שתי מחשבות עם הקמת הממשלה החדשה

ה-13 ביוני, יום השבעת הממשלה ה-36, צריך להיות מצוין בישראל וגם ברחבי העולם כיום האירוניה. נפתלי בנט הגיע לרגע המדהים הזה שבו הוא הופך לראש הממשלה ה-13 של מדינת ישראל רק מאחר שלא עבר את אחוז החסימה בבחירות הראשונות בשנת 2019 ולא הצליח לקושש 1,800 קולות חסרים במרתפי ועדת הבחירות. כמו ההתנקשות בארכי דוכס לפני מאה, כישלון הימין החדש פתח סדרה מסחררת ובלתי סבירה של אירועים שפסגתם השבעת הממשלה הצפויה שבה מי שלא עבר את אחוז החסימה הופך לראש הממשלה. רק אדם נועז כמו בנט יכול היה להחזיק כך בהשתלשלות האירועים בקרניה ולהישאר רכוב. על השלכותיו ההיסטוריות של המהפך השלטוני בישראל מוקדם עדיין לעמוד. אולי מדובר באפיזודה ארעית שתושלך לפח של ההיסטוריה, ואולי כמו מהפכי 77׳, 92׳ וחזרתו לשלטון של נתניהו ב-2009 יהיה זה אירוע שיעצב דורות.

השבעת הממשלה החדשה היא גם הזדמנות לשמאלנים לעשות משהו שאינם מיטיבים לעשות – להיכנס לנעלי הזולת המזרח תיכוני ולהבין ערבים. שנאה בעוצמה מטורפת, חייתית, קדמונית ולא רציונלית שמנחה כל החלטה פוליטית, ועומדת מעבר לכל אינטרס אישי, אינה דבר ששמאלנים מסוגלים כל כך להבין. לכן הם ממעיטים במשמעותה של שנאת ישראל בקרב אויבינו. והנה עתה עליהם להתבונן ברגשותיהם שלהם עצמם ולהבין את עוצמותיה של שנאה כזו אשר הם הפנו במשך שנים לראש הממשלה נתניהו. זאת על אף הישגיו של נתניהו בהפחתת קורבנות טרור, בכינון יחסי שלום, בחיזוק הכלכלה וכמובן בגאולת המדינה מהקורונה. שמאלנים יקרים, חשבו על שנאתכם לנתניהו והבינו את הסכנה האיומה ששנאת הערבים מעמידה אותנו בה במזרח התיכון.

92 תגובות על ״שתי מחשבות עם הקמת הממשלה החדשה״

 1. לדעתי מספר השמאלנים שמודעים לזה שהם מונעים משנאה לביבי קטן מאוד רובם המוחלט בטוחים שהמניע שלהם רדיפת שלום וצדק ונקיון כפיים. הערבים רובם מודעים לזה שהמניע שלהם אינו דאגה לפלסטינים אלא שנאה לישראל.

  Liked by 3 אנשים

 2. אחרי ההפסד בסבב הראשון, כשהתברר שהמפלגה החדשה שהקים לא עוברת את אווז החסימה, ולפני שהיה ידוע שיהיה סיבוב נוסף, בנט הודיע שהוא לוקח אחריות.

  בניגוד לפוליטיקאים אחרים, ובראשם הילארי (כולם אשמים בתבוסתי חוץ ממני ומגיע לי עוד הזדמנות להתמודדות לנשיאות) וטרמפ (הבחירות זויפו), בנט לא האשים אף אדם או ארגון אחר אלא הודיעה שהוא לוקח אחריות.

  הוא אומנם ניסה לערער על התוצאה אבל בצורה מכובדת וחוקית בלי חהאשים או להפיץ שקרים.

  בבחירות הבאות הוא כבר ויתר על הבכורה לשקד, וקיבל אותה בחזרה רק בסבב הבא כשהתברר שהבעיה היא דבקות המצביעים במנהיג הנוכחי, נתניהו, ולא בזהות העומד בראש מפלגת הימין החדשה.

  אומנם אמי חולק על בנט ברבות מדעותיו. אבל על זה אני נותן לו הערכה רבה.

  הוא יכול היה להאשים אחרים, לפרוש לגמרי מהפוליטיקה ולעשות לביתו, להתעקש להישאר בראש בכל מחיר וכו'.

  אבל הוא בחר להמשיך, לנהוג בצניעות אך גם לא בביטול או הלקאה עצמית מוגזמת, ולבסוף הצליח נגד כל הסיכויים לא רק להיכנס לכנסת בראש המפלכה שהקים, אחרי שבאומץ פרש מהמפלגה הקיימת עליה השתלט, אלא גם להפוך ללשןן המוזניים ולבסוף לראש הממשלה, באטציה, תוך פריצ גבולות וחיבור קהלים חדשים לממשלה.

  שיעור מעולה במנהיגות מאדם המנוגד לי בחלק גדול מהאידיאולוגיה.

  Liked by 1 person

 3. ליברמן וסער רק מחכים לעשות פוטש על בנטלפיד ולהשליכם לפח האשפה של ההסטטוריה.
  נשאלת השאלה אם זה יקח שבועות או חודשים, או באורח נס – שנים..

  בברכה

  אהבתי

 4. אחד הדברים המפתיעים בכל מערכות הבחירות שהיו עד כה זה שלקח זמן רב לתושבי המדינה ולמפלגות הגדולות להפנים שלא גודל המפלגה הגדולה בגוש קובע מי תרכיב ממשלה אלא גודל הגוש כולו. הרי נשיאי המדינה אמרו שיטילו את הרכבת הממשלה על מנהיג הגוש הגדול ביותר ולא על מנהיג המפלגה הגדולה ביותר. שנית רק מנהיג הגוש הגדול יותר יוכל להרכיב ממשלה (גם אם בהתחלה הנשיא יטיל את מלאכת ההרכבה על מישהו אחר).
  בבחירות 2015 אחת ממפלגות הימין לא עברה את אחוז החסימה בגלל שהליכוד ניסה למשוך קולות ממפלגות קטנות בגוש שלו. כתוצאה מכך אבד גוש הימין מנדט אחד לגוש השמאל. אז אובדן מנדט זה לא השפיע אבל כל אחד יכול היה להבין שבעתיד זה ישפיע. אכן בשנת 2019 בבחירות הראשונות, מפלגתו של בנט לא עברה את אחוז החסימה והימין אבד כתוצאה מכך 2 מנדטים. אילו מפלגה זו היתה עוברת את אחוז החסימה היו לימין אז 62 מנדטים (לא כולל ליברמן) והוא יכל להרכיב ממשלה ולמנוע מאיתנו את כל סבבי הבחירות.
  הדבר השני הוא חוסר יכולתו של הימין להתאחד. אילו הימין היה מאוחד היו לו יותר מ-70 מנדטים ויכל להקים שלטון יציב.

  Liked by 1 person

 5. קצת אוף-טופיק – בעימות האחרון שמתי לב שאחת הצורות להביע אנטישמיות היא לכנות את היהודים בישראל קולוניאליסטים. מעבר לעובדה שהטענה הזו מתעלמת מהיסטוריה של אלפי שנים, משעשעת אותי העובדה שהמשמעות המילולית של המילה "פלסטינאים" – פלישתים במקור – היא פולשים.

  אולי הפלסטינאים היו צריכים לחשוב קצת לפני שאמצו לעצמם את השם הזה.

  Liked by 2 אנשים

 6. אמנם כמעט שעתים, אבל כולל הסבר למניעי משטרת ישראל *לא* להגן על יהודים שהותקפו במהלך פרעות תשפ'א.
  יותר מכך, הוא נותן הסבר לעובדה שהמשטרה פטרה את עצמה מתפקיד השלטת החוק והסדר גם במגזר הערבי, והתחילה לתפוס את עצמה כדואגת ל"מקופחים" בחברה "רב-תרבותית". כלומר שתפקיד המשטרה לדאוג לקידום עניני מגזר זה מול שאר מוסדות השלטון ושאר החברה הישראלית.
  מיותר לציין שרב תרבותיות "נאורה" מחייבת השלמה עם נוהגים תרבותיים מסורתים. גם כאשר הם נוגדים את חוקי המדינה. כמו פוליגמיה, או קידום סולחות בין שבטים מסוכסכים במקום הכנסת פושעים לכלא.

  רמז לזהות האשמים באינדוקטרינציה התרבותית (פרט למחדלי מנחם בגין ב 1977) :
  "סדרות החינוך" שמספקות לבכירי המגזר הציבורי קרן אברהם, קרן וקסנר וכל שאר הגופים הממומנים ע'י הקרן לישראל חדשה.
  כולל הסבר לשפע הכספים של הקרן לישראל חדשה – בשינויים בתוך יהדות ארה'ב, ויחסה למגביות ה "ממלכתיות" יותר. לדוג' זעזוע מתמשך שלהם מהקולוניאליסטים האחראים לרציחות בסברא ושתילה + שמועות על בזבוזי כספים בקק'ל (כמו "מידע" על בניית איצטדיון ענקי בעפולה) ועוד.

  אני מתקשה להתלהב מהפיתרונות שהוא מציע – אך להערכתי שווה להקשיב לו בכדי להבין טוב יותר אתמקור הבעיות.

  אהבתי

 7. תמריץ כתב:
  " … הזדמנות לשמאלנים לעשות משהו שאינם מיטיבים לעשות – להיכנס לנעלי הזולת המזרח תיכוני ולהבין ערבים. שנאה בעוצמה מטורפת, חייתית, קדמונית ולא רציונלית שמנחה כל החלטה פוליטית, ועומדת מעבר לכל אינטרס אישי, אינה דבר ששמאלנים מסוגלים כל כך להבין. לכן הם ממעיטים במשמעותה של שנאת ישראל בקרב אויבינו …"
  ———————
  להערכתי שמאלנים מתקשים להבין את *כל* אלו שאינם מאוד דומים להם.
  לאו דווקא בגלל הקושי שלהם להבין מהי שנאה ו/או מהי אנטישמיות. למרות שגם אלו כמובן קיימים.

  האכסיומה הבסיסית של השמאל העולמי היא שכל בני האדם בעולם נולדים די דומים זה לזה. כמעט לוח חלק. כולם נולדו עם השאיפה הרציונלית לקדם את טובתם ואת טובת הקרובים אליהם. רצוי כמובן שלא על חשבון אחרים. זהו גם הבסיס לאמונה בדגל של "אחוות עמים".
  לתפיסתם אנשים / לאומים עלולים להשתנות לרעה בגלל מעשי עוול, קיפוח וגזל, פגיעה בכבודם וכד' – אך הפיתרון הראוי לכך הוא מאמץ לתקן את עוולות העבר ולפצותם עליו. לא להפעיל עליהם, חלילה, טקטיקות ברוטליות של מקל וגזר.

  הסיכוי לשינוי פרדיגמה זו בעקבות תובנה ששנאתם לנתניהו אינה רציונלית, נתפס בעיני כיותר מאשר קלוש.
  מה עוד שגם אני, בדומה למשה, מאוד סקפטית לגבי הסיכוי שהם יכירו בכך שמניעיהם אינם *רק* נעלים, טובים, טהורים, מוצדקים לחלוטין ע'י המציאות ורציונלים.

  Liked by 5 אנשים

 8. אור כתב:
  1. " .. הוא (בנט) יכול היה להאשים אחרים …"
  ————————-
  1. נכון שלא שמענו מבנט האשמות כלפי אחרים.
  אבל גם לא שמענו ממנו שום תוצרי הפקת הלקחים שביצע לאחר הכישלון הקולוסלי.
  כולל איפה הוא עצמו, להערכתו, שגה.
  מכאן שאין לנו באמת מושג מה הוא סיפר לעצמו ולקומץ שומרי הסוד שלו. מיהם להערכתו האחראים והאשמים.

  2. " … (בנט היה יכול ) לפרוש לגמרי מהפוליטיקה ולעשות לביתו, …"
  ————————–
  בימי מפאי העליזים (והצבועים) עסקנים פוליטים נהגו לטעון שהם נמצאים בפוליטיקה רק בכדי לשרת את טובת העם / המדינה / המפלגה /הקיבוץ וכד'.
  די נאיבי להאמין שבנט נמנה עליהם.
  ניתן להסביר את כל עלילות בנט ומפלגתו במערכת הבחירות האחרונה רק בתאווה הבלתי נשלטת של בנט להשיג את כיסא ראש הממשלה. תאווה שעבורה היה מוכן לשלם הכל. או לפחות כמעט הכל.

  אהבתי

 9. קמיליה, אני מסכים עם אור. המעבר של בנט להיות מס' 2 של איילת שקד היה מכובד. ובכלל מערכת היחסים ביניהם היא דבר מרשים, שהיא אולי הכי רחוק מיחסי ביבי עם כל סובביו שאפשר להיות. להיאבק, כפי שבנט עשה בזמנו, כדי שמספר שתיים שלך תהיה שרת משפטים מצליחה? זה כל כך רחוק מהלקסיקון של ביבי שאין לתאר. כן לכל הפוליטיקאים יש תכונות דומות, אבל יש גם הבדלים.

  Liked by 2 אנשים

 10. קמיליה אני לא רואה סתירה בין הדברים. בנט יכול להיות מלא בתאוות שלטון בלתי נשלטת ובמקביל גם לרצות לשרת את טובת המדינה. לדעתי נתניהו כזה ואולי גם ראשי ממשלה אחרים.

  זה גם לא סותר שחיתויות וכיו"ב, אדם יכול להיות מושחת וגם לשרת את המדינה בעת ובעונה אחת.

  Liked by 1 person

 11. תמריץ,
  מקווה שהכתבה הזאת תרגיע קצת את תשוקתך להשתעבדות לאמריקאים. את התשוקה של חיל האוויר למטוסים של 100 מיליון $$$ היא לא תרגיע. עתיד המלחמה הוא במערכות כאלו
  Pentagon orders small Israeli drones for indoor special operations
  https://www.defensenews.com/unmanned/2021/05/10/pentagon-orders-small-israeli-drones-for-indoor-special-operations/?fbclid=IwAR0ELr8wH1Me49IdjKcTQZcSmYJPUlN1S7aOOIRcMGH6xwiDm96GlxGV63c

  אהבתי

 12. מצטרפת להמלצת יאיר על הטור של קלמן ליבסקינד במעריב.

  פעמים רבות חשבתי שליבסקינד נוטה להתייחס לקריטריונים של אמת ו/או של צדק כקריטריונים בלעדים בקבלת החלטות. או לכל הפחות כחשובים ביותר. מעט צדקני מדי וטהרן מדי לטעמי.
  אבל הפעם8 קלמן שיקף במדויק את רגשותי ואת מחשבותי לגבי המהלך שביצעו בנט & שקד.

  אני נמצאת כרגע במצבו של ד', שהגיב בבלוג לאחר שגנץ החליט להצטרף לקואליציה של נתניהו. דבר מכל מה שאמרו לו להצדקת המהלך שביצע גנץ או בניסיון לגרום לו להשלים עם המצב שנוצר – לא הצליח להרגיעו ולפייסו.
  אולי בעוד מספר שבועות אצליח להשלים עם המציאות שכבר נולדה, להתייחס גם לנקודות האור שבה, ולחזור להתמקד בעתיד במקום רק בעבר. אבל כרגע כנראה מוקדם מדי.

  בהמשך לכך קשה לי לקבל, לפחות לעת עתה, את טענות אור ותמריץ בזכותם של בנט ושקד.

  תמריץ כתב: " …מסכים עם אור. המעבר של בנט להיות מס' 2 של איילת שקד היה מכובד. ובכלל מערכת היחסים ביניהם היא דבר מרשים, שהיא אולי הכי רחוק מיחסי ביבי עם כל סובביו שאפשר להיות. להיאבק, כפי שבנט עשה בזמנו, כדי שמספר שתיים שלך תהיה שרת משפטים מצליחה? זה כל כך רחוק מהלקסיקון של ביבי שאין לתאר."
  ———
  אני איבדתי כל אמון בצמד בנט ושקד, כולל את ההערכה החיובית (שהייתה לי בזמנו) למערכת היחסים ביניהם.
  למיטב ידיעתי יתכן שהם בסה'כ משחקים במשחקי תפקידים לפני התקשורת וקהל המצביעים (כדוגמת משחק התפקידים של "השוטר הטוב והשוטר הרע").
  משחק שבשלב מסוים שלו הם חשבו שרצוי להעמיד פנים שהשלטון עובר מנפתלי לאיילת, ואח'כ שרצוי להעמיד פנים שהשלטון עובר בחזרה.

  למיטב ידיעתי יתכן שאיילת לא התלבטה, ולו לרגע קט, האם כן או לא להצטרף לממשלת לפיד, ולא ניסתה עד הרגע האחרון למצוא מוצא אחר למשבר הפוליטי. שהכל היה משחק בניסיון להפחית במעט את זעם קהל בוחריהם.
  חשוב מכך, התחלתי לחשוד שלמרות כל הצהרותיה – היא בכלל לא ניסתה לרסן את כוח היתר של הפרקליטות ואת האקטיביזם השיפוטי. (כשבעבר האמנתי, כמובן מאליו, שדי כשלה בניסיונותיה אך היא לפחות ניסתה).

  Liked by 2 אנשים

 13. קמיליה תנוח דעתך, אם הממשלה אכן תושבע גדעון סער מתכנן לא מעט רפורמות במערכת המשפט. רפורמות שהוזנחו ע"י השלטון הקודם ב-12 שנותיו, ושאין כל סיבה להאמין שהיו מבוצעות לו השלטון הקודם ימשיך לשלוט. השמועה אומרת שיש לחלק גדול מהמהלכים של סער תמיכה גם בצד השמאלי של המפה, וגם אם אין הרי הוא יכול לקבל תמיכה מהאופוזיציה.

  אהבתי

 14. אם מישהו חושב שלביבי יש כישורים ייחודים ועילאיים לנהל את ישראל שאין לבנט – אני מבין את צערו, ופתוח לאפשרות שבעתיד צדקתו תוכח (עדיין עולה שאלה קשה הרי ביבי כבר אדם מבוגר ומה יהיה אחריו). אבל מבחינת ציר ימין שמאל באמת שאני לא רואה מה ההבדל הגדול בין הממשלה היוצאת לנכנסת ואת ההסתמכות על רע״מ הרי ביבי הכשיר.

  אהבתי

 15. לחילופין גם מי שיחשוב שלפיד בעייתי יותר מגנץ כראש ממשלה חלופי יש לו פואנטה. אבל לרוב זה לא מה שאתה שומע מהביביסטים. זה לרוב סתם זעקות שבר של מי שאיבד את אלילו.

  Liked by 1 person

 16. תמריץ,
  משהו עובר עליך לאחרונה. נראה לי קראת יותר מדי ספרים של בנט

  אהבתי

 17. לגבי ה"בגידה" של בנט, אמרתי בעבר ואומר שוב: בנט הקפיד לא להתחייב לשום צד בכל תקופת הבחירות. זאת בשונה מגנץ שכל הטיקט שלו היה "רק לא ביבי". כך שלדעתי יש הבדל גדול בין שני המהלכים.

  הבדל גדול אחר באותו הענין הוא התגובה של הצד ה"נבגד". כשגץ "בגד" מצביעיו הגיבו בעיקר בהבעת האכזבה שלהם. כשבנט "בגד", מצביעי הימין (ימין? לא בטוח אם ההגדרה נכונה) פצחו במסע של איומים והטרדות. אין ספק איזה צד כאן יותר אלים, ואני אומר את זה בבושה כאחד שנמצא בצד הימני של המפה.

  אהבתי

 18. אמחיה
  במפלגה שמורכבת מכמה מפלגות צריך להגדיר על כל אחד ממנהיגי המפלגה מי הם מצביעיו ואז לבדוק אם הוא בגד בהם. מפלגת כחול לבן הורכבה מלפיד גנץ ועוד כשכל אחד מהם יש לו את הקו שלו. ללפיד יש את הקו שלו ולגנץ יש את הקו שלו, אם גנץ פועל לפי הקו שלו וזה לא מתאים לקו של מצביע לפיד זה לא מצב שגנץ בוגד בבוחרים שלו. היות ואחרי ה"בגידה" גנץ קיבל 8 מנדטים זה אומר שבעיני 8 מנדטים הם מצביעיו הוא לא בגד בהם. יאיר לפיד קיבל 17 בפעם האחרונה וזה סביב מה שהוא בדרך כלל מקבל כלומר מתוך מצביעי כחול לבן 17 מנדטים לא היו מצביעי גנץ אלא מצביעי לפיד. שאר קולות כחול לבן שהתפזרו צריך לבדוק לאיפה הם התפזרו. בכל אופן קשה מאוד לראות גנץ בגד ברוב מוחלט של מצביעיו.

  אהבתי

 19. אבי בראלי מאמץ את הטרמינולוגיה של השמאל הקיצוני. בגין ושמיר היו בקושי ליברלים. נתניהו עשה קצת רעש ליברלי אבל בתקופתו ה'איש השמן' השמין עוד ועוד. היחיד שהיה בכנסת ואפשר לשייך אותו לניאו ליברלים זה פייגלין.

  אהבתי

 20. משה אכן דרך מעניינת להסתכל על הדברים. כנראה נדע אם אותה הגישה נכונה כלפי בנט רק אחרי הבחירות הבאות – אז נדע אם המהלך שלו פגע בו מבחינת הבייס או לא.

  אהבתי

 21. חייל אבי בראלי יכול לדבר עד מחר, מה שנשאר מהאידאולוגיה של הליכוד זה רק כסף כוח ומיקי זוהר. האידאולוגיה האמיתית עברה למפלגות אחרות – סער, ימינה, הציונות הדתית (בעיקר סמוטריץ') ואפילו, אולי, ליברמן. הליכוד של היום מלא בעיקר באופורטוניסטים.

  אהבתי

 22. amehaye,
  אני מבין שעברת מז'בוטינסקי לסילמן "ברית עם העבודה ומרץ היא הגאולה שלנו"

  אהבתי

 23. לתמריץ,

  א. אין שום קשר בין השאלה האם עצם הורתה של קואליציה מסוימת הוא על בסיס חטא ( אם לאו) לבין השאלה על איכות תפקודם העתידי של בנט ולפיד בהשוואה לאיכות תפקודו של נתניהו.

  תינוק יכול לבוא לעולם גם לאחר מעשה אונס, גילוי עריות, ממזרות, גניבת זרע וכד' – ועדיין להתגלות כמתפקד היטב.
  ולההפך – להתגלות כבעל תפקודים לקויים ביותר למרות שלא היה כל רבב בנסיבות היוולדו.

  ד'ר רן ברץ, לדוגמא, מנבא שחורות לעתיד ישראל תחת הממשלה החדשה. הוא מצייר דיסטופיה מעוררת חלחלה.
  אני מקווה בכל ליבי שהוא טועה. אך איני לגמרי בטוחה.
  ברץ הוא מהיחידים שכיום מתברר שצדקו ביחס לבנט (אך בשעתו דבריו נדחו בגלל זיהויו כ"ביביסט" שטוף מוח המוטה כנגד המתחרים בנתניהו).

  (אביא קישור בהמשך).

  ב. בעיני הטענה שנתניהו "הכשיר" את ההסתמכות על רע'מ – מקוממת.
  1. מי הקנה לנתניהו (או לכל מנהיג ציוני אחר) את הסמכות "להכשיר" שיתופי פעולה עם גופים אנטי – ציוניים? חמור מכך – "להכשיר" פיתוח תלות באויבי המפעל הציוני?

  אולי בעיני בבונים -ביביסטים (אם הם קיימים, למרות שאני לא מכירה אישית אף אחד כזה) יש לנתניהו סמכות שכזו.
  בעיני – אין לו.

  הדבר מזכיר לי אינטואיטיבית את "שטרות המחילה" שנתנה בזמנו הכנסייה הקתולית לפושעים, ולטענתה מצילה אותם בכך מהישרפות תמידית בגיהנום.
  זו גם הייתה אחת הסיבות למרידה של הפרוטסנטים בסמכות האפיפיור והכנסיה הקתולית.
  (אביא קישור גם לאינדולגנציות של הכנסיה הקתולית).

  2. *אם* נתניהו באמת התכוון ליצור יחסי תלות ברע'מ – זו בעיני הוכחה לטענה אחרת של תמריץ: שלאחרונה נתניהו כבר אינו מסוגל להפריד בין האינטרס האישי שלו (להישאר ראש ממשלה) לבין טובת המדינה.

  יתכן גם שנתניהו לא התכוון לרגע להסתמך על רע'מ – אך השתעשע בהם בכדי לשפר את עמדת המיקוח שלו מול אלו שניהל עם משא ומתן אמיתי.
  אם כן: זו בעיני אחת הטעויות הטקטיות החמורות שלו. כוונות ההונאה והרמייה שלו נתפסו כמתן הכשר לחיות טמאות.

  Liked by 1 person

 24. השכלה כללית רלוונטית לנושא "מתן הכשרים":

  ————————-
  " … שטרי מחילה, היו קרויים בלטינית "אינדולגנציות" (Indulgentia). הם הונהגו על ידי הכנסייה הקתולית בימי הביניים, שהבטיחה "לסלוח" למאמינים "ולגאול את נשמתם", תמורת כסף…
  מדובר היה במסמכים סתמיים שהבטיחו לנוצרים מחילה מהחטאים הנוראים ביותר שלהם, תמורת כסף. הכנסיה נהגה להפחידם מגורלו האיום של החוטא ביום הדין. האינדולגנציות היו ההבטחה הגדולה, ש״תמורת סכום סמלי״ יוכלו החוטאים להתחמק מחרון אפו של אלוהים…

  הרעיון המושחת של הכנסיה הקתולית היה פשוט ויעיל להדהים – היא הרי זקוקה להרבה מאד כסף. מימון הקמת הקתדרלות ותחזוקתן, עלויות אוצרות האמנות והפאר שהוכנסו לתוכן, משכורות לעובדי הכנסיות, כולל הציירים, הפסלים, המוסיקאים ונותני השירותים הרבים, מימון מפיצי הבשורה הנוצרית והמיסיונרים שלה, אך גם מימון חיי הפאר של מנהיגי הכנסייה, האינקוויזיציות והמעקבים אחרי המאמינים ושמירת המצוות שלהם – כל אלו חייבו ממון רב וזמין.

  מכירת האינדולגנציות איפשרה לכנסייה למכור למאמינים סליחה בתשלום. ההברקה המסחרית של מכירת סליחה מטעם אלוהים וישו הפכה את המוצר להצלחה מסחררת והמוצר היה לוהט. המאמינים יכולים היו לחטוא היום ומחר לגשת לכנסייה ולרכוש סליחה ארוזה בליטוף של הכומר המקומי. כמו קנס על חנייה בימינו, קניית כתב המחילה נתנה סליחה על החטאים של הזמן האחרון ואפשרה לחוטא הנוצרי לגייס ממון, שלעיתים קרובות לא היה בכיסו, לקניית הסליחה הבאה.

  מכירת האינדולגנציות הייתה אחת הסיבות ל"רפורמציה" שתביא לפרישת מרטין לותר ומאמיניו ולהקמת הכנסייה הפרוטסטנטית על ידם. לאחר שחקרו ולא מצאו שום בסיס דתי בכתבי הקודש למכירת סליחות בתשלום, פרשו מרטין לותר והרפורמיסטים שלו מהקתוליות. בהמשך ההיסטוריה התנערה גם הכנסייה הקתולית מהאינדולגנציות והמסחר בסליחה למאמינים. …"

  אהבתי

 25. קלמן תיאר את ההתנהלות המוסרית של בנט-שקד, ואני אנסה לתאר את ההתנהלות הפוליטית שלהם:

  ניסיון 1 – הליכוד והבית היהודי:
  ———————————–
  בנט ושקד התחילו בטוב. הם באמת באו לעשות ולתקן. המטרה בהתחלה הייתה בכלל להיכנס לכנסת ולגבש מערכת משלהם. הם ניסו להיכנס לליכוד, וכאשר הניסיון הזה לא צלח הם הלכו על הבית היהודי. בבית היהודי ההצלחה שלהם הייתה טובה מאוד. הם זכו ב-12 מנדטים והצליחו לכופף את ביבי להכניס אותם לממשלה. הברית לדעתי עם לפיד אז הייתה אינסטרומנטלית עם נגיעות אידיאולוגיות אבל לא יותר מזה.

  ניסיון 1 – הקהל המסורתי:
  —————————–
  הם לא הסתפקו במה שיש להם ורצו לגדול ולכן פנו לקהלים נוספים. הקהל הראשון היה הקהל המסורתי, ולשם כך הובא אלי אוחנה ומאמצים נוספים. אבל עם כל הניסיונות שלהם לפנות לקהל המסורתי הם נשחקו (7 מנדטים) והם הבינו שלא משם תגיע הישועה. המסורתיים מעדיפים את הליכוד ולא את הבית היהודי. מצד שני, הליכוד נכנס למגננה כלפיהם כי הוא חש שפוגעים לו בבייס. ומאז קיימת מלחמה מעל פני השטח ("ירי בנגמ"ש").

  ניסיון 2 – הקהל הליברלי:
  —————————-
  אז הם ניסו לגייס עוד דתיים-ליברליים מהמרכז וחילונים-ליברליים מהימין. הבעיה הייתה שבשביל לגייס עוד דתיים היה צריך דגלים שלא התאימו לצד היותר דתי (הרב דרוקמן והמנגנון הישן של הבית היהודי). לכן הם עזבו את הבית היהודי והקימו את הימין החדש.
  גם הימין החדש כשל ולא עבר את אחוז החסימה, ולכן במשך 2 מערכות בחירות הם רצו עם הבית היהודי, והאיחוד הלאומי, אבל הם היו מאוד קטנים. הם רצו להגדיל את כוחם כי בנקודת הזמן אז הם היו רק בנט, שקד, ומתן כהנא. לכן הם חזרו לדבר במונחים שהתאימו לדתיים-ליברליים מהמרכז ולחילונים-ליברליים מהימין (אנטי-ביבי, כלכלה, קורונה, …).
  בשלב הזה סמוטריץ' עזב, כי הוא לא יכל להמשיך עם ויתור על המסרים שלו, והפרישה של סמוטריץ' טרפה את כל הקלפים.
  ההנחה שלהם הייתה שהוא לא יעבור כי אין לו מספיק תומכים חרד"לים ושהדתיים באמצע (מצביעי הבית היהודי במקור) יצביעו להם.
  בפועל, אחרי שקד (שאמורה להביא את החילונים הימניים האידאולוגים), אחרי אביר קארה (שאמור להביא חילונים פרגמטיים), אחרי האנטי-ביבי, אחרי "לא קורונה – לא מעניין", ואחרי הכל – הם קיבלו כמו סמוטריץ'. מצביעי הבית היהודי התחלקו בינם לבין סמוטריץ' (ולא כמו שהם קיוון שכולם יגיעו אליהם).
  וזה לא רק שהם קיבלו כמו סמוטריץ' מבחינה מספרית, אלא שהם גילו שהם לא יכולים לחזור אחורה. הם די נשחקו מבחינת המסרים שלהם (וסמוטריץ' דאג לחדד זאת כל הזמן), המשבצת של מערכת המשפט ומשילות כבר נתפסה ע"י שמחה רוטמן. בקיצור – במהלך הדהירה קדימה – הם שרפו את הגשרים מאחור.

  ניסיון 3 – מצביעי המרכז/יש-עתיד:
  ————————————–
  ולכן נשאר להם רק אקזיט אחד – להמשיך קדימה, לשרוף את מה שהיה, לוותר על הבוחרים הדתיים של הבית היהודי (שלפי הסקרים רובו חושב שהם רימו אותו כפי שקלמן הביא בטור שלו) ולשעוט לכיוון המרכז של יאיר לפיד.
  להבנתי, זה השטח החדש שלהם ושם הם ממוקמים עכשיו. יש להם שפה טובה עם לפיד, שבכל מקרה יש לו קבוצה של ח"כים, שגם אם יש להם ניסיון ציבורי במגוון דברים, הם לא מסוגלים לדבר אל הציבור ולא מסוגלים להביא עוד קולות. אז למה שלפיד לא יתחלק כרגע עם בנט-שקד במנדטים שלו בכדי להגדיל את כל העוגה?
  אני מאמץ את הטענה של בראלי שהמטרה היא לפרק את הגוש של הליכוד ואת הבריתות שלו עם החרדים והציונות הדתית. כל זמן שהגוש הזה קיים, והבריתות שלו קיימות, לשמאל ולמרכז יש תקרת זכוכית בלתי עבירה.

  ככה אני רואה את המהלך שלהם. מי שהיה עיוור לכך זה אני ושכמותי. אני חושב שבנט-שקד באו עם כוונות טובות אבל המציאות הפוליטית והבחירות שלהם דחקו אותם למקום אחר. הרצון שלהם לגדול ולהשפיע גרם להם לשנות דרך באופן מהותי ובאופן שקרי.

  Liked by 1 person

 26. בלי קשר להרשאה מביבי אני מאמין גדול בהישענות על רע״מ, המשותפת, בל״ד וכו׳. בוודאי מרגע שנתניהו החליט לנצל את הבאג של נוכחות הערבים בכנסת כדי לכפות את עצמו על הדמוקרטיה. התלות קיימת מעצמה כל עוד בג״ץ מאפשר להם לרוץ. להעמיד פנים שאין תלות זה לא פיתרון.

  אהבתי

 27. הדיסטופיה שמצייר ד'ר רן ברץ על ממשלת ההונאה (ניסוח שלו) שתחזיר אותנו לתקופת הסכמי אוסלו:

  https://www.makorrishon.co.il/opinion/358653/#/

  קטע מהכתבה:
  ————————
  " … פונזי היה נוכל מדופלם שהיגר מאיטליה לארה"ב. בתחילת שנות ה־20 של המאה הקודמת הוא הקים חברה שהתבססה על הפרשי מחירי הדואר בין איטליה לארה"ב, והבטיחה למשקיעים רווחים גבוהים ומהירים מאוד.

  העסק המקורי היה לגיטימי, אבל פונזי לא הסתפק בו. הוא ניפק למשקיעיו דו"חות כוזבים שהראו תשואות מרשימות במיוחד. המשקיעים היו מרוצים עד השמיים והשקיעו יותר ויותר. אלא שבדיעבד התברר שהדו"חות לא התבססו על רווחים, אלא על הכסף של משקיעים חדשים. כל משקיע חדש מימן, בלי ידיעתו, תשואה פיקטיבית למשקיעים הקודמים. המשקיעים חגגו בזמן שכספם נגנב. סוג התרמית הזה זכה לכינוי "הונאת פונזי".

  נשוב לממשלת אוסלו. הרטוריקה שלה נשענה על "סיכוי", כלומר, השקעה עכשווית עם אפשרות לרווח עתידי. זה לא היה באמת הסכם, אלא הימור שבו משלמים כעת על סיכוי לשלום בעתיד. זה היה קזינו מדיני, שהשמאל קיווה שיסיים את הסכסוך, אך בתכנון הפלסטיני קידם את חורבן ישראל.

  אלא שהייתה לשמאל בעיה: הוא ידע שבזמן שהוא משלם הון לאומי, הפלסטינים מרמים ומפירים את ההסכם באופן יסודי. מה עושים? הפתרון היה להפוך את אוסלו להונאת פונזי לאומית, על כל הטקטיקות הנלוות לכך.

  הטעיית הציבור הייתה רחבה ויסודית. המו"מ התנהל ברובו בחשאי. כמו בפונזי, הוויתורים הישראליים שגדלו, הוצגו לציבור כתשואות המהלכים הקודמים. במקביל הסתירו את אינספור ההפרות הפלסטיניות ואת כוונותיו האמיתיות של ערפאת, שהתבטאו בשיח הפנים־ערבי. כך נותר הציבור הישראלי, שאולץ לקנות מניות בחברה פושטת רגל, באפלה ביחס למתרחש, תוך שמשכנעים אותו שהרווחים נהדרים ומעודדים אותו להשקיע יותר.

  הציבור גם הולך שולל על משמעויות המהלכים. אדריכלי אוסלו הציגו את הסיכון שבניסוי המדיני העצום שניהלו, כשולי עד לא קיים. "הכול הפיך" הם הטיפו. צה"ל יכול בקלות לגלגל את המצב לאחור. אך כשה"הליך" התפוצץ בטרור קטלני, התברר שאוסלו לא כל כך הפיך, ואותם אנשים זימרו לפתע זמירות הפוכות בתכלית, שלפיהן כניסת צה"ל לשטחי A תהיה טעות עצומה, יקרה וחסרת תכלית.

  באוסלו למדנו עד כמה השמאל החדש לא מהסס להונות את הציבור, ושאת מה שהוא מספר יש להבין להפך. "שלום"? – להפך. "ביטחון"? – להפך. "רגיעה"? – להפך. "פשרה היסטורית"? – להפך. וכן הלאה.

  ניסוי הפיך
  שיטת תעמולת הכזב המתמשכת של השמאל החדש חדרה לימין ה"חדש", ונציגה העיקרי היום הוא נפתלי בנט. הנה עוד דוגמה לכך: בריאיון לעמית סגל אמר בנט שהממשלה החדשה היא "ניסוי", ובמקרה הגרוע, הכול הפיך; "נלך לבחירות, הכול בסדר", כדבריו. …"

  אהבתי

 28. יאיר, אתה מנתח כאילו הכול מסביב נורמלי ורק בנט ושקד שינו כיוון בפראות. המציאות היא שההתנהלות המטורללת והמטורפת של נתניהו, ובראש ובראשונה הפרת הסכם הרוטציה והסירוב לפרוש אחרי כישלון רביעי, קלעו את ישראל למשבר פוליטי שלא היה כמוהו בשום דמוקרטיה מערבית למיטב ידיעתי. זו סיטואציית קצה שבה צריך לקבל החלטות שאולי לא היו מעלים על דעתם שיקבלו.

  Liked by 1 person

 29. קראתי עכשיו את ברץ. הוא מדבר לגמרי באוויר.. הוא לא אומר שבנט ושקד יפנו התנחלויות למשל. כי גם הוא יודע שזה לא יקרה. אז הוא מדבר בערפל. עכשיו ייתכן שבנט לא יוכל לקבל החלטות גורליות בנושא האיראני שביבי היה מקבל. אבל גם ביבי וגם בנט זקוקים להסכמת גנץ. אז מה כבר ההבדל. אלא אם מוכיחים שלפיד בעייתי יותר מגנץ לביטחון ישראל. ובנט בניגוד לביבי צריך גם את לפיד. ואני מסכים שזו בעיה חמורה אפשרית אבל לא מוכחת

  אהבתי

 30. אני שומע את קריאות הגוועלד ואני בעיקר משועשע. השמיים לא יפלו, נצח ישראל לא יישקר ואף אחד לא מתכוון לוותר על שטחים. למעשה אולי עכשיו סוף סוף נקבל קצת משילות.

  יש כאן קבוצה שמוטרדת מכך שהיא עומדת לאבד את מנעמי השלטון, ולכן מנסה לירות לכל הכיוונים אבל בעיקר מדברת שטויות. הממשלה שכנראה תקום היום תבצע מספר רפורמות חשובות שהיו צריכות להתבצע מזמן. גם בתחום המשפט, גם בתחום החרדים וגם בתחומים אחרים.

  לגבי פירוק החרדים וכיו"ב – זה חשוב מאוד שיהיה מחיר למעשים. החרדים והליכוד כרו לעצמם בור במספר אופנים שכבר דנו בהם בעבר. אם לא יהיה לכך עונש בדמות הליכה לאופוזיציה זה רק יתמרץ מפלגות להמשיך בפויילשטיקים כאלה בעתיד.

  החלפת שלטון מדי פעם היא דבר טוב באופן כללי, ולו רק כדי לצמצם את השחיתות. הרי ידוע שככל שקבוצה מסויימת נשארת יותר זמן בשלטון רמת השחיתות עולה, וישראל לא שונה בענין הזה. ובנושא הזה, הדבר היחיד שאני באמת רוצה מהממשלה הזו הוא הגבלת קדנציות. אם הם יעבירו את החוק הזה הם עשו את שלהם מבחינתי.

  Liked by 1 person

 31. תמריץ,
  לא רק בנט-שקד שינו כיוון בפראות. גם ליברמן ואחרים.
  תיארתי את ההתנהלות של בנט-שקד.
  אתה פשוט קונה את נרטיב "ההחלטות הקשות". אני לא מסכים עימו. אני חושב שהכל מחושב ועל דעתם.
  הם גמרו אומר

  אמחייה,
  אין לי מנעמי שלטון שאני עומד לאבד. אני גם לא חושש מפינוי התנחלויות. אני חושש מטירלול פרוגרסיבי.

  אהבתי

 32. יאיר, ליברמן אולי שיא השחיתות עלי אדמות אבל בנט ושקד לא.. לא משנה מה אתה חושב עליהם אבל באופן אובייקטיבי הסיטואציה שנוצרה במדינת ישראל היא משבר פוליטי חריף שלא היה לו אח ורע.

  אהבתי

 33. והם האבירים על סוס לבן שבאו להציל אותנו מן המשבר?
  אם היו מוותרים על ראשות הממשלה ומקבלים עוד משרדים חשובים שהם יכולים להשפיע מימין – אולי היית צודק. או הסכמה על נושאים שחשובים להם, אבל ההסכמים הקואלציונים שנחשפו מראים שזה לא המצב. ראשות הממשלה היא המטרה. אין מעבר.

  Liked by 2 אנשים

 34. תמריץ,

  ברץ כנראה מסתמך על מספר הנחות:
  א. אי אפשר לסמוך על ההבטחות של בנט
  ב. בנט מונע מאמביציה אישית ולא מאידיאולוגיה
  ג. חברי המפלגה שלו (ושל סער) לא מסוגלים לחשק אותם ימינה לעמידה בהבטחותיהם
  ד. אין להם אינטרס לצאת לבחירות מוקדמות

  בהינתן כל אותן הנחות, לא בלתי סביר שהצד השמאלי בממשלה יצליח לסחוט מבנט מימוש מדיניות שמאלית תחת לחץ תקשורתי כבד.

  ההנחה הראשונה כבר הוכחה כנכונה. לגבי השאר עוד נראה.

  Liked by 3 אנשים

 35. אבל גם ביבי עשה הרבה דברים שמאלניים.. בסוף הוא לא פינה התנחלויות ועמד מול אובמה בנושא הסכם הגרעין. שני הדברים האלו משמעותיים מאוד מאוד אבל חוץ מזה הוא לא היה ימני מי יודע מה. בנט בוודאי לא יפנה התנחלויות. לגבי הסכם הגרעין ביידן נחוש בעניין וביבי האחרון שיכול היה לשנות דעתו. ולא חושב שיש טעם שבנט ידפוק ראש בקיר הזה.

  אהבתי

 36. הם פשוט עושים שורט על המדינה. במדינה כמו שלנו הם תמיד יוכלו להתנצל לקחת אחריות להכריז על פשיטת רגל וישכחו להם, או להצטרף ללפיד. או כמו ברק ללכת לסידרת הרצאות בניו יורק ב 100 אלף דולר ליחידה. בנט מגודר

  Liked by 1 person

 37. "אני נמצאת כרגע במצבו של ד', שהגיב בבלוג לאחר שגנץ החליט להצטרף לקואליציה של נתניהו. דבר מכל מה שאמרו לו להצדקת המהלך שביצע גנץ או בניסיון לגרום לו להשלים עם המצב שנוצר – לא הצליח להרגיעו ולפייסו."

  קמיליה זה מצב שונה, גנץ קיבל מתנה נהדרת, במקום להמשיך להציק לנתניהו מבחוץ הוא עבר להציק לו מבפנים, שיפור עמדות. הוא לא הפך עורו הוא רק עבר דרך המחיצה של המוח. הטעות של נתניהו פה היתה איומה. הוא חשב שהטרדן הקטן יבין שעם שבר המפלגונת של גנץ שבקושי עוברת אחוז חסימה הוא ישב בשקט ישתף פעולה יצירתית שנתיים ולפחות נעבור את הקורונה. אלא שגנץ נהג בחוסר הגיון פוליטי בשל חוסר נסיון והמשיך לירות לעצמו ברגל. היה יכול להיות ראש ממשלה ולקנות את עולמו. הרי מה שהוא עשה היה הרבה יותר הגיוני מאשר בנט. עדיין עד הרגע האחרון הוא לא מפסיק לערער על מעמדו של ראש הממשלה ולהשליך ברגים למערכת. בנוסף עבורו נתניהו יצר את המפלצת שנקראת ראש ממשלה חליפי עם 5-6 חברי כנסת, כעת כל ממזר רוצה להיות מלך, ומצליח. לפיד מכשיר מלכים.
  גם הטענה על הלבנת עבס על ידי נתניהו לא שונה מבקשת השוחד שלא קויים מעורך ידיעות אחרונות. בכל מקרה יש הבדל בין לקרוץ לזונה כשכל מפלגות הימין מאחורך או לצרף אותה לממשלה כשלצידה מרץ גיס חמישי ועוד חיות עם מוסר דומה לזה של הזונה.
  עדיין יכול להיות שזה מקרה של רק הימין יכול לעשות שלום ורק השמאל יכול להשתלט על שיטחי C ולסלק את הבדויים.

  Liked by 2 אנשים

 38. פרסומות גיוס של צבא סין רוסיה וארצות הברית.

  רצוי לראות עד הסוף או לפחות לדלג לסוף.

  למי שחושב שצהל בטרללת אמריקה מראה שיש עוד דרך ארוכה להתדרדר

  Liked by 2 אנשים

 39. עשרה לעגולה, אכן קצת מטורלל אבל כדאי לזכור שלאורך ההיסטוריה היו לא מעט נשים לוחמות. ראה למשל כאן

  https://en.wikipedia.org/wiki/Amazons#Historiography

  מעבר לכך הצבא האמריקאי עדיין חזק יותר באופן משמעותי מהצבא הרוסי וכנראה גם מהסיני. אני מסכים שאם הם ימשיכו עם הטרללת – למשל להנמיך סטנדרטים כדי לאפשר לנשים להיות לוחמות – זה יפגע בכשירות.

  אהבתי

 40. משה. התחושה שלי שבארץ זה קיים אבל פחות דוחפים לנו את זה לתוך הגרון בהשואה למערב.
  לפחות כרגע

  אהבתי

 41. לא דחפו לנו כי הממשלה בשנים האחרונות, גם אם לא פינתה את חאן-אל-אחמר, מנעה הפצה המונית של הטרלול הזה שמכה רצינית במערב.

  אהבתי

 42. יאיר
  ממש לא רואה קשר לממשלה. אם כבר להפך. הציבור בארץ הרבה יותר שמרני מחו"ל ומחובר למציאות. הסיבה העיקרית שגם בארץ יש תעמולה כזאת היא שהממשלה מוסרת את מוקדי הכח בתקשורת והמשפט למיעוט השמאלני.

  אהבתי

 43. משה,
  1. ממשלות הימין עד היום אכן לא קידמו אג'נדה שמרנית (ולא בטוח שצריך) אבל גם מנעה כניסה מסיבית של טרלול. למשרדי ממשלה יש המון צורות להכניס טרלול (חכה ותראה).
  2. אכן לא הכל זה ממשלה. אתה צודק. אבל היה כאן גוש חזק (שיוצג בידי הקואליציה/ממשלה) שייצג את השמרנות שאתה מדבר עליה.

  אהבתי

 44. יאיר,
  הסבר בבקשה איך בא לידי ביטוי אותו טרלול פרוגרסיבי שאתה כה חושש ממנו. אני באמת לא מבין במה מדובר. אתה חושש שזנדברג תעשה במשרד הגנת הסביבה מקלט לחיות טרנסג'נדריות?
  מלבד זאת עד כמה שאני רואה בממשלה הנוכחית יש רוב שנע בין שמרן לייט (לפיד) לשמרן מאוד (סער ועבאס). מה בדיוק האיום?

  Liked by 1 person

 45. מה בלפיד שמרן לייט?
  תסתכל למשל במפגש שלפיד הקליט וערך עם הרב פירון בדקה 61 (מיד מצרף אותו).
  במפגש הזה לפיד אומר (בהמשך לדבריו בכל המפגש הזה) משהו בסגנון "אם הדתיים ילמדו את הילדים שלהם לימודים קווירים אז אנחנו נלמד את הילדים שלנו גמרא".
  מה שמרן בזה?
  כל תפיסת העולם שלו היא תפיסה אנקדוטלית של מה זה יהודי, מה זה ישראלי, מה אנחנו עושים כאן, וכו'…
  כל תפיסת העולם שלו על חברה, קהילה ומדינה היא שמדובר ב"קונפליקט מנוהל" (תסתכל בכל המפגש הנ"ל).
  הוא באמת חושב שהוא עורך ניסוי בהנדסה חברתית על החברה הישראלית (כנ"ל. תצפה במפגש).
  מה שמרן בכל אלו?

  כל האמירות שלו, ועברתי על מפגשים רבים כאלו שהוא עשה, מובילות אותי למסקנה שלפיד לא מתאים להיות ראש ממשלה. הוא יכול להיות כותב נאומים לראש ממשלה, אבל לא ליישם את הנאומים שלו למדיניות. כבר ראינו את ההצלחה הכבירה של הרב פירון כשר חינוך.
  דרך אגב, מבחינתי שלא ילמדו גמרא (אפילו תלמידי החינוך הממלכתי-דתי), אבל שלא שישגעו לילדים את השכל ב"לימודים קווירים".

  ונקודה אחרונה, פוליטית:
  אם הוא שמרן, ורוב הציבור היהודי במדינה שמרן/מסורתי, אז מדוע לפיד לא מצליח לגייס אותם להצביע למפלגתו?
  כיון שהם מריחים שלא מדובר באדם שמרן.
  מדובר בשמאל שמעמיד פני שמרן.

  Liked by 2 אנשים

 46. ככל שאני חושב על זה יותר, אני מקווה שהממשלה תאריך ימים יותר מהשבועיים-שלושה שחזיתי לה. יש בממשלה יותר שרים ראויים משראינו ברוב הממשלות בעשור האחרון. החלק הפרוגרסבי בממשלה נמצא במשרדים בהם הוא לא יכול להזיק, ואולי אפילו להועיל (תחבורה, בריאות, הגנת הסביבה וכיו"ב). החלקים השמרניים בממשלה נמצאים במוקדי הכח החשובים: איילת שקד שרת הפנים אמונה על הטיפול במסתננים, גדעון סער על הרפורמה הנדרשת במערכת המשפט, ליברמן כשר אוצר עלול עוד להפתיע והוא כבר הצהיר שמטרתו לצמצם קצבאות, וכמובן בנט כראש ממשלה. יאיר לפיד דווקא יכול להיות לא רע כשר חוץ, הוא כריזמטי ועובר מסך, והנסיון התקשורתי הרב שלו בוודאי לא יזיק. ננץ כשר הבטחון לא יכול להזיק יותר מדי, ונראה שהוא גם למד קצת פוליטיקה בשנתיים האחרונות.

  שליחת החרדים לאופוזיציה היא חשובה ומתבקשת, יש רפורמות שלא ניתן להעביר כאשר הם בקואליציה. בחדרי חדרים חלק מהשרים החרדים יודו בכך שאולי טוב שהם באופוזיציה מאחר וחלק מהרפורמות יועילו לקהילה החרדית – רפורמות שבאופן אירוני החרדים עצמם כאמור לא יכולים להעביר.

  חשוב גם שהליכוד יבלה כמה שיותר זמן באופוזיציה. אולי זה יגרום סוף סוף לניקוי האורוות שכל כך נדרש במפלגה הזו. אולם כל עוד נתניהו עומד בראש הליכוד אני לא אופטימי בעניין. גם כאן יש אירוניה מסויימת בכך שנתניהו הוא המוכשר ביותר במפלגה, אולם במקום בו הוא נמצא אחרים לא יכולים לצמוח.

  Liked by 1 person

 47. יאיר, לפיד הוא שמרן כלכלי אבל ליברל קיצוני חברתי. לא ברור אם זה ממקם אותו בשמאל, בימין או במרכז. בכל מקרה כיסא ראש הממשלה נוטה למתן עמדות של אנשים, בבחינת דברים שרואים מכאן לא רואים משם.

  אהבתי

 48. ורינגו,
  זה שכתבת "בממשלה הנוכחית יש רוב שנע בין שמרן לייט (לפיד) לשמרן מאוד (סער ועבאס)" מלמד שאתה לא כולל את בנט לא כ"שמרן" ולא כ"שמרן לייט".
  אחרי פרסום ההסכמים הקואלציונים שהוא חתם עליהם, אני נוטה להסכים איתך.

  אהבתי

 49. אני שותף לחוסר ההערכה כלפי כישוריו של לפיד אבל יש להודות כי הראה נחישות ועורמה רבים במהלך ארוך השנים שלו נגד נתניהו. הלוואי ויגלה תכונות דומות גם בתפקידיו בממשלה.
  עדיין אני לא רואה מהו בדיוק הטרלול המאיים כל כך על שלומנו. אז ילדים ילמדו שיש גייז ולסביות וכל מיני מגדרים מוזרים בעולם? האם בכך יקיץ הקץ על הקיום היהודי בארץ ישראל?

  אהבתי

 50. יאיר, שותף לניתוח שלך את בנט ושקד וכמוך לא מתרשם במיוחד מבנט. בכלל אני לא טוען שהממשלה הזו תהיה מעולה. כנראה תהיה בינונית כמו רוב קודמותיה. אבל גם איום מיוחד אני לא רואה.

  אהבתי

 51. חביירים,
  לקחת אוויר ולא ליילל כמו גלית דיסטל שגנבו לה ת גבינה. כולה התחלף רהמ.
  היו לפני ביבי, יהיו אחריו.
  גם שמיר היה אפור, גם אשכול, גולדה, אולמרט ועוד ועוד ושרדנו יופי ושגשגנו.
  העולם מסתובב והשמש זורחת.
  להתמקד "בחיים עצמם" ולא בזיוני שכל הפוליטיים.

  Liked by 1 person

 52. רינגו,
  אני לא מדבר על חוסר הכישורים של לפיד (זה פתיר), אני מדבר על התפיסה שהוא מחזיק בה.
  וכנראה שנשאר חלוקים:
  זה שיש גייז ולסביות וכל מיני מגדרים מוזרים בעולם, זה לא אומר שצריך ללמד את זה ולהפוך את זה לנורמה. וגם אם מלמדים, השאלה היא מה מלמדים.

  אהבתי

 53. שמעון,
  אני אישית לא מיילל על לכתו של ביבי, וממשלה אפורה זה בסדר מבחינתי.
  מבחינתי פוליטיקה היא חלק קטן בחיים. אני מיילל על החשש שלי מבחינה חברתית ותרבותית. לא פוליטית, מדינית או בטחונית.

  אהבתי

 54. יאיר,
  כמו דאני אומר לאבא שלי הפטאליסט הקיבוצניק,
  מבחינה פוליטית, לא מעניין. לא באמת משפיע עלינו חוץ מגועל.
  בטחונית, מה שהיה יהיה, יהיה בסדר.
  חברתית, ביבי משאיר אדמה חרוכה. יש לו תרומה אדירה לשיסוי ושנאה. ברור שגם הצד השני לא תמים. ההקצנה החברתית תמשך ותחריף לדעתי. זה המחיר של חברה מגוונת וצעקנית דוגמת המאה ה21, ללא מטרת על מאחדת אחת (דוגמת ראשית המדינה).
  אמר מי שאמר, שיעור ההסטוריה, לא בטוח שהיהודים נועדו לשלטון עצמי לאורך זמן.
  נכדינו ידעו להסתדר גם עם זה. לכאן או לכאן..

  אהבתי

 55. אני גם לא חושב שנפתול הוא אפור, הרי הוא "ניצח מגפה"!
  בכל מקרה, הוא או אחר לא ינמיכו את הקיטוב החברתי.
  הייתי מקווה שראש הליכוד הבא ינמיך את הצעקניות האמסלמים, זוהרים, רגבים וכו אך זה תלוי במרכז הליכוד, אז אין סיכוי

  אהבתי

 56. שמעון,
  זה בדיוק מה שמעסיק אותי. איך מתמודדים עם "חברה מגוונת וצעקנית במאה ה-21", מצמצמים את המחירים שהיא גובה, ומצליחים לייצר כאן איזשהו "ביחד".
  גם אם ביבי שיסה (ואני לא ראיתי את זה, בטח לא יותר מקודמיו), דווקא בתקופתו ראיתי התכנסות של החברה הישראלית. אני לא בטוח שזה יפסק. נחכה ונראה.
  אני מסכים עם לפיד שכולם צריכים לשבת ולדבר על מה שעומד להיות. הוא בעיקר מפנה זאת כלפי החרדים, אבל אני חושב שכולם צריכים לשבת ולראות מה עושים. כמובן שהפתרון של לפיד לא מקובל עלי והוא גם לא יצלח.
  הוא לא יצליח להטות את הכף לכיון העבר ולהקים "שדרה מרכזית" הגמונית כי, כמו שכתבת, אי אפשר להעמיד "שדרה מרכזית" ללא מטרה ברורה ומאחדת. אי-אפשר ביד אחד לשים את סדר היום האזרחי בראש וביד השנייה להקים "שדרה מרכזית" מבוססת מטרה מאחדת. זה לא הולך יחד.

  היחידים שיש להם יומרה למטרה מאחדת היא השמאל הקיצוני, הדתיים והחרדים.
  החזון של השמאל על מדינת כל אזרחיה ובוודאי החזון המגדרי/להט"בי יפרק את המדינה והחברה מבפנים כי מדובר בחזון אוניברסאלי מפרק זהויות ולאומים. הוא גם לא יתקבל על ידי רוב החברה הישראלית.
  החזון של החרדים הוא חזון לקהילה אבל לא למדינה. הוא מבוסס על זה שמישהו יעשה לך את העבודה השחורה ואתה תוכל לחיות את החיים האידיאליים שלך כרצונך.
  החזון של הדתיים, של גם וגם, קשה ליישום, אבל אני חושב (כמה מפתיע) שהוא היחיד שיכול לתת כאן משמעות (לא לכולם, אבל לרוב) ברת יישום.

  אהבתי

 57. ראית התכנסות של החברה לכיוון מאחד? איפה?
  אני ראיתי התכנסות שיבטית כנגד השבטים האחרים.
  תכנס לדף של הצל ושל אורלי ברלב ותראה את רמת השנאה. זה טרנד עולמי. גם באמריקע. כך שלא נראה ניתן לריפוי.
  השמאל הקיצוני מוכחד גם כך.
  השמאל מרכז המתון בעיקר מעוניין בחייו הטובים, אחרי רק לא ביבי.
  דור ה y, z בכלל לא אכפת לו מכלום חוץ מלצאת טוב באינסטוש. זו הדרך לאחדות.
  יתכן והפתרון בסוף יהיה חלוקה לקנטונים, כמו שתמריץ אומר. ממלכת יהודה/ישראל.
  אם תהיה פה השתלטות גדולה של חרדים ובבונים, סביר שרבים מהשמאל מרכז המשכילים – יעזבו.
  אין לי שום בעיה שנכדיי יגורו בספרד או באמריקע (אם כי אנ לא סבלתי ת מנטליות האמריקקית כשגרתי שם שנה), כן פוסטציוני סה לה וי. מה תהיה רמת האנטישמיות שם.. שאלה טובה..

  אהבתי

 58. אהבתי

 59. חייל מע"מ 0 אכן היה רעיון עיוועים מהרבה סיבות. אחת הברורות היא שבשוק עם ביקוש קשיח כל סובסידיה תעלה את המחיר בדיוק בגובה הסובסידיה. אם הדיוט כמוני מבין את זה לא ברור מה בדיוק קרה אצל ה"מומחים". אבל ללא קשר לפיד הוא קפיטליסט מושבע. אין לו הרבה סימפטיה לעודף קצבאות סובסידיות ושאר המצאות קומוניסטיות.

  במישור המדינתי הוא להבנתי ימין מרכז. הוא לא פעם הביע את סלידתו מהBDS ואני מניח שגם "בהלם" לא נמצאים גבוה ברשימות האהודים עליו.

  הוא כן סמן שמאלי בכל הקשור בחופש אישי – נישואי גייז, חופש (מ)דת וכיו"ב. לי אישית כאתאיסט ליברל אין שום בעיה עם זה, נהפוך הוא, כל עוד לא מגיעים למחוזות הטרלול כדוגמת הנמכת הרף לחיילות קרביות.

  למען הסר ספק לא הצבעתי ללפיד ואין לי כוונה להצביע לו בעתיד.

  אהבתי

 60. amehaye,
  הקיטלוג הנכון של לפיד הוא גולם חסר דעה (בהשוואה לגנץ מדובר בעילוי). העמדות שלו הן "מה שהחברה הטובים יאהבו".

  אהבתי

 61. כפי שחששנו, ממשלת שמאל קיצוני:

  https://www.ynet.co.il/news/article/Syjgkerou

  בתום הערכת מצב: השר בר-לב (מפלגת העבודה) אישר את קיום מצעד הדגלים מחר

  בר-לב, מצידו, אמר קודם לכן: "ירושלים היא בירת ישראל הנצחית. בדמוקרטיה חשוב להפגין ולעשות צעדות כאלה ואחרות, כל עוד זה על-פי חוק. במקרה שלנו, זה יהיה בהתאם לכללים שתקבע המשטרה ושלפיהם נפעל"

  אהבתי

 62. חיל האוויר מבין מי בעלי הבית החדשים בנגב

  אהבתי

 63. האם מתחילה אינפלציה?
  שמעתי שמדד המחירים ליצרן עלה ב- 6%-7% ואילו מדד המחירים לצרכן כמעט ולא עלה.
  כמו כן המשכורות עלו ב-10%-15%.
  האם צפויה לנו אינפלציה?

  Liked by 1 person

 64. אמחייה,
  לפיד הוא המרכז דל המרכז + פופוליסט. הולך עם הרוח. כך היה עם מעמ0. תגיד לאנשים הורדת מס על של מאןת אלפי שח על "החלום" הישראלי היקר ביותר והם יחגגו. לכם ביבי הפיל ת ממשלה בזמנו. ברור שזה היה מרתיח ת שוק עוד יותר, אבל את הרווח הפוליטי לפיד היה עןשה אצל ההדיוטות.
  במקור הוא כנראה ימני מדינית וכלכלית כמו אביו. אבל מאז זרמו המון מים..

  ארנ,
  ידוע שהאינפלציה עולה, כבר חודשיים שלושה, גם בארהב. אפקט פוסט קורונה. מדד תשומות הבנייה בכלל זינק. השאלה כמה זה ימשיך..

  אהבתי

 65. שמעון הגרגשי,
  בגדול, די מסכים איתו (מאז שנצטרף לליצני הלייזר הערכתי אליו פחתה). חיל האוויר הפך מפיתרון לאתגרי הביטחון לבעיה העיקרית. הוא בולע את רוב התקציב ומשליט את הדוקטרינה הכושלת שלו על החשיבה הצבאית.

  אהבתי

 66. חייל,
  מה כבר יעשו לנו מכמה זירות? ירו רקטות במשך כמה שבועות? לא איזה איום קיומי שלא נוכל לו.
  יפלשו קרקעית? משו שחה"א לא יכול למחוק?

  אהבתי

 67. שמעון הגרגשי,
  אתה מתעלם מהמחיר וחיל האוויר מתעלם מהאיום הישיר על בסיסיו. הוכח שוב ושוב שחיל האוויר לא מסוגל לדכא ירי רקטי. במקום להסיט משאבים לפתרונות אחרים המערכת בחרה להגדיל את ההשקעה בעוד מאותו הדבר

  אהבתי

 68. מענין ומצחיק בטירוף, לקרוא כאן רצ"ב (ולינקים שם) על הלחץ שהפעיל טראמפ ומקורביו, על עובדי משרד המשפטים, על מנת להפוך תוצאות הבחירות האחרונות לנשיאות.

  הקונספירציה האיטלקית במיוחד מדהימה…..

  כאן:

  https://www.nbcnews.com/politics/congress/emails-detail-trump-s-pressure-justice-department-overturn-2020-election-n1270864

  אהבתי

 69. תמריץ,
  אכן שיחקתם אותה. הוצאתם את הליכודניק הכי חכם ממשרד האנרגיה והבאתם במקומו את הלפידיסטית הכי סתומה. ממשלת שינוי…

  אהבתי

 70. לכל המעונין, בית משפט השלום בתל אביב, פרסם היום פסק הדין, בקייס של ניר חפץ נ' אוחנה (שר המשפטים דאז).

  למי שזוכר, הוא ענה לשאילתא על בימת הכנסת. ענה משהו אחר, והתיחס לחקירה של ניר חפץ (התיק הפלילי נ' נתניהו) ולמעשה הדליף חומרים, שחל עליהם צו איסור פרסום.

  ניר חפץ תבע אותו (לשון הרע, נזיקין, הגנת הפרטיות וכו…). אלא מאי, לאוחנה הייתה לכאורה חסינות של חבר כנסת.

  על כך נסוב פסק הדין, האם תעמוד לו חסינות, וכך, תידחה התביעה על הסף הרי.

  התביעה נדחתה על הסף, השופטת קבעה, שלמרות שאוחנה היה מודע לצו איסור הפרסום, למרות שמניעיו היו פסולים למעשה, הרי, החסינות עומדת לו כחבר כנסת, באשר הוא פעל לכאורה, במילוי תפקידו כחבר הכנסת, ושום סייג מן הסייגים לחסינות, לא חל על המעשה שלו.

  התביעה נדחתה בהתאמה על הסף כאמור.

  כאן לפסק הדין:

  https://bit.ly/3guHEG1

  אהבתי

 71. ממשלת השמאל ממשיכה לאכזב:

  https://www.ynet.co.il/news/article/HkXmMsIju

  בתגובה על בלוני התבערה: תקיפה אווירית בעזה, לראשונה בעידן בנט

  תקיפה ראשונה בהוראת ראש הממשלה החדש: לאחר ש-26 שריפות פרצו בעוטף בעקבות הפרחת בלוני נפץ, תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר מתחמים צבאיים של חמאס. "ערוכים לכל התרחישים, ובהם חידוש הלחימה", אמרו בצה"ל. לפני כן התריסו בחמאס: "כפינו על ישראל משוואה חדשה"

  Liked by 1 person

 72. תמריץ,
  בביטחון זה הפוך. החליפו את הגנרל הכי כושל שיצא מצה"ל בגנרל הכי כושל שיצא מצה"ל

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: