מיתונים הם בעיה שנפתרה

אני קורא בימים אלו את ספרו החדש של סקוט סאמנר ״אשליית הכסף״ על הטעויות שהובילו לשפל הגדול ב-1929 ולמיתון הגדול ב-2008. הבנק המרכזי לא וידא שהתוצר הנומינלי יישאר בסכום קבוע. כלומר הוא נתן לערך הכולל הנומינלי של הפעילות במשק לצנוח, דבר שאסור היה לו לעשות. דבר זה בשליטתו כי הבנק המרכזי תמיד יכול לקנות עוד ועוד נכסים (אג״ח ממשלתי ואם זה לא מספיק אפילו אג״ח קונצרני ומניות) וכך לנפח מחירים. הדפיסו כסף, נפחו את מחירי הנכסים עד שמספיק כסף, אותה כמות כסף שמראש התחייבתם לה ושהשווקים ציפו לה, יתגלגל במשק, זו השורה התחתונה. אל תתנו לתמ״ג הנומינלי המודד פעילות כלכלית לצנוח פתאום.

המרשם עובד נפלא. הניבויים של שוטי האסכולה האוסטרית ודומיה מחד ושל שוטי הסוציאליזם מאידך על אפוקליפסה שתנער את השיטה מיסודה – התבדו.

חשוב להגיד: אין שליטה על התמ״ג הריאלי. גם אם כמות הכסף הפעיל במשק תישמר ייתכן שהיא תהיה שווה ריאלית הרבה פחות. למשל אם אסון טבע נורא יוביל לכך שפתאום יפסיקו לשאוב נפט, מחיריו יתייקרו וטריליון דולר של היום יהיו שווים הרבה פחות מטריליון דולר של אתמול, מבחינת כמות התדלוק שניתן לממן בהם. משברים ריאליים יכולים לקרות, אבל אין שום סיבה שמשברים נומינליים יקרו. כלומר משברים שמובילים לכך שכמות הכסף בשימוש תצנח. למשל מקרה שבו בעבר אנשים החליפו מטבעות, שטרות והעברות בנקאיות בשווי טריליון וחצי ולאחר מכן נפלה הפעילות הכלכלית והם עושים העברות בשווי טריליון ורבע בלבד. אסור שצניחה כזו תקרה וניתן לודא זאת באמצעות שימוש במדפסת הכסף כדי לפצות על כל מפולת.

תורתם של סאמנר ושל בעלי השקפות דומות שהצדיקו עצמן בעשור האחרון תהדהד לאורך דורות. אפשר לראות זאת כאחד ההישגים הגדולים של האנושות במאה ה-21, היא למדה את סוד הדפסת הכסף. לכאורה מה פשוט מזה? ובכל אופן החוכמה הפשוטה הזו היא ההבדל בין אבטלה של מיליונים, זעם ההמונים וחוסר יציבות לבין פרנסה בשפע ושגשוג. אפשר לראות מיתונים מהסוג של 2008 כבעיה שנפתרה. כמו האבעבועות השחורות זו בעיה שהאנושות הותירה מאחור.

31 תגובות על ״מיתונים הם בעיה שנפתרה״

 1. סקטור הגז הטבעי מוזנח, לא זוכה להשקעות כי נראה שעבר זמנו, כי הממשלות לא מעודדות וכי ההייפ הוא על האנרגיה הירוקה. אבל מה לעשות, עדיין צריך אותו.

  Liked by 1 person

 2. טוב תמריץ, מה זה בכלל מחיר ריאלי ? ריאלי נ' נומינלי ? אין ממש דבר כזה בכלכלה. מה שיש בכלכלה, זה מחיר טקטי ריאלי. כלומר, בהינתן אינטרוול זמן מסויים, אז מחיר יכול להיות מופרז, ביחס לנקודת בנצ'מרק מסויימת בתוך אינטרוול הזמן. אבל, מחיר ריאלי כשלעצמו, אין דבר כזה לנכסים. זה ענין סובייקטיבי לחלוטין.

  נניח, שבפרק זמן של חודש, מחיר של נכס, עלה חזק ביחס לנקודת זמן אפריורית של נניח חודשיים לפני. אבל, מחיר ריאלי ליבתי כשלעצמו אין דבר כזה. רק ביחס לאינטרוול זמן.

  והרי מה קרה בסאבפריים:

  חברות דירוג הפריזו בערך של אג"ח מגובות משכנתאות. אז מה קשור כל זה ? זה הטבע של שווקים, וטבע של כלכלה, שמחירים לא יכולים להיות ריאליים. אין דבר כזה. נניח אתה משקיע בעסק כלשהוא ממוקם בחנות, מתוך הנחה שבעתיד תהא רשת ארצית מצליחה. אז מה ריאלי בזה. לראות רשת ארצית מצליחה, שכרגע חנות נניח עם ציוד עלוב ? טבע הכלכלה, שאין דברים ריאליים כלל. אלא, ביחס נתון של פרק זמן רטרוספקטיבי או פרוספקטיבי ( עתיד, עבר).

  ואיך תדפיס כסף ? בלי הכרה ? כמה פעמים צריך להסביר זאת:

  כלכלה הינה סיזיפיות. תחרות. בשווקים בינלאומיים. יצירתיות. חדשנות. צמיחה. זוהי כלכלה. אם שווקים ומגזרים, מתרגלים שהכל נפתר באמצעות הזרמת כסף, בטח לכלכלה עצלנית ולא סיזיפית, אזי, אין תמריצים לתחרות. לצמיחה. לחדשנות וכדומה. ואז, אין גם אפשרות לעמוד בתחרות בינלאומית. מי שלא עומד בכל זה, לא ייצלח לכלום.

  להתראות

  Liked by 4 אנשים

 3. הטריק הזה של לייצר כסף יש מאין באקסלים ולקנות איתו נכסים באמת מרשים (וגם עמד יפה במבחן לחץ של הקורונה שנה שעברה), אבל כמה זמן אפשר למשוך אותו? איך יהיה ניתן לעשות דה-אסקלציה של התהליך הזה בצורה שלא תגרור אלימות לצד השני כשמפסיקים לתמוך בכלכלה בצורה של הדפסת כסף/קניית נכסים?

  כמו כן, מספק תמריצים גרועים לכלכלה, מהסוג של too big to fail… מענישים את הדורות הבאים שיצטרכו לספק ערך "ריאלי" למשחקים הנומינליים…

  Liked by 2 אנשים

 4. אוף טופיק,

  אולי מעט אקטואלי – לרגל יום החרמת האזכרות לרחבעם זאבי ז'ל. (*גם* בשל האשמות לאחר מותו, וגם כיון שתמיכתו בטרנספר נמצאת כיום מחוץ לגבולות הלגיטימיות).
  בעתיד ניתן יהיה להשוות את יחס בכירי המרכז – שמאל לאזכרות גנדי ליחסם לאזכרות שמעון פרס ועמוס עוז. אני מהמרת שיהיה מקום להאשימם בצביעות ובשימוש בקריטריונים כפולים (כי "זה לא אותו דבר").

  ברקע גם האשמה שהוטחה בעמוס עוז, לאחר מותו, ע'י ביתו גליה. והמחלוקת בבלוג זה למי / למה עלינו להאמין.
  אך גם כיון שבאיזשהו פוסט ישן על שמעון פרס אני עצמי האשמתי אותו ב"רדיפת שמלות" *כרונית*. טענה שלמיטב זכרוני תמריץ שלל על הסף כחסרת כל ביסוס. (הביסוס שלי הסתמך על "חברה טלפונית". סמכתי ב 100% על אזהרותיה לא להגיע למרכז פרס לשלום בשעות לא קונוונציונלית ו/או ללא ליווי צמוד, אך התחייבתי לא לפרסמן).

  במקרה הנוכחי – אין לי מושג האם עלי להאמין לדבריה העכשווים של קולט אביטל, או לשמועות שנפוצו בעבר על רומן מתמשך בין פרס לבינה ו/או לדליה איציק, או למוסכמה שכל אדם הוא בחזקת חף מפשע עד שלא הוכחה אשמתו מעבר לכל ספק סביר + שקיים משהו נלוז בהטחת האשמות באדם שכבר אינו מסוגל להגן על שמו הטוב.

  בכל מקרה, זו פיסת רכילות די עסיסית.
  אך גם נקודה לגנותה של קולט אביטל, שנמנעה עשרות שנים מלפרסם את מה ש(לטענתה) קרה לה, בניסיון להזהיר מפניו נשים אחרות. כשהנושא עדין היה רלוונטי.

  ###################################

  "חה"כ לשעבר ממפלגת העבודה סיפרה כי המקרה התרחש ב-1984, בראיון אצל ראש הממשלה דאז: "הוא הצמיד אותי פתאום לדלת וניסה לנשק אותי, רעדו לי הרגליים כשיצאתי"
  מעריב

  https://www.maariv.co.il/news/politics/Article-869189

  קולט אביטל, לשעבר חברת כנסת מטעם מפלגת העבודה, טענה בראיון שפורסם היום (חמישי) בעיתון "הארץ" כי ראש הממשלה והנשיא לשעבר, שמעון פרס, הטריד אותה מינית.על פי דברי אביטל בראיון, המקרה התרחש בשנת 1984, כששבה ארצה משליחות מטעם משרד החוץ בפריז, ופרס כיהן כראש הממשלה. היא הוזמנה לפגישה עם פרס כמועמדת לתפקיד יועצת התקשורת שלו.לדברי אביטל בראיון, בתום הפגישה קם פרס וליווה אותה אל הדלת, אך שם לא פתח את הדלת אלא ניסה לנשק את אביטל נגד רצונה: "הוא הצמיד אותי פתאום לדלת וניסה לנשק אותי. 'ירננו עלינו', נפלט לי במין אינסטינקט אירוני כשהדפתי אותו מעליי. הוא חזר למקומו, ואני הלכתי. רעדו לי הרגליים כשיצאתי משם, זה דחה אותי. חמש דקות קודם לכן הוא אמר לי שאני לא יכולה לעבוד איתו מפני שאני אישה, ומה יגידו. אז מה השתנה פתאום? מה קרה לך? במשך משהו כמו שנתיים אחרי האירוע הזה נמנעתי מלראות אותו".
  בהמשך הראיון סיפרה אביטל על תקרית נוספת שהתרחשה מוקדם יותר, בזמן שליחותה בפריז, כאשר על פי הנטען בכתבה, פרס, שהיה אז יו"ר האופוזיציה, התארח בעיר והזמין אותה לפגישה "בנסיבות ביטחוניות" בחדר המלון שלו, אך כשהגיעה הופתעה לגלות אותו בפיג'מה. לדבריה, הוא ניסה לכוון אותה אל מיטתו, אך היא התנגדה ויצאה מהחדר. בהמשך סיפרה על המקרה ליועצו של פרס דאז והשר לימים, יוסי ביילין: "אמרתי לו: 'בפעמים הבאות שפרס מגיע לפריז אני לא נשארת איתו לבד. אתה תהיה יחד איתי'".כשנשאלה בראיון מדוע על אף התקריות המתוארות, המשיכה לעבוד עם פרס בקריירה הפוליטית שלה, השיבה אביטל: "לא עלה בדעתי שהוא ינסה שוב. בתקופה ההיא אני די הערצתי אותו, גם מבחינת החשיבה, גם מבחינת הכישרונות, גם בשל היצירתיות שלו. הוא היה בשבילי מודל למדינאי ישראלי פתוח וחושב. מכיוון שליוויתי אותו מקרוב גם אחרי האירוע הזה, והוא לא ניסה אחרי הפעם ההיא בפריז, לא חשבתי שזה יחזור".
  כשנשאלה כיצד התייחס אליה פרס כאשר דרכיהם הצטלבו בשנים שלאחר שתי התקריות, השיבה: "יחס תועלתני. זאת אומרת, איפה שיכולתי לשרת אותו, בסדר גמור. הוא לא עזר לי בפריימריז, אבל הוא היה מטלפן אליי כשהוא היה צריך משהו. יום אחד הוא טלפן ואמר: 'את מכירה את ז'וזה סאראמאגו, אני צריך שתטלפני אליו'. הוא ניסה באופן אובססיבי לקדם פרס נובל לעמוס עוז, והוא היה צריך תמיכה. אז הוא היה מסוגל לדבר איתי נורא נחמד, 'דברי עם סאראמאגו, בלה בלה', ולמחרת הייתי עוברת לידו והוא כמעט לא הכיר אותי. זה היה פרס".

  Liked by 3 אנשים

 5. לא הבנתי. למה אי אפשר לתת לתמ"ג הנומינלי לצנוח?
  נניח שהתמ"ג הנומינלי היה צונח בעקבות הקורונה ב-50% מה היה קורה?
  למה להדפיס כסף ולנפח מחירים זה טוב?

  Liked by 1 person

 6. kb למה צריך להפסיק. כל עוד יש בנקים מרכזיים הם יכולים להדפיס עד הימים שבהם השמש תבלע את כדור הארץ.. לגבי הטו ביג טו פייל, להבנתי אפשר לטעון דווקא ההיפך. אפשר לתת לבנקים לקרוס כי הבנק המרכזי יוכל להדפיס מספיק כסף כדי שהפעילות הכלכלית תישמר.

  אהבתי

 7. אפשר להשתמש במילים נומינלי וריאלי בכל מיני הקשרים. בהקשר של תמ״ג הנומינלי זה פשוט כמות הכסף שעוברת בכל העסקאות במשק והריאלי הוא כאשר מקזזים עליה בכמות הכסף בשיעור השינוי במדד המחירים לצרכן. כלומר מנסים לקזז השפעת אינפלציה.

  Liked by 1 person

 8. תמריץ כפי שאמרו כאן אל רום, kb ואחרים, הדפסה ללא גבול מייצרת תמריצים שליליים. מי שמקבל קצבה לא יצא לעבוד, כפי שראינו ממש עכשיו בקורונה. הנכסים מתומחרים בצורה מעוותת לחלוטין, חברות זומבי פשוט מתגלגלות להן כי יום הדין מתרחק, יש בועות נכסים ועוד כהנה וכהנה מרעין בישין.

  הדפסת כסף גם לא פותרת בעיות ריאליות כדוגמת מחסור בנהגי משאיות או פקקים בתעלת סואץ ובנמלים. הדפסת כסף לא תייצר לך שבבים שחסרים כבר יותר משנה כי יש בעיות בשרשרת הייצור. וכו' וכו'.

  המצב הזה יתפוצץ בסופו של דבר. בסין כבר קלטו את זה והתחילו לצנן את הבועה. השאלה היא מתי המערב יתעשת.

  אהבתי

 9. את הסיפור על צינון הבועה בסין מספרים כבר 15 שנה. כל מי שבנה על-זה הפסיד את התחתונים.

  המחשבה שיש איזשהו פתרון של קסם בדמות הדפסת כסף ושמעכשיו "מיתונים (נומינליים או ריאליים) הם בעיה שנפתרה" מזכיר את מי שחשב שכל המחלות הזיהומיות נפתרו ברגע מציאת הפנצילין. מאז, כמות האנטיביוטיקה שנדרשת לרפא דלקת הוכפלה פי 2000-3000 וחיידקים עמידים התפתחו. שלא לדבר על מחלות זיהומיות שמקורן בוירוסים שאנטיביוטיקה בכלל לא משפיעה עליהם.

  כמו שהתרופה הטובה יותר למחלות זיהומיות היא לחיות חיים בריאים מאשר לקחת אנטיביוטיקה נגד חיידקים, כן התעסקות בכלכלה הריאלית ובשיפור והתקדמות היא המפתח למניעת מיתונים או צימצומם.

  Liked by 2 אנשים

 10. אני לא אומר שבעיות בכלכלה הריאלית הסתיימו אבל הבעיות ב-1929 וב-2008 לא היו בעיות ריאליות. הטכנולוגיה התקדמה, הידע לא נשכח.. פשוט בנקים מרכזיים לא ידעו למלא את תפקידם. מכאן והלאה הם יידעו. סקוט סאמנר ואחרים לימדו אותם.

  אהבתי

 11. אפשר להבדיל זאת מהמשבר של שנות ה-70 שנבע מהכוח המפלצתי של ארגוני עובדים ומקרטלי הנפט. זה משבר ריאלי אמיתי שהיה.

  אהבתי

 12. ואגב לא מדובר בהדפסת כסף ללא גבול. היופי של המודל של סאמנר הוא שהוא מציע כבר היום להגיד במדויק מה יהיה התמג הנומינלי בעוד עשור ולכפות זאת באמצעות פעולות בנק מרכזי. לא פחות אבל גם לא יותר.

  אהבתי

 13. ראו את ג'וחא הולך סביב הבית שלו ומוחא כפיים. שאלו אותו ג'וחא מה אתה עושה? אני מגרש פילים ענה ג'וחא. אבל אין כאן פילים ענו לו. אתם רואים זה מצליח ענה ג'וחא.

  Liked by 3 אנשים

 14. אז למה דוקא שהתמ"ג הראלי יורד אבל לא הנומינלי, לא יגרם מיתון? הרי ירידה ראלית פרושה שמייצרים פחות וכנראה גם עובדים פחות.
  חוץ מזה התמ"ג הראלי יכול לעלות וגם אז תהיה אבטלה. יתכן שכושר הייצור של העובדים יעלה דרסטית ואז יתכן שיהיה צורך בפחות ופחות עובדים.

  בנוסף עלי לציין שמיתון לפי הגדרתו זה לא דבר רע. מיתון לפי ההגדרה זה לא מצב של אבטלה אלא מצב שבו במשך 2 רבעונים רצופים התל"ג לנפש יורד. זה ממש לא נורא.

  אהבתי

 15. בהחלט יכול להיות מיתון בגלל שינוי ריאלי, אבל אז יצטרכו להתמודד עם זה בעולם המציאות ולהבין מה סיבת המחסור והעוני. למשל מחסור באנרגיה כמו עכשיו באירופה. אבל קודם צריך להיפטר ממיתונים שניתן לפתור בקלות בהדפסת כסף.

  אהבתי

 16. עוד פיסת רכילות. הפעם עסקית.
  איילון מאסק מעביר את מטה טסלה מקליפורניה לטקסס.

  (מה שאמור להזכיר לנו שגם מדינה/חברה שהתרגלה לנצח את כל מתחרותיה (כמו קליפורניה) – לבסוף תאלץ לספוג תבוסות. מה עוד שלעיתים היוהרה שמתפתחת לאחר שורת ניצחונות ארוכה מדי – היא זו שמסבירה את הכישלון העתידי.)

  אני תוהה האם זרם נוטשי קליפורניה לטובת טקסס – יהפוך את טקסס למדינה דמוקרטית. *או* שהנוטשים הפיקו לקחים משמעותים מההשלכות על קליפורניה של שלטון דמוקרטי ארוך מדי.

  רוב הכתבה שהעתקתי מהיברו – ניוז:
  ——————————————————–
  " … מאסק חשף את המחשבה שעומדת מאחורי ההחלטה להעביר את המשרדים מקליפורניה: "המפעל שלנו בפרימונט מלא בעובדים, אבל קשה לאנשים למצוא בתים במחירים סבירים והם נאלצים להגיע מערים רחוקות. יש גבול לכמה שאפשר להרחיב את עמק הסיליקון".

  למעשה, מזה תקופה ארוכה אילון מאסק אינו שבע רצון מהאופן שבו קליפורניה מתנהלת מול החברות שנמצאות בבעלותו.

  כך למשל, במהלך פגישת משקיעים באפריל 2020, מאסק יצא נגד מושל קליפורניה ומדיניות "הישארו בבתים" שהוכרזה בזמנו (בגלל משבר הקורונה).

  כשמונה חודשים לאחר מכן, בדצמבר אשתקד, מאסק עזב את המדינה המוזהבת ועבר להתגורר באוסטין: "כאשר קבוצה מנצחת במשך תקופה ארוכה, היא נוטה לגלות שאננות ותחושה שהיא רשאית לעשות ככל שעולה ברוחה… ואז קורה שהיא כבר לא לוקחת אליפות. קליפורניה זכתה ביותר מדי אליפויות", הסביר מאסק בזמנו.

  מאסק אף נשאל ישירות האם הוא בעצמו עזב את קליפורניה: "קודם כל, אני רוצה לומר ש-SpaceX וטסלה פועלות במדינה בצורה משמעותית. למעשה, טסלה היא יצרנית הרכבים האחרונה שפועלת בקליפורניה, ו-SpaceX היא חברת החלל האחרונה שעדיין מייצרת דברים במדינה. היו הרבה חברות בעבר, אך זה חשוב לי להגיד שאלו שתי החברות האחרונות בקליפורניה בתחום שלהן. עבורי ברמה האישית, כן, עברתי להתגורר בטקסס".

  לצד המפעל ההולך ונבנה באוסטין, חשוב להזכיר כי לטסלה כבר עתה יש משרדים בעיר (אם כי לא המטה). כמו כן, מאסק שוהה בטקסס במשך ימים רבים בשנה מכיוון שאתר השיגור של SpaceX נמצא בדרום המדינה.

  כמו כן, יתכן שמאסק בחר להעביר את מטה החברה לטקסס משיקולי מס, שכן בניגוד לקליפורניה (שבה שיעורי המס הם מהגבוהים בארה"ב), טקסס היא אחת מתשע מדינות שבהן לא גובים מס הכנסה ברמת המדינה (רמת המיסוי הפדרלי כמובן אינה מושפעת מכך). …-'

  Liked by 1 person

 17. פינת הטרלול הישראלי

  Liked by 1 person

 18. בקשר לפוסט לעי"ל על מהגרים פלסטינאים וכו… זה לא ממש מדויק:

  מדובר על תוכנית גדולה, לחזק הרשות הפלסטינאית. במסגרת התוכנית, עסקינן בהלוואה של 500 מליון שקל לרשות. אישורי בניה נוספים ( שטח בי ו-סי) ועוד אישורי עבודה. נוסף לכך:

  עסקינן לא בהגירה בדיוק, אלא לרוב, בלגליזציה של בני זוג ששוהים בגדה המערבית פשוט. הם כבר שם, וצריכים תוקף חוקי לשהייה שלהם ( למעשה לגליזציה לאיחוד משפחות בפועל).

  אפשר לקרוא פה:

  https://www.timesofisrael.com/gantz-announces-plans-to-legalize-thousands-of-undocumented-palestinian-spouses/

  נ.ב: זה 5000 מבין 35 בקשות רק, תלויות ועומדות.

  אהבתי

 19. מאוד מענין כאן בשיחה מקומית, תחת הכותרים:

  גולגולת ודגל ישראל: סמל "המעניש" הפך נפוץ אצל חיילים

  מדרום הר חברון עד מזרח ירושלים, חיילים תועדו עם סמל "המעניש" על האפוד או הקסדה. הסמל הגיע גם לשוטרים ואנשי אבטחה. המקור בסדרת קומיקס, והוא התגלגל לסמל של הפחדה. "הוא אומר: לא באנו להגן, באנו להתקיף"

  כאן:

  https://www.mekomit.co.il/גולגולת-ודגל-ישראל-סמל-המעניש-הפך-נפו/

  Liked by 2 אנשים

 20. המכתב האנונימי שמלכלך על "ר", ראש השב"כ הבא, כולו אמת.
  הנה ההוכחה שהביא אור הלר

  אהבתי

 21. עונג שבת.
  קצרצר.

  7Q

  נותרתי מסוקרנת קלות לגבי השאלה מי לימד את הגברים החסידים הללו, מכל שכבות הגיל, את ריקוד השורות הזה, איך ומתי.
  וגם האם החסידות אימצה דווקא את ריקוד השורות הזה בשל סגולותיו כפעילות גופנית אירובית.

  אהבתי

 22. לפינת ה"טרלול" של יהודים – אמריקאים.
  הפעם ברני סנדרס וג'ק שומר.

  לא ברור לי האם ההתעלמות שלהם ממתן תמריץ אדיר לחמאס לתקוף את ישראל במשנה מרץ, ולגרום לה להשתמש יותר ויותר בהגנת כיפת הברזל, נובעת יותר מטפשות או יותר מרשעות.
  בשולים גם איני מבינה מדוע סנדרס לא דרש, בהזדמנות חגיגית זו, גם העברת "סיוע הומניטרי" כבד גם להמוני נפגעי התוקפנות הישראלית – אמריקאית באיראן.

  בכל מקרה, נראה לי שהמחירים של סיוע *החינם* האמריקאי לישראל – רק הולכים ונערמים.

  ##############
  מרוטר:
  ————————
  "ברני סנדרס יתמוך בסנאט בחוק הסיוע להצטיידות בטילי כיפת ברזל. קיבל הבטחה לסיוע לעזה.
  בתמורה להצבעתו, ממנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, צ'אק שומר, יהודי גם הוא, המשמש כסנטור הבכיר מניו יורק.
  סנדרס דרש כי גובה הסיוע לעזרה יהיה בגובה הסיוע לישראל לרכישת טילים, מליארד דולר, אך לא ברור אם התקבלה הבטחה לאשר סכום כסף זה שיועבר לפלשתינאים בעזה כסיוע הומניטרי.
  מדווח ה Times of Israel.

  https://www.timesofisrael.com/sanders-to-back-iron-dome-funding-after-receiving-commitment-to-more-gaza-aid/amp/?__twitter_impression=true

  Liked by 2 אנשים

 23. רק תיקון טעות לעי"ל לתגובתי על הסו קולד הגירה:

  כתבתי בטעות: נ.ב: זה 5000 מבין 35 בקשות רק, תלויות ועומדות. אבל צריך להיות כמובן,

  מבין 35 אלף בקשות….. ולא 35 בקשרות כמובן.

  אהבתי

 24. והנה תג המחיר על עולם בלי מיתונים:
  https://www.themarker.com/amp/wallstreet/.premium-1.10285049
  איך אמר נץ לארן בספר השלישי של הקוסם מארץ ים, החוף הרחוק ביותר:
  "האם היית נותן לים לדמום ולזרמים להיפסק כדי להציל גל אחד"
  המונוטריזם נותן לים לדמום כדי להציל גל אחד…

  ודרך אגב זה לא מדויק שהמונטריזם היה מונע משברים. כרגע המונוטריזם נהנה מדיפלציה עולמית כתוצאה מהפסקת גידול האוכלוסין (שנוצר בחלקו בגללו). במקום של גידול אוכלוסין המונטריזם יוביל למשברים כמו שקרה ב2008.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: