חזקים יותר, בעיקר חלשים יותר

לעומת מה שידענו על ישראל בפתח המערכה, האם ישראל יצאה חזקה יותר או חלשה יותר?

חזקה יותר: לוחמת המנהרות

ישראל חזקה יותר משציפינו בתחום. למי מאיתנו שלא שירת ביחידות המודיעין הרלוונטיות לא היה מושג עד כמה השתפרה יכולת ההתמודדות של צה"ל עם המנהרות. זה לא מספיק, אבל אם יצרפו לכך בסבב הבא שיפורים דרמטיים בכיפת ברזל או אפילו יביאו את קרן הלייזר המיוחלת, אולי נמצא פתרון טכנולוגי לבעיית עזה. משמעות אסטרטגית: גבוהה.

חזקה יותר: מניין הקורבנות

יחסית למטחי הטילים ולעוצמת הירי מעזה ישראל אינה מונה חללים בשיעור שאינו יכולה לעמוד בו. בצבא נפל רק חייל אחד. בשדרות נהרג רק ילד אחד. אסון נורא למשפחות, אך לא מימדי טראומה לאומית. אם הייתה נדרשת כניסה קרקעית היה מניין האבדות גבוה יותר, כפי שהיה בצוק איתן, אבל נראה שמפקדי צה"ל היו מרוצים ממה שביכולתם להשיג מהאוויר. וכמו תמיד צריך להודות לביבי בעניינים אלו. חסכון בחיי חיילים הוא בעיניו כמעט חזות הכול. משמעות אסטרטגית: גבוהה מאוד.

חלשה יותר: שיתוק החיים בגוש דן

המטחים לגוש דן היו חזקים ועוצמתיים מאי פעם. החיים שותקו, אם כי לקראת סוף המבצע שבו למסלולם. זו קריאת השכמה שמזכירה כמה קשה יכול להיות איום הרקטות מצפון ומדרום לכלכלה ולחיים התקינים. אבל בסופו של דבר משמעות העניין במבצע הנוכחי הייתה מוגבלת. השקל, הבורסה – תפקדו בצורה סבירה. תושבי גוש דן שרדו כמה ירידות למקלטים או הסתגרות בממ"דים. מה עוד שבמילא זו אינה תקופה לתיירים בשל הקורונה. משמעות אסטרטגיתנמוכה כרגע, פוטנציאל חמור יותר בעתיד.

חלשה יותר: מעמד החמאס ביו"ש

החמאס יוצא מהמבצע הזה כבעל אמירה לגבי יהודה ושומרון ובפרט ירושלים. זה לא מתכון טוב לשקט ממושך. הדבר גם סותר את דוקטרינת ההפרדה בין יו"ש לבין עזה, שבשבילה אנו מתכנסים ושבים ומתכנסים לכל הסבבים האלו במסגרת אסטרטגיית שימור החמאס של נתניהו. משמעות אסטרטגית: בינונית כרגע, פוטנציאל רע מאוד בעתיד

חלשה יותר: ערביי ישראל

זו הפתעה גדולה שערביי ישראל, אלו שרק לאחרונה נתנו ארבעה מנדטים למנסור עבאס, שבו לסורם מאוקטובר 2000. חשבנו שההתנהגות הזו מאחורינו. עכשיו ברור לכל בר דעת שערביי ישראל יכולים לשמש גיס חמישי בכל מערכה, ובפרט כזו שתהיה קשורה איכשהו לאל אקצה. משמעות אסטרטגית: גבוהה עד גבוהה מאוד.

חלשה יותר: דוקטרינת הדאחיה

ציפינו שישראל תזרע הרס כביר בתגובה לירי משמעותי על גוש דן, "דוקטרינת הדאחיה". בפועל זהו המבצע העדין ביותר בגביית מחיר בנפש מפלסטינים. וגם ברכוש, למרות ההתפעמות מהמגדלים הנופלים, זה ממש לא צוק איתן. הלחץ הבינלאומי, האג, הפרקליטות הצבאית – כולם חוברים יחד להפחית את ההרתעה. משמעות אסטרטגית: גבוהה מאוד.

חלשה יותר: השמאל האמריקני וישראל

מתפתחת בקרב הפרוגרסיבים שנאה קיצונית לישראל. אני אפילו נזכר באנטישמיות המחסלת, ההגדרה שאיתה אפיין בזמנו דניאל יונה גולדהאגן את האנטישמיות הגרמנית. והנה היא שבה, לכאורה לא כדי לחסל את היהודים עצמם, אלא את מדינתם. בפורומי דיונים באינטרנט השמאלנים מציעים להפוך את ארץ ישראל לבעלת רוב ערבי ומיעוט יהודי, כמו בימי המנדט, ומי יגן על היהודים? ערבויות בינלאומיות.. בקרב הפרוגרסיבים ישנו צורך נפשי עמוק להחזיר את היהודים למקומם הטבעי: אומללים שאינם מסוגלים להגן על עצמם. שנאה כזו לא נראה שהייתה קיימת בעבר, לא במימדים האלו. ברני סנדרס אמנם מעולם לא היה ידיד גדול, אבל ב-2014 הצהיר בפני קהל זועם שישראל מתמודדת מול רקטות שמגיעות מאזורים מאוכלסים. במבצע הזה היו לו רק מילים רעות על ישראל ויוזמה חסרת תקדים לעצור מכירת נשק. משמעות אסטרטגית: קיומית

קשה לדעת: יציבות פוליטית

פספסנו ממשלת רוטציה מסקרנת בנט – לפיד. אירוע מרתק נמחק מספרי ההיסטוריה העתידיים. אבל לטובה או לרעה? ההתבטאות המכוערת של לפיד שקישרה בין האינטרסים של ביבי לבין המבצע מעוררת תחושת הקלה שהוא לא יבוא בשערי בלפור. אז מה כן יהיה? בחירות חמישיות?

אגב שימו לב לגלעד שרון. הוא נראה כיחיד שמציב היום אלטרנטיבה אסטרטגית לביבי, אבל הימניים כנראה לעולם לא יסלחו לו על ההתנתקות.

60 תגובות על ״חזקים יותר, בעיקר חלשים יותר״

 1. תמריץ הלחץ הבינלאומי היה הפעם פחות ממערכות קודמות. לתקשורת השמאלנית בארץ יש הרבה פחות שליטה מפעמים קודמות. מה שיש כאן זה פשוט כניעה של ישראל לחמאס בהוראת ביבי.

  Liked by 3 אנשים

 2. אין ספק, צה"ל, הוכיח שהוא האדיר שבצבאות, לפחות בכל הנוגע לסגירה מהירה של מימשקים אלקטרוניים וירי מדוייק. עלה על הציפיות. השתכלל מאוד. כך כמובן גם נושא המנהרות, שאותי הפתיע מאוד חייב להודות. לא צפיתי הצלחה כזו.

  כמה מילים חסרים פה על הסברה. כרגיל, מאוד כושלת. לא אפקטיבית. נכון שבמסדרונות ממשל, ההסברה והלובי הישראלי, חזקים מאוד. אבל, ומאידך למעשה, ובגלל זה גם למעשה בין היתר, אנו כושלים בהסברה מבוזרת ועממית. לא מבינים זאת.

  כל הדיבורים על הרס ודאחייה ואללה, זה קשקושים בגרוש. צריך לרדת מזה. הרס אכזרי ביותר, נפגעים הרוגים, שום דבר לא שכנע את חמאס, וגם לא ישכנע אותו. אסור בכלל לפתח ציפיות שאפשר להביס טרור אפס/ אחד. אין ניצחון טוטאלי או הפסד טוטאלי. זה ניצחון בנקודות לאורך זמן, ולא בנוק אאוט. כך הטרור. הוא לא יכול להפסיק. זה טבעו. נניח שבמקרה הכי טוב, היינו מדמים ניצחון טוטאלי. כמה רקטות עלובות, היו מוציאות האויר מן הבלון. ותמיד אפשר לירות כמה רקטות עלובות. כי זה הטרור. אז אסור לפתח בציבור ציפיות כאלו. אלא, לחזק את החוסן המנטלי והכללי. ולא לפתח ציפיות, שניצחנו, ואפשר ללכת לישון מכאן ואילך. מטורף.

  וביבי אין לו פה מה לעשות. הוא נהג כפי שכל מנהיג שפוי היה נוהג. נלחם דה לוקס, עם חיל אויר ומודיעין אלקטרוני וכללי, ליגת על. מבצע קרקעי, יש לו השלכות בלתי נתפסות ממש. הסברתי זאת. אין משהו אחר.

  טוב, תקצר פה היריעה באמת….

  Liked by 2 אנשים

 3. זה לא רק ההסכם להפסקת הירי, זה גם מה הובטח להם בנוסף.
  הם מקבלים תיאבון מפעם לפעם וזה רע.
  ביבי לא נלחם מלחמות מיותרות אבל הוא ממסגר את החמאס כבר שיח ושיג בניהול החיים של הערבים בין הים לירדן, ואף בניהול חיי היהודים.
  לא ברורה ההשפעה של זה לעתיד ומה המורשת הבטחונית שהוא ישאיר למחליפיו.

  לטעמי, ביבי מנע ממשלת שינוי אבל יצא חלש ממה שהוא נכנס למערכה. יותר מפעמים קודמות.

  Liked by 2 אנשים

 4. קשה לי להאמין שהבטיחו לחמאס משהו בקשר לירושלים. מעניין איך תיפתר בעיית שייח ג׳ראח. נושא משפטי סבוך

  אהבתי

 5. תמריץ,
  תיקונים קלים.
  דילגת על פתרון מנהרות התקיפה החודרות ועל שיפור היכולת לאתר ולהשמיד חוליות נ.ט. סביר שהיכולת רלוונטית גם לצלפים.
  לגבי כיפת ברזל אין הרבה מה לשפר ולייזר זה חרטא. אין לזה היתכנות טכנולוגית

  Liked by 2 אנשים

 6. תמריץ
  מלבד שצריך להמשיך בתוספת ההצעות של חייל זקן. אבל אפילו בלי זה למה לא להמשיך עם בדיוק אותם תקיפות שהיו עד עכשו ללחוץ עוד ועוד את החמאס?

  אהבתי

 7. תמריץ,
  ביבי הסכים להפסקת אש כי הוא מבין שאין לו צבא. מסירת ניהול המלחמה לחיל האוויר היא טעות אסטרטגית. מפקדי חיל האוויר חסרי הבנה אופרטיבית ומערכתית אפילו בהשוואה לגנרלים הגלמים של זרוע היבשה. להבדיל מהם חיל האוויר מגלה מצויינות טכנו טקטית ברוב מערכיו. יכולת זו מסנוורת את עיני הפוליטיקאים שמתמכרים להבטחות של חיל האוויר. ביבי הבין שני דברים הנוגעים לחיל האוויר, 1.הוא לא מסוגל לדכא ירי רקטי 2. לאחר שבנק המטרות מתרוקן חיל האוויר נשאר עם הXXX ביד.

  Liked by 1 person

 8. תמריץ,
  לחמאס יש מרחב שיפורים עצום, בעיקר בכל הנוגע ליכולת הרקטית שלו. 1. הגדלת טווחים 2. הגדלת הרש"ק 3. הוספת יכולת תמרון/GPS.
  הוספת יכולת תמרון תוריד דרמטית את הביצועים של כיפת ברזל כי מעוף הרקטה יפסיק להיות במסלול בליסטי שמאפשר תכנון נקודת מפגש.

  Liked by 3 אנשים

 9. תמריץ
  א. הפסקה בעיתוי הזה היא חיזוק משמעותי של קורטז וחבריה הקיצוניים. הם הגישו הצעה למנוע את עסקת הנשק לפי כל הסימנים זה לא היה הולך להם וזו היתה הזדמנות אדירה להציג כשלון שלהם להציג איזה נתק בינם לבין ביידן, ההפסקה עכשו הפכה את היוצרות הפרוגרסיבים הקיצוניים ניצחו הם השולטים האיום שלהם עבד. (אם לדעתך יש סיכון גבוה שאכן עסקת הנשק היתה מתבטלת וגם אתה חושב שביטול עסקת הנשק הוא דבר נורא הטיעון הזה לא חזק)
  ב. 3 מחבלים הרוגים כל יום זה לא הרבה, אבל לאורך זמן זה כותש את המורל יחד עם החיים במנוסה ובפחד. (ובמובן מסוים 3 הרוגים ביום במשך עשרה ימים יש לה אפקט יותר חזק ממאה ביום אחד)
  ג. אוכלוסיה שנמצאת תחת הפגזה – זמן קצר הבהלה לא חודרת להכרה וכשזה נגמר הם יוצאים בתחושה של גבורה, עברנו משהו מפחיד והתגברנו. לאורך זמן הפחד והחרדה הופכים חודרים לתודעה והופכים להיות חלק ממך והאוכלוסיה הרחבה גם אם לא נפגעת הרבה זה ישאר כטראומה שלא רוצים לחזור אליה. לא תהיה הרגשת נצחון – דיבורי הניצחון ילוו בגוף רועד מפחד ויהיו חסרי משמעות.
  ד. יחסית לפעמים קודמות היו בעולם הרבה קולות לצידינו שעשו מאמץ לתת לנו קרדיט. התקפלות הבזק עושה מהם צחוק. אין שום חשיבות למאמץ לתת לנו קרדיט הרי עם כל המאמץ – הם התקפלו יותר מהר מהפעמים שלא התאמצנו לתת להם קרדיט.
  שני דברים נוספים פחות משמעותיים אבל עדיין משמעותיים מאווד
  הפסקה מיד כשהחמאס דורש היא כניעה לחמאס
  הפסקה מיד כשנשיא ארצות הברית מבקש היא איתות לחמאס שאין שום חשש שמבצע ישראלי ימשך מעבר לזמן קצר.
  במיוחד אחרי כל דברי הרהב של נתניהו שאנחנו נקבע מתי להפסיק. אומנם עמידה במילה היא לא תכונה חזקה של נתניהו אבל בנסיבות האלה היא לא רק מבזה את נתניהו היא משפילה את המדינה ומאדירה את ניצחון החמאס.

  Liked by 2 אנשים

 10. משה, גם שיתוק המדינה או לפחות דרום המדינה הוא הישג לחמאס ופגיעה במעמד ישראל ואי אפשר להשלים עם שיתוק כזה לאורך זמן בלי מטרה אמיתית

  אהבתי

 11. באותו הקשר הנה פוסט שכתבתי לא מזמן ונראה שייך לעידן אחר, עידן טראמפ. לכתוב בשאננות כזו על קיר הברזל שישראל בנתה בהצלחה ושהבטיח את קיומה ושגשוגה – פחות מתאים.
  https://tinyurl.com/au3hdfvz

  במובן זה כל מערכה היא הפסד בלתי נמנע. קיומה של ישראל בשלום הוא התכלית. כל חריגה מכך זה דבר רע מאוד. מלחמה היא לא דבר שמבזבזים על הריגת 3 מחבלים ביום. יש גם גבול לאשראי הפנימי והבינלאומי להתקיימות במצב של מלחמה, ולא על כך מבזבזים אותו.

  Liked by 1 person

 12. מבחינה צבאית היתה כנראה הצלחה. גם כפת ברזל הצליחה להגן טוב על אזרחי ישראל ויש רק מספר קטן של הרוגים מהרקטות.
  אבל תפקוד המשטרה היה כישלון גמור. הם לא הצליחו למנוע ביצוע פרעות בתושבים, הם לא עשו כלום כאשר תושבים הסתגרו בבתיהם בפחד וכאשר הפורעים השחיתו רכוש. אפילו לפני המלחמה המשטרה לא הצליחה למנוע גנבות ופריצות בקנה מידה נרחב, לא הצליחה למנוע רציחות במגזר הערבי, לא מצליחה למנוע גנבות נשק ולא מצליחה לאסוף מאות אלפי כלי נשק גנובים.

  Liked by 2 אנשים

 13. ברוח הפוסט הנוכחי:

  חזקה יותר: הגדלת הסיכוי לניפוץ אשליות והחלשת מספר הדחקות והכחשות.
  מכאן – הגדלת הסיכוי לטיפול נמרץ יותר במספר איומים קיומיים.

  א. ניפוץ אשליות ושיפור ההתמודדות עם ערביי ישראל (בתגובה נפרדת)

  ב. הזמן עובד לטובתנו במגמת הגדלת אחוז בעלי הממ'דים מתוך אוכלוסיית ישראל ע'י
  – בניה חדשה +
  – הגדלת הסיכוי להפחתת מספר חסמים רגולטורים על פרויקטי תמ'א ופינוי בינוי +
  – סיכוי להעברת השקעות ממשלתיות נדיבות למיגון (מרעידות אדמה וממתקפות טילים) של *כל* בתי הספר והגנים בארץ.

  ג. התמודדות משופרת עם מספר אסונות פוטנציאלים רבי נפגעים.

  מתוך כותרת כתבה בכלכליסט:
  ועדת המנכ'לים למפרץ חיפה *שכחה* לדון ב … – עכשיו נזכרו שהדבר הכרחי.

  https://m.calcalist.co.il/Article.aspx?guid=39080970

  קטע מהכתבה:
  ————————–
  " … בתחילת מאי, ובטרם המערכה בעזה וכמובן לפני שרקטה פגעה במיכל דלק של תש"ן ליד אשקלון, העביר צוות המומחים למניעת אסונות במפרץ חיפה תגובה לדו"ח לוועדת המנכ"לים, ושם טען כי ועדת המנכ"לים כמעט לא התייחסה לתרחיש של מלחמה, בו ישוגרו מאות טילים בכל יום במשך שבועות רק לכיוון שטח מפרץ חיפה.

  צוות המומחים טען שמשרדי הממשלה התעלמו מתרחיש פח"ע ותרחיש אסון טבע וכי הם המליצו להשאיר מיכלי תזקיקים בהיקף עצום באזור מפרץ חיפה. "באחסון דלקים בהיקפים שצוינו על ידכם, הן במתחם בזן המתפנה והן בנמל הדלקים החדש, טמונה סכנה רבה ויש לעדכן כלפי מטה ובאורח ניכר את הכמות הכללית של תזקיקים, במיוחד במפרץ חיפה", כתבו חברי הצוות, שהם גוף וולונטרי שהביע את דעתו המקצועית על טיוטת דו"ח המנכ"לים עליו שקדו משרדי הממשלה במשך כחצי שנה.

  במכתבו של אדירי לשמחון הוא כותב כי במסגרת התוכנית לפיתוח וקידום מפרץ חיפה, כפי שעולה מסיכומי הוועדה, תהיה "הרחבה משמעותית של אחסון התזקיקים באשקלון ובחיפה, במקביל להפסקת הזיקוק בתאריך יעד, כאשר פתרונות הקבע אינם זוכים למענה של ממש במסגרת הדו"ח". לדברי אדירי, נושא זה מחייב דיון עומק לנוכח אירועי השבועיים האחרונים.

  "המערכה האחרונה בדרום סיפקה לנו הצצה למצב בו נהפוך את חיפה ואשקלון לאתרי אחסון בלי לבחון את כלל ההיבטים, בין היתר שעות חירום והצורך בהטמנת אתרי האחסון …."

  אהבתי

 14. תמריץ כתב:
  ———————-
  " … חלשה יותר: ערביי ישראל
  זו הפתעה גדולה שערביי ישראל, אלו שרק לאחרונה נתנו ארבעה מנדטים למנסור עבאס, שבו לסורם מאוקטובר 2000. חשבנו שההתנהגות הזו מאחורינו. עכשיו ברור לכל בר דעת שערביי ישראל יכולים לשמש גיס חמישי בכל מערכה, ובפרט כזו שתהיה קשורה איכשהו לאל אקצה. משמעות אסטרטגית: גבוהה עד גבוהה מאוד. …"
  —————————
  עמדות ערביי ישראל כלפי יהודי הארץ, מסוף המאה ה 19 וכנראה *לפחות* עד אמצע המאה ה 21, אינן אמורות להפתיע איש.
  פרט את אלו שמעדיפים לטמון את ראשם עמוק עמוק בחול.

  אמנם מקובל שמאוד לא נאה להגיד "אמרתי לכם" – אך קשה להכחיש שזה מביא עונג.
  מלכתחילה התנגדתי לממשלה התלויה, לעצם המשך קיומה, בשביעות רצונה של מפלגה איסלמיסטית. הזהרתי מהעוינות הטבועה של מפלגה שכזו לפרויקט הציוני, ולכפירה המהותית בלגיטימיות הריבונות שלנו על סמ'ר אחד בדאר אל איסלאם.
  טענתי ששום לחם וחמאה / תקציבים וכיבודים (רמז לטענת ז'בוטינסקי לגבי קיר הברזל) – לא יגרמו לשינוי מהותי בשאיפות של עם / מגזר דתי וחלומותיו.

  חוזרת על המלצתי לקרוא את ספרו של דן שפטן:
  "פלסטינים בישראל.
  מאבקו של המיעוט הערבי במדינה היהודית.
  זהו אמנם ספר עב כרס (יותר מ 800 עמודים), אך גם הוא (בדומה לאמנת החמאס) מסוגל לרפא את קוראיו מהרבה אשליות מסוכנות.

  אהבתי

 15. השלמה לתגובה הקודמת

  במאמרו המפורסם, “על קיר הברזל”, קבע זאב ז’בוטינסקי לפני כמעט 100 שנים (1923):

  “כל עוד יש לערבים אפילו זיק של תקווה להיפטר מאתנו, הם לא ימכרו את תקוותם זו לא בעד אי-אלו מלים מתוקות ולא בעד שום פרוסה מזינה של לחם בחמאה, ומשום כך דווקא, אין לראותם בחזקת אספסוף, אלא עם…עם חי מסכים לוויתורים בשאלות עצומות וגורליות כאלו רק כאשר לא נשארת לו כל תקווה, כאשר בקיר הברזל לא נראה עוד אף לא סדק אחד. רק אז מאבדות קבוצות קיצוניות שסיסמתם היא “בשום אופן לא”, את קסמן, וההשפעה עוברת לידי הקבוצות המתונות”.

  Liked by 1 person

 16. משרד החינוך מיישר קו עם המשטרה
  "בימים האחרונים אנו חווים הסלמה במצב הביטחוני במדינה", נכתב בפתח המסמך. "אנו עדים למורכבות חברתית אשר מציפה קונפליקטים בין־תרבותיים, הבאים לידי ביטוי בהבעת עמדות והתנהגויות פוגעות כנגד קבוצות שונות בחברה הישראלית. ביטויים אלה מתרחשים במעגלים שונים, במפגשים קבוצתיים וכן במרחבים הווירטואליים ברשתות החברתיות בין יהודים וערבים".
  https://www.makorrishon.co.il/news/352257

  אהבתי

 17. יאיר,
  גם שר המשטרה הוא מהליכוד. אלילך בנט לקח לנו את התקווה לתיקון ועכשיו כל שנותר הוא לשמר את הקיים כי תמיד יש עוד התנתקות בפתח, ועוד יולי תמיר/שי פירון בחינוך

  אהבתי

 18. הוא לא האליל שלי. אם כבר, שקד האלילה שלי.
  אני חושב שכולם יצאו גרוע מהסיפור כאן:
  בנט שרצה להקים ממשלה עם השמאל
  ביבי שהתגלה בחוסר משילות עמוק (והיו לו הזדמנויות רבות לתקן ולעשות, בעיקר כשבנט, שקד וסמוטריץ לחצו אבל הוא העדיף להילחם בהם במקום לשתף פעולה).

  אהבתי

 19. חייל
  לנוכח הימים האחרונים, ממשלת בנט/שמאל/ שיתוק הגרועה שעמדה על הפרק – כבר לא כל כך ברור לי שהיא יותר גרועה מממשלת ביבי.

  Liked by 1 person

 20. יאיר,
  עם ביבי אנחנו יודעים בוודאות מה אנחנו מקבלים, מה שהיה הוא שיהיה. אלטרנטיבה ימנית חוסלה לזמן רב על ידי בנט/שקד/סער. האופציה הפוליטית היחידה היא חיתוך חד שמאלה. אז כן, רק ביבי.

  אהבתי

 21. בזה אתה צודק.
  גם אם הבנתי בימים האחרונים שביבי סיים את תפקידו, הרי שבבחירות הקרובות ייתכן ואאלץ להצביע לו או למפלגות שתומכות בו (כפי שעשיתי בפעם האחרונה) בכדי לייצב את המצב ולמנוע חלומות נוספים על ממשלת שמאל.

  אהבתי

 22. משה,
  יש משהו חיובי שהם היו יכולים להסכים עליו בכדי לקדם אותו?
  בזה חייל צודק, ממשלה כזאת הייתה ממשלת שמאל [כמעט] על מלא.
  תאוות השלטון של בנט אינה מניע מספיק עבורי לתמוך בכזאת הרפתקה.
  אם בנט רוצה להיות ראש ממשלת ימין – אתמוך בו. להיות ראש ממשלת שמאל או חבר בה – שיחפש קולות אצל מישהו אחר.

  אהבתי

 23. משה,
  אלו שהפילו את שמיר דיברו כמוך. ביבי אמנם חלש מאד בכל הנוגע למשילות אבל הוא גאון ביחסי חוץ. אתה מאמין שממשלת לפיד תהיה יותר מוצלחת ככל שהדבר קשור באידיאולוגיה שלך?

  Liked by 3 אנשים

 24. יאיר
  אין שום דבר שהיו יכולים להסכים עליו. הם לא היו מקדמים שום דבר מלבד הורדת ביבי מהפרק. מבחינתי כל המטרה של ממשלה כזאת היא שבבחירות הבאות יהיה מנהיג לימין שיוכל לאחד סביבו את 65 המנדטים של גוש הימין ושידע שהימין לא בכיס שלו ותפקוד גרוע בנושאי משילות יגרור שהימין יעיף אותו.
  לכן השאלה שלך 'יש משהו חיובי שהם היו יכולים להסכים עליו בכדי לקדם אותו?' מוטעית מיסודה השאלה הנכונה היא כמה נזק תגרום הממשלה הזו (וברור שהיא תגרום רק נזקים) והאם הנזקים האלו הפיכים. במידה והנזקים הפיכים ואיכשהוא נסבלים יתכן שהתועלת בהעפת ביבי עולה על נזקי הממשלה הזאת.
  אני בהחלט מבין ומקבל את החששות של חייל זקן ואני לא שלם עם זה ובנט אחראי להרס הימין כמו ביבי. אבל מול טענת חייל זקן שעם ביבי אתה יודע בוודאות מה אתה מקבל שאתה הסכמת אליה אני שואל שאלה פשוטה: לפני שבוע ידעת בוודאות שתקבל תחת ממשלת ביבי – משטרה שבמשך שעה ועשרות טלפונים מתחננים למשטרה שתבוא לחלץ יהודים מפוגרום של ערבים והיא לא מגיעה?

  Liked by 1 person

 25. משה, ביבי לא מסוגל לנהל דברים במיקרו. הדוגמה מהמשטרה לא הוגנת. בוודאי שאם באופן צופה עתיד לא ישפרו את יכולת המשטרה לתפקד במקרים כאלו אז הוא יטול חלקה באשמה.

  זה שהזניח העברת תקציב ומינוי מפכ״ל זה דבר חמור מאוד. אבל אני לא יודע כמה קשור.

  אהבתי

 26. מלבד הרבה הבדלים בין מקרה שמיר למקרה ביבי, מבחינת המסגרת בלי להכנס לתוכן ההשוואה לשמיר לא במקום. יש שני דברים סותרים שצריכים איזון, בהחלט צריך וחשוב לעמוד מאחורי המנהיג ולא להעיף אותו על כל טעות. מצד שני מנהיג לא למשוך טעות עוד ועוד בלי להענש על ידי בוחריו. איפה האיזון אני לא יודע יש תחום אפור גדול אבל ברור לי שהמקרה של שמיר נמצא בקיצון האחד שתוך זמן קצר מאוד מהטעות הוא הועף ומקרה ביבי של משיכת בעיית המשילות מעבר לעשור נמצאת בקצה השני.

  Liked by 2 אנשים

 27. תמריץ,
  זה לא רק המפכ"ל. זו הדוקטרינה והשפה של כל הממ"זים ושאר הפיקוד המשטרתי. חיקוי מושלם של הפרקליטות. מכאן אתה יכול ללמוד מי עיצב את המשטרה. נתניהו הוא האחראי (לא האשם) העיקרי לגידול הסרטני הזה. אין במערכת הפוליטית שום פוליטיקאי בעל רצון ויכולת לעשות יותר מביבי. תליתי תקוות באוחנה אבל הוא התגלה כאכזבה גדולה.
  הגידול בתקציב המשטרה ב20 השנים האחרונות יותר מכפול מאשר הגידול בתקציב הכללי. כמו בבריאות הרעבת המערכת זו המצאה שמאלנית

  Liked by 1 person

 28. תמריץ
  כנראה שלא הובנתי, יש בעיה כללית של משילות שבהחלט ביבי אשם בה. אני בכלל לא מדבר על העברת התקציב ועל מינוי מפכ"ל שני הדברים האלה הם פרטים שוליים ביותר שההשפעה שלהם על בעיית המשילות אפסית.
  כאשר הבעיה הזו מתפרצת בצורה חמורה של משטרה שלא מגיע לטפל בפוגרום של ערבים על אף שעה של תחינות בטלפון – עדיין אפשר איכשהוא לסלוח לביבי אבל בשלב זה הוא היה צריך מיידית לפתוח בהליכים להדחת המפכ"ל. זה לא שייך למיקרו – זה התוויית מדיניות. זה לא פחות 'לא מיקרו' מסגירת הר הבית ליהודים או עניין המגנומטרים שביבי עוסק בהם. וכפי הנראה ביבי לא רק שלא עשה זאת הוא כלל לא טרח לנסות להתוות מדיניות והתופעה של שוטרים אדישים לרצחנות הערבית המשיכה והמשיכה.
  ובהמשך אחרי האמירה המטופשת והגזענית של המפכ"ל על טרוריסטים משני הצדדים ביבי היה צריך מיידית (שוב) לפתוח בהליכים להדחתו.
  מפכ"ל שמכריז ככה בתקשורת זה ממש לא מיקרו.

  Liked by 2 אנשים

 29. תמריץ הוא לא הזניח, הוא מנע באופן מכוון וזה חמור בהרבה. כישוריו של ביבי (והם אכן רבים) כבר לא רלוונטיים מכיוון שבאופן ברור אינם משרתים עוד את מדינת ישראל אלא את האינטרס המשפטי שלו.
  ונכון שאינו מנהל דברים במיקרו אבל מי שעומד בראשות הממשלה כבר 12 שנים הוא אחראי מוחלט על תפקוד המשטרה וכלל מנגנוני המדינה. זה לא פוליטיקאי שנכנס לפני שנה לתפקיד.

  Liked by 1 person

 30. משה,
  אכן זה לא עלה במחשבתי לפני הפרעות בשבועיים האחרונים, אבל זה לא בגלל שפשוט לא חשבתי על זה.
  אם הייתי מעלה במחשבתי אירוע כזה (שהיה נראה לי דמיוני בכל סקאלה) אז בוודאי הייתי מבין שזה יכול לקרות כי חוסר המשילות של ביבי אינו מהיום.
  זה אפילו לא קשור לביבי. זה קשור לימין:
  במאורעות 2001 המשטרה תחת שלטון שמאל ירתה במפגינים ערבים שחסמו כבישים, בעוד שבמאורעות תשפ"א המשטרה תחת שלטון שמאל לא ירתה אפילו כדור אחד.

  אהבתי

 31. כשכתבתי עכשיו "מאורעות תשפ"א" ברגע הראשון טעיתי וכתבתי "תרפ"א".
  וואלה, 100 שנה והסיפור חזר על עצמו.

  Liked by 2 אנשים

 32. משה,
  מה שקרה עם ערביי ישראל לא היה צפוי אבל התגובה המשטרתית לא הפתיעה, בוודאי לא את מי שגר בדרום.
  מי הופתע מאופן הניהול של הסבב האחרון בעזה? ביבי הוא אותו הביבי…
  הבעייה הראשונה עם אלו שמתחזים לימין שמימין לביבי היא סירובם להכיר בעובדה שאין אופציות טובות בעזה והאסטרטגיה של ביבי היא הרע במיעוטו. הבעייה השנייה היא שאינם מכירים את יכולות הצבא. מאז חומת מגן הסד"כ של זרוע היבשה קטן ב40% ואוכלוסיית עזה גדלה ב50%. חסידי מיטוט החמאס (48 שעות?) חיים בסרט

  אהבתי

 33. מסתבר שלמפכ"ל המשטרה שלנו היה ממי ללמוד. גם משטרת המנדט הגדירה את זה "פרעות מצד 2 הצדדים"

  Liked by 1 person

 34. לא מבין מה לא בסדר בדברי המפכ"ל. מתפרעים אלימים היו בשני הצדדים, כמובן שבצד הערבי יותר. המפכל לא אמר אחרת, רק אמר שצריך לבוא חשבון עם כולם. מה גזעני פה?

  Liked by 1 person

 35. הבעיה היא לא גזענות.
  הבעיה היא חוסר הבנת המציאות והבנת תפקידך.
  מפכ"ל המשטרה חושב שהוא כח תצפית של יוניפיל.

  Liked by 1 person

 36. לא הייתה כאן התנגשות בין 2 כנופיות רחוב.
  אלו מאורעות של תקיפת יהודים בידי ערבים באופן נרחב.

  אהבתי

 37. משה, יאיר
  אני מסכים שהתנהלות המשטרה בפרעות מצדיקה את שליחתו של ביבי הביתה אבל אין בצמרת הליכוד אף פוליטיקאי שאפילו מדבר אחרת (דורש את פיטורי המפכ"ל. אם כי כולם שמחים לאידו של אוחנה). זה מה יש…

  אהבתי

 38. רק תיקונצ'יק לחייל זקן, שניבא –
  "עתידות. דו"צ (בעוד מספר חודשים): "הרקטה נורתה על ידי אירגון סורר וגם לא נגרם כל נזק"

  דו"צ יודיע: "הרקטות (((בלשון רבים))) נורו (((בלשון סביל))) בגלל סופות ברקים ורעמים …".

  Liked by 2 אנשים

 39. רינגו
  תאר לך מישהו מתאר את שנת 1938 'מעגל אלימות יהודי גרמני' ,'אלימות משני הצדדים שצריך לטפל בה' עובדתית היו פוגרמים של גרמנים ביהודים. והיה רצח שהרשל גרינשפאן רצח איזה דיפלומט גרמני זוטר בצרפת. האם היית אומר יש כאן תיאור עובדתי נכון (היו נאצים שתארו את התקופה כמאבק יהודי – גרמני) או שהיית מכנה תיאור זה כגזענות?
  בכל חברה גם, בחברה טובה מאוד יש שוליים ויש מקרים חריגים של אלימות וגם חברה יהודית. נניח מישהו ימצא שבזמן פרעות קישינב היו כמה מקרים בודדים של אלימות של יהודים שהופנו כלפי רוסים. האם מעכשו לגיטמי לקרוא לזה 'אלימות יהודית רוסית הדדית' או מי שיכנה כך את המאורעות אז יקבל את התואר גזען?!
  תאר לך איזה עיירה מעורבת בארצות הברית שיש בה איזה תקופה של מתיחות – בתקופה זו היתה תופעה של נערים לבנים שאנסו בנות אפרו אמריקאיות והיה גם מקרה של אפרו אמריקאי שמשך לנערה לבנה בצמה ואיזה מקרה שאפרו אמריקאי העיר הערה סקסיסטית משפילה לנערה לבנה. השריף של העיירה הכריז בתקשורת שיש למגר את עברייני המין מכל הצדדים. האם השריף הזה לא היה מתואר בתקשורת כגזען?

  Liked by 2 אנשים

 40. חייל לא הבנתי את ענין האחריות ללא אשמה.

  לענין נתניהו, כפי שחייל אמר אותו אנחנו מכירים. לעשות את אותו הדבר (אותו ראש ממשלה) פעם אחר פעם ולצפות לתוצאה שונה זה מטופש. צודק משה שצריך להזיז את נתניהו על מנת שניתן יהיה להקים ממשלת ימין או ימין מרכז יציבה. אולי גם נופתע לטובה מהמנהיגים הבאים, כפי שחייל הופתע לטובה – לפחות למספר רגעים – מרב-אלוף כוכבי.

  אהבתי

 41. תרגעו. השינויים בדרך. גם בשנות השבעים הליקויים של הכלכלה דינה וההסתדרות הסוציאליסטית הסתדרותית היו ברורים לעין כל אבל נדרש 15 שנה ופשיטת רגל של המדינה וההסתדרות כדי לחולל את השינוי. גם כאן נדרשת פשיטת רגל מוחלטת של המערכת המשפטית כדי להביא לשידוד מערכות נרחב.

  דרך אגב, זה לא במקרה שהבאתי את ההפניה למקומון התל אביבי טיים אוט. המסגור של המאורעות כפוגרומים ופרעות מבהיר היטב מה חושב הציבור. המפכ"ל יכול לקשקש על שני צדדים אבל הציבור יודע את האמת וזה רק עוזר להפנות את המבט על הגורמים המכשילים האמיתיים.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: