על חיסונים חזקים ועל חיסונים חלשים

חיסוני פייזר ומודרנה נחשבים לחיסונים חזקים לקורונה. אמנם פחות משהיינו רוצים, כי השפעתם דועכת בתוך חודשים והם פחות אפקטיביים מול אומיקרון, אבל ברור שהם עולים על החיסון של אסטרה זנקה או על החיסון הסיני. כיום נכנס לשיווק החיסון של נובה וקס, שגם הוא נחשב לחיסון חזק אשר מציף את הגוף בנוגדנים.

בעקבות קריאת הפוסט המעניין של אד ווסט חשבתי לעצמי: הצורר הנאצי ביצע בשם גזענות ושנאת זרים פשעים כל כך קיצוניים, אכזריים ומפלצתיים. במעשי הזדון שחולל הוא חיסן את העולם המערבי מפני קסמם של רעיונות כמו תורת גזע, שיפור הגזע, העדפת הקבוצה האתנית שלך. היום כל דבר שמצטלצל ככה, בעצם מצטלצל נאצי ומעורר תחושת זוועה, סלידה וגועל. נוצר חיסון רב עוצמה נגד כל עולם המושגים שנשמע נאצי ולו במקצת וכהד רחוק. יש מקום אפילו לחשוש שכמו שטוענים מתנגדי החיסונים בהקשר של הקורונה, השפעת החיסון הפכה לאוטו-אימונית, והחשש להיחשב לנאצי מחולל סובלנות להגירה מוסלמית שהיא הרסנית למערב ובכלל תורם הרבה לכל הטרלול והטירוף הפרוגרסיבי. כמה מסכנים היהודים, שגם סבלו מהיטלר יותר מכולם וגם סובלים מהתגובה האוטו-אימונית החיסונית להיטלריזם יותר מכולם, כי המהגרים המוסלמים מגרשים אותם מאירופה.

לצדו של הנאציזם ואפילו הרבה אחר כך גם הקומוניסטים ביצעו פשעים איומים. סטלין אחראי למות מיליונים, לגולאגים, לשעבוד, לרעב, לעוני משווע ולעריצות וכך גם מאו בסין. ובכל זאת החיסון שהתפתח כלפי מושגים כמו סוציאליזם, צדק חברתי, הלאמה וכדומה הוא קלוש יחסית. נכון שהציבור בכללותו עדיין מודע ליתרונות הקפיטליזם, אבל כמו בדעיכת חיסוני הקורונה עם הזמן, אפשר לראות אצל הצעירים באמריקה איך פג החיסון הקומוניסטי ושב קסמם של ברני סנדרס, אלכסנדרה אוקסיו קורטז ודמגוגים של שוויון מסוגם.

מדוע ההבדל הזה: הייתי מציע שני הסברים. ההסבר הראשון הוא שהמערב חווה על בשרו את הנאציזם, אבל לא כל כך את הקומוניזם. הייתה מלחמה קרה, אבל לא הייתה שואה אטומית. כך שהאפקט החיסוני שהושג נגד הקומוניזם הוא דל. במקומות שבהם חוו אנשים על בשרם את הקומוניזם, החיסון מפני השמאל ורעיונותיו חזק מאוד. הדוגמה המרשימה ביותר לכך היא צ׳כיה, שהיא גם מדינה אתאיסטית אבל גם פרו ישראלית ומתנגדת נחרצת להגירה המונית מהעולם השלישי. זהו שילוב ייחודי. בהונגריה החוקה מבטיחה שהמס לא יהיה פרוגרסיבי. אפילו בויאטנם, מדינה שנלחמה כל כך קשה להיות קומוניסטית ושנשלטת באופן רשמי עדיין בידי קומוניזם, מעטים מתגעגעים, והמדינה הנערצת ביותר היא ארה״ב.

הסבר שני הוא שעולם המושגים הנאצי מטבעו חותר תחת תפיסת העולם של תנועת הנאורות. זאת בעוד עולם המושגים של השמאל על פניו מבטא ערכים של שוויון וצדק. חשיבה מדעית, רציונלית ומופשטת מטבעה תחפש את השווה בין אנשים ותסלוד מעוולות ומאי שוויון המתבססים על שונות שטחית ביניהם. חשיבה כזו הולכת ומתחזקת בקרב האליטות מדור לדור, ככל שהן משתחררות מתפיסות מסורתיות וככל שהן קוראות לאייקיו הגבוה שלהן דרור. אפשר לומר אם כך שהחיסון לנאציזם שההיסטוריה חוללה העצים נוגדנים ראשוניים שכבר חוללה תנועת ההשכלה וכך תפקד כבוסטר רב עוצמה. זאת בעוד ההשפעה המתמשכת של רעיונות השוויון הפועמים במערב מאז המהפכה הצרפתית מחבלת ביעילות של חיסון לקומוניזם.

23 תגובות על ״על חיסונים חזקים ועל חיסונים חלשים״

 1. הקומוניזם גווע ולא נוצח ולכן הוא הצליח להסתיר את מעשיו. רוב האנשים בעולם לא מודעים למיליונים שמתו בגלל הגולאגים והשעבוד, וגם אם היו מודעים עובדתית – אין תמונות או עדויות ויזואליות למוות הזה. מנהיגים קומוניסטים לא הועמדו מעולם לדין פומבי לחשיפת מעשי המשטר, וגם יורשי המשטרים הללו העדיפו לא להתעסק בנושא הזה ולדלג על מה שקרה.
  הנאציזם, לעומת-זאת, נוצח ובעלות הברית פירסמו את הפשעים והעמידו לדין באופן פומבי את מנהיגיו. המשטר הגרמני שאחרי הנאצים התנער מהנאציזם, רדף את שייריו והנציח את מה שהיה.

  Liked by 1 person

 2. אין ספק שלפשעי הנאציזם ניתן יותר משקל בזיכרון ההיסטורי (ומבחינתנו כיהודים בצדק אף שגם מהקומוניזם יהודים סבלו נורא). אני כן חושב שבמקומות שבעבר היה בהם קומוניזם יש עדיין סלידה גדולה מהשמאל. פולין, הונגריה, צ׳כיה וכדומה.

  אהבתי

 3. הקומוניזם פגע בעיקר באנשיו ובמאמיניו. יחסית לקומוניזם, הנאציזם יותר דאג לעמו (ולטוהר העם והגזע) ולכן ניסה יותר לפגוע באחרים. לכן במקומות שבעבר היה בהם קומוניזם יש עדיין סלידה גדולה ממנו ומהשמאל.

  Liked by 1 person

 4. אני לא אוהב משפטים כמו של בן הכט שמניחים היסטוריה סטטית. בהקשר של המטאפורה של הפוסט אפשר להגיד: אלו דיבורים של מכחישי חיסונים.

  אהבתי

 5. יתכן שהשאלה העיקרית היא האם העולם למד מהנאציזם את הלקחים הראויים. לקחים ש*יתכן* והיו מחסנים אותו טוב יותר *גם* מהקומוניזם.

  הלקח (הפשטני מדי) שנלמד מהנאציזם הוא שלא קיימים הבדלים משמעותיים בין גזעים אנושים, וכל בני האדם שווים זה לזה (יהיה אשר יהיה צבע עורם, מוצאם האתני, דתם, מגדרם וכד').

  (((הייתי מעדיפה שהעולם ילמד את הלקח המוסרי, או אולי הדתי, שקיים ערך מהותי לחייו של *כל* אדם. כולל חולי נפש ומפגרים בשכלם. מכאן שאסור לפגוע בקבוצה כלשהי של בני אדם, לשלול ממנה השכלה או שירותי בריאות, לגזול את אדמתה ורכושה ועוד)))

  אבל ה"לקח" שהעולם בחר ללמוד מהנאציזם הוא בעייתי:

  1. בוצע נסיון מלאכותי להנגיד בין הנאציזם לבין הקומוניזם. כאילו מדובר בשתי תופעות הופכיות. מכאן מנסים לטשטש את קווי הדמיון, הלא מועטים, שבין שתי האידיאולוגיות / בין שני המשטרים. כולל העובדה ששניהם היו דיקטטורות אכזריות, שלא הכירו בערך של חיי כל אדם. שניהם לא הכירו ב"זכויות אדם" אלא רק ב"חובות אדם" לקולקטיב /למדינתו .

  2. הלקח הנלמד *סותר* ממצאים מדעיים על הבדלים בין קבוצות אתניות. לדוגמא בנושא אינטליגנציה. מה שמחייב שימוש בטקטיקות דיקטטוריות לסתימת פיות, להעלמת עובדות ולעיוות המדע. כלומר בטקטיקות שהן הנאצים והן הקומוניסטים הרבו להשתמש בהן. (ולא בוקרו מספיק). יש הורים, מהמחצית הראשונה של המאה ה 20, לכל תופעות "הטרלול" התקשורתי והאקדמי של ימינו.

  3. הטענה מובילה בהכרח ל"דרישה" שיהיה בין בני אדם, מקבוצות שונות, שיוויון בתוצאות. מכאן שהעדר שיוויון תמיד נתפס כאקט מרושע שהפעילה קבוצה תוקפנית אחת על קבוצה "מוחלשת" אחרת. המרחק מכאן לבין ההכרח הקומוניסטי לדכא את מעמד הרשעים (בעלי ההון) באמצעות דיקטטורה (מוצדקת) של הפרולטריון כבר אינו רב כל כך. הוורסיה המודרנית אמנם טוענת שחובה לדכא את הגברים הלבנים המרושעים בכדי להציל את "בעלי הצבע" – אבל העיקרון דומה מדי.
  ***

  כלומר לטענתי הלקחים שהעולם "הנאור" בחר ללמוד מהנאציזם – כמעט מכוונים אותו לאמץ וורסיה משופצת כלשהי של עקרונות וטקטיקות סמי קומוניסטיות.

  Liked by 2 אנשים

 6. עכשיו הלינק עובד.
  כשמדברים עם יוצאי ברית המועצות בארץ, תשמע מהם לפעמים את הביטוי "יש לי אלרגיה ל… סוציאליזם/שמאל". בדומה לנושא הפוסט, אלרגיה היא הרי תגובת יתר של מערכת החיסון, כך שמשעשע שאפילו בשפה יש לזה ביטוי.

  Liked by 3 אנשים

 7. אנחנו מקבלים את המידע שלנו ממדינות המערב. המערב שונא את הקומוניזם כי הוא קפיטליסטי מטבעו ולכן הוא מגזים במעשי הרצח והאלימות שבצעו הקומוניסטים. בברית-המועצות מתו הרבה פחות אנשים מהקומוניזם בימי סטלין ממה שמסופר במערב. במערב מספרים על 100 מיליון אבל נראה לי שפשוט הוסיפו אפס אחד. 100 מיליון זה חצי ברית-המועצות ואם כל כך הרבה אנשים היו נרצחים שם אז ברית-המועצות לא היתה קיימת ובודאי לא היתה מנצחת ומכריעה את גרמניה הנאצית.
  מצד שני שוכחים לציין שגם הקפיטליסטים בצעו רציחות זועתיות. למשל המדינות הקפיטליסטיות בצעו רצח של 20 מיליון אנשים במלחמת העולם הראשונה שפרצה סתם בגלל תאוות שלטון של מדינות אלו. הנקודה היא שמלחמה נחשבת לרצח חוקי ואין לקפיטליזם בעיה עם זה.
  כמו כן הקפיטליסטים רצחו אינדיאנים בדרום אמריקה ובתקופה מאוחרת יותר גם בצפון אמריקה (אם כי כנראה במספרים קטנים יותר). המדינות הקפיטליסטיות צרפת, אנגליה, גרמניה ובלגיה כבשו להם מושבות באפריקה ורצחו את האפריקנים שהתקוממו נגדם. אבל שוב בעיני הפיטליזם זו מלחמה ולכן זה נחשב לרצח חוקי.
  מלך בלגיה שלט בזאיר ובעיניו היא היתה רכושו הפרטי. האפריקנים שם הוחזקו כעבדים בתנאים קשים מאוד.

  כמו כן צריך לציין שלא היה רע כלל וכלל במדינת ישראל הסוציליסטית. מדינה זו קלטה עליה בהקפים גדולים מאוד ואחרי-קליטת העליה רמת החיים בארץ עלתה בקצב מהיר. רמת החיים בארץ בשנת 1980 (כאשר המדינה הפסיקה את הסוציליזם) היתה גבוהה הרבה יותר מאשר בשנת 1948 (כאשר הסוציליזם התחיל). גם בברית-המועצות שלאחר מלחמת העולם השניה ולאחר סטלין לא היה כל כך נורא. דיברתי עם אנשים שחיו שם וחלקם העדיפו את הקומוניזם על התקופה שאחריו.

  היהודים לא סבלו מהקומוניזם יותר מאשר יתר האוכלוסיה. דוקא הקומוניסטים הגנו על היהודים מפני האנטישמיות. לאחר הפלת שלטון הצאר פרצה מלחמה ברוסיה בין הקומוניסטים לאנטי-קומוניסטים. האנטי-קומוניסטים היו רוצחי יהודים ממש כמו היטלר (היה להם פחות כוח מאשר היטלר לכן רצחו רק 100 אלף יהודים). בגלל סיבה זו כל היהודים ברוסיה תמכו בקומוניסטים. הקומוניסטים גם עזרו ליהודים להמלט מזרחה כאשר גרמניה פלשה לברית-המועצות.

  אהבתי

 8. arn,
  ייתכן ואתה צודק לגבי המספרים והם מנופחים. יכול להיות. אבל אם הקומוניזם היה כזה טוב, ולפחות שווה לקפיטליזם, אז למה יוצאי ברית המועצות בארץ, שגם הכירו את הקומוניזם וגם מכירים את הקפיטליזם, שונאים שנאת מוות את הקומוניזם?
  או שגם זה תודעה כוזבת?

  Liked by 2 אנשים

 9. זה הזמן שבני גנץ יפרסם בחשבון הטיקטוק שלו את הסרטון של ברדוגו נושא את נאום ההתפטרות שלו מגל"צ וברקע ישמע קול צחוק הולך ומתחזק של בני גנץ חה חה חה.

  אהבתי

 10. אני דיברתי עם יוצאי ברית-המועצות: יש בהם ששונאים את הקומוניזם ויש בהם לא פחות אנשים שדוקא תומכים בקומוניזם.
  כמובן שבמדינות המערב הקפיטליסטיות כמו גרמניה, צרפת, אנגליה, ארצות-הברית – היו תנאי חיים טובים יותר מאשר במדינות המזרח הסוציליסטיות אבל היו וישנם מדינות קפיטליסטיות שבהן חיו בתנאים פחות טובים מאשר בברית-המועצות. במדינה כמו הודו ובמדינות דרום-אמריקה חיו בתנאים פחות טובים.

  אהבתי

 11. ארנ
  ברית המועצות ועוד מדינות קומוניסטיות אסרו על תושביה לעזוב את המדינה. אז כשיש 'גירסאות' שונות האם לאזרחים היה טוב במדינה או לא אז העובדה הזאת לטעמי מכריעה את הוויכוח.

  Liked by 4 אנשים

 12. הנימוק האמיתי לכך שאין לשנות את חוק השבות הוא שישראל צועדת לקראת רוב חרדי וכל דבר שיעזור למנוע זאת טוב לכולם, ובכלל זה לחרדים עצמם

  אהבתי

 13. תמריץ,
  אני מסכים עם פודוקסיק אבל חולק על הטיעון שלך. הייצוג הפוליטי החרדי די קבוע בדור האחרון למרות הדמוגרפיה. להערכתי כך יהיה גם בדור הבא

  אהבתי

 14. יש עוד הבדל גדול בין הקומוניזם לנאציזם.
  הנאציזם נוסח באופן תאורטי וגם יושם באופן מעשי על ידי אותם אנשים. לכן ברור כי הגזענות, הרצחנות והאלימות הן חלק בלתי נפרד ממנו.
  עקרונות הקומוניזם לעומת זאת נוסחו על ידי מרקס ואנגלס אך יושמו בפועל שנים רבות אחר כך על ידי אנשים אחרים. כך יכולים לטעון תומכי הקומוניזם כי הבעיה אינה בתאוריה אלא ביישום, כלומר האלימות והרצחנות הם באשמת סטלין ומאו ולא באשמת התורה הקומוניסטית עצמה.

  Liked by 3 אנשים

 15. רינגו ותמריץ אני שמעתי את הטיעון הזה בהקשר אחר – שהקומוניזם נכשל לא כי הוא גרוע אלא כי היישום שלו היה גרוע. בשני המקרים זוהי טענת סרק. הקומוניזם נכשל כי הרעיון מנוגד להגיון בסיסי – כל התמריצים שם עקומים ("תרום כפי יכולתך וקח כפי צרכך", למשל, זה בדיוק ההפך מהתמריץ הטבעי) וכן כל הרעיון של תכנון ריכוזי הוא מטופש – מדובר ב"מיקרו מנג'מנט" ברמת המאקרו.

  מאחר וכל השיטה מטופשת יש צורך בהפעלת כוח על מנת לכפות אותה על הציבור. ומכאן הדרך לרצחנות ואלימות קצרה. בסופו של דבר קומוניזם יוביל לעוני, איכות חיים נמוכה ואלימות. אלה שזוכרים את הקומוניזם לטובה פשוט במקרה היו באחת העמדות המעטות שחיו חיים יחסית טובים – מדענים וכיו"ב.

  Liked by 3 אנשים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: