הריבית השלילית אכן קרובים לקיצם.

  אהבתי

 51. תמריץ,
  אתה מיתמם. רק בבחירות של 2 מועמדים זה מול זה (כמו בשיטה הצרפתית למשל שלשלב השני עולים שני המועמדים שזוכים למירב הקולות) אפשר ללמוד למי יש באמת "רוב". בכל שאר השיטות צריך להתספק בסקרים. ובכל הסקרים, ביבי זוכה למירב האהדה יותר מגנץ, לפיד ובנט יחדיו.

  אהבתי

 52. יש 61 למחנה אנטי ביבי בכל הסקרים. הבעיה שמכנה זה כולל את המשותפת ולכן לא יכול להקים ממשלה. אבל אין ספק שלביבי אין רוב כרגע, כפי שלא היה לו במערכות הבחירות הקודמות.

  אהבתי

 53. תמריץ,
  בכל הזדמנות אחרת אתה טוען שלתת סתם מספרים זו נומרולוגיה ותו לא. ולכן אתה תמיד מקפיד להביא מספרים מזמנים אחרים או מקומות אחרים בכדי להשוות ולהבין את המספרים שמולנו.
  אנא יישם זאת גם כאן. לנתניהו יש יותר אהדה בציבור מאשר לכל השאר, ויש לממשלתו יותר קולות מאשר לממשלה אחרת.
  נכון שכרגע ממשלת בנט-לפיד מחזיקה לאחר שהיא נבחרה ברוב 61 לפני כמה חודשים, אבל זאת אינרציה ולא ניתן ללכת על האוויר לאורך זמן.

  אהבתי

 54. ואם יותר לי לחזור על דברים שכתבתי בבחירות מועד ג או ד:
  הבעיה אינה במספרים, והמשבר אינו משבר פוליטי.
  אנחנו במשבר חברתי בתוך העם ועד שזה לא יפתר – הבעיה הפוליטית לא תיפתר.

  Liked by 1 person

 55. תמריץ,
  הטיעון של 61 במחנה אנטי ביבי הוא מגוחך. במחנה אנטי לפיד יש הרבה יותר.מדוע אינך דורש את החלפתו?
  בבחירות הבאות לא תהיה יותר אופציה של "10 מעלות יימינה" תמורת ראשות הממשלה, הן יהיו על "ביבי או טיבי". המוטיב הזה יתחזק ככל שהממשלה הנוכחית תשרוד יותר זמן

  Liked by 1 person

 56. חייל, לביבי אין יכולת להשיג רוב בכנסת בעוד שברור שלכל מנהיג אחר בליכוד יש. אין מועמד חליפי ביש עתיד שישיג יותר מנדטים מיאיר לפיד.
  יאיר, אתה טוען שהמציאות השתנתה ובבחירות הבאות יהיה לביבי רוב? אני בספק, אבל נניח שתתבדה. האם אז תצפה מביבי לפרוש כדי שלא יהיו בחירות שישיות? ואם לא אז, אז מתי כן? בבחירות השביעיות, השמיניות, התשיעיות?

  Liked by 1 person

 57. תמריץ,
  פוליטיקה אינה תוכנית כבקשתך. הביביסטים רוצים את ביבי ואצלם הרשימה לא נקבעת על פי סקרים. בבחירות הבאות לא תהיה רשימה ימנית של רל"ביסטים כך שהמספרים שלך לא רלוונטים

  Liked by 1 person

 58. זו בדיוק הבעיה. הביביזם הוא פולחן אישיות מסוכן למדינה.
  כמו שכתבתי, נניח שגם בבחירות 5 אין לביבי רוב, אז ממשיכים ל-6,7,8,9? אגב כל הזמן הזה יהיה ראש הממשלה יאיר לפיד.

  אהבתי

 59. amehaye,
  ריבית נמוכה היתה ברוב מדינות העולם אבל רק במדינה אחת גדל היצוא ב30% לצד גידול דומה בהשקעות.

  אהבתי

 60. תמריץ,
  מתי תיגמל מהאובססיה שלך לביבי? מדוע אינך טוען כך לגבי לפיד/גנץ/ליברמן? הרי כל אחד מהם יכול לשבור את התיקו הפוליטי באמצעות פרישה

  אהבתי

 61. חייל היחיד שיכול לשבור את התיקו הפוליטי באמצעות פרישה הוא נתניהו. כמו כן לא ברור לי מאין המספרים של "רוב העם רוצה את נתניהו". ממה שאני מכיר אפילו בקרב היהודים בלבד אין לו רוב. אולי אפשר לטעון שמתוך כל המועמדים האפשריים הוא יזכה במירב הקולות ביחס לאחרים. הענין הוא שבישראל בוחרים במפלגה, כך שבסופו של דבר גודל המחנה קובע ולא בעל מספר הקולות הגבוה ביחס לאחרים.

  Liked by 1 person

 62. באותו ענין לדעתי בנט הוא המתאים ביותר היום להיות ראש ממשלת "ימין על מלא". ברור לי שנכון להיום הוא לא מאוד פופולרי בקרב חלקים גדולים בימין וחבל שכך.

  אהבתי

 63. אני לא רואה איך לפיד וגנץ יכולים לשבור את התיקו הפוליטי באמצעות פרישה. יבוא איש מרכז-שמאל אחר כמו אייזנקוט/חולדאי וכדומה וגם הוא לא ירצה להיות עם ביבי כי זה מה שמצביעיו ידרשו ממנו.

  ליברמן התחיל את כל מחול השדים הזה אחרי בחירות 2019 מסיבות הכמוסות עמו. אם היה פורש, אולי היה נשבר התיקו. אבל קטונתי מלהבין את ליברמן ומניעיו שנמצאים באפלה.
  לא ברור לי אם ליברמן עשה חסד עם הימין בעבר או שהוא עושה איתו עוול כיום כשהוא לוקח ממנו את העולים. העולים ימניים אבל גם מאוד אנטי דתיים, אז לא ברור לאיזה מחנה הם שייכים בטבעם.

  אהבתי

 64. amehaye,
  מה שאתה מכיר ומה שאני מכיר (הפוך משלך) לא רלוונטי. הציפייה של שונאי ליכוד כמו תמריץ שהליכודניקים יבחרו לראש רשימתם מועמד שמקובל על שונאי ליכוד כמוהו היא פתולוגיה של מתעבי דמוקרטיה. לא יקרה. מי שמחפש יציבות פוליטית צריך לדרוש את פרישתו של לפיד שנכשל שוב ושוב בניסיון להקים ממשלה וסיכוייו קטנים בהרבה מאלו של נתניהו. לפיד השחית את הפוליטיקה הישראלית כשהקים גוף פוליטי גדול ללא דמוקרטיה פנימית שתכליתו שמירה על מנגנוני הכח הממסדיים. פיגוע נוסף בדמוקרטיה ביצע באמצעות מתן תפקיד רוה"מ לראש מפלגה שלה 6 מנדטים בלבד, מבנה פוליטי שמבטיח אנרכיה בממשלה. לא רק זאת אלא שהחרמות שלו מייצרות ברית פוליטית שנסמכת על שונאי ישראל. הרי ה61 של תמריץ כוללים את כל הח"כים הערבים. זה המודל שלך ל"אחדות"?

  Liked by 1 person

 65. חייל
  הדיון על צפיות ומתעבי דמוקרטיה לא רלוונטי. אף אחד לא הולך לשנות את דעתו/הצבעתו בגלל טיעונים מסוג זה של הצד השני. מה שיש כרגע זה המציאות. בנט/סער יאבדו חלק ניכר מהמנדטים שלהם אבל עדיין תשאר להם כמות מנדטים. אחרי כל הדיונים מי לא בסדר – המציאות היא שיש כמה מנדטים שאם ביבי בראש הליכוד הם מעדיפים ממשלת שמאל ואם ברקת\ישראל כץ\אחר בראש הליכוד הם מעדיפים ממשלת ימין.
  אז למעשה לחברי הליכוד יש שתי אפשרויות – ממשלת ימין בלי ביבי. מממשלת שמאל וביבי ראש הליכוד\ראש האופוזיציה.
  אפשר להתבכיין בלי סוף עם טיעונים (שרובם נכונים) על הברית של שונאי ישראל/ברית שנאה לביבי/התנהלות אנטי דמוקרטית וכו'
  אבל בסופו של דבר בחירה ותמיכה בביבי לראשות הליכוד היא בחירה בממשלת שמאל – ערבים.

  Liked by 2 אנשים

 66. משה,
  אתה בונה מגדל של ספקולציות ומצפה שחברי הליכוד יטפסו עליו. הניסיון מלמד שכל המפלגות של פורשי ליכוד נעלמו כלא היו. אפילו קדימה שהתחילה עם 29 ח"כים נעלמה תוך 7 שנים. בנט הוא סוס מת שאין (ולא יהיו) עליו קופצים. ההנחה שהבחירות הבאות יהיו חזרה (עם תנודות קלות) על הבחירות הקודמות היא פשוט איוולת

  Liked by 1 person

 67. חייל
  זורם איתך. יתכן שדברי הם ספקולציה – אם בחירות הבאות נתניהו לא מצליח להרכיב ממשלת ימין אז יגיע הזמן להחליף את נתניהו?

  אהבתי

 68. אנונימי (משה?),
  התשובה היא כמובן לא גם לספקולציה הזו. מדוע אינך מפנה שאלה דומה לאף אחד ראשי המפלגות האחרים שמעדיפים למסור את מפתחות המדינה לטיבי, שחאדה וטהא ולא לליכודניקים?

  אהבתי

 69. חייל
  אני לא מפנה שאלה דומה לראשי המפלגות האחרות כי אני יודע מה התשובה שלהם. הם מעדיפים למסור את מפתחות המדינה לטיבי, שאחדה וטאהא – מאשר לביבי נתניהו. גרוע מאוד ועצוב מאוד. וזו המציאות שאנו נמצאים בה. במציאות הזאת האפשרות של הימין היא או למסור את מפתחות המדינה לניר ברקת/ישראל כץ או לטיבי, שאחדה וטאהא – אז אתה מעדיף למסור את מפתחות המדינה לטיבי, שאחדה וטאהא מאשר לניר ברקת/ישראל כץ – גם עצוב מאוד.

  Liked by 1 person

 70. משה,
  לשיטתך אישה אשה שלבושה אינו צנוע אחראית לאינוסה לא פחות מהאנס. האפשרות שלבוש צנוע לא היה מונע את האונס כלל לא עולה על דעתך. בבחירות הקרובות לא תהיה מפלגת ימין שתניף את הדגל הרל"ביסטי ומזה נובע שעמדתך לא רלוונטית

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: