האדוקים לצוללות

בפוסט הקודם דנתי במשמעות של הפיכת אירן למעצמה גרעינית, כפי שייתכן שיקרה בשנים הקרובות, אם ממשל ביידן לא יתעשת ביחסו לאירן, והאם הדבר מסכן את יציבות השקל. בדיון עלתה טענת הנגד שישראל תהיה מסוגלת לשמור על הרתעה במצב כזה, בין היתר מאחר שאפשר להשקיע בצוללות נושאות טילים גרעיניים שמבטיחות יכולת מכה שנייה.

דמיינתי לעצמי את הסיטאוציה האפקוליפטית בצוללת כזו המשייטת במעמקים וקציניה קולטים שהיא צריכה להגשים, בקנה מידה מחריד, את הסצנה התנ"כית שבה שמשון מפיל את עמודי מקדש פלישתים עליו ועליהם. הבנתי שיש לי עצה דחופה לקציני הגיוס של צה"ל: אל תשימו בצוללות האלו חילונים. לא ברור אם חילונים יהיו מסוגלים לאקט נקמני כזה, שיהרוג מיליוני חפים מפשע במדינת האויב, שלא ברור אם יכול בכלל להועיל בשלב הסופני שבו הוא מתבצע ושסותר בצורה חריפה את האידיאלוגיה ההומניסטית שעליה גדלים חילונים.

למסורתיים ולדתיים, ואולי גם לעולים יוצאי הגוש הסובייטי, יש בחינוך משהו מתפיסת העולם המסורתית הלא הומניסטית שיאפשר להם להתמודד עם גודל המועקה: תפיסת עולם כמו תנ"כית הדורשת למצות את הדין עם עמלק. אחרי שיקפידו למלא את השורות בחתכי האוכלוסיה המתאימים, אנשי כוח האדם בצה"ל יוכלו להדליף זאת לרונן ברגמן שימהר לכתוב זאת על דפי הניו יורק טיימס. כך תושג הרתעה שתבהיר לאויב, ואולי בעיקר למעצמות העולמיות, שכדאי מאוד לוודא שישראל לעולם לא תגיע לסיטואציה שבה גבה לקיר.

67 תגובות על ״האדוקים לצוללות״

 1. תמריץ,

  רק לא מובן, מאיפה הרעיון שדתיים בנויים יותר לכך ? את הנשק הגרעיני של ישראל, בנה משטר חילוני. החילוניים בעלי תודעת שמד, או תסביכי שמד, מאוד מפותחים. יותר מחרדים אפילו. בל נשכח. שהרי, בעוד חרדים רואים באירועי שמד, אצבע אלוהים, ונשארים פאסיביים בעיקרון (למעט ציונות דתית במקצת, ומעצימים חזרה בתשובה ומצוות בלבד). החילוניים, הם אלו, שטבעו וייצרו ויישמו את הדוקטרינה של : לא עוד כצאן לטבח. לקחת גורלנו בידיים. להיות עם גאה, אכזר, מיליטנטי, ריבוני במדינתו הוא, עובד ביגיע כפיו, וזורק לים את המנטליות הגלותית חרדית עיירתית נקרא לזה.

  לא מובן איך הגעת לזה…..

  וכפי שהסברתי בעבר, אין ממש דבר כזה מכה שניה. יש מכות סימולטניות או מעין:

  יש התראה של 8 דקות בקירוב, מרגע שטיל היה נשלח מאיראן( היפותטי לגמרי כרגע). או כי אז, בתוך 8 דקות, בעודם באויר, ישראל מביאה את השיגורים שלה כבר.

  על כך, יש את ה- חץ 3, זה האחרון, אמור ליירט מחוץ לאטמוספירה בכלל טילים, כולל גרעיניים. ואם לאיו, יש חיצים מתחת לגיבוי וכדומה.

  זה לא כזה פשוט. השאר, לא נישאר צעירים פה יותר…..

  Liked by 1 person

 2. אי אפשר לדעת מראש אם טיל בליסטי הוא גרעיני. במלחמת המפרץ הרי חשבו שהטילים כימיים ובכל אופן חיכו לנפילתם ולא הגיבו מייד באופן גרעיני.

  אהבתי

 3. תמריץ,

  אפשר לדעת. יש לויינים, יש מודיעין. בכל מקרה, לא רלבנטי כלל לעת הזו מחשבות כאלו בכלל. וכפי שהסברתי, החץ 3, אמור ליירט מחוץ לאטמוספירה.

  אהבתי

 4. תמריץ נדמה לי שהאמריקאים שהורו להטיל את פצצות האטום היו חילוניים. דוקא דתיים עלולים ברגע האמת להיות "מוסריים" מדי.

  אהבתי

 5. חלופה לויכוח על מי ניתן לסמוך, בוודאות גדולה יותר, שאכן ישגר את ה"מכה השניה".

  נזכרתי בהצעתו של ישראל אומן (זוכה פרס נובל בתורת המשחקים) שהתייחס לטילים הלא גרעינים מרצועת עזה:
  הקמת מנגנון תגובה *אוטומטית*, שאינה תלויה בהחלטה אנושית כלשהי, לירות טיל לעבר כל מקור שממנו נורה *משהו* על ישראל.

  לטענתו, רק *פרסום עולמי מוקדם* שישראל הקימה מנגנון שכזה והחליטה להפעילו – יוכל ליצור הרתעה אמיתית מירי על ישראל. הידיעה הוודאית שכל מקום שממנו שוגר טיל יופגז (אפילו אם יוקף במאות ילדים). האחריות תיפול על יוזמי השיגור על ישראל ולא על "המכונה שהופעלה".

  ###################
  לא מצאתי את ההצעה המקורית של אומן, אך כתחליף מצ'ב
  קטע מראיון עם ישראל אומן לאחר צוק איתן:
  —————————
  " … בוויתורים ומחוות ואיפוק אתה למעשה פוגע באויב, מפני שאתה משדר חולשה. לתת סימן שאתה חלש זה טוב מאוד אם אתה באמת חלש. אבל לתת סימן שאתה חלש כשאתה באמת חזק, אתה גורם לאסון לאויב, מפני שהוא חושב שהוא יכול להתקדם, שהוא יכול לתקוף אותך. כשלפני חודש לישראל נמאס מירי הטילים היא הגיבה בחוזקה, וזה גרם לאויב לאבדות רבות. אני לא שש להרג ערבים בעזה, אבל זאת אשמתנו. התאפקנו, ויתרנו, וגרמנו לזה. רוב המלחמות בעולם נגרמות בגלל שליחת איתותים שקריים של חולשה.

  "הדוגמה הכי בולטת היא מלחמת העולם השנייה. היטלר לא גרם למלחמה, אלא צ'מברליין, ראש ממשלת אנגליה. הוא ויתר להיטלר במינכן, וכשחזר ללונדון הוא אמר לפרלמנט 'הבאתי שלום בזמננו'. זה היה באביב 1938. בספטמבר 1939 פרצה המלחמה. היא פרצה כי היטלר היה בטוח במאה אחוז שצ'מברליין לא יגיב. כשהוא נכנס לפולין לונדון היססה במשך יומיים ושלחה את השגריר שלה בגרמניה אל שר החוץ הגרמני, כדי להודיע לו על פתיחת מלחמה. היטלר נכנס להתקפת זעם, הוא הופתע לחלוטין. הוא חשב שצ'מברליין רימה אותו והוא צדק. היטלר בכלל לא היה מוכן למלחמה".

  ואתה רומז, בעצם, שבחולשה שישראל מפגינה פעם אחר פעם כלפי חמאס מזמינה אותנו לעימות הבא ולעימות הבא אחריו?
  "זה קרה ב'צוק איתן' וב'עמוד ענן' וב'עופרת יצוקה'. אילו היינו מגיבים מיד לכל רקטה, היינו יוצרים מאזן הרתעה. אילו לא היינו משדרים חולשה, לא היינו מוליכים את חמאס למלחמה איתנו, מפני שהם לא היו מעזים. הטעות הראשונה הייתה כשהבלגנו במלחמת המפרץ הראשונה, כשעיראק שיגרה לעברנו טילים ולא הגבנו. אז אותתנו לעולם שאנחנו חלשים, וכך רימינו את האויב".

  אז זה גם לא מוסרי.
  "ודאי שלא. זו רמאות".

  ואולי זו התוצאה של 'כיפת ברזל'? החברה הישראלית יכולה להתנהל בשגרה גם תחת איום של טילים. אולי זה חלק מהאשליה שאתה מתאר, שבה אנחנו חזקים, מיירטים את הטילים שיורים עלינו, ויכולים להבליג.
  "נכון. כך אנחנו מאותתים לכולם שאנחנו חלשים. לכן היה חשוב במבצע הזה להיכנס לרצועת עזה קרקעית, ולא להבליג. אחרי ההתנתקות אריאל שרון אמר שנגיב על כל טיל, ולא הגבנו. אם היינו מגיבים מקומית, נקודתית, נגד כל ירי רקטה מרצועת עזה, באופן מדוד כפי שבג"ץ רוצה, היינו מונעים את כל הקרבות".

  לא מזמן נתת הרצאה ובה הצעת לפתח מערכת אוטומטית, ללא מעורבות אנושית, שמשגרת טיל מיידית לכל שיגור רקטה מרצועת עזה.
  "אני עובד על זה. המטרה היא באמת שהמערכת תהיה ללא מעורבות אנושית, ללא שליטה אנושית. זה חשוב מאוד, מפני שאם יש שליטה יגידו לנו שאנחנו פושעים ורוצחים ואכזריים. כשאין שליטה, זה כאילו שהם לוקחים את הנשים והילדים שלהם ומעבירים אותם בכוח דרך שדה מוקשים מסוכן. מן הסתם תהיה ביקורת עולמית נגדנו גם אז, אבל לפחות נהיה שלמים עם עצמנו. אם מדובר בירי אוטומטי בתגובה, האיום הוא משכנע: חמאס יורה רקטה על עזה כשהוא יורה רקטה על ישראל".
  בהרצאות שלך אתה מדגיש שוב ושוב שבתורת המשחקים יש עיקרון חשוב, והוא לשים את עצמך בנעליים של הצד השני ולקחת בחשבון שהוא רציונלי.
  "רגע, אני אסביר מה היא רציונליות. בכל זאת, אתה בבניין של המרכז לחקר הרציונליות. רציונליות פירושה לקדם את המטרות שלך. זה לא אומר חשיבה נכונה או מוסרית, אלא פעולה לקידום מטרותיך. תלמידי אורי וייס הסביר פעם באופן שנון: 'אדם שהולך ברחוב ויורק כשהוא רואה חתול שחור, אומרים שהוא לא רציונלי כי הוא מאמין באמונות תפלות. אבל כאן, בבניין שלנו, אם אתה יורק על חתול שחור אתה רציונלי, כי המטרה שלך היא שיהיה לך טוב ואתה יודע שחתול שחור עלול להביא מזל רע, אז אתה יורק כדי לקדם את המטרות שלך לפי האמונות שלך'".

  אז חמאס הוא אויב רציונלי?
  "כן, הם פועלים לקידום המטרה שלהם, סילוק היהודים מארץ ישראל. לצורך כך הם יורים רקטות ובונים מנהרות טרור. כך הם מקדמים את המטרות שלהם. השאלה הגדולה שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו כשאנחנו נכנסים לנעליים של חמאס היא: איך הם יכולים לקדם את המטרות שלהם? כשאני משחק שחמט אני שואל את עצמי מה הצד השני יכול לעשות כדי לנצח, וככה אני יכול לפתח משחק נגדי טוב. בכל משחק צריכים לנהוג כך, בכדורגל ובעסקים וגם במלחמה, בהחלט".

  אתה מצליח להבין מדוע?
  "הם לא אוהבים אותנו, לא רוצים אותנו כאן. זה ברור מאוד. אם הייתי ערבי הייתי נוהג כך. נכשלנו בכך שאנחנו נותנים להם לפתח את המטרות שלהם. בהסכם אוסלו נקבע 'סעיף החינוך וההסתה', וכולם הפכו אותו לשולי. ברשות הפלסטינית מחנכים היום עוד דור של מחבלים ששונאים אותנו, אנחנו עסוקים בטילים ובמנהרות, וההסתה נמשכת. יופי שיש שיתוף פעולה ביטחוני עם אבו־מאזן, אבל אין שיתוף פעולה רעיוני. אנחנו צריכים לשנות את המטרות שלהם, ובזה אנחנו לא משקיעים ולא מקדמים חינוך לסובלנות. הם מחנכים שהשאהיד הוא הגיבור, לאירועי הספורט קוראים על שם שאהידים, תומכים כלכלית במשפחות של שאהידים. ההסתה שם לא נמצאת בכלל על סדר היום שלנו, אבל זו סוגיה קריטית". …"

  https://www.makorrishon.co.il/nrg/online/1/ART2/605/451.html

  Liked by 1 person

 6. שנות הארבעים הן עידן אחר. היום החשיבה המערבית החילונית היא הרבה יותר הומניסטית. ההקצנה הזו מולידה תופעות ביזאריות כמו הווקנס. לחברה מערבית הומניסטית אין הרתעה גרעינית אמינה כל כך בימינו לדעתי. כי התקפה גרעינית היא פשע מלחמה מפלצתי שתתקשה לבצע.

  אהבתי

 7. במחשבה שניה – השאלה אינה על מי ישראל יכולה לסמוך, בודאות גדולה יותר, שאכן ישגר את "המכה השנייה".
  אלא על מי השלטונות האיראנים יסמכו בודאות גבוהה יותר (על החילונים או על הדתים או על החרדים). כלומר מתגובתו של מי *הם* יפחדו יותר.

  ניתן להניח שמשטר תיאוקרטי נוטה, כמעט אוטומטית, להעריך את היהודים הדתים יותר מאשר את החילונים. במקרה שלנו – הוא כנראה גם יפחד יותר מתגובתם של היהודים המאמינים.

  אבל אז מתעוררת השאלה האם באמת כל הבכירים במשטר שמגדיר את עצמו כתיאוקרטי – הם באמת מוסלמים מאמינים. או שהם רק משלמים לאמונה המוסלמית מס שפתים הכרחי.

  ידוע שרוב הבכירים במשטרים הקומוניסטים של הגוש הסוביטי – לא באמת האמינו באידיאולוגיה הקומוניסטית. למרות שברור שלא העזו לכפור בפומבי ב"עיקרי האמונה" שנכפו עליהם.

  אך ברור שאין לי שמץ של מושג מה מתחולל בראשי האיראנים הבכירים.
  אבל גם לו ידעתי באיזו מידה הם מוסלמים אדוקים – לא ברור לי האם היו חוששים יותר מצי צוללות מאויש בעיקר בישראלים חילונים או מצי צוללות שמאויש בעיקר בישראלים דתים וחרדים.

  בכל מקרה, השאלה אינה על מי כוחות הביטחון הישראליים יכולים לסמוך יותר. אלא ממי האיראנים יפחדו יותר.

  Liked by 1 person

 8. אני לא בטוח שהאירנים מבינים עד כמה החילונים בישראל שבויים בהשקפת עולם הומניסטית מאחר שהשקפת עולם כזו זרה להם מאוד, אבל המעצמות כן יכולות להבין – ארה״ב, רוסיה וסין. והעובדה שמתקפה גרעינית על ישראל לא תישאר אירוע בודד שניתן יהיה לסיים אותו בהשלמה עם מחיקת ישראל ולכל היותר קבלת פליטים ממנה אלא תוביל למשהו שמתקרב ל״חורף גרעיני״ – מאוד משמעותית בהבניית תגובתן.

  אהבתי

 9. אל רום, הכתבה ממעריב שהבאת הצחיקה אותי מאוד. אין דבר כזה מכ"מ רנטגן. הכתב התבלבל עם מכ"ם בתחום תדר איקס שאין לו שום קשר עם קרני איקס. הרי מכ"ם צריך שחלק מהאנרגיה תחזור אליו וקרני רנטגן לא טובים בלחזור

  Liked by 1 person

 10. תמריץ
  להערכתך, אם ארה״ב היתה אחרי ה -9.11 זורקת חמש פצצות אטום על כל איזור המערות של טורה-בורה ומחסלת שם את כל המוג׳הידין, האם היו ההומניסטים מתקוממים?  כמי שחי בארה״ב זמן קצר אחר כך, תחושות הזעם והנקמה גאו אז בקרב רוב האמריקאים והם תמכו באופן די מוחלט במלחמות באפגניסטן ובעיראק (שבכלל לא היתה קשורה לעניין אבל הוצגה ככן).

  Liked by 1 person

 11. salomon,

  זה השם של המכ"ם פשוט או השערה לגביו. מה המכ"ם עצמו מהותית? למיטב הבנתי, אין עליו פרטים יותר מדי. מה שחשוב, זה באמת העוצמה שלו. הוא ממוקם בבקעה משהו, או בנגב למיטב הבנתי עכשיו.

  אבל, אנסה לחפש ולהבין……

  אהבתי

 12. יפה אמרת תמריץ, כל אחד מבין. אז אחרי שאיראן תפר את הטאבו ותחסל את ישראל בקלות דעת, אתה חושב שחבורת קצינים חילוניים, דור שלישי או רביעי לשואה, שאיבדו את כל משפחותיהם, את ביתם ואת עתידם, יתקשו לירות כמה טילים חזרה?

  Liked by 1 person

 13. אל רום,
  המכ"ם האמריקאי בנגב נועד לאפשר לאמריקאים לאסוף מודיעין אווירי מזרחה מישראל ובעיקר בקרה הדוקה על פעילות חיל האוויר. הוא חוסך להם הצבה קבועה של אונייה אמריקאית מול חופי ישראל

  אהבתי

 14. רינגו, המיזם להרעיל שישה מיליון גרמנים לא התרומם בזמנו.. העם היהודי מצטיין בהרבה דברים, לא בנקמנות.
  ההשמדה המובטחת של אירן בעקבות מכה גרעינית על ישראל חייבת להיות מעבר לכל ספק. וכל רכיב בתוכנית המכה השנייה חייב להיות בוודאות הגבוהה ביותר, כולל ההתגברות על הקושי המוסרי של חיילים להרוג מיליוני חפים מפשע.

  אהבתי

 15. אל רום,
  תוספת אחרונה. בוש לא העניק לישראל את המכ"ם אלא לעצמו. האמריקאים מסרבים עד היום למכור לישראל מכ"ם כזה. ליפן הסכימו למכור. לישראל (ולשאר העולם) אין יכולת לבנות מכ"מ בעוצמה כזו (טווח קרוב ל5000 ק"מ). הטכנולוגיה שמאפשרת לאמריקאים לבנות מכ"מ בעוצמות כאלה היא של טרנזיסטורים מהירי מיתוג ובהספק גבוה (תכונות סותרות בדרך כלל) שעשויים גאליום ניטרייד (הגביש ממנו עושים לד כחול). אלתא החלה לפתח טכנולוגיה כזו לפני עשור אבל עדיין רחוקה מהיכולות של האמריקאים.

  אהבתי

 16. Salomon,

  אז פה רצ"ב מצאתי חומר יותר מפורט באמת בדבר. נדביק פה:

  The AN/TPY-2 is a missile defense radar that can detect, track and discriminate ballistic missiles.

  It operates in the X-band of the electromagnetic spectrum. This enables it to see targets more clearly and distinguish between an actual menace and non-threats, like launch debris.

  Two Modes, One Steady Defense

  AN/TPY-2 can operate in two modes: Forward-based mode and Terminal mode.

  In Forward-based mode, the radar detects ballistic missiles after they are launched.

  In Terminal mode, the radar helps guide interceptors toward a descending missile to defeat the threat. Most notably when operating in Terminal mode, AN/TPY-2 leads the Terminal High Altitude Area Defense ballistic missile defense system by guiding the THAAD missile.

  Proven Performance Against Ballistic Missiles
  AN/TPY-2 has a record of flawless performance against all classes of ballistic missiles.

  נתרגם ספונטנית ותמציתית:

  ה- AN/TPY-2 הינו רדאר הגנה אשר יכול לזהות ולאתר טילים בליסטיים. הוא פועל בתחום תדרי ה-X של הספקטרום האלקטרומגנטי. זה מאפשר לו לזהות מטרות ביתר בהירות ולאבחן בין מטרת ייעד מוגדרת ומסוכנת לבין כאלו לא מסוכנות כגון מטרות שיוריות. הרדאר פועל בשני מצבים: טרמינלי, ו- פורוורד. בפורוורד הרדאר מזהה ומאתר טילים בליסטיים אחרי השיגור. במוד טרמינל, הרדאר עוזר ומנחה לאינטרספטור (מיירט) להגיע לטילים במצב הנחיתה או הירידה שלהם. הביצועים שלו כנגד טילים בליסטיים מכל הסוגים הוכחו באופן מושלם עד היום.

  כאן:

  https://www.raytheonmissilesanddefense.com/capabilities/products/antpy-2

  אהבתי

 17. חייל זקן,

  הסברתי לך, שאני אתעלם מזיוני המוח שלך. באמת, נמאסת. זה עושה לך את זה, להתקשקש על התגובות שלי ? נותן לך תחושה, שאתה איזה מישהו מול המראה הא ? שיהיה, אולי זה יוסיף קצת שנים, לצורה המצ'וקמקת שלך. קצת חיוניות. קצת אופוריה. הגבת עלי באיזושהיא צורה הא….

  אהבתי

 18. רק הבהרה נוספת:

  המכ"ם של חברת רייתיאון ( Raytheon) והלינק שהפניתי אליו, של החברה עצמה.

  אהבתי

 19. יותר ספציפית אגב, בתחום תדרי ה- X בקשר לרדאר, עסקינן בתחום שבין:

  8.55-10 ג'יגה הרץ, כך שאנו בתוך תדרי המיקרוגל בכלל.

  להתראות

  אהבתי

 20. אל רום,
  תדרי מיקרו גל מתייחסים לגלים שאורך הגל שלהם הוא מ"מ. זה מתחיל ב30 גיגה-הרץ. למכ"ם בתדר X יש אורך גל של כ3 ס"מ, רחוק מאד ממיקרו-גל

  אהבתי

 21. תמריץ כתב:
  " …נשק אטומי זה טאבו נורא.. כל אחד מבין מה המשמעות של קלות דעת בשימוש בו."

  ——————-
  רינגו ענה:
  "יפה אמרת תמריץ, כל אחד מבין. אז אחרי שאיראן תפר את הטאבו ותחסל את ישראל בקלות דעת, אתה חושב שחבורת קצינים חילוניים, דור שלישי או רביעי לשואה, שאיבדו את כל משפחותיהם, את ביתם ואת עתידם, יתקשו לירות כמה טילים חזרה?."
  ——————–
  תמריץ הגיב:
  " המיזם להרעיל שישה מיליון גרמנים לא התרומם בזמנו.. העם היהודי מצטיין בהרבה דברים, לא בנקמנות.
  ההשמדה המובטחת של אירן בעקבות מכה גרעינית על ישראל חייבת להיות מעבר לכל ספק. וכל רכיב בתוכנית המכה השנייה חייב להיות בוודאות הגבוהה ביותר, כולל ההתגברות על הקושי המוסרי של חיילים להרוג מיליוני חפים מפשע."

  ##################

  א. נראה לי שמאוד קשה להשליך מהמצב מיד לאחר השואה לבין המצב שישרור אחרי מתקפת פתע גרעינית של איראן על ישראל.

  שורדי השואה, לאחר מספר שנות סבל פיזי ונפשי קשה מנשוא, היו חבולים. הן פיזית והן נפשית. לרובם המכריע היה ברור שאם לא יתמקדו *רק* בהווה ובעתיד, ויעסקו *גם* בעבר ובתוכניות נקמה, הם לא יצליחו לשרוד.

  מתקפת *פתע* איראנית, להבדיל, תמצא אנשים בריאים בגופם ובנפשם, שיתקשו לחשוב על משהו פרט לכל מה שאיבדו בגלל המתקפה, ולתאוות נקמה אדירה.

  לאחר מלחה'ע השניה, היישוב היהודי בארץ היה חייב להתמקד בהכנות להגנה על היישוב מפני המוני ה"שכנים" הקרובים והרחוקים, בסילוק הבריטים והקמת מדינה, בקליטת עלייה בהיקפים לא פרופורציונלים לגודלו, בהשגת מזון ומוצרים אלמנטרים נוספים ועוד ועוד. מבצעי נקמה לא יכלו להיכלל במאה המקומות הראשונים של סדרי העדיפויות שלו. מה עוד שחלק מאלו שהיו אמורים לנקום בהם – נתפסו כמסייעים פוטנציאלים למדינה שבדרך. (עיין ערך "השילומים מגרמניה").

  לכך נוספת העובדה שהיו מאות מיליוני איש, ועשרות מדינות, שהעם היהודי היה אמור לנסות לנקום בהם לאחר השואה.
  כל אלו שהיו שותפים פעילים לפרויקט השמדת העם היהודי וכל אלו שעמדו מנגד, בידים שלובות, והניחו לפרויקט להמשיך לפעול. למרות שידעו והבינו היטב מה מתחולל.
  כנראה כשיש כל כך הרבה פושעים – די קשה להעניש רק אחוז קטנטן מהם.

  להבדיל מהמצב שבו מדינה אחת, ורק אחת (איראן), אשמה.

  (המשך יבוא)

  Liked by 2 אנשים

 22. מסכים עם קמילה, ואני לא מצליח להבין כלל את חשיבת תמריץ בהקשר של נשק אטומי

  כחילוני ממוצע, אם אירן תשמיד את מדינתי, אראה זאת כמטרה קדושה להסב נזק רב ככל הניתן לאירן.

  זה לא רק הנקמה, זה גם הרצון שהמין האנושי באופן כללי יהיה חופשי ממדינות מטורפות שעושות דברים כאלו

  לכן אני לא מבין את תמריץ, שחושב שמדינות המערב יעברו בשתיקה על השמדה של מליונים בנשק אטומי . אם אפשר לעשות זאת ישראל ללא ענישה קטסטרופלית, אפשר לעשות זאת לכל מדינה. אירופה וארה"ב הן הבאות בתור. עירק ואפגניסטן הוחרבו כמדינות ריבוניות על הרבה פחות מזה

  Liked by 1 person

 23. (המשך)

  אין לי מושג איזה אחוז מסגל הפיקוד הבכיר של צי הצוללות בחיל הים הישראלי (ובכל גוף אחר האחראי על מתקפות הנגד הישראליות), גם בהנחה שרובם או כולם חילונים, הוא אכן "שבוי" של תפיסת העולם ההומניסטית המודרנית. תפיסה שתקשור את ידיו מהנסיון לנקום ביוזמי מתקפת הגרעין על מדינתם.
  נדמה לי שאמונות שכאלו פחות שכיחות בישראל מאשר במערב אירופה – אך איני בטוחה שהדבר נכון גם לגבי סגל הפיקוד הצבאי הבכיר.

  אוכל רק לנסות להסיק ממה שהיה עובר במוחי (החילוני למהדרין) לו אני הייתי נמצאת בנעליהם.

  נדמה לי שנכונותי ללחוץ על כפתורי השיגור של מתקפת הנגד תושפע מ:

  1. הידיעה שכל / רוב / מיעוט / אף אחד מבני משפחתי ומהקרובים אלי ביותר – שהו בארץ בעת המתקפה הגרעינית, ובמידת קרבתם הגיאוגרפית למוקדי הנפילות.
  איני מתיימרת להיות חסרת כל פניות, וברור לי שעוצמת רגש הנקמה שיבער בי קשורה למידת הפגיעה האישית ממנה אסבול.
  (מה שאולי רומז שרצוי שבכירי צי הצוללות לא יהיו "חיילים בודדים בארץ") .

  2. האם, על פי מה שסיפרו לי, הטילים הישראלים מכוונים אקרעית ללשכונות המגורים של המעמד הסוציו – אקונומי הבינוני והנמוך של איראן *או* אל מרכזי שלטון איראנים, מחנות של משמרות המהפכה, שכונות המגורים של האייתולות וכד'.

  נדמה לי שאהיה מוכנה להשלים עם מצב שבו יהיו *גם* נזקים היקפיים / קורבנות תמימים, אך לא עם מצב שבו רוב / כל האשמים במתקפה על ישראל לא ינזקו כלל.
  (מה שמרמז על כך שרצוי שהאחראים על שיגור המכה השניה יתודרכו שהטילים שברשותם מכוונים היטב, למטרות מדויקות, שנבחרו בקפידה מרובה).

  3. האם אצליח להיזכר, גם בסערת הנפש שבה כנראה אהיה נתונה, בעמדותי לגבי הימנעות היהודים מנקמה לאחר השואה (ולאחר פוגרומים רבים שעברו עליהם).
  ידוע שהיטלר טען שניתן להסיק מתגובת "העולם" לאחר רצח העם שביצעו העותמנים בארמנים במלחה'ע הראשונה – ש"העולם" לא יגיב גם על רצח העם היהודי. למרבה הזוועה – הוא צדק.
  אך לתפיסתי חובה ללמוד מכך שהעדר כל תגובה על רצח עם רק מעודד רציחות עם נוספות.
  ובהשלכה – שהעדר תגובה מאוד קשה על מתקפה גרעינית רק תעודד מתקפות גרעיניות נוספות.
  "פצפיזם הומניסטי" והימנעות מנקמה, גם על פשעים נוראיים, אינם מעשים מוסרים בעיני אלא מעשים פסאודו – מוסרים.
  נראה לי שלו רק אצליח לחשוב על כך – נכונותי ללחוץ על כפתורי השיגור תעלה פלאים.
  (מה שמרמז שרצוי לברר *מראש* מהם עמדותיהם המוסריות של אלו שיהיו אחראים לשיגור מתקפת הנגד – אם אי פעם תדרש).

  Liked by 1 person

 24. תמריץ אני חילוני אתאיסט ואם הייתי מוצב בצוללת, ברגע האמת הייתי לוחץ על הכפתור בלי להסס לשניה. מי שמשמיד מליונים מבני עמי אינו בר חיים, גם אם מדובר במדינה שלמה כולל חפים מפשע. המחיר צריך להיות ברור לחלוטין ולמפרע. יותר מזה, צריך לוודא שהמכה השניה בנויה כך שבוודאות לא ישאר מאיראן דבר זולת פירורים רדיואקטיביים. כל דבר פחות מזה לא מרתיע מספיק.

  Liked by 2 אנשים

 25. אם אירן תהיה במצב להשמיד את ישראל גרעינית, היא תהיה גם במצב שבו יכולה לאיים בגרעין על אירופה. תושבי אירופה השאננים ייצאו מגדרם כדי להציל את ישראל כשהם עצמם מול סכנה גרעינית? לא נשמע בטוח בלשון המעטה. לעירק ולאפגניסטן לא הייתה יכולת לשגר נשק גרעיני לאירופה.

  Liked by 1 person

 26. תמריץ,
  ראשית, התכנית להרעיל 6 מיליון גרמנים דווקא התרוממה ועוד איך. יהודים נשתלו כעובדים במכוני המים של נירנברג ודכאו, ואבא קובנר הפליג על אוניה מחיפה עם הרעל. אלא שהבריטים עלו עליו והוא זרק את הרעל לים. חוץ מתכנית זו, חבורות של קצינים ולוחמים יהודים נעו באירופה וחיסלו את מי שנחשד על ידיהם כנאצי או סייען. לסיום, מאמצי הנקמה הופסקו כי נהיה ברור ליהודים שעדיף להשקיע את המאמץ בגיוס נשק וסיוע למלחמת העצמאות.
  מלבד זאת, גרמניה בסוף המלחמה הוכתה ומיליונים מאזרחיה נהרגו. אין הדבר שקול לשיגור מתקפה גרעינית על מדינה שהשמידה את ישראל ויושבת לה כרגע נינוחה וללא פגע.

  Liked by 4 אנשים

 27. salomon,

  ואגב, לא מובן למה אתה חושב שבהכרח מישהו התבלבל כאן ? במעריב, כתוב רנטגן, אבל, לא כתוב שום איקס.

  אם כי, זה נכון מה שאתה טוען במשתמע, שרנטגן, גם מתכנה איקס הרי. וייתכן שהכתב או מישהו חשב שאם כתוב איקס איפהשהוא, אז זה איקס רנטגן. אם היה כתוב או משהו.

  אבל, טוב שעלית על כך. פשוט השארתי הכתבה בלי ממש לקרוא, רק לצורך הפניה כלשהיא לרדאר האמריקני שמוצב כאן.

  להתראות

  Liked by 1 person

 28. כאן לכל המעונין רצ"ב, בקשה לקיום דיון נוסף בבג"צ, בקשר לסאגה המטורפת של הפליה במוסדות אקדמיים ( חרדים וכו…).

  הבקשה נדחתה:

  https://bit.ly/3l6FzlK

  מי שלא מבין משהו, יכול לשאול כמובן…..

  אהבתי

 29. קמיליה,

  לגבי אמירתך "ידוע שהיטלר טען שניתן להסיק מתגובת "העולם" לאחר רצח העם שביצעו העותמנים בארמנים במלחה'ע הראשונה – ש"העולם" לא יגיב גם על רצח העם היהודי. למרבה הזוועה – הוא צדק."

  אני חושב שנשק אטומי הוא גיים צ'יינג'ר במובן הזה. זה משחק אחר.
  כדי לעשות רצח עם בעבר היה צריך לכבוש פיזית את השטח ולנהל מבצע לוגיסטי עצום וממושך. הגרמנים למדו את העניין , הקימו מחנות ריכוז והשמדה ויחידות יעודיות, והיקצו רכבות רבות לנושא השינוע. מבצע לוגיסטי מורכב שנמשך זמן רב וכלל הרבה יחידות, וזה כאשר רוב היהודים לא התנגדו. ברור שזה לא רלבנטי לארה"ב או בריטניה, מדינות שקשה מאד לכבוש אותן פיזית, ונלחמו קשות. כנ"ל לגבי הארמנים. רצח העם היה בעצם תוצאה של טיהור אתני של הארמנים מאנטוליה.

  נשק אטומי לעומת זאת זה פצצה אחת או שתיים על מטוס אחד או טיל אחד או סתם מכולה אחת. קל מאד יחסית. אין צורך בשליטה בשטח. כולם פגיעים. לכן אני לא רואה את ה"עולם" מתעלם מדבר כזה כל כך בקלות.

  Liked by 2 אנשים

 30. ל 3718,
  כתבת:
  " … נשק אטומי לעומת זאת (((רצח עם בשיטות הישנות))) זה פצצה אחת או שתיים על מטוס אחד או טיל אחד או סתם מכולה אחת. קל מאד יחסית. אין צורך בשליטה בשטח. כולם פגיעים. לכן אני לא רואה את ה"עולם" מתעלם מדבר כזה כל כך בקלות."
  ———————–
  מודה שבכלל לא חשבתי על המשתנה של מידת הפגיעות הנתפסת של מדינות / עמים אחרים.
  משתנה שעשוי להפוך את ההחלטה האיראנית לתקוף את ישראל בנשק אטומי – לסיכון אדיר ומכאן ללא רציונלית.

  רציונלי יותר, מנקודת מבט האיראנים, להמטיר על ישראל אלפי טילים קונוונציונלים ביום, כל יום. וליתר ביטחון, לאיים שאם ישראל תתקוף "ראשונה" את טהרן, בתגובה למתקפות הטילים עליה, טהרן תאלץ להגיב. אפילו בנשק האטומי שלה. מה שיהפוך את השאלה "מי התחיל" לנתונה במחלוקת.

  בנוסף, לא ניתן לפסול על הסף את האפשרות שציין תמריץ – שלאיראן (כמו לכל מדינה דיקטטורית אחרת) תהיה במועד כלשהו בעתיד מנהיגות לא רציונלית.

  פרט לזאת, די קשה לי לדמיין את מדינות האיחוד האירופי, הפסיאודו נאורות, מוותרות על כל הקשרים המסחרים העתידים שלהן עם איראן.
  על אחת כמה וכמה שאיני מסוגלת לדמיין את סין או את רוסיה – מתנדבות לתקוף את איראן בנשק בליסטי, שפוטנציאל הנזק שלו אדיר.
  קשה לי לדמיין אפילו את ארה'ב נוקמת בחוזקה במשמידי מדינת ישראל.

  אני משוכנעת שכולם, מעל בימת האו'מ ובכל הבימות האחרות, יגנו, במילים החריפות ביותר, את המדינה הראשונה שתקפה מדינה אחרת בנשק אטומי.
  אולי גם מטילים עליה כמה סנקציות כלכליות (אך לאחר תקופה קצרצרה – מקפידים להביט לצד השני כשתמצא כל מיני דרכים לעקוף את הסנקציות).

  מכאן שאין לי אף תשובה טובה כיצד מדינות העולם ינסו להפחית את הפגיעות שלהן עצמן למתקפה גרעינית.

  (הדבר היחיד שעולה כרגע במוחי זה הטענה שמנהיגי האיחוד האירופי הם חשוכי ילדים. אולי פחות איכפת להם ממה שיקרה לעמיהם עשרות שנים לאחר פטירתם. אבל ברור שזו לא תשובה מספקת).

  אהבתי

 31. לי.ד.,
  כתבת:
  " … הצמרת האמריקאית בשנות הארבעים הייתה כולה נוצרית פרוטסטנטית ולא חילונית במובנים העכשוויים."
  ——————–
  מודה שלא חשבתי גם על העובדה שהאמריקאים, לפחות עד לדור הצעיר הנוכחי, דיווחו שהם דתיים יותר מהאירופאים.

  מצד שני, ככל שאני חושבת יותר על הסוגיה שהעלה תמריץ בפוסט זה, כלל איני משוכנעת שדתיים ו/או חרדיים יתגלו כנקמניים יותר מאשר חילוניים.
  אך גם לא ההפך.

  א. הנסיון שלי לשער כיצד אני הייתי פועלת לאחר נחיתת פצצה גרעינית על ישראל, ובמה תגובתי תהיה כנראה תלויה, מביא אותי להניח שהשונות בין אנשים תהיה יותר נסיבתית / אישיותית מאשר תלויה באיזושהי השקפת עולם מוצקה ובמידת הדתיות.

  ב. אני עדין זוכרת את תגובתי הראשונית למידע שראשי התיבות "הי'ד", שהוצמדו לכתבות ולמודעות על חללי פיגועי טרור, משמעותן: "השם יקום דמו".

  היה לי קל להסיק מכך שהם למעשה מודיעים שהם משאירים לאלוהים את פעולות הנקם על שפיכת הדם. כלומר שהם אישית לא מתכננים לבצע משהו בכיוון הזה.
  לחילונים יש פחות במי להיתלות שינקום את דם יקיריהם. המשפט "אם אין אני לי – מי לי?!" תקף יותר לגביהם.

  ג. אני חוששת שיותר קל ניתן לסמוך על הנקמה של מוסלמים, שנצמדים ל"תרבות השבט" ולמסורות "נקמת הדם" שלהם, מאשר על יהודים או על נוצרים.
  הם כבר הוכיחו ש"ניתן לסמוך עליהם".
  אך סביר שאנשים שמסוגלים לרצוח בדם קר אפילו את אחותם או בתם (על רקע "כבוד המשפחה") – לא ירתעו גם מהריגת עשרות או מאות מיליוני חוטאים איראנים (שיעים) שאינם מכירים כלל.

  אהבתי

 32. נקמנות סתם היא לא רציונלית. במקרה כאן ייתכן שנקמנות היא כן רציונלית, אם לא כדי להציל את המדינה (אולי זה מאוחר מדי), אז כדי למנוע מהבד גאייז של האנושות את הפיתוי לשוב על השימוש בנשק גרעיני. חיילים אמורים לעשות דברים רציונליים שתודרכו וחונכו בקפידה לעשות.
  ההומניזם הוא פשוט מכשול קשה לכך, אבל לא עבור בעלי השקפת עולם מסורתית דתית.

  אהבתי

 33. לתמריץ
  כתבת: " … חיילים אמורים לעשות דברים רציונליים שתודרכו וחונכו בקפידה לעשות. …"
  —————–
  טוב שהוספת את המילה "אמורים".

  כנראה שאנו חלוקים בנוגע לתפיסתנו את טבע האדם ואת הגורמים המניעים את החלטותיו.

  לתפיסתי בני אדם, *כולל* חיילים מתודרכים ומאומנים, לרוב אינם פועלים ממניעים רציונלים *טהורים*. בהחלטות החשובות ביותר שלהם מעורבים *גם* אלמנטים רגשיים, שבהגדרתם אינם בהכרח רציונלים.
  על אחת כמה וכמה כשהאנשים (כולל אנשי צבא) נתונים בסערת נפש קשה. (וקשה לי להאמין שקיים אחד, מבין כל אלו שזה עתה נודע להם שמדינתם ספגה פצצת אטום – שלא יהיה נתון בסערת נפש מאוד קשה).

  לאחר מעשה – חלק מאנשים מנסים לתרץ את החלטותיהם הרגשיות, ומנסים להציגן כפרי שיקול דעת שכלתני טהור. אך בד'כ הרציונליזציות אינן משקפות את כל מה שהניעם לפעולה.

  פתחתי את תגובתי במילה "כנראה"- כיון שיש איזשהו אבק של סתירה פנימית בתגובתך האחרונה.
  אם אכן רציונלי, לטובת עתיד האנושות וכדור הארץ, לנהוג ב"נקמנות" כלפי אלו שהפעילו נשק גרעיני – אזי לתפיסתך "השקפת עולם הומניסטית" מעוררת רגשות מכבידים. רגשות שעוצרים ביצוע של פעולות בעלות הצדקה רציונלית. כלומר שגם אתה תופס בני אדם כמונעים גם מרגשותיהם.
  מה שסותר את טענתך שניתן לאמן אנשים ולתדרכם לפעול כמו ד'ר ספוק ממסע בין כוכבים.

  .

  אהבתי

 34. קמיליה, אסביר עצמי – התכוונתי להגיד שנקמנות סתמית באמת לא אופיינית ליהודים בכלל, גם לא ליהודים דתיים (אולי לנערי גבעות כן). אבל כאן לא מדובר בנקמנות ספונטנית. כאן ברירת המחדל היא שחיילים ימלאו הוראות שניתנו להם ושהוכנו לקראתם. למה שלא יעשו זאת? ייתכן תמריץ אישי, למשל לחשוב שקל יהיה יותר לקבל מקלט בקנדה אם לא רוצחים מיליונים לפני כן. ייתכן תמריץ פוליטי אידיאולוגי הומניסטי. אני מניח שלגבי הדבר השני אדיקות דתית תעזור כי לרוב דת סותרת במידת מה אידיאולוגיה הומניסטית (כפי שטרח להדגיש שוב ושוב דווקא ישעיהו לייבוביץ׳)

  אהבתי

 35. מחקר חדש של מכון מולד. טוען שאפשר לפנות התנחלויות, ופיתרון של שתי מדינות וכדומה, הכל בלי שימוש בכלים צבאיים או אלימים, רק אזרחיים.

  תחת הכותר:

  " מחקר חדש מבית מכון מולד מציג: מדוע ההתנחלויות בגדה המערבית אינן בלתי הפיכות וכיצד ניתן לפנות אותן בכלים אזרחיים וללא שימוש באלימות"

  נצטט האבסטרקט:

  "בעשור האחרון השתרשה בישראל ובעולם תפיסה לפיה הסדרת הסכסוך הישראלי-פלסטיני באמצעות חלוקת הארץ לשתי מדינות אינה אפשרית עוד. תפיסה זו תורמת לדחיקת הנושא הפלסטיני אל מחוץ לשיח הפוליטי בישראל, משנה את דפוסי ההצבעה, ומביאה לצמיחתם של פתרונות חלופיים מסוכנים ובלתי-ריאליים, בראשם רעיון המדינה האחת. אולם תפיסה זו אינה נכונה. פתרון שתי המדינות עודנו אפשרי, ולמעשה ממשיך להיות הפתרון הריאלי היחידי לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

  ירידת קרנו של פתרון שתי המדינות בדעת הקהל בישראל, בשטחים ובעולם, קשורה במידה רבה בשורה של מיתוסים שנקשרו במפעל ההתנחלות, בראשם הרעיון שריבוי ההתנחלויות יצר מציאות בלתי הפיכה בשטחי הגדה המערבית. אם לא ניתן לפנות את ההתנחלויות, הרי שלא ניתן לפתור את הסכסוך על בסיס חלוקת הארץ. לעומת זאת, אם ניתן לפנות את ההתנחלויות, חזרתו של פתרון שתי המדינות למרכז הבמה המדינית היא רק עניין של זמן.

  מחקר חדש מבית מכון מולד מנתח באופן מקיף את שאלת ההיתכנות של פינוי ההתנחלויות. המחקר מפריך את מיתוס אי-ההפיכות של ההתנחלויות ומציע גישה מעשית חדשה לפינוין: פינוי אזרחי בלתי-אלים. הצעתנו היא להחליף את המתווה המקובל, המבוסס על הפעלת כוחה הצבאי של המדינה, במתווה המבוסס על הפעלת כוחה האזרחי – כלומר, האדמיניסטרטיבי, הכלכלי והמשפטי. גישתנו מבוססת על הכרה בחולשתן של ההתנחלויות כנקודות יישוב שנזרעו באופן מלאכותי מטעמים פוליטיים בלב שטח עוין, וכשלו בשלוש משימות קריטיות: שינוי מעמדה המשפטי של הגדה המערבית; התבססות כלכלית עצמאית; ושינוי מהותי בדעת הקהל בישראל ביחס לחלוקת הארץ. לאור שלושת הכישלונות הללו אנו טוענים כי לא זו בלבד שפינוי ההתנחלויות אפשרי, אלא שניתן לבצעו בלי לדחוק את החברה הישראלית למשבר ולעימות פנימי."

  כותבי המחקר:

  ד"ר אבנר ענבר, פרופ' אסף שרון וד"ר עומר עינב.

  כאן למחקר עצמו:

  https://bit.ly/3FjBYsx

  אהבתי

 36. כל עוד אנחנו נודדים במחוזות הדיסטופיה של מלחמות אטומיות, אז לגבי הסיכון שלא ירו את ה"מכה השניה", אפשר בקלות לייצר dead man switch לטילים אטומים, אם זה בצוללות או בלווינים , או סתם טילים בבסיסים קרקעיים, כמו שהוצע פה לגבי עזה.

  כך אפשר מבחינה טכנית לעקוף את החשש שהטילים לא יירו, וזה במחיר של סיכון גבוה יותר לירי ללא סיבה …

  כמובן שסביר שזה לא ייושם, אבל זה יפתור הבעיה…

  ונסיים בפרהפרזה על מילותיו של סטינג: "נקווה שהאירנים גם כן אוהבים את ילדיהם"…

  אהבתי

 37. שיר יפה 3718, אבל, רק שיר. האיראנים, אוהבים את ילדיהם, אלא, שזה בשדות מוקשים, מתאבדים, ועם מפתחות אשכרה ( פיסית עליהם) לגן העדן כשהידים.

  כך היה במלחמת אירן עירק. זוהי נקודת המפנה וההשראה בעולם המוסלמי, לפיגועי התאבדות, שהידים וכדומה אגב.

  לא רצוי לבנות על זה ממש…..

  אם כי, כל מה שנכתב פה, באמת הבלי וחסר קשר לגרעין האירני עצמו.

  להתראות

  אהבתי

 38. 3718,

  נצטט מויקיפדיה, על מלחמת אירן עיראק:

  "אחת הסיבות העיקריות להצלחה האיראנית לכך הייתה ההתלהבות הדתית שהאיראנים הצליחו להפיח בחלק מלוחמיהם ובמיוחד במשמרות המהפכה והמתנדבים המתאבדים של הבאסיג'. בין המתאבדים היו ילדים-לוחמים שרצו לתוך שדות המוקשים, הפעילו את המוקשים, וכך יצרו נתיבים בשדות המוקשים וכן מנעו התקדמות של טנקים בגופם."

  כאן:

  https://bit.ly/3FjMY9v

  אהבתי

 39. בית המשפט העליון, מחמת היותו מודע לרגישות האיומה של המצב בקשר להכרעה המשפטית בשייך ג'ארח, מנסה בכל מאודו, לגרום לצדדים להגיע לפשרה.

  מחמת חשיבות הענין, והחלטה לא ארוכה ממש, נדביק אותה פה:

  בבית המשפט העליון

  רע"א 2401/21

  לפני:

  כבוד השופט י' עמית

  כבוד השופט נ' סולברג

  כבוד השופטת ד' ברק-ארז

  המבקשים:

  1. סאמי ג'אעוני

  2. סמר ג'אעוני

  3. עבד אלפתאח אסקאפי

  4. סלוא אסקאפי

  5. מג'די אסקאפי

  6. מוחמד עלאא אסקאפי

  7. אמאל אבו חסנה

  8. רקפה עבדאללה אלקורד

  נ ג ד

  המשיבה:

  נחלת שמעון בע"מ

  בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים מיום 9.2.2021 בע"א 57595-11-20 שניתן על-ידי השופטים ע' זינגר, ח' מאק-קלמנוביץ וא' רון

  בשם המבקשים:

  עו"ד סאלח אבו-חוסיין

  החלטה

  1. בעקבות הדיון מיום 3.8.2021 הציגו הצדדים את עמדותיהם לצרכי פשרה.

  2. מבלי לגרוע מטענות הצדדים, ומבלי לקבוע מסמרות כלשהן לגופן של מחלוקות, בית המשפט מניח בפני הצדדים את הצעת הפשרה כלהלן, בניסיון לגשר בין הפערים שבין הצדדים. יודגש כי האמור הוא לצרכי פשרה בלבד, וככל שהצדדים לא ישכילו להגיע להסדר ביניהם, בית המשפט ייתן את פסק דינו על סמך טיעוני הצדדים והחומרים שהונחו בפניו. להלן ההצעה:

  משפחת אלג'אעוני – סאמי תאופיק אלג'אעוני יוכר כדייר מוגן דור ראשון.

  משפחת אסקאפי – מוחמד עלאא' יוכר כדייר מוגן דור שני.

  משפחת אלקאסם – כרמל רחמי אלקאסם יוכר כדייר מוגן דור ראשון.

  משפחת אלקורד – נביל אלקורד יוכר כדייר מוגן דור ראשון.

  כל משפחה תפקיד דמי שכירות שנתיים בסך 2,400 ₪ בחשבון בא כוח חברת נחלת שמעון בע"מ. התשלום יופקד עבור כל שנה מראש החל מיום 1.1.2022 ומדי הראשון לינואר בכל שנה.

  3. אין באמור לעיל כדי לפגוע בטענות הצדדים בהליכי הסדר זכויות הבעלות במתחם. עד להכרעה בטענות אלה, יראו את נחלת שמעון בע"מ כבעלים של המגרשים שבהם מחזיקה כל משפחה (בהתאם לתשריטים שיסומנו א-ד), ואת נציגי המשפחות כמפורט לעיל כדיירים מוגנים, ויחולו הוראות חוק הגנת הדייר [נוסח משולב], התשל"ב-1972 (להלן: החוק).

  4. הדיירים המוגנים רשאים לבצע כל פעולות תיקון/צביעה/שיפוץ/שינויים פנימיים בדירות מגוריהם בכל עת, והמשיבה מתחייבת שלא להתנגד לכך.

  המשיבה מתחייבת להימנע מנקיטת הליכים על פי סעיפים 131(7) ו-(10) לחוק וזאת עד להשלמת הליכי ההסדר או עד לתום 15 שנה מיום חתימת הסכם הפשרה, לפי המוקדם ביניהם.

  5. המבקשים ישלמו למשיבה את הוצאות המשפט ושכר טרחת עורך דין שנפסקו לחובתם בשתי הערכאות קמא בסכום מופחת של 30,000 ₪ (שלושים אלף) וזאת תוך 60 יום מחתימת הסכם הפשרה.

  6. למען הסר ספק, האמור לעיל הינו בגדר הצעה "שלדית" ומובן כי הצדדים רשאים להגיע להסכמות מפורטות ואחרות על בסיס הצעה זו.

  7. הצדדים יודיעו עמדתם להצעת בית המשפט סימולטנית – כל צד באופן בלתי תלוי בעמדת הצד השני – עד ליום 2.11.2021.

  ניתנה היום, ‏כ"ח בתשרי התשפ"ב (‏4.10.2021).

  כאן:

  https://bit.ly/3a9WzBo

  אהבתי

 40. אוף טופיק – אחת הבעיות בדמוקטטורה היא אי אמון בממשל:

  https://www.ynet.co.il/news/article/bkhqglcey

  שיא מתים ברוסיה, הציבור לא מתחסן: "המספרים רעים מאוד"
  "מספר המתים מקורונה ברוסיה ממשיך לשבור שיאים, והרשויות שוקלות להטיל הגבלות קשות. רק 29% מאזרחי המדינה מחוסנים בשתי המנות"

  אצלנו יש מיעוט קולני בעל הגיון לקוי, שמעדיף לא להתחסן, אולם הרוב המכריע מתחסן. ברוסיה האמון בשלטון נמוך במיוחד וזו התוצאה. זו דוגמה מצוינת מדוע חשוב לשמור על אמון הציבור.

  Liked by 1 person

 41. המחשה מעניינת וחשובה, למה שכתבתי עליו לאחרונה פה:

  הקורונה, שינויי האקלים וכו… יצרו שינוי תודעה חזק לגבי נושא של שרשרת אספקה בארה"ב ובכלל ( Supply chain).

  אז כאן רצ"ב, משרד המסחר האמריקני, בנה מערכת התראה אלקטרונית המתריעה על קצר בשרשרת האספקה בכל הנוגע למוליכים למחצה ( שמזה זמן, יש מחסור קשה מאוד שגבר מאוד בגלל הקורונה ועוד גורמים).

  אז בעקבות הצו הנשיאותי של ביידן בענין, נבנתה מערכת כזו, מבלי לחשוף סודות מסחריים של יצרנים אמריקניים וכו…

  כאן בג'וריסט, ולינקים שם:

  https://www.jurist.org/news/2021/10/us-department-of-commerce-announces-new-system-for-detecting-supply-chain-shortages/

  אהבתי

 42. amehaye

  לגבי אמון בממשל, כשמפיצים על ביבי שקנה צוללות לישראל כדי להרויח כסף דרך מניות שבן דוד שלו מחזיק ביצרנית פלדה, ויש אנשים שמאמינים לזה, אז הכל אפשרי.

  אני חושב שרמת הרשעות והאי האמון שהופצה לגבי נתניהו היתה קיצונית, שאף אחד לא יתפלא שזה ישאר איתנו, ויחזור אל המפיצים בהפוכה.

  אהבתי

 43. נראה לי שמשום מה אתה מייחס אכזריות וחוסר חמלה לדתות ואילו לחילוניים אתה מייחס הומניות אבל זה לא נכון.
  קודם כל יש דתות שמסרבות להשתמש בנשק להתגייס לצבא (לכל צבא).
  הצבאות החילוניים הראו שיש ביכולתם לבצע מעשי טבח ואכזריות בהקפים גדולים. למשל האמקיראים באינדיאנים. צרפת בלגיה ואנגליה במושבות שלהם. האמריקאים בויטנאם. מלחמת העולם הראשונה. יתכן שגם עכשיו יש מעשים כאלו אבל הם מוסתרים כי מבצעיהם יודעים שזה מסוכן עבורם לגלותם.

  Liked by 1 person

 44. אם כך, גם "לחזון האסטרטגי" ליום שלאחר השמדת ישראל – יש קשר מסוים לנושא הפוסט.

  ארוע היסטורי שלהערכת האיסלמיסטים אמור להתחולל בשנים הקרובות.
  מסמך הכולל הצהרות של מנהיגיהם ותוכנית פעולה אופרטיבית שכוללת 20 סעיפים.
  אחד מצמרר יותר מהשני.

  חשוב במיוחד לכל השוגים באשליות לגבי אפשרות "הסדרה ארוכת טווח" עם החמאס בעזה בתמורה לשיפור מצבם הכלכלי ו/או ה"התמתנות" של התנועה האיסלמית הישראלית הדרומית (חברת הקואליציה הישראלית הנוכחית).

  http://www.memri.org.il/cgi-webaxy/item?5482

  קטע מהמסמך:
  ————————-
  " …. 12. תבוצע פנייה לקהילה הבינלאומית ולעמי העולם כדי להבהיר את מדיניות החוץ של פלסטין, המבוססת על שיתוף פעולה וכבוד הדדי; תקוים פגישה מדינית דיפלומטית ראשונה של שגרירי המדינות ונציגיהן במדינת פלסטין בירושלים – עיר השלום, עיר בני החורין – כדי להדגיש את דבקות מדינת פלסטין החופשית בהתחייבויות הבינלאומיות שיש בהן כדי לממש ביטחון, יציבות ופיתוח באזור ובעולם; ישוגרו אגרות לאו"ם, לשגרירי המדינות השונות ולנציגי הדתות השונות בפלסטין.

  13. לא ייתכן שאדם יאבד את בעלותו על אדמתו… לפיכך יש להשיב את האדמה לבעליה כל עוד לא הוקמו עליה מבנים ומתקנים אסטרטגים, ואז יפוצה בעליה פיצוי הוגן אם בכסף ואם בקרקע.

  14. יש לפעול למען הקמת גרעין של הנהלה כספית שיהיה ערוך לפעול מיד, קרי עוד במהלך פעולת השחרור… לשם כך, יש להפיץ את [מטבע] הגְנֵיה הפלסטיני[8] החדש בעיתוי מכריע, כדי למנוע הידרדרות של המצב ולהכניסו לשימוש פנימי כבר מעכשיו, כדי שהאנשים יתרגלו אליו. כמו כן, אפשר להסכים עם אחת ממדינות ערב השכנות על שימוש במטבע שלה באופן זמני, בתקופת המעבר. בכל מקרה, הוועידה ממליצה לעם הפלסטיני שלא לשמור את השקל [הישראלי], אלא להמיר את חסכונותיהם בזהב, בדולר או בדינר.

  15. ביחס שצריך להפגין כלפי היהודים המתנחלים באדמת פלסטין, יש להבחין בין לוחם שצריך להורגו, לבין [יהודי] שבורח שניתן להניח לו או להעמידו לדין על פשעיו, לבין שוחר שלום המסגיר עצמו וניתן לקולטו, או לתת לו שהות לעזוב. זו סוגיה הדורשת התעמקות וגילוי רוח הומנית שבה התאפיין האסלאם תמיד.

  16. יש להשאיר [בפלסטין] את היהודים המלומדים והמומחים בתחומי הבריאות, ההנדסה, הטכנולוגיה, התעשיה האזרחית והצבאית למשך זמן מה ולא לתת להם לעזוב עם הידע והניסיון שרכשו בעודם חיים על אדמתנו ואוכלים מטובה, בעודנו משלמים את המחיר של כל זה בהשפלה, בעוני, בחולי, במחסור, בהרג ובמאסר.

  17. יש לפעול בהדרגה לשיבת הפליטים בתיאום מוקדם עם המדינות המארחות אותם ולפתוח מרכזי קליטה זמניים קרוב לגבול עמן. בתקופה זמנית זו [הפליטים] יירשמו במרשם האוכלוסין, תונפק להם תעודת זהות וחוק השיבה יוחל עליהם.

  18. מיד עם התמוטטות 'ישראל', על מנגנוני הביטחון של שלטון המעבר לשים את ידיהם על הנתונים אודות סוכני הכיבוש בפלסטין, באזור ובעולם [ולאתר] את שמות המגייסים היהודים והלא יהודים, המקומיים והבינלאומיים. הדבר נחשב לאוצר בלום של ידע שאסור שיֹאבד ואנו נוכל באמצעותו לטהר את פלסטין ואת המולדת הערבית והאסלאמית מחלאות האדם הצבועים, אשר הפיצו שחיתות על הארץ. מידע חשוב זה יאפשר לרדוף אחר הפושעים הנמלטים אשר טבחו בבני עמנו.

  19. יש לחבר ספר הדרכה אשר יסביר את מנגנון השיבה של כל הפליטים המעוניינים לחזור ולדרוש מהקהילה הבינלאומית למלא את אחריותה, לסייע לשיבתם ולבצע תוכניות לקליטתם בערי המוצא שלהם. [כמו כן] יש לעודד את בעלי ההון הפלסטינים לתרום [לשיבת הפליטים] באמצעות פעולות שיכון, העסקה והשקעות. …."

  Liked by 3 אנשים

 45.  קמיליה,
  מנהיגי ערב תמיד הצטיינו בהצהרות גדולות על שחרור פלסטין, מחוסייני דרך נאצר ועד נסראללה. נו אז מה? למזלנו הם אינם מצטיינים באותה מידה בהפיכת המדינות שלהם, או הצבאות שלהם, לגורם שיכול לאיים על ישראל. ומהו הקשר להסדרה מול חמאס? אף אחד לא חושב שמטרת ההסדרה היא לשכנע את חמאס להניח את נשקו ולהפוך לאוהב ישראל. המטרה היא השגת שקט לזמן ארוך – זה המקסימום שניתן לצפות לו באזורנו.

  אהבתי

 46. חייל
  הסיכוי שעזה תהיה סניגפור שווה או נמוך מהסיכוי שישראל תהיה סינגפור, שבעצמו שווה בערך לסיכוי לנצח מגיפה בחמישה שבועות.

  Liked by 2 אנשים

 47. לרינגו,
  כתבת:

  1. " … מנהיגי ערב תמיד הצטיינו בהצהרות גדולות על שחרור פלסטין, מחוסייני דרך נאצר ועד נסראללה. נו אז מה? למזלנו הם אינם מצטיינים באותה מידה בהפיכת המדינות שלהם, או הצבאות שלהם, לגורם שיכול לאיים על ישראל. …"
  ———————–
  תחילת אוקטובר זהו יום השנה הלועזי למלחמת יום כיפור.
  מלחמה שבימיה הראשונים התעורר איזשהו חשש שהסורים יצליחו לרדת מרמה'ג ולשעוט לכיוון חיפה, בכדי להיפגש בנקודה כלשהי בכביש 2 עם הצבא המצרי שיעלה מסיני. גם אם הסתבר בדיעבד שהחשש היה מוגזם – הוא מהווה תזכורת חשובה שלא לעולם חוסן.
  גדלתי על האזהרה שישראל תוכל לנצח באלף מלחמות מול צבאות ערב – אבל מספיק שבאיזושהי מלחמה ישראל לא תערך כיאות ותנוצח – בכדי שתחרב סופית.

  עבורי, כפחדנית גאה, ההכנות של האיסלמיסטים ליום "שחרור מדינתם" – מהוות תזכורת חשובה שאסור לנו לנוח על זרי הדפנה של ניצחונותינו בעבר. שחלילה לנו לאבד את ערנותינו בגלל המחשבה שלאחר כל הפסדי העבר שלהם – הערבים נואשו מכוונותיהם, ומשלימים עם קיומנו.
  לצערי, אחת מנקודת החוזק העיקריות שלהם היא נחישות והתמדה.
  (אלו בדיוק התכונות שעזרו לצב האיטי לנצח במירוץ את הארנבת המהירה).

  2. " …. מהו הקשר להסדרה מול חמאס? אף אחד לא חושב שמטרת ההסדרה היא לשכנע את חמאס להניח את נשקו ולהפוך לאוהב ישראל. המטרה היא השגת שקט לזמן ארוך – זה המקסימום שניתן לצפות לו באזורנו."
  ————————-
  אני מניחה שב"אף אחד" אתה לא כולל את כל מנהיגי הקואליציה הנוכחית שלהוטים לפוטו – אפ במוקאטה עם אבו מאזן. את כל אלו שמפנטזים ששמם יכנס לנצח לספרי ההיסטוריה כיון שהצליחו להביא שלום ו/או לחסל את הכיבוש והאפרטהייד וכד'.
  אני חוששת שגם השגת שקט *לטווח ארוך'* זו אשליה מסוכנת. השקט יסתיים בשניה שבה אויבנו יאמינו שאיבדנו את ערנותינו, ויש להם סיכוי, ולו סיכוי זעיר, לנצח אותנו.

  Liked by 2 אנשים

 48. ועידת החמאס הנ"ל קצת… מגוחכת. אני לא מזלזל בסכנות קיומיות לישראל – אלה בהחלט קיימות – אולם לא מידי החמאס או מידי הפלסטינים באופן כללי. זה לחלוטין נראה כאילו מישהו שם חי בלהלה-לנד.

  איראן מסוכנת לישראל, מצריים מסוכנת לישראל, אולי יום אחד גם סוריה וירדן יהוו סכנה. אולם הפלסטינים פשוט לא מחוברים למציאות. אם ישראל יום אחד תושמד, בעל הבית יהיה כנראה מאחת המדינות שהזכרתי – ולהם אין שום בעיה לחסל מאות אלפי פלסטינים ולהגלות את השאר לאירופה, נניח, כפי שקרה לא מזמן בסוריה, עיראק וכיו"ב.

  אם יש מסר אחד שהייתי מעביר לליצנים מהחמאס הוא שיזהרו בחלומותיהם, שמא יתגשמו.

  אהבתי

 49. אמחייה,
  קאמילה הריס היא איום קצת יותר גדול על ישראל מאשר איראן ומצרים. אם היא תחליף את ביידן באמצע קדנציה היא עלולה לזרוק את ישראל מתחת גלגלי האוטובוס כדי לקושש תמיכה מהפרוגרסיבים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: