מחשבות על אגדת חורבן

ראיתי לאחרונה את הסרט אגדת חורבן. לכאורה זה אינו באמת סרט, אלא מצגת מתחלפת של תמונות מאוירות הממחישות את תקופת חורבן ירושלים ולצידן פסקול מרשים. איכשהו הפורמט עובד היטב, ובסופו של דבר יצאתי בתחושה שצפיתי באחד מהסרטים הישראלים הטובים והחשובים שנעשו.

הסרט ממחיש היטב את דינמיקת שריפת האסמים של התקופה ההיא – כל צד מבין הפלגים הניצים בקרב היהודים שבר את הכללים והסלים עוד יותר ובסופו של דבר ההסלמה חיסלה את יכולת העם לעמוד. האסמים של שני הצדדים נשרפו, ההמונים גוועו ברעב. לי כל זה הזכיר את הביביזם בתקופתנו. לביבי ולנאמניו אין שום קו אדום. התחמקות מהעברת תקציב בעיצומה של מגפה, הובלת המדינה לסבבי בחירות אינסופיים או הצבעה נגד חוק האזרחות – הכול כשר כאשר העם והמדינה הם לא לפני הכול, רק פולחן של מנהיג אחד הוא לפני הכול. המסר הוא כמובן אוניברסלי ולכל תקופה יש את שורפי האסמים שלה.

הדמות החיובית בסרט הוא רבן יוחנן בן זכאי (שמופיע באופן מפתיע גלוי ראש. ייתכן שחז״ל הסתובבו באותה תקופה ללא כיסוי ראש. דבר שהיום נראה מוזר, אבל כיסוי ראש לגבר הוא מאוחר למדי ביהדות). יש לו הגיון בריא נטול קנאות מטורפת, והוא מבין שיהודה אינה יכולה לעמוד מול האימפריה העולמית. כל שנותר לו הוא להתחנן לרחמי טיטוס ולבקש מחסה ללומדי התורה ביבנה.

הרגש הבלתי צפוי שיצאתי מתוכו מהסרט הוא סימפתיה לכמיהה למקדש בימינו. המקדש היה כל עולמם של היהודים שחיו בטרם שנת 70 לספירה, והוא הוחרב בידי הקולוניאליזם האכזרי של התקופה. כאשר חשים, דרך המסך, אמפתיה עמוקה לעוצמת האובדן שחוו היהודים, אפשר להבין את מי שמאמץ מבט היסטורי יהודי בן אלפי שנים ומרגיש שכל עוד המקדש חרב, שיבת ציון היא סיפור שאין לו הפי אנד שלם. אפשר אפילו להזדהות איתו.

אבל אי אפשר להחזיר את גלגלי ההיסטוריה. היהדות בשנת 5782 לספירה העברית אינה יהדות שמתבססת עוד על מקדש ועל הקרבת קורבנות. כתוצאה מהחורבן ערך לימוד התורה השתלט כליל על היהדות וכך עוצב העם היהודי, לטוב ולרע, לאלפיים שנה. חלש ופסיבי מול כוחות ההיסטוריה כמו בשואה. בעת ובעונה אחת גם עם הספרים והטקסטים, בעל האינטליגנציה המילולית המזהירה, שהוציא מתוכו מספר בל ייאמן של זוכי פרס נובל. זו לא אותה היהדות של שנת 70 ואלו אפילו לא אותם היהודים, שעוצבו תרבותית וגנטית בידי אלפיים שנה של חורבן וגלות. יש משהו מקומם בכך שרשעותם של הרומאים עיצבה מחדש את פני היהדות, אבל זהו גורלם של עמים שנבנים גם מתוך המאבק עם אויביהם ומתוך המפלה והתבוסה.

84 תגובות על ״מחשבות על אגדת חורבן״

 1. שב"ס: למה לא מדברים על 15,000 האסירים שלא ברחו הלילה?

  הסוג הזה של בית כלא עובד רק אם שתי הצדדים, המנהל והאסיר, שניהם פולנים.

  יעקוב מחמוד אחמד קאדרי – אחד המחבלים שנמלטו הלילה, השתתף בעצמו ב2014 בנסיון הבריחה, שלפי הדיווחים בוצע מאותו פיר.
  אם הדיווחים נכונים, זה פשוט מטורף שהשאירו אותו באותו כלא.
  הוא אשכרה ידע על קיום הפיר ומיקומו המדויק ועשה שחזור קליל לנסיון הבריחה הקודם.

  רב גונדר קטי פרי אומרת הבוקר שלקראת הבריחה הלילה לא נחפרה מנהרה, אלא בסה"כ הוזזה פלטת בטון ממקומה.
  ב-2014 נחפרה מנהרה שפתח היציאה שלה הוא אותו הפתח מהלילה. היתכן שלאחר הבריחה ההיא לא נסתמה המנהרה, אלא רק הונחה בפתח הכניסה אליה פלטת בטון? תכלס, בשב"ס הכל אפשרי

  מתישהו יגלו ברשימות חצי מליון שקל שהוקצו לסגירת המנהרה הישנה

  Liked by 2 אנשים

 2. מענין.

  ראוי לציין גם, ההשלכות התיאולוגיות פילוסופיות כמובן. הפקעה כמעט מוחלטת בין הזיקה לעיקרי הדת והלאום כמובן. העם היהודי הפך לגלותי. גם במובן הפילוסופי תיאולוגי ולא רק במובן של הזהות הלאומית. הישות האלוהית, יותר אוניברסלית. הדת יותר מופשטת. יותר אישית. קהילתית. תקומת העם בציון, הופכת להיות חזון משיחי ואוטופי. מה שנוגד בעליל כמובן, את עיקרי הדת היהודית.

  Liked by 2 אנשים

 3. גם בריטניה איננה אנגליה של המלך ארתור ובכל זאת יש להם את באקינגהם פאלאס ואת המלכה והמשפחה המגוחכת והמיותרת הזו.
  אפשר להחליף את מוסד הנשיאות הטיפשי שלנו במלך נצר לבן דוד ולבנות את בית המקדש השלישי כסטייטמנט. זה יתקבל בהבנה אצל הגויים.
  אם טראמפ יזכה בבחירות בעוד ארבע שנים זה הכיוון שעלינו ללכת אליו.

  Liked by 1 person

 4. אל רום אתה מקבל טאמפס אפ מתמריץ על צורת ביטוי בומבסטית, וממני על זה שלמדת סוף סוף להתבטא בקצרה אבל התוכן רחוק כרחוק מזרח ממערב מהמציאות ומבטל אותה. כל קהילה שמתנכרת לתרבות בה היא יושבת כדי לשמור על יחודה היא גלותית. הקמת המדינה שינתה את המהות של היהדות בנכר באופן גורף וביטל את תקומת העם בציון כחזון משיחי ואוטופי. אלא אם הפכת נוצרי בפטיסטי. לכל קהילה יש זיקה למדינת ישראל, מהאמריקאית ועד האתיופית.
  אזרח המדינה היה עד לא מזמן בעל לאום יהודי עד אשר בית המשפט בו אתה נותן אמון עיוור בלב ובנפש כמו בכת דתית, עיקר את הקשר בין יהדות למדינה.
  אתה לא מצפה שבמאה ה 21 נקיים פה מדינה דתית כמו השכנים המוסלמים שלנו אלא מדינה מודרנית ליברלית בעלת זיקה דתית, קרוב ככל הניתן למה שהיה קיים בתקופת התנ"ך.

  Liked by 1 person

 5. פוקסי,

  הזהרתי אותך, לא להתגבב איתי. נניח ככה בשביל ניקיון הדעת, שפרח הדבר מזכרונך.

  אז הנה, קיבלת אזהרה אחרונה בהחלט, נוספת ואחרונה.

  לבקש מעכברוש כמוך, גיבור מקלדת, להשאיר השם שלו, למותר יהא לציין, כמה זה מיותר.

  ראה הוזהרת. אני יעשה בך דברים. שלא תאמין פשוט. אתה לא מבין מה אתה עושה.

  אין דבר פשוט מזה. תתרחק ממני כמו מאש. משל ראית מגה שטן במו עיניך.

  שיהיה הדבר ברור, שהוזהרת בעליל כבר, לא להגיב עלי יותר, הנה, נצטט את התגובה שלי בה הוזהרת כאמור. נשאיר הכותר של הפוסט. נשאיר לינק. וידעו כולם, שאם תמשיך, הבאת זאת על עצמך, בקור רוח. נצטט האזהרה כאמור:

  " פוקסי, כדאי לך להפסיק להתגבב איתי פה. ברור כשמש שאתה מחפש צרות. ראה הוזהרת. ולא לראשונה. אם תמשיך, ברור הרי מה שכבר ברור מפוסט קודם ( ואחרים אולי, שהרי אין לדעת איזה עכברוש בוגדני מסתתר מאחורי שלל רב של שמות אנונימיים) וזה:

  שנפשך עורגת לצרות. אבל, מבלי לשלם שום מחיר. רק מחיר אחד, שממילא אדם או טיפוס כמוך לא משלם:

  מבט אל מול המראה.

  ראה הוזהרת מניאק מטורף."

  עד כאן הציטוט:

  כותר הפוסט:

  "העולם שייך לצעירים, והצעירים – לאמריקה"

  כאן:

  https://tamritz.wordpress.com/2021/08/28/העולם-שייך-לצעירים-והצעירים-לאמריקה/

  ראה הוזהרת. אני מהונדס בטירוף, לטפל בחולי רוח ומניאקים מתועבים כמוך. ואם תמשיך, לא ארפה ממך, עד אשר אוריד אותך בכל מובן שאפשר להעלות על הדעת. אכרסם לעצמי הרגליים, ואגיע אליך, ואגמור עליך.

  אהבתי

 6. https://mida.org.il/2021/09/05/%d7%90%d7%aa%d7%95%d7%a1-%d7%94%d7%a0%d7%90%d7%95%d7%a8%d7%95%d7%aa-%d7%95%d7%9e%d7%99%d7%aa%d7%95%d7%a1-%d7%94%d7%a0%d7%90%d7%95%d7%a8%d7%99%d7%9d/

  אתוס הנאורות ומיתוס הנאורים

  הנאורות מסתבכת בתוך עצמה, בניסיון נואש להגדיר את עצמה. התוצאה: סכנה אדירה למפעל הדמוקרטי המפואר שהביא את המין האנושי לפסגות של חופש ושפע כלכלי

  אולי אל רום ואחרים יועילו להביע את דעתם בכובד ראש בנושא זה

  אהבתי

 7. ״מאז ומתמיד העליונות הלבנה העלתה על נס את רעיון האובייקטיביות, והחזיקה בדיכוטומיה של ״סובייקטיביות לעומת אובייקטיביות״ כאמצעי להשתקת עמים מדוכאים. המחשבה שיש אמת אחת ויחידה — "האמת" — היא תבנית חשיבה אירופית־מערבית ששורשיה נטועים עמוק בנאורות, תנועה שתיארה אנשים שחורים וחומים בתור תת־אדם ובתור אנשים עמידים בפני כאב. התבנית הזאת היא מיתוס, והעליונות הלבנה, האימפריאליזם, הקולוניזציה, הקפיטליזם וארצות הברית של אמריקה הם כולם צאצאיה. הרעיון שהאמת היא ישות שעלינו לתור אחריה, בנושאים שמאיימים על יכולתנו להתקיים במרחב הפתוח, הוא ניסיון להשתיק עמים מדוכאים.” (שיגעון ההמון, דאגלס מאריי, עמודים 395-396 גירסא דיגיטלית)
  אם כן, מתוך המחנה התופס את עצמו כנאור, צומחות קבוצות ותופעות, שבשם הקידמה ולעיתים בשם הנאורות עצמה, יוצאות נגד הערכים הבסיסיים ביותר של הנאורות והקידמה המערבית ומסכנות את המפעל הדמוקרטי המפואר שהביא את המין האנושי לפסגות של חופש ושפע כלכלי.

  וכפי שהסביר עמנואל קאנט, ״עצלוּת ופחדנות הן הסיבות לכך שחלק כה גדול מהאנשים, אחרי שהטבע שחרר אותם זה מכבר מהנחיה חיצונית עדיין שמחים להישאר בלתי בוגרים לאורך כל חייהם, והן גם הסיבה לכך שכה קל לאחרים למנות עצמם אפוטרופוסים שלהם. זה נוח כל כך להיות בלתי בוגר.” (מהי נאורות? עמוד 9, גירסא דיגיטלית)

  הטבע האנושי לא השתנה, בני האדם נשארו כפי שהם, זקוקים לשכלו של אחר שיוכל להדריכם ולהנחותם בכנסייתם החדשה, אלא שכעת במקום אלוהים ונציגיו, יש להם במרכז הפולחן החילוני את אתוס הנאורות, ריק מתוכנו המקורי אבל עדיין מעניק להם נקודת ייחוס ערכית, מיתוג חברתי נכבד ומשמעות קיומית שמחליפה את זו שנטשו. לצד אלה, משרתים בקודש כוהני השיטה שמנווטים עבור קהילת התלושים בסבך המציאות הלא-ממושמעת, ומנחילים להם את יישומי הנאורות באמצעות שימוש בתבונה מרכזית שמבצעת את חשיבתה בעבור כולם.

  אהבתי

 8. מר אלרום
  אינני יודע מה יעזור לך שמי הפרטי, שמי עמנואל פוקס, אני מתגורר באזור חיפה. מה זה מוסיף ומה זה גורע לעניננו? אולי תתיחס לגופו של עניין ולא לגופו של אדם? מדי פעם יש לך הבלחות אולם רוב הזמן אתה מלהג כמו תוכי משוגע.

  אהבתי

 9. תודה על הדגים פוקסי. תודה על הגפיעלטע. אני אלמד אותך לקח. לא היום, לא מחר. זה יבוא בסוף. אתה לא תאמין.

  ותתפלא, אני איכשהוא מאמין לך, שזה השם שלך אולי הרסמי. ולא בכדי, בחרת להתייצג פה בשם השני שלי באינטרנט. פעם. היום הרבה פחות. היית פה בסיכול ממוקד. ואתה חושב שאם השם שלך הרסמי הוא פוקס, זה יציל אותך אם אכן כך הדבר ? אתה פקינג שוטה מגוחך. רב ליצנים. אין לכסיל כמוך, שמץ קלוש מה הוא עושה.

  והאזהרות שלי בעינן עומדות. אל תגיב עלי יותר.

  אהבתי

 10. בסוף יהיה טוב, מכיוון שעוד לא טוב, עוד לא הגיע הסוף.

  אגדת חורבן, האם ניתן להשליך מהסרט שנפתלי בנט הוא הרבן האחרון? "נַפְתָּלִי אַיָּלָה שְׁלֻחָה הַנֹּתֵן אִמְרֵי־שָׁפֶר;" יש לו הגיון בריא נטול קנאות מטורפת, והוא מבין שיהודה אינה יכולה לעמוד מול האימפריה העולמית. כל שנותר לו הוא להתחנן לרחמי ביידן.

  "בִּנְיָמִין זְאֵב יִטְרָף, בַּבֹּקֶר יֹאכַל עַד וְלָעֶרֶב יְחַלֵּק שָׁלָל;" הביביזם בתקופתנו. לביבי ולנאמניו אין שום קו אדום. רק פולחן של מנהיג אחד הוא לפני הכול. המסר הוא כמובן אוניברסלי ולכל תקופה יש את שורפי האסמים שלה.

  אהבתי

 11. חמש הערות:

  א. " … ובסופו של דבר יצאתי בתחושה שצפיתי באחד מהסרטים הישראלים הטובים והחשובים שנעשו. …"
  ——————-
  נדמה לי שסרט זה (בניגוד למספר סרטים המפיצים דיבת ישראל רעה) *לא* זכה לקבל מימון נדיב מקרן הקולנוע הישראלי.
  אני גם כמעט בטוחה שאפילו התקנה המאפשרת למשקיעים בקולנוע ישראלי לקבל הטבות מס (מקור המימון העיקרי של הסרט אגדת חורבן) – לא חודשה.
  כך שניתן לטעון שעצם ההצלחה להפיק סרט זה כמעט גובלת במעשה נסים.

  ב. " … הסרט ממחיש היטב את דינמיקת שריפת האסמים של התקופה ההיא – כל צד מבין הפלגים הניצים בקרב היהודים שבר את הכללים והסלים עוד יותר ובסופו של דבר ההסלמה חיסלה את יכולת העם לעמוד. האסמים של שני הצדדים נשרפו, ההמונים גוועו ברעב. …"
  ——————–

  מה שמדגיש את העובדה שהעם היהודי לא מצליח להפיק לקחים מהאסונות שהפיל על ראשו.
  גם כאשר הוא מקדיש לזכרון החורבן ימי צום מיוחדים בלוח השנה.

  קשה לי שלא להיזכר בחוסר היכולת הטרגי של כלואי גטו ורשה, מהשמאל ומהימין, להתאחד למאבק משותף מול האויב הגרמני.
  אפילו את התנהגות רוב יהודי ארה'ב (והניו יורק טיימס) בתקופת השואה – ניתן להסביר בפלגנות הכרונית של העם היהודי.
  הרצאה בחוג באים אל הפרופסורים (אנסה למצוא לינק אליה) טוענת שלו היה מתבצע באירופה רצח המוני של העם האירי – האירים בניו יורק היו דואגים לכך ש*כל* החלונות, של *כל* מבני הציבור בניו יורק, היו מתנפצים. הם היו מפעילים לחץ כה חזק על נשיא ארה'ב, הקונגרס והסנט – עד שהם היו מוכרחים לעשות משהו להצלת האירים. לדוגמא באמצעות הפעלת לחץ עז על כל המדינות האירופיות "הנייטרליות" לקלוט המוני פליטים אירים.
  יהודי ארה'ב מאידך היו עסוקים אז בעיקר בחשש שלהם שיאשימו אותם בנאמנות כפולה. לפיכך המציאו הבחנה בין יהודים אמיתים (שכמותם) לבין עבריים אומללים. מה שאפשר להם לטעון שיהדות היא *רק* דת – אך אינה לאום. מכאן, שאינם מחויבים באיזושהי סולידריות עם בני לאום *אחר*.

  ג. " … לי כל זה הזכיר את הביביזם בתקופתנו. לביבי ולנאמניו אין שום קו אדום. התחמקות מהעברת תקציב בעיצומה של מגפה, הובלת המדינה לסבבי בחירות אינסופיים או הצבעה נגד חוק האזרחות – הכול כשר כאשר העם והמדינה הם לא לפני הכול, רק פולחן של מנהיג אחד הוא לפני הכול. …"
  ———————-
  לתפיסתי הטענה של"ביביזם" אין שום קו אדום, והם לא ירתעו מכל פגיעה קשה בטובת העם והמדינה – מקוממת.

  כל הסיפור של אי העברת תקציב (לדוגמא) – מנופח בעיני מעל ומעבר לחשיבותו. היה תקציב המשכי + במצבי חירום אפשרות להשקיע כספים חריגים (כמו לטובת מימון ההתמודדות עם הקורונה).

  אם אעבור ממגננה להתקפה:
  אזי דווקא הקמת ממשלה המסתמכת על תמיכת מפלגות אנטי ציוניות ופוסט ציוניות – מהווה לתפיסתי סכנה חמורה לטובת העם היהודי ולטובת מדינתו. אני חוששת שאנו בעיצומו של תהליך הפיכת ישראל ממדינת הלאום היהודי אל מדינת כל אזרחיה וכל פולשיה.

  ד. " … הרגש הבלתי צפוי שיצאתי מתוכו מהסרט הוא סימפתיה לכמיהה למקדש בימינו. המקדש היה כל עולמם של היהודים שחיו בטרם שנת 70 לספירה, והוא הוחרב בידי הקולוניאליזם האכזרי של התקופה. כאשר חשים, דרך המסך, אמפתיה עמוקה לעוצמת האובדן שחוו היהודים, אפשר להבין את מי שמאמץ מבט היסטורי יהודי בן אלפי שנים ומרגיש שכל עוד המקדש חרב, שיבת ציון היא סיפור שאין לו הפי אנד שלם. אפשר אפילו להזדהות איתו. …."
  ———————-
  לא רק שאיני מסוגלת להתחבר לרגש זה – רעיון הקמת המקדש מחדש מעביר בי צמרמורות של רתיעה עזה.

  ראשית, בשום אופן איני מסוגלת לקשר בין קדושה לבין בית מטבחיים.

  שנית, כפי שמראה הסרט, התקופה בה בית המקדש עמד על תילו – אינה יכולה לעורר געגועים. להפך.
  היו בה פערים חברתים וכלכלים אדירים, ושחיתות ברמות הגבוהות ביותר. חמור מכך, זו הייתה תקופה של קבוצות אולטרה- קנאיות. כולל כאלו, כמו הגיבור הראשי של הסרט, שהעלו על נס את פועלו של פנחס. כלומר, כל מי שאינו שומר שבת (כמוני) אמור לחזור לחשוש מסקילה באבנים.
  כלומר איני מבינה לאיזו מיןמ תקופת זוהר מתגעגעים אלו שבאמת רוצים להקים מחדש את בית המקדש.

  ה. " … אי אפשר להחזיר את גלגלי ההיסטוריה. … כתוצאה מהחורבן ערך לימוד התורה השתלט כליל על היהדות וכך עוצב העם היהודי, לטוב ולרע, לאלפיים שנה. חלש ופסיבי מול כוחות ההיסטוריה כמו בשואה. … זו לא אותה היהדות של שנת 70 ואלו אפילו לא אותם היהודים, שעוצבו תרבותית וגנטית בידי אלפיים שנה של חורבן וגלות.
  יש משהו מקומם בכך שרשעותם של הרומאים עיצבה מחדש את פני היהדות, אבל זהו גורלם של עמים שנבנים גם מתוך המאבק עם אויביהם ומתוך המפלה והתבוסה."
  ———————-

  זהו טקסט ברוח התפיסה החרדית.
  יש כאן התעלמות גורפת מהתנועה הציונית, וממכלול השפעותיה על דמותו של העם היהודי.
  הן החילונים והן הדתים – לאומים לא מוכנים יותר לקבל בהכנעה את היותם חלשים ופסיבים. הם נחושים להילחם ולנסות לנצח.

  ניתן לטעון שהתנועה הציונית, ברוח האקטיביסטית שלה (בניגוד לפסיביזם) נטלה מהרומאים /מגלגולי ההיסטוריה את הבכורה על עיצוב דמותו של העם היהודי.

  Liked by 3 אנשים

 12. מצאתי את הסרטון אליו התייחסתי.
  למיטב זכרוני – מומלץ לקרוא, בדילוגים, גם את התגובות אליו.

  אהבתי

 13. קמיליה מסכים שתקופת בית המקדש הייתה בעייתית בהרבה מובנים – שחיתות, מעמדות, קנאות, פלגנות וכיו"ב. מעניינת במיוחד ההערכה שלולא היינו כל כך מפולגים ייתכן שההתקפה של הרומאים הייתה נכשלת והעולם היה נראה היום אחרת. ראוי גם לזכור שאיבדנו אז בערך מחצית מהעם – סדר גודל של השואה של ימינו.

  לגבי ממשלה המסתמכת על מפלגות אנטי ציוניות, זה חמוד התמימות שלך וההיתממות של החייל הזקן. נתניהו היה מקים ממשלה עם רע"ם בהרף עין ברגע שסמוטריץ' היה אומר כן. הפלגנות היא שהובילה לממשלה הנוכחית. יכולנו להיות היום עם ממשלה יציבה מאוד בלי גורמים אנטי ציוניים, לולא ההתעקשות של אחד לאחוז בקרנות המזבח. בפארפרזה על המשפטwhen an immovable asshole meets an unstoppable idiot – זה בגדול מה שקרה פה.

  Liked by 1 person

 14. אגב במובן מסויים אני שמח שיש שרים ממרצ וממפלגת העבודה. אולי עכשיו כאשר הם צוברים קצת נסיון בניהול והנהגה בעולם האמיתי להבדיל מהעולם הדמיוני שהם חיים בו, הם ישנו קצת את העמדות שלהם.

  Liked by 1 person

 15. קמיליה, בית המקדש לא אחראי לכל התופעות השליליות שאת מתארת ולא חייב להיות בית מטבחיים. הוא גם לא נועד במקור להיות מקור שמפיץ אווירה שלילית אלא להפך, הוא נועד להיות מרכז מדיני חברתי ודתי חיובי. "כל עוד המקדש חרב, שיבת ציון היא סיפור שאין לו הפי אנד שלם."
  הכותל המערבי הוא צל צלו של בית המקדש, תראי איזה משמעות יש לו ליהדות, והוא סמל חדש יחסית' כ 150 שנה וסמל של קינה וייחולים לבית דוד ולממלכה וזהות יהודית ולאום. בית המקדש יהיה סמל של תקומה של כל אלו. הוא לא יהיה מקום בו חרדים יבכו וייללו אלא בו יהודים מכל השכבות יסתובבו וירגישו שייכות לאומית, הם ירגישו שווים בניגוד למה שאת מתארת לעצמך. שווים ביניהם ושווים לעמים אחרים. "הן החילונים והן הדתים – לאומים לא מוכנים יותר לקבל בהכנעה את היותם חלשים ופסיבים. הם נחושים להילחם ולנסות לנצח." בדיוק כך, יש תוצאה סופית, מדינת העם היהודי שווה והתקיימה. לא לחינם קוראים לזה הבית השלישי. הציונות הייתה הדרך, מדינת ישראל היא המטרה שהוגשמה. בית המקדש ומלך מבית דוד זה הסמל. תחשבי איך הגויים בעולם, הנוצרים יראו את זה, איך המוסלמים יקבלו את זה? אם מעבר של שגרירות זרה לירושלים הורג אותם.
  בתור בעלת דעות לאומיות אולי כדאי שתשני את הדיסקט. בהרבה מדינות אירופאיות המלך קיים ומצביעים בכל פעם להמשיך ולקיים אותו למרות העלות. הנשיא מיותר.

  "לתפיסתי הטענה של"ביביזם" אין שום קו אדום, והם לא ירתעו מכל פגיעה קשה בטובת העם והמדינה – מקוממת." אמת לאמיתה אבל מה לעשות, בעל הבית השתגע אך את בבית שלו, אין טעם להביע את דעתך.

  אהבתי

 16. לגבי ממשלה המסתמכת על מפלגות אנטי ציוניות, זה חמוד התמימות שלך וההיתממות של החייל הזקן. נתניהו היה מקים ממשלה עם רע"ם בהרף עין ברגע שסמוטריץ' היה אומר כן. הפלגנות היא שהובילה לממשלה הנוכחית. יכולנו להיות היום עם ממשלה יציבה מאוד בלי גורמים אנטי ציוניים, לולא ההתעקשות של אחד לאחוז בקרנות המזבח. בפארפרזה על המשפטwhen an immovable asshole meets an unstoppable idiot – זה בגדול מה שקרה פה.

  נתניהו לא הקים מפלגה עם רע"ם בהזדמנויות הקודמות שהיו לו, ולהגיד כן גנבתי, אבל גם אתה היית גונב אני מכיר אותך, זו הגנה עלובה, ילדותית ומכאן והלאה אמשיך בצורה מנוקדת כראוי לדיון עם ילדים: וגם אם הוא היה מקים עם רע"מ זה היה במטרה לשבור שלושה ארבעה חברי ימין מהמפלגות הפורשות לשוב ןלהצטרף אליו, ובכל מקרה זו הייתה ממשלת ימין, ולא ממשלה שבנויה לא רק על רע"מ אלא על מרץ ועוד מטורפים שחיים בעולם דמיוני כמו שאתה עצמך מודה בזאת.
  הפלגנות היא שהביאה לממשלה הנוכחית? האם באמת בנט חושב שעדיף אידיאולוגית שהוא יהיה בראש ממשלת שמאל מאשר נתניהו בראש ממשלת ימין? לא היה שם שום אינטרס אישי שלו? של שאר ה"ממשלה"
  יכולנו להיות ממשלה יציבה מאד גם אם הצד השני שמצטמק בכל בחירות לא היה מתנהג ודורש להחליף את המנהיג הנבחר. באותה מידה אתה יכול לומר שכל אחד משלושת ראשי המפלגות הימניות האחרות היה יכול בקלות להתפשר על כבודו ולשמור על העקרונות האידיאולוגים לולי האינטרסים האישיים שלו.
  גנץ צורף לממשלה ולא הפסיק לחבל ולתקוע מקלות מבפנים. יכלה להיות לנו ממשלה יציבה אם הוא היה ליצן יציב. זה שנתניהו הסכים לקבל אותו עם מספר מועט של חברי כנסת ולהציע לו חצי המלוכה בשביל סוס באמצע קורונה, את זה אתה לא רואה אמחייה? אתה פשוט מתבונן דרך פילטר בצבע אדום, הכל אדום אצלך.

  "במובן מסויים אני שמח שיש שרים ממרצ וממפלגת העבודה. אולי עכשיו כאשר הם צוברים קצת נסיון בניהול והנהגה בעולם האמיתי להבדיל מהעולם הדמיוני שהם חיים בו, הם ישנו קצת את העמדות שלהם."
  אולי תתן לילדים שלך את חשבון הבנק שלך כדי שיראו מה קורה כשפושטים את הרגל? איזה משפט מטומטם אתה אומר? כשמדינת ישראל תתמוטט השמלאנים יבינו שטעו? ותגיד להם אמרתי לכם? הם גם אז לא ישנו דעה כמו שאתה לא תשנה אם ידפקו לך במציאות על הראש. אתם ממשיכים לצעוק פולחן מנהיג גם כשהוא הציע להתחלק, מדוע אתה לא מאשים את הצד השני באחריות לתקציב, לבחירות חוזרות, אתה בטוח ששורפי האסמים זה לא אתה ושכמותך?

  בכל מקרה יהודה לא היתה עומדת בפני הרומאים, ואם אתה לא מודע לזה שהמצב של ישראל חמור כפי שהיה אז ועלינו להתאחד מאחורי מנהיג ראוי אתה אינך שונה מהיהודים של 70AD

  Liked by 3 אנשים

 17. אני לא יודע אם לביביסטים אין אף קו אדום, אבל זו עובדה שההצבעה בחוק האזרחות הייתה קו אדום בוהק שאפילו רבים בליכוד התקשו להאמין שייחצה – והביביסטים חצו אותו ללא בעיה.

  Liked by 2 אנשים

 18. דרור שכחת לנקד.

  ליכוד + מפלגת ימין אחת זו לא ממשלה יציבה. ליכוד + מפלגות ימין + מפלגות מרכז זו כבר ממשלה יציבה. אגב הצד השני *גדל* בבחירות האחרונות, בעיקר בגלל נתניהו. לגבי גנץ, נתניהו הציע לו את חצי המלכות בדיוק מאותה הסיבה שנפתלי בנט, עם 6 מנדטים, הוא היום ראש הממשלה – במשא ומתן לוקחים את המקסימום שאפשר ומקובל על שני הצדדים.

  לגבי פשיטות רגל וכו' – אתה כנראה לא עוקב אחרי התקציב ופעולותיו של ליברמן, מכל האנשים, כשר אוצר. בגדול התהליך מפתיע אותי לטובה, אף אחד לא עומד לפשוט רגל. אולי אפילו יצמצמו קצת מהקצבאות שהאלוף שלך חילק לחרדים ושאר אלה שלא רוצים לעבוד.

  לבסוף אני מסכים לגבי הצורך במנהיג ראוי. זה היה מצחיק אותי שאתה חושב שנתניהו הוא כזה, אם זה לא היה עצוב.

  אהבתי

 19. תמריץ,
  בזמן האחרון אובייקטיבי הפך אצלך לרל"ב כולל אימוץ הז'רגון. כשתתחיל להשתמש ב"הנאשם" המהפך יושלם

  אהבתי

 20. איני מקבלת את הטענה של תמריץ ש" … מכאן ואילך מי שטוען לביביזם יש קו אדום כלשהו – חובת ההוכחה עליו.".
  —————-
  להבנתי, חובת ההוכחה מוטלת על המאשים, לא על המואשם.

  גם בעיני אי קיום הסכם הרוטציה עם גנץ הוא יותר מאשר "טעם לפגם" בנתניהו. זאת למרות התנהגותם "הלא קולגילית" (בלשון המעטה) של גנץ וניסנקורן כשישבו בממשלת נתניהו.
  אי קיום ההסכם אפילו מהווה תמיכה חזקה בטענה שיחס נתניהו אל שותפיו הפוונציאלים הוא זה שהוביל לתבוסתו ולהדחתו מראשות הממשלה.

  אך המרחק בין מנהיג שכורה את קברו (הפוליטי) במו ידיו לבין הטענה שלטובת המדינה והעם אין כל חשיבות בעיניו – עוד ארוכה (מאוד מאוד) הדרך.

  אף אחד לעולם לא יוכל לדעת מה באמת התרוצץ בנבכי מוחו של נתניהו, מה התכוון לעשות (ומה לא לעשות) כשהתחיל במגעים עם רע'מ, או כשהמשיך בשיחה עם מוזס שניסה להציע לו עסקת שוחד וכד' וכד'.

  לפיכך כל מי שמאשים אותו בנכונות לבגוד בטובת מדינה – הוא זה שחייב להוכיח את האשמותיו מעבר לכל ספק סביר.

  מה שמזכיר לי את הרשומה האחרונה של פרופ' אודי מנור על ספר שהוקדש לפרוטוקולים של זקני ציון.
  ומכאן טענותיו נגד כל מיני קמפיינים של האשמות שווא (כדוגמת אלף "מסמכי העדויות" שהוגשו במשפט דרייפוס, קמפיין הכחשת השואה, אי הפסקת קמפיין האשמות בחטיפת ילדי התימן והבלקן ומכירתם ועוד).

  http://udimanor.blogspot.com/2021/09/blog-post.html?m=1

  אגב, באחד הפוסטים האחרונים היה מגיב שהפנה לבלוג של פרופ' אודי מנור וקבל על העדר תגובות לרשומותיו.
  אני שותפה להערכתו את רשומותיו של מנור – אך לתפיסתי מנור אינו באמת מעוניין להיכנס לדיונים עם מגיבים.
  הוא דורש מכל המעוניינים להגיב להזדהות באמצעות מסירת פרטיהם בגוגל (מה שמרחיק את כל המעוניינים לשמור על האנונימיות שלהם, כמוני), לא מפרסם בצד הבלוג את רשימת התגובות האחרונות לרשומות שלו ועוד.

  Liked by 1 person

 21. אני לא משתמש במינוח של ״לבגוד במדינה״ לגבי ביבי והתנהגותו. אבל דינמיקה של שריפת אסמים – בהחלט יש בביביזם.

  אהבתי

 22. לגבי פרופ' אודי מנור, תכתבי לו אי מייל, הוא עונה לכולם בידידות רבה באופן אישי ומנהל שיחות ושולח חומר כתוב ומקבל עצות בעניין. אמרו לי לנסות ניסיתי וכך היה. תכתבי לו בדיוק את המשפט שכתבת פה: לתפיסתי מנור אינו באמת מעוניין להיכנס לדיונים עם מגיבים.
  הוא דורש מכל המעוניינים להגיב להזדהות באמצעות מסירת פרטיהם בגוגל (מה שמרחיק את כל המעוניינים לשמור על האנונימיות שלהם, כמוני), לא מפרסם בצד הבלוג את רשימת התגובות האחרונות לרשומות שלו ועוד.

  לגבי גם ההפרה הגסה של הסכם הרוטציה לפני כן כפי שטוען פסבדונים של מישהו שמנסה להסתכל על המציאות במבט אובייקטיבי ככל האפשר, הסכם הרוטציה הופר על ידי גנץ. הוא התקבל לממשלה והמשיך לחבל מבפנים. אם הייתם אוביקטיבים היתם שוקלים ורואים את זה בצורה הגיונית. איזה יתרון היה לנתניהו להרוס את ההסכם מספר חודשים לאחר שהוא נכנס אליו בעל כורחו בשל הקורונה?, הוא עמד באותו מצב ובמצב גרוע יותר. הוא ניסה למנוע בחירות, הוא נכנס להסכם ויצר את התקדים המגוחך שמישהו עם מספר מועט של חברי כנסת הופך לראש ממשלה חלופי, הוא יצר את התקדים והחוק לראש ממשלה חלופי באמצעי לחץ ולא בבחירות ושוויון כוחות. לגנץ לא היה מה להפסיד, הציעו לו תפקיד ראש ממשלה והוא המשיך לערער את קיומה מבפנים במקום לתת למדינה לנוח שנתיים ולצאת מסיפור הקורונה. נתניהו לא הרוויח כלום מדחיית הבחירות במספר חודשים. הצעד של הכניסה להסכם היתה פשרה ואת זה פסבדונים של מישהו שמנסה להסתכל על המציאות במבט אובייקטיבי ככל האפשר לעולם לא יהיה אוביקטיבי מספיק לראות. איזה שותף פוטנציאלי גנץ? הוא נהג כשותף ? גם ההצבעה לחוק האזרחות לאחר שיקול ארוך היציעה הצעה שאתם בטח תגידו לא היתה רלונטית כי ברור שחברי הממשלה הערבית ומרץ לא היו מקבלים אותה אבל מפלגות גוש ביבי היו מעבירים אותה, הממשלה פחדה להתפרק לו היתה מסכימה. שרפת האסמים נעשית מהצד שלכם, אתם סיקריקים, נתניהו הוכיח את כשרונו ונאמנותו למדינה עשרות שנים. הבאתם חבורת ליצנים ואתם ממשיכים להגן עליה. תקראו את דברי דרמר ברוטר על נתניהו אבל גם זה לא ישנה את העקשנות שלכם. אובייקטיבי מי אס. אתה עדיין חושב שאובמה היה גאון שההסכם האטומי עם אירן עדיף לו שהיה נשמר ושהיציאה של ברק מהגולן הוכחה כהצלחה גדולה כי חילים ישראלים לא נהרגים.

  אי אפשר לצפות מאחד שפילוסופית החיים שלו: when an immovable asshole meets an unstoppable idiot מצוטטת מתוך דברי הג'וקר בסרט באטמן שינהל שיחה אוביקטיבית. בפרפרזה לדברי ג'וקר אחר, אעדיף לכרסם את הרגלים שלי מלהמשיך בויכוח מגוחך כזה.

  Liked by 1 person

 23. גנץ יכול היה באמת לשרוף אסמים. הסכים להעביר תקציב המשכי שבלעדיו תפקוד המדינה היה קורס.
  לגבי הויכוח על החיסונים בזמנו – הוא לא מקביל לשריפת אסמים. היה נראה שביבי מגזים בטירוף בצורך בחיסון שלישי. בדיעבד התברר שצדק אבל זו הפתעה.

  אהבתי

 24. תמריץ,
  רכש חיסונים = מילוי אסמים. הפתעה? כנראה שהספר של בנט הפך לתנ"ך שלך
  גנץ הצטרף לממשלה כדי לשרוף את האסמים של ביבי והוא גם התגאה בזה.

  אהבתי

 25. כרגיל הויכוח בין אוהבי ביבי לשונאיו הוא מחוץ לכל פרופורציה. ביבי לא היה אסון למדינה וגם לכתו אינה אסון למדינה. לא ברור לי על מה צועקים מתנגדי הממשלה הנוכחית. איזה אסון בדיוק קורה פה? מוסרים כבר את הגולן לידי דאעש?
  מצד שני גם הצרחות על חוק האזרחות מופרזות. שר הפנים עדיין יכול למנוע איחוד משפחות, וממילא לא מדובר פה באמת באיום דמוגרפי או בטחוני מהותי.
  הויכוח מי הפר ראשון את ההסכם הקואליציוני גם הוא קצת ילדותי. ביבי לא התכוון מעולם לקיים אותו ומנע הגשת תקציב, את זה אמר אפילו ישראל כץ. אז גנץ הוא הנבל כי הוא הפר אותו קודם? כלומר לביבי מותר להיות נוכל אף לאף אחד אחר לא?
  אז נכון המדינה לא קרסה בלי תקציב. זה לא אומר שאי העברת תקציב זו התנהלות ראויה וטובה. המדינה גם לא תקרוס אם לא יהיה ראש ממשלה בכלל למשך שנה. האם מכאן ניתן לגזור כי אי מינוי ראש ממשלה זה לא כזה נורא?

  Liked by 2 אנשים

 26. דרור נתניהו חזק מאוד בלדבר, ובעיקר בלנכס כל הצלחה לעצמו. לעניין החיסון השלישי – מו"מ היה קיים הרבה לפני שנתניהו, ממקומו באופוזיציה, "החליט" שהחיסון הוא הכרחי. יש כאלה שמדברים ויש כאלה שעושים בלי לדבר יותר מדי.

  נתתי בזמנו את הקרדיט לנתניהו על כך שהחליט להשתמש בחיסון נסיוני יחסית ובמחיר גבוה יחסית – והצדקתי את ההחלטה הזו. דרור אם אתה קבוע כאן אתה תזכור זאת. אולם לגבי המנה השלישית כאמור לא מגיע לו שום קרדיט.

  לגבי חוק האזרחות, צירפתי בזמנו מראי מקום שבהצבעה הקודמת ב-2015 לא מעט חברי כנסת *מהאופוזיציה* הצביעו בעד החוק – ראה כאן

  https://main.knesset.gov.il/Activity/plenum/Votes/Pages/vote.aspx?voteId=22030

  בהצבעה ההיא חברי כנסת מישראל ביתנו, יש עתיד, ואפילו ממפלגת העבודה הצביעו בעד החוק.
  אז כן, בהובלת נתניהו הליכוד בהחלט שורף את האסמים.

  אגב אין צורך שתכרסם את הרגליים, וזה בסדר לא להיות רציניים כל הזמן.

  Liked by 1 person

 27. שר הפנים לא יכול למנוע באופן גורף איחוד משפחות ללא חוק.. אין לו גב משפטי לזה. בעיני כל מי שעוקב חוק האזרחות הוא המכשול שמונע את זכות השיבה השקטה.

  ביבי הפר את הסכם הרוטציה מרגע אפס כשלא העביר תקנון ממשלה.

  Liked by 1 person

 28. רינגו, לכל אחד יש תחליף. אלא שהממשלה הנוכחית זה הרע שבכל העולמות. לו לאחר הבחירות האחרונות מישהו אחר מהליכוד היה לוקח את מקומו של ביבי והיו מקימים ממשלה שפויה יותר עם שותפים הגיוניים זה היה פתרון. אלא שביבי לא יכול היה לשמש בשום תפקיד בממשלה הזו היות והמשפט הכוזב ובג"ץ היו כופים על ראש הממשלה החדש שלא לתת לאדם נאשם בפלילים שום תפקיד. הדרך היחידה הייתה ביטול המשפט. לא סביר שמנהיג שנבחר על ידי מפלגתו והציבור להנהיג יסולק מכל תפקידי השפעה ציבורית.

  כששחקן כדורסל פועל לסילוק המאמן הוא פועל מסיבות אישיות, הוא רוצה יותר דקות משחק. הוא מנמק שזה טובת הקבוצה.
  איזה סיבות לדעתכם יש לבנט, לפיד, גנץ וליברמן לסרב לניהול הממשלה תחת ביבי אם לא דקות משחק?
  הם לא מצליחים לבחוש מספיק בקלחת והחליטו שעדיף לשבור את הכלים ולראות מה יצא מזה מאשר לסיים את חייהם הפוליטיים תחתיו. זה לא אינטרס של המדינה אלא אינטרס אישי. הכל אישי בפוליטיקה. כשפוליטיקאי אומר: זה לא אישי זה העיקרון, הוא מתכוון אישי.

  אמחייה,
  ביחס להסכם הרוטציה, הבה נדמיין את המצב כשהיה: בחירות ועוד בחירות וצריך להביא קץ לזה בכמעט כל מחיר. אתה זוכר את התרגיל המסריח של פרס? רוטציה זה לא הסכם ג'נטלמני בין חברים (אל רום ינהל את האתר של תמריץ שנתיים ונראה מה תמריץ יקבל לידיו עוד שנתיים), זוהי פוליטיקה, בוודאי שלביבי מעולם לא היה עניין לקיים את ההסכם, כולם כולל גנץ ידעו שהוא לא מעוניין. הייתה קורונה, היה צורך לחכות שנה שנתיים, ביבי הניח שכמו כל מפלגה חדשה שצצה וגורפת קולות ונמוגה גם גנץ יתגלה בריקנותו והיה צריך זמן. פוליטיקה זה פוקר. אתה מכבד הסכמים עם שותפים לא עם יריבים. אתה מחויב במילה לחברי המפלגה שלך ולגוש שלך, אבל כשאתה עושה הסכם עם אויב, זה הסכם חודיבייה. האווירה נגדו הייתה שטנית, השתמשו בכל הכלים המלוכלכים, וזה הכשיר כל תגובה מצידו והיחס לא השתפר גם לאחר ההסכם. כגנץ פרש מלפיד הוא עבר לשולחן הפוקר של המקצוענים ללא ניסיון, אם גנץ היה משחק בקלפים כראוי הוא היה זוכה להיות ראש ממשלה לא כי ביבי היה נותן לו אלא בזכות. זוהי פוליטיקה. במקום להיות שחקן ספסל הוא קיבל דקות להוכיח את עצמו ובמקום לשחק הוא המשיך להתלונן על המאמן.
  תאר לעצמך שאתה בפשיטת רגל והילדים והאשה רעבים ללחם ואני מציע שאחלץ אותך אם תתן לי את אשתך לשנתיים בעוד שנתיים, ואני הוא זה שהכניס אותך לפשיטת הרגל וממשיך להיות מנוול, הרי אתה תחפש כל דרך להיחלץ מההסכם.

  אהבתי

 29. ומאחר וקמיליה המליצה, הצצתי והבאתי להתחלק בהנאה
  יתכן באמת שהוא לא מעוניין בתגובות

  http://udimanor.blogspot.com/2021/09/5782.html

  5782 לבריאת העולם?? מה, היהודים הם כאלו בורים?

  עם פרוס השנה העברית החדשה, כמה מלים על נושא סתום במקצת, הגורם מבוכה לאנשים חושבים (באמת) או לחליפין נסתר מעיניהם של אחרים.
  מה פתאום 5782 שנה לבריאת העולם??? איך זה שדווקא היהודים, שמתוכם יצאו יחסית הכי הרבה חתני פרס נובל בכלל ובפיזיקה בפרט, ודי אם נזכיר את איינשטיין, איך זה שהם ולא נגיד חבורת דרי מערות בהרי האקאטמפוקוסטן, מדברים על בריאת העולם לפני פחות מ-6000 שנה, כשהמדע מדבר על כ-13.7 מליארד שנה???

  Liked by 1 person

 30. דרור אנחנו חלוקים לגבי העובדות, וגם לגבי דרכי הפעולה והמניעים של כל צד. אני מבין את דרך המחשבה שלך אבל לא נגיע להסכמות.

  אהבתי

 31. אודי מנור:
  תוך 12 דקות הוא ענה לדברי קמיליה שהוגשו קט אנד פייסט:

  בוקר אור
  שנה טובה ומבורכת לפני הכל.
  תודה רבה על הדברים.
  איך אמר מי שאמר? מודה בעובדות כופר באשמה.
  אכן הבלוג שלי חסום לתגובות בדיוק בגלל מה שהאנונימית רואה כבעיה ואני נאלצתי לראות כפתרון: האנונימיות. מילא מדובר בפרקטיקה בעייתית בלשון המעטה, להבנתי חסרת מוסר. מילא. כי מדוע אני החשוף לעין כל אמור לנהל דיון עם צד שני שאינני יודע עליו מאומה אפילו לא את שמו? מילא כאמור. אלא שההחלטה הגורפת שלי לחסום את הבלוג לתגובות באה לאחר התעללות מתמשכת של שרץ אלמוני שניצל היטב את טוב לבי ואת אמונתי התמימה בקדושת כללי המשחק.
  אבל למה לקצוף על כל העדה שהרי יש יותר מצדיק אחד בסדום? ומכאן לפתרונות חלקיים. אחד, הפייסבוק. כמעט כל מה שמופיע לאחרונה בבלוג מופיע בפייסבוק. צוקרברג קובע את כללי המשחק שם, ואין לי ברירה אלא לקבלם גם אם זה אומר להתמודד עם אנונימיות קדושה גם שם. השני, מה שאנו עושים כרגע.אתה מוזמן לתת את המייל שלי לכל דורש גם כי זה פתרון מסוים וגם כי ממילא אין שום בעיה לאתר אותו ברשת. שא ברכה.

  Liked by 1 person

 32. טליתא לגבי גיל היקום הרי ניתן ליישב זאת בקלות עם קצת גימנסיה מחשבתית. אפשר לאמר שהיקום נברא זקן – הרי אין לך דרך להוכיח שהיקום לא הופיע יש מאין בדיוק לפני שניה נניח. אפשר לאמר שמדובר בדימוי, לא בשנים אמיתיות. אפשר לאמר שהזמן זז בקצבים שונים וכו'.

  אני אישית אתאיסט ואין לי צורך בתרגילים האלה, אבל מי שרוצה להאמין יכול ליישב את אמונתו עם המציאות בשלל דרכים.

  אהבתי

 33. אגב למיטב זכרוני בשום מקום בתורה לא רשום המספר 5782 או כל מספר דומה. זה מספר שהגיעו אליו אנשי דת (חוקרי דת?) בעבר הרחוק. אפשר פשוט להודות בכך שהחישוב שלהם מוטעה לחלוטין.

  אהבתי

 34. זה מתוך הבלוג של מנור, קראת את כל המאמר שלו? אין צורך להודות שזו טעות, זה פשוט אמור להוסיף מימד ומשמעות.

  …..ובתרבות היהודית על פי ההגיון הזה? שתי אפשרויות. או שמה שבא לפני הבריאה פחות חשוב – אלוהים אם זה לא ברור – או שמה שבא לפני הבריאה לא חשוב – אלוהים אם זה לא ברור.
  כך או אחרת, המניין לבריאת העולם הוא עמדה מוסרית לפיה מה שחשוב ומה שקובע זו ההוויה, שמו המפורש כידוע של אלוקינו, מה שמסדר באופן מוחלט את התיזה: אלוהי היהודים נברא בצלם ההווייה, כלומר בצלם המציאות הממשית.
  חג שמח חברות וחברים. שנה טובה. א-פרופו משמעויות: טובה. לא שמחה. טובה. לא כי שמחה זה רע. אבל שמחה שאיננה מבוססת על טוב, הלכה השמחה, בטלה השנה. ולהפך.

  Liked by 1 person

 35. אוף טופיק,

  טענה שאחת משתי המדינות שאולי אחראיות למירב שינויי האקלים בפלנטה שלנו (ארה'ב וסין) אינה באמת מאמינה שקיימת סכנה אקלימית משמעותית.
  מה שאמור להוות בעייה קשה, על סף הבלתי פתירה, למומחי תורת המשחקים שמשוכנעים בסכנה לאקלים כדור הארץ ובהכרח לנקוט צעדים ממשיים לריסונה.

  אגב. חוסר האמונה של הסינים מציב את הניסיונות של ג'ון קרי (הזכור לרע עבור ישראלים רבים) לגרום לסין לשתף פעולה עם גופים בינ'ל העוסקים בנושא – לפתטיים למדי.
  (((נחמה פעוטה?)))

  https://pjmedia.com/richardfernandez/2021/09/06/does-china-really-believe-in-climate-change-n1476362

  סוף הכתבה:

  the Chinese plan more economic development labeled “green” to mollify the Western baizuo or “white left,” who they may feel will fall for anything, while increasing their hard power. Beijing figures on building more industry while the Western woke ride bicycles and rely on windmills.

  But it is unclear whether even the white left is gullible enough to fall for a proposal that Mr. Xie must have difficulty presenting with a straight face. Still, Beijing has Kerry over a barrel. Politically Joe needs Xi to go along with “climate change” in November, but Beijing knows he can’t make them. This leaves Biden facing several unpleasant alternatives.

  Try to cut back on fossil fuels through a program of drastic deprivation and belt-tightening to “make up” for all the things Beijing won’t do. To decarbonize for the both of us;
  Declare that climate change, like the War of Necessity in Afghanistan, was a big mistake. That it’s time to move on now, under a president man enough to admit it was all a scam to begin with; and
  Try to bribe China into at least pretending to go along with climate change, just like he tried to sell Ghani into saying everything was OK in Kabul even as the Taliban was taking over.
  One gets the sense from Beijing’s actions that China really doesn’t really believe in climate change, unlike the white left, for which it is an existential imperative. This creates an asymmetry in Beijing’s favor. China’s got something the woke want — the woke need — and they will beat the administration over the head with it.

  אהבתי

 36. קמיליה – לא יודע אם זה ינחם אותך או לא, אבל אני די בטוח שטענתך על "הפלגנות הכרונית של העם היהודי" לא ממש מחזיקה מעמד בהשוואה בינלאומית. באלפיים השנים שעברו מאז שריפת האסמים הנ"ל המלחמות הפנימיות בין היהודים היו די מינוריות, דברים כמו סזון ואלטלנה וביבי/רל"ב ובעיות של "חוסר שיתוף פעולה", בזמן שכמעט כל עם אחר עבר מאז מלחמות אזרחים עקובות מדם. אפילו אם ניקח רק את השנים מאז הקמת מדינת ישראל – בזמן הזה הספיקו הספרדים, הסינים, האוקראינים, הערבים, הוייטנאמים, ועוד רבים אחרים לנהל מלחמות אזרחים נוראיות. האירים שהזכרת בקנאה עסקו בשחיטה הדדית במשך רוב המאה העשרים בגלל חילוקי דעות דתיים או פוליטיים. אפילו בעניין שריפת האסמים – בסופו של דבר אנשי יוחנן מגוש חלב, אנשי שמעון בר־גיורא ואנשי הממשלה בירושלים הצליחו להגיע להבנות כלשהן לשיתוף פעולה מול האויב. ברוב העמים מלחמות אזרחים לא מגיעות לזה. אפילו הרומאים שנלחמו ביהודים באותו הזמן ממש – אספסיאנוס כזכור נאלץ לפרוש מאותה המלחמה כדי למלא את חלקו במלחמת האזרחים הקטלנית שהעסיקה אז את האימפריה הרומית.

  מזכיר לי שבזמן האחרון יוצא לי לשמוע פרשנים הודיים שמצטערים על כך שההינדים בעולם לא מצליחים להיות מאוחדים כמו היהודים (אם חשבתם שזה ייחודי שיהודים וישראלים עומדים בראש המתקפות האנטי־ישראליות במערב, חכו שתראו את המתקפות האנטי־הודיות). הדשא של השכן תמיד ירוק יותר.

  Liked by 5 אנשים

 37. לאודי מנור via טליתא קומי,

  (((מאוד אשמח אם טליתא קומי יבצע העתק-הדבק נוסף ויעבירו לפרופ' אודי מנור. לא מצאתי את אתר הפיסבוק שלו, ולא מצאתי בבלוג שלו את כתובת הדוא'ל שלו)))

  אודי מנור כתב:
  1. " …. מודה בעובדות כופר באשמה.
  אכן הבלוג שלי חסום לתגובות בדיוק בגלל מה שהאנונימית רואה כבעיה ואני נאלצתי לראות כפתרון: האנונימיות. מילא מדובר בפרקטיקה בעייתית בלשון המעטה, להבנתי חסרת מוסר. מילא. כי מדוע אני החשוף לעין כל אמור לנהל דיון עם צד שני שאינני יודע עליו מאומה אפילו לא את שמו? ….-'
  ————————
  לתפיסתי אין כל שמץ של בעייה מוסרית ברצון להישאר אנונימי. בעיני זו זכות יסוד של כל אדם (עד שלא יפגוש בשוטר שיחייב אותו להזדהות).
  למרות שאני מכירה כמובן גם בזכותו של אדם שלא לנהל כל סוג של סיג ושיח עם אנשים שאינם מוכנים להזדהות בפניו.
  הייתי שמחה לו מנור היה לוקח בחשבון את העובדה שלא כל בני האדם ממלאים בדיוק את אותן הנעלים. מכאן שבנסיבות מסוימות – הדרישה לסימטריה מוחלטת במערכות יחסים עלולה להיות דווקא הדרישה הפחות מוסרית.
  ישנם, לדוגמא, אנשים שאינם מעוניינים להתעמת עם בני משפחתם או לפגוע בהם (ובעיקר במבוגרים שבינהם) אם / כאשר יבינו שלבן משפחתם דעות שלהשקפת עולמם הן בלתי קבילות לחלוטין או אפילו מחרידות ומעציבות.
  ישנם עובדים, ובעיקר עצמאים, החוששים שפרנסתם תיפגע אם לקוחותיהם ו/או עמיתיהם לעבודה ו/או עובדיהם וספקיהם יתוודעו לדעותיהם האמיתיות. לא רק שתופעת "האנוסים הפוליטים" אינה הולכת ופוחתת בעולם אלא שהיא אפילו הולכת ומתגברת.

  אך סביר שישנם גם מצבים נוספים (שכרגע אינם עולים על דעתי) המחייבים אנשים לבחור בין ניצול אנונימיות האינטרנט כהזדמנות די נדירה לבטא את דעותיהם האמיתיות לבין הכורח להיזהר לא לחשוף לעיני כל את פרטי הזהות האמיתיים שלהם.

  2. " … ההחלטה הגורפת שלי לחסום את הבלוג לתגובות באה לאחר התעללות מתמשכת של שרץ אלמוני שניצל היטב את טוב לבי ואת אמונתי התמימה בקדושת כללי המשחק.
  אבל למה לקצוף על כל העדה שהרי יש יותר מצדיק אחד בסדום? ומכאן לפתרונות חלקיים. …."
  —————————–
  תופעה מעציבה ומוכרת. ישנם הרבה מדי שרצים. כולל דוברי עברית.

  מצ'ב רעיון חלופי להתמודדות עם התופעה של קובי ברדה מהאתר קצרצרים.
  בעיני זהו פיתרון מוצלח יותר מאותם "פיתרונות חלקיים" / עוקפים, כיון שהוא מאפשר גם ניהול רב-שיח בין המגיבים לבין עצמם.
  לא רק דו-שיח בין מגיב בודד לבין בעל הבלוג, שכל שאר קוראי הרשומה אינם מודעים אפילו לעצם קיומו.
  אבל בכלל לא ברור לי האם מנור מעוניין, או לא מעוניין, שבבלוג שלו יתנהל רב-שיח שכזה. רב-שיח שלפחות בחלקו אינו לגמרי בשליטתו.

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1204670686533575&id=363018984032087&m_entstream_source=timeline&__tn__=-R

  Liked by 1 person

 38. שי, בהמשך לדבריך – קראתי היום על ההיסטוריה המודרנית של פינלנד. השילוב אצלם בין פיצול (מלחמת אזרחים אכזרית עם הקומוניסטים) והתגייסות (במלחמת החורף עם הרוסים) הוא לא נתפס.

  Liked by 2 אנשים

 39. udimanor@gmail.com

  https://www.facebook.com/udi.manor.9

  קמיליה, אמרתי כדבריך והוא הסכים אך אמר שהוא לא שולט ברזי החלק הטכני של הבלוג והוא ישקול. הוא פרופסור באוניברסיטה חובב דיונים ומודע לכל הדברים האלו שאמרתי והעלית. הוא גם לא אוהב את פיסבוק. תשלחי לו ברכת ראש השנה ותסווי בתוכה כמיהה לחידוש תגובות הבלוג אז אולי זה ידחוף אותו. הוא כנראה יושב כל בוקר ומגיב אי מילים.

  אהבתי

 40. דרור,
  הממשלה הנוכחית הוקמה על ידי אנשים שמאסו בנתניהו ברמה האישית ולא רצו יותר להיות כפופים לו. ברור שזהו אינטרס אישי, ככה זה בפוליטיקה ובחיים. במקרה הנוכחי נתניהו (לצערי) גם עשה הכל כדי להוכיח שגם האינטרס הלאומי הוא להחליפו – המתקפות על המפכ"ל והיועמ"ש, אי מינוי בכירים, אי העברת תקציב וכו.
  אתה טוען שהממשלה הזו היא הרע מכל העולמות ואני שוב טוען שאיני מבין למה בדיוק. שונאי ביבי נהגו לצרוח שהוא הורס את המדינה למרות שהמדינה דווקא שגשגה למדי בתקופתו. על סמך מה שונאי ממשלת הריפוי צועקים, חוץ מסלידה אישית מחבריה? מהם המהלכים האיומים שהיא עשתה? הדבר הכי גרוע שקרה עד כה הוא הנאומים המטומטמים של לפיד. בכל מישור אחר המצב הוא או זהה או עדיף על ממשלת ביבי.

  Liked by 2 אנשים

 41. רינגו,
  זה לא רק הנאומים המטומטמים של לפיד, זה ההרס של יחסי החוץ של ישראל. פולין/ברית וישגארד, פוטין וגם ברזיל והודו בדרך. לצידו של לפיד התייצבה שרת האנרגיה שפועלת לביטול הסכמי הנפט עם המפרציות בדרך לחיסול הסכמי אברהם. גם שרת החינוך, שר הבריאות, שרת הסביבה, שר הבט"פ מראים סימני טרלול מתקדם. "אבל ביבי…"

  Liked by 2 אנשים

 42. הממשלה הנוכחית הוקמה על ידי אנשים שמאסו בנתניהו ברמה האישית ולא רצו יותר להיות כפופים לו. ברור שזהו אינטרס אישי, ככה זה בפוליטיקה ובחיים.
  —זה לא ככה בפוליטיקה, אידיאולוגיה גוברת על השאר, זה המקצוע שלך. גם אתה בעבודה עלול לתקוע סכין בגב של האחרים כדי להתקדם אבל לא תפגע בנותן לחמך. תשרוף את האסם?
  —-המתקפות על המפכ"ל והיועמ"ש הן מאחר והם החליטו להסיר אותו בדרכי רמייה.
  .
  על סמך מה שונאי ממשלת הריפוי צועקים, חוץ מסלידה אישית מחבריה? –
  —הם סולדים מהאידיאולוגיה של חבריה לא מהם אישית. אחמד טיבי הוא בחור חמוד ומצחיק, כולם מחבבים אותו.

  הם פשוט לא יודעים מה הם עושים. יש לך ספק שביבי לא פוליטיקאי עדיף על כל הליצנים? בפוליטיקה מותר הכל אבל מי שמשלם את המחיר זה האזרחים. הממשלה הזו עושה מה שביידן עושה, הופכת את כל ההסכמים של קודמו כדי להראות שהוא עושה משהו.

  היתה לנו הזדמנות לספח את הבקעה עם המשטר האמריקאי האוהד ביותר שהיה אי פעם. הרי לו טראמפ היה נבחר עוד 4 שנים הוא היה מחסל את אירן ועוד מכריז ששתי גדות לירדן זו שלכם זו גם כן, ואנחנו אומרים שהוא היה אידיוט. מי האידיוט פה?

  Liked by 2 אנשים

 43. רינגו,
  לא כל הדוקטורים מצטטים את אריסטו. קרא את כל השרשור

  אהבתי

 44. מס הכנסה,
  בפוליטיקה האידאולוגיה גוברת על השאר?? אמירה תמימה מאוד ומוזרה במיוחד כשהיא מגיעה מתומך ביבי שעצמו יודע היטב להפריד בין אידאולוגיה לפרקטיקה.
  הם לא יודעים מה הם עושים? זו אמירה מקבילה ל"ביבי הוא אסון למדינה". תן דוגמאות בבקשה. מה כל כך נורא?
  היתה לנו הזדמנות לספח את הבקעה – כן, וביבי ויתר על זה תמורת הסכמי אברהם (וטוב שכך). מה אתה רוצה מהממשלה הנוכחית?
  חייל,
  מסכים לגבי הקורונה, זה אחד התחומים בו הממשלה הנוכחית גרועה כמו הקודמת. להזכירך בימי ביבי הלך פה בלגאן מטורף ומתו אלפים. ההתנהלות הנוכחית לא יותר טובה.
  לגבי יחסי החוץ, מאזן הכוחות העולמי השתנה עם בחירת ביידן שהוא יריב של פוטין ושאר הימין הלאומני. היית מציע לישראל לבחור את הצד של פוטין ובולסונרו על פני ארה"ב?
  וסיפור פולין הוא קשקוש פופוליסטי של לפיד ולא חשוב לכלום.

  Liked by 1 person

 45. חייל זקן, הדוקטור שהבאת מתנגד לבוסטר ואז מטיף מוסר.. הרי הגאונות של הממשלה הייתה בללכת על הבוסטר בכל הכוח. ולזכותו של ביבי היה הראשון לזהות את הקריטיות של הבוסטר. בן כספית (שהוא לא אני..) אפילו לעג לו על כך בטיפשות בזמנו.

  אהבתי

 46. ההתנהלות של הממשלה בנושא הקורונה היא מצוינת לעניות דעתי. אם כי מומחי משרד הבריאות היו יכולים להקדים את הבוסטר שבוע וככה עוד כמה אנשים זקנים היו נותרים עמנו.
  הציבור עוד יבין שבנט שיחק אותה ברמה עולמית בהתנהלותו. היום המגפה החלה בדעיכה.

  אהבתי

 47. אגב בריחת האסירים הבטחוניים היא לגמרי על ראשו של נתניהו. כל ההתדרדרות במשילות התרחשה במשמרת הארוכה מאוד שלו. אולי לפחות מעז יצא מתוק, וסוף סוף אנחנו נקבע מה קורה בבית הכלא ולא המחבלים.

  אהבתי

 48. היו עוד אנשים במדינה שחשבו שבוסטר יכול לעזור. אבל דמות ציבורית חשובה שמתייצבת מאחורי הרעיון – זה היה ביבי. למעשה עוד הרבה קודם ברכש החיסונים ההערכה שלו שצריך בוסטר בתוך חצי שנה לכולם נתפסה מוזרה וחריגה. אבל הוכיחה עצמה.

  אהבתי

 49. תמריץ,
  ביבי מעצבן אבל תמיד משחק בתוך החוקים. היה איזה דביל ששאל אותו מה יעשה אם בנט יבחר לראש ממשלה במקומו וביבי הסתכל עליו בכזה מבט של גועל.
  אינני יודע מי שורף את האסמים. אני דווקא חושד שהממשלה הנוכחית היא זו ששורפת אותם אבל ימים יגידו. בינתיים היא מתנהלת בשאננות שכזו שאין הרבה מה לעשות איתה.

  אהבתי

 50. י.ד., תן לי תסריט שביבי עושה משהו ואתה אומר ״זה משחק מחוץ לחוקים״. אם להגדרה זו לא עונה לנסות להביא את המדינה לבחירות חמישיות, להפר הסכם רוטציה ולהצביע נגד חוק שתמיד החשיבו אותו כקריטי לדמוגרפיה היהודית במדינה.

  Liked by 1 person

 51. תמריץ,
  מצויינת? כנראה שאף אלד ממכריך לא נאלץ לעמוד שעות בתור לבדיקות, נמנה על מעל 150000 מחוייבי בדוד ולא הלך לאחת מ100 פלוס הלוויות של נפטרי הקורונה בחג. הדבר החיד שהממשלה עשתה היה לחלק את החיסונים שנרכשו על ידי נתניהו. כנראה שבעלי IQ נמוך לא מצליחים לזהות מצויינות כאשר העם שלהם מת כאן.

  אהבתי

 52. תמריץ,
  מה לעשות? לא קראת את הספר של בנט? חוץ מחיסונים יש שם הכל. הוא קיבל מדינה מחוסנת עם רכש עתידי של חיסונים, מספר נדבקים יומי אפסי. תוך חודשיים הביא את מספר הנדבקים והמתים לשיא כשהוא מותיר הרחק מאחור את כל מדינות המערב. מה קרה למדינת האי שכיכבה במדיה וגם בין המגיבים אצלך? אפס עשייה זו המצויינות החדשה שלכם? מן הסתם הממשלה הזו תתן לכם הרבה סיבות להתגאות במצויינות שקידמתם לשילטון

  אהבתי

 53. לשי שפירא,

  כתבת:
  א. "…. טענתך על "הפלגנות הכרונית של העם היהודי" לא ממש מחזיקה מעמד בהשוואה בינלאומית. באלפיים השנים שעברו מאז שריפת האסמים הנ"ל המלחמות הפנימיות בין היהודים היו די מינוריות, דברים כמו סזון ואלטלנה וביבי/רל"ב ובעיות של "חוסר שיתוף פעולה", בזמן שכמעט כל עם אחר עבר מאז מלחמות אזרחים עקובות מדם. ….". +
  " … הדשא של השכן תמיד ירוק יותר."
  ————————–
  מודה בברותי לגבי רובן המכריע של מלחמות האזרחים שהתחוללו בעולמנו באלפי השנים האחרונות.
  מה שמוביל אותי להנחה, כנראה *חסרת הביסוס*, ש"אצלם" כנראה שהמצב פחות גרוע / שבדשא של רובם יש פחות קרחות והוא הרבה פחות מצהיב מהדשא שלנו.

  מצד שני, יש להביא בחשבון שברובה המכריע של התקופה בת אלפים השנה – יהודי תימן התקשו לנהל מלחמת אזרחים עם יהודי מרוקו, או עם יהודי הולנד.
  פיזור העם היהודי על פני שלוש יבשות (ואח'כ אף יותר) – סייע מאוד למניעת מלחמות אחים בין "שכנים לשעבר".

  חמור מכך, זכרוני *הסלקטיבי* מתקשה לשכוח זוועות שיהודים, שחלקו את אותו תחום מושב, עוללו זה לזה. כדוגמת "המוייסרים" שחטפו ילדים יהודים עניים מעיר שכנה בכדי למסרם לצבא הצאר הרוסי – וכך גם לפתור את ילדיהם ממילוי מכסת גיוס היהודים לצבא וגם להרויח מעט כסף מהיהודים העשירים בעירם.

  בנוסף, הפלגנות ומלחמות האחים, בתוך העם היהודי לא החלו רק בתקופת השלטון הרומאי. למיטב זכרוני כל התנ'ך עוסק במלחמות בין השבטים ובהתפצלותם ליישויות פוליטיות נפרדות. כולל בכמעט השמדה מוחלטת של שבט בנימין ועוד.

  ב. " … האירים שהזכרת בקנאה עסקו בשחיטה הדדית במשך רוב המאה העשרים בגלל חילוקי דעות דתיים או פוליטיים. …"
  ———————-
  1. ההשוואה ההיפוטתית בין יהודי ניו יורק במחצית הראשונה של המאה העשרים לבין האירים בניו יורק אינה שלי. היא הופיעה בסרטון שצרפתי
  (לכל המתענינים בנושא העם היהודי – מומלץ לצפות בו).
  הטענה היא שבאותה תקופה יהודי ארה'ב היוו מיעוט גדול יותר, עשיר יותר ובעל השפעה פוליטית חזקה יותר מאשר המיעוט האירי + גם המיעוט האירי סבל מדעות קדומות ומאפליה נגדו (קתולים / שתיינים ועוד).
  למרות זאת קשה להניח שבמצב הפוך, של רצח העם האירי – האירים בארה'ב היו נוהגים כפי שנהגו היהודים בארה'ב.

  2. האירים הקתולים והאירים הפרוטסנטים אינם שייכים בכלל לאותו לאום.
  מכאן ש"השחיטה ההדדית" אינה בין אחים לאותו עם.

  זכור לי (מעט במעורפל) שאוליבר קרומוול, שעמד בזמנו בראש צבא אנגליה, כבש את אירלנד. הוא עשה זאת באכזריות מרובה, שעד היום האירים הקתולים מתקשים לשכוח אותה. כמו גם את ההתעלמות של הכובש הבריטי מהגוויעה ברעב של מיליוני אירים (ברעב תפוחי האדמה). קרומוול דאג להשאיר אחריו חיל מצב של מספר מאות חילים אנגלים, כמובן פרוטסנטים, בכדי לשמור על המשך שלטונה של אנגליה, ובכדי למנוע מהאירים "המקוריים" להגיע לריבונות.
  חיל כיבוש זה הלך והתרבה עד שהפך בימנו לכמיליון "אירים פרוטסטנטים".
  לפיכך בכלל לא מדובר במלחמות בין אחים.

  ג. " … בזמן האחרון יוצא לי לשמוע פרשנים הודיים שמצטערים על כך שההינדים בעולם לא מצליחים להיות מאוחדים כמו היהודים (אם חשבתם שזה ייחודי שיהודים וישראלים עומדים בראש המתקפות האנטי־ישראליות במערב, חכו שתראו את המתקפות האנטי־הודיות. …"
  ——————————-
  לצערי הידע שלי על ההינדים וההיסטוריה שלהם מועט אפילו מהידע שלי על בני האיים הבריטים.
  זכור לי רק שבמהלך ביקורי בהודו די התפלאתי ממה שנראה לי כהתעלמות מוחלטת של הודים אמידים יחסית – משוועתם של המוני עניי הודו וקבצניה האומללים.
  רק תיירים נתנו לעיתים משהו לקבצנים.
  פליאה שהוחמרה לאחר שנחשפתי לתאוותם של חלק מההודים לערוך לילדיהם טקסי חתונה אולטרה-מפוארים / בזבזנים. טקסים שכמותם אפילו טייקונים רוסיים ומיליארדרים אמריקאים היו מתביישים לנהל לעיני כל.

  מצד שני, הבנתי שכל הנישואים בהודו הם רק בתוך אותה קסטה. לא בין הקסטות. מה שהופך כל קסטה למאגר גנטי די נפרד. אין גם תופעה של הצטיינות אקדמית של כלל ההודים. ישנה הצטיינות אקדמית של בני חלק מהקסטות ההינדיות. כמו קסטת הברהמינים.

  מה שמוביל אותי להשערה שאין בכלל '*עם הינדי*, האמור לחוש סולדריות ושותפות גורל עם כל שאר בני עמו. ישנם מספר *עמים* נפרדים שמתגוררים כיום / התגוררו בעבר בחצי היבשת ההודית.
  השערה שלמיטב ידיעתי אינה תקפה גם לגבי בני העם היהודי.
  גם לפיכך הציפיות שלי מהיהודים גבוהות יותר מציפיותי מההינדים.

  Liked by 1 person

 54. תמריץ
  הצבעת נתניהו/ליכוד בחוק האזרחות אכן בעייתית. לכל השאר אין שום קשר לשריפת אסמים זו התנהלות מלוכלכת (ולצערינו גם די מקובלת) בין יריבים פוליטיים.
  ומבחירות חמישיות אני בכלל לא מבין מה אתה רוצה, נראה לי שבעיני חלק גדול מאוד מהציבור בחירות חמישיות עדיפות על הממשלה הנוכחית. בבחירות הרביעיות התחדשה מפלגתו של סער שיש סיכוי סביר שהיתה מתאדה בבחירות החמישיות כך שיש הגיון גם לעשות עוד מערכת בחירות כי יש משהו שצפוי להשתנות.

  Liked by 1 person

 55. משה, בכל דמוקרטיה פרלמנטרית מערבית ביבי היה פורש אחרי שלושה כישלונות בבחירות ותרמית ענקית אחת (הפרת הסכם הרוטציה) ומניח לליכוד להעמיד מועמד אחד לראשות הממשלה.
  מדובר בפולחן חולני של עבודת אלילים לאדם אחד. ביבי מוכשר, אבל יש רוב בציבור נגדו והוא צריך להשלים עם זה ולהניח למדינה להמשיך הלאה. אם יש ממשלה עם רע״מ וזה אסון (אני לא משוכנע כלל שזה אסון) אז האשם היחידי הוא ביבי. כל שאר הפוליטיקאים פעלו בצורה נורמלית (בפרט גנץ שניסה להקים עם ביבי ממשלת אחדות ובנט ושקד שהיו נחושים לא לאפשר בחירות חמישיות). הוא היחיד שמתנהל בצורה לא נורמלית.

  Liked by 1 person

 56. חייל בתקופתו של נתניהו היו לפחות 3 גלים של קורונה ויותר מ-5,000 מתים, וזאת כאשר לפחות 2 מהגלים האלה ניתן היה למנוע. אני לא אומר שהממשלה הנוכחית מתפקדת מדהים בנושא – יש לי הרבה ביקורת בדיוק על כך שגם הם לא ניצלו את היותה של ישראל מדינת אי – אבל הם לא יותר גרועים מנתניהו.

  אהבתי

 57. מחדל הבריחה מהכלא וחוסר המשילות באופן כללי הם תוצאה ישירה של אחד החסרונות הבולטים של נתניהו – הריכוזיות הקיצונית שלו. יש גבול למה שאדם מסוגל לעשות ב-24 שעות ביממה, חכם ומוכשר ככל שיהיה. נתניהו התמקד ביחסי חוץ – ועשה שם עבודה טובה מאוד לדעתי – אולם זה בא על חשבון ענייני הפנים שהוזנחו קשות. לכן יש רמות מטורפות של פשיעה במגזר הערבי, לכן אין משילות בכל מקום בו יש בדואים, לכן את הכלא מנהלים האסירים במקום הסוהרים.

  נתניהו הקיף עצמו בחדלי אישים כך שבמובן מסוים טוב שהוא ריכוזי, אולם כאמור הענין בהכרח מוביל להזנחה של תחומים חשובים. מנהיג טוב יודע לגייס שרים מוכשרים ולתת להם לעשות את העבודה. אינני יודע אם בנט הוא מנהיג טוב, אבל נתניהו בוודאות אינו כזה.

  Liked by 1 person

 58. amehaye,
  בתקופתו של נתניהו לא ידעו הרבה על המגיפה (נתניהו לא כתב את הספר איך לנצח מגיפה) ולא היו חיסונים. היה ניהול סיכונים ונסיונות לייצר ריחוק חברתי והיה גם את גנץ שנכנס לממשלה כדי לשים לה רגליים. הממשלה הזו היא אוסף של גלמים חסרי כישורים שעסוקים בהפרחת סיסמאות. "מנהיג טוב יודע לגייס שרים מוכשרים"? יש בממשלה הזו אוסף של אשכנזים נרקיסיסטים שהקימו מפלגות יחיד חסרות דרך וציוותו אותן בחבורת מריונטות (לפיד, בנט, סער, ליברמן וגנץ). ביחד הם כתבו יותר ספרים מאשר קראו. אני מניח שבעידן החדש של בעלי הIQ הגבוה זו סגולה למצויינות

  אהבתי

 59. בנט ושקד הם לא גלמים חסרי כישורים. גם מירב מיכאלי עולה בהרבה על מירי רגב וסער בטח עדיף על אוחנה. יש גם את יועז הנדל, מרב כהן. מהשאר איני מתפעל.

  Liked by 1 person

 60. לטליתא קומי,

  תודה.
  אבל הסתבר ששמחתי מוקדם מדי.
  הדרך *הבלעדית* להגיב בבלוג של אודי מנור היא באמצעות חשבון גוגל.
  חברה שאני משתדלת לפעול דרכה מעט ככל הניתן.
  די בדומה למדיניותי כלפי חברת פייסבוק ושות' (ולפיכך גם אין לקמיליה חשבון פייסבוק או חשבון טוויטר, היא אינה משתמשת ב gmail ועוד).

  #######

  אגב, סקרנה אותי משמעות השם "טליתא קומי".
  תוצאת החיפוש רק הגבירה משמעותית את סקרנותי מדוע מגיב דובר עברית, ככל הנראה יהודי, בחר לאמץ דווקא שם זה.

  מצ'ב העתק חלק מדף תוצאות החיפוש:
  ————————————————————
  טליתא קומי – ויקיפדיהhttps://he.wikipedia.org › wiki › טליתא_קומי

  טַלִיתָא קוּמִי הוא סיפור מן הברית החדשה, המספר על נס שביצע ישו בכך שהחיה מן המתים את בתו של ראש בית הכנסת יאיר. הוא מופיע בבשורת מרקוס (ה: 43-21), …
  ‏הסיפור בבשורות · ‏בשורת מרקוס · ‏בשורת מתי · ‏בשורת לוקס

  תמונות של טליתא קומי

  בית היתומות הגרמני טליתא קומי – המועצה לשימור אתרי מורשת …https://shimur.org › בית-היתומות-הגרמני-טליתא-קומי
  2 בינו׳ 2018 — ראשיתה של טליתא קומי בשנת 1851 עם בואן של האחיות הרחמניות הדיאקוניסיות מקירטוורט שבגרמניה לירושלים, לפי דרישת הבישוף גובט.

  אהבתי

 61.  חייל
  הממשלה הזו מורכבת מהון אנושי שאינו עולה ברמתו באופן מהותי על הקודמת אך גם אינו נופל ממנה. פיגורות כמו דרעי, רגב, גלנט, אוחנה, אלי כהן וכמובן היהלום דודי אמסלם לא טובות בכלום מהטיפוסים היושבים כיום בממשלה. ההבדל המהותי ביותר הוא שהשרים בממשלה בקודמת השקיעו מאמצים רבים בהטרלת מנגנוני שלטון החוק והתקשורת בשליחות ביבי ואילו השרים כרגע מנסים (לפחות למראית עין) להועיל במשהו.
  לגבי התוצאות בשטח – בוא נהיה הגונים ונסכים שלשפוט את המצב אחרי שלושה חודשים זה לא רציני. שום שינוי משמעותי לא קורה בשלושה חודשים.

  Liked by 1 person

 62. רינגו,
  שום שינוי משמעותי? שכחת את המזגן ברכבת?
  לממשלה החדשה יש רק מטרה אחת, להרוס את כל מה שנתניהו בנה.
  רוב השרים של הליכוד וכל השרים בממשלה החדשה הם חדלי אישים שנשלטים על ידי הפקידות. הליכוד הצליח לפחות בשני משרדים חשובים, תחבורה ואנרגיה (כ"ץ ושטייניץ). גם משרד הבריאות נוהל בצורה טובה. האם אתה מאמין שמה שנדרש במשרדים האלה זה להג פרוגרסיבי?

  אהבתי

 63. קמיליה,

  א. זו בדיוק הסיבה שהבאתי דוגמאות החל מהקמת מדינת ישראל (כמובן שפישלתי וכללתי את מלחמת האזרחים הספרדית, אז בואו נגיד "החל מהקמת ההתיישבות הציונית"). לו הייתי מביא דוגמאות מכל אלפיים השנים האלה הייתי יכול למלא עמודים רבים וקיצוניים הרבה יותר. עשרות השנים שעברו מאז התחלת ההתיישבות הציונית ועד התייצבותה של ישראל כמדינת חוק היו אתגר שמעטים מאוד העמים שמצליחים לעמוד בו בלי להתחיל להקיז דם אלה מאלה. לגבי מוייסרים וסיפורי התנ"ך – לא יודע אם יש טעם להתחיל ב"תחרות מסכנות" שכזאת, אבל אני די בטוח שאני יכול להביא הרבה מאוד דוגמאות מחרידות למלחמות אחים מאותן התקופות שבהשוואה אליהן כל העניינים האלה נראים כמו מלחמת כריות.

  ב2. מודה שאני לא מספיק מתמצא בתולדות ואופי העם האירי. לי לא היה הרושם שהצדדים הלוחמים באירועים האלה ראו את יריביהם כבני עם אחר, אבל אולי.

  ג. אני לא בטוח איך מתבטאת אותה ההתעלמות שאת מתארת, ומה היית מצפה שיעשו אותם ההודים האמידים. בכל מקרה, הפוליטיקה ההודית כיום עוסקת עיסוק נמרץ בפיתוח כלכלי, מלחמה בעוני והעלאת רמת החיים של אותם המסכנים שראית. ההודים שתיארתי הם מתומכי המחנה ה"לאומי" או ה"אמוני" בחברה ההינדית (מה שמכונה הינדוטבה ומותקף במערב יותר ויותר בסגנון ההתקפות על הציונות), המחנה שכיום שולט ברוב גדול בפוליטיקה ההודית וחלק מרכזי בהגותו הוא ראיית כל ההודים, ללא הבדל דת, קאסטה, מין או מעמד, כבני עם אחד. חלק בלתי נפרד מהתפיסה הזאת היא דחיית רעיון ה"קאסטות" שרובם טוענים שבכלל התחיל מהכיבוש הבריטי ומבוסס על פרשנות שגויה־בכוונה של מסורות הודיות (לא יודע אם היסטורית הם צודקים או לא, אבל כנראה טוב שהם חושבים ככה). מובן שלאותם אנשים, והייתי מוסיף שגם לכל ההודים שאני מכיר באופן אישי, הרעיון של הגבלת הנישואין לקאסטה מסוימת ייראה הזוי לחלוטין. לא שזה לא קיים, אבל זה כנראה מוגבל כיום לאזורים כפריים ופרימיטיביים בהודו. רק כדוגמה קטנה נזכיר שנשיא הודו כיום הוא בן לאחת הקאסטות שנקראות במערב "הטמאים", הקאסטה הנמוכה ביותר.

  Liked by 2 אנשים

 64. דיוויד רייך (שפעם סיקרתי לעומק את ספרו באחד הפוסטים – http://tiny.cc/zKK) מראה שגנטית הקסטות לא התחתנו אלו באלו עשרות דורות, כך שנוצר בידול גנטי משמעותי. כמדומני שהוא כותב שבאותו כפר בהודו יכולים לחיות שניים שנבדלים גנטית פי שלושה יותר מאשר שוודים נבדלים מיוונים. לא מדובר בהמצאה קולוניאליסטית.

  Liked by 1 person

 65. חייל להתעסק במזגן של מיכאלי כדוגמה לתפקוד שלה זה כמו לשפוט את התפקוד של מירי רגב לפי השמלה שהיא לבשה בפסטיבל קאן. ברור ששרים עושים כל מיני שטויות כדי לקבל קצת חשיפה בתקשורת. המבחן יהיה בעוד שנתיים שלוש (אם הממשלה תחזיק עד אז), אז נראה אם השרים עשו משהו טוב או לא. הימור שלי: ברוב המקרים המצב לא ישתפר משמעותית ולא יחמיר. כפי שאמרתי, ביבי אינו גאון ואינו אסון וכך גם הממשלה החדשה. זעקות השבר שלך ושל שאר הביביסטים נשמעות בדיוק כמו הזעקות של רל״ב. למדת מהם?

  Liked by 1 person

 66. קמיליה, יש לי הצעה עבורך, מדוע שלא תציעי לאודי מנור לתחזק בלוג שלו בWORDPRESS, אותן הכתבות אבל בפורמט הנוכחי פה.

  אהבתי

 67. שי שפירא,
  בחיפוש שטחי מצאתי שנרנדרה מודי מגיע מקהילה שנחשבת כ- Other Backward Class ולא כ- Untouchables/Dalits, ונראה לי שזה לא אותו דבר. האם אני טועה?

  אהבתי

 68. ודייק – צודק בהחלט, אלא שמודי הוא ראש הממשלה ואני דיברתי על הנשיא ראם נאת קובינד, שהוא דאלית לכל דבר. אבל גם מודי הוא אכן דוגמה מצוינת עם הקאסטה הצנועה שהוא מגיע ממנה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: