טקסס אדומה גם כשהיא חומה

בשורות מאוד מעודדות למי שקמטים של דאגה נחרשים במצחו בימים אלו לאור הקמת ה״הממשלה הפרוגרסיבית״, כפי שמכנה גיא בכור את הממשלה החדשה בראשות מנכ״ל מועצת יש״ע לשעבר. הדברים החשובים באמת לעתיד ישראל קורים מעבר לאוקיינוס. שם יקבע האם יקומו לנו נשיאים כטראמפ או כאוקסיו קורטז. והרי גם ימני קיצוני אך שפוי יעדיף את מירב מיכאלי כראש ממשלה תחת טראמפ מאשר את ביבי כראש ממשלה תחת אוקסיו קורטז.

במשך שנים כולם ידעו להגיד מתי תסתיים לנצח שליטת הרפובליקנים באמריקה – כשההיספנים יהפכו לרוב פוליטי בטקסס. זה אמור היה לקרות בעשור הקרוב. ובכן, בשורה של מערכות בחירות מקומיות שהתקיימו בשבוע האחרון השיגו רפובליקנים ניצחונות ברורים באזורים היספניים לחלוטין. הדבר מתווסף להישגים המדהימים של טראמפ באזורים היספניים בבחירות 2020. אין דבר רחוק יותר ממעמד הצווארון הכחול ההיספני מאשר טירופי תנועת הנעורות (הווקנס בלעז) או הקריאה לביטולה של המשטרה. מתברר שהיספנים גם לא משתגעים על גבול פרוץ לחלוטין שאלפי מהגרים חסרי כול חוצים אותו מדי יום, וזהו מצב הגבול הדרומי בתקופת ביידן. וכך טקסס נשארת אדומה גם כשהיא נעשית חומה.

יש פער הולך וגדל בין המצביעים הלבנים של המפלגה הדמוקרטית לבין מצביעיה השחורים וההיספנים. הרוב הגדול של הלבנים לא מצביע לדמוקרטים. אלו שכן עושים זאת הם ליברלים בצורה חריגה בהשקפת עולמם. שונים הדברים ביחס לשחורים ולהיספנים. אלו מצביעים בהמוניהם באופן טבעי למפלגה הדמוקרטית שנתפסת כיום כביתה של אמריקה הלא לבנה. אבל אין מדובר במצביעים בעלי השקפת עולם ליברלית או פרוגרסיבית במיוחד ואין להם עניין בהקצנה הליברלית. הרי אלמלא השחורים ג׳ו ביידן היה מקבל אחוזים בודדים בפריימריז, והיינו צריכים להתמודד היום עם הנשיא ברני סאנדרס.

המפלגה הדמוקרטית הולכת הרחק שמאלה וכך מעוררת סלידה במצביעים הלא פרוגרסיביים. חלקם עורק, כפי שקרה בטקסס. החלום או הסיוט של הגמוניה פרוגרסיבית באמריקה, ואז בעולם כולו, אינו נראה עוד בלתי נמנע.

62 תגובות על ״טקסס אדומה גם כשהיא חומה״

 1. היה לא סביר שלא יהיו השלכות להשתלטות של הפרוגרסיבים ש"התעוררו" על המפלגה הדמוקרטית.
  בדיוק כפי שהיו השלכות גם להשתלטות השמאל הא- ציוני (או האנטי-ציוני ) על מפלגת העבודה ומר'צ.
  מי שמאבד את רוב המצביעים הנמצאים בסביבות מרכז המפה הפוליטית – יתקשה להישאר לאורך זמן מפלגה המתחרה על השלטון.

  בהמשך ישיר לנושא פוסט זה – כתבה על מרד מיסים במדינה פרוגרסיבית שהחליטה לקצץ בתקציבי המשטרה.
  כפי שהיה ניתן לנבא מראש – רמת הפשיעה במדינה זו נסקה. כמה בעלי עסקים, שהשלטונות התעלמו מצעקתם, החליטו לממן לעצמם שירותי שמירה פרטים במקום להמשיך לשלם מיסים.
  מה שמזכיר לא ניתן להתעלם לאורך זמן מבוחן מציאות פשוט.

  https://pjmedia.com/news-and-politics/bryan-preston/2021/06/08/baltimore-tea-party-business-refuse-to-pay-taxes-as-public-safety-crashes-n1453121

  קטע מהכתבה:
  " … “For every complex problem there is an answer that is clear, simple, and wrong.” And so it was with defunding the police and its ideological companion, critical race theory. Defunding police was a simple-minded attempt to grapple with complex problems, not all of which are real and not all of which have government solutions. Critical race theory is just as simple-minded, and as toxic as Baltimore’s Inner Harbor occasionally becomes.

  The last thing Baltimore needed was to have its police defunded. But the mayor and city council followed the far-left activist agitators off that cliff in 2020, and homicide in Harm City shot up.

  Businesses in historic and trendy Fell’s Point are feeling the effects directly, and after the city has failed to listen and do its job, they’re fighting back with a tax revolt

  בתגובות לכתבה זו הציעו לעסקים להתנייד מהמדינה הכחולה שלהם אל מדינה אדומה. כפי שרבים מאוד עשו לאחרונה.
  גם להתניידות הפנימית בתוך ארה'ב יהיו לבסוף השלכות על מספר האלקטורים של המדינות הכחולות בהשוואה למדינות האדומות.

  Liked by 3 אנשים

 2. תמריץ,
  אתה טוען שנפתח פער בין המצביעים הלבנים של המפלגה הדמוקרטית לבין מצביעיה השחורים וההיספנים,
  אבל הפוסט כולו טוען שנפתח פער בין המצביעים השחורים למצביעים ההיספאניים (והלבנים שמצביעים למפלגה הרפובליקנית).

  המשמעות היא:
  1. לא ניתן להשליך מהמקרה השחור לקבוצות מיעוט אתניות אחרות.
  2. ייתכן שהקבוצה ההיספאנית הולכת בעקבות קבוצות מהגרים קודמות כמו אירים, איטלקיים, …. ולא בדומה לשחורים. (ולייתר דיוק, בשביל ביניים בין השחורים לקבוצות אירופאיות שהיגרו במאות הקודמות).

  Liked by 1 person

 3. ואני חלוק עליך.
  עדיף את ביבי כראש ממשלה תחת אוקסיו קורטז מאשר את מירב מיכאלי כראש ממשלה תחת טראמפ.
  היינו בסיפור הזה (ביבי במהלך כהונת אובמה) והניסיון מראה שעדיף שהטירוף הפרוגרסיבי יישאר רחוק בארה"ב ולא יגיע לכאן. גם אם לארה"ב השפעה עצומה על כל העולם.

  Liked by 2 אנשים

 4. זה נכון ההיספנים הם לא כמו השחורים, אבל השחורים הם גם לא כמו הלבנים הליברלים.

  אוקסיו קורטז היא לא אובמה. היא דומה לג׳רמי קורבין. תחתיה אין סיוע ביטחוני או דיפלומטי כלשהו לישראל.

  אהבתי

 5. אכן אפשר לטעון שההיספנים ימצאו עצמם דומים ללבנים פוליטית ולא לשחורים. אפשר להסתכל על מדינות המוצא של ההיספנים ויש ברבות מהן ממשלות ימין (ולעתים קרובות גם מאוד פרו ישראליות).

  אהבתי

 6. תמריץ,
  ההיספאנים שונים מהכושים במידת הדתיות שלהם. רבים מהם קתולים או אוונגליסטים שלא חיים בשלום עם הפרוגרסיביות

  Liked by 1 person

 7. הבדל נוסף בין ההיספאנים לשחורים הוא שההיספאנים היגרו מרצונם לארה״ב ממדינות נחשלות ועלובות כדי להשיג עתיד טוב יותר. ככאלה הם פחות מתלוננים על קיפוח ויותר נוטים לאהוב ולהעריץ את המערכת האמריקאית שאפשרה להם להיחלץ בעבודה קשה מעוני מנוול. השחורים לעומתם נושאים עדיין את פצעי העבדות ונוטים לשנוא את המערכת שהתעללה באבותיהם ומקפחת אותם.

  Liked by 2 אנשים

 8. צודק דני דיין.. הדבר החשוב ביותר שעל בנט לעשות הוא לקבל מביידן את המירב האפשרי בנושאים שקשורים להגנת טילים ולגרעין האירני. להתחכך על אחרון המאחזים ממש לא יתרום לזה.

  אהבתי

 9. רינגו,
  המערכת האמריקאית התעללה באבות השחורים, אבל זה לא נכון שהיא מקפחת אותם גם עכשיו.
  האמירה שלך על גזענות המערכת האמריקאית היא בחירה בנקודת ההסתכלות האירופאית, כזאת שרואה שחורים בעיקר בסרטים, בהפגנות ובכנסים אקדמיים (כלומר כל מה שמחוץ למציאות השוטפת). האירופאי הממוצע הרבה יותר גזען מהאמריקאי הממוצע, אבל האירופאים ממשיכים להטיף מוסר לאמריקאים.
  האמריקאים הם האומה הכי הוגנת ביחסה לשחורים (ובתוכה הלבנים יותר הגונים לשחורים מאשר שחורים הגונים לשחורים), רק שהטרלול הפרוגרסיבי גורם להיפוך הדעת – מי שהוא הכי בסדר, חי חיים הכי שלווים, עובד ומפרנס את משפחתו, נותן לשכניו לחיות מבלי להתערב להם, שותף בקהילה שלו (לרוב כנסיה אוונגליסטית) – הוא מוקע בראש כל חוצות על עוולות שסבי-סביו עוללו למאן דהו. הוא הופך אוטומטית לגורם עוול בגלל שצבע עורו לבן.
  אני חוזר על הצעתי להזיז כל טרלול פרוגרסיבי כמה שיותר רחוק.

  Liked by 2 אנשים

 10. אוף טופיק דמוגרפי

  https://mobile.twitter.com/greatgamepod/status/1402530262165110786/photo

  כפי שניתן לראות בגרף המצ'ב – מבנה הגילאים העתידי של סין -מאפשר לנבא ש"האיום הסיני" לא ימשך אל המחצית השניה של המאה ה 21.
  אוכלוסיה שאחוז אדיר מתוכה הם קשישים, שיכולות להרשות לעצמן מדינות עולם ראשון עשירות כדוגמת יפן וגרמניה, לא תוכל להרשות לעצמה מדינת עולם שני כמו סין. אפילו אם השלטונות יאפשרו לכל זוג, מעתה ואילך, להביא לעולם מספר דו ספרתי של ילדים.

  אהבתי

 11. לגבי סין, השלטונות אולי מאפשרים עכשיו להוליד יותר מילד אחד אבל האוכלוסייה לא כל כך ששה להוליד הרבה ילדים. כבר שנים שיש אורבניזציה מואצת בסין, ותושבי הערים מעדיפים להביא פחות ילדים לעולם ולהשקיע יותר באלה שהם כן מביאים. לגדל ילדים זה יקר גם בסין.

  Liked by 2 אנשים

 12. ניתן לראות את הגרף בקישור המסתיים במילה פוטו 1

  תוספת ניתוח מילולי:

  המשחק הגדול
  @greatgamepod
  ·
  5 שע׳
  משיב ל-
  @greatgamepod
  הדיבידנד הדמוגרפי של סין נוצר ע״י שתי ירידות חדות בשיעור הפריון: בשנות ה-70׳, השיעור ירד מכמעט 6 ילדים לאישה ל-2.5. בשנות ה-80׳, כשהוחלה מדיניות הילד האחד לראשונה, שיעור הפריון שוב ירד, מ-2.5 ל-1.3 היום.
  המשחק הגדול
  @greatgamepod
  ·
  5 שע׳
  הירידה החדה במספר הלידות בשנות ה-70׳ וה-80׳ הביאה לירידה בשיעור התלות בשנות ה-90׳ ותחילת שנות ה-2000. במקביל, סין צורפה לארגון הסחר העולמי בשנת 2000, כשאחוז האוכלוסייה העובדת בה עמד על כמעט 70%. רוב האוכלוסייה הייתה בגילאי 25-40, עם מעט ילדים ומעט גמלאים.
  המשחק הגדול
  @greatgamepod
  ·
  5 שע׳
  כוח האדם הצעיר ברובו הציע למעסיקים מערביים המון ידיים עובדות במשכורות נמוכות. משום שהביקוש לחינוך או רווחה היה נמוך בשנים האלו, ממשלת סין יכלה לקחת את הרווחים מהפעילות העסקית הענפה ולהשקיע אותם חזרה בתשתיות ומפעלים.
  המשחק הגדול
  @greatgamepod
  ·
  5 שע׳
  הודות לדיבידנד הדמוגרפי וניהול כלכלי חכם, סין הצליחה להגדיל בצורה משמעותית את התמ״ג לנפש שלה: מ-317 דולר ב-1990, ל-10 אלף דולר ב-2019. במזרח המדינה הקפיצה היא אפילו מרשימה יותר: התוצר לנפש במחוזות כמו בייג׳ין או גואנדונג עוד כיום על בין 14 ל-23 אלף דולר. >
  המשחק הגדול
  @greatgamepod
  ·
  5 שע׳
  > עדיין נמוך מהתוצר לנפש המקובל במערב, אך מראה את הקפיצה הכלכלית המרשימה שסין עברה במהלך הדיבידנד הדמוגרפי שלה.
  המשחק הגדול
  @greatgamepod
  ·
  5 שע׳
  הבעיה עבור סין שהדיבידנד הגיע לסופו, ובזמן שעשתה קפיצה מרשימה כלכלית, היא עדיין לא הגיעה לרמת התמ״ג לנפש של מדינה מפותחת. נוסף על כך, ההצלחה הכלכלית לא הגיע לכל המדינה: בזמן שהתמ״ג לנפש לדוגמה בבייג׳ין עומד על 23 אלף דולר, במחוז חוביי, שבירתו ווהאן, התמ״ג לנפש הוא רק 12 אלף דולר.
  המשחק הגדול
  @greatgamepod
  ·
  5 שע׳
  ההזדקנות של האוכלוסייה מאיימת לעצור את המשך הצמיחה הכלכלית, ומאיימת להקפיא את הפערים הכלכליים המשמעותיים בין החוף המזרחי של המדינה ושאר המחוזות בה. יותר מזה – הצעירים שעוד יהיו במחוזות העניים כנראה יבקשו להגר למזרח, רק מגבירים את המצוקה הכלכלית של המחוזות העניים במדינה.
  המשחק הגדול
  @greatgamepod
  ·
  5 שע׳
  הקביעה שהדיבידנד הדמוגרפי של סין מגיע לקיצו אינה מבוססת על תחזיות בלבד, אלא היא כבר נמדדת בשטח. במאי 2021 פרסמה סין את מפקד האוכלוסין החדש שלה. >
  המשחק הגדול
  @greatgamepod
  ·
  5 שע׳
  > המפקד חושף לנו את תחילת תהליך ההזדקנות של המדינה, ומראה שהמצב הדמוגרפי של סין כנראה חמור ממה שהוערך: האוכלוסייה בגיל העבודה התכווצה בעשור החולף בכמעט 7%, בעוד זו מעל גיל 65 גדלה בכמעט 5%.
  המשחק הגדול
  @greatgamepod
  ·
  5 שע׳
  מספר הלידות המשיך לצנוח, עם רק 12 מיליון לידות ב-2020. הצפי כעת הוא שאוכלוסיית סין תתחיל להתכווץ כבר ב-2022 – מוקדם בעשור מתחזית האו״ם למדינה. נתוני מפקד האוכלוסין מראים שכיום אחוז הגמלאים מעל גיל 65 מכלל האוכלוסייה בסין הוא 13.5%.
  המשחק הגדול
  @greatgamepod
  ·
  5 שע׳
  אם המגמה הדמוגרפית של סין תמשך, אחוז הגמלאים מעל גיל 65 יכפיל את עצמו עד 2050, ויגיע לכמעט שליש מהאוכלוסייה, או 365 מיליון גמלאים לעומת רק 172 מיליון היום

  Liked by 1 person

 13. רינגו,
  התזה שלך לגבי הזיכרון ההיסטורי של הכושים לא מסתדרת עם החיבור שלהם למפלגה הדמוקרטית, האמא של הKKK.

  אהבתי

 14. תמריץ
  הדבר החשוב ביותר שעל בנט לעשות הוא לקבל מביידן את המירב האפשרי בנושאים שקשורים להגנת טילים ולגרעין האירני. קלף מיקוח מול ביידן הוא לקבל דברים חשובים בנושא הגרעין האירני תמורת ויתור בנושא המאחזים. ויתור מראש בנושא המאחזים מבטיח שלא נקבל כלום מאמריקאים בנושא הגרעין.

  Liked by 1 person

 15. העיקר שטענו שוב ושוב שלהיות רפובליקן זה גזענות ונגד לטינים… מעניין מתי יבינו שזה לגיטימי לחשוב אחרת

  אהבתי

 16. משה, בעיקרון אני בעד חשיבה כזו תמריצית, אבל אני לא יודע אם הנושא הפלסטיני חשוב בכלל לביידן כך שניתן לעשות התמקחות כזו. יותר חשוב לבנות יחסי אמון לדעתי.

  אהבתי

 17. תמריץ,
  יצירת אמון זה קשקוש פרוגרסיבי. יחסים מדיניים מבוססים על אינטרסים וכח. נתניהו יצר סדרה של בריתות שחיזקו את ישראל. עם הודו (מודי), ברזיל (בולסנרו), יוון וקפריסין (גז ותורכיה), עם מדינות מזרח אירופה (ברית וישגארד) ועם רוסיה (פוטין). כל הבריתות האלו היו לצנינים בעיני השמאל הישראלי. פגיעה בבריתות אלו יחד עם ההיצמדות לממשל המטורלל של ביידן זה מרשם לצונאמי מדיני שסוף סוף יבוא. סנקציות עצמיות כדי למנוע סנקציות חיצוניות? הIQ הגבוה מייצר תובנות מופלאות

  Liked by 3 אנשים

 18. לדעת הקהל ברוב הארצות האלו אין שום עניין בישראל לכאן ולכאן ולכן כל המשחק הוא בדרג המדיני. לעומת זאת רבים בין מצביעי המפלגה הדמוקרטית עוקבים בעניין רב האם ראש הממשלה החדש יבזה את נשיאם כמו ראש הממשלה הישן ביחסו לאובמה.

  אהבתי

 19. תמריץ, חנקת..
  לדמיין שימניים יעדיפו את מיכאלי תחת טראמפ מאשר את ביבי תחת קןרטז/אורטז/שקרכלשהו של מישהי לא מעניינת..
  חנקת!

  Liked by 1 person

 20. תמריץ,
  אתה הופך את היוצרות. אובמה הוא זה שביזה. עמדתו התקיפה של נתניהו על האינטרס הישראלי מול יחסו המבזה של אובמה הפכה את נתניהו לכוכב על בשדה המדיני וחיזקה את יחסי ישראל עם מדינות שראשיהן לא היו שותפים אתך להתפעלות מאובמה. ללא עמידתו של נתניהו מול אובמה לא היו באים לעולם הסכמי אברהם.

  Liked by 2 אנשים

 21. תמריץ,
  למזלנו יש הזוכרים שכבר עמדנו מול לחץ אמריקני לחזור לגבולות 47 מלווה באמברגו שארך למעלה מעשור. הסכנה היא מבפנים ולא מבחוץ

  Liked by 2 אנשים

 22. מאוד מענין פה, ההסכם הקואליציוני לכל המעונין, בין ימינה ויש עתיד (שזה בעצם ההסכם המרכזי) :

  מחד הצהרה כללית שלא משנים סטטוס קוו עם חרדים, מאידך, יש שינויים די מהותיים בקטע של חרדים וכדומה, כמו פעולה ליצירת תחרות בין גופי כשרות שונים. השחלה של מגילת העצמאות גם כן מאוד חשובה.

  מה שכן מגוחך, זה סעיף 28 , מצטט:

  " הממשלה תגבש תוכנית כוללת הקמת מנהלת למניעת השתלטות פלסטינית בלתי חוקית על שטחים פתוחים בשטחי C "

  כאן (אחר כך אשאיר לינק לשאר ההסכמים):

  https://img.mako.co.il/2021/06/07/hescemyamina.pdf?Partner=interlink

  אהבתי

 23. אז כפי שכתבתי, מחד סעיף כללי לשמירת סטטוס קוו חרדי דתי מדינה וכו… מאידך, סעיפים ספציפיים בעייתים.

  אז כאן למשל, בהסכם עם מרץ סעיף 16, מצטט :

  " הצדדים להסכם זה מתחייבים לפעול בכל הכלים העומדים לרשותם על מנת לקדם תחבורה ציבורית בשבת "

  כך גם לגבי פתיחת מרכולים בשבת וכו… ( סעיף 17 להסכם).

  מענין גם הקטע של איכות הסביבה וכו.. ( מזכיר, תמר זנדברג השרה לאיכות הסביבה). סעיף 23 קובע שיש לפעול לקידום רפורמה בתחום הרגולציה הסביבתית, בהתאם למחויבות המדינה לארגון ה – OECD וכו..

  להתראות

  אהבתי

 24. יאיר,
  באירופאים אני לא מבין אבל בארה"ב גרתי ואני מכיר היטב. המערכת שם חד משמעית מקפחת שחורים. שחור שיסתובב כך סתם בשכונה לבנה יראה מולו אקדח של שוטר תוך עשר דקות. שחורים גרים בשכונות מוזנחות עם תקציבי חינוך ותשתית נמוכים. נכון שלשחורים עצמם יש חלק במצבם, רבים מהם מתקרבנים ולא עושים מאמץ לשפר את מצבם (מזכיר אוכלוסיות מסוימות בארץ?)
  בין ההכרה במצב הזה לבין הטרלול הפרוגרסיבי של לסגור את המשטרה ולנתץ פסלים של וושינגטון יש מרחק רב.
  חייל,
  הרפובליקנים כבר מזמן לא דומים ללינקולן והדמוקרטים לא דומים למייסדים שלהם. הרפובליקנים נתפסים כמפלגה של הלבנים העשירים שמייצגת את "השיטה" השנואה על השחורים. הדמוקרטים נתפסים כיותר מהפכנים וחובבי שכבות "מוחלשות" ולכן השחורים מוצאים שם בית. אני חושב שבפועל גם הדמוקרטים הם חלק אינטגרלי מאותה שיטה שנואה אבל זה כבר דיון אחר.

  Liked by 1 person

 25. תמריץ
  אתה עושה עודף לוגיקה.
  אבל מי חושב עם ההגיון? הכל אמוציונלי.

  אין (כמעט) מצביע ימין שיעדיף את מיכאלי עם טראמפ.
  כמו שאין (כמעט) מצביע מרכז שמאל שיעדיף את ביבי עםכל מי שלא יהיה בארהב.

  אהבתי

 26. חייל הקישור שלך בין אי העברת תקציב לבין הגיוסים בהייטק זה באמת פעלול לוגי מרהיב. אנא פרט והדגם כיצד טירוף הגיוסים בהייטק מוכיח כי תקציב למעשה אינו כל כך חשוב.
  אגב, אם ממשלת שמאל היתה נמנעת מלהעביר תקציב, גם אז היית טוען שזה לא ביג דיל?

  Liked by 2 אנשים

 27. רינגו
  הפתעת אותי מאוד בארצות הברית המדינה מתקצבת חינוך בשכונות לבנות בסכומים יותר גבוהים מאשר בשכונות שחורות?! זה בכל המדינות בארצות הברית כך?

  אהבתי

 28. הציבור הישראלי לא מודע לעוצמת התלות שלנו באמריקה פרט לחרדים. בהיותי נער חרדי שמעתי אמירות רבות על כך שעם כל היהירות של הציונים, ״כוחי ועוצם ידי״, בלי הסיוע מאמריקה כל הפרויקט יקרוס במהרה. כמו בתחומים רבים יש לי גם פה אמון רב בחוכמה הקולקטיבית החרדית.

  אהבתי

 29. ככל שאנחנו מתעצמים התלות שלנו בארה"ב פוחתת והיחסים הופכים ליחסי הדדיות, שבו שני הצדדים נותנים ומקבלים, כל אחד בתחומו.
  גם אם ארה"ב מגינה על ישראל במועצת הביטחון – יש תמורה בתחום אחר (פלוס/מינוס).
  קשה לי לראות אותם נוהגים בחד-סיטריות לאורך זמן, ורק נותנים ונותנים מבלי לקבל. זה פשוט לא אמריקאי.

  אהבתי

 30. ולסמוך על חרדים בתחומי מדיניות חוץ זה קצת מפוקפק. כשהיית נער חרדי ושמעת על ה"סיוע האמריקאי" כנראה הם התכוונו לתרומות שמגיעות מאמריקאע.

  אהבתי

 31. רינגו
  כשהשמאל בשלטון אני חושש מאוד מהתקציב שהם יעבירו. אם הם לא יעבירו תקציב לא רק שלא אומר שזה לא ביג דיל אני אהיה הרבה יותר רגוע.

  אהבתי

 32. רינגו,
  אז השחורים זוכרים את העבדות אבל שכחו את הKKK? לפני שבוע וחצי חגגנו 100 שנה לטבח טולסה. נחש איזו מפלגה ניהלה אז את העניינים באוקלהומה.
  אי העברת תקציב לא מועילה למצב הכלכלי אבל לא גרמה לחורבן המדינה כמו שאתם אוהבים לספר. הצליחו להביא יותר מ5 חיסונים בלי תקציב.וגם לחתום על 4 חוזי שלום. הכלכלה חזרה למסלול צמיחה מהיר ללא תקציב כפי שראית בגלובס. אז היכן האסון הנורא שבאתם לרפא? השינוי לכלכלת סינגפור יציל אותנו מחורבן הכלכלי שהותיר נתניהו?

  אהבתי

 33. רינגו,
  ודאי שמת לב שמר "לא כלכלה לא מעניין" בחר משרדי מפד"ל (פנים דתות והתיישבות) שמבטיחים ג'ובים ותקציבים ללא שום קשר לכלכלה. אני מצפה בכיליון עיניים לתקציב הפלאים שלכם שיתקן את כל תחלואי ממשלות נתניהו

  אהבתי

 34. יאיר,
  המפד"ל הזקנה חיה ובועטת אפילו אחרי שבנט רוקן את הקופה. אל דאגה, בקרוב היא תתמלא מחדש
  חגית משה מתלבטת
  יו"ר הבית היהודי חגית משה קיימה שיחה עם ראשי הסניפים במפלגה כדי להתייעץ אם לקחת בעצמה תפקיד שרה בממשלה או להעבירו לנציג אחר.
  https://www.inn.co.il/news/495375

  אהבתי

 35. תמריץ,

  הרגת אותי עם ה"חוכמה הקולקטיבית החרדית".
  הרי כל מהות החרדיות בא"י היא עבודת השם והסתמכות על חסדי השם והממשלה\תרומות לפרנסה. ברור שהם יראו גיוס תרומות כמהות הכל.
  ומצד שני, המייחד את הציונות מול החרדיות היא הסתמכות עצמית ועשייה, לא הסתמכות על מישהו אחר שיעשה עבורך.
  אז ברור שהחרדים ייחסו את השגי הציונים לגמ"ח אמריקנית. זה עולם המושגים שלהם. בנוסף, אם הם יודו שזה בזכות "כוחי ועוצם ידי", הם שומטים הקרקע האידאולוגית מתחת רגליהם, זה כמו לומר שהציונים צדקו.

  באופן כללי, ברור שיש לנו תלות גדולה מאד בארה"ב, כמו כל מדינת עולם ראשון , אבל אני חושב שגם הם נתרמים מהקשר הזה. האמריקנים ידועים ככאלו שלא עושים דברים ללא אינטרס עצמי.

  אם אוקסיה-קורטז (או מישהו דומה לה) יעלה לשלטון בארה"ב, העולם יסתדר מחדש לפי גושים חדשים. יש הרבה ממשלות ומדינות בעולם שלא יראו זאת בעין אוהדת, כולל כל הממסד האמריקני,כך שקשה לדבר על ישראל בנפרד, בעולם כזה. צריך לראות התמונה העולמית הכוללת.

  Liked by 3 אנשים

 36. משה,
  אני לא מומחה בנושא חלוקת התקציבים בארה"ב, האם נעשית ברמת העיר או המדינה. אני בטוח שאין מדיניות רשמית של תת תקצוב בשכונות של שחורים. אבל את המצב בפועל אני מכיר היטב: לבנים גרים בפרברים מטופחים עם בתי ספר מפוארים, ושחורים בפרוג'קטס. גם בישראל אין מדיניות רשמית של תת תקצוב בערים של מזרחיים, אז היית טוען שאין קיפוח של הפריפריה?
  חייל, לגבי השחורים אנא הסבר מדוע לדעתך הם תומכים בדמוקרטים נוכח עברם האפל. לראייתי, הם רואים ברפובליקאים סמל לעוול ההיסטורי עקב זיהויים עם לבנים ועשירים. אני לא טוען שזה זיהוי נכון אבל זו הפרדיגמה.
  לגבי התקציב לא טענתי שביבי משאיר חורבן או שאי העברת תקציב אמורה לחסל מדינה תוך חצי שנה. יש מנגנונים שמאפשרים להתמודד עם מצב כזה. אבל מכאן ועד לטעון שזו התנהלות סבירה וראויה המרחק גדול. המדינה גם לא תתמוטט אם לא יהיה ראש ממשלה בכלל במשך שנתיים. האם לדעתך מכך נגזר שהשארת התפקיד הזה לא מאויש היא דבר סביר?

  Liked by 1 person

 37. חייל, הלינק שהבאת מוכיח לטעמי שהמפד"ל הישנה גוססת:
  היא בחרה באנשים שלא מבינים כלום בפוליטיקה (בטח לא במרחב הארצי).
  היא לא נכנסה לשום סיעה, ולכן אינה בכנסת.
  היא נתנה את האות שלה למפלגה אחרת.
  היא שתקה במהלך כל ניהול המהלך של בנט-שקד על הקמת ממשלת שמאל.
  ועכשיו היא מנסה לגרד את שאריות ההסכם הקואליציוני שלה בשביל לקבל כמה פרוטות.
  לזה לא קוראים "חיה ובועטת".

  אהבתי

 38. רינגו
  "גם בישראל אין מדיניות רשמית של תת תקצוב בערים של מזרחיים אז היית טוען שאין קיפוח של הפריפריה" לא רק שאין קיפוח בערי הפריפריה יש עודף תקצוב. המחשבה שכל בעיה וכל פער מקורו בחוסר תקצוב ממשלתי פשוט לא נכונה. הרבה דברים במרכז שאנשים משלמים מכיסם בפריפריה מקבלים אותם בתקצוב ממשלתי.

  Liked by 4 אנשים

 39. תמריץ כתב:
  " הציבור הישראלי לא מודע לעוצמת התלות שלנו באמריקה פרט לחרדים. …שמעתי אמירות רבות על כך שעם כל היהירות של הציונים, ״כוחי ועוצם ידי". בלי הסיוע מאמריקה כל הפרויקט יקרוס במהרה. … יש לי גם פה אמון רב בחוכמה הקולקטיבית החרדית."
  ———————–

  יאיר כתב:
  " … ככל שאנחנו מתעצמים התלות שלנו בארה"ב פוחתת והיחסים הופכים ליחסי הדדיות, שבו שני הצדדים נותנים ומקבלים, כל אחד בתחומו. גם אם ארה"ב מגינה על ישראל במועצת הביטחון – יש תמורה בתחום אחר (פלוס/מינוס …-'
  ———————–

  אני משוכנעת שישראל תוכל להסתדר היטב גם ללא הסיוע הביטחוני – כלכלי האמריקאי.
  במילא מדובר באחוזים זעומים בלבד מהתל'ג הישראלי. ניתן יהיה לכסות בקלות את הגרעון הנוסף באמצעות עשיית מעט סדר בפנסיות התקציביות של ותיקי מערכת הביטחון ו/או בביטול או הקטנת המשלחות הצבאיות לחו'ל ו/או באמצעות הגדלת חופש הפעולה של תעשיות ביטחוניות ישראליות למכור את תוצרתן למדינות בעולם.
  הפריט האחרון גם רומז ל*חלק* מהיתרונות הפוטנציאלים לישראל מניתוק קשרי התלות הקשים שלה בארה'ב ובתעשיות הביטחוניות שלה.
  אני אפילו נוטה להניח שלאחר תום תקופת הסתגלות, לא ארוכה מדי, נמצא שמצבנו כמדינהיותר עצמאית / שפחות תלויה ב"נדבות" מזרים יתגלה כעדיף מהמצב בו היינו מדינת חסות אמריקאית.

  אבל לצערי אין לנו שום תחליף להגנה שמספקת לנו ארה'ב מהחלטות זוועתיות במועצת הביטחון של האו'מ. (ובמוסדות בינ'ל אחרים).
  רוסיה וסין, שגם להן זכות וטו במועצת הביטחון, לא נוטות להשתמש בו בכדי להגן עלינו. או על איזשהם עקרונות צדק מופשט.
  רק האמריקאים עומדים ביננו לבין החלטות חרם, כדוגמת החרם הבינ'ל שהוטל על דרום אפריקה.
  אולי התלות שלנו בארה'ב תפחת לאחר שרובן המכריע של מדינות העולם תסכמנה להחיל על ישראל את הכללים המוטלים על כל שאר מדינות העולם. לא יותר ולא פחות – סתם שיוויון בפני משפט העמים.
  אבל מאוד לא סביר בעיני שרגע זה יחול עוד במהלך ימי חיי.

  שום תמורה שהאמריקאים מקבלים מאיתנו, במגוון תחומים, לא ישכיח מהם לרגע שהם למעשה מחזיקים אותנו בגרון. ומדי פעם הם גם יזכירו לנו זאת.

  *****

  בנוגע לנושא ה"חוכמה הקולקטיבית החרדית" – להערכתי היא קיימת, אך יש בה מספר נקודות תורפה.

  אחת הנקודות הגדולות ביותר – הזלזול החרדי המופגן, והקולני מדי, ב"כוחי ועוצם ידי".
  כולל הניסיון להקטינו ולבוז לו. כנראה מסיבות חינוכיות.
  גם חנוכה ול'ג בעומר הפכו, בתפיסה החרדית, מחגים המעלים על נס ניצחונות צבאים – לאומים (ועלולים לשלהב חלילה בצעיריהם רוח קרב ומרד) לחגים המתמקדים בניסים אלוהיים.

  קרוב יותר לימנו – כל הפרויקט הציוני התבסס על "כוחי ועוצם ידי".
  הוא הסתמך על האמונה של צעירים אידיאליסטים, שזנחו חיי מסחר ואקדמיה לטובת חיי חקלאות וצבא, בכוחם ובעוצם ידם לשנות את ההיסטוריה היהודית. היסטוריה שהתקבעה באלפים שנות גלות.

  למיטב ידיעתי – אפילו החרדים כבר הפסיקו להכחיש את הצלחת הפרויקט הציוני (או לנבא את סיומו הקרוב). מה שהיה אמור לחייב את החרדים להפסיק לזלזל בכוחו ועוצם ידו של לאום שנחוש להשיג משהו. וגם מוכן לשלם על כך מחירים כבדים.
  אבל אולי הדבר קשור גם לתפיסה החרדית שיהדות היא בעיקרה דת, והמרכיב הלאומי שבה חסר חשיבות.

  Liked by 3 אנשים

 40. איני מתמצאת בתקצוב מערכות החינוך בארה'ב, וההסברים לפערים בחינוך בין שכונות שחורות / עניות לבין שכונות לבנות / אמידות.
  כמו קודמי, גם אני מניחה שהמצב דומה לפערים במערכות החינוך בישראל בין אזורים מרכזים / אמידים לבין אזורים פריפריאלים /עניים.

  חלק מהפערים נובעים מהעלות המצטברת הגבוהה של תשלומי הורים בבתי הספר "היוקרתים":
  יש תשלומי חובה, תשלומי "רשות" (שגם הם למעשה חובה), איסוף כספים "חד פעמי" לטובת מטרת שדרוג כלשהי. (ומדי פעם גם מגיעה תרומות ענק – לרוב להנצחה של של בוגר בית ספר או מישהו מבני משפחתו).
  לצד כל "המגביות" הכיתתיות / שכבתיות / בית ספריות, רוב ההורים בבתי ספר אלו משקיעים גם במתן שיעורים פרטיים לילדיהם ו/או ב"שיעורי העשרה" לקבוצות קטנות ו/או בחוגים מעשירים ו/או בקייטנות קיץ / פסח המתמקדות בנושא לימודי כלשהו (כמו קייטנות אנגלית או מדעים) ועוד ועוד ועוד.

  אבל כנראה שפער גדול בהשכלת *ההורים* (ואולי גם פער באינטליגנציה הממוצעת שלהם), בין בתי הספר המרכזים לבין בתי הספר הפריפריאלים, משפיע אף יותר מהפער הפיננסי.
  לא ניתן להתעלם מהעובדה שנמצאו פערים משמעותים בין ילדים במרכז ובפריפריה כבר בגילאי גן טרום טרום חובה. פער שרק גדל בגילאי גן חובה. הרבה לפני שכספי ההורים נכנסו לפעולה.
  לפחות בחלק מהמקרים פערי ההשכלה כנראה משקפים פערים באינטליגנציה הממוצעת בין ההורים היותר משכילים והפחות משכילים. כידוע, יש מתאם גבוה בין אינטליגנצית ההורים לאינטליגנצית צאצאיהם. (במקרים אחרים השכלת ההורים קשורה בעיקר לנסיבות חיים והזדמנויות).

  רשויות המדינה יכולות לפצות על פערים פיננסים ולקזזן באמצעות סוגים שונים של "אפליה מתקנת". אך כוח הרשויות מתבטל כשמדובר בפערי השכלה ופערי אינטליגנציה המועברים מדור לדור.

  אהבתי

 41. רינגו,
  הסיבה לתמיכת השחורים בדמוקרטים נמצאת בשם הבלוג הזה. הדמוקרטים משלמים יותר ובעשור האחרון הפכו את השחורים לגזע עליון

  אהבתי

 42. יאיר,
  המפד"ל חיה ובועטת כתרבות פוליטית. שמת לב למשרדים שנבחרו על ידי ימינה?

  אהבתי

 43. חייל זה נכון כמובן אבל לא מסביר מדוע ההיספנים פחות תומכים בדמוקרטים. גם ההיספנים עניים יחסית ונהנים מהתשלומים הדמוקרטיים. אז מה גורם להם לנטוש לכיוון הרפובליקאי?
  התשובה היא כי ההיספנים אוהבים את המערכת הקיימת (בצדק) כי רואים בה מחלצת מעוני ואילו השחורים רואים בה כגורמת עוני והשפלה. לכן ההיספנים נוטים לשמרנות והשחורים למהפכנות.
  הדמוקרטים נתפסים כיותר מהפכנים (שוב אני אומר, בעיני לא ממש בצדק). זכור כי עם התעוררות התנועה לזכויות האזרח היתה זו דווקא המפלגה הדמוקרטית שאימצה אותה אל חיקה.

  אהבתי

 44. רינגו,
  לקתולים ולאוונגליסטים יש משקל גדול אצל ההיספאנים והם מאזנים במידת מה את התמריצים הכלכליים. הכסף הגדול באמריקה שבעבר היה רפובליקני עבר שמאלה, בעיקר עקב עליית חברות הביג טק. אמריקה בטרללת חריפה.

  Liked by 1 person

 45. סער היה אחד משרי החינוך היותר מוצלחים. הדרך לגיהינום מתחילה בפנייה שמאלה

  אהבתי

 46. חייל
  בנט גם היה שר חינוך טוב. מסתבר שכבר אז הוא שיקר 'יעברו משינון להעמקה' בתקופתו התלמידים (חזרו) שיננו מילים באנגלית ונוסחאות במתימטיקה.

  אהבתי

 47. כאן לכל המעונין, לעתירה של בן גביר, נגד ההחלטה לדחות המצעד ( דגלים, שער שכם וכו…). הוא טוען לחסינות חברי כנסת וכדומה. העתירה נדחתה, מחמת סד הזמנים הצפוף, שלא מאפשר דיון למעשה, דיון אפקטיבי.

  כאן :

  https://bit.ly/3vaX726

  אהבתי

 48. רינגו: "חייל זה נכון כמובן אבל לא מסביר מדוע ההיספנים פחות תומכים בדמוקרטים. גם ההיספנים עניים יחסית ונהנים מהתשלומים הדמוקרטיים. אז מה גורם להם לנטוש לכיוון הרפובליקאי?"

  ההיספנים עובדים, זו החברה. הבלונדינים מאז שהשיטה הליברלית היתה לתת להם כסף ועוד כסף ולעזור להם במקום שיעזרו לעצמם העמיקה את התכונות התורשתיות, שכחו מה זה לעבוד. זו גם הסיבה שההיספנים אינם מחבבים את כל ה"עולים החדשים" שממגיעים ממרכז אמריקה, לא כל ההיספנים אותו דבר. המקסיקנים התערו בחברה האמריקאית וניסו שהילדים שלהם יהיו אמריקאים ככל הניתן, הם עזבו מדינה נכשלת וציפו שהילדים שלהם יחיו במקום נקי עם סכוי, הם רוצים להיות אמרקאים, ההספנים החדשים בדומה לבלונדינים רוצים למצוץ את לשד האומה כמו עלוקות. לא אכפת להם מלהיות אמריקאי, הם אופורטיוניסטים.
  הבלונדינים בדומה לתושבי ישראל בני עדות עבר הירדן, לעולם יהיו בעייה חסרת פתרון.

  אהבתי

 49. תמריץ,
  אתה תמיד טוען שהחברה החרדית מצאה תשובה לסחף הפרוגרסיבי. מצד שני אתה עצמך לא מדגים את הטענה הזו. זה לא מפריך את הטענה (חוק המספרים הקטנים) אבל עדין זה לא מעורר אצלך מחשבות על העניין?

  אהבתי

 50. לגבי ההיספנים, קחו משל.
  בקיבוצי בנו שכונת הרחבה, הגיעו הרבה מבני עיירת הפיתוח השכנה ובנו ביתם בהרחבה. ומייד החלו להתגזען ולהתנשא על עיירת הפיתוח. מדוע?
  מי שיצא מעיירת הפיתוח, אינו רוצה שעיירת הפיתוח תבוא אליו שוב. ולא יצביע למי שמעודד מהגרים מעיירת הפיתוח.
  מ. ש. ל

  Liked by 1 person

 51. מושל טקסס אינו מוכן לסבול יותר ממדיניות ההגירה של ביידן.
  הוא הכריז שטקסס תבנה חומה על חשבונה, ותנקוט בצעדים נדרשים נוספים, בכדי לעצור את שטף המהגרים הבלתי חוקיים למדינתו.

  כידוע – ההיספנים מהווים אחוז משמעותי ביותר מאוכלוסיית טקסס.
  סביר שמושל המדינה, המעוניין להיבחר שנית, לא היה מעז לעשות צעדים כה אגרסיבים לו היה מעריך שהאוכלוסייה ההיספנית בטקסס תתקומם.

  https://thehill.com/homenews/state-watch/557934-texas-governor-announces-plan-to-build-southern-border-wall?amp=&__twitter_impression=true&s=09

  קטע מהכתבה:
  Texas Gov. Greg Abbott (R) on Thursday announced plans to build a wall on the southern border while at a summit to discuss border security in Del Rio, Texas.

  "I will announce next week the plan for the state of Texas to begin building the border wall," Abbott said, according to KTVT.

  Abbott also announced other border security measures, including the creation of the Governor's Task Force on Border and Homeland Security and $1 billion allocated toward border security.

  During the summit, Abbott blamed the Biden administration for the influx of migrants traveling into Texas.

  "While securing the border is the federal government's responsibility, Texas will not sit idly by as this crisis grows. The state is working collaboratively with communities impacted by the crisis to arrest and detain individuals coming into Texas illegally,

  Liked by 2 אנשים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: