ברית עם מפלגה אחת

אירן נחושה ככל הנראה להתקדם לגרעין ולצפצף על ממשל ביידן. ממשל ביידן מנגד אימפוטנטי וחסר אונים בחזית האיראנית בצורה שקשה להאמין. ישראל נראית חלשה כרגע מכדי להשפיע מלבד בתקיפות סייבר חסרות משמעות שמקבלות תגובת סייבר מהירה וכואבת מצד אירן כפי שאירע בחשיפת האתר אטרף.

ייתכן שהדבר מסמן שינוי היסטורי במזרח התיכון, שכבר מזה זמן היה באוויר – המפלגה הדמוקרטית בארה"ב לא באמת מחויבת עוד לביטחון ישראל. הדבר היה באוויר מזה זמן, כי רבים מפעיליה של המפלגה ממש לא סובלים את ישראל, שעצם קיומה מנוגד לאג'נדה הפרוגרסיבית ולתנועת הנעורות, שלפיה כל דבר טוב מקורו באנשים לא לבנים ובעולם השלישי וכל דבר רע מקורו באנשים לבנים. הייתה ציפיה שהעובדה שביידן ניצח בפריימריז הדמוקרטים, ולא סאנדרס, תוביל את הדמוקרטים למדינות חוץ מיינסטרימית. לעת עתה, נראה שבחזית האיראנית תקווה זו לא התממשה. זו אכזבה ענקית.

אמנם היה מתח גדול בין ישראל לארה"ב על הסכם הגרעין כבר בתקופת אובמה, אבל בהסכם הגרעין יכלו גם חלק באנשי הממסד הביטחוני פה לצדד. במדיניות ההבלגה המוזרה של ארה"ב מול אירן תחת ממשל ביידן אין מי שיצדד.

לישראל יש עדיין נכס גדול. מפלגה אחרת, שצפויה לשלוט באמריקה חצי מהזמן בטווח הארוך, עדיין מחויבת לביטחון ישראל – המפלגה הרפובליקנית. קשה לדעת אם הרפובליקנים יחזרו לשלטון ב-2024, ואם כן אז לכמה שנים. הסיכויים הם בערך פיפטי פיפטי, כמו תמיד באמריקה מדי ארבע שנים. אמנם גם אצל הרפובליקנים יש אגף בדלני, אבל כרגע נראה שההשפעה האוונגליסטית הרבה יותר משמעותית, ומנהיגי המפלגה מחויבים לחלוטין לישראל.

לכן, כל מי שרוצה שהוא ומשפחתו יוכלו לחיות בישראל לאורך שנים בשגשוג ובביטחון ולהדחיק את זוועת המחשבה על האפשרות של שואה שניה שתגיע כשלאויבי ישראל יהיה את הכוח הצבאי להשמידה, צריך להתעלם מדעות פרוגרסיביות, אם יש לו, בנושאים כמו הגירה, הפלות, זכויות מיעוטים, מדיניות רווחה. לסבול אפילו את פולחן טראמפ ואת שקריו וגסות רוחו ולייחל לניצחון ולהתחזקות של המפלגה הרפובליקנית בכל זירה, כפי שאירע בבחירות החשובות למושל בוירג'יניה וכפי שניכר בהמשך ההתחזקות של הרפובליקנים בקרב ההיספנים בטקסס.

150 תגובות על ״ברית עם מפלגה אחת״

 1. נראה לי שהפוסט מיטיב לתאר את נכונות המדיניות לקשירת קשרים עם הקהילות הנוצריות-אוונגליסטיות, אף-על חשבון הקהילות היהודיות-רפורמיות.
  בעת פקודה, הרפורמים נדומו.

  ברור לי שיהיה מי שיטען כי זה בגללנו, בגלל היחס שלנו אליהם. לדעתי זה מוטעה. זה טבוע ב-DNA שלהם. הם לא נגררים אחרי הפרוגרסיביות, אלא ממוביליה. התוצאה המאוחרת, אך הישירה, של זה היא אדישות כלפי בטחוננו.
  בנוסף, יהודים תמיד יואשמו בשימוש בכוחם להטיית הממשל לטובת ישראל על-חשבון האינטרסים והחיילים האמריקאים. האוונגליסטיים פחות חשופים למתקפה שכזאת.

  Liked by 3 אנשים

 2. גם אם הרפובליקנים ינצחו בבחירות אמצע זה לא ימנע מהנשיא(ה) לפעול נגד ישראל דרך האו"ם. למעשה יש מסורת של עקיפת הקונגרס על ידי הנשיא דרך האו"ם. לא יודע אם ביידן יעשה משהו אבל סגנית הנשיא בהחלט נוטה לכיוון פרוגרסיבי. הנה מישהו שכבר מבין את זה:
  https://www.makorrishon.co.il/magazine/417321/
  כמה רחוק היא תלך? אני לא יודע אם אבל אם טרמפ בדרישתו לביטול אונר"א וסיפוח בקעת הירדן נתן כיוון לפתרון הסכסוך מנקודת מבט ישראלית אז היא אולי תשאף לממש את דרישת השיבה הערבית כמו שדורשים הפלסטינאים. אם היא תוסיף לדרישה גם מקל של איום בסילוק מהאו"ם אז בכלל יתחיל להיות פה שמח. האם יאיר לפיד ושות' מתכוננים לאפשרות הזו?

  Liked by 2 אנשים

 3. אני חוששת שמדינת ישראל לא תוכל להרשות לעצמה להמשיך לסמוך על האמונה ש:
  ———————————

  " … מפלגה אחרת, שצפויה לשלוט באמריקה חצי מהזמן בטווח הארוך, עדיין מחויבת לביטחון ישראל – המפלגה הרפובליקנית. …".
  +
  " … אמנם גם אצל הרפובליקנים יש אגף בדלני, אבל כרגע נראה שההשפעה האוונגליסטית הרבה יותר משמעותית, ומנהיגי המפלגה מחויבים לחלוטין לישראל…."
  ——————————–

  הבדלנות *אינה* מאפיין חריג בתרבות הפוליטית הכלל אמריקאית, ומלווה אותה משחר היווסדה.
  עצם המעורבות של ארה'ב "במלחמות של אירופה" (קרי במלחמת העולם הראשונה והשניה), ובעולם כולו (בתקופת המלחמה הקרה עם בריה'מ) היא החריג. מעורבות שמאוד קשה היה לגייס את דעת הקהל האמריקאית לבצעה, לולא הנסיונות הנואלים של גרמניה (& מקסיקו) ושל יפן לתקוף את ארה'ב. ולולא האיום המתמשך של ניסיונות הגוש הסוביטי – קומוניסטי להמשיך להתפשט בעולם.

  יותר מכך, הפנייה של ארה'ב למזרח אסיה / התמקדותה בנסיון לבלום את עליית המעצמה הסינית (ושקיעת ארה'ב) – הפכה כיום למדיניות דו – מפלגתית.
  זו הופכת להיות המשימה העיקרית של מדיניות החוץ האמריקאית, שלטובתה יגויסו מיטב המשאבים וסביבה יבחרו בני הברית הקרובים ביותר לליבה של ארה'ב (כמו האוסטרלים וההודים). במקביל, יזנחו לאנחות הרבה בני ברית וותיקים (כדוגמת מדינות אירופה, ישראל וסעודיה).

  קשה להאמין שאפילו רפובליקאים, שיבחרו גם על קולות האוונגליסטים, יהיו מוכנים למעורבות אמריקאית משמעותית לשמירה על ביטחון ישראל. קשה להניח שאויבי ישראל לא יקלטו זאת היטב.

  אני חוששת שתחת איום קיומי להישרדותה של ישראל – עיקר ההבדל בין הדמוקרטים לרפובליקאים יהיה בניסוח "מס השפתיים" לביטחונה של ישראל ובמוסיקה של טון דבריהם.
  חלק משמעותי מהדמוקרטים, ובעיקר הפרוגרסיבים, יתקשו להסתיר את שמחתם לאידה של המדינה השנואה עליהם. ואילו חלק ניכר מהרפובליקאים, ובעיקר האוונגליסטים, היהודים האורתודוכסים והיורדים הישראלים, יחושו זעזוע וצער כן ואמיתי. אך גם הם לא יצליחו להניע את האומה האמריקאית להקריב משהו משמעותי.

  מכאן נובע שקיים הכרח לשנות את המשפט בפוסט:
  ——————————
  " … כל מי שרוצה שהוא ומשפחתו יוכלו לחיות בישראל לאורך שנים בשגשוג ובביטחון ולהדחיק את זוועת המחשבה על האפשרות של שואה שניה שתגיע כשלאויבי ישראל יהיה את הכוח הצבאי להשמידה …"
  ———————-
  עלינו לקלוט שאסור לנו להגיע למצב שבו לאויבי ישראל יהיה את הכוח להשמידה. למצב בו אנו תלויים בחסדי איזשהן אומות אחרות, שלא מנעו את השואה הראשונה, למנוע היווצרות שואה שניה.
  ואם לצורך כך יהיה עלינו לרכוש עוד 9 צוללות חדשות, לבצע סיקולים ממוקדים של 99 אייתולות, ולהכפיל ב 999 את עוצמת מערך הסייבר הישראלי – כך יהי.

  Liked by 3 אנשים

 4. מה שיקרה כמובן שטראמפ וביבי יחזרו לשילטון. התקופה המסריחה כמו גבינה כחולה תגרום להם לחזור בגדול והמטולטלת תנוד בחזקה ימינה. בשני המקרים התיקו ישבר סוף בסוף שהרי עכברים בורחים מספינה טובעת. חברי הגוש הביביסטי ינקמו על היחס כלפיהם, כנ"ל טראמפ על מה שבדמיונו היה הונאת בחירות. צריך לקוות שעד אז לאירנים לא יהיה נשק אטומי. גזור ושמור.

  Liked by 2 אנשים

 5. קמיליה, ישראל מדינה עשירה אך קטנה במצב פוליטי נורא. חצי מאזרחיה (והמשפיעים ביותר מביניהם) הם בעצמם תחת שטיפת המוח הפרוגרסיבית. כמעט כל החצי האחר נתון למרותו של מנהיג נרקיסיסטי שכדברי אשתו, אם הוא לא יהיה ראש הממשלה אז שתשרף המדינה. ואפילו אם לא היינו במצב מצער זה אז לצערי אנחנו חלשים מכדי לעמוד לבדנו מול כל אויבינו הפנאטים ובעלי בריתם.

  אני חושב שהציר סין איראן דווקא יהיה משמעותי בעיניי הרפובליקנים. אם סין תאבד עניין בנפט האיראני, אז אירן תרוסק כלכלית. אם לא, אז הברית בינה לבין אירן תהיה לצנינים בעיני ממשל רפובליקני ואולי אפילו דמוקרטי.

  אני מאמין שהאהדה לישראל של רוב הרפובליקנים היא אותנטית ורבים בימין העולמי מאמינים שפה שדה הקרב של המערכה העולמית, גם בגלל שכל המורשת הדתית והתנ״כית מובילה לכך.

  Liked by 2 אנשים

 6. י״ד, הדמוקרטים עדיין לא הגיעו למצב שבו הם מהווים איום על ישראל במעשה. אולי גם זה יגיע. כרגע הם מהווים איום רק במחדל. כלומר באדישותם להתעצמות הציר האיראני.

  אהבתי

 7. תמריץ,
  נכון. האמת היא שאני יכול לחיות עם התעצמות האיום האיראני גם אם לא בנוחות מרובה. אבל אני חושש שהאפשרות הקיצונית תתממש. דרך אגב, זה לא רק אני שהסיפור של אונר"א מטריד אותו. יש לא מעט אנשים מהשמאל הציוני הישן שמוטרדים ממנו כמו אמנון רובינשטיין, עינת וילף ואחרים. ולפעמים בהיסטוריה גם מה שנחשב אפשרות אידאית קיצונית התממש כמו למשל הרעיון של התיאולוג הנוצרי מרקיון לפיו אין ולא הייתה ברית אלוהית עם ישראל ולכן צריך להוציא את הברית הישנה מכתבי הקודש הנוצריים. מרקיון נדחה במשך 1500 שנה מהתיאולוגיה הנוצרית עד שהתקבל בכנסיה נוצרית אחת, הכנסיה הגרמנית לותרנית ב1930 (3 שנים לפני היטלר). אפשר לומר שמאותו רגע שעון ההשמדה התחיל לתקתק אחורנית.
  אנשים חושבים שתביעת השיבה היא דמיון מופרע. הם שוכחים שזו תביעה של האו"ם ומתישהו היא יכולה להפוך למעשית, מעשית עד כאב. גם גירוש ישראל מהאו"ם הוא אפשרות ריאלית שקרתה כבר בעבר לטיוואן ולדרום אפריקה. לא הייתי שולל את האפשרות הזו כבלתי אפשרית.

  כתבת לקמיליה שאנחנו חלשים מכדי לעמוד מול אויבינו. אני לא מסכים אבל בהחלט דרושה איזו זפטה רצינית כדי להוציא את כל השחקנים מההתבצרות שלהם בעמדות שלהם (כולל החרדים).

  Liked by 3 אנשים

 8. תמריץ,

  שוב אתה חוזר לחולשות של ביידן לכאורה.

  אתה סתם מדמה הדבר עם כל הכבוד.

  גם עם סין טאוויאן דימית כך, והמחשתי לך, כיצד ביידן כלל לא כזה, נהפוך הוא, הוא היה הראשון ששבר את המדיניות האמריקנית לגבי עמימות בקשר לטאוויאן נ' סין. ציטטתי לך אותו. אחר כך באה הכחשה שקופה, אבל, את דבריו הוא אמר.

  ובקשר לאירן אתה גם מדמה דברים עם כל הכבוד.

  מה אתה רוצה שיעשה בדיוק ? טראמפ דפק חצי עולם עם הטפשות שלו והנסיגה מהסכם הגרעין, בלי שום אמתלא, בעוד האיראנים עומדים בעליל בהסכם.

  אז האיראנים יש להם קלף רטורי חזק ביד עכשיו:

  אין לסמוך כהוא זה, על מי שבעזות מצח, שובר מילה והסכם וכדומה, כפי שעשה טראמפ. עכשיו הם רוצים ערובות. שלא יחזור הסיפור וכדומה. רוצים ג'סטות מקדימות וכדומה.

  בכל מקרה, הם הצהירו, על חזרה לשולחן משא ומתן, עד סוף נובמבר. נראה אם אכן יהיה כך, ויהיה הסכם וכדומה.

  להתראות

  אהבתי

 9. לגבי הדמוקרטים, ראוי להזכיר שאחת הבכירות ב"חוליה" הקיצונית במפלגה הדמוקרטית – הגברת קורטז – החליטה בסופו של דבר להימנע ולא להצביע נגד סיוע אמריקני לישראל. ההנחה שהצד הפלסטינאי במפלגה הדמוקרטי רק מתחזק ואנחנו רק נחלשים לא לגמרי מבוססת. לא הייתי מוותר על תמיכה של המפלגה הדמוקרטית, להפך – שם הפוטנציאל להישגים גבוה יותר פשוט מכיוון שאנחנו מתחילים ממקום נמוך.

  אהבתי

 10. לגבי חזרתו של נתניהו לפוליטיקה, הסבירות שהתסריט הזה יתממש הולכת ויורדת. כלפי חוץ חברי הליכוד משדרים עסקים כרגיל, אולם המלחמות הפנימיות החלו מזמן והמועמדים לרשת את התניהו כבר סיימו את שלב חימום המנועים. הגיע הזמן שנתחיל לדבר על היום שאחרי נתניהו.

  לא מעט מצביעי ימין נוטרים טינה לבנט בעקבות המהלך שלו. תמריץ נמנה על מחנה אוהדיו, וגם אני, למרות שלא הצבעתי לו. לדעתי נכון להיום בנט הוא האדם המתאים ביותר להיות ראש הממשלה. וזה לא ישתנה ביום שאחרי נתניהו. הנציגים מטעם עצמם לראשות הליכוד לא בדיוק מרשימים. ישראל כץ שברגע האמת הפגין יכולת נדירה לשמש כשטיח, אדלשטיין שיורק על מערכות החוק ואין לו הרבה מה להציע מעבר לזה, או ברקת שאחרי שסיים להרוס את ירושלים רוצה להפגין את (חוסר) הכישורים שלו ברמה הארצית. ברקת הוא למעשה מעין בנט לעניים רק פחות מוצלח, שלא לדבר על כך שגם הוא לא בדיוק מאמין במנהל תקין.

  דיברנו בעבר על ממשלת ימין-על-מלא (פלוס חרדים) או ממשלת ימין+מרכז ביום שאחרי נתניהו. זה לא יהיה מופרך לחשוב שגם בממשלה כזו ימינה תשמש כלשון המאזניים – ובנט שוב יהיה ראש הממשלה. וזו אפשרות לא רעה בכלל.

  Liked by 1 person

 11. amehaye,
  היחיד שיכול לסלק את ביבי הוא ביבי. הרעש שאתה שמוע מגיע מערוצי השקר ולא מהליכוד ובנט הוא נוכל חסר כישורים וכח פוליטי. הוא ראש ממשלה בתואר בלבד שלא יכול להוביל שום מהלך משום שאינו שולט בקואליציה שבה כל ממזר מלך

  אהבתי

 12. לא הייתי שולל את האפשרות שביבי יחזור, פשוט כי ייתכן שיידרשו מהלכים בטחוניים שלא ניתן לקיים בממשלת רעמ-מרצ. אבל ימים יגידו.

  אהבתי

 13. ביבי יושב חזק מאוד בליכוד ובימין (לצערי הרב) בבחירות הבאות כנראה נראה את אותם תוצאות ואת אותו ראש ממשלה (לצערי הרב) הדרך היחידה של הימין להגיע לשלטון היא להעיף את ביבי (ובנט). המצב האבסורדי הוא שהצבעה לביבי לראשות הליכוד היא בעצם הצבעה לבנט לראשות הממשלה.

  אהבתי

 14. תמריץ,
  בעניין הנוכל אתה בחברה טובה ומובחרת של יחידי סגולה. אני מעדיף להיות אחד ה"נחותים"

  אהבתי

 15. לתמריץ,
  כתבת:

  1. " … ישראל מדינה עשירה אך קטנה במצב פוליטי נורא. חצי מאזרחיה (והמשפיעים ביותר מביניהם) הם בעצמם תחת שטיפת המוח הפרוגרסיבית. כמעט כל החצי האחר נתון למרותו של מנהיג נרקיסיסטי שכדברי אשתו, אם הוא לא יהיה ראש הממשלה אז שתשרף המדינה. ואפילו אם לא היינו במצב מצער זה …"
  ——————–

  להערכתי (הסוביקטיבית כמובן) תיאורך את מצב ישראל נוטה לפסימיות יתר
  (רק מיעוט, ולא חצי, מהאליטות הישראליות אימצו לליבם, לבלי הפרד, את האג'נדה הפרוגרסיבית ; רוב הימין לא הכפיף עצמו למרותו של אף מנהיג, כריזמטי ככל שיהיה, ונותר תאב חיים ושגשוג ; נתניהו מאוד שונה מניירון קיסר שהתענג על נגינת כינור בעת שרומא עלתה באש ; ועוד).
  אני גם מקווה שאם / כאשר נעמוד עם הגב אל הקיר – רובנו נתעשת ונצליח לשתף פעולה זה עם זה.

  2. " … לצערי אנחנו חלשים מכדי לעמוד לבדנו מול כל אויבינו הפנאטים ובעלי בריתם. …"
  ————————

  איני יכולה להכחש לעובדה שבהשוואה לאיראן, שטחה, גודל אוכלוסייתה ועושרה האבסולוטי – ישראל קטנטנה.
  מצד שני, איננו חייבים לעמוד *לבדנו* מול אויבנו הפנאטים ובני בריתם.
  גם להם יש המוני אויבים, הן מבית והן מבחוץ, איתם אנו יכולים לכרות בריתות ונסכמע שיתופי פעולה. בריתות גלויות וסמויות.

  הזהירות שלי מיצירת תלות מוחלטת באיזשהו כח מגן רב כוח – אינה מובילה למסקנה שאיננו אמורים לגבש קואליציות נגד אויבנו ולתחזקן.

  3. " … אני חושב שהציר סין איראן דווקא יהיה משמעותי בעיניי הרפובליקנים. אם סין תאבד עניין בנפט האיראני, אז אירן תרוסק כלכלית. אם לא, אז הברית בינה לבין אירן תהיה לצנינים בעיני ממשל רפובליקני ואולי אפילו דמוקרטי. …"
  ———————–

  מצטרפת לתקוותך.
  אם אכן (כהערכתי) המאבק בסין יעמוד בראש סדר העדיפויות האמריקאי – אזי *יתכן* שהבחירה של איראן בצד הסיני (בזמן שישראל בצד האמריקאי) תתחוור כמיקח טעות שעשתה.
  אבל לצערי יתכן גם שלא.

  בכל מקרה, אני מעריכה שבנושא ספציפי זה – הבדלים בין ממשל רפובליקאי לממשל דמוקרטי יהיו שוליים בלבד.

  4. "אני מאמין שהאהדה לישראל של רוב הרפובליקנים היא אותנטית ורבים בימין העולמי מאמינים שפה שדה הקרב של המערכה העולמית, גם בגלל שכל המורשת הדתית והתנ״כית מובילה לכך. …"
  ————————-

  המרחק בין רגשות אהדה לבין נכונות לשלם איזשהו מחיר משמעותי (שלא לדבר על מחיר כואב) – מאוד מאוד גדול.

  כל אהדתי נתונה למתרגלי הפאלון גונג', שאבריהם נקצרים ונמכרים למרבה במחיר ע'י השלטונות הסינים.
  אבל אני נאלצת להודות שלמרות כל הזעזוע שלי מההתנהגות של השלטונות הסינים – איני נמנעת מקניית מוצרים עליהם רשום מייד אין צ'ינה.
  אני מניחה שאמשיך לקנותם אפילו אם סין תפלוש לטאייואן. וזאת למרות שכל אהדתי נתונה לטאיוונים הקטנים והאמיצים. לכל היותר אצטרף לאיזשהו חרם קניות סמלי למשך חודש – חודשים. אבל לא נובע מכך שאסכים שישראל תשלח להגנת טאיואן – ולו חייל ישראלי אחד.

  באופן דומה, אני מניחה שמעצמות המערב הסכימו בזמנו שהיטלר יפלוש לצכוסלובקיה – לא בשל חוסר אהדתם לצ'כים. כנראה *למרות* כל אהדתם לצ'כים ולמנהיגם מסריק ו/או למרות רתיעתם מהשלטונות הנאצים בגרמניה.

  אני מניחה שאזרחים מערבים רבים ציקצקו בלשונם בעצב כששמעו בחדשות על הפלישה לצ'כיה, וחלקם גם נאנחו מרה על הגורל הצפוי לצ'כים.
  אך ידוע בוודאות שרובם המכריע לא היה מוכן לצאת למלחמה בגרמניה בכדי להתערב לטובתם.
  סביר להניח שזה יהיה גם גורל טאיוואן אם/כש סין תחליט לכבוש אותה ולשעבדה.

  לצערי ההיסטוריה מלמדת שאוי לעם שסומך על עמים אחרים להילחם את מלחמותיו. תהיה האהדה כלפי עם זה אשר תהיה.

  Liked by 2 אנשים

 16. קמיליה,
  לפי גירסת חז"ל נירון קיסר לא התחרפן אלא התגייר. התנא הגדול רבי מאיר הוא מצאצאיו. מעניין שיש כמה מגדולי ישראל שמיוחסים לגדולי שונאינו, רבי עקיבא הוא צאצא של המן ושמעיה ואבטליון הם צאצאים של סנחריב

  Liked by 1 person

 17. שש,

  מה רצית ממני בדיוק ? תואיל להסביר פה ? אתן לך צ'אנס הוגן.

  הגבתי אכן, אצל אודי מנור. השארת לינק אליו. כתבת על עמימות. אודי כתב על עמימות בין היתר. אני כתבתי על עמימות (מה שמישהו אחר כתב).

  אלא מאי, אתה לא כתבת על עמימות בתגובתך לעי"ל הראשונה.

  אז בוא, ניתן לך צ'אנס הוגן, לחבר הנקודות פה ולהסביר לנו.

  למה איזכרת את שמי בתגובתך השניה ?

  אהבתי

 18. ואגב שש, אני מגיב שם דרך קבע ( פחות או יותר, רק לא מזמן התחלתי). אבל, לא היחידי.

  אז יש לך פה עוד נקודה לחבר לנו.

  אהבתי

 19. מצטרפת להמלצת שש על הפוסט של אודי מנור.
  (למרות שאיני מבינה מדוע הוא עצמו אינו כותב תגובות).

  כתבתי בו תגובה המתאימה גם לדיון בפוסט זה:
  —————————-
  משהו בדיון על דברי אדם רז לא ברור לי.
  אם מדינה שנשבעה להשמיד את ישראל (כמו איראן) תשיג נשק גרעיני – יתכן שלא תישאר לישראל אף חלופה טובה יותר מאשר לתקוף אותה מיידית בנשק גרעיני. כמכה ראשונה.

  מה שבהכרח יבטל את האפשרות להמשיך לשמור על מדיניות העמימות (הגרעינית).

  אהבתי

 20. ישראל לא תיתן מכה גרעינית מקדימה לאירן. זה משהו שמנוגד לצופן הגנטי של ישראל כמדינה שמחויבת לערכים מערביים הומניסטיים. אפילו לגבי מכה שנייה אני מפקפק והצעתי לשים חיילים חרד״לים בצוללות.

  אהבתי

 21. קמיליה,
  גם אם הרפובליקנים לא יחושו לעזרתנו יש עדין חשיבות למפלגה שבולמת מהלכים פנימיים נגד ישראל. הקשר עם ארה"ב חשוב לא רק מסיבות ביטחוניות אלא גם כלכליות מדעיות וחברתיות וטוב שמלפחות מפלגה אחד תגן עליו.

  Liked by 1 person

 22. תמריץ,

  אני מסכים עם קמיליה שאתה קיצוני מידי בתפיסתך את המרכז-שמאל מתון הישראלי כהומניסטי.
  רוב האנשים בוחרים על סמך שבטיות או (אי) הזדהות שטחית עם הפוליטיקאי המוביל (או אישתו) ולא על סמך ערכים או מצע.
  אנקדוטלית, אני מכיר כמה אנשים שבחרו יאיר לפיד ומחזיקים בדעות ימניות הרבה יותר ממני. הם פשוט בוחרים במי שקבוצת ההתייחסות (הלבנה) שלהם בוחרת. אחרים בחרו בגלל התיעוב למשפחת נתניהו. האידאולוגיה \ מצע לא מעניינים.
  ברגע שיקרה משהו שיפגע בנוחות האישית שלהם, הבחירה תשתנה ברגע (וסביר שגם יאיר לפיד ישנה את עמדותיו בהתאם). מעטים בוחרים בגלל אידאולוגיה, אולי בסביבת מרץ ושמאלה ממנה.

  Liked by 2 אנשים

 23. תמריץ, ציטוט מדבריך:
  "לכן, כל מי שרוצה שהוא ומשפחתו יוכלו לחיות בישראל לאורך שנים בשגשוג ובביטחון ולהדחיק את זוועת המחשבה על האפשרות של שואה שניה שתגיע כשלאויבי ישראל יהיה את הכוח הצבאי להשמידה, צריך להתעלם מדעות פרוגרסיביות, אם יש לו, בנושאים כמו הגירה, הפלות, זכויות מיעוטים, מדיניות רווחה. לסבול אפילו את פולחן טראמפ ואת שקריו וגסות רוחו ולייחל לניצחון ולהתחזקות של המפלגה הרפובליקנית בכל זירה".

  מה בדיוק אנחנו יכולים לעשות? אם נתעלם מדעות פרוגרסיביות או שאין לנו דעות כאלו או ההפך נחזיק בתוקף בדעות פרוגרסיביות – מה זה יעזור? הרי אין לנו זכות הצבעה בארצות-הברית ואיננו יכולים יכולים לקבוע מאומה לגבי מי ישלוט בארצות-הברית.
  כנ"ל אם נסבול או לא נסבול את פולחן טראמפ.
  כנ"ל אם נייחל לניצחון המפלגה הרפובליקנית או נייחל לניצחון המפלגה הדמוקרטית – מה זה יעזור? לא משנה מה נייחל, זה לא יקבע מאומה לגבי הצד המנצח.

  Liked by 1 person

 24. קמילה:
  את טועה בכך שאת חושבת שמדיניות של ארצות-הברית היא בדלנות מיום היוסדה. ארצות-הברית היתה מדינה קטנה וחלשה ביום היוסדה ולא יכלה להתערב בעיניני מדינות אחרות. רק באמצע המאה ה-19 היא הפכה למדינה בעלת כח וגם אז לפחות עד תחילת המאה ה-20 היא לא היתה חזקה יותר מאיזה 5 – 6 מעצמות אירופאיות ולכן לא יכלה להתערב בעניני אירופה והיתה לה מעט מאוד מעורבות במושבות של מעצמות אירופה (מושבות באסיה ובאפריקה). ככל שארצות-הברית התחזקה היא החלה להיות מעורבת יותר ויותר בנעשה במדינות רחוקות ממנה (פשוט מפני שהיה לה יותר כח להתערב).
  גם הגברת מעורבותה של ארצות-הברית בדרום מזרח אסיה לא תוביל לזניחת בעלות בריתה במזרח התיכון. לדעתי 2 המקומות הם בעלי חשיבות אסטרטטגית לגביה. נכון היא מנסה לבלום את סין אבל יש גם מעצמה נוספת שקרובה אילנו וזו רוסיה. גם רוסיה זו מעצמה יריבה לארצות-הברית וכנראה שגם אותה ארצות-הברית תרצה לבלום.

  אהבתי

 25. arn,

  מה זה עלה בדעתך פה לכתוב לנו דבר כזה, מה יש לנו לעשות לגבי האמריקנים.

  שמעת פעם על הלובי היהודי ישראלי בארה"ב ? האוונגליסטי ? השפעה עצומה. זה נחשב הלובי החזק ביותר בגבעת הקפיטול ובכלל.

  סך הכל התרומות בכסף עצומות (מצד יהודים) וזה מאוד משפיע.

  ממה אתה חושב נובעת האנטישמיות האולטרא מודרנית בעולם. בין היתר, מן הלובי של ישראל והיהודים בארה"ב. הם מושכים בחוטים. קובעים כל דבר בעולם מבחינת האנטישמים האולטרא מודרנים.

  על כך, יש את המדיניות שלנו. היא קובעת התדמית בעולם. וגם בארה"ב. נניח לפיד עכשיו, החזיר עטרה ליושנה (או מעין) עם שבדיה למשל.

  ועוד איך יש מה לעשות.

  שמעת פעם על חוקי ה- בי די אס. כתבתי על זה לא פעם. המון חוקים בארה"ב, מטורפים לגמרי:

  מי שיש לו קשרים עסקיים באיזשהוא אופן, עם ה- בי די אס, מודר ממכרזים ציבוריים (בהרבה מדינות בארה"ב). כל מי שרוצה להתמודד במכרז או לרוץ למשרה ממשלתית (מדינתית, במדינות רבות בארה"ב) צריך לחתום על תצהיר:

  שאין לו קשרים עם ה- בי די אס.

  נמחיש אחר כך…..

  אהבתי

 26. arn,

  נצטט מויקיפדיה, ערך ( BDS):

  חקיקה נגד ה-BDS

  במספר מדינות בארצות הברית ובאירופה נחקקו חוקים נגד ה-BDS. באפריל 2015 העבירה טנסי החלטה המגנה את ה-BDS.‏[65] ביוני 2016 חתם מושל ניו יורק אנדרו קואומו על צו מנהלי המורה למדינת ניו יורק להחרים כל בית עסק המחרים את ישראל, כחלק מהמאבק בארגון ה-BDS.‏[66] עד יוני 2017, 21 מדינות בארצות הברית העבירו חקיקה נגד ה-BDS,‏[67] ועד לינואר 2019 26 מדינות בארצות הברית העבירו חקיקה נגד ה-BDS.[68] החוק באריזונה נפסל בבית משפט פדרלי כמנוגד לתיקון הראשון לחוקת ארצות הברית.[69] באופן דומה נפסלו החוקים בקנזס ובטקסס.[70]

  ב-6 במרץ 2017 אישרה הכנסת בקריאה שלישית תיקון לחוק הכניסה לישראל וקבעה כי: "לא יינתנו אשרה ורישיון ישיבה מכל סוג שהוא, לאדם שאינו אזרח ישראלי או בעל רישיון לישיבת קבע במדינת ישראל, אם הוא, הארגון או הגוף שהוא פועל בעבורם, פרסם ביודעין קריאה פומבית להטלת חרם על מדינת ישראל, כהגדרתו בחוק למניעת פגיעה במדינת ישראל באמצעות חרם, התשע"א-2011, או התחייב להשתתף בחרם כאמור…"[71]

  בפברואר 2016 אימץ בית הנבחרים של קנדה מהלך שמגנה באופן רשמי את קמפיין ה-BDS. ההחלטה התקבלה ברוב של 229 מול 51 מתנגדים. בנוסף, קרא הפרלמנט לממשלה הקנדית לגנות כל ניסיון של קבוצות או יחידים לקדם חרם או סנקציות על ישראל.[72][73]

  במרץ 2017 העביר הפרלמנט של שווייץ החלטה האוסרת על המדינה "לממן כל גוף שתומך בגזענות, באנטישמיות וב-BDS". ההחלטה באה בעקבות קמפיין הסברה של ארגון NGO מוניטור בראשות ג'רלד שטיינברג.[74] ביוני 2017 עבר החוק גם בבית העליון של הפרלמנט השווייצרי.[75]

  בדצמבר 2017 העבירה עיריית מינכן חוק נגד ה-BDS, האוסר חרם על ישראל ואוסר לממן את קמפיין ה-BDS. החוק נחקק ביוזמת שרלוטה קנובלוך, ניצולת שואה ופעילה יהודיה בולטת.[76]

  ב-17 במאי 2019 אישר הבונדסטאג, הפרלמנט הפדרלי של גרמניה, החלטה המגנה את ה-BDS וקובעת כי הוא קמפיין אנטישמי. ההחלטה קוראת לכל המוסדות הפדרליים (פרלמנטים, מחוזות, עיריות, מועצות מקומיות וכו') לא לשתף איתו פעולה.[77]

  פעילות ממשלת ישראל

  מדינת ישראל משקיעה מאמצים דיפלומטיים והסברתיים נגד ה-BDS.[55][78]

  המשרד לנושאים אסטרטגיים והסברה אחראי על התמודדות עם קמפיינים לדה-לגיטימציה של ישראל ובתוכם ארגונים התומכים ב-BDS.

  בראשית ינואר 2018 פורסמה רשימה שהועברה מטעם המשרד אל משרד הפנים ומטרתה לאסור כניסה של פעילי ארגונים תומכי BDS אל שטח ישראל ואל יהודה ושומרון.[79]

  פסיקות משפטיות

  ב-27 באוקטובר 2015 פסק בית המשפט לערעורים בצרפת שקריאה לחרם על ישראל היא "הסתה, אפליה ופשע שנאה" ולכן לא חוקית. בית המשפט קבע גם כי קמפיין ה-BDS הוא בלתי חוקי והרשיע מספר פעילי BDS בעבירות הנ"ל.[80]

  בסוף 2015 שילמה ממשלת ספרד 430,000 ש"ח לאוניברסיטת אריאל, כפיצוי על סילוקם של סטודנטים לאדריכלות של האוניברסיטה מתחרות בינלאומית שנערכה בחסות משרד השיכון של ספרד, בנימוק שהם מגיעים מההשטחים הכבושים, בעקבות לחצים של BDS.[81]

  באוקטובר 2016 פסק בית המשפט בספרד שהחלטת עיריית לנגראו להחרים את ישראל אינה חוקית.[82]

  באוקטובר 2018, בעקבות תביעה שהגיש ארגון שורת הדין, פסק בית משפט השלום שעל שתי פעילות BDS מניו זילנד לשלם פיצויים בסך 45,000 ש"ח ועוד 11,000 ש"ח הוצאות משפט בעקבות פעילותן לביטול הופעה של הזמרת לורד בישראל.[83]

  כאן:

  https://bit.ly/31sZDHB

  Liked by 1 person

 27. והנה פה, שר החוץ יאיר לפיד, משיב עטרה ליושנה (גם אם לא יותר מדי לגמרי בשלב זה).

  תחת הכותרים:

  "שרת החוץ של שבדיה הגיעה לביקור בישראל: "התחלה חדשה ביחסים בין שתי המדינות"

  "לאחר שבחודש שעבר שר החוץ יאיר לפיד שוחח עם השרה אן לינדה, ובכך תם משבר ממושך בין המדינות שהחל ב-2014 כששבדיה הכירה בפלסטין כמדינה – אמש היא הגיעה לביקור בן יומיים בישראל. "ביקור ראשון של שר חוץ שבדי בישראל אחרי 10 שנים", כתבה"

  כאן:

  https://www.ynet.co.il/news/article/bkk4yg9ry

  אהבתי

 28. אמחייה (ומשה),
  איך בחירה בביבי בראשות הליכוד היא בחירה בבנט? הוא בכלל לא עובר את אחוז החסימה.

  כל מי שעיניו בראשו מבין שבפועל בנט לא ראש הממשלה כי אם שר במשרד ראש הממשלה:
  – הוא לא קיבל מנדט מהנשיא (לפיד קיבל)
  – הוא לא הודיע לנשיא על הקמת הממשלה (לפיד הודיע)
  – המפלגות החברות בקואליציה לא חתמו מולו על הסכמים (הם חתמו מול יש עתיד)
  – כוחו כעשירית מהקואליציה
  – הוא לא מסוגל לפטר אף שר, אפילו לא ממפלגתו שלו, כי ממשלתו נופלת תוך שעתיים (ראשי ממשלה בעבר פיטרו אפילו שרי בטחון ואוצר, כולל בממשלות איחוד לאומי)

  כיון שאין לו באמת כח, מה שנשאר לו לעשות (והוא עושה זאת) זה לדבר על אחדות, על ממשל תקין, על תוכניות עבודה, ובעיקר להשמיץ את הממשלה הקודמת.
  עצוב שאדם שדיבר על ריבונות בנגב ובגליל, הפרדת תפקידי היועמ"ש, ומהלכים נוספים שדורשים כח (והרבה) אין לו אפילו שליטה על שולחן שרי ממשלתו. כשהוא היה חלק ממשלת נתניהו הוא התלונן על זה שביבי לא נותן לו לעשות (ובצדק), אבל הוא הכניס את עצמו למצב עוד יותר נחות.

  אני מתקשה לראות את בנט ממריא לעמדת ראש-ממשלה בעתיד בהינתן שהוא הפך את עצמו מדמות עקרונית ל-facilitator. נחמדות וכישורי ניהול אינם המתכון להיבחרות לראשות-ממשלה. אם זה היה המתכון אז בוז'י הרצוג היה ראש ממשלה מזמן.

  Liked by 2 אנשים

 29. קמיליה, לארה״ב היום כן יש מנטליות של מדינה מתערבת והפקרת אפגניסטן לטאליבן התבררה כלא פופולארית. אולי מכל מה שקרה ב-2021 זה היה האירוע המעודד ביותר – היה מחיר פוליטי מפתיע בעוצמתו להפקרת האפגנים.

  אהבתי

 30. אני זוכר שעיתונים ראיינו לפני הבחירות תומכי טראמפ שדיברו על הישגיו ולמה יצביעו לו. הסכמי אברהם דוברו מאד. יש לאמריקנים להבנתי מודעות לכך שתפקיד של נשיאם הוא גם לשמור על הסדר הגלובאלי.

  Liked by 1 person

 31. אז הנה לינקים, שהשארתי פה ממש לא מזמן בפוסטים קודמים:

  בלינקן, כל האופציות על השולחן בקשר לאיראן:

  https://www.timesofisrael.com/backing-every-option-against-iran-blinken-appears-to-nod-at-military-action/

  ופה, ביידן סטה ממדיניות העמימות של ארה"ב, והצהיר מפורשות שהאמריקנים יגנו על טאוויאן במקרה של מתקפה סינית. אחר כך בא מעין תיקון או הכחשה דיפלומטית, לגבי סטיה ממדיניות העמימות האמריקנית:

  https://www.bbc.com/news/world-asia-59005300

  אהבתי

 32. יאיר, בנט אכן לא יכול לפטר שרים, אולם הממשלה הנוכחית מתנהלת באופן יעיל להפתיע גם בלי הנבוט הזה. יש מספר משימות שמוסכמות על כל חברי הממשלה והם עובדים כדי לבצע אותם, וזה בהחלט הרבה יותר ממה שאפשר להגיד על הממשלות הקודמות בכמה שנים האחרונות.

  עצם העובדה שעבר תקציב, ושלא מעט נושאים חשובים מקודמים, הוא נקודה לזכות בנט. מנהל טוב *לא צריך* את האיום בפיטורים, במיוחד כאשר לעובדים יש מוטיבציה, ונראה שבינתיים שני הדברים מתקיימים. אני בעקרון מעדיף ממשלה כזו – שפועלת משיתוף אינטרסים, פשרות ומוטיבציה – על פני ממשלה שמבוססת על פחד. כמובן הייתי מעדיף ממשלה ימנית יותר אולם המצב הנוכחי טוב עשרות מונים על טרלול הבחירות האינסופי.

  אהבתי

 33. אתה מסביר לי מדוע אתה מרוצה מהממשלה הנוכחית, כאשר הדיון היה על האם בכלל בנט ייבחר להיות ראש-הממשלה הבא, אם בכלל יכנס לכנסת.

  אהבתי

 34. amehaye,
  הממשלה מתנהלת טוב, העבירה תקציב? כמה ממשלות אתה מכיר שלא העבירו תקציב?

  אהבתי

 35. שש,

  מה רצית ממני בדיוק ? תואיל להסביר פה ? אתן לך צ'אנס הוגן.

  אז בוא, ניתן לך צ'אנס הוגן, לחבר הנקודות פה ולהסביר לנו.

  למה איזכרת את שמי בתגובתך השניה ?

  אזכרתי את שמך בתגובתי השניה מתוך רצון לעורר ענין בשאר המשתתפים בבלוג. זה פוסט בעל רמה ומהנה שווה קריאה ושווה תודה למחבר. למה אני רוצה לחלוק אתם? אין לי מושג, מה באמת אכפת לי מהם?

  מה רציתי ממך בדיוק? שתסתום כבר, רודף מדון מתוסבך. חצץ לפיך פוסק שפתיים. לא על כל דבר צריך להגיב, אפשר לראות שכבר לאודי מנור נשבר ממך. יחס גורר יחס. תודה לו על הכתבה הנהדרת שלו וזהו, נקודה. את הדעות שלך ספר לאשתך או לחתול.

  אהבתי

 36. שש,

  אתה כנראה איזה חולה רוח רציני. חולה רוח סוציופט.

  אתה אזכרת את שמי, בשביל לחלוק את הפוסט של אודי ? אז מה הקשר אלי ? זה פוסט שלו, ולא שלי. ואיך בדיוק ידעת שזה אני לא מובן ? אני אצל אודי מנור. לא שאלת בכלל לפני אגב.

  אתה גם כתבת שאני שומר על עמימות. אתה פקינג סכיזנופרן ? איזה עמימות. כתבתי על עמימות גרעין, שאדם רז, היסטוריון אחר כתב עליו.

  מה רצית ממני בדיוק ?

  אז הייתי מנומס איתך, תמהתי, וביקשתי הבהרה. ואכן, החשד שלי התאשש. אתה פקינג זקוק לאשפוז. אין ספק בדבר.

  אתה מגיב עלי ואלי, בלי שום קונטקסט, וגורס, שאני לא צריך להגיב על כל דבר?

  ואתה הדובר של אודי מנור לא מובן ? ואיפה ראית דבר כזה שלו נשבר ממני ?

  הנה, פוסט על הצהרת בלפור לאחרונה ( לפני זה האחרון אליו הפנית) ראה מה הוא כתב, בתגובה עלי, מצטט:

  אודי מנור יום שלישי, 02 נובמבר, 2021

  תודה אל רום, על המשוב ועל התוספות. אכן יש לעניין הסמלי-רגשי תפקיד אבל בדיפלומטיה ובמדינאות בסדר גודל כזה מדובר בגורם משני. באותו עניין אוסיף שזכות הצליינות עלתה כל הזמן לדיון וכפי שניתן לראות מאז 1949 או ליתר דיוק מאז 1967, ישראל – ממשיכת הציונות גם מבחינה זו – הקפידה על כך מתוך הגיון פנימי של דמוקרטיה כפי שהובנה מהרגע הראשון של הציונות (פלורליזם, חופש מצפון וכן הלאה). לגבי האנשים המשונים שיצא לי לפגוש… נו, טעל מי אבאוט איט… שא ברכה

  עד כאן הציטוט:

  אז איפה ראית כדבר הזה ? בטח לא בפוסט אליו הפנית. ובטח לא בציטוט לעי"ל שהבאתי.

  תשאיר לנו פה השם שלך, פקינג מניאק מטורף. גיבור מקלדת גדול. תשאיר לנו אותו פה, ונדע מי אתה.

  אני אחכה, לשם שלך פה המלא. ונראה כמה אתה אמיץ, אמיץ בהקלדות, מאחורי איזה מסך אנונימי שפל, וכמה אתה במציאות אמיץ.

  נמתין……

  כאן לינק לפוסט של אודי מנור, תסתכל אחר כך טוב במראה. תראה פקינג חולה רוח מטורף.

  http://udimanor.blogspot.com/2021/11/blog-post.html

  אהבתי

 37. צריך למדוד ממשלות מול האיומים שניצבו בפניהן. אי אפשר להאשים את ממשלת ששת הימים על כך שמתו בתקופתה המון חיילים צעירים. משבחים אותה על ההדיפה של איום קיומי.
  אותו דבר נכון לממשלת בנט. היא מתמודדת מול האתגר של פוליטיקאי נרקיסיסט (אמנם רב כישורים) שהחליט לשגע את המדינה לצרכיו והשתמש במנטליות של עבודת אלילים שפיתח בין תומכיו, והיא בלמה את השיגעון.

  אהבתי

 38. הפוסט של זאב אברהמי על שוודיה מעניין מאוד. אבל אי אפשר להתעלם מכך שזה לא באמת מה שרואים בתוצאות הבחירות שבהן הימין שנגד הגירה עדיין בשוליים. רוב השוודים עדיין נאמנים לפרוגרסיביות. כדברי התנ״ך: גם אם תכתוש את האוויל במכתש לא תסור איוולתו ממנו.
  באופן מעניין המדינה המערבית היחידה (שלא במזרח אירופה) שבאמת בחרה מנהיג אנטי הגירה קיצוני היא ארה״ב בטראמפ ודווקא ארה״ב לא כזו סובלת ממהגריה. הבעיה הגזעית מרוכזת שם בשחורים שלא באו כמהגרים אלא הובאו כעבדים, וההיספנים דווקא די באינטגרציה. זה מעניין.

  Liked by 2 אנשים

 39. יאיר אני טוען שלאור ההתנהלות של בנט, שלדעת לא מעטים היא טובה להפתיע, הוא בהחלט יעבור את אחוז החסימה ואולי שוב ישמש לשון מאזניים.

  אהבתי

 40. מתקשר עקיפות לפנטזיות שמדינה אחת תתגייס להושיע מדינה אחרת + אי תכנון חלופות פעולה למצב שבו אותה פנטזיה לא תתגשם.

  (לדוגמא: גיוס אמהות לילדים, לאו דווקא חרדליות, להגן על צאצאיהן באמצעות הנחתת ה"מכה הראשונה" על המדינה שמסכנת אותם. בהתאם לתובנה שדובה שמנסה להגן על גוריה הופכת לחיה מאוד מסוכנת)

  בשולים, גם תזכורת לכך שאיננו היחידים שמתנגדים לכוונות איראן.

  כתבה של אסף גיבור שכותרתה שר החוץ הלבנוני: "אם תביאו לנו מאה אלף חיילי מארינס נוכל להיפטר מחיזבאללה'
  '.
  למותר לציין שארה'ב, של טראמפ ושל ביידן, כנראה אפילו לא העלתה על דעתה לשקול לדקה את שליחת המארינס בכדי להציל את לבנון.

  https://www.makorrishon.co.il/international/417715/

  קטע מהכתבה:
  ————————-
  " …. השליטה האבסולוטית של חיזבאללה בלבנון לא ניתנת לוויכוח, אבל מתברר שהמחנה המתנגד לשיעים היה שמח להתערבות חיצונית שתשנה את המציאות. "האמריקנים, בעת כהונת טראמפ ופומפאו, לחצו עלינו חזק וביקשו מאיתנו להיפטר מחיזבאללה", נשמע בוג'יב אומר בהקלטה. "אמרתי להם אם תשלחו לנו 100 אלף חיילי מארינס נוכל להיפטר מהם. אחרת אין לנו יכולת לעשות זאת".

  בהקלטה שנחשפה, נשמע שר החוץ הלבנוני נותן דרור ללשונו, מתבטא כלפי חיזבאללה כפי שלא היה מעז לעשות בפומבי, ומדבר על יחסי המדינה עם ערב הסעודית. לפני מספר חודשים נתפס בריאד משלוח גדול שהגיע מלבנון והכיל כדורים נרקוטיים מסוג קפטגון, שהוחבאו בתוך רימונים (הפרי, לא הנשק – א"ג). תפיסת המשלוח הובילה להפסקת ייבוא פירות וירקות מלבנון לערב הסעודית ולהפסד כלכלי של מיליונים ללבנונים. תעשיית הסמים של מדינת הארזים מהווה אפיק מימון משמעותי בעיקר לארגון חיזבאללה השיעי.

  "סוגיית הקפטגון הפכה לסוגיה כבדת משקל. הרשויות בלבנון ביצעו מהלכים משמעותיים כדי למנוע את ההברחות. אבל לא שמענו מערב הסעודית כלום", אמר השר, והטיל פצצה: "אם לא היה שוק של צרכנים בממלכה הסעודית לא היו הברחות. מדובר בבעיה דומה שיש בין מקסיקו לאמריקנים".

  המשבר הכלכלי בלבנון נמצא במוקד העניינים בשנים האחרונות. בוג'יב אמר כי בניגוד לטענה הסעודית על סיוע רב ללבנון, התמונה קצת יותר מורכבת. "התומכים העיקריים של לבנון הם האיחוד האירופי והבנק הבינלאומי. מדינות המפרץ, ובעיקר סעודיה, אומנם הזרימו הרבה כסף ללבנון, אבל זה לא היה למדינה אלא למועמדים מטעמם לבחירות".

  לבנון נמצאת במשבר מול הסעודים לא רק בפן הכלכלי. זאת, הודות לאמירה של שר ההסברה הלבנוני, ג'ורג' קורדאחי, המזוהה עם חיזבאללה, שהטיח ביקורת על מלחמתן של ערב הסעודית ואיחוד האמירויות בחות'ים בתימן. בתגובה לדבריו הפסיקה ערב הסעודית את יחסיה הדיפלומטיים עם לבנון. איחוד האמירויות, בחריין וכווית הלכו בעקבותיה.

  "אני לא רוצה להגן על שר ההסברה, הוא יכול להגן על עצמו. אני לא אמרתי לו ללכת לטלוויזיה לומר את מה שאמר במסיבת עיתונאים", אמר בוג'יב. הוא הוסיף כי למרות הביקורת אין אפשרות לפטר אותו, כפי שדרשו מדינות המפרץ. "גם אם הנשיא או ראש הממשלה היו רוצים לפטר אותו, הם לא היו יכולים לעשות כן כי הוא איש של סולימאן פרנג'יה (המקורב לחיזבאללה – א"ג). גם אם היו מפטרים אותו, אני לא חושב שערב הסעודית הייתה משנה את יחסה ללבנון, הם רק היו מבקשים דברים נוספים".

  ההבנה שלבנון זקוקה לערב הסעודית ככוח נגד לאיראנים, ברורה למחנה המתנגד לשיעים בלבנון עליו נמנה בוג'יב. הוא דיבר על המשבר וייחל לשינוי היחס הסעודי. "הסעודים גירשו שלושה ארבעה שגרירים מבלי לדבר איתנו. למה השגריר הסעודי לא הודיע לי על הכוונה לבצע את המהלך? למה הוא לא מדבר איתי או עם ראש הממשלה? אני אוהב את ערב הסעודית אבל אני לא יודע כיצד לחזק את קשריי איתה. …."

  Liked by 1 person

 41. אמחיה,
  על חשבון אילו קולות הוא יעבור את אחוז החסימה, קולות מהימין או קולות מהשמאל?
  ההצלחה של בנט בבחירות הנוכחיות הייתה להעביר קולות מהימין לשמאל. אם הוא לא יצליח להשיג יותר קולות מהימין איך הוא יצליח להיות לשון מאזניים?

  Liked by 1 person

 42. י.ד.,
  יש קבוצה של סרוגים שונאי ליכוד (ובעיקר שונאי ליכודניקים) שתומכת בו. הבולטים שבה הם רוב העיתונאים הסרוגים, קבוצת רבנים משפיעים (אלו ששלחו לבנט עצומה בעניין "המשבר האקלימי") וחלק מהנהגת המתנחלים. בנוסף יש קבוצה של ימניים לייט חילונים שונאי ליכוד (כמו תמריץ) שעלולה לתמוך בו. לא הייתי סוגר עליו את הגולל

  Liked by 1 person

 43. יש קבוצה של סרוגים שונאי ליכודניקים שתומכת בבנט – זה נכון, אבל אני לא יכול להעריך את גודלה.
  העיתונאים הסרוגים המובילים (כמו קלמן ליבסקינד) – לא תומכים בבנט.
  לא כל החתומים על מכתב הרבנים לגבי המשבר האקלימי הינם תומכי בנט.
  [כנראה שהרבנים לוביץ, מלכיאור, סתיו, שרלו ונוספים תומכים בו. לא כן הרבנים אריאל, אבינר, בורנשטיין, רימון, ואחרים.]
  הנהגת המתנחלים – אני לא יודע. נראה לי שהם מתחלקים בין הליכוד לציונות הדתית של סמוטריץ'. לא מכיר מישהו שתומך בו.
  יש קבוצה של ימניים חילונים שונאי "ליכוד כפי שהוא היום" – אבל מכאן ועד להצביע לבנט הדרך עוד רחוקה כי על המשבצת הזאת מתמודדים גם סער ומפלגתו, וגם גנץ ומפלגתו (שניהם עוברים את אחוז החסימה נכון להיום).

  אהבתי

 44. יאיר,
  עיתונאים – כהנא, נוביק, שרקי, הסגלים, אמילי עמרוסי, יפעת ארליך…
  רבנים – כל מי שחתם על מכתב האקלים, גם אם אינו תומך מובהק, אינו שולל. לא תמצא איש מהם מסתער בלהט על הרפורמות של כהנא, על ההתעמרות בחרדים (מכתב האקלים דווקא נותן לזה הכשר) ו/או אומר אמירה הלכתית נגד גניבת דעת.
  מתנחלים – דניאלה וייס, ישראל הראל, יוסי דגן, העצנים
  סער – היחיד מבין פורשי הליכוד הרבים ששרד עד היום הוא ליברמן משום שיש לו בייס מובהק של 3-4 מנדטים של רוסים. סער הוא סוס מת

  אהבתי

 45. אם כל הרבנים במכתב אינם מסתערים על הרפורמות של כהנא – אז כנראה שהרפורמות הללו לא מאיימות כפי שמציגים אותן.
  ובכלל, מה הקשר בין תמיכה במעשה בנט לתמיכה ברפורמת הכשרות של כהנא? ולמה רבנים שלא מבינים כלום באקלים או במדע בכלל יחשבו שיש רמיה אם כולם מדברים על האקלים כאילו זה ברור וחתום שאנחנו מחריבים אותו במעשינו.

  אהבתי

 46. יאיר,
  השכלתם המדעית של הרבנים אינה רלוונטית. מה שקובע הוא המכתב שממנה את בנט לשליח מצווה ומכשיר את החבירה להתאגדות של שונאי ישראל. מעניין מתי רבנים אלו יחתמו לבנט על מכתב תמיכה בבית המשפט בהאג. כל בר דעת יסיק מההכשר לחבור לשונאי ישראל בגלזגו בטענה של פיקוח נפש שניתן להרחיב את אותו הכשר לחבירה למרץ ולאחים המוסלמים

  אהבתי

 47. חייל, אני לא חושב שזה הייתה כוונת הרבנים החותמים.
  יש כאן המשך ישיר של התנהגות רבנית אחראית (שרואים אותה במהלך כל הדורות) לתמיכה במהלכים ממשלתיים מקומיים. זה בדיוק כמו מכתב הקורא לתמוך בפעילויות החיסון של הממשלה המקומית שהוציאו רבנים בכל הקהילות היהודיות, רק שכאן זה בסקלה גלובלית (קריאה לממשלה לעזור למאמצים הבינלאומיים).
  רבנים, כמו 99.9999% מהציבור, מבינים באקלים כמו שהם מבינים בוירוסים – כלומר כלום.
  ולכן כל מה שנותר להם זה לקרוא לתמיכה במהלכים המקובלים.
  זה נכון שעצם הפנייה לבנט יש בה מן "ההתרפסות", אבל זה בגלל שכל הרבנים החתומים שם הם "ממלכתיים". זה מה שהם.
  אני חושב שאתה מרוגז עליהם בגלל מעשים קודמים שלהם. אולי מעשיו של הרב אבינר שמנעו התנגדות מעשית לגירוש מגוש-קטיף, ואולי מעשה אחר. הגיע הזמן לסלוח. הם לא גירשו אף אחד. הם בחרו ברע המינימלי.

  אהבתי

 48. ולגבי "התאגדות של שונאי ישראל" אני רואה זאת להיפך.
  אמנם יש לי סקפטיות רבה כלפי ועידת האקלים (שלא תוביל להורדת הטמפ' אפילו לא בעשירית המעלה, וגם לא תמנע שום עלייה), אבל אם סוף-סוף האשם זה הפד"ח ולא אנחנו – אז דיינו.
  ויותר מכך, אני רואה את הפוטנציאל הכלכלי. הם רוצים לפתור את בעיות האקלים – אז אנחנו נמכור לעולם "טכנולוגיות ירוקות".

  אהבתי

 49. יאיר,
  רבנים "ממלכתיים" הם אלו שיוצרים את הבייס של בנט. הם גם מקבלים את הלהג של "אחדות וריפוי".

  אהבתי

 50. ממשלה מצויינת, באה לעבוד

  Liked by 2 אנשים

 51. יאיר גנץ שבר חזק שמאלה, אני לא רואה מאוכזבי ליכוד מצביעים לו, או ללפיד. ייתכן שסער שוב יזכה מן ההפקר למרות המפלגה המאוד לא מרשימה שלו (חוץ מסער עצמו).

  אהבתי

 52. הסיפור של מזרח ירושלים מרגיז ביותר. ברור שמדובר בתפוח אדמה לוהט שלא נתניהו בעבר ולא בנט בהווה רוצים לגעת בו, אולם הענין די ברור. האדמות שייכות ליהודים באופן חוקי לחלוטין. כל עיכוב כאן משחק לידי אוייבינו. עכשיו משעבר התקציב אין לבנט תירוצים.

  Liked by 1 person

 53. אמחייה, אם הממשלות מתקשות להעביר את הבדויים מהנגב ליישובי קבע איך הם יזיזו משפחות שקיבלו אישור מהשלטון הירדני לגור במקום תמורת ויתור על זכות הפליטים שלהן? הכספים שהשקיעו במשפטים כבר מזמן היו מכסים עלויות ישוב של כולם מחדש. יש דברים שמכניסים את בית המשפט לפינה. הנושא מורכב ביותר. אולי אל-רום יוכל להסביר את זה טוב יותר.
  אגב אל רום כדי שלא תחשוב שאני רק ביקורתי כלפיך, התגובות שלך אצל רועי צזנה מהנות מאד.

  כשאילון מסק יקים מושבה על המאדים, איזה סוג של משטר יהיה שם?

  אהבתי

 54. שש,

  הסברתי לך כבר, לשאול אותי, אם זה אני בכלל תחילה.

  התגובות שקראת אצל רועי צזנה, זה של איזה פסיכופט עלוב, שרץ נתעב, מתחזה אלי (כמו הרבה אחרים שמנסים להתחזות אלי או לחקות אותי. אלא שבמקרה הזה שם, זה עם אותו שם, ואותו אייקון).

  כך זה אצל תמריץ מדי פעם. אצל אורבך השוטה. וכך אצל הכסיל רועי צזנה.

  פעם הייתי מגיב אצל רועי צזנה. מזמן ממש. אבל, הפסקתי שם להגיב. מי שלאחרונה מגיב שם כאמור, זה לא אני.

  וכאשר אגיע לבן אדם המתחזה אלי בבוא היום, הוא לא יגיב יותר על כלום.

  יש לי חשד מסויים מי זה. אי אפשר לחתוך זאת בוודאות כרגע. בעתיד, נעלה עליו. אין ספק…..

  אהבתי

 55. אז מדוע שלא תגיב בכל המקומות האלו שהזכרת? לבטח יש לך מה לומר וכפי שאתה בעל ערך אצל אודי מנור (עוד לא הצלחתי להבין אם זה אתה בכלל או לא) תעמיד את אורבך השוטה על מקומו ואת הכסיל צזנה במציאות.

  האם יש עוד איזה מקומות בהם אתה לא מגיב? 🙂

  עכשיו בגללך כל היום ינגן לי בראש:
  אומרים שאני אינני אני אז מי אני בכלל, כי אם אני איננני אני אז מי אני בכלל.

  אהבתי

 56. שש,

  אתה פקינג שוטה ? מה לא הצלחת להבין ? כתבתי לך שזה אני אצל אודי מנור. רק כתבתי הערת אגב, שתשאל לפני אם זה אני.

  נצטט לך, אתה כנראה מעלובי החיים, אז שוב, הנה מצטט:

  שש,

  מה רצית ממני בדיוק ? תואיל להסביר פה ? אתן לך צ'אנס הוגן.

  הגבתי אכן, אצל אודי מנור. השארת לינק אליו. כתבת על עמימות. אודי כתב על עמימות בין היתר. אני כתבתי על עמימות (מה שמישהו אחר כתב).

  אלא מאי, אתה לא כתבת על עמימות בתגובתך לעי"ל הראשונה.

  אז בוא, ניתן לך צ'אנס הוגן, לחבר הנקודות פה ולהסביר לנו.

  למה איזכרת את שמי בתגובתך השניה ?

  עד כאן הציטוט:

  אז כתבתי לך:

  הגבתי אכן, אצל אודי מנור.

  או שאולי, אתה מתחזה שש. משחק אותה לא זוכר. לא קולט. ואגב:

  רק להמחיש לך על מה המדובר (בקשר למתחזים) ולמה אתה צריך לשאול אותי לפני:

  מפנה אותך כאן רצ"ב, לפוסט של תמריץ בעבר.

  שני תגובות רצופות. אחת מתחת לשניה. בשניהם אותו שם: "אל רום". כך בדיוק. ושניהם אייקון זהה.

  התגובה העליונה, מתחזה מניאק נתעב. וזו מתחתיו ממש, מזהירה אותו, שלי התגובה.

  הבן אדם, עשה את זה, בעליל, במפגיע, שכך אראה ואבין הדבר. שיהיה לי ברור הדבר. זה אדם, לא מבין מה יקרה לו. רב שוטים.

  לך כאן ללינק פוסט אצל תמריץ, ורק נצטט לפני 2 התגובות. תחילה המתחזה, מצטט:

  אל רום הגיב:

  19 בספטמבר 2020 ב- 07:11

  תמריץ,

  מתנת ראש השנה עבורך
  האם טראמפ יבחר מחליפה לרות בנדר בשבועות הקרובים

  והנה שלי ממש מתחתיו:

  אל רום הגיב:

  19 בספטמבר 2020 ב- 11:24

  רק יובהר פה:

  אותו "אל רום" מגיב לעי"ל. שמשאיר פה מתנות לתמריץ. לא " אל רום" האורגינלי פה. האייקון זהה. השם זהה. אני מציע לו, לייצר פה איזה ואריינט. כדאי לו מאוד.

  עד כאן הציטוטים/ הדבקות:

  לך כאן ללינק, ותיווכח במו עיניך. מזכיר שוב, התחתונה שלי, המתחזה עליונה:

  https://tamritz.wordpress.com/2020/09/15/לחכות-לתוצאות-האמת/

  נ.ב: בעצם, חבל על הזמן. אין לך RAM במוח לסיבוך כזה. יצאת מאיזה מערכון של הגשש החיוור יצאת. ומה פקינג אכפת לך, איפה אני מגיב ולמה ? הייתי זורק לך רמז, לפי ההפניה לעי"ל, בה מדובר באייקון זהה, ושם זהה, בעליל במפגיע, ומכאן היית מבין או אמור להבין, למה אני מגיב פה, ולא במקום אחר. אבל, איך נסביר לך זאת בעדינות ? אי אפשר למעשה. ואתה מתחיל למתוח החבל אגב עם ציניות מגוחכת. וזה מאיר באור אחר הרי, את התגובה "התמימה" שלך לעי"ל, כאילו, ביקשת רק להפנות לאודי מנור. לפוסט שלו. ואגב אורחא, בקטנה, הזכרת אותי. אבל, מכל השרשור פה, המרצעים יוצאים מן השק לאט לאט.

  תיזהר ממני. אל תגיב עלי יותר. ביקשת ממך גם להשאיר השם שלך. הרסמי. אתה הרי גיבור מקלדת בלתי נלאה.

  אל תגיב יותר עלי. או תשאיר השם שלך הרסמי. אפשר רק לשער בעליל, שתחטוף פתאום פיק ברכיים.

  אהבתי

 57. אני התייחסתי לטענתך לעמימות בעניני טאיואן שהרי כתבת, אצטט:
  "גם עם סין טאוויאן דימית כך, והמחשתי לך, כיצד ביידן כלל לא כזה, נהפוך הוא, הוא היה הראשון ששבר את המדיניות האמריקנית לגבי עמימות בקשר לטאוויאן נ' סין. ציטטתי לך אותו. אחר כך באה הכחשה שקופה, אבל, את דבריו הוא אמר."

  זו נאיביות גובלת בשטות ודלילות הבנה ממדרגה ראשונה מצדך רם אל רום. הרי לו ביידן היה עונה בלא רבתי, "לא נגן על טאיוואן" משמעות הדבר חד וחלק לא, וומתן גושפנקא ל סין להמשיך בפעילות עוינת, אבל לומר כן זה חסר משמעות כי זה לא בהכרח יגובה זה גם יכול להיות מהפה לחוץ, כן רפה. ה"כן נגן" על טאיוואן יכול להיות סתם מילים בעלמא. ביחוד לאחר הפיאסקו של אפגניסטן איזה ברירה יש לליצן?. חוץ מזה איפה יש עמימות האמריקאים מאז ומעולם טוענים שיגנו.

  ביידן וקמילה האריס אוט, בחירות אמצע הקדנצייה בדיוק בעוד שנה ברגע זה מהיום יהוו מהפך, ישן מפני חדש תוציאו.

  אהבתי

 58. תמריץ,

  כתבת "מלבד בתקיפות סייבר חסרות משמעות שמקבלות תגובת סייבר מהירה וכואבת מצד אירן כפי שאירע בחשיפת האתר אטרף."

  אם זו היכולת האירנית, אז אין לנו מה לפחד.
  לפי מה שקראתי מדובר בחוות שרתים לא מוגנים שקבלו אזהרה מרשות הסייבר הלאומית שהם חשופים, ולא עשו כלום בנידון.
  ואני לא בטוח בכלל שמדובר ב"אירנים", בהחלט יתכן שמדובר בהאקר זב חוטם שרצה לעשות כמה דולרים\ביטקוינים (אולי אפילו הצליח לו)

  אהבתי

 59. שש (הירוק כהה, סין טאווייאן),

  אולי תסביר לנו אם אתה אותו "שש" לעי"ל שהתגבבתי איתו, והתכסחתי איתו.

  אולי מישהוא אחר. אתה סתם בקונטקסט הזה בחרת ב- "שש" ?

  להבלות רוח שלך על סין וכדומה וביידן, בטח לא נתייחס פה. המתת חסד לא תועיל למפגר כמוך.

  אם היית רוצה באמת להבין ולהתגבב איתי, היית עושה זאת בדרך אחרת. לא היית בוחר בשם הזה "שש" בקונטקסט כזה.

  אתה דומה להרבה עכברושים כאן. יודעים, שאין להם סיכוי. ולכן, בוחרים מראש, בדרכים אלימות ופרובוקטביות, שלא אגיב לענין כלל. אל תדאג, אתה "חברה טובה" בצד הנכון.

  עכשיו, או שתפסיק להגיב עלי. או שתשאיר השם שלך המלא. ובשלב ראשון, תזדהה, האם אתה אותו "שש" אם לאיו.

  ואם שום אפשרות, תפסיק להגיב עלי פה. ראה הוזהרת.

  אהבתי

 60. אוף טופיק,
  סיפור של תומר פרסיקו על נחישות של האופוזיציה שהפכה למשילות של הקואליציה.

  (למרות שבניגוד לטענת פרסיקו – אני אישית, שנוהגת לאכול *גם* אוכל כשר, איני מבינה איך שינוי זה ישפיע על חיי. לטוב או לרע. אבל סיפור המאבק שלהם, שלא דרך הפגנות קונונציונליות, מעניין).

  https://7minim.wordpress.com/2021/11/09/alt_kosher/

  תחילת הפוסט:
  " רפורמת הכשרות – כרוניקה של מאבק אזרחי מוצלח

  יש לי חוב מהשבוע שעבר: חגיגת הניצחון של העברת רפורמת הכשרות.
  הסיפור הזה משמח לא רק מפני שמדובר בשיפור ממשי בחיי האזרחים (לא רק בחיי אלה ששומרים כשרות, כי כל מי שנהנה ממלונות או רוצה לאכול במסעדות בשבת או קונה מוצרי מזון ביבוא – ירוויח), ולא רק מפני שהוא מהווה עוד צעד בפירוק אחיזת החנק שיש לרבנות הראשית על מימדים שונים בחיינו כאן, ואפילו לא רק מפני שהוא בפועל ישפר את שירותי הכשרות במדינה. הסיפור הזה משמח מפני שהוא סופו הטוב של מאבק אזרחי ארוך, נחוש ומוצלח.

  ראו את התאריך על המודעה מימין. צהרי יום ירושלמי קריר לפני תשע שנים. 2.11.2012, קפה 'קרוסלה'. תחילתו של אותו מאבק. אני באתי רק כדי לומר כמה מילים על דת ומדינה, ובמקום כבר היתה מצבת הפעילים שתוביל את המאבק בשנים הבאות: …."

  אהבתי

 61. שש – שלמה שוהם

  לתשומת לבך רם אל רום

  סעיף 428 לחוק העונשין מדבר על "סחיטה באיומים" הינה הוא כלשונו:

  "המאיים על אדם בכתב, בעל פה או בהתנהגות, בפגיעה שלא כדין בגופו או בגוף אדם אחר, בחירותם, ברכושם, בפרנסתם, בשמם הטוב או בצנעת הפרט שלהם, או מאיים על אדם לפרסם או להימנע מפרסם דבר הנוגע לו או לאדם אחר, או מטיל אימה על אדם בדרך אחרת, הכל כדי להניע את האדם לעשות מעשה או להימנע ממעשה שהוא רשאי לעשותו, דינו – מאסר שבע שנים; נעשו המעשה או המחדל מפני איום או הטלת אימה כאמור או במהלכם, דינו – מאסר תשע שנים.

  ראה הוזהרת

  אהבתי

 62. כן שש,

  בטח באת ללמד אותי משפטים.

  עכשיו שוב, תזדהה בשמך המלא. או שתחדל להגיב פה עלי.

  וכן מאיים עליך:

  חדל להגיב עלי. ואם תמשיך, אתה לא קולט מה שיקרה לך. לא תאמין איפה תמצא עצמך. זה אולי ייקח קצת זמן. אבל זה יבוא.

  ראה הוזהרת, בפעם האחרונה.

  אהבתי

 63. קמיליה,
  תנוח דעתך.
  "אחיזת החנק שיש לרבנות הראשית על חיינו" תשאר כשהייתה.
  כלומר מי שקודם הרגיש לפות באחיזת חנק – ימשיך להרגיש כך. ומי שלא חש בכך – ימשיך גם הוא להרגיש כמקודם.

  Liked by 1 person

 64. משה הנגב משמעותי הרבה יותר משייח ג'ראח. ענין שייח ג'ראח מקומם אבל די שולי בתמונה הכללית. לעומת זאת, כפי שכבר ציינתי בעבר, המצב בנגב מהווה איום קיומי על ישראל. הבדואים הם א. אזרחי ישראל ב. לא יהודים ו-ג. מתרבים בקצב מטורף. אם המצב לא יטופל הרוב היהודי בארץ בסכנה, וזאת לפני שדיברנו על עניינים כלכליים (כי כולם צורכים קצבאות ביטוח לאומי, בריאות וכו') חברתיים, בטחון פנים וכיו"ב.

  הנגב והמגזר הבדואי הם שני נושאים שהוזנחו במשך עשרות שנים ע"י ממשלות ישראל והמצב מתפוצץ לנו בפנים. יש כאן צורך בשילוב של יד קשה כנגד פשיעה – קלה כחמורה – כמו גם עצירת כל נושא הפוליגמיה ושאר צרות. במקביל צריך *לקדם* את הבדואים, עד כמה שהדבר ניתן, ולשפר את ההשכלה, העבודה וכיו"ב. מאחר והם אזרחים, ושלילת אזרחות לא אפשרית בלי להפוך הלכה למעשה למדינת אפרטהייד, הדרך היחידה להילחם בריבוי הלא טבעי שלהם הוא לקדם אותם. תמריץ כבר הראה שיש לא מעט מדינות ערביות ו/או מוסלמיות בהן קצב הילודה ירד. אין סיבה שלא נצליח להגיע למצב דומה גם עם המגזר הזה.

  אהבתי

 65. amehaye,
  בכסף שאתם שופכים על הבדווים הם יוכלו לייבא לעצמם נשים מאוקראינה במקום מעזה. בדור הבא יהיו לנו קוזקים שהידים. אחלה ממשלה

  אהבתי

 66. אל רום,
  זה החוק המתאים
  אִם בַּמַּחְתֶּרֶת יִמָּצֵא הַגַּנָּב וְהֻכָּה וָמֵת אֵין לוֹ דָּמִים. אִם זָרְחָה הַשֶּׁמֶשׁ עָלָיו דָּמִים לוֹ" (שמות כב')

  אהבתי

 67. יעני מה חייל זקן….לא חוק העונשין, אלא, אללה של איזה שריעה איראנית בסגנון הא ? טוב שלא הבאת איזה "דעת מלומדים" כפי הרגלך בקודש הא ?

  הפעם הגדלת לעשות, והפגנת מקוריות. מה נאמר, מה נוסיף עליך ?

  זוהי הבעיה, היית צריך לספר את זה לששי גז העורך דין שלו, וזה האחרון, היה מבין, כמה הוא לא קולט איפה הוא חי. הוא תמיד חשב שהוא איזה עורך דין כריש. אבל, רק היית מציג לו מסכת טיעוניך, היה מבין, שהקליבר שלו, מה זה קטן.

  אהבתי

 68. מה שכן מענין, זה הוידוי של הנאשם בבית המשפט, אפרופו ספר שמות לעי"ל.

  נצטט:

  אני רוצה להביע את צערי העמוק על לקיחת חיים של אדם. אני לא איש מאמין, אך רק אלוהים או הגורל יכול לקחת חיים של בן אדם. בחיים לא האמנתי שאעמוד פה במצב של (הנאשם מתרגש,) במצב שאני אהיה נאשם בלקיחת חיים של אדם. טיפלתי במשך 20שנים באנשים. אני מציל אנשים, אני מחייה אנשים, אני מעודד אנשים… כשהבן שלי נהרג, החלטתי שאם יש בשביל מי ובשביל מה, ממשיכים לחיות. פשוט, לקחת את המשפחה שלי, להרים אותם, לעודד אותם ולעזור לכל מי שרוצה ולכל מי שיכול. אני מתנדב בכמה מקומות, אני חושב שזה נחוץ, אני חושב שזה צורך. הלוואי שהיו הרבה אנשים כאלה ויש אנשים כאלה שמתנדבים ועושים דברים. אני מבקש מבית המשפט להתחשב ברקע, בהיסטוריה, ביכולות, להשתמש ביכולות שלי לעשות טוב ומה שבית המשפט יחליט, אין לי מה להגיד. מעבר לזה, שאם
  אפשר להתחשב. תודה"

  עד כאן הציטוט:

  מעבר לכנות ואצילות הנפש. שימו לב איך הגדיר זאת:

  אני לא איש מאמין. אבל, רק הגורל או האלוהים יכולים לקחת חיים.

  והרי הוא לא איש מאמין.

  זוהי באמת המחשה יפה, למה ניתוח המציאות עוגן על פסיכואנליזה, יותר מאשר נראות ברורה ועובדתית.

  להתראות

  אהבתי

 69. זקן פסיכופט, הזהרתי אותך אין ספור פעמים, על תלמד אותי חוק ומשפט אני מאסטר אכזר על דעת עצמו
  חדל להגיב עלי. ואם תמשיך, אתה לא קולט מה שיקרה לך. לא תאמין איפה תמצא עצמך. זה אולי ייקח קצת זמן. אבל זה יבוא.
  ועוד זיבולים

  אהבתי

 70. לאל רום:
  הצטוט של החייל הזקן נלקח מהתנ"ך. זו לא שריעה אירנית.
  בנוסף החוק האמריקאי היום דומה לחוק מהתנ"ך אפילו יותר מקל על מי שיורה בגנבים. חוק התנ"ך אסר על הריגת הפורץ ביום. החוק האמריקאי מתיר זאת.

  Liked by 2 אנשים

 71. אל רום,
  הטקסט של שיף הוכתב לו על ידי ששי גז. הדבר היחיד שעליו הוא מצטער (וגם אני) הוא שלא דפק כדור בראש גם לשני האחרים

  אהבתי

 72. הזבל המתחזה אלי, ל- אל רום, הפונה לחייל הזקן לעי"ל:

  אל תחשוב שאתה מוגן מאחורי מסכים שפלים. כי אני אגיע אליך, ואשלוף אותך מן הביבים בהם אתה שרוי.

  אני אדע מי אתה. אתה לא תקלוט מה יקרה לך. זה יהיה מטורף לחלוטין.

  למותר יהא, מגוחך יהא, לבקש מעכברוש כמוך, להזדהות פה בשמו המלא והאמיתי.

  אנו עוד נראה, כמה אתה בחור אמיץ, כאשר תיפול לידיים שלי.

  אל תחשוב שאתה מוגן. אתה לא. בשום פנים צורה ואופן. הרבה שרצים הבינו זאת, אבל באיחור קטלני. ועכשיו, הם מסתובבים עם פיק ברכיים. שאלה של זמן. וכך גם אתה תחיה, עד אשר אגיע אליך.

  arn,

  אתה יודע, זה כבר פעם שניה איתך.

  בפעם הראשונה, ייחסת לי את כיבוש הונג קונג ( ממש צבאית) על ידי הסינים לא מזמן.

  בפעם הזו, אתה מסביר לי, שהתנך זה לא שריעה ?

  תגיד לי, אתה בהכרה ? לא מובן…..

  חייל זקן,

  אכן, התואר MRI או CT הולם אותך להפליא.

  אתה יודע שזה הוכתב לו על ידי ששי גז. אין ספק. אתה רואה בנסתרות. אתה גם מומחה לדברים כאלו לטענתך. הקרנות ואללה.

  או שאולי תואיל להסביר לנו איך אתה יודע זאת. ניתן לך צ'אנס הוגן בעצם.

  להתראות

  אהבתי

 73. לשוטה שמתחזה לאל רום ולשוטה שהוא אל רום:

  הונג קונג באמת נכבשה על ידי סין. להונג קונג אין צבא. כל תפקידי המפתח מונו משכבר על ידי הסינים. זה לא שונה ממשלת הבובות של וישי בצרפת במלחמת העולם השניה. מישהו רוצה לומר שהיא לא נכבשה? עשרות אלפים שוטרים מסין בבגדי משטרה הונג קונגים פטרלו ברחובות, אנשים עומדים לדין אם הם הולכים עם חולצה שכתוב עליה תחי הונג קונג. אם השתתפו בהפגנות עם עוד שני מליון איש לזכר הרוגי טיאנמן, אם שרו שירי תהילה להונג קונג, אם הלכו עם חולצה צהובה או שחורה צבע מזוהה עם התנועה הדמוקרטית, כל הנבחרים הדמוקרטים לאספה המכוננת שהשיגו בבחירות רוב מושלם בבחירות דמוקטיות נפסלו מתפקידם בטענה שהם לא נשבעו בכנות או שדעתם לא הולמת את חוק הביטחון הלאומי. העיתונים מפורקים וכספם מוחרם, אמנסטי עזב, איגודים מקצועיים מוצאים מחוץ לחוק ומנהיגיהם נעצרים, אז בסדר הונג קונג לא נכבשה, היא שוחררה כמו שצ'כוסלובקיה שוחררה ב 68. והכל נעשה בחסות החוק על ידי בית המשפט והשופטים והפרקליטים…

  יכול להיות שאתה מאסטר בחוק אבל לא מציאותי,

  Liked by 2 אנשים

 74. פוקסי,

  חזרת אכן. וממשיך לשחק אותה גיבור גדול מאחורי מסכים שפלים ואנונימיים. אבל, נעלמת לתקופה. ואני יודע היטב למה נעלמת. חזרת לפה, להביע עלק, שאתה לא חי בפיק ברכיים כפי שכתבתי לעי"ל . אבל, אתה רועד מפחד רב כסילים.

  ושנביע בכלל, אפילו במה שכתבת, כמה אתה פרזיט שוטה, ומאיפה לקחת ( איך לא ? ממני) ולמה נכנסת כך ( כתבתי ל- ARN לעי"ל פעם שניה, והראשונה סין טאוויאן).

  אז נצטט מה כתבתי לו ל- ARN בפוסט קודם על כך, ונביע איזה פרזיט פסיכופט אתה, שלא תיבנה כהוא זה מכלום:

  נצטט:

  arn,

  איפה כתבתי שהסינים כבשו את הונג קונג ? כתבתי אכן על הבריטים בכלל…..

  ובכלל, אם אתה מייחס לי בכלל מחשבה כזו, שכך אחשוב ואכתוב, משהו יסודי פגום בקריאה שלך, בשיפוט שלך. אללה במה….

  תתעשת.

  ועוד מצטט:

  למי שלא מודע או מבין לגבי מה שכתבתי, על השתלטות הסינים על הונג קונג, וחוקי הביטחון הלאומי שם וכו… אז כאן בויקיפדיה:

  https://bit.ly/3ANSH3J

  זה דבר שעורר סערה בכל העולם, בארה"ב וכו….

  ועוד:

  וכאן לויקיפדיה בעברית לכל המעונין בעברית:

  https://bit.ly/3DQDAZi

  עד כאן הציטוטים:

  הכלב השוטה הזה, לא רק נכנס לכאן, בכוונת מכוון, עם השם השני שלי באינטרנט ( משמע: פוקסי, יותר בעבר הרחוק, מאשר כיום אגב). אלא:

  בעליל לקח משם זאת, ויודע היטב זאת.

  עכשיו, אם יש אדם, עם מינימום של אלוהים בלב. יודע היטב מה עושים לאדם כזה.

  וזה מה שייעשה לו.

  כאן לפוסט של תמריץ כאמור הונג קונג סין, תקראו ההתגבבות ביני לבין ARN כאמור.

  https://tamritz.wordpress.com/2021/10/17/כשסין-תכבוש-את-טאיוואן/

  על כך, הזהרתי את אותו פוקסי, לא להגיב עלי. הוא המשיך והמשיך וממשיך.

  לא יהיו עוד אזהרות. בטח ובטח לא הקדמות מיותרות, בבוא היום.

  הוא הביא זאת על עצמו.

  אהבתי

 75. ושוב אזהרה שתהא ברורה פוקסי:

  אל תגיב עלי פה.

  ובעצם, אתה יכול להיות מוזהר עוד ועוד, כך או כך, גורלך נחרץ.

  אפילו תפסיק לגמרי להגיב. אפילו תנסה עלק לפרגן עם מסטר בחוק ומשפט מחד, ומאידך, הונג קונג ואללה. לא יעלה ולא יוריד, גורלך נחרץ. אני לא יניח לך להסתובב חופשי. אם אתה מסתובב חופשי, אני עצמי בתוך הקבר. זה לא יקרה. היה סמוך ובטוח בדבר.

  אהבתי

 76. לכל המעונין, הודעת משרד המשפטים, בקשר להגשת כתב אישום נגד חבר הכנסת חיים כץ:

  נצטט כאן ההודעה כולה:

  "כתב אישום הוגש נגד חבר הכנסת חיים כץ | פרקליטות המדינה"

  " היועץ המשפטי לממשלה , ד"ר אביחי מנדלבליט, הגיש לבית משפט השלום בראשון לציון כתב אישום נגד חבר הכנסת חיים כץ. חה"כ כץ הודיע ליושב ראש הכנסת וליושב ראש ועדת הכנסת שאין בכוונתו לבקש חסינות מפני העמדה לדין פלילי. כתב האישום הוגש במסגרת הסדר טיעון, לפיו חה"כ כץ יודה ויורשע בכתב האישום שהוגש, והצדדים יעתרו במשותף לכך שייגזר על חה"כ כץ עונש של מאסר על תנאי וקנס כספי.

  כתב האישום שהוגש מייחס לחה"כ כץ עבירה של קשירת קשר להשגת מטרה כשרה באמצעים פסולים לפי סעיף 500(8) לחוק העונשין. על פי כתב האישום, חה"כ כץ, אשר עמד באותה עת בראש ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של כנסת ישראל, זימן לוועדה את סוחר שוק ההון מוטי בן-ארי כמומחה, לשם קידום הצעת חוק בתחום פירעון אג"ח בחברות בקשיים. חה"כ כץ לא גילה לחברי הוועדה מידע אודות קשריו האישיים והכלכליים עם בן-ארי ואודות האינטרס הכלכלי של בן-ארי בקידום החוק.

  לפני כשנתיים החליט היועץ המשפטי לממשלה להגיש נגד חה"כ כץ כתב אישום בשל קשריו עם אותו סוחר שוק הון בגין עבירת מרמה והפרת אמונים לפי סעיף 284 לחוק העונשין, אך כנסת ישראל קבעה כי עומדת לח"כ כץ חסינות בפני העמדה לדין פלילי. לאחר מכן, התקיים שיח עם באי כוחו של חה"כ כץ, במסגרתו נשמעו פעם נוספת טענותיהם ביחס לתשתית העובדתית והמשפטית, ואף במסגרת זו הובאו נתונים נוספים, ולאחר שקילת מכלול החומר הרלוונטי לעניין נמצא כי נכון לשנות את עובדות כתב האישום ואת סעיף העבירה שאלה מגבשות, במסגרת הסדר טיעון, לנוסח כתב האישום שהוגש היום. בנוסף לכך הוחלט כי תיק חקירה אחר בו נחקר חה"כ כץ כחשוד באי-תשלום מס כדין, נגנז בשל שיקולים ראייתיים.

  תיק החקירה והגשת כתב האישום טופלו ע"י עו"ד חנה קורין ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה. "

  כאן:

  https://www.gov.il/he/departments/news/10-11-2021-02

  אהבתי

 77. הכתבים הצבאיים בישראל זו חבורה של אפסים שמתחרה בכתבי המשפט על תואר המדברר המצטיין. כמקובל במקומותינו מתחת לכל תחתית של חבית זבל יש עוד תחתית.
  בוקר של אלופים: הפרשן הצבאי יואב לימור שותף של בכירי צה"ל לשעבר בחברה שעשתה עסקים עם משרד הביטחון
  https://www.ha-makom.co.il/post-sharon-limor-partner/

  אהבתי

 78. הסיכויים הם בערך פיפטי פיפטי, כמו תמיד באמריקה מדי ארבע שנים.

  יש בדרך קבע תנועת מטולטלת בפוליטיקה האמריקאית. בדמוקרטיות מקובל להעביר ביקורת על המשטר, ובתקופה בה האינטרנט מאפשר זאת בקלות רבה יותר הנטייה חזקה יותר. קל להעביר ביקורת מאשר ליצור. אפשר לראות את זה בתגובות הביקורתיות בבלוג הזה, בישיבות בעבודה וכדומה. קל יותר להצביע על חוסר שביעות רצון, שהרי ברוב ההחלטות הפוליטיות יש פשרות. לכן תנועת המטולטלת נהיית קיצונית יותר. ביידן סופג ביקורת כבדה על התייחסותו למהגרים למרות שבפועל אין הרבה מה לעשות בנידון. הדרישות לצעדים רכים נגד המהגרים מהתקופה שהדמוקרטים היו באופוזיציה עודדו הגירה ממדינות שהיו במצב כלכלי קשה שממילא ארה"ב היתה עוינת כלפיהם בשל משטר דיקטטורי או סחר סמים.
  הקורונה תתגבר בחורף, המגעים עם אירן לא יובילו להישגים, קשה לראות את הדמוקרטים מבצעים צעדים צבאיים שיאחדו את המדינה. מפלה בבחירות בנובמבר 2022 תחזק את הרפובליקנים. טראמפ יחזור לאחר הבחירות לייצר מהומות מתוקשרות, זה כיום מחליף את העניין בספורט. אסונות של מזג אוויר, חורף קשה טייפונים יוסיפו לביקורת, מתח עם רוסיה בשל לחצים שלה על אירופה ע"י הפרעה לאספקת גז בחורף. אינפלציה גבוהה בארה"ב עלית מחירי הדלק.

  כל אלו נותנים לרפובליקנים הרבה יותר מאשר פיפטי פיפטי.

  מצד שני יהיו לדמוקרטים מספר שנים לבצע הפיכת חצר ולהביא מועמדים צעירים ומבטיחים עם הבטחות חדשות.
  מאחר שטהרת המידות היא המפתח לנבואה, אין הדור שלנו זכאי לה והכל יתכן בשלוש השנים הקרובות.

  אהבתי

 79. פוסט מעניין של אודי מנור, ותגובות מעניינות.
  על נושא שדנו בו לא מעט בפוסט זה.

  http://udimanor.blogspot.com/2021/11/blog-post_9.html?m=1

  חלקו המסיים של הפוסט + תחילת התגובות אליו:
  ————————————————————————-
  " …. מכאן שחילוניותי היהודית היא שילוב של היותי אדם שהתפתח בתהליך האבולוציוני הביולוגי ברבע מליון השנים האחרונות שתרבותו היא 'יהודית' כפי שהתפתחה ב-3500 השנים האחרונות.

  כיהודי חילוני אני מרגיש חופשי לחלוטין לדון למשל באופן המיוחד בו בראה התרבות הזו, תרבות אנושית אחת מרבות מאד (כ-8000 נכון לעכשיו, העושות שימוש בכ-7400 שפות), את מושג האלוהים.

  כחילוני למדתי למשל מהגדול קאסוטו (משה) שהפסוק 'בראשית ברא אלוהים את השמים והארץ', או פסוק כמו זה המופיע בספר ישעיהו 'בורא אור ויוצר חושך', מבטאים ביקורת חריפה של מה שניתן לכנות לצורך הדיון בשם הלא מדוייק מבחינה היסטורית 'היהודים הראשונים', שהתקוממו כנגד תפיסת עולם רווחת בעולם בו הם חיו, מסופוטמיה, לפיה העולם בנוי ממאבק תמידי בין כוחות אור לכוחות חושך, בין טוב לרע מבלי שהטוב עדיף על הרע אלא בכוחו ולהפך.

  במקום זאת הציעו 'היהודים הראשונים' תמונת עולם לפיה יש בורא עולם העומד מעל לטוב ולרע ולכן קובע נקודת ייחוס הן למוסר של טבע והן למוסר של אדם.

  המצאת האלוהים המסויים הזה על ידי היהודים – ואם זה לא ברור, בני אדם בראו את אלוהים ולא להפך, וכך חושב חילוני, וזו עוד הדגמה שלא על דרך השלילה – היא בסיס בסיסי הבסיסים של התרבות היהודית ב3500 השנים האחרונות.

  הרעיון הזה, רעיון יסוד בתפיסה החילונית, שהאדם ברא את אלוהים (ואם זה לא ברור בני אדם שונים בראו תפיסות שונות ומנוגדות של אלוהים), הוא גם נקודת ייחוס לויכוח שאני יכול לנהל בבטחון מלא כחילוני, כנגד זרמים או כתות ואף מוטציות ביהדות, שלמרות שהם רואים עצמם ונתפסים על ידי בורים ועמי ארצות כהמשך היהדות 'האותנטית' וכמבטאיה האולטימטיביים, הם למעשה לא יהודים מהבחינה המרכזית והקובעת הזו.

  וכל אלו דוגמיות קטנות לעולם שלם של אמונה חילונית המתקיימת ומתממשת במושגים יהודיים. עולם הרעיונות שחלקו הקטן מכונס במעט הספרים שעומדים דומם כאן לצידי, עצום בהיקפו ועשיר באפשרויותיו.
  ב- 8:11
  10 תגובות:

  אורי הייטנריום שלישי, 09 נובמבר, 2021
  Udi Manor אני מעריך את ההגדרה שלך וגם מסכים עם הרוח הכללית שלה. איני חושב שזו הגדרה פוזיטיבית שמהווה מכנה משותף למגדירים עצמם חילוני. ואם תיקח מאה אנשים שמוגדרים חילונים, תיווכח בכך, שהמשותף היחיד המגדיר אותם הוא מה הם לא. לכן, למשל, בניגוד לזרם הרפורמי החילונים אינם זרם. באופן כללי, אני מזדהה עם ההגדרה "אני יהודי בארץ ישראל". אני מרחיב אותה לאני יהודי ציוני ישראלי בארץ ישראל. אני קרוב יותר לדתיים האורתודוכסים חבריי לבית המדרש הפלורליסטי המעורב "מעגלים" ולדתיים האורתודוכסים המלמדים ולומדים במדרשת השילוב נטור, המעורבת, שאני היו"ר שלה, או הדתיים אורתודוכסים שמתיישבים ביישוב המעורב רמת טראמפ שאני חבר בהנהלה שלו, מאשר לחילונים שחוגגים את האלווין, כולל בקיבוץ שלי (וגאה בכך, שבעקבות חגיגת ההאלווין באורטל בשבוע שעבר, העברתי החלטה בפורום חינוך שאני היו"ר שלו – שבאורטל אנו חוגגים רק את חגי ישראל). באופן כללי, אני שואף לראות את היהדות הישראלית כאוטוסטרדה רחבה ורבת נתיבים, ולא כשבילי עזים צרים (שביל העזים האורתודוכסי, שביל העזים הרפורמי וכו'). באוטוסטרדה הזאת אני חש חופשי לזפזפ בין הנתיבים השונים כיהודי בן חורין ומשוחרר מתגיות. אני יהודי מסורתי, אך המסורתיות שלי שונה משל רבים המוגדרים או מגדירים את עצמם מסורתיים. אך אם כבר לבחור הגדרה מן הספקטרום המקובל, אני קרוב יותר להגדרה "מסורתי". אך אני מעדיף להגדיר את עצמי כ"יהודי סתם". או כ"יהודי על-זרמי", כי אני מרגיש שיש בתוכי מן האורתודוכסיה הדתית-לאומית (לא החרדית), מן הזרם הרפורמי, מן הזרם הקונסרבטיבי, מן המסורתיות ומן החילוניות. ואני מעדיף להישאר כך, כדבורה המרחפת בין הפרחים השונים, יונקת מכולם ואני מקווה שגם מעשירה את כולם.

  השב

  אודי מנוריום שלישי, 09 נובמבר, 2021
  לצערי אתה צודק וכפי שכתבתי לידידי מתי חי שטען דברים דומים זה הפיך תיאורטית (עניין של חינוך) אבל ברור לי שזה לא יקרה. ולכן ההגדרה העצמית שלי תמשיך להיות 'יהודי מארץ ישראל'… ומתי אאלץ לצאת למתקפת הגנה? כשאתקל ביהודי שיסביר לי שאם אני יהודי אני חייב להיות דתי כי יהדות זה דת ודת זה מה שהוא חושב או מה שהרב שלו אמר לו שזה דת, מבלי שהוא והרב שלו יודעים כמובן שהשימוש במלה דת בהקשר הפולמוס הזה הנמשך כבר בערך 200 שנה הוא חידוש גמור כי יהודים כלל לא השתמשו עד לפני 200 שנה במושג דת כדי לדבר על מה שהם עושים, וחמור מכך – שהמלה 'דת' ב200 השנים האחרונות הוראתה ה פ ו כ ה לזו של המלה המקורית המופיעה במקורותינו… לך לא צריך להסביר את הדברים האלה. ואגב, זה מוביל אותי לאותה טענה שהפנית כלפי: וכמה אנשים אתה מכיר שמגדירים יהדות או מדברים על זהותם היהודית כמוך? בדיוק. מניין או פחות מכך …."

  אהבתי

 80. אני לא קונה את כל הגדרות החילוניות האלטרנטיביות.. יש בעיה לא פתורה. מי שלא מאמין באלוהים מוציא עצמו בפועל מהלאומיות היהודית. זה בעייתי מאוד אבל אני לא יודע איך זה יכול להיפתר. בינתיים זו בעיה קשה שגורמת דיסוננס קוגניטיבי רציני.

  Liked by 3 אנשים

 81. אוף טופיק: שכונת שמעון הצדיק: ערבים ימסרו בית לבעליו היהודים

  https://www.inn.co.il/news/531191

  "ההסדר, שלפני ימים אחדים קיבל תוקף של פסק דין חלוט בבית משפט השלום בירושלים, עשוי לשמש תקדים גם למשפחות ערביות נוספות. הוא נחשב מכה לרש"פ ולחמאס, שלוחצים מאוד על התושבים הערבים בשמעון הצדיק – שייח' ג'ראח, לא להגיע להבנות ולהסדרים עם הבעלים היהודים של הבתים במקום."

  סדק ראשון בחומה?

  אהבתי

 82. תמריץ,
  אם הוא מחויב במצוות (קרי בן לאמא יהודיה) אז הוא יהודי. זה שלמצוות שלו אין משמעות (ולפי הרב מיכאל אברהם גם לעברות שלו אין משמעות) כי הוא לא מאמין באלוהים לא הופך אותו ללא יהודי. יש לכך השלכה למשל לעניין נישואין וגירושין ולהעברת יוחסין לדורות הבאים. יהודי שלא מאמין יכול עדין לקדש אישה ולהפוך אותה לאשתו למרות שהוא לא מאמין. נכון שהוא לא יקיים בכך מצווה אבל הנישואין יחולו על כל ההשלכות שלהם. וכן להיפך אישה יכולה להתקדש לאיש למרות שהיא לא מאמינה. וכמובן אם הגבר יתן גט לאישה היא תהיה מגורשת. אצל נוכרי לעומת זאת נישואין לא חלים בין אם הוא מאמין ובין אם לאו.

  באחד הפוסטים נדרשתי לענין והגעתי למסקנה שהיות והתורה ניתנה לעם ישראל ישנו לעם ישראל קיום אונטולוגי הקודם לתורה. כך שמצד אחד התורה מגדירה מיהו יהודי (מי שנולד לאימא יהודיה) אך מצד שני עם ישראל מגדיר מהי התורה המחייבת אותו (תלמוד בבלי). ראה כאן:

  מסורת ואמונה

  Liked by 3 אנשים

 83. היום הייתי מחליף את המילה מסורתי במילה לאומי אבל בזמנו זה היה נראה לי הגיוני (זה אפשר לי להתחמק מגישות חילוניות לאומיות שאינן מקבלות את ההלכה כמסגרת ההיסטורית של עם ישראל).

  אהבתי

 84. לי.ד ולתמריץ,

  אני מעתיקה את התגובה שרק הרגע התפניתי לפרסם בבלוג של אודי מנור.
  התשובה של יהודיה – חילונית לטענותיכם.

  ##########
  כחילונית אתאיסטית, שיהדותה מהווה מרכיב משמעותי בזהותה, *איני* מתחברת עם שתי החלופות שהוצגו בפוסט, ומעונינת להציג חלופה שלישית.

  ברור שיהדותי *אינה* יכולה להיות קשורה לאמונה כלשהי באלוהים, אך היא גם לא נולדה מהתעמקות בעולם תרבותי – רעיוני.
  היא נולדה מהכרת מה של ההיסטוריה של העם היהודי יותר מאשר מהתעמקות פילוסופית בתרבות המחשבתית היהודית.

  לתפיסתי אני חלק אינטגרלי מהלאום / מהקבוצה האתנית / מהמשפחה המגה מגה מורחבת של העם היהודי.

  משפחה שיש בהיסטוריה שלה ובהווה, אלמנטים הראויים לכבוד ולגאווה. אך גם אלמנטים ומאפיינים מבישים, מגונים ואפילו מפחידים (כשחושבים על העתיד לבוא). כנראה כמו בכל משפחה.

  לדוגמא:
  – אני יכולה להתגאות בכך שאני נצר למאות דורות של אנשים שהתעקשו לשמור על יהדותם,ולא להתנצר,למרות כל הפיתויים הנובעים מהשתייכות לקבוצת הרוב, ולמרות כל המחירים המאוד מאוד כבדים הנובעים מהשתייכות לקבוצת מיעוט שנואה ומבוזה.
  לתפיסתי איני חלק מהעם הנבחר של אלוהים כלשהו, אלא חלק מעם שנבחר בהמוני הסלקציות אכזריות שעשו לו העמים שבקרבם ישב. סלקציות שעבר אותן והצליח לשרוד ולהתרבות.
  – אבל ברור לי, לצערי, שאני גם נצר לעם בעל נטייה כרונית להתפצל לקבוצות שעוינות זו את זו. ולעם הכולל תמיד *גם* קבוצות טהרניות אידיאולוגית, קיצוניות ופנאטיות. עם שלא הצליח להתאחד ולשתף פעולה אפילו מול הסכנות הקשות ביותר. משורפי אסמי המזון לפני חורבן הבית, ועד חוסר היכולת של לוחמי גטו ורשה, מא'יל ומאצ'י, ללחום יחד בנאצים ועוזריהם.

  חלק נוסף מתחושת השתייכותי לעם היהודי קשור לרתיעתי, שלא לאמר עוינותי הכבושה, לעמים אחרים. לעולם לא אצליח להדחיק את התנהגות העמים שרובם המכריע צפו בשואת העם היהודי, רק במאה שעברה, בהתלהבות ו/או באדישות מוחלטת. כלומר שגם המודעות לעמים לעמים להם איני משתייכת, ולעולם גם לא ארצה להשתייך, מחזקת את הכרתי בהיותי חלק מהעם היהודי. לטוב ולרע.

  Liked by 1 person

 85. אז אני לא מבין מה זו יהדות אצלך. איך יהדותי *אינה* יכולה להיות קשורה לאמונה כלשהי באלוהים? זה כמו להגיד שלבן לא בהחלט חייב להיות צבע לבן ושחור לא חייב להיות צבע. אז מה עושה אותך יהודיה? שאת שייכת למשפחה שהאמינה באלוהים?

  אהבתי

 86. בעצם אולי את צודקת, בעולם שבו גברים מחליטים שהם נשים ונכנסים לשרותי הנשים ומתלבשים בבגדי נשים ובית המשפט פוסק להם פצויים על שקראו להם הוא ולא היא אז לא מתווכחים על הגדרות

  Liked by 1 person

 87. לתפיסתי איני חלק מהעם הנבחר של אלוהים כלשהו, אלא חלק מעם שנבחר בהמוני הסלקציות אכזריות שעשו לו העמים שבקרבם ישב. סלקציות שעבר אותן והצליח לשרוד ולהתרבות.

  תפסת מרובה, לא תפסת כלום

  אהבתי

 88. דרור, י.ד. כתב "היות והתורה ניתנה לעם ישראל ישנו לעם ישראל קיום אונטולוגי הקודם לתורה". לאורך השנים עם ישראל – והשארית הנוכחית שלו, אנחנו היהודים (בני שבט יהודה / אזרחי ממלכת יהודה הקדומה) – קיימים בפני עצמנו. עם ישראל קיבל על עצמו את התורה, אבל לאורך השנים התקיימו במקביל גם אמונות אחרות – כדוגמת הבעל והאשרה – כמו גם חילונים / אתאיסטיים. אתה מוזמן להגדיר את עצמך דרך הדת, אני חילוני אתאיסט בן שבט יהודה.

  Liked by 1 person

 89. כדרכי אני מנסה להסתכל על הדברים דרך רעיון התמריץ. אם מאמינים שיש כוח עליון שמושך בחוטים ויש לו עניין שתממש את זהותך היהודית יש תמריץ רציני להישאר יהודי.

  אחרת כוח המשיכה ליהדות זה כוח מאוד חלש וגם בהשקפות הומניסטיות קוסמופוליטיות יש פיתוי חזק מאוד.

  Liked by 2 אנשים

 90. קמיליה,
  תחושת השתייכות לעם בגלל רתיעה מעמים אחרים היא הגדרה על דרך השלילה. אמונה באלוהים וברעיון העם הנבחר היא על דרך החיוב.
  אני חושב שאת מגזימה על יחסך אלינו כאל "עם בעל נטייה כרונית להתפצל לקבוצות שעוינות זו את זו. ולעם הכולל קבוצות טהרניות".
  אני מסכים שמדובר בעם מרדן וחושב (בניגוד לעמים אחרים), אבל צריך להבין שבעם ששרד אלפי שנים – יותר קל לחשוף את הבעיות, כי ברור שבתקופה כה ארוכה היו בעיות, פגמים וחסרונות. עמים אחרים הם צעירים בהרבה ולכן (חלקם) יכולים להציג "רק הצלחות".

  אמחייה,
  זה נכון שלאורך השנים התקיימו יהודים שהאמינו בבעל, או הקימו את הנצרות, או היו קראים, או האמינו במשיחותו של שבתאי צבי אחרי שהתאסלם, או אתאיסטיים כמו במקרה שלך. אבל הניסיון הארוך הזה מלמד שההגדרה "חילוני אתאיסט בן שבט יהודה" אינה ברת-קיימא במבחן הזמן.

  Liked by 1 person

 91. יאיר,

  "אבל הניסיון הארוך הזה מלמד שההגדרה "חילוני אתאיסט בן שבט יהודה" אינה ברת-קיימא במבחן הזמן."

  הנסיון הארוך הזה מתייחס לגולה, הוא לא כולל את הציונות ומדינת ישראל. סביר הניח שהוא לא כולל גם את תקופת מלכות ישראל בזמן המקרא. ה

  הפריביליגיה של להיות יהודי בישראל כיום זה שאפשר לשמר את הזהות היהודית גם כחילוני, למי שזה חשוב.

  Liked by 2 אנשים

 92. זאת בהחלט הפריביליגיה של להיות יהודי בישראל (ואני שמח עליה), אבל חלק משפיע מהיהודים החילונים חותר תחת הזהות הזאת ורוצה להפוך אותה לאוניברסלית. ולכן זה לא בר-קיימא

  אהבתי

 93. תמריץ,

  כתבת "אחרת כוח המשיכה ליהדות זה כוח מאוד חלש וגם בהשקפות הומניסטיות קוסמופוליטיות יש פיתוי חזק מאוד."

  דווקא היום יש תמריץ חזק מאד לרוב העולם, וקוראים לו חוק השבות.

  פעם חבר שעלה מאוקראינה אמר לי "לפני פתיחת השערים היו באוקראינה 2 מליון יהודים, חצי מליון עלו לארץ, היום יש באוקראינה 2 וחצי מליון יהודים …"

  Liked by 2 אנשים

 94. אולי אני צריך לדייק:
  יהודיות אתאיסטית אינה מצב לא בר-קיימא. היא יכולה להמשיך להתקיים.
  אלא שהיא זהות שתמשיך להתקיים בצילה של הזהות היהודית המאמינה. אם היא תתקיים לבדה היא תהפוך לברת-קיימא.

  אהבתי

 95. י.ד. כתב:
  "מה שקמיליה עושה זה להתנצל על כך שלמרות שמדובר במשפחה של אידיוטים היא עדיין נאמנה לה."
  ———————
  די קרוב, אבל לא לגמרי מדויק.
  אני מעריכה שיש במשפחה שלתוכה נולדתי, הרבה יותר אובר-חוכמים מאשר אידיוטים גמורים. (לדוגמא, אנשים שהאמינו בזמנו בקומוניזם וניסו לקדמו).

  העובדה שיש במשפחתי המגה – מורחבת *גם* כבשים שחורות, וגם כביסה מלוכלכת בארונות, אינה יכולה להצדיק בעיני ניסיון להתנכר לה.

  חשוב מכך, פחות מדובר בנאמנות (הנובעת מאיזושהי בחירה חופשית) מאשר בחוסר נכונות, ואפילו חוסר יכולת, להתכחש לשורשים שלי.

  ####################

  תמריץ כתב:
  " … אם מאמינים שיש כוח עליון שמושך בחוטים ויש לו עניין שתממש את זהותך היהודית יש תמריץ רציני להישאר יהודי. אחרת כוח המשיכה ליהדות זה כוח מאוד חלש וגם בהשקפות הומניסטיות קוסמופוליטיות יש פיתוי חזק מאוד."
  ————————–
  יתכן שאתה ממעיט בחשיבות הקשר ההיסטורי ותחושת ההמשכיות.
  אני נצר למה שחוו המשפחות היהודית של אבות אבותי ואמהות אמהותי.
  בזמנו ניסיתי לתחקר את סבי וסבתותי על משפחות המוצא שלהם. חלקם מאוד שמחו על ההזדמנות לספר את זכרונותיהם, ולרוב סיפרו דברים גם על בית הסבים והסבתות שלהם עצמם. מחלקם נאלצתי לנסות לשאוב בכוח כל פירורון מידע.
  אבל התחוור לי ש*כל* שורשי היו מוכנים לשלם מחירים משמעותיים בכדי להישאר יהודים. הם דבקו ביהדות גם כאשר אחוז אדיר מקהילות יהודיות שלמות במרכז אירופה בחרו בדרך הקלה יותר.

  כנצר שלהם – איני מוכנה לזרוק את מאמציהם לריק. ולפיכך גם מאוד חשוב לי שכל צאצאי ימשיכו את שרשרת הדורות. החשש מהתבוללותם הוא גם אחד הסיבות שבגללן איני מתפתה לחיות אתם בחו'ל מספר שנים.

  אני מודה בכך שכמעט בלתי אפשרי לשמר בחו'ל, לאורך מספר דורות, זהות ישראלית -עברית – חילונית. כנראה הרבה פחות קשה לשמר אמונות דתיות. אמונות שמטבען אינן קשורות לארץ מסוימת או לשפה מסוימת או להימצאות בקבוצת הרוב.
  אך מגבלה זו אינה תקפה לישראל, שבה (עדין?) רוב יהודי מוצק.

  (למרות שהכמות הגדולה של העולים מחבר העמים, שאינם מוכרים כיהודים, כן מעלה בי חששות מאפשרות נישואי תערובת של ילדי, ומהסיכון שיהיו לי גם נכדים לא יהודים. לפיכך אני כל כך תומכת באפשרות גיור ליהדות *גם* של חילונים שלא יקיימו את מצוות הדת).

  Liked by 1 person

 96. יאיר כתב:
  1. " …תחושת השתייכות לעם בגלל רתיעה מעמים אחרים היא הגדרה על דרך השלילה. אמונה באלוהים וברעיון העם הנבחר היא על דרך החיוב. …"
  ——————————-
  אני מודה ש*חלק* מרצוני להמשיך להשתייך לעם היהודי נובע *גם* מהגדרה על דרך השלילה.
  לתפיסתי גם זו אופציה לגיטימית.

  מאוד חשוב לי שצאצאי לא יבלעו בתוך עמים שנהנו לעשות מדי פעם פוגרומים ביהודים, שטבחו בהם בתקופות של מגפות, שגרשו אותם ממקומות מגוריהם וחמסו את רכושם ועוד ועוד.

  כיון שאני מאמינה שהאנטישמיות לא פסה מהעולם, אלא שרק ירדה (זמנית וחלקית) למחתרת, איני מסוגלת להשלים עם הרעיון שיהיה לי נכד, או נין, או בן נין – שירדוף אחרי יהודים.

  2. " … אני חושב שאת מגזימה על יחסך אלינו כאל "עם בעל נטייה כרונית להתפצל לקבוצות שעוינות זו את זו. ולעם הכולל קבוצות טהרניות …"
  ———————————-
  בהחלט יתכן שאני מגזימה.
  לא עסקתי כלל בהשוואה בין עמים, אלא רק בהסתכלות על ההיסטוריה של העם היהודי.

  לחרדתי, איני יכולה לפסול על הסף את האפשרות שנגיע למלחמות אחים.
  כשאני נזכרת באדמו'ר מסאטמר ושאר אוהדי עראפאת והאייתולות, בנועם חומסקי ושאר היהודים המקדמים את ה BDS ומתפללים לקיצה של מדינת הלאום היהודי, ועוד ועוד קבוצות יהודיות פנאטיות – החשש שלי רק הולך ומתגבר.
  האם השסעים בתוך העם היהודי בתקופתנו קטנים מההבדלים בין שבט יהודה לבין שבטי ישראל? או שקטנים מהשסעים בתוך העם בתקופת המרד ברומאים?
  איני משוכנעת בכך.

  אהבתי

 97. אני יכולה להתגאות בכך שאני נצר למאות דורות של אנשים שהתעקשו לשמור על יהדותם, ולא להתנצר

  40 דורות זה אלף שנים כך שלכל היותר את נצר ל60-70 דורות, לפני זה לא הייתה נצרות.

  נועם חומסקי ושאר היהודים המקדמים את ה BDS, זה ביטול ב 60 ואפילו ביטול במאה וביטול במאתיים

  אהבתי

 98. Street robberies have gotten so out of control in parts of the city that the LAPD has issued a “follow-home robberies” alert: If you’ve been out shopping, having dinner with friends, or grabbing a few beers with your buds, and a bad guy follows you home to steal your stuff? Stand aside and let him have it, Angelenos. “Cooperate and comply.”

  As reported by KABC-TV on Wednesday, robbery victims have been followed home from Melrose Avenue, the Jewelry District, nightclubs, and high-end restaurants, in particular. According to the alert, expensive jewelry, including watches and necklaces, and purses are popular targets. And cash, of course.
  As a result, said KABC, business on Melrose Avenue is down “30-something percent from 2019 numbers.”

  Victims have also been targeted based on the type of vehicle they are driving. LAPD said while multiple suspects have been identified and arrested, the crime spree continues, with robberies spreading into other neighboring cities, as well. As part of the alert, the police department issued a list of recommendations for members of the community to help keep them safe (and alive) amidst the increase in crime.

  Liked by 1 person

 99. אוף טופיק: למה אומרים שיש מחסור במכוניות (וגם בדברים נוספים) ועד שמקבלים מכונית יכולים לעבור 4 – 8 חודשים?
  רק עכשיו הזמנתי מכונית קיה פיקנטו. יש להם במלאי ואוכל לקבלה תוך שבועיים. אם אתעקש על צבע מסוים שאין להם במלאי אקבל אותה תוך חודש.

  אהבתי

 100. לקמיליה:
  המשפחה שלך לא יכולה להיות בת כמה מאות דורות. גם אם נניח שהיא באה מעם ישראל הקדום (לפני 3600 3800 שנה) זה אולי 100 דורות או קצת יותר.
  מאיפה את יודעת שאת נצר למשפחה יהודית עתיקה? אני מכיר את משפחתי רק 6 – 7 דורות אחורה לכל היותר. אולי את ממשפחה של מוסלמים או נוצרים שהתגיירו? אולי את משבט הכוזרים (שהתגייר לפני 1000 שנה ערך. 30 – 40 דורות)?
  אם את לא מאמינה באלוהים אז מה ההגיון של בני מש]פחתך לא להתנצר או להתאסלם כדי להמנע מרדיפות? להשאר בדת שלך לא נותן שום יתרון (כי הרי אינך מאמינה שאלוהים יגמול לך) והמרת הדת היתה חוסכת סבל ורדיפות.
  אינך מסוגלת להשלים עם כך שיהיה לך צאצא שירדוף יהודים. לדעתי רוב הסיכויים שגם אם צאצאיך ימירות את דתם – הם לא ירדפו יהודים. חוץ מזה צאצאיך לא ישאלו אותך מה להיות.

  אהבתי

 101. arn, דרור: להתנצר או להתאסלם גרוע מבחינתי אפילו יותר מלקיים את דת משה. כאתאיסט כל הדתות לא רלוונטיות עבורי. דת משה לפחות היא הדת הקשורה קשר הדוק בבני עמי, שהרי עם השנים יהדות הפכה מלאום לדת-לאום (ethno-religion). מי שממיר את דתו ליהדות הופך לחלק משבט יהודה, ז"א משנה במקביל את הלאום שלו. עם זאת אתאיסט שנולד לשבט יהודה נשאר בשבט יהודה.

  מבחינתי הסמן הקיצוני כאן הוא היטלר. את היטלר לא עניין אם אני מתנצר, מתאסלם או כל דבר אחר. מבחינתו ומבחינת אחרים יהדות נקבעת לפי הגנטיקה, כך שכל שאלת המרת הדת לא רלוונטית. אני שייך לשבט יהודה בין אם ארצה בכך ובין אם לא, ושום דבר שאעשה לא ישנה את זה.

  Liked by 1 person

 102. א. דרור כתב:
  " … 40 דורות זה אלף שנים כך שלכל היותר את נצר ל60-70 דורות, לפני זה לא הייתה נצרות."
  +
  arn כתב:
  " … המשפחה שלך לא יכולה להיות בת כמה מאות דורות. גם אם נניח שהיא באה מעם ישראל הקדום (לפני 3600 3800 שנה) זה אולי 100 דורות או קצת יותר.
  מאיפה את יודעת שאת נצר למשפחה יהודית עתיקה? אני מכיר את משפחתי רק 6 – 7 דורות אחורה לכל היותר. אולי את ממשפחה של מוסלמים או נוצרים שהתגיירו? אולי את משבט הכוזרים (שהתגייר לפני 1000 שנה ערך. 30 – 40 דורות)? …."
  —————————-
  מודה שהשתמשתי בחופשיות יתר, ועל דרך המליצה, בביטוי "מאות דורות".
  ההיכרות שלי עם שורשי משפחתי מגיעים, *לכל היותר, ובהתייחסות רק לחלק מאותם שורשים*, ל 5-6 דורות אחורה. (פרט לחשיפת רשומה, שכנראה מתייחסת לאחד מתוך כל אותם דורות קודמים, בבית הקברות היהודי העתיק של פראג). אבל למעשה אין לי מושג מה קרה קודם לכן.

  למרות זאת אני משערת, ללא כל ראיות מסייעות, שאף אחד מהם לא היה מוסלמי או נוצרי שבחר להתגייר . בנוסף, אני מניחה שאפילו לפני השתלטות הנצרות – היה קל יותר ונוח יותר להיות יווני או רומאי מאשר להיות יהודי. כלומר שכולנו צאצאי אנשים שהתעקשו לשחות בניגוד לכיוון הזרם.

  הראייה היחידה, שתומכת מעט בהשערה זו, היא שבכל חלקי משפחתי נמצאים המוני עקשנים מושבעים, המצטיינים בלהגיד "דווקא לא" כאשר מישהו מנסה ללחוץ עליהם לעשות משהו בניגוד לרצונם 😉

  ###################
  ב. arn הוסיף:
  " …. אינך מסוגלת להשלים עם כך שיהיה לך צאצא שירדוף יהודים. לדעתי רוב הסיכויים שגם אם צאצאיך ימירות את דתם – הם לא ירדפו יהודים. …"
  —————————
  איני בטוחה בכך. בעיקר אם יבחרו לחיות בארצות התרבות הנוצרית או המוסלמית (להבדיל מהתרבות הסינית, היפנית וכד').

  האנטישמיות בתרבויות המונותאיסטיות הללו טבועה אפילו בתוך השפות האירופיות ובפתגמים בהם משתמשים, בשירי וסיפורי הילדים ועוד. שפה אותה לומדים, ללא יכולת בקרה וסינון, כל בני השנה – שנתיים ואילך.
  מכאן גם אמונתי שהאנטישמיות רק ירדה, זמנית וחלקית, למחתרת. אך היא לא נעלמה ולא תעלם.

  #################

  ג. " …. חוץ מזה צאצאיך לא ישאלו אותך מה להיות."
  ———————–
  לצערי הכבד אני נאלצת להסכים לכל מילה.

  אהבתי

 103. עמחייה
  אתה עכשיו מדבר על לאומיות, כשאתה אומר שלהתנצר עבורך גרוע מלקיים את דת משה, אבל זה לא נעשה מרצון בתנאים שנוחים לך. זה נעשה תחת לחץ ואיום על משפחתך. אם אתה מתגורר בחו"ל אתה שייך ללאום הישן שלך רק לצורכי ביטחון, ילדיך כבר לא יהיו כאלו. אתה נאחז בלאום היהודי מתוך עקרון לא מתוך אמונה, אז מדוע שלא תחליף?

  אהבתי

 104. בינתיים בעיתון מעריב שני כותבים נכנסים בצה"ל ובמדינה על ההפקרות וזניחת הביטחון:

  השאלה שלי מה כן אפשר לעשות? להתחמש יותר? להפעיל צעדים בין לאומים ללחוץ על מצריים? ללא ספק מצריים עוברת כעת לשלב ב. אחרי שהיא קיבלה את סיני ואת תעלת סואץ היא מכוונת לישראל גופה, אחרת אי אפשר לחשוב מדוע היא קונה נחתות נושאות הליקופטרים ומצטיידת בכל כך הרבה טנקים. היא מדינה ענייה בסופו של דבר. לאחר שאירן בחסות החיזבלה ימטירו עלינו טילים מדוייקים המצרים יכנסו ויכבשו את המדינה. האם אתה רואה תסריט שונה? אחרת מדוע היא מוציאה כל כך הרבה כסף?
  תצרף לזה את הכתבות על התקוממות ערביי ישראל, על כמות הנשק שברשותם, חזרנו ל1948. במה זה שונה?

  יש להביא את עזה למצב של התמוטטות כלכלית כדי שהם יתחילו להגר משם לאירופה, ולאפשר להם לברוח משם, אפילו לספק להם אפשרות. כנ"ל לגבי הרשות הפלסטינית. לפעול להפלת המלוכה בירדן, כדי שתקום שם מדינה פלסטינית. להפיל את הרשות הפלסטינית כדי שתווצר שם מהומה וחלוקה.

  Liked by 1 person

 105. משה,
  האם גם היועץ המשפטי, הפרקליטות ובית המשפט העליון מאשרים את השינוי בפקודות או שהם סבורים שיש כאן פגיעה בעיקרון המידתיות?

  אהבתי

 106. במצב הנוכחי, לא ישנו פקודות מסוג זה ללא עיון מוקדם של פרקליט המדינה (שזה בעצם להתייעץ עם היועץ המשפטי לממשלה) או לכל הפחות עם הפרקליט הצבאי הראשי (שגם הוא כפוף בדרך זו או אחרת למסגרת ההוראות של היועץ).

  אהבתי

 107. תמריץ,

  היהדות היא דרך לאזרחות הישראלית (סוג של תמריץ להתגייר, או לחשוף שורשים יהודיים, דבר שלא היה קיים בעבר 🙂 )

  דרור,

  כתבת: "אתה נאחז בלאום היהודי מתוך עקרון לא מתוך אמונה, אז מדוע שלא תחליף?"

  כי לא מחליפים עקרונות כמו גרביים. כמו שלא מחליפים הורים, וכמו שלא מחליפים לאום.
  אגב, רוב הדתיים שהכרתי מאמינים בשם כי ההורים שלהם חינכו אותם להאמין. הם לא ראו התגלות בסנה בוער מימיהם.
  במה זה שונה מאתיאיסט שההורים שלו חינכו אותו שחשוב להשתייך ללאום היהודי שנולד לתוכו, גם אם הוא לא מקיים את כל המצוות?

  כתבת: "אחרת אי אפשר לחשוב מדוע היא (מצריים) קונה נחתות נושאות הליקופטרים ומצטיידת בכל כך הרבה טנקים."

  כי מצד אחד אתיופיה מאיימת לסכור את הנילוס, ומצד שני טורקיה ואחרים פועלים בלוב.
  כיום, ישראל היא האחרונה שבדאגותיהם. לא יודע מה יהיה בעתיד, אבל זה המצב היום.

  Liked by 3 אנשים

 108. אגב, לגבי אתיופיה מצריים והסכר על הנילוס, אני לא חושב שאנשים בישראל מעריכים את חשיבות הנושא למצריים.

  Liked by 1 person

 109. תמיד צריך לפקוח עין אבל עקרונית זה נראה דבר רחוק שמצרים תצא למלחמת השמדה נגד ישראל כי גם מצרים מדינה של פצצה אחת מבחינת התלות המוחלטת באזור די קטן על גדות הנילוס.

  אהבתי

 110. משה,

  הרי הענין מסווג בעיקרון. הוראות כאלו לא מתפרסמות. כך שקשה לנתח אותן משפטית ומבצעית לגמרי, בלי לקרוא תכל"ס הטקסט.

  אפילו בבג"צ הגדרות ( עזה) הוראות פתיחה באש, לא נדונו טקסטואלית בבג"צ. נצטט מן הבג"צ:

  " הוראות הפתיחה של כוחות הביטחון במרחב המכשול הביטחוני של רצועת עזה, הן מסווגות, ולא הוצגו לנו, כאמור, בשל התנגדות העותרים כי נעיין בהן, לצד קבלת הסברים רלבנטיים לגביהן במעמד צד אחד. זה המקום לציין כי, כפי שנמסר לנו, נוסח הוראות הפתיחה באש אושר על – ידי הפרקליט הצבאי הראשי, ועל ידי היועץ המשפטי לממשלה"

  עד כאן הציטוט:

  אז אפשר להניח כמובן, שגם הפרקליט הצבאי הראשי, גם היועמ"ש מעורבים וכו… הסיפור הרי יותר עקרוני בעזה היה בסיפור הגדר וכו….. לא דבר פשוט.

  כאן לבג"צ הגדר:

  https://bit.ly/320w6Fr

  להתראות

  אהבתי

 111. משה,
  פקודות/נוהלי פתיחה באש זה מסמך משפטי אמורפי. מה שקובע זו דוקטרינת הפעלת הכח בשטח. אם מפקד הגזרה מאפשר לאקדוחן לעמוד חצי מטר מעמדת צלף מה יועילו הנהלים? מעבר לכך, הפרסום על שינוי הנהלים הוא ספין שנועד לכבות את האש שהדליק מפקד אט"ל היוצא בדבריו על ואדי ערה (שמייצגים את הרוח הנושבת במטה הכללי).
  כוכבי הביתה!!!

  Liked by 3 אנשים

 112. אולי אוף טופיק,

  אבל אולי גם אנלוגיה, די מפחידה, להשלכות האפשריות של בעיות אקלימיות – סביבתיות שהולכות ומחריפות, ריבוי טבעי בקצב מסחרר שאינו בר קיימא ללא פלישה לשטחי אחרים, נחישות ואכזריות של ארגונים מוסלמים קיצוניים (כדוגמת אל קאידה ובוקו חראם / האחים המוסלמים), וחוסר הנכונות לשאת בתוצאות הלחימה של מדינות מערביות (כדוגמת צרפת והאיחוד האירופי / ישראל)

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: