לא בהכרח סוף המסיבה

שיבושי תקופת הקורונה העלו מעלה ומטה את המחירים וכך לרגע קצר קופצת האינפלציה בארה"ב לשיעורים ששכחנו שאפשריים בכלל – מעל ל-5%. אבל זו תנודה קצרה וחסרת משמעות. מזה שנים רבות שהכוח שמניע את העולם, מאחורי הקלעים ולמגינת לבם של כל מיני רואי שחורות, הוא אחד ויחיד – נפתרה בעיית השכפול. שיפורים טכנולוגיים ויכולת הייצור האדירה בעולם המתפתח, בפרט בסין, מאפשרים לשכפל את רוב המוצרים בקלות. לא דירות במרכז תל אביב, אבל כמעט כל היתר. לכך מתווסף חוסר הרצון של נשות העולם ללדת כמו הסבתות שלהן. אין לחץ דמוגרפי ברחבי העולם. אין צורך בערים חדשות כאשר הישנות מזדקנות. בקיצור יש הרבה מוצרים לכולם. רק תבקשו ותקבלו.

מכיוון שבעיית השכפול נפתרה, האינפלציה נתקעה על רמות שפל. המחירים מסרבים לעלות כאשר ישנו עודף היצע. כשהאינפלציה כה נמוכה, גם הריבית עומדת על אפס לאורך שנים.

גם כאשר קל לשכפל כל דבר, אפשר להגיע למצב של צווארי בקבוק ומחסור. זאת אם מעלים את רמת החיים של ההמונים. אם כל פועל ירצה בטסלה, אם כל פועלת תרצה לואי ויטון, אז ייווצר מחסור. אבל עד עידן טראמפ וביידן, הממשלות סירבו להעלות את רמת החיים של ההמונים. הן היו אכולות אימה ממפלצות של הדמיון כמו גרעונות וחובות. טראמפ שינה את הפרדיגמה וביידן ממשיך בכך ביתר שאת. שני הנשיאים האמריקניים עמדו מאחורי הזרמת כסף עצומה למשק. מכאן שנכנסנו לעידן חדש במקרו-כלכלה בשנים האחרונות. בעבר הוכחש שנמצא הפתרון לבעיית השכפול – בעלי הטורים הכלכליים בעיתונים העדיפו לברבר על אי שוויון במקום להתבונן בנס שמתרחש מול עיניהם: האופן שבו תאגידים קפיטליסטיים הצליחו לנטרל את צווארי הבקבוק של הכלכלה העולמית בזה אחר זה, הרבה באמצעות האוטומציה והחינמיות המדהימה של האינטרנט וגם הישגי תעשיית האנרגיה האמריקנית. אבל עתה נפתח עידן חדש שבו מנצלים את פתרון בעיית השכפול ואת סוף עידן המחסור כדי להציף את העולם בכסף, להעלות את רמת החיים של הציבור. הכול מתאפשר מתוך שאננות לגבי אינפלציה – מוצרים לא יתייקרו כי לא יהיה בהם מחסור.

הבורסות ידעו להריח את העידן החדש בעליות המרשימות שרשמו, בניגוד לכל הציפיות, בתקופת הקורונה. עתה השווקים נראים מאוד יקרים, אבל לא בטוח שזה סוף המסיבה. פתרון בעיית השכפול הוא אירוע של פעם בחיים עבור ציביליזציה ויש עוד אנרגיה על רחבת הריקודים.

***

רק סיימתי לכתוב את הפוסט ויצא לי לעלעל בספר מ-2002 ובו אחד המחברים, האסטרונום אוון גינגריץ' (Owen Gingerich) מספיד את העתיד של האנושות (תרגום שלי):

אם אנו משווים את השימוש במשאבי האנרגיה לקצב גידול האוכלוסיה, בהתבסס על הערכה סבירה של עתודות הנפט והגז, אנו נראה שהעולם אינו יכול לצעוד לעבר חלוקה שווה יותר של משאבים אלו […] בקצב השימוש הנוכחי עתודות הנפט של העולם אמורות להחזיק עוד חמישה או שישה עשורים. עברנו כבר את שיא תפוקת הנפט […] ככל שעתודות הנפט ייעלמו, התחרות על שליטה במשאב הנדיר והיקר תיגדל. מלחמה תהיה בלתי נמנעת. הנשק הגרעיני עדיין קיים […] עודף האנשים והמחסור באנרגיה מקלים על פסימיות לגבי עתיד האנושות. אם לא הכחדה גמורה, אנו עדיין עלולים להיות ניצבים בפני עתיד קודר ואפילו ברוטלי..

אף ששאלת האנרגיה היא עדיין במוקד בגלל השפעתה על ההתחממות הגלובאלית, פחות מעשרים שנה אחרי צאת הספר הנ"ל אנשים כבר לא מדברים במונחים כאלו… הפראקינג באמריקה, המכוניות החשמליות, המעבר לגז טבעי שנמצא בשפע, ההוזלה המדהימה של הלוחות הסולריים, יכולת האגירה בבטריות ואפילו טכנולוגיות העתיד הגרעיניות שמבצבצות – כל אלו השכיחו את החשש שמחסור בלתי נמנע בנפט יסמן את קץ תקופת השגשוג ותחילת עידן של זוועות. חשש זה רק לפני עשרים שנה היה כה מוחשי ומדובר.

 

62 תגובות על ״לא בהכרח סוף המסיבה״

 1. אגב, גם בדירות עוזר שכפול. תשאל הסינים. הם בונים באמצעות מדפסות תלת מימדיות. והגיעו להישגים מרשימים מאוד. פשוט אין מודעות ורצון לנסות ולשכלל הסיפור פה בארץ. אפשר להגיע לגדולות עם כך.

  וטראמפ לא שינה שום פרדיגמה. בן ברננקי שינה. לא טראמפ. כולם המשיכו עם מה שבן ברננקי עשה. בעיני טראמפ זה מצא חן. בעיקר בגלל שזה העלה בורסות. והוא התגאה כאילו זה הוא. אבל, זה לא הוא.

  והבורסה כבר שברה רצף שיאים היסטורי באיזה שבועיים משהו. מטורף לגמרי.

  טוב, תקצר היריעה פה…..

  Liked by 1 person

 2. כאן למשל, בתי מגורים, בגרמניה, בסין, בעולם בכלל וכו…בונים אותם מהר, ב- 24 שעות משהו, יש לך בנין מגורים, עם כמה יח' דיור ממש:

  https://www.procore.com/jobsite/6-of-the-worlds-most-impressive-3d-printed-buildings/

  https://www.designboom.com/architecture/first-3d-printed-apartment-building-germany-construction-peri-cobod-11-24-2020/

  ברור שקרקע זו בעיה גם. בייחוד פה. אבל, אפשר לשכפל ומהר מאוד לזוגות צעירים חסרי אמצעים ובכלל. שצעירים פה, יתמקדו ברמת חיים, צריכה, חיסכון, גידול ילדים. לא ייקרעו על דירות.

  Liked by 2 אנשים

 3. שימו לב כאן לגרף של ה- S&P 500 ארה"ב:

  תסתכלו מימין על הנקודות. מ- 4250 וצפונה. תראו נירות. כל נר ירוק עליה. כל נר מסכם מסחר של יום אחד. שימו לב, איך במשך כל יום לאחרונה, נשבר שיא היסטורי ( כל נר, מעבר ל- 4250 נקודות כאמור). כל זה תחת קורונה כאמור.

  יוצא, אם תספרו נירות מ- 4250 וצפונה, שבעצם יש 7 נירות משהו רצופים, שכל יום שובר שיא היסטורי חדש.

  כאן:

  https://www.cashbackforex.com/chart/US500-1d

  אהבתי

 4. מכחישי שינוי האקלים מזכירים את הפרופסורים מכחישי הקורונה. ההבדל המעניין הוא שבכל אחד מהוויכוחים הלל גרשוני נמצא בצד אחר.

  אהבתי

 5. תמריץ,
  לא מדובר במכחישי שינוי אקלים אלא במכחישי פד"ח. גרשוני נמצא בשני המקרים לצד המדע והנתונים

  אהבתי

 6. לגבי גרשוני והמלצתו על פחם וגז, זה המקום להזכיר שלטקסס למשל דווקא יש בעיקר מערכות להפקת אנרגיה מגז טבעי. הן פשוט לא פעלו בזמן המשבר שהיה שם השנה:

  https://en.wikipedia.org/wiki/2021_Texas_power_crisis#Causes

  אני גם בעד שבירת ועדים ו*תיקון* רגולציות, היכן שצריך. עם זאת בניגוד לדבריו של מר גרשוני, הפקת אנרגיה משמש ורוח רחוקה מלהיות חסרת תועלת, בוודאי כשבוחנים את גרף השיפור ביעילות ובעלויות לאורך השנים.

  לבסוף לגבי העובדה שפגעי מזג האוויר פוגעים דווקא בגרמניה וקליפורניה – יש לו את זה ביותר cherry picking? הרי גם טקסס נפגעה כמו גם ארצות / מדינות נוספות באירופה ובאמריקה. ואני אפילו לא אתייחס להטרלה שבקישור בין שימוש באנרגיות מתחדשות לבין פגעי מזג אוויר. הרי הוא לא באמת התכוון לכך ברצינות. אני מקווה.

  Liked by 1 person

 7. תמריץ לנושא הפוסט, הרי ברור שהבורסות שוברות שיאים בגלל הדפסת הכספים המטורפת. הקשר ליכולת הייצור המשופרת קלוש עד לא קיים.

  אהבתי

 8. חייל
  אני מסכים שהתגובה הפבלובית להאשים את שינוי האקלים בכל אירוע מזג אוויר קיצוני היא די מגוחכת. יש להוסיף כי בעולם השלישי אנשים מתים כמו זבובים ממפולות בוץ והצפות ומעולם לא שמעתי שמישהו מדבר על משבר האקלים בהקשרים הללו. כנראה ששינויי האקלים הורגים רק אנשים בעולם המערבי – האסייתים והכושים מתים כדרך הטבע.
  עם זאת אני מתקשה להבין את גרשוני. חיזוק תשתיות אני מבין אבל איך ״לתת דגש על פחם וגז״ אמור לעזור כאן? גם אם נניח שפליטות הפחמן אינן הגורם לבעיה, האם זיהום האוויר שנוצר מפחם, והרס הקרקעות כתוצאה מכרייה, הם דברים רצויים? ולקשר בין רגולציות לבין המדינות הנפגעות זה בכלל תלוש. ההצפות פגעו בגרמניה בגלל יתר רגולציה בתחום האנרגיה??

  Liked by 1 person

 9. א-מחייה, חיזוק הייצור קיים לפחות עשור. מאז 2008 מחסור במשהו לא היווה צוואר בקבוק רציני לכלכלת העולם (כמובן פרט למחסור בחיסון לקורונה). אבל הממשלות היו מבולבלות מול האינפלציה הנמוכה ולא הגיבו באופן הולם – הדפסת כסף מאסיבית, עד השנים האחרונות. אובמה אולי היה רוצה אבל הרפובליקנים לא נתנו לו

  אהבתי

 10. הכחשת התפקיד של פחמן דו חמצני בהתחממות הכדור היא עמדת שוליים גם אם גרשוני (שאני מעריך את חריפותו) החליט להחזיק בה. זה מעניין להקשיב לדעות שוליים אבל אחרי רבים להטות. בקורונה ראו שעמדות שוליים לא הוכיחו עצמן.

  אהבתי

 11. די להסתכל באתר שרושם שיאי מזג אוויר. מדי שנה יש גם שיאים של קור וגם שיאים של חום. אבל אין סימטריה: מדי שנה בשנה תמיד שיאי החום רבים לאין ערוך. זה דבר שמדענים שמגמדים את ההתחממות כמו ניר שביב לא ניבאו. https://tiny.cc/records

  אהבתי

 12. תמריץ,
  שום מודל אקלימי לא מצליח לנבא מצבי קיצון ומסתפק בממוצעים. לגבי השטפונות דווקא המודל של הIPCC ניבא הפחתה שלהם באירופה.

  אהבתי

 13. תמריץ
  אני מקבל את דעת רוב המדענים כי פליטות הפחמן הן הגורם המרכזי להתחממות. עם זאת אני לא מקבל את נבואות הזעם שקושרות בין ההתחממות לבין קטסטרופה אקלימית המתרגשת לבוא. הטענה כאילו מזג האוויר בשנים האחרונות פראי ומסוכן יותר מבעבר לא ממש מגובה בנתונים, היא יותר נובעת מהתפתחותה של התקשורת הגלובלית המאפשרת לך לדעת בזמן אמת על אירועים שבעבר כלל לא היית שומע עליהם.
  בשנות ה-30 פקדה בצורת ממושכת את מרכז ארה״ב והביאה להגירה המונית לעבר המערב, תקופה שידועה בכינוי ״שנות האבק״. ב- 2003 פקד גל חום קיצוני את אירופה והרג כ – 30,000 (!) אנשים. הוריקנים תמיד היו ותמיד השאירו הרס רב.
  בנוסף אני חשדן כלפי כל מיני תכניות עולמיות שעולות המון כסף. נראה לי שהרבה כסף הולך לפרויקטים מיותרים ולכיסים של כל מיני אקלימיסטיים מקורבים. עיקר החשד שלי נובע מהעובדה שהפתרון הברור מאליו של לנטוע המון עצים לא ממש ממריא – כנראה אין הרבה כסף בעניין…

  Liked by 3 אנשים

 14. אין לי הוכחות שיש קשר אבל ברור שזה רעיון נורא לחמם את הפלנטה הרבה מעבר לממוצע ההיסטורי וצריך לחתור להפסקת השימוש בדלקים מאובנים.

  אהבתי

 15. רינגו,
  כשמדובר במדע "דעת רוב המדענים" אינה רלוונטית. אף מדען לא הצליח עד היום להציג מודל שמכמת את השפעת הפד"ח על האקלים

  אהבתי

 16. חייל, אם כוונתך השפעה על מידת ההרסניות של האקלים אני מסכים.
  אם כוונתך השפעה על הטמפרטורה העולמית – נשמע לי מוזר. פחמן דו חמצני הוא גז שלוכד חום והדבר ברור ונבדק במעבדה. כמויות הפחמן באטמוספירה עולות ואכן גם הטמפרטורה עולה. אתה טוען כי זו קורלציה ולא סיבתיות? זה כמו לטעון שלמרות שהחומרים בסיגריות מוכחים כמסרטנים בתנאי מעבדה, הרי שהקשר בין עישון לסרטן הוא קורלציה ולא סיבתיות.

  אהבתי

 17. אף אחד לא הצליח לכמת את המידה שבה תווי הפנים של האבא מעצבים את תווי הפנים של הבן. האם זה אומר שאין דמיון פיזי בין אבות לבנים? לא זה לא אומר.

  אהבתי

 18. רינגו,
  אקלים תמיד היה תופעה דינמית הרבה לפני הופעת הפד"ח האנושי. אין התאמה ליניארית בין שינויי פד"ח לבין שינויי טמפרטורה ומודל אקלימי שלא כולל את השמש אינו מדע.

  אהבתי

 19. אוף טופיק,
  (למרות שמספק פרספקטיבה על מידת החשיבות של כשל בייצור כמות מספקת של מוצרים חיונים. (חיוניים לתקופת מלחמה). ובשוליים גם על עוצמת הקשר בין עליונות כלכלית לבין ניצחון/הפסד במלחמה).

  הכותרת מתחילה במילים: מפנטסיה לסיוט …

  (על העדר המעצורים של צבא גרמניה – הניסיון שלהם להכשיר *ילדים בני 14* להיות טייסים מתאבדים)

  https://m.calcalist.co.il/Article.aspx?guid=39125930

  קטע מהכתבה:
  ————————-
  " … לאחר כמה מבצעים בהם הוכה הלופטוואפה בשטחו, הבינו בעלות הברית שהגיע הזמן לשיטה חדשה: במקום נתיבים שנועדו לעקוף אזורים בהם סיירו מסרשמיטים, הם הותקפו חזיתית ובכוונה – כדי לשחוק את חיל האוויר הגרמני, כך שיאבד יותר כלים ואנשים משביכולתו לבנות ולהכשיר. בתוך כך, נחלשה ההגנה האווירית והמפציצים החלו לטחון את מפעלי הנשק, תשתיות הדלק ובסיסי הנאצים בכל היבשת – ואף בסביבת ברלין עצמה.

  כאן השתנתה גם התמונה האסטרטגית: הנאצים איבדו את העליונות האווירית בשטחם, מה שאומר שכל עוד ארצות הברית יכולה לבנות מפציצים (והיא יכולה) ורוצה לשלוח אותם עם מטעני פצצות (והיא רוצה), זה רק עניין של זמן עד שגרמניה לא תוכל לייצר אפילו רוגטקה. אם לא ייעצרו המפציצים, ההפסד ממש מעבר לפינה.

  לגרמנים היו כמה פיתוחים מאוד מתקדמים – בראשם מטוסי קרב סילוניים וטילים ראשונים נגד מטוסים – אך הם לא הגיעו לשטח מהר מספיק, ועתה, ייאלצו הנאצים לאלתר. כך הושקה ביולי 1944 תוכנית מיירט החירום הלאומית: מטוס זול ביותר שאפשר לבנות בקלות ובמהירות, בצורה שתושפע פחות מהפצצות האויב, וכל מטרתו חיסול מפציצים.

  תעשיית התעופה הגרמנית הסתערה על שולחנות השרטוט והפיקה כמה אבות טיפוס מאוד יצירתיים: מטוסים זעירים שנגררים כדאונים מאחורי מטוסי קרב, ואז משחררים ומציתים מנוע רקטה בקרבת המפציצים, ומסתערים עליהם באש תותחים; מטוסים זעירים שמשתגרים אנכית כמו טילים (למשל, מטוס הנאטר הביזארי של אריך באכם); ומטוסונים רקטיים שנועדו לנגוח במפציצים ולפגוע בהם פיזית. את כולם אפשר לבנות מעץ, במפעלים מאולתרים, והם כה זולים ופשוטים שבמקום לתקן אחד שניזוק, פשוט יפתחו מחסן ויקחו חדש.

  מי יטיס את מכונות המוות המאולתרות הללו? הילדים מחוג התעופה של הנוער ההיטלראי: אין זמן לקורס טיס מסודר – אחרי שיסיימו את החוג, יעברו הכשרה קצרצרה ייעודית להפעלת מטוסי החירום, ויאללה בהצלחה. עכשיו, כשחושבים על הפרטים ,כל זה נשמע מטורלל לגמרי; איך בדיוק ציפו הנאצים שילדים בני 14 יוכלו לעצור מאות מפציצים שטסים צמוד, כשעל כל אחד 12 מקלעים וסביבם מאות מטוסי קרב?

  קודם כל, אף צבא שפוי לא הופך ילדים לחיילים אם יש לו אפשרות אחרת, ולו מהסיבה הברורה להדהים של אנושיות בסיסית. צבא שבכל זאת רוצה טייסי קרב ילדים, יצטרך לצלוח שלושה אתגרים גדולים מאוד. הראשון הוא שילדים הם ובכן, ילדים – וכדי להיות לוחם יש צורך באיתנות נפשית שאין להם. לצערי, אני יכול להעיד שברגע שסכנת מוות מיידית פורצת את הגבול התיאורטי ועומדת מולך במלוא הדרה, מתקפלים ולפעמים נשברים גם החזקים ביותר; ילדים פשוט יתפוררו.

  האתגר השני הוא שילדים הם קטנים וחלשים פיזית, ולא יוכלו להתמודד עם הכוחות העצומים שפועלים על הגוף תוך כדי טיסה קרבית – כוחות שלא חוו בחוג הדאונים שלהם. קל לשכוח שטיסה קרבית היא בערך סיוט לכל החושים: כוחות ג'י מכבידים את הגוף פי כמה וצריך ללמוד לתפקד בצורה מדויקת על גבול אובדן הכרה, שהוא פשוט חלק מהעסק כשמתמרנים בחריפות.

  האתגר השלישי הוא העובדה שילדים קטנים פיזית, ומטוסי קרב נועדו למבוגרים בגודל מלא: אם שמים כריות על המושב כדי להגביה את הטייסצ'יק, הרגליים שלו לא יגיעו לדוושות הגה הכיוון, וידיו לא יגיעו לכל מתג בקוקפיט בלי להישען לעברו – משהו שלא תמיד אפשר לעשות כי חמישה ג'י.

  אבל לנאצים לא היה צבא רגיל ולצערו של המין האנושי כולו, הם לא הצטיינו בתחום האנושיות, בסיסית או אחרת; אופציה של טייסים ילדים לא היתה מבחינתם "האם" אלא פשוט "כיצד". …"

  Liked by 2 אנשים

 20. היחידה הרב מימדית של כוכבי – פינת הטרלול הישראלי.
  אחרי שהעבירו את הובלת הטנקים של צה"ל לערבים מעבירים את הענן הצה"לי (וממשלתי) לפרוגרסיביים האלה:
  Amazon Shuts Down NSO Group Infrastructure
  https://www.vice.com/en/article/xgx5bw/amazon-aws-shuts-down-nso-group-infrastructure?fbclid=IwAR09I2XqbPU0FsbWAjTFNqH2wNNhGjgA3BRJJAiu2xr4-_r3itOAvCdWsxQ

  Liked by 1 person

 21. עלילות הגלידה האנטישמית
  Ben & Jerry's withdraws sales from Israeli settlements but clashes with parent company Unilever
  "We want this company to be led by values and not be dictated by the parent company,” said the chair of Ben & Jerry's board.
  https://www.nbcnews.com/business/business-news/ben-jerry-s-withdraws-sales-israeli-settlements-clashes-parent-company-n1274403?fbclid=IwAR09I2XqbPU0FsbWAjTFNqH2wNNhGjgA3BRJJAiu2xr4-_r3itOAvCdWsxQ

  אהבתי

 22. חייל, לגבי פד״ח אשנה מעט את שכתבת:
  בני אדם תמיד חלו ומתו הרבה לפני הופעת הסיגריות. אין התאמה לינארית בין כמות הסיגריות ליום לבין חומרת הסרטן, וכל מודל בריאותי שאינו כולל תזונה אינו מדע.
  לפי השיטה שלך אפשר לפסול כל טענה מדעית כמעט. עדיין הטיעון לגבי תפקיד הפחמן בהתחממות נראה יותר חזק מכל הסבר אחר.

  אהבתי

 23. רינגו
  השוואה לא לענייין. עשו השוואה בין מספר אנשים רב שלוקחים סגריות לבין מספר אנשים רב שלא לוקחים סגריות ונמצאה התאמה חזקה מאוד. בעניין הפד"ח והאקלים אין משהו שמתחיל להתקרב לזה. יש כמובן בעיה טכנית אין לנו הרבה כוכבים שמחולקים לשני קבוצות ובאחת יש פד"ח אנושי ובאחרת אין.

  Liked by 1 person

 24. משה
  מקבל. הטיעון לגבי פחמן אינו חזק כמו הטיעון לגבי סיגריות, אבל הוא חזק למדי. העולם מתחמם – על זה אין מחלוקת. כמויות הפחמן עולות – גם על זה אין מחלוקת. פחמן הוא גז חממה – גם על זה אין מחלוקת. אז פחמן הוא חשוד חזק כגורם משמעותי להתחממות. האם יכולים להיות גורמים נוספים, כמו פעילות מוגברת של השמש? בוודאי. אבל לסרוק את טיעון הפחמן מכל המדרגות זה לא סביר.

  אהבתי

 25. רינגו,
  לא פסלתי את האפשרות שלפד"ח יש השפעה. השמש היא זו שנזרקה מכל המדרגות על ידי האלרמיסטים. אחזור שוב, השטפונות באירופה אינם תואמים את התחזיות של הIPCC אבל עובדה זו אינה מונעת מהאלרמיסטים לעשות בהם שימוש. מדע זה לא

  אהבתי

 26. רינגו אחת הבעיות עם קשירת הפחמן להתחממות הגלובלית היא שהיו תקופות של התחממות גלובלית הרבה לפני המהפכה התעשייתית, כולל תקופות קרח וכיו"ב. לדעתי האישית יש כאן שילוב של אלמנט מחזורי – דהיינו תקופות של התחממות/קרח – כמו גם התרומה של האנושות לענין, והשאלה היא כמה תורם כל גורם לתוצאה הסופית.

  Liked by 1 person

 27. רינגו,
  בימי הביניים גידלו גפנים באנגליה. אחרי זה במאה הארבע עשרה הייתה תקופת קרח קצרה שנמשכה עד המאה השמונה עשרה ומאז אנחנו חוזרים למה שהיה בימי הביניים. איפה פה הפד"ח?

  Liked by 1 person

 28. חייל,
  יובל בלומברג מגלה את אמריקה. השורשים הפוסט מודרניים של הרב שרלו נעוצים ברב קוק ובאמונה שלו שיש ניצוצות של אמת גם אצל הכופרים (אחרת הוא לא היה מסוגל ללמד זכות על החלוצים). נפתלי בנט זו השטחה בני עקיבית של הגישה הזו אבל היסודות טמונים כבר שם. דרך אגב המאמרים של יובל בלומברג במידה על הדתיים לאומיים פשוט אינם קריאים.

  אהבתי

 29. י.ד.,
  מסכים עם דעתך על בלומברג אבל הטקסט של שרלו נראה לי כמו פרודיה על רבה רפורמית

  Liked by 1 person

 30. אני מטילה ספק בעצם חשיבות הדיון בשאלה האם בני האדם הם האשמים העיקרים בשינויי האקלים אותם אנו חווים לאחרונה – או שהאחריות נופלת רק / בעיקר על תופעות טבע (כמו שינויים בפעילות השמש).

  שני נימוקים:
  א. כללית, אני חושדת בנכונות כל סיפורי האגדות המנסות ללמד איזשהו "מוסר השכל" מוסרי.
  כמו האגדות המנסות ללמד את הלקח שאם אדם חטא ופשע אזי הוא יאלץ לסבול מתוצאות מעשיו וחובה עליו לתקן את דרכיו ולפצות את הנפגעים מפשעיו, אך אם לא עשה כל רע – הוא לא יאלץ לסבול.
  נדמה לי שמאוד חשוב למטיפי האקלים להאשים את בני האדם, וזאת בכדי ל"הצדיק" את חומרת "הסנקציות" שיש להטיל (לתפיסתם) על הפעילות האנושית. הלקח המוסרני הוא ש"האנשים חטאו – ולכן עליהם לשלם".
  אך לוגית יתכן ועל בני האדם לשנות דברים רבים בהתנהגותם, בכדי לקזז מגמות אקלימיות קשות, גם אם ברור לכל שמגמות אלו לא נגרמו באשמתם.
  בדיוק כפי שעל האנושות להערך למניעת פגיעה של אסטרואידים ענקיים בכדור הארץ – גם אם ברור לכל שהאנושות בכלל אינה אחראית לקביעת מסלולי אסטרואידים.

  ב. מעשית – אין קשר הכרחי בין הפעולות שהשפיעו לרעה על האקלים לבין הפעולות שעשויות להחזיר את המצב לקדמותו ולשפרו.
  אפילו אם כולם ישוכנעו ששינויי האקלים שאנו חווים כעת נובעים משריפת דלקים – בהחלט יתכן שצמצום משמעותי בשרפת דלקים לא תחזיר את המצב לקדמותו. או, לכל הפחות, שניתן להשפיע על האקלים גם באמצעות צעדים יעילים יותר וזולים יותר. לדוגמא באמצעות פיזור גרגרי אבק קטנטנים בשכבות העליונות של האטמוספרה (מעין חיקוי להשפעת התפרצות הרי געש על האקלים).

  Liked by 2 אנשים

 31. קצת מוזר לקשור את שיאי הבורסה בהדפסת הכסף בקורונה. כאילו זה ארוע ייחודי ושונה. הרי הבורסה שוברת שוב ושוב שיאים הרבה לפני הקורונה.
  הרחבות מוניטריות, כמותיות, תקציביות, פיסקליות וכו רצות כבר שנים על שנים ודוחפות את הבורסה והנדלן לרקיע, ואף תרמו רבות לבועת הסאב פריים בזמנו (ואף לבועת הדוט. קום בסוף ה90? כבר איני בקיא בזה)

  אהבתי

 32. עד קיצוץ המסים של טראמפ לא באמת הייתה הרחבה פיסקלית מונומנטלית. מה שאובמה עשה רק סתם את החור של המשבר החמור ב-2009 וגם זה בקושי.

  אהבתי

 33. י.ד.
  אם נדייק, הטמפרטורות הנוכחיות עברו מזמן-מזמן את אלו של ימי הביניים החמימים. העלייה הנוכחית חריגה מהותית לעומת התנודות ההיסטוריות שהן עובדה ידועה וכל המדענים מכירים אותה:
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c1/2000_Year_Temperature_Comparison.png/1024px-2000_Year_Temperature_Comparison.png?1626863596969
  אפשר לא להסכים עם דעת רוב המדענים אבל עדיף לשמור על צניעות ולא לייחס להם עוורון וטמטום מוחלט.

  Liked by 2 אנשים

 34. תמריץ,
  בועת הסאב פריים תודלקה היטב עי ההרחבה המוניטרית של גרינספן שהוריד חזק ת ריבית כדי להחלץ מהמשבר פוסט פיצוץ הדוט. קום.
  ולאחר מכן ההרחבות הכמותיות של ברננקי ש"פיזר כסף מהליקופטר" כדי להחלץ ממשבר פוסט הסאב פריים (במקביל להורדת הריבית החדה בארץ עי סטן פישר)
  אז זה לא היה פיסקלי כמו שכתבת אך עדיין שפכו טונות כסף לשוק, שתידלקו היטב את הבורסה והנדלן

  Liked by 1 person

 35. כנל בועת הדוט. קום תודלקה חזק עי הורדות הריבית של גרינספן בניינטיז

  אהבתי

 36. שינויי האקלים הם מן הדברים שיש בהם מחקר נרחב, אבל האמת עדיין נעדרת.
  קשה לחקור ולהסיק מסקנות בזירה שאקטביסטיים שולטים בה. במקום שיש אקטביסטיים אין מדע. לא הולך יחד.
  בזירה כזאת המחקר מוגבל לתוך הנחות יסוד מאוד מצומצות, והתוצאות המתקבלות יוצרות אפקט תהודה, ללא שום פריצת דרך.
  זה מצב שגם קורה בתחומים רבים של מדעי החברה – רק ששם הרוב מבינים את הבלוף והמאמרים האקדמיים מודפסים ללא קורא (פעם עוד יכלו לעטוף בזה דגים, היום בעידן הדיגיטלי אפילו את ההנאה הזאת לקחו מאיתנו).

  Liked by 1 person

 37. פסק דין, באמת מענין כאן:

  בית המשפט העליון של דלהי (הודו) פסק משהו באמת מפתיע (לכל המיואשים מהבטחות של פוליטיקאים, הבטחות שלא מקויימות):

  במסיבת עיתונאים ( מדגיש: מסיבת עיתונאים) שר ראשי, או מעין ראש ממשלה, הבטיח, שבעקבות הסגר, הקורונה וכו…. מי שלא יהיו לו אמצעים לשלם שכר דירה וכו מחמת עוניו, הממשלה תממן לו אותם (אחרי שהפציר גם בבעלי הדירות או המשכירים, להתחשב בשכירי יום עניים).

  ודוק, ההבטחה לא מומשה כהוא זה.

  למרות מסגרת ,לא ממש מחייבת לכאורה של מסיבת עיתונאים, בית המשפט כאמור פסק, שעל הממשלה לכבד התחייבות זו, ופסק או קצב לה, שש שבועות לדבר.

  נ.ב: פה מדברים וכותבים על אקטיביזם שיפוטי עלק. מה נאמר ? מה נוסיף ?

  כאן בג'וריסט, ולינק שם לפסק הדין אגב:

  https://www.jurist.org/news/2021/07/india-court-orders-delhi-government-to-enforce-promise-made-at-press-conference/

  Liked by 1 person

 38. Liked by 1 person

 39. נתניהו דוחף למתן מנה שלישית של החיסון כנגד קורונה, על מנת שתשמש כבוסטר לאור הנתונים שמראים יעילות פחותה למול זן הדלתא. אם נתעלם לרגע מהרקע הפוליטי שבענין, אני חושב שהוא בכיוון הנכון – אבל לא לגמרי.

  מתן מנה נוספת מהחיסון הקיים אולי תעזור ואולי לא, הנתונים לא חד משמעיים וככל הידוע לי בינתיים אין מובהקות שמנה כזו אכן תעזור. במקביל, פייזר מפתחים ווריאנט (הא!) של החיסון שמותאם ספציפית לזן הדלתא ושאר המוטציות שהתגלו עד כה. מכל הידע שנאסף עד היום אני מנחש שהחיסון החדש יהיה הרבה יותר יעיל מהנוסחה הנוכחית של החיסון, וודאי כנגד הזנים החדשים של הוירוס.

  לכן לדעתי צריך לחתום עם פייזר – ואני מניח שמו"מ כזה כבר מתרחש מאחורי הקלעים – על אספקת הנוסחה החדשה ברגע שתהיה זמינה, לפחות עבור בני 50+ שכנראה פגיעים במיוחד לזן הדלתא. אבל אין הרבה טעם בלתת מנה שלישית מהנוסחה הקיימת.

  אהבתי

 40. המנה השלישית המותאמת בטח תקח עוד הרבה זמן. המנה השלישית הרגילה זמינה ומוכנה. אני מניח שהיא כן צפויה לעזור. כמות הנוגדנים אחרי זריקה גבוהה מאוד.

  אהבתי

 41. מעציב ומשעשע גם יחד לגלות מה מעט משתנה במהלך 70 שנה.

  כתבה שכותרתה: "שיכון עממי או ערמומי?"
  מדור '70 שנה אחרי'
  ממוסף שישבת של ישראל היום:
  —————————–
  "ביולי 1951 התברר שמתחילת השנה הקימה הסוכנות היהודית 27 יישובים חדשים בלבד, לעומת 250 שהוקמו במהלך 1950-1949. כ־133 אלף עולים חדשים הבינו שפתרונות לשכנם מחוץ למעברה לא נראים באופק.

  ראש הממשלה דוד בן־גוריון הבין מייד את הסכנה האלקטורלית. אחרי הכל, בין הבחירות הראשונות, שנערכו בינואר 1949, לבין השניות, שתוכננו לסוף יולי 1951, הצטרפו כ־120 אלף בעלי זכות בחירה חדשים מקרב העולים, ובן־גוריון חשש שהם עלולים להגיע ממורמרים לקלפי.

  באמצע יולי 1951 פרסם משרד העבודה תוכנית "חדשה" בשם "מפעל השיכון העממי". עשרות אלפי חוברות הודפסו בן־לילה ונשלחו לכל ראשי מפא"י, שהיו אמורים להופיע מדי ערב בהרצאות במעברות, עד יום הבחירות. לנואמים ניתנו הוראות "בימוי", שלפיהן עליהם לפתוח את ההרצאה במשפט הדרמטי "בעיית הדיור בישראל כה גדולה – עד שאנשים לא יוכלו להתחתן כאן!" ואז, אחרי הפסקה מתוחה של כמה שניות – נדרש הנואם לשלוף את החוברת, לנפנף בה לעיני העולים, ולזעוק: "תוכנית השיכון החדשה של בן־גוריון תפתור את הבעיה!"

  עורך "מעריב", עזריאל קרליבך, תקף את ראש הממשלה, בכותבו ש"בן־גוריון מוכר לנו דופליקטים (העתקים) של אותה תוכנית שפרסם כבר לפני חודשיים. לא בשיכון עממי עסקינן, אלא בשיכון ערמומי".

  ב־23 ביולי 1951, שבוע בדיוק לפני יום הבחירות, יצאה הודעה ממשלתית שהזמינה את הציבור "לבוא לתחנות ברחבי הארץ ולהירשם לתוכנית השיכון העממי". כבר למחרת נרשמו לתוכנית כ־11 אלף אזרחים, מבלי שידעו כלל את פרטיה, ובכל אחד מהימים עד הבחירות נצפו תורים ארוכים בכל תחנות ההרשמה.

  עד אמצע שנות ה־50 נבנו במסגרת מפעל השיכון העממי 53 אלף דירות.
  בעקבות התוכנית, אגב, שמרה מפלגת השלטון, מפא"י, על כוחה בבחירות לכנסת השנייה."

  Liked by 3 אנשים

 42. סיפור, שעדיין לא יצא לי לשמוע, על גבורה יהודית במלחה'ע השנייה.

  אבל סיומו רומז למוטיבציה, של יהודים רבים במערב (כנראה רבים מדי), למחוק את זהותם היהודית ולהיטמע בתוך קבוצת הרוב.
  אני תוהה האם אין זו אחת המוטיבציות המניעות, עד עצם היום הזה, את יהודי ארה'ב הפרוגרסיבים / המתבוללים / החילונים והרפורמים / הממעטים להביא ילדים לעולם.
  מוטיבציה שמסתתרת אחרי "הטרלול הפרוגרסיבי", אחרי האשמת ישראל ברצח עם ואפרטהיד, אחרי הבחירה של יהודים רבים ב AOC (אלכסנדרה אוקסיו קורטז) ושאר הסקווד האנטישמי שלה כנציגתם לקונגרס ועוד ועוד.

  ***

  הועתק מ"רגעים היסטורים":
  —————————————-
  … ספר חדש חושף את האמת מאחורי היחידה שהבריטים העלימו מאז מלחמת העולם השנייה
  מאת רנה גרט-זנד
  ###################

  כוח איקס היה יחידת הקומנדו הבריטית הקשוחה ביותר במלחמת העולם השנייה, אך רק מעטים שמעו על יחידה זו. היא מנתה 87 לוחמים, בעיקר פליטים יהודיים מגרמניה ומאוסטריה, שהיו נחושים לנקום בנאצים שהשמידו את משפחותיהם.

  חלקם היו ניצולי מחנות הריכוז. הם נטשו את שמותיהם היהודים ואימצו שמות אנגלים. רק לאדם אחד, מזכיר ב-MI5 שעבד במחלקת הנפגעים, הייתה גישה לרשימת שמותיהם המקוריים ועיר הולדתם.

  לאה גרט (צילום: Deb Caponera/Hunter College)
  לאה גרט (צילום: Deb Caponera/Hunter College)
  אחרי שנה וחצי של הכשרה אינטנסיבית בוויילס ובסקוטלנד, כוח איקס מונה להוביל את בנות הברית לתוך ליבו של הרייך השלישי. באמצעות טכניקת לחימה מתקדמת וריגול נגדי, ובעזרת שפת האם שלהם, גרמנית, הם יצאו למשימות מסוכנות והסתננו מעבר לקווי האויב. הם שבו וחקרו את האויב, תוך הפקת מידע משמעותי לטובת בנות הברית.

  כוח איקס מעולם לא נלחם כיחידה מגובשת. אנשיו סופחו ליחידות שונות של בנות הברית כפרטים או בקבוצות קטנות. למעלה ממחציתם נהרגו, נפצעו או נעדרו. "שום דבר לא היה יכול לעצור אותם", אומרת לאה גרט, מחברת ספר חדש על היחידה המיוחדת הזאת, שמעלליה אבדו בהיסטוריה.

  ספרה, שיצא לאור בשלהי מאי, "כוח איקס: לוחמי הקומנדו היהודים החשאיים של מלחמת העולם השנייה", מתאר כל צעד במסעם של הגברים האלה, מנעוריהם במרכז אירופה ועד לחוד החנית הבריטי.

  התיאורים המותחים של אירועים עוצרי נשימה שלא היו מוכרים עד כה התאפשרו בזכות הצלחתה של הסופרת לחשוף מסמכים צבאיים בסיווג סודי ביותר – שהיו חתומים בארכיון שנים ארוכות – ולקבל אישור לפרסומם.

  הצילום היחיד הקיים של כל כוח איקס (צילום: באדיבות אוסף משפחת מאסטרס)
  הצילום היחיד הקיים של כל כוח איקס (צילום: באדיבות אוסף משפחת מאסטרס)
  גרט, מנהלת המרכז ללימודי יהדות ומנהלת בית הספר לעברית וליהדות בהאנטר קולג' שבניו יורק כבר פרסמה ספר על היהודים הלוחמים במלחמת העולם השנייה, "אריות צעירים: איך סופרים יהודים המציאו מחדש את רומן המלחמה האמריקאי". הניסיון שלה במחקר ובכתיבה מלאת חיים על קרבות באים לידי ביטוי גם בספרה השני.

  הספר כולל שמות כמו וינסטון צ'רצ'יל, לורד לובאט, מרים רוטשילד, והפילדמרשל הגרמני ארווין רומל. אך חשוב מכך – גרט מציגה את הלוחמים עצמם, ומתמקדת בשלושה: קולין אנסון (שנולד כקלאוס אשר בפרנקפורט), פיטר מאסטרס (פיטר אראני בווינה) ופרדי גריי (מנפרד גנס מבורקן, צפון מזרח גרמניה).

  כוח איקס מעולם לא נלחם כיחידה מגובשת. אנשיו סופחו ליחידות שונות כפרטים או בקבוצות קטנות. יותר ממחציתם נהרגו, נפצעו או נעדרו. "דבר לא היה יכול לעצור אותם", אומרת לאה גרט, שחיברה ספר על היחידה

  "הצלחתי לאסוף את רוב המידע על השלושה האלה. הם גם היו שלישייה טובה לשמש כמרכז הספר בגלל שהיו שונים זה מזה ובגלל שהם מייצגים רקע אישי שונה וחוויות מלחמה שונות", אומרת גרט.

  גיבורים בעלטה
  אנסון היה בנם היחיד של אב יהודי ואם לא יהודייה. הוא הוטבל וגדל כנוצרי, ולא היה מודע לכך שהוא יהודי למחצה עד שאביו גילה לו זאת כשהיה נער צעיר. בסתיו 1937, אחרי שדיבר בגלוי נגד הנאצים, נעצר אביו של אנסון, קורט, ונשלח למחנה הריכוז דכאו.

  אחרי פחות משבועיים הופיע קצין גסטפו בבית המשפחה ואמר שקורט מת בגלל בעיות בלחץ דם. האפר שלו נשלח לאלמנתו ולבנו, על חשבונם.

  איאן האריס מוביל חיילים גרמנים שבויים באוסנברוק, גרמניה, אפריל 1945 (צילום: באדיבות מוזיאון המלחמה האימפריאלי)
  איאן האריס מוביל חיילים גרמנים שבויים באוסנברוק, גרמניה, אפריל 1945 (צילום: באדיבות מוזיאון המלחמה האימפריאלי)
  בעקבות ליל הבדולח בנובמבר 1938, ניסתה אמו של אנסון להוציא אותו מגרמניה. בסופו של דבר הצליחה להעלות אותו על הקינדר-טרנספורט ולשלוח אותו לבריטניה בפברואר 1939. היא נותרה מאחור, והשניים התאחדו אחרי המלחמה – האם ובנה החייל, ששרד קרבות מצמררים בגרמניה.

  מאסטרס הצליח לברוח מווינה לאנגליה עם אמו הגרושה ועם אחותו אחרי האנשלוס, הסיפוח הנאצי של אוסטריה. הם חברו לדודה בלונדון. מאחור נותר אבי אמו, שהיה דמות יהודית משפיעה מאוד בחייו, לקח אותו לבית הכנסת והכין אותו לבר המצווה שלו. אביו של מאסטרס ברח לשווייץ לפני המלחמה.

  כריכת ספרה של לאה גרט על כוח איקס (צילום: Houghton Mifflin Harcourt)
  כריכת ספרה של לאה גרט על כוח איקס (צילום: Houghton Mifflin Harcourt)
  ביום הפלישה לנורמנדי, מאסטרס נלחם בגלים הגבוהים, אוחז אופניים ביד אחת ורובה טומי מעל ראשו, כשנחת על חוף סורד. במהלך התחקיר שלה גילתה גרט שבניגוד לתיעוד ההיסטורי המקובל, מאסטרס וקומנדו הרוכבים הנוסף היו למעשה הראשונים שחצו את גשר פגסוס החיוני.

  "בעזרת זה הייתי מסוגלת לכתוב מחדש את ההיסטוריה. הם היו שם, אבל אף אחד לא ידע את זה", אומרת הסופרת בהתרגשות.

  בניגוד לרוב לוחמי איקס, שהגיעו מרקע של היטמעות בחברה הלא יהודית, גנס הגיע ממשפחה יהודית אורתודוקסית. גרט מתייחסת אליו כגנס לאורך הספר בגלל שבניגוד לשאר הגיבורים, הוא חזר לשמו המקורי וחזר לחיות חיים יהודיים אחרי המלחמה.

  החלק המסעיר ביותר בספר מגיע כשגנס מחרים ג'יפ ונוהג בו בסוף המלחמה במשך יומיים רצופים מהולנד, דרך גרמניה לצ'כוסלובקיה כדי לחפש את הוריו, שברחו לפני המלחמה מגרמניה להולנד. בסופו של דבר, הוא מצא אותם חיים.

  במסגרת התחקיר שלה גילתה גרט שבניגוד לתיעוד ההיסטורי המקובל, פיטר מאסטרס וקומנדו הרוכבים הנוסף היו למעשה הראשונים שחצו את גשר פגסוס החיוני. "הם היו שם, אבל איש לא ידע זאת"

  "החדשות התפשטו במחנה במהירות: הבלתי אפשרי קרה. הילד חזר לחפש את הוריו ומצא אותם. לא כל היהודים בעולם נרצחו. הנאצים לא ניצחו בכל מקום", כותבת הסופרת.

  משפחת גנס בישראל אחרי המלחמה, מנפרד בשורה העליונה מימין (צילום: באדיבות USHMM)
  משפחת גנס בישראל אחרי המלחמה, מנפרד בשורה העליונה מימין (צילום: באדיבות USHMM)
  גנס פנה לנסיכה ג'וליאנה מהולנד, שחזרה מגלות ממשלתה בקנדה, והיא הסכימה להיפגש איתו. בפגישתם הבטיחה לדאוג שהיהודים ההולנדים ישוחררו מהמחנה. היא קיימה את הבטחתה ועזרה להם להתיישב באיינדהובן. הוריו של גנס עלו בסופו של דבר לישראל, שם כבר השתקע אחד מבניהם לפני המלחמה.

  כמו רבים ממי ששרדו את השירות בכוח איקס, גנס נשאר באירופה ועזר במאמצי הדה-נאציפיקציה לפני שהמשיך בחייו. הוא ומאסטרס עברו לארצות הברית, שם חיו כיהודים ושיתפו את חוויותיהם מהמלחמה עם נשותיהם וילדיהם. שלא כמו גנס, מאסטרס שמר על שם המשפחה שחויב לאמץ לפני שהצטרף לקומנדו.

  החלק המסעיר ביותר בספר מגיע כשמנפרד גנס מחרים ג'יפ ונוהג בו בסוף המלחמה במשך יומיים מהולנד, דרך גרמניה לצ'כוסלובקיה בחיפוש אחר הוריו, שברחו לפני המלחמה מגרמניה. בסופו של דבר, הוא מצא אותם חיים

  "כל אלה שנשארו בבריטניה שמרו את השמות שקיבלו כלוחמים. עבורם, זאת הייתה זהותם כאנשים בוגרים. מי שהיו לפני המלחמה כבר לא היו קיימים עוד, וכאב להם לחזור לגרמניה ולאוסטריה אפילו במחשבות", מסבירה גרט.

  אנדרטה לזכר לוחמי כוח איקס שנפלו לא מתייחסת ליהדותם של הלוחמים (צילום: באדיבות מרטין קיי)
  אנדרטה לזכר לוחמי כוח איקס שנפלו לא מתייחסת ליהדותם של הלוחמים (צילום: באדיבות מרטין קיי)
  יותר מזה, אף אחד מהאנשים האלה לא חי בגלוי כיהודי, ורבים מהם המירו את דתם וגידלו את משפחותיהם כאנגליקנים. גרט מייחסת את זה, באופן חלקי, לרקע האישי שלהם, ולרחשים האנטישמיים שהמשיכו לפעפע.

  אנדרטה ללוחמי איקס שנפלו הוקמה באברדווי שבוויילס, שם התאמנו תחת מפקדם האהוב, בריאן הילטון ג'ונס. זהותם היהודית של הלוחמים לא מוזכרת באנדרטה.

  לדברי גרט, קבוצות וטרנים יהודים לא הצליחו לשכנע את המועצה המקומית לתקן את המידע בנוגע ללוחמים אפילו בעלון שמחולק למבקרים. "אולי פרסום הספר יעודד את המועצה לשקול מחדש את עמדתה".

  ספרה החדש והמצוין של גרט מתקן את התיעוד ההיסטורי באמצעות תיאור מקיף של מעללי לוחמי איקס. הניצולים המשיכו לחיות סוגים שונים של חיים, אבל היו מאוחדים.

  "בין אם הם מעולם לא דיברו על השירות בקומנדו ובין אם כן, כולם הרגישו הוקרת תודה עמוקה לבריטים על כך שאפשרו להם להיכנס פנימה ונתנו להם הזדמנות להילחם בנאצים", מסכמת גרט."

  Liked by 3 אנשים

 43. קמיליה,
  מאוד מעניין הסיפור של יחידה X אבל אני לא רואה קשר שלו לטרלול הפרוגרסיבי.
  יש פה סיפור של היטמעות ואיבוד זהות יהודית אבל אני לא רואה קשר לטרלול האוחז ביהודים פרוגרסיבים בארה"ב.
  שורדי יחידה איקס החליטו (רובם) שהם לא מעוניינים לחיות ולהזדהות כיהודים אחרי השואה.
  במקרה שכזה אין מה להאשים אותם, כיון שהם לא מנסים לתקוף את הלאום היהודי בארץ ישראל או את מדינת היהודים או את היהדות בכלל. אלו החלטות אישיות שלהם כי הם ראו את הזוועות של השואה והסיקו מסקנות אישיות, או כי הם איבדו או אמונתם בעם היהודי או באלוקים, או סיבה אחרת.
  לא זה המקרה של יהודים פרוגרסיביים-רפורמיים בארה"ב.
  הם מנופפים ביהדותם בכדי לתקוף את הלאום היהודי במדינת היהודים.
  לי זה נראה כמו שני מקרים ללא קשר.

  אהבתי

 44. ליאיר,

  הנושא לא מגובש גם עבורי, אבל אנסה להבהיר (גם לעצמי) למה התכוונתי.

  נזכרתי בספר שניסה להסביר את רצף כישלונות מפלגת העבודה (מפלגת שלטון לשעבר) בבחירות ברצון של המפלגה לבצע חרקירי / התאבדות פוליטית.
  כלומר ספר שהתבסס על הטענה שקיים *גם* רצון התאבדות של קולקטיב / של ארגון / של קהילה / של לאום … (להבדיל מרצון התאבדות של אינדיוידואל מסוים).

  איני יכולה להאשים אף אדם המעוניין לשים קץ לחייו ו/או שמעוניין (מסיבה כלשהי) לא להשתייך יותר ללאום היהודי. אולי אבין אותו. או אפילו, בנסיבות מסוימות, אצדיק אותו.

  אך איני מעונינת (או מסוגלת) להיות כל כך סובלנית ומכילה כאשר מדובר על חלק מאוד ניכר מיהודי ארה'ב (למעשה מכלל יהודי המערב).
  להבנתי מפכה בקרבם רצון *למחוק* את הזהות היהודית – הקולקטיבית. רצון שמעציב אותי ומכעיס אותי.

  כמה ראיות התומכות, ולו עקיפות, בתזה של רצון התאבדות קולקטיבי בקרב יהודי ארה'ב:

  1. אחוז אדיר של נישואי יהודים עם לא יהודים.

  2. היהודים הם הקבוצה שבה מספר הלידות לאישה הוא *הנמוך ביותר* בארה'ב (בהשוואה לכל שאר קבוצות המיעוט)

  3. תמיכה פוליטית ופיננסית של יהודי ארה'ב בתנועות השוללות את הלגיטימיות של הזהות היהודית / בתנועות אנטישמיות (לדוגמא בתנועה האנטישמית של חיים שחורים נחשבים, במצעדים פרוגרסיבים האוסרים עליהם להניף גם סממני זהות יהודים ועוד ועוד).
  זאת במקום לצאת נגדם במלחמת חורמה. או לכל הפחות – להפסיק לתמוך בהם. מה שאמור להיות מנוגד בחדות לאינסטינקט ההישרדות הבסיסי של כל קולקטיב תאב המשכיות ותאב חיים.

  כנ'ל התמיכה של יהודים רבים (מדי!) בתיאוריות פרוגרסיביות – שברור שבסופו של דבר יופנו גם כנגד המיעוט היהודי. לדוגמא בתיאורית "הגזענות המובנית" בארה'ב – שמאשימה את כל הלבנים (כולל כמובן את היהודים) בכל העוולות שקרו בעבר / קורות בהווה / העתידות לקרות בעתיד – לכל "בעלי הצבע". ומחייבים את הלבנים לפצותם על כך + למחול להם על כל פשעיהם. העדפה ש"חובה" (לתפיסתם) על כל יהודי העולם לתת *גם* לגדולי האנטישמים (אם אנטישמים אלו הם שחורים או מוסלמים או היספנים).

  4. אי תמיכה מספקת, פוליטית ופיננסית, בארגונים שמטרתם לחזק את הקולקטיבים היהודים בארה'ב. לדוגמא בסבסוד שכר הלימוד (היקר להדהים) במוסדות לימוד יהודים /ישראלים (כולל במסגרות ההעשרה בימי ראשון לתלמידים יהודים הלומדים במוסדות הלימוד הכללים). כיום מסגרות לימוד אלו יקרות כל כך עד שהן כמעט מחוץ להישג ידם של רוב היורדים מישראל.

  5. הגדרת היהדות (בעיניהם) כמתבססת *אך ורק* על תרומה של היהודים ל"תיקון העולם".
  מוזיאונים של כל קבוצות המיעוט אחרות בארה'ב מציגים נרטיב של התחלה קשה ורצופת דעות קדומות נגדם, שהסתיימה ברשימת הישגים נאה. הישגים האמורים לעורר גאווה בקרב ילדי מיעוט זה ולהחדיר בהם ביטחון עצמי ביכולתם להצטיין.
  המוזיאונים היהודים, להבדיל, מתמקדים רק בתרומה של יהודים לקבוצות אחרות וליבשות רחוקות. לעולם לא להם עצמם. (((אולי בתקווה שבשל תרומותיהם לאחרים – האחרים לא ירצו לחסל אותם?))).
  מה שאולי הופך את היהדות (לפחות בעיני ילדים יהודים המבקרים במוזיאונים יהודים אלו) לנטל, לרשימה אינסופית של חובות לעולם ולאחרים + אינו משאיר מקום ללגיטימציה לתרומה לעצמי / לקבוצה שלי / לקולקטיב אליו אני שייך /ללאום שלי.

  כתבת: "… לא זה המקרה של יהודים פרוגרסיביים-רפורמיים בארה"ב.
  הם מנופפים ביהדותם בכדי לתקוף את הלאום היהודי במדינת היהודים. …"
  ———
  לתפיסתי הם מנופפים ביהדותם בכדי להצדיק את התנכרותם ללאום מאוס זה, ואת תוכניתם להתנתק ממנו תוך דור או שנים. וזאת במסגרת הקונספציה שמהות היהדות היא לעזור לגדולי אויביה (שהם הנזקקים ביותר ל"תיקון עולם") ולפגוע במשתייכים לקבוצה זו והתומכים בה.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: