לפעמים חששות מתבדים

בסוף שנת 2003, לפני כ-18 שנה, עורר שר האוצר בנימין נתניהו סערה כאשר אמר שהסכנה האמיתית היא הדמוגרפיה בקו הירוק. קצב הריבוי של ערביי ישראל מסכן את הרוב היהודי בישראל הריבונית.

הלמ״ס פרסמה את הנתונים הדמוגרפיים לשנת 2021 ומתברר שערביי ישראל מונים 21.1% מאוכלוסיית ישראל. בנתונים שוויינט פרסם ב-2003 בעקבות דברי נתניהו, הצפי היה ל-22.8%. לכאורה זהו הבדל כמעט פעוט, אבל בפועל הוא צוהר קטן להבדל שמים וארץ. המגמה הדמוגרפית התהפכה לחלוטין, והשנה לראשונה שיעור הפריון היהודי גבר על זה המוסלמי.

מעניין לקרוא בדיעבד את תגובתו של פרופסור דיוויד ניומן שצוטט אז בוויינט:

אם ניסוג מהשטחים, ונחזור לקווי 67', יהיה מאבק דמוגרפי בתוך ישראל. מאז קום המדינה אנחנו במאזן של 80-20. לפעמים יש עלייה גדולה, וזה משתנה וזה משחק שנע כל הזמן. זה הממוצע וזה נשאר פחות או יותר אותו הדבר. גם אם הנחת היסוד היא שמיצינו את העלייה, ואם אנחנו מניחים שהגידול הטבעי ימשיך להיות גבוה אצל הערבים, זה ייקח עשרות שנים עד שנגיע למצב של איזון דמוגרפי.

לטענת פרופ' ניומן, ההנחה לגבי הגידול הטבעי של הערבים אינה נכונה: "במגזרים מסויימים, הם עוברים מודרניזציה. המהפיכה הדמוגרפית מגיעה אליהם. יש שכבה קטנה של אנשים שמעתיקים דגם של משפחה קטנה, וירדו למשפחה של שלושה וארבעה ילדים. יש משפחות שמתכננות את גודל המשפחה, וזה לא היה לפני כן".

ניומן צדק וביבי טעה. תיאוריית המודרניזציה הדמוגרפית הערבית ניצחה את האקסטרפולציה הדמוגרפית הפשוטה. עם זאת, מותר היה לדאוג ב-2003. המהפך הדמוגרפי היה רחוק מלהיות מובן מאליו. יש כמה שאלות בודדות שהן קיומיות ממש לעתיד המדינה כמו הצטיידות אויבינו בנשק גרעיני. שאלת הדמוגרפיה הערבית במדינת ישראל היא כזו ונראה שהיא מאחורינו, אם כי הדמוגרפיה הערבית בנגב היא עדיין בעיה חמורה. אפשר לחזור במכונת זמן דמיונית לביבי של שנת 2003 ולומר לו שיהיה בסדר.

16 תגובות על ״לפעמים חששות מתבדים״

 1. תמריץ,
  הבעייה הדמוגרפית שלנו, הביביסטים, היא העלייה שמורכבת ברובה מגויים שמבטיחים מנדט נוסף לליברמן כל 4 שנים

  אהבתי

 2. נתניהו מתמחה בלפרוט על רגשות ופחדים בסיסיים.
  זה כלי עבודה מצוין לפוליטיקאי להגיע לקהל היעד שלו,
  אבל זה גם אומר שהנרטיב שהוא מוכר לא חייב להיות הגיוני, מנומק, לאחר בחינת כל החלופות, אפילו לא בעיניו.
  מה שמוכר שנמכר. בע"ה, הם שכחו מה זה להיות יהודים,
  שפעת ספרדית או כל דרך שהוא לא הלך בה מעולם, פניקה או הסתה.
  הוא נבון מידי לאכול את התבשילים שהוא מבשל לסועדים, אני לא רואה סיבה להעמיס לצלחת.

  אהבתי

 3. יאיר,
  יכול לפרש את הציוץ הזה?

  אהבתי

 4. מאוד מוזר שהוא משווה בין הילולת הבאבא סאלי לחגיגה נוצרית באותו משפט, אבל השאר כפשוטו:
  אין ללכת לפעילויות אלו בכדי לא לגרום להדבקות המוניות בקורונה.

  אהבתי

 5. כבר חשבו על זה לפני:

  אהבתי

 6. יאיר,
  לדעתך הוא הדיוט שלא ראה את הפסול בהשוואה או שהוא נהנה לדחוף לנו אצבע לעין?

  אהבתי

 7. א. תמריץ מצטט את בשורת ההרגעה של פרופ' ניומן:
  " ….גם אם הנחת היסוד היא שמיצינו את העלייה, ואם אנחנו מניחים שהגידול הטבעי ימשיך להיות גבוה אצל הערבים, זה ייקח עשרות שנים עד שנגיע למצב של איזון דמוגרפי …"
  —————
  נראה שניומן מתעלם מהעובדה שהסכנה לא מתחילה רק כאשר מתקרבים לנקודת ה"איזון דמוגרפי".
  אולי במשטרים דמוקרטיים למופת – אפילו רוב של 51% יהיה מסוגל לקבל החלטות ולשמור על הסדרים שיניחו את דעת הרוב.
  אך כפי שראינו במהומות תשפ'א בערים המעורבות, וכפי שנראה כיום בכל מרחבי "הפזורה הבדווית" וסביבותיה – אפילו רוב של 80% – 70% אינו רוב שמסוגל להגן על עצמו מפורעים אלימים ומפשיעה על רקע לאומני ו/או פלילי.
  גם הרוב היהודי המוצק בכנסת ישראל – אינו מסוגל להגן על ממשלת ישראל מהתביעות של מיעוט קטן לוותר אפילו על מראית עין של נסיונות לאכוף את החוק והסדר. .

  ב. רק אתמול שר הביטחון גנץ הכשיר *מנה שניה* משמעותית של הכרה ב"איחודי משפחות", והוספת רישומים של ירדנים/יות ושות' למרשם האזרחים הפלסטיני.
  שלא להזכיר את ההגדלה המשמעותית של מספר מקבלי אישורי עבודה בישראל. כאשר ידוע מראש שחלק משמעותי מהם יהפכו ל"שוהים בלתי חוקיים" בישראל. מה שיקצר את הדרך לצורך להכיר גם בהם כחלק ממהלך "איחודי המשפחות" הבא.

  הבעייה הדמוגרפית שלנו אינה מתמצית רק בתחומי הקו הירוק או אפילו באוכלוסייה שבין הים התיכון לבין הירדן. אנו מיעוט יהודי קטנטן, שמוקף ביותר ממיליארד ערבים / מוסלמים. עשרות מיליונים מהם חולמים להתגורר בשטחי מדינתנו. והגבולות שלנו אינם אטומים דיים להמשך הפעפוע פנימה.

  Liked by 2 אנשים

 8. קמיליה,
  כל הדוגמאות שהבאת מוכיחות שהבעיה אינה דמוגרפית אלא זהותית.
  כשיש אנשים כמו גנץ שלא מבינים למי המדינה הזאת שייכת ואצל איזה לאום הם עובדים – שום רוב דמוגרפי לא יעזור.
  אם מפכ"ל המשטרה חושב במהלך הפרעות שהוא מפכ"ל משטרת המנדט – גם כאן שום רוב לא יעזור.

  Liked by 2 אנשים

 9. הבעיה הדמוגרפית היא החרדית- דתית, שתהפוך את המדינה למקום לא נעים ולא כדאי לחיות בו לחילונים.

  אהבתי

 10. ליאיר,

  לא לגמרי ברור לי למה כוונתך ב"הבעיה אינה דמוגרפית אלא זהותית".

  1. קיימת חשיבות למספרים האבסולוטים.
  להערכתי אין בעיות חמורות בכל המקומות שבהם אחוז הערבים הוא חד-ספרתי.

  אבל בכל מקום בו הם מהווים כרבע עד שליש מהאוכלוסייה ויותר (הן בישראל והן באירופה) הבעיות הן חמורות ביותר ומחייבות השקעות אדירות. תיאורטית ניתן, לדוגמא, להפסיק את בעיות חוסר המשילות בנגב (או בגליל או בבתי הסוהר וכד') אך במחיר גיוס אלפי שוטרים נוספים וביצוע רפורמות בבתי המשפט (בנוגע לעונשים המוטלים על המתפרעים).
  מחירים ששנושאי התפקידים הבכירים מעדיפים לחסוך. במסגרת מדיניות ה"בוא נקנה (ולו במחירים מופקעים) קצת שקט – שימשך לפחות עד סוף הקדנציה שלי. אחרי המבול". מדיניות שמשטרים דמוקרטים נוטים לתמרץ ולתגמל.

  2. לא ניתן להאשים את דויד בן גוריון ואת הממשלות הראשונות של ישראל באיזושהי אי הבנה עבור איזה לאום הם עובדים.
  למרות זאת, מצבנו הדמוגרפי מיד לאחר תום מלחמת העצמאות היה טוב לעין ארוך מכפי שהיה חמש שנים מאוחר יותר. שנים לאחר תום המלחמה – המוני פליטים לשעבר חזרו (וחלקם הפכו ל"נוכחים – נפקדים"), שבטים בדווים שנדדו בסיני החליטו לשפר דיור ולעבור לנגב, "איחודי משפחות"
  תמיד מכניסים אלינו משפחות במקום להוציא כמה משפחות מאתנו ועוד ועוד. (*)

  לחצי הפעפוע של ערבים לתוך ישראל הם קשים ומתמידים.
  אפילו אנשים מודעים יותר לבעייה ונחושים יותר מגנץ & בר-לב & שופטי בג'ץ – מתקשים לעמוד בפרץ הזה.

  ##########
  (*) קטע מערך הויקיפדיה על ערביי ישראל:
  ———————————————————
  " … ב־8 בנובמבר 1948 התקיים מפקד אוכלוסין כללי בישראל, באזורים שהיו בשליטת צה"ל ב־14 באוקטובר 1948. ערבים שלא היו בישראל בעת המפקד אך נמצאו בו מאוחר יותר נחשבו לנפקדים נוכחים.

  בדצמבר 1948 חיו בשטח שתחת שליטת מדינת ישראל וצה"ל 108,000 ערבים, מהם כ־40,000 בעלי זכות בחירה. מספר זה התחלק לאוכלוסיית הערבים ב־82 הכפרים ברחבי הארץ (76,000), בשלוש הערים רמלה, לוד ומג'דל, (כ־15,000), ובנגב (כ־8,000)[8].

  בעקבות העברת שטחים לישראל במסגרת הסכמי שביתת הנשק בתום מלחמת העצמאות ב־1949 נוספה לשטח המדינה היהודית אוכלוסייה ערבית נוספת, וביחד איתה עמד מספר ערביי ישראל על כ־160,000 איש, כ־15% מכלל האוכלוסייה בארץ[9]. לפי הערכות היו בתקופה זו כ־46,000 נפקדים מתוך אוכלוסיית ערביי ישראל. …"

  Liked by 1 person

 11. קמיליה, ההערכה לסיבה להתפוצצות הדמוגרפית של ערביי ישראל בשנות החמישים והשישים היא מפתיעה מאוד. מדובר בציבור שהיה במצב ייחודי – הוא נהנה משירותי רפואה ברמה מערבית לפני ששמע על אמצעי מניעה, אבל גם ובעיקר הוא נחשף לתחליפי חלב אם. לפני העידן של התחליפים לחלב אם ההנקה מנעה את הביוץ. אבל אצל ערביי ישראל מצד אחד לא נעשה שום שימוש באמצעי מניעה, מצד שני בגלל העדר הנקה הביוץ הופיע שוב קצת אחרי ההריון. הדבר הוביל לממוצעי ילודה שהם מהגבוהים שנמדדו בהיסטוריה האנושית. בערך תשעה ילדים לאישה. זה מאחורינו, אבל הרבה מההשלכות לפנינו.

  Liked by 2 אנשים

 12. לתמריץ,

  אין כל סתירה בין התפוצצות דמוגרפית בשל ילודה מאוד גבוהה ותמותה נמוכה לבין התפוצצות דמוגרפית בשל נחשולים אדירים של מהגרים (או בלשונם "פליטים ששוים למולדתם") מכל הארצות הסובבות אותנו.
  שני תהליכים אלו פעלו במקביל בקרב הערבים שקיבלו, במוקדם או במאוחר, תעודת זהות ישראלית. שני תהליכים שיכולים להסביר כיצד מיעוט שמנה הרבה פחות מ 15 אחוז מונה כיום הרבה יותר מ 20 אחוז.

  קשה להאשים בהסתננות ובהמוני השב'חים את צה'ל העני, שגם בשנות החמישים עדין ליקק את פצעי מלחמת העצמאות. להבדיל ממערכת הביטחון העשירה והעצלה של ימינו.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: